PDA

Επιστροφή στο Forum : Ότι έχει σχέση με τη φύση...(βότανα - φυσικά συμπληρώματα)



Βοτανολόγος
10-11-10, 12:15
γεια σας παιδια... έφτιαξα ενα καινουριο θρεντ (το οποιο ειναι μια κατηγορια συζητησης απο μονο του) στο οποιο θα μπορουμε να συζηταμε και να συμβουλευουμε σχετικα με βοτανα (τονοτικα, λιποδυαλιτικα , βιταμινικα , θεραπευτικα) καντε ερωτησεις ελευθερα!

kostas_lamia
10-11-10, 12:23
Aς ξεκινήσω λοιόν, εχω προμηθευτει yohimbe απο καταστημα με βοτανα, εχει μορφη
σaν τριμμενο ξυλο ,σκουρο καφε , σε γευση παλευεται ,αλα απο εκει και πέρα,ποια
ειναι η δοση που πρέπει να πάρει κανεις??? Κάνει δουλεια απο μόνη της η χρειαζεται
να συνδυαστει με κατι??? Τι αλα στοιχεια εχουμε για αυτη? Για να ειχε απαγορευθει
απο τους λιποδιαλυτες ολο και κατι καλο θα παίζει.


Υ.Γ. να σημειωσω πως εναι καθόλα νόμιμο βότανο ,πωλείται κανονικα,και τονιζω εχει
απαγορευθεί στην χρηση σε λιποδιαλυτες.Το το νίζω για να μην παρεξηγηθω και μην
παραβω τους κανόνες του forum.

Βοτανολόγος
10-11-10, 12:49
Aς ξεκινήσω λοιόν, εχω προμηθευτει yohimbe απο καταστημα με βοτανα, εχει μορφη
σaν τριμμενο ξυλο ,σκουρο καφε , σε γευση παλευεται ,αλα απο εκει και πέρα,ποια
ειναι η δοση που πρέπει να πάρει κανεις??? Κάνει δουλεια απο μόνη της η χρειαζεται
να συνδυαστει με κατι??? Τι αλα στοιχεια εχουμε για αυτη? Για να ειχε απαγορευθει
απο τους λιποδιαλυτες ολο και κατι καλο θα παίζει.


Υ.Γ. να σημειωσω πως εναι καθόλα νόμιμο βότανο ,πωλείται κανονικα,και τονιζω εχει
απαγορευθεί στην χρηση σε λιποδιαλυτες.Το το νίζω για να μην παρεξηγηθω και μην
παραβω τους κανόνες του forum.


αν ειναι σε τετοια μορφη http://www.salvialight.com/pics/yohimbe-bark-yohimbine.jpg η συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 4-5 κοφτες μικρες κουταλιες να τις βραζεις για 10 λεπτα (σε μορφη τσαγιου) Αποψη μου ειναι να βαζεις 3εις. υπαρχουν πολλοι που βαζουν 7-10 κουταλιες και βραζουν μην τους ακους... δεν πας για ολυμπιαδα(ασε που μαλλον κακο κανουν)..και αν θες προτεινω να το αντικαταστησεις με τζινσεγκ...

Βοτανολόγος
10-11-10, 13:03
επισης να πω πως ειναι ενα δυνατο βοτανο το οποιο διευρυνει την αντοχη του αθλητη και μπορει μετα απο λιγο καιρο να τον κανει να δουλεψει την προπονηση του σε ενα με δυο κλικ σκληροτερης ασκησης. απο εκει και περα διαστελει τα τριχοειδη αγγεια οποτε εχουμε καλυτερη αιματωση κατι το οποιο βελτιωνει και σεξουαλικες επιδοσεις... αν θες καλες καυσεις συνδιασε το με καρπους γκουαρανα και σε περιπτωση που δεν παιρνεις complex συμπληρομταων με πολλες βιταμινες να το παραεις και με καρπους απο ιπποφαες..

kostas_lamia
10-11-10, 13:14
Ευχαριστώ πολυ , με ιπποφαές το συνδιαζα ως τώρα ;) ευχαριστωκ παλι

Βοτανολόγος
10-11-10, 15:19
δεν κανει τιποτα φιλε μου οτι θες να μου λες!

