PDA

Επιστροφή στο Forum : τρεξιμο ποσεσ φορεσ την βδομαδα???



nikosvis
04-10-10, 03:45
γεια σασ ειμαι ο νικοσ 22 1,87 89 κιλα θελω να χασω λιποσ γενικα που εχω βαλει αλλα χωρισ να χασω μυεσ....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσεσ φορεσ την βδομαδα να κανω τρεξιμο κ ποσα χλμ καθε φορα??γιατι προφανωσ τα χλμ μετρανε κ οχι ποση ωρα που βλεπω να γραφουν μερικοι...πρεπει να κανω καθε φορα που κανω βαρη ?

the_big_litho
05-10-10, 16:22
Σε διαδρομο θα κανεις αεροβια η σε ανοιχτο χωρο?

marvin
05-10-10, 19:25
γεια σασ ειμαι ο νικοσ 22 1,87 89 κιλα θελω να χασω λιποσ γενικα που εχω βαλει αλλα χωρισ να χασω μυεσ....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσεσ φορεσ την βδομαδα να κανω τρεξιμο κ ποσα χλμ καθε φορα??γιατι προφανωσ τα χλμ μετρανε κ οχι ποση ωρα που βλεπω να γραφουν μερικοι...πρεπει να κανω καθε φορα που κανω βαρη ?

Γεια σου Νικο.Απο την πολυ λιγη πειρα που εχω σου λεω πως αυτο που μετραει ειναι πρωτα ο χρονος και η ενταση.Μπορεις να τρεξεις 5 χιλιομετρα σε 20΄(αγωνιστικος χρονος ) .Δεν θα καψεις ομως λιπος αλλα υδατανθρακες.Αν τα ιδια χιλιομετρα τα τρεξεις με 60 -70% της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας σου και το κανεις πανω απο 25' ,οπου απο εκει περιπου και το σωμα αρχιζει να καει για καυσιμο και λιπος.Το ιδανικοτερο ειναι να τρεξεις απο 45΄και πανω σε χαμηλη ταχυτητα.Ενα καρδιοσυχνομετρο θα σε βοηθησει να βρεις το ρυθμο σου.
Προσωπικα μεγαλα τρεξιματα κανω μερες που εχω λιγοτερη επιβαρυνση στα ποδια χωρις αυτο να ειναι κανονας.

Nive
06-10-10, 19:23
Φίλε στο μόνο που διαφέρουμε είναι η ηλικία.

Εγώ πάω 4-5 φορές την εβδομάδα βουνό και τρέχω 2-3 χλμ.Αλλά ξέρω πως χάνω και μυικό ιστό.Αν θες την μικρότερη δυνατή απώλεια μυών (γιατί στην αερόβια πάντα έχεις μεικτές απώλειες) σου προτείνω γρήγορο περπάτημα(7-8) σε ανηφόρα (7-8) και πιο μετά μόλις συνηθίσεις αυξάνεις την κλίση και βάζεις και βάρος στα πόδια.
προσωπική μου-δοκιμασμένη- άποψη.:shock:

wonderboy
06-10-10, 19:39
Φιλε 5 φορες με ενταση που να μπορειςνα μιλας χωρις να λαχανιαζεις και το σημαντικοτερο καλη διατροφη πλουσια σε πρωτεινη.Με αδειο στομαχι πρωι να γινεται η μετα την προπο αν κανεις

Nive
06-10-10, 19:53
Φιλε 5 φορες με ενταση που να μπορειςνα μιλας χωρις να λαχανιαζεις και το σημαντικοτερο καλη διατροφη πλουσια σε πρωτεινη.Με αδειο στομαχι πρωι να γινεται η μετα την προπο αν κανεις

Πολύ σωστός,γιατί το βράδυ έχουμε κάψει όλο το γλυκογόνο μας και το πρωί με άδειο στομάχι καίμε πρώτα λίπος.:thumbup:

gmalamos
06-10-10, 21:06
Τρεις φορες την εβδομαδα 20 λεπτα μετα τη προπονηση.Και κανενα τρεξιμο το πρωι μεσα στη βδομαδα.Αυτα απο μενα.

jimmy007
09-10-10, 20:05
Πολύ σωστός,γιατί το βράδυ έχουμε κάψει όλο το γλυκογόνο μας και το πρωί με άδειο στομάχι καίμε πρώτα λίπος.:thumbup:

Όλο το γλυκογόνο καίγεται μόνο αν τρέξεις σε κανένα μαραθώνιο.. Ο οργανισμός αρχίζει να καίει λίπος όταν τα επίπεδα γλυκογόνου είναι χαμηλά και εφόσον βέβαια οι θερμιδικές ανάγκες δεν αυξάνονται υπερβολικά,γιατί σε τέτοια περίπτωση αναγκάζεται ως έσχατη λύση να αρχίσει να καταναλώνει και τους μύες ως πηγή πρωτείνης. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο οργανισμός δεν χρησιμοποιεί ως πηγή ενέργειας τις πρωτείνες, τουλάχιστον σε υπολογίσιμο βαθμό.

giannis64
09-10-10, 20:12
Όλο το γλυκογόνο καίγεται μόνο αν τρέξεις σε κανένα μαραθώνιο.. Ο οργανισμός αρχίζει να καίει λίπος όταν τα επίπεδα γλυκογόνου είναι χαμηλά και εφόσον βέβαια οι θερμιδικές ανάγκες δεν αυξάνονται υπερβολικά,γιατί σε τέτοια περίπτωση αναγκάζεται ως έσχατη λύση να αρχίσει να καταναλώνει και τους μύες ως πηγή πρωτείνης. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο οργανισμός δεν χρησιμοποιεί ως πηγή ενέργειας τις πρωτείνες, τουλάχιστον σε υπολογίσιμο βαθμό.


