PDA

Επιστροφή στο Forum : Νερο



djforcegr
22-04-07, 19:56
παιδια να σας ρωτησω τωρα που ειμαι στην διαιτα πινω πολυ συχνα καθημερινα πολυ νερο δηλαδη καθε μια ωρα καθε μιση ωρα πινω και ενα ποτηρι ι μεγαλη και η υπερβολικη δοση νερου πηραζει? γιατι νιωθω το στομαχι μου πρισμενο απο το πολυ νερο...

και επισης σε τι γιατρο πας για να σου εξετασει την γυναικομαστια?

gpol
22-04-07, 20:24
oλα τα πραγματα σε υπερβολικο βαθμο δεν κανουν καλο. Αν πινεις 3-4 λιτρα την ημερα, νομιζω εισαι υπερ οκ

ajax
22-04-07, 20:41
συμφωνω.με 3 λιτρακια εισαι μια χαρα.

yannis88
16-10-08, 19:22
Εσείς παιδιά ποιες ώρες τις μέρας πίνετε το περισσότερο νερό?Συνήθως μετά από γεύματα ή ανάμεσα?
Προσωπικά διαλέγω το ανάμεσα καθώς πιστεύω είναι πιο οικείο στον οργανισμό μου.Επίσης κατα την ώρα και λίγο μετά απο την προπόνηση πίνω περίπου το 50% της συνολικης κατανάλωσης(1.5 λιτρο-->3 σύνολο)

slaine
16-10-08, 19:49
3-6 λίτρα την ημέρα πιστεύω είναι μία λογική κατανάλωση για έναν που αθλείται ανάλογα την περίπτωση. πολλή μεγάλη κατανάλωση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα χώρια τισ συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα :green:

από κει και πέρα καλό είναι να πίνουμε αρκετό νερό όταν ξυπνάμε , κατά τη διάρκεια της άσκησης αλλά να μην το παρακάνουμε και πρηστούμε και μετά την άσκηση. το υπόλοιπο νερό καλό είναι να το κατανέμουμε ομοιόμορφα την υπόλοιπη μέρα...

και πριν κοιμηθούμε είναι καλό να πιούμε σχετικά αρκετό μια και δε θα ξαναπιούμε για ώρες αλλά από την άλλη παίζει να σε αναγκάσει να ξυπνήσεις για τουαλέτα...

προσπάθησε να πίνεις νερό κάθε τόσο άσχετα με το αν διψάς ή όχι. αν διψάς σημαίνει ότι η αφυδάτωση έχει ήδη αρχίσει...

slaine
16-10-08, 19:56
να πίνεις και ενώ τρως κατά τη διάρκεια του γεύματος

dReik0
16-10-08, 21:16
ένας γιατρός μου είχε pi ότι όπως πλένω εξωτερικά το σώμα μου έτσι πρέπει να το πλένω και εσωτερικά , ανεξάρτητος του bodybuilding το αρκετό νερό είναι υγεία,χωρίς υπερβολές βεβαια. Τώρα αυτό που ρώτησες για τα γεύματα , έχω διάβαση ότι μετά από κάθε γεύμα είναι απαραίτητα 2 ποτήρια νερό , έτσι ο οργανισμός απορροφάει πιο εύκολα τις βιταμίνες και τα θρεπτικά συστατικά

tezaman
16-10-08, 21:45
muscleboss ftw :D

asdf
16-10-08, 22:10
Μια μελετη απο το πανεπιστημιο του Notigham ειχε δειξει οτι ο ανθρωπος που πινει νερο κατα την διαρκεια του γευματος του πειναει πιο αργα σε σχεση με ενα που δεν εχει πιει. Οποτε καντε οτι σας συμφερει... Προσωπικα προτιμω το 2ο γιατι θελω να πειναω γρηγορα ετσι ωστε ο μεταβολισμος μου να ειναι στο FULL :evil2: :chinese:

Niiick
16-10-08, 22:15
να πίνεις και ενώ τρως κατά τη διάρκεια του γεύματος

:evilno: το νερο καθυστερει ολη τη διαδικασια της πεψης γιατι δεν επιτρεπει να εκκριθουν τα γαστρικα υγρα οπως πρεπει.Εγω μετα απο ενα γευμα δε πινω τπτ κανα εικοσαλεπτο-μισαωρο και μετα πινω τον αμπακο! :bbbiceps:

peris
16-10-08, 22:49
καλα εγω πινω δε πινω νερο κατα τη διαρκεια του γευματος μετα απο δυομιση ωρες το πολυ πειναω σα λυκος :lol: :lol: :lol:

RUHL
16-10-08, 22:58
και πριν κοιμηθούμε είναι καλό να πιούμε σχετικά αρκετό μια και δε θα ξαναπιούμε για ώρες αλλά από την άλλη παίζει να σε αναγκάσει να ξυπνήσεις για τουαλέτα...
Kαλυτερα ελαχηστο γιατι υδρωνεις αρκετα για αυτο ξυπνας 2-3 φορες να αλαξεις μπορει να πας και wc Ο ΥΠΝΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΕ ειναι πολυ κακο

yannis88
17-10-08, 00:04
Εγώ ξυπνάω 2 φορές στάνταρ :pale: ....Και μια με το που ξυπνίσω...Μάλλον πρέπει να το μειώσω όσο βραδιάζει...

asdf
17-10-08, 00:51
Επειδη πινεις πολυ :(. Ακου τον Ruhl

agios
17-10-08, 17:09
το νερο καθυστερει ολη τη διαδικασια της πεψης γιατι δεν επιτρεπει να εκκριθουν τα γαστρικα υγρα οπως πρεπει.
+1
Είχα διαβάσει ένα επιστημονικό άρθρο που το ανέφερε αυτό.
Επομένως υπάρχουν δύο προσεγγίσεις. Αν κάποιος θέλει να γίνει η πέψη της τροφής γρήγορα δεν πίνει νερό, ενώ αν κάποιος θέλει να την καθυστερήσει πίνει νερό λίγο πριν την κατανάλωση της τροφής ή και κατά τη διάρκεια.

DeVito
17-10-08, 18:22
να πίνεις και ενώ τρως κατά τη διάρκεια του γεύματος

:evilno: το νερο καθυστερει ολη τη διαδικασια της πεψης γιατι δεν επιτρεπει να εκκριθουν τα γαστρικα υγρα οπως πρεπει.Εγω μετα απο ενα γευμα δε πινω τπτ κανα εικοσαλεπτο-μισαωρο και μετα πινω τον αμπακο! :bbbiceps:

+1 :thumbup:

peris
17-10-08, 21:10
το νερο καθυστερει ολη τη διαδικασια της πεψης γιατι δεν επιτρεπει να εκκριθουν τα γαστρικα υγρα οπως πρεπει.
+1
Είχα διαβάσει ένα επιστημονικό άρθρο που το ανέφερε αυτό.
Επομένως υπάρχουν δύο προσεγγίσεις. Αν κάποιος θέλει να γίνει η πέψη της τροφής γρήγορα δεν πίνει νερό, ενώ αν κάποιος θέλει να την καθυστερήσει πίνει νερό λίγο πριν την κατανάλωση της τροφής ή και κατά τη διάρκεια. ρε παιδια μη ξαναλεμε τα ιδια πραγματα ειναι και αναλογα στον οργανισμο του καθενος εγο αμα δε πιω νερο μαζι με το φαγητο η και να πιο ακομα 2 λιτρα σε 2,5-3 ωρες πειναω σα λυκος

TRIANTAFYLLOU
18-10-08, 01:11
συνήθως οι ανάγκες για νερό είναι μετά τα γεύματα η κατα την διάρκεια η μετά την αθλητική δραστηριότητα, η έκθεση σε ζεστό περιβάλον .

να μην είμαστε υπερβολικοι αυτό που αναφέρατε για 6 λίτρα εγω το πίνω και περισσότερο έως 8 με 10 μόνο στην προετοιμασία πριν τούς αγώνες στο άδειασμα και ελατώνω σιγά σιγά μέχρι 1,5 λίτρο μια μέρα πριν τον αγώνα και την ημέρα του αγώνα πολύ λίγο έως καθόλου αλλά στην ουσία ουτε μια μέρα δεν το κόβω και έτσι μειώνω την κατακράτηση και δεν παίρνω ούτε διουρητικό και ούτε αποσταγμένα και χαζομάρες κανονικό νεράκι .σε νορμάλ συνθήκες αναλογα με την περίοδο ζέστη κρύο, απο 3έως 4 η 5 .

είναι το βασικότερο αγαθό κάποτε ρωτησα σε έναν πιό θα μας δωσει περισσότερη ενέργεια μια φετα ψωμι στεγνή η μια ίδια φέτα βρεγμένη και μου απάντησε το ίδιο , δεν είναι όμως έτσι η βρεγμένη ενω έχει ίδιες θερμίδες θα μας δώσει γρηγορότερα και περισσότερη ενέργεια.

εγώ πίνω κατα την διάρκεια του γεύματος ενώ το σωστό είναι δεν πρέπει γιατί αραιώνει τα στομαχικά υγρά, χάνουν την δυναμη για την χώνεψη των τροφών, επηρεάζετε η θερμοκρασία του στομάχου αλλά παρ όλα αυτά ομολογώ πως δεν μπορώ να μην πιω απλά ξέροντας αυτό πίνω λιγότερο και γουλιες .

δεν γίνετε όλα να τα κάνουμε κατα γράμα δεν είμαστε άρωστοι και αν τα ψυρίζουμε τόσο στο τέλος θα τα βαρεθούμε όλα, για αυτό πρέπει να μάθουμε να ασχολούμαστε με την ουσία .

καλό είναι να μάθουμε να πίνουμε και κατά την διάρκεια της μέρας γουλιές γουλιές και όχι μόνο όταν διψάμε γιατί η δίψα δεν είναι πάντα καλός συμβουλος απλά μας δείχνει ότι έχουμε αρχήσει να αφυδατονώμαστε.
και να μην ξεχνάμε τα μέταλα και τους ηλεκτρολύτες γιατί το νερό χωρίς αυτά είναι άχρηστο και αυτό λαμβάνετε μέσω τις διατροφής(λαχανικά φρούτα) η σε περιόδους έντονης εφύδρωσης σαν συμπλήρωμα μέσα στο νερό στην δραστηριότητα, γιατί όταν υδρώνουμε δεν χάνουμε μόνο νερό αλλά μέταλα και ιχνοστοιχεία με ότι συνέπειες έχει η απώλειά τους.

DENNISGR
12-03-09, 14:13
Ξερω οτι πρεπει να πινουμε πολυ νερο ειδικα εμεις που κανουμε γυμναστικη! και ξερω οτι εχει απαντηθει η ερωτηση μου αλλα δεν μπορεσα να βρω το post!!
Παιδια οι ερωτησης μου ειναι οι εξης:
1) ποσο νερο πρεπει να καταναλωνουμε ημερησιος??
2) πριν η μετα την προπονηση?
3) κατα ποσο βοηθαει στην γραμμωση?



ευχαριστω πολυ:D:D:p:p

vagg
12-03-09, 15:03
νερο αφθονο πανω απο 2 λιτρα τη μερα....και πριν και μετα και κατα τη διαρκεια της προπονησης απλα το πριν και το κατα τη διαρκεια το προσεχεις για να μην σε φουσκωσει και δεν μπορεις να κανεις γυμναστικη....στη γραμμωση καποιος μπορει να σου ελεγε να πινεις και περισσοτερο αλλα σα στοχο βαλε να πινεις πολυ νερο γενικα ειτε κανεις ογκο ειτε γραμμωση ειτε διακοπες....

slaine
12-03-09, 16:35
+1 στο vagg
το μειώνουμε πριν τον ύπνο γι ανα μην ξυπνάμε για τουαλέτα και χαλάμε τον ύπνο μας. επίσης νερό να πίνεις χωρίς να περιμένεις να διψάσεις

mantus3
20-03-09, 22:58
οτι ειπαν κ τα παιδια απο πανω με μια πικρη συμπληροση : το νερο μενει στο στομαχι μας περιπου 17λεπτα. οποτε καλο ειναι κανενα 10λεπτο μετα απο καποιο γευμα η κατα την διαρκεια του να μην πινουμε νερο για να εχουμε ποιο ομαλη χονεψη...

Niiick
20-03-09, 23:44
παιδες ομως υπαρχει και δηλητηριαση εξ'υδατος..οι ειδημονες συνιστουν 2,2μιση λιτρα νερο την ημερα(συμπεριλαμβανομενων και τον χυμων)
Η υπερβολικη ληψη μπορει να προκαλεσει :
-οιδηματα
-πολυουρια
-ηπατικες διαταραχες(σπανια)
και κατ εμε τα πιο σοβαρα αν κανουμε βλακειες με το αλατι(νατριο) :
-χαμηλα επιπεδα καλιου και
-υπονατριαιμια.

slaine
20-03-09, 23:51
όντως αλλά εκτός του ότι είναι σπάνιο (πχ μπορεί κάποιος να πεθάνει επιτόπου αν μετά από πολύ σκληρή άσκηση πιεί ακόμα και σχετικά μέτρια ποσότητα νερού) αλλά παίζουν ακαι πολλές μεταβλητές. όπως τα κιλά, η εφίδρωση κλπ... εγώ το καλοκαίρι έπινα 6 λίτρα νερό και ήμουν οκ σύμφωνα με εξετάσεις...

mantus3
21-03-09, 00:13
όντως αλλά εκτός του ότι είναι σπάνιο (πχ μπορεί κάποιος να πεθάνει επιτόπου αν μετά από πολύ σκληρή άσκηση πιεί ακόμα και σχετικά μέτρια ποσότητα νερού) αλλά παίζουν ακαι πολλές μεταβλητές. όπως τα κιλά, η εφίδρωση κλπ... εγώ το καλοκαίρι έπινα 6 λίτρα νερό και ήμουν οκ σύμφωνα με εξετάσεις...

πλακα πλακα κ εγω επινα πολυ νερο... κ δεν ξερω για εξετασεις, παντως ενιωθα μια χαρα...

kyriakos23
21-03-09, 02:08
ρε πεδια εγω και 1 λιτρο να πιω ειλικρινα ολο τουαλετα παω.
και ειναι πολυ σπαστικο,ουτε να κοιμηθεισ δεν μπορεις.

Gasturb
21-03-09, 04:12
Ξερω οτι πρεπει να πινουμε πολυ νερο ειδικα εμεις που κανουμε γυμναστικη! και ξερω οτι εχει απαντηθει η ερωτηση μου αλλα δεν μπορεσα να βρω το post!!
Παιδια οι ερωτησης μου ειναι οι εξης:
1) ποσο νερο πρεπει να καταναλωνουμε ημερησιος??
2) πριν η μετα την προπονηση?
3) κατα ποσο βοηθαει στην γραμμωση?


Υπολογισε περι το 1 ποτηρι ανα ώρα. Πριν την γυμναστικη δεν εινια αναγκη να πιες με το ζορι κατα την διάρκεια να εχεις ενα μπουκαλι κ να παιρνει γουλιες στα διαλλειματα κ μετα απο την προπονηση οσο νερο σε προσφερει το μεταπροπονητικο.

Αν ακολουθησεις το παραπανω στην γραμμωση δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα.

alkispanorama
29-12-09, 02:57
ποια ειναι τα καταλληλα ποσοστα νερου στο σωμα μας??? ειναι καλο να διαθετουμε υψηλα ποσοστα??? πως μπορω να χασω ποσοστα νερου απο το σωμα μου???

Machiavelli
29-12-09, 13:23
Νομίζω το ιδανικό για έναν μέσο άνθρωπο γύρω στο 70 είναι το ιδανικό, για bodybuilders υποθέτω λιγότερο. Καλό είναι να διαθέτουμε φυσιολογικά ποσοστά. Με τον ιδρώτα και τα ούρα χάνουμε υγρά, για τα ούρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι διουρητικά, ε δε λέει τώρα, ιδρώτα, όλοι ξέρουμε πως.

-beba-
29-12-09, 13:40
Στο γυμναστήριο που πάω έχει έναν μετρητή λίπους που βγάζει ένδειξη για λίπος και υγρά. Εμένα συνήθως η ένδειξη υγρών είναι στο 58% περίπου. Σημαίνει ότι δεν είναι καλό σύμφωνα με αυτό που λές για 70% Machiavelli?

GEORGEXX1
29-12-09, 14:25
Κατι που βρηκα.
Τα άτομα που ασκούνται πολύ πρέπει να εξασφαλίζουν ότι το νερό που καταναλώνουν είναι σε επαρκή ποσότητα, αφού η αφυδάτωση μπορεί να προκαλέσει υπερθέρμανση του οργανισμού. Οι μικρές απώλειες υγρών που δεν αναπληρώνονται, μπορεί να εμποδίσουν την απόδοση, ενώ οι μεγάλες απώλειες μπορεί να προκαλέσουν θερμοπληξία ή και θάνατο.


Όταν η θερμοκρασία μας ανεβαίνει, κατά τη διάρκεια της άσκησης για παράδειγμα, χάνουμε μεγαλύτερες ποσότητες νερού μέσω του ιδρώτα. Σε μία ώρα εντατικής άσκησης το σώμα μας μπορεί να χάσει ακόμη και ένα λίτρο νερό ή περισσότερο. Αν δεν αναπληρώσουμε αυτό το νερό και το σώμα μας δεν μπορεί να κατεβάσει τη θερμοκρασία του, τότε μπαίνουμε σε κατάσταση αφυδάτωσης.