Devil
10-11-10, 15:26
μμ... μισο.. τι 4-5 κουταλιες??? καταρχην σε τι % yohimbine ξερουμε????

Βοτανολόγος
10-11-10, 15:50
μμ... μισο.. τι 4-5 κουταλιες??? καταρχην σε τι % yohimbine ξερουμε????

γεια σου ντεβηλ! ευχρασιστω για την συμμετοχη σου... δεν μιλαω για yohimbe σκονη σε καψουλες που μπορει να εχει 1% 2% 3% 4% μεχρι και 8% yohimbine. Μιλαμε για τον "ξυλο" για το οποιο δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια ποση ποσοτηα σε yohimbine εχει μια κουταλια...παιζει ρολο και ο τοπος απο τον οποιο φυτωνει το δενδρο.. απλα η ποσοτητα που προανεφερα μας προστατευει απο να παρουμε μεγαλες δοσεις yohimbine.. επισης να πω οτι συγκριτικα με το χαπι ειναι καλυτερο διοτι δεν επηρεαζει τα νεφρα και το συκωτι στο βαθμο που το κανει το χαπι και περαν αυτου σε μορφη τσαγιου απορροφαται πολυ καλυτερα απο το χαπι...για οτιδηποτε αλλο στειλε μου! :toast:

Devil
10-11-10, 15:54
γεια σου ντεβηλ! ευχρασιστω για την συμμετοχη σου... δεν μιλαω για yohimbe σκονη σε καψουλες που μπορει να εχει 1% 2% 3% 4% μεχρι και 8% yohimbine. Μιλαμε για τον "ξυλο" για το οποιο δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια ποση ποσοτηα σε yohimbine εχει μια κουταλια...παιζει ρολο και ο τοπος απο τον οποιο φυτωνει το δενδρο.. απλα η ποσοτητα που προανεφερα μας προστατευει απο να παρουμε μεγαλες δοσεις yohimbine.. επισης να πω οτι συγκριτικα με το χαπι ειναι καλυτερο διοτι δεν επηρεαζει τα νεφρα και το συκωτι στο βαθμο που το κανει το χαπι και περαν αυτου σε μορφη τσαγιου απορροφαται πολυ καλυτερα απο το χαπι...για οτιδηποτε αλλο στειλε μου! :toast:

ναι οκ δεν διαφωνω σε οτι κανει το τσαι.... βασικα δεν ξερω τι διαφορα εχουν γιατι εγω εχω κανει χρηση μονο της yohimbine hcl και οχι yohimbe σε τσαι

αλλα το θεμα ειναι πως λες 4-5 κουταλιες... λογικα μιλαμε για μερικα γρ (15+) λογικα... χωρις να γνωριζουμε την % σε yohimbine που εχει?

Βοτανολόγος
10-11-10, 16:26
ναι οκ δεν διαφωνω σε οτι κανει το τσαι.... βασικα δεν ξερω τι διαφορα εχουν γιατι εγω εχω κανει χρηση μονο της yohimbine hcl και οχι yohimbe σε τσαι

αλλα το θεμα ειναι πως λες 4-5 κουταλιες... λογικα μιλαμε για μερικα γρ (15+) λογικα... χωρις να γνωριζουμε την % σε yohimbine που εχει?

