PDA

Επιστροφή στο Forum : υγεια μαλλιων και συμπληρωματα



Hercules
21-09-10, 21:15
παιδια υπαρχει κανενα συμπληρωμα ειτε ποσιμο ειτε σε λοσιον που να ρυθμιζει την παραγωγη σμηγματος στο κεφαλι και γενικα την υγεια των τριοχοθυλακιων?μου εχει δωσει ο δερματολογος κετοκοναζολη σε σαμπουαν αλλα δεν κανει και πολλα...γενικα ποιες βιταμινες βοηθουν τα μαλλια?

Vinn
21-09-10, 21:25
http://http://www.inneovhomme.gr/inneov-homme_anti-hairloss.html

Για δες εδω φιλε μου :thumbup:

Eddie
21-09-10, 21:28
H vit Ε βοηθαει σιγουρα.Τωρα ειδα στη διαφημηση και ενα συμπληρωμα της solgar για τα μαλλια.

Hercules
21-09-10, 21:31
thanx vinn,αν και δεν εχω προβλημα με αραιωση κτλ.τουλαχιστον τωρα,φαινεται ενδιαφερον συμπληρωμα..

Hercules
21-09-10, 21:32
H vit Ε βοηθαει σιγουρα.Τωρα ειδα στη διαφημηση και ενα συμπληρωμα της solgar για τα μαλλια.

καλη φαση για την βιτ. ε ,δεν το ηξερα..

Vinn
21-09-10, 21:34
thanx vinn,αν και δεν εχω προβλημα με αραιωση κτλ.τουλαχιστον τωρα,φαινεται ενδιαφερον συμπληρωμα..

Ειναι πολυ καλο το συγκεκριμενο,το δοκιμασε ενας γνωστος μου και εμεινε πολυ ικανοποιημενος..Γενικα πιστευω βοηθαει τα μαλλια και δεν ειναι μονο για τν τριχοπτωση..Δες και αυτα που ειπε ο Eddie..:thumbup:

lila_1
22-09-10, 16:39
παιδια υπαρχει κανενα συμπληρωμα ειτε ποσιμο ειτε σε λοσιον που να ρυθμιζει την παραγωγη σμηγματος στο κεφαλι και γενικα την υγεια των τριοχοθυλακιων?μου εχει δωσει ο δερματολογος κετοκοναζολη σε σαμπουαν αλλα δεν κανει και πολλα...γενικα ποιες βιταμινες βοηθουν τα μαλλια?

Ποιο ειναι το προβλημα ακριβως?

Hercules
22-09-10, 17:35
Ποιο ειναι το προβλημα ακριβως?

το προβλημα ειναι οτι δημιουργουνται στο δερμα του τιχωτου κατι ασπρα κομματακια,ειναι σαν την πιτυριδα,αυτο λεγεται σμηγμα.γενικα υπαρχουν εποχες που ειναι πιο εντονο το προβλημα και αλλες λιγοτερο σε μενα,απλα επειδη διαβασα οτι το σμηγμα αποτελει απ τις πρωτες αιτιες για αλλωπεκια στους αντρες καλο ειναι να προλαμβανουμε..

lila_1
22-09-10, 19:22
το προβλημα ειναι οτι δημιουργουνται στο δερμα του τιχωτου κατι ασπρα κομματακια,ειναι σαν την πιτυριδα,αυτο λεγεται σμηγμα.γενικα υπαρχουν εποχες που ειναι πιο εντονο το προβλημα και αλλες λιγοτερο σε μενα,απλα επειδη διαβασα οτι το σμηγμα αποτελει απ τις πρωτες αιτιες για αλλωπεκια στους αντρες καλο ειναι να προλαμβανουμε..
Που το διαβασες αυτο?
Πρωτη αιτια αλλωπεκιας ειναι τα ανδρογονα.