Η δίψα στη διάρκεια της έντονης άσκησης είναι αναξιόπιστος δείκτης απώλειας νερού, αφού ο μηχανισμός της δίψας υπολείπεται χρονικά της πραγματικής ανάγκης. Είναι λοιπόν σημαντικό να πίνει κανείς νερό πριν αισθανθεί δίψα. Αν ζυγίζεται πριν και μετά την άσκηση, ο αθλητής μπορεί να υπολογίσει πόσο νερό χρειάζεται για διατήρηση της δραστηριότητος. Κάθε 0.5 χλγ. απώλειας βάρους σε ιδρώτα ισοδυναμεί με 378 ml νερού που πρέπει να αναπληρώνεται πριν, στη διάρκεια και μετά την άσκηση, για διατήρηση της απόδοσης. Πηγές από τις οποίες ο ανθρώπινος οργανισμός προμηθεύεται νερό:

Machiavelli
30-12-09, 15:38
Στο γυμναστήριο που πάω έχει έναν μετρητή λίπους που βγάζει ένδειξη για λίπος και υγρά. Εμένα συνήθως η ένδειξη υγρών είναι στο 58% περίπου. Σημαίνει ότι δεν είναι καλό σύμφωνα με αυτό που λές για 70% Machiavelli?

Σου έδωσε ο GEORGEXX1 την απάντηση. Δεν είναι τίποτα, ανέβαζε 1 ποτήρι νερό τη βδομάδα και είσαι εντάξει. Πριν ή μετά την προπόνηση την έκανες την λιπομέτρηση;

-beba-
30-12-09, 16:51
Σου έδωσε ο GEORGEXX1 την απάντηση. Δεν είναι τίποτα, ανέβαζε 1 ποτήρι νερό τη βδομάδα και είσαι εντάξει. Πριν ή μετά την προπόνηση την έκανες την λιπομέτρηση;

Πριν κάνω προπόνηση έκανα λιπομέτρηση. Μου είπαν στο γυμναστήριο να κάνω πριν γιατί μετά την προπόνηση είμαι ιδρωμένη και βγάζει λάθος ένδειξη.

tasos2
01-02-11, 02:00
Εχω ακουσει πολλες φορες οτι δεν κανει να πινει κανεις νερο (δε μιλαμε για 1-2 γουλειες αλλα για 1-2 ποτηρια ή παραπανω) μαζι με το γευμα του γιατι λεει σαπιζουν οι τροφες.

Επισης το ιδιο για φρουτα που περιεχουν οξεα π.χ πορτοκαλι, μηλο οτι χαλανε τα υγρα του στομαχιου. Επισης λενε οτι αν φας φρουτα μαζι με φαγητο ειναι αχρηστα οσον αφορα τα οφελη τους, βιταμινες και τετοια οτι τις χανεις

Ισχυουν αυτα?

Εσεις τι κανετε?

Εγω πινω νερο τουλαχιστον 2 ωρες μετα απο ενα γευμα και 30 λεπτα πριν απο το επομενο.

Για τα φρουτα και τα οφελη τους δεν ξερω τι να κανω γιατι το στομαχι μου δεν μενει ποτε αδειο. Πριν αδειασει θα εχει ερθει η σειρα του επομενου γευματος, οποτε δεν μπορω να φαω φρουτα χωρις να υπαρχει φαγητο μαζι στο στομαχι μου.

Επισης αν ξερει καποιος αυτα ισχυουν μονο για τροφες οπως κοτοπουλο, κρεας, οσπρια και τετοια ή και για τροφες οπως βρομη, γαλα, ασπραδια?

Pavlos17
01-02-11, 10:33
:unsure: και τα φρουτα εχουν μεσα νερο,δηλαδη σαπιζουν απο μονα τους? :turtle:
εγω παντως δεν πινω νερο μαζι με το φαγητο για να μην φουσκωσω και να μπορω να φαω,αφου φαω πινω 2 ποτηρια

lila_1
01-02-11, 11:35
Το νερό αραιώνει τα στομαχικά οξέα και δυσκολεύει πολυ τη χώνεψη, με ότι συνεπάγεται αυτό.
Νερό 2 ώρες μετά τα γεύματα χοντρικά, και μέχρι 10-15 λεπτά πριν.

Τα φρούτα καλό είναι να τα τρως σκέτα έχω διαβάσει πολλές φορές οτι σε συνδιασμό με άλλες τροφές, καταστρέφονται κάποιες βιταμίνες.(εγώ δν το εφαρμόζω πάντως)

Για την ακρίβεια δεν πρέπει να μπλέκονται με τροφές που παραμένουν ώρα στο στομάχι, όπως πρωτεινούχες και λιπαρές.

naturale
01-02-11, 11:42
δηλαδη?

δεν κανει να πινουμε νερο μετα απο γευμα??????????????????

επισης εχει σημασια ι ταχυτητα που τρωμε?

lila_1
01-02-11, 12:03
ΝΤαξει δεν θα πεθάνεις κιόλας, αλλά απόφυγέ το εκτός αν διψάς.

Η ταχύτητα παίζει ρόλο αφενός στον κορεσμό, αφεταίρου στο κατα πόσο μασάς καλά τις τροφές.
Οσο περισσότερο τόσο καλύτερα,διευκολύνεις πολύ το στομάχι σου.

Mitsen
01-02-11, 12:35
Τα φρούτα.. (κάπου είχα ξαναγράψει για αυτό..:unsure:) υπάρχει ένας μύθος ότι λειτουργούν σαν χωνευτικό μετά από γεύματα. Τα φρούτα όχι μονο δεν χωνεύουν αλλα επιβραδύνουν πολύ την πέψη των τροφών και ο λόγος είναι επειδή προσπαθεί ο οργανισμός να μεταβολίσει την μεγάλη δόση υδατανθράκων από το γεύμα και τα φρούτα μαζί.

Καλώ θάταν να καταναλώνονται 2-3 ώρες αργότερα από το γεύμα.

κάτι παρόμοιο ισχύει και με το νερό...

Το νερό αραιώνει τα στομαχικά οξέα και δυσκολεύει πολυ τη χώνεψη, με ότι συνεπάγεται αυτό.

αυτό δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο αλλα ακούγεται πολύ συχνά τα τελευταία χρονια. Aλλοι ισχυρίζονται ότι δυσκολεύει τη πέψη άλλοι όχι.
Το ότι φουσκώνει και σε κάνει να έχεις το αίσθημα κορεσμού είναι ο μονος λόγος που προσωπικά το αποφεύγω κατά την διάρκεια ενός γεύματος

naturale
01-02-11, 14:07
οποτε για να συνοψισουμε

1) πινουμε πολυ νερο αλλα οχι μετα το γευμα- μετα απο 1 ωρα?

2) τρωμε φρουτα.. αλλα οχι μετα απο γευμα

3) τρωμε οσο ποιο αργα γινεται

eri_87
01-02-11, 18:53
Είχα μείνει κι εγώ στο ότι το νερό με το φαγητό δυσκολεύει την πέψη, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι αυτό δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο κ ίσα ίσα, βοηθάει στη διάσπαση των τροφών.
Η γνώμη μου (κ αυτό που κάνω) είναι να πίνεις νερό όταν νιώθεις ότι θέλεις κ όσο θέλεις. Το σίγουρο είναι ότι θα σε φουσκώσει κάπως. Αλλά πόσο κ αν θα πιούμε νερό εξαρτάται κ από το πόσο στεγνό είναι το γεύμα μας. Αν πχ. τρως αρκετή σαλάτα με το γεύμα σου, δε νομίζω να διψάς!
Για τα φρούτα, όντως, όχι μαζί ή αμέσως μετά το φαγητό.

Wolve
01-02-11, 21:23
Παιδια, μην φτασουμε και σε σημειο να βαζουμε το νερο ξεχωριστα απο το φαγητο. Οσο θελει πινει ο καθενας, δεν θα παθει τιποτα. Ισα ισα που για να πιεις νερο δεν πρεπει να διψασεις και τοτε ειναι πολυ αργα ηδη.

Δεν εχει σημασια αν ειναι φρουτα ή λαχανικα ή κρεας. Πρωτον δεν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οπως προαναφερθηκε και δευτερον... παραπαει να κοιταμε ακομα και το νερο που πινουμε. Ολο μας το σωμα νερο ειναι.

Pavlos17
01-02-11, 21:25
ψηριζετε ακομα και αυτο?...τι να πω οκ

Titanium
01-02-11, 21:29
Το νερό αραιώνει τα στομαχικά οξέα και δυσκολεύει πολυ τη χώνεψη, με ότι συνεπάγεται αυτό.
Νερό 2 ώρες μετά τα γεύματα χοντρικά, και μέχρι 10-15 λεπτά πριν.

Τα φρούτα καλό είναι να τα τρως σκέτα έχω διαβάσει πολλές φορές οτι σε συνδιασμό με άλλες τροφές, καταστρέφονται κάποιες βιταμίνες.(εγώ δν το εφαρμόζω πάντως)

Για την ακρίβεια δεν πρέπει να μπλέκονται με τροφές που παραμένουν ώρα στο στομάχι, όπως πρωτεινούχες και λιπαρές.

:shock::shock::shock::shock:Θα κορακιασουμε ρε συ 2:15 χωρεις νερο...Εγω προσοπικα στη μεση απο καθε γεβμα παντα διψαω και δεν μπορω να φαω αλλο αμα δεν πιω νερω...:green:

TheWorst
05-04-11, 15:04
οτι ειπαν κ τα παιδια απο πανω με μια πικρη συμπληροση : το νερο μενει στο στομαχι μας περιπου 17λεπτα. οποτε καλο ειναι κανενα 10λεπτο μετα απο καποιο γευμα η κατα την διαρκεια του να μην πινουμε νερο για να εχουμε ποιο ομαλη χονεψη...

Απτη μια να εχουμε ομαλη χονεψη αλλα απτην αλλη πρεπει να πινουμε κατα τη διαρκεια για καλυτερη απορροφηση :???:

Kazmaier
11-04-11, 22:48
Μισό λεπτό γιατί κάπου έχω μία έρευνα και δύο διδακτορικές εργασίες...:shock:
Το αφμ μου το θες....?
Φίλε μίλησα καθαρα στο ποστ από προσωπικής μου πήρας και αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου απλά μας τα φώναζε ο εργοφυσιολόγος στην σχολή...α...για κάτσε κάπου έχω το τηλέφωνό του να τον ρωτήσω τις πηγές του να στις παραθέσω.:P Απλά το νερό είναι ο μόνος μας τρόπος να``καθαρίσουμε`` και τον οργανισμό μας...σαν να πλένεις ένα αμάξι φαντάσου...φυσικά μόνο το νερό δεν φτάνει.Στις λιθοτριψίες όταν κάποιος έχει άμμο στα νεφρά γιατί προτείνουν 8-10 λίτρα νερό την ημέρα...γιατί αν κάποιος έχει αυξημένη ουρία κλπ προτείνουν πάλι πολύ νερό...γιατί όταν κάποιος κάνει αποτοξίνωση προτείνουν άπειρο νερό...?
get a life....εσύ πού στηρίζεις ότι το νερό απλά φουσκώνει και δεν μεταβολίζει τίποτα...?
Έχεις κάποια έρευνα..μήπως κάποια αρθρογραφία να διαβάσω...

Υ.Γ.στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι πως το πρώτο λάθος που κάνουν όλοι είναι το νερό..αλλά μόνο του δεν φτάνει.Το να κουμπώνεις πράγμα και μετά να λες γιατί μου ανέβηκαν οι τρανσαμινάσες...ή κλπ...και δώστου νερό είναι το μόνο λάθος.;)
Υ.Γ2 μην κάνεις bolt μόνο ό,τι σε συμφέρει...κάνε και την κατάληξη του πρώτου μου ποστ.

πετας μια αυθαιρεσια για 5 λιτρα νερο και επειδη σου ζηταω επιστημονικη τεκμηριωση αρχιζεις τις ειρωνιες και τις ατακες του στυλ μας το φωναζε ο εργοφυσιολογος, και ετσι αυτοματως εντασσεσαι στην τεραστια δεξαμενη νεοελληνων παντωγνωστων που το μονο τους επειχηρημα ειναι οτι αυτο μου το πε ο ταδε η ο δεινα ,εχεις απτες αποδειξεις ρε μαγκα? μια ερευνα απο εγκυρο σιτε η περιοδικο? τι μου λες για νεφροπαθεις και ιστοριες για αγριους , φερε αξιοπιστο υλικο αλλιως η τα επειχηρηματα σου υποτιμουν την νοημοσυνη μας.Οσο για το τι ειπα εγω, μαλλον δεν διαβασες καλα , δεν ειπα οτι το νερο φουσκωνει, απλα δεν αντεχω αλλο τους "επιστημονες" που σε καθε συμβουλη τους κοτσαρουν και το πιες μπολικο νερο , "καθαριζει" ο οργανισμος. παλι καλα που δεν μας ειπες να βαλουμε και σαπουνι μασαλιας μεσα

Nive
11-04-11, 23:13
πετας μια αυθαιρεσια για 5 λιτρα νερο και επειδη σου ζηταω επιστημονικη τεκμηριωση αρχιζεις τις ειρωνιες και τις ατακες του στυλ μας το φωναζε ο εργοφυσιολογος, και ετσι αυτοματως εντασσεσαι στην τεραστια δεξαμενη νεοελληνων παντωγνωστων που το μονο τους επειχηρημα ειναι οτι αυτο μου το πε ο ταδε η ο δεινα ,εχεις απτες αποδειξεις ρε μαγκα? μια ερευνα απο εγκυρο σιτε η περιοδικο? τι μου λες για νεφροπαθεις και ιστοριες για αγριους , φερε αξιοπιστο υλικο αλλιως η τα επειχηρηματα σου υποτιμουν την νοημοσυνη μας.Οσο για το τι ειπα εγω, μαλλον δεν διαβασες καλα , δεν ειπα οτι το νερο φουσκωνει, απλα δεν αντεχω αλλο τους "επιστημονες" που σε καθε συμβουλη τους κοτσαρουν και το πιες μπολικο νερο , "καθαριζει" ο οργανισμος. παλι καλα που δεν μας ειπες να βαλουμε και σαπουνι μασαλιας μεσα

Οκ...ό,τι πεις.;)
Δημοκρατία υποτίθεται πως έχουμε και ο καθένας πράτει κατά το δοκούν...και σ`ευχαριστώ για το μάγκα,από το σχολείο είχα να τ`ακούσω.
1.Δεν μίλησα για νεφροπάθείς σοβαρέψου...οι νεφροπαθείς είναι άλλη κατηγορία και ίσα-ίσα που δεν απαιτούν παραπάνω νερό.
2.``Νεοέλληνας παντογνώστης`` λέγοντας προσωπική άποψη...τ`ακούσαμε και αυτό.
3.``Επιστήμονας είμαι και ασκώ λειτούργημα...εξάλλου ανήκω σε ερευνητικές ομάδες.:unsure:
4.Εσύ σαπούνι μασαλίας μην βάλεις γιατί μερικές καταστάσεις είναι αθεράπευτες...(ωχ έκανες ειρωνία...?? και ετσι αυτοματως εντασσεσαι στην τεραστια δεξαμενη νεοελληνων παντωγνωστων που το μονο τους επειχηρημα ειναι οτι αυτο μου το πε ο ταδε η ο δεινα ...)
5.Τα επιχειρήματά μου ίσως να υποτιμούν όπως λες ``όσους`` έχουν νοημοσύνη...οπότε εσύ μην ανησυχείς:green:
6.Αν διάβασες καλά είπα πως κάπου συμφωνώ μαζί σου στο ``όχι,μόνο νερό``...αλλά τέσπα..συνοθήλευμα κραυγών μάλλον.
7.Με τι ασχολήσε αν επιτρέπεται,μπορεί όντως να ξέρεις κάτι παραπάνω από`μένα,η μάθηση δεν σταματάει πουθενά φίλε μου...:welcome:
8.Ακόμη περιμένω τεκμηρίωσή σου πως το νερό δεν βοηθά πουθενά...:unsure:

Πραγματικά φιλικά Νίκος.

Kazmaier
12-04-11, 00:40
ειπα καπου οτι το νερο δεν βοηθα πουθενα? Για κανε μου ενα copy paste να το δω.

Κοιτα αν εισουν σωστος θα απαντουσες στην πρωτη ερωτηση μου για εγκυρες πηγες, ειτε με καποια παραθεση σε βιβλιογραφια , ειτε με λινκ απο καποιο περιοδικο ειτε καποιο εγκυρο σιτε, η τουλαχιστον και αφου θες να λεγεσαι επιστημονας , γραφεις πιεσ 5 λιτρα νερο , γραψε και 2 παραγραφους που να εξηγεις μερικους λογους που το στηριζεις αυτο, ακομα και αν τελικα βγουν λαθος , για να δωσεις food for thought να ψαχτουμε και οι αλλοι και στο internet, να μιλησει και οποιος αλλος ξερει και να γινει εποικοδομητικη κουβεντα μηπως και καταληξουμε σε καποιο συμπερασμα, αλλα εσυ μου πετας kai get a life, εχεις διδακτορικα εισαι φυσικοθεραπευτης ,ανηκεισ σε επιστημονικες ομαδες κλπ κλπ εδω μεσα ομως δεν κρινεσαι απο αυτα που λες οτι εισαι αλλα απο αυτα που γραφεις και το ποσο τεκμηριωμενα ειναι
και στο τελος το παιρνας και σε προσωπικο επιπεδο που δεν σκοπευω να ακολουθησω
εμενω λοιπον ηρεμα και ωραια στο αρχικο καλεσμα μου για καποια παραπομπη σε επισημο αρθρο η ερευνα , ολα ταλλα ειναι να χαμε ναλεγαμε και οχι δεν ειμαι ειδικος, φοιτητης ηλεκτρολογος μηχανικος ειμαι

Nive
12-04-11, 01:10
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη...το αν ξέρω ή όχι κάποια πράγματα μπορείς ν`αντρέξεις σε δίαφορα ποστ μου για να δεις.
Καλή σου νύχτα....

