PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραγάδες



Σελίδες : [1] 2

apos
06-09-06, 23:58
den iparxei xeirotero pragma sto derma apo tis ragades! eho liges stin kilia mou kai tora apo to gym evgala kai sta mpratsa kai stous omous! gnorizei kapoios tropous antimetopisis kai pio einai to elatoma tou dermatos mou kai antidra etsi?

Duke-Nukem
07-09-06, 02:13
oi ragades sto derma sinithos ofilode se apotomes auksomioseis sto somatiko varos.to derma exei kapia elastikotita oste na min fenode ragades.sinithos oi ragades apomakrinode meta apo 6-12 mines.episis sisxetizete kai me to pososto paxos-lipos pou iparxei. gia to provlima pou exeis mia krema sisfiksis kai enidatoseis na to periorisei.

pushhead
07-09-06, 09:53
dystyxws duke oi ragades den eksafanizontai pote entelws!!!mporei na allazoun xrwma...apo kokkines se aspres me ton kairo...alla den feygoun pote teliws!!!menoun san mikres oules!!!ayto file apos to pathenoun oloi osoi kerdizoun h xanoun apotoma ogo!oi egyes gynaikes kseroun kalytera....!!!yparxoun eidikes aleifes gia na enydatwsoun kai na kanoun pio elastiko to derma opws h simulsium!!!alla panta proliptika!!!einai san ena tzami pou ragizei!!!oso perisotero ogo vazeis toso perisotero tha megalwnon oi ragades sou h tha vgazeis k kenouries!!!pane sto farmakeio twra kiolas!!!

apos
07-09-06, 13:46
gamoto na min allazo derma san ta fidia..... :roll: tha pao kai se enan dermatologo na do ti tha mou pei kai aytos. eyxaristo pantos gia tin voithia.

pushhead
07-09-06, 15:01
einai kalh h skepsh sou gia to dermatologo giati einai o pio eidikos!alla na ksereis oti yparxei periptwsh na sou grapsei kamia panakrivh aloifh pou den yperterei k se polla apo kapoia allh pio fthinh (pou tha ekane thn douleia ths) mono kai mono gia na parei tis "promithies" tou!!!

pushhead

jiujitSu
07-09-06, 15:40
To elatwma tou dermatos sou ofeilete ka8ara sta genetika xarakthristika pou exeis klhronomhsei.

Oi ragades dhmiourgountai otan to derma tentwnete pera twn elastikwn tou oriwn opws symbainei kyriws se apotomes aukshseis barous eite afto einai lipos eite afto einai mhs.Kai stis dio periptwseis to derma prepei na aukshsei to embadon tou oste na kalypsei ton extra ogko.Emfanizontai kyriws stis gynaikes sthn perioxh tis koilias kata thn egkymosynh kai ligotero syxna kata thn efhbia stis perioxes tou sth8ous-mhrwn opou kai symbainei apotomh aukshsh 'ogkou' :green: :porc: logw gynaikias katanomhs lipous.

Ama h aukshsh barous ginei stadiaka kai oxi apotoma tote to derma prolabainei na paragei to aparaithto kolagono oste na dhmiourgh8ei extra derma.H dynamikothta paragwghs kolagonou diaferei apo an8rwpo se an8rwpo opote kai o ru8mos pou mporei o ka8enas mas na parei baros xwris na kanei ragades einai diaforetikos.Opote otan den prolabainei na parax8ei arketo kollagono tote to derma tentwnete kai skizetai kai dhmiourgei aftes tis ypo-epidermikes oules.
Oi ragades otan dhmiourgountai exoun xrwma kokkino h mwb kai meta apo kapoio kairo ginontai aspres.

Opote esy aplws klhronomhses derma me periorismenh dynamikothta paragwghs kollagonou.
Tropoi antimetopishs? ... Loipon h vitaminh C boh8aei kai auksanei thn paragwgh kollagonou opws kai h Vitaminh A(se mikrotero ba8mo).Pare kapoio symplhrwma psebdargyrou kai sidhrou kai krata tis epirrepeis se ragades perioxes tou dermatos sou kala enydatomenes oste na mporoun na tentw8oun xwris na spasoun.Epishs pros8ese perissotero elaiolado kai EFAs sthn diatrofh sou.

Twra gia tis hdh yparxwn ragades...ama einai akomh kokkines mporeis na pareis apo to farmakio mia krema gia ragades pou xrhsimopoioun oi gynaikes meta thn egkymosynh h opoia tha eksafanisei merikes kai tha beltiwsei alles.Ama oi ragades einai aspres tote ksexase tis kremes, den kanoun tipota.
Allos tropos antimetwpishs einai to LASER. Eksafanizei plhrws tis kokkines kai kata 50-70% tis aspres.Oi aspres akomi kai me laser den feygoun teleiws kai katw apo dynato fws tha fainontai akoma.Alla afto pou kanei to laser stis aspres einai na gemizei thn oulh kai na omalopoiei thn epifaneia etsi oste otan thn pianeis(h otan se xaidebei to gomenaki px) na mhn ais8anese/tai thn oulh.

Nomizw kalyfthkes...ti sto dia :twisted:

DON't TALK ABOUT THE F_CKING WALK WITHOUT TAKING THE WALK ...LET THOSE WHO WALK THE WALK TALK ABOUT IT !

STFU AND LISTEN

pushhead
07-09-06, 15:52
mh ksexname k th lysh ths plastikhs etsi???exei shmasia k dinei elpida giati opws oloi kseroume....an RAGISEI to gyali...den ksanakola!!!!

jiujitSu
07-09-06, 16:49
mh ksexname k th lysh ths plastikhs etsi???exei shmasia k dinei elpida giati opws oloi kseroume....an RAGISEI to gyali...den ksanakola!!!!

Me thn plastikh xeirourgikh einai alh8eia oti mporoun na afaire8oun oi ragades afou sthn ousia afaireite ena kommati dermatos opote oti ragades exei panw feygoun.Paradeigma sthn koilioplastikh, opou afaireite ena megalo komati dermatos apo ton afalo mexri ligo pio panw apo ta genetika organa, mporei na afaire8oun oi ragades pou briskontai katw apo ton afalo. To idio mporei na ginei kai stous moirous ta bratsa ktl.Omws den einai cost-free h plastikh afou kostizei trela lefta kai sthn periptwsh tis koilioplastikhs tha sou afhsei mia terastia oulh 15-20 ekatosta apo thn tomh pou ginetai h opoia krybete omws apo to magio h to eswrouxo.

To 8ema einai oti gia na ginei kati tetoio prepei na yparxei perisia dermatos opws px meta apo xasimo pollwn killwn opou parathreite xalarwsh/perisia dermatos h meta apo kapoia lipoanarwfhsh opou to derma den sfigei meta apo ton problepomeno kairo.Opote an enas bodybuilder me 8-10% swmatiko lipos exei ragades den yparxei periptwsh na ginei plastikh efoswn to derma einai san selofan panw tou kai den kremete tipota.

apos
07-09-06, 20:04
eyxaristo megale jiuzitsu! stin periptosi pou to pososto lipous pesei poli xamila ti simvenei akoma etsi fenontai! mia gomena mou eipe na kano polles fores apolepisi ximiki kai tha exafanistous meta apo liga xronia
xerei kapoios apo ximiki apolepisi pos ginete?

pushhead
07-09-06, 20:40
eyxaristo megale jiuzitsu! stin periptosi pou to pososto lipous pesei poli xamila ti simvenei akoma etsi fenontai! mia gomena mou eipe na kano polles fores apolepisi ximiki kai tha exafanistous meta apo liga xronia
xerei kapoios apo ximiki apolepisi pos ginete?

h ximikh apolepish einai poly epodynw pragma!!!mh to dokimaseis gia merikes ragaditses!!den aksizei oute ta lefta oute to pono oute to xrono!!!eixa filo pou eixe akmh k ekane!!!ximiko peeling to lene kai ksefloudizese san na sou vgazoun lepia me tryfth!!!oi liges ragades pou exeis einai ta parashma apo ton polemo re!!!astes na sou thimizoun tis proponhseis pou ekanes otan geraseis k den mporeis na shkwtheis apo to kanape!!!

filika pushhead!

stevengr
07-09-06, 21:28
Υπαρχει καποια αλοιφη για ραγαδες που να την δινουν και χωρις ιατρικη συνταγη στο φαρμακειο;

Αν ναι πειτε μου πως λεγεται και αν γνωριζετε στο περιπου ποσο κοστιζει.

anastasisk
15-07-07, 21:09
Λοιπον,οταν ειχα ξεκινησει το αθλημα στα 19 μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα.Προφανως λογο εντονων διατασεων και αυξησης σωματικου βαρους αλλα ισως και ευαισθησιας του δερματος(αυτα τουλαχιστων μου ειπε τοτε ο γυμναστης) γεμισα μεσα σε μερικες εβδομαδες ραγαδες.Εχω σε ολο το μηκος των δικεφαλων,τρικεφαλους,πλατη και στηθος.Στο στηθος συγκεκριμενα το δερμα εχει λεπτυνει τοσο πολυ σε καποια σημεια που ειναι σαν τσιγαροχαρτο.Παλιοτερα οι ραγαδες ηταν κοκκινες αλλα τωρα εχουν γινει λευκες.Παιδια συγνωμη αν το θεμα ειναι λιγο αντιαισθητικο για καποιους αλλα αν καποιος γνωριζει κανα κολπακι οπως αλοιφες και αλλα γιατροσοφια θα με βοηθουσε.

Thanks........

Gasturb
15-07-07, 22:11
Aπό όσα ξερω από άλλα παιδιά δεν... τώρα αν έχει δοκιμάσει κάποιος κανένα αποτελεσματικό ας το πει

Gt

gpol
15-07-07, 22:33
Λιγα πραγματα γινονται για να καλυφθουν απο οσο ξερω. Απο οτι εχω διαβασει 3 πραγματα πρεπει να ακολουθεις:

α) Προληψη (σωστη διατροφη: βιταμινες/μεταλλα/ιχνοστοιχεια/πολυ νερο/βιταμινη Ε)
β) Θεραπεια (κρεμες με ειδικα συστατικα, μαυρισμα!! για να καλυφθουν)
γ) Περιποιηση (ντουζ/μασαζ/ενυδατικες κρεμες)

anastasisk
16-07-07, 01:46
Τhanks guys.....

billys15
16-07-07, 03:49
Επισης και ενας αλλος τροπος ειναι η πλαστικη αν δεν πιασει κατι απο τα παραπανω.

Antonio
16-07-07, 14:26
Αν δεν κάνω λάθος νομίζω οτι χορηγήται από δερματολόγο μια αλοιφή με βιταμίνη Α, νομίζω...

stevengr
16-07-07, 16:11
Λοιπον,οταν ειχα ξεκινησει το αθλημα στα 19 μου παρουσιαστηκε το εξης προβλημα.Προφανως λογο εντονων διατασεων και αυξησης σωματικου βαρους αλλα ισως και ευαισθησιας του δερματος(αυτα τουλαχιστων μου ειπε τοτε ο γυμναστης) γεμισα μεσα σε μερικες εβδομαδες ραγαδες.Εχω σε ολο το μηκος των δικεφαλων,τρικεφαλους,πλατη και στηθος.Στο στηθος συγκεκριμενα το δερμα εχει λεπτυνει τοσο πολυ σε καποια σημεια που ειναι σαν τσιγαροχαρτο.Παλιοτερα οι ραγαδες ηταν κοκκινες αλλα τωρα εχουν γινει λευκες.Παιδια συγνωμη αν το θεμα ειναι λιγο αντιαισθητικο για καποιους αλλα αν καποιος γνωριζει κανα κολπακι οπως αλοιφες και αλλα γιατροσοφια θα με βοηθουσε.

Thanks........

Εδω υπαρχει μια αναφορα σχετικα με το θεμα σου: http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=46801

anastasisk
17-07-07, 02:29
Τhanks Steve...πολυ καλο αρθρο.
Καλα ενοειται οτι δεν προκειται να φτασω ποτε στην πλαστικη για κατι τετοιο,ειναι αλλωστε ενα απο τα αποτελεσματα του σκληροπυρινικου αθληματος με το οποιο ασχολουμαστε.....lol :geek:

Batista
17-07-07, 02:41
Βασικά για μένα η ραγάδες είναι κατά κάποιο τρόπο τα παράσημα του σώματος μου :)
Είναι η απόδειξη που μένει ότι το pump ήταν εκεί και η υπόσχεση ότι αύριο θα ξανά είναι πάλι... :)
Αλλα αν είναι δυσαρεστημένος με της ραγάδες δεν έχω ακούσει να υπάρχει κάτι παρα πολύ δραστικό αλλα επειδή η γυναίκες είναι τόσο ματαιόδοξες (ραγάδες μετά τη γεννα) η επιστήμη ερευνα συνεχεια για καινούργιες μεθόδους.
Μέχρι στιγμής αυτό που έχω ακούσει ότι δουλεύει καλύτερα και είναι σχετικά εύκολο να βρεθεί είναι κάποιες αλοιφές με κακάο και αλλα φυτικά συστατικά...

Gasturb
17-07-07, 02:49
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=396

billys15
17-07-07, 11:25
Και οι ραβδωσεις ειναι σαν τις ραγαδες μονο που ειναι κοκκινες (οπως ειπε στην αρχη ο anastasisk).Κι αυτες οφειλονται στις αποτομες αυξομειωσεις βαρους αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι το ιδιο λογω αλλου χρωματος ( ;; ).Ξερετε ποια ειναι η διαφορα τους;

anastasisk
17-07-07, 16:07
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=396

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ............................δεν εκανα search κυριε mod

Gasturb
17-07-07, 16:13
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=396

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ............................δεν εκανα search κυριε mod
http://yelims5.free.fr/Violence/Violence44.gif

Antonio
17-07-07, 16:19
off topic

Εχω να καταγγείλω την διαχείρηση του φόρουμ γιατί κρατάνε για τα μούτρα τους όλα τα ωραία emotions και εμάς μας εχουν πετάξει μόνο 10 xazoemotions.
Φτάνει πια η εκμετάλλευση.
Το βράδυ στις 8 όλοι στην οδό χαλκοκοντύλι 9
Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι...

Gasturb
17-07-07, 16:30
Πως λεγεσαι λέμε? Antonio? Ωραία..... http://yelims4.free.fr/Ordinateur/Ordinateur02.gif

Mέτρα αντίστροφα.. http://yelims2.free.fr/Fete/Banane01.gif

Gt

anastasisk
17-07-07, 16:47
off topic

Εχω να καταγγείλω την διαχείρηση του φόρουμ γιατί κρατάνε για τα μούτρα τους όλα τα ωραία emotions και εμάς μας εχουν πετάξει μόνο 10 xazoemotions.
Φτάνει πια η εκμετάλλευση.
Το βράδυ στις 8 όλοι στην οδό χαλκοκοντύλι 9
Εμπρός λαέ μην σκύβεις το κεφάλι...