ειναι ασφαλης αυτη η ποσοτητα. οπουδηποτε και να πας θα σου πουν πως μια καλη ποσοτητα ειναι 4-5 κουταλιες υπαρχουν βεβαια και μερικοι μ...ακες που προτεινουν 7-10 κουταλιες για μενα οπως ειπα και πιο πανω η καλυτερη ποσοτητα ειναι 3εις κουταλιες (λιγο κατω απο το προτεινομενο) . Οσο για τα χαπια να πουμε στα παιδια (αυτο δεν ειναι για σενα ντεβηλ) πως καλο ειναι να κανουμε την ληψη σε τσαι διοτι τα herbal pils μπορει να ισχυριζονται οι φαρμακευτικες πως ειναι καλυτερα αλλα προκειμενου να τα επεξεργαστουν ωστε να συμπηκνωσουν τις ωφελιμες ουσιες μα και αλλα πολλα κανουν χρηση ουσιων οι οποιες δεν ειναι ιδιαιτερα διακριτες απο το σωμα μας..και φυσικα αυτες οι ουσιες δεν αναφερονται...για αυτο πολλα απο αυτα τα σκευασματα μπορει να απαγορευτουν... οχι απαραιτητα γιατι το οτι εχουν αναβολικη δραση η δεν ξερω εγω τι αλλο.. αλλα γιατι η επεξεργασια τους εχει γινει με "κακες" και πολλες φορες καρκινογονες ουσιες.. ειναι τραγικο να κανεις ληψη μιας ουσιας σε χαπι οι οποια εχει αντιοξειδωτικη δραση μα να ειναι επεξεργασμενη με καρκινογονες ουσιες:(

Βοτανολόγος
10-11-10, 17:32
παιδια παραθετω κατι που ειχα γραψει στην ενοτητα "φυσικοι λιποδυαλιτες"

ισως χρειαστει..


γεια σας παιδια ολοι οσοι απεχθανονται τον καφε (οπως εγω) μπορουν να πανε να παρουν σπορους γκουαρανα (οχι σκευσμα σε χαπια δεν κανει τπτ) θα σπασουν καμμια 10αρια και θα τους λαβουν σε μορφη αφεψηματος. Το γκουαρανα ειναι ενας καρπος ο οποιος περιεχει τεραστιες ποσοτητες καφεινης σε συγκριση με τον καφε και το τσαι, η οποια καφεινη απορροφαται σταδιακα και καλυτερα απο την καφεινη που περιεχει ο καφες.. ειναι ισχυρος φυσικος-φυτικος λιποδυαλιτης ο οποιος δεν επηρεαζει τον υπνο (αν γινεται η ληψη το αργοτερο 4ωρες πριν την βραδινη κατακλιση) προσοπικη μου αποψη ειναι να γινεται η ληψη πριν την προπονηση η το πρωι..το γκουαρανα βοηθαει σε αρκετους τομεις τον αθλητη για περισσοτερες πληροφοριες να δειτε εδω http://health-beauty-internet.blogsp...g-post_25.html
επισημαινω να μη κανετε ληψη σε μορφη χαπιου! να το παρετε στην αρχικη του μορφη (σπορος)

Andrikos
10-11-10, 18:07
Φίλε μου πόσα υπεύθυνο είναι να δίνεις συμβουλές για διεγερτικές ουσίες σε άτομα που δεν ξέρεις απολύτως τίποτα για το ιστορικό τους; Αν το παιδί που σε ρώτησε είναι ανήλικο, ή/και είναι παχύσαρκο ή/και παίρνει φαρμακευτική αγωγή ή άλλες ουσίες (π.χ.LSD ή κοκαΐνη) αυτό το ξέρεις;
Όλα για την e-δόξα;

Βοτανολόγος
10-11-10, 18:51
Φίλε μου πόσα υπεύθυνο είναι να δίνεις συμβουλές για διεγερτικές ουσίες σε άτομα που δεν ξέρεις απολύτως τίποτα για το ιστορικό τους; Αν το παιδί που σε ρώτησε είναι ανήλικο, ή/και είναι παχύσαρκο ή/και παίρνει φαρμακευτική αγωγή ή άλλες ουσίες (π.χ.LSD ή κοκαΐνη) αυτό το ξέρεις;
Όλα για την e-δόξα;

1ο οπως ειδες και πιο πανω αγαπητε φιλε δεν προωθω καποιο φαρμακευτικο σκευασμα μα μοναχα βοτανα ΝΟΜΙΜΑ τα οποια μας τα χαριζει απολοχερα η φυση και δεν χρειαζονται καποια ειδικη συνταγη για να τα προμηθευτεις οπως "βρυωνια" "γαλατσιδα" κλπ κλπ για να μην επεκταθω...