Υ.Γ.τελικά εδώ μέσα πολλοί είναι εκείνοι που σε αποτρέπουν απ`το να δώσεις έστω και την προσωπική σου εμπειρία...κάτι παρόμοιο είχε γίνει και πριν από πολύ καιρό όταν ανέφερα πως σ`ένα συνέδρειο ορθοπαιδικών είχε αναφερθεί πως κάποιες ασκήσεις είναι επικίνδυνες και προφανώς ``απαγορευμένες``...τότε πάλι ένας άλλος με παρόμοιο ύφος-τρόπο-έπαρση και φυσικά με σαθρά επιχειρήματα μου ζήτησε βιβλιογραφία και έρευνες. Σίγουρα αν ψάξω θα βρω αλλά ποιος ο λόγος...επειδή απλά ανέφερα και μετέφερα λόγια πρέπει ν`αποδείξω κάτι...? Ήμήπως του`πα κάνε αυτό και τέλος...?Δεν μπορώ να καταλάβω την επιθετικότητα,τον αρνητισμό και την αμφισβίτηση μερικών...
Μήπως να το κόψω το άθλημα....μήπως...να βρω και την ηρεμία μου....:huh?:
Υ.Γ.2 δες πως δεν τον συμβούλεψα τι να κάνει...του είπα τι ακριβώς κάνω εγώ όταν και όποτε λαμβάνω συμπληρώματα και μάλιστα στο τέλος του πρώτου μου ποστ δες τι λέω!!
Υ.Γ.3 παρεπιπτόντως έχεις κάποιο άρθρο-έρευνα όπως λες που ν`αποδεικνύει τ`αντίθετο? Στο ρωτάω 3 ποστ τώρα...και αν όχι μην είσαι τόσο απόλυτος!
Αυτά...καλή συνέχεια.

Kazmaier
12-04-11, 01:40
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη...το αν ξέρω ή όχι κάποια πράγματα μπορείς ν`αντρέξεις σε δίαφορα ποστ μου για να δεις.
Καλή σου νύχτα....

Υ.Γ.τελικά εδώ μέσα πολλοί είναι εκείνοι που σε αποτρέπουν απ`το να δώσεις έστω και την προσωπική σου εμπειρία...κάτι παρόμοιο είχε γίνει και πριν από πολύ καιρό όταν ανέφερα πως σ`ένα συνέδρειο ορθοπαιδικών είχε αναφερθεί πως κάποιες ασκήσεις είναι επικίνδυνες και προφανώς ``απαγορευμένες``...τότε πάλι ένας άλλος με παρόμοιο ύφος-τρόπο-έπαρση και φυσικά με σαθρά επιχειρήματα μου ζήτησε βιβλιογραφία και έρευνες. Σίγουρα αν ψάξω θα βρω αλλά ποιος ο λόγος...επειδή απλά ανέφερα και μετέφερα λόγια πρέπει ν`αποδείξω κάτι...? Ήμήπως του`πα κάνε αυτό και τέλος...?Δεν μπορώ να καταλάβω την επιθετικότητα,τον αρνητισμό και την αμφισβίτηση μερικών...
Μήπως να το κόψω το άθλημα....μήπως...να βρω και την ηρεμία μου....:huh?:
Υ.Γ.2 δες πως δεν τον συμβούλεψα τι να κάνει...του είπα τι ακριβώς κάνω εγώ όταν και όποτε λαμβάνω συμπληρώματα και μάλιστα στο τέλος του πρώτου μου ποστ δες τι λέω!!
Υ.Γ.3 παρεπιπτόντως έχεις κάποιο άρθρο-έρευνα όπως λες που ν`αποδεικνύει τ`αντίθετο? Στο ρωτάω 3 ποστ τώρα...και αν όχι μην είσαι τόσο απόλυτος!
Αυτά...καλή συνέχεια.

καθολου κακο δεν ειναι να πεις την προσωπικη σου εμπειρια γενικως, αλλα σαυτο εδω το τοπικ το να πεις εγω προτεινω 5 λιτρα σκετο μετα να βγει ο αλλος να πει εγω 3 λιτρα ο αλλος 6 λιτρα , δεν κανουμε γκαλοπ να δουμε ποσα πινει ο καθενας να βγαλουμε μια σουμα να βρουμε το magic number , ειναι αρκετα σοβαρο θεμα το νερο και η παραπληροφορηση γυρω απο αυτο εξου και η εμονη μου για επιστημονικες πηγες,
οσο για αυτα που λες για προηγουμενη εμπειρια σου με καποιον που σου ζητησε με ΣΑΘΡΑ επιχηρειματα(!!!) πηγες ?? ΠΟλυ καλα εκανε αυτος ο καποιος και σου ζητησε πηγες ρε φιλε,εχεις ακουσει ποτε σου την φραση τα γραπτα μενουν???
οσο για τις πηγες τις δικες μου σε παραπεμπω σε 1 πολυ καλο αρθρο του andrikou sto blog tou http://metavolismos.com/?p=218 και ενα δευτερο http://metavolismos.com/?p=1246 τα οποια τεκμηριωνουν την αποψη μου οτι η διψα ειναι επαρκης μηχανισμος για την ποσοτητα ενος υγειους ανθρωπου(σαφως και υπαρχουν ειδικες περιπτωσεις αλλα δεν αναφερομαι σαυτες)
your turn now fella

Nive
12-04-11, 07:33
τρομερά άρθρα...αυτό εννοούσες...?
Οκ...έγινε...

PMalamas
12-04-11, 11:29
10 Reasons to Drink Water
http://www.allaboutwater.org/images/blank.gif


Water is absolutely essential to the human body’s survival. A person can live for about a month without food, but only about a week without water.
Water helps to maintain healthy body weight by increasing metabolism and regulating appetite.
Water leads to increased energy levels. The most common cause of daytime fatigue is actually mild dehydration.
Drinking adequate amounts of water can decrease the risk of certain types of cancers, including colon cancer, bladder cancer, and breast cancer.
For a majority of sufferers, drinking water can significantly reduce joint and/or back pain.
Water leads to overall greater health by flushing out wastes and bacteria that can cause disease.
Water can prevent and alleviate headaches.
Water naturally moisturizes skin and ensures proper cellular formation underneath layers of skin to give it a healthy, glowing appearance.
Water aids in the digestion process and prevents constipation.
Water is the primary mode of transportation for all nutrients in the body and is essential for proper circulation.

A healthy person can drink about three gallons (48 cups) of water per day.

υπονατριαιμία? Drinking too much water too quickly can lead to water intoxication. Water intoxication occurs when water dilutes the sodium level in the bloodstream and causes an imbalance of water in the brain.

By the time a person feels thirsty, his or her body has lost over 1 percent of its total water amount.

Πηγη: www.allaboutwater.org

Kazmaier
12-04-11, 13:25
τρομερά άρθρα...αυτό εννοούσες...?
Οκ...έγινε...

ωραια η ειρωνια σου αλλα δυστυχως δεν αρκει για να καλυψει την πληρη ανεπαρκια σου επι του θεματος,οριστε ο pmalamas εκανε ενα search στο ιντερνετ και εφερε καποιο αποτελεσμα, εσυ δεν καταδεχεσαι να ψαξεις ομως ετσι μεγαλε επιστημονα?Τα ξερεις ολα οπως και οι υπολοιποι ελληναραδες παντογνωστες(δυστυχως επεσα μεσα στην πρωτη μου εκτιμηση)

Nive
12-04-11, 13:33
Βάση ζωής...
http://medmelon.gr/frontend/new.php?aid=545&cid=94
Τεστ υγείας (μία εκ των 10 ερωτήσεων αφορά το νερό...)
http://www.douni.gr/?section=erotiseis
Πηγή ζωής...
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=9432
Νερό vs καρκίνος (να και κάτι που έμαθα)
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=9432
Νερό και αδυνάτισμα...
http://www.menshealth.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AD%CF%82/%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-a%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1
9 λόγοι για να πίνουμε νερό...
http://www.men24.gr/html/ent/227/ent.29227.asp
Νερό και αδυνάτισμα πάλι....
σουκάνω c/p μία πρόταση που έψαχνες, ``Ενώ το ήπαρ παρέχει το αποθηκεμένο λίπος για ενέργεια το νερό βοηθάει τα νεφρά να αποβάλουν τα απόβλητα``..
http://aboutweightloss.gr/2009/05/%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1/
Δες τον πίνακα ``1``....
http://www.e-gp.gr/?p=316
Διάβασε ακριβώς κάτω απο`κει που λέει ``πολύπλοκη διαδικασία``...
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=213933
...δες και αυτό.... (c/p από το κείμενο....)
``Κι αυτό διότι στον οργανισμό μας το νερό εξυπηρετεί πάρα πολλούς σκοπούς όπως να ρυθμίζει την θερμοκρασία μας, να μεταφέρει θρεπτικά συστατικά, να διαλύει χημικές ενώσεις, να αποβάλλει άχρηστα υλικά κ.α. ``
http://www.flowmagazine.gr/article/view/The_water_gives_health_in_our_body/category/quality_of_life
.....και άλλα πολλά....

Nive
12-04-11, 13:35
ωραια η ειρωνια σου αλλα δυστυχως δεν αρκει για να καλυψει την πληρη ανεπαρκια σου επι του θεματος,οριστε ο pmalamas εκανε ενα search στο ιντερνετ και εφερε καποιο αποτελεσμα, εσυ δεν καταδεχεσαι να ψαξεις ομως ετσι μεγαλε επιστημονα?Τα ξερεις ολα οπως και οι υπολοιποι ελληναραδες παντογνωστες(δυστυχως επεσα μεσα στην πρωτη μου εκτιμηση)

Θες και άλλα....?

Nive
12-04-11, 13:36
10 Reasons to Drink Water
http://www.allaboutwater.org/images/blank.gif


Water is absolutely essential to the human body’s survival. A person can live for about a month without food, but only about a week without water.
Water helps to maintain healthy body weight by increasing metabolism and regulating appetite.
Water leads to increased energy levels. The most common cause of daytime fatigue is actually mild dehydration.
Drinking adequate amounts of water can decrease the risk of certain types of cancers, including colon cancer, bladder cancer, and breast cancer.
For a majority of sufferers, drinking water can significantly reduce joint and/or back pain.
Water leads to overall greater health by flushing out wastes and bacteria that can cause disease.
Water can prevent and alleviate headaches.
Water naturally moisturizes skin and ensures proper cellular formation underneath layers of skin to give it a healthy, glowing appearance.
Water aids in the digestion process and prevents constipation.
Water is the primary mode of transportation for all nutrients in the body and is essential for proper circulation.

A healthy person can drink about three gallons (48 cups) of water per day.

υπονατριαιμία? Drinking too much water too quickly can lead to water intoxication. Water intoxication occurs when water dilutes the sodium level in the bloodstream and causes an imbalance of water in the brain.

By the time a person feels thirsty, his or her body has lost over 1 percent of its total water amount.

Πηγη: www.allaboutwater.org




:welcome::thumbsup:

Devil
12-04-11, 13:50
μυριζομαι οτι παει για κλεισιμο....

αλλα μιας και εχετε ποσταρει τοσο υλικο αμα γινετε να το κανουν μεταφορα οι mods (βαλτε τον beef:green::green::green:) σε ενα αλλο thread σχετικο με το νερο για να μην πανε τσαμπα....

Kazmaier
12-04-11, 15:00
Βάση ζωής...
http://medmelon.gr/frontend/new.php?aid=545&cid=94
Τεστ υγείας (μία εκ των 10 ερωτήσεων αφορά το νερό...)
http://www.douni.gr/?section=erotiseis
Πηγή ζωής...
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=9432
Νερό vs καρκίνος (να και κάτι που έμαθα)
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=9432
Νερό και αδυνάτισμα...
http://www.menshealth.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AD%CF%82/%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-a%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1
9 λόγοι για να πίνουμε νερό...
http://www.men24.gr/html/ent/227/ent.29227.asp
Νερό και αδυνάτισμα πάλι....
σουκάνω c/p μία πρόταση που έψαχνες, ``Ενώ το ήπαρ παρέχει το αποθηκεμένο λίπος για ενέργεια το νερό βοηθάει τα νεφρά να αποβάλουν τα απόβλητα``..
http://aboutweightloss.gr/2009/05/%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1/
Δες τον πίνακα ``1``....
http://www.e-gp.gr/?p=316
Διάβασε ακριβώς κάτω απο`κει που λέει ``πολύπλοκη διαδικασία``...
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=213933
...δες και αυτό.... (c/p από το κείμενο....)
``Κι αυτό διότι στον οργανισμό μας το νερό εξυπηρετεί πάρα πολλούς σκοπούς όπως να ρυθμίζει την θερμοκρασία μας, να μεταφέρει θρεπτικά συστατικά, να διαλύει χημικές ενώσεις, να αποβάλλει άχρηστα υλικά κ.α. ``
http://www.flowmagazine.gr/article/view/The_water_gives_health_in_our_body/category/quality_of_life
.....και άλλα πολλά....

μπαχαχαχαχαχαχχαχ , αδερφε εισαι φαινομενο ετσι?
εκτος οτι μερικες πηγες αν οχι ολες ειναι για γελια (menshealth , men 24 klp) που ακριβως εχει σαυτα τα λινκς μια ερευνα που να αποδεικνυει οτι τα 5 λιτρα νερο ωφελουν τον οργανισμο , και γενικα οι κουλες ποσοτητες που αναφερθηκαν απο μελη??????ολες οι πηγες σου λενε τα ωφελη του νερου, συμφωνω απολυτα , δεν ειπα πουθενα να μην πινουμε νερο αυτο ελειπε!! ειπα απλα οτι ειναι αδικαιολογητες οι ποσοτητες που προτεινουν μερικοι, και ειπα επισης οτι ο μηχανισμος της διψας ειναι αρκετος , αντε στην προπονηση να πιεις εξτρα.ΑΛΛΑ ρε φιλε ειναι δυνατον να θες να κανουμε κουβεντα και να μου φερνεις τετοια βιβλιογραφια δημοτικου?Το pubmed το εχεις ακουστα ?Φερε μου απο εκει μια ερευνα που να δικαιολογει τις υπερογκες ποσοτητες που προτεινουν διαφοροι"γνωστες" και θα ζητησω δημοσια συγνωμη που σε αμφισβητησα.

PS1: ειδικα αυτο το λινκ ειναι η επιτομη της επιστημονικης ερευνας http://medmelon.gr/frontend/new.php?aid=545&cid=94 :green:

jannous44
12-04-11, 15:07
ενω ο http://metavolismos.com/ ειναι πολυ αξιοπιστο λινκ:rolf:. τεσπα το νερο κανει κακο πανω απο 10λιτρα που διαβαζα προχτες σε μια σελιδα. αλλα πιστευω κανεις δεν καταναλονει πανω απο 3-4 μπουκαλια (1μισαλιτρα) τη μερα. οποτε χαλαροστε γιατι οντως απο τους τονους παει για κλεισιμο.:thumbup:

sogoku
12-04-11, 16:04
ενω ο http://metavolismos.com/ ειναι πολυ αξιοπιστο λινκ:rolf:. τεσπα το νερο κανει κακο πανω απο 10λιτρα που διαβαζα προχτες σε μια σελιδα. αλλα πιστευω κανεις δεν καταναλονει πανω απο 3-4 μπουκαλια (1μισαλιτρα) τη μερα. οποτε χαλαροστε γιατι οντως απο τους τονους παει για κλεισιμο.:thumbup:

Παραθετει μια καλη βιβλιογραφια ο εν λογω συγγραφεας μην τον υποτιμας δεν ειναι δικες του ψευτοεπαναστατικες θεωριες.

Nive
12-04-11, 16:34
μπαχαχαχαχαχαχχαχ , αδερφε εισαι φαινομενο ετσι?
εκτος οτι μερικες πηγες αν οχι ολες ειναι για γελια (menshealth , men 24 klp) που ακριβως εχει σαυτα τα λινκς μια ερευνα που να αποδεικνυει οτι τα 5 λιτρα νερο ωφελουν τον οργανισμο , και γενικα οι κουλες ποσοτητες που αναφερθηκαν απο μελη??????ολες οι πηγες σου λενε τα ωφελη του νερου, συμφωνω απολυτα , δεν ειπα πουθενα να μην πινουμε νερο αυτο ελειπε!! ειπα απλα οτι ειναι αδικαιολογητες οι ποσοτητες που προτεινουν μερικοι, και ειπα επισης οτι ο μηχανισμος της διψας ειναι αρκετος , αντε στην προπονηση να πιεις εξτρα.ΑΛΛΑ ρε φιλε ειναι δυνατον να θες να κανουμε κουβεντα και να μου φερνεις τετοια βιβλιογραφια δημοτικου?Το pubmed το εχεις ακουστα ?Φερε μου απο εκει μια ερευνα που να δικαιολογει τις υπερογκες ποσοτητες που προτεινουν διαφοροι"γνωστες" και θα ζητησω δημοσια συγνωμη που σε αμφισβητησα.

PS1: ειδικα αυτο το λινκ ειναι η επιτομη της επιστημονικης ερευνας http://medmelon.gr/frontend/new.php?aid=545&cid=94 :green:

Πρώτον,με είδες να ενστερνίζομαι απόψεις τρίτων?Εγώ αναφέρθηκα σ`εμένα προσωπικά για τον ίδιο λόγο που εσύ αναφέρθηκες σε προσωπικό επίπεδο.
Δεύτερον,σου παρέθεσα πράγματα που αποδεικνύουν το αυτονόητο...πως δηλαδή 1+1=2 και όχι 11...
Τρίτον,λες πως τα 3λίτρα είναι αρκετά...και ναι,για έναν μέσο άνθρωπο είναι λογικά,αλλά για έναν άνθρωπο που γυμνάζεται,κάνει καύσεις,ιδρώνει και υπάρχει κίνδυνος αφιδάτωσης ή μειωμένης πρόσληψής του δεν είναι.
Τέταρτον,αναφέρθηκα (για άλλη μία φορά στο λέω) σε προσωπική εμπειρία και είπα πως θεωρώ τα 5λίτρα λογικά.Σκέψου έναν απλό που χρειάζεται περίπου 2-3..ένας που γυμνάζεται τρελή υπερβολή τα 5 λίτρα?
Πέμπτον,``Στη μελέτη τους, ο Popkins και οι συνεργάτες του τόνισαν ότι, στον άνθρωπο, η διατήρηση της υδατικής ισορροπίας είναι μια πολύπλοκη διαδικασία, που εμπλέκει ευαίσθητους υποδοχείς στην περιφέρεια και τον εγκέφαλο, εγκεφαλικά κέντρα επεξεργασίας, νευρορμόνες, που ελέγχουν π.χ. την αποβολή νερού και νατρίου, και, φυσικά, τα «εκτελεστικά όργανα» (νεφρά, ιδρωτοποιοί και σιελογόνοι αδένες) και η οποία εξασφαλίζεται με δύο βασικούς ομοιοστατικούς μηχανισμούς: έναν που εμπλέκει τα «εκτελεστικά όργανα» και έναν που εμπλέκει το αίσθημα της δίψας. ``...αυτό γιατί το πέρασες έτσι...? και αυτό...``Κι αυτό διότι στον οργανισμό μας το νερό εξυπηρετεί πάρα πολλούς σκοπούς όπως να ρυθμίζει την θερμοκρασία μας, να μεταφέρει θρεπτικά συστατικά, να διαλύει χημικές ενώσεις, να αποβάλλει άχρηστα υλικά κ.α.``....???
Έκτον,δεν υπάρχει λόγος να ζητήσεις από κάποιον συγνώμη όποιος έχει μάτια μπορεί να διαβάσει,απλά δεν υπάρχει λόγος να`σαι τόσο αρνητικός άλλη φορά,μου ζήτησες πηγές και στις έδωσα.
Έβδομο,καλό σας απόγευμα....δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με το B.B. γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος ούτε να χαλιέμαι ούτε τίποτα,μεγάλα παιδιά πιστεύω είμαστε και καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα.
Όσον αφορά το ps1 που`βαλες βρήκα και μία αναφορά ``νερό-πηγή ζωής``..από παιδάκια της Στ τάξης δημοτικού...που πιστεύω λανθασμένα δεν στην πόσταρα..πιο πολλά θα καταλάβαινες.

Καλή συνέχεια κύριοι....αρκετές φορές αμφισβιτήθηκα για μηδενικό λόγο,χαλιέμαι και εύκολα.:welcome:

Υ.Γ. το pubmed που ανέφερες κάποτε έγραφα...

giannis64
12-04-11, 16:56
Kazmaier καμια αλλη ερευνα εκτος απο του αντρικου υπαρχει? γιατι αυτη δεν ειναι ερευνα, αλλα δικες του αποψεις..

ο nive ειπε την αποψη του, εσυ την δικη σου. αν αρχησουμε να ποσταρουμε ερευνες ισως χασουμε την μπαλα.
αλλα καλο θα ηταν να ειχαμε καμια, ομως οχι του αντρικου, μιας και δεν ειναι ουτε ερευνα ουτε καν γκαλοπ.

επισης η καθε διαφωνια μελων που εχουν γνωσεις ειναι παντα αποτελεσματικη οσο αφορα τα συμπερασματα που βγενουν μεσα απο αυτες.

εντιτ. τωρα την ειδα αυτην http://medmelon.gr/frontend/new.php?aid=545&cid=94

sogoku
12-04-11, 17:06
Kazmaier καμια αλλη ερευνα εκτος απο του αντρικου υπαρχει? γιατι αυτη δεν ειναι ερευνα, αλλα δικες του αποψεις..

ο nive ειπε την αποψη του, εσυ την δικη σου. αν αρχησουμε να ποσταρουμε ερευνες ισως χασουμε την μπαλα.
αλλα καλο θα ηταν να ειχαμε καμια, ομως οχι του αντρικου, μιας και δεν ειναι ουτε ερευνα ουτε καν γκαλοπ.

επισης η καθε διαφωνια μελων που εχουν γνωσεις ειναι παντα αποτελεσματικη οσο αφορα τα συμπερασματα που βγενουν μεσα απο αυτες.

εντιτ. τωρα την ειδα αυτην http://medmelon.gr/frontend/new.php?aid=545&cid=94
Γιαννη μπερδευεσαι.Δεν παιρνω θεση απλα δεν ειναι αποψεις του Ανδρικου παραθετει και βιβλιογραφια.

giannis64
12-04-11, 17:09
οχι ρε δεν αναφερθηκα σε σενα. ολα οκ.;)

ειναι ενδιαφερον η συζητηση τους γιατι στο τελος σιγουρα θα βγαλουμε συμπερασματα, αν φυσικα μεινει σε ανθρωπινα πλαισια.

Kazmaier
12-04-11, 19:43
giannhs 64? αν δεν κανω λαθος ο andrikos παραθετει εκτενη βιβλιογραφια ετσι?Ο λογος που ποσταρα τα λινκς αυτα, ειναι αφενος μεν γιατι θεωρω πολυ καλα τα αρθρα αυτα και επιστημονικα τεκμηριωμενα με παραπομπες σε αξιοπιστη βιβλιογραφια, αφετερου για να δειξω στον nive πως απανταει καποιος αν θελει να λεγεται επιστημονας και μαλιστα σωστος, γραφει την αποψη του τεκμηριωμενη απο επιστημονικες αναφορες.Οι αερολογιες του στυλ εγω πινω τοσα , τοσα μου μαθαν στην σχολη δεν εχουν απολυτως καμια βαση και δεν βοηθουν κανενα , σε αντιθεση με μια ερευνα που ακομα και αν στο μελλον αποδειχτει λανθασμενη εχει ενα χειροπιαστο αποτελεσμα ,

και κατι τελευταιο , οπως βλεπεις παρα τις συνεχεις αγνοησεις μου ο nive σε καθε ποστ του φροντιζει να βαλει και μπολικη δωση ειρωνιας , ειτε αμφισβητοντας την κριση μου ειτε τις γνωσεις μου η οτι αλλο , παρολαυτα τα αγνοω γιατι θελω να βγει ενα καλο συμπερασμα και να γινει επικοδομητικη κουβεντα αλλα δεν βλεπω ανταποκριση μονο ατακες αυτου του στυλ "Όσον αφορά το ps1 που`βαλες βρήκα και μία αναφορά ``νερό-πηγή ζωής``..από παιδάκια της Στ τάξης δημοτικού...που πιστεύω λανθασμένα δεν στην πόσταρα..πιο πολλά θα καταλάβαινες." πως μετα να γινει σοβαρος διαλογος με τετοιες αποψεις ερωτω

giannis64
12-04-11, 19:51
ναι οκ και ειπα πως δεν το ειχα δει..

οποτε μην παραθετεις και εσυ και ο nive ερευνες. ποσταρετε εσεις τι μαθατε απο αυτες για να μαθουν και τα πολλα μελη του φορουμ που δεν ξερουν αγγλικα.

ειμαι σιγουρος πως θα ειναι ενδιαφερων.;)

εντιτ.. και καλο ειναι να κραταμε επιπεδο. δεν εχετε να χωρισετε τιποτα, αλλα ουτε και κοντρα γνωσεων κανουμε εδω. θα χαρω να τα βρητε και να κανετε μια συζητηση επιπεδου.

Kazmaier
12-04-11, 19:55
δεν εχω να συμπληρωσω κατι περισσοτερο περαν των αρθρων που παρεθεσα και τα οποια με καλυπτουν. περιμενω να δω αντιστοιχα αρθρα η ερευνες που να υποστηριζουν το "πολυ" νερο , ειτε αυτο ειναι 4 λιτρα ειτε 5 λιτρα και παραπανω. και δεν λεω για καποιον που διψαει και πινει μια τετοια ποσοτητα, αλλα για αυτους που πιεζονται να τα πιουν ,big difference

TheWorst
12-04-11, 19:57
Kazmaer να σε πω οτι απτην αρχη πιεζομουνα να πιω (λιγο) αλλα τωρα συνηθισα και διψαω ..

Nive
12-04-11, 20:15
Kazmaer να σε πω οτι απτην αρχη πιεζομουνα να πιω (λιγο) αλλα τωρα συνηθισα και διψαω ..

Αντανάκλαση του νευροφυτικού σου συστήματος είναι αυτό.Πολύ απλά συνήθισες και τώρα ο οργανισμός σου ζητάει παραπάνω γιατί ανέβηκαν οι ελάχιστες καθημερινές του δώσεις κατά πολύ.Αλλά δεν στο λέω γιατί δεν έχω κανένα άρθρο πρόχειρο...

FiVo-Alex/City
14-04-11, 18:04
Χρειαζόμαστε 1ml νερού ανά θερμίδα που λαμβάνουμε. Το είχα διαβάσει κάποτε, έτυχε να το δω πάλι σε μια εκπομπή στο ΣΚΑΙ πρόσφατα.

Lao
16-04-11, 14:03
Υπάρχει μια μεγάλη παραπληροφόρηση και παρερμηνεία σχετικά με το νερό. Και υπεύθυνοι για αυτό δεν είμαστε τόσο εμείς οι απλοί ασκούμενοι πολίτες-καταναλωτές, όσο το ότι τα ΜΜΕ - όπως κάνουν συχνά - μας βομβαρδίζουν με ασαφείς συμβουλές που εν τέλει περισσότερο μας αποσυντονίζουν παρά μας βοηθάνε να έχουμε έναν μπούσουλα.

Σε γενικές γραμμές, ακούμε και διαβάζουμε παντού φράσεις-κλισέ, όπως «πίνετε πολύ νερό», «το νερό κάνει καλό», «μην περιμένετε να διψάσετε», «πίνετε νερό γιατί θα εμφανιστούν πέτρες στα νεφρά / θα βγάλετε καρκίνο στα έντερα, στον προστάτη κτλ / θα εξαντληθείτε από την αφυδάτωση / θα ρυτιδιάσετε πριν την ώρα σας / whatever»... και το γαϊτανάκι συνεχίζεται.

Δυστυχώς, σχεδόν όλες οι έρευνες - σοβαρές και μη - αγνοούν το ότι ούτε όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι, ούτε όλοι κάνουν τα ίδια πράγματα, ούτε το ότι δεν ζουν όλοι στις ίδιες συνθήκες, για να μην αναφερθώ και σε 500 άλλους παράγοντες όπως η κληρονομικότητα, η ποιότητα του νερού που πίνει ο καθένας, η διατροφή μας, ο μεταβολισμός μας, σε ποια εποχή του χρόνου βρισκόμαστε, ακόμα και σε ποια ώρα της μέρας είμαστε, κ.ο.κ.

Με λίγα λόγια λοιπόν, οι γενικεύσεις έχουν την χρησιμότητά τους για να έχουμε έναν όσο το δυνατό πιο κοινό «φάρο», αλλά όπως και με πολλά άλλα πράγματα, ο καθένας πρέπει να βρίσκει τι ισχύει για αυτόν και μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται 2 λίτρα νερό την μέρα και άλλοι που χρειάζονται 3, 4, 5 ή και 6.

Είναι λάθος να προτείνουμε πράγματα σε άλλους επειδή ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι σε εμάς δουλεύουν και κάνουν καλό. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ τον χρυσό κανόνα που λέει ότι κάθε ουσία σε υπερβολικές δόσεις μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο ανθρώπινο σώμα.

Παράλληλα, αποτελεί βασική μου πεποίθηση ότι από ένα σημείο και μετά είναι λάθος να αναζητάμε στο Internet και σε διάφορα fora απαντήσεις και λύσεις βγάζοντας σκάρτους τους γιατρούς. Καλώς ή κακώς, το Internet είναι ένα εργαλείο μέσω του οποίου μπορούμε να πληροφορηθούμε πολλά πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον γιατρό και τις εξετάσεις. Για τον λόγο αυτό, σε σοβαρά θέματα και ειδικά σε θέματα υγείας ΔΕΝ πρέπει να βασιζόμαστε στο τί γράφει ο καθένας.

Προσωπικά, προσπαθώ να αναπτύσω όσο μπορώ μια «σωματική ευαισθησία» (ας μου επιτραπεί ο όρος) βάσει της οποίας να μπορώ να καταλαβαίνω πότε πρέπει να φάω ή να πιω κάτι. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι σε θέση να μην χρειάζομαι τον γιατρό όταν και αν έχω κάτι που βλέπω ότι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω μόνος μου. Ωστόσο, δεν δεσμεύομαι από απόλυτους κανόνες, ούτε έχω κάνει σημαία μου να πίνω χειμώνα-καλοκαίρι 4 λίτρα νερό. Κάνω και οικονομία έτσι. :green:

Κλείνοντας... μην τρελαίνεστε και μην τα ψειρίζετε τόσο. Πίνετε το (χλωριομένο :P) νεράκι σας, αν διψάσετε πιείτε και λίγο παραπάνω και μην αγχώνεστε να «καλύψετε» τα 8, 10 ή 20 ποτήρια που μπορεί να έχετε ακούσει ότι χρειάζονται. Η ζωή είναι μικρή για να αγχωνόμαστε για κάτι που καλύπτει κατά 70% τον πλανήτη μας :P

giannis64
16-04-11, 15:09
σύμφωνοι. όμως ο κανόνας του ββ, και ειδικά του αγωνιστικού που λέει να λαμβάνεις νερό πριν διψάσεις, ισχύει ακόμα.

Lao
16-04-11, 15:31
σύμφωνοι. όμως ο κανόνας του ββ, και ειδικά του αγωνιστικού που λέει να λαμβάνεις νερό πριν διψάσεις, ισχύει ακόμα.

Δεν κάνω αγωνιστικό ΒΒ άρα δεν μπορώ να έχω άποψη. ;)

Σε κάθε περίπτωση, εγώ το μόνο που λέω, στην ουσία, είναι ότι δεν ισχύουν όλα για όλους και στις ίδιες ποσότητες. Από κει και πέρα, το πόσο νερό πίνει π.χ. ο Coleman προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο. Ούτε θέλω ούτε και πρόκειται να γίνω σαν αυτόν και πιθανότατα κανένας από εμάς. :P

Kaloutsikos
16-04-11, 16:09
Υπάρχει μια μεγάλη παραπληροφόρηση και παρερμηνεία σχετικά με το νερό. Και υπεύθυνοι για αυτό δεν είμαστε τόσο εμείς οι απλοί ασκούμενοι πολίτες-καταναλωτές, όσο το ότι τα ΜΜΕ - όπως κάνουν συχνά - μας βομβαρδίζουν με ασαφείς συμβουλές που εν τέλει περισσότερο μας αποσυντονίζουν παρά μας βοηθάνε να έχουμε έναν μπούσουλα.

Σε γενικές γραμμές, ακούμε και διαβάζουμε παντού φράσεις-κλισέ, όπως «πίνετε πολύ νερό», «το νερό κάνει καλό», «μην περιμένετε να διψάσετε», «πίνετε νερό γιατί θα εμφανιστούν πέτρες στα νεφρά / θα βγάλετε καρκίνο στα έντερα, στον προστάτη κτλ / θα εξαντληθείτε από την αφυδάτωση / θα ρυτιδιάσετε πριν την ώρα σας / whatever»... και το γαϊτανάκι συνεχίζεται.

Δυστυχώς, σχεδόν όλες οι έρευνες - σοβαρές και μη - αγνοούν το ότι ούτε όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι, ούτε όλοι κάνουν τα ίδια πράγματα, ούτε το ότι δεν ζουν όλοι στις ίδιες συνθήκες, για να μην αναφερθώ και σε 500 άλλους παράγοντες όπως η κληρονομικότητα, η ποιότητα του νερού που πίνει ο καθένας, η διατροφή μας, ο μεταβολισμός μας, σε ποια εποχή του χρόνου βρισκόμαστε, ακόμα και σε ποια ώρα της μέρας είμαστε, κ.ο.κ.

Με λίγα λόγια λοιπόν, οι γενικεύσεις έχουν την χρησιμότητά τους για να έχουμε έναν όσο το δυνατό πιο κοινό «φάρο», αλλά όπως και με πολλά άλλα πράγματα, ο καθένας πρέπει να βρίσκει τι ισχύει για αυτόν και μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται 2 λίτρα νερό την μέρα και άλλοι που χρειάζονται 3, 4, 5 ή και 6.

Είναι λάθος να προτείνουμε πράγματα σε άλλους επειδή ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι σε εμάς δουλεύουν και κάνουν καλό. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ τον χρυσό κανόνα που λέει ότι κάθε ουσία σε υπερβολικές δόσεις μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο ανθρώπινο σώμα.

