PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατηρηση περιπου στα ιδια κιλα κ γραμμωση....



s33k3rgr
19-09-10, 15:44
Γεια χαρα. Νεο μελος εδω και οπως ειναι λογικο εχω αρκετες αποροιες. Δεν ειμαι βεβαια και εντελως ασχετος με το χωρο του γυμναστηριου καθως κατα καιρους πηγαινα για ορισμενες περιοδους μετα εφευγα, ξαναπηγαινα κοκ. Τωρα ειμαι 29 κ 83 κιλα 1.80 υψος και απο τον τιτλο του θρεντ καταλαβαινεται οτι δεν θελω να ανεβω τοσο πολυ σε κιλα αλλα να βελτιωσω την γραμμωση μου και να εχω απωλεια λιπους. Το οριο βαρους που εχω βαλει στον εαυτο μου ειναι μεχρι 88 κιλα να φτασω σε περιοδο που θελω να αυξησω ογκο αλλα και παλι θελω να επιστρεψω εκει γυρω στα 82-83 κιλα. Επισης στην διατροφη μου εχω αποφασισει να μην χρησιμοποιω συμπληρωματα καθολου εκτος απο τις γνωστες μπαρες-σοκολατες πρωτεινης. Ουτε κρεατινες ουτε πολυβιταμινες και αυτο γιατι δεν θελω να κανω τον εαυτο μου να εξαρτηθει απο αυτην την υποχρεωση "συντηρησης".

Ετσι λοιπον ξεκινησα απο αρχες Αυγουστου. Θα σας περιγραψω το προγραμμα που ακολουθω (6 φορες την βδομαδα)

1η μερα κανω 35 λεπτα διαδρομο(γυρω στα 10 λεπτα περπατημα), ασκησεις για τα ποδια (τα γνωστα κλασικα οργανα για τα ποδια) 4 ασκησεις (4 φορες * 12 επαναληψεις)

2η μερα κανω 35 λεπτα διαδρομο, κοιλιακους (3*35), ραχιαιους (3*12) και δικεφαλους 4 ασκησεις (4 φορες * 12 επαναληψεις)

3η μερα κανω τρεξιμο-τζοκινγκ σε εξωτερικο χωρο (κουλουαρ) γυρω στη μια ωρα. Και στα τελος κανω λιγο διατασεις. Τωρα τελευταια σκεφτομαι να κανω και μερικα σπριντ γιατι καπου διαβασα οτι κανει καλο στην απωλεια λιπους.

4η μερα κανω 35 λεπτα διαδρομο, κοιλιακους-ραχιαιους και ασκησεις για την πλατη , 4 ασκησεις (4 φορες * 12 επαναληψεις)

5η μερα κανω διαδρομο 35 λεπτα, ασκησεις για τα τρικεφαλα 4 ασκησεις (4 φορες * 12 επαναληψεις)

6η μερα διαδρομο 35 λεπτα ,κοιλιακους- ραχιαιους, ασκησεις στηθους 4 ασκησεις (4 φορες * 12 επαναληψεις)

Απο ασκησεις δεν κανω κατι το εξεζητημενο. Κανω τις απλες ασκησεις (οργανα και αλτηρακια).


Απο διατροφη τρωω 5 φορες την μερα τα εξης

Για πρωινο: Κορν φλεικς ολικης με γαλα, φρουτα (ανανα, μηλα, μπανανες, ακτινιδια), ξηρους καρπους (αμυγδαλα, φουντουκια, κασιους), Σωλομος με λεμονι (οταν υπαρχει στο ψυγειο), Χυμο πορτοκαλι (περιπου 3 φορες την βδομαδα, εχω ακουσει οτι δεν κανει περισσοτερο), μελι με μαυρο ψωμι.

Δεκατιανο : Μπαγκετα μαυρη με τονο η γαλοπουλα, σαλατες πρασινες με τονο η κοτοπουλο, μπαρα πρωτεινης με κανενα φρουτο.

Μεσημεριανο: Τονο η σωλομο με ρυζι η μεσα σε σαλατα πρασινη, μπιφτεκι-ρυζι, ψαρι (Τσιπουρες η γαυρο μαρινατο) κτλ η οτι εχει το σπιτι

Μετα την προπονηση : Δυο καλαμακια κοτοπουλο με καμια ντοματοσαλατα, μπαρα πρωτεινης με κανενα γιαουρτι 0% με κορν φλεικς, Σολωμο η τονο με μαρουλοσαλατα η καμια φορα αφηνω λιγο φαγητο απο το μεσημερι για να το φαω μετα την προπονηση


Τελευταιο γευμα: Συνηθως κατα 80% ενα ποτηρι γαλα 0% η κανενα σαντουιτς με γαλοπουλα και ψωμι ολικης.



Εχετε καποια ιδιαιτερη συμβουλη να μου δωσετε οσον αφορα το προγραμμα προπονησης η την διατροφη π.χ ποιες τροφες πανε με ποια μερα προπονησης . Οποιαδηποτε συμβουλη θα ειναι ευπροσδεκτη. Σιγουρα εδω μεσα οι περισσοτεροι ξερουν τι τους γινεται στο θεμα του γυμναστηριου.

wonderboy
19-09-10, 15:47
Καλως ηρθες

s33k3rgr
19-09-10, 15:54
thanks...

s33k3rgr
20-09-10, 12:29
Σας βαζω δυσκολα ε?

GiannhsLar
20-09-10, 12:39
καλως ηρθες!

Devil
20-09-10, 12:42
πας για recomp με λιγα λογια????

για γραψε τη διατροφη σου με θερμιδες, γραμμαρια,πρωτ,υδατ και λιπαρα...

giannis64
20-09-10, 13:41
πας για recomp με λιγα λογια????

για γραψε τη διατροφη σου με θερμιδες, γραμμαρια,πρωτ,υδατ και λιπαρα...

:smash:

s33k3rgr
20-09-10, 14:27
πας για recomp με λιγα λογια????

για γραψε τη διατροφη σου με θερμιδες, γραμμαρια,πρωτ,υδατ και λιπαρα...


Τι ειναι το recomp ακριβως? Οκ καποια στιγμη που θα συγκεντρωθω θα σας γραψω ενα αναλυτικο παραδειγμα της διατροφης που κανω τωρα. Αυτο που θελω εγω πιο πολυ ειναι να μου πειτε ποτε ειναι καλο να τρωει καποιος κατι. Και φυσικα οπως σας ειπα δν χρησιμοποιω συμπληρωματα εκτος απο μπαρες πρωτεινης.

Devil
20-09-10, 17:53
:smash:

sorryyyyy:green:


Τι ειναι το recomp ακριβως? Οκ καποια στιγμη που θα συγκεντρωθω θα σας γραψω ενα αναλυτικο παραδειγμα της διατροφης που κανω τωρα. Αυτο που θελω εγω πιο πολυ ειναι να μου πειτε ποτε ειναι καλο να τρωει καποιος κατι. Και φυσικα οπως σας ειπα δν χρησιμοποιω συμπληρωματα εκτος απο μπαρες πρωτεινης.

body recomposition = ανασυνθεση του σωματος δλδ χανεις λιπος παιρνεις μυς

καλο ακουγετε ε???? δεν ειναι καθολου ευκολο χιχιχιχιχι:P

ποτε ειναι καλο να τρωει καποιος κατι??? δεν καταλαβα???:unsure:

s33k3rgr
20-09-10, 18:39
ποτε ειναι καλο να τρωει καποιος κατι??? δεν καταλαβα???:unsure:

Εννοω συμφωνα με το προγραμμα που εχω βαλει στο 1ο ποστ τι ειναι καλο να τρωει καποιος ανα μερα ας πουμε....

Devil
20-09-10, 19:06
Εννοω συμφωνα με το προγραμμα που εχω βαλει στο 1ο ποστ τι ειναι καλο να τρωει καποιος ανα μερα ας πουμε....

φαι...λολ

συνεχιζω να μην καταλαβαινω αυτο που θες να πεις....

την διατροφη δεν την κανεις ανα μερα αλλα καθε μερα

s33k3rgr
20-09-10, 19:30
φαι...λολ

συνεχιζω να μην καταλαβαινω αυτο που θες να πεις....

την διατροφη δεν την κανεις ανα μερα αλλα καθε μερα

Οκ got it.

s33k3rgr
20-09-10, 20:19
πας για recomp με λιγα λογια????

για γραψε τη διατροφη σου με θερμιδες, γραμμαρια,πρωτ,υδατ και λιπαρα...


Λοιπον εχουμε και λεμε. Θα γραψω για δυο μερες για να εχεις ενα καλο δειγμα διατροφης.



Μερα 1)

Πρωινο:
- Ολικής αλέσεως κορν φλέικς και γάλα με χαμηλά λιπαρά 260 θερ
- 1 φετα ψωμι μαυρο με μελι 140 θερμιδες

Δεκατιανο:
- 1 μπαγκετα ολικης η μαυρη με τονο, γαλοπουλα η κοτοπουλο περιπου 300 θερμιδες

Μεσημεριανο:
- π.χ Αρακας με ρυζι και σαλατα ντοματα 650 θερμιδες

Απογευμα(μετα την προπονηση)
- Μπαρα πρωτεινης 360 θερμιδες

Βραδυ
- 1 ποτηρι γαλα 0% 130 θερμιδες



Μερα 2)

Πρωινο:
- 1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι 90 θερμιδες
- 1 μπανανα 120 θερμιδες
- ανανα 1 φετα 60 θερμιδες
- 5 αμυγδαλα , 5 φουντουκια , 5 κασιους 130 θερμιδες

Δεκατιανο:
- 1 σαλατα κοτοπουλο 450 θερμιδες

Μεσημερι:
- 1 σαλατα σολωμο 350 θερμιδες

Απογευμα:
- 2 καλαμακια κοτοπουλο και μια σαλατα ντοματα 500 θερμιδες

Βραδυ:
- Γιαουρτακι 0% με φρουτα 205 θερμιδες



Αυτα.....
Κανενα συμπερασμα????Μηπως να εβαζα και αλλο μικρο γευμα ενδιαμεσα?

aepiskeptis
20-09-10, 20:51
υπεροχαααα....


αρχικα πρπει να γινει αντιληπτο σε ολους μας οτι ειτε 10 γευματα φας ειτε 2, στο τελος της μερας δεν εχει σημασια ο αριθμος των γευματων, αλλα οι συνολικες θερμιδες συμφωνα με τις αναγκες του καθενοσ: καλοριες ιν-καρολιεσ αουτ=?
κερδιζεις κατι, χανεις κατι, κεριδζεις μικροτερες εκκρισεις ινσουλινης, χανεις ενεργεια κατα τη διαδικασια χωνευσης ΤΕΦ, χανεις λειτουργιες συμπαθητικου-παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος, η ινσουλινη δεν ειναι το παν.

Τωρα η διαδικασια χανω λιπος-χτιζω μυς ταυτογχρονα ειναι δυσκολη υποθεση,ειδικα αν την κανεις πρωτη φορα, η συνταγη λεει παιξε με τις ποσοτητες υδατανθρακα-λιπους, ανεβοκατεβαζοντας μερες προπονησης μερες ξεκουρασης, περισσοτερο υδατανθρακα-λιγοτερο αντιστοιχα, αντιστροφως το λιπος με λιγοτερες θερμιδες ωστε να εισαι σε ελλειμα τις ημερες ξεκουρασης, περισσεια τις ημερες προπονησης.

Αν δεν κανεις αεροβιο, μπορεις να κατεβασεις τις συνολικες θερμιδες, ανεβαζοντας το λιπος και την πρωτεινη.

Το κενρικο σημειο της συνταγης ειναι η προπονηση, ενταση κ παλι ενταση. Στη θεση σου θα εβαζα μονο πολυαρθρικες σε προπονησεις ολου του σωματος πχ
ημεραΑ 1. front squat 6x4 2. κωπηλασια σταυρο 6χ4 3. πιεσεις επικλινη παγκο 3χ12 4. πλαγιες εκτασεις ωμων 3x12
ημεραΒ 1. πιεσεις οριζοντιο παγκο 6χ4 2. upright row 6χ4 3. back squat 3χ12 4. μονοζυγο 3χ12

αν θες να βαλεις κ 5η ασκηση τιποτα χερια, κτλ κατι στα παρτα-φατα με 1 σετακι.

αποθεραπεια σκοινακι 5 λεπτα ειναι αρκετο, καλες διατασεις, αν εχεις χρονο κανε και 10-15 χαλαρο περπατημα και μετα τις διατασεις. καλη τυχη!

Y.Γ.στην προπονηση επιλεγεις προοδευτικη επιβαρυνση με τεχνικη λιγοτερου χρονου, εχεις στοχο η προπονηση να βγαινει σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο, οταν σε καθε σετ το διαλλειμα ειναι 3 βαθιες αναπνοες, ανεβαζεις κιλα. βαθιες αναπνοες 3-8.

s33k3rgr
20-09-10, 23:01
@aepiskeptis Το προγραμμα που εχω βαλει στο πρωτο ποστ πως το κρινεις? Οπως σου ειπα κανω μονο τις απλες ασκησεις (οργανα και αλτηρακια).

Τωρα οσον αφορα την διατροφη κανω περιπου αυτο που λες αλλα θελει λιγο χρονο ακομα νομιζω για να καταλαβω τις αναλογιες που χρειαζομαι διατροφικα.

Devil
21-09-10, 00:40
@aepiskeptis Το προγραμμα που εχω βαλει στο πρωτο ποστ πως το κρινεις? Οπως σου ειπα κανω μονο τις απλες ασκησεις (οργανα και αλτηρακια).

Τωρα οσον αφορα την διατροφη κανω περιπου αυτο που λες αλλα θελει λιγο χρονο ακομα νομιζω για να καταλαβω τις αναλογιες που χρειαζομαι διατροφικα.