Antonio καλη οδο διαλεξες......εχει πολλες μαυρες εκει..............
ερχεται to ban

Antonio
17-07-07, 16:54
Είναι τα κεντρικά του κόμματος εκεί βρε!

anastasisk
17-07-07, 17:23
Ναι καλα τωρα ............. :geek:

Παναγιωτης
11-06-09, 22:57
Καλησπερα σε ολους!!

Ξερω πως οι ραγαδες δεν φευγουν αλλα υπαρχει καποιος τροπος να μην εμφανιστουν πιο πολλες?αν και δεν με νοιαζει γιατι οι ραγαδες ειναι ενα σημαδι υπενθυμισης οτι τα λαθοι (κατι αλλο ηθελα να πω :P)πληρωνωνται...αλλα αν τελικα μετα απο κανα 2 χρονια κανω κοιλιακους οι ραγαδες φευγουν επειδη τσιτωνει το δερμα η οχι??

ευχαριστω και καλο βραδυ :thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Levrone
11-06-09, 23:13
οι ραγαδες δε φευγουν 100000000%..

μονο με λειζερ κατι παιζεται.

αν δε θες να γινουν πιο πολλες ο μονος τροπος που υπαρχει ειναι να μην παρεις αλλο βαρος..δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω..λενε για κρεμες που κανουν το δερμα πιο ανθεκτικο-ελαστικο αλλα μουφες..

και σιγα το κακο..εμενα παντα θα μου θυμιζουν οτι σε ογκο επιασα τα 126..

εχει σημασια βεβαια και που τις εχεις..απο εμφανισιακης αποψης εννοω.

StathisSs
11-06-09, 23:14
Κοιτα ετσι οπως λες οτι εχεις ραγαδες μαλλον ειναι οι ραγαδες λογω λιπους και οχι οι ραγαδες που δεν φευγουν(εκτος οτι ειναι σπανιο να εχεις ραγαδες στην κοιλια)
τεσπα... φευγουν αυτες αν μεγαλωσεις του κοιλιακους και γραμμωσεις
και εγω που φαινονται οι κοιλιακοι τωρα τελευταια που και καλα διαβαζω και τρωω οτι να ναι και γυμναζομαι λιγο εχουν εμφανιστει κατι σαν ραγαδες λογω λιπους πανω στους κατω κοιλιακους αλλα τις εδιωξα σε μερικες μερες :rolf:
αν παλι εχεις πραγματικα τις αλλες ραγαδες ισως φυγουν με κατι αλοιφες που υπαρχουν αλλα αν εχουνε περασει 2-3 χρονια απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκαν μην περιμενεις και πολλα!
ελπιζω να σε καλυψα :toast:

edit: Levorne καναμε ποστ την ιδια ωρα! ΛΟΛ :D

Levrone
11-06-09, 23:17
Σταθη ραγαδες λογω λιπους ποιες εννοεις?

δεν το συζητω, οι ραγαδες δε φευγουν.

anjelica
11-06-09, 23:21
Καλησπερα σε ολους!!

Ξερω πως οι ραγαδες δεν φευγουν αλλα υπαρχει καποιος τροπος να μην εμφανιστουν πιο πολλες?αν και δεν με νοιαζει γιατι οι ραγαδες ειναι ενα σημαδι υπενθυμισης οτι τα λαθοι (κατι αλλο ηθελα να πω :P)πληρωνωνται...αλλα αν τελικα μετα απο κανα 2 χρονια κανω κοιλιακους οι ραγαδες φευγουν επειδη τσιτωνει το δερμα η οχι??

ευχαριστω και καλο βραδυ :thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

οι ραγαδες δεν πανε πουθενα:green:και να τσιτωσει το δερμα θα τσιτοσουν και αυτες παρεα :green:ραγαδα ειναι σαν ουλη.Τωρα κανουν λεισερ για να τα "σβυσουν" καπως,αλλα ηδα το αποτελεσμα σε μια φιλη μου και δεν ενθουσιαστικα καθολου:(,και ετσι καμαρωνω τις δικες μου:P Μην αγχονεσε,σχεδον ολοι τις εχουν.

anjelica
11-06-09, 23:27
StathiSs!!!!! προβοκατσια!!!!!!!!!:spank::rolf:

StathisSs
11-06-09, 23:27
Σταθη ραγαδες λογω λιπους ποιες εννοεις?

δεν το συζητω, οι ραγαδες δε φευγουν.

εννοω κατι σας τις λεγομενες "δίπλες" που κανει το δερμα και πολλοι τις μπερδευουν με ραγαδες :P
σορρυ αν σε μπερδεψα απλα το ειπα ετσι μηπως τελικα το παιδι δεν εχεις της κανονικες ραγαδες εκτος βεβαια αν του το εχει πει γιατρος! :rolf:

Levrone
11-06-09, 23:29
ναι ρε, μην κολλας, γοητεια..

απλα με καλη ηλιοθεραπεια καπως αποχρωματιζονται με το περασμα του χρονου..
τωρα αν εισαι και μαυριδερος ακομα καλυτερα, δε φαινεται τιποτα.

ctrlfreak
30-10-09, 01:20
Ανέβασα μερικές φωτό μου γιατί έχω την εντύπωση πως στο αριστερό
κυρίως χέρι μου εμφανίστηκαν ραγάδες αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Για πείτε μου την γνώμη σας... Είναι ακόμα κόκκινες άρα αντιμετωπίζονται...
Καμιά αλοιφή που να βοηθάει γνωρίζει κανείς?? Για το percutalfa διάβασα ότι
είναι αποτελεσματική.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6205&stc=1&d=1256854606

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6206&stc=1&d=1256854631

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6207&stc=1&d=1256854649

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6208&stc=1&d=1256854665

koukou
30-10-09, 01:22
κ γω εχω φιλε στο ιδιο σημειο.. κ στην πλατη πολλες.. δεν φευγουν...
κ γω εβαζα μια κρεμα, λιγη δουλεια εκανε...

alextg
30-10-09, 02:10
δεν φευγουν οι ραγαδες .... θελει πλαστικη ... τσαμπα αγοραζετε κρεμες

Levrone
30-10-09, 02:27
η ραγαδα δε φευγει..μην παλευετε..οτι και να σας πουνε..

thegravijia
30-10-09, 13:59
φιλε μου οσο αναπτυσεσαι θα βγανουν και αλλες..εσυ δεν εχεις τιποτα.θα δεις σε κανα δυο χρονια.εγω φετος ακομα και στο στηθος μου βγηκαν για τ χερια αστο

sTeLaKoS
04-11-09, 00:00
Ένας γνωστός που μπήκε σε αασ βάζει προληπτικα σε μπρατσα και στηθος μια κρεμα που ειναι για τη κοιλια της γυναικας οταν ειναι εγκυος. Είναι ειδικα για την προληψη των ραγαδων. Έχει χρησιμοποιησει κανεις κάτι τέτοιο?

anjelica
04-11-09, 01:28
αναλογα τι δερμα εχει ο καθενος,αμα ειναι να βγουν δεν παει να βαλεις και ολο το φαρμακειο,δυστυχως

anjelica
04-11-09, 01:31
Ένας γνωστός που μπήκε σε αασ βάζει προληπτικα σε μπρατσα και στηθος μια κρεμα που ειναι για τη κοιλια της γυναικας οταν ειναι εγκυος. Είναι ειδικα για την προληψη των ραγαδων. Έχει χρησιμοποιησει κανεις κάτι τέτοιο?

εχω χρησιμοποιησει στην εγκυμοσυνη,δεν εκανει τιποτα.

sTeLaKoS
04-11-09, 13:35
εχω χρησιμοποιησει στην εγκυμοσυνη,δεν εκανει τιποτα.

Α ναι? Οκ.. θα του το πω τουλαχιστον να μη πεταει τα λεφτα του. Ειναι και πανακριβη.

anjelica
04-11-09, 15:51
Α ναι? Οκ.. θα του το πω τουλαχιστον να μη πεταει τα λεφτα του. Ειναι και πανακριβη.

ακριβος γιατι ειναι οντως πεταμενα λεφτα

TRIANTAFYLLOU
04-11-09, 17:58
και γω εχω δεί πολλες περιπτωσεις ραγαδων και σε πιτσιρικάδες που απότομα εβαλαν η εχασαν κιλα
αυτο εχει να κάνει και με την ποιότητα του δερματος και την προδιάθεση , καλύτερα είναι η πρόληψη δηλαδή βιταμίνες α , ε και γενικα να είναι πλήρης ο οργανισμός , νερό πολύ και παραλληλα μια κρέμα τοπικα , γενικα το δερμα δείχνει τα σημάδια του όταν υπάρχει προδιάθεση συνήθως τα λιπαρα δέρματα δεν εχουν τέτοιο πρόβλημα
μόνο με αλοιφη δεν γίνετε θέλει και εσωτερικα με διατροφη και τοπικα εξωτερικα , αλλα μια φορα που μίλησα με εναν πολύ ψαγμένο αισθητικό μου είπε υπάρχει λύση

RAMBO
04-11-09, 18:01
επισεισ εχω διαβασει οτι το σπερμα περιεχει βιταμινεσ οπου βοηθουν το δερμα και το αναζοωγονουν

sctp
04-11-09, 18:13
επισεισ εχω διαβασει οτι το σπερμα περιεχει βιταμινεσ οπου βοηθουν το δερμα και το αναζοωγονουν

:rolf::rolf::rolf: :bowdown:

TRIANTAFYLLOU
04-11-09, 18:26
επισεισ εχω διαβασει οτι το σπερμα περιεχει βιταμινεσ οπου βοηθουν το δερμα και το αναζοωγονουν


μπραβο ρε ραμπο που το υπενθύμησες συν όλα τα άλλα είσαι και επιστημονικά καταρτισμένος , απλα θέλει σε καθημερινη βάση και 2 φορες την μερα επάληψη και πόση . :P:P:turtle::turtle:

anjelica
04-11-09, 18:57
και γω εχω δεί πολλες περιπτωσεις ραγαδων και σε πιτσιρικάδες που απότομα εβαλαν η εχασαν κιλα
αυτο εχει να κάνει και με την ποιότητα του δερματος και την προδιάθεση , καλύτερα είναι η πρόληψη δηλαδή βιταμίνες α , ε και γενικα να είναι πλήρης ο οργανισμός , νερό πολύ και παραλληλα μια κρέμα τοπικα , γενικα το δερμα δείχνει τα σημάδια του όταν υπάρχει προδιάθεση συνήθως τα λιπαρα δέρματα δεν εχουν τέτοιο πρόβλημα
μόνο με αλοιφη δεν γίνετε θέλει και εσωτερικα με διατροφη και τοπικα εξωτερικα , αλλα μια φορα που μίλησα με εναν πολύ ψαγμένο αισθητικό μου είπε υπάρχει λύση

ειναι και ορμονικο,για αυτο δεν μπορεις να κανεις κατι,τωρα λυσεις τον αισθιτικων παλι δεν πιστευω,εχω μια φιλη που εκανε λειανση ραγαδων με λειζερ,μπορω να πω οτι διαφορα ηταν ελαχιστη.

ctrlfreak
05-11-09, 03:29
επισεισ εχω διαβασει οτι το σπερμα περιεχει βιταμινεσ οπου βοηθουν το δερμα και το αναζοωγονουν

Προσοχή όμως γιατί οι συνεχείς επαλήψεις μπορεί να προκαλέσουν μέχρι και τύφλωση. :clap:

sogoku
25-01-10, 22:07
Ειμαι στον ογκο και εχουν αρχισει να εμφανιζονται ραγαδες στο εσωτερικο μεροσ των δικεφακων[χερια].Τι να κανω?Δουλευουν οι αλοιφες?

sTeLaKoS
25-01-10, 22:09
Ειμαι στον ογκο και εχουν αρχισει να εμφανιζονται ραγαδες στο εσωτερικο μεροσ των δικεφακων[χερια].Τι να κανω?Δουλευουν οι αλοιφες?


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5969 :thumbup:

Haris Pilton
25-01-10, 22:10
Όχι.Δεν δουλεύουν.
Παίρνε σταδιακά κιλά,μην κάνεις ακρότητες.

gj
25-01-10, 22:24
Ειμαι στον ογκο και εχουν αρχισει να εμφανιζονται ραγαδες στο εσωτερικο μεροσ των δικεφακων[χερια].Τι να κανω?Δουλευουν οι αλοιφες?
Aν ειναι ακομα κοκκινες υπαρχουν αληφες. Αν ασπρισουν τοτε σου μενουν για παντα. Ρωτα δερματολογο ;)

TRIANTAFYLLOU
25-01-10, 23:28
νομίζω το έχουμε αναφερει σε κάποιο τόπικ , το καλύτερο είναι η πρόληψη δηλαδή σωστη διατροφη νερό βιταμίνες για να έχει το δέρμα ελαστικότητα και να μην κάνει ραγαδες στις αυξομοιώσεις του βαρους , αν εμφανιστούν συμπτώματα τότε καλό είναι να εφαρμόζετε και τοπικα κάποια αλοιφη παρόμοια με αυτες που χρησιμοποιούν και οι έγγυες γυναίκες στην κοιλια για να μην χάσει την ελαστικότητα το δερμα σε συνδιασμό πάντα με την διατροφη βιταμίνες και πολύ νερό

sogoku
25-01-10, 23:36
παιδια νομιζω δεν κανω ακροτητες.Παιρνω μισο κιλο την εβδομαδα περιπου.Νομιζω οτι γενικα δεν εχω ελαστικο δερμα.Να παρω διλαδι αλοιφη?Οι ραγαδες ειναι κοκκινες ακομα....

*****πριν ανοίξουμε νεο θεμα κοιτάμε αν προϋπάρχει ανάλογο ίδιο θέμα με την Αναζήτηση (http://www.forum.bodybuilding.gr/search.php) !!!!!!!*****

sogoku
25-01-10, 23:45
Να παρω βιταμινες α και ε?.Ο TRIANTAFYLLOU λεει οτι υπαρχει λυση.ποια ειναι? Στελλακο ευχαριστω για ο τοπικ και ολους....




*****πριν ανοίξουμε νεο θεμα κοιτάμε αν προϋπάρχει ανάλογο ίδιο θέμα με την Αναζήτηση (http://www.forum.bodybuilding.gr/search.php) !!!!!!!*****

TRIANTAFYLLOU
25-01-10, 23:49
παιδια νομιζω δεν κανω ακροτητες.Παιρνω μισο κιλο την εβδομαδα περιπου.Νομιζω οτι γενικα δεν εχω ελαστικο δερμα.Να παρω διλαδι αλοιφη?Οι ραγαδες ειναι κοκκινες ακομα....


