PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραχανας



aaabasilis
06-11-10, 22:41
ξερει κανεις να μας πει 5 πραγματα για τον τραχανα?βασικα σιταρι ειναι,απλα δεν ξερω τι παιζει θερμιδικα κτλ κτλ..

giannis64
06-11-10, 22:43
δεν ειναι σιταρι. ζυμαρικο ειναι...

giannis14
06-11-10, 22:51
δεν ειναι σιταρι. ζυμαρικο ειναι...


με γαλα σιταρι και αλευρι εμενα κανει η μανα μου:)και τρωω μερικες φορες

giannis64
06-11-10, 22:54
οι πρωτες υλες ειναι αλευρι και γαλα (ζυμαρικο). απο εκει και περα αλλοι βαζουν σημυγδαλι, σταρι και οτι αλλο θες.

-beba-
07-11-10, 09:51
Εμένα μου αρέσει πολύ ο τραχανάς και τρώω συχνά. Επίσης θα μου άρεσε να υπήρχε συμπλήρωμα πρωτείνης με γεύση τραχανά.

MichalisPorke
07-11-10, 18:27
Μπορουμε να το παιρνουμε σαν υδατανθρακες δηλαδη??Απλα νταξει λιγο ποιο συγκρατημενα??

giannis64
07-11-10, 18:29
σαν να τρως μακαρονια..

aaabasilis
08-11-10, 18:56
αλευρι..δλδ το πολυ πολυ για μεταπροπονητικο κανει ο τραχανας..σωστα?

MichalisPorke
08-11-10, 19:39
αλευρι..δλδ το πολυ πολυ για μεταπροπονητικο κανει ο τραχανας..σωστα?

Μεταπροπονητικο χρειαζεσε υδατανθρακες γρηγορης αποροφησης(γλυκοζη,μαλτοδεξτρινη).

lef
08-11-10, 19:48
Μεταπροπονητικο χρειαζεσε υδατανθρακες γρηγορης αποροφησης(γλυκοζη,μαλτοδεξτρινη).

μαλλον εννοει το μεταπροπονητικο γευμα;)
τον φανταζεσαι με ταπερακι τραχανα στο gym:green:

MichalisPorke
08-11-10, 23:29
μαλλον εννοει το μεταπροπονητικο γευμα;)
τον φανταζεσαι με ταπερακι τραχανα στο gym:green:

χαχαχαχαχα αν εννοει για το γευμα τοτε ναι!:Pχααχαχαχχα

aaabasilis
09-11-10, 19:36
ναι εννοουσα το γευμα ρε σεις,μετα το ροφημα δλδ..

Ariel
09-11-10, 22:19
Εμένα μου αρέσει πολύ ο τραχανάς και τρώω συχνά. Επίσης θα μου άρεσε να υπήρχε συμπλήρωμα πρωτείνης με γεύση τραχανά.

+φωνω..........
λατρευουμε τραχανα..και χυλοπιτες!!!:food:

Eddie
10-11-10, 00:50
:puke::puke::puke::puke::puke::puke::puke:

Moνο που τον μυριζω οταν βραζει μου ρχεται να βαλω μανταλακι στη μυτη.

MichalisPorke
10-11-10, 16:03
Ρε παιδια επειδη ειμαι απο Κυπρο και εδω στην κυπρο τον τραχανα σουπα τον τρωμε..Και στην Ελλαδα σουπα ειναι??:P:P

giannis64
10-11-10, 21:02
ναι σουπα..:thumbup:

amateur666
12-09-11, 22:21
Παιδεια επειδη η γιαγια μ μ εχει δωσει τραχανα(κ χιλοπίτες :green:..) που εφτιαξε..θ ηθελα να μαθω κατα ποσο χρησιμο ειναι να τ προσθεσω σαν ενα απο τ 2 τελευταια γευματα τησ ημερασ κ κατα ποσο μαζι με τ γευμα που θα φαω τραχανα πρεπει να προσθεσω επιπλεον πρωτεινη ή υδατανθρακα..

rey1989
12-09-11, 22:55
έφτιαξε η μάνα μου και απο τα δύο. και εγω θα ήθελα να μάθω ωστε να τρώω αν ειναι δυνατόν μιά φορά την εβδομάδα (τον χειμώνα) γιατι μου αρέσει πολυ!!! :P:P:turtle::turtle:

giannis64
12-09-11, 22:58
Τραχανας (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11507-Τραχανας)