Παράλληλα, αποτελεί βασική μου πεποίθηση ότι από ένα σημείο και μετά είναι λάθος να αναζητάμε στο Internet και σε διάφορα fora απαντήσεις και λύσεις βγάζοντας σκάρτους τους γιατρούς. Καλώς ή κακώς, το Internet είναι ένα εργαλείο μέσω του οποίου μπορούμε να πληροφορηθούμε πολλά πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον γιατρό και τις εξετάσεις. Για τον λόγο αυτό, σε σοβαρά θέματα και ειδικά σε θέματα υγείας ΔΕΝ πρέπει να βασιζόμαστε στο τί γράφει ο καθένας.

Προσωπικά, προσπαθώ να αναπτύσω όσο μπορώ μια «σωματική ευαισθησία» (ας μου επιτραπεί ο όρος) βάσει της οποίας να μπορώ να καταλαβαίνω πότε πρέπει να φάω ή να πιω κάτι. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι σε θέση να μην χρειάζομαι τον γιατρό όταν και αν έχω κάτι που βλέπω ότι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω μόνος μου. Ωστόσο, δεν δεσμεύομαι από απόλυτους κανόνες, ούτε έχω κάνει σημαία μου να πίνω χειμώνα-καλοκαίρι 4 λίτρα νερό. Κάνω και οικονομία έτσι. :green:

Κλείνοντας... μην τρελαίνεστε και μην τα ψειρίζετε τόσο. Πίνετε το (χλωριομένο :P) νεράκι σας, αν διψάσετε πιείτε και λίγο παραπάνω και μην αγχώνεστε να «καλύψετε» τα 8, 10 ή 20 ποτήρια που μπορεί να έχετε ακούσει ότι χρειάζονται. Η ζωή είναι μικρή για να αγχωνόμαστε για κάτι που καλύπτει κατά 70% τον πλανήτη μας :P

Για άλλη μια φορά έγραψες! :clap::bowdown::welcome:

sopi
30-05-11, 20:59
χαιρετε παιδες και η απορια ειναι η εξης...
κατα την διαρκεια της μιας ωρας που πινουμε σταδιακα το μεταπροπονητικο ροφημα(οπως αναφεροταν σε ενα αρθρο εδω μεσα) θα ηταν κακο να πινουμε και νερο σε αυτην την μια ωρα? ενοοντας οτι με το νερο θα αραιωνουμε το μιγμα που βρισκετε στο στομαχι μας και αυτο δεν το θελουμε???
Το αρθρο ελεγε πως πινουμε το μισο μολις τελειωσει η προπονηση και το αλλο μισο σταδιακα μεχρι να συμπληρωσουμε μια ωρα.

Kaloutsikos
30-05-11, 22:01
χαιρετε παιδες και η απορια ειναι η εξης...
κατα την διαρκεια της μιας ωρας που πινουμε σταδιακα το μεταπροπονητικο ροφημα(οπως αναφεροταν σε ενα αρθρο εδω μεσα) θα ηταν κακο να πινουμε και νερο σε αυτην την μια ωρα? ενοοντας οτι με το νερο θα αραιωνουμε το μιγμα που βρισκετε στο στομαχι μας και αυτο δεν το θελουμε???
Το αρθρο ελεγε πως πινουμε το μισο μολις τελειωσει η προπονηση και το αλλο μισο σταδιακα μεχρι να συμπληρωσουμε μια ωρα.

Εχεις ξανά ρωτήσει για το νερό και ο Beef σου έδωσε link για το Νερό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3911).
Σε ότι αφορά το νερό το γράφουμε εκεί για να μην είναι σκορποχώρι εδώ μέσα!:thumbup:

Τι μεταπροπονητικό παίρνεις και το πίνεις σταδιακά για μία ώρα,
και το άρθρο που είδες που είναι για να το δούμε και μείς?

beefmeup
30-05-11, 22:03
http://img24.imageshack.us/img24/5545/forumsearch.gif

sopi
30-05-11, 22:31
Εχεις ξανά ρωτήσει για το νερό και ο Beef σου έδωσε link για το Νερό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3911).
Σε ότι αφορά το νερό το γράφουμε εκεί για να μην είναι σκορποχώρι εδώ μέσα!:thumbup:

Τι μεταπροπονητικό παίρνεις και το πίνεις σταδιακά για μία ώρα,
και το άρθρο που είδες που είναι για να το δούμε και μείς?

λαθος δικο μου.
τωρα για το μεταπροπονητικο που περνω δεν εχει καμια σημασια, ειναι isolate με carboup.
και αυτο που λεω το γραφει το γραφει στην αρχη της σελιδας του site διατροφη -> μεταπροπονητικη διατροφη

Kaloutsikos
30-05-11, 22:50
λαθος δικο μου.
τωρα για το μεταπροπονητικο που περνω δεν εχει καμια σημασια, ειναι isolate με carboup.
και αυτο που λεω το γραφει το γραφει στην αρχη της σελιδας του site διατροφη -> μεταπροπονητικη διατροφη

Για αύξηση μυϊκού όγκου από τις προπονήσεις μας, πρέπει να υπάρχει ένα συνεχές πλεόνασμα πρωτείνης ώστε να επιτευχθεί η μυϊκή υπερτροφία.

Από το παραπάνω το συμπέρανες?

beatshooter
30-05-11, 23:43
Κορυφαιο που ακουσα προχτες απο ενα στο γυμναστηριο:Μην πινεις πολυ νερο οταν κανεις προπονηση,δεν κανει.Τεκμηριωμενο καθολου.

Επισης γυμναστης μου ειπε να μην πινω μαζι με το φαι γιατι ..φουσκωνει κ καθεται στην κοιλια:bowdown:

Kaloutsikos
30-05-11, 23:54
Κορυφαιο που ακουσα προχτες απο ενα στο γυμναστηριο:Μην πινεις πολυ νερο οταν κανεις προπονηση,δεν κανει.Τεκμηριωμενο καθολου.

Επισης γυμναστης μου ειπε να μην πινω μαζι με το φαι γιατι ..φουσκωνει κ καθεται στην κοιλια:bowdown:

Μην νομίζεις πως επειδή κάποιος είναι γυμναστής έχει και σωστές απόψεις στο κεφάλι του,
είναι μερικοί που είναι κουκου ρούκου. :green:

beatshooter
31-05-11, 00:09
Καλα απο αυτα που εχω δει στα γυμναστηρια εχω συμπαιρανει πως ελαχιστοι ειναι σωστοι γυμναστες.....Κ εχουν γνωσεις.

sopi
31-05-11, 06:17
Για αύξηση μυϊκού όγκου από τις προπονήσεις μας, πρέπει να υπάρχει ένα συνεχές πλεόνασμα πρωτείνης ώστε να επιτευχθεί η μυϊκή υπερτροφία.

Από το παραπάνω το συμπέρανες?

φιλε να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι. εμενα η ερωτηση μου ηταν αν κανει να πινουμε νερο ενδιαμεσα στο μεταπροπονητικο εφοσον το πινουμε σταδιακα οπως αναφερετε (και σου εδειξα που).τωρα αυτα που γραφεις ειναι σαν να απαντας σε αλλη ερωτηση.εαν κανω λαθος διορθοσε με.

sopi
31-05-11, 06:27
φιλε να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι. εμενα η ερωτηση μου ηταν αν κανει να πινουμε νερο ενδιαμεσα στο μεταπροπονητικο εφοσον το πινουμε σταδιακα οπως αναφερετε (και σου εδειξα που).τωρα αυτα που γραφεις ειναι σαν να απαντας σε αλλη ερωτηση.εαν κανω λαθος διορθοσε με.
ααα το ξεχασα
Το μεταπροπονητικό ρόφημα θα πρέπει να καταναλωθεί σε μια χρονική περίοδο 60 λεπτών της ώρας.

Αυτή η σταδιακή κατανάλωση θα επιτρέψει καλύτερη επεξεργασία των συστατικών που απορροφώνται από την πέψη. Ένας γενικός κανόνας είναι να καταναλώνεται το μισό ρόφημα στα 5 πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση και το υπόλοιπο μισό να καταναλώνεται σιγά-σιγά μέσα στα 60λεπτά
και ψαξε λιγο καλυτερα

Kaloutsikos
31-05-11, 17:32
ααα το ξεχασα
Το μεταπροπονητικό ρόφημα θα πρέπει να καταναλωθεί σε μια χρονική περίοδο 60 λεπτών της ώρας.

Αυτή η σταδιακή κατανάλωση θα επιτρέψει καλύτερη επεξεργασία των συστατικών που απορροφώνται από την πέψη. Ένας γενικός κανόνας είναι να καταναλώνεται το μισό ρόφημα στα 5 πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση και το υπόλοιπο μισό να καταναλώνεται σιγά-σιγά μέσα στα 60λεπτά
και ψαξε λιγο καλυτερα

Kαταρχήν το Carbo up με την Isolate δεν κολλάει που παίρνεις,
αν δεν κάνω λάθος το Carbo up, είναι μισό δεξτρόζη, μισό μάλτο,
είναι κρίμα να παίρνεις Isolate με ενα υδατάνθρακα που δεν απορροφάτε γρήγορα,
το καλύτερο θα είναι να παίρνεις την Isolate με ένα γρήγορο υδατάνθρακα.

Τώρα όσον αφορά το μεταπροπονητικό σου που το πίνεις σιγά σιγά για μια ώρα,
για μένα αυτό είναι λάθος.
Είναι λάθος γιατί ο μυς αμέσως μετά την προπόνηση χρειάζεται αναπλήρωση,
η πρωτεΐνη για να πάει στους μύς χρειάζεται να γίνει μια χρονοβόρα διαδικασία,
όταν εσύ θα πίνεις για μία ώρα το μεταπροπονητικό σου δεν σημαίνει πως εκείνη την
ώρα που το πίνεις τα αμινοξέα θα πάνε στους μυς σου, εφόσον παίρνεις μαζί και το Carbo up
θα κάνει πολύ περισσότερη ώρα για να απορροφηθεί, όποτε μιλάμε για παραπάνω από μια ώρα.
Το καλύτερο θα είναι να ποιείς την πρωτεΐνη σου με ένα γρήγορο υδατάνθρακα,
και μετά από 30-45 λεπτά που θα έχει απορροφηθεί κάνεις ένα στερεό γεύμα.

Οσον αφορά το νερό,
αυτά είναι λεπτομέρειες, δεν θα κορακιάσεις κιώλας επειδή δεν κάνει να ποιείς νερό,
ποιείς αλλά λίγο.

pan0z
31-05-11, 17:44
^^Δεν το ξερω το carbo up αλλα εφοσον λες οτι εχει μεσα δεξτροζη και μαλτο τι ποιο γρηγορο υδατανθρακα μπορει να βρει πλακα κανεις?Απλη υδατανθρακες ειναι δεν υπαρχει κατι πιο γρηγορο απο αυτους!

Kaloutsikos
02-06-11, 00:12
^^Δεν το ξερω το carbo up αλλα εφοσον λες οτι εχει μεσα δεξτροζη και μαλτο τι ποιο γρηγορο υδατανθρακα μπορει να βρει πλακα κανεις?Απλη υδατανθρακες ειναι δεν υπαρχει κατι πιο γρηγορο απο αυτους!

Waxy maize, Vitargo?

della
25-06-11, 12:42
ρε παιδια γινεται να βαλω κατι μεσα στο νερο ετσι ωστε να πηγαινει ποιο ευκολα κατω :green:
πινω γυρο στο 1 λιτρο αλλα με τα χιλια ζορια αν γινεται να εβαζα κατι να του αλλαζα την γευση θα επινα 2 ανετα...

Tasos Green
25-06-11, 13:27
ρε παιδια γινεται να βαλω κατι μεσα στο νερο ετσι ωστε να πηγαινει ποιο ευκολα κατω :green:
πινω γυρο στο 1 λιτρο αλλα με τα χιλια ζορια αν γινεται να εβαζα κατι να του αλλαζα την γευση θα επινα 2 ανετα...

τωρα που ειναι και καλοκαιρι ριξε μεσα ηλεκτρολύτες... βγαίνουν με ωραίες γεύσεις... αλα και παλι δεν γινετε να πίνεις ολη μερα ηλεκτολυτες..

πιες εκει νερακι του θεου ρε συ... ακομα και με το νερο εχετε προβλημα, θα τρελαθουμε!

Alexakos3
25-06-11, 13:31
Δεν κατεβαίνει το νερό?? 0axx0aax0xa0ax0ax0 σοβαρολογείται τώρα ρε παιδιά?? :shock::shock::shock::shock::shock:

della
25-06-11, 13:36
Δεν κατεβαίνει το νερό?? 0axx0aax0xa0ax0ax0 σοβαρολογείται τώρα ρε παιδιά?? :shock::shock::shock::shock::shock:

οταν πινεις 1 λιτρο σε μια ωρα ενω εχεις πιει πριν πας στο γυμναστηριο αλλο ενα λιτρο συνολο τοτε μπορεις και το κατεβαζεις ευκολα?
εμενα μερικες φορες με πιανει να κανω εμετο απο την νερουλια που βγαζει οταν εχω πιει πολυ νερο και πρεπει να ξανα πιω επειδη οσο περισσοτερο νερο τοσο το καλυτερο
ΥΓ νερουλια που την πετυχα την λεξη

τωρα που ειναι και καλοκαιρι ριξε μεσα ηλεκτρολύτες... βγαίνουν με ωραίες γεύσεις... αλα και παλι δεν γινετε να πίνεις ολη μερα ηλεκτολυτες..

πιες εκει νερακι του θεου ρε συ... ακομα και με το νερο εχετε προβλημα, θα τρελαθουμε!
μονο για το γυμναστηριο το θελω τις αλλες ωρες το χωριζω σε διαστηματα :green:
μπορεις να μου προτινεις 2-3 μαρκες επειδη δεν εχω ιδεα ουτε καν τι ειναι αυτο :green:

della
25-06-11, 13:42
με λιγα λογια το προβλημα δεν ειναι οτι δεν μπορω το νερο αλλα αν μπορω με εναν τροπο να πινω ακομα περισσοτερο στο γυμναστηριο χωρις να καταπιεζομαι...

Kazmaier
25-06-11, 13:57
γιατι κοριτσι μου να καταπιεζεσαι να πινεις ενα λιτρο νερο μονορουφι? who the fuck told you that?

Tasos Green
25-06-11, 14:19
μονο για το γυμναστηριο το θελω τις αλλες ωρες το χωριζω σε διαστηματα :green:
μπορεις να μου προτινεις 2-3 μαρκες επειδη δεν εχω ιδεα ουτε καν τι ειναι αυτο :green:

πανε στο περιπτερο και παρε το powerade... αυτο εχει ηλεκτολητες... η πας στο σουπερ μαρκετ και παιρνεις το isostar. η πας σε καταστηματα συμπληρωματων και αγοραζεις και απο εκει, οι ηλεκτρολυτες της inko ειναι πολυ καλοι και με φοβερη γευση.

Stamer
25-06-11, 14:55
τωρα που ειναι και καλοκαιρι ριξε μεσα ηλεκτρολύτες... βγαίνουν με ωραίες γεύσεις... αλα και παλι δεν γινετε να πίνεις ολη μερα ηλεκτολυτες..

πιες εκει νερακι του θεου ρε συ... ακομα και με το νερο εχετε προβλημα, θα τρελαθουμε!


+1 :thumbup::thumbup:

Αντωνης
25-06-11, 15:07
επειδη οσο περισσοτερο νερο τοσο το καλυτερο


:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Παλια το ''οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο'' αφορουσε την ημερησια διαρκεια εκγυμνασης και το συνολο των ασκησεων.Σημερα αφορα το νερο?!
Αναρωτιεμαι τι εχει σειρα....

della
25-06-11, 15:17
γιατι κοριτσι μου να καταπιεζεσαι να πινεις ενα λιτρο νερο μονορουφι? who the fuck told you that?

αντρας ειμαι... και οπως εγραψα το νερο κανει καλο οποτε οσο το δυνατον μπορω προσπαθω να πιω...

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Παλια το ''οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο'' αφορουσε την ημερησια διαρκεια εκγυμνασης και το συνολο των ασκησεων.Σημερα αφορα το νερο?!
Αναρωτιεμαι τι εχει σειρα....

οκ με τα λεγομενα σου το νερο δεν κανει καλο για αυτο ολοι λενε τουλαχιστον 2 λιτρα την ημερα...

πανε στο περιπτερο και παρε το powerade... αυτο εχει ηλεκτολητες... η πας στο σουπερ μαρκετ και παιρνεις το isostar. η πας σε καταστηματα συμπληρωματων και αγοραζεις και απο εκει, οι ηλεκτρολυτες της inko ειναι πολυ καλοι και με φοβερη γευση.

το powerade εχει θερμιδες?γιατι ειμαι σε διαιατα και οσο μπορω το αποφευγω ;)

ΥΓκαλο θα ηταν να απαντατε στο ερωτημα μου και οχι να πετατε οτι να νε θα με βοηθουσε καλυτερα απο την ειρωνια σας...
συγνωμη για το υφος μου αλλα εδω γραφω για να μαθω 2-3 πραγματα που θα με βοηθησουν

Αντωνης
25-06-11, 15:22
οκ με τα λεγομενα σου το νερο δεν κανει καλο


Αυτο καταλαβες εσυ απ το ποστ μου?Ε οκ τι να πω τοτε,πιες και την επομενη φορα μια δεξαμενη για ακομα καλυτερα αποτελεσματα

della
25-06-11, 15:25
Αυτο καταλαβες εσυ απ το ποστ μου?Ε οκ τι να πω τοτε,πιες και την επομενη φορα μια δεξαμενη για ακομα καλυτερα αποτελεσματα

οκ θα προσπαθησω...

ska
25-06-11, 15:28
Καθε ποτηρι ειναι 250ml οποτε αμα πινεις 2 με το μεσημεριανο,2 με το βραδυνο,2 κατα τη διαρκεια της προπονησης και 2 σκορπια μεσα στη μερα εισαι οκ,τοσο δυσκολο ειναι?

della
25-06-11, 15:32
επειδη δεν ξερω αλλα δεν εχετε καταλαβει τι ρωταω...
θα ηθελα το θεμα να κλειδωσει θα ψαξω στο ιντερνετ για τους ηλετρολυτες που εγραψε το παιδι απο πανω και θα δω

Tasos Green
25-06-11, 16:38
το powerade εχει θερμιδες?γιατι ειμαι σε διαιατα και οσο μπορω το αποφευγω ;)


οχι ρε συ το powerade δεν εχει θερμίδες.. ηλεκτρολύτες ειναι μεταλλικα στοιχεια που βοηθανε στην ενυδάτωση του οργανισμού περισοτερο... δεν εχει να κανει με υδατανθακες και τετοια. (αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν υπαρχουν σκευασματα που εχουν ηλεκτρολητες μαζι με υδατανθρακα.)

giannis64
25-06-11, 17:41
νομιζω πως εχει μεσαζαχαρη, η κανω λαθος?