υπαρχουν φασεις της μερας που το γλυκογονο ειναι τοσο χαμηλα που δεν χρειαζετε να τρεξεις μαραθωνιο για να αρχισεις να καις λιπος!

για να φτασεις να καις μυς σημενει οτι η αεροβια σου δεν ειναι σωστη σαν εκτελεση και δεν ειναι σωστη σαν διατροφηκη προετημασια πριν την αεροβια!

jimmy007
09-10-10, 20:36
υπαρχουν φασεις της μερας που το γλυκογονο ειναι τοσο χαμηλα που δεν χρειαζετε να τρεξεις μαραθωνιο για να αρχισεις να καις λιπος!

για να φτασεις να καις μυς σημενει οτι η αεροβια σου δεν ειναι σωστη σαν εκτελεση και δεν ειναι σωστη σαν διατροφηκη προετημασια πριν την αεροβια!

Δεν νομίζω να είπα το αντίθετο....

giannis64
09-10-10, 20:38
αλλο καταλαβα εγω!! οκ!!!!:thumbup:;)

beefmeup
09-10-10, 20:40
Πολύ σωστός,γιατί το βράδυ έχουμε κάψει όλο το γλυκογόνο μας και το πρωί με άδειο στομάχι .καίμε πρώτα λίπος:thumbup:

αυτο γινεται γιατι το βραδυ,ειναι η μεγαλυτερη περιοδος "νηστειας" αν θες για το σωμα,οποτε η ινσουλινη το πρωι θα ειναι πεσμενη.

ετσι ωστε οταν κανεις την αεροβιο σου,θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

θεμα κανιβαλισμου μυικου ιστου δεν τρεχει,οπως εγραψε κ ο τζιμ007 πιο πανω,εκτος αν συντρεχουν αλλοι λογοι.

κ γενικα καλο ειναι οταν προπονισαι να μην γινεται σε περιοδο(μετα απο γευμα) που η ισουλινη σου ειναι ψηλα.

araya
10-10-10, 16:29
σορι που μαινω στο τοπικ σου αλλα με ενδιαφερει τοθεμα.εγω λοιπον ημουν τον αυγουστο 79 κιλα κ αρχισα προπονηση για να βαλω ογκο.το υψος μου ειναι 1,76 κ ειμαι 36.τωρα ειμαι στα 88 κιλα κ επειδη χαλιεμε οταν βλεπω την κοιλια μου πρησμενη γιατι τρωω 7-8 φορες την μερα(4 γευματα ειναι ροφηματα πρωτεινης) ξερεις κανω ποδηλατο 40 λεπτα 3 απο τις 4 μερες προπονησης (μετα την προπονηση με τα βαρη )με σφιγμους να φτανουν τους 130-140.η ερωτηση μου ειναι εαν καιω λιπος με αυτον τον τροπο χωρις να εχω μυικη απολεια κ γενικα τι θα προτεινε καποιος που θα διαβαζε αυτα που εγραψα

jimmy007
10-10-10, 22:17
σορι που μαινω στο τοπικ σου αλλα με ενδιαφερει τοθεμα.εγω λοιπον ημουν τον αυγουστο 79 κιλα κ αρχισα προπονηση για να βαλω ογκο.το υψος μου ειναι 1,76 κ ειμαι 36.τωρα ειμαι στα 88 κιλα κ επειδη χαλιεμε οταν βλεπω την κοιλια μου πρησμενη γιατι τρωω 7-8 φορες την μερα(4 γευματα ειναι ροφηματα πρωτεινης) ξερεις κανω ποδηλατο 40 λεπτα 3 απο τις 4 μερες προπονησης (μετα την προπονηση με τα βαρη )με σφιγμους να φτανουν τους 130-140.η ερωτηση μου ειναι εαν καιω λιπος με αυτον τον τροπο χωρις να εχω μυικη απολεια κ γενικα τι θα προτεινε καποιος που θα διαβαζε αυτα που εγραψα