δεν κανεις αυτα που λεει ο επισκεπτης

η διατροφη ειναι πολυ ακυρη

καταρχην αν θες να μπεις σε διαδικασια recomp πρεπει να ξερεις ακριβως τη τρως

απο θερμιδες, γραμμαρια πρωτεινες υδατανθρακες και λιπαρα

και να παιζεις μαζι τους αναλογα με την ημερα

δεν ειναι ευκολο στο ξαναλεω

s33k3rgr
21-09-10, 01:07
δεν κανεις αυτα που λεει ο επισκεπτης

η διατροφη ειναι πολυ ακυρη

καταρχην αν θες να μπεις σε διαδικασια recomp πρεπει να ξερεις ακριβως τη τρως

απο θερμιδες, γραμμαρια πρωτεινες υδατανθρακες και λιπαρα

και να παιζεις μαζι τους αναλογα με την ημερα

δεν ειναι ευκολο στο ξαναλεω


Ωραια ας πουμε οτι δεν παω για διαδικασια recomp (αφου ειναι δυσκολη οπως λετε και δεν θελω να ασχολουμαι με ζυγαριες κτλ) και παω απλα για να βαλω καποια μυικα κιλα παραπανω (παντα μεσα στο οριο κιλων που προσδιοριζω στο πρωτο ποστ) αυτο το προγραμμα και η διατροφη που κανω θα βοηθησει?
Μετα οταν αρχισω παλι μια περιοδο διαιτας για να "στεγνωσω" ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να χασω αποτελεσματικοτερα λιπωδη περισσοτερο απο μυωδη ιστο?
Οταν λες οτι η διατροφη ειναι ακυρη τι εννοεις? Αυτα που εγραψα εκει για τις δυο μερες ειναι ενα δειγμα. Φυσικα και δεν τρωω μονο αυτα. Εχεις να προτεινεις κατι που μπορω να προσθεσω στην διατροφη μου?

Devil
21-09-10, 01:15
βασικα ξεκινα να διαβαζεις τα βασικα thread στη διατροφη και θα καταλαβεις πολλα

τα γευματα δεν εχουν νοημα αλλα ειναι χωρις πρωτεινες....

δεν εχεις υπολογισει τι σου χρειαζετε καθημερινα απο πρωτεινες υδατανθρακες και λιπαρα

s33k3rgr
22-10-10, 21:43
Update.....


Με τα πολλα με τα λιγα μελετησα τα αρθρα του φορουμ για την διατροφη (γραμμωση, ογκο κτλ). Διαφωτιστικοτατα και γεμαρα χρησιμες πληροφοριες ολα.
Εγω τι εκανα λοιπον. Αποφασισα να οργανωσω μια διατροφη "γραμμωσης" με σκοπο να φτασω περιπου στα 76 κιλα απο τα 82 που ειμαι τωρα. Υπολογισα τις θερμιδες διατηρησης που ειναι γυρω στις 2700 και κανω μια ελαφρα υποθερμιδικη διαιτα των 2350 θερμιδων με τα περισσοτερα αν οχι ολα απο αυτα που προβλεπονται. Δηλαδη βρωμη για πρωινο μαζι με πρωτεινη απο διαφορες πηγες (καμια μπαρα-σοκολατα η γαλοπουλα απαχη), για δεκατιανο κανενα σαντουιτσακι με πολυσπορο και φυστικοβουτυρο "πειραγμενο" με καλα λιπη Ω3 και εξτρα πρωτεινη, για μεσημερι ρυζι η πολυσπορο η βρωμη με κοτοπουλο η σολωμο η μοσχαρι η οσπρια μαζι με σαλατα με ελαιολαδο+λινελαιο, μεταπροπονητικο ασπραδια η τονο η κοτοπουλο μαζι με μελι κ μπανανα η ασπρο ψωμι και τελος βραδυνο γιαουρτακια 2% σαλατες, κοτατζ τυρι, αμυγδαλα και καμια φορα πινω και μια κουταλια της σουπας λινελαιο αν δεν το βαλω στη σαλατα. Ολα αυτα μετρημενα κ ζυγισμενα τα γραφω σε ενα τετραδιο με τις θερμιδες τους. Γενικα απο συμπληρωματα δεν προκειτε να αγγιξω τιποτα διοτι νομιζω πως δεν τα εχω αναγκη για αυτο που κανω. Το μονο που χρησιμοποιω ειναι μια βιταμινη C η οποια αντικαθιστα τους χυμους που εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη.


Παρατηρω μια ελαφρα απωλεια βαρους περιπου 0,8 κιλα ανα βδομαδα. Εκανα και μια λιπομετρηση προσφατα και μου εβγαλε τα εξης αποτελεσματα.


Βαρος - 81.5
ηλικια - 29
υψος - 179 cm
λιπος % - 16.3
μαζα λιπους - 13.3
μαζα μυικη - 64.8
μαζα νερου σωματος- 47.5
βασικος δεικτης μεταβολισμου - 2000 kcal
μεταβολικη ηλικια -22
BMI - 25.4
ιδανικο βαρος - 70
ποσοστο παχυσαρκιας %- 15.6



Τελος παντων εμενα ο σκοπος μου ειναι να παω κοντα στα 76-77 κιλα και μετα να το παω σε ογκο μεχρι τα 84-85 κιλα οχι παραπανω και μετα παλι γραμμωση.


Καθε συμβουλη η γνωμη ευπροσδεκτη.....

jimmy007
23-10-10, 20:37
υπεροχαααα....


αρχικα πρπει να γινει αντιληπτο σε ολους μας οτι ειτε 10 γευματα φας ειτε 2, στο τελος της μερας δεν εχει σημασια ο αριθμος των γευματων, αλλα οι συνολικες θερμιδες συμφωνα με τις αναγκες του καθενοσ: καλοριες ιν-καρολιεσ αουτ=?
κερδιζεις κατι, χανεις κατι, κεριδζεις μικροτερες εκκρισεις ινσουλινης, χανεις ενεργεια κατα τη διαδικασια χωνευσης ΤΕΦ, χανεις λειτουργιες συμπαθητικου-παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος, η ινσουλινη δεν ειναι το παν.


To έχεις δοκιμάσει αυτό(να φας 2 γεύματα) ή υπάρχει κάποια έρευνα που το επιβεβαιώνει.. Σημασία δεν έχουν μόνο οι θερμίδες αλλά και οι πηγές λήψης τους..

jimmy007
23-10-10, 20:41
υπεροχαααα....


αρχικα πρπει να γινει αντιληπτο σε ολους μας οτι ειτε 10 γευματα φας ειτε 2, στο τελος της μερας δεν εχει σημασια ο αριθμος των γευματων, αλλα οι συνολικες θερμιδες συμφωνα με τις αναγκες του καθενοσ: καλοριες ιν-καρολιεσ αουτ=?
κερδιζεις κατι, χανεις κατι, κεριδζεις μικροτερες εκκρισεις ινσουλινης, χανεις ενεργεια κατα τη διαδικασια χωνευσης ΤΕΦ, χανεις λειτουργιες συμπαθητικου-παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος, η ινσουλινη δεν ειναι το παν.


To έχεις δοκιμάσει αυτό(να φας 2 γεύματα) ή υπάρχει κάποια έρευνα που το επιβεβαιώνει??. Σημασία δεν έχουν μόνο οι θερμίδες αλλά και οι πηγές λήψης τους..Δεν είναι το ίδιο να παίρνεις 100 gr υδ/κες από βρώμη και από ζάχαρη..
Επίσης αν κάνεις δύο γεύματα π.χ. των 2.000 θερμίδων θα αποθηκεύσεις αρκετό λίπος λόγω της υπερέκκρισης ινσουλίνης.
Επιπλέον, δεν μπορείς να απορροφήσεις τα απαραίτητα αμινοξέα αν προέρχονται μόνο από 2 γεύματα...

Andrikos
23-10-10, 22:10
To έχεις δοκιμάσει αυτό(να φας 2 γεύματα) ή υπάρχει κάποια έρευνα που το επιβεβαιώνει??Υπάρχουν ερευνες που συγκρίνουν τα 3 και τα 6 γεύματα (http://metavolismos.com/?p=744) - καμία διαφορά στην απώλεια λίπους.


Σημασία δεν έχουν μόνο οι θερμίδες αλλά και οι πηγές λήψης τους..Δεν είναι το ίδιο να παίρνεις 100 gr υδ/κες από βρώμη και από ζάχαρη..Από πλευράς ρύθμισης της όρεξης δεν είναι σίγουρα αλλά από πλευρά αποθήκευσης λίπους και η παραπανίσια βρώμη και η ζάχαρη θα γίνουν λίπος.


Επίσης αν κάνεις δύο γεύματα π.χ. των 2.000 θερμίδων θα αποθηκεύσεις αρκετό λίπος λόγω της υπερέκκρισης ινσουλίνης.
Η ινσουλίνη εκκρίνεται και έχει αποθηκευτικό ρόλο και στα περισσότερα γεύματα - επίσης χρειάζεται πολύ λίγη ινσουλίνη για να ανασταλεί η λιπόλυση - το αν κάνει 2 μεγάλες κορυφώσεις ή 6 λίγο πιο μικρές δεν έχει καμία πρακτική σημασία, οι νόμοι της θερμοδυναμικής ισχύουν και στις 2 περιπτώσεις, αν οι θερμίδες ειναι 2000 όπως είπες δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποθηκευτεί λίπος - έχω βοηθήσει άνθρωπο να χάσει 35 κιλά με 2 γεύματα την μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.


Επιπλέον, δεν μπορείς να απορροφήσεις τα απαραίτητα αμινοξέα αν προέρχονται μόνο από 2 γεύματα...Γιατί δε μπορείς να απορροφήσεις τα απαιραίτητα αμινοξεα από 2 γεύματα;

Manos1989
23-10-10, 22:17
Δηλαδή Αντρίκο για να καταλάβω....Εστω ότι έχει κάποιος θερμίδες συντήρησης 3000 και παίρνει 2500 με ''καθαρη διατροφή'' ή 2500 με σαβούρα,η διαφορα στην απώλεια κιλών/λίπους είναι η ίδια?
Και επίσης έστω ότι κάποιος παίρνει όλες του τις θερμίδες από πρωτείνη και λιπαρά,οπότε υποτίθεται έχει μικρότερη έκκριση ινσουλίνης λόγω έλλειψης υδ/κων,θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα εάν έτρωγε και υδ/κες?:unsure:

Andrikos
23-10-10, 22:21
Δηλαδή Αντρίκο για να καταλάβω....Εστω ότι έχει κάποιος θερμίδες συντήρησης 3000 και παίρνει 2500 με ''καθαρη διατροφή'' ή 2500 με σαβούρα,η διαφορα στην απώλεια κιλών/λίπους είναι η ίδια?
Και επίσης έστω ότι κάποιος παίρνει όλες του τις θερμίδες από πρωτείνη και λιπαρά,οπότε υποτίθεται έχει μικρότερη έκκριση ινσουλίνης λόγω έλλειψης υδ/κων,θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα εάν έτρωγε και υδ/κες?:unsure:

Αν τα μακροσυστατικά είναι ίδια τότε ναι στην πρώτη ερώτηση.Αν όχι , εξαρτάται ποια διατροφή έχει την περισσότερη πρωτείνη.

Στην δεύτερη ερώτηση , ξεχνάς ότι η ινσουλίνη εκκρίνεται και μάλιστα αρκετή και με την παρουσία αμινοξέων στο γεύμα.

beefmeup
23-10-10, 22:29
Αν τα μακροσυστατικά είναι ίδια τότε ναι στην πρώτη ερώτηση.Αν όχι , εξαρτάται ποια διατροφή έχει την περισσότερη πρωτείνη.

Στην δεύτερη ερώτηση , ξεχνάς ότι η ινσουλίνη εκκρίνεται και μάλιστα αρκετή και με την παρουσία αμινοξέων στο γεύμα.

δεν με λες??μια ερωτηση ρε συ..

αυτη η απωλεια βαρους που λεει η μελετη,αποτι ειδα ειχε μια αναλογια -3κιλα λιπος/-2 κιλα lean body mass.
σε καποιον που δεν θελει να χασει μυς μπορει να εφαρμοστει?
κ αν θες μιας κ σε πετυχα,αν εχεις τον χρονο,γραψε τπτ για το νερο με το οζον γιατι εχω δει το αναφερεις σαν μουφα κ δεν το χω πολυτσεκαρει,αλλα εχω δει το δουλεουν πολυ εξω.

αυτες ειναι 2 ερωτησεις αλλα δεν βαριεσαι??:green:

edit..ακυρο..τωρα την διαβασα καλυτερα,κ ειδα οτι υπηρχαν απωλειες μυικης μαζας μαζι με λιπος κ στις 2 ομαδες..αυτο μαλλον εχει να κανει με το οτι ηταν υπερβαροι.
οποτε να το θεσω αλλιως..
αν γυμναζονταν για μυικη αναπτυξη,κ επερναν οση πρωτεινη επρεπε,θα εχαναν πιστευεις μυικο ιστο με 3 γευματα ανα μερα??
σε βαθος χρονου,εννοω με μειωμενη θερμιδικη προσληψη.

Andrikos
23-10-10, 22:53
αν γυμναζονταν για μυικη αναπτυξη,κ επερναν οση πρωτεινη επρεπε,θα εχαναν πιστευεις μυικο ιστο με 3 γευματα ανα μερα??
σε βαθος χρονου,εννοω με μειωμενη θερμιδικη προσληψη.

Υπάρχει έρευνα που το έχει μελετήσει αυτό που ρωτάς , και μάλιστα η ομάδα με τα 3 είχε καλύτερη σύσταση σώματος , δεν θυμάμαι πώς ήταν οι θερμίδες όμως αυτήν την στιγμή, νομίζω υποθερμιδικά ή ισοθερμιδικά.

beefmeup
24-10-10, 04:03
Υπάρχει έρευνα που το έχει μελετήσει αυτό που ρωτάς , και μάλιστα η ομάδα με τα 3 είχε καλύτερη σύσταση σώματος , δεν θυμάμαι πώς ήταν οι θερμίδες όμως αυτήν την στιγμή, νομίζω υποθερμιδικά ή ισοθερμιδικά.

ελα ρε??καλη φαση..

ασχετως του θερμιδικου ισοζυγιου τωρα..
οσον αφορα τα μακροσυστατικα που λες,ηταν ισοποσα κ στις 2 ομαδες που εγινε η ερευνα?
η ασχετως της ερευνας,απο προσωπικη σου εμπειρια κ αν εχεις δουλεψει ετσι με ατομα,πιστευεις οτι ενα σωμα θα διαχειριστει το ιδιο,τα ιδια μακροσυστατικα σε αντιστοιχη θερμιδικη αναλογια,αν τα λαβει σε 3 γευματα ημερισιως η σε 5-6 ας πουμε??

jimmy007
24-10-10, 15:49
Υπάρχουν ερευνες που συγκρίνουν τα 3 και τα 6 γεύματα (http://metavolismos.com/?p=744) - καμία διαφορά στην απώλεια λίπους.