2ο η πλειονοτητα ολων οσων εχουν ιστορικο υγειας εχουν γνωση απο τους γιατρους τους το τι πρεπει να αποφευγουν και τι οχι...

3ο απευθυνομαι σε ενηλικες απο εκει και περα τα βοτανα που ανεφερα παρα πανω ειναι αδυνατο να βλαψουν καποιον ακομα και αν ειναι ανηλικος....

4ο τα παραπανω βοτανα ειναι φυσικα... αντι να καθεσαι και να ασχολεισαι μαζι μου
μπορεις να πας να "επιπληξεις" ανθρωπους που συνιστουν χημικα σκευασματα υψηλης επικινδυνοτητας τα οποια δεν εχουν σχεση με την ΦΥΣΗ...στα οποια οι ανηλικοι εχουν την ιδια προσβαση με αυτα...

5ο επιλεγω να παραμεινω ασημος (οχι νικολας) και δεν διαφημιζω το μπλογκ μου οποτε η δοξα σου ανηκει...

6ο οσο για αυτο το οποιο ειπες σχετικα με την "κοκα"... θαρρω πως αυτες οι κακες συνηθειες δεν ανηκουν ΕΔΩ...μεμονομενες περιπτωσεις σιγουρα θα υπαρχουν ισως εσυ να τα γνωριζεις γιατι διασκεδαζεις σε αναλογα μερη..και περαν αυτου ενας χρηστης κοκας δε θα αναλωνεται στην ευρεση ηπιων διεργετικων οπως (καφες, γκουαρανα , yohimbe, ginseg)

7o το counter του μπλογκ σου σγουρα θα γραψει απο αυτη σου την παρεμβαση 10 με 15 hits παραπανω.. σου ευχομαι να τα χαρεις οπως πρεπει....

8ο τωρα το αν σωθει ο κοκακιας κοβοντας τον καφε, και το γκουαρανα... δεν το γνωριζω...

9ο ευχαριστω για το ποστ σου... οπως φαινεται εχεις γνωσεις αρκετες.. πολυ πιθανο περισσοτερες απο μενα οποτε σιγουρα θα φανεις πιο χρησιμος στο "κυνηγι" ολων οσων πλασαρουν κακες ουσιες μη διακριτες απο το σωμα.

kostas_lamia
10-11-10, 18:57
Ε οκ μην μαλωνετε,εχετετ δικιο και οι δυο, τωρα σε περιπτωση ενος ανηλικου η ενος ατομου με πρόβλημα υγειας δεν του απαγορεύεται να μάθει , η γνωση δεν εχει ηλικια ,απο εκει και πέρα υπευθυνος ειναι εκεινος που θα εμπορευθει κατι σε ανηλικο η καποιος που ασθενεί και παιρνει οτι να ναι. Και αυτο το λέω ασχετως χημικου η φυσικου σκευάσματος. Και ο καφές ειναι κακός για εναν ανήλικο η εναν υπερτασικό.

Βοτανολόγος
10-11-10, 19:07
Ε οκ μην μαλωνετε,εχετετ δικιο και οι δυο, τωρα σε περιπτωση ενος ανηλικου η ενος ατομου με πρόβλημα υγειας δεν του απαγορεύεται να μάθει , η γνωση δεν εχει ηλικια ,απο εκει και πέρα υπευθυνος ειναι εκεινος που θα εμπορευθει κατι σε ανηλικο η καποιος που ασθενεί και παιρνει οτι να ναι. Και αυτο το λέω ασχετως χημικου η φυσικου σκευάσματος. Και ο καφές ειναι κακός για εναν ανήλικο η εναν υπερτασικό.