ε βέβαια τι λέμε τωρα όταν μιλάμε για πρόληψη σημαίνει πως ήδη άργησες , γιατι δεν σημαίνει πως θα το πάθουν όλοι είνα ανάλογα στον τύπο δέρματος του καθενός και σίγουρα θα βοηθήσει , τωρα βέβαια ξέρω υπάρχουν και σύγχρονες μέθοδοι καταπολέμησης απο ειδικα ινστιτούτα η αισθητικούς , αλλα όχι κομπογιαννίτες

gj
26-01-10, 00:42
παιδια νομιζω δεν κανω ακροτητες.Παιρνω μισο κιλο την εβδομαδα περιπου.Νομιζω οτι γενικα δεν εχω ελαστικο δερμα.Να παρω διλαδι αλοιφη?Οι ραγαδες ειναι κοκκινες ακομα....

*****πριν ανοίξουμε νεο θεμα κοιτάμε αν προϋπάρχει ανάλογο ίδιο θέμα με την Αναζήτηση (http://www.forum.bodybuilding.gr/search.php) !!!!!!!*****
Ηδη εχεις αργησει. Ισως η κρεμα να τις διοξει κιολας αλλα δεν το λεω με σιγουρια... Παντως θα βοηθησει οποσδηποτε να μην δημιουργηθουν άλλες. Πηγαινε σε αισθητικο ή δερματολογο να σου προτεινει.

rejuvenation.gr
01-02-10, 15:02
Θα συμφωνήσω ότι οι ραγάδες έχουν πάρα πολύ μεγάλη συσχέτιση με τον τύπο του δέρματος και απόλυτη συσχέτιση με την αύξηση ή τον ρυθμό αύξησης του σωματικού βάρους. Παρ'ολα αυτά, οι ραγάδες είναι ουλές οι οποίες έχουν διαταθεί και λεπτύνει. Η λύση στο πρόβλημα έρχεται με μια αρκετά νέα γενιά laser Fraxional Er:YAG τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν συνθήκες ανάπλασης στην περιοχή με αποτέλεσμα την ανασύσταση κολλαγόνου και την α) πάχυνση της ραγάδας β) μείωση του πλάτους της γ) αλλαγή της υφής και του χρώματος ώστε να ομοιάζει περισσότερο τους γύρω ιστούς. Κακάς Παρασκευάς - Πλαστικός Χειρουργός

Muscleboss
01-02-10, 16:04
κ. Κακά,

Μιάς και γνωρίζετε το θέμα, κάποιος ο οποίος δεν έχει την οικονομική άνεση να πραγματοποιήση μια επέμβαση με laser ή σχετικά, με ποιόν άλλο τρόπο μπορεί να επουλώσει, έστω και μερικώς, τα σημάδια από τις ραγάδες;
Η Βιταμίνη Ε δουλέυει όπως ισχυρόζονται κάποιοι; Οι κρέμες που κυκλοφορούν στα φαρμακεία;

ΜΒ

Haris Pilton
01-02-10, 16:17
Καθώς εγώ έχω ραγάδες από τα 13 μου,και είμαι 21,με το πέρας του χρόνου,σχεδόν πέτυχε αυτό το, "ρετουσάρισμα" στην ουσία , στις ραγάδες.
Όπως ανέφερε και ο κ.Κακάς με το Laser.


Υ.Γ.
Eχω διαβάσει και για βιταμίνη C πως μπορεί να δώσει μια ώθηση στην ανάπλαση του κολλαγόνου.

Μαρία
01-02-10, 16:29
Παιδια με τον γιατρο μου που μιλαγαμε για ραγαδες τωρα στην εγκυμοσυνη μου ειπε οτι ολα εξαρτιονται απο τον τυπο δερματος και καμια αλοιφη δεν κανει δουλεια απαξ και δημιουργηθουν.Αλλα εγω σαν γυναικα με κολλημα με το δερμα χρησιμοποιω μια του φαρμακειου για προληψη και μια που ειναι για αναπλαση σε περιπτωση που κανεις(ναι εκανα λιγες δεν με γλιτωσε η πρωτη κρεμα εγκεφαλικο θα παθω).
Την λυση του laser την ξερω αλλα θα εφτανα σε αυτο το σημειο σε ακραιες περιπτωσεις(γιατι εκει που εκανα δεν φαινονται).

rejuvenation.gr
02-02-10, 13:21
Οι προτεινόμενες αλοιφές για τις ραγάδες είναι συνήθως ρετινοϊκό οξύ με κάτι άλλο (ανάλογα με τον συνταγογράφο) που μπορεί να είναι βιταμίνη C, E ή άλλες αναπλαστικές ουσίες όπως aloe vera κλπ. Η συνταγογράφηση απαιτεί καθημερινή χρήση επί μήνες και τα αποτελέσματα, λόγω μικρής διείσδυσης είναι μόνο επιφανειακά. Η λύση του laser δεν είναι ακραία, μια και η μετεπεμβατική περίοδος είναι πολύ μικρή (3-5 ημέρες) και ουσιαστικά ανώδυνη. Το κόστος εξαρτάται από την επιφάνεια που καλύπτουν οι ραγάδες αλλά δεν είναι μεγάλο. Με εκτίμηση Κακάς Παρασκευάς - Πλαστικός Χειρουργός

thegravijia
02-02-10, 13:31
περα απο μια αλοιφη δεν χρειαζεται κατι αλλο.
ουτε η αλοιφη προκειται να κανει κατι.
καθως με την συνεχη αυξηση του βαρους θα βγαιννουν συνεχεια.
αμα καποιος σταματησει προπονηση οριστικα τοτε ας σκεφτει αλλες λυσεις

sTeLaKoS
02-02-10, 13:36
Νομίζω πως η πρόληψη είναι η καλύτερη οδός. Ενυδατική κρεμούλα μετά το ντους κάθε μέρα και θα είμαστε οκ.. Προϋπόθεση βέβαια λήψη όλων των απαραίτητων βιταμινών καθημερινά.

Qlim4X
16-05-10, 21:26
λογο τις αποτομης αυξησης μαζας εχω βγαλει καποιες ραγαδες στο δικεφαλο και στα φτερα.

γνωριζει κανεις πως θα τις εξαφανισω?

Μαρία
16-05-10, 21:28
Πριν ανοιξεις καινουριο θεμα κανε μια αναζητηση πρωτα

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1056&highlight=%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%82

Qlim4X
16-05-10, 21:37
thx μαρακι.

πφφφφφφ δεν φευγουνε τελικα οι ριμαδες :(

κυριάκος
17-05-10, 00:56
Έχω και εγώ πρόβλημα με ραγάδες απο τα 13-14 μου χρόνια
μια περίοδο τις εξαφάνισα με πολύ γυμναστική και απώλεια 13 κιλών

pan0z
14-12-10, 01:10
ξερω οτι αν βγουνε οι ραγαδες δεν ειναι αναστρεψιμο υπαρχει τουλαχιστον κατι για την προληψη οπως ειδα και τα προηγουμενα ποστ δεν λενε κατι το ιδιετερο μηπως ξερει κανεις καμια αλοιφη ή κατι να κανω?Καθε φορα που παιζω στηθος ανοιγουν κιαλο οι ραγαδες μου απο κατω απο τις μασχαλες.... ειμαι λες και με μαχαιρωσανε.Το ιδιο και στον αριστερο δικεφαλο αρχιζει και κατεβενει ολο και περισσοτερο η ραγαδα.Δοκιμασα μια κρεμα για τις ραγαδες τπτ, τωρα βαζω βαζελινι(στις ραγαδες εεεε) παλι σαν να μην βαζω ειναι.Λετε καλυτερα να το αφησω στην μοιρα του?Απλα σκεφτομαι κανω 1.5 χρονο περιπου γυμναστικη και καθε βδομαδα γινεται ολο και χειροτερα δηλαδη μετα απο 5-6 χρονια πως θα ειμαι?:shock::shock:.Fucked up genetics εχω μου φαινεται το δερμα μου ειναι σαν χαρτι:(

Eddie
14-12-10, 01:20
Αν εχεις λεφτα δοκιμασε τη simulcium,ειναι αρκετα καλη.Υστερα μπορεις να βρεις φθηνοτερες οι οποιες για προληψη ειναι καλες,αυτες που βαζουν οι εγκυες δλδ.Βαζελινη ναι βοηθαει,και αλοη απ οτι ξερω.

Καλα θα ηταν να παιρνεις και εξτρα βιταμινη Ε που βοηθαει στην ελαστικοτητα του δερματος.

Dreiko
14-12-10, 01:23
.Βαζελινη ναι βοηθαει

κατι θα ξερεις:rolf::rolf::rolf::P:P:P:P:P:green:

Eddie
14-12-10, 01:28
κατι θα ξερεις:rolf::rolf::rolf::P:P:P:P:P:green:

Ναι ειχα και γω ραγαδες σε ενα σημειο που μεγαλωνε επικινδυνα και επρεπε να παρω τα μετρα μου:clap:






Για το στηθος λεω. :turtle:

Galletiosfp
29-01-11, 01:12
ΠΑΔΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΛΑΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΧΑ ΠΑΝΟ ΣΤΟΥ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ Κ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΥΣ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΣΚΟΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ...ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΕΙ?ΜΗΠΩΣ Η ΚΡΕΑΤΙΝΗ?ΜΗΠΩΣ ΤΑ GIANT SETS?Η' ΜΗΠΩΣ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?

COBRA_STYLE
29-01-11, 01:15
ΠΑΔΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΛΑΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΧΑ ΠΑΝΟ ΣΤΟΥ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ Κ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΥΣ ΚΑΤΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΣΚΟΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ...ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΕΙ?ΜΗΠΩΣ Η ΚΡΕΑΤΙΝΗ?ΜΗΠΩΣ ΤΑ GIANT SETS?Η' ΜΗΠΩΣ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?
ραγαδες ftw!!!εμενα στο γυμναστηριο με φωναζουν καποια παιδια κοκκινη ζεβρα,φαντασου!!:turtle:

πηρες-εχασες αποτομα κιλα??ανεβασες αποτομα κιλα στην προπονηση?
εγω το εχω παθει κ απο τα 2

PMalamas
29-01-11, 01:16
αχαχαχα μη φωναζεις κατ αρχην σε ακουμε :P
τπτ απ ολα αυτα φιλε μου.
απλα θυμισου τι ασκηση εκανες που να πιεσες την επιφανεια του δερματος του ωμου.
Μελανια ειναι με λιγα λογια.
Ελπιζω οχι ραγαδες.. :(

Galletiosfp
29-01-11, 01:18
Πηρα 7- 8 κοιλα σε 5 μιση μηνες τωρα τελευταια πηρα ενα κοιλο....αλλα δυσκολο την μια μερα να ειμαι μια χαρα κ την αλλη να εμφανιστη πανω αποτομα....λογικα θα ειναι μελανια οπως ειπε pmalamas

PMalamas
29-01-11, 01:23
συνηθως παθαινω κατι τετοιο οταν κανω γαμπες σε μηχανημα ορθιος που πιεζεις απο τς ωμους.
Η χακ σκουοτ.. η στην κοιλια απο τη ζωνη.
Αλλα μεχρι να ξανα κοιταξω εχουν φυγει, 1-2 μερες δλδ

COBRA_STYLE
29-01-11, 01:23
ειναι γραμμες κοκκινες??

Galletiosfp
29-01-11, 01:25
skouro kokkino....aimatoma prepei

Titanium
29-01-11, 01:26
Παντος απο αυτο που περιγραφεις και εγω ραγαδες καταλαβενω οτι ειναι...:(

Galletiosfp
29-01-11, 01:27
Se mia mera?

Titanium
29-01-11, 01:27
skouro kokkino....aimatoma prepei
Αααα καταλαβα....Μηπος αν το προσεξεις φενετε σαν να ειναι μικρα κοκκινα σπιθουρακια μαζι????

Titanium
29-01-11, 01:28
Se mia mera?

οι ραγαδες απο την μια μερα στην αλη αρχιζουν και φενοντε:(

Galletiosfp
29-01-11, 01:29
Χωρις να παρω κοιλα δεν λεει :P

COBRA_STYLE
29-01-11, 01:31
βαλε φωτο να σου πουμε σιγουρα!!

και γω πανω κατω σταθερος ειμαι στα κιλα τωρα αλλα η "παραγωγη" δε σταματαει:turtle:

Galletiosfp
29-01-11, 01:33
E twra bariemai :P einai san mikra spi8ourakia opws eipe to paidi panw....

PMalamas
29-01-11, 01:34
η αληθεια ειναι οτι και τα 2 απο τη μια στιγμη στην αλλη γινονται.
αλλα πανω στς ωμους ραγαδες?? να πω στηθος δικεφαλα κοιλια η πλατη ενταξει.
Υ.Γ. τι μλκια κανετε στο σχολειο αληθεια?

Pavlos17
29-01-11, 01:35
την παιζουν? :turtle: η ενδοπαλαμιακη παλινδρομηση προκαλει προβληματα στην οραση,και ραγαδες στους ωμους και στουσ τρικεφαλους

Titanium
29-01-11, 01:36
Νταξ φιλε βλακια ειπαμε....Απλα ετσι οπος το περιγραψες ακτιβως ειναι οι ραγαδες....Αλλα αποκλιετε να εκανες ραγαθες στους τραπεζοηδεις....ουτε οι προ δεν εχουν....δεν ειναι τπτ αφτο που εχεις θαφιγει σε κανα 3 μερες...Το παθενω και εγω απο τα πολα κιλα στην πλατη..:toast:

PMalamas
29-01-11, 01:36
την παιζουν? :turtle:

ατοπο... θα ηταν στην παλαμη οι κοκκινιλες:thumbup:

Galletiosfp
29-01-11, 01:36
εχουμε ενα στρωμα μεγαλο....πεφτει ο ενας κατω κ αλλα 15-20 ατομα πανω του μεχρι σκασμου!Μπαινω συχνα κατω παντως :P....Μεχρι πριν λιγο πιστευω πως ηταν απο εκει....αλλα η σκεψη για ραγαδες ή αιματομα!

COBRA_STYLE
29-01-11, 01:38
την παιζουν? :turtle: η ενδοπαλαμιακη παλινδρομηση προκαλει προβληματα στην οραση,και ραγαδες στους ωμους και στουσ τρικεφαλους
σε οσους το λεω αυτο γελανε...λενε θα επρεπε να ειχαμε τυφλωθει:green:

PMalamas
29-01-11, 01:40
μπορει να ειναι κι απο κει ρε συ. γτ τα ειδες και μετα το σχολειο. αλλα αν ειναι και στς 2 ωμους περιπου στο ιδιο σημειο, δυσκολη η συμπτωση.