Από πλευράς ρύθμισης της όρεξης δεν είναι σίγουρα αλλά από πλευρά αποθήκευσης λίπους και η παραπανίσια βρώμη και η ζάχαρη θα γίνουν λίπος.

Η ινσουλίνη εκκρίνεται και έχει αποθηκευτικό ρόλο και στα περισσότερα γεύματα - επίσης χρειάζεται πολύ λίγη ινσουλίνη για να ανασταλεί η λιπόλυση - το αν κάνει 2 μεγάλες κορυφώσεις ή 6 λίγο πιο μικρές δεν έχει καμία πρακτική σημασία, οι νόμοι της θερμοδυναμικής ισχύουν και στις 2 περιπτώσεις, αν οι θερμίδες ειναι 2000 όπως είπες δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποθηκευτεί λίπος - έχω βοηθήσει άνθρωπο να χάσει 35 κιλά με 2 γεύματα την μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γιατί δε μπορείς να απορροφήσεις τα απαιραίτητα αμινοξεα από 2 γεύματα;


Όπως παρατήρησε και ο beefmeup, κάνοντας 3 γεύματα χάνεις και μυικό ιστό, κάτι που όλοι που κάνουμε bb(ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά) δεν επιθυμούμε σε καμία περίπτωση(συνήθως ).

Όσο αφορά τις πηγές των υδ/κων δεν είναι το ίδιο να πάρεις 100 γρ βρώμη και 100 γρ ζάχαρη γιατί η ζάχαρη διασπάται σε μονοσακχαρίτες πολύ πιο γρήγορα, άρα προκαλεί πολύ μεγαλύτερη και απότομη έκκριση ινσουλίνης και επομένως ευνοεί την αποθήκευση λίπους. Αντίθετα, η βρώμη προκαλεί σταθερότερη και βραδύτερη έκκριση ινσουλίνης.

Σαφώς και ισχύουν πάντα οι νόμοι της θερμοδυναμικής αλλά ο οργανισμός δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί όπως θέλουμε τις πρωτείνες που του δίνουμε αν αυτό γίνεται σε υπερβολικές ποσότητες σε ένα μικρό χρονικό διάστημα... Και αυτό προφανώς συμβαίνει αν κάνουμε μόλις 2 γεύματα την ημέρα. Αν δηλαδή κάποιος πρέπει να πάρει 200 gr πρωτεινών την ημέρα(οι περισσότεροι παίρνουμε περισσότερα), θα πάρει 100 σε κάθε γεύμα??

Andrikos
24-10-10, 19:59
ελα ρε??καλη φαση..

ασχετως του θερμιδικου ισοζυγιου τωρα..
οσον αφορα τα μακροσυστατικα που λες,ηταν ισοποσα κ στις 2 ομαδες που εγινε η ερευνα?
η ασχετως της ερευνας,απο προσωπικη σου εμπειρια κ αν εχεις δουλεψει ετσι με ατομα,πιστευεις οτι ενα σωμα θα διαχειριστει το ιδιο,τα ιδια μακροσυστατικα σε αντιστοιχη θερμιδικη αναλογια,αν τα λαβει σε 3 γευματα ημερισιως η σε 5-6 ας πουμε??

Ναι τα μακροσυστατικά ήταν ισόποσα - ήταν πολύ καλή έρευνα - ο douglis από άλλο φόρουμ την είχε βρει και το credit πάει σε αυτόν.
Ναι, όσον αφορά την σύγκριση 3 με 5ή6 πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει καμία μα καμία διαφορά - και αυτό δεν το λέω ούτε για να φανώ εκκεντρικός ή κάτι άλλο ,απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι να ξεκολλήσουμε σιγά σιγά από αυτό το δόγμα και να δείξουμε και στον κόσμο που δεν ξέρει ότι δεν χρειάζεται να κουβαλά ταπεράκια για να κάνει bodybuilding ή έστω ένα αθλητικό σώμα.


Όπως παρατήρησε και ο beefmeup, κάνοντας 3 γεύματα χάνεις και μυικό ιστό, κάτι που όλοι που κάνουμε bb(ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά) δεν επιθυμούμε σε καμία περίπτωση(συνήθως ).


Δεν είπε κάτι τέτοιο o beefmeup αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα.

Γιατί χάνεις μυικό ιστό στα 3 γεύματα; Δηλαδή αν δεν κάνεις 5 γεύματα bye bye muscles?
Δεν υπάρχει καμία απόδειξη για κάτι τέτοιο , το μόνο που υπάρχει είναι η πεπατημένη του bb ότι πρέπει ντε και καλά να κάνουμε 5+γεύματα , η οποία δεν εξετάζει αν υπάρχουν εναλλακτικές.
Η πισίνα των αμινοξέων δεν αδειάζει σε 3 ώρες - ούτε καν- χώρια που με τα βάρη ο μυικός καταβολισμός μειώνεται σε σχέση με έναν μέσο άνθρωπο- και αν όλες οι άλλες παράμετροι είναι ρυθμισμένες (θερμίδες , ποσότητα πρωτείνης, προπόνηση) γιατί να χάσει κάποιος μάζα; Εγώ έχω κάνει για αρκετό καιρό 3 γεύματα την μέρα και δεν έχασα καθόλου μάζα, μάλλον έβαλα.


Όσο αφορά τις πηγές των υδ/κων δεν είναι το ίδιο να πάρεις 100 γρ βρώμη και 100 γρ ζάχαρη γιατί η ζάχαρη διασπάται σε μονοσακχαρίτες πολύ πιο γρήγορα, άρα προκαλεί πολύ μεγαλύτερη και απότομη έκκριση ινσουλίνης και επομένως ευνοεί την αποθήκευση λίπους. Αντίθετα, η βρώμη προκαλεί σταθερότερη και βραδύτερη έκκριση ινσουλίνης.

Πιστεύεις ότι κάποιος με περισσεία θερμίδων από βρώμη θα παχυνει λιγότερο από κάποιον με περίσσεια θερμίδων από ζάχαρη ή κάποιος θα αδυνατίσει περισσότερο με βρώμη; Επίσης η διαφορά στον γλυκαιμικό δείκτη μεταξύ ζάχαρης και βρώμης είναι πολύ λίγο (περίπου 60η ζάχαρη VS50) . Και φυσικά η έκκριση ινσουλίνης σε ένα γεύμα με πρωτείνη είναι δεδομένη οπότε πραγματικά δεν βλέπω πως ένα real life γεύμα με βρώμη έχει κάποια διαφορά σε αντίστοιχο γεύμα με ζάχαρη από πλευράς έκκρισης ινσουλίνης.


Σαφώς και ισχύουν πάντα οι νόμοι της θερμοδυναμικής αλλά ο οργανισμός δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί όπως θέλουμε τις πρωτείνες που του δίνουμε αν αυτό γίνεται σε υπερβολικές ποσότητες σε ένα μικρό χρονικό διάστημα... Και αυτό προφανώς συμβαίνει αν κάνουμε μόλις 2 γεύματα την ημέρα. Αν δηλαδή κάποιος πρέπει να πάρει 200 gr πρωτεινών την ημέρα(οι περισσότεροι παίρνουμε περισσότερα), θα πάρει 100 σε κάθε γεύμα??

Ναι γιατί όχι, τόσα ζώα τρέφονται με 2 γεύματα την μέρα και βάζουν μυικό ιστό. Δεν λέω ότι τα 2 γεύματα έιναι κάτι ιδανικο, μάλλον δεν είναι - αλλά το αρχικό σου ποστ ήταν "Επιπλέον, δεν μπορείς να απορροφήσεις τα απαραίτητα αμινοξέα αν προέρχονται μόνο από 2 γεύματα...¨
Ενδεχομένως να μην είναι ότι το καλύτερο τα 2 γεύματα αλλά δεν σημαίνει ότι εκτός από τα 5 γεύματα δεν κάνεις απολύτως τίποτα με 2. Κάνεις , απλά δεν είναι το βέλτιστο.

beefmeup
24-10-10, 23:50
και αυτό δεν το λέω ούτε για να φανώ εκκεντρικός ή κάτι άλλο ,απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι να ξεκολλήσουμε σιγά σιγά από αυτό το δόγμα και να δείξουμε και στον κόσμο που δεν ξέρει ότι δεν χρειάζεται να κουβαλά ταπεράκια για να κάνει bodybuilding ή έστω ένα αθλητικό σώμα.


φιλε εδω ειμαι απολυτα μαζι σου,μιας κ στην πορεια εχω δει κ γω διαφορα τετοια που τελικα δεν ισχυουν οπως μας πασαρονται.

αλλα ρε γαμωτο,αν κανεις τα ιδια πραγματα(απο συστατικα/θερμιδες),σε 2-3 γευματα η σε 5-6,κ δεδομενης της εκρισης ινσουλινης,δεν εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να αποθηκευεις λιπος αν συνδιασεις σε αυτο,το οτι θα παρεις καποιες παραπανω θερμιδες με λιγοτερα γευματα(ανα φορα),κ η περισσια τους μετα που θα καταληξει?
αυτο βασικα,με προβληματιζει περισοτερο.

jimmy007
25-10-10, 00:49
Ναι τα μακροσυστατικά ήταν ισόποσα - ήταν πολύ καλή έρευνα - ο douglis από άλλο φόρουμ την είχε βρει και το credit πάει σε αυτόν.
Ναι, όσον αφορά την σύγκριση 3 με 5ή6 πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει καμία μα καμία διαφορά - και αυτό δεν το λέω ούτε για να φανώ εκκεντρικός ή κάτι άλλο ,απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι να ξεκολλήσουμε σιγά σιγά από αυτό το δόγμα και να δείξουμε και στον κόσμο που δεν ξέρει ότι δεν χρειάζεται να κουβαλά ταπεράκια για να κάνει bodybuilding ή έστω ένα αθλητικό σώμα.



Δεν είπε κάτι τέτοιο o beefmeup αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα.

Γιατί χάνεις μυικό ιστό στα 3 γεύματα; Δηλαδή αν δεν κάνεις 5 γεύματα bye bye muscles?
Δεν υπάρχει καμία απόδειξη για κάτι τέτοιο , το μόνο που υπάρχει είναι η πεπατημένη του bb ότι πρέπει ντε και καλά να κάνουμε 5+γεύματα , η οποία δεν εξετάζει αν υπάρχουν εναλλακτικές.
Η πισίνα των αμινοξέων δεν αδειάζει σε 3 ώρες - ούτε καν- χώρια που με τα βάρη ο μυικός καταβολισμός μειώνεται σε σχέση με έναν μέσο άνθρωπο- και αν όλες οι άλλες παράμετροι είναι ρυθμισμένες (θερμίδες , ποσότητα πρωτείνης, προπόνηση) γιατί να χάσει κάποιος μάζα; Εγώ έχω κάνει για αρκετό καιρό 3 γεύματα την μέρα και δεν έχασα καθόλου μάζα, μάλλον έβαλα.



Πιστεύεις ότι κάποιος με περισσεία θερμίδων από βρώμη θα παχυνει λιγότερο από κάποιον με περίσσεια θερμίδων από ζάχαρη ή κάποιος θα αδυνατίσει περισσότερο με βρώμη; Επίσης η διαφορά στον γλυκαιμικό δείκτη μεταξύ ζάχαρης και βρώμης είναι πολύ λίγο (περίπου 60η ζάχαρη VS50) . Και φυσικά η έκκριση ινσουλίνης σε ένα γεύμα με πρωτείνη είναι δεδομένη οπότε πραγματικά δεν βλέπω πως ένα real life γεύμα με βρώμη έχει κάποια διαφορά σε αντίστοιχο γεύμα με ζάχαρη από πλευράς έκκρισης ινσουλίνης.



Ναι γιατί όχι, τόσα ζώα τρέφονται με 2 γεύματα την μέρα και βάζουν μυικό ιστό. Δεν λέω ότι τα 2 γεύματα έιναι κάτι ιδανικο, μάλλον δεν είναι - αλλά το αρχικό σου ποστ ήταν "Επιπλέον, δεν μπορείς να απορροφήσεις τα απαραίτητα αμινοξέα αν προέρχονται μόνο από 2 γεύματα...¨
Ενδεχομένως να μην είναι ότι το καλύτερο τα 2 γεύματα αλλά δεν σημαίνει ότι εκτός από τα 5 γεύματα δεν κάνεις απολύτως τίποτα με 2. Κάνεις , απλά δεν είναι το βέλτιστο.

Συνιστώ τα πολλά γεύματα για τους εξής λόγους:
1.Μεγαλύτερη αξιοποίηση αμινοξέων
2.Μεταβολισμός σε υψηλά επίπεδα
3.Χαμηλός GI τροφών

Ο 3ος λόγος ίσως ακούγεται περίεργος αλλά ο γλυκαιμικός δείκτης μιας τροφής επηρρεάζεται εκτός από τα υπόλοιπα συστατικά του γεύματος και από την ποσότητα της. Αν πάρουμε μια τροφή σε μεγάλη ποσότητα, ο οργανισμός αντιδραστικά θα την μεταβολίσει πιο γρήγορα από ότι θα την μεταβόλιζε αν την λαμβάναμε σε μικρότερη ποσότητα.
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ισχύει και ο πρώτος λόγος αφού ο οργανισμός δεν μπορεί να αξιοποιήσει κατά τον βέλτιστο τρόπο(πρωτεινοσύνθεση) μεγάλη ποσότητα αμινοξέων ταυτόχρονα και αναγκάζεται είτε να τα οξειδώσει είτε να τα αποβάλλει. Το θέμα είναι ακόμα μεγαλύτερο με τα αμινοξέα αφού αν δεν είναι ελεύθερα, απαιτείται αρκετά μεγάλη ενέργεια για την διάσπαση των πεπτιδικών δεσμών που τα συνδέουν στα πρωτεινικά μόρια και είναι δύσκολο ο οργανισμός να διαθέσει τόσο μεγάλη ενέργεια..

Δεν είπα ότι αν κάποιος κάνει 3 γεύματα χάνει αναγκαστικά μυικό ιστό. Απλά αν κάποιος κάνει 6 (με υποθερμιδική διατροφή πάντα) έχει πολύ μικρότερη πιθανότητα να του συμβεί από ότι θα είχε αν έκανε 3 για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω(θετικό ισοζύγιο αζώτου).
Όπως έχω ξαναπεί, για να χάσει κάποιος μυικό ιστό,πρέπει να το προσπαθήσει αρκετά.
Επίσης, ένα παράδειγμα(αναφέρεις τον εαυτό σου) δεν αποτελεί έγκυρο δείγμα..

Andrikos
25-10-10, 10:04
Συνιστώ τα πολλά γεύματα για τους εξής λόγους:
1.Μεγαλύτερη αξιοποίηση αμινοξέων
2.Μεταβολισμός σε υψηλά επίπεδα



Ναι ρε συ ωραία, αυτή είναι η ηχώ σε όλα τα bodybuilding forum του κόσμου.
Yπάρχουν αποδείξεις για αυτούς τους ισχυρισμούς εκτός από το "όλοι το λένε" ; Για το 2 είναι αποδεδειγμένο το αντίθετο. Για το 1 πάλι μεταξύ 3 και 6 έχει αποδειχτεί το αντίθετο.


Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ισχύει και ο πρώτος λόγος αφού ο οργανισμός δεν μπορεί να αξιοποιήσει κατά τον βέλτιστο τρόπο(πρωτεινοσύνθεση) μεγάλη ποσότητα αμινοξέων ταυτόχρονα και αναγκάζεται είτε να τα οξειδώσει είτε να τα αποβάλλει. Το θέμα είναι ακόμα μεγαλύτερο με τα αμινοξέα αφού αν δεν είναι ελεύθερα, απαιτείται αρκετά μεγάλη ενέργεια για την διάσπαση των πεπτιδικών δεσμών που τα συνδέουν στα πρωτεινικά μόρια και είναι δύσκολο ο οργανισμός να διαθέσει τόσο μεγάλη ενέργεια..


Μπορείς να παραθέσεις βιβλιογραφία γι' αυτό;

Andrikos
25-10-10, 10:10
φιλε εδω ειμαι απολυτα μαζι σου,μιας κ στην πορεια εχω δει κ γω διαφορα τετοια που τελικα δεν ισχυουν οπως μας πασαρονται.

αλλα ρε γαμωτο,αν κανεις τα ιδια πραγματα(απο συστατικα/θερμιδες),σε 2-3 γευματα η σε 5-6,κ δεδομενης της εκρισης ινσουλινης,δεν εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να αποθηκευεις λιπος αν συνδιασεις σε αυτο,το οτι θα παρεις καποιες παραπανω θερμιδες με λιγοτερα γευματα(ανα φορα),κ η περισσια τους μετα που θα καταληξει?
αυτο βασικα,με προβληματιζει περισοτερο.

Ναι αυτό είναι λογικοφανές αλλά δεν ανταποκρίνεται στο τι γίνεται μέσα σε μία μεγάλη χρονική περίοδο και όχι σε μικρά στιγμιότυπα. Η αποθήκευση λίπους εξαρτάται από το θερμιδικό ισοζύγιο, το αν θα κάνει 3 μεγάλες κορυφές η ινσουλίνη ή 5 λίγο πιο μικρές δεν επηρεάζει την έκβαση της λιπόλυσης. 'Οποιος έχει απόδειξη για το αντίθετο να την παραθέσει.

Niiick
25-10-10, 13:29
Υπάρχει έρευνα που το έχει μελετήσει αυτό που ρωτάς , και μάλιστα η ομάδα με τα 3 είχε καλύτερη σύσταση σώματος , δεν θυμάμαι πώς ήταν οι θερμίδες όμως αυτήν την στιγμή, νομίζω υποθερμιδικά ή ισοθερμιδικά.


Ναι τα μακροσυστατικά ήταν ισόποσα - ήταν πολύ καλή έρευνα - ο douglis από άλλο φόρουμ την είχε βρει και το credit πάει σε αυτόν.
Ναι, όσον αφορά την σύγκριση 3 με 5ή6 πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει καμία μα καμία διαφορά - και αυτό δεν το λέω ούτε για να φανώ εκκεντρικός ή κάτι άλλο ,απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι να ξεκολλήσουμε σιγά σιγά από αυτό το δόγμα και να δείξουμε και στον κόσμο που δεν ξέρει ότι δεν χρειάζεται να κουβαλά ταπεράκια για να κάνει bodybuilding ή έστω ένα αθλητικό σώμα.



Δεν είπε κάτι τέτοιο o beefmeup αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα.

Γιατί χάνεις μυικό ιστό στα 3 γεύματα; Δηλαδή αν δεν κάνεις 5 γεύματα bye bye muscles?
Δεν υπάρχει καμία απόδειξη για κάτι τέτοιο , το μόνο που υπάρχει είναι η πεπατημένη του bb ότι πρέπει ντε και καλά να κάνουμε 5+γεύματα , η οποία δεν εξετάζει αν υπάρχουν εναλλακτικές.
Η πισίνα των αμινοξέων δεν αδειάζει σε 3 ώρες - ούτε καν- χώρια που με τα βάρη ο μυικός καταβολισμός μειώνεται σε σχέση με έναν μέσο άνθρωπο- και αν όλες οι άλλες παράμετροι είναι ρυθμισμένες (θερμίδες , ποσότητα πρωτείνης, προπόνηση) γιατί να χάσει κάποιος μάζα; Εγώ έχω κάνει για αρκετό καιρό 3 γεύματα την μέρα και δεν έχασα καθόλου μάζα, μάλλον έβαλα.



Πιστεύεις ότι κάποιος με περισσεία θερμίδων από βρώμη θα παχυνει λιγότερο από κάποιον με περίσσεια θερμίδων από ζάχαρη ή κάποιος θα αδυνατίσει περισσότερο με βρώμη; Επίσης η διαφορά στον γλυκαιμικό δείκτη μεταξύ ζάχαρης και βρώμης είναι πολύ λίγο (περίπου 60η ζάχαρη VS50) . Και φυσικά η έκκριση ινσουλίνης σε ένα γεύμα με πρωτείνη είναι δεδομένη οπότε πραγματικά δεν βλέπω πως ένα real life γεύμα με βρώμη έχει κάποια διαφορά σε αντίστοιχο γεύμα με ζάχαρη από πλευράς έκκρισης ινσουλίνης.



Ναι γιατί όχι, τόσα ζώα τρέφονται με 2 γεύματα την μέρα και βάζουν μυικό ιστό. Δεν λέω ότι τα 2 γεύματα έιναι κάτι ιδανικο, μάλλον δεν είναι - αλλά το αρχικό σου ποστ ήταν "Επιπλέον, δεν μπορείς να απορροφήσεις τα απαραίτητα αμινοξέα αν προέρχονται μόνο από 2 γεύματα...¨
Ενδεχομένως να μην είναι ότι το καλύτερο τα 2 γεύματα αλλά δεν σημαίνει ότι εκτός από τα 5 γεύματα δεν κάνεις απολύτως τίποτα με 2. Κάνεις , απλά δεν είναι το βέλτιστο.


Ναι αυτό είναι λογικοφανές αλλά δεν ανταποκρίνεται στο τι γίνεται μέσα σε μία μεγάλη χρονική περίοδο και όχι σε μικρά στιγμιότυπα. Η αποθήκευση λίπους εξαρτάται από το θερμιδικό ισοζύγιο, το αν θα κάνει 3 μεγάλες κορυφές η ινσουλίνη ή 5 λίγο πιο μικρές δεν επηρεάζει την έκβαση της λιπόλυσης. 'Οποιος έχει απόδειξη για το αντίθετο να την παραθέσει.


Ετσι ειναι τα χω ξαναγραψει και γω αυτα πιστευω, και κανω αλλα δε βρηκα μεγαλη αποδοχη.

Ωραια ποστ!

:banana::banana:

jimmy007
25-10-10, 14:39
Ναι ρε συ ωραία, αυτή είναι η ηχώ σε όλα τα bodybuilding forum του κόσμου.
Yπάρχουν αποδείξεις για αυτούς τους ισχυρισμούς εκτός από το "όλοι το λένε" ; Για το 2 είναι αποςδεδειγμένο το αντίθετο. Για το 1 πάλι μεταξύ 3 και 6 έχει αποδειχτεί το αντίθετο.



Μπορείς να παραθέσεις βιβλιογραφία γι' αυτό;

Βρήκα κάτι που καταρρίπτει τα λεγόμενα περί ανόδου του μεταβολισμού και εξετάζει τα πράγματα και από τις 2 πλευρές.
http://www.bodyrecomposition.com/research-review/meal-frequency-and-energy-balance-research-review.html

Ωστόσο επιμένω ότι τα 6 γεύματα είναι καλύτερα για τον μεταβολισμό για τον εξής λόγο:
Αν κάνεις μεγάλα γεύματα, δίνεις τη δυνατότητα στον οργανισμό να αποθηκεύσει σαν λίπος τις επιπλέον θερμίδες. Δεν θα περιμένει ο οργανισμός μέχρι το βράδυ για να δει αν θα ξαναπάρει ενέργεια για να καλύψει τις ανάγκες του και θα αποθηκεύσει ως λίπος ορισμένη ενέργεια για να ειναι καλυμμένος. Θα μου πεις όμως ότι μετά θα χρησιμοποιήσει ενέργεια άρα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αφού το λίπος θα καεί.. Δεν ισχύει όμως αυτό γιατί πρέπει πρώτα να μειωθεί σημαντικά το γλυκογόνο για να αρχίσει η λιποδιάλυση και για να συμβεί αυτό σε ικανοποιητικό βαθμό πρέπει να κάνεις προπόνηση υψηλής έντασης ή παρατεταμένης διάρκειας(ακόμα καλύτερα και τα 2) ή παρατεταμένη νηστεία. Kαι δεν είναι δυνατό να γίνεται μετά από κάθε γεύμα..
Και η ινσουλίνη σαφώς και επηρρεάζει τη λιπόλυση γιατί είναι αναβολική ορμόνη ενώ η λιπόλυση καταβολική δραστηριότητα...
Επίσης μπορείς να μου δώσεις μία έρευνα για αυτό που λες ότι έχει αποδειχθεί ότι γίνεται καλύτερη απορρόφηση αμινοξέων με 3 γεύματα?

beefmeup
25-10-10, 14:55
πρώτα να μειωθεί σημαντικά το γλυκογόνο για να αρχίσει η λιποδιάλυση και για να συμβεί αυτό σε ικανοποιητικό βαθμό πρέπει να κάνεις προπόνηση υψηλής έντασης ή παρατεταμένης διάρκειας

αυτο 007,δεν ειναι απαραιτητο νομιζω.
το λιπος που θα λαβεις μετα απο ενα γευμα,πριν δεσμευτει κ αποθηκευτει απτο σωμα,"περιφερεται" μεσα στο αιμα σε μορφη τριγυλκεριδιων,χοληστερολης κ αλλα λιπαρα οξεα.εντιτ,γιατι μες την φουρια μου το εγραψα λιγο περιεργα κ μπορει να μπερδεψω..το λιπος που κυκλοφορει στο αιμα οταν τραβηχτει απτο ενεργο κυταρο,διασπαται σε τριγλυκεριδια κλπ,κ γινεται ενεργεια.αυτο ηθελα να γραψω στην αποκατω προταση,χνιεχ)σορυ.

αν το κυταρο ειναι ενεργο,θα κλεισει το λιπος στα μιτοχονδρια κ θα το χρησιμοποιησει σαν ενεργεια.
αν δεν ειναι ενεργο το κυταρο,τοτε τα λιπαρα οξεα μετατρεπονται σε τριγλυκεριδια,κ αποθηκευονται εκει σαν λιπος.

αν δλδ,μετα(οχι αμεσα), απο ενα γευμα που περιεχει λιπαρα κανεις ασκηση εχεις μεγαλες πιθανοτητες να καψεις σαν ενεργεια το λιπος που υπαρχει στο αιμα πριν αυτο αποθηκευτει.

αντρικο,το πηκ που κανει η ινσουλινη με τα 3 γευματα,αφου ειναι μεγαλυτερο(λογικα) αποτι θα ηταν με 5-6,δεν επειρεαζει τα κυταρα που αποθηκευουν λιπους,αφου αυτα ειναι αυαισθητα στην παρουσια ινσουλινης?

jimmy007
25-10-10, 17:27
αυτο 007,δεν ειναι απαραιτητο νομιζω.
το λιπος που θα λαβεις μετα απο ενα γευμα,πριν δεσμευτει κ αποθηκευτει απτο σωμα,"περιφερεται" μεσα στο αιμα σε μορφη τριγυλκεριδιων,χοληστερολης κ αλλα λιπαρα οξεα.εντιτ,γιατι μες την φουρια μου το εγραψα λιγο περιεργα κ μπορει να μπερδεψω..το λιπος που κυκλοφορει στο αιμα οταν τραβηχτει απτο ενεργο κυταρο,διασπαται σε τριγλυκεριδια κλπ,κ γινεται ενεργεια.αυτο ηθελα να γραψω στην αποκατω προταση,χνιεχ)σορυ.

αν το κυταρο ειναι ενεργο,θα κλεισει το λιπος στα μιτοχονδρια κ θα το χρησιμοποιησει σαν ενεργεια.
αν δεν ειναι ενεργο το κυταρο,τοτε τα λιπαρα οξεα μετατρεπονται σε τριγλυκεριδια,κ αποθηκευονται εκει σαν λιπος.

αν δλδ,μετα(οχι αμεσα), απο ενα γευμα που περιεχει λιπαρα κανεις ασκηση εχεις μεγαλες πιθανοτητες να καψεις σαν ενεργεια το λιπος που υπαρχει στο αιμα πριν αυτο αποθηκευτει.

αντρικο,το πηκ που κανει η ινσουλινη με τα 3 γευματα,αφου ειναι μεγαλυτερο(λογικα) αποτι θα ηταν με 5-6,δεν επειρεαζει τα κυταρα που αποθηκευουν λιπους,αφου αυτα ειναι αυαισθητα στην παρουσια ινσουλινης?

