PDA

Επιστροφή στο Forum : Βασική ερώτηση



Qwertyn1
18-10-10, 23:39
Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ, καλως σας βρήκα και μπράβο για την δουλεια που κάνετε (και εδω στο φορουμ και στο σωμα σας!)

Ειμαι φοιτητής 19 χρονών και δεν έχω το σώμα που θα ήθελα. Με αποτέλεσμα χαμηλη αυτοπεποίθηση και καχεξία (το αντιθετο της ευεξίας δηλαδή).

Προσπαθω να το αλλάξω αυτό αλλα χάνομαι στην πορεια. Ο καθένας λεει ότι θέλει!

Κανε βαρη! Οχι, κανε αερόβια!
Κανε αθληματα! Όχι, κανε γυμναστήριο!
Κανε διατροφη! Οχι, κανε δίαιτα!

Και για να φανω και λογικος, δεν ζηταω την μαγικη συνταγη απο εσας ωστε να γινω τελειος, γιατι αμφιβαλω αν υπαρχει (αν υπαρχει ομως πειτε μου! :))

Απλα θέλω να μου απαντήσετε σε μια απλή ερώτηση. Στο σώμα μου εχω λίπος και μυς. Και μαλιστα το λιπος ειναι περισσοτερο απο όσο θα ήθελα με αποτελεσμα να μην εχω γραμμωση (στο στηθος στα ποδια και στην κοιλια). Ταυτοχρονα οι μυς μου υπαρχουν μεν, αλλα σίγουρα δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο δε.

Επομένως για να φτασω στο σημειο όπου θα έχω

α) λίγο λίπος στο σώμα (και δεν εννοω το απαραίτητο για την υγεια αλλα αυτο που επηρεάζει την εμφανιση)
β) υψηλο μυικο όγκο (οχι απαραίτητα bodybuilder αλλα κατι δυνατό και γυμνασμένο)

πρέπει να περάσω πρώτα απο το στάδιο του πολυ χαμηλού λίπους?
(δηλαδη να αδυνατίσω πολυ ωστε να εξαφανισω περιττο λιπος με παραπλευρο κοστος καποιους μυες και μετα να "ξεκινησω απο την αρχη" το χτίσιμο του σώματος)

Η μπορώ παράλληλα να καιω λιπος και να αυξανω την μυικη μάζα?

Η να αδιαφορήσω για το λιπος και να δώσω πολύ εμφαση στην μυικη μάζα γιατι το λιπος θα καει απο μονο του οταν αυξηθει ο μυικος ιστός?

Ελπίζω η ερωτηση που κανω να μην ειναι χαζή!
Πείτε μου τι σκεφτεστε!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thumbup:

beefmeup
18-10-10, 23:51
η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι απλα,ναι.(εκει για το παραλληλα..)
αλλα εχει πολλες προυποθεσεις κ δεν ειναι κ τοσο απλο οσο ακουγεται.
κ θελει χρονο,κ επιμονη.
διαβασε αρθρα στο φορουμ η γενικοτερα κ θα δεις κ εκει γνωμες.

βιλκομεν κουβερτιν1.:welcome:

jimmy007
19-10-10, 00:00
[QUOTE=Qwertyn1;259455]Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ, καλως σας βρήκα και μπράβο για την δουλεια που κάνετε (και εδω στο φορουμ και στο σωμα σας!)

Ειμαι φοιτητής 19 χρονών και δεν έχω το σώμα που θα ήθελα. Με αποτέλεσμα χαμηλη αυτοπεποίθηση και καχεξία (το αντιθετο της ευεξίας δηλαδή).

Προσπαθω να το αλλάξω αυτό αλλα χάνομαι στην πορεια. Ο καθένας λεει ότι θέλει!

Κανε βαρη! Οχι, κανε αερόβια!
Κανε αθληματα! Όχι, κανε γυμναστήριο!
Κανε διατροφη! Οχι, κανε δίαιτα!

Και για να φανω και λογικος, δεν ζηταω την μαγικη συνταγη απο εσας ωστε να γινω τελειος, γιατι αμφιβαλω αν υπαρχει (αν υπαρχει ομως πειτε μου! :))

Απλα θέλω να μου απαντήσετε σε μια απλή ερώτηση. Στο σώμα μου εχω λίπος και μυς. Και μαλιστα το λιπος ειναι περισσοτερο απο όσο θα ήθελα με αποτελεσμα να μην εχω γραμμωση (στο στηθος στα ποδια και στην κοιλια). Ταυτοχρονα οι μυς μου υπαρχουν μεν, αλλα σίγουρα δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο δε.

Επομένως για να φτασω στο σημειο όπου θα έχω

α) λίγο λίπος στο σώμα (και δεν εννοω το απαραίτητο για την υγεια αλλα αυτο που επηρεάζει την εμφανιση)
β) υψηλο μυικο όγκο (οχι απαραίτητα bodybuilder αλλα κατι δυνατό και γυμνασμένο)

πρέπει να περάσω πρώτα απο το στάδιο του πολυ χαμηλού λίπους?
(δηλαδη να αδυνατίσω πολυ ωστε να εξαφανισω περιττο λιπος με παραπλευρο κοστος καποιους μυες και μετα να "ξεκινησω απο την αρχη" το χτίσιμο του σώματος)

Η μπορώ παράλληλα να καιω λιπος και να αυξανω την μυικη μάζα?

Η να αδιαφορήσω για το λιπος και να δώσω πολύ εμφαση στην μυικη μάζα γιατι το λιπος θα καει απο μονο του οταν αυξηθει ο μυικος ιστός?

Ελπίζω η ερωτηση που κανω να μην ειναι χαζή!
Πείτε μου τι σκεφτεστε!

Υπάρχουν δύο προσεγγίσεις στο συγκεκριμένο θέμα. Η μία λέει ότι κατεβάζω κάτω από 15%(ή και 10%) το ποσοστό λίπους και μετά ξεκινάω άφοβα όγκο και η άλλη ότι κάνω όγκο αλλά ταυτόχρονα χάνω κάποιο λίπος(κυρίως με αερόβια μετά από βάρη), με κίνδυνο βέβαια κατά τη γνώμη μου να μην πετύχω τη μέγιστη δυνατή μυική ανάπτυξη. Εγώ προσωπικά ακολούθησα τον πρώτο δρόμο(είχα ήδη αρκετά χαμηλό ποσοστό λίπους)... Nα ξέρεις ότι ο δεύτερος δρόμος θέλει μεγαλύτερη προσοχή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στον πρώτο κάνουμε ότι να ναι.....

Marine
20-10-10, 16:43
Θα αποβαλεις απο τον εαυτο σου την καχεξια και την χαμηλη αυτοπεποιθηση για εμενα αυτο θα ηταν το πρωτο πραγμα που θα εκανα.
Δεν θα ακους κανεναν ασχετο που λεει οτι παπαρια του κατεβει( δυστηχως υπαρχουν πολλα ατομα τετοια).

Ολοι ξεκινανε απο καπου..
Αν διαλεξεις ογκο στην κατασταση που εισαι με σκοπο να βαλεις καποια κιλα,θα κρατησεις τους μυς που εχεις συν οτι θα βαλεις και αλλα μυικα κιλα που αργοτερα θα σε βοηθησουν στην γραμμωση του σωματος σου..

Απο την αλλη ομως αν κανεις ογκο αναγκαστικα θα πρεπει να παχυνεις κατι που αν καταλαβα καλα για καποιο λογο δεν το θες.

Το λιπος δεν καιγεται ξοδευεται απο τον οργανισμο σαν ενεργεια.

[Η μπορώ παράλληλα να καιω λιπος και να αυξανω την μυικη μάζα?]
Μπορεις αν κανεις recomposition αλλα τα αποτελεσματα αποτι εχω διαβασει απο τα μελη του bbing.gr δεν ειναι εμφανες πολυ γρηγορα..δηλαδη θελει ΧΡΟΝΟ και ΥΠΟΜΟΝΗ..

Τεσπα οτι και να αποφασισεις να εχεις κουραγιο και θεληση και ολα θα γινουν. :toast:

KATERINI 144
20-10-10, 17:04
Η να αδιαφορήσω για το λιπος και να δώσω πολύ εμφαση στην μυικη μάζα γιατι το λιπος θα καει απο μονο του οταν αυξηθει ο μυικος ιστός?εγω θα πρότεινα αυτο,
αδιαφορισε προς το παρον για το λιπος και εστιασε την προσοχή σου σε προπόνηση και σωστη διατροφη, εχεις μπροστά σου σχεδον 5 μηνες για να ακολουθήσεις αυτο το πρόγραμμα,
μετα ξεκινάς μια διατροφη γραμμωσης και πιστεύω σαν πρώτη χρονια θα εισαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα,
βασικά το λιπος δε θα καει οπως λες οταν αυξηθεί ο μυικος ιστος αλλα μονο καποιο μικρο ποσοστο του αν κανεις σωστη διατροφή, θα αυξήσεις ομως σημαντικά τη μυική μαζα που θα αναδειχτεί αργότερα στη γράμμωση,
θα καψεις το λιπος που θελεις σχετικά ευκολα εφόσον παλι κανεις μια σωστη διατροφη, αεροβια άσκηση, και προπόνηση.

xontroulis
20-10-10, 17:43
Επειδή και εγώ ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσένα λίγους μήνες πιο πριν,
θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις και να δεις εσένα τι σου αρέσει περισσότερο!
Δηλαδή αν κάνεις μια καλή διατροφή (απλά να διατηρείς τα κιλά σου) και σωστές προπονήσεις μόνο καλά αποτελέσματα θα δεις!
Αν αρχίσεις να ψάχνεις πολύ τι πρέπει να κάνεις, όγκο-γράμμωση, διατροφή-δίαιτα όπως λες
πολλές φορές μπερδεύεσαι, αγχώνεσαι και χάνεις την ουσία! Αν δεν πάθεις ψύχωση, έχεις πειθαρχία
και δεν κάνεις υπερβολές (πιο πολύ στη διατροφή) θα τα βρεις όλα στη πορεία πιστεύω!

Μπορεί να αναρωτιέσαι απο που και ως που σε "συμβουλεύω" εγώ που είμαι νέος και άπειρος σε σχέση με τα υπόλοιπα μέλη,
όμως το λέω φιλικά γιατί δεν θέλω να πάθεις τα ίδια με εμένα:(!!!

Andrikos
20-10-10, 19:59
Η μπορώ παράλληλα να καιω λιπος και να αυξανω την μυικη μάζα?

Η να αδιαφορήσω για το λιπος και να δώσω πολύ εμφαση στην μυικη μάζα γιατι το λιπος θα καει απο μονο του οταν αυξηθει ο μυικος ιστός?




1)Γίνεται αλλά πρέπει να κάνεις αρκετά πράγματα σωστά , και όχι στο κουτουρού.

2)Μεγάλο λάθος για την υγεία σου.Επίσης το λίπος δεν καίγεται μόνο του ποτέ .Αν γινόταν αυτό θα καταρρίπτονταν οι νόμοι της θερμοδυναμικής. Θέλει κατάλληλη διατροφή για να χάσεις λίπος , μπορείς να είσαι εξαιρετικά μυώδης και να έχεις μεγάλες μάζες λίπος.

savage
20-10-10, 21:09
Προσπαθω να το αλλάξω αυτό αλλα χάνομαι στην πορεια. Ο καθένας λεει ότι θέλει!

Κανε βαρη! Οχι, κανε αερόβια!
Κανε αθληματα! Όχι, κανε γυμναστήριο!
Κανε διατροφη! Οχι, κανε δίαιτα!


Επομένως για να φτασω στο σημειο όπου θα έχω

α) λίγο λίπος στο σώμα (και δεν εννοω το απαραίτητο για την υγεια αλλα αυτο που επηρεάζει την εμφανιση)
β) υψηλο μυικο όγκο (οχι απαραίτητα bodybuilder αλλα κατι δυνατό και γυμνασμένο)

πρέπει να περάσω πρώτα απο το στάδιο του πολυ χαμηλού λίπους?
(δηλαδη να αδυνατίσω πολυ ωστε να εξαφανισω περιττο λιπος με παραπλευρο κοστος καποιους μυες και μετα να "ξεκινησω απο την αρχη" το χτίσιμο του σώματος)

Η μπορώ παράλληλα να καιω λιπος και να αυξανω την μυικη μάζα?

Η να αδιαφορήσω για το λιπος και να δώσω πολύ εμφαση στην μυικη μάζα γιατι το λιπος θα καει απο μονο του οταν αυξηθει ο μυικος ιστός?



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11024

διαβασε αυτο το αρθρο μου.θα σου λειπει πολλες απο τις αποριες που διατυπωνεις παραπανω:thumbup:

Qwertyn1
21-10-10, 20:04
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποφάσισα να ξεκινήσω με την διατροφή, μιας και αφενος δεν εχω πολυ χρονο και αφετέρου ειμαι λίγο μπερδεμενος σχετικα με την γυμναστικη ακομα... (συγκεκριμενα δεν ξερω τι να κανω... γυμναστηριο αεροβια? γυμναστηριο βαρη? να συνεχισω το KB που εκανα περυσι και ειχε βοηθησει καπως στην φυσικη κατάσταση? να ξεκινησω κολυμβητηριο γιατι το κολυμπι ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις? ειμαι λιγο χαμενος...)

Τεσπα με το αρθρο του savage και με ενα βιβλιο που διαβασα το καλοκαιρι "The Abs Diet" απο το mens health (ηταν και καλα για να κανεις 6-πακ αλλα ειχε πολλες συμβουλες διατροφης μεσα που ηταν χρησιμες) αποφασισα να φτιαξω λιγο την διατροφη μου και να μπω σε ενα προγραμμα... Πιστευω ειναι το πρωτο βημα προς την ευεξια (εχω βαρεθει να νιωθω το στομαχι μου βαρυ απο την μια και την απιστευτη πεινα απο την αλλη) και θα ειναι και η βαση ωστε οταν αποφασισω να γυμναζομαι να εχω ηδη βαλει τον οργανισμο μου στην διαδικασια του "καιω λιπος". Ετσι δεν είναι?

beefmeup
21-10-10, 21:07
ηδη βαλει τον οργανισμο μου στην διαδικασια του "καιω λιπος". Ετσι δεν είναι?

φιλε αν κανεις μια σωστη διατροφη κ καλη προπονα,απο αυτο εισαι καλυμενος.
αν τωρα συνεχισεις να κανεις οτι πρεπει,σε βαθος χρονου θα ερθει κ η μυικοτητα.
ειναι μονοδρομος.
κανε βαρη,κ αεροβια αν χρειαζεσαι να καψεις περιτο λιπος,κ εισαι οκ.

Menios Ser1985
21-10-10, 21:17
Φίλε μου καλησπέρα!:welcome:
Να σε ρωτήσω,προπόνηση κάνεις?Έχεις αρχίσει δηλαδή να γυμνάζεσαι?
Γράψε ύψος,κιλά και πόσο καιρό κάνεις προπόνηση,αν κάνεις!

Qwertyn1
21-10-10, 21:41
Είμαι κατι παραπάνω απο 1.75 και ειμαι 71.5 κιλά.

Να σημειωσω οτι ποτε δεν ειμουνα αδυνατος σαν σωμα, αλλα παντα προσεχα να μην χασω το παιχνιδι και ξεφυγω στα κιλα μου...

Τωρα ειμαι σε μια φαση που εχω αδυνατησει (δηλαδη ανθρωποι που εχουν να με δουν πχ 1 χρονο -καθηγητες κλπ- μου λενε "πως αδυνατησες ετσι?" κλπ) αλλα ειναι καποια σημεια που εγω τα θεωρω αντιαισθητικα (ποδια, στηθος, κοιλια)

Πηγαινα γυμναστηριο ολο το σεπτεμβρη καθημερινα σε ενα πργραμμα γραμμωσης αλλα οχι κατι εντονο.

Δυστυχώς εχω κάνει μια μικρη παυση.
Σε αυτο φταιει ο μειωμενος ελευθερος χρονος, η πολλη κουραση απο την σχολη καθημερινα και φυσικα ειναι και το μπερδεμα που εξηγησα παραπανω σχετικα με το ΤΙ γυμναστικη να κανω.

Menios Ser1985
21-10-10, 22:02
Λοιπόν,αρχίζουμε με τα βασικά!Πρέπει να κάνεις προπόνηση συστηματικά,το γνωρίζεις αυτό!4 φορές βάρη και 2 αερόβιες τη βδομάδα και είσαι μια χαρά για τώρα!
Χώρισε τα βάρη σου ως εξής:
Δευτέρα:ΣΤΗΘΟΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ(Στο τέλος κάνε και 2 ασκήσεις για κοιλιακούς)
Τρίτη:ΠΟΔΙΑ(4ΚΦΛ-ΜΗΡ.2ΚΦΛ-ΓΑΜΠΕΣ)
Τετάρτη:ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ από βάρη αλλά κάνε αεροβική(όπως σου γράφω στο τέλος το Σ/Κ.
Πέμπτη:ΏΜΟΙ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
Παρασκευή:ΠΛΑΤΗ-Ραχιαίοι
Σ/Κ:ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ από βάρη αλλά κάνε τη μία μέρα αεροβική(κατά προτίμηση νηστικός το πρωί για 20-30 λεπτά χαμηλής έντασης,δηλαδή γρήγορο περπάτημα).
Κάνε 2 βδομάδες σε κάθε άσκηση από 2 σετ και 15-20 επαναλήψεις με μέτριο βάρος,χωρίς να φτάνεις σε κόπωση.Μετά τις 2 βδομάδες άρχισε σιγά σιγά στο τελευταίο σετ κάθε άσκησης να προσθέτεις κιλά και να το κάνεις λίγο δύσκολο.Αυτό κάν'το για 2 μήνες!
Τώρα για διατροφή,5-6 μικρά γευματάκια αλλά να είναι πλήρη!Διάβασε εδώ στο φόρουμ και θα βρείς περίπου τί να κάνεις!Φρόντισε να τρώς καθαρά όσο έχεις τη δυνατότητα και κάνε 2 γεύματα ελεύθερα(cheat)κάθε βδομάδα,π.χ ένα την Τετάρτη και ένα την Κυριακή!
Μήν ανησυχείς ιδιαίτερα για το λίπος,το σώμα έχει ανάγκες τώρα και αν κάνεις καλή προπόνηση θα διαχειρίζεται καλά τις θερμίδες και δεν θα παχύνεις!Αλλά να το ελέγχεις που και που ώστε να μην ξεφύγεις!
Ελπίζω να βοήθησα σε πρώτη φάση!:toast:

Qwertyn1
21-10-10, 23:41
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, και ελπίζω να δω/νιωσω διαφορά! :)

Το προγραμμα που εκανα το σεπτέμβρη δεν ήταν πολύ δυνατο, και ειχε 1-2 ασκήσεις για καθε μυική ομάδα. Αλλα αν ειναι οπως λες θα βρω απο εναν φίλο μου που ασχολειται, περισσοτερες ασκησεις πχ για στηθος-δικεφαλους ωστε να γεμίσω το προγραμμα μου και να εχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Θέλω να ρωτησω 2 πραγματα τελευταια!

Υπάρχει κάποια άσκηση η οποία να μην ενδείκνυται για την ανάπτυξη? Η αντίστοιχα κάποια άσκηση που να βοηθάει πολύ την ανάπτυξη! Αυτο γιατι εχω την ελπίδα μηπως αντι για 1,75και κατι να λεω 1.80 παρα κάτι

και

Ειναι καποια συγκεκριμενη άσκηση με καλά αποτελέσματα για να "ανοιξει" η πλάτη? Γιατι προσωπικά θα μου άρεσε να έχω "πλάτες" και φοβαμαι μην σφίξω χωρις να "ανοίξω". Ελπιζω να καταλαβαίνετε τι προσπαθώ να πω :)


Ευχαριστώ!

Menios Ser1985
22-10-10, 20:43
Και στις 2 ερωτήσεις σου απαντώ:Το μονόζυγο με ανοιχτή λαβή!
Τώρα,δεν νομίζω να επηρρεάζεται πολύ το ύψος σου στη φάση που βρίσκεσαι,ηλικιακά δηλαδή!
Όποιος γνωρίζει κάτι πιό συγκεκριμένο ας απαντήσει!