Tasos Green
25-06-11, 17:51
νομιζω πως εχει μεσαζαχαρη, η κανω λαθος?

οχι γιαννη δεν κανεις λαθος... μον ο το powerade zero δεν εχει ζαχαρη καθολου, ειναι το λευκο νομιζω... τα αλα οι θερμιδες τους κυμαίνονται απο 100 εως 160 αναλογα με τις γευσης...:thumbup:

della
25-06-11, 18:19
οχι γιαννη δεν κανεις λαθος... μον ο το powerade zero δεν εχει ζαχαρη καθολου, ειναι το λευκο νομιζω... τα αλα οι θερμιδες τους κυμαίνονται απο 100 εως 160 αναλογα με τις γευσης...:thumbup:

οκ φιλε ευχαριστω ειδικα στο αεροβιο που βαριεμαι το νερο ειναι θα ειναι οτι πρεπει το powerade :thumbup:

-beba-
25-06-11, 19:12
Προσοχή η υπερβολή πάντα βλάπτει. Δεν υπάρχεις λόγος να πίνεις με το ζόρι τόσο πολύ νερό. Καλοκαίρι είναι όλο και θα διψάς λιγάκι. Πιές λοιπόν νερό όταν διψάς.

della
25-06-11, 19:47
Προσοχή η υπερβολή πάντα βλάπτει. Δεν υπάρχεις λόγος να πίνεις με το ζόρι τόσο πολύ νερό. Καλοκαίρι είναι όλο και θα διψάς λιγάκι. Πιές λοιπόν νερό όταν διψάς.

αν πιω νερο οποτε διψω τοτε θα πινω μισο λιτρο το πολυ :green:

giannis64
25-06-11, 20:48
καλα η ποσοτητα και η υπερβολη στον καθενασ ειναι κατι σχετικο.

οπως και να εχει παντος, τα 2-3 λιτρα νερο την μερα δεν μπορουν σε καμια των περιπτωσεων να την πουμε υπερβολη.

σε μερικους ακομα και 4 η και 5. στα παραπανω λιτρα θα πρεπει να υπαρχει χρονικο οριο και καποιος σκοπος.

-beba-
25-06-11, 20:53
αν πιω νερο οποτε διψω τοτε θα πινω μισο λιτρο το πολυ :green:

:shock::shock::shock:Μισό λίτρο νερό το καλοκαίρι?:shock::shock::shock:

della
25-06-11, 21:40
:shock::shock::shock:Μισό λίτρο νερό το καλοκαίρι?:shock::shock::shock:

βασικα πινω νερο οποτε το θυμηθω αν δεν φτιαξω ενα προγραμμα και να πινω με το ζορι
οποτε ναι μισο λιτρο...
και οπως εχω διαβαση το παν ειναι να πιεις νερο πριν διψασεις

DrNio
25-06-11, 23:17
@della

Μπορείς να παίρνεις ένα μπουκάλι νερό -το πόσο μεγάλο θα είναι εξαρτάται απο το πόσο θες να πιείς- και να του ρίξεις μέσα ένα φακελάκι πράσινο τσάι που βοηθάει-λένε- στην λιποδιάλυση.

Δεν ξέρω αν πωλείται πράσινο τσάι με γεύσεις,αλλά μαύρο τσάι με γεύσεις υπάρχει και μάλιστα με πολλές.Εγώ έχω αγοράσει με καραμέλα.;)Ρίξε και αυτό μέσα.

loufas
26-06-11, 00:15
στην υπερβολη καταναλωση νερου δεν εχου διαβασει ακουσει κατι επισημα οτι βλαπτει. μονο απο στοματα διαφορων που λενε οτι βλαπτει το πολυ νερο. εγω πινω αφοβα και πριν διψασω γιατι ετσι πρεπει. και αρκετο νερο. αλλα δε παει με τοζορι κατω αλλα απο μονο του. για αυτο μη πιεζετε τον οργανισμο σε θεματα νερου φαγητου. αν κανεις πολυ αεροβια θα πιεεις 1,5 λιτρο μετα δε γινεται. αν κανεις αεροβια και βαρη μετα στα καπακια θα πιεις νερο θα τσαρουχιασει το στομα.

Lao
26-06-11, 00:40
Το νερό είναι (άλλη) μία παρεξηγημένη ιστορία. Όπως και με πολλές άλλες περιπτώσεις, υπάρχει ένα μπέρδεμα το οποίο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ελλειπή και λανθασμένη ενημέρωση και σε γενικεύσεις του τύπου «πίνετε πολύ νερό».

Γνωρίζω γυναίκα 30 ετών της οποίας της έχει καρφωθεί τόσο πολύ ότι το νερό κάνει καλό που ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ πρέπει να πίνει κάπου 8 λίτρα την μέρα (δεν θέλω καν να σκεφτώ πόσο πίνει το καλοκαίρι). Αν και δεν το καταλαβαίνει, εξαιτίας της κατάχρησης που κάνει, επιβαρύνει συνεχώς την λειτουργία της καρδιάς, αραιώνουν τα πεπτικά υγρά, οι ιστοί γενικώς είναι λιγότερο ανθεκτικοί κτλ, to name a few...

Επειδή ακριβώς το πεπτικό της δεν είναι και πολύ στα καλά του, δεν μπορεί να φάει φυσιολογικά, με αποτέλεσμα να είναι 1,67 και 45 κιλά. Μονίμως νοιώθει αδύναμη, δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της, η μνήμη της δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή και γενικώς υπάρχειι πρόβλημα. Και για να υπάρχει και κάτι κωμικό(τραγικό) στην υπόθεση, μέσα σε μια ώρα θα πάει τουλάχιστον μια φορά στην τουαλέτα (απορώ πως και δεν βαριέται).

Μέσα από αυτό το ακραίο παράδειγμα, θέλω να δείξω ότι η υπερβολή ποτέ δεν οδηγεί σε κάτι καλό. Οπωσδήποτε το τι είναι υπερβολικό ποικίλλει από άτομο σε άτομο, αλλά σε κάθε περίπτωση το να αναγκάζουμε τον εαυτό μας να κάνει πράγματα βασιζόμενοι σε κάτι γενικόλογο δεν είναι και τόσο καλό για εμάς.

Κλείνοντας, μερικά απλά πράγματα σχετικά με το νερό:

- Ακόμα και αν νιώθουμε ότι διψάμε πολύ, ΠΟΤΕ δεν πίνουμε με την μία πάνω από 2 ποτήρια νερό. Μην κάνετε το λάθος να κατεβάζετε 1 λίτρο στην καθισιά σας μονορούφι. Πιείτε 2 ποτήρια και μετά από λίγη ώρα άλλα 2.

- Μην τρώτε και πίνετε νερό ταυτόχρονα. Δυσκολεύει την πέψη. Επίσης, περιμένετε να χωνέψετε λίγο και πιείτε μετά. Το καλοκαίρι μπορείτε να πιείτε λίγο για να μην κορακιάσετε, αλλά γενικώς αποφεύγετέ το.

- Μην πίνετε νερό αμέσως πριν γυμναστείτε. Έως 15-30 λεπτά πριν είναι ΟΚ.

- Και το κυριότερο, μην πίνετε με το ζόρι επειδή έχετε ακούσει ό,τι έχετε ακούσει. Όπως ακριβώς η δίψα σηματοδοτεί το ότι είμαστε κοντά στην αφυδάτωση, έτσι και το να νιώθουμε ότι δεν κατεβαίνει άλλο κάτω σηματοδοτεί ότι το σώμα μας δεν χρειάζεται άλλο.

Μην παίζετε με το νερό και μην το θεωρείτε ως κάτι που όσο και να πιούμε δεν τρέχει τίποτα. Ρωτήστε και τους βεδουϊνους. :green:

giannis64
26-06-11, 11:02
αυτό δεν παύει να σημαίνει πως το νερό είναι ένα εργαλείο σε εμάς που ασχολούμαστε με το ββ, που αν ξέρεις και έχεις την εμπειρία να το δουλέψεις σωστά, μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτό.

και μην ξεχνάμε από το πόσο της % νερό αποτελείτε το σώμα μας.

edit: η ποσοτητες νερου που πρεπει να λαμβανουμε, εχουν σχεση με τους στοχους μας και τα αποτελεσματα που θελουμε να εχουμε.

Lao
27-06-11, 00:45
αυτό δεν παύει να σημαίνει πως το νερό είναι ένα εργαλείο σε εμάς που ασχολούμαστε με το ββ, που αν ξέρεις και έχεις την εμπειρία να το δουλέψεις σωστά, μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτό.

και μην ξεχνάμε από το πόσο της % νερό αποτελείτε το σώμα μας.

edit: η ποσοτητες νερου που πρεπει να λαμβανουμε, εχουν σχεση με τους στοχους μας και τα αποτελεσματα που θελουμε να εχουμε.

Μα το είπα, το τί είναι υπερβολή και τί όχι, είναι σχετικό. Απλά επισήμανα κάποια πράγματα και έγραψα μερικούς απλούς κανόνες που ισχύουν ανεξαρτήτως στόχων.

Kazmaier
27-06-11, 14:47
βασικα πινω νερο οποτε το θυμηθω αν δεν φτιαξω ενα προγραμμα και να πινω με το ζορι
οποτε ναι μισο λιτρο...
και οπως εχω διαβαση το παν ειναι να πιεις νερο πριν διψασεις

πες μας και που το διαβασες αυτο αν θες

Kaloutsikos
27-06-11, 14:55
αν πιω νερο οποτε διψω τοτε θα πινω μισο λιτρο το πολυ :green:

Kαι γω σαν και σένα ήμουνα μισό λίτρο την ημέρα,
όταν πήγα σε διατροφολόγο μου είπε πως το ποσοστό νερού του σώματος μου είναι χαμηλό και πως πρέπει να το αυξήσω, και έτσι σιγά σιγά έπινα όλο και περισσότερο και τώρα το έχω συνηθίσει και δεν μπορώ αν δεν πίνω 3 μπουκάλια νερό την ημέρα.

Τα πάντα είναι μια συνήθεια. :turtle::turtle:

loufas
27-06-11, 14:59
το νερο πρεπει να το πινεις πριν διψασεις γιατι αν διψασεις σημαινει πως εχεις αφυδατωθει . αλλα δε καηκε και ο κοσμος....

Kazmaier
27-06-11, 18:34
το νερο πρεπει να το πινεις πριν διψασεις γιατι αν διψασεις σημαινει πως εχεις αφυδατωθει . αλλα δε καηκε και ο κοσμος....

παραπληροφορηση φουλ ε

della
20-07-11, 00:40
ρε παιδια 3-4 βδομαδες ειναι που επινα νερο με ξυπνητηρια
και πλεον πινω 2μιση λιτρα νερο καθε μερα και 4 οταν εχω προπονηση αλλα πινω νερο απο διψα και οχι απο ξυπνητηρια λολ
πρεπει να εχει συνηθισει ο οργανισμος μου...το μονο κακο ειναι οτι βγαζω παρα πολυ ιδρωτα και με το που πιω νερο γινομαι μουσκεμα :(
ΥΓτι βλακειες εγραφα χαχαχα ακου εκει δε παει κατω το νερο :P

chris corfu
20-07-11, 01:39
Μια και αυτο ειναι νερο τι γνωμη εχετε για το φυσικο ανθρακουχο νερο(οχι την σοδα)..??
καθως πολλοι οπως κι εγω που δεν συνηθιζουν να πινουν ποτα τα βραδυα βολευομαστε με καποιο ανθρακουχο νερο τυπου "περιερ".. εινα τελικα υγιεινο καθως εχει διοξειδιο του ανθρακα η οχι??

jannous44
20-07-11, 01:46
Μια και αυτο ειναι νερο τι γνωμη εχετε για το φυσικο ανθρακουχο νερο(οχι την σοδα)..??
καθως πολλοι οπως κι εγω που δεν συνηθιζουν να πινουν ποτα τα βραδυα βολευομαστε με καποιο ανθρακουχο νερο τυπου "περιερ".. εινα τελικα υγιεινο καθως εχει διοξειδιο του ανθρακα η οχι??

καπου ειχα διαβασει οτι δεν κανει η συχνη χρηση του επειδη εμποδιζει τον οργανισμο να αποροφησει τα θρεπτικα συστατικα απο τις τροφες που παιρνεις... αλλα τωρα σε γελασω εχει πολυ καιρο που το διαβασα... εγω παντως οταν βγαινω πινω την σοδα.

Akistsam
20-07-11, 01:50
Με λίγα λόγια τίποτα δεν θα μπορούμε να πιούμε πλέον έξω..Πφφφ...

Και άντε να βγεις μια φορά την βδομάδα, αν βγαίνεις κάθε μέρα...:green:

jannous44
20-07-11, 01:54
αυτό δεν παύει να σημαίνει πως το νερό είναι ένα εργαλείο σε εμάς που ασχολούμαστε με το ββ, που αν ξέρεις και έχεις την εμπειρία να το δουλέψεις σωστά, μπορείς να κάνεις θαύματα με αυτό.

και μην ξεχνάμε από το πόσο της % νερό αποτελείτε το σώμα μας.

edit: η ποσοτητες νερου που πρεπει να λαμβανουμε, εχουν σχεση με τους στοχους μας και τα αποτελεσματα που θελουμε να εχουμε.

υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο για να μαθουμε και εμεις 5 πραγματα παραπανω>?;) η να μας πεις εσυ καμια προσωπικη εμπειρια... με ενδιαφερει πολυ το θεμα..:thumbup:

Kaloutsikos
20-07-11, 11:44
Με λίγα λόγια τίποτα δεν θα μπορούμε να πιούμε πλέον έξω..Πφφφ...

Και άντε να βγεις μια φορά την βδομάδα, αν βγαίνεις κάθε μέρα...:green:

Eγω για βράδυ προτιμώ σαγκριά ;)
ή κανένα ξηρό κρασί.

sogoku
20-07-11, 13:27
παραπληροφορηση φουλ ε

Ε ναι βαρεθηκα να διαβαζω και να ακουω πιες νερο πριν διψασεις.

spafspaf
20-07-11, 13:29
ισχυι αυτο που εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να υπερβαλεις με το νερο οταν εισε στον ογκο?

sogoku
20-07-11, 13:29
στην υπερβολη καταναλωση νερου δεν εχου διαβασει ακουσει κατι επισημα οτι βλαπτει. μονο απο στοματα διαφορων που λενε οτι βλαπτει το πολυ νερο. εγω πινω αφοβα και πριν διψασω γιατι ετσι πρεπει. και αρκετο νερο.

Υπαρχουν περιστατικα μεχρι και θανατοι που οφειλονται στην δηλητηριαση εξ' υδατος.

Kaloutsikos
20-07-11, 21:16
ισχυι αυτο που εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να υπερβαλεις με το νερο οταν εισε στον ογκο?

Φυσικά και όχι

tasos2
20-07-11, 21:22
στην υπερβολη καταναλωση νερου δεν εχου διαβασει ακουσει κατι επισημα οτι βλαπτει. μονο απο στοματα διαφορων που λενε οτι βλαπτει το πολυ νερο.

Η γιαγια μου ειχε παει στο νοσοκομειο απο υπονατριαιμια λογω του νερου απο οτι ειπαν

marvin
20-07-11, 21:31
ισχυι αυτο που εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να υπερβαλεις με το νερο οταν εισε στον ογκο?

ΙΣΧΥΕΙ οτι δεν πρεπει να υπερβαλουμε γενικα......Καθε οργανισμος λειτουργει και δεχεται διαφορες καταστασεις με τον δικο του τροπο.:turtle::turtle:

chris corfu
20-07-11, 21:38
καπου ειχα διαβασει οτι δεν κανει η συχνη χρηση του επειδη εμποδιζει τον οργανισμο να αποροφησει τα θρεπτικα συστατικα απο τις τροφες που παιρνεις... αλλα τωρα σε γελασω εχει πολυ καιρο που το διαβασα... εγω παντως οταν βγαινω πινω την σοδα.

η σοδα δεν ειναι το ιδιο και δεν ειναι και οτι καλυτερο, αλλα το θεμα ειναι αν σχετικα με το ανθρακουχο οπως ανεφερα οτι εαν βγεις και πιεις μια φορα δυο περιερ η σουρωτη η οτι ειναι τελος παντων ειναι οκ, αν τυχαινει ομως να βγαινεις συχνα ας πουμε και πινεις καθε μερα απο κανα δυο τι γινεται?

ειναι υγιεινο η ειναι σαν να πινεις αναψυκτικο απλα χωρις τα υπολοιπα γλυκαντικα κ προσθετα.. για τις γυναικες για παραδειγμα εχω διαβασει οτι προκαλει κανονικα κυταριτιδα σαν τα αναψυκτικα...

εχω διαβασει πολλα αλλα δεν εχω βγαλει ομως ξεκαθαρο συμπερασμα προς μια κατευθυνση.. γνωριζει καποιος την ουσια του θεματος μπας κ βγαλουμε καμια ακρη??

υ.γ. αν ειναι να πινουμε "αναψυκτικο" να πινουμε κανα κρασακι καλυτερα.. :green:

Kaloutsikos
20-07-11, 23:12
ΙΣΧΥΕΙ οτι δεν πρεπει να υπερβαλουμε γενικα......Καθε οργανισμος λειτουργει και δεχεται διαφορες καταστασεις με τον δικο του τροπο.:turtle::turtle:

Σε όλα τα πράγματα η υπερβολή δεν κάνει καλό,
και με το νερό αν προσπαθουμε να πιούμε μια μεγάλη ποσότητα
με το ζόρι σίγουρα θα μας πιράξει:thumbup:

giannis64
22-07-11, 22:11
ναι, ενω αμα πιεις με το ζορι, θα παθανεις...:turtle:

tolis93
22-07-11, 23:27
η σοδα δεν ειναι το ιδιο και δεν ειναι και οτι καλυτερο, αλλα το θεμα ειναι αν σχετικα με το ανθρακουχο οπως ανεφερα οτι εαν βγεις και πιεις μια φορα δυο περιερ η σουρωτη η οτι ειναι τελος παντων ειναι οκ, αν τυχαινει ομως να βγαινεις συχνα ας πουμε και πινεις καθε μερα απο κανα δυο τι γινεται?

ειναι υγιεινο η ειναι σαν να πινεις αναψυκτικο απλα χωρις τα υπολοιπα γλυκαντικα κ προσθετα.. για τις γυναικες για παραδειγμα εχω διαβασει οτι προκαλει κανονικα κυταριτιδα σαν τα αναψυκτικα...

εχω διαβασει πολλα αλλα δεν εχω βγαλει ομως ξεκαθαρο συμπερασμα προς μια κατευθυνση.. γνωριζει καποιος την ουσια του θεματος μπας κ βγαλουμε καμια ακρη??

υ.γ. αν ειναι να πινουμε "αναψυκτικο" να πινουμε κανα κρασακι καλυτερα.. :green:

καταρχας αυτο με τη κυτταριτιδα ειναι μπαρουφες δεν εχει αποδειχθει πουθενα.απλα το συσχετιζουν λογω της ζαχαρης κ του λιπους π δημιουργειται.το μονο κακο π σ κανει ενα περιερ η μια σοδα ειναι αν πιεις 100 νομιζω σε μια μερα επι 1 μηνα τοτε καταστρεφει σταδιακα τα δοντια.εδω στο εξωτερικο υπαρχουν χωρες π πινουν μονο ανθρακουχο νερο.(βλεπε ιταλια τσεχια κ αρκετες ακομα)
με πειραματοζωο τον εαυτο μου εκανα ενα τεστ.επινα αντι για νερο με το μεσημεριανο μ κ το βραδυνο μ απο ενα νερο με ανθρακικο(νερο οχι σοδα.περιερ η ζαγορι με ανθρακικο).μονο με ξεφουσκωνε.ουτε ενοχλησεις στον υπνο.ουτε τπτ!

Kaloutsikos
23-07-11, 00:14
ναι, ενω αμα πιεις με το ζορι, θα παθανεις...:turtle:

Ναι ρε συ έτσι έχασα μια θεία μου:green::green::green::green::nana:

Δεν εννώούσα ότι ντε και καλά θα πάθουμε κάτι με την υγεία μας:P

chris corfu
23-07-11, 01:55
καταρχας αυτο με τη κυτταριτιδα ειναι μπαρουφες δεν εχει αποδειχθει πουθενα.απλα το συσχετιζουν λογω της ζαχαρης κ του λιπους π δημιουργειται.το μονο κακο π σ κανει ενα περιερ η μια σοδα ειναι αν πιεις 100 νομιζω σε μια μερα επι 1 μηνα τοτε καταστρεφει σταδιακα τα δοντια.εδω στο εξωτερικο υπαρχουν χωρες π πινουν μονο ανθρακουχο νερο.(βλεπε ιταλια τσεχια κ αρκετες ακομα)
με πειραματοζωο τον εαυτο μου εκανα ενα τεστ.επινα αντι για νερο με το μεσημεριανο μ κ το βραδυνο μ απο ενα νερο με ανθρακικο(νερο οχι σοδα.περιερ η ζαγορι με ανθρακικο).μονο με ξεφουσκωνε.ουτε ενοχλησεις στον υπνο.ουτε τπτ!

ναι εχω διαβασει αυτο που γραφεις για τα δοντια αλλα σε ενα περιερ και την μερα να ειναι δεν παιζει προβλημα αρα ειμαστε οκ απο αυτο.. τωρα κι εγω πινω οπως λες και στηριζομαι σε αυτο που κανουν στο εξωτερικο που παιζει πολυ το ανθρακουχο νερο απλα ελεγα μηπως μπορω να μαθω πραγματικα κατι αποδεδειγμενο και οχι διαφορα που γραφονται σε πολλες σελιδες.. το μονο παραπονο που εχουν φιλοι μου που πινουμε μαζι(εμενα δεν με ενοχλει) ειναι οτι τους φουσκωνει το στομαχι οταν πιουν δυο τρεια και λογικο ειναι αφου εχει διοξειοδιο του ανθρακα..

della
23-07-11, 02:13
Ναι ρε συ έτσι έχασα μια θεία μου:green::green::green::green::nana:

Δεν εννώούσα ότι ντε και καλά θα πάθουμε κάτι με την υγεία μας:P

οπως εγραψα εγω επινα με το ζορι νερο και πλεον το νερο που επινα με το ζορι τωρα το πινω επειδη διψαω δεν ξερω αν συνηθιζεται αλλα σε εμενα αυτο εγινε

loukiss
23-07-11, 02:15
οπως εγραψα εγω επινα με το ζορι νερο και πλεον το νερο που επινα με το ζορι τωρα το πινω επειδη διψαω δεν ξερω αν συνηθιζεται αλλα σε εμενα αυτο εγινε

it's called adaptation (προσαρμογη).....

della
23-07-11, 02:24
it's called adaptation (προσαρμογη).....

οκ φιλε οταν θα παω για φιλολογος θα σε εχω στο πλευρο μου

loukiss
23-07-11, 02:32
που κολλαει η φιλολογια μ αυτο..?? δν σ ειρωνευτικα σ κατι... το οτι οι οργανισμοι (κ οτιδηποτε στη φυση) προσαρμοζεται στις νεες "συνηθειες" αποτελει κοινη λογικη ... αν δν την κατεχεις δικο σου προβλημα...

PS : μην πας για φιλολογος ;) :thumbup:

della
23-07-11, 02:34
που κολλαει η φιλολογια μ αυτο..?? δν σ ειρωνευτικα σ κατι... το οτι οι οργανισμοι (κ οτιδηποτε στη φυση) προσαρμοζεται στις νεες "συνηθειες" αποτελει κοινη λογικη ... αν δν την κατεχεις δικο σου προβλημα...

PS : μην πας για φιλολογος ;) :thumbup:

οκ αλλιως το εισεπραξα επειδη ξερω οτι δεν ειμαι καλος στα ελληνικα(αν και ελληνας :P ) νομιζα οτι το εγραψες ειρωνικα...
ΥΓ ετσι και αλλιως δεν θα πηγαινα

giannis64
23-07-11, 07:19
ο οργανισμος δεν σηνηθηζει ποτε το πολυ παρπανισιο νερο. απλα προσπαθει να το αποβαλει σηνεχως. τωρα δεν ξερω και τι εννωητε οταν λετε πως εχει σηνηθησει το πολυ νερο.

della
24-07-11, 03:33
ο οργανισμος δεν σηνηθηζει ποτε το πολυ παρπανισιο νερο. απλα προσπαθει να το αποβαλει σηνεχως. τωρα δεν ξερω και τι εννωητε οταν λετε πως εχει σηνηθησει το πολυ νερο.

οτι πριν αρχισω να πινω νερο συστηματικα επινα το πολυ 1- 1μιση λιτρο νερο οταν διψουσα και απο οταν αρχισα να πινω συστηματικα μετα απο λιγο καιρο πινω 2μιση λιτρα επειδη διψαω και δεν χρειαζεται να καταπιεζω το οργανισμο μου
παντως αυτο το να το αποβαλει το εχω καταλαβει απο το κατουρημα(3φορες την ημερα :P ) και τον ιδρωτα(δε πιστευω να ιδρωνει αλλος ανθρωπος οσο εμενα :P )

nopantas
24-07-11, 13:01
παιδια για το νερο με το οζον που ακουγεται απο δω κι απο κει εχει κανεις καμια αποψη??βοηθαει πουθενα η μουφες ειναι ολα??

BODYMPAL
14-08-11, 09:50
ρίξτε μια ματιά σε αυτό που βρήκα και εγώ.... σίγουρα δεν ισχύει .. έχουν πολύ γέλιο αυτές οι έρευνες !!!! ;)

Ανατρεπτική έρευνα καταρρίπτει τις θετικές του ιδιότητες

«Η υπερβολική κατανάλωση νερού βλάπτει» τονίζει η δόκτωρ Margaret McCartney επικεφαλής μιας έρευνας που απέδειξε ότι το νερό όχι μόνο δεν βοηθάει στην ευεξία του οργανισμού και στην προστασία των διάφορων οργάνων όπως λόγου χάρη τα νεφρά αλλά μπορεί να λειτουργήσει και βλαπτικά για αυτά.

Συγκεκριμένα, η επιστήμονας τονίζει πως σε καθημερινή βάση δε θα πρέπει να καταναλώνονται παραπάνω από έξι με οχτώ ποτήρια νερό υποστηρίζοντας ότι οι θετικές ιδιότητες του νερού είναι υπερεκτιμημένες.

Μάλιστα, γράφοντας στο βρετανικό περιοδικό: «Medical Journal» η δρ. McCartney επισημαίνει ότι η υπερβολική κατανάλωση μπορεί να μειώσει τη δυνατότητα συγκέντρωσης ενώ παράλληλα μπορεί να προκαλέσει και πονοκεφάλους.

Επίσης, ως επιχείρημα προέβαλε ότι οι άνθρωποι που καταναλώνουν πολύ νερού μπορεί να χάσουν τον ύπνο τους καθώς θα πρέπει να πηγαίνουν στην τουαλέτα.(ΛΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:P:P:turtle::turtle::bowdown: το έχω αυτό το πρόβλημα!!!:P )

Παράλληλα, τους ισχυρισμούς της γυναίκας ότι το νερό δεν βοηθάει στην μείωση βάρους επιβεβαιώνει κι ένας άλλος συνάδελφός της λέγοντας: « δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η κατανάλωση νερού πριν το φαγητό μειώνει την όρεξη».

Ως βασικό λόγο της υπερεκτίμηση του νερού η δόκτωρ παρουσίασε τα οικονομικά συμφέροντα επιχειρήσεων που εμπορεύονται το νερό και αποσκοπούν στην αύξηση της κατανάλωσης του νερού με στόχο την αποκόμιση περισσότερων κερδών.

Ως παράδειγμα της βλαπτικής επίδρασης του νερού στον οργανισμό παρουσίασε τη μεταφορά του γνωστού ηθοποιού Anthony Andrews στο νοσοκομείο το 2003 λόγω υπερβολικής κατανάλωσης νερού.

μπορείτε να παραθέσετε τη γνώμη σας πάνω σε αυτή τη βλακώδη έρευνα ..

dionisos
14-08-11, 12:43
παιδια για το νερο με το οζον που ακουγεται απο δω κι απο κει εχει κανεις καμια αποψη??βοηθαει πουθενα η μουφες ειναι ολα??

Ο ΕΟΦ έχει βγάλει ένα σχετικό δελτίο τύπου για τις συσκευές αυτές!

http://www.eof.gr/web/guest/home?p_p_id=62_INSTANCE_Cu81&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=11&_62_INSTANCE_Cu81_struts_action=%2Fjournal_articles%2Fview&_62_INSTANCE_Cu81_groupId=12225&_62_INSTANCE_Cu81_articleId=32687&_62_INSTANCE_Cu81_version=1.0

Αντωνης
14-08-11, 20:18
σίγουρα δεν ισχύει .. έχουν πολύ γέλιο αυτές οι έρευνες !!!! ;)


μπορείτε να παραθέσετε τη γνώμη σας πάνω σε αυτή τη βλακώδη έρευνα ..

Γιατι δεν ισχυει και ειναι βλακωδης?
Επειδη ειναι διαφορετικη απ αυτα που ακουμε στα γυμναστηρια?Λεει κατι παραλογο?

giannis64
14-08-11, 20:22
ναι ειναι αρκετα ανατρεπτηκη και δεν ισχυουν τα περισοτερα αν οχι ολα απο αυτα που λεει. εχω πει και σε παλαιοτερα ποστ πως ενας ββερ αν δεν ξερει να διαχειρηστει το νερο δεν μπορει να εχει και τα αναλογα τελεια αποτελεσματα. τε νερο ειναι ενα απο τα οπλα ενος ββερ.

kostas11
14-08-11, 20:26
ναι ειναι αρκετα ανατρεπτηκη και δεν ισχυουν τα περισοτερα αν οχι ολα απο αυτα που λεει. εχω πει και σε παλαιοτερα ποστ πως ενας ββερ αν δεν ξερει να διαχειρηστει το νερο δεν μπορει να εχει και τα αναλογα τελεια αποτελεσματα. τε νερο ειναι ενα απο τα οπλα ενος ββερ.

:clap::clap:
ακομα και σε περιοδο ογκου

giannis64
14-08-11, 20:30
ναι φυσικα, ειδικα στον ογκο. μην ξεχναμε απο τι ποσοστα νερου αποτελητε ο μυς. αλλη διαχειρηση στον ογκο (απαρετητη) και αλλη στην γραμμωση (απαρετητη).

kostas11
14-08-11, 20:32
ναι φυσικα, ειδικα στον ογκο. μην ξεχναμε απο τι ποσοστα νερου αποτελητε ο μυς. αλλη διαχειρηση στον ογκο (απαρετητη) και αλλη στην γραμμωση (απαρετητη).

δωσε κανα τιπ στον λαο ρε μαστορα

giannis64
14-08-11, 20:34
τιπ? τι ειναι αυτο? εγω απο χωριο ειμαι και δεν τα νιωθω αυτα!:green:

kostas11
14-08-11, 20:37
τιπ? τι ειναι αυτο? εγω απο χωριο ειμαι και δεν τα νιωθω αυτα!:green:

κανα κολπακι λεω με το νερο,για περιοδο ογκου :toast:

giannis64
14-08-11, 20:48
τα πραγματα ειναι απλα. εχει ενα θεμα καπου οπου γραφοντε καποια πραγματα για το αλατι. αν διαβασει καποιος αυτο το θεμα, και σε συνδιασμο με την ληψη νερου (για μενα ενας που κανει ββ θα πρεπει να πινει αρκετο νερο στον ογκο. για μενα γυρο στα 4-5 λιτρα, αναλογα) θα εχει και τα αναλογα αποτελεσματα και στον ογκο.

προπονηση-διατροφη-συμπληρωματα-ξεκουραση-αλατι-νερο ειναι τα οπλα στον ογκο.

vagg
16-08-11, 11:22
ανατρεπτική έρευνα καταρρίπτει τις θετικές του ιδιότητες «Η υπερβολική κατανάλωση νερού βλάπτει» τονίζει η δόκτωρ Margaret McCartney επικεφαλής μιας έρευνας που απέδειξε ότι το νερό όχι μόνο δεν βοηθάει στην ευεξία του οργανισμού και στην προστασία των διάφορων οργάνων όπως λόγου χάρη τα νεφρά αλλά μπορεί να λειτουργήσει και βλαπτικά για αυτά.

Συγκεκριμένα, η επιστήμονας τονίζει πως σε καθημερινή βάση δε θα πρέπει να καταναλώνονται παραπάνω από έξι με οχτώ ποτήρια νερό υποστηρίζοντας ότι οι θετικές ιδιότητες του νερού είναι υπερεκτιμημένες.

Μάλιστα, γράφοντας στο βρετανικό περιοδικό: «Medical Journal» η δρ. McCartney επισημαίνει ότι η υπερβολική κατανάλωση μπορεί να μειώσει τη δυνατότητα συγκέντρωσης ενώ παράλληλα μπορεί να προκαλέσει και πονοκεφάλους.

Επίσης, ως επιχείρημα προέβαλε ότι οι άνθρωποι που καταναλώνουν πολύ νερού μπορεί να χάσουν τον ύπνο τους καθώς θα πρέπει να πηγαίνουν στην τουαλέτα.

Παράλληλα, τους ισχυρισμούς της γυναίκας ότι το νερό δεν βοηθάει στην μείωση βάρους επιβεβαιώνει κι ένας άλλος συνάδελφός της λέγοντας: « δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η κατανάλωση νερού πριν το φαγητό μειώνει την όρεξη».


εχει καταντησει αηδια πια το θεμα με τις ερευνες

BODYMPAL
16-08-11, 13:29
(για μενα ενας που κανει ββ θα πρεπει να πινει αρκετο νερο στον ογκο. για μενα γυρο στα 4-5 λιτρα, αναλογα) θα εχει και τα αναλογα αποτελεσματα και στον ογκο.

προπονηση-διατροφη-συμπληρωματα-ξεκουραση-αλατι-νερο ειναι τα οπλα στον ογκο.

+10000 :thumbup::clap::thumbup::clap:

tolis93
24-10-11, 22:43
ποιος,ποιος??:unsure:

το νερο.απο τον οργανισμο.

beefmeup
24-10-11, 22:43
γιατι?

Tasos Green
24-10-11, 22:46
γιατι τι παθαινει??:unsure: απο οσο ξερω κιολας το ζεστο νερο απορροφαται σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο οτι το κρυο

το κρυο νερο δεν απορροφάτε δηλαδη?:doh:

δεν ξερω αν παθαινει κατι.... γιαυτο το λεω, γιατι δεν ειμαι σιγουρος. σε φορουμ του εξωτερικου αλα λενε δεν υπαρχει θεμα αλα λενε οτι μπορει να επηρεάζει αρνητικά την συσταση της.. και επειδη δεν εχω λεφτα για πεταμα την πινω με κανονικο νερο και ξεμπερδεύω.

tolis93
24-10-11, 22:47
γιατι?

Η απορρόφηση του κρύου νερού από τον οργανισμό, είναι πολύ μικρή, αν σκεφτείς ότι στα 200 ml (ένα ποτήρι νερό) απορροφώνται μόνο τα 15ml, γιατί η ταχύτητα κένωσης του κρύου νερού από το στομάχι είναι όταν αυτό είναι κρύο είναι πολύ μεγάλη. Αντίθετα, από τα 200 ml νερού της βρύσης απορροφάται το 22,5% (περίπου 45 ml), ενώ το ζεστό νερό απορροφάται σχεδόν όλο από τον οργανισμό (γι’ αυτό στις τροπικές χώρες πίνουν ζεστά ροφήματα). Αν πιεις ένα ζεστό ρόφημα, είναι σαν να έχεις πιεί 5 ποτήρια νερού της βρύσης ή 15 ποτήρια κρύο νερό. Επίσης, η συχνότητα που πίνουμε νερό στη διάρκεια της ημέρας είναι σημαντικότερη της ποσότητας. Το ιδανικό είναι να πίνεις από λίγο καθ΄ όλη τη διάρκεια της ημέρας.
το εξηγει αναλυτικα γιατι παιζει να σε μπερδεψω

Giannistzn
24-10-11, 22:56
δεν ξέρω κατα ποσο ειναι καλο να διαλύουμε την πρωτεΐνη σε ζεστο νερο.

προσωπικά προτιμώ να μην διαλυθεί τελείως παρα να το επιχειρήσω αυτο...

Δοκιμασα μια φορα να δω αν θα διαλυθει. Σαν ζεστο ροφημα πηγα να το κανω επειδη ημουν αρρωστος. Τελικα δεν διαλυθηκε , ειχαν μεινει πολλα κομματια στην επιφανεια

beefmeup
25-10-11, 00:24
Η απορρόφηση του κρύου νερού από τον οργανισμό, είναι πολύ μικρή, αν σκεφτείς ότι στα 200 ml (ένα ποτήρι νερό) απορροφώνται μόνο τα 15ml, γιατί η ταχύτητα κένωσης του κρύου νερού από το στομάχι είναι όταν αυτό είναι κρύο είναι πολύ μεγάλη. Αντίθετα, από τα 200 ml νερού της βρύσης απορροφάται το 22,5% (περίπου 45 ml), ενώ το ζεστό νερό απορροφάται σχεδόν όλο από τον οργανισμό (γι’ αυτό στις τροπικές χώρες πίνουν ζεστά ροφήματα). Αν πιεις ένα ζεστό ρόφημα, είναι σαν να έχεις πιεί 5 ποτήρια νερού της βρύσης ή 15 ποτήρια κρύο νερό. Επίσης, η συχνότητα που πίνουμε νερό στη διάρκεια της ημέρας είναι σημαντικότερη της ποσότητας. Το ιδανικό είναι να πίνεις από λίγο καθ΄ όλη τη διάρκεια της ημέρας.
το εξηγει αναλυτικα γιατι παιζει να σε μπερδεψω

ρε συ,διαβαζω αρκετα χρονια διαφορα πανω σε θεματα παρομοια..αυτο που γραφεις πρωτη φορα το διαβαζω..
αυτη η προταση ελπιζω να καταλαβαινεις οτι νοημα δεν εχει


Αν πιεις ένα ζεστό ρόφημα, είναι σαν να έχεις πιεί 5 ποτήρια νερού της βρύσης ή 15 ποτήρια κρύο νερό.

για την ιστορια κ για να ξερουμε τι λεμε,πανω σε αυτο..

Η απορρόφηση του κρύου νερού από τον οργανισμό, είναι πολύ μικρή, αν σκεφτείς ότι στα 200 ml (ένα ποτήρι νερό) απορροφώνται μόνο τα 15ml,

μεχρι να φτασει το νερο το εντερο,εχει αποροφηθει το 80% περιπου απο την αρχικη ποσοτητα που εχεις πιει..
τωρα τα ποσοστα που γραφεις,ουτε που ξερω απο που βγαινουν..:unsure:

κ αυτο που εχει παρει το ματι μου καπου,βασισμενο σε ερευνα,ειναι οτι το κρυο νερο περναει γρηγοροτερα απο το στομαχι σε σχεση με το ζεστο.
βεβαια το οτι περναει πιο γρηγορα δεν σημαινει οτι σε ενυδατωνει καλυτερα απο το ζεστο,γιατι παλι υπαρχει μελετη (http://tropej.oxfordjournals.org/content/33/1/48.short) σε μωρα που μας δειχνει οτι ανεξαρτητως της θερμοκρασιας του,το νερο ενυδατωνει το ιδιο..
οποτε αυτα τα ποσα που γραφεις κ οι αναλογιες σε ml ειναι λιγο ατοπα κ οντως με μπερδευουν...

tolis93
25-10-11, 01:16
ρε συ,διαβαζω αρκετα χρονια διαφορα πανω σε θεματα παρομοια..αυτο που γραφεις πρωτη φορα το διαβαζω..
αυτη η προταση ελπιζω να καταλαβαινεις οτι νοημα δεν εχει



για την ιστορια κ για να ξερουμε τι λεμε,πανω σε αυτο..


μεχρι να φτασει το νερο το εντερο,εχει αποροφηθει το 80% περιπου απο την αρχικη ποσοτητα που εχεις πιει..
τωρα τα ποσοστα που γραφεις,ουτε που ξερω απο που βγαινουν..:unsure:

κ αυτο που εχει παρει το ματι μου καπου,βασισμενο σε ερευνα,ειναι οτι το κρυο νερο περναει γρηγοροτερα απο το στομαχι σε σχεση με το ζεστο.
βεβαια το οτι περναει πιο γρηγορα δεν σημαινει οτι σε ενυδατωνει καλυτερα απο το ζεστο,γιατι παλι υπαρχει μελετη (http://tropej.oxfordjournals.org/content/33/1/48.short) σε μωρα που μας δειχνει οτι ανεξαρτητως της θερμοκρασιας του,το νερο ενυδατωνει το ιδιο..
οποτε αυτα τα ποσα που γραφεις κ οι αναλογιες σε ml ειναι λιγο ατοπα κ οντως με μπερδευουν...
K οιτα κ εγώ από έρευνα κ άρθρα τα βρηκα αυτα δε ξέρω τι παίζει ακριβώς

Devil
25-10-11, 02:59
K οιτα κ εγώ από έρευνα κ άρθρα τα βρηκα αυτα δε ξέρω τι παίζει ακριβώς

δωσε info...


αυτα απο εμενα...

Drink temperature influences fluid intake and endurance capacity in men during exercise in a hot, dry environment.
Mündel T (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22M%C3%BCndel%20T%22%5BAuthor%5D), King J (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22King%20J%22%5BAuthor%5D), Collacott E (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Collacott%20E%22%5BAuthor%5D), Jones DA (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Jones%20DA%22%5BAuthor%5D).
Source
School of Sport and Exercise Sciences, The University of Birmingham, Edgbaston, Birmingham B15 2TT, UK. t.mundel@bham.ac.uk



The effect of different drink temperatures on the perception of exertion and exercise endurance has not been extensively investigated. Consequently, the purpose of the present study was to examine the effect of drink temperature on fluid intake and endurance during cycling in the heat. Eight healthy, non-acclimated males (26 +/- 7 years; maximum oxygen uptake, 54 +/- 5 ml kg(-1) min(-1); mean +/- S.D.) cycled to exhaustion at 34 degrees C and at 65% of their peak aerobic power, consuming a drink at either 19 degrees C (CON) or 4 degrees C (COLD). Six of the eight subjects cycled for longer during COLD, with exhaustion occurring at 62 +/- 4 min, compared to 55 +/- 4 min for CON (P < 0.05; mean +/- S.E.M.). Subjects consumed significantly more fluid during COLD compared to CON (1.3 +/- 0.3 l h(-1) compared to 1.0 +/- 0.2 l h(-1); P < 0.05). Heart rate tended to be lower by approximately 5 beats min(-1) during COLD, and rectal temperature during the second half of the exercise period was approximately 0.25 degrees C lower during the COLD trial; however, these trends were not significant (P = 0.08 and P = 0.07, respectively). No differences were observed between trials for ventilation, concentrations of prolactin, glucose and lactate or perceived exertion. It is concluded that a drink at 4 degrees C during exercise in the heat enhances fluid consumption and improves endurance by acting as a heat sink, attenuating the rise in body temperature and therefore reducing the effects of heat stress.





Cold drink ingestion improves exercise endurance capacity in the heat.
Lee JK (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Lee%20JK%22%5BAuthor%5D), Shirreffs SM (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Shirreffs%20SM%22%5BAuthor%5D), Maughan RJ (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Maughan%20RJ%22%5BAuthor%5D).
Source
School of Sport & Exercise Sciences, Loughborough University, Leicestershire, United Kingdom.

Abstract

PURPOSE:To investigate the effect of drink temperature on cycling capacity in the heat.

METHODS:On two separate trials, eight males cycled at 66 +/- 2% VO2peak (mean +/- SD) to exhaustion in hot (35.0 +/- 0.2 degrees C) and humid (60 +/- 1%) environments. Participants ingested three 300-mL aliquots of either a cold (4 degrees C) or a warm (37 degrees C) drink during 30 min of seated rest before exercise and 100 mL of the same drink every 10 min during exercise. Rectal and skin temperatures, heart rate, and sweat rate were recorded. Ratings of thermal sensation and perceived exertion were assessed.

RESULTS:Exercise time was longer (P < 0.001) with the cold drink (63.8 +/- 4.3 min) than with the warm drink (52.0 +/- 4.1 min). Rectal temperature fell by 0.5 +/- 0.1 degrees C (P < 0.001) at the end of the resting period after ingestion of the cold drinks. There was no effect of drink temperature on mean skin temperature at rest (P = 0.870), but mean skin temperature was lower from 20 min during exercise with ingestion of the cold drink than with the warm drink (P < 0.05). Heart rate was lower before exercise and for the first 35 min of exercise with ingestion of the cold drink than with the warm drink (P < 0.05). Drink temperature influenced sweat rate (1.22 +/- 0.34 and 1.40 +/- 0.41 L x h(-1) for the cold and the warm drink, respectively; P < 0.05). Ratings of thermal sensation and perceived exertion (P < 0.01) during exercise were lower when the cold drink was ingested.

CONCLUSION:Compared with a drink at 37 degrees C, the ingestion of a cold drink before and during exercise in the heat reduced physiological strain (reduced heat accumulation) during exercise, leading to an improved endurance capacity (23 +/- 6%).

isis
25-10-11, 15:01
Πιο αναλυτικά :

http://uploader.ws/upload/201110/8.jpg
http://uploader.ws/upload/201110/9_1.jpg

Tasos Green
25-10-11, 15:27
however, these trends were not significant (P = 0.08 and P = 0.07, respectively). No differences were observed between trials for ventilation, concentrations of prolactin, glucose and lactate or perceived exertion. It is concluded that a drink at 4 degrees C during exercise in the heat enhances fluid consumption and improves endurance by acting as a heat sink, attenuating the rise in body temperature and therefore reducing the effects of heat stress.



δηλαδή το συμπέρασμα είναι ότι ένα ποτό σε θερμοκρασία 4 βαθμούς C κατά τη διάρκεια της άσκησης ενισχύει την κατανάλωση υγρών και βελτιώνει την αντοχή, ενεργώντας ως ψύκτρα... μαλιστα...:thumbup:

υπάρχει μηπως καμια ερευνα και για την πρωτεΐνη αν μετουσιώνεται σε ζεστο νερο η τιποτα αλο?

average_joe
25-10-11, 15:37
υπάρχει μηπως καμια ερευνα και για την πρωτεΐνη αν μετουσιώνεται σε ζεστο νερο η τιποτα αλο?

και να μετουσιωνεται δεν τρεχει και τιποτα.

απλα αλλαζει η δομη της.

Tasos Green
25-10-11, 15:44
και να μετουσιωνεται δεν τρεχει και τιποτα.

απλα αλλαζει η δομη της.

σιγουρα? δεν ξερω γιαυτο ρωταω και απο αλου που εχω διαβασει αλα λεει ο ενας και αλα ο αλλος..

εχω διαβάσει οτι η μετουσίωση εχει σαν συνεπεια την αποδιάταξη των πρωτεϊνικών αλυσίδων (µε αποτελεσμα τη µείωση ή και την απώλεια της λειτουργικότητάς τους),
λόγω της έκθεσης σε ακραίες θερµοκρασίες ή χηµικά µέσα (αλλαγή pH)

TEFAAtzis
25-10-11, 15:50
εγω νομιζω οτι πολυ το παιδευουμε χωρις λογο το θεμα.Πιες την πρωτεινη σου σε κανονικο νερο και εισαι κομπλε

Tasos Green
25-10-11, 15:57
το κρυο νερο δεν απορροφάτε δηλαδη?:doh:

δεν ξερω αν παθαινει κατι.... γιαυτο το λεω, γιατι δεν ειμαι σιγουρος. σε φορουμ του εξωτερικου αλα λενε δεν υπαρχει θεμα αλα λενε οτι μπορει να επηρεάζει αρνητικά την συσταση της.. και επειδη δεν εχω λεφτα για πεταμα την πινω με κανονικο νερο και ξεμπερδεύω.


εγω νομιζω οτι πολυ το παιδευουμε χωρις λογο το θεμα.Πιες την πρωτεινη σου σε κανονικο νερο και εισαι κομπλε

το ειπα και πιο πριν αυτο που λες.

το θεμα ειναι να υπαρχει μια απαντηση σε αυτη την ερωτηση με το ζεστο νερο/γαλα.

Devil
25-10-11, 16:33
Η απορρόφηση του κρύου νερού από τον οργανισμό, είναι πολύ μικρή, αν σκεφτείς ότι στα 200 ml (ένα ποτήρι νερό) απορροφώνται μόνο τα 15ml, γιατί η ταχύτητα κένωσης του κρύου νερού από το στομάχι είναι όταν αυτό είναι κρύο είναι πολύ μεγάλη. Αντίθετα, από τα 200 ml νερού της βρύσης απορροφάται το 22,5% (περίπου 45 ml), ενώ το ζεστό νερό απορροφάται σχεδόν όλο από τον οργανισμό (γι’ αυτό στις τροπικές χώρες πίνουν ζεστά ροφήματα). Αν πιεις ένα ζεστό ρόφημα, είναι σαν να έχεις πιεί 5 ποτήρια νερού της βρύσης ή 15 ποτήρια κρύο νερό. Επίσης, η συχνότητα που πίνουμε νερό στη διάρκεια της ημέρας είναι σημαντικότερη της ποσότητας. Το ιδανικό είναι να πίνεις από λίγο καθ΄ όλη τη διάρκεια της ημέρας.
το εξηγει αναλυτικα γιατι παιζει να σε μπερδεψω

βασικα copy-paste απο ενα αρθρο σε ενα site στυλ iatronet οπου δεν παρεχει πηγες..... αρα σκουπιδια...

Gianna
25-10-11, 22:22
Δοκιμασα μια φορα να δω αν θα διαλυθει. Σαν ζεστο ροφημα πηγα να το κανω επειδη ημουν αρρωστος. Τελικα δεν διαλυθηκε , ειχαν μεινει πολλα κομματια στην επιφανεια

Και εγώ το ίδιο έπαθα!!!Επειδή έχω κόψει το γάλα (το καλοκαίρι πίνω κανα ξινόγαλο/κεφίρ που είναι τέλεια παγωμένα) διαλύω την πρωτείνη σε νερό για να φάω την βρώμη το πρωϊ, ε και είπα τώρα που πιάνει λίγο ψύχρα να βάλω ζεστό νερό, αλλά η διαλυτότητα ήταν λίγο για κλάματα. Γευστικά δεν με χαλάει, ούτε στην υφή, αλλά δεν ξέρω αν αλλοιώνεται η σύσταση της και αν κάνει καλό να την πίνουμε έτσι.

giannis64
25-10-11, 22:47
παιδια το θεμα εδω ειναι το νερο.
η αντιδρασεις συμπληρωματων η οτι αλλο σε μιξη με το νερο δεν ειναι ον τοπικ. ας παραμεινουμε ον τοπικ.

beefmeup
26-10-11, 14:10
K οιτα κ εγώ από έρευνα κ άρθρα τα βρηκα αυτα δε ξέρω τι παίζει ακριβώς

αχα...φανταζομαι σε κανα μπλογκ που γραφει καθε πικραμενος της αποψη του κ το βαφτιζει "μελετη/αρθο" κλπ..
δεν βαριεσει..