:thumbup:

tolis93
12-09-11, 23:22
τραχανας ολικης παιζει?γιατι κακα τα ψεματακια...χειμωνας ειναι 3 πραγματα..
πρωτεινη με ζεστο γαλατακι η νερο ζεστο
βρωμη με ζεστο νερο η γαλα μελι κ ταχινι
κ τραχαναδες,σουπες κ ετσι
και φυσικα ο καφες φιλτρου

Galthazar
12-09-11, 23:32
πωωω ρε φιλε αυτα ειναι!! Καφες φιλτρου, βρωμη με καυτο γαλα και μπανανα, ζεστος τραχανας με μπολικο πιπερι, καυτα πρασινα τσαγια και πολλα αλλα τετοια.... αντε ποτε θα βαλει κρυα??:P

tolis93
12-09-11, 23:43
πωωω ρε φιλε αυτα ειναι!! Καφες φιλτρου, βρωμη με καυτο γαλα και μπανανα, ζεστος τραχανας με μπολικο πιπερι, καυτα πρασινα τσαγια και πολλα αλλα τετοια.... αντε ποτε θα βαλει κρυα??:P

θα σε φτιαξω λιγο ακομα κ θα παρεις κουβερτα σημερα στο κρεβατι να κανεις ατμοσφαιρα χειμωνα...ξυπνας το πρωι...να γινεται ο χαμος εξω.κ εσυ να εισαι με καφε φιλτρου.πιτακι βρωμης με καμια γευση βανηλια.1 μπανανα μεσα π την εχεις βαλει στο φουρνο.και πολυ ταχινι με μελι...ελα παραδεξου το εχεις φορεσει ζακετα ηδη:green:

rey1989
12-09-11, 23:46
εγω μικρός ήμουν αδύνατος (και κοντος και μικροκαμωμένος ολα μαζι χαχα) και άλλαζα τα φώτα στον σπιτικό τραχανά που έφτιαχνε η μάνα μου. ΠΟΛΥ ΤΡΑΧΑΝΑ ΟΜΩΣ! ετρωγα 3-4 πιάτα τραχανα σουπα με πάστα (η τοματοπελτε) βαθιά γεμάτα!

αχ πάνε εκείνες οι εποχές .. τώρα το σκέφτομαι κιόλας ..

τον χειμώνα πάντως μια φορά την εβδομάδα θα τον χτυπάω ενα τραχανά , ολα κ ολα.:turtle::turtle::turtle::turtle:

tolis93
12-09-11, 23:48
εγω μικρός ήμουν αδύνατος (και κοντος και μικροκαμωμένος ολα μαζι χαχα) και άλλαζα τα φώτα στον σπιτικό τραχανά που έφτιαχνε η μάνα μου. ΠΟΛΥ ΤΡΑΧΑΝΑ ΟΜΩΣ! ετρωγα 3-4 πιάτα τραχανα σουπα με πάστα (η τοματοπελτε) βαθιά γεμάτα!

αχ πάνε εκείνες οι εποχές .. τώρα το σκέφτομαι κιόλας ..

τον χειμώνα πάντως μια φορά την εβδομάδα θα τον χτυπάω ενα τραχανά , ολα κ ολα.:turtle::turtle::turtle::turtle:

ρε η απολυτη μερα παει ως εξης!πρωινο. 100 γρ βρωμη με 300 μλ καυτο γαλα 2 κ σουπας ταχινι κ 2 κ σουπας μελι. μεσημεριανο κανα 2 πιατα τραχανα.απογευματινο μακαρονια με ταχινι(ρε οποιος δε τα χει δοκιμασει να το κανει για ονομα τ θεου δε ξερετε τι χανετε) και βραδακι να παιξει σπιτικο κοτοπουλακι στο φουρνο και μετα το κανεις σουπα...οι πρωτεινες με ζεστο νερο εκεινη τη μερα! ημερα σουπας

rey1989
12-09-11, 23:53
ρε η απολυτη μερα παει ως εξης!πρωινο. 100 γρ βρωμη με 300 μλ καυτο γαλα 2 κ σουπας ταχινι κ 2 κ σουπας μελι. μεσημεριανο κανα 2 πιατα τραχανα.απογευματινο μακαρονια με ταχινι(ρε οποιος δε τα χει δοκιμασει να το κανει για ονομα τ θεου δε ξερετε τι χανετε) και βραδακι να παιξει σπιτικο κοτοπουλακι στο φουρνο και μετα το κανεις σουπα...οι πρωτεινες με ζεστο νερο εκεινη τη μερα! ημερα σουπας

