PDA

Επιστροφή στο Forum : αεροβιο μετα απο προπονηση ποδιων



gspyropo
12-10-10, 13:31
τι λετε για αεροβια μετα απο προπονηση ποδιων?????βοηθαει στο χαλαρωμα η το αντιθετο....???

Eddie
12-10-10, 13:38
τι λετε για αεροβια μετα απο προπονηση ποδιων?????βοηθαει στο χαλαρωμα η το αντιθετο....???

Eγω οταν μπορω να παρω τα ποδια μου,περπαταω για 20 λεπτα με μετριο βημα σε 5-7% κλιση.Τρεξιμο με τιποτα..

KATERINI 144
12-10-10, 13:45
τι λετε για αεροβια μετα απο προπονηση ποδιων?????βοηθαει στο χαλαρωμα η το αντιθετο....???κανε μονο περπάτημα για αποθεραπεία.

savage
12-10-10, 16:06
κανε μονο περπάτημα για αποθεραπεία.

+165123783963

beefmeup
12-10-10, 16:07
κανε μονο περπάτημα για αποθεραπεία.


+165123783963

+200000000000000000:thumbup:

νικο σε περασα:green:

sogoku
12-10-10, 19:24
Βeef οτι πεις ενα παραπανω και εχω και τσεικλι.

Εγω παντως μετα τα ποδια στην αρχη ειμαι πολλυ κομμενος στο τρεξιμο αλλα μετα συνιθιζω

giannis64
12-10-10, 20:07
και αν μπορείς να κάνεις αποθεραπεία, περπάτημα ξυπόλητος(χωρίς παπούτσια) ακόμα καλύτερα!

loukiss
12-10-10, 23:11
κατι μου λεει οτι δν ειναι καλη ιδεα να βγαzεις την ιδρωμενη σου πατουσα σε δημοσιο χωρο.... :P

KATERINI 144
12-10-10, 23:16
κατι μου λεει οτι δν ειναι καλη ιδεα να βγαzεις την ιδρωμενη σου πατουσα σε δημοσιο χωρο.... :Pε ναι δε λεει να βγάλεις το μπιχλοπόδαρο μεσα στο τζιμ, θα εχουμε λιποθυμίες :turtle:

giannis64
12-10-10, 23:44
καθηστε ρε καλα....

δεν μιλαω για μεσα στο γυμ. συζητηση αποθεραπειας για τα ποδια μετα απο προποηση λεμε.

πχ μπορει να εχεις χωρο στο σπιτι η να εχεις την δυνατοτητα να πας σε γηπεδο.

ioannis1
13-10-10, 01:01
μπορεις να κανεις αεροβια σε χαμηλη ενταση ακομα και 40 λεπτα.ειναι ενας ωραιος τροπος να γραμμωσεις στα ποδια.πριν την αεροβια παρε αρκετα αμινο.

marvin
16-10-10, 21:21
μπορεις να κανεις αεροβια σε χαμηλη ενταση ακομα και 40 λεπτα.ειναι ενας ωραιος τροπος να γραμμωσεις στα ποδια.πριν την αεροβια παρε αρκετα αμινο.

Ανακαλυψα(ετσι τουλαχιστον νιωθω) πως τις μερες που που εχω τις πιο δυσκολες ασκησεις στα ποδια (απο αποψη κιλων)μου βγαινει καλυτερα αεροβιο 45' με μια ωρα με 8χιλ\την ωρα μετα την προπονηση,ενω πρωτα πηγαινα μεσημερι γυμναστηριο και βραδυ ετρεχα και παντα μερες με λιγοτερη επιβαρυνση. Ενω τωρα νιωθω πως τα ποδια μου χαλαρωνουν καλυτερα .Επειδη το κανω λιγο καιρο περιπου 3 εβδομαδες αυτο υπαρχει πιθανοτητα να ειναι λαθος για το μελλον;
Γιαννη αμινο γιατι;(Ειπαμε μου αρεσει να ρωταω για να μαθαινω) και αν δεν παρεις συμπληρωμα υπαρχει κατι αλλο να αντικαταστησουμε;

jimmy007
16-10-10, 21:56
Ανακαλυψα(ετσι τουλαχιστον νιωθω) πως τις μερες που που εχω τις πιο δυσκολες ασκησεις στα ποδια (απο αποψη κιλων)μου βγαινει καλυτερα αεροβιο 45' με μια ωρα με 8χιλ\την ωρα μετα την προπονηση,ενω πρωτα πηγαινα μεσημερι γυμναστηριο και βραδυ ετρεχα και παντα μερες με λιγοτερη επιβαρυνση. Ενω τωρα νιωθω πως τα ποδια μου χαλαρωνουν καλυτερα .Επειδη το κανω λιγο καιρο περιπου 3 εβδομαδες αυτο υπαρχει πιθανοτητα να ειναι λαθος για το μελλον;
Γιαννη αμινο γιατι;(Ειπαμε μου αρεσει να ρωταω για να μαθαινω) και αν δεν παρεις συμπληρωμα υπαρχει κατι αλλο να αντικαταστησουμε;


Εγώ προσωπικά όταν κάνω πόδια(πέρα από το γεγονός ότι με κουράζουν περισσότερο από κάθε άλλη μυική ομάδα που είναι και λογικό άλλωστε λόγω μεγέθους) μετά δεν μπορώ να περπατήσω καλά καλά για 5 λεπτά... Απορώ πως καταφέρνεις και κάνεις μία ώρα αερόβια...:unsure:
Bέβαια κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να αργείς το μεταπροπονητικό ρόφημα για παραπάνω από μισή ώρα..
Νομίζω τα αμινοξέα είναι μονόδρομος σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις αερόβια, για να αποφύγεις την άυξηση του μυικού καταβολισμού και να πετύχεις μεγαλύτερο αναβολισμό...
Θα σε συμβούλευα να ξεκουραστείς και 10 λεπτά πριν αρχίσεις αερόβια ή έστω να κάνεις λίγες διατάσεις πρώτα. Μην πάρεις αμινοξέα και πας με τη μια στο διάδρομο...

Giannis12
17-10-10, 13:57
Εγω παλι οταν το καλοκαιρι εκανα γραμμωση ,ελιωνα τα ποδια μου με Τρι-σετ στο γυμναστηριο και μετα τη προπονηση πηγενα και ετρεχα (οχι σε διαδρομο) 1 ωρα καπου στα 7,5 χιλιομετρα και προς το τελος της διαδρομης για 300 μετρα, με ενταση οσο δεν παει.
Δεν ξερω αν ηταν το σωστοτερο που θα μπορουσα να κανω,αλλα εκεινη τη περιοδο δεν με ενδιεφερε να μην μπορω να περπαταω την αλη μερα.
Αποψη μου παντα, νομιζω πως δεν υπαρχει προβλημα να κανεις αεροβια μετα την προπονηση. :bodybuilder1:

Gorgojola
20-09-12, 11:54
Αεροβικη και leg day
τα οφελη της αεροβικης μετα απο προπονηση με βαρη ειναι κατανοητα αναρωτιεμαι ομως αν μπουρουμε
να την συνδιασουμε με προπονηση ποδιων η ακομη
να προγραματησουμε μερα αεροβικης(μονο) την επομενη αυτης των ποδιων??!

lila_1
20-09-12, 12:04
αν είναι έντονη η προπόνηση ποδιών δε νομίζω να μπορείς να κάνεις για πολύ αερόβια (αν μιλάμε για διάδρομο-ποδήλατο κλπ)....ενδεχομένως μόνο ένα χαλαρό 5λεπτο για αποθεραπεία..
Καλύτερα την επόμενη μέρα (αν δεν είσαι τραγικά πιασμένος...:turtle:)

ippokratis
20-09-12, 16:53
Αεροβικη και leg day
τα οφελη της αεροβικης μετα απο προπονηση με βαρη ειναι κατανοητα

Μην παίρνεις και όρκο...

koukoutsaki
20-09-12, 16:55
την επομενη της προπονησης ποδιων θες Π για να σηκωθεις ...:turtle: οχι να βγαλεις και αεροβιο ...:green:
δες το ισως για αλλες μερες

Troll Lifter
20-09-12, 17:17
53807

Kαπως ετσι!!! :P

Gorgojola
20-09-12, 18:08
ok i think i got the message:thumbup::green:

ArgoSixna
24-09-12, 03:48
Αν μπορεις να κανεις , γιατι οχι?? Εγω και μετα απο πολυ βαρια καθισματα κανω αεροβιο.. αρκει να κανεις σωστα διαλειματα..

NASSER
03-02-13, 15:06
μπορεις να κανεις αεροβια σε χαμηλη ενταση ακομα και 40 λεπτα.ειναι ενας ωραιος τροπος να γραμμωσεις στα ποδια.πριν την αεροβια παρε αρκετα αμινο.

+1 :thumbup:
Ότι κάναμε πόδια δεν σημαίνει πως τα κάψαμε κιόλας.
Έχουν αρκετό γλυκογόνο αποθηκευμένο και ήδη έχει ανέβει το γαλακτικό οξύ, με αποτέλεσμα να μην παθαίνει καταβολισμό ο μυς. Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει η διατροφή. Αμινοξέα BCAA πριν το αερόβιο και μετά, καλό γεύμα μετά με καλή ποσότητα υδατανθράκων.

Παρατήρηση:Αν έχουμε την δυνατότητα να κοιτάμε τα πόδια κατά την αερόβια μετά την προπόνηση ποδιών, θα πηγαινοέρχονται σαν τζέλια, θα έχουν μαλακώσει και θα είναι χαλαρά. Την άλλη μέρα, μετά από καλά γεύματα και καλή ξεκούραση θα είναι και γραμμωμένα και σκληρά!
Σε αγωνιστική φάση, αν είναι η τελευταία προπόνηση πριν κάποιο αγώνα, 5-7 μέρες πριν, θα επιτρέψει στα πόδια να δείχνουν γραμμωμένα, στεγνά και σκληρά. Φυσικα στο μεσοδιάστημα οι διατάσεις πάντα είναι απαραίτητες σε όποια φάση και να βρισκόμαστε, ειδικά εφόσον συνεχίζουμε και κάνουμε αερόβιο.

Sotiriscp3
08-02-13, 00:19
53807

Kαπως ετσι!!! :P

χαχαχα