Υ.Γ. ωριστε τα παιδια δν την παιζουν! Σεξ κανουν. πεφτει ο ενας κατω κ αλλα 15-20 ατομα πανω του.. οργιο δλδ

Galletiosfp
29-01-11, 01:42
Δεν ειναι στο ιδιο σημειο...στον ενα ωμο εχει κανει ενα σχημα σαν αυτο ( < ) κ στον αλλο τπτ....

pan0z
29-01-11, 02:15
κανα αγγειο θα εσπασε μην κανεις ετσι.Ραγαδες στους ομους να εβγαλες δεν παιζει πιστεψε με...Πολλες φορες σπανε τα αγγεια μου στους ομους και τραπεζια μετα απο 1-2 μερες θα σου εχουν φυγει λογικα.

COBRA_STYLE
29-01-11, 02:33
κανα αγγειο θα εσπασε μην κανεις ετσι.Ραγαδες στους ομους να εβγαλες δεν παιζει πιστεψε με...Πολλες φορες σπανε τα αγγεια μου στους ομους και τραπεζια μετα απο 1-2 μερες θα σου εχουν φυγει λογικα.
και μενα σκανε αλλου απο την ενταση:green::turtle:

pan0z
29-01-11, 03:29
και μενα σκανε αλλου απο την ενταση:green::turtle:

να προσεχεις το κνσ σου μονο με την υψηλη ενταση μην υπερπροπονηθεις :turtle:

Triumph
29-01-11, 10:00
εγω πιστευω οτι ειναι ραβδωσεις,απο εντονη ασκηση πιεστικε το δερμα κ ανιξε,μπορεις
να το προλαβεις βαζοντας καπια κρεμα κ θα σου φυγουν. Ραγαδες εχω κ δν ειναι
κοκκινοι αλλα εχουναι παρει το χρωμα του δερματος,δημιουργουνται απο κακη διατροφη
κ με τα χρονια.

Pavlos17
29-01-11, 10:45
οι ραγαδες εχουν λιγο πιο ασπρο χρωμα απο αυτο του δερματος,τα σπασμενα αγγεια μιαζουν με μοβ.

Galletiosfp
29-01-11, 11:21
Οκ παιδια ευχαριστω πολυ,βοηθαστε να μου φυγει το ανγχος :P

COBRA_STYLE
29-01-11, 12:56
εγω πιστευω οτι ειναι ραβδωσεις,απο εντονη ασκηση πιεστικε το δερμα κ ανιξε,μπορεις
να το προλαβεις βαζοντας καπια κρεμα κ θα σου φυγουν. Ραγαδες εχω κ δν ειναι
κοκκινοι αλλα εχουναι παρει το χρωμα του δερματος,δημιουργουνται απο κακη διατροφη
κ με τα χρονια.
ουτε καν ομως??

Triumph
29-01-11, 13:16
ουτε καν ομως??

και ομως.υπηρξα παχυσαρκως κ το χα ψαξει.επισης αυτη ειναι η γνωμη αθλιατρου.
αν εχεις καποια διαφορετικη θεωρια αναφερετη.

pan0z
29-01-11, 13:18
και ομως.υπηρξα παχυσαρκως κ το χα ψαξει.επισης αυτη ειναι η γνωμη αθλιατρου.

απλα δεν το εγραψες σωστα ή μαλλον δεν το διευκρινησες.Απο αποτομη αυξηση κιλων εκανες ραγαδες επειδη ετρωγες σαβουρα αλλα δεν σημαινει οτι με την κακη διατροφη κανεις ραγαδες απλα η αυξηση ηταν αυτο που τις εκανε.Επισης αν δεν εχεις καλο δερμα ακομα και με το πρηξιμο στο γυμναστηριο μπορεις να τις παθεις καθε φορα που κανω στηθος,πλατη παντα την επομενη μερα ειναι λιγο παραπανω σκισμενες αλλα δε βαριεσε παρασημα του αθληματος :P

Triumph
29-01-11, 13:24
απλα δεν το εγραψες σωστα ή μαλλον δεν το διευκρινησες.Απο αποτομη αυξηση κιλων εκανες ραγαδες επειδη ετρωγες σαβουρα αλλα δεν σημαινει οτι με την κακη διατροφη κανεις ραγαδες απλα η αυξηση ηταν αυτο που τις εκανε.Επισης αν δεν εχεις καλο δερμα ακομα και με το πρηξιμο στο γυμναστηριο μπορεις να τις παθεις καθε φορα που κανω στηθος,πλατη παντα την επομενη μερα ειναι λιγο παραπανω σκισμενες αλλα δε βαριεσε παρασημα του αθληματος :P

δν ητανε αποτομη,αλλα εγινε απο σαβουρα το οποιο με τα χρονια εγινε ενα με το δερμα,
σιγουρα εξαρτατε απο το δερμα του καθενος. και η αποτομη αυξηση κιλων κ η πιεση
που δεχεται το δερμα στο γυμ. απλα θελω να πω οτι με τα χρονια κολλισε πανω μου
δν εγινε μεσα σε 2-3 μερες. καταλαβες τι θελω να πω :toast::toast:

COBRA_STYLE
29-01-11, 13:27
και ομως.υπηρξα παχυσαρκως κ το χα ψαξει.επισης αυτη ειναι η γνωμη αθλιατρου.
αν εχεις καποια διαφορετικη θεωρια αναφερετη.


απλα δεν το εγραψες σωστα ή μαλλον δεν το διευκρινησες.Απο αποτομη αυξηση κιλων εκανες ραγαδες επειδη ετρωγες σαβουρα αλλα δεν σημαινει οτι με την κακη διατροφη κανεις ραγαδες απλα η αυξηση ηταν αυτο που τις εκανε.Επισης αν δεν εχεις καλο δερμα ακομα και με το πρηξιμο στο γυμναστηριο μπορεις να τις παθεις καθε φορα που κανω στηθος,πλατη παντα την επομενη μερα ειναι λιγο παραπανω σκισμενες αλλα δε βαριεσε παρασημα του αθληματος :P
ο,τι λεει ο πανος απο πανω...οι ραγαδες οφειλονται στην αποτοτμη αυξομειωση

τους βαρους σου(γενικα),ειτε χανεις ειτε παιρνεις αποτομα....γιατι αμα ηταν ετσι

οπως το λες,αμα καποιος εκτομορφικος ελιωνε στη σαβουρα(που το κανουν

κιολας) και λογικα δε θα επαιρνε κιλα(ελαχιστα και αν),θα επρεπε να ειχε γινει

αλλος ανθρωπος απο τις ραγαδες.

πανο, και γω το παθαινω αυτο οπως εσυ...εχω πισω στην πλατη δεξια-αριστερα,στηθος,χερια και προσαγωγους...οπου εκει δεν μου βγαινουν τριχες σε μερικα σημεια..χαχαχχαχα:turtle:

PMalamas
29-01-11, 13:40
B complex guys και δε θα βγουν ποτε ραγαδες

pan0z
29-01-11, 13:46
B complex guys και δε θα βγουν ποτε ραγαδες

εχω δοκιμασει τα παντα φιλος δεν πιανει τιποτα το μονο που μπορεις να αποφυγεις ειναι να μην ανοιξει το δερμα τοσο γρηγορα απλα επιβραδυνεις λιγο την κατασταση.Οτι πλασαρουν στην αγορα ειναι μπουρδες και δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι γιαυτο μονο επεμβαση αλλα δεν αξιζει.

PMalamas
29-01-11, 13:48
βοηθαει και στην προληψη.. οχι αν εχεις ανοιξει ηδη.
σγρ δεν αξιζει επεμβαση..

COBRA_STYLE
29-01-11, 13:52
τι να κανουμε...ετσι ειμαστε κ σε οποια αρεσουμε...προσωπικα δεν εχω καθολου κομπλεξ με αυτα...τα εχω καλα με τον εαυτο μου....εξαλλου μετα απο καιρο παιρνουν το χρωμα του δερματος κ δεν φαινονται πολυ;)

exkaliber
29-01-11, 14:32
B complex guys και δε θα βγουν ποτε ραγαδες

γτ??? πρωτη φορα το ακουω,για βιταμινη Ε ξερω εγω,εξηγησε το λιγο..

PMalamas
29-01-11, 14:47
γτ??? πρωτη φορα το ακουω,για βιταμινη Ε ξερω εγω,εξηγησε το λιγο..

Β Συμβάλλει στην ανανέωση των κυττάρων και τη σφριγηλότητα της επιδερμίδας.
Αλλα και η Ε Αποτελεί έναν από τους βασικούς συμμάχους σου ενάντια στη γήρανση, αφού, χάρη στις αντιοξειδωτικές της ιδιότητες, προστατεύει τα κύτταρα του οργανισμού. Επιβραδύνει τα σημάδια φθοράς του χρόνου, ενώ συμβάλλει στη διατήρηση των υγιών ιστών της επιδερμίδας.
καποιοι ονομαζουν τις Β τις βιταμινες της ομορφιας δλδ για μαλλια-δερμα-νυχια

exkaliber
29-01-11, 15:08
Β Συμβάλλει στην ανανέωση των κυττάρων και τη σφριγηλότητα της επιδερμίδας.
Αλλα και η Ε Αποτελεί έναν από τους βασικούς συμμάχους σου ενάντια στη γήρανση, αφού, χάρη στις αντιοξειδωτικές της ιδιότητες, προστατεύει τα κύτταρα του οργανισμού. Επιβραδύνει τα σημάδια φθοράς του χρόνου, ενώ συμβάλλει στη διατήρηση των υγιών ιστών της επιδερμίδας.
καποιοι ονομαζουν τις Β τις βιταμινες της ομορφιας δλδ για μαλλια-δερμα-νυχια

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

βασικα οι Β παιζουν ρολο και προσφερουν πολλα οφελη στον οργανισμο

Galletiosfp
29-01-11, 15:17
Παιδια λογικα ειναι αιματωμα γιατι αρχισε να φευγει ειδη.....

TheWorst
30-01-11, 14:02
Εχω κατι σημαδια σαν κοψιματα κατι τετοιο (δε μπορω ακριβως να εξηγησω) εδω και 2 μηνες και ρωτησα τον γυμναστη και με ειπε οτι ειναι απο αποτομη απωλεια λιπους..Τωρα τι να κανω για να φυγουν?Πολυ ασχημο ειναι :(

arisfwtis
30-01-11, 14:04
ραγαδες λεγονται

δοκιμασε να βαζεις bepanthol ισως κανει κατι

loufas
30-01-11, 14:09
Εχω κατι σημαδια σαν κοψιματα κατι τετοιο (δε μπορω ακριβως να εξηγησω) εδω και 2 μηνες και ρωτησα τον γυμναστη και με ειπε οτι ειναι απο αποτομη απωλεια λιπους..Τωρα τι να κανω για να φυγουν?Πολυ ασχημο ειναι :(
νομιζω οτι δε φευγουν οι ραγαδες παρα μονο με επεμβαση λειζερ! πολοι εχουν και εγω εχω

TheWorst
30-01-11, 14:53
Κατσε κατσε!Ποτε δε φευγουν ??? :O

arisfwtis
30-01-11, 14:54
οχι δν φευγουν απλα με τον χρονο δν θα φαινονται πολυ εντονα

TheWorst
30-01-11, 15:02
Δλδ σε 4-5 μηνες δε θα φυγουνε ? Τι θα μεινουν για ολη μου τη ζωη ρε? :O

George1993
30-01-11, 15:31
επειδή έχω και γω και το χω ψάξει δεν φεύγουνε ποτέ
και με επέμβαση όπως είπε ο λούφας με λειζερ κάτι γίνεται... αλλά μη φανταστείς τρελές διαφορές

TheWorst
30-01-11, 15:39
OMG! :X:X

pan0z
30-01-11, 16:23
ναι φιλε δεν φευγουν απλα αν ειναι τωρα κοκκινες οι ραγαδες μετα απο λιγο καιρο θα παρουν το χρωμα του δερματος και δεν θα φαινοντε τοσο.Στην επεμβαση αυτο που σου κανουνε ειναι να σου καψουν τις ραγαδες με ενα λειζερ και μετα να σου τριψουν το καμενο δερμα απο πανω.

TheWorst
30-01-11, 21:30
Τωρα φαινονται αλλα λιγο..Δεν εχουν παρει ομως το χρωμα του δερματος..Αναρωτιεμαι το εχει παθει αυτο κανενας διασημος ββ ?

COBRA_STYLE
30-01-11, 21:35
Τωρα φαινονται αλλα λιγο..Δεν εχουν παρει ομως το χρωμα του δερματος..Αναρωτιεμαι το εχει παθει αυτο κανενας διασημος ββ ?
αχχαχαχα....σχεδον ολοι

pan0z
30-01-11, 21:46
Τωρα φαινονται αλλα λιγο..Δεν εχουν παρει ομως το χρωμα του δερματος..Αναρωτιεμαι το εχει παθει αυτο κανενας διασημος ββ ?

bbers,αθλητες,χοντροι-χοντρες,πρωην παχυσαρκοι;)

TheWorst
31-01-11, 18:31
Δε φαινεται σε κανεναν :D

COBRA_STYLE
31-01-11, 19:41
Δε φαινεται σε κανεναν :D
κ ομως....;)

Galletiosfp
31-01-11, 20:31
Με αυτα που εχουν κατεβασοι αυτοι οι ραγαδες ειναι το μικροτερο απο τα συμπτωματα που εχουν απο το ββ....εμενα παντως τα σημαδια εφυγαν τελικα ηταν αιματομα....

Titanium
31-01-11, 20:40
The worst για κοιτα λιγο τους ομους αυτουνου.
http://deco-00.slide.com/r/1/63/dl/UmGNqXlr5z-qICK7RG2FpqPVsc_3a27f/watermark

lila_1
01-02-11, 12:20
Οι ραγάδες οσο είναι κόκκινες καταπολεμούνται ακόμα και με φαρμακευτικές κρέμες.
Οταν γίνουν άσπρες δεν φεύγουν με καμία θρησκεία.

PMalamas
01-02-11, 15:03
Οι ραγάδες οσο είναι κόκκινες καταπολεμούνται ακόμα και με φαρμακευτικές κρέμες.
Οταν γίνουν άσπρες δεν φεύγουν με καμία θρησκεία.

ποιες κρεμες lila ξερεις να μας πεις?

Eddie
01-02-11, 15:24
Οι ραγάδες οσο είναι κόκκινες καταπολεμούνται ακόμα και με φαρμακευτικές κρέμες.
Οταν γίνουν άσπρες δεν φεύγουν με καμία θρησκεία.

Με καμια θρησκεια δε φευγουν ας ειναι και κοκκινες.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τις ασπρισεις πιο γρηγορα.


ποιες κρεμες lila ξερεις να μας πεις?

Simulcium(καπως ετσι γραφεται) ειναι μια καλη κρεμα,αλλα εγω την επαιρνα 27 ευρω το σωληναρι πριν κατι χρονια και κρατουσε 2-3 βδομαδες με το ζορι.Αρα οπως καταλαβαινεις επειδη μιλαμε για μια διαρκη κατασταση τουλαχιστον εξαμηνου,η μαλλον εφ ορου ζωης αν γυμναζεσαι,αναπτυσεσαι,μεγαλωνεις -> σκιζεσαι,το κοστος ειναι απαγορευτικο.

Καλυτερα λειζερ,στο τελος πιο οικονομικα θα σου βγει.

NASSER
01-02-11, 15:34
Συμφωνώ με Eddie :thumbup:
Αν θέλουμε να αποφεύγουμε τη δημιουργία τους, προσπαθούμε οσο το δυνατόν να ειναι ζεστο το σωμα μας κατα την προπόνηση, ειδικά τους χειμερινούς μήνες και να έχουμε ισορροπημένη διατροφή για την καλή υγεία του δέρματος.

lila_1
01-02-11, 15:45
Οι ραγάδες όσο είναι κόκκινες μπορούν να καταπολεμηθουν με φαρμακευτικές κρέμες, ρωτήστε είτε δεματολόγο είτε φαρμακοποιό για το ποιες είναι αυτές.
Το λείζερ αποδίδει στις κόκκινες ραγάδες και όχι στις λευκές.
Στις λευκές έχει φτωχά αποτελέσματα. Για την ακρίβεια νομίζω δεν φεύγουν με κανέναν τρόπο,ουτε καν μειώνονται.

Εαν γίνουν λευκές,δεν φεύγουν.

Γι αυτό εφόσον αποκτήσετε καταπολεμήστε τες αμέσως.

NASSER
01-02-11, 16:03
Λίλα αν το έχεις ψάξει ποσο πολύ, καλό ειναι να εχουμε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.
Εχω ακούσει, ειδικά για τις έγκυες, η καλύτερη αντιμετώπιση ειναι επικάλυψη με βαζελίνη στις περιοχές που πιθανόν να εμφανίσουν παγάδες. μηπως ξέρεις κατι γιαυτο?

Manos1989
01-02-11, 16:05
Οι ραγάδες όσο είναι κόκκινες μπορούν να καταπολεμηθουν με φαρμακευτικές κρέμες, ρωτήστε είτε δεματολόγο είτε φαρμακοποιό για το ποιες είναι αυτές.
Το λείζερ αποδίδει στις κόκκινες ραγάδες και όχι στις λευκές.
Στις λευκές έχει φτωχά αποτελέσματα. Για την ακρίβεια νομίζω δεν φεύγουν με κανέναν τρόπο,ουτε καν μειώνονται.

Εαν γίνουν λευκές,δεν φεύγουν.

Γι αυτό εφόσον αποκτήσετε καταπολεμήστε τες αμέσως.

λίλα για τις άσπρες έχεις δίκιο,δεν φεύγουν ποτέ και για κανένα λόγο.
Για τις κόκκινες το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που είπε ο eddie,δηλαδή να τις ασπρίσεις πιο γρήγορα και ΙΣΩΣ να τις κάνεις ελαφρώς καλύτερες εμφανισιακά με λέιζερ απότι αν τις άφηνες να ασπρίσουν με το χρόνο.
Ενας τρόπος να φύγουν εντελώς είναι να σου βάλουν δέρμα από άλλο σημείο του σώματος αλλά σιγά μη μπει κανείς σε τέτοια διαδικασία....
Εγώ όντας πρώην παχύσαρκος και μάλιστα σε επίπεδο θνησιγενούς παχυσαρκίας,έχω σε 1002 σημεία αλλά δεν φαίνονται καν αν δεν ψάξεις να τις δεις.
Μέχρι και στον δεξί τραπεζοειδή έχω 2-3.....χαχαχα εγώ κι ο cutler(δεν ξέρω αν έχει αλλά λέω :P )

Eddie
01-02-11, 16:12
Ρε παιδια εγω ειχα παει και σε 2 δερματολογους,και περαν αυτων αφου διαβαζουμε καθημερινα οτι ΔΕΝ φευγουν ποτε.Τι κοκκινες,τι ασπρες,απλα οι κοκκινες ειναι σε πρωιμο σταδιο και θελουν προσοχη!!Ενας φιλος μου οταν ειχε παει φανταρος πηρε σε λιγο καιρο 22 κιλα και σκιστηκε πολυ,μετα οταν εκαναν καμια παρελαση η ασκηση κλπ συνεχεια του ματωναν,ειχε σοβαρο θεμα.


Νασσερ και βαζελινη εγω βαλει,στις ραγαδες μονο :turtle: αλλα δε ξερω κατα ποσο βοηθαει.Ασε που ειναι σιχαμερο γιατι ολη την ωρα κολλας,σαν γλιτσα ενα πραγμα.Ειπαμε,αυτα τα πραγματα θελουν πολυ καιρο,ειναι χρονια κατασταση.

lila_1
02-02-11, 16:50
Λίλα αν το έχεις ψάξει ποσο πολύ, καλό ειναι να εχουμε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.
Εχω ακούσει, ειδικά για τις έγκυες, η καλύτερη αντιμετώπιση ειναι επικάλυψη με βαζελίνη στις περιοχές που πιθανόν να εμφανίσουν παγάδες. μηπως ξέρεις κατι γιαυτο?

Η βαζελίνη ,όπως και οι ενυδατικές κρέμες και τα διάφορα λάδια, λειτουργούν προληπτικά ενυδατώνοντας το δέρμα. Η βαζελίνη και το λάδι χρησιμοποιείται σε υγρό δέρμα για να σφραγίσει την υγρασία του. Δεν είναι απο μόνη της ενυδατική. Στην ουσία παρέχουν ελαστικότητα και αντίσταση στις "ρογμές" απο το τσίτωμα. Βοηθούν αρκετά αλλά εαν το δέρμα είναι κακής ποιότητας δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Θέλει καλή διατροφή και σωστή ενυδάτωση σε συνδιασμό με τοπική ενυδάτωση.
Να πασαλείβεις τις ήδη υπάρχουσες, δεν θα βοηθήσει σε κάτι.

Τώρα εαν αρχίσουν να δημιουργούνται, μπορείς να προλάβεις την επέκτασή τους και να τις μειώσεις με κάποια φαρμακευτική κρέμα (προσωπικά δεν ξέρω αν είναι όντως αποτελεσματικές, ωστόσο υπάρχουν και υπόσχονται αποτελέσματα).
Τώρα υπάρχουν και γιατροί που τις συστήνουν προληπτικά σε εγκυμονούσες. Πιθανότατα να βοηθούν αρκετά.

Η λύση του laser είναι αποκλειστικά για τις κόκκινες. Οι κόκκινες είναι στην ουσία πληγές οπότε με το leiser ενεργοποιούμε την δημιουργία κολλαγόνου για την επούλωσή τους.Μπορούν να μειωθούν έως και 70%

Επίσης δεν υφίσταται το "ασπρίζω όσο πιο γρήγορα τις κόκκινες για να μην φαίνονται"

TheWorst
02-02-11, 17:41
The worst για κοιτα λιγο τους ομους αυτουνου.
http://deco-00.slide.com/r/1/63/dl/UmGNqXlr5z-qICK7RG2FpqPVsc_3a27f/watermark

εχει φλεβες στους ωμους τι μου το δειχνεις ? :D Δες π.χ. o Arnold , doryan ετσι κανενα διασημο .. Ας πουμε.. ?:D:D

NASSER
02-02-11, 17:56
Η βαζελίνη ,όπως και οι ενυδατικές κρέμες και τα διάφορα λάδια, λειτουργούν προληπτικά ενυδατώνοντας το δέρμα. Η βαζελίνη και το λάδι χρησιμοποιείται σε υγρό δέρμα για να σφραγίσει την υγρασία του. Δεν είναι απο μόνη της ενυδατική. Στην ουσία παρέχουν ελαστικότητα και αντίσταση στις "ρογμές" απο το τσίτωμα. Βοηθούν αρκετά αλλά εαν το δέρμα είναι κακής ποιότητας δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Θέλει καλή διατροφή και σωστή ενυδάτωση σε συνδιασμό με τοπική ενυδάτωση.
Να πασαλείβεις τις ήδη υπάρχουσες, δεν θα βοηθήσει σε κάτι.



Πάντα προληπτικά η βαζελίνη !! :thumbup:
Σίγουρα άμα εμφανιστούν οι ραγάδες μετά δεν μαζεύονται ....

racingman
10-02-11, 23:40
παιδια εβγαλα κατι κοκκινες γραμμες μαλλον ραγαδες στο εσωτερικο μερος των χεριων στα δικεφαλα,πως φευγουν αυτα?υπαρχει καμια αλοιφη αμα παω σε φαρμακειο?
δεν ειχα ποτε μου ραγαδες,πως βγηκαν τωρα?

PMalamas
10-02-11, 23:46
αγαπητε κανε μια αναζητηση πρωτα..
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1056&highlight=%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%82:thumbup::thumbup::thumbup:

Titanium
11-02-11, 14:38
εχει φλεβες στους ωμους τι μου το δειχνεις ? :D Δες π.χ. o Arnold , doryan ετσι κανενα διασημο .. Ας πουμε.. ?:D:D

Ραγάδες είναι ρεεεεε:banghead:

Kagias
04-03-11, 15:34
Πφφφ και γω απεκτησα το καλοκαιρι καποιες στην περιοχη του στηθους και εντος του ενος δικεφαλου (;;;) . Μιλαμε ο ενας ειναι πεντακαθαρος και ο αλλος χαλια ! :shock:
Το θεμα των ραγαδων μου εχει μπιμπ την ψυχολογια. Πινω λιτρα νερο καθε μερα, αλειφομαι με ελαιολαδο και το χειροτερο αρχιζω να αποφευγω καποιες ασκησεις που θεωρω οτι με "τεντωνουν" οπως π.χ. τα flyes καθως παρατηρησα οτι το καλοκαιρι που τα πρωτοαρχισα συστηματικα αρχισε το προβλημα. Η αληθεια ειναι οτι οταν οι ραγαδες γινουν ασπρες δεν πολυ φαινονται, ειδικα πολλα παιδια στο υψος μου ( περιπου 1.90) απο το αποτομο ψηλωμα εχουν σημαδια στα πλαγια στη μεση και στους ραχιαιους. Το θεμα ειναι οτι οταν το βλεπεις να συμβαινει φοβασαι οτι μπορει να αρχισει να επεκτεινεται τρομακτικα σε ολο το σωμα.

pan0z
04-03-11, 16:36
καλως ηρθες στο club λοιπον:green:.Σε λιγο καιρο θα γινει και στον αλλον δικεφαλο εμενα να φανταστεις εχουν φτασει μεχρι την κλειδωση στα δικεφαλα και στις μασχαλες ειμαι γεματος.... δε βαριεσε αυτα ειναι τα παρασημα του αθληματος :green:

MusclesOfShadow
31-08-11, 23:12
ΤΣΚ?(Τι στο καλο:green:)
Με το που ξεκινησα το μουρουνελαιο ολο ασχημα πραγματα συμβαινουν με την υγεια μου! Πριν μια εβδομαδα ειδα ραγαδες πισω απτο γονατο...και πανω πανω στο ποδι(πανω μπουτι...). Η μητερα μου που ειχε βγαλει και αυτη μικρη και ειχε παει σε γιατρο μου λεει ειναι απο τα πολλα λιπη και την αυξηση του βαρους... Εγω ποσο βαρος να πηρα μες στο καλοκαιρι, ενα κιλο? Δυο το μεγιστο? Απο ογκο ειμαι περιπου τα ιδια, αποκλειεται να "φουσκωσα" τοσο πολυ για να τεντωθει τοσο το δερμα μου... Τωρα, εχω κατι παρομοιο και στην εσωτερικη κεφαλη του τρικεφαλου.... Αυτες λοιπον στο χερι ειναι πιο λεπτες οι αλλες στα ποδια αρκετα εως πολυ χοντρες...
WTF????? Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη αυτη την στιγμη, εχω φριξει, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο το πραγμα και δεν καταλαβαινω γιατι δεν συναιβει νωριτερα..... εκτος κιαν ειχε συμβει και με τον καιρο επειδυνωνεται...

πφφφ....τα παρασημα του αθληματος:green:

ska
31-08-11, 23:30
Για πες μια stats muscle και ποσα κιλα πηρες το τελευταιο χρονο,γιατι οταν ανεβαινεις πολλα κιλα αποτομα δεν ειναι περιεργο να εμφανιστουν ραγαδες

tolis93
31-08-11, 23:57
ΤΣΚ?(Τι στο καλο:green:)
Με το που ξεκινησα το μουρουνελαιο ολο ασχημα πραγματα συμβαινουν με την υγεια μου! Πριν μια εβδομαδα ειδα ραγαδες πισω απτο γονατο...και πανω πανω στο ποδι(πανω μπουτι...). Η μητερα μου που ειχε βγαλει και αυτη μικρη και ειχε παει σε γιατρο μου λεει ειναι απο τα πολλα λιπη και την αυξηση του βαρους... Εγω ποσο βαρος να πηρα μες στο καλοκαιρι, ενα κιλο? Δυο το μεγιστο? Απο ογκο ειμαι περιπου τα ιδια, αποκλειεται να "φουσκωσα" τοσο πολυ για να τεντωθει τοσο το δερμα μου... Τωρα, εχω κατι παρομοιο και στην εσωτερικη κεφαλη του τρικεφαλου.... Αυτες λοιπον στο χερι ειναι πιο λεπτες οι αλλες στα ποδια αρκετα εως πολυ χοντρες...
WTF????? Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη αυτη την στιγμη, εχω φριξει, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο το πραγμα και δεν καταλαβαινω γιατι δεν συναιβει νωριτερα..... εκτος κιαν ειχε συμβει και με τον καιρο επειδυνωνεται...

