PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμματάκι



andag
18-08-10, 19:19
συναγωνιστές είπα να μοιραστώ μαζί σας ένα προγραμματάκι που διάβασα στο mens health προ 2 μήνου και ακουλούθησα σχετικά το καλοκαίρι (εκτος των διακοπών;) ). θα χαρώ πολύ να ακούσω την αποψή σας!!είμαι 1.89 82 κιλά με ποσοστό λίπους 13%. χρησιμοποίησα τις συνιστώμενες ποσότητες πάνω κάτω αφού έλεγε πως είναι για άνδρες 80 περίπου κιλά.

λοιπ'ον:
πρωινό
30γρ κορν φλεικς, μουσλι ή κουάκερ με άπαχο γάλα
4 ασπράδια

2ο γεύμα
σάντουιτς ολικής με τόνο ή γαλοπούλα
φρούτο

3ο γεύμα
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι ή μακαρόνια
σαλάτα

4ο
γιαούρτι
φρούτο
χυμός

5ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

6ο
2 φέτες φυστικοβούτιρο πριν τον ύπνο


θα ήθελα οι έμπειροι να μου πουν τη γνώμη τους για τη λογική του προγράμματος. ο στόχος μου είναι περίπου η διατήρηση στα κιλά μου τα οποιά θέλω να γίνουν πιο ποιοτικά όμως.

επίσης έχω κάποιες συγκεκριμένες απορίες απο άρθρα που διάβασα στο φόρουμ:
1) τώρα το χειμώνα λέω να πάω για 2-3 κιλά όγκο χωρίς όμως να ανέβω απο το ποσοστό λίπους μου με τίποτα... μπορώ να αυξύσω τις ποσότητες σε ασπράδια αυγών σε 6-7 και την ποσότητα κρέατος στο υπάρχον πρόγραμμα για να το πετύχω? θα προτειμούσα να μην το αλλάξω αφου προσφέρει πολλές επιλογές και μεχει βολέψει...
2) διάβασα για τη σημασία του μεταπροπονητικού γεύματος που δεν γνώριζα... μπορείτε να μου προτείνετε ένα γεύμα για να πάρω τις πρωτείνες και τους υδατάνθρακες που χρειάζομαι μετα την προπόνηση? προς τα παρών λέω να μην ξεκινήσω κάποιο συμπλήρωμα

jGod
18-08-10, 19:40
οσον αφορα το προγραμμα διατροφης με αριστα το 10 ενα 4αρακι βαρια ..δεν εχω χρονο να σου εξηγησω το γιατι δυστηχως.

οσον αφορα τα 2-3 κιλα που θελεις να βαλεις δυστηχως χωρις να ανεβασεις το ποσοστο λιπους σου δεν γινεται..εκτος αν χρησιμοποιησεις φαρμακα.

ενα καλα μεταπροπονητικο..χωρις συμπληρωματα ειναι 10ασπραδια με γλυκοζη απο το σουπερμαρκετ ή μπανανουλα ή και τα 2 μαζί!

andag
06-09-10, 20:01
φίλε μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. όμως επειδή δεν έχω χρόνο για παραπάνω πράγματα (άντρας στα 23 είμαι και μένω και μόνος μου) μπορείς να μου δώσεις 2-3 συμβουλές για να κάνω ΑΥΤΟ το πρόγραμμα πιο ποιοτικό? πχ αν θέλω να πάρω 2-3 κιλά όγκου μπορώ απλώς να αυξύσω τις ποσότητες?

KATERINI 144
06-09-10, 21:04
πρωινό
30γρ κορν φλεικς, μουσλι ή κουάκερ με άπαχο γάλα
4 ασπράδια

2ο γεύμα
σάντουιτς ολικής με τόνο ή γαλοπούλα
φρούτο

3ο γεύμα
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι ή μακαρόνια
σαλάτα

4ο
γιαούρτι
φρούτο
χυμός
εδω αλλαξε το με οτι εχεις στο 5ο

5ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

6ο
2 φέτες φυστικοβούτιρο πριν τον ύπνο
και εδω με οτι εχεις στο 5ο χωρις ρυζι-μακαρονια, μονο σαλατα και κρεας, η αλλιώς γιαουρτι 2%.

πρόσεξε τις ποσότητες.

andag
07-09-10, 15:00
οσον αφορα το προγραμμα διατροφης με αριστα το 10 ενα 4αρακι βαρια ..δεν εχω χρονο να σου εξηγησω το γιατι δυστηχως.

οσον αφορα τα 2-3 κιλα που θελεις να βαλεις δυστηχως χωρις να ανεβασεις το ποσοστο λιπους σου δεν γινεται..εκτος αν χρησιμοποιησεις φαρμακα.

ενα καλα μεταπροπονητικο..χωρις συμπληρωματα ειναι 10ασπραδια με γλυκοζη απο το σουπερμαρκετ ή μπανανουλα ή και τα 2 μαζί!


πρωινό
30γρ κορν φλεικς, μουσλι ή κουάκερ με άπαχο γάλα
4 ασπράδια

2ο γεύμα
σάντουιτς ολικής με τόνο ή γαλοπούλα
φρούτο

3ο γεύμα
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι ή μακαρόνια
σαλάτα

4ο
γιαούρτι
φρούτο
χυμός
εδω αλλαξε το με οτι εχεις στο 5ο

5ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

6ο
2 φέτες φυστικοβούτιρο πριν τον ύπνο
και εδω με οτι εχεις στο 5ο χωρις ρυζι-μακαρονια, μονο σαλατα και κρεας, η αλλιώς γιαουρτι 2%.

πρόσεξε τις ποσότητες.


άρα ανακεφαλαιώνω με τις συμβουλές

πρωινό
30γρ κορν φλεικς, μουσλι ή κουάκερ με άπαχο γάλα
4 ασπράδια

2ο γεύμα
σάντουιτς ολικής με τόνο ή γαλοπούλα
φρούτο

3ο γεύμα
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι ή μακαρόνια
σαλάτα

4ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

5ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

6ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι + γιαούρτι

μεταπροπονητικό: 10 ασπράδια (πολλά δεν είναι θα χαλάω 5 ευρώ την ημέρα σε αυγά.....) και μπανάνα

έτσι είναι καλό για κάποια κιλά όγκου?

φίλε κατερίνη ευχαριστώ... και κάτι ακόμα τι εννοείς πρόσεχε τις ποσότητες? δεν ειναι εντάξει?

GiannhsLar
07-09-10, 15:23
άρα ανακεφαλαιώνω με τις συμβουλές

πρωινό
30γρ κορν φλεικς, μουσλι ή κουάκερ με άπαχο γάλα
4 ασπράδια

2ο γεύμα
σάντουιτς ολικής με τόνο ή γαλοπούλα
φρούτο

3ο γεύμα
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι ή μακαρόνια
σαλάτα

4ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

5ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι με ρύζι η μακαρόνια
σαλάτα

6ο
120γρ κοτόπυλο, ψαρονέφρι ή μοσχάρι ή 300γρ ψάρι + γιαούρτι

μεταπροπονητικό: 10 ασπράδια (πολλά δεν είναι θα χαλάω 5 ευρώ την ημέρα σε αυγά.....) και μπανάνα

έτσι είναι καλό για κάποια κιλά όγκου?

φίλε κατερίνη ευχαριστώ... και κάτι ακόμα τι εννοείς πρόσεχε τις ποσότητες? δεν ειναι εντάξει?

2€ κανουν τα αυγα και πολλα ειπα....
στο τελευταιο γευμα μονο γιαουρτη

Ramrod
07-09-10, 16:16
το φυστικοβούτηρο μπορείς άνετα να το φας πριν τον ύπνο, χωρίς ψωμί όμως....

andag
11-09-10, 20:59
συναθλητές μια σημαντική ερώτηση. εγώ ακολουθώ 6 γεύματα/ ημέρα. κάποιες φορές όμως πρέπει να λέιπω απο το σπίτι ΄καποιες ώρες. μπορώ καταχρηστικά να προσθέσω το γεύμα που χάνω στο επόμενο?

beefmeup
11-09-10, 21:06
να προσθέσω το γεύμα που χάνω στο επόμενο?

οχι..θα πας σε πολλες θερμιδες παρα πανω χωρις λογο.

andag
11-09-10, 21:27
προτειμότερο δηλαδή να το χάσω?

andag
13-09-10, 02:08
παιδιά επειδή δεν μου βγαίνουν με τίποτα 6 γεύματα αναγκαστικά θα κατεύω στα 5. επίσης πριν κοιμηθώ λόγο μεγάλης κούρασης δεν μπορώ να τρώω κανονικό γεύμα που προυποθέτει σερβιρίσματα, ζέσταμα κτλ. ο τρόπος που εφαρμόζω το πρόγραμμα είναι ο εξής:

1:
4 ασπράδια και μούσλι
2:
τόνος
3:
120γρ κρέας (συνήθως κοτόπουλο) + ρύζι/μακαρόνια + σαλάτα
4:
120γρ κρέας (συνήθως κοτόπουλο) + ρύζι/μακαρόνια + σαλάτα
5:
πρίν τον ύπνο φυστικοβούτιρο ( δεν μπορώ να κάνω κανονικό γεύμα)

σε μέρες με προπόνηση μεταπροπονητικό μπανάνα και 4 ασπράδια


να θυμίσω πως είμαι 1,89 81 κιλά και πάω για όγκο. είναι αρκετή αυτη η διατροφή ή να αυξήσω τις ποσότητες αφού "έκοψα" το γεύμα?