αυτό υποθέτω πως είναι διατροφή όγκου ε? :green::green::turtle::turtle::turtle:

tolis93
12-09-11, 23:56
αυτό υποθέτω πως είναι διατροφή όγκου ε? :green::green::turtle::turtle::turtle:

ε...νταξει...κοιτα αν φαω μονο αυτα υποθερμιδικα μ ρχεται αλλα νταξει

Galthazar
12-09-11, 23:59
θα σε φτιαξω λιγο ακομα κ θα παρεις κουβερτα σημερα στο κρεβατι να κανεις ατμοσφαιρα χειμωνα...ξυπνας το πρωι...να γινεται ο χαμος εξω.κ εσυ να εισαι με καφε φιλτρου.πιτακι βρωμης με καμια γευση βανηλια.1 μπανανα μεσα π την εχεις βαλει στο φουρνο.και πολυ ταχινι με μελι...ελα παραδεξου το εχεις φορεσει ζακετα ηδη:green:

με τετοια ζεστη που ζακετα?? Καλα μην περασω στα χειμωνιατικα cheats καλυτερα γιατι θα γινει εδω μεσα χαμος!! :P

Gianna
13-09-11, 00:02
[QUOTE=tolis93;439202]μακαρονια με ταχινι(ρε οποιος δε τα χει δοκιμασει να το κανει για ονομα τ θεου δε ξερετε τι χανετε) QUOTE]

Και εγώ λατρεύω ταχίνι, αλλά με μακαρόνια δεν το χω δοκιμάσει. Σε σκέτα μακαρόνια υποθέτω... Μακαρόνια ολικής με ταχίνι ολικής:green:

tolis93
13-09-11, 00:03
[QUOTE=tolis93;439202]μακαρονια με ταχινι(ρε οποιος δε τα χει δοκιμασει να το κανει για ονομα τ θεου δε ξερετε τι χανετε) QUOTE]

Και εγώ λατρεύω ταχίνι, αλλά με μακαρόνια δεν το χω δοκιμάσει. Σε σκέτα μακαρόνια υποθέτω... Μακαρόνια ολικής με ταχίνι ολικής:green:
ε ναι εννοειται σκετα.η με μανηταρια βρασμενα.αλλα νταξει οπως λεει με ταχινι σκετα.κ με γιαουρτι παει ωραια.η με ταχινι κ μελι στα μακαρονια.νταξει τα απογειωνει.ειδικα ταλιατελες...ολικης παντα...ααααααλλη γευση

Galthazar
13-09-11, 00:06
ρυζι με γιαουρτι!!! MUST!! Το χει φαει κανεις?

Kaloutsikos
13-09-11, 00:26
ρυζι με γιαουρτι!!! MUST!! Το χει φαει κανεις?

ΤΙ ειπες τωρα;;
Οχι αλλα λογικα πρεπει να ειναι ωραιο...

tolis93
13-09-11, 00:27
ρυζι με γιαουρτι!!! MUST!! Το χει φαει κανεις?

κοιτα το ρυζακι με 2 τροπους παει...η καρι κ κοκκινο βασηλικο.η με γιαουρτι.τελος! η με λεμονακι κ κρεμμυδι με λεμονατο μοσχαρι...θα παιξει αυριο:green:

Galthazar
13-09-11, 00:30
ΤΙ ειπες τωρα;;
Οχι αλλα λογικα πρεπει να ειναι ωραιο...
ειναι πολυ!:thumbup:


κοιτα το ρυζακι με 2 τροπους παει...η καρι κ κοκκινο βασηλικο.η με γιαουρτι.τελος! η με λεμονακι κ κρεμμυδι με λεμονατο μοσχαρι...θα παιξει αυριο:green:

σε παω εσενα τελικα εχουμε τις ιδιες εμπειριες απο φαγια!!:green: χαχαχα

exkaliber
09-03-12, 23:58
100γρ τραχανα ποσο ειναι περιπου σε μια κουπα του καφε?

tolis93
10-03-12, 00:39
100γρ τραχανα ποσο ειναι περιπου σε μια κουπα του καφε?

δως μ 2 λεπτα να παω να υπολογισω κ ερχομαι να σ πω
ενα φουλ μεχρι πανω πανω του καφε (ελληνικου) ειναι 200 γρ. οποτε υπολογισε μισο

Gianna
10-03-12, 22:50
Παιδιά, πήρα έναν τραχανά (γλυκός μπουλουγούρι) και για δείτε μάκρος στα 100γρ: 363 θερμίδες - πρωτ: 11,3 - υδατ: 74,9 - λιπαρά: 0,2. Πολύ καλό τον βρίσκω, τι λέτε;;; Υπάρχει και τραχανάς λαχανικών, χωρίς αυγά ή γαλακτοκομικά, είναι πολύ νόστιμος κι αυτός. Γενικά μ' αρέσει να μαγειρεύω τον τραχανά με ψιλοκομμένο κοτόπουλο ή ασπράδια και κίτρινη κολοκύθα, κρεμμυδάκι, κάππαρη και πιπεριές.:P

exkaliber
11-03-12, 22:27
:toast:


αυτο του ελληνικου με μπερδεψε
τον ελληνικο σε φλυτζανακι δεν τον πινουν?

εγω λες του νες:roll:

tolis93
12-03-12, 00:41
:toast:


αυτο του ελληνικου με μπερδεψε
τον ελληνικο σε φλυτζανακι δεν τον πινουν?

εγω λες του νες:roll:
γιαννα μια χαρα μακρος απο οτι βλεπω.γενικα ο τραχανας ειναι πολυ παουεραδικος
εξ σε εχασα λιγο.ανεβασε μια φωτο να βρω αναλογο να μετρησω

exkaliber
12-03-12, 00:56
θα βαλω μια τουμοροου:thumbup:

sTeLaKoS
12-03-12, 01:03
Ρε παιδιά μη μπλέκετε τα μπούτια σας:green:, οι κλασικές κούπες του νες καφε είναι περίπου 250ml. :thumbup:
Η διεθνής μονάδα μέτρησης cup, είναι 236ml.

exkaliber
12-03-12, 01:15
στελιο μηπως ξερεις ποσα γρ κραταει η κουπα τωβ 250 μλ?

sTeLaKoS
12-03-12, 01:26
Μπα όχι, κοίταξα αλλά δεν έχω τραχανά για να ζυγίσω.

exkaliber
23-03-12, 16:36
το πρωι δοκιμασα 200γρ τραχανα και εριξα μεσα του δυο κονσερβες τονο(στραγγισμενες απο το λαδι τους)


130γρ υ/α 44 γρ πρωτεινης 600 θερμιδες περιπου
ωραιο ητανε

tolis93
23-03-12, 17:38
το πρωι δοκιμασα 200γρ τραχανα και εριξα μεσα του δυο κονσερβες τονο(στραγγισμενες απο το λαδι τους)


130γρ υ/α 44 γρ πρωτεινης 600 θερμιδες περιπου
ωραιο ητανε

ρε τον μπαλμποα τι τον εχεις?τι διαολο πως το φαγες για πρωι?το χειροτερο π εχω φαει ειναι σε κετο μπιφτεκι χωρις κιμα με αυγο μεσα και λουκανικα με κεφτεδακια κ μπεικον π ειχαν ξεμηνει απο ενα παρτυ.κ σερι ηταν απο κατι πιτσες για καρμπ απ.πωπω τι μ θυμισες τρ...
παντως περα απο τις μλκιες μου. παρε μια ζυγαρια θα σ λυσει τα χερια. με 10-15 ευρω βρησκεις και γαμω τα μοντελα π μετρανε τα παντα ολα

exkaliber
23-03-12, 17:59
μπιφτεκι χωρις κιμα με αυγο μεσα και λουκανικα με κεφτεδακια κ μπεικον π ειχαν ξεμηνει απο ενα παρτυ.κ σερι ηταν απο κατι πιτσες για καρμπ απ.πωπω τι μ θυμισες τρ...



τον αρνολντ που παιζει στο τελος του κοσμου στην αρχη αρχη τι τον εχεις?:green::green::green:


το εχω σκεφτει για την ζυγαρια,
εδω δεν μου χρειαστηκε,τοσο ηθελα να φαω
ασε που τον τραχανα δεν τον μετραω καν,μπορω να τρωω για ωρες :green::green::green:

tolis93
24-03-12, 09:33
τον αρνολντ που παιζει στο τελος του κοσμου στην αρχη αρχη τι τον εχεις?:green::green::green:


το εχω σκεφτει για την ζυγαρια,
εδω δεν μου χρειαστηκε,τοσο ηθελα να φαω
ασε που τον τραχανα δεν τον μετραω καν,μπορω να τρωω για ωρες :green::green::green:

ελα σε παρακαλω μια χαρα πρωινο ηταν!:green: μωρε κ εγω τη βρωμη ετσι με τις ωρες μπορω να τη φαω αλλα το θεμα ειναι τι παιζει με τα μακρος π χρειαζομαστε κ τι τσιμπαμε απο αυτα τα "επι ωρες":green:

deluxe
01-04-12, 20:00
Εχουμε καπου τα διατροφικα στοιχεια του τραχανα; Επισης πουλιεται στα σουπερμαρκετ;

eli_din3
02-04-12, 17:17
Εχουμε καπου τα διατροφικα στοιχεια του τραχανα; Επισης πουλιεται στα σουπερμαρκετ;

ναι και εχει και παρα πολλα διαφορετικα ειδη..τωρα τα μακρος εχουν σχεση με το ειδος..πχ αλλος εχει μεσα αυγα.. αλλος γαλα..αλλος λαχανικα και ουτω καθεξης..οποτε δες στο σακουλακι του καθενος..γενικα παντως εχει πολυ καλα μακρος.... λιγα λιπαρα

exkaliber
26-04-12, 23:01
yo


ο τραχανας γτ αφριζει μολις τον ριξεις στην κατσαρολα?

Lao
19-05-12, 16:13
Αυτή την στιγμή τελειώνω μια πιατούκλα (πήλινη παρακαλώ, είμαι και μερακλής :P) τραχανά.

Είμαι μέγας fan αυτού του φαγητού :bowdown::bowdown::bowdown:

Βρήκα και ένα ενδιαφέρον κειμενάκι:



Το άπλωμα του τραχανά, έχει παραμείνει και ως λαϊκή έκφραση, που αναφέρεται σε κάποιον που αργοπορεί χαρακτηριστικά. Όμως, το παραδοσιακό αυτό προϊόν που όντως αργεί να ετοιμαστεί για κατανάλωση, αξίζει την υπομονή όλων των καλοφαγάδων που αναζητούν απλές και υγιεινές τροφές στο πιάτο τους.

Από την Κατερίνα Νικολακούλη

Ένα από τα πιο ελληνικά παραδοσιακά προϊόντα είναι ο τραχανάς. Όλοι θυμόμαστε στα παιδικά μας χρόνια κάποια γιαγιά να απλώνει τον τραχανά στο χωριό ή τη μαμά να μας κυνηγάει να ρουφήξουμε δυο – τρεις κουταλιές από την τραχανόσουπα, που εκτός από υγιεινή είναι ιδανική για τις κρύες ημέρες του χειμώνα. Ο τραχανάς είναι ένα ζυμαρικό φτιαγμένο από αλεύρι, γάλα και αυγά και έχει σχήμα κοκκώδες και ακανόνιστο. Υπάρχει σε διάφορες ποικιλίες, ξινός και γλυκός, χοντρός και ψιλός. Κατά την παρασκευή του, το τελευταίο στάδιο είναι το στέγνωμά του. Για να γίνει αυτό, ο τραχανάς απλώνεται σε μέγιστη δυνατή επιφάνεια, για τουλάχιστον μία εβδομάδα.

Στην κλασική του συνταγή, που υπάρχει από την αρχαιότητα, ο τραχανάς μαγειρεύεται σαν σούπα είτε με αρκετό νερό, είτε πιο πηχτή. Βράζεται σκέτος ή με ντομάτα και συνοδεύεται συχνά με τυρί φέτα ή τριμμένη μυζήθρα.

Στην Κύπρο ο τραχανάς φτιάχνεται από ψιλοσπασμένο σιτάρι (το γνωστό πληγούρι ή πουργούρι κατά την Κυπριακή διάλεκτο). Ζυμώνεται σε ψιλή κυλινδρική μορφή και απλώνεται στον ήλιο για να ξεραθεί. Μαγειρεύεται επίσης σε σούπα, συνήθως πιο πηχτή από άλλες σούπες. Δεν χρησιμοποιείται ντομάτα αλλά αυγολέμονο και συνήθως περιέχει κάποιο είδος κρέατος.

Τractae ή tarkhaneh
Η ιστορία θέλει τον τραχανά να αποτελεί εξέλιξη του χυλού με τον οποίο τρέφονταν έλληνες και ρωμαίοι, κατά την αρχαιότητα. Μάλιστα, ο γνωστός Απίκιος, ρωμαίος συγγραφέας βιβλίων μαγειρικής του 1ου μ.Χ. αιώνα, αναφέρει φαγητό με το όνομα «tractae» (είδος παχύρρευστου χυλού, τον οποίο χρησιμοποιούσαν για να πήζουν κάθε είδους σάλτσα). Εξίσου βάσιμη είναι η ιστορική εκδοχή ότι ο τραχανάς προέρχεται από την ανατολική Μεσόγειο, όπως και πολλά άλλα φαγητά. Μάλιστα προέρχεται από την τουρκική λέξη «tark-haneh», δηλαδή ένα απλό και συνηθισμένο φαγητό σε κοκκώδη μορφή, φτιαγμένο από δημητριακά και γαλακτοκομικά προϊόντα.

Με ελάχιστες παραλλαγές στη μορφή του, αλλά και σε κάποια από τα συστατικά του, συναντάμε τον τραχανά σε κάθε είδους εθνικής κουζίνας, από την ανατολίτικη μέχρι και αυτή της βόρειας Ευρώπης.

Αμιγώς παραδοσιακό προϊόν
Για την εποχή των προγόνων μας, τόσο σημαντικό ρόλο έπαιζαν τα αποθέματα τραχανά στην επιβίωση μιας οικογένειας, ώστε συσκευαζόταν σε μεταλλικούς τενεκέδες ή πήλινα κιούπια και διατηρούνταν σε δροσερό μέρος για περισσότερο από ένα χρόνο, μέχρι να εξαντληθεί η ποσότητα. Αργότερα, η υπερπαραγωγή γάλακτος βοήθησε στην αύξηση του παραγόμενου προϊόντος και την θεαματική βελτίωση της ποιότητάς του.

Οι νοικοκυρές ξεκινούσαν την προετοιμασία του τους πρώτους μήνες του καλοκαιριού, για να στεγνώσει, να συσκευαστεί και να είναι έτοιμος για τον επόμενο χειμώνα. Ο μεγάλος χρόνος ζωής του προϊόντος είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του, που του δίνει μια ξεχωριστή θέση ανάμεσα στα πιο θρεπτικά προϊόντα της παραδοσιακής κουζίνας.

Σχεδόν κάθε χειμωνιάτικο βράδυ, σε κάθε σπίτι του χωριού, κυριαρχούσε ένα ζεστό πιάτο τραχανόσουπα, μαζί με ελιές και ψωμί που βουτούσανε μέσα για να κρυώσει, ενώ σπανιότερα η τραχανόσουπα ήτανε εμ-πλουτισμένη με κοτόπουλο ή κρέας, δίνοντας μια ξεχωριστή καταπληκτική γεύση και μυρωδιά.

Από τα πιο θρεπτικά
O τραχανάς, ένα πιάτο της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας, χαρακτηρίζεται από τις ιδιαίτερα χαμηλές θερμίδες και τα λίγα λιπαρά που περιέχει. Μάλιστα η προσθήκη κολοκύθας, ντομάτας ή άλλων λαχανικών δημιουργούν ένα πιάτο, που είναι ιδανική λύση για ένα γρήγορο, εύπεπτο βραδινό γεύμα, ειδικά για άτομα που προσέχουν το βάρος τους. Η θρεπτική αξία του είναι αντίστοιχη με αυτή του κρέατος. Τρεις μικρές κούπες τραχανά ισοδυναμούν με ένα πλήρες γεύμα και δίνουν στον ανθρώπινο οργανισμό όλα εκείνα τα συστατικά που χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά.

Έτσι λοιπόν, ένας ακόμη θησαυρός βρίσκεται στην ελληνική κουζίνα, που αν τον αξιοποιήσουμε σωστά και τον τοποθετήσουμε ανάμεσα στα προϊόντα του γάλακτος ή και των ζυμαρικών, θα αποφέρει τα διατροφικά οφέλη που χρειαζόμαστε.

Δυναμική επάνοδος στην κουζίνα
Οι ειδικοί λένε ότι σε περιόδους οικονομικής ή πνευματικής κρίσης όλοι επιστρέφουμε στις ρίζες μας και αναζητούμε παραδοσιακές λύσεις, που είχαν βάλει σε λειτουργία και οι προγονοί μας. Έτσι και στο τομέα της γαστρονομίας, έφτασε η εποχή που τα παραδοσιακά προϊόντα τροφίμων επιστρατεύονται για να δώσουν λύσεις στην απόγνωση των καλοφαγάδων. Ο τραχανάς, κερδίζοντας όλο και περισσότερο έδαφος στις κουζίνες διεθνών σεφ, έπαψε πια να αποτελεί λύση επιβίωσης. Οι σύγχρονοι σεφ που πιστεύουν στην παραδοσιακή κουζίνα και αναζητούν υγιεινές, αυθεντικές ιδέες για ένα γεύμα, πειραματίζονται με αυτόν και δημιουργούν ξεχωριστές γεύσεις.

Η κλασική τραχανόσουπα εμπλουτίζεται με μπουκιές κρέατος και λαχανικά ή ψάρι. Τα γεμιστά με γλυκό τραχανά είναι ακόμη μια νέα εκδοχή της νέας ελληνικής κουζίνας, που αν τη δοκιμάσετε θα είστε κι εσείς πραγματικά περήφανοι γι αυτό το παραδοσιακό προϊόν μας. Διάσημοι σεφ της Αμερικής μετατρέπουν τον τραχανά σε κεφτέδες, κι άλλοι σε ριζότο με θαλασσινά.

Φθηνό, γρήγορο και εύκολο στο μαγείρεμα, με πολύπλοκη γεύση που δεν μοιάζει με κανένα άλλο δημητριακό ή ζυμαρικό, βάλτε το κι εσείς στην κουζίνα σας και εντυπωσιάστε με τις παραλλαγές του.

Tips
• Ο σπιτικός τραχανάς θέλει λιγότερη ώρα μαγείρεμα από το συσκευασμένο.
• Aν θέλετε να το κάνετε πιο υγιεινό, προσθέστε το περισσότερο ελαιόλαδο στο τέλος, μετά το μαγείρεμα, ώστε να μην χάσει τις θρεπτικές ουσίες του.

Πηγή http://www.nline.gr/2074/

Επίσης,




Τραχανάς

Ο τραχανάς καταναλώνεται συνήθως με τη μορφή σούπας αλλά ο ωμός προσφέρει 398 kcal ανά 100 g. Η περιεκτικότητα τους σε μακροθρεπτικά συστατικά είναι 58,2 g υδατάνθρακες, 16,3 g πρωτεΐνες και 12g λίπος. Σε μικροθρεπτικά συστατικά και ιχνοστοιχεία είναι πλούσιος σε κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, φώσφορο, καροτίνη, ρετινόλη, θειαμίνη και ριβοφλαβίνη. Ο τραχανάς σε μορφή σούπας προσφέρει 108 kcal ανά 100 g προϊόντος. Η περιεκτικότητα του σε μακροθρεπτικά συστατικά είναι 9,3 g υδατάνθρακες, 2,4 g πρωτεΐνες και 7,1 g λίπος. Σε μικροθρεπτικά συστατικά και ιχνοστοιχεία περιέχουν σε αξιόλογες ποσότητες κάλιο, μαγνήσιο, φωσφόρο, καροτίνη.