πφφφ....τα παρασημα του αθληματος:green:

ρει μηπως ξεμαυρησες και τις ειδες τωρα?εμενα παντως αυτες π χα στη κοιλια εξαφανηστηκαν

MusclesOfShadow
01-09-11, 17:22
Για πες μια stats muscle και ποσα κιλα πηρες το τελευταιο χρονο,γιατι οταν ανεβαινεις πολλα κιλα αποτομα δεν ειναι περιεργο να εμφανιστουν ραγαδες

Το ξερω. Κοιτα αρχισα τα βαρη γυρω στα 67 κιλα. Μετα απο 2 χρονια ειμαι 74-75 κιλα και τα πηρα σταδιακα απο ,τι μου ειπε η ζυγαρια. Σημερα παρατηρησα κατι αχνες και στην γαμπα.... Δεν ξερω...


ρει μηπως ξεμαυρησες και τις ειδες τωρα?εμενα παντως αυτες π χα στη κοιλια εξαφανηστηκαν

Δεν μαυριζω ποτε, εχω προβλημα με την μελανινη μου (εχω πολυ λιγη!):green:

rey1989
01-09-11, 17:33
ίσως ακουστεί κάπως αυτό αλλά tattoo πάνω σε δέρμα που έχει άσπρες ραγάδες γίνεται ? όχι ε?:unsure:

141004
01-09-11, 17:41
ρε παιδες και εγω μεσα σε ενα χρονο εγινα ζεβρα :p
στην μεσα μερια των δικεφαλων και τωρα ξεκιναω και στην πλατη...:P
τραγικη κατασταση για ντοκυμαντερ θα ειμαι σε λιγο.'the man who turned into a zebra"
ειμαι 16..η αλλαγη μου ηταν καπως αποτομη αλλα και παλιι..γιατι τοσες πολλες ραγαδες??

10/6/10- 72 κιλα

30715

23/7/2011 -90 κιλα

30716

Kagias
01-09-11, 17:50
Τι φωτο εβαλες ρε φιλε δε φαινεται τιποτα
Tatoo γινεται ρε συ ... Εδω σε μετεγχειριτικες ουλες και κανουν για να τις κρυψουν ... Απλα το θεωρω λιγο βλακεια να κανεις tatoo για να κρυψεις τις ραγαδες που στο κατω κατω σε λιγο καιρο δε θα φαινονται και τοσο ...
Γενικα μια καλη ενυδατικη θα παρετε και θα πινετε αρκετο νερο και βιταμινη c ... Εγω τουλαχιστον ετσι δεν βγαζω αλλες ...

rey1989
01-09-11, 17:52
γιατι τοσες πολλες ραγαδες??


η αλλαγη μου ηταν καπως αποτομη

απότι λενε και οι υπόλοιποι οι απότομες αυξομειώσεις του βάρους μας μπορούν να προκαλέσουν ραγάδες.
τωρα αν είναι υπερβολικά πολλές θα έλεγα πως ειναι θέμα γονιδίων όπως ανέφερε κάποιος στις προηγούμενες σελίδες.

Και εγώ έχω ραγάδες αλλά μόνο στην κοιλιά και κοντά στους δικέφαλους. Μάλιστα σκεφτόμουν να τις καλύψω αργότερα με tatτoo :green::green:

141004
01-09-11, 18:12
Τι φωτο εβαλες ρε φιλε δε φαινεται τιποτα
Tatoo γινεται ρε συ ... Εδω σε μετεγχειριτικες ουλες και κανουν για να τις κρυψουν ... Απλα το θεωρω λιγο βλακεια να κανεις tatoo για να κρυψεις τις ραγαδες που στο κατω κατω σε λιγο καιρο δε θα φαινονται και τοσο ...
Γενικα μια καλη ενυδατικη θα παρετε και θα πινετε αρκετο νερο και βιταμινη c ... Εγω τουλαχιστον ετσι δεν βγαζω αλλες ...

για να φυγει η αλλαγη καταστασης το εβαλα..
ποσα τατοο να κανω??? σου λεω η πλατη μου αρχιζει καιι γεμιζει ραγαδες:shock:
οταν ειχα μαυρισει πολυ ειχαν ''φυγει'' (απλα δεν φενοντουσαν)

rey1989
01-09-11, 18:16
τότε άκυρο το τατοο, solarium καλύτερα ;)

Kazmaier
01-09-11, 18:40
ρε μαγκες κανεις δεν εχει κανει laser στις κοκκινες παντα, να μας πει ποσο ειναι αυτο το τρομερο κοστος πια?

Txc
01-09-11, 20:06
Εμενα δεν με χαλανε οι ουλες και τα γδαρσιματα...
Το δερμα με καιει και θελω να το ξεφορτωθω καπως, γιατι και εγω ειχα κιλα παραπανω και τα εχασα σχετικα γρηγορα και σε καπποια σημεια, εχω παραπανω δερμα...

Kagias
01-09-11, 21:45
Ποσο καιρο το προσπαθεις και τι ποσοστο λιπους εχεις;

Txc
01-09-11, 22:18
Ποσο καιρο το προσπαθεις και τι ποσοστο λιπους εχεις;

Eμενα λες?

tasos2
01-09-11, 22:32
Eγω εχω μια τεραστια αναμεσα στον ωμο και το στηθος. Μαλλον εγινε επειδη εκανα πιεσεις με αλτηρες παρα πολλα κιλα και πηγαινα και πολυ κατω τα χερια μου παραπανω απο οσο χρειαζοταν. Ειναι εκει τωρα εδω και 2-3 χρονια. Δε λεει να φυγει. Κατι αλλες μικρες που εκανα κατα καιρους στην πλατη εφευγαν γρηγορα

Kagias
02-09-11, 09:16
Eμενα λες?

Ε ποιος ειναι απο πανω μου :P

Txc
04-09-11, 19:56
Ε ποιος ειναι απο πανω μου :P


Οχι πολυ καιρο, 11% BF

Kagias
12-09-11, 09:51
Κοιτα κι εγω ας πουμε που δεν ειχα ποτε πολλα παραπανω κιλα, εχω πεσει εδω και τρεις τεσσερεις μηνες απο τα 98 στα 91 και στο στηθος ας πουμε το δερμα ειναι αρκετα πιο χαλαρο απ οτι παλιοτερα. Φαινεται ρε παιδι μου οτι ειναι ακομα φτιαγμενο για περισσοτερη μαζα το δερμα. Γενικα τωρα που περασα στα δισετ και ανεβασα λιγο την αεροβια μπορω να πω οτι καλυτερευει. Ειναι και θεμα γονιδιων πιστευω. Εμενα παντα το δερμα μου ηταν προβληματικο.

rey1989
24-11-11, 16:38
Σήμερα που είχα προπόνηση χέρια και ανέβασα κιλά πρόσεξα ότι πετάχτηκαν δύο χοντρές φλέβες (μια σε κάθε χέρι) που πριν δεν φαινόντουσαν και περνάνε πάνω στον δικέφαλο και καταλήγουν να στρίβουν απο πίσω και εχω κάτι ραγάδες στα χέρια στην κλείδωση λίγο πριν ξεκινήσει ο δικέφαλος. Η μία φλέβα περνούσε πάνω στην ραγάδα και ενώ οι ραγάδες δεν φαίνονται εκτός αν τις κοιτάξεις απο κοντά, αυτή φαινόταν απο δυο μέτρα απόσταση που είχα με τον καθρέφτη. Υπάρχει περίπτωση να ξανανοίξει η ραγάδα ?? :shock:

ίσως είναι παράλογος φόβος αλλά μου μπήκαν ιδέες ..

Manos1989
25-11-11, 01:14
Σήμερα που είχα προπόνηση χέρια και ανέβασα κιλά πρόσεξα ότι πετάχτηκαν δύο χοντρές φλέβες (μια σε κάθε χέρι) που πριν δεν φαινόντουσαν και περνάνε πάνω στον δικέφαλο και καταλήγουν να στρίβουν απο πίσω και εχω κάτι ραγάδες στα χέρια στην κλείδωση λίγο πριν ξεκινήσει ο δικέφαλος. Η μία φλέβα περνούσε πάνω στην ραγάδα και ενώ οι ραγάδες δεν φαίνονται εκτός αν τις κοιτάξεις απο κοντά, αυτή φαινόταν απο δυο μέτρα απόσταση που είχα με τον καθρέφτη. Υπάρχει περίπτωση να ξανανοίξει η ραγάδα ?? :shock:

ίσως είναι παράλογος φόβος αλλά μου μπήκαν ιδέες ..

Tι εννοείς να ''ξανανοίξει''?
Οι ραγάδες δε φεύγουν ούτε κλείνουν ποτέ....

rey1989
25-11-11, 11:20
@Manos1989

το ξέρω αλλά αυτές έχουν γίνει άσπρες και επειδή είμαι πολύ άσπρος γενικά στο δέρμα δεν φαίνονται καθόλου. αυτό που ήθελα να πω είναι αν μπορούν να ξαναγίνουν κόκκινες .. γιατί όπως είναι τώρα δεν φαίνονται αλλα όταν πετάχτηκε η φλέβα πάνω στην ραγάδα φαινόταν πολύ έντονα. 8-)

Marios_pek
13-06-12, 02:26
Μια ερωτηση παιδες :green: Με την αυξηση της ποσοτητας καταναλωσης νερου καθημερινως παιζει να περιορισω τις ραγαδες? Γιατι δεν πινω πανω απο 1,5 λιτρο και ακουσα οτι πρεπει κοντα στα 4 την ημερα...Καποιο αλλο τρικ? Κρεμα απο γιατρο βαζω ηδη...

kokolakis
13-06-12, 15:40
φιλαρακο αν δεις αποτελεσματα απο την κρεμα στειλε μου σε πμ την μαρκα και την τιμη.... αν και απο οτι εχω καταλαβει αν εμφανιστουν δεν φευγουν....

TeoMaN
13-06-12, 15:45
στειλε και σε μενα αμα φευγουν παρολα αυτα αμα κανεις καλη διατροφη γυμναστικη μπορει να περιωρισουν αλα οχι να φιγουν

kokolakis
13-06-12, 15:53
η κοιλια μου ειναι σαν την ζεβρα :P
αλλα δεν εχω κανει και τιποτα για να τις αντιμετωπισω...

s0k0s
13-06-12, 15:53
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1056-%CE%A1%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82&highlight=%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%82

kokolakis
13-06-12, 15:57
:love:

magdaline
13-06-12, 16:21
Ραγάδες.. άμα έχεις κορμαρα τις ραγάδες θα κοιτάνε οι άλλοι.. φτιάξε πρώτα το κορμί όπως το θες και οταν το μόνο προβλημα σου ειναι οι ραγάδες ψάξτο.

Έχασα 40 κιλά , οι ραγάδες παρέμειναν, μειώθηκαν μεν με τρελή γυμναστική διατροφη στα 3 χρόνια που είμαι αδύνατη αλλά παραμένουν, αλλά είναι το τελευταίο που με νοιάζει πραγματικά.

Αλοιφές υπάρχουν πολλές, πήγαινε σε ένα φαρμακείο και διάλεξε. Επίσης υπάρχουν και βότανα διαφορα.. όπως ο κισσός, επίισης θα το βρεις στο φαρμακείο.

jargj
10-07-12, 09:11
Επειδη το έχω ψάξει το θέμα οι ραγάδες δεν φέβγουν ποτέ με αλοιφές άπλα εξασφενουν, δεν φαινονται τοσο έντονα εκτος βέβαια τις πλαστικής...καλές είναι οι κρέμες αλλα χρειάζονται πολύ καιρο για να δεις αποτελέσματα και παλί μην φανταστείς κάτι τρελό...κάποιος που γνωρίζει που έχεις ραγάδες πάλι θα τις βλέπει κα8αρά ενω οι άλλοι όχι αλλα αν το προσέψουν φαίνεται...κάτι που προτείνουν κάποιοι γιατροί στις γυναίκες όταν είναι έγκυες είναι η βαζελίνη αλλά όχι για να φύγουν για να μήν εμφανιστούν και απο όσο ξέρω ισχυεί...

Nikoskom
10-07-12, 11:02
Επειδη το έχω ψάξει το θέμα οι ραγάδες δεν φέβγουν ποτέ με αλοιφές άπλα εξασφενουν, δεν φαινονται τοσο έντονα εκτος βέβαια τις πλαστικής...καλές είναι οι κρέμες αλλα χρειάζονται πολύ καιρο για να δεις αποτελέσματα και παλί μην φανταστείς κάτι τρελό...κάποιος που γνωρίζει που έχεις ραγάδες πάλι θα τις βλέπει κα8αρά ενω οι άλλοι όχι αλλα αν το προσέψουν φαίνεται...κάτι που προτείνουν κάποιοι γιατροί στις γυναίκες όταν είναι έγκυες είναι η βαζελίνη αλλά όχι για να φύγουν για να μήν εμφανιστούν και απο όσο ξέρω ισχυεί...

Δεν ειναι πλαστικη αλλα λειζερ..και παλι ομως θα δεις ναι μεν καποια διαφορα αλλα δεν θα εχουν εξαφανιστει ετσι ξερω..

Αυτο που ειπες για την βαζελινη ισχυει..

Γενικοτερα μην σας απασχολουν οι ραγαδες..εσεις να κοιτατε να ειστε οσο πιο σωστοι γινεται σε διατροφη,γυμναστικη,χτιστε ενα ωραιο σωμα και μετα οι ραγαδες δεν θα σας νοιαζουν καθολου..ουτε που θα τις βλεπετε :P

TheWorst
15-07-12, 12:00
Εμφανιστηκαν ραγαδες στους ωμους.. Χθες εκανα ενα cheat day και το πρωι τωρα που κοιταχτηκα ραγαδες και στους ωμους που δεν εχουν ξαναεμφανιστει εκει.. Και νομιζα με 4000 θερμιδες σαβουρα χθες θα ειχα βαλει κανα κιλο , αλλα .... WTF?? 1,5 κιλα πισω :shock: Παλια μου εμφανιζοταν στους τραπεζιους για 1-2 το πολυ 3 μερες και εφευγαν με καμια σαβουρα 1 φορα ή απλως εξαφανιζοταν.. Λετε να φυγουν ή οχι ?

gym
15-07-12, 15:09
ρε συ χειροτερε...οι ραγαδες δενε ρχονται και φευγουν ετσι απλα...

οι ραγαδες αν βγουν,θα μεινουν εκει...στην αρχη ειναι κοκκινωπες και μετα οσο περναει ο καιρος ασπριζουν...

εισαι σιγουρος ρε συ οτι ειναι ραγαδες?:unsure:

tasos2
15-07-12, 17:00
Εμενα μου ειχε βγει ραγαδα μεταξυ στηθος και ωμου πριν 3 χρονια και ακομα ειναι εκει απλα εχει ασπρισει οπω λεει η gym

murder
15-07-12, 20:53
φιλε μου ..επδ ειχα και εχω το ιδιο προβλημα.....το εψα3α και βρηκα μια πολυ καλη κρεμα που κνει πραγματικα καλη δουλεια....ειναι φτιαχτει και κοστιζει 35ε και ειναι 40-50γρ δεν ειμαι συγουρος!! :welcome:

gym
15-07-12, 20:55
οτι και να βαλετε πανω στις ραγαδες δεν φευγουν...αν μπορειτε να κανετε κατι,αυτο ειναι να βαλετε καποια κρεμα για να ασπρισουν πιο γρηγορα...και αυτο παλι υποθετικο ειναι...απο εκει και περα δεν πα να βαλετε και κουβαδες απο κρεμες,ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ...σορρυ αλλα ειναι η πικρη αληθεια :green:

TheWorst
15-07-12, 21:00
Χωρις κρεμα εξαφανιζοταν στους τραπεζιους και εχουν βγει αρκετες φορες.. Αλλα εχουν φυγει μετα κιωλας..Δεν ασπριζουν , απλα εξαφανιζονται..Σε αλλα μερη του σωματος , δικεφαλα και ποδια ας πουμε εχω και κοκκινες και ασπρες

kostas_m
18-07-12, 14:55
μια κυρια απο λαμια λεει : δινω 3 χαπια (πρωι,μεσ.βραδ.) και ενα λαδι .. και σε λιγους μηνες ειναι ολα κομπλε..

δειτε εδω:
http://www.e-gynaika.com/2010/06/blog-post_5497.html

καθως και λιγο ποιο κατω τα 365 σχολια και περιμενω τις γνωμες σας λεω να την κανω την τρελα τις αγορας αλλα επιφυλασομαι μην λενε τιποτα ....ξερετε μπλοφα :P

βασιλης ορφανιδης
23-08-12, 13:06
με ποιους τροπους μπορει το δερμα να ενυδατωθει καλυτερα και να γινει πιο ελαστικο?

xelashai
23-08-12, 13:15
με ποιους τροπους μπορει το δερμα να ενυδατωθει καλυτερα και να γινει πιο ελαστικο?

:welcome:
υπαρχουν τοσα πολλα προιοντα στην αγορα...
το σημαντικοτερο βεβαια ειναι αρκετο νερο..
τι ακριβως ψαχνεις?

βασιλης ορφανιδης
23-08-12, 13:27
κοιτα επειδη το σωμα μυ εχει μια ταση στο να βγαζει ραγαδες μου ειπε ενας γιατρος να ενυδατωνω το δερμα μυ καλα και να το κανω πιο ελαστικο και πριν την προπονηση να βασω στα σημεια πυ εχω ραγαδες μια ενυδατικη κρεμα ή βαζελινη αλλα δεν ξερω τι απ τα δυο και λεω μηπως κανεις απο εδω ξερει!

xelashai
23-08-12, 13:33
υπαρχουν ειδικες κρεμες στο φαρμακειο για τις ραγαδες...αρκετα καλη ειναι η simulcium G3(γυρω στα 25ευρω)
συμπληρωματικα μπορεις να παρεις και ενα λαδακι να κραταει υγρασια το δερμα μετα το ντουζ....της now foods:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 23:26
κρεμες AQUASOL,BEPANTHOL.επισης παρε απο το φαρμακειο EVIOL και κοψε την καψουλα,απλωνοντας την ελαιωδη βιταμινη στην περιοχη.ALOE VERA επισης θα βοηθουσε

katerina.
01-09-12, 23:37
υπαρχουν ειδικες κρεμες στο φαρμακειο για τις ραγαδες...αρκετα καλη ειναι η simulcium G3(γυρω στα 25ευρω)
συμπληρωματικα μπορεις να παρεις και ενα λαδακι να κραταει υγρασια το δερμα μετα το ντουζ....της now foods:thumbup:

simulcium πεταμενα λεφτα ...ελαιολαδο και αμυγδαλελαιο χυμα απο το φαρμακειο ...;)

katerina.
01-09-12, 23:38
κρεμες AQUASOL,BEPANTHOL.επισης παρε απο το φαρμακειο EVIOL και κοψε την καψουλα,απλωνοντας την ελαιωδη βιταμινη στην περιοχη.ALOE VERA επισης θα βοηθουσε

:thumbup::thumbup::thumbup:...;)

s0k0s
02-09-12, 10:03
Εμενα μου ειπανε κατι για ψευδαργυρο + vit. C οτι βοηθαει για τις ραγαδες, δεν ξερω αμα ισχυει, δεν το δοκιμασα.

katerina.
02-09-12, 10:20
Εμενα μου ειπανε κατι για ψευδαργυρο + vit. C οτι βοηθαει για τις ραγαδες, δεν ξερω αμα ισχυει, δεν το δοκιμασα.

ολα τα παραπανω βοηθανε προληπτικα ....σημαντικο ρολο παιζει βεβαια και η ποιοτητα του δερματος ..αν ειναι να κανεις ραγαδες οτι και να βαλεις οτι και να παρεις .. δεν τις αποφευγεις ..

το συμπληρωμα ψευδαργυρου και vit c ...με την παροδο του χρονου βελτιωνει την υφη του δερματος και τις κανει να φαινονται λιγοτερο ...;)

s0k0s
02-09-12, 10:22
Ευχαριστω για την πληροφορια.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-09-12, 12:44
οι ραγαδες μονο με laser σε δερματολογο

s0k0s
02-09-12, 12:47
Τα υπολοιπα δν βοηθανε ουτε καν;
Γιατι αυτο οπως ακουγεται κοστιζει καπως...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-09-12, 12:57
οχι δεν κανουν τιποτε,ναι ειναι ακριβο

Eddie
02-09-12, 15:12
Doc γιατι εχω την εντυπωση οτι ουτε με laser φευγουν?Βασικα εαν εφευγαν με laser,η με οποιοδηποτε αλλο τροπο,οι επαγγελματιες ΒΒ οπως ο centopani πχ που ειναι καρασκισμενος γιατι δεν κανει αφαιρεση?

Simulcium και λοιπες κρεμες προσωπικα δε με βοηθησαν καθολου.Αυτες περισσοτερο δουλευουν στις εγκυες κανοντας χρηση απ την αρχη της εγκυμοσυνης για να κραταει το δερμα πιο ελαστικο στην αποτομη αυξηση της κοιλιακης χωρας.Αν ξεφυγεις,υστερα δε μαζευεται..απλως απο μωβ γινονται ασπρες,παντα ομως θα αχνοφαινονται και θα τις νιωθεις στην αφη.Καλυτερα αν καποιος θελει να κανει χρηση κρεμων,να χρησιμοποιησει bepanthol,aloe vera οπως προτεινει ο doc,ακομα και βαζελινη.

magdaline
02-09-12, 15:24
guys..σιγά το πράγμα οι ραγάδες.. με τη πολλή γυμναστική μειώνονται.. οπως κ με τη καλη διατροφή υποθέτω.. εγώ είχα πάρα πολλές.. τώρα εχουν μειωθεί αρκετά θα έλεγα.. σιγά μη τις προσέχουν..μη γινομαστε υπερβολικοι.

kokolakis
02-09-12, 15:33
την αλοη βερα λεω να την δοκιμασω μιας και εχουμε 2 φυτα και την εχει κανει η μανα μου πανακεια...

για ποσο καιρο ομως να την χρησιμοποιω...?

Stella
02-09-12, 15:35
E, είναι και ένας ακόμα λόγος για να μην ξεφευγετε πολύ στον όγκο.
Πάτε και κανετε όγκο και περνετε 15-20 κιλά.
Ε μετά μην περιμένετε να μαζεψετε το ξεχειλομένο δέρμα. Ποσο να αντέξει και αυτό το ερμο το σώμα μας!

Eddie
02-09-12, 15:48
Λιλα,γυμναζομαι 9 χρονια..εχασα 32 κιλα,εκανα καλη διατροφη,παιρνω βιτ Ε χρονια,εχω δοκιμασει ενα ψοφο κρεμες κι ομως ειναι εκει.Αν θα φυγουν μετα απο 20 χρονια,δε ξερω..το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτες που ειχα,αυτες εχω και τωρα!Κι ακομα πολλοι με ρωτανε..εκει τι εχεις,γατα σε γρατσουνισε?

magdaline
02-09-12, 16:17
Λιλα,γυμναζομαι 9 χρονια..εχασα 32 κιλα,εκανα καλη διατροφη,παιρνω βιτ Ε χρονια,εχω δοκιμασει ενα ψοφο κρεμες κι ομως ειναι εκει.Αν θα φυγουν μετα απο 20 χρονια,δε ξερω..το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτες που ειχα,αυτες εχω και τωρα!Κι ακομα πολλοι με ρωτανε..εκει τι εχεις,γατα σε γρατσουνισε?

τοτε εγώ ήμουν πιο τυχερή παρόλο που δεν είμαι μικρής ηλικίας

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-09-12, 16:51
για πιο λογο να τις αφαιρεσει ο σεντοπανι,η ο καθε επαγ/τιας,αφου ξερει οτι ενδεχεται να ξανασκιστει το δερμα του;ουτε η σωματοτροπινη τις διορθωνει,συμφωνα με τη θεωρια οτι ανανεωνει το δερμα.αν ηταν ετσι,κανεις επαγ/τιας δε θα ειχε,που ειναι ολο το χρονο μεσα στην αυξητικη ορμονη με δοσεις16i.u/μερα.οι ραγαδες ειναι θεμα ελαστικοτητας του δερματος.γινονται οταν ο μυς μεγαλωσει αποτομα,η οταν το υποδοριο λιπος αναπτυχθει αποτομα.ετσι,νεαρα παιδια σε θεραπειες ογκου,κανουν σκισηματα στην περιοχη του στηθος και μασχαλης,ενω παχυσαρκες κυριες στην περιοχη της μεσης.το να απλωνεις βιταμινη εψιλον,βοηθα στην ελαστικοτητα.αυτο κανουν οι εγκυες στην περιοχη της κοιλιας.

arnoldmitsos88
20-04-13, 17:53
έχω βγάλει 2, μια δίπλα από την μασχάλη και μία δίπλα από το δεξί παπάρι πωωω και έχω να βγάλω κι άλλες ακόμα ΧΑΛΙΑ

kok
22-04-13, 00:47
Όταν παίρνει κάποιος σε σύντομο χρονικό διάστημα πολλά κιλά, το πιό πιθανό είναι να αποκτήσει ραγάδες στο δέρμα. Το δέρμα αναπτύσσεται πιό αργά από ότι οι μύες. Οι ραγάδες δεν είναι τίποτα άλλο από τραυματισμούς του δέρματος. Οφείλονται σε έλλειψη ψευδάργυρου. Συνετό είναι γιά όποιον σκοπεύει να εκτοξέυσει το σωματικό του βάρος, βλέπε περίοδος όγκου, να αρχίσει από ένα μήνα πρίν να παίρνει συμπλήρωμα ψευδάργυρου. Εαν έχετε αποκτήσει μία φορά ραγάδες, θα τις έχετε για όλη σας τη ζωή. Λανθασμένα πιστεύεται από κάποιους ότι ραγάδες δημιουργούνται και από την δραστική απώλεια βάρους. Μόνο με την γρήγορη αύξηση βάρους άρα και σωματικού όγκου συμβαίνει αυτό. Με λέιζερ, όπως διάβασα κάπου σε αυτό το φόρουμ, δεν απομακρύνονται, μόνο με πλαστική χειρουργική. Αυτά!

TRIANTAFYLLOU
22-04-13, 03:09
απλα να συμπληρώσω σ αυτο που είπε ο Αλέκος ότι στην απότομη μείωση βαρους πιθανόν να φαίνονται πιο έντονα γιατι επειδη χαλαρώνει το δέρμα οι πτυχώσεις δείχνουν πιο έντονα , ενω στην αυξηση το δερμα αν λόγω κληρονομικότητας και μη ελαστικότητας τεντωσει τοτε σκίζετε σαν ραγάδες

το πρόβλημα μειώνετε όταν κάνουμε διατροφη που να μας καλύπτει τις ελείψεις σε συστατικα που κάνουν το δερμα να χάνει την ελαστικότητα , σε συνδιασμό με τοπικη εφαρμογη κάποιας αλοιφής που να βοηθάει στην ελαστικότητα , όπως είπαμε αυτες που χρησιμοποιούν και γυναίκες κατα την εγκυμοσύνη που ανοιγει η κοιλια και χρειάζετε ενυδατωση και ελαστικότητα

ως αναφορα για το λέιζερ δεν ξερω αν ενοούσαν αυτο που εφαρμόζετε και κατα την πλαστικη χειρουργική

arnoldmitsos88
22-04-13, 09:16
κλάφτα χαράλαμπε. πως μας έχει κάνει έτσι ο Θεός??? όλα μελετημένα

amateur666
22-04-13, 14:37
δοξα το θεο εμεις οι καυκασιοι δεν εχουμε συνηθως τοσο μεγαλο θεμα με αυτο...:turtle:

Mpozos
11-06-13, 22:16
Άλλοι λεν οτι οι ραγάδες δεν φεύγουν ποτέ, άλλοι λένε οτι φεύγουν με λάιζερ. Μιλάω για να φύγουν τελείως οι ραγάδες 100% οχι να μειωθούν η να ασπρίσουν.

Έχουμε κάποια θεραπεία;

εδώ όπως βλέπεται είναι το κοιλιακό μου μέρος, τις έχω σχεδόν την μισή ζωή μου, ειμαι 17 χρονών και το μόνο που άλλαξε είναι απο ροζ να γίνουν άσπρες.

69004

σε αυτό το κοιλιακό μέρος γίνετε αποκατάσταση του δέρματος "100%" ;

Eddie
11-06-13, 22:22
Χωρις να ειμαι απολυτος,οχι.Εχω κι εγω σ αυτο το σημειο,απ οταν πηγα φανταρος..πριν 7 χρονια.Και διαιτα να κανεις,οσο αδυνατιζεις τοσο θα πλαδαρευει το δερμα..δυστηχως.Εκτος κι αν εχεις ελαστικο δερμα,που δε νομιζω γιατι τοσα χρονια θα ειχαν φυγει (λογικα)

jam
26-02-14, 04:33
επειδη αρχισα να εχω ενα προβληματακι με ραγαδες στα χερια και ακομη νιωθω αυτη την πιεση στο δερμα οτι παει να ''σπασει'' ξερουμε κατι για να τις προλαβω κατι για βαζελινη και αλοε βερα ακουσα ξερετε κατι , ισχυει καποιο απο αυτα ?` :unsure:

loufas
15-03-14, 01:24
Πρεπει να παίζει και το γενετικό θέμα εδω.Κάποιοι παχύνουν και αδυνατίζουν μπαμ μπαμ κάθε χρόνο και δε βγάζουν ραγιάδες.Ο ψευδαργιρος λενε κανει καλό για πρόληψη της ραγαδας.

hoffman
15-03-14, 16:07
Χωρις να ειμαι απολυτος,οχι.Εχω κι εγω σ αυτο το σημειο,απ οταν πηγα φανταρος..πριν 7 χρονια.Και διαιτα να κανεις,οσο αδυνατιζεις τοσο θα πλαδαρευει το δερμα..δυστηχως.Εκτος κι αν εχεις ελαστικο δερμα,που δε νομιζω γιατι τοσα χρονια θα ειχαν φυγει (λογικα)

Φίλε μου ότι και να βάλεις τσάμπα θα το βάλεις άμα οι ραγαδες βγούνε δεν φεύγουν μετά,στο λέω γιατί δοκίμασα σχεδόν τα πάντα,εγώ λόγο κιλών παλιά έχω στο στομάχι και στα χέρια δεν φεύγουν με τίποτα

Στάλθηκε από το Xperia Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χριστοφορος123
18-06-15, 03:47
Guyz κανω ενα bump. Εχω βγαλει πολυ εντονες ραγαδες στα φτερα που ενωνονται με τον ωμο και στο εσωτερικο μερος του δικεφαλου. Απο αυτα που διαβασα για τις ραγαδες δε γινεται τιποτα; Οχι τπτ αλλο αλλα μη γινω ολος μια ραγαδα.

mens sana
18-06-15, 04:53
Δυστυχως Χριστοφορε οι ραγαδες δεν φευγουν. Το zinc λενε πως ειναι καλο για προληψη, αν και πιστευω πως αν ειναι το δερμα σου ανελαστικο θα σου βγουν ο,τι κι αν κανεις (εκτος κι αν δεν κανεις βαρη :green:). Παντως αν εχεις μονο στο συγκεκριμενο σημειο, μικρο το κακο.

Nickman
18-06-15, 05:23
θα δώσω και γω info για όσους ρωτάνε για ραγάδες. Είναι τώρα 10 χρόνια που τις έχω, ήμουν παχουλό παιδί όταν ήμουν 12 στα 13 και πήρα και πολύ γρήγορα ύψος που μου εμφάνισαν ραγάδες. Λίγα χρόνια μετά που ξαναπήρα κιλά, μου ξαναεμφανίστηκαν κι άλλες. Πήγα πριν λίγα χρόνια για λέιζερ, αλλά χαμένα λεφτά παιδιά, δεν φεύγουν. Αφήστε που κοστίζει αρκετά και είναι σαν να σε καίνε όταν σου περνούν το λέιζερ... Απλά ασπρίζουν με τον καιρό. Η πρόληψη σ'αυτό το θέμα είναι αρκετά σημαντική αν δεν θελεις να σου βγουν κι άλλες. Όπως αυτό για τον ψευδάργυρο που δεν το γνώριζα κι ολας...

SOLID
18-06-15, 11:20
Guyz κανω ενα bump. Εχω βγαλει πολυ εντονες ραγαδες στα φτερα που ενωνονται με τον ωμο και στο εσωτερικο μερος του δικεφαλου. Απο αυτα που διαβασα για τις ραγαδες δε γινεται τιποτα; Οχι τπτ αλλο αλλα μη γινω ολος μια ραγαδα.

Αν σου ειναι ακομα στην φαση που ειναι κοκκινες πολυ μπορεις να τις προλαβεις ΤΕΛΕΙΩΣ ακομα και με φυσικους τροπους,το ιδανικο ειναι συνδυασμος καποιας καλης κρεμας και αλλων οπως vitamin E oil,vitamin C,calendula oil,lavender oil,coconut oil,magnesium oil,vitamin A oil,glycolic acid,shea butter,Olive oil,rose oil,myrrh oil,geranium oil,alfalfa oil,aloe vera oil,chamomile oil ειναι διαφορα ακομα δεν θυμαμαι ακομα και λεμονι σε επαληψη και το ζουμι απο πατατα.

Γενικα αν κανεις ψαξιμο παιζουν πολλα.Εμπειρια προσωπικη δεν εχω αλλα σε κοπελα που ξερω την ειχαν βοηθησει ορισμενα απο αυτα.ΒΑΣΙΚΟ ειναι να μην εχουν προλαβει να γινουν λευκες οι ραγαδες εκει ειναι πολυ δυσκολο γενικοτερα και παμε σε λειζερ μαλλον και τετοια.

Nive
18-06-15, 11:37
Λοιπόν οι ραγάδες απαξ και εμφανιστούν δεν φεύγουν ποτέ!!!
Και laser να κάνεις κανείς δεν σου εγγυάται πως δεν θα ξαναεμφανισθούν!
Τώρα η πιο απλή λύση είναι μετά το μπάνιο λίγο baby oil ή αμυγδαλέλαιο.
Υπάρχουν και διάφορα σκευάσματα κυρίως για εγγύους όπως η mustella αλλά εκτός του οτι είναι πανάκριβες το μόν που κάνουν είναι να φρενάρουν την δημιουργία τους ή να περιορίζουν την αύξησή τους. Αν αρχίσεις ν`ανοίγεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το φρενάρεις και όχι να το κλείσεις.

Metalhead|T|
18-06-15, 13:35
Τώρα η πιο απλή λύση είναιαμυγδαλέλαιο.


οτι ειπε ο Nive..και εγω εχω μεγαλα ανοιγματα στη βαση του δικεφαλου ,φαινονται σε διπλη δικεφαλων,εκει που ενωνει ο ομως με το χερι...

Αμυγδαλέλαιο..και αν εχεις υπομονή βαζελίνη...αν και λερώνει τα πάντα....Το εχω ακουσει απο μαιευτηρ-γυναικολόγο,για ραγαδες της κοιλιάς..αλλα δεν μπορώ να εγγυηθώ...

Χριστοφορος123
18-06-15, 13:42
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες αυτο με τη βαζελινη ισως πριν το μπανιο να ειναι κομπλε για να μην λερωσω τα παντα.θα κανω ενα search να δω τι ειναι αυτο το αμυγδαλελαιο. Με τι συχνοτητα πρεπει να τα βαζουμε αυτα;

Nive
18-06-15, 14:02
Τάσο γέννησε η γυναίκα και τα`χω πρόσφατα. ;)
Το αμυγδαλέλαιο είναι best value for money.

Χριστόφορε 2-3 φορές την ημέρα αν νιώθεις φαγούρα-πόνο στις άκρες τους (που σημαίνει πως ανοίγουν) αλλιώς μετά το μπάνιο΄είναι οκ. Σκέψου πως πρέπει να είσει ενυδατωμένος όσο το δυνατόν καλύτερα στην περιοχή οπότε βάλτα κάτω και δες.
Η βαζελίνη αφήνει στάμπες είναι πιο πηκτή και κρατάει περισσότερη ώρα αλλά είναι παράγωγο πετρελαίου ρε γαμώτο και δεν τα`χω σε εκτίμηση. :unsure:

Αν είναι κόκκινες πάει να πει πως ή ανοίγουν ή έχουν τσιτώσει και θ`ανοίξουν....εκεί πλακώνεις ενυδάτωση. Αν είναι άσπρες ό,τι και να βάλεις δεν κάνεις τίποτα γιατί κοιμούνται. :green:

Χριστοφορος123
18-06-15, 14:11
Ειναι κοκκινες πολυ φιλε μου. Φαγουρα η κατι που λες δν εχω νιωσει ποτε εβαλα βαζελινη. Οχι οτι με απασχολουν κ πολυ οι ραγαδες αλλα οσο μπορουν να αποφευχθουν ειναι καλο.

Χριστοφορος123
18-06-15, 14:18
95869

95870

Οταν τεντωνω το δερμα φαινονται εντονα, αλλιως ειναι μαζεμμενες και δε φαινονται ιδιαιτερα.

Nive
18-06-15, 14:30
....έχω στο ίδιο σημείο μία δύο μικρές αλλά κλάιν....
Καλή υπομονή φίλε, θα σου γίνει καθημερινή συνήθεια για λίγο καιρό. :thumbup:

Ανδρεας
18-06-15, 14:56
Αν είναι άσπρες ό,τι και να βάλεις δεν κάνεις τίποτα γιατί κοιμούνται. :green:

άρα τσάμπα κόπος να βάζω ενυδατικές:turtle:
περιμένω απλά να ξεθωριάσουν με το μαύρισμα?

Nive
18-06-15, 16:59
Παίδες δεν είμαι δερματολόγος.
Εμπειρικά είναι αυτά που σας λέω και όσα έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό. :thumbup:

Χριστοφορος123
18-06-15, 17:16
I don't give a shit για τις ραγαδες guyz απλα κουβεντα να γινεται :P Τι να κανουμε..θυσιαζομαστε για το powerlifting

Ανδρεας
18-06-15, 17:25
Παίδες δεν είμαι δερματολόγος.
Εμπειρικά είναι αυτά που σας λέω και όσα έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό. :thumbup:

εμένα μ έγραψε μια ενυδατική π βάζουν κ οι έγκυοι:green:


I don't give a shit για τις ραγαδες guyz απλα κουβεντα να γινεται :P Τι να κανουμε..θυσιαζομαστε για το powerlifting

εε άμα είναι να διαλέξεις μυς+δυναμη vs ραγάδες νμζ είναι εύκολη απόφαση :weights:

Nive
18-06-15, 17:35
Ανδρέα και`γω έτσι τα έμαθα :P

Χριστόφορε....δώσε πόνο-κιλά και επαναλήψεις :welcome:

COBRA_STYLE
18-06-15, 22:30
Κ γω ειμαι λιγο σα ζεβρα αλλα κλαιν...νταξ δε θα με χαλαγε να μη τις ειχα,αλλα οκ,θα'χω να τις θυμαμαι σαν παρασημα οταν μεγαλωσω:green:

Nive
18-06-15, 23:46
Αν ψαξετε προδιαθεσικους παραγοντες κλπ θα παθετε. Μεχρι και διατροφη φτωχη σε ινες ειναι ικανη να δημιουργησει ραγαδες ή σε ατομα με φτωχες αποθηκες κολλαγονου λογο ελλειψης καποιου ενζυμου....φυσικα και κληρονομικοτητα!!

Εσεις που ειστε μπρατσελοι βεβαια ανοιγετε πιο ευκολα. :bbbiceps:

Feth
18-06-15, 23:49
Μεχρι και διατροφη φτωχη σε ινες


Παω να φάω βρώμη:green:

beegee
19-06-15, 15:45
υπαρχουν 2 προιοντα που κανουν δουλιτσα αλλα δεν ξερω ...μπορω να τα κατονομασω εδω?????:unsure:

Levrone
19-06-15, 15:50
Όταν λες δουλεια?

beegee
19-06-15, 15:54
αρκετα μεγαλη βελτιωση ... θαυματα δεν γινονται

Metalhead|T|
19-06-15, 16:05
Aν μιλας για φαρμακευτικά που ανήκουν στην κατηγορία των στεροειδών-αναβολικών κ.ο.κ δεν επιτρέπεται :)

beegee
19-06-15, 18:24
ειναι απλες κρεμες του εμποριου . βασικα μια κρεμα και ενα λαδακι. πολυ καλα και για τις ραγαδες και για τις ουλες .
η κρεμα ειναι η simulcium G3 και το λαδακι το bio-oil

mens sana
19-06-15, 18:42
Οταν λες πολυ καλα για τις ραγαδες, τι εννοεις?

beegee
19-06-15, 19:04
οτι βγαζεις αλλες τοσες :green:
τι να εννοω? τις μειωνουν ορατα και προλαμβανουν νεες

lila_1
19-06-15, 19:20
Aν μιλας για φαρμακευτικά που ανήκουν στην κατηγορία των στεροειδών-αναβολικών κ.ο.κ δεν επιτρέπεται :)
τι λές ρε τάσο :rolf::rolf: στις ραγάδες είμαστε

Ανδρεας
19-06-15, 19:31
τι λές ρε τάσο :rolf::rolf: στις ραγάδες είμαστε

χαχαχαχα


εγω εχω μια της rilastil, αν κ δεν ειδα κ μεγαλη διαφορα (κ γι αυτο βαριεμαι να βαζω πολυ συχνα)

vaggan
19-06-15, 19:34
εγω εκπλησσομαι οτι τοσοι αντρες εδω εχετε ραγαδες λες και ειστε γκομενακια:P:P:turtle::bbbiceps:

Metalhead|T|
19-06-15, 19:34
Ε και..γνωστο φαρμακο χρησιμοποιείται για οστεοπόρωση,σκληρυνση κατα πλακας κ.ο.κ ,οπως και για bodybuilding....το ενα δεν αναιρεί το άλλο....

Πολλά φάρμακα αναφερουν στις οδηγίες αν ειναι στεροειδή αντιφλεγμονώδη πχ ή βρογχοδιασταλτικό ,η αλλης κατηγορίας...ειναι πιο σωστό να μην αναφερθεί γιατι καποιος με ποια απλη αναζήτηση μπορεί να το χρησιμοποιήσει διαφορετικά....

vaggan
19-06-15, 19:39
δεν υπαρχει στεροειδες που να ειναι καταλληλο για την προληψη των ραγαδων ειναι οτι πιο αστειο εχω ακουσει αφου τα αναβολικα στεροειδη ειναι γνωστο πως προκαλουν ραγαδες απο αποτομη αυξηση μυικου βαρους

Nive
19-06-15, 21:05
Τασο ακομη και για καρκινο τα δινουν...

Μην το πατε πολυ μακρυα με τις κρεμες...απλα σκεφτειτε πως υπαρχουν μεχρι και σκευασματα απο σαλια σαλιγκαριου που αναδομει μονο του το κελυφος του!!!

Metalhead|T|
19-06-15, 23:07
δεν υπαρχει στεροειδες που να ειναι καταλληλο για την προληψη των ραγαδων ειναι οτι πιο αστειο εχω ακουσει αφου τα αναβολικα στεροειδη ειναι γνωστο πως προκαλουν ραγαδες απο αποτομη αυξηση μυικου βαρους

μαλλον η ιδιότροπη διατροφή σου σε εχει επηρεασει ως προς το να σκεφτείς....ΔΕΝ γνωρίζω τι φαρμακα υπάρχουν για τις ραγάδες ,αναφέρθηκα θεωρητικά στο 1ο πόστ,στο αν ειναι αναφορα σε φαρμακευτικό προιόν(στεροειδες) οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ,απο κει και πέρα πως το δέσατε οτι εννοω εγω οτι υπάρχουν φαρμακα με στεροειδή για τις ραγάδες δεν ξέρω