επίσης πολλές φορές συνοδεύω το φαγητό μου με μισό cottage cheese για νοστημία και επίσης πίνω αρκετούς χυμούς amita. είναι πρόβλημα?

GiannhsLar
13-09-10, 10:56
παιδιά επειδή δεν μου βγαίνουν με τίποτα 6 γεύματα αναγκαστικά θα κατεύω στα 5. επίσης πριν κοιμηθώ λόγο μεγάλης κούρασης δεν μπορώ να τρώω κανονικό γεύμα που προυποθέτει σερβιρίσματα, ζέσταμα κτλ. ο τρόπος που εφαρμόζω το πρόγραμμα είναι ο εξής:

1:
4 ασπράδια και μούσλι
2:
τόνος
3:
120γρ κρέας (συνήθως κοτόπουλο) + ρύζι/μακαρόνια + σαλάτα
4:
120γρ κρέας (συνήθως κοτόπουλο) + ρύζι/μακαρόνια + σαλάτα
5:
πρίν τον ύπνο φυστικοβούτιρο ( δεν μπορώ να κάνω κανονικό γεύμα)

σε μέρες με προπόνηση μεταπροπονητικό μπανάνα και 4 ασπράδια


να θυμίσω πως είμαι 1,89 81 κιλά και πάω για όγκο. είναι αρκετή αυτη η διατροφή ή να αυξήσω τις ποσότητες αφού "έκοψα" το γεύμα?

επίσης πολλές φορές συνοδεύω το φαγητό μου με μισό cottage cheese για νοστημία και επίσης πίνω αρκετούς χυμούς amita. είναι πρόβλημα?


η διατροφη σου ειναι λαθος και μην πινεις χυμους εχουν ζαχαρη... να προτιμας τα ολοκληρα φρουτα.

beefmeup
13-09-10, 12:18
προτειμότερο δηλαδή να το χάσω?

προτιμοτερο αν το χασεις να κανεις οσο μπορεις γρηγοροτερα το επομενο.

andag
13-09-10, 12:32
η διατροφη σου ειναι λαθος και μην πινεις χυμους εχουν ζαχαρη... να προτιμας τα ολοκληρα φρουτα.

Οκ. εκτός απο τους χυμούς τι άλλο είναι λάθος να αλλάξω? αλλα μένοντας στα 5 γεύματα....

andag
14-09-10, 02:42
παιδιά με το να λέει κάποιος πως κάτι είναι λάθος χώρις κάποια διόρθωση ή αντιπρόταση είναι σαν να μην λέει τίποτα..... ξέρω πως κάποιος μπορεί να βαριέται ή να μην νιάζεται αλλά σκοπός των φόρουμ είναι η συζήτηση, η ανταλλαγή απόψεων και η πληροφόρηση.... το ποστ δεν μου λέει τίποτα ούτε σε εμένα αλλά ουτε και σε κανέναν που θα το δεί αν απλά λέει πως η διατροφή δεν είναι καλή χωρις να λέει πως ΘΑ γίνει καλη. γιατι απλούστατα δεν μπορεί να πάρει καμμια πληροφορία απο αυτο

Manos1989
14-09-10, 06:07
παιδιά με το να λέει κάποιος πως κάτι είναι λάθος χώρις κάποια διόρθωση ή αντιπρόταση είναι σαν να μην λέει τίποτα..... ξέρω πως κάποιος μπορεί να βαριέται ή να μην νιάζεται αλλά σκοπός των φόρουμ είναι η συζήτηση, η ανταλλαγή απόψεων και η πληροφόρηση.... το ποστ δεν μου λέει τίποτα ούτε σε εμένα αλλά ουτε και σε κανέναν που θα το δεί αν απλά λέει πως η διατροφή δεν είναι καλή χωρις να λέει πως ΘΑ γίνει καλη. γιατι απλούστατα δεν μπορεί να πάρει καμμια πληροφορία απο αυτο

Καλή είναι η διατροφή σου αλλά έχεις λίγη πρωτείνη συνολικά κατ' εμέ.
Βάλε 8-10 ασπράδια στο πρωινό και άλλα τόσα μεταπροπονητικά.Καλό θα ήταν να έβαζες και κάτι πρωτεινούχο στο βραδυνό σου.