Μοιαζει με πιτυριδα ή ΕΙΝΑΙ πιτυριδα?Το εχεις κοιταξει?
Το σμηγμα ειναι το ελαιο που παραγει το δερμα για τη προστασια του και τη προστασια των τριχων.Εαν υπαρχει υπερπαραγωγη σμηγματος,σημαινει οτι τα μαλλια σου λαδωνουν και γρηγορα.Τα μονα "κομματακια"που μπορει να δημιουργησει το σμηγμα ειναι τα στιγματα,οταν εγκλωβιζεται στους πορους του δερματος ή "λευκες νιφαδες" οταν ξεραινεται και δεν απομακρυνεται.
Υπερπαραγωγη μπορει να προκαλεσει φλεγμονωδεις αντιδρασεις,ακμη και αλλα παρομοια,που θα μπορουσαν να οδηγησουν σε τριχοπτωση.
Αλλα εσυ δεν εχεις τετοιο προβλημα,οπως λες.

Μηπως λουζεσαι υπερβολικα συχνα?Ή υπερβολικα σπανια?Ή τσαπατσουλικα?
Γενικα,στις δερματικες παθησεις του τριχωτου ,βοηθανε καποια φυτικα λαδια με τοπικη εφαρμογη.

kaiowas
22-09-10, 19:32
το προβλημα ειναι οτι δημιουργουνται στο δερμα του τιχωτου κατι ασπρα κομματακια,ειναι σαν την πιτυριδα,αυτο λεγεται σμηγμα.γενικα υπαρχουν εποχες που ειναι πιο εντονο το προβλημα και αλλες λιγοτερο σε μενα,απλα επειδη διαβασα οτι το σμηγμα αποτελει απ τις πρωτες αιτιες για αλλωπεκια στους αντρες καλο ειναι να προλαμβανουμε..

Πάρε πρώτα μια γνώμη από τον κομμώτη σου, αν δεν σε βοηθήσει πήγαινε σε δερματολόγο. Η διατροφή σου από θέμα λιπαρών τι λέει?

Hercules
22-09-10, 20:03
Που το διαβασες αυτο?
Πρωτη αιτια αλλωπεκιας ειναι τα ανδρογονα.

Μοιαζει με πιτυριδα ή ΕΙΝΑΙ πιτυριδα?Το εχεις κοιταξει?
Το σμηγμα ειναι το ελαιο που παραγει το δερμα για τη προστασια του και τη προστασια των τριχων.Εαν υπαρχει υπερπαραγωγη σμηγματος,σημαινει οτι τα μαλλια σου λαδωνουν και γρηγορα.Τα μονα "κομματακια"που μπορει να δημιουργησει το σμηγμα ειναι τα στιγματα,οταν εγκλωβιζεται στους πορους του δερματος ή "λευκες νιφαδες" οταν ξεραινεται και δεν απομακρυνεται.
Υπερπαραγωγη μπορει να προκαλεσει φλεγμονωδεις αντιδρασεις,ακμη και αλλα παρομοια,που θα μπορουσαν να οδηγησουν σε τριχοπτωση.
Αλλα εσυ δεν εχεις τετοιο προβλημα,οπως λες.

Μηπως λουζεσαι υπερβολικα συχνα?Ή υπερβολικα σπανια?Ή τσαπατσουλικα?
Γενικα,στις δερματικες παθησεις του τριχωτου ,βοηθανε καποια φυτικα λαδια με τοπικη εφαρμογη.
εχω παει σε δερματολογο και μου ειπε ειναι σμηγμα και μου εδωσε ενα σαμπουαν με κετοκοναζολη.ειναι οπως το περιγραφεις λευκες ξεραμενες νιφαδες στο τριχωτο.απλα ψαχνω μηπως υπαρχει καποιο συμπληρωμα που βοηθαει στο συγκερικριμενο θεμα.απο λουσιμο καθημερινα και αρκετα σχολαστικα...

Hercules
22-09-10, 20:05
Πάρε πρώτα μια γνώμη από τον κομμώτη σου, αν δεν σε βοηθήσει πήγαινε σε δερματολόγο. Η διατροφή σου από θέμα λιπαρών τι λέει?

εννοεις απο καλα λιπαρα ω3 κτλ?μπορω να πω οτι περιεχει η διατροφη μου αρκετα καλα λιπαρα.βεβαια θα χρησιμοποιησω και ω3-ω6 σε καψουλες που εχω ακουσει οτι γενικα βοηθανε σε δερματοπαθειες κτλ

lila_1
22-09-10, 23:56
O τελευταιος που θα σου δωσει λυση ειναι ο κομμωτης..:turtle:
Πιθανον να πρεπει να μειωσεις τη συχνοτητα στα λουσιματα.
Οταν λουζεσαι συχνα,οι σμηγματογονοι αδενες υπερλειτουργουν προκειμενου να αναπληρωσουν τα ελαια της επιδερμιδας που χανονται.
Προσπαθησε για αρχη το μερα παρα μερα ας πουμε.Και δες πως παει.

Δοκιμασε να χρησιμοποιησεις δαφνελαιο ή ελαιολαδο στο δερμα του κεφαλιου.Θα το αφηνεις λιγες ωρες (οταν κοιμασαι πχ) και θα λουζεσαι το επομενο πρωι.

mekefi
23-09-10, 01:48
[QUOTE=lila_1; Δοκιμασε να χρησιμοποιησεις δαφνελαιο ή ελαιολαδο στο δερμα του κεφαλιου.Θα το αφηνεις λιγες ωρες (οταν κοιμασαι πχ) και θα λουζεσαι το επομενο πρωι.[/QUOTE]

τι λες μωρε
θα κοιμαται με λαδωμενα μαλια?
θα τα κανει ολα ετσι
50 λεπτα αρκουν

TEFAAtzis
23-09-10, 01:54
επειδη και γω το εχω κατα καιρους αυτο το σαν πιτιριδα,ειχα παει σε δερματολογο ειδικο για το κεφαλι και μου χει πει πως ειναι απο το αγχος(?).Τεσπα μου εδωσε καμια σαμπουαν αλλα επειδη κατα το καλοκαιρι ειδα πως ξαναεμφανηστηκε πηρα ενα καλο της Λορεαλ που μου το συνεστησε ο κομμωτης μου αλλα δεν το πουλανε στα μαρκετ και βλεπω πολυ καλη βελτιωση

lila_1
23-09-10, 09:45
τι λες μωρε
θα κοιμαται με λαδωμενα μαλια?
θα τα κανει ολα ετσι
50 λεπτα αρκουν

Σιγα ρε...
Υποτιθεται πως οσο κατσει,τοσο το καλυτερο.

Hercules
23-09-10, 13:08
επειδη και γω το εχω κατα καιρους αυτο το σαν πιτιριδα,ειχα παει σε δερματολογο ειδικο για το κεφαλι και μου χει πει πως ειναι απο το αγχος(?).Τεσπα μου εδωσε καμια σαμπουαν αλλα επειδη κατα το καλοκαιρι ειδα πως ξαναεμφανηστηκε πηρα ενα καλο της Λορεαλ που μου το συνεστησε ο κομμωτης μου αλλα δεν το πουλανε στα μαρκετ και βλεπω πολυ καλη βελτιωση

φιλε μου και εμενα ακριβως το ιδιο ειπε ο δερματολογος,οτι ειναι απο αγχος..και αυτο μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ειμαι και ιδιαιτερα αγχωτικος τυπος,ειδικα αυτη τη περιοδο ειμαι πολυ χαλαρος για να δικαιολογειται το σμηγμα.αν θες στειλε μου ενα π.μ. να μου πεις το σαμπουαν σου αδερφε

Eddie
23-09-10, 14:56
Ρε παιδια,τοση ωρα συζητατε για πιτυριδα.Την ξηροδερμια την εχετε σκεφτει??Εμενα παλια τα μαυρα τα μπλουζακια ασπριζανε στους ωμους,τοσο πολυ ειχα και με μια θεραπεια με σαμπουαν περασε.Αν δε κανεις μια επισκεψη σε δερματολογο,οτι και να λεμε μπορει να μην ισχυει.