PDA

Επιστροφή στο Forum : ορό γάλακτος



pxatzi
18-08-10, 23:37
Καλησπέρα
Κατασκευάζω ορό γάλακτος μόνος από γάλα 0% λιπαρά. Δυο λίτρα γάλα παράγουν περίπου 1,5 λίτρα υγρό. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πόσο ποσότητα πρέπει να πιω μετά την προπόνηση.

thegravijia
18-08-10, 23:45
Καλησπέρα
Κατασκευάζω ορό γάλακτος μόνος από γάλα 0% λιπαρά. Δυο λίτρα γάλα παράγουν περίπου 1,5 λίτρα υγρό. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πόσο ποσότητα πρέπει να πιω μετά την προπόνηση.
δεν σε πιανω
πως το κατασκευαζεις δηλ ?

Fiesta S 09
18-08-10, 23:47
Για πες το τρόπο να μην ξοδεύομαι στις whey...

pan0z
18-08-10, 23:49
Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο αλλα οταν φτιαχνουμε τυρι αυτο που μενει και δεν μετατρεπετε σε τυρι ειναι ο ορος γαλακτος.Αυτο ηξερα τουλαχιστον οτι ηταν ο ορος γαλακτος τωρα αν δεν ειναι αποκλειστικα αυτο και μπορει να παρασκευαστει και με αλλο τροπο δεν ξερω.

pxatzi
19-08-10, 00:10
δεν σε πιανω
πως το κατασκευαζεις δηλ ?

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά φτιάχνω γιαούρτι και αφού γίνει το γιαούρτι το στραγγίζω, το υγρό που μένει είναι ορός γάλακτος.

thegravijia
19-08-10, 00:32
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά φτιάχνω γιαούρτι και αφού γίνει το γιαούρτι το στραγγίζω, το υγρό που μένει είναι ορός γάλακτος.
δεν ξερω αν ισχυει αυτο
μαλλον ακυρο ειναι

εγω που ειχα ψηθει να φτιαξω μονος μου whey απο γαλα ειχα ΒΡΕΙ τηνδιαδικασια και ειναι [πολυ δυσκολο

αμα ειναι μπορει να το βαλω αυριο να δειτε πως γινεται

pxatzi
19-08-10, 10:53
δεν ξερω αν ισχυει αυτο
μαλλον ακυρο ειναι

εγω που ειχα ψηθει να φτιαξω μονος μου whey απο γαλα ειχα ΒΡΕΙ τηνδιαδικασια και ειναι [πολυ δυσκολο

αμα ειναι μπορει να το βαλω αυριο να δειτε πως γινεται

στελνω link οπου περιγραφεται η διαδιακασια παρασκευης whey απο γιαουρτι

*****************

giannis64
19-08-10, 11:04
κανε αντιγραφη και επικολληση το κειμενο και οχι το link!!!

pxatzi
19-08-10, 11:10
κανε αντιγραφη και επικολληση το κειμενο και οχι το link!!!

Σορρυ!!:unsure:

•Assemble your tools, making sure that the strainer you've chosen will sit on top of the container you've chosen and go ahead and place it on top. It's easiest to use a small metal hand held strainer and a small bowl.

•2
Place cheesecloth or a double layer of plain paper towel into the strainer. Pour container of yogurt into strainer, on top of the cloth or towel.

•3
Cover with plastic wrap and place the whole thing into the refrigerator overnight. Place it somewhere that it will not be disturbed.

•4
The next morning, pull the whole thing out of the refrigerator and remove the plastic wrap. The white substance in the strainer will be slightly harder and will taste similar to cream cheese. The container should be full of a yellow substance which will be your whey.



Read more: How to Make Whey at Home | eHow.com http://www.ehow.com/how_4792290_whey-home.html#ixzz0x2NKoxWY

silk
19-08-10, 12:20
το βλεπα π το καναν πιο παλια κατι γειτονες.σορυ αλλα σε τι μορφη βγαινει?σαν κρεμα?

pxatzi
19-08-10, 14:37
το βλεπα π το καναν πιο παλια κατι γειτονες.σορυ αλλα σε τι μορφη βγαινει?σαν κρεμα?

σε υγρη μορφη και χρωμα ελεφρα κιτρινο, η γευση μοιαζει λιγο με ξυνογαλο

Titanium
19-08-10, 15:34
δεν ξερω αν ισχυει αυτο
μαλλον ακυρο ειναι

εγω που ειχα ψηθει να φτιαξω μονος μου whey απο γαλα ειχα ΒΡΕΙ τηνδιαδικασια και ειναι [πολυ δυσκολο

αμα ειναι μπορει να το βαλω αυριο να δειτε πως γινεται

Βαλε βαλε:turtle::turtle::turtle::turtle:

wo277lf
20-08-10, 03:30
Καλησπέρα
Κατασκευάζω ορό γάλακτος μόνος από γάλα 0% λιπαρά. Δυο λίτρα γάλα παράγουν περίπου 1,5 λίτρα υγρό. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πόσο ποσότητα πρέπει να πιω μετά την προπόνηση.

Να σου πω εγώ. Πρέπει να παράξεις και να πιείς όλο τον Βόσπορο.Το ποσοστό του ορού γάλακτος(whey) που περιέχεται στο ξυνόγαλο που θα παράξεις είναι μηδαμινό. Το περισσότερο ποσοστό θα είναι νερό γύρω στο 90%,ενα 8% είναι αλλες πρωτεινες εκτος απο whey(λακτόζη,καζείνη κτλ) γύρω στο 2% ειναι whey.

Εάν ηταν τόσο απλά τα πραγματα τοτε θα είχαμε σωθει όλοι.Η παρασκευή τυρόγαλου ή αλλιώς ξυνόγαλου είναι απλή διαδικασία.

Για του λόγου το αληθές http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/100/2

Ramrod
20-08-10, 05:32
Η απομόνωση του ορού γάλακτος απο το γάλα δε γίνεται με φυγοκέντριση ή κάνω λάθος?

deluxe
20-08-10, 09:42
Και αμα θελει τεραστιες ποσοτητες απο γαλα, τοτε πως υπαρχουν εκατομμυρια κουτια whey αυτη τη στιγμη; Που το βρισκουν ολο αυτο το γαλα. Κατι αρχιζει να μη μου αρεσει..

pxatzi
20-08-10, 10:14
Η απομόνωση του ορού γάλακτος απο το γάλα δε γίνεται με φυγοκέντριση ή κάνω λάθος?

Από ότι διάβασα οι βιομηχανίες χρησιμοποιούν διάφορους τρόπους για την κατασκευή whey μεταξύ αυτών είναι και ο τρόπος που ανέφερες. Με ενδιαφέρει να δω εάν μπορώ εύκολα να φτιάξω whey στο σπίτι όχι μονό για οικονομικούς λόγους. Εάν αυτό που βρήκα στο internet είναι σωστός τρόπος κατασκευής whey τότε το μονό που χρειαζόμαστε είναι να βρούμε την δοσολογία.

pxatzi
20-08-10, 10:30
Να σου πω εγώ. Πρέπει να παράξεις και να πιείς όλο τον Βόσπορο.Το ποσοστό του ορού γάλακτος(whey) που περιέχεται στο ξυνόγαλο που θα παράξεις είναι μηδαμινό. Το περισσότερο ποσοστό θα είναι νερό γύρω στο 90%,ενα 8% είναι αλλες πρωτεινες εκτος απο whey(λακτόζη,καζείνη κτλ) γύρω στο 2% ειναι whey.

Εάν ηταν τόσο απλά τα πραγματα τοτε θα είχαμε σωθει όλοι.Η παρασκευή τυρόγαλου ή αλλιώς ξυνόγαλου είναι απλή διαδικασία.

Για του λόγου το αληθές http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/100/2

Πράγματι από παραπομπή προκύπτει ότι για να πάρεις 30 γραμμάρια πρωτεΐνης πρέπει να πιεις περίπου 4 λίτρα από το σκεύασμα μου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου όμως είναι ότι περιέχει πολύ ζάχαρη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

wo277lf
20-08-10, 13:35
Πράγματι από παραπομπή προκύπτει ότι για να πάρεις 30 γραμμάρια πρωτεΐνης πρέπει να πιεις περίπου 4 λίτρα από το σκεύασμα μου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου όμως είναι ότι περιέχει πολύ ζάχαρη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αν πιεις 4 λίτρα γάλα θα εχεις ενα στομαχι τούμπανο για 2 ημέρες.Ασε απο αέρια.Ξεχασε το

wo277lf
20-08-10, 13:43
Και αμα θελει τεραστιες ποσοτητες απο γαλα, τοτε πως υπαρχουν εκατομμυρια κουτια whey αυτη τη στιγμη; Που το βρισκουν ολο αυτο το γαλα. Κατι αρχιζει να μη μου αρεσει..

Φίλε μου ως γνωστό τα τυριά(π.χ φέτα,κεφαλοτύρι) παρασκευάζονται απο το γάλα.Ενα μικρό ποσοστό απο το υγρό που περισσευει, και που είναι το ξυνόγαλο, χρησιμοποιείται για την παρασκευη τυριών που συνηθίζοντε να λεγονται "τυριά ορού γάλακτος"(ανθότυρο, μυζήθρα).Το υπόλοιπο που περισσευει,και μιλαμε για τονους, ή πετιέται, η χρησιμοποιειται απο τις εταιριες συμπηρωματων,με μεθόδους οπως η φυγοκέντρηση, για την παρασκευη της whey