PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσκολιες με λιπαρα κατα την περιοδο γραμμωσης



KeyserSoze
09-09-10, 23:14
Θελω μια βοηθεια, προσπαθω στην περιοδο γραμμωσης (με Low carb διατροφη) να δωσω μια προσεκτικη αυξηση των 'καλων' λιπαρων εναντι των υδατανθρακων (εννοειται παιρνω και αρκετη πρωτεινη), αλλα ρε γαμωτο δεν μου παει πολυ καλα

Συνηθως-συμφωνα με το fitday-καταληγω με 25-30% των ημερησιων θερμιδων απο λιπαρα. Βεβαια το 50% αυτων των λιπαρων ειναι ταχινι, ελαιολαδο κτλ που θεωρουνται αποσο ξερω καλα λιπαρα διοτι ειναι κυριως (πολυ)ακορεστα αλλα πχ σημερα ειναι τραγικο να εχω λαβει τις θερμιδες που θελω, να εχω φαει 240γρ πρωτεινη! κυριως ζωικη(ειμαι 93 κιλα αρα σε περιοδο γραμμωσης και πολυ εφαγα) και να ειμαι στο 40% πρωτεινη και 30% λιπαρα

Μπορειτε να μου αναφερετε απο εμπειρια καποιες τροφες με 'καλα' λιπαρα γιατι παιζει να αποφευγω μερικες ασκοπα και καποιες τροφες που κρυβουν ΄κακα΄ λιπη χωρις να το παρεις πρεφα?(δλδ να νομιζει ο πολυς ο κοσμος οτι δεν εχει λιπαρα και να εχει?)

ΥΓ. Μιλαω κυριως για κανονικες τροφες, οχι συμπληρωματα, γιατι εκει κρυβονται οι παγιδες

beefmeup
09-09-10, 23:32
καλα λιπαρα..,ψαρια,ελαιολαδο,ξηροκαρπια(κ τα παραγωγα τους),αβοκαντο..τι αλλο??

κακα ειναι τα περσσοτερα ζωικα(για τα αβγα δεν νομιζω,αλλα αλλος θα σου πει οτι ειναι),κ οτι χρησιμοποιηται σε ζαχαροπλαστικη,ετοιμα φαγητα,καποια θαλλασινα οστρακοειδη..

σε γενικες γραμμες απεφευγε οτι ειναι τυποποιημενο κ πολλα πολλα ξυγκια θα σαι οκ.

Eddie
09-09-10, 23:37
Κροκους!!Αν δεν εχεις υψηλη χοληστερινη φαε αφοβα.

Επισης ξηρους καρπου,υπαρχει ποικιλια και δε βαριεσαι.Λινελαιο,μουρουνελαιο.

KeyserSoze
09-09-10, 23:54
@beef

Θενξ. Απο τα 'κακα' κραταω τα θαλασσινα που δεν το ηξερα(τα αλλα το ψιλιαζονται ολοι)

@eddie
Με φτιαχνεις.
Γιατι ανα 3-4 ασπραδια μαρεσει το 1 αυγο να ειναι ολοκληρο
Κανει κακο?

beefmeup
09-09-10, 23:55
Γιατι ανα 3-4 ασπραδια μαρεσει το 1 αυγο να ειναι ολοκληρο
Κανει κακο?

μπααα,ολοι ετσι κανουμε εδω..

οστρακοειδη ετσι,οχι απλα θαλλασινα(ψαρια)..οι γαριδες ας πουμε εχουν χοληστερινη.

Eddie
10-09-10, 00:00
Οχι ρε τι προβλημα??Εγω σε καθε ομελετα εχω 3 κροκους.Σε ενα μηνα που θα ξανακανω εξετασεις αν δω οτι η χοληστερινη κατεβηκε κι αλλο θα βαλω 5-6 μοιρασμενους μεσα στη μερα.

GiannhsLar
10-09-10, 00:00
μπααα,ολοι ετσι κανουμε εδω..

οστρακοειδη ετσι,οχι απλα θαλλασινα(ψαρια)..οι γαριδες ας πουμε εχουν χοληστερινη.

σωπα ρε συ, τις ειχα και σε εκτιμηση .. :(