Kαταρχάς καλό είναι πριν ξεκινήσει κάποιος όγκο να ρίξει το ποσοστό λίπους του κάτω από 15%. Δεν γνωρίζω αν ισχύει η όχι αυτό για εσένα, απλά το αναφέρω. Αυτό το λέω επειδή αναγκαστικά στον όγκο βάζουμε και λίπος έτσι ώστε να πετύχουμε μέγιστη μυική ανάπτυξη και απαλλασόμαστε από αυτά στη γράμμωση.Βέβαια κάνουμε τέτοια διατροφή έτσι ώστε να αποθηκεύουμε το λιγότερο δυνατό λίπος. Συμβουλές σχετικά με αυτό θα βρεις στα topics της διατροφής. Αν προσέχεις την διατροφή σου όλο αυτό το διμηνο που κάνεις όγκο, τότε λογικά δεν έχεις αποθηκεύσει πολύ λίπος(εξαρτάται και από τον οργανισμό σου). Σχετικά με αυτό που λες για την κοιλιά, εγώ θα σου πω ότι η διαφορά της περιφέρειας της μέσης μου το πρωί από το βράδι πριν κοιμηθώ είναι περίπου 10 εκατοστά. Στον όγκο είναι λογικό λόγω της ποσότητας υγρών και φαγητού που καταναλώνουμε να προκαλείται θόλωμα και φούσκωμα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Η κατάσταση επιδεινώνεται με την κατανάλωση αλατιού που προκαλεί κατακράτηση υγρών. Λύση σε αυτή την περίπτωση είναι η χρήση διουρητικών ουσιών(π.χ. καφείνη).
Aν πάλι δεν κάνεις σωστή διατροφή θα σου πρότεινα να κάψεις αρχικά λίπος και μετά να μπεις σε όγκο ακολουθώντας αυτή τη φορά σωστή διατροφή.
Επίσης, πρόσεξε με τα ροφήματα πρωτείνης, τόσο για την καλή λειτουργία των ζωτικών σου οργάνων, όσο και για την βέλτιστη δυνατή χρησιμοποιησή της. Αν παίρνεις σκετη πρωτείνη χωρίς υδ/κες και λιπίδια, στρέφεις τον οργανισμό στο να τη χρησιμοποιήσει σαν πηγή ενέργειας...

nikosvis
07-02-11, 07:34
σε διαδρομο τι σχσεη εχει αν οξυγονονομαι και τετοια???

nikosvis
07-02-11, 07:35
σε ευχαριστω μαρβιν κανω 10 λεπτα στην αρχη και 20 στο τελοσ απ τα βαρη...

nikosvis
07-02-11, 07:37
τισ αλλεσ δλδ φορες που κανω βαρη , καθολου??

steg
07-02-11, 15:13
Μερικές επισημάνσεις, από τα λίγα που γνωρίζω:
Ανά πάσα στιγμή καίμε ένα μίγμα υδατανθράκων και λίπους. Ποτέ δεν καίμε μόνο υδατάνθρακες ή μόνο λίπος. Δηλαδή ο οργανισμός δεν περιμένει να εξαντληθούν τα αποθέματα γλυκογόνου για να αρχίσει να καίει λίπος. Το εκάστοτε καύσιμο που καίγεται στους μύες που το έχουν ανάγκη (και στο τρέξιμο, αυτοί είναι κυρίως οι μύες των ποδιών) είναι ένα μίγμα και από τα δύο στοιχεία. Ομως, καίγονται σε διαφορετικές αναλογίες, που εξαρτώνται από την ένταση και τη διάρκεια της δραστηριότητας.
Στο πρώτο 20λεπτο περίπου της αερόβιας, το μίγμα περιέχει πολύ γλυκογόνο και ελάχιστο λίπος. Μετά απ' αυτό το χρονικό σημείο, ο οργανισμός αλλάζει ενεργειακή πηγή και το μίγμα περιέχει κυρίως λίπος. Οσο συνεχίζουμε να τρέχουμε με καρδιακό παλμό γύρω στο 65% του μέγιστου (που χοντρικά υπολογίζεται αφαιρώντας την ηλικία μας από το 225), τα ποσοστά του λίπους στο μίγμα καυσίμων παραμένουν στη μέγιστη τιμή τους. Αν αρχίσουμε να σπριντάρουμε ανεβάζοντας τον παλμό στο 80 και στο 90% του μέγιστου, ο οργανισμός θα βάλει στο μίγμα περισσότερο γλυκογόνο. Θα συνεχίσει να καίει ΚΑΙ λίπος, αλλά η ποσοστιαία συμμετοχή του θα είναι σημαντικά μικρότερη.
Σε απόλυτα μεγέθη όμως, τα σπριντ του 95% καίνε περισσότερο λίπος απ' όσο καίει το αλαχάνιαστο τρέξιμο στο 65% (ή μ' άλλα λόγια, ένα σπριντ του 1 λεπτού μπορεί να κάψει όσο λίπος καίει ένα 5λεπτο αλαχάνιαστο τρέξιμο, άσχετα από το αν η συμμετοχή του λίπους στο καύσιμο της πρώτης περίπτωσης είναι πολύ μικρότερη από αυτή της δεύτερης). Γι' αυτό το λόγο, όσοι βαριούνται τις ωριαίες ή 45λεπτες αερόβιες προτιμούν τις αερόβιες διαλειμματικού τύπου: σύντομα (μονόλεπτα ή μισού λεπτού) σπριντ, εναλλασσόμενα με μεγαλύτερης διάρκειας (π.χ. τρίλεπτο) χαλαρό τρεξιματάκι ή ακόμα και γρήγορο βάδην, ώστε μέσα σε ένα ημίωρο να κάψουν πάνω-κάτω την ίδια ποσότητα λίπους που καίει μία ωριαία χαλαρή αερόβια.

loufas
07-02-11, 15:24
5 φορες τη βδομαδα απο 45 λεπτα. με καλη διατροφη χωρις λιπος! και κανε και βαρη στην αρχη για να μη χασεις μαζα μυικη!

naturale
07-02-11, 15:26
5 φορες τη βδομαδα απο 45 λεπτα. με καλη διατροφη χωρις λιπος! και κανε και βαρη στην αρχη για να μη χασεις μαζα μυικη!

εγω κανω

30-45 λεπτα αναλογος την διαθεση και δουλιες που εχω μετα το τζιμ..


και κανω και βαρη

εχω δει διαφορα ηδη

Pavlos17
07-02-11, 16:17
εγω κανω

30-45 λεπτα αναλογος την διαθεση και δουλιες που εχω μετα το τζιμ..


και κανω και βαρη

εχω δει διαφορα ηδη

:thumbup: εχασες κιλα ρε μεγαλε?

naturale
07-02-11, 16:19
:thumbup: εχασες κιλα ρε μεγαλε?

κοιτα, ζυγαρια δειχνει 3-4 κατω απο τις 17 γεναρη. ειμουν περι 94-95

τωρα 90-91 παιζεει

αλλα διαδρομο ξεκινισα πριν 2 εβδομαδες.

βασικα εσφυξα

οχι οτι εχασα πολλα κιλα

Pavlos17
07-02-11, 16:21
κοιτα, ζυγαρια δειχνει 3-4 κατω απο τις 17 γεναρη. ειμουν περι 94-95

τωρα 90-91 παιζεει

αλλα διαδρομο ξεκινισα πριν 2 εβδομαδες.

βασικα εσφυξα

οχι οτι εχασα πολλα κιλα

:thumbup: συνεχισε ετσι

naturale
07-02-11, 16:22
:thumbup: συνεχισε ετσι

εαν δεν ανεβω στον διαδρομω μια μερα ειμαι χαλια..


χτεσ ΚΥριακι σημερα νεκρος ειμαι....

δεν περπατησα χτες

nikosvis
07-02-11, 18:34
δηλαδη κανονικα θα πρεπει να τρεχουμε στο διαδρομο ανεξαρτητωσ αν θελουμε να χασουμε λιποσ η οχι.. δλδ ανεξαρτητωσ αν κανουμε μυικη ενδυναμωση η γραμμωση ???

steg
07-02-11, 19:00
nikosvis μην το περιορίζεις στο διάδρομο, υπάρχουν πολλές άλλες μορφές αερόβιας. Το ελλειπτικό, για παράδειγμα, καίει στον ίδιο χρόνο τις ίδιες πάνω-κάτω θερμίδες από λίπος, χωρίς να σε καταπονεί τόσο όσο ο διάδρομος και χωρίς να "χτυπάει" τις αρθρώσεις των γονάτων. Οσοι σκέφτονται να αγοράσουν ένα μηχάνημα αερόβιας άσκησης για το σπίτι, προτείνω να προτιμήσουν ελλειπτικό αντί για διάδρομο (έχω και τα δύο, και η διαφορά στην καταπόνηση είναι αισθητή).
Συστηματική αερόβια (3-4 φορές τη βδομάδα δηλαδή) πρέπει να κάνει αυτός που θέλει να γραμμώσει πιο γρήγορα απ' ότι θα γράμμωνε από την υποθερμιδική μόνη της. Σε περίοδο όγκου η αερόβια είναι προαιρετική, είναι όμως πολύ πιθανό 1-2 χαλαρές αερόβιες την εβδομάδα να σε βοηθήσουν να βγάζεις πιο εύκολα τις προπονήσεις. Δηλαδή το βασικό έργο της αερόβιας εδώ είναι η βελτίωση της αντοχής στις προπονήσεις και δευτερευόντως η καύση του λίπους, για όσους χλαπακιάζουν και δεν μπορούν να ελέγξουν την αύξηση του βάρους θερμιδικά.
Η αερόβια απαγορεύεται δια ροπάλου στους εκτομορφικούς. Δεν την έχουν ανάγκη άλλωστε.

nikosvis
07-02-11, 19:14
σου μιλαω για διαδρομο γιατι αυτον εχω στο σπιτι.. δλδ καθε φορα που κανω βαρη αρκει ενα 5 λεπτο για ζεσταμα?? κ απο κει κ περα 2 φορες την εβδομαδα γυρωστα 20 λεπτα ειναι καλα??

nikosvis
07-02-11, 19:17
και οσον αφορα τουσ εκτομορφικουσ που λες που δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια την γραμμωση ποιοσ θα την κανει τα βαρη? πω θα διωξουν τα ατομα αυτα το λιποσ?

nikosvis
07-02-11, 19:34
δηλαδη σασ ρωταω ρε παιδια ειμαι 1,86 87 κλμε ποσοστο λιπουσ 17% κ θελω να ανεβω μιυκα χωρισ να βαλω αλλο λιπος, ποσεσ φορεσς την εβδομαδα να καναω αεροβια, δλδ διαδρομο π εχω γιατι αυτο ειναι εφικτο, κανω βαρη κοντα στισ 4 με 5 φορεσ την εβδομαδα,,,καθε φορα θα κανω ζεσταμα υποχρωτικα? και ποσο ?? κ απο τρεξιμο ποσεσ φορεσ ?? η να μην κανω καθολου μονο ζεσταμα και απο κει και περα σωστη και καλη διατροφη, αυτο ζηταω ν αμου πειτε τοσο δυσκολο ειναι ?και οχι με αντιπαραθεσεισ και κοιτα εδω και εκει αν δεν μπορειτε να μου δωσετε ακριβησ απαντηση οκ, δεν χρειαζεται να ασχολειθειτε μαζι μου,, ευχαριστω..

steg
07-02-11, 19:36
Το 5λεπτο ζέσταμα επιβάλλεται να γίνεται ακριβώς γι' αυτό το λόγο: για ζέσταμα. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την αερόβια άσκηση για καύση λίπους και με κάθε τύπο αερόβιας προπόνησης γενικά.
Αν υποθέσω ότι εσύ τώρα είσαι σε φάση γράμμωσης, τα δύο 20λεπτα που λες ότι κάνεις δεν θα σε βοηθήσουν να κάψεις λίπος, για τους λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί (θα καις κυρίως γλυκογόνο, ακόμα και αν είσαι νηστικός για αρκετές ώρες). Οπότε έχεις δύο επιλογές:
- Ή κόβεις εντελώς την αερόβια και ρίχνεις το λίπος σου αργά και σταθερά μόνο διατροφικά με μείωση των υδατανθράκων
- Ή ανεβάζεις το κοντέρ σε τρεις 40-45λεπτες αερόβιες τη βδομάδα.

Edit:

θελω να ανεβω μιυκα χωρισ να βαλω αλλο λιπος

Αυτό φίλε ξέχνα το. Απλά δεν γίνεται.

Pavlos17
07-02-11, 19:41
Το 5λεπτο ζέσταμα επιβάλλεται να γίνεται ακριβώς γι' αυτό το λόγο: για ζέσταμα. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την αερόβια άσκηση για καύση λίπους και με κάθε τύπο αερόβιας προπόνησης γενικά.
Αν υποθέσω ότι εσύ τώρα είσαι σε φάση γράμμωσης, τα δύο 20λεπτα που λες ότι κάνεις δεν θα σε βοηθήσουν να κάψεις λίπος, για τους λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί (θα καις κυρίως γλυκογόνο, ακόμα και αν είσαι νηστικός για αρκετές ώρες). Οπότε έχεις δύο επιλογές:
- Ή κόβεις εντελώς την αερόβια και ρίχνεις το λίπος σου αργά και σταθερά μόνο διατροφικά με μείωση των υδατανθράκων
- Ή ανεβάζεις το κοντέρ σε τρεις 40-45λεπτες αερόβιες τη βδομάδα.

Edit:


Αυτό φίλε ξέχνα το. Απλά δεν γίνεται.

+1 ,να βαζεις μυς ταυτοχρονα και να χανεις λιπος δεν γινεται...(εκτος αν εισαι αρχαριος)που και παλι ειναι λιγο δυσκολο.αν θες κανε την αεροβια που λεει ο Steg
για κανα 2μηνο να πεσεις αρκετα σε λιπος,σε συνδυασμο με βαρη ωστε να μην χανεις μυικο ιστο.

nikosvis
07-02-11, 19:42
οκ φιλε στεγ σε ευχαριστω ,, ησουν κατατοπιστικος, εσυ ποσο εισαι ??

Pavlos17
07-02-11, 19:42
Αυτό φίλε ξέχνα το. Απλά δεν γίνεται.

γινεται,μονο στους αρχαριους...μπορεις να βαζεις μυς επισης και να κρατας σταθερο το λιπος.

nikosvis
07-02-11, 19:43
ναι αλλα οπωσ σασ ειπα ειμαι 186 87 κλ ποσο χαμηλα να πεσω το βρησκετε πολυ για το υψοσ μου?? απλα ειπα πωσ θελω να ανεβω μιυκα χωρισ να παρω αλλο λιποσ.. 30λεππτα και 45 λεπτα θα ρεψω.....

Pavlos17
07-02-11, 19:45
ναι αλλα οπωσ σασ ειπα ειμαι 186 87 κλ ποσο χαμηλα να πεσω το βρησκετε πολυ για το υψοσ μου?? απλα ειπα πωσ θελω να ανεβω μιυκα χωρισ να παρω αλλο λιποσ.. 30λεππτα και 45 λεπτα θα ρεψω.....

δεν θα ρεψεις ρε φιλε...εννοειτε πως οι πρωτεινες που θα λαμβανεις θα ειναι αρκετες...δεν καις μυς με την αεροβια,πολυ περνανε αυτο το λαθος μηνυμα..

nikosvis
07-02-11, 19:47
κοιτα ρε φιλε το προγραμμα δεν το εβγαλα εγω αλλα διαιτολογοσ το εχω ποσταρει καπου αλλα ειναι σιγουρα καλο? αυτο με προβληματιζει μηπωσ δν λαμβανω αρκετεσ πρωτεινεσ...αν με καταλαβαινεισ...

Pavlos17
07-02-11, 19:49
κοιτα ρε φιλε το προγραμμα δεν το εβγαλα εγω αλλα διαιτολογοσ το εχω ποσταρει καπου αλλα ειναι σιγουρα καλο? αυτο με προβληματιζει μηπωσ δν λαμβανω αρκετεσ πρωτεινεσ...αν με καταλαβαινεισ...

γραψε την διατροφη σου να την δουμε:toast: κακως πηγες σε διατροφολογο...και μονος σου μπορεις να φτιαξεις καλυτερη διατροφη

nikosvis
07-02-11, 19:52
πρωινο..1 κουπα γαλα με 1.5 λιπαρα. με 6 νιφαδεσ σιταριου ολικησ

μεσημεριανο...κοτοπουλο φιλετο 250γρ +μια μεγαλη πατατα +σαλατα απο ωμα λαχανικα

ενδιαμεσα 1 τοστ ολικησ αλεσεωσ με γαλοπουλα και γκουντα και 2 αυγα

γυμναστηριο

βραδινο το ιδιο με το μεσημεριανο..

προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% λιπαρα 200γρ με ενα μηλο 1κ.γ μελι 6 νιφαδεσ σιταριου κ καρυδια

ΑΥΤΟ ειναι το προγραμμα μου περιμενω διορθωσεισ κ προσθεσεισ απο ειδικουσ πολυ πανω στο θεμα...

Michaelangelo
07-02-11, 20:27
Κάποτε πρέπει να τελειώσει η καραμέλα του ''με την αερόβια/γράμμωση/κ.τ.λ. χάνω μύες''!!!
Πείτε μου, με πιο σκεπτικό κάποιος που καταναλώνει αρκετή ποσότητα πρωτείνης μπορεί να χάσει μυς; Έχω ξεσκιστεί πολλά καλοκαίρια να κάνω 10-15χμ/μέρα και όχι μόνο δεν έχασα γραμμάριο μυ, αλλά πείρα κιόλας! Και δεν ήμουν να πεις κανένας τσίχλας, πάντα κοντά 80 κιλά ήμουν με 1,80 ύψος!

Τώρα στο ερώτημα του author, αν θες καλά αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 40 λεπτά για τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα. Αυτά για κάποιον που θέλει να χάσει λίπος. Κάποιος που θέλει απλά να μην βάλει λίπος, και 2 φορές σε 30ρι λεπτά καλά είναι, αν είναι 3 καλύτερα!

Pavlos17
07-02-11, 22:29
οσοι λενε οτι χασαν μυς στην γραμμωση,απλα δεν ειχαν μυς -.-

loufas
07-02-11, 23:20
εγω κανω

30-45 λεπτα αναλογος την διαθεση και δουλιες που εχω μετα το τζιμ..


και κανω και βαρη

εχω δει διαφορα ηδη
ιδανικο τρεξιμο ειναι πιστευω πανω απο 30λεπτα. στα 45 λεπτα εχεις καψει λιπος!

naturale
07-02-11, 23:24
ιδανικο τρεξιμο ειναι πιστευω πανω απο 30λεπτα. στα 45 λεπτα εχεις καψει λιπος!



ουτε για πλακα να τρεξω τοσην ωρα λολ

5-10 λεπτα το πολυ αντεχω

τα υπολοιπα λεπτα , περπατημα 6.0 με 6.5 km/ h

giannis64
07-02-11, 23:28
αν κανεις αεροβια με σκοπο να κανεις γρμμωση δεν χρειαζετε να τρεχεις. σε 120-140 παλμους (γρηγορο περπατημα) εισαι οκ.

αρα το 45λεπτο το βγαζεις ανετα.

steg
07-02-11, 23:39
Πολύ σωστός ο Μικελάντζελο. Σίγουρα δεν χάνεις μυικό ιστό όταν κάνεις αερόβια, με την προϋπόθεση βέβαια ότι συνεχίζεις να σηκώνεις και να παίρνεις αρκετή πρωτεϊνη. Για να το πω αλλιώς, αν χάσεις μυικό ιστό στη γράμμωση, δεν θα φταίει η αερόβια. Η ενοχοποίηση της αερόβιας μάλλον έχει τα αίτιά της στο ότι αυτή συμπίπτει με τη "συρρίκνωση" του σώματος λόγω της απώλειας λίπους. Οταν φύγει το "κάλυμμα" του λίπους, δείχνουμε πολύ μικρότεροι και απ' αυτό συμπεραίνουμε ότι μαζί με το λίπος χάθηκε και μυικός ιστός.

@νίκος, αν είσαι εσύ στο άβαταρ που βλέπω, μια χαρά σε κόβω αν και η φωτό είναι μικρή. Φαίνονται καλές μάζες, σίγουρα αποτέλεσμα σωστών προπονήσεων. Και η διατροφή σου εμένα μου φαίνεται πολύ σωστή. Διακρίνω όμως μία τάση να τσιμπάς και παραπάνω λίπος στην περίοδο όγκου (σίγουρα δεν είσαι εκτομορφικός, όπως λες και συ). Οπότε, για να το κρατήσεις υπό έλεγχο κάνε τις 30λεπτες αερόβιες που πρότεινε ο Μικελάντζελο. Τις 45λεπτες που έγραψα εγώ παραπάνω, τις πρότεινα γιατί υπέθεσα ότι κάνεις γράμμωση πριν διαβάσω το νέο σου ποστ.

marvin
07-02-11, 23:39
Μερικές επισημάνσεις, από τα λίγα που γνωρίζω:
Ανά πάσα στιγμή καίμε ένα μίγμα υδατανθράκων και λίπους. Ποτέ δεν καίμε μόνο υδατάνθρακες ή μόνο λίπος. Δηλαδή ο οργανισμός δεν περιμένει να εξαντληθούν τα αποθέματα γλυκογόνου για να αρχίσει να καίει λίπος. Το εκάστοτε καύσιμο που καίγεται στους μύες που το έχουν ανάγκη (και στο τρέξιμο, αυτοί είναι κυρίως οι μύες των ποδιών) είναι ένα μίγμα και από τα δύο στοιχεία. Ομως, καίγονται σε διαφορετικές αναλογίες, που εξαρτώνται από την ένταση και τη διάρκεια της δραστηριότητας.
Στο πρώτο 20λεπτο περίπου της αερόβιας, το μίγμα περιέχει πολύ γλυκογόνο και ελάχιστο λίπος. Μετά απ' αυτό το χρονικό σημείο, ο οργανισμός αλλάζει ενεργειακή πηγή και το μίγμα περιέχει κυρίως λίπος. Οσο συνεχίζουμε να τρέχουμε με καρδιακό παλμό γύρω στο 65% του μέγιστου (που χοντρικά υπολογίζεται αφαιρώντας την ηλικία μας από το 225), τα ποσοστά του λίπους στο μίγμα καυσίμων παραμένουν στη μέγιστη τιμή τους. Αν αρχίσουμε να σπριντάρουμε ανεβάζοντας τον παλμό στο 80 και στο 90% του μέγιστου, ο οργανισμός θα βάλει στο μίγμα περισσότερο γλυκογόνο. Θα συνεχίσει να καίει ΚΑΙ λίπος, αλλά η ποσοστιαία συμμετοχή του θα είναι σημαντικά μικρότερη.
Σε απόλυτα μεγέθη όμως, τα σπριντ του 95% καίνε περισσότερο λίπος απ' όσο καίει το αλαχάνιαστο τρέξιμο στο 65% (ή μ' άλλα λόγια, ένα σπριντ του 1 λεπτού μπορεί να κάψει όσο λίπος καίει ένα 5λεπτο αλαχάνιαστο τρέξιμο, άσχετα από το αν η συμμετοχή του λίπους στο καύσιμο της πρώτης περίπτωσης είναι πολύ μικρότερη από αυτή της δεύτερης). Γι' αυτό το λόγο, όσοι βαριούνται τις ωριαίες ή 45λεπτες αερόβιες προτιμούν τις αερόβιες διαλειμματικού τύπου: σύντομα (μονόλεπτα ή μισού λεπτού) σπριντ, εναλλασσόμενα με μεγαλύτερης διάρκειας (π.χ. τρίλεπτο) χαλαρό τρεξιματάκι ή ακόμα και γρήγορο βάδην, ώστε μέσα σε ένα ημίωρο να κάψουν πάνω-κάτω την ίδια ποσότητα λίπους που καίει μία ωριαία χαλαρή αερόβια.

Συμφωνω με την λογικη της διαλλειματικης,κατι που εφαρμοζω τελευταια και εχω δει μεγαλη διαφορα στο σωμα μου αλλα και στην διαθεση μου για τρεξιμο.Τι μερα που εχω ποδια,προτιμω 40' χαλαρο τρεξιμο μετα την προπονηση αλλιως αργα το βραδυ,λιγο πριν το τελευταιο γευμα διαλλειματικη ,κρατοντας καποιες ωρες διαφορα τα βαρη απο το τρεξιμο.
Θεωρω πλεον οτι καλο ειναι να γινονται και τα δυο εναλαξ.Αυτο το προτινω απο το πως δουλευει πανω μου.

naturale
07-02-11, 23:44
αν κανεις αεροβια με σκοπο να κανεις γρμμωση δεν χρειαζετε να τρεχεις. σε 120-140 παλμους (γρηγορο περπατημα) εισαι οκ.

αρα το 45λεπτο το βγαζεις ανετα.

καπου εκει φτανω....


σημερα ειμουν ετοιμος να πεσω κατω βεβαια λολ

εχω ξεκουραστη μονο την Κυριακη

giannis64
08-02-11, 00:15
αν δεν αντεχεις να κανεις ακομα και καθημερηνα 45λεπτη αεροβια χωρις να νιωθεις κοποση, θα πρεπει να το ψαξεις αλλου. κατι δεν παει καλα με την διατροφη σου.

αλλοι φτανουν να κανουν πρωινη αεροβια καμια ωρα και καμια ωρα μετα την προπονηση τους με βαρη και ειναι οκ. ψαξτο.

nikosvis
08-02-11, 00:37
οκ φιλε μου στεγ ναι εγω ειμαι,καλα καταλαβεσ μεχρι τοτε ετρωγα ολη τη σαβουρα γυρουσ και μαλακιεσ καμια σχεση με το προγραμμα που κανω τωρα οπωσ ποσταρα παραπανω, και οτι ειχα κανει, ηταν με βαρη καθολου διατροφη ποτε, μονο που εκει ειμαι λιγοτερα κιλα απο οτι τωρα..παιζει να ειμαι και στα 82, τι ενοεισ ομωσ οτι λεσ οτι εχω μια μία τάση να τσιμπαω και παραπάνω λίπος στην περίοδο όγκου, δεν ειναι καλο το προγταμμα διατροφησ μου??

naturale
08-02-11, 00:41
αν δεν αντεχεις να κανεις ακομα και καθημερηνα 45λεπτη αεροβια χωρις να νιωθεις κοποση, θα πρεπει να το ψαξεις αλλου. κατι δεν παει καλα με την διατροφη σου.

αλλοι φτανουν να κανουν πρωινη αεροβια καμια ωρα και καμια ωρα μετα την προπονηση τους με βαρη και ειναι οκ. ψαξτο.

οντος δεν εφαγα καλα σημερα το ξερω

τρεχω στην εργασια...
τι να κανω? να πω ΟΧ φευγω πρεπει να φαω

λολ

πλακα κανω θα το δω οντος

steg
08-02-11, 09:35
@νίκος εννοώ ότι λόγω σωματότυπου ίσως (απ' όσο μπορώ να δω στη φωτό) λιπώνεις πιο εύκολα απ' ότι ένας μέσο/εκτομορφικός. Δυστυχώς, δεν μεταβολίζουμε όλοι το ίδιο καλά τους υδατάνθρακες σε καύσιμο. Κάποιοι έχουν λόγω γονιδίων την τάση να αποθηκεύουν στα λιποκύτταρα περισσότερους απ' όσο οι προνομιούχοι μεσομορφικοί. Δεν έχει να κάνει με τη διατροφή δηλαδή. Και πάλι σου λέω απ' όσα μπορώ να διακρίνω στη φωτό.

nikosvis
08-02-11, 09:58
ναι οκ, να σε ρωτησω και κατι αλλο για ζεσταμα ποσα λεπτα ειναι καλα καθε φορα που κανω βαρη πριν, κανα 5 λεπτο ?η ειναι λιγο, θελει κανα 10 λεπτο? και μαλλον αποφασισα να κανω 2 φορεσ την εβδομαδα απο 30 λεπτα για καυση λιπουσ δν νομιζω να χρειαζεται παραπανω εξαλλου δεν ειμαι κανενασ που να χω πολλα περιττα.. και πιστευω πωσ με τη διατροφη που προειπα θα δω τα αποτελεσματα που θελω, τι λες? :-)

steg
08-02-11, 10:24
Και γω 5 λεπτά κάνω και μάλιστα τα πρώτα 2 είναι περπάτημα και τα άλλα 3 ένα 8αράκι. Μετά, άλλα 5 λεπτά διατάσεις και νιώθω έτοιμος να σηκώσω. Οι 30λεπτες αερόβιες είναι μια χαρά. Θα σε ωφελήσουν περισσότερο αν στο τελευταίο πεντάλεπτο χώσεις 2-3 σπριντ:

λεπτό 20: δυνατό σπριντ
λεπτά 21 - 22: χαλαρό τρέξιμο, π.χ. 7άρι ή 8άρι
λεπτό 23: δυνατό σπριντ
λεπτό 24: γρήγορο βάδισμα
λεπτό 25: πολύ δυνατό σπριντ

και τελειώνεις με 3-5 λεπτά χαλαρά, για ανάρρωση.

nikosvis
08-02-11, 12:40
ναι αυτο θα κανω αν και εκανα τα τελευταια λεπτα με ταχυτητα 11 12 να σαι καλα φιλε μου στεγ..:-)

Pavlos17
08-02-11, 14:56
Και γω 5 λεπτά κάνω και μάλιστα τα πρώτα 2 είναι περπάτημα και τα άλλα 3 ένα 8αράκι. Μετά, άλλα 5 λεπτά διατάσεις και νιώθω έτοιμος να σηκώσω. Οι 30λεπτες αερόβιες είναι μια χαρά. Θα σε ωφελήσουν περισσότερο αν στο τελευταίο πεντάλεπτο χώσεις 2-3 σπριντ:

λεπτό 20: δυνατό σπριντ
λεπτά 21 - 22: χαλαρό τρέξιμο, π.χ. 7άρι ή 8άρι
λεπτό 23: δυνατό σπριντ
λεπτό 24: γρήγορο βάδισμα
λεπτό 25: πολύ δυνατό σπριντ

και τελειώνεις με 3-5 λεπτά χαλαρά, για ανάρρωση.

αυτο δεν ειναι αναγκη να το κανεις...μπορεις να τρεχεις με μετρια ενταση για 30-40 λεπτα,και πιστευω πιο πολυ λιπος θα χανεις με την μετρια παρα με τα σπριντ

Michaelangelo
09-02-11, 00:57
αυτο δεν ειναι αναγκη να το κανεις...μπορεις να τρεχεις με μετρια ενταση για 30-40 λεπτα,και πιστευω πιο πολυ λιπος θα χανεις με την μετρια παρα με τα σπριντ

Είναι καλό να ανεβάζει ταχύτητα ανά διαστήματα ώστε οι παλμοί να παραμένουν σε υψηλά επίπεδα.

nikosvis
09-02-11, 02:18
οταν κανεισ τρεξιμο δεν σημαινει οτι κανεισ μονο γιακαυση λιπουσ αλλα βοηθαει στο καρδιοαναπνευστικο,, εγω τουλαχιστον παρατηρω διαφορεσ, αυξανει και την αντοχη και την εκρικτηκτηκοτητα., εχω φτασει στουσ 130...

NASSER
10-02-11, 10:26
οταν κανεισ τρεξιμο δεν σημαινει οτι κανεισ μονο γιακαυση λιπουσ αλλα βοηθαει στο καρδιοαναπνευστικο,, εγω τουλαχιστον παρατηρω διαφορεσ, αυξανει και την αντοχη και την εκρικτηκτηκοτητα., εχω φτασει στουσ 130...

ίσως έχεις φτάσει και παραπάνω και δεν το έχεις καταλάβει... 130 δεν ειναι πολυ...

nikosvis
10-02-11, 22:16
ίσως έχεις φτάσει και παραπάνω και δεν το έχεις καταλάβει... 130 δεν ειναι πολυ...

ισωσ μπορει και ο διαδρομος να μην εδειχνε καλα τουσ παλμουσ ¨-)