Ένα κύτταρο χρησιμοποιεί σαν κάυσιμο κατά προτίμηση τους υδ/κες γιατί προσφέρουν ενέργεια πιο άμεσα από τα λιπαρά που αργούν να μεταβολισθούν. Εσύ αναφέρεσαι στα λιπαρά που παίρνουμε, ενώ εγώ στο λιπώδη ιστό που έχουμε(Όχι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά). Συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση..:thumbup:

Andrikos
25-10-10, 17:46
Επίσης μπορείς να μου δώσεις μία έρευνα για αυτό που λες ότι έχει αποδειχθεί ότι γίνεται καλύτερη απορρόφηση αμινοξέων με 3 γεύματα?

Παραθέτω το αυθεντικό ποστ του douglis γιατί νομίζω αξίζει , τα επισημασμένα μόνο είναι δική μου προσθήκη .


"THE EFFECT OF MEAL FREQUENCY ON BODY COMPOSITION DURING 12-WEEKS OF STRENGTH TRAINING

Hansen #216;yvind1, Fostervold Mathisen Therese2, Raastad
Truls 2
(Institute of Basic Medical Sciences, University of Oslo1,
Norwegian School of Sport Sciences2, Norway)

Human trials on the effect of meal frequency on body composition are scarce. Short-term studies show increased rate of protein synthesis immediately after intake of amino acids [1], and frequent meals are shown to aid in the preservation of lean body mass when dieting [2]. Consequently it could be hypothesised that in response to strength training, more frequent meals will give larger muscle mass accumulation and lower fat mass (FM) than fewer meals. The purpose of this study was to compare the effects of 3 vs. 6meals per day on changes in body composition in young men and women performing strength training over 12 weeks. Men (n=33) and women (n=15) aged 21 to 35 with at least one year of previous strength training experience were randomly assigned to either a 6 meals a day group or a 3 meals a day group. The prescribed total dietary intake in both groups was equal and calculated to give a positive energy balance of approximately 1200 KJ/day, a protein intake of 1.5-1.7 g/kg/day and a carbohydrate intake of 5-7 g/kg/day. During the training period the dietary intake was controlled by repeated 24-hours recalls. All participants performed the same strength training program, training four times per week, giving each muscle group one heavy session and one light session per week. In the heavy sessions, training intensity varied between 10 and 3 RM sets, and 3-6 sets were performed in each exercise. Determination of body composition was performed with DEXA at the beginning of and immediately after the training period. A total of 16 men and 11 women completed the project. After multiple regression analysis the 3 meal group had a significant greater gain in lean body mass (LBM) than the 6 meal group when adjusted for gender and energy intake (p=0.04), when adjusted for gender and protein intake (p=0.03), and when adjusted for gender, protein intake, carbohydrate intake and fat intake* (p=0.01). (*: Fat intake in g/kg body weight/day showed significance on LBM, p=0.03). No significant differences in regional changes in LBM were observed, although there was a tendency towards a greater gain in the three meal group. There were no significant differences in change in fat mass (FM) between the groups, but a tendency towards a greater gain in the three meal group, 7.33% (-5.23, 19.90), p=0.24. The three meal group had a 2.87%(0.62, 5.12) larger weight gain than the six meal group, p=0.01.The participants had a 2.31% (0.83, 3.79), gain in bone mineral density of the spine during the twelve weeks of strength training, p<0.01, but there were no differences between the groups. In this study, three meals per day resulted in larger muscle gain from strength training than six meals per day over a period of twelve weeks. The reason why 3 meals a day was superior to 6 meals a day in this study needs further investigation. More long-term studies are needed to determine the optimal meal frequency for gain in LBM from strength training."

Για χρονια προσπαθουσα με θρησκευτικη ευλαβια να τρωω ανα 3 ωρες 30 γρ. πρωτεινης.Τα τελευταια 2 χρονια,λογω δουλειας,μπορω να τρωω μονο 3 φορες τη μερα.Πιστευα οτι θα ειχα ενα μεγαλο πισωγυρισμα αλλα,προς μεγαλη μου εκπληξη,οχι μονο δεν εχασα αλλα κερδισα 5 καθαρα κιλα.
Πλεον αισθανομαι τεραστια απελευθερωση να μην εχω να τρωω ανα 3 ωρες και απλα απολαμβανω 3 μεγαλα γευματα τη μερα.
Το bodybuilding ειναι τροπος ζωης και δεν χρειαζεται να ειναι πολυπλοκος.

Andrikos
25-10-10, 17:51
Ένα κύτταρο χρησιμοποιεί σαν κάυσιμο κατά προτίμηση τους υδ/κες γιατί προσφέρουν ενέργεια πιο άμεσα από τα λιπαρά που αργούν να μεταβολισθούν.

Αυτό δεν είναι αληθές.Η πιο άμεση μορφή ενέργειας στο κύτταρο είναι η φωσφοκρεατίνη.
Επίσης το "κατά προτίμηση" είναι πολύ σχετικό για ποιό κύτταρο μιλάμε , σε τι μέρος του σώματος βρίσκεται, σε τι ορμονικό περιβάλλον βρίσκεται και σε τι κατάσταση βρίσκεται ο οργανισμός εν γένει.Αν μιλάμε για μυικό κύτταρο τότε εξαρτάται από την ένταση της δραστηριότητας (και την διατροφή ως ένα βαθμό) για το ποιο θα είναι το κύριο καύσιμο.

Andrikos
25-10-10, 17:55
αντρικο,το πηκ που κανει η ινσουλινη με τα 3 γευματα,αφου ειναι μεγαλυτερο(λογικα) αποτι θα ηταν με 5-6,δεν επειρεαζει τα κυταρα που αποθηκευουν λιπους,αφου αυτα ειναι αυαισθητα στην παρουσια ινσουλινης?

Εννοείς αν τα επηρεάζει να αποθηκεύσουν παραπάνω λίπος;

jimmy007
25-10-10, 18:06
Αυτό δεν είναι αληθές.Η πιο άμεση μορφή ενέργειας στο κύτταρο είναι η φωσφοκρεατίνη.
Επίσης το "κατά προτίμηση" είναι πολύ σχετικό για ποιό κύτταρο μιλάμε , σε τι μέρος του σώματος βρίσκεται, σε τι ορμονικό περιβάλλον βρίσκεται και σε τι κατάσταση βρίσκεται ο οργανισμός εν γένει.Αν μιλάμε για μυικό κύτταρο τότε εξαρτάται από την ένταση της δραστηριότητας (και την διατροφή ως ένα βαθμό) για το ποιο θα είναι το κύριο καύσιμο.

:thumbup::thumbup:. To ξέχασα το αναθεματισμένο το ATP...:thumbup:

Αν Andriko κάνω 3 γεύματα την ημέρα, αν είναι ισοθερμιδικά θα πρέπει το καθένα να έχει θερμιδική αξία 1500 kcal.. Και δεν ξέρω αν αντέχω να φάω τόσο.. Επίσης, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί η έρευνα έγινε μόνο για 12 εβδομάδες και επειδή το δείγμα(35 άτομα) είναι αρκετά μικρό.
Τέλος για την περίοδο γράμμωσης δεν αναφέρεται κάτι...

Andrikos
25-10-10, 18:25
:thumbup::thumbup:. To ξέχασα το αναθεματισμένο το ATP...:thumbup:

Αν Andriko κάνω 3 γεύματα την ημέρα, αν είναι ισοθερμιδικά θα πρέπει το καθένα να έχει θερμιδική αξία 1500 kcal.. Και δεν ξέρω αν αντέχω να φάω τόσο.. Επίσης, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί η έρευνα έγινε μόνο για 12 εβδομάδες και επειδή το δείγμα(35 άτομα) είναι αρκετά μικρό.
Τέλος για την περίοδο γράμμωσης δεν αναφέρεται κάτι...

Ναι στην δίκη σου την περίπτωση - αν θυμάμαι είσαι ψηλός - τα 3 γεύματα είναι πολύ δύσκολο να σε οδηγήσουν εκεί που θες όντως, αλλά δεν χρειάζεται να είναι 1500 θερμίδες μπορεί να είναι παραπάνω το σύνολο αν βάλεις μέσα και λίγη σαβούρα. Πάντως βάζω στοίχημα πως αυτόματα αν το γυρίσεις σε 3 γεύματα οι θερμίδες συνολικά θα είναι οι ίδιες που τρως τώρα για να κρατήσεις την ομοιόσταση σου - όλο αυτό αυθόρμητα.
Η έρευνα είναι μια χαρά για ρεαλιστικά δεδομένα πάντως , αν περιμένεις μεγάλο δείγμα για να κάνουν τόσο προσεγμένη έρευνα δεν θα την δεις ποτέ , οπότε πορευόμαστε με τα 35 άτομα , οκ δεν είναι πολλοί σίγουρα αλλά δεν είναι και για πέταμα το δείγμα.

beefmeup
25-10-10, 20:30
Εννοείς αν τα επηρεάζει να αποθηκεύσουν παραπάνω λίπος;

ναι δεδομενο οτι,θα χεις περισσια θερμιδων k μαλλον παραπανω ζακχαρα στο αιμα,αποτι θα χες με μικροτερα γευματα.
οποτε ειναι πιο πιθανο να αποθηκευσεις το λιπος του γευματος στο σωμα,αφου η ινσουλινη θα κανει μεγαλυτερο πηκ.

jimmy007
25-10-10, 21:29
Ναι στην δίκη σου την περίπτωση - αν θυμάμαι είσαι ψηλός - τα 3 γεύματα είναι πολύ δύσκολο να σε οδηγήσουν εκεί που θες όντως, αλλά δεν χρειάζεται να είναι 1500 θερμίδες μπορεί να είναι παραπάνω το σύνολο αν βάλεις μέσα και λίγη σαβούρα. Πάντως βάζω στοίχημα πως αυτόματα αν το γυρίσεις σε 3 γεύματα οι θερμίδες συνολικά θα είναι οι ίδιες που τρως τώρα για να κρατήσεις την ομοιόσταση σου - όλο αυτό αυθόρμητα.
Η έρευνα είναι μια χαρά για ρεαλιστικά δεδομένα πάντως , αν περιμένεις μεγάλο δείγμα για να κάνουν τόσο προσεγμένη έρευνα δεν θα την δεις ποτέ , οπότε πορευόμαστε με τα 35 άτομα , οκ δεν είναι πολλοί σίγουρα αλλά δεν είναι και για πέταμα το δείγμα.

Δεν θέλω να βάλω σαβούρα μέσα. Προτιμώ τα 6 γεύματα (+1 μεταπροπονητικό ρόφημα). Δεν είπα ότι το δείγμα είναι για πέταμα αλλά δεν είναι εντελώς αξιόπιστο και μάλιστα οι 12 εβδομάδες μου φαίνονται λίγες...

Devil
25-10-10, 22:24
ωραια ποστ παιδες, ωραια δουλεια

τωρα αναμεσα στα 1,3,6 γευματα εγω προτιμω κατι ενδιαμεσο

δεν νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο ο αριθμος γευματων αλλα η συνολικη ποσοτητα πρω,υδατ,λιπαρων που παιρνουμε

το συγκεκριμενο θεμα με απασχολη καιρο τωρα αλλα δεν εχω καταληξει ακομα
οι περισσοτερες ερευνες που εχω δει καταριπτουν την θεωρια των 5-6 γευματων την ημερα

αλλα και παλι πιστευω οτι θα πρεπει να γινουν περισσοτερες

savage
26-10-10, 01:36
εγω παντως ειμαι εμπειρικος τυπος.πιστευω μονο αυτα που βλεπω να συμβαινουν πανω μου και οχι τις απροσωπες ερευνες,οπου καθε 3 και λιγο η μια καταρριπτει την αλλη,και εχω να καταθεσω οτι εβαλα ενα σωρο αλιπη μαζα (και εχασα και λιπος) τρωγωντως 7 ως 10 φορες τη μερα τους τελευταιος μηνες.





Πιστεύεις ότι κάποιος με περισσεία θερμίδων από βρώμη θα παχυνει λιγότερο από κάποιον με περίσσεια θερμίδων από ζάχαρη ή κάποιος θα αδυνατίσει περισσότερο με βρώμη;


εγω το πιστευω παντως.βασικα πιστευω στην προσαρμοστικοτητα της φυσης και του ανθρωπινου σωματος και οργανισμου,τουτεστιν πιο ευκολα προσαρμοζεται με την περισσεια ποσοτητα βρωμης παρα ζαχαρης.

ασε που η εννοια περισσια ποσοτητα βρωμης η ζαχαρης δεν εχει νοημα.τι θα πει περσσιεια??απο ποσο και πανω ειναι περσσεια??εγω πιστευω οτι το σωμα απλα αναγνωριζει περσσιεια φαγητου.αν φας πιο πολυ απ'οσο καις αλλα και αυτο σχετικο ειναι...

δηλ θα βγει ενας εξυπνος και θα πει "γιατι αν λιπωσεις ευθυνεται η περισσεια ποσοτητα βρωμης κι οχι λιπαρων η κοτοπουλου η ζαχαρης"?τι θα πει περισσεια???

μονο αν φας ολες τις θερμιδες της μερας απο βρωμη και λιπωσεις μπορεις με σιγουρια να πεις οτι φταιει η βρωμη η η καθε βρωμη.

Υγ.Αντρικο δε σου τη λεω,απλα καταθετω και μια αλλη αποψη

Andrikos
26-10-10, 07:47
εγω παντως ειμαι εμπειρικος τυπος.πιστευω μονο αυτα που βλεπω να συμβαινουν πανω μου και οχι τις απροσωπες ερευνες,οπου καθε 3 και λιγο η μια καταρριπτει την αλλη,και εχω να καταθεσω οτι εβαλα ενα σωρο αλιπη μαζα (και εχασα και λιπος) τρωγωντως 7 ως 10 φορες τη μερα τους τελευταιος μηνες.



Δεν έχω κανένα σκοπό να σου αλλάξω την αντιμετώπιση αλλά δεν χρειάζεται να περιορίζεται κανείς μόνο στο τι βλέπει πάνω του. Όλοι βλέπουμε τι συμβαίνει πάνω μας αλλά από την στιγμή που υπάρχουν τόσοι παράγοντες (μεταβλητές στη γλώσσα των μαθηματικών) που επηρεάζουν τη σωματική μας κατάσταση όπως στιγμιαία και μακροχρόνια ψυχοσύνθεση, τρόπος προπόνησης, τρόπος διατροφής, γονίδια, μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα μας κτλ δεν γίνεται πάντα όλες αυτές οι μεταβλητές να είναι απόλυτα σταθερές ώστε να απομονώσουμε με ακρίβεια την μία και να είμαστε σίγουροι ότι η Χ καθορίζει την Υ και δεν υπάρχει εμπλοκή από άλλες μεταβλητές. Αυτό λέγεται και το "πρόβλημα της τρίτης μεταβλητής", δηλαδή όταν μία ή περισσότερες μεταβλητές επηρεάζουν την παρατήρηση ενός φαινόμενου.
Αυτό ακριβώς αποφεύγεται στις έρευνες που απομονώνουν αυτές τις μεταβλητές και ρυθμίζουν έτσι την έρευνα ώστε να παρατηρεί κανείς "απρόσωπα" όπως γράφεις, δηλαδή όσο το δυνατόν αντικειμενικά. Έτσι το συμπέρασμα προσεγγίζει καλύτερα την αλήθεια. Δεν σημαίνει ότι η αυτό- παρατήρηση είναι άχρηστη , μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμη υπό συνθήκες, απλά από μόνη της έχει περιορισμένες δυνατότητες - πώς θα μπορούσαμε να ξέρουμε τόσα πράγματα για τα βάρη ή για την διατροφή αν δεν υπήρχαν αυτές οι απρόσωπες αλλά αντικειμενικές έρευνες - απλά κάποιες γνώσεις τις θεωρούμε δεδομένες και νομίζουμε ότι δεν προήλθαν από την επιστήμη. Όσον αφορά τις αντικρουόμενες έρευνες , πρόκειται για επιφανειακό ζήτημα που έχει δημιουργηθεί από τα ΜΜΕ , δες εδώ (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_16/09/2010_1292623). Το να υπάρχουν αντικρουόμενες έρευνες είναι αρκετά εκνευριστικό αλλά από την άλλη δεν υπάρχουν εναλλακτικές από την επιστημονική μέθοδο, αν δεν ήταν η επιστήμη θα πιστεύαμε ακόμα στον θεό ήλιο, θα κάναμε στην μπάντα τα μαθηματικά, την φυσική και την χημεία και θα μας έκαναν κουμάντο οι μάγοι της φυλής , αυτοί που σήμερα λέγονται κομπογιαννίτες και απατεώνες.

savage
26-10-10, 20:51
ρε συ κοιτα,για να μην παρεξηγηθω κι ολας.δεν ειμαι δογματκος.καθε αλλο.
αλλωστε εχω ξαναπει πολλακις πως για το χτισιμο ενος σπουδαιου σωματος δεν υπαρχει μια και μονο οδος.αλλωστε δε δουλευουν ολα σε ολους.
εγω απλα ανεφερα τι δουλεψε σε μενα.

δεν αντιλεγω λοιπον οτι και με 3 και με 6 και με 10 γευματα τη μερα μπορει να φτανεις στο στοχο σου και να εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.δε θεωρω αχρηστες τις ερευνες.απλα δε τις θεωρω πανακεια ωστε να πω οτι "ω ναι τα 3 ειναι καλυτερα απο τα 6 γευματα".

τις ερευνες τις λαμβανω υποψιν μου,αλλα τις φιλτραρω μεσα απο το δικο μου πρισμα και την εμπειρια μου στο χωρο του αθλητισμου.βλεπεις επειδη προερχομαι απο αλλο χωρο αθληματων(κυριως μπασκετ,και εχοντα κανει και καμποσο στιβο) εχω τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση σε καποια πραματα.

μπορει να ειμαι θεωρητικα λαθος αλλα πιστευω (και το εχω να συμβαινει) πως αν προπονεισαι πραγματικα σκληρα (και μαλιστα 2 φορες τη μερα) σε βαθος χρονου,δε λιπωνεις ποτε αν τρως σωστα,οσο και να τρως.ακομα και 4000+ θερμιδες(για ψηλους ανθρωπους με καλο μεταβολισμο).και βαζεις και αλιπη μαζα (εστω και με πιο αργο ρυθμο).

οσον αφορα αυτο που λες περι μεταβλητων,συμφωνω και επαυξανω.γιατι οντως καποιος αλλος αν δοκιμασει να τρωει 10 φορες τη μερα αλλα δεν κανει την δικη μου προπονηση/ξεκουραση κτλ δε θα εχει τα ιδια αποτελεσματα.

μαλιστα ακριβως επειδη συμφωνω στα περι ασταθμητων παραγοντων και τριτων μεταβλητων που λες και συ,σου ειπα στο δευτερο σκελος του ποστ μου οτι μονο αν τρωει καποιος ολη μερα ΜΟΝΟ βρωμη και λιπωσει μπορει να ισχυριστει οτι λιπωσε απο αυτη.γιατι αν τρωει απ'ολα(που ειναι και το λογικο),δε μπορουμε να ενοχοποιησουμε τη βρωμη,ακομα κι αν εφαγε μισο κιλο σε μια μερα.γιατι και μισο κιλο να φαει,ειναι καπου 2000 θερμιδες.μενουν (για αρκετα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων) πολλες θερμιδες ακομα μεχρι να φτασουμε να θεωρηθουμε υπερθερμιδικοι.

και σιγουρα με τα λεγομενα σου,αφου και με μισο κιλο βρωμη(χωρις να φαμε τιποτε αλλο) λογικα παραμενουμε υποθερμιδικοι,δε λιπωνουμε.μαλλον πρεπει να χασουμε κι ολας βαρος(αυτο βεβαια δε σημαινει λιπος απαραιτητα).αρα ειναι πολυ δυσκολο να ενοχοποιησουμε μια συγκεκριμενη τροφη αν λιπωσουμε απο τη στιγμη που τρωμε απ'ολα.

τελος παντως για να μην το κουραζουμε το θεμα,εγω πιστευω το εξης και τα ειχα γραψει και στο αρθρο μου.το σωμα προσαρμοζεται πολυ ευκολα.για μενα δεν υπαρχουν σταθερες θερμιδες συντηρησς γιατι πολυ απλα οι πραγματικες θερμιδες συντηρησης μεταβαλλονται καθε μερα.οποτε αν αυξανεις το φαι σου με μετρο μακροπροθεσμα(τρωγοντας σωστα) και κανοντας σκυλισια προπονηση δε θα λιπωσεις τοσο ευκολα(ισως και καθολου).

αν εχεις αλλη αποψη θα χαρω να την ακουσω.:toast:

Andrikos
27-10-10, 14:30
Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αλλεργία με τις έρευνες. Χρησιμοποιούμε και κατανοούμε ένα κατάλογο από επιστημονικές έννοιες όπως αμινοξέα, υδατάνθρακες, ινσουλίνη, τεστοστερόνη, κρεατίνη, κορτιζόλη που ο μέσος άνθρωπος αγνοεί τι είναι και μόνο απόφοιτοι σχολών σχετικές με την βιολογία ξέρουν. Με άλλα λόγια ο μέσος bodybuilder έχει πραγματικά πολύ καλύτερη επιστημονική κατάρτιση από τον μέσο άνθρωπο που δεν έχει επαφή με όλα αυτά.
Επιπλέον κοροϊδεύουμε ή εκνευριζόμαστε όταν οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν όταν πίνουμε τη πρωτεΐνη μας, που οι άλλοι την θεωρούν κάποιο δηλητήριο αλλά όταν είναι να πούμε μεταξύ μας κάτι καινούριο και να αναφέρουμε μία έρευνα τότε ξαφνικά ανατρέπονται όλα , απαξιώνουμε τελείως την επιστήμη. Ξαφνικά οι έρευνες είναι για τους σπασίκλες, αν θες να είσαι πραγματικά σκληροπυρηνικός δεν πρέπει να μιλάς με έρευνες και τέτοια αδερφίστικα χόμπι.

Οπότε πρέπει να"ακολουθούμε το ένστικτό μας" γιατί "οι έρευνες γίνονται σε ποντίκια", και "κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός - τι να τις κάνεις τις έρευνες με ανθρώπους" , οπότε"κάνουμε και παίρνουμε ότι μας πιάνει" και άλλα χιλιοειπωμένα κλισέ που ναι μεν έχουν μία μικρή δόση αλήθειας αλλά τους κάνουμε τελείως άκυρη χρηση, μόνο και μόνο για να αποφύγουμε την επανεξέταση των μεθόδων μας και να διαβάσουμε 10 γραμμές στα αγγλικά.Οι περισσότεροι στο bodybuilding πιστεύουν ότι έχουν ανακαλύψει την απόλυτη αλήθεια στην προπόνηση και τη διατροφή ενώ στην ουσία οι γνώσεις τους είναι σαν ελβετικά τυριά, γεμάτα τρύπες.

underground
27-10-10, 15:13
Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αλλεργία με τις έρευνες. Χρησιμοποιούμε και κατανοούμε ένα κατάλογο από επιστημονικές έννοιες όπως αμινοξέα, υδατάνθρακες, ινσουλίνη, τεστοστερόνη, κρεατίνη, κορτιζόλη που ο μέσος άνθρωπος αγνοεί τι είναι και μόνο απόφοιτοι σχολών σχετικές με την βιολογία ξέρουν. Με άλλα λόγια ο μέσος bodybuilder έχει πραγματικά πολύ καλύτερη επιστημονική κατάρτιση από τον μέσο άνθρωπο που δεν έχει επαφή με όλα αυτά.
Επιπλέον κοροϊδεύουμε ή εκνευριζόμαστε όταν οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν όταν πίνουμε τη πρωτεΐνη μας, που οι άλλοι την θεωρούν κάποιο δηλητήριο αλλά όταν είναι να πούμε μεταξύ μας κάτι καινούριο και να αναφέρουμε μία έρευνα τότε ξαφνικά ανατρέπονται όλα , απαξιώνουμε τελείως την επιστήμη. Ξαφνικά οι έρευνες είναι για τους σπασίκλες, αν θες να είσαι πραγματικά σκληροπυρηνικός δεν πρέπει να μιλάς με έρευνες και τέτοια αδερφίστικα χόμπι.

Οπότε πρέπει να"ακολουθούμε το ένστικτό μας" γιατί "οι έρευνες γίνονται σε ποντίκια", και "κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός - τι να τις κάνεις τις έρευνες με ανθρώπους" , οπότε"κάνουμε και παίρνουμε ότι μας πιάνει" και άλλα χιλιοειπωμένα κλισέ που ναι μεν έχουν μία μικρή δόση αλήθειας αλλά τους κάνουμε τελείως άκυρη χρηση, μόνο και μόνο για να αποφύγουμε την επανεξέταση των μεθόδων μας και να διαβάσουμε 10 γραμμές στα αγγλικά.Οι περισσότεροι στο bodybuilding πιστεύουν ότι έχουν ανακαλύψει την απόλυτη αλήθεια στην προπόνηση και τη διατροφή ενώ στην ουσία οι γνώσεις τους είναι σαν ελβετικά τυριά, γεμάτα τρύπες.

:clap::clap:

jimmy007
27-10-10, 17:48
Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αλλεργία με τις έρευνες. Χρησιμοποιούμε και κατανοούμε ένα κατάλογο από επιστημονικές έννοιες όπως αμινοξέα, υδατάνθρακες, ινσουλίνη, τεστοστερόνη, κρεατίνη, κορτιζόλη που ο μέσος άνθρωπος αγνοεί τι είναι και μόνο απόφοιτοι σχολών σχετικές με την βιολογία ξέρουν. Με άλλα λόγια ο μέσος bodybuilder έχει πραγματικά πολύ καλύτερη επιστημονική κατάρτιση από τον μέσο άνθρωπο που δεν έχει επαφή με όλα αυτά.
Επιπλέον κοροϊδεύουμε ή εκνευριζόμαστε όταν οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν όταν πίνουμε τη πρωτεΐνη μας, που οι άλλοι την θεωρούν κάποιο δηλητήριο αλλά όταν είναι να πούμε μεταξύ μας κάτι καινούριο και να αναφέρουμε μία έρευνα τότε ξαφνικά ανατρέπονται όλα , απαξιώνουμε τελείως την επιστήμη. Ξαφνικά οι έρευνες είναι για τους σπασίκλες, αν θες να είσαι πραγματικά σκληροπυρηνικός δεν πρέπει να μιλάς με έρευνες και τέτοια αδερφίστικα χόμπι.

Οπότε πρέπει να"ακολουθούμε το ένστικτό μας" γιατί "οι έρευνες γίνονται σε ποντίκια", και "κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός - τι να τις κάνεις τις έρευνες με ανθρώπους" , οπότε"κάνουμε και παίρνουμε ότι μας πιάνει" και άλλα χιλιοειπωμένα κλισέ που ναι μεν έχουν μία μικρή δόση αλήθειας αλλά τους κάνουμε τελείως άκυρη χρηση, μόνο και μόνο για να αποφύγουμε την επανεξέταση των μεθόδων μας και να διαβάσουμε 10 γραμμές στα αγγλικά.Οι περισσότεροι στο bodybuilding πιστεύουν ότι έχουν ανακαλύψει την απόλυτη αλήθεια στην προπόνηση και τη διατροφή ενώ στην ουσία οι γνώσεις τους είναι σαν ελβετικά τυριά, γεμάτα τρύπες.

Αποστομωτικός θα μπορούσα να πω...:thumbup::thumbup::thumbup:

giannis64
27-10-10, 17:56
\.Οι περισσότεροι στο bodybuilding πιστεύουν ότι έχουν ανακαλύψει την απόλυτη αλήθεια στην προπόνηση και τη διατροφή ενώ στην ουσία οι γνώσεις τους είναι σαν ελβετικά τυριά, γεμάτα τρύπες.


:clap::clap:


Αποστομωτικός θα μπορούσα να πω...:thumbup::thumbup::thumbup:


να κάνω μια ερώτηση....

και στους αγωνιστικούς αναφέρεστε?:unsure:

Andrikos
27-10-10, 18:13
να κάνω μια ερώτηση....

και στους αγωνιστικούς αναφέρεστε?:unsure:

Αναφέρομαι σε όσους δεν έχουν ανοιχτό μυαλό και θεωρούν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια.

jimmy007
27-10-10, 23:33
να κάνω μια ερώτηση....

και στους αγωνιστικούς αναφέρεστε?:unsure:

Και μερικοί αγωνιστικοί έχουν μισαλλόδοξη στάση στο συγκεκριμένο θέμα, οπότε για αυτούς νομίζω ότι ισχύει.... Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε όλους γιατί έχω δει και μέσα στο forum posts αγωνιστικών ή πρώην αγωνιστικών που δείχνουν διακατέχονται από πνευματική ευρύτητα και διάθεση εποικοδομητικού διαλόγου..Δεν αναφέρω παράδειγμα γιατί θα λέτε ότι γλείφω μετά..:P:P
(Δεν αναφέρομαι σε εσένα Γιάννη)..

beefmeup
28-10-10, 11:16
Αναφέρομαι σε όσους δεν έχουν ανοιχτό μυαλό και θεωρούν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια.

ελα μωρε τωρα..σιγα,εχεις δικιο σε αυτο,αλλα περαν τουτου,οι ερευνες δινουν μια κατευθυνση για περαιτερω μελετη,πειραματισμο κλπ.
το κακο με τις ερευνες,ειναι οτι με μια,δεν γινεται δουλεια..θελει περισοτερες κ απο διαφορετικα εργαστηρια να αναπαραγουν τα αρχικα αποτελεσματα.
αυτο πολυς κοσμος δεν το καταλαβαινει,κ διαβαζοντας μια ερευνα καταληγει σε αμεσα συμπερασματα,που επειδη τις περισοτερες φορες για λογους που αναφερεις κ συ(ελειπης αθλητικη εμπηρεια,γνωσεων κ πειραματισμου),τις εχει για πανακεια.

σε καποιους τομεις του ββ υπαρχουν αρκετες πτυχες που οι μελετες εχουν καλυψει η καλυπτουν,αλλα παλι πρεπει να δινουμε βαση σε καποια πραγματα τα οποια δοκιμαζουμε πανω μας με trial and error.
αλλιως πιστευω δουλεια της προκοπης δεν γινεται.
κ αυτο γιατι καποια πραγματα απλα δεν εφαρμοζονται σε ολους.
ενας υπερβαρος,μπορει να χασει ευκολοτερα κιλα με 3 γευματα ανα μερα,παρα με 6 στις ιδιες θερμιδες?
αν ναι,κ υπαρχει μελετη γιαυτο,τοτε για να την εφαρμοσουμε θα πρεπει να αγνοεισουμε αλλες υπαρχουσες μελετες που δειχουν οτι ο μεταβολισμος δουλευει καλυτερα με περισοτερα γευματα.
κ μετα,αν εγω ξυπναω 6 ωρα το πρωι(που ξυπναω),για δουλεια μεχρι τις 12 το βραδυ που την πεφτω θα κανω 3 γευματα με 4000 θερμιδες?
ενα στις 6μιση πες,ενα στις 2 κ το αλλο στις 8.
το πιο πιθανο,με αυτο το προγραμμα διατροφης θα ειναι να με πιανουν τασεις υπογλυκαιμιας κ να σαβουριαζω ενδιαμεσα.
στανταρ,το ξερω γιατι το εχω κανει πανω μου.

αρα??εμενα μακροπροθεσμα που θα με βγαλει αυτο?
κ καλα,εμενα,εναν υπερβαρο που θελει να χασει κιλα,με αυτο το προγραμμα στα ενδιαμεσα θα υποφερει.

ειναι καθαρα θεμα θελησεις να κανεις ετσι τα γευματα σου,αλλα δεν μπορεις να αγνοεισεις το σωμα τι σου λεει.

αντικρουομενα πραγματα δλδ στην πραξη.

δεν νομιζω οτι κανεις που ξερει τι του γινεται αγνοει τις μελετες,αλλα αν εχεις ενα συστημα που δουλευει πανω σου,γιατι να το αλλαξεις με κατι αλλο που ακομα κ αν το λεει μια μελετη ειναι αμφιβολο το αν θα δουλεψει?

σε περιπτωση που κολαμε καπου(γενικα στην ζωη οχι μονο στο ββ),καλο ειναι εκει να υπαρχει ορεξη,κ ανοιχτο μυαλο για πειραματισμους.
οσοι νομιζουν οτι εχουν βρει την απολυτη αληθεια που λες,μαλλον ειναι τυχεροι γιατι εχουν βρει κατι που δουλευει τοσο καλα πανω τους,που νομιζουν οτι ειναι απολυτο.
μαλλον κατι τετοιο γινεται,η ειναι απλα βλακες.

αρχιζει να μ αρεσει αυτη η κουβεντα.:green:

Andrikos
28-10-10, 13:09
Εγώ δεν αποκλείω την αυτοπαρατήρηση και το trial and error - απλά δεν αποκλείω και τις έρευνες - που σε μερικά θέματα πραγματικά είναι πολύ ανώτερη πηγή για συμπεράσματα από το δείγμα του ενός ατόμου - δηλαδή το trial and error που έχει μέσα το σφάλμα , τις μεταβλητές που είναι αρρύθμιστες , και την υποκειμενική παρατήρηση ενώ οι έρευνες είναι μακράν πιο αντικειμενικές, ειδικά σε θέματα όπως πρόσληψη πρωτεΐνης , υπερτροφίας από γυμναστική με βάρη και συμπληρωμάτων τα στοιχεία που προσφέρουν είναι πολύτιμα.
Πραγματικά θεωρώ στενομυαλό να κινείσαι μόνο με τις έρευνες και να αποκλείεις την αυτοπαρατήρηση αλλά δεν το κάνει και κανένας αυτό , συνήθως υπάρχει βαρεμάρα για διάβασμα και η αντίθετη αντιμετώπιση που δεν κουράζει πολύ το μυαλό.
Επίσης όταν μιλάμε για έρευνες , δεν αναφερόμαστε στα σκουπιδάκια του mens health , υπάρχουν έγκυρες επιστημονικές βιβλιοθήκες που μπορεί κανείς να διαβάσει ενδιαφέρουσες έρευνες.
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι μερικά παιδιά περιμένουν ότι θα διαβάσουν 10 έρευνες , αυτομάτως θα κατανοήσουν τα πάντα και θα ανεβάσουν τον πάγκο τους 10 κιλά στην πρώτη προπόνηση και θα πέσουν στο 7% λίπος, φυσικά αυτό δεν γίνεται ποτέ ,μετά απογοητεύονται και απαξιώνουν τις έρευνες . Αυτό γιατί δεν αντιλαμβάνονται ότι κάτι τέτοιο είναι κοντόφθαλμη αντιμετώπιση.
Κι επειδή πιάσαμε και τους αγωνιστικούς πριν, αν θυμάμαι καλά ο Καραμανλάκης έκανε για αρκετό καιρό τη κετογονική δίαιτα του Lyle McDonald, που σημαίνει ότι ο άνθρωπος ενημερώνεται από επιστημονικές πηγές και θέλει να εμβαθύνει. Επίσης ξέρω for fact ότι διαβάζει πολύ και για θέματα εργογόνων από σχετικά βιβλία, πάλι μπράβο του.Και ο κύριος Νίκος Παπαγεωργίου , αντίστοιχες παροτρύνσεις για εμβάθυνση κάνει στην συνέντευξη που έδωσε , και αυτοί οι δύο άνθρωποι , χωρίς να τους γνωρίζω , ούτε να σχετίζομαι με κανένα τρόπο από αυτούς, μόνο κουτοί ή αδαείς δεν φαίνονται.

beefmeup
28-10-10, 20:18
^^^
συμφωνουμε σε ολα.:thumbup:

Menios Ser1985
29-10-10, 02:35
Εγώ δεν αποκλείω την αυτοπαρατήρηση και το trial and error - απλά δεν αποκλείω και τις έρευνες - που σε μερικά θέματα πραγματικά είναι πολύ ανώτερη πηγή για συμπεράσματα από το δείγμα του ενός ατόμου - δηλαδή το trial and error που έχει μέσα το σφάλμα , τις μεταβλητές που είναι αρρύθμιστες , και την υποκειμενική παρατήρηση ενώ οι έρευνες είναι μακράν πιο αντικειμενικές, ειδικά σε θέματα όπως πρόσληψη πρωτεΐνης , υπερτροφίας από γυμναστική με βάρη και συμπληρωμάτων τα στοιχεία που προσφέρουν είναι πολύτιμα.
Πραγματικά θεωρώ στενομυαλό να κινείσαι μόνο με τις έρευνες και να αποκλείεις την αυτοπαρατήρηση αλλά δεν το κάνει και κανένας αυτό , συνήθως υπάρχει βαρεμάρα για διάβασμα και η αντίθετη αντιμετώπιση που δεν κουράζει πολύ το μυαλό.
Επίσης όταν μιλάμε για έρευνες , δεν αναφερόμαστε στα σκουπιδάκια του mens health , υπάρχουν έγκυρες επιστημονικές βιβλιοθήκες που μπορεί κανείς να διαβάσει ενδιαφέρουσες έρευνες.
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι μερικά παιδιά περιμένουν ότι θα διαβάσουν 10 έρευνες , αυτομάτως θα κατανοήσουν τα πάντα και θα ανεβάσουν τον πάγκο τους 10 κιλά στην πρώτη προπόνηση και θα πέσουν στο 7% λίπος, φυσικά αυτό δεν γίνεται ποτέ ,μετά απογοητεύονται και απαξιώνουν τις έρευνες . Αυτό γιατί δεν αντιλαμβάνονται ότι κάτι τέτοιο είναι κοντόφθαλμη αντιμετώπιση.
Κι επειδή πιάσαμε και τους αγωνιστικούς πριν, αν θυμάμαι καλά ο Καραμανλάκης έκανε για αρκετό καιρό τη κετογονική δίαιτα του Lyle McDonald, που σημαίνει ότι ο άνθρωπος ενημερώνεται από επιστημονικές πηγές και θέλει να εμβαθύνει. Επίσης ξέρω for fact ότι διαβάζει πολύ και για θέματα εργογόνων από σχετικά βιβλία, πάλι μπράβο του.Και ο κύριος Νίκος Παπαγεωργίου , αντίστοιχες παροτρύνσεις για εμβάθυνση κάνει στην συνέντευξη που έδωσε , και αυτοί οι δύο άνθρωποι , χωρίς να τους γνωρίζω , ούτε να σχετίζομαι με κανένα τρόπο από αυτούς, μόνο κουτοί ή αδαείς δεν φαίνονται.
Έχεις δίκιο,έτσι είναι!Για να καταλήξει ο Μανώλης στο κλασσικό ρητό,φάτε συχνά γεύματα και μοιράστε ισόποσα τα διατροφικά στοιχεία σε αυτά τα γεύματα,κάτι παραπάνω ξέρει!Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες με έρευνες κλπ.καθώς οι περισσότερες δεν είναι αντιπροσωπευτικές και δεν απευθύνονται σε ΒΒερς.
Πάντως για να προσθέσω κι εγώ κάτι πρακτικό στην κουβέντα,σε όσους έκανα πρόγραμμα με 3 γεύματα(είτε γράμμωση είτε αύξηση μάζας)είχαν πολύ μέτρια αποτελέσματα και πολλές φορές διαφορετικά από αυτά που επιδιώκαμε!
Κάτι τελευταίο,κυρίως για τους πιό νέους στο άθλημα,παιδιά αν αρχίσετε και ψάχνετε τόσο βαθειά τις έρευνες κλπ. το χάσατε το παιχνίδι,ΒΒερς δεν πρόκειται να γίνετε!Μείνετε στα απλά και βασικά και τα αποτελέσματα θα έρθουν!Είναι κανόνας,οι περισσότεροι που αρχίζουν να ψάχνονται τόσο και να θέλουν να αποκτήσουν γνώσεις ιατρικής και βιοχημείας χάνονται στο δρόμο προς την αναζήτηση και απομακρύνονται από τον στόχο τους!Καλό είναι να ψάχνετε αλλά να ακούτε κιόλας κάποιους που τα έχουν ψάξει νωρίτερα!:toast:

Devil
29-10-10, 03:03
Έχεις δίκιο,έτσι είναι!Για να καταλήξει ο Μανώλης στο κλασσικό ρητό,φάτε συχνά γεύματα και μοιράστε ισόποσα τα διατροφικά στοιχεία σε αυτά τα γεύματα,κάτι παραπάνω ξέρει!Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες με έρευνες κλπ.καθώς οι περισσότερες δεν είναι αντιπροσωπευτικές και δεν απευθύνονται σε ΒΒερς.


δεν ειναι οτι δεν απευθυνοντε σε bbers αλλα δεν απευθυνοντε σε pro
οπως δεν μπορουμε να σιγκρινουμε τον pro bber με εναν ερασιτεχνη

οι περισσοτερες ερευνες διχνουν το αντιθετο... και ειναι αντιπροσοπευτικες για εναν ερασιτεχνη


Πάντως για να προσθέσω κι εγώ κάτι πρακτικό στην κουβέντα,σε όσους έκανα πρόγραμμα με 3 γεύματα(είτε γράμμωση είτε αύξηση μάζας)είχαν πολύ μέτρια αποτελέσματα και πολλές φορές διαφορετικά από αυτά που επιδιώκαμε!


εξαρτατε απο πολλους παραγωντες αν καποιος μπορει να κανει μαζα/γραμμωση με 3 γευματα... αν και πιστευω οτι γινετε αναλογα βεβαιa με την διατροφη που ακολοθει ο καθενας...ckd,if ecc ecc και στο πως αντιδρα ο οργανισμος του

Κάτι τελευταίο,κυρίως για τους πιό νέους στο άθλημα,παιδιά αν αρχίσετε και ψάχνετε τόσο βαθειά τις έρευνες κλπ. το χάσατε το παιχνίδι,ΒΒερς δεν πρόκειται να γίνετε!Μείνετε στα απλά και βασικά και τα αποτελέσματα θα έρθουν!Είναι κανόνας,οι περισσότεροι που αρχίζουν να ψάχνονται τόσο και να θέλουν να αποκτήσουν γνώσεις ιατρικής και βιοχημείας χάνονται στο δρόμο προς την αναζήτηση και απομακρύνονται από τον στόχο τους!Καλό είναι να ψάχνετε αλλά να ακούτε κιόλας κάποιους που τα έχουν ψάξει νωρίτερα!:toast:

κοιτα δεν μπορει καποιος που ασχολητε με το bbing να μην ψαχνετε με ερευνες κτλ κτλ ειναι αδυνατον.... οι ιδιες εταιριες συμπληρωματων στηριζοντε πανω σε ερευνες για να βγαλουν τα συμπληρωματα, ασχετος αν σου πασαρουν οτι να ναι για να τα κονομισουν

οπως και να το κανεις το bbing ειναι παντρεμενω πολυ καιρο με τις επιστημες...
και αυτο δεν αλλαζει...

thegravijia
29-10-10, 03:31
aυτο που εννοει ο μενιος ειναι να μην το ψαχνουν σε βαθος η αρχαριοι και χανουν την ουσια
δηλ καθονται αγχωνονται να πιουν bcaa πριν την προπονηση νιτρικα ταυρινες καφεινες μαλακιες τι λεει η μια ερευνα τι λεει η αλλη κτλ...και ακομα δεν εχουν μαθει να κανουν σκουοντ πχ

βασικα και οι δυο δικιο εχετε !!

καληνυχτιζω

savage
29-10-10, 13:13
βασικα ολοι δικιο εχουμε αλλα λεμε ελαφρως διαφορετικα πραματα. απλα απο τη σκοπια που τα βλεπεις ο καθενας μας εχει δικιο.

ουτε τις ερευνες γινεται να απαξιωνουμε,ουτε να τις θεοποιουμε,ουτε να γενικευουμε κατι που δουλεψε σε μας ως απολυτη αληθεια που λεει κι ο αντρικος,ουτε τιποτα.

γενικα σε ολα τα πραματα στη ζωη υπαρχει η μεση λυση.με το να εισαι απολυτος δεν πας πουθενα.

απλα στο θεμα των ερευνων οπως ειπε κι ο βιγια,καμια φορα ειναι καλυτερο να μην ξερεις τοσα πολλα απο τοσο νωρις,γιατι σου βγαινει σε κακο τελικα.δεν ειναι ευκολο να διαχειριστεις τοση γνωση απο τοσο νωρις,ειδικα οταν δεν εχεις ουτε το αναλογο επιπεδο σπουδων,οτε την καταλληλη προπονητικη/διατροφικη εμπειρια(εννοω εμπειρια στην πραξη,οχι στα λογια.να γυμναζεσαι 5,6,7,8,10 χρονια σερι κτλ).

"βλεπω" εδω μεσα ατομα που ασχολουνται κανα χρονο με το "αθλημα"(αλεξιπτωτιστες που λενε και στο χωριο μου :green: ) και επειδη διαβασαν 10 ερευνες η 5 βιβλια του tom venuto η 5 αρθρα του lyle macdonald
νομιζουν οτι εμαθαν την απολυτη αληθεια,που λεει κι ο αντρικος.

και συνηθως ρε μαγκες μιλαμε για ατομα 19-20 χρονων,65-70 κιλα που κανουν μετα βιας 70 κιλα βαθυ καθισμα,και σου λενε για load & deload,για διαιτα ζωνης(και τιραντας :rolf: ),και καθονται και ψυριζουν αν η καφεινη, η ταυρινη,η β αλανινη και η κρεατινη που εχουν σε ποσοτητα 1 γραμ(δηλ σιγα τα λαχανα) τα νιτρικα λειτουργουν ανταγωνιστικα και τριχες κατσαρες.

δεν ειναι εκει η ουσια του bbing.αυτα ειναι για προχωρημενους.δε γινεται να μην ξερεις να κανεις squat που λεει κι ο βιγια,και να αναλωνεσαι σε τετοια πραματα,τα οποια συνηθως ενας αρχαριος δεν εχει το υποβαθρο να τα κατανοησει.

εδω τις προαλλες ο αλλος μου ελεγε "savage γιατι προτεινεις αυτο?εγω στο βιβλιο εχω διαβασει κατι αλλο" και 5 ποστ παρακατω με ρωταγε τι ειναι το waxy maize :rolf::rolf::rolf: ελεος ρε παιδια.απο ενα σημειο και μετα πιο πολυ μπερδεμα προκαλει το πολυ ξυρισμα στους αρχαριους παρα καλο.

εγω προσωπικα νιωθω τυχερος που οταν πρωτοξεκινουσα,δεν ειχα ουτε ιντερνετ ουτε τοσο μεγαλο βομβαρδισμο πληροφοριων.ηξερα ενα bodybuiderα κοντα στα 40(με 20 χρονια προπ στην πλατη του) που μου ελεγε τα βασικα(τρωγε πρωτεινη σε ολα τα γευματα σου,μετριασε τον υδατανθρακα λιγακι,κανε τα κλασικα split για αρχη με πυραμιδα για να δυναμωσεις κι ολας και σπρωχνε οσο πιο πολυ μπορεις και τρωγε καλα.

οποτε ουτε τα μπουτια μου ειχα μπλεξει με το αν κανει να παρω αντιοξειδωτικα πριν και μετα την προπ,ουτε για πισινες αμινοξεων ηξερα ουτε τιποτα,back then.κι ομως αυτες οι λιγες αλλα βασικες γνωσεις με εφτασαν σε ενα πολυ καλο επιπεδο.σιγα σιγα αρχιζα να διαβαζω και τα περιοδικα του χωρου κανα 2 χρονια μετα αλλα ημουν ηδη κατασταλλαγμενος για καποια πραματα που ειχα καταλαβει και μονος μου απο την προπονηση/διατροφη.και φυσικα ακομα μαθαινω.καθε μερα μαθαινουμε. η γνωση ειναι αεναο πραγμα

τελος παντων.να'χαμε να λεγαμε

Andrikos
29-10-10, 14:42
Προφανώς υπάρχουν άτομα που απλά αναπαράγουν ποστ από ξένα φόρουμ, έρευνες κτλ αλλά εφαρμόζουν ελάχιστα από το τι παπαγαλίζουν.Για να είμαι ειλικρινής τους λυπάμαι , δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να κρατά τόσο ανειλικρινή στάση. Μάλλον για λίγους followers γίνεται όλη η ιστορία και να νιώσουν σπουδαίοι, τεσπά. Όπως και να έχει δεν φταίνε οι έρευνες γι' αυτό ,οι έρευνες είναι χρήσιμες αλλά δεν θα σου σηκώσουν τα βάρη ούτε θα κάνουν δίαιτα.

Menios Ser1985
29-10-10, 15:33
aυτο που εννοει ο μενιος ειναι να μην το ψαχνουν σε βαθος η αρχαριοι και χανουν την ουσια
δηλ καθονται αγχωνονται να πιουν bcaa πριν την προπονηση νιτρικα ταυρινες καφεινες μαλακιες τι λεει η μια ερευνα τι λεει η αλλη κτλ...και ακομα δεν εχουν μαθει να κανουν σκουοντ πχ

βασικα και οι δυο δικιο εχετε !!

καληνυχτιζω

Έπεσες διάνα!:thumbup::thumbup::thumbup:
Βλέπω παιδιά στο gym που έμαθαν να ξεχωρίζουν όλες τις μορφές κρεατίνης αλλά δεν ξέρουν να κάνουν προπόνηση!Ας αφήσουν το ΒΒ να γίνουν βιοχημικοί τότε,χάνουν την ουσία!Εννοείται ότι θα μελετάνε τις διάφορες έρευνες και τα συμπεράσματα,αλλά να μην μένουν μόνο εκεί!:toast:

Menios Ser1985
29-10-10, 15:41
"βλεπω" εδω μεσα ατομα που ασχολουνται κανα χρονο με το "αθλημα"(αλεξιπτωτιστες που λενε και στο χωριο μου :green: ) και επειδη διαβασαν 10 ερευνες η 5 βιβλια του tom venuto η 5 αρθρα του lyle macdonald
νομιζουν οτι εμαθαν την απολυτη αληθεια,που λεει κι ο αντρικος.

και συνηθως ρε μαγκες μιλαμε για ατομα 19-20 χρονων,65-70 κιλα που κανουν μετα βιας 70 κιλα βαθυ καθισμα,και σου λενε για load & deload,για διαιτα ζωνης(και τιραντας :rolf: ),και καθονται και ψυριζουν αν η καφεινη, η ταυρινη,η β αλανινη και η κρεατινη που εχουν σε ποσοτητα 1 γραμ(δηλ σιγα τα λαχανα) τα νιτρικα λειτουργουν ανταγωνιστικα και τριχες κατσαρες.

δεν ειναι εκει η ουσια του bbing.αυτα ειναι για προχωρημενους.δε γινεται να μην ξερεις να κανεις squat που λεει κι ο βιγια,και να αναλωνεσαι σε τετοια πραματα,τα οποια συνηθως ενας αρχαριος δεν εχει το υποβαθρο να τα κατανοησει.

εδω τις προαλλες ο αλλος μου ελεγε "savage γιατι προτεινεις αυτο?εγω στο βιβλιο εχω διαβασει κατι αλλο" και 5 ποστ παρακατω με ρωταγε τι ειναι το waxy maize :rolf::rolf::rolf: ελεος ρε παιδια.απο ενα σημειο και μετα πιο πολυ μπερδεμα προκαλει το πολυ ξυρισμα στους αρχαριους παρα καλο.

εγω προσωπικα νιωθω τυχερος που οταν πρωτοξεκινουσα,δεν ειχα ουτε ιντερνετ ουτε τοσο μεγαλο βομβαρδισμο πληροφοριων.ηξερα ενα bodybuiderα κοντα στα 40(με 20 χρονια προπ στην πλατη του) που μου ελεγε τα βασικα(τρωγε πρωτεινη σε ολα τα γευματα σου,μετριασε τον υδατανθρακα λιγακι,κανε τα κλασικα split για αρχη με πυραμιδα για να δυναμωσεις κι ολας και σπρωχνε οσο πιο πολυ μπορεις και τρωγε καλα.

οποτε ουτε τα μπουτια μου ειχα μπλεξει με το αν κανει να παρω αντιοξειδωτικα πριν και μετα την προπ,ουτε για πισινες αμινοξεων ηξερα ουτε τιποτα,back then.κι ομως αυτες οι λιγες αλλα βασικες γνωσεις με εφτασαν σε ενα πολυ καλο επιπεδο.σιγα σιγα αρχιζα να διαβαζω και τα περιοδικα του χωρου κανα 2 χρονια μετα αλλα ημουν ηδη κατασταλλαγμενος για καποια πραματα που ειχα καταλαβει και μονος μου απο την προπονηση/διατροφη.και φυσικα ακομα μαθαινω.καθε μερα μαθαινουμε. η γνωση ειναι αεναο πραγμα

τελος παντων.να'χαμε να λεγαμε

+100000:thumbup:Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα φίλε μου!Δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι να βλέπω ότι γράφονται αλήθειες εδώ και ότι λέμε τα πράγματα όπως είναι!

Devil
29-10-10, 15:43
Έπεσες διάνα!:thumbup::thumbup::thumbup:
Βλέπω παιδιά στο gym που έμαθαν να ξεχωρίζουν όλες τις μορφές κρεατίνης αλλά δεν ξέρουν να κάνουν προπόνηση!Ας αφήσουν το ΒΒ να γίνουν βιοχημικοί τότε,χάνουν την ουσία!Εννοείται ότι θα μελετάνε τις διάφορες έρευνες και τα συμπεράσματα,αλλά να μην μένουν μόνο εκεί!:toast:

το θεμα ειναι οτι για αυτο το λογο ειναι η ερευνες κτλ κτλ

τις μελετας για να τις βαλεις σε πραξη

οτι υπαρχουν πολλοι οπου ''βλεπουν το δεντρο αλλα χανουν το δασος'' ναι υπαρχουν

με βαση τις μελετης και του πειραματισμου θα καθορισεις το πως θα κινηθεις στο χωρο απο το τι θα φας τι συμπληρωμα θα παρεις τι προγραμμα θα ακολουθησεις κτλ κτλ

Menios Ser1985
29-10-10, 15:43
Προφανώς υπάρχουν άτομα που απλά αναπαράγουν ποστ από ξένα φόρουμ, έρευνες κτλ αλλά εφαρμόζουν ελάχιστα από το τι παπαγαλίζουν.Για να είμαι ειλικρινής τους λυπάμαι , δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να κρατά τόσο ανειλικρινή στάση. Μάλλον για λίγους followers γίνεται όλη η ιστορία και να νιώσουν σπουδαίοι, τεσπά. Όπως και να έχει δεν φταίνε οι έρευνες γι' αυτό ,οι έρευνες είναι χρήσιμες αλλά δεν θα σου σηκώσουν τα βάρη ούτε θα κάνουν δίαιτα.

Σωστός!:thumbup:Ειδικά εδώ!

Menios Ser1985
29-10-10, 15:51
το θεμα ειναι οτι για αυτο το λογο ειναι η ερευνες κτλ κτλ

τις μελετας για να τις βαλεις σε πραξη

οτι υπαρχουν πολλοι οπου ''βλεπουν το δεντρο αλλα χανουν το δασος'' ναι υπαρχουν

με βαση τις μελετης και του πειραματισμου θα καθορισεις το πως θα κινηθεις στο χωρο απο το τι θα φας τι συμπληρωμα θα παρεις τι προγραμμα θα ακολουθησεις κτλ κτλ

Αυτό είναι το βασικό!Να μήν βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!Με βάση αυτό το ρητό έμαθα να προχωράω κι εγώ στο ΒΒ!:toast:
Καλές οι έρευνες αλλά καλή και η προπόνηση!Χρειάζεται συνδιασμός και των δύο!

savage
29-10-10, 20:09
Προφανώς υπάρχουν άτομα που απλά αναπαράγουν ποστ από ξένα φόρουμ, έρευνες κτλ αλλά εφαρμόζουν ελάχιστα από το τι παπαγαλίζουν.Για να είμαι ειλικρινής τους λυπάμαι , δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να κρατά τόσο ανειλικρινή στάση. Μάλλον για λίγους followers γίνεται όλη η ιστορία και να νιώσουν σπουδαίοι, τεσπά. Όπως και να έχει δεν φταίνε οι έρευνες γι' αυτό ,οι έρευνες είναι χρήσιμες αλλά δεν θα σου σηκώσουν τα βάρη ούτε θα κάνουν δίαιτα.

προσκυνω.απλα :bowdown::bowdown::bowdown: