PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυικη μαζα



fast
25-10-10, 22:34
Ποση μυικη μαζα πιστευτε μπορει να βαλει ενας natural σε ενα μηνα με τα καταλληλα συμπληρωματα?

κουλης
25-10-10, 22:40
τιποτα....

Titanium
25-10-10, 22:43
τιποτα....

Ε οχι και τιποτα ρε φιλε.....σε ενα μηνα μπορεις να βαλεις και 250γρ....δεν ειναι λιγα.......

κουλης
25-10-10, 22:45
ποσο εμφανει θα ειναι ομως? μιλαμε παντα αμα ειναι ολα τελεια απο θεμα διατροφης και προπονησης

beefmeup
25-10-10, 22:52
Ποση μυικη μαζα πιστευτε μπορει να βαλει ενας natural σε ενα μηνα με τα καταλληλα συμπληρωματα?

ριξε μια ματια στο λογκ του savage να παρεις μια ιδεα,μιας κ ειναι κ αγωνιστικος ββ.
παντως τα ποσα αλλαζουν απο σωμα σε σωμα,αναλογα.

Titanium
25-10-10, 22:52
ποσο εμφανει θα ειναι ομως? μιλαμε παντα αμα ειναι ολα τελεια απο θεμα διατροφης και προπονησης

Ενοητε πως θα κανεις διατροφη και ενοητε οτι δεν θα ειναι και τοσο εμφανη...ποση μικη μαζα μπορουμε να βαλουμε ρωτησε...δηλαδη αν ρωτουσε για ενα χρονο τι επρεπε να πουμε...τοσο που θα φενετε το βιζυ μεγαλυτερο στον καθρευτη και που δεν θα σου χοραει το το κολυτο μπλουζακι που εχεις?????:P

κουλης
25-10-10, 22:56
Ενοητε πως θα κανεις διατροφη και ενοητε οτι δεν θα ειναι και τοσο εμφανη...ποση μικη μαζα μπορουμε να βαλουμε ρωτησε...δηλαδη αν ρωτουσε για ενα χρονο τι επρεπε να πουμε...τοσο που θα φενετε το βιζυ μεγαλυτερο στον καθρευτη και που δεν θα σου χοραει το το κολυτο μπλουζακι που εχεις?????:P

καπως ετσι με φανταζομαι το καλοκαιρακι:P:P:P μεγαλυτερα και απο τισ δικιας μου:green:

Titanium
25-10-10, 22:59
καπως ετσι με φανταζομαι το καλοκαιρακι:P:P:P μεγαλυτερα και απο τισ δικιας μου:green:

:huh?::rifle:

Zylo
26-10-10, 00:28
καπως ετσι με φανταζομαι το καλοκαιρακι:P:P:P μεγαλυτερα και απο τισ δικιας μου:green:

πλακα ειναι???:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf::rolf::green::green:
πλακα κανω παντα:P:P

κουλης
26-10-10, 07:24
πλακα ειναι???:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf::rolf::green::green:
πλακα κανω παντα:P:P

μεταξυ μας δν θα με χαλαγε να ηταν και λιγο μεγαλυτερα:unsure:(

manosvdm
26-10-10, 08:36
τιποτα....

τιποτα ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΟΤΑΤΗ

αμ και η αλλη 250γρ το μηνα

καπως ετσι γινονται και οι νατουραλ ζωα με 1 κιλο στο 6 μηνο
ε σε 10 χρονια θα εχουν βαλει 10 κιλα μυικα..
:clap::clap::clap::clap::clap:

COBRA_STYLE
26-10-10, 10:19
πλακα ειναι???:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf::rolf::green::green:
πλακα κανω παντα:P:P
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::banghead:

jimmy007
26-10-10, 11:53
Όταν ξεκινάς να ασχολείσαι εντατικά τότε βάζεις πιο γρήγορα μυική μάζα επειδή ο οργανισμός "σοκάρεται" από την προπόνηση. Πρέπει βέβαια να ακολουθήσεις κατάλληλη διατροφή. Και ένα μυικό κιλό μπορεί να βάλει κάποιος σε ένα μήνα, ειδικά αν βάζει εύκολα μάζα...

giannis64
26-10-10, 12:32
ένα μυϊκό κιλό δεν βάζει σε ένα μήνα ούτε με σφαίρες, όσο αρχάριος και να είναι.

εκτός και αν μαζί με το μυϊκό κιλό βάλει και 3-4 λίπος, που και αυτό είναι σχεδόν ακατόρθωτο.

aqua_bill
26-10-10, 12:35
Όταν ξεκινάς να ασχολείσαι εντατικά τότε βάζεις πιο γρήγορα μυική μάζα επειδή ο οργανισμός "σοκάρεται" από την προπόνηση. Πρέπει βέβαια να ακολουθήσεις κατάλληλη διατροφή. Και ένα μυικό κιλό μπορεί να βάλει κάποιος σε ένα μήνα, ειδικά αν βάζει εύκολα μάζα...

έχεις ομολογουμένος μια κάποια σιγουριά γενικότερα στις απαντήσεις σου....από εμπειρία το λες?

thegravijia
26-10-10, 13:21
Ποση μυικη μαζα πιστευτε μπορει να βαλει ενας natural σε ενα μηνα με τα καταλληλα συμπληρωματα?
kaneis δν μπορει να σου πει με ακριβεια
και τι σε νοιαζει αλλωστε.
πχ διαφορα σε 3 μηνες και οπτικα μπορεις να δεις
αμα βαζεις 3 κιλα το μηνα εχεις βαλει 9 κιλα το τριμηνο
οποτε θα υπαρχει διαφορα και οπτικη
ποσα απο αυτα θα ναι μυικα
τι σε νοιαζει αφου μυικη μαζα θα εχειμπει οπως επισης και νερα και λιπος αναγκαστικα

jimmy007
26-10-10, 13:21
ένα μυϊκό κιλό δεν βάζει σε ένα μήνα ούτε με σφαίρες, όσο αρχάριος και να είναι.

εκτός και αν μαζί με το μυϊκό κιλό βάλει και 3-4 λίπος, που και αυτό είναι σχεδόν ακατόρθωτο.

Δεν είπα εγώ χωρίς λίπος. Αλλά με 1-2 κιλά λίπος το θεωρώ εφικτό.


έχεις ομολογουμένος μια κάποια σιγουριά γενικότερα στις απαντήσεις σου....από εμπειρία το λες?

Ναι. Το έχω δει και σε εμένα αλλά και σε μία γυναίκα η οποία έβαλε 3 μυικά κιλά σε 5 μήνες και μείωσε το ποσοστό λίπους κατα 3%.....

jimmy007
26-10-10, 13:23
kaneis δν μπορει να σου πει με ακριβεια
και τι σε νοιαζει αλλωστε.
πχ διαφορα σε 3 μηνες και οπτικα μπορεις να δεις
αμα βαζεις 3 κιλα το μηνα εχεις βαλει 9 κιλα το τριμηνο
οποτε θα υπαρχει διαφορα και οπτικη
ποσα απο αυτα θα ναι μυικα
τι σε νοιαζει αφου μυικη μαζα θα εχειμπει οπως επισης και νερα και λιπος αναγκαστικα

Δεν ισχύει το βάζω 3 κιλά το μήνα, άρα 9 το τρίμηνο. Στην αρχή βάζεις πολύ εύκολα ενώ όσο περνά ο καιρός πιο δύσκολα γιατί οι μυες συνηθίζουν στα ερεθίσματα. Για αυτό άλλωστε αλλάζουμε και πρόγραμμα προπόνησης...
Επίσης μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό το 3 κιλά το μήνα..

thegravijia
26-10-10, 13:38
Δεν ισχύει το βάζω 3 κιλά το μήνα, άρα 9 το τρίμηνο. Στην αρχή βάζεις πολύ εύκολα ενώ όσο περνά ο καιρός πιο δύσκολα γιατί οι μυες συνηθίζουν στα ερεθίσματα. Για αυτό άλλωστε αλλάζουμε και πρόγραμμα προπόνησης...
Επίσης μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό το 3 κιλά το μήνα..
dεν μιλησα για μυικΑ κιλα .
βαζεις 3 το μηνα απλα
για καποιον αρχαριο μια χαρα ειναι τα 3 κιλα το μηνα .
και που κολαει το προγραμμα με το βαρος που βαζεις
αυτο παιζετε απο τις θερμιδες
και ξαναλεω δεν μιλαω για μυικα αλλα γενικα κιλα
αμΑ προπονησε καλα σε 3 μηνες εχεις βαλει 9 κιλα θα εχεις βαλει και μυικη μαζα και θ ΕΧΕΙς Οπτικη διαφορα

manosvdm
26-10-10, 14:00
εγω παντως σε 2,4 μηνες εβαλα 5 κιλα με πολυ μικρη εναποθεση λιπους,
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι υπαρχουν προγραμματα ογκου που ειναι ποιο atificial, δηλαδη προγραμμα με προγραμμα προσφερει διαφορετικα μυικα κερδη.

καποια προγραμματα ισχυριζοντε οτι στοχευουν σε fiber slow και fast αναλογος ετσι ωστςε καποιοι σωματοτυποι να κερδιζουν τα μεγιστα μυικα κερδη ενω ταυτοχρονος να επιτυχανουν υψηλο μεταβολισμο .

πχ οι αρνητικες εχουν αποτελεσμα καλυτερο και ποιοτικοτερο αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις παρατεταμενει χρηση λογο επικειμενου τραυματισμου.

η εναλαγη την προγραμματων ειναι απαραιτητη και για αυτο τον λογο κι ολας.

εγω παντος την περιοδο που κανω αρνητικες η και xrep( http://www.x-rep.com/ ) ανεβαζω και 100-200 θερμιδες τροφης
προς το παρων δεν με εχει απογοητευση καθολου
ειναι βεββαια και αρχη ακομα.

ενας γενικος κανονας παντως που επιγρατει ειναι οτι για καθε 1 κιλο που παιρνεις τα 1/2 εως 2/3 ειναι νερα και λιπος.

jimmy007
26-10-10, 14:06
dεν μιλησα για μυικΑ κιλα .
βαζεις 3 το μηνα απλα
για καποιον αρχαριο μια χαρα ειναι τα 3 κιλα το μηνα .
και που κολαει το προγραμμα με το βαρος που βαζεις
αυτο παιζετε απο τις θερμιδες
και ξαναλεω δεν μιλαω για μυικα αλλα γενικα κιλα
αμΑ προπονησε καλα σε 3 μηνες εχεις βαλει 9 κιλα θα εχεις βαλει και μυικη μαζα και θ ΕΧΕΙς Οπτικη διαφορα

Το πρόγραμμα κολλάει με το γεγονός ότι συνηθίζουν οι μύες και στόχος μας είναι να "σοκάρονται". Παρανόησα για τα 3 κιλά... Αν και πάλι πολλά μου φαίνονται. Δηλαδή αν κάνεις 6 μήνες όγκο τότε με τη λογική σου θα βάλεις 18 κιλά? Σαν πολλά δεν είναι??

geo28
26-10-10, 14:07
Kαλα σ εναν αχαριο τα περισοτερα τωνπραγραμματων (υπο την προυποθεση οτι εχουν τις βασικες αρχες)μπορουν να δουλεψον..αλλα αυτο με τς αρνητικες ειναι πραγνματικα αστειο ,οτι καποις μπορει να μεγαλωσει με αρνητικες...κανα τραυματισμο και αν το πολυ να σ δωσουν...δε νομιζω οτι χρειαζονται εξηζητημενα πραματα και οροι οπως αρνητικες κτλ..

thegravijia
26-10-10, 14:16
Kαλα σ εναν αχαριο τα περισοτερα τωνπραγραμματων (υπο την προυποθεση οτι εχουν τις βασικες αρχες)μπορουν να δουλεψον..αλλα αυτο με τς αρνητικες ειναι πραγνματικα αστειο ,οτι καποις μπορει να μεγαλωσει με αρνητικες...κανα τραυματισμο και αν το πολυ να σ δωσουν...δε νομιζω οτι χρειαζονται εξηζητημενα πραματα και οροι οπως αρνητικες κτλ..
εγω διαφωνω εδω
δοκιμασε να κανεις πχ σκουοντ και να κανεις πιο αργα την ασκηση και στο θετικο και στο αρνητικο μερος
θα δεις θα εχεις πιο καλα πρηξιματα .!

βεβαια δεν ξερω κατα ποσο τα πρηξιματα ειναι=μεγαλυτερη αναπτυξη

το ολο θεμα ειναι συνδεση μυ-νου

geo28
26-10-10, 14:23
εγω διαφωνω εδω
δοκιμασε να κανεις πχ σκουοντ και να κανεις πιο αργα την ασκηση και στο θετικο και στο αρνητικο μερος
θα δεις θα εχεις πιο καλα πρηξιματα .!

βεβαια δεν ξερω κατα ποσο τα πρηξιματα ειναι=μεγαλυτερη αναπτυξη

το ολο θεμα ειναι συνδεση μυ-νου

βασικα εγω μιλαω για καποιυς που κανουν σετ μονο με αρνητικες(δε μιλαω για τεμπο της κινησης)....αυτο νομιζω δε προσφερει τπτ..αλλα αυτο που λες με το καψιμο και το πρηξιμο δεν εχει σχεση με μυικη αναπτυξη.αν κανεις δλδ 20 σετ σε μια ασκηση εννοειτε οτι θα χεις πρηξιμο,αλλα δε θα σε βοηθησει καπου οσον αφορα την αναπτυξη..

dionisos
26-10-10, 14:25
Kαλα σ εναν αχαριο τα περισοτερα τωνπραγραμματων (υπο την προυποθεση οτι εχουν τις βασικες αρχες)μπορουν να δουλεψον..αλλα αυτο με τς αρνητικες ειναι πραγνματικα αστειο ,οτι καποις μπορει να μεγαλωσει με αρνητικες...κανα τραυματισμο και αν το πολυ να σ δωσουν...δε νομιζω οτι χρειαζονται εξηζητημενα πραματα και οροι οπως αρνητικες κτλ..

Η μέθοδος forced negatives είναι για προχωρημένους, όχι για αρχάριους! Πάλι όμως δε θέλει και συνέχεια για το φόβο τραυματισμού!

thegravijia
26-10-10, 14:30
βασικα εγω μιλαω για καποιυς που κανουν σετ μονο με αρνητικες(δε μιλαω για τεμπο της κινησης)....αυτο νομιζω δε προσφερει τπτ..αλλα αυτο που λες με το καψιμο και το πρηξιμο δεν εχει σχεση με μυικη αναπτυξη.αν κανεις δλδ 20 σετ σε μια ασκηση εννοειτε οτι θα χεις πρηξιμο,αλλα δε θα σε βοηθησει καπου οσον αφορα την αναπτυξη..


στο ιδιο σετ μιλαω .
κανε το ενα πολυ γρηγορα και το αλλο ελεγχομενα οπως σου ειπα και να εισαι συγκεντρωμενος στο μυ που γυμναζεις .
σε ποιο απο τα 2 νιωθεις οτι εκανες πιο πολυ δουλεια...

geo28
26-10-10, 14:35
στο ιδιο σετ μιλαω .
κανε το ενα πολυ γρηγορα και το αλλο ελεγχομενα οπως σου ειπα και να εισαι συγκεντρωμενος στο μυ που γυμναζεις .
σε ποιο απο τα 2 νιωθεις οτι εκανες πιο πολυ δουλεια...

μα ετσι το κανω στις βασικες-εκρηκτικες(οσο γινεται βεβαια) θετικες και ανητικες ψιλοαργες 2-3 δευτερα ας πουμε..καλα στις απομονωσης τς κανω πολυ γρηγορα και τς δυο κινησεις..προφανως αναφερεσαι σε βαριες ασκησεις μ αυτο τον τροπο..

fast
26-10-10, 14:49
Εγω παντως κανω μετρησεις και σε ενα μηνα και 15 μερες εβαλα 1 κιλο μυς κ αυτο τον μηνα σε 15 μερες εβαλα μισο κιλο μυς ..ισως εξαρτατε απο το ατομο κ τα γονιδια το ποσο θα βαλει!

Galthazar
26-10-10, 14:56
τα γονιδια παιζουν σημαντικο ρολο οπως και η διατροφη και η ενταση προπονησης...τρωγε μεχρι να σκασεις (ποιοτικα παντα) και σηκωνε πολλα βαρη με λιγες επαναληψεις φυσικα θα βαλεις και λιπος αλλα δν θα φαινεται αντιθετα η διαφορα στο σωμα σου θα ειναι ευδιακριτη.

beefmeup
26-10-10, 15:00
μαγκες,το θεμα μου θυμιζει κατι μαγους η γεροντες που ριχουν κοκκαλα να δουν το μελλον,κ μιλανε με γριφους.
απλα δεν υπαρχει απαντηση σε αυτη την ερωτηση,γιατι ειναι λαθος(η ερωτηση).
αν θελουμε απαντηση,πρεπει να αναφερθει ο καθενας στον εαυτο του,κ να λαβει υποψιν ενα σωρο παραγοντες που μπορει να επειρεασουν αυτην την διαδικασια,που ειναι κ παλι λιγο αδυνατο να υπολογιστει.

τωρα αν ρωταγες σε ενα χρονο,πιστευω οτι ο καθεις απο μας εχει μια πιο σαφη εικονα του ποσα μυικα κιλα βαζει,αλλα κ παλι ειναι αβεβαιο για τους ιδιους λογους(παραγοντες που επειρεαζουν).

manosvdm
26-10-10, 15:07
Kαλα σ εναν αχαριο τα περισοτερα τωνπραγραμματων (υπο την προυποθεση οτι εχουν τις βασικες αρχες)μπορουν να δουλεψον..αλλα αυτο με τς αρνητικες ειναι πραγνματικα αστειο ,οτι καποις μπορει να μεγαλωσει με αρνητικες...κανα τραυματισμο και αν το πολυ να σ δωσουν...δε νομιζω οτι χρειαζονται εξηζητημενα πραματα και οροι οπως αρνητικες κτλ..

δηλαδη οι αρνητικες για ποιον λογο ανακαλυφτηκαν;
με την θεωρια σου για να τραυματιζουν μονο:shock:

Titanium
26-10-10, 18:51
τιποτα ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΟΤΑΤΗ

αμ και η αλλη 250γρ το μηνα

καπως ετσι γινονται και οι νατουραλ ζωα με 1 κιλο στο 6 μηνο
ε σε 10 χρονια θα εχουν βαλει 10 κιλα μυικα..
:clap::clap::clap::clap::clap:
Δεν το καταλαβα αυτο που λες γιατι μου φανικε λιγω ειρονικο:unsure:...250γρ το μηνα ειναι 3 κιλα το χρονο και ενοητε πως δεν ειναι στανταρ στον καθενα....Πανω κατο λεμε...

manosvdm
26-10-10, 20:06
Δεν το καταλαβα αυτο που λες γιατι μου φανικε λιγω ειρονικο:unsure:...250γρ το μηνα ειναι 3 κιλα το χρονο και ενοητε πως δεν ειναι στανταρ στον καθενα....Πανω κατο λεμε...

η απαντηση ειναι γενικη και δεν ειναι δυνατον να βαζουν 250γρ εκτομορφικοι ενδομορφικοι και μεσομορφικη

250γρ για ποιον;:unsure:
για τον μεσομορφικο:shock:
ε τοτε ο εκτομορφικος ας ξεχασει καλυτερα τον ογκο μια για παντα!!!!!!!!!!

giannis64
26-10-10, 20:10
μαγκες,το θεμα μου θυμιζει κατι μαγους η γεροντες που ριχουν κοκκαλα να δουν το μελλον,κ μιλανε με γριφους.
απλα δεν υπαρχει απαντηση σε αυτη την ερωτηση,γιατι ειναι λαθος(η ερωτηση).
αν θελουμε απαντηση,πρεπει να αναφερθει ο καθενας στον εαυτο του,κ να λαβει υποψιν ενα σωρο παραγοντες που μπορει να επειρεασουν αυτην την διαδικασια,που ειναι κ παλι λιγο αδυνατο να υπολογιστει.

τωρα αν ρωταγες σε ενα χρονο,πιστευω οτι ο καθεις απο μας εχει μια πιο σαφη εικονα του ποσα μυικα κιλα βαζει,αλλα κ παλι ειναι αβεβαιο για τους ιδιους λογους(παραγοντες που επειρεαζουν).

+1:thumbup:

Titanium
26-10-10, 20:14
η απαντηση ειναι γενικη και δεν ειναι δυνατον να βαζουν 250γρ εκτομορφικοι ενδομορφικοι και μεσομορφικη

250γρ για ποιον;:unsure:
για τον μεσομορφικο:shock:
ε τοτε ο εκτομορφικος ας ξεχασει καλυτερα τον ογκο μια για παντα!!!!!!!!!!

:cursing::cursing::cursing:Ειπα και ξανα ειπα ακριβος απο πανω οτι αυτο το νουμερο ειναι γενικο.....Θα επρεπε να ειμαι πολυ ασχετος για να πω στανταρ ποσο μπορει να παρει καπιος αφου καλα καλα δεν ξερω ποσο μπορω να παρω εγω....Αυτο με τα 250γρ το μηνα το εφερα ως παραδιγμα για τον κουλη που ειπε οτι δεν περνεις τιποτα...:turtle:

manosvdm
26-10-10, 20:19
συμφωνα και με την αποψη του Will Brink
15 κιλα μυικα σε 3-5 χρονια ειναι απολυτος φυσιολογικο για τον μεσω ορο των αθλητων
γιατι αν μιλησουμε για γενετικα καλους αυτον ειναι περισσοτερο ενω για γενετικα αδικημενους αυτο ειναι λιγοτερο

σας παραθετω και το site me tο παραδειγμα του

http://www.brinkzone.com/videos/how-much-muscle-can-you-really-gain-naturally/

Titanium
26-10-10, 20:21
συμφωνα και με την αποψη του Will Brink
15 κιλα μυικα σε 3-5 χρονια ειναι απολυτος φυσιολογικο για τον μεσω ορο των αθλητων
γιατι αν μιλησουμε για γενετικα καλους αυτον ειναι περισσοτερο ενω για γενετικα αδικημενους αυτο ειναι λιγοτερο

σας παραθετω και το site me tο παραδειγμα του

http://www.brinkzone.com/videos/how-much-muscle-can-you-really-gain-naturally/

Στα λογια μου ερχεσε:green:

geo28
26-10-10, 20:25
συμφωνα και με την αποψη του Will Brink
15 κιλα μυικα σε 3-5 χρονια ειναι απολυτος φυσιολογικο για τον μεσω ορο των αθλητων
γιατι αν μιλησουμε για γενετικα καλους αυτον ειναι περισσοτερο ενω για γενετικα αδικημενους αυτο ειναι λιγοτερο

σας παραθετω και το site me tο παραδειγμα του

http://www.brinkzone.com/videos/how-much-muscle-can-you-really-gain-naturally/

ειναι ακυρο να μιλας με νουμερα ακριβη για τετοια ζητηματα
οι ιδιαιτεροτητες του καθενος και 1002 αλλοι παραγοντες διαφοροποιουν
αυτο το νουμερο απο ανθρωπο σε ανθρωπο..μου φενοντε τραβηγμενα παντως ακομα και στην καλυτερη των περιπτωσεων τα 5 κιλα μυικα το χρονο..

manosvdm
26-10-10, 20:29
κατα ρχην δεν μιλαω εγω αλλα παραθετω καποιες διαπιστωσεις καποιον γκουρου στο χωρο του αθληματος

εγω δεν μιλησα για 250γρ το μηνα
απλα μετεφερα το ευρως μυικης αναπτυξης των ανθρωπων που αναφερουν οι επιστημες αποψεις.

και οσο για τις ιδιαιτερτοτητες καθε ενος δες το βιντεο πρωτα για να καταλαβεις οτι ο μεσος ορος των ανθωρωπων δεν εχει μεγαλες διαφορες .-

geo28
26-10-10, 20:31
κατα ρχην δεν μιλαω εγω αλλα παραθετω καποιες διαπιστωσεις καποιον γκουρου στο χωρο του αθληματος

εγω δεν μιλησα για 250γρ το μηνα
απλα μετεφερα το ευρως μυικης αναπτυξης των ανθρωπων που αναφερουν οι επιστημες αποψεις.

και οσο για τις ιδιαιτερτοτητες καθε ενος δες το βιντεο πρωτα για να καταλαβεις οτι ο μεσος ορος των ανθωρωπων δεν εχει μεγαλες διαφορες .-

Μας εφαγαν οι γκουρου:P..

Galthazar
26-10-10, 21:42
Μας εφαγαν οι γκουρου:P..

και μεις τις κουρου :P:P