PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωτεινες - καρκινος των νεφρων



adior
10-10-10, 20:46
καλησπερα,
σημερα επεσε στα χερια μου ενα αρθρο του 1995, απο τη εφημεριδα απογευματινη το οποιο ελεγε για μια ερευνα που ειχε γινει σε 700 στην αμερικη σχετικα με τισ πρωτεινεσ.ηλικιεσ που ελαβαν μεροσ ηταν απο 25 εωσ 70 χρονων.

το συμπερασμα ηταν οτι οσοι επερναν πανω απο 45 γραμ. την εβδομαδα ειχαν ειχαν 90% πιθανοτητα να εμφανισουν καρκινο στα νεφρα. η ερευνα ηταν πριν απο 15 χρονια ομως. το θεμα ειναι οτι οι περισοτεροι απο μασ περνουν πανω απο 100 γραμ την ημερα, δηλαδη περιπου 1000 γραμ την βδομαδα. τεραστια διαφορα σχετικα με τα δεδομενα της ερευνας.

θα ηθελα οσοι γνωριζουν κατι σχετικα με το θεμα να τοποθετηθουν.

συγχωρεστε εαν υπαρχει παρομοιο θεμα στο φορουμ.

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

ADIOR...

gmalamos
10-10-10, 20:53
καλησπερα,
σημερα επεσε στα χερια μου ενα αρθρο του 1995, απο τη εφημεριδα απογευματινη το οποιο ελεγε για μια ερευνα που ειχε γινει σε 700 στην αμερικη σχετικα με τισ πρωτεινεσ.ηλικιεσ που ελαβαν μεροσ ηταν απο 25 εωσ 70 χρονων.

το συμπερασμα ηταν οτι οσοι επερναν πανω απο 45 γραμ. την εβδομαδα ειχαν ειχαν 90% πιθανοτητα να εμφανισουν καρκινο στα νεφρα. η ερευνα ηταν πριν απο 15 χρονια ομως. το θεμα ειναι οτι οι περισοτεροι απο μασ περνουν πανω απο 100 γραμ την ημερα, δηλαδη περιπου 1000 γραμ την βδομαδα. τεραστια διαφορα σχετικα με τα δεδομενα της ερευνας.

θα ηθελα οσοι γνωριζουν κατι σχετικα με το θεμα να τοποθετηθουν.

συγχωρεστε εαν υπαρχει παρομοιο θεμα στο φορουμ.

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

ADIOR...

Εχεις να παραθεσεις την σχετικη ερευνα??

giannis64
10-10-10, 20:56
μιλας για συμπληρωμα πρωτεινης η και απο στερεο φαγητο?

Block50
10-10-10, 21:02
καλησπερα,
σημερα επεσε στα χερια μου ενα αρθρο του 1995, απο τη εφημεριδα απογευματινη το οποιο ελεγε για μια ερευνα που ειχε γινει σε 700 στην αμερικη σχετικα με τισ πρωτεινεσ.ηλικιεσ που ελαβαν μεροσ ηταν απο 25 εωσ 70 χρονων.

το συμπερασμα ηταν οτι οσοι επερναν πανω απο 45 γραμ. την εβδομαδα ειχαν ειχαν 90% πιθανοτητα να εμφανισουν καρκινο στα νεφρα. η ερευνα ηταν πριν απο 15 χρονια ομως. το θεμα ειναι οτι οι περισοτεροι απο μασ περνουν πανω απο 100 γραμ την ημερα, δηλαδη περιπου 1000 γραμ την βδομαδα. τεραστια διαφορα σχετικα με τα δεδομενα της ερευνας.

θα ηθελα οσοι γνωριζουν κατι σχετικα με το θεμα να τοποθετηθουν.

συγχωρεστε εαν υπαρχει παρομοιο θεμα στο φορουμ.

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

ADIOR...
Παληκάρι..Αν ήταν έτσι θα πεθαίναμε όλοι από καρκίνο στους νεφρούς..Πρόσεχε τι διαβάζεις και πολύ περισσότερο τι δημοσιεύεις..ΑΝΤΙΟ..

Andrikos
10-10-10, 21:10
Fat, Protein, and Meat Consumption and Renal Cell
Cancer Risk: A Pooled Analysis of 13 Prospective
Studies
Jung Eun Lee , Donna Spiegelman , David J. Hunter , Demetrius Albanes , Leslie Bernstein , Piet A. van den
Brandt , Julie E. Buring , Eunyoung Cho , Dallas R. English , Jo L. Freudenheim Graham G. Giles ,
Saxon Graham , Pamela L. Horn-Ross , Niclas Hεkansson , Michael F. Leitzmann , Satu Mδnnistφ , Marjorie
L. McCullough , Anthony B. Miller , Alexander S. Parker , Thomas E. Rohan , Arthur Schatzkin , Leo
J. Schouten , Carol Sweeney , Walter C. Willett , Alicja Wolk , Shumin M. Zhang , Stephanie A. Smith-Warner
Background Results of several case – control studies suggest that high consumption of meat (all meat, red meat, or
processed meat) is associated with an increased risk of renal cell cancer, but only a few prospective studies
have examined the associations of intakes of meat, fat, and protein with renal cell cancer.
Methods We conducted a pooled analysis of 13 prospective studies that included 530 469 women and 244 483 men
and had follow-up times of up to 7 – 20 years to examine associations between meat, fat, and protein
intakes and the risk of renal cell cancer. All participants had completed a validated food frequency questionnaire
at study entry. Using the primary data from each study, we calculated the study-specific relative
risks (RRs) for renal cell cancer by using Cox proportional hazards models and then pooled these RRs by
using a random-effects model. All statistical tests were two-sided.
Results A total of 1478 incident cases of renal cell cancer were identified (709 in women and 769 in men). We
observed statistically significant positive associations or trends in pooled age-adjusted models for intakes of
total fat, saturated fat, monounsaturated fat, polyunsaturated fat, cholesterol, total protein, and animal protein.
However, these associations were attenuated and no longer statistically significant after adjusting for
body mass index, fruit and vegetable intake, and alcohol intake. For example, the pooled age-adjusted RR of
renal cell cancer for the highest vs the lowest quintile of intake for total fat was 1.30 (95% confidence interval
[CI] = 1.08 to 1.56; P trend = .001) and for total protein was 1.17 (95% CI = 0.99 to 1.38; P trend = .02). By comparison,
the pooled multivariable RR for the highest vs the lowest quintile of total fat intake was 1.10 (95% CI =
0.92 to 1.32; P trend = .31) and of total protein intake was 1.06 (95% CI = 0.89 to 1.26; P trend = .37). Intakes of red
meat, processed meat, poultry, or seafood were not associated with the risk of renal cell cancer.
Conclusions Intakes of fat and protein or their subtypes, red meat, processed meat, poultry, and seafood are not associated
with risk of renal cell cancer.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2727138/pdf/djn386.pdf

adior
10-10-10, 21:56
δεν διευκρινιζε για φαγητα η για συμπληρωματα.

εχει το αποκομα η μητερα μου και μου το εδειξε σημερα επειδη ξερει οτι και γω περνω αρκετη πρωτεινη.

οταν παω παλι στο πατρικο μου, θα το βρω θα το σκαναρω και θα το βαλω να το δειτε.


παντωσ η ερευνα ειναι πολυ παλια.

jimmy007
10-10-10, 22:41
δεν διευκρινιζε για φαγητα η για συμπληρωματα.

εχει το αποκομα η μητερα μου και μου το εδειξε σημερα επειδη ξερει οτι και γω περνω αρκετη πρωτεινη.

οταν παω παλι στο πατρικο μου, θα το βρω θα το σκαναρω και θα το βαλω να το δειτε.


παντωσ η ερευνα ειναι πολυ παλια.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε όσοι τρώνε κρέας θα πέθαιναν από καρκίνο γιατί 45 gr πρωτείνες έχουν περίπου 150 gr κρέας. Προσωπικά, παίρνω σχεδόν τέτοια ποσότητα σε κάθε μου γεύμα. Καλά αυτό με το 90% πιθανότητα μου φαίνεται γελοίο. Δηλαδή στούς 700 οι 630 απέκτησαν καρκίνο στα νεφρά? Μήπως η έρευνα έγινε σε κανένα κέντρο υποστήριξης καρκινοπαθών?:shock:
Γιατί, ναι, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν συνίσταται η λήψη μεγάλης ποσότητας πρωτεινών γιατί έτσι ευνοείται ο υπερπολλαπλασιασμός των καρκινικών κυττάρων
Eπίσης, ο καρκίνος οφείλεται συνήθως στη συσσώρευση μεταλλάξεων στο γενετικό υλικό. Μπορεί κάτι τέτοιο να προκληθεί από τη μεγάλη λήψη πρωτεινών?(Μη μου πει κανένας για καμία βακτηριακή πρωτείνη). Πολύ αμφιβάλλω. Τουλάχιστ.ον, εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο πιθανό μηχανισμό. Αν έχει υπόψη τους κάποιος κάποιον, πολύ θα ήθελα να τον ακούσω.
Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι μερικοί άνθρωποι, ακόμα και επιστήμονες λένε μεγάλες πατάτες. 'Εχω ακούσει γιατρό(ελπίζω να μην φτάσω ποτέ να γίνω και εγώ έτσι :P) να λέει στον αδερφό μου(15 χρ.) ότι το καλύτερο κρέας για την ηλικία του είναι το κατσικίσιο. Στην αρχή νόμιζα ότι το είπε για αστείο και γέλαγα αλλά μετά κατάλαβα ότι σοβαρολογούσε....

Πολύ καλό ποστ Andriko.

Titanium
10-10-10, 22:45
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε όσοι τρώνε κρέας θα πέθαιναν από καρκίνο γιατί 45 gr πρωτείνες έχουν περίπου 150 gr κρέας. Προσωπικά, παίρνω σχεδόν τέτοια ποσότητα σε κάθε μου γεύμα. Καλά αυτό με το 90% πιθανότητα μου φαίνεται γελοίο. Δηλαδή στούς 700 οι 630 απέκτησαν καρκίνο στα νεφρά? Μήπως η έρευνα έγινε σε κανένα κέντρο υποστήριξης καρκινοπαθών?:shock:
Γιατί, ναι, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν συνίσταται η λήψη μεγάλης ποσότητας πρωτεινών γιατί έτσι ευνοείται ο υπερπολλαπλασιασμός των καρκινικών κυττάρων
Eπίσης, ο καρκίνος οφείλεται συνήθως στη συσσώρευση μεταλλάξεων στο γενετικό υλικό. Μπορεί κάτι τέτοιο να προκληθεί από τη μεγάλη λήψη πρωτεινών? Πολύ αμφιβάλλω. Τουλάχιστ.ον, εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο πιθανό μηχανισμό. Αν έχει υπόψη τους κάποιος κάποιον, πολύ θα ήθελα να τον ακούσω.
Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι μερικοί άνθρωποι, ακόμα και επιστήμονες λένε μεγάλες πατάτες. 'Εχω ακούσει γιατρό(ελπίζω να μην φτάσω ποτέ να γίνω και εγώ έτσι :P) να λέει στον αδερφό μου(15 χρ.) ότι το καλύτερο κρέας για την ηλικία του είναι το κατσικίσιο. Στην αρχή νόμιζα ότι το είπε για αστείο και γέλαγα αλλά μετά κατάλαβα ότι σοβαρολογούσε....

Πολύ καλό ποστ Andriko.

μπορει να ειχε κανει σημβολεο με τον χασαπη της γυτονιας και να εγραφε και συνταγες.....ξες του τιπου"βαλε μου 2 κιλα κιμα και θα παω αυριο στον γιατρο να το γραψω..:P

Andrikos
10-10-10, 23:06
Αυτό που κάνει κακό στα νεφρά από διατροφικούς παράγοντες είναι η χρόνια υπεργλυκαιμία. το αλκοόλ και πολύ σημαντικό το τσιγάρο από μη διατροφικούς παράγοντες. Περισσότερα εδώ (http://metavolismos.com/?p=317)

jimmy007
11-10-10, 00:38
μπορει να ειχε κανει σημβολεο με τον χασαπη της γυτονιας και να εγραφε και συνταγες.....ξες του τιπου"βαλε μου 2 κιλα κιμα και θα παω αυριο στον γιατρο να το γραψω..:P


:thumbup::thumbup::P:P:P:P:P:P

paulakos
12-10-10, 04:50
Σκαναρε το δημοσιευμα να δουμε που το στηριζουν αυτο,οποτε μπορεσεις:)

Devil
12-10-10, 14:31
Σκαναρε το δημοσιευμα να δουμε που το στηριζουν αυτο,οποτε μπορεσεις:)

δεν νομιζω να το στηριζουν αλλα τεσπα..... θα δουμε

adior
12-10-10, 16:45
ΠΑΙΔΙΑ SORY ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ.

Η ΕΡΕΥΝΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΗΔΗ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ.ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΙΤΕΡΑ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΑ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΟ ΣΚΑΝΑΡΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΙΚΕ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ 1995 ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΛΛΙΔΩΝΗ.
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ <<ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ>> ΣΕΛΙΔΑ 28.

Titanium
12-10-10, 17:00
:clap::clap::clap::clap::clap::P

Andrikos
12-10-10, 18:32
ΠΑΙΔΙΑ SORY ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ.

Η ΕΡΕΥΝΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΗΔΗ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ.ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΙΤΕΡΑ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΑ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΟ ΣΚΑΝΑΡΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΙΚΕ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ 1995 ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΛΛΙΔΩΝΗ.
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ <<ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ>> ΣΕΛΙΔΑ 28.

Δεν τρέχει τίποτα , ακόμα κι έτσι δίνεται η αφορμή να πούμε κάποιες αλήθειες και να δούμε από τι είδους δημοσιογραφία προέκυψε η υστερία και η αρνητική προκατάληψη για την πρωτείνη , τα συμπληρώματα διατροφής και την γυμναστική με βάρη.

TEFAAtzis
12-10-10, 18:39
Δεν τρέχει τίποτα , ακόμα κι έτσι δίνεται η αφορμή να πούμε κάποιες αλήθειες και να δούμε από τι είδους δημοσιογραφία προέκυψε η υστερία και η αρνητική προκατάληψη για την πρωτείνη , τα συμπληρώματα διατροφής και την γυμναστική με βάρη.

+100000:thumbup:

marvin
12-10-10, 19:18
Πρεπει να πω οτι δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο και σε συζητηση που ειχα με τις διαιτολογους μας (νεοτατες κοπελες) προσπαθουσαν να με πεισουν γιατο ιδιο πραγμα.Τους ειχα ζητησει να μου βγαλουν ποση πρωτεινη (απο τροφη παντα,αυγα ,κρεας ,κ.λ.π) θα πρεπει να παιρνω αν κανω 5 -6 γευματα(οπως τωρα).
Ακουσα διαφορα..μεχρι και οτι αν ειναι δυνατον στα 38 μου..οτι παρασυρομαι απο διαφορους.Ειπαν οτι η προσληψη μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης σε φερνει πολυ κοντα σε καρκινο των νεφρων και ειλικρινα προσπαθησαν να με αποτρεψουν.Δεν ξερω τι γνωριζουν παραπανω απλα αναφερω τι μου ειπαν.

TEFAAtzis
12-10-10, 19:24
Πρεπει να πω οτι δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο και σε συζητηση που ειχα με τις διαιτολογους μας (νεοτατες κοπελες) προσπαθουσαν να με πεισουν γιατο ιδιο πραγμα.Τους ειχα ζητησει να μου βγαλουν ποση πρωτεινη (απο τροφη παντα,αυγα ,κρεας ,κ.λ.π) θα πρεπει να παιρνω αν κανω 5 -6 γευματα(οπως τωρα).
Ακουσα διαφορα..μεχρι και οτι αν ειναι δυνατον στα 38 μου..οτι παρασυρομαι απο διαφορους.Ειπαν οτι η προσληψη μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης σε φερνει πολυ κοντα σε καρκινο των νεφρων και ειλικρινα προσπαθησαν να με αποτρεψουν.Δεν ξερω τι γνωριζουν παραπανω απλα αναφερω τι μου ειπαν.

Εμενα κοντεψαν να με βγαλουν με το ενα ποδι στον ταφο (χτυπα ξυλο) μολις τους ειχα πει οτι παιρνω κρεατινη.Την επομενη φορα πες τις διατροφολογες αυτες οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να παθουν κατι τα νεφρα τους απο το αλκοολ και τα τσιγαρα που κανουν παρα απο την πρωτεινη που παιρνεις εσυ!!!

Andrikos
12-10-10, 21:13
Πρεπει να πω οτι δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο και σε συζητηση που ειχα με τις διαιτολογους μας (νεοτατες κοπελες) προσπαθουσαν να με πεισουν γιατο ιδιο πραγμα.Τους ειχα ζητησει να μου βγαλουν ποση πρωτεινη (απο τροφη παντα,αυγα ,κρεας ,κ.λ.π) θα πρεπει να παιρνω αν κανω 5 -6 γευματα(οπως τωρα).
Ακουσα διαφορα..μεχρι και οτι αν ειναι δυνατον στα 38 μου..οτι παρασυρομαι απο διαφορους.Ειπαν οτι η προσληψη μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης σε φερνει πολυ κοντα σε καρκινο των νεφρων και ειλικρινα προσπαθησαν να με αποτρεψουν.Δεν ξερω τι γνωριζουν παραπανω απλα αναφερω τι μου ειπαν.

Ζήτα αποδείξεις, π.χ. να σου στείλουν μία έρευνα στο mail σου που να αποδεικνύει τα λεγόμενά τους.

Σε αντίθεση με το τι πιστεύει ο περισσότερος κόσμός ένα επιστημονικό πτυχίο δεν είναι απόδειξη για έναν ισχυρισμό - ούτε το "το μάθαμε στην σχολή".

Αν δεν είναι διατεθιμένες να παραθέσουν αποδείξεις για τους ισχυρισμούς τους μάλλον έχουν αρκετά ελλείμματα στις γνώσεις τους.

jimmy007
13-10-10, 13:03
ΠΑΙΔΙΑ SORY ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ.

Η ΕΡΕΥΝΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΗΔΗ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.


Κοίτα που το πέτυχα...:thumbup::bbbiceps:..


Πρεπει να πω οτι δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο και σε συζητηση που ειχα με τις διαιτολογους μας (νεοτατες κοπελες) προσπαθουσαν να με πεισουν γιατο ιδιο πραγμα.Τους ειχα ζητησει να μου βγαλουν ποση πρωτεινη (απο τροφη παντα,αυγα ,κρεας ,κ.λ.π) θα πρεπει να παιρνω αν κανω 5 -6 γευματα(οπως τωρα).
Ακουσα διαφορα..μεχρι και οτι αν ειναι δυνατον στα 38 μου..οτι παρασυρομαι απο διαφορους.Ειπαν οτι η προσληψη μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης σε φερνει πολυ κοντα σε καρκινο των νεφρων και ειλικρινα προσπαθησαν να με αποτρεψουν.Δεν ξερω τι γνωριζουν παραπανω απλα αναφερω τι μου ειπαν.

Πέρα από αυτό που λέτε για έρευνα, δεν διευκρίνισαν τι εννοούν ακριβώς μεγάλη ποσότητα..
Έτσι και αλλιώς όμως δεν νομίζω να υπάρχει κάποιου είδους συσχέτιση. Πως δηλαδή κατάφεραν να ζήσουν τρώγοντας κάθε μέρα τεράστιες ποσότητες κρέατος(και όχι άπαχου) τόσοι κτηνοτρόφοι σε κάθε χωριό της Ελλάδας?

the_big_litho
13-10-10, 13:33
Η αμαθεια(ημιμαθεια), ο σκοταδισμος και ο μεσαιωνισμος στα θεματα αυτα υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει για παντα, μην προσπαθειτε ματαια να το αλλαξετε... Απλα μην ασχολειστε.

thegravijia
13-10-10, 13:45
Πρεπει να πω οτι δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο και σε συζητηση που ειχα με τις διαιτολογους μας (νεοτατες κοπελες) προσπαθουσαν να με πεισουν γιατο ιδιο πραγμα.Τους ειχα ζητησει να μου βγαλουν ποση πρωτεινη (απο τροφη παντα,αυγα ,κρεας ,κ.λ.π) θα πρεπει να παιρνω αν κανω 5 -6 γευματα(οπως τωρα).
Ακουσα διαφορα..μεχρι και οτι αν ειναι δυνατον στα 38 μου..οτι παρασυρομαι απο διαφορους.Ειπαν οτι η προσληψη μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης σε φερνει πολυ κοντα σε καρκινο των νεφρων και ειλικρινα προσπαθησαν να με αποτρεψουν.Δεν ξερω τι γνωριζουν παραπανω απλα αναφερω τι μου ειπαν.
γιΑΤΙ ποσοτητα μιλουσαν οτι ειναι επικυνδυνο ?
γραμμαρια ημερησις ποσοτητας θελω να μας πεις που σου ειπαν .
γενικα αμα πας πανω απο 3.5 επι το βαρος σου και γω πιστευω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο
αλα για καρκινο μου ακουγονται λιγο ακυρα ολα αυτα

ας πουν και ο levrone kAI o block50 που ειναι γιατροι την γνωμη τους

Niiick
13-10-10, 13:52
Ζήτα αποδείξεις, π.χ. να σου στείλουν μία έρευνα στο mail σου που να αποδεικνύει τα λεγόμενά τους.

Σε αντίθεση με το τι πιστεύει ο περισσότερος κόσμός ένα επιστημονικό πτυχίο δεν είναι απόδειξη για έναν ισχυρισμό - ούτε το "το μάθαμε στην σχολή".

Αν δεν είναι διατεθιμένες να παραθέσουν αποδείξεις για τους ισχυρισμούς τους μάλλον έχουν αρκετά ελλείμματα στις γνώσεις τους.


Δηλαδη αμα σου πω εγω οτι η στην αρθρωση υπαρχει αρθρικο υγρο επειδη ετσι διαβασα στους αταλαντες την ανατομιας δε φτανει?

Αμα σου πει ο γιατρος οτι εχεις τενοντιδα και πρεπει ξεκουραστεις δε φτανει?

Αμα σου πει ο πτυχιουχος μηχανικος οτι χαλαζε το μπουζι και πρεπει να βαλεις αλλο δε φτανει?

Σου λεω οτι η μπριζολα εχει μεσα πρωτεινη δε φτανει?

Πρεπει ολοι οι καταρτισμενοι σε ενα επαγγελμα ανθρωποι να κουβαλανε μαζι τους τρια μπαουλα ερευνες?



Μελετας κατι σε καθε πανεπιστημιακο ιδρυμα. Και διαβαζεις βιβλια.Διεθνως αναγνωρισμενα συγγραματα. Αλλα θελεις αποδειξεις εσυ. Οποτε τα βιβλια ειναι αχρηστα, απλα ας μας δωσουνε σε καθε σχολη τρεις φακελους με ερευνες, θα βγουμε ολοι μας καταρτισμενοι επιστημονες.


Δε ξερω αν υπαρχει, αλλα δε γινεται να βρεθει αποδειξη για το παραμικρο.
Ανοιγεις την ανοργανη χημεια και βλεπεις οτι το Α ανταγωνιζεται το Β.
Ανοιγεις την ανατομια και βλεπεις εδω υπαρχει αυτο και εκεινο.
Δηλαδη αυτο δεν αρκει? Πρεπει να σου φερει την ερευνα και της φωτογραφιες με το πτωμα και τους αλλους να κρατανε το μυ στο χερι για να το δεκτεις?


Δεν σε καταλαβαινω, πιανει το χερι σου ο γυμναστης σου και σου λεει να εδω ειναι ο δικεφαλος βραχιονιος. Θα του πεις μπα και που το ξερεις, στο μαθαν στη σχολη αυτο δε λεει τιποτα, φερε αποδειξεις?

Οχι και ελλειματα στις γνωσεις, επειδη δε γινεται να υπαρχουν αποδειξεις για τα παντα. Απο νευροχειρουργους μεχρι φαναρτζηδες, δε βασιζονται ολα τα επαγγελματα σε πεντε ερευνες με αρουραιους.

Menios Ser1985
13-10-10, 14:15
Εμενα κοντεψαν να με βγαλουν με το ενα ποδι στον ταφο (χτυπα ξυλο) μολις τους ειχα πει οτι παιρνω κρεατινη.Την επομενη φορα πες τις διατροφολογες αυτες οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να παθουν κατι τα νεφρα τους απο το αλκοολ και τα τσιγαρα που κανουν παρα απο την πρωτεινη που παιρνεις εσυ!!!

Μήπως εννοείς τα ΠΟΥΡΑπου κάνουν???:green:κυρίως σε βραδυνές βάρδιες???;)

TEFAAtzis
13-10-10, 14:27
Μήπως εννοείς τα ΠΟΥΡΑπου κάνουν???:green:κυρίως σε βραδυνές βάρδιες???;)

x0ax0a0xa0xa αναλογα για τι ειδους πουρα μιλαμε:P

Menios Ser1985
13-10-10, 14:29
Πρεπει να πω οτι δουλευω σε δημοσιο νοσοκομειο και σε συζητηση που ειχα με τις διαιτολογους μας (νεοτατες κοπελες) προσπαθουσαν να με πεισουν γιατο ιδιο πραγμα.Τους ειχα ζητησει να μου βγαλουν ποση πρωτεινη (απο τροφη παντα,αυγα ,κρεας ,κ.λ.π) θα πρεπει να παιρνω αν κανω 5 -6 γευματα(οπως τωρα).
Ακουσα διαφορα..μεχρι και οτι αν ειναι δυνατον στα 38 μου..οτι παρασυρομαι απο διαφορους.Ειπαν οτι η προσληψη μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης σε φερνει πολυ κοντα σε καρκινο των νεφρων και ειλικρινα προσπαθησαν να με αποτρεψουν.Δεν ξερω τι γνωριζουν παραπανω απλα αναφερω τι μου ειπαν.

Εγώ πιστεύω ότι σε φέρνει πολύ κοντά στο να γίνεις Mr Olympia!!!:PΤί άλλο θα ακούσουμε από αυτούς τους διαιτολόγους ακόμη???Τα πάντα έχουν πεί!
Το καλύτερο που λένε σε μένα διάφοροι είναι: "Δεν πιστεύω να παίρνεις αυτές τις φουσκωτικές κρεατίνες"!!!:P:P:P
Υ.Γ. Να σε ρωτήσω,σε ποιό νοσοκομείο δουλεύεις?Κανόνισέ μου ένα ραντεβού σε νυχτερινή βάρδια με αυτές τις νεότατες κοπέλες διαιτολόγους για να τους κάνω ένα ομαδικό ιδιαίτεροπερί κρέατος και πρωτείνης!:banana:
Θα κάνουμε και μπανάναααααααα!!!ΛΙΖΑΑΑΑΑΑΑΑ!
Το ρίχνουμε στην πλάκα γιατί θα καραφλιάσουμε με αυτά που ακούμε τόσο καιρό!!!:toast:

Menios Ser1985
13-10-10, 14:32
x0ax0a0xa0xa αναλογα για τι ειδους πουρα μιλαμε:P

Απ'αυτά τα ΓΡΑΜΜΩΜΕΝΑ με τις φλέβες!!!:shock:Σόρρυ που γίνομαι και αγενής αλλά τί να κάνω με τις χαζοβιόλες που λένε ο,τι θέλουν!!!

Menios Ser1985
13-10-10, 14:34
Αυτό που κάνει κακό στα νεφρά από διατροφικούς παράγοντες είναι η χρόνια υπεργλυκαιμία. το αλκοόλ και πολύ σημαντικό το τσιγάρο από μη διατροφικούς παράγοντες. Περισσότερα εδώ (http://metavolismos.com/?p=317)

Επίσης να προσθέσω και την χρόνια αυξημένη πίεση.Προκαλεί μεγάλη βλάβη στα νεφρά!

hunteranimator
13-10-10, 15:58
Για αυτους που φοβουνται τον φανταστικο καρκινο απο την πρωτειηνη θα αναφερω αυτο.


ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, Η ΛΕΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΟ. ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΛΕΜΟΝΙΑ. ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΨΕΙΣ, ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΓΩΘΕΙ ΑΜΕΣΑ Ή ΝΑ ΕΠΞΕΡΓΑΣΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΟΤΩΝ, ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΩΝ, ΓΛΥΚΙΣΜΑΤΩΝ, ΚΛΠ. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΧΥΡΑ ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΧΗΜΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ, ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΤΕΡΟ ΑΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ. ΤΟ ΦΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΡΦΩΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΟΥ ΕΥΡΕΟΣ ΦΑΣΜΑΤΟΣ, ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΜΟΛΥΝΣΕΩΝ ΤΩΝ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΟΓΚΩΝ, ΙΚΑΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΣΙΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΟΥΛΗΚΙΩΝ, ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΗ ΥΨΗΛΗΣ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΕΥΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ.
Η ΠΗΓΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ: ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 1970 ΚΑΙ ΣΥΝΑΚΟΛΟΥΘΑ ΕΤΗ.
ΤΑ ΕΞΑΧΘΕΝΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΗΣΑΝ:ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΚΥΤΤΑΡΑ 12 ΤΥΠΩΝ ΚΑΡΚΙΝΩΝ, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ, ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΚΟΛΟΝ, ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ, ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΗ, ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΝΓΚΡΕΑΤΟΣ...ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΔΡΑ 10000 ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΩΝ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ADRIAMYCIN, ΕΝΑ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ, ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΟΝ.
ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΑΓΟΜΕΝΟ ΧΥΜΟ ΛΕΜΟΝΙΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΔΡΑ ΣΤΑ ΥΓΙΗ ΤΟΙΑΥΤΑ
ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ, LLC 819N, CHARLES STREET, ΒΑΛΤΙΜΟΡΗ, MD 1201 .

Ενα απο τα σωστα ειναι.....εαν περνουμε μεγαλες δοσεις πρωτειηνης θα πρεπει να μην ξεχναμε να πινουμε νερα.

Andrikos
13-10-10, 16:21
Δηλαδη αμα σου πω εγω οτι η στην αρθρωση υπαρχει αρθρικο υγρο επειδη ετσι διαβασα στους αταλαντες την ανατομιας δε φτανει?

Αμα σου πει ο γιατρος οτι εχεις τενοντιδα και πρεπει ξεκουραστεις δε φτανει?

Αμα σου πει ο πτυχιουχος μηχανικος οτι χαλαζε το μπουζι και πρεπει να βαλεις αλλο δε φτανει?

Σου λεω οτι η μπριζολα εχει μεσα πρωτεινη δε φτανει?

Πρεπει ολοι οι καταρτισμενοι σε ενα επαγγελμα ανθρωποι να κουβαλανε μαζι τους τρια μπαουλα ερευνες?



Μελετας κατι σε καθε πανεπιστημιακο ιδρυμα. Και διαβαζεις βιβλια.Διεθνως αναγνωρισμενα συγγραματα. Αλλα θελεις αποδειξεις εσυ. Οποτε τα βιβλια ειναι αχρηστα, απλα ας μας δωσουνε σε καθε σχολη τρεις φακελους με ερευνες, θα βγουμε ολοι μας καταρτισμενοι επιστημονες.


Δε ξερω αν υπαρχει, αλλα δε γινεται να βρεθει αποδειξη για το παραμικρο.
Ανοιγεις την ανοργανη χημεια και βλεπεις οτι το Α ανταγωνιζεται το Β.
Ανοιγεις την ανατομια και βλεπεις εδω υπαρχει αυτο και εκεινο.
Δηλαδη αυτο δεν αρκει? Πρεπει να σου φερει την ερευνα και της φωτογραφιες με το πτωμα και τους αλλους να κρατανε το μυ στο χερι για να το δεκτεις?


Δεν σε καταλαβαινω, πιανει το χερι σου ο γυμναστης σου και σου λεει να εδω ειναι ο δικεφαλος βραχιονιος. Θα του πεις μπα και που το ξερεις, στο μαθαν στη σχολη αυτο δε λεει τιποτα, φερε αποδειξεις?

Οχι και ελλειματα στις γνωσεις, επειδη δε γινεται να υπαρχουν αποδειξεις για τα παντα. Απο νευροχειρουργους μεχρι φαναρτζηδες, δε βασιζονται ολα τα επαγγελματα σε πεντε ερευνες με αρουραιους.

Καλό αντεπιχείρημα και καλή ερώτηση , αν και μάλλον υποτιμάς τις έρευνες με αρουραίους . Αν δεν υπήρχαν οι αρουραίοι και τα υπόλοιπα ζώα να γίνουν δοκιμές , πολλές ζωές ανθρώπων δεν θα είχαν σωθεί - διάβασε πώς ανακαλύφτηκε η ινσουλίνη (http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_insulin.htm) π.χ. Πολλά είδη από ζώα χρησιμοποιήθηκαν στην ανακάλυψη της ινσουλίνης - σε έρευνες που ήταν αδύνατο να χρησιμοποιηθούν άνθρωποι - και σήμερα κάποιοι άνθρωποι ζουν εξαιτίας των ερευνών αυτών.

Σε αυτά που θέτεις οι απαντήσεις είναι τόσο γνωστές σε όλους που δεν υπάρχει αμφισβήτηση - αν και μερικούς αιώνες πριν και η ίδια ύπαρξη των ατόμων και των μορίων ήταν υπό τεράστια αμφισβήτηση - απλά εμάς μας φαίνονται ότι τα ξέραμε από πάντα γιατί μεγαλώσαμε χωρίς να υπάρχει τέτοιο θέμα στην εποχή μας.
Το ίδιο και με την Γη, πριν 500+ χρόνια όλοι οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη , απλά αυτή η γνώση μας φαίνεται τόσο δεδομένη που δεν ζητάμε αποδείξεις πια- το ίδιο συμβαίνει και με όσα θέτεις γιατί είναι θέματα που έχουν επαληθευτεί ξανά και ξανά ότι έχουν σταθερή απάντηση.
Από την άλλη , συχνά προκύπτουν θέματα που είναι πιο νέα και εκεί υπάρχουν αντικρουόμενες γνώμες ακόμα και μεταξύ επιστημόνων χρειάζονται τεκμηρίωση με αποδείξεις , όχι με πτυχία.
Στα επιστημονικά θέματα δεν υπάρχουν "αυθεντίες", το να έχεις ένα επιστημονικό πτυχίο δεν σε καθιστά πάντα σωστό , μπορεί να έχεις μία μεγαλύτερη πιθανότητα να προσεγγίσεις την αλήθεια αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα (π.χ Φικιώρης) , γι' αυτό σε σύγχρονα επιστημονικά ζητήματα καλύτερα να ψάχνουμε για αποδείξεις που στηρίζουν μία άποψη.Κανένας ισχυρισμός δεν γίνεται αυτόματα αλήθεια βάσει του ποιός τον πιστεύει.

Niiick
13-10-10, 18:39
Καλό αντεπιχείρημα και καλή ερώτηση , αν και μάλλον υποτιμάς τις έρευνες με αρουραίους . Αν δεν υπήρχαν οι αρουραίοι και τα υπόλοιπα ζώα να γίνουν δοκιμές , πολλές ζωές ανθρώπων δεν θα είχαν σωθεί - διάβασε πώς ανακαλύφτηκε η ινσουλίνη (http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_insulin.htm) π.χ. Πολλά είδη από ζώα χρησιμοποιήθηκαν στην ανακάλυψη της ινσουλίνης - σε έρευνες που ήταν αδύνατο να χρησιμοποιηθούν άνθρωποι - και σήμερα κάποιοι άνθρωποι ζουν εξαιτίας των ερευνών αυτών.

Σε αυτά που θέτεις οι απαντήσεις είναι τόσο γνωστές σε όλους που δεν υπάρχει αμφισβήτηση - αν και μερικούς αιώνες πριν και η ίδια ύπαρξη των ατόμων και των μορίων ήταν υπό τεράστια αμφισβήτηση - απλά εμάς μας φαίνονται ότι τα ξέραμε από πάντα γιατί μεγαλώσαμε χωρίς να υπάρχει τέτοιο θέμα στην εποχή μας.
Το ίδιο και με την Γη, πριν 500+ χρόνια όλοι οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη , απλά αυτή η γνώση μας φαίνεται τόσο δεδομένη που δεν ζητάμε αποδείξεις πια- το ίδιο συμβαίνει και με όσα θέτεις γιατί είναι θέματα που έχουν επαληθευτεί ξανά και ξανά ότι έχουν σταθερή απάντηση.
Από την άλλη , συχνά προκύπτουν θέματα που είναι πιο νέα και εκεί υπάρχουν αντικρουόμενες γνώμες ακόμα και μεταξύ επιστημόνων χρειάζονται τεκμηρίωση με αποδείξεις , όχι με πτυχία.
Στα επιστημονικά θέματα δεν υπάρχουν "αυθεντίες", το να έχεις ένα επιστημονικό πτυχίο δεν σε καθιστά πάντα σωστό , μπορεί να έχεις μία μεγαλύτερη πιθανότητα να προσεγγίσεις την αλήθεια αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα (π.χ Φικιώρης) , γι' αυτό σε σύγχρονα επιστημονικά ζητήματα καλύτερα να ψάχνουμε για αποδείξεις που στηρίζουν μία άποψη.Κανένας ισχυρισμός δεν γίνεται αυτόματα αλήθεια βάσει του ποιός τον πιστεύει.



Το"ερευνες με αρουραιους" το ειπα χιουμοριστικα, σαφως και η συμβολη των ερευνων στην προοδο και την εδραιωση καποιων γνωσεων υπηρξε αναγκαια και καθοριστικη.

Τα ερωτηματα που εγραψα παραπανω, τα ειπα στη τυχη αλλα μονο δεδομενα δε τα βρισκω. Το τι ειναι δεδομενο για τον καθενα ποικιλλει αναλογα με το μορφωτικο του επιπεδο, αλλα και με τις ασχολιες του. Δεν θα υπαρξει διαμαχη για το αν ο ουρανος ειναι μπλε ή μαυρος, ή για το ενα η γη ειναι στρογγυλη.

Αλλα αμα παει ενας δικηγορος στο γυμναστη του και ο γυμναστης του πιασει το μπουτι απο πισω και του πει εδω ειναι ο ημιημενωδης και τον γυμναζουμε ετσι,ο δικηγορος κρινεις σωστο να θελει αποδειξεις για το εαν ειναι εγκυρα αυτα που του λεει ο γυμναστης του?

Εαν εσυ πεις σε εναν πελατη σου παντελως ασχετο με το αντικειμενο, οτι η πατατα εχει υδατανθρακα, θα επρεπε να σου ζητησει πως και γιατι και να του το αποδειξεις?


Δε μιλαω για γενικες γνωσεις αλλα για εξειδικευμενα ζητηματα, οπως πχ η εκγυμναση και η διατροφη ή η ιατρικη. Εκει μαλλον ακους αυτον που στα λεει χωρις να απαιτεις αποδειξεις.

Τωρα αμα σε σενα βγει ενα νεο επαναστατικο προγραμμα διατροφης ή κατι ανατρεπτικο στα δεδομενα του επαγγελματος σου βεβαια και θα το αμφισβητησεις και θα απαιτησεις αποδειξεις αλλα δεν ειναι το ιδιο.

Σιγουρα ενα πτυχιο δε σε καθιστα σωστο, υπαρχουν υπερβολικα ΑΣΧΕΤΟΙ ανθρωποι σε καθε επαγγελμα και ας εχουν πτυχιο.

Andrikos
13-10-10, 19:31
Αλλα αμα παει ενας δικηγορος στο γυμναστη του και ο γυμναστης του πιασει το μπουτι απο πισω και του πει εδω ειναι ο ημιημενωδης και τον γυμναζουμε ετσι,ο δικηγορος κρινεις σωστο να θελει αποδειξεις για το εαν ειναι εγκυρα αυτα που του λεει ο γυμναστης του?

Εαν εσυ πεις σε εναν πελατη σου παντελως ασχετο με το αντικειμενο, οτι η πατατα εχει υδατανθρακα, θα επρεπε να σου ζητησει πως και γιατι και να του το αποδειξεις?


Δε μιλαω για γενικες γνωσεις αλλα για εξειδικευμενα ζητηματα, οπως πχ η εκγυμναση και η διατροφη ή η ιατρικη. Εκει μαλλον ακους αυτον που στα λεει χωρις να απαιτεις αποδειξεις.

Τωρα αμα σε σενα βγει ενα νεο επαναστατικο προγραμμα διατροφης ή κατι ανατρεπτικο στα δεδομενα του επαγγελματος σου βεβαια και θα το αμφισβητησεις και θα απαιτησεις αποδειξεις αλλα δεν ειναι το ιδιο.

Σιγουρα ενα πτυχιο δε σε καθιστα σωστο, υπαρχουν υπερβολικα ΑΣΧΕΤΟΙ ανθρωποι σε καθε επαγγελμα και ας εχουν πτυχιο.

Γιατί να μην απαιτούμε αποδείξεις; Γνωρίζω πολλούς "γκουρού" που κινούνται μέσω της τακτικής του "έχε μου εμπιστοσύνη, μη ρωτάς και κάνε ότι σου λέω".Νομίζω ότι αυτή η τακτική είναι αποδεκτή για βασικές γνώσεις, αλλά όταν κάποιος απαγορεύει τις ερωτήσεις επειδή δεν θέλει να θιχτεί το εγώ του είναι σαν να απαιτεί από τον άλλον να μην σκέφτεται, να εκτελεί τις διαταγές του σαν ρομπότ. Όταν ξέρεις ότι δεν θα έχεις αντίλογο είναι επόμενο να μην σε νοιάζει αν υπάρχουν αποδείξεις για ότι λες. Κάπως έτσι το bodybuilding έχει γεμίσει δόγματα που δεν στέκουν και η πλειοψηφία των αθλητών ξέρει τα περισσότερα πράγματα λάθος γιατί έτσι τα έμαθε από τον αγαπημένο τους guru αφού φοβόταν να ρωτήσει για αποδείξεις.

Niiick
14-10-10, 00:29
Φιλε τα δογματα για το bodybuilding πες πανε στο διαολο, εδω σε γιατρο αμα ρωτησεις πως γιατι αμεσως αρπαζεται.
Η κοπελα μου ηταν σκατα διαρροια πυρετους συναχι και της εδωσα κατι αναβραζοντες lanes που μου χαν ξεμεινει.
Οταν το πα στο γιατρο, μου λεει νεαρε μη μου κανεις το γιατρο ΧΑΧΑ.

Σ οσους εχω τυχει, αμα ξερεις κατι παραπανω απο την κυρα φροσυνη τη φουρναρισα, σε κοιτανε με μισο ματι, λες και θα τους φας το πενηνταρικο.

jimmy007
14-10-10, 13:54
Φιλε τα δογματα για το bodybuilding πες πανε στο διαολο, εδω σε γιατρο αμα ρωτησεις πως γιατι αμεσως αρπαζεται.
Η κοπελα μου ηταν σκατα διαρροια πυρετους συναχι και της εδωσα κατι αναβραζοντες lanes που μου χαν ξεμεινει.
Οταν το πα στο γιατρο, μου λεει νεαρε μη μου κανεις το γιατρο ΧΑΧΑ.

Σ οσους εχω τυχει, αμα ξερεις κατι παραπανω απο την κυρα φροσυνη τη φουρναρισα, σε κοιτανε με μισο ματι, λες και θα τους φας το πενηνταρικο.

Ισχύει για πολλούς γιατρούς αυτό που λες αλλά σε καμία περίπτωση δεν παίρνει κάποιος φαρμακευτική αγωγή χωρίς την έγκριση γιατρού γιατί μπορεί να επιβαρύνει με αυτό τον τρόπο σοβαρά τον οργαμισμό του..

Niiick
14-10-10, 14:37
Εννοειται πως δε μπορει ο καθενας να παιρνει απο μονος του φαρμακα αυτο που λες βεβαια και ειναι σωστο.

Αλλα η εγκριση γιατρου θα μας σωσει?

Η μεση εξεταση διαρκει 5 λεπτα? Μπαμ μπαμ. Τοσο.

Μου λεει ο ορθοπαιδικος αφου ζουπαγε λιγο τον ωμο μου εχεις τενοντιτιδα παρε αυτα τα φαρμακα θα γινεις καλα.

Παει ενας φιλος μου στο δερματολογο για κατι σημαδια, του λεει α ειναι μυκητες παρε αυτα τα φαρμακα και θα σου φυγουν.

Σε αλλο φιλο μου που ειχε αμυγδαλιτιδα ο παθολογος του εδωσε αντιβιωση για ουρολοιμωξη, αυτο διεγνωσε. Βεβαια χειροτερεψε. Ο επομενος ιατρος ειπε πως ηταν απαραδεκτος ο πρωτος,ντροπη.


Το ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ στην ελλαδα ειναι καταχωρημενο 2%. Δε βρισκεις δικιο σε πεντακοσια χρονια. Ο καθενας στηριζεται στην αυθεντια του, κανε αυτο θα γινεις καλα. Και αμα δε γινω? Γιατι εγω να επιβαρυνω με φαρμακα το συστημα μου επειδη αυτος ειναι ανετοιμος να ασκησει ιατρικη?

Εγω και οι αλλοι δυο παραπανω κουμποσαμε τα φαρμακακια μας και δε γιναμε καλα. Ποιος φταει? Εγω? Η ο γιατρος?
Εγω δε γινεται να φταιω. Ο γιατρος επισης δε γινεται να φταιει,στα χαρτια τουλαχιστον ετσι λενε ( σιγα μην εκθεσει ο ενας τον αλλον), αφου το ιατρικο λαθος ειναι ελαχιστο. Ε ποιος φταει μαγκες μου? Ο φουφουτος?

Τους εχω σιχαθει, μακαρι ο θεος να μας φυλαει, μακρια απο μας.

marvin
14-10-10, 16:31
Αυτό που κάνει κακό στα νεφρά από διατροφικούς παράγοντες είναι η χρόνια υπεργλυκαιμία. το αλκοόλ και πολύ σημαντικό το τσιγάρο από μη διατροφικούς παράγοντες. Περισσότερα εδώ (http://metavolismos.com/?p=317)

Andrikos γραφεις πως:Οτιδήποτε φτάνει στην υπερβολή μπορεί δυνητικά να δημιουργήσει βλάβες στην υγεία , είτε μιλάμε για πρωτεΐνη είτε για υδατάνθρακα, είτε για λίπος , είτε για ανθυγιεινές συνήθειες όπως η καθιστική ζωή και το κάπνισμα.

Συμφωνω και γιαυτο εκανα την ερωτηση και στις διαιτολογους μας.Για να μην κανω υπερβολη στη χρηση.Το προβλημα ειναι οτι δεν θελουν να προσφερουν ολοι τις γνωσεις τους ή δεν συμμεριζονται ολοι το σκοπο το δικο μας.Αυτο ομως δεν μπορω να καταλαβω, αν λειτουργει αρνητικα σε ενα επιστημονα.
Η απαντηση που πηρα ελεγε πως δεν υπαρχει κανενας λογος να εχω επιπλεον προσληψη πρωτεινης σε ολα τα γευματα περαν απο αυτη που λαμβανω με το μεσημεριανο και το βραδυνο γευμα. Πως δεν μου προσφερει κατι η πρωτεινη σε ολα τα γευματα εκτος απο τον κινδυνο του καρκινουν των νεφρων Ενω τους εξηγησα πως γυμναζομαι μου ειπαν πως αυτα που ψαχνω ειναι λεπτομερειες που αφορουν μονο ατομα που κανουν πρωταθλητισμο.
Δεν ζητησα κατι φοβερο απο καποιον επιστημονα περαν της γνωσης και θεωρητικα απλα προσπαθησαν να σπειρουν πανικο.

jimmy007
14-10-10, 18:04
Εννοειται πως δε μπορει ο καθενας να παιρνει απο μονος του φαρμακα αυτο που λες βεβαια και ειναι σωστο.

Αλλα η εγκριση γιατρου θα μας σωσει?

Η μεση εξεταση διαρκει 5 λεπτα? Μπαμ μπαμ. Τοσο.

Μου λεει ο ορθοπαιδικος αφου ζουπαγε λιγο τον ωμο μου εχεις τενοντιτιδα παρε αυτα τα φαρμακα θα γινεις καλα.

Παει ενας φιλος μου στο δερματολογο για κατι σημαδια, του λεει α ειναι μυκητες παρε αυτα τα φαρμακα και θα σου φυγουν.

Σε αλλο φιλο μου που ειχε αμυγδαλιτιδα ο παθολογος του εδωσε αντιβιωση για ουρολοιμωξη, αυτο διεγνωσε. Βεβαια χειροτερεψε. Ο επομενος ιατρος ειπε πως ηταν απαραδεκτος ο πρωτος,ντροπη.


Το ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ στην ελλαδα ειναι καταχωρημενο 2%. Δε βρισκεις δικιο σε πεντακοσια χρονια. Ο καθενας στηριζεται στην αυθεντια του, κανε αυτο θα γινεις καλα. Και αμα δε γινω? Γιατι εγω να επιβαρυνω με φαρμακα το συστημα μου επειδη αυτος ειναι ανετοιμος να ασκησει ιατρικη?

Εγω και οι αλλοι δυο παραπανω κουμποσαμε τα φαρμακακια μας και δε γιναμε καλα. Ποιος φταει? Εγω? Η ο γιατρος?
Εγω δε γινεται να φταιω. Ο γιατρος επισης δε γινεται να φταιει,στα χαρτια τουλαχιστον ετσι λενε ( σιγα μην εκθεσει ο ενας τον αλλον), αφου το ιατρικο λαθος ειναι ελαχιστο. Ε ποιος φταει μαγκες μου? Ο φουφουτος?

Τους εχω σιχαθει, μακαρι ο θεος να μας φυλαει, μακρια απο μας.

Σαφώς και υπάρχουν κακοί γιατροί αλλά δεν χρειάζεται να αναγάγουμε την εξαίρεση σε κανόνα. Ακόμα και σε μισό λεπτό μπορεί κάποιος γιατρός λόγω μεγάλης πείρας να κάνει διάγνωση, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι συνηθισμένο..
Και τέλος, και οι γιατροί άνθρωποι είναι. Δεν γίνεται να μην κάνουν ποτέ λάθος...
Αυτά τα λίγα για να μην βγαίνουμε και τελείως off-topic(όχι ότι το αποφύγαμε αλλά τέλοσπαντων)

Andrikos
14-10-10, 22:04
Andrikos γραφεις πως:Οτιδήποτε φτάνει στην υπερβολή μπορεί δυνητικά να δημιουργήσει βλάβες στην υγεία , είτε μιλάμε για πρωτεΐνη είτε για υδατάνθρακα, είτε για λίπος , είτε για ανθυγιεινές συνήθειες όπως η καθιστική ζωή και το κάπνισμα.

Συμφωνω και γιαυτο εκανα την ερωτηση και στις διαιτολογους μας.Για να μην κανω υπερβολη στη χρηση.Το προβλημα ειναι οτι δεν θελουν να προσφερουν ολοι τις γνωσεις τους ή δεν συμμεριζονται ολοι το σκοπο το δικο μας.Αυτο ομως δεν μπορω να καταλαβω, αν λειτουργει αρνητικα σε ενα επιστημονα.
Η απαντηση που πηρα ελεγε πως δεν υπαρχει κανενας λογος να εχω επιπλεον προσληψη πρωτεινης σε ολα τα γευματα περαν απο αυτη που λαμβανω με το μεσημεριανο και το βραδυνο γευμα. Πως δεν μου προσφερει κατι η πρωτεινη σε ολα τα γευματα εκτος απο τον κινδυνο του καρκινουν των νεφρων Ενω τους εξηγησα πως γυμναζομαι μου ειπαν πως αυτα που ψαχνω ειναι λεπτομερειες που αφορουν μονο ατομα που κανουν πρωταθλητισμο.
Δεν ζητησα κατι φοβερο απο καποιον επιστημονα περαν της γνωσης και θεωρητικα απλα προσπαθησαν να σπειρουν πανικο.

Το λάθος που κάνουν εξ αρχής είναι να απαντούν. Π.χ. εγώ δεν ασχολούμαι τόσο με θέματα κλινικής διατροφής, (δεν σκοπεύω να ασκήσω επάγγελμα σε νοσοκομείο) οπότε αν κάποιος με ρωτήσει μία σχετική ερώτηση ίσως να απαντήσω "δεν ξέρω". Νομίζω οι περιπτώσεις που αναφέρεις επειδή είναι διαιτολόγοι νοσοκομείου και ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με θέματα σίτισης ασθενών μάλλον ντρέπονται να δηλώσουν άγνοια στο θέμα.

gruberalles21
18-10-10, 22:44
κι εγω για καποια περιοδο φοβομουν τις πρωτεινες με οοοολα αυτα που λεγονται για καρκινο νεφρου κτλ.το καλοκαιρι μιας και ειχα επισκεφθει διατροφολογο ρωτησα περι αυτου.μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο,αλλα παντα ειναι καλυτερο να παιρνεις πρωτεινες κτλ απο κανονικη τροφη και οχι απο σκευασματα.αν το καλοσκεφτει κανεις η φυση-ο Θεος (οποιον εχει ο καθενας για δημιουργο τεσπα) εχει φροντισει να τα παρεχει ολα στον ανθρωπο,στο νερο,τα λαχανικα,φρουτα,ζωα.απλα με τους σημερινους καιρους,τη ρουτινα,δε μπορεις ολη μερα να εισαι σπιτι και να τρως ακριβως ο,τι χρειαζεσαι!και συμφωνω με ενα σχολιο παραπανω,ο "μεσαιωνας" πρεπει να τελειωσει καποια στιγμη ΚΑΙ σε αυτο το θεμα...

Mitsen
19-10-10, 01:21
κι εγω για καποια περιοδο φοβομουν τις πρωτεινες με οοοολα αυτα που λεγονται για καρκινο νεφρου κτλ.το καλοκαιρι μιας και ειχα επισκεφθει διατροφολογο ρωτησα περι αυτου.μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο,αλλα παντα ειναι καλυτερο να παιρνεις πρωτεινες κτλ απο κανονικη τροφη και οχι απο σκευασματα.αν το καλοσκεφτει κανεις η φυση-ο Θεος (οποιον εχει ο καθενας για δημιουργο τεσπα) εχει φροντισει να τα παρεχει ολα στον ανθρωπο,στο νερο,τα λαχανικα,φρουτα,ζωα.απλα με τους σημερινους καιρους,τη ρουτινα,δε μπορεις ολη μερα να εισαι σπιτι και να τρως ακριβως ο,τι χρειαζεσαι!και συμφωνω με ενα σχολιο παραπανω,ο "μεσαιωνας" πρεπει να τελειωσει καποια στιγμη ΚΑΙ σε αυτο το θεμα...

Πολύ σωστός!
Μόλις ακούσουν προτείνη άμεσος κάνει κακό! Τα ποτά και τα ξενύχτια όμως τα βρίσκουν ποιο φυσιολογικά... τι να πεις.. Ημιμάθεια!

Στις μέρες μας το "κατεβάζω ένα μπουκάλι ουίσκι κάθε νύχτα" συνεπάγεται άντρας με @@!
Ενώ αντίθετα αν ένας που ασχολείται με bb "δεν πίνω καθόλου alcohool αλλα προτείνη" συνεπάγεται με @@ αντάς!

Στο κάτω-κάτω προτιμώ να πάω από προτείνει και κομμάτια, παρα από alcohol και μπιροκιλια:green:

Niiick
19-10-10, 02:35
Πολύ σωστός!
Μόλις ακούσουν προτείνη άμεσος κάνει κακό! Τα ποτά και τα ξενύχτια όμως τα βρίσκουν ποιο φυσιολογικά... τι να πεις.. Ημιμάθεια!

Στις μέρες μας το "κατεβάζω ένα μπουκάλι ουίσκι κάθε νύχτα" συνεπάγεται άντρας με @@!
Ενώ αντίθετα αν ένας που ασχολείται με bb "δεν πίνω καθόλου alcohool αλλα προτείνη" συνεπάγεται με @@ αντάς!

Στο κάτω-κάτω προτιμώ να πάω από προτείνει και κομμάτια, παρα από alcohol και μπιροκιλια:green:


Αυτες ειναι αποφασεις ζωης:green:

Kazmaier
19-10-10, 11:53
ελα ρε μαγκες τι ψαχνετε να βρειτε τωρα, εδω αμα πεισ σε καποιον ασχετο με τον χωρο και ειδικα στους πιο μεγαλους σε ηλικια οτι ξυριζεις την γαμπα που και που σε κοιτανε με μισο ματι.Αυτοι οι φουσκωτοι οι ξυρισμενοι που βλεπουμε στις παραλιες ειναι αδερφες μοου ελεγαν κατι θειοι, και τους λεω ενταξει οταν θα ξαναδειτε ενα τετοιο στην παραλια πηγαιντε να του το πειτε απο κοντα:green:

metz
19-10-10, 14:27
ελα ρε μαγκες τι ψαχνετε να βρειτε τωρα, εδω αμα πεισ σε καποιον ασχετο με τον χωρο και ειδικα στους πιο μεγαλους σε ηλικια οτι ξυριζεις την γαμπα που και που σε κοιτανε με μισο ματι.Αυτοι οι φουσκωτοι οι ξυρισμενοι που βλεπουμε στις παραλιες ειναι αδερφες μοου ελεγαν κατι θειοι, και τους λεω ενταξει οταν θα ξαναδειτε ενα τετοιο στην παραλια πηγαιντε να του το πειτε απο κοντα:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Ακριβώς το ίδιο έχω πει κι εγώ άπειρες φορές σε πολλούς άσχετους/ημιμαθείς/κακοήθεις/ξερόλες...

χαρης
14-06-11, 01:52
http://karkinos.medlook.gr/articles.php?id=454&type=1 διαβάστε την αλήθεια για τις πρωτεΐνες-καρκινοπαθείς από ένα έγκυρο site

tolis93
14-06-11, 12:11
μπορει να ειχε κανει σημβολεο με τον χασαπη της γυτονιας και να εγραφε και συνταγες.....ξες του τιπου"βαλε μου 2 κιλα κιμα και θα παω αυριο στον γιατρο να το γραψω..:P

εδω εμενα ο γιατρος μ μ την ειπε επειδη δε τρωω και κανα πιτογυρο....ο καθε ενας με τις ορεξεις του

tolis93
14-06-11, 12:19
http://karkinos.medlook.gr/articles.php?id=454&type=1 διαβάστε την αλήθεια για τις πρωτεΐνες-καρκινοπαθείς από ένα έγκυρο site

δε διαβασα πανω απο τις 3 πρωτες γραμμες.δε χρειαστηκε.
Αμερικη ρε τι ψαχνετε.τσακωθικε το χαρβαρτ με μια εταιρια παρασκευης πρωτεινης και τη χαντακωσε.ελατε παιδες ολοι απο καρκινο θα παμε ρε μην ανχωνεστε.κ ο γειτονας εχει κ ο ξαδερφος τ εχει κ ολοι εχουμε.οσοι ειναι φυτοφαγοι κ τη βγαζουν με μαρουλι και μπροκολο ειναι οι εκλεκτοι και θα ζησουν.ΡΕ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΝΕ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Μ@Λ@ΚΙ@ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΣΚΑΤΟΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥΣ!!!

alwaysforthegood
14-06-11, 13:26
Εμενα κοντεψαν να με βγαλουν με το ενα ποδι στον ταφο (χτυπα ξυλο) μολις τους ειχα πει οτι παιρνω κρεατινη.Την επομενη φορα πες τις διατροφολογες αυτες οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να παθουν κατι τα νεφρα τους απο το αλκοολ και τα τσιγαρα που κανουν παρα απο την πρωτεινη που παιρνεις εσυ!!!

κανονικα.γνωστος μου ειχαμε συζητηση για πρωτεινες.αυτος αθλητης χρονια σε αθλημα και καλα.και μου λεει τι περνεις τετοιες μαλακιες ρε.εγω τοσα χρονια δεν πειρα και μια χαρα τα πηγενα στις αθλητικες μου επιδωσεις.....
και ρε φιλε ο τυπος ουτε διατροφη,δηλαδη σε φαση να τρωει μια φορα την μερα και αυτη σκατα,και ολη μερα καφε τσιγαρο και το βραδυ ποτα....
αποτελεσμα???πετρα στα νεφρα στα 24 ,και θα γυρισει να μου πει για τις πρωτεινες.
και μαρεσει που τους εξηγεις πως "ρε φιλε ξερω τι παιρνω ξερω γω" απλη πρωτεινη ειναι,δεν παιρνω αναβολικα...εκει αυτοι...με τετοια νοοτροπια?ΔΕΝ ΠΑΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ....

alwaysforthegood
14-06-11, 13:35
κι εγω για καποια περιοδο φοβομουν τις πρωτεινες με οοοολα αυτα που λεγονται για καρκινο νεφρου κτλ.το καλοκαιρι μιας και ειχα επισκεφθει διατροφολογο ρωτησα περι αυτου.μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο,αλλα παντα ειναι καλυτερο να παιρνεις πρωτεινες κτλ απο κανονικη τροφη και οχι απο σκευασματα.αν το καλοσκεφτει κανεις η φυση-ο Θεος (οποιον εχει ο καθενας για δημιουργο τεσπα) εχει φροντισει να τα παρεχει ολα στον ανθρωπο,στο νερο,τα λαχανικα,φρουτα,ζωα.απλα με τους σημερινους καιρους,τη ρουτινα,δε μπορεις ολη μερα να εισαι σπιτι και να τρως ακριβως ο,τι χρειαζεσαι!και συμφωνω με ενα σχολιο παραπανω,ο "μεσαιωνας" πρεπει να τελειωσει καποια στιγμη ΚΑΙ σε αυτο το θεμα...

Ναι απλα να σκεφτεσαι οτι πλεον,με ολα τα φυτοφαρμακα,τα παρασειτοκτονα,τα μεταλλαγμενα και ολες τις μολυσματικες μαλακιες μην νομιζεις οτι ολα ειναι τα "πραγματα του θεου"...σε ολα πρεπει να προσεχουμε ....σε ολα....

worfel
18-06-11, 21:25
Πολύ σωστός!
Μόλις ακούσουν προτείνη άμεσος κάνει κακό! Τα ποτά και τα ξενύχτια όμως τα βρίσκουν ποιο φυσιολογικά... τι να πεις.. Ημιμάθεια!

Στις μέρες μας το "κατεβάζω ένα μπουκάλι ουίσκι κάθε νύχτα" συνεπάγεται άντρας με @@!
Ενώ αντίθετα αν ένας που ασχολείται με bb "δεν πίνω καθόλου alcohool αλλα προτείνη" συνεπάγεται με @@ αντάς!

Στο κάτω-κάτω προτιμώ να πάω από προτείνει και κομμάτια, παρα από alcohol και μπιροκιλια:green:


εδω φιλαρακι μου ερχεται και μου λεει "ηπια προχθες 10 μπυρες, κατεβασα μερικα ποτα μπομπες και εγινα τυφλα" νομιζοντας πως εκανε κατι σπουδαιο και σωστο, και οταν με ειδε να πινω την πρωτεινη μου λεει "κανε κανε μαλακιες"
τι να πεις..

ημιμάθια-αμάθια..

leonidas13
18-06-11, 22:13
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ με την πάρτη σας είναι με τι γνώσεις υποστηρίζετε ότι η πρωτείνη δεν κάνει κακό..Υπάρχει βιομηχανία αδυνατίσματος που κοροιδεύει τους παχύσαρκους, υπαρχει βιομηχανία καρκινου που κοροιδεύει τους καρκινοπαθείς, υπάρχει βιομηχανία γύρω από κάθε τι στη ζωή, από την πολιτική έως την υγεία και τον αθλητισμό που κοροιδεύει τον κόσμο επειδή το επίκεντρο είναι το χρήμα. Για ποιον ακριβώς λόγο η βιομηχανία που αφορά εμάς θα πρέπει να είναι τίμια??

Αυτά τα πράγματα που παίρνουμε δεν υπάρχουν έτοιμα στην φύση οπότε είναι ΠΙΘΑΝΟ (όχι σίγουρο) να πάει κάτι στραβά με την χρήση τους. Προφανώς πρόκειται για επεξεργασμένα πράγματα που θα έπρεπε να είμαστε πιο καχύποπτοι για την χρήση τους.

Εν πάσει περιπτώση ποιος από δω μέσα φέρει δάφνες ιατρικής ή χημείας ή βιολογίας ή οτιδήποτε για να μιλήσει για ημιμαθείς γιατρούς? Για πόσα πράγματα που χρησιμοποιούνταν χρόνια αποδεικνύεται εν τέλει ότι είναι βλαβερά για την υγεία? (Κορυφαίο παράδειγμα είναι η άποψη διακεκριμένων ανθρώπων που υποστηρίζουν πως τα εμβόλια που μας εμβολίαζαν ευθύνονται για πολλές ασθένειες!) Ξέρει κάποιος ότι σε 20 χρόνια δεν θα αποδειχθεί ότι αν όχι για όλους για κάποιες συγκεκριμένες κατηγοριες ανθρώπων αυτά τα σκευάσματα είναι επιβλαβή?

Και μην σκέφτεστε ότι τόσοι τα χρησιμοποιούν και τι πάθανε..Κάποιοι μπορεί και να έπαθαν.

Τέλος πάντων εγώ ξέρω πως αν είχα χρόνο, διάθεση και χρήμα θα καθόμουν να μαγείρευα και να έτρωγα σαν άνθρωπος αντί να πίνω αυτά τα πράγματα. Γιατί δεν πιστεύω να ισχυρίζεται σοβαρά κάποιος πως οι σκόνες είναι καλύτερες από τις φυσικές τροφές. Άλλο το πως δείχνει κάποιος και πόσα σηκώνει με αυτά. Δεν είναι εκεί άλλωστε η ουσία του bodybuilding.

Και μην νομίζει κανείς ότι εγώ δεν πίνω. Οσον αφορά την πρωτείνη έχω μια αργής και μια γρήγορης απορρόφησης και ένα κάρο μαλακίες από πίσω, αλλά δεν ισχυρίστηκα ποτέ με σιγουριά πως όλα αυτά είναι ασφαλή. Απλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ, οπότε δεν μιλάω και δεν κοροιδεύω. Μπορεί να είναι 100% ασφαλή μπορεί και όχι και τελειώνει εκεί το θέμα για μένα.

COBRA_STYLE
18-06-11, 22:19
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ με την πάρτη σας είναι με τι γνώσεις υποστηρίζετε ότι η πρωτείνη δεν κάνει κακό..Υπάρχει βιομηχανία αδυνατίσματος που κοροιδεύει τους παχύσαρκους, υπαρχει βιομηχανία καρκινου που κοροιδεύει τους καρκινοπαθείς, υπάρχει βιομηχανία γύρω από κάθε τι στη ζωή, από την πολιτική έως την υγεία και τον αθλητισμό που κοροιδεύει τον κόσμο επειδή το επίκεντρο είναι το χρήμα. Για ποιον ακριβώς λόγο η βιομηχανία που αφορά εμάς θα πρέπει να είναι τίμια??

Αυτά τα πράγματα που παίρνουμε δεν υπάρχουν έτοιμα στην φύση οπότε είναι ΠΙΘΑΝΟ (όχι σίγουρο) να πάει κάτι στραβά με την χρήση τους. Προφανώς πρόκειται για επεξεργασμένα πράγματα που θα έπρεπε να είμαστε πιο καχύποπτοι για την χρήση τους.

Εν πάσει περιπτώση ποιος από δω μέσα φέρει δάφνες ιατρικής ή χημείας ή βιολογίας ή οτιδήποτε για να μιλήσει για ημιμαθείς γιατρούς? Για πόσα πράγματα που χρησιμοποιούνταν χρόνια αποδεικνύεται εν τέλει ότι είναι βλαβερά για την υγεία? (Κορυφαίο παράδειγμα είναι η άποψη διακεκριμένων ανθρώπων που υποστηρίζουν πως τα εμβόλια που μας εμβολίαζαν ευθύνονται για πολλές ασθένειες!) Ξέρει κάποιος ότι σε 20 χρόνια δεν θα αποδειχθεί ότι αν όχι για όλους για κάποιες συγκεκριμένες κατηγοριες ανθρώπων αυτά τα σκευάσματα είναι επιβλαβή?

Και μην σκέφτεστε ότι τόσοι τα χρησιμοποιούν και τι πάθανε..Κάποιοι μπορεί και να έπαθαν.

Τέλος πάντων εγώ ξέρω πως αν είχα χρόνο, διάθεση και χρήμα θα καθόμουν να μαγείρευα και να έτρωγα σαν άνθρωπος αντί να πίνω αυτά τα πράγματα. Γιατί δεν πιστεύω να ισχυρίζεται σοβαρά κάποιος πως οι σκόνες είναι καλύτερες από τις φυσικές τροφές. Άλλο το πως δείχνει κάποιος και πόσα σηκώνει με αυτά. Δεν είναι εκεί άλλωστε η ουσία του bodybuilding.

Και μην νομίζει κανείς ότι εγώ δεν πίνω. Οσον αφορά την πρωτείνη έχω μια αργής και μια γρήγορης απορρόφησης και ένα κάρο μαλακίες από πίσω, αλλά δεν ισχυρίστηκα ποτέ με σιγουριά πως όλα αυτά είναι ασφαλή. Απλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ, οπότε δεν μιλάω και δεν κοροιδεύω. Μπορεί να είναι 100% ασφαλή μπορεί και όχι και τελειώνει εκεί το θέμα για μένα.

πολυ σωστο ποστ κατα την αποψη μου!!!Και γω ακριβως ετσι τα εχω στο μυαλο μου τα συγκεκριμενα θεματακια και πολλες φορες εχω φτασει στο σημειο να γραψω για καποιους πανω κατω αυτα που εγραψες και συ,αλλα για να μην αρχισουν οι αντιπαραθεσεις δε το εκανα γιατι θα καταντουσε κουραστικο μετα....ειναι γενικα οντως εκνευριστικο οταν καποιοι χωρις τις απαραιτητες γνωσεις τα βγαζουν ολα αθωα

και παλι μπραβο για το ποστ με εκφραζει απολυτα;)

mortu
03-01-13, 05:42
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ με την πάρτη σας είναι με τι γνώσεις υποστηρίζετε ότι η πρωτείνη δεν κάνει κακό..Υπάρχει βιομηχανία αδυνατίσματος που κοροιδεύει τους παχύσαρκους, υπαρχει βιομηχανία καρκινου που κοροιδεύει τους καρκινοπαθείς, υπάρχει βιομηχανία γύρω από κάθε τι στη ζωή, από την πολιτική έως την υγεία και τον αθλητισμό που κοροιδεύει τον κόσμο επειδή το επίκεντρο είναι το χρήμα. Για ποιον ακριβώς λόγο η βιομηχανία που αφορά εμάς θα πρέπει να είναι τίμια??

Αυτά τα πράγματα που παίρνουμε δεν υπάρχουν έτοιμα στην φύση οπότε είναι ΠΙΘΑΝΟ (όχι σίγουρο) να πάει κάτι στραβά με την χρήση τους. Προφανώς πρόκειται για επεξεργασμένα πράγματα που θα έπρεπε να είμαστε πιο καχύποπτοι για την χρήση τους.

Εν πάσει περιπτώση ποιος από δω μέσα φέρει δάφνες ιατρικής ή χημείας ή βιολογίας ή οτιδήποτε για να μιλήσει για ημιμαθείς γιατρούς? Για πόσα πράγματα που χρησιμοποιούνταν χρόνια αποδεικνύεται εν τέλει ότι είναι βλαβερά για την υγεία? (Κορυφαίο παράδειγμα είναι η άποψη διακεκριμένων ανθρώπων που υποστηρίζουν πως τα εμβόλια που μας εμβολίαζαν ευθύνονται για πολλές ασθένειες!) Ξέρει κάποιος ότι σε 20 χρόνια δεν θα αποδειχθεί ότι αν όχι για όλους για κάποιες συγκεκριμένες κατηγοριες ανθρώπων αυτά τα σκευάσματα είναι επιβλαβή?

Και μην σκέφτεστε ότι τόσοι τα χρησιμοποιούν και τι πάθανε..Κάποιοι μπορεί και να έπαθαν.

Τέλος πάντων εγώ ξέρω πως αν είχα χρόνο, διάθεση και χρήμα θα καθόμουν να μαγείρευα και να έτρωγα σαν άνθρωπος αντί να πίνω αυτά τα πράγματα. Γιατί δεν πιστεύω να ισχυρίζεται σοβαρά κάποιος πως οι σκόνες είναι καλύτερες από τις φυσικές τροφές. Άλλο το πως δείχνει κάποιος και πόσα σηκώνει με αυτά. Δεν είναι εκεί άλλωστε η ουσία του bodybuilding.

Και μην νομίζει κανείς ότι εγώ δεν πίνω. Οσον αφορά την πρωτείνη έχω μια αργής και μια γρήγορης απορρόφησης και ένα κάρο μαλακίες από πίσω, αλλά δεν ισχυρίστηκα ποτέ με σιγουριά πως όλα αυτά είναι ασφαλή. Απλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ, οπότε δεν μιλάω και δεν κοροιδεύω. Μπορεί να είναι 100% ασφαλή μπορεί και όχι και τελειώνει εκεί το θέμα για μένα.

Απόλυτη ταύτιση απόψεων...
Για την ακρίβεια το "αγγελάκι" και το "διαβολάκι" συνεχώς με συμβουλεύουν
Α:"μην παίρνεις απ'αυτά..είναι ύυυυπουλαααα"
Δ:"Τι ξέρει μωρέ αυτός ο τραχανάς...οι πρωτείνες είναι πιο εύπεπτες,έχουν καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα..."
Α:"Οι βιομηχανίες σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και σας κάνουν να πιστεύετε ότι τα έχετε ανάγκη..."
Δ:"Που να βράζεις ρε αυγά πρωινιάτικα και να τρως τα άνοστα ασπράδια με κείνο το χόρτο τη βρώμη...βάλε λίγη πρωτεινούλα μπαμ μπαμ με γεύση σοκολάτας να την ευχαριστηθείς"
Α:"Το συκώτι,το πάνκρεας και τα νεφρά σου στόμα νά'χαν θα μιλούσαν βρε..."
Δ:"Άσε μας κουκλίτσα μου...τι έχουνε οι σκόνες πρωτείνης?Ορός γάλακτος και ασπράδια αβγών αποξηραμένα είναι...δε φτάνει που γλιτώνουνε χρόνο στον κόσμο από το να μαγειρεύει,είναι και εμπλουτισμένα και με βιταμίνες απαραίτητες..."
Α:"Μήν τον ακούς αγόρι μου,δεν ξέρουμε καν ποιοι και πως τα συσκευάζουν,αν βάζουν placebo,αν βάζουν επιπλέον (επικίνδυνα)συστατικά για να έχετε γρήγορα αποτελέσματα και να εθίζεστε...

Ο προβληματισμός λοιπόν είναι μεγάλος και δικαιολογημένος κατά την άποψή μου διότι κανείς δεν ξέρει την αλήθεια.Γιατί η αλήθεια περιέχει λίγο απ'όλα τα παραπάνω posts.Οι παράμετροι που την επηρεάζουν είναι πάρα πολλές.Τόσο πολύ προβληματίζομαι που δεν ξλερω ποιος είναι ο Α και ποιος ο Δ...:???:

tasos2
03-01-13, 13:28
Εχω σχολιασει αυτα που λες με κοκκινα ;)


Απόλυτη ταύτιση απόψεων...
Για την ακρίβεια το "αγγελάκι" και το "διαβολάκι" συνεχώς με συμβουλεύουν
Α:"μην παίρνεις απ'αυτά..είναι ύυυυπουλαααα" Το γαλα του σουπερ μαρκετ και το κρεας του χασαπη δεν ειναι υπουλα?
Δ:"Τι ξέρει μωρέ αυτός ο τραχανάς...οι πρωτείνες είναι πιο εύπεπτες,έχουν καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα..."
Α:"Οι βιομηχανίες σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και σας κάνουν να πιστεύετε ότι τα έχετε ανάγκη..." Σιγουρα εχουν κανει πλυση και δεν τα χρειαζομαστε αλλα οταν δουλευεις πολλες ωρες και δεν εχεις καποιον να σου μαγειρευει υπαρχει αλλος τροπος (εκτος απο να εγκαταλειψεις το μποντυμπιλντινκγ ουσιαστικα)?
Δ:"Που να βράζεις ρε αυγά πρωινιάτικα και να τρως τα άνοστα ασπράδια με κείνο το χόρτο τη βρώμη...βάλε λίγη πρωτεινούλα μπαμ μπαμ με γεύση σοκολάτας να την ευχαριστηθείς"
Α:"Το συκώτι,το πάνκρεας και τα νεφρά σου στόμα νά'χαν θα μιλούσαν βρε..." Το στομα τους ειναι οι εξετασεις αιματος. Σε εμας γιατι δεν εχουν μιλησει που χρησιμοποιουμε χρονια
Δ:"Άσε μας κουκλίτσα μου...τι έχουνε οι σκόνες πρωτείνης?Ορός γάλακτος και ασπράδια αβγών αποξηραμένα είναι...δε φτάνει που γλιτώνουνε χρόνο στον κόσμο από το να μαγειρεύει,είναι και εμπλουτισμένα και με βιταμίνες απαραίτητες..."
Α:"Μήν τον ακούς αγόρι μου,δεν ξέρουμε καν ποιοι και πως τα συσκευάζουν,αν βάζουν placebo,αν βάζουν επιπλέον (επικίνδυνα)συστατικά για να έχετε γρήγορα αποτελέσματα και να εθίζεστε... Ξανακανω την πρωτη ερωτηση. Για το γαλα του σουπερ και το κρεας του χασαπη ξερεις?

Ο προβληματισμός λοιπόν είναι μεγάλος και δικαιολογημένος κατά την άποψή μου διότι κανείς δεν ξέρει την αλήθεια.Γιατί η αλήθεια περιέχει λίγο απ'όλα τα παραπάνω posts.Οι παράμετροι που την επηρεάζουν είναι πάρα πολλές.Τόσο πολύ προβληματίζομαι που δεν ξλερω ποιος είναι ο Α και ποιος ο Δ...:???:

tasos2
03-01-13, 23:45
Απόλυτη ταύτιση απόψεων...
Για την ακρίβεια το "αγγελάκι" και το "διαβολάκι" συνεχώς με συμβουλεύουν
Α:"μην παίρνεις απ'αυτά..είναι ύυυυπουλαααα"
Δ:"Τι ξέρει μωρέ αυτός ο τραχανάς...οι πρωτείνες είναι πιο εύπεπτες,έχουν καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα..."
Α:"Οι βιομηχανίες σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και σας κάνουν να πιστεύετε ότι τα έχετε ανάγκη..."
Δ:"Που να βράζεις ρε αυγά πρωινιάτικα και να τρως τα άνοστα ασπράδια με κείνο το χόρτο τη βρώμη...βάλε λίγη πρωτεινούλα μπαμ μπαμ με γεύση σοκολάτας να την ευχαριστηθείς"
Α:"Το συκώτι,το πάνκρεας και τα νεφρά σου στόμα νά'χαν θα μιλούσαν βρε..."
Δ:"Άσε μας κουκλίτσα μου...τι έχουνε οι σκόνες πρωτείνης?Ορός γάλακτος και ασπράδια αβγών αποξηραμένα είναι...δε φτάνει που γλιτώνουνε χρόνο στον κόσμο από το να μαγειρεύει,είναι και εμπλουτισμένα και με βιταμίνες απαραίτητες..."
Α:"Μήν τον ακούς αγόρι μου,δεν ξέρουμε καν ποιοι και πως τα συσκευάζουν,αν βάζουν placebo,αν βάζουν επιπλέον (επικίνδυνα)συστατικά για να έχετε γρήγορα αποτελέσματα και να εθίζεστε...

Ο προβληματισμός λοιπόν είναι μεγάλος και δικαιολογημένος κατά την άποψή μου διότι κανείς δεν ξέρει την αλήθεια.Γιατί η αλήθεια περιέχει λίγο απ'όλα τα παραπάνω posts.Οι παράμετροι που την επηρεάζουν είναι πάρα πολλές.Τόσο πολύ προβληματίζομαι που δεν ξλερω ποιος είναι ο Α και ποιος ο Δ...:???:

Κατα τη γνωμη μου ο Δ σου λεει αυτα που λες οτι στα λεει ο Α και ο Α αυτα που λες οτι σου λεει ο Δ. Ελεος δηλαδη...

beefmeup
04-01-13, 12:48
ζαλιστηκα απο την πολυ αλφαβητο..:turtle::turtle:

Panosss
23-01-13, 10:35
Το θέμα με την περίσσεια πρωτεϊνικής ημερήσιας πρόσληψης δεν είναι πυρηνική φυσική.
Τα πράγματα είναι απλά, είναι γνωστά εδώ και δεκάδες χρόνια και δεν αφορά το bb αλλά γενικότερα την διατροφή και την φυσιολογία του ανθρώπου.

Η πρωτεόλυση στο συκώτι παράγει αμινομάδες "ελεύθερους σκοπευτές" που με την σειρά τους δημιουργούν έντονα οξειδωτικό περιβάλλον το οποίο με την σειρά του ευθύνεται για πολλά δεινά του σώματός μας (γήρανση, καρκινώματα κλπ).
Όσο περισσότερη πρωτεΐνη "δίνουμε" στο συκώτι να μεταβολίσει, τόσο περισσότερο οξειδωτικό περιβάλλον έχουμε και επιβαρύνουμε και το ίδιο το συκώτι.

Δεν είναι τυχαίο δε, οτι σε ανθρώπους που παίρνουν αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης την ημέρα, συνίσταται σφόδρα η λήψη "αντιμέτρων" όπως η γλουταμίνη και το ALA που έχουν έντονη αντιοξειδωτική δράση, καθώς επίσης και βιταμίνης C και E

beefmeup
23-01-13, 17:32
για δωσε κανα paper,man..

HACKERWALLK3R
23-01-13, 18:19
Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Ζυγίζει τα θέλω του και πράττει αναλόγως.
Και επίσης στον σύγχρονο κόσμο όλα είναι βλαβερά. Από τα κινητά μέχρι το μπρόκολο!!
Βέβαια δεν δέχομαι από άτομα που καπνίζουν, πίνουν και είναι 1772839402826 κιλά να μου κάνουν υποδείξεις για το πως πρέπει να ζήσω υγιεινά.
Στην τελική: I have the right to destroy myself

Panosss
23-01-13, 21:42
για δωσε κανα paper,man..
Δεν έχω paper φίλε beef.
Αυτά είναι απλή χημεία.
Αν ψάξεις για ελεύθερες ρίζες και οξείδωση, θα βρεις εκατοντάδες παραπομπές (πχ http://www.chem.uoa.gr/courses/organiki_1/rizes/Chapter_10.pdf)

COBRA_STYLE
23-01-13, 21:49
το αζωτο κυριως ειναι που μπορει να δημιουργησει θεματα με ανεβασμενες τρανσαμινασες κτλ που λες Πανο.Εκλυεται κατα τον μεταβολισμο των αμινοξεων.
Αυτο ισχυει σε περιπτωσεις υπερβολικων ποσοτητων πρωτεινης και σε βαθος χρονου βεβαια.

TRIANTAFYLLOU
23-01-13, 22:50
Εγω να συμπληρώσω ότι εδω το τοπικ δεν αναφέρετε απο ότι κατάλαβα σε συμπληρώματα πρωτείνης αλλα γενικότερα σε πρόσληψη πρωτείνης απο τροφη και συμπλήρωμα.

και που το παράξενο λοιπόν και γιατι να απορούμε , εφόσον όσο μεγαλύτερη ποσότητα τροφής επεξεργάζετε το "εργοστάσιο" οργανισμός . τόσο περισσότερα κατάλοιπα μεταβολισμού θα υπάρχουν , άρα και ζορίζονται νεφρα συκώτι και τα σχετικα
πρόβλημα όμως ουσιαστικό υπάρχει όταν γίνετε αλόγιστη και υπερβολική χρήση πρωτείνης χωρίς ισοροπημένη διατροφή που να αποτοξινώνετε ο οργανισμός και ιδανική πρόσληψη νερού.

απο κεί και πέρα γι αυτο λέμε τα λαχανικα και φρούτα βοηθάν σ αυτο τον τομέα και όσοι τρωνε πολυ πρωτείνη ειδικα κρέας χρειάζετε χωρίς υπερβολές και μια σαλάτα να την τρώνε μόνοι τους .
σύμφωνα με έρευνες παλιότερα, άνθρωποι που τρεφόταν μόνο με πρωτείνη δηλαδη κρέας χωρίς σαλάτες καθόλου σε πολυ σύντομο διάστημα εμφάνησαν σοβαρα προβλήματα υγείας , ενω με την ίδια ποσότητα άλλη ομάδα που συνδίαζε με λαχανικά και φρούτα δεν είχαν προβληματα υγείας

απλα πράματα παν μέτρον άριστον και ο σωστος συνδιασμός σ αυτους που καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες πρωτείνης , μειώνει τις παρενέργειες και τα αρνητικά ,
το συμπλήρωμα μπορει και να είναι λιγότερο επιβλαβες απο την τροφη όταν είναι ποιοτικό και ελέυθερο απο χοληστερίνες και πουρίνες , αλλα ενοείτε δεν γίνετε να ζει κανείς με συμπλήρωμα , αλλα με τροφή σε σωστες αναλογίες και κατανάλωση αντιοξειδωτικών τροφών .

αρα κανείς δεν πρέπει να αμφισβητει ότι η υπερκατανάλωση τροφής και πρωτείνης μπουκώνει τον οργανισμό απο κατάλοιπα , αλλα με σωστη ισοροπία στην τροφή δεν υπάρχουν η μειώνονται οι παρενέργειες και όλα αυτα πολυ απλα μπορούν να αποδειχτούν απο αιματολογικές εξετάσεις που θα κάνει ενας αθλητής όπως του ββ που καταναλώνει μεγαλύτερες ποσότητες πρωτείνης απο τον μεσο αθλούμενο , γι αυτο και πάντα μιλάμε για δοσολογίες και σωστη ορθολογική χρήση

και μια ασπιρίνι να πάρει κάποιος μπορει να φύγει ο πονοκέφαλος , αλλα αν καταπιεί όλο το κουτί μπορεί να δεί και τα ραδίκια ανάποδα

Panosss
24-01-13, 00:56
Σωστά Ηλία, δε διαφωνούμε.
Απλά πρέπει να γνωρίζουμε τι κάνουμε και τι ρίσκα παίρνουμε κάθε φορά.

Το θέμα της διατροφής είναι εξαιρετικά σοβαρό και δεν αναφέρομαι στην εμφάνιση αλλά στην υγεία και μακροζωία μας

beefmeup
25-01-13, 13:54
Δεν έχω paper φίλε beef.
Αυτά είναι απλή χημεία.
Αν ψάξεις για ελεύθερες ρίζες και οξείδωση, θα βρεις εκατοντάδες παραπομπές (πχ http://www.chem.uoa.gr/courses/organiki_1/rizes/Chapter_10.pdf)

καλα δεν πειραζει,εχω κατι εγω..:green:

εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16779921) λεει πανω κατω οτι το θεωρητικο ανωτερο οριο για ενα ανθρωπο 80 κιλων με μια διατροφη καπου κατω απο 3.000 θερμιδες μπορει να φτασει απο 285γρ εως 365γρ πρωτεινης ανα μερα.
σαν μια μεση λυση για αυτο τον ανθρωπο προτεινεται μια διατροφη με καπου 180γρ πρωτεινη ανα μερα..πολυ πιο κατω απο το ανωτατο θεωρητικο οριο.
περιπτωσεις που υπηρξαν παρενεργειες σαν αυτες που αναφερεις εφταναν καπου 400γρ πρωτεινη ανα μερα..
κ παλι εκει μπορει να υπαρξουν,γιατι πολλα πραγματα παιζουν ρολο..
ποσα κιλα ειναι ο καθενας,τι επιπεδα δραστηριοτητας εχει,ποσοστα μυικοτητας στα κιλα του,γαστρεντερικα θεματα που τυχων εχει η δεν εχει,κ διαφορα αλλα πολλα..

σαφως κ η υπερβολη δεν ειναι κ οτι καλυτερο σε ολους τους τομεις,αλλα αφιβαλω αν υπαρχει καποιος εδω μεσα να περνει τοση πρωτεινη ανα μερα..
οι περισοτεροι πανε στο 2-2.5χ το βαρος τους,πραγμα που ειναι απολυτως ασφαλες,τουλαχιστον απο οσα ξερουμε..

Panosss
25-01-13, 14:10
Συμφωνούμε beef, παν μέτρον άριστον.
Απλά τις τελευταίες ημέρες θορυβήθηκα απο ορισμένες δημοσιεύσεις που πρότειναν τόσο μεγάλες καταναλώσεις πρωτεΐνης ημερησίως.

Θα το ξαναπώ... ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει ΑΡΚΕΙ να γνωρίζει (κατά το δυνατόν περισσότερο) τις επιπτώσεις που ενδεχομένως θα έχει στην υγεία του

john 88
25-01-13, 14:18
οι περισοτεροι πανε στο 2-2.5χ το βαρος τους,πραγμα που ειναι απολυτως ασφαλες,τουλαχιστον απο οσα ξερουμε.. :thumbup::thumbup:

Panosss
25-01-13, 14:22
Απολύτως ασφαλές δεν είναι.
Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Μπορεί για εσένα η κατανάλωση 2γρ/κιλό/ημέρα να είναι μια χαρά και για εμένα να είναι καταστροφική.
Κλασσικό παράδειγμα αποτελεί και η μυικότητα που ανέφερε ο beef.
Δεν μπορεί να είναι απολύτως ασφαλής η κατανάλωση 2γ/κιλό/ημέρα (το αντίθετο μάλιστα) για κάποιον που έχει μικρή μυικότητα (αρχίζει τώρα το bb για παράδειγμα).

Εξετάσεις τακτικά, όπως είπε ο Ηλίας παραπάνω και γενικότερα προσοχή με την διατροφή

beefmeup
25-01-13, 14:23
οχι μαν αυτο δεν παιζει,εκτος αν εχεις αλλα παθολογικα αιτια κ υπολειτουργουν τα συκωτια σου κλπ..
ιατρικα δεδομενα ειναι αυτα,δεν ειναι αποψεις.

john 88
25-01-13, 14:24
οχι μαν αυτο δεν παιζει,εκτος αν εχεις αλλα παθολογικα αιτια κ υπολειτουργουν τα συκωτια σου κλπ..
ιατρικα δεδομενα ειναι αυτα,δεν ειναι αποψεις.

+100000000000000000000

Panosss
25-01-13, 14:27
Τα ιατρικά δεδομένα δεν μπορεί να είναι ποτέ απόλυτα ακριβώς γιατί η φυσιολογία του καθενός είναι διαφορετική.
Πιθανόν να είναι έτσι, αλλά με την υγεία σου δεν παίζεις... οπότε, εξετάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να είσαι 100% σίγουρος για το πως λειτουργεί το σώμα σου και η φυσιολογία σου

beefmeup
25-01-13, 14:32
τα ιατρικα αυτα δεδομενα βασιζονται σε μετα-αναλυσεις (ειδικα για την πρωτεινη) μελλετων πανω σε εκατονταδες ανθρωπους..
δεν ειναι εξωγηινοι αυτοι ολοι..
σε υγιεις ανθρωπους δεν εχουν παρατηρηθει παρενεργεις,κ μαλιστα ακομα κ με ατομα σε νεφρικα προβληματα παρατηρηθηκε βελτιωση τους σε αντιθεση με οτι λενε διαφοροι για νεφρα κ πρωτεινες κλπ..

η διαφορετικη φυσιολογια που λες,ειναι αυτο που εγραψα "παθολογικα αιτια"..αν δεν υπαρχουν,ουτε θα εχεις,ουτε θα αποκτισεις ποτε θεμα..

Panosss
25-01-13, 14:46
ΟΚ, δεν απέχουμε σε αυτά που υποστηρίζουμε.
Απλά εγώ θεωρώ οτι πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και να μην παίρνουμε αψήφιστα καταστάσεις και ενέργειες που μπορούν να βλάψουν ανεπανόρθωτα (πολλές φορές) την υγεία μας.

astrougis
31-01-13, 22:23
Καλησπερα ... ακουσα οτι αν περνεις περισσοτερη πρωτεινη απο οτι χρειαζεται ο οργανισμος , ειτε απο τροφες ειτε απο συμπληρωματα, μακροπροθεσμα μπορει να υπαρχει προβλημα στα νεφρα, λογω υπερλειτουργειας αυτων.

Ισχυει κατι τετοιο ;

Giorgos04
31-01-13, 22:54
Γιατί να παίρνεις περισσότερη πρωτεινη από όση χρειάζεσαι?

astrougis
31-01-13, 23:17
Ισχυει κατι τετοιο ;

εχω κανει λαθος μαλλον στη δοσολογεια...

giannis64
01-02-13, 00:03
οχι δεν ισχυει, και το θεμα εχει αναλυθει αρκετες φορες.

τωρα οσο για την δοσολαγια που αναγραφετε σε καθε συσκευασια, δεν σημενει και την δοσολογια που θα πρεπει να λαμβανεις εσυ. αλο δοσολογια ανα σκουπ, και αλλο δοσολογια ανα ημερα στον οργανισμο σου. ολα εξαρτοντε απο την ολικη διατροφη σου μεσα στην μερα, τις προπονησεις σου και τους στοχους σου. τωρα για τα νεφρα? αυτα καταπονουντε ετσι και αλλιως με οτι φαμε και οτι πιουμε μεσα στην μερα.

σκεψου μονο πως τα νεφρα καταπονουντε 200% περισοτερο απο ενα ποτηρι ουισκι, παρα απο μια μπριζολα.

edit: το μονο θεμα ειναι ποση απο αυτην παει χαραμι.

HACKERWALLK3R
01-02-13, 00:44
οχι δεν ισχυει, και το θεμα εχει αναλυθει αρκετες φορες.

τωρα οσο για την δοσολαγια που αναγραφετε σε καθε συσκευασια, δεν σημενει και την δοσολογια που θα πρεπει να λαμβανεις εσυ. αλο δοσολογια ανα σκουπ, και αλλο δοσολογια ανα ημερα στον οργανισμο σου. ολα εξαρτοντε απο την ολικη διατροφη σου μεσα στην μερα, τις προπονησεις σου και τους στοχους σου. τωρα για τα νεφρα? αυτα καταπονουντε ετσι και αλλιως με οτι φαμε και οτι πιουμε μεσα στην μερα.

σκεψου μονο πως τα νεφρα καταπονουντε 200% περισοτερο απο ενα ποτηρι ουισκι, παρα απο μια μπριζολα.

edit: το μονο θεμα ειναι ποση απο αυτην παει χαραμι.

Τεράστια ποσότητα. Δίχως άλλη βοήθεια μεγάλο μέρος όπως μπαίνει έτσι βγαίνει.

astrougis
01-02-13, 01:34
καποια στιγμη θα πρεπει να κοψω για κανενα μηνα τα συμπληρωματα πρωτεινης?

Panosss
10-02-13, 17:40
Αν κάνεις μακροχρόνια συνεχόμενη χρήση, τότε ναι

beefmeup
10-02-13, 18:31
καποια στιγμη θα πρεπει να κοψω για κανενα μηνα τα συμπληρωματα πρωτεινης?

οχι δεν ειναι απαραιτητο.