PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Ακατορθωτο.



Madd_Chadd
27-09-10, 03:13
Χαιρετε αγαπητα μελη του bodybuilding.gr,ειμαι φρεσκος στο site χτες εκανα το account μου.
Θα τα γραψω στα γρηγορα να μη σας τρελαινω με απειρες παραγραφους.

Ειμαι φοιτητης σερρες 23 χρονων 1.87 86κιλα και γυμναζομαι στο Bodystyle ιδιοκτητες:Γιαννης-Βασιλης Γιατζογλου.(Ειναι καλοι προπονητες και καλοι ανθρωποι)Το προγραμμα που μου εχουν κανει ειναι 15αρες επαναληψεις,4 φορες την εβδομαδα βαρυ,1 φορα την εβδομαδα 35λεπτα αεροβια και 1 μερα κοιλιακους για 2 μηνες και μετα αλλαζει.
Γυμναζομαι στο γυμναστηριο εδω και 15 μηνες,ειχα υποδομη γιατι ασχολιομουν 5 χρονια με μπασκετ και 5 με κολυμβηση(ταυτοχρονα).Ολα καλα μεχρι εδω.....

Το προβλημα ειναι πως εχω 1 νεφρο και ο γιατρος μου απαγορευσε οποιουδηποτε ειδους συμπληρωματα,προκειμενου το νεφρο να μεινει ανεπαφο,αυτος ειναι ο λογος που δε μπορω να παρω συμπληρωματα.
Γι'αυτο ο στοχος μου ειναι μονο με φαγητο να maxaro το σωμα μου και θα παρακαλουσα επειδη οι περισσοτεροι εδω μεσα ειστε επαγγελματιες,αν εχετε χρονο και σας ενδιαφερει το θεμα μου να μου προτεινετε τροφες για να τα καταφερω.
Εχω δοκιμασει απο μοσχαρισιους γυρους,κρεας απο στρουθοκαμηλο,3 μπανανες τη μερα για να καλυπτω υδατανθρακες,γλυκοζη με το κουταλι και πολλα αλλα.

Δε προκειτε να σας απασχολησω αλλο,ευχαριστω πολυ για το χρονο που διαθετετε για να διαβασετε το post μου.

Καλες προπονησεις.

Rise above
27-09-10, 03:30
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923

ρίξε μια ματια εδώ

just chris
27-09-10, 08:45
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923

ρίξε μια ματια εδώ
παντως κ εκει στα ενδεικτικα προγραμματα διατροφης που εχει(ογκου-γραμμωσης) περιεχουν συμπληρωματα.... κ εδω μας λεει ο φιλος μας οτι δεν μπορει να τα χρησιμοποιησει διοτι εχει ενα νεφρο...

Rise above
27-09-10, 10:20
βγάζει τα συμπληρώματα και κρατάει ότι λέει όλο το υπόλοιπο άρθρο. η ερώτηση του ήταν σχετικά με το τη τροφές μπορεί να τρώει αυτό απαντάτε στο άρθρο

loukiss
27-09-10, 14:00
για αμεση πηγη πρωτεινης αντι για iso η whey μπορεις να χρησιμοποιεις ασπραδια αυγων...μια ενδεικτικη διατροφη π θα μπορουσες να κανεις ρυθμιζοντας ποσοτητες που χρειαζεσαι θα ηταν

Πρωινο : Ασπραδια Αυγων(βραστα), Βρωμη , Γαλα , Φρουτο και 1-2 αβγα ολοκληρα...

Δεκατιανο: Φετες του Τοστ (οσες χρειαζεσαι), με 2 αβγα ολοκληρα/γαλοπουλα/ κοτοπουλο...

Μεσημεριανο : Μοσχαρι/Κοτοπουλο/Ψαρι/ Τονος (1-2 φορες τη βδομαδα η κονσερβα μονο!) , ρυζια / μακαρονια/πατατες/ψωμια....Σαλατα μην τη λυπασαι αν τρως και 1/4 kg το καλυτερο δλδ πολυ πρασιναδα... 1 φρουτο συνηθως μπανανα και 1-2 κουτ σουπας ελαιολαδο αναλογα με τα λιπαρα π υπολογιζεις..

Εναλλακτικο θα ηταν Οσπρια με κρεας ή φετα (για να συμπληρωνεται η ζωικη πρωτεινη) + σαλατες κλπ π αναφερθηκαν..

Για μενα το 3ο γευμα ειναι το προ- προπονητικο δλδ μετα απο 1 μιση ωρα πας γυμναστηριο.. Φροντισε δλδ το προ-προπονητικο σου να χει πολλους υδατανθρακες....

Αμεσως Μολις τελειωνεις την προπονηση σου φαε 6-8 ασπραδια αβγα + 1 κουταλια σουπας μελι... (μεινε στα απλα τωρα δν χρειαζεται αναλυση για αλλον μετα προπονητικο υδατανθρακα και αν πω κανα ρυζι θα μ ορμησουν ολοι :P )

1 μιση ωρα μετα απο αυτο το γευμα θα κανεις ενα γευμα αναλογο ή ακριβως το ιδιο με το μεσημεριανο.....

Και τελευταιο Πριν κοιμηθεις Γιαουρτακι 2% με αμυγδαλα /καρυδια/φυστικοβουτηρο......

Αυτες θα ηταν καποιες ιδανικες τροφες ανα γευμα τουλαχιστον για μενα...τις ποσοτητες τις προσαρμοζεις εσυ... Καλη τυχη 11!!!

eri_87
27-09-10, 14:25
Το συμπλήρωμα πρωτεΐνης που θα έπαιρνες μπορείς να το αντικαταστήσεις με τις τροφές που σου προτείνουν, αλλά το θέμα είναι πόση ποσότητα μπορείς να προσλαμβάνεις!:unsure: Ο γιατρός σου είπε να μην πάρεις συμπληρώματα, αλλά μήπως να ρώταγες αν μπορείς να καταναλώνεις τις μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης που απαιτεί το ΒΒ;;; Αυτό για μένα πρέπει να μάθεις πρώτα, ώστε να ρυθμίσεις τις ποσότητες στις ανάγκες σου!

Andrikos
27-09-10, 14:43
Το προβλημα ειναι πως εχω 1 νεφρο και ο γιατρος μου απαγορευσε οποιουδηποτε ειδους συμπληρωματα,προκειμενου το νεφρο να μεινει ανεπαφο,αυτος ειναι ο λογος που δε μπορω να παρω συμπληρωματα.


Ο γιατρός σου δεν είναι αρμόδιος να σε κατευθύνει σε θέματα διατροφής, μπορεί να είναι εξαιρετικός στο αντικείμενό του αλλά έχε υπόψιν πως οι γιατροί δεν διδάσκονται στην ιατρική σχετικά με τέτοια θέματα.

Μερικές βασικές συμβουλές από εμένα , προσπάθησε να απέχεις παντελώς από αλκοόλ, τσιγάρο και απέφευγε να τρως λευκά ψωμιά και γλυκά. Γλυκόζη καλύτερα να την αποφεύγεις αφού η υπεργλυκαιμία είναι νεφροτοξική - περισσότερα θα σου πει ο διαιτολόγος που πρέπει να απευθυνθείς.

Επίσης όσον αφορά την γυμναστική ενημερώσου για την μανούβρα valsava από έναν εργοφυσιολόγο ή έναν κλινικό εργοφυσιολόγο όπου αυτοί πρέπει όπωσδήποτε να σε κατευθύνουν για την γυμναστική που θα κάνεις αλλιώς η γυμναστική μπορεί να βάλει σε μεγάλο στρες το νεφρό σου.

Madd_Chadd
03-10-10, 14:22
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια και για το ενδιαφερον απο ολους σας :D !!!Δοκιμαζω το προγραμμα που εγραψε ο loukiss και με βολεψε παρα πολυ.
(Αν και η κοπελα μου με απειλησε πως θα μου βαλει τη βουρτσα απο τη τουαλετα στο στομα αν δε σταματησω να τρωω αυγα)

Καλο χειμωνα να εχετε!!! \m/