σαφως και εχει δικαιο... απλα να μη συγχεουμε τα πραγματα.... υπαρχουν πολυ χειροτερα για να καταπιαστει καποιος που στο τελος τελος απ'οτι βλεπω εχει την ιδια βουληση με μενα... το γκουαρανα και το yohimbe δεν ειναι mesobolic ουτε εφεδρινη.. μιλαμε για φυσικες ουσιες που καλο κανουν οχι κακο...

Andrikos
10-11-10, 19:14
1ο οπως ειδες και πιο πανω αγαπητε φιλε δεν προωθω καποιο φαρμακευτικο σκευασμα μα μοναχα βοτανα ΝΟΜΙΜΑ τα οποια μας τα χαριζει απολοχερα η φυση και δεν χρειαζονται καποια ειδικη συνταγη για να τα προμηθευτεις οπως "βρυωνια" "γαλατσιδα" κλπ κλπ για να μην επεκταθω...

2ο η πλειονοτητα ολων οσων εχουν ιστορικο υγειας εχουν γνωση απο τους γιατρους τους το τι πρεπει να αποφευγουν και τι οχι...

3ο απευθυνομαι σε ενηλικες απο εκει και περα τα βοτανα που ανεφερα παρα πανω ειναι αδυνατο να βλαψουν καποιον ακομα και αν ειναι ανηλικος....

4ο τα παραπανω βοτανα ειναι φυσικα... αντι να καθεσαι και να ασχολεισαι μαζι μου



Aν μία ουσία είναι νόμιμη ή/και φυσική αυτό δεν την κάνει ασφαλή. Τα πιο τοξικά δηλητήρια έρχονται από την μητέρα φύση (π.χ. στρυχνίνη,ρικίνη αφλατοξίνες).
Η προέλευση ή το νομικό καθεστώς μίας ουσίας δεν καθορίζει την ασφάλεια της. Η 1,3,7 τριμεθυλοξανθίνη (καφεΐνη) που βρίσκεται στην γκουαράνα είναι η ίδια με αυτή που βρίσκεται στα συμπληρώματα της bayer, η ίδια με αυτή που υπάρχει στον καφέ και θα προκαλέσει ταχυκαρδίες αν δεν υπάρχει σύνεση και γνώση. Λυπάμαι που η απάντηση σου ήταν σε προσωπικό επίπεδο και ξέφυγες από το θέμα, προφανώς δεν θα σε ακολουθήσω εκεί, αποχωρώ από το τόπικ.

Βοτανολόγος
10-11-10, 20:16
Aν μία ουσία είναι νόμιμη ή/και φυσική αυτό δεν την κάνει ασφαλή. Τα πιο τοξικά δηλητήρια έρχονται από την μητέρα φύση (π.χ. στρυχνίνη,ρικίνη αφλατοξίνες).
Η προέλευση ή το νομικό καθεστώς μίας ουσίας δεν καθορίζει την ασφάλεια της. Η 1,3,7 τριμεθυλοξανθίνη (καφεΐνη) που βρίσκεται στην γκουαράνα είναι η ίδια με αυτή που βρίσκεται στα συμπληρώματα της bayer, η ίδια με αυτή που υπάρχει στον καφέ και θα προκαλέσει ταχυκαρδίες αν δεν υπάρχει σύνεση και γνώση. Λυπάμαι που η απάντηση σου ήταν σε προσωπικό επίπεδο και ξέφυγες από το θέμα, προφανώς δεν θα σε ακολουθήσω εκεί, αποχωρώ από το τόπικ.

και το υδροχλορικο οξυ το ιδιο..και σε αυτο που σου εγραψα απαντησα και πριν.. μαλλον δεν το ειδες... οποιος εχει ευαισθησια με καποιες ουσιες το γνωριζει... απο τον γιατρο του... την γνωση την παιρνει κατα βαση απο εκει...


Υ.Γ

ωραιο σαητ αξιζε την διαφημιση...
εστω και αν αυτη κινηθηκε στα πλαισια μιας ανυποστατης επιθεσης..

Niiick
10-11-10, 20:19
Ωραιο τοπικ αλλα σε τι μαγαζια ψωνιζουμε τετοια βοτανα?

Andrikos
10-11-10, 20:30
και το υδροχλορικο οξυ το ιδιο..και σε αυτο που σου εγραψα απαντησα και πριν.. μαλλον δεν το ειδες... οποιος εχει ευαισθησια με καποιες ουσιες το γνωριζει... απο τον γιατρο του... την γνωση την παιρνει κατα βαση απο εκει...


Υ.Γ

ωραιο σαητ αξιζε την διαφημιση...
εστω και αν αυτη κινηθηκε στα πλαισια μιας ανυποστατης επιθεσης..

Η ιατρική δεν ασχολείται με τα βότανα και συμπληρώματα, είναι θέματα που πιο πολύ έχουν να κάνουν με διατροφολογία. Μερικά παιδιά που σπουδάζουν ιατροί εδώ μέσα το έχουν επιβεβαιώσει πολλές φορές .
Προσπάθησε να δεις πέρα από το ότι έχω ένα blog και το διαφημίζω , είναι άσχετο με αυτό που λέμε και σου θολώνει την κρίση.Ισως προφυλαχτείς από ποινικές συνέπειες. Σε περίπτωση στραβής γίνεσαι ηθικός αυτουργός.

Niiick
10-11-10, 20:33
Μαλιστα, δηλαδη το αρθο του σιτε στη διατροφη ογκου που λεει δε θυμαμαι 3 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο, αν καποιος εχει επιβαρυμενο ιστορικο και παθει οξεια νεφρικη ανεπαρκεια, θα υπαρχουν νομικες κυρωσεις στο φορουμ?

Δε γινονται ετσι αυτα τα πραγματα.

Mitsen
10-11-10, 20:57
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου... Υπάρχει κάτι-κάνα βότανο που να σε χαλαρώνει, να σε ηρεμεί όταν έχεις υπερένταση?

Πριν κάτι χρονια ένας φίλος μου που υπέφερε από υπερένταση έσταζε μερικές σταγόνες λεβάντας από ένα μπουκαλάκι στο μαξιλάρι τους λέγοντας μου ότι είναι πολύ ανακουφιστικό.

Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στα φαρμακεία...:unsure:

sTeLaKoS
10-11-10, 21:54
Mitsen ρίξε μια ματιά στο άρθρο για τα βότανα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6696).

Προτείνω χαμομήλι πριν τον ύπνο.

Mitsen
10-11-10, 21:57
Mitsen ρίξε μια ματιά στο άρθρο για τα βότανα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6696).

Προτείνω χαμομήλι πριν τον ύπνο.

ευχαριστώ!
Πολύ ενδιαφέρον thread, Θα το διαβάσω με την ησυχία μου!

jimmis44
10-11-10, 23:10
ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ ΑΥΤΑ
ΜΕΣΩ INTERNET Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Βοτανολόγος
11-11-10, 01:10
ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ ΑΥΤΑ
ΜΕΣΩ INTERNET Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ υπαρχουν αρκετα καταστηματα στην οδο αθηνας κοντα στην ομονοια και οχι μονο.. δεν ειναι δυσκολο να βρεις... επισης δε θα ηθελα να βαλω κανενα σαητ που πουλαει για ευνοητους λογους μα αν πατησεις στο γκουγκλ την λεξη " βοτανα" θα σου βγαλει ονλαιν καταστηματα.. :toast:

Βοτανολόγος
11-11-10, 01:14
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου... Υπάρχει κάτι-κάνα βότανο που να σε χαλαρώνει, να σε ηρεμεί όταν έχεις υπερένταση?

Πριν κάτι χρονια ένας φίλος μου που υπέφερε από υπερένταση έσταζε μερικές σταγόνες λεβάντας από ένα μπουκαλάκι στο μαξιλάρι τους λέγοντας μου ότι είναι πολύ ανακουφιστικό.

Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στα φαρμακεία...:unsure:

το χαμομηλι οπως σου εγραψαν ειναι η καλυτερη λυση! σε περιπτωση που εχεις εντονοτερες διαταραχες στον υπνο καλες λυσεις ειναι η βαλεριανα και η πασσιφλορα.. μα γι ανα τα παρεις καλο ειναι να σε δει καποιος ειδικος κα να σου τα προτεινει διοτι αν και ασημαντες ναρκωτικες ουσιες δεν παυουν να ειναι ναρκωτικες...

Βοτανολόγος
11-11-10, 01:18
Μαλιστα, δηλαδη το αρθο του σιτε στη διατροφη ογκου που λεει δε θυμαμαι 3 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο, αν καποιος εχει επιβαρυμενο ιστορικο και παθει οξεια νεφρικη ανεπαρκεια, θα υπαρχουν νομικες κυρωσεις στο φορουμ?

Δε γινονται ετσι αυτα τα πραγματα.

δεν εχεις αδικο σε αυτο που γραφεις... και περαν αυτου οποιος εχει επιβαρυμενο ιστορικο το γνωριζει απο τον ιατρο του και αποφευγει αυτες τις ουσιες... και επιτελους δεν μιλαμε ντοπες... για βοτανα μιλαμε...αλλα μερικοι εχουν ενα συμπλεγματικο παθος με το να λενε την τελευταια κουβεντα...και απο νομικα γνωριζουμε καλυτερα..αλλα δυστηχως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

PMalamas
11-11-10, 01:28
Γνωριζει κανεις το Tongat Ali?
H αλλιως long Jack.
Αυξανει τη φυσικη τεστο και λιμπιντο, απ οσο ξερω.
Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?
Κανει δουλεια?

Βοτανολόγος
11-11-10, 11:12
Γνωριζει κανεις το Tongat Ali?
H αλλιως long Jack.
Αυξανει τη φυσικη τεστο και λιμπιντο, απ οσο ξερω.
Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?
Κανει δουλεια?

γεια χαρα φιλε μου... δυστυχως δεν εχω ιδιαιτερη γνωση για το συγκεκριμενο βοτανο... μιας και δεν το εχω βρει σε μορφη βοτανου μα μονο χαπιου (και ως γνωστον ειμαι κατα των χαπιων) :green: ειναι βοτανο με ιδιαιτερα ισχυρη δραση και περαν αυτου οι ελαχιστες γνωσεις μου περιοριζονται στο οτι δεν ειναι ιδιαιτερα αθωο και ειναι προτιμοτερο να χορηγειται σε ολους οσους εχουν στυτικη δυσλειτουργια... αυτο μου εχει πει ο ανθρωπος απο τον οποιο αγοραζω βοτανα αυτο εχω διαβασει και στο ιντερνετ!

PMalamas
11-11-10, 12:25
Σε ευχαριστω πολυ

jimmis44
11-11-10, 13:49
ΒΡΗΚΑ ΥΟΗΙΒΕ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ!!
ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

jimmis44
11-11-10, 14:07
πως συνδιαζεται με το ιπποφαες?
ευχαριστω

Βοτανολόγος
11-11-10, 14:16
πως συνδιαζεται με το ιπποφαες?
ευχαριστω
ναι ειναι του γλυκου... το γιοχιμπε το κανεις τσαι οπως ειπα και πιο πανω το ιπποφαες απλα το τρως βαλε στο χερι σου 10 σπορους και φατους :green:

giannis64
11-11-10, 15:02
μιας και το συζητάμε το θέμα.. για πες, υπάρχει κάτι που βοηθά στην χωνεψη, και στην αύξηση της όρεξης?

jimmis44
11-11-10, 15:23
το ginseng πως το προμηθευόμαστε σε τι μορφή? και σε τι μορφή καταναλώνεται?
ευχαριστώ

Βοτανολόγος
11-11-10, 15:49
μιας και το συζητάμε το θέμα.. για πες, υπάρχει κάτι που βοηθά στην χωνεψη, και στην αύξηση της όρεξης?
η πιο κλασικη λυση ακουει στο ονομα "καρδαμο" ειναι ορεκτικο , διουρητικο , καθαριζει το αιμα, πλουσιο σε βιταμινη C , πλουσιο σε αλατα χρησιμα για τον οργανισμο ανοιγει την ορεξη αν γινει η ληψη σε μορφη εγχυματος και βοηθα στην δυσπεψια και τους κολικους εντερου το εγχυμα των σπορων του..
στην περσια αποτελουσε βασικη παιδικη τροφη και γενικα χρησιμοποιείτε κατά κόρων στην μαγειρικη! για περισσοτερα Γιαννη σου προτεινω να πας και σε καποιο βοταναδικο να ενημερωθεις εκτενεστερα :thumbup::thumbup:

Βοτανολόγος
11-11-10, 15:52
το ginseng πως το προμηθευόμαστε σε τι μορφή? και σε τι μορφή καταναλώνεται?
ευχαριστώ
Γεια χαρα Δημητρη! το τζινσεγκ το προμηθευομαστε σε μορφη ριζας.. η οποια ειναι κομμενη σε μικρα μικρα κομματακια...οι τροποι που μπορεις να το καταναλωσεις ειναι να το φας... η να το κανεις αφεψημα! (ειναι αρκετα πικρο)

Michaelangelo
12-11-10, 13:08
Δεν είναι απαραίτητο σε όλους όσους δίνουν πληροφορίες να και έχουν μεγαλύτερη γνώση από μας να κάνουμε επίθεση μονο για να το παίξουμε έξυπνοι. . Καμια δόξα δεν παίρνεις με ανωνυμία. Ο καθένας εδώ μέσα ρωτάει με δικη του ευθύνη (αλλιώς ότι και να ρωτάμε εδώ μέσα, είναι αχρείαστο μιας και δεν ξέρουν οι άλλοι) και τις πληροφορίες αυτές για κάποιον που θέλει να μάθει τις βρίσκω πολύ χρήσιμες.

Βοτανολόγε πολύ ωραίο thread, +1 από μένα!
Ήδη έχω διαβάσει μερικά ενδιαφέροντα, αλλα λόγω ότι δεν είμαι πολύ σχετικός με τα βότανα δεν έχω και να ρωτήσω, βλέπω από τις ερωτήσεις των άλλων!
Keep going! :D

Eddie
12-11-10, 13:34
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου... Υπάρχει κάτι-κάνα βότανο που να σε χαλαρώνει, να σε ηρεμεί όταν έχεις υπερένταση?

Πριν κάτι χρονια ένας φίλος μου που υπέφερε από υπερένταση έσταζε μερικές σταγόνες λεβάντας από ένα μπουκαλάκι στο μαξιλάρι τους λέγοντας μου ότι είναι πολύ ανακουφιστικό.

Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στα φαρμακεία...:unsure:


το χαμομηλι οπως σου εγραψαν ειναι η καλυτερη λυση! σε περιπτωση που εχεις εντονοτερες διαταραχες στον υπνο καλες λυσεις ειναι η βαλεριανα και η πασσιφλορα.. μα γι ανα τα παρεις καλο ειναι να σε δει καποιος ειδικος κα να σου τα προτεινει διοτι αν και ασημαντες ναρκωτικες ουσιες δεν παυουν να ειναι ναρκωτικες...

Εγω δοκιμασα βαλεριανα,πασιφλορα,λουιζα και μελισσοχορτο ξεχωριστα και ολα μαζι και αποτελεσμα δεν ειδα.Εβαλα μεχρι μια κουταλια της σουπας απ το καθενα σε ενα μεγαλο μπρικι με ζεστο νερο και τα αφησα για 10λεπτα μεχρ να βγει η ουσια.

Δοκιμασα πολλα βραδια με δοσολογιες και τροπο βρασιματος αλλα τιποτα,ακομα στο ντουλαπι τα εχω.

giannis64
12-11-10, 13:38
γνωριζουμε τιποτα για το Cissus ??

Βοτανