PDA

Επιστροφή στο Forum : χασιμο κιλων σωστα..?



ngk
18-09-10, 00:24
Για σας και παλι παιδια δεν ξερω αν κανω καλα που το γραφω σε αυτο το θεμα ...θα μπω στο θεμα μου ..μολις εκανα εγραφη σε gym και οκ ειναι πολυ νωρις για να πω οτι θελω να χασω κιλα...ειναι μεγαλη κουβεντα ...και απ οτι βλεπω θελει και αρκετη προσπαθεια...εχω ομως μια απορια ...περα απο το προγραμα και την διατροφη που θα μου βγλει ο gym...θα ηθελα να ρωτησω και σας...ειμαι 185...στα 100 κιλα...ποσο θα ηταν το σωστο χρονο και κιλα αναλογα που θα πρεπει να χασω σωστα..ασ πουμε 1 κιλο το μηνα 5 ...γιατι εχω μπει σε μια φαση καθε λιγο και λιγακι να ζυγιζομαι ...κακο αυτο...για βοηθηστε με..

oldhiphop
18-09-10, 01:07
το εχω περαση φιλε!Αρχισε τον διαδρομο και χαλαρα βαροι.επισεις εγω εχανα μεχρι και 3,5 κιλα τον μινα. νομιζω τα 3 κιλα ειναι μια χαρα ανα μινα.Με μια ωραια διατροφη και οχι πολλες πολλες παρεκτροπες απο αυτην θα τα πας τελεια ;) απλος στην αρχη θα εχεις το ανχος αν εχασες κλπ... μετα θα σου φιγει γτ θα βλεπεις οτι ολο και κατεβενεις αριθμακια ;) Keep it Up!

chr04
18-09-10, 05:31
Και εγώ σαν ομοιοπαθής έχω σταματήσει την ζυγαριά. Το καλύτερο είναι το αποτέλεσμα που θα βλέπεις στον καθρέφτη και τα ρούχα σου που σιγά σιγά θα σου είναι μεγάλα όσο εσύ θα αδυνατίζεις. Σε καμιά περίπτωση δεν σταματάς και δεν απογοητεύσαι αν κολλήσεις. Συνεχίζεις και ο οργανισμός σου θα αντιδράσει.

Θεωρητικά είναι αποδεκτό να χάνεις κάθε εβδομάδα μέχρι το 1% του βάρους σου.

oldhiphop
18-09-10, 12:00
Και εγώ σαν ομοιοπαθής έχω σταματήσει την ζυγαριά. Το καλύτερο είναι το αποτέλεσμα που θα βλέπεις στον καθρέφτη και τα ρούχα σου που σιγά σιγά θα σου είναι μεγάλα όσο εσύ θα αδυνατίζεις. Σε καμιά περίπτωση δεν σταματάς και δεν απογοητεύσαι αν κολλήσεις. Συνεχίζεις και ο οργανισμός σου θα αντιδράσει.

Θεωρητικά είναι αποδεκτό να χάνεις κάθε εβδομάδα μέχρι το 1% του βάρους σου.

πολη καλα τα λες φιλε!Ασε που τις διαφορες θα τις βλεπουν και οι τριγιρο και θα στα λενε;)

απλος οπως ειπε και ο φιλος απο πανω μιν το σταματισεις αν δεις οτι κολας!

jimigr
12-11-10, 18:51
παιδια μια ερωτηση! οσο πιο πολους μυς γυμναζεις τοσο πιο πολες 8ερμιδες καιες???

Marine
12-11-10, 19:28
παιδια μια ερωτηση! οσο πιο πολους μυς γυμναζεις τοσο πιο πολες 8ερμιδες καιες???

ναι.

και οσο πιο πολλα σηκωνεις παλι πιο πολλες θερμιδες "καις" απλα λογω του οτι δεν τρως πολυ στην διαιτα οι πιο πολλοι δεν σηκωνουν πολλα..

jimmy007
12-11-10, 20:29
παιδια μια ερωτηση! οσο πιο πολους μυς γυμναζεις τοσο πιο πολες 8ερμιδες καιες???

Το θέμα όμως είναι ότι στην προπόνηση με βάρη χρησιμοποιείς αρχικά την φωσφοκρεατίνη και μετά το μυικό γλυκογόνο εκτός και αν κάνεις πολλές επαναλήψεις αφού οι αργές μυικές ίνες προτιμούν σαν καύσιμο το λίπος...

Galthazar
12-11-10, 21:47
οσο μεγαλυτερους μυς εχεις τοσο καλυτερος ειναι ο μεταβολισμος σου

jimigr
12-11-10, 22:55
δηλαδη αμα κανω πολλες επαναληψης με λιγα κιλα καιω λυπος???

Manos1989
12-11-10, 23:05
δηλαδη αμα κανω πολλες επαναληψης με λιγα κιλα καιω λυπος???

αυτό το συμπέρασμα πως βγήκε?...

Marine
12-11-10, 23:23
αυτό το συμπέρασμα πως βγήκε?...

ε η κλασσικη παπατζα..λιγα κιλα πολλες επαναληψεις = κοιλιακοι ...πφφφ

jimigr
12-11-10, 23:43
den eipa oti einai auto! rotaw aplos!

Marine
13-11-10, 00:22
den eipa oti einai auto! rotaw aplos!

και σου απανταω ..
η καλυτερη γραμμωση ειναι στην κουζινα

jimigr
13-11-10, 00:56
και σου απανταω ..
η καλυτερη γραμμωση ειναι στην κουζινα

egw nomiza oti htane i aerobia!

Marine
13-11-10, 01:20
egw nomiza oti htane i aerobia!

γραφε με ελληνικα ειναι κανονας του φορουμ

70 % διατροφη 10 % γυμναστηριο 15 % ξεκουραση 5 % συμπληρωματα..

jimigr
13-11-10, 01:28
εμενα ο ξαρδεφος μου τρωει οτι σαβουρα βρει και δεν παχαινει και ειναι γραμμωμενος! εγω ετσι και φαω ενα σουβλακι θα παρω 3 κιλα!....!:(

Marine
13-11-10, 11:00
εμενα ο ξαρδεφος μου τρωει οτι σαβουρα βρει και δεν παχαινει και ειναι γραμμωμενος! εγω ετσι και φαω ενα σουβλακι θα παρω 3 κιλα!....!:(

δες πως θα ειναι ο ξαδερφος σου στα 40α του..

Galthazar
13-11-10, 17:47
δες πως θα ειναι ο ξαδερφος σου στα 40α του..

:thumbup::thumbup::clap::clap::clap::bowdown::bowdown::bowdown:
:P

Gaspari
13-11-10, 17:57
δες πως θα ειναι ο ξαδερφος σου στα 40α του..

Ομολογώ +1.. :thumbup:

jimmy007
13-11-10, 18:00
δηλαδη αμα κανω πολλες επαναληψης με λιγα κιλα καιω λυπος???

Aν δεν έχουν οι μύες σου μεγάλο απόθεμα γλυκογόνου καις ΚΑΙ λίπος γιατί οι αργές μυικές ίνες μπορούν να χρησιμοποιήσουν και το λίπος σαν πηγή ενέργειας. Αντίθετα, με λίγες επαναλήψεις καις κατα 95% τουλάχιστον φωσφοκρεατίνη και γλυκογόνο...

Marine
13-11-10, 18:59
Aν δεν έχουν οι μύες σου μεγάλο απόθεμα γλυκογόνου καις ΚΑΙ λίπος γιατί οι αργές μυικές ίνες μπορούν να χρησιμοποιήσουν και το λίπος σαν πηγή ενέργειας. Αντίθετα, με λίγες επαναλήψεις καις κατα 95% τουλάχιστον φωσφοκρεατίνη και γλυκογόνο...

Δηλαδη μου λες οτι αμα κανω 100 επαναληψεις με 10 κιλα θα κουραστω πιο πολυ αμα κανω 10 επαναληψεις με 100 κιλα??

jimmy007
13-11-10, 20:57
Δηλαδη μου λες οτι αμα κανω 100 επαναληψεις με 10 κιλα θα κουραστω πιο πολυ αμα κανω 10 επαναληψεις με 100 κιλα??

Που κολλάει η κούραση?
Αν θεωρήσουμε ότι προσεγγιστικά ασκούμε το ίδιο έργο και στις 2 περιπτώσεις(που δεν ισχύει με ακρίβεια λόγω διαφορετικής αντίστασης αέρα),τότε στην πρώτη περίπτωση ο οργανισμός θα χρησιμοποιήσει για να παράγει αυτό το έργο ενδεχομένως και το λίπος που διαθέτει ενώ στην άλλη περίπτωση αυτό είναι πιο δύσκολο...