PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκήσεις όγκου ή γράμμωσης?



xgiwrgos
27-09-10, 03:07
Γεια σας παιδιά,είμαι σχετικά καινούριος στο Forum και έχω μία ή ίσως δύο απορίες.
Βασικά δεν θέλω να κρυφτώ πίσω απο το δάκτυλό μου και παραδέχομαι οτι είμαι αγύμναστος με 1,77 ύψος 90 κιλά και 22 χρονών.Έχει λοιπόν μία εβδομάδα που άρχισα γυμναστήριο αλλά δεν ξέρω τι ασκήσεις να κάνω,όγκου ή γράμμωσης?Και ακόμα δεν ξέρω τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω.

Μήπως μπορεί κανένας να μου απαντήσει σε γενικές γραμμές?

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά :thumbup: :thumbup: :shock:

Devil
27-09-10, 03:44
ασκησεις ογκου η' ασκησεις γραμμωσης δεν υπαρχουν

μονο διατροφη ογκου και γραμμωσης υπαρχει

διαβασε τα αρχηκα thread στη διατροφη για αρχη

just chris
27-09-10, 08:36
ασκησεις ογκου η' ασκησεις γραμμωσης δεν υπαρχουν

μονο διατροφη ογκου και γραμμωσης υπαρχει

διαβασε τα αρχηκα thread στη διατροφη για αρχη
πες τα αγορι μου γιατι σε οσους το λεω εκτος φορουμ μου λενε οτι αν δεν κανεις 12ρεπς δεν κανεις γραμμωση.... κ τσαντιζομαι κ παραταω την συζητηση γιατι ξερεις ε...!!!ολοι εχουν γινει γνωστες της διατροφης κ της γυμναστικης κ ας πανε 3 μηνες gym..... οφ τοπικ το ξερω αλλα γενικως το θεμα ειναι οφ τοπικ!!!!!

MichalisPorke
27-09-10, 13:56
πες τα αγορι μου γιατι σε οσους το λεω εκτος φορουμ μου λενε οτι αν δεν κανεις 12ρεπς δεν κανεις γραμμωση.... κ τσαντιζομαι κ παραταω την συζητηση γιατι ξερεις ε...!!!ολοι εχουν γινει γνωστες της διατροφης κ της γυμναστικης κ ας πανε 3 μηνες gym..... οφ τοπικ το ξερω αλλα γενικως το θεμα ειναι οφ τοπικ!!!!!

Εχει ρε παιδια..Οι επαναληψεις πεζουν ρολο στη γυμναστικη πιστευω..

loukiss
27-09-10, 14:06
Εχει ρε παιδια..Οι επαναληψεις πεζουν ελαχιστο εως μηδαμινο ρολο στη γυμναστικη πιστευω..

διορθωθηκε ...

εννοειτε οτι δν παιζουν τον καθοριστικο ρολο.....απλα σκεψου πως θα παιξεις 4-5 ρεπς σε ασκηση με υδατανθρακα ισο με 2 φετες ψωμι εκει που στον ογκο ειχες ολοκληρη τη μπακετα (παραδειγμα)

geo28
27-09-10, 14:09
οχι φιλε μου αυτο για τις πολλες επαναληψψεις ογκο και λιγες-γραμμωση ειναι μυθος που ειχαν βγαλει οι ββερς του 60...δεν ισχυει για κανενα λογο...γραμμωση -ογκος καθοριζεται απο το θερμιδικο ελλειμα και πλεονασμα...

loukiss
27-09-10, 14:19
οχι φιλε μου αυτο για τις πολλες επαναληψψεις ογκο και λιγες-γραμμωση ειναι μυθος που ειχαν βγαλει οι ββερς του 60...δεν ισχυει για κανενα λογο...γραμμωση -ογκος καθοριζεται απο το θερμιδικο ελλειμα και πλεονασμα...

συμφωνω...αλλα τα πες αντιθετα :P :thumbup:

gmalamos
27-09-10, 14:20
ασκησεις ογκου η' ασκησεις γραμμωσης δεν υπαρχουν

μονο διατροφη ογκου και γραμμωσης υπαρχει

διαβασε τα αρχηκα thread στη διατροφη για αρχη

:thumbup:

Hellenic_Torque
27-09-10, 20:37
Στον όγκο θα πάρεις λίπος. Αυτό είναι σίγουρο. Στην γράμμωση θα πεινάσεις αρκετά ειδικά στην αρχή. Εφ' όσον είσαι αγύμναστος φρόντισε να αποκτήσεις φυσική κατάσταση πρώτα. Χωρίς αναπνοές δεν θα καταφέρεις πολλά. Προτίμησε τρέξιμο ή δίαδρομο. Από ασκήσεις κάνε 3-4 χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση. π.χ. 3χ10. Πρέπει να αποκτήσεις πρώτα αθλητική συμπεριοφορά και μετά να ασχοληθείς σοβαρά με βάρη.

Andrikos
27-09-10, 20:40
ασκησεις ογκου η' ασκησεις γραμμωσης δεν υπαρχουν

μονο διατροφη ογκου και γραμμωσης υπαρχει




Πολύ σωστά. Να προσθέσω την διατροφή ογκογράμμωσης.

Hercules
28-09-10, 03:16
Γεια σας παιδιά,είμαι σχετικά καινούριος στο Forum και έχω μία ή ίσως δύο απορίες.
Βασικά δεν θέλω να κρυφτώ πίσω απο το δάκτυλό μου και παραδέχομαι οτι είμαι αγύμναστος με 1,77 ύψος 90 κιλά και 22 χρονών.Έχει λοιπόν μία εβδομάδα που άρχισα γυμναστήριο αλλά δεν ξέρω τι ασκήσεις να κάνω,όγκου ή γράμμωσης?Και ακόμα δεν ξέρω τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω.

Μήπως μπορεί κανένας να μου απαντήσει σε γενικές γραμμές?

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά :thumbup: :thumbup: :shock:

το σωμα σου πως ειναι γενικα?εχεις λιπος σε κοιλια,μπουτια,ποπο κτλ?αν τα εχεις αυτα θα πρεπει να αρχισεις μια ισορροπημενη διατροφη ωστε να καθαρισεις και παραλληλα να κανεις τη γυμναστικη σου.οπως ειπαν και τα παιδια δεν υπαρχουν ασκησεις ογκου και αλλες ασκησεις για γραμμωση