PDA

Επιστροφή στο Forum : υδατανθρακας; εχθρος τελικα;



manosvdm
25-08-10, 12:20
Επειδη εχω ψιλοανχωθει ηθελα την αποψη των εμπειρων σχετικα με την ποσοτητα του υδατανθρακα που πρεπει να καταναλωνουμε σε περιοδου ογκου

πολλα ξενα site οπως iron manmagazine και bodybuilding.com στα προγραμματα τους προτεινουν αρκετα μειωμενη ληψη υδατανθρακα και ανεβασμενα καλα λιπαρα προκειμενου να βαζουμε μυες με ελαχιστη εως καθολου λιπωση μαζα.(μαλιστα προτεινουν 2κιλο μαχιμουμ αυξηση βαρους τον μηνα για τους νεους, και 1 κιλο μηνα για επαγγελματιες.)

τοσο χαμηλο υδατανθρακα που αναρωτιεμαι εμεις που παμε.
για μεσο ασκουμενο προτεινουν

ειναι εως 200γρ για μερες προπονησης
και οχι πανω απο 100-130 τις οφφ μερες
μιλαω παντα για ογκο
εγω πρωσοπικα με αυτες τις ποσοτητες υδατανθρακα (και με το cardio που εκανα)χανω βαρος..

τον τελευταιο καιρο που εχω ξεκινηση ογκο εδω και 2 μηνες προσλαμβανω υδατανθρακες
απο 300-350.
εχω βαλει γυρω στα 4 κιλα εδω και 1,5 μηνα χωρις αξιολογη μεταβολη στην λιπομετρηση
ομως εντελως κουφα εχω δει θολωμα στους 4κεφαλους ποδια και στις γαμπες μου.
αντιθετος καλυτερη κοιλια ενω στηθος αμεταβλητο.
πλατη σταθερη δυστηχος ακομα λιγο παχυ derma χωρις μεταβολη στο caliper.

να σημειωσω οτι επι 14 μηνες εκανα καθε πρωι ξημερωματα 5-6 φορες cardio προκειμενου να αποβαλω 50 κιλα οπως πολλοι γνωριζετε.

τωρα τι να κανω ποσο υδατανθρακα; εχω σταματηση το cardio φυσικα τωρα
και κανω 2-3 30λεπτα καπου μεσα στην ευδομαδα

pepeismenos karga
25-08-10, 12:58
να σου πω εγω την αποψη μου...που κανω διατροφη ογκου χωρις υδατανθρακες καθολου...και με πολλα λιπαρα στη θεση των υδατανθρακων...ενταξει το καθολου ειναι περιπου 50-80 γραμμαρια απο πρασινες σαλατες που δεν μπορω να τους μετρησω....τεσπα...
οπως ειπες τρως 300-350 γραμαμρια..και παροτι δεν εβαλες λιπος θολωσες...λογικο αφου τρως υδατανθρακες...μην ξεχνας οτι οσο περισσοτερους τρως τοσο περισσοτερη κατακρατηση γινεται...στο λεω εγω που εχω τεραστιο προβλημα κατακρατησης απο τους υδατανθρακες...εγς σε μια μερα εαν φαω ενα κιλο υδατανθρακες μπορω να βαλλω και 4 κιλα ...που θα ειναι νερα ομως...κυριως..
τωρα ισχυει οτι αμα δεν τρως και υδατανθρακες σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισεις να χανεις...και ειναι λογικο...ειδικα εαν κανεις και σκληρη προπονηση και καρντιο τοτε ναι..θα γραμμωνεις σιγα σιγα...συνηθως οι διαιτες με ελαχιστους εως καθολου υδατθρακες θελουν αναλογα τον ανθρωπο παντα υπερυδατνθρακωση καθε 5-6 μερες..[καποι θελουν ακομη πιο γρηγορα]...
βεβαια με τ αλιπαρα μονο θα μπορουσες να μεινεις γραμμενος χωρις να κανεις καν καρντιο...γιατι θα εκαιγες ουτως η αλλως καθε μερα και ολη μερα μονο λιπος αφου αυτο θα ειχες μονο σαν αποθηκευαμ ενεργειασ.....ακομη με τα λιπαρα ο μεταβολισμος πεφτει...επειδει οι πολλοι υδατανθρακες ανεβαζουν το μεταβολισμο δεν εβαζεις ευκολα λιπος εαν αθλησε εντονα και κανεις καρντιο...ομως θολωνεις και κρατας καποια νερα...αντιθετα με τα λιπαραδεν μπορεις να θολωσεις,μειωνεται ο μεταβολισμος αρα δεν εχει τοσες θερμιδικες δαπανες αρα δεν χανεις μαζα,σε εντονοτερη γυμναστικη ομως υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να χασεις ...
ο υδατανθρακες μπορει να χρησιμοποιηθει για ενα σπρινταρισμα.για μια hi-intensity προπονηση,ειναι το πρωτο πραγμα που καιει ο οργανισμος οταν ξεπερασουμε συνηθως τους 120 παλμους...σε καταστασεις πιο ηρεμες ασ πομε80-90 παλμων ο οργανισμος χρισημοποιει λιπαρα επειδει ειναι αργης απορροφησης,χρειαζονται μεγαλυτερες θερμιδικες δαπανες για αν αποροφηθουν και χρησιμοποιουνται σε ηρεμια κυριως ασ πουμε πχ στο περπατημα[αυτα δεν στα λεω επιστημονικως εξακρυβομενα γι ανα μην παρεξηγηθω αλλα απο διαφορα πραγματα που εχω διαβασει..
τωρα ο καθενας κανει τις απαραιτητες αλλαγες στη διατροφη αναλογα με τον οργανσμο του...εαν θολωνβεις παρα πολυ τρως λιγους υδατανθρακες,εαν καις πολλες θερμιδες τρεως πολλους,εαν κανεις πολυ εντονη ζωη ή γυμναστικη τρως πολλους εαν ακθεσαι την περισσοτερη ωρα προτιμοτερο ειναι τ αλιπαρα..εαν κανεις ηπιες προνησεις παλι τα λιπαρα...εαν κανεις τρεξιμο υδατανθρακες,περπατημα λιπαρα...εσυ ξερεις και κρινεις...σου εδωσα μερικες ιδδεεσ..

noz1989
25-08-10, 13:05
Επισης, κατι σημαντικο..

Οι διατροφες με χαμηλους υδατανθρακες επιδρουν αρνητικα στην ινσουλινοευαισθησια!

Eddie
25-08-10, 13:15
Επισης, κατι σημαντικο..

Οι διατροφες με χαμηλους υδατανθρακες επιδρουν αρνητικα στην ινσουλινοευαισθησια!

Οταν εννοουμε χαμηλους υδατανθρακες,ποσο δλδ ανα κιλο σωματικης μαζας??Κατω απο 2γρ πχ?

Andrikos
25-08-10, 13:26
ο υδατανθρακες μπορει να χρησιμοποιηθει για ενα σπρινταρισμα.για μια hi-intensity προπονηση,ειναι το πρωτο πραγμα που καιει ο οργανισμος οταν ξεπερασουμε συνηθως τους 120 παλμους...

Η κύρια πηγή ενέργειας(δηλαδή ATP) σε ένα σπριντάρισμα είναι η φωσφοκρεατίνη - αν μετρήσουμε τα επίπεδα γλυκογόνου στους μύες μετά από ένα σπριντ είναι σχεδόν τα ίδια.


Επισης, κατι σημαντικο..

Οι διατροφες με χαμηλους υδατανθρακες επιδρουν αρνητικα στην ινσουλινοευαισθησια!

Όχι ρε συ, ίσα ίσα οι περισσότεροι διαβητικοί τύπου 2 , δεν έκαναν δίαιτα Ατκινς πρίν γίνουν διαβητικοί αλλά έτρωγαν πολλά ψωμιά και αναψυκτικά με ζάχαρη. Αν ένας παχύσαρκος κάνει πλήρη νηστεία τότε η ινσουλινοευαισθήσια βελτιώνεται , όπως βελτιώνεται και με την γυμναστική. Θα με ενδιέφερε να γράψεις πού το διάβασες αυτό, μήπως men's health?:green:

noz1989
25-08-10, 13:45
Η κύρια πηγή ενέργειας(δηλαδή ATP) σε ένα σπριντάρισμα είναι η φωσφοκρεατίνη - αν μετρήσουμε τα επίπεδα γλυκογόνου στους μύες μετά από ένα σπριντ είναι σχεδόν τα ίδια.



Όχι ρε συ, ίσα ίσα οι περισσότεροι διαβητικοί τύπου 2 , δεν έκαναν δίαιτα Ατκινς πρίν γίνουν διαβητικοί αλλά έτρωγαν πολλά ψωμιά και αναψυκτικά με ζάχαρη. Αν ένας παχύσαρκος κάνει πλήρη νηστεία τότε η ινσουλινοευαισθήσια βελτιώνεται , όπως βελτιώνεται και με την γυμναστική. Θα με ενδιέφερε να γράψεις πού το διάβασες αυτό, μήπως men's health?:green:

χαχα! οχι ρε δεν διαβαζω τετοια!:green:

Το διαβασα η σε αρθρο του Berardi η του Mcdonald! Δεν θυμαμαι! Θα το ψαξω και θα σου πω!

Andrikos
25-08-10, 14:01
χαχα! οχι ρε δεν διαβαζω τετοια!:green:

Το διαβασα η σε αρθρο του Berardi η του Mcdonald! Δεν θυμαμαι! Θα το ψαξω και θα σου πω!


Υπ΄ όψιν ο δεύτερος έχει γράψει βιβλίο για δίαιτα χαμηλών υδατανθράκων (The Ketogenic Diet) , και γενικά ότι γράφει "πατάει καλά" από βιβλιογραφία - το βλέπω χλωμό να κατηγορεί τις δίαιτες χαμηλού υδατάνθρακα.

noz1989
25-08-10, 14:02
Λοιπον το βρηκα! ειναι του Berardi τελικα!

On the flip side, stimulants like ephedrine and caffeine can decrease insulin sensitivity due to their effects on metabolism. Furthermore, the low carb, high-fat diets that have become popular can also lead to decreased insulin sensitivity. That's why my trainees don't take stimulants or go on no-carb diets (unless they're dieting down for a show and then they'll do occasional no-carb diets every few months for a maximum of three weeks at a time).

εχω και λινκ αν θες!

Andrikos
25-08-10, 14:05
Λοιπον το βρηκα! ειναι του Berardi τελικα!

On the flip side, stimulants like ephedrine and caffeine can decrease insulin sensitivity due to their effects on metabolism. Furthermore, the low carb, high-fat diets that have become popular can also lead to decreased insulin sensitivity. That's why my trainees don't take stimulants or go on no-carb diets (unless they're dieting down for a show and then they'll do occasional no-carb diets every few months for a maximum of three weeks at a time).

εχω και λινκ αν θες!

Ναι για βάλε , κουταμάρα πάντως γράφει ο Berardi και ήμουν σίγουρος ότι δεν θα το έβλεπες από τον McDonald , παλιά ο Berardi έγραφε πράγματα που έβγαζαν νόημα αλλά τελευταία έχει χαλάσει πολύ την ποιότητα του.

noz1989
25-08-10, 14:10
http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/masseating_2.htm

Ειναι κατω χαμηλα, εκει που λεει Let's Get Sensitive!

manosvdm
25-08-10, 14:15
δηλαδη PEPEISMENE KARGA εσυ μετα την προπονα ποσους υδατανθρακες καταναλωνεις;

Littlejohn
25-08-10, 14:18
Κατ`εμέ τα πράγματα είναι απλά...

-- Θες να είσαι συνέχεια κομμένος κάτω από 10% λίπος? Δεν τρως πολύ υδατάνθρακα και όσο φας τον μετράς με το σταγονόμετρο. Και συμβιβάζεσαι με μικρότερο ρυθμό μυικής ανάπτυξης.

-- Δεν σε νοιάζει να είσαι συνέχεια κομμένος, αλλά σε νοιάζει να βγάζεις heavy metal προπονήσεις και να βάζεις όσο πιο πολλά μυικά κιλά μπορείς? Τρως υδατάνθρακα (καθαρό φυσικά) και τρως πολύ! Συμβιβάζεσαι όμως με το λίπος που θα αποθηκεύσεις και με ότι συνεπάγεται αυτό...

------------------------------------------------

Εγώ τώρα στον όγκο καταναλώνω 350γρ. υδατάνθρακα / ημέρα και κάθε 8η ημέρα θα καταναλώσω 700γρ.
Το κάνω έτσι, γιατί θέλω να είμαι θηρίο στις προπονήσεις και να έχω ενέργεια. Μη κρεμάει η γλώσσα μετά το δεύτερο σετ (όπως γίνεται 1 χρόνο τώρα :green:).

Τι ανάπτυξη να `χεις, άμα δε σηκώνεις σίδερα σαν δαιμονισμένος? ;)

manosvdm
25-08-10, 14:22
αυτο το παρατηρησα μια 10 μερες που πλακωθηκα στα συκα εβαλα 3 κιλα και φυσικα μολις ελατωσσα τους υδατανθρακες εφυγαν τα 2 κιλα.

επισης εβαλα παλι στην ζωη μου το αλατι

θα κοιταξω λοιπων τις ημερες προπο να μην ξεπερνω τα 250 και με targeting και τις off ta 200.

Littlejohn
25-08-10, 14:40
Το γνωρίζεις φυσικά, ότι τα σύκα είναι κακή επιλογή υδατάνθρακα! Μαζί με τα σταφύλια είναι τα χειρότερα φρούτα που μπορείς να φας.

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να μην φοβάσαι τον υδατάνθρακα και να προσθέσεις και άλλο. Απλώς πρόσεξε να είναι όσο πιο καθαρός γίνεται. Απέκλεισε εντελώς, γρήγορους και επεξεργασμένους... Και φρούτα επιλεκτικά και με μέτρο...

Andrikos
25-08-10, 14:52
http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/masseating_2.htm

Ειναι κατω χαμηλα, εκει που λεει Let's Get Sensitive!

Δεν παραθέτει βιβλιογραφία σε ότι λέει , μερικά είναι σωστά , μερικά λάθος ή αναπόδεικτα. Καλύτερα διάβαζε τον McDonald. Ο Berardi κάνει πολλά σφάλματα , κατά την γνώμη μου δεν είναι όσο αξιόπιστος είναι ο Jamie Hale, ο Αragon και ο McDonald και αυτά που γράφεί είναι marketing όχι facts.

manosvdm
25-08-10, 15:30
τελικα με τον υδατανθρακα ανεβασμενο βαζεις ποιο πολυ μυες ;
η μηπως τελικα η μετρια χρηση ειναι η καλυτερη;

γιατι σκεφτομαι να χω 250 και 200 και καθε μερικες μερες να κανω ενα carb up.

παντως ο τom venuto λεει μεχρι 200 σε γραμμωση και γiα ογκο carb up.

και κατι αλλο ειναι δυνατον να προτιμαμε το ψωμι ολικης αλεσης περισσοτερο απο τα φρουτα;
μου φαινετε παραξανενο και ας το φτιαχνω εγω το ψωμακι με αλαευρια δικα μου

NASSER
25-08-10, 15:35
τελικα με τον υδατανθρακα ανεβασμενο βαζεις ποιο πολυ μυες ;
η μηπως τελικα η μετρια χρηση ειναι η καλυτερη;

γιατι σκεφτομαι να χω 250 και 200 και καθε μερικες μερες να κανω ενα carb up.

παντως ο τom venuto λεει μεχρι 200 σε γραμμωση και γiα ογκο carb up.

και κατι αλλο ειναι δυνατον να προτιμαμε το ψωμι ολικης αλεσης περισσοτερο απο τα φρουτα;
μου φαινετε παραξανενο και ας το φτιαχνω εγω το ψωμακι με αλαευρια δικα μου

Το πρωτο βημα θα επρεπε να ηταν η μειωση της αεροβιας.
Επειτα βλεπεις πως αντιδραει το σωμα, δηλαδη κατα ποσο κανει κατακρατηση ή ξεκουραζεται και σιγουρα θα δεις μια ανοδο στη ζυγαρια.
Εφοσον σταθεροποιηθεις στα κιλα σου στα πρωτα βηματα μπορεις να κανεις σταδιακη αυξηση θερμιδων απο υδατανθρακα.
Τοτε θα καταλαβεις τι σου αναλογει καλυτερα.
καλο θα ηταν να μην κανεις πολλες παρασπονδιες ωστε να εχεις ασφαλη συμπερασματα.

beefmeup
25-08-10, 16:52
Το πρωτο βημα θα επρεπε να ηταν η μειωση της αεροβιας.
Επειτα βλεπεις πως αντιδραει το σωμα, δηλαδη κατα ποσο κανει κατακρατηση ή ξεκουραζεται και σιγουρα θα δεις μια ανοδο στη ζυγαρια.
Εφοσον σταθεροποιηθεις στα κιλα σου στα πρωτα βηματα μπορεις να κανεις σταδιακη αυξηση θερμιδων απο υδατανθρακα.
Τοτε θα καταλαβεις τι σου αναλογει καλυτερα.
καλο θα ηταν να μην κανεις πολλες παρασπονδιες ωστε να εχεις ασφαλη συμπερασματα.

ναι,κανενα σωμα δεν αντιδρα το ιδιο,κ σιγουρα οι υδατανθρακες δεν ειναι αποδιοπομπαιος τραγος.
πρεπει να δοκιμασεις κ να δεις.
εγω οταν εκανα διαιτα χαμηλη σε υ/ες οι προπονησεις μου ηταν σκατα,κ δεν ειχα καθολου ενεργεια,οιυτε καλα πρηξηματα.απλα το εκανα για να δοκιμασω,να δω τι γινεται.
απο τι φενεται το λιπος που επερνα δεν με καλυπτε σαν ενεργεια,παρολα τα carb ups ανα μερες.

4.5 κιλα σε εναμιση μηνα δεν ειναι κ μυικα,αλλα αφου λες οτι δεν εχεις μεταβολη λιπους(αυτο παιζει ετσι??),εισαι οκ.
εχε υποψιν σου κ την κατακρατηση υγρων που κανουν,οσον αφορα το θαμπωμα που λες,αλλα κ τα κιλα σου.

manos_
25-08-10, 17:18
εγω χωρις υδατανθρακα δεν την παλευω μια τι να το κανω αμα ειναι να σερνομαι στο σιδεραδικο.

NASSER
25-08-10, 18:25
Παραθετω ενα μερος του κειμενου απο διατροφη ογκου του φορουμ, με το οποιο συμφωνω:


Πρωτείνες: 30 – 40 % των συνολικών θερμίδων
Υδατάνθρακες: 30 – 55 %
Λίπη: 15 – 30%

Δεν υπάρχει η τέλεια αναλογία θρεπτικών συστατικών. Κάθε σώμα συμπεριφέρεται διαφορετικά και πρέπει ο καθένας να βρει τις ιδανικές αναλογίες για το σώμα του. Συνήθως μια αρχική διατροφή όγκου θα μπορούσε να περιέχει 35% θερμίδες από πρωτείνη, 50% από υδατάνθρακες και 15% από λίπος. Είναι στο χέρι του καθενός να πειραματιστεί ελαφρώς με αυτές και να επιλέξει αυτό που ταιριάζει στο σώμα του καλύτερα.
Σύφμωνα με αυτά τα ποσοστά, μία διατροφή 4000 θερμίδων πρέπει να περιέχει 350 γρ πρωτείνης, 500 γρ υδατανθράκων και 67 γρ λίπους.

Αλλα οταν βγαινουμε απο τη συντηρηση ή γρμμωση, ο καλυτερος τροπος ειναι η αργη προσαρμογη στη φαση ογκου. Το σόμα για να αποδώσει θα πρεπει να ειναι ξεκούραστο!

manosvdm
25-08-10, 19:07
θα συμφωνησω με νασσερ για αργη προσαρμογη

για 15 -20 μερες εκατσα σε θερμιδες συντηρησης απλλα ειχα ανεβασει λιγο υδατανθαρακες σε ολα τα γευματα και εκανα 2 interval την ευβδομαδα
μετα πηρα ενα οφφ εντελως μια ευβδομαδα για ολα

και επανηλθα εδω και 20 μερες με υδατανθρακες περιπου στο 300
και απο αυτη την ευβδομαδα κατμετρημενη διατροφη απο το προγραμμα
λεω να μεινω στις 3000 θερμιδες με 40% δηλαδη 260-280 και τις οφφ μερες στις 200 περιπου

απλα επειδη φτιαχνω ψωμι ολικης με 100% αλευρια ολικης πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο απο τα φρουτο η επιλογη του ψωμιου;

αυτο που εχω παθει και με απογοητευει ειναι οτι εχουν αδειασει τα δικεφαλα μου
ενω τα ποδια μου ειναι αριστα, η γαμπα ειναι τουμπανο, το στηθος οκ η πλατη αξιολογη τα δικεφαλα ειναι ψιλοασχετα στο κορμι μου.
φταει η διατροφη μου για τα δικεφαλα;

beefmeup
25-08-10, 21:45
φταει η διατροφη μου για τα δικεφαλα;

καποιοι μπορει να ειναι στεγνοι γενικα αλλα να κρατανε νερα σην κοιλια,αλλοι στα ποδια κλπ..αυτο εχει να κανει με το πως αντιδρα το σωμα τους.

αν ολα τα λοιπα σημεια σου ειναι οπως τα θες,δεν ειναι θεμα διατροφης,αλλα γενετικης.

αυτο δεν σημαινει οτι θα τα αφησεις ετσι,ομως.δεν ειναι στο..χερι τους;)

manosvdm
26-08-10, 08:35
αναληση βαρους τελευταιο μηνα

LIPOMETRHSH CALIPER 4 SITE 11%

25-6 74,4 ξεκιναει η περιοδος με συκα:):):):):):):):):):) και επαναφορα υδατανθρακα και κοψιμο cardio

2-8 75,1 2 interval thn eybdomada αποχη απο βαρη ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

13-8 78:shock: ξεκινημα βαρη 3000 θερμιδες ημερησιος 300-350 υδατανθρακα

20-8 77:thumbup::clap: 1 ιντεrbal 1 tabata

26-8 76,6:unsure: 1 ιντεrbal 1 tabata
LIPOMETRHSH CALIPER 4 SITE 11% ΘΟΛΩΜΑ ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ

τελικα τι κανω; υποτιθετε οτι ειμαι σε ογκο:green:

αντικαθιστω τα ιντerval με cardio aplo η τα κοβω εντελως.(υποψη οτι προτιμω να μην σταματηση αεροβια για λογους υγειας.)

να προσθεσω και αλλους υδατανθρακες;(δεν πλυ τρελενομαι γιατι εχω πρηξιματα και κατακρατηση απο οτι φαινετε)

εσεις τι προτινετε;;;;;;

NASSER
26-08-10, 09:48
manosvdm σίγουρα έχεις μια σύγχυση και αυτο φυσιολογικό, καθως με περισσοτερες θερμιδες νιώθεις ομορφα αλλα παράλληλα λυπάσαι να χαλάσει η λεπτομερεια στο σωμασου γιατι κοπιασες για να φτασεις σαυτο το επιπεδο.
Αυτο που παρατηρώ ειναι πως ετρεχες στα ακρα. Απο τελεια διατροφη και αεροβια πηγες αποτομα στον ογκο και το διαστημα που μεσολάβησε ειχε ατασταλιες και αποχη απο προπονηση.
Μπες για λιγο καιρο ΞΑΝΑ στο ιδιο προγραμμα χασιμου λιπους και επειτα μπες σταδιακα στη φαση ογκο οπως σου ειχα εξηγησει σε παρα πανω ποστ. Το πως θα λειτουργησεις ειναι κυριως ψυχολογικο, αλλα δεν αξιζει να χαλασεις! Μαλλον θα πρεπει να εκμεταλευτεις την καλη φορμα σαν βαση για να κανεις κατι πιο καλο. Υπόψιν δεν θα πρεπει για ολη τη περιοδο που θα κανεις ογκο (Ειτε ειναι 9 μηνες ειτε ενας χρονος) να βαλεις πανω απο 5 κιλα.

manosvdm
26-08-10, 11:03
0.5 κιλο / μηνα σε αρχαριο επιπεδο:shock:

δηλαδη 150 θερμιδες την ημερα παραπανω

γιατι 5κιλαχ7500 θερμιδες ανα κιλο=37500

37500/9μηνες=4166/μηνα

4166/4 ευβδομαδες=1000

1000/7ημερες=145 θερμιδες την ημερα πανω απο την συντηρηση.

δεν ταιριαζει πολυ με την προπονητικη διατροφη του αρθρου του φορουμ...................... γιατι ξεκιναει τουλαχιστον με 250 και ανεβαζεις σιγα σιγα.

NASSER
26-08-10, 11:33
0.5 κιλο / μηνα σε αρχαριο επιπεδο:shock:

δηλαδη 150 θερμιδες την ημερα παραπανω

γιατι 5κιλαχ7500 θερμιδες ανα κιλο=37500

37500/9μηνες=4166/μηνα

4166/4 ευβδομαδες=1000

1000/7ημερες=145 θερμιδες την ημερα πανω απο την συντηρηση.

δεν ταιριαζει πολυ με την προπονητικη διατροφη του αρθρου του φορουμ...................... γιατι ξεκιναει τουλαχιστον με 250 και ανεβαζεις σιγα σιγα.

Το σωμα δεν μετραει αριθμους και ποσοτητες.... κακως μπαινεις σαυτη τη διαδικασια. Ειπαμε καθε σωμα ειναι διαφορετικο. Εσυ αμα αφεθεις θα ξαναβαλεις τα 50 κιλα χωρις να το καταλαβεις.

manosvdm
26-08-10, 11:50
thanks!!!

Devil
26-08-10, 15:52
0.5 κιλο / μηνα σε αρχαριο επιπεδο:shock:

δηλαδη 150 θερμιδες την ημερα παραπανω

γιατι 5κιλαχ7500 θερμιδες ανα κιλο=37500

37500/9μηνες=4166/μηνα

4166/4 ευβδομαδες=1000

1000/7ημερες=145 θερμιδες την ημερα πανω απο την συντηρηση.

δεν ταιριαζει πολυ με την προπονητικη διατροφη του αρθρου του φορουμ...................... γιατι ξεκιναει τουλαχιστον με 250 και ανεβαζεις σιγα σιγα.


δεν ισχυει

το ενα κιλο που θες να βαλεις δεν ειναι 7500 θερμιδες
δεν μπορεις να το υπολογισεις ετσι

οπως και ενας αρχαριος δεν βαζει 0,5 κιλο σε ενα μηνα μπορει ανετα και παραπανω

για να υπολογισεις πανω κατω αυτα που θες απο θερμιδες πρεπει να υπολογισεις τον βασικο σου μεταβολισμο+οτι καις κατα την διαρκεια της μερας+οτι καις στο γυμναστηριο+ εξτρα θερμιδες για να φτιαξεις μυικο ιστο

KeyserSoze
26-08-10, 16:34
για να υπολογισεις πανω κατω αυτα που θες απο θερμιδες πρεπει να υπολογισεις τον βασικο σου μεταβολισμο+οτι καις κατα την διαρκεια της μεραςΑυτο δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι πολυ κοντα στο x1 για οσους κανουμε δουλεια γραφειου και δεν κανουμε αλλης μορφης ασκηση/δαπανη ενεργειας πλην προπονησης??
Θελω να πω, το bmr δεν ειναι χοντρικα αυτα που καις και μονο που υπαρχεις?:)
Ε, ποσο να το αυξησεις αν εισαι ξυπνημα->αμαξι->γραφειο->αμαξι->σπιτι?

Devil
26-08-10, 16:44
Αυτο δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι πολυ κοντα στο x1 για οσους κανουμε δουλεια γραφειου και δεν κανουμε αλλης μορφης ασκηση/δαπανη ενεργειας πλην προπονησης??
Θελω να πω, το bmr δεν ειναι χοντρικα αυτα που καις και μονο που υπαρχεις?:)
Ε, ποσο να το αυξησεις αν εισαι ξυπνημα->αμαξι->γραφειο->αμαξι->σπιτι?

bmr ναι αυτο ειναι αυτα που καις για να ζεις

ναι μπορει να ειναι στο x1 για αλλους μπορει να ειναι και παραπανω

δεν μπορεις να υπολογισεις στο ετσι ποσες θερμιδες θες ακριβως

πρεπει να πας ψαχνοντας για λιγο καιρο;)

manosvdm
26-08-10, 18:28
η ποιο εγκυρη απο οτι εχω δει ειναι αυτη κια ενα παρομοιο παραδειγμα ειναι αυτο για μενα.

στην περιοδο αυτη κανω αυτο και δεν ανεβαινει το βαρος μου με τις 3000

Katch-McArdle formula (BMR based on lean body weight)
The Harris-Benedict equation has separate formulas for men and women because men usually have a higher lean body mass and a larger bodies.
Since the Katch-McArdle formula accounts for LBM, this single formula applies equally to both men and women and it is the most accurate method of determining your daily calorie needs.
BMR (men and women) = 370 + (21.6 X lean mass in kg)
Example: You are male You weigh 172 lbs (78 kilos) Your body fat percentage is 14% (24.1 lbs fat, 147.9 lbs lean) Your lean mass is 147.9 lbs (67.2 kilos) Your BMR = 370 + (21.6 X 67.2) = 1821 calories
To determine TDEE from BMR, you simply multiply BMR by the activity factor:
Continuing with the previous example: Your BMR is 1821 Your activity level is moderately active (you work out 3-4 times per week) Your activity factor is 1.55 Your TDEE = 1.55 X 1821 = 2822 calories

δηλ 2800+300=3100-3200

αρα NASSER ετσι αμα το υπολογισω θα βαλω 50 κιλα;

noz1989
26-08-10, 18:40
Μαλλον ο Nasser πρεπει να εννοουσε οτι αμα αφεθεις και ξεφυγεις διατροφικα-θερμιδικα!

manosvdm
26-08-10, 20:42
προσπαθω να ειμαι πολυ αυστηρος στην διατροφη και αυτο το απεδειξα 14 μηνες.
τωρα που εχω αρχισει και την τροφη παραπανω εχω ακομα περισσοτερο πλεονεκτημα ανεσης, αλλωστε και με τις 2400 θερμιδες που ετρωγα ειμουν ενταξει και τοτε.

και να σας πω οτι αν μπορουσα να αντικαταστησω την μσλτο δεξτρο μετα την προπονσ ευχαριστως και θα το εκανα μιας και η ολοκληρη τροφη μου αρεσει καλυτερα.

αλλα στο βωμο του σωματος θα δεχθω και το μεταπροπονητικο ροφημα.

τελικα διαπιστωνω σιγα σιγα οτι μεχρι 300 δεν παιζει ιδιατερο προβλημα.
τωρα το λιγο παραπανω θα το δοκιμαζω κατα περιοδους..

για υδατανθρακες στο βραδυνο αντι το γιαουρτι πριν το κρεβατι τι προτιμαμε;

thegravijia
26-08-10, 20:47
τι λες ρε φιλε >?
τι υδατανθρακες το βραδυ?

παρε μαζι με το γιαουρτι κανα ξηρο καρπο η ω3

manosvdm
27-08-10, 08:44
ωρες ωρες δεν σας καταλαβαινω
μιλαμε για ογκο και για μεγιστη μυικη αναπτυξη


και εσυ βρεθηκες να απορεις με αυτο που ρωτησα
δεν σου ειπα να χτυπησεις μια μακαροναδα πριν κοιμηθεις
τι γνωμη ζητησα και απο αλλους για καινουργιες ιδεες και μερικες αλλαγες.

Pre-Bedtime Nutrition
Contrary to what most people think, if you want to build as much muscle as you possibly can then you must eat before bed! Sleep is a time for muscle recovery and mental rejuvenation, and if you enter this period unequipped with the proper nutrients you will definitely be selling yourself short. Your body is going to be fasting for at least 8 hours and it is very important that you do all you can to remain in an anabolic state for as much of that 8 hours as you possibly can.
You shouldn't eat a gigantic 5-course meal, as this may make it difficult for you to fall asleep and may also affect your sleep quality. The best approach is to consume a small, easily digested meal about half an hour before you decide to doze off. The goal of this meal is to provide your body with nutrients that can be released as gradually as possible. This will keep your body in a fed state for the longest amount of time and will prevent as much muscle breakdown as possible. A timed-release meal will give your body a steady stream of amino acids, carbohydrates and fats to help facilitate recovery during this extremely important time frame.
Your pre-bedtime meal should consist of some slow-release protein, slow-release carbohydrates alongside some unsaturated fats. Putting this meal together isn't rocket-science and is actually quite simple. Here are some good ways of accomplishing a timed-release effect from your pre-bedtime meal... Protein: The ideal way to provide your body with a steady stream of amino acids for as long as possible is to mix 25-35 grams of whey protein in 400-500ml of milk. The whey protein will elevate blood amino acids levels rapidly while the casein protein from the milk will slow down their release. This protein concoction will take at least 4 hours to be fully digested, allowing you to remain anabolic for at least half of the time you are asleep. If you want to add some solid protein to this meal, cottage cheese is a great choice. Cottage cheese is naturally high in casein protein and glutamine, two ideal nutrients to consume before bedtime.


και απο αλλο αρθρο

4) Another time that HGH is released in the body is during stage 3 and 4 sleep just prior to REM sleep. This is the time in which your body repairs itself for the next day. You should always have a Zone snack before bed. This insures that your blood sugar and insulin levels remain stable. If you don't your blood sugar could drop to low and you might go into Fasting Hypoglycemia (low blood sugar due to not eating). This could not only give you insomnia but will inhibit HGH release.

zone snack=40υδ 30πρ 30λπ(στην ποσοτητα που αναλογει στον καθενα

NASSER
27-08-10, 10:08
Μαλλον ο Nasser πρεπει να εννοουσε οτι αμα αφεθεις και ξεφυγεις διατροφικα-θερμιδικα!

+1:thumbup:
Eτσι το εννοουσα, μην το αναλύσουμε...




Another time that HGH is released in the body is during stage 3 and 4 sleep just prior to REM sleep. This is the time in which your body repairs itself for the next day. You should always have a Zone snack before bed. This insures that your blood sugar and insulin levels remain stable. If you don't your blood sugar could drop to low and you might go into Fasting Hypoglycemia (low blood sugar due to not eating). This could not only give you insomnia but will inhibit HGH release.

zone snack=40υδ 30πρ 30λπ(στην ποσοτητα που αναλογει στον καθενα

Αυτο ειναι το σωστο, κατα τη γνωμη μου.
Οι ενδεικτικες τιμες για zone snack ειναι αρκετα καλες.

noz1989
27-08-10, 10:53
Και εγω πιστευω οτι ισως χρειαζονται καποιοι υδατ πριν τον υπνο, αλλα οχι πανω απο 20-30γρ!

Just my 2 cents!

Eddie
27-08-10, 12:10
Λογικα χαμηλου GI οπως βρωμη ε?

NASSER
27-08-10, 15:53
Λογικα χαμηλου GI οπως βρωμη ε?

Σιγουρα συνθετο υδατανθρακα και μα ειναι χαμηλου GI ακομα καλυτερα!

Devil
27-08-10, 15:59
καλητερα λιπαρα πριν τον υπνο

κατα την διαρκεια του υπνο το σωμα τρεφετε απο λιπος

δεν ειναι αναγκη να βαλεις εξτρα υδατανθρακες

manosvdm
28-08-10, 17:36
μου φαινετε παραξενο που εχω χασει την οξυτητα που ειχα, εχω την εντυπωση οτι οφειλετε στην κρεατινη monohydrate της QNT.(μιας και η λιπομετρηση μου παραμενει σταθερη)
διαβασα στο αρθρο και εδω αλλα και αλλου οτι αν δεν καταναλωνουμε πολλους απλους υδατανθρακες με την κρεατινη δεν καταφερνουμε να την τοποθετησουμε εντως των κυταρων του μυ με αποτελεσμα να μενει απι εξω και να εχουμε φουσκωματα και χασιμο μυικοτητας και για αυτο τον υπαρχουν και ο αλλες κρεατινες που δεν χρειαζονται τοσους υδατανθρακες.

εγω εκτος απο το μεταπρο που την καταναλωνων μαζι με 60γρ μαλτο δεξτρο οταν την παιρνω το πρωι τις αλλες μερες την πινω σχεδον σχετη με νερο αντε και 20γρ δεξτρο. η χυμο πορτοκαλαδα.

μηπως να αλλαξω το ειδος
μηπως να η δοση να ειναι 3γρ αντι για 5
η μηπως τελικα περισσοτερους υδατανθρακες συνοδεια στο πρωινο;

noz1989
28-08-10, 18:39
Σιγουρα συνθετο υδατανθρακα και μα ειναι χαμηλου GI ακομα καλυτερα!

+1

απλα οχι σε μεγαλες ποσοτητες!

MusclesOfShadow
04-09-10, 09:45
Αρχικό μήνυμα από Littlejohn
Εγώ τώρα στον όγκο καταναλώνω 350γρ. υδατάνθρακα / ημέρα και κάθε 8η ημέρα θα καταναλώσω 700γρ.
Το κάνω έτσι, γιατί θέλω να είμαι θηρίο στις προπονήσεις και να έχω ενέργεια. Μη κρεμάει η γλώσσα μετά το δεύτερο σετ (όπως γίνεται 1 χρόνο τώρα ).

Τι ανάπτυξη να `χεις, άμα δε σηκώνεις σίδερα σαν δαιμονισμένος?
Πω ρε φιλε εισαι respect για μενα!!! Πωωωωω, δεν εχω τι να πω! Απο δω και περα, θα το τιγκαρω στον υδατανθρακα! Τερμα οι φοβιεςςςςς!!!!:rolf::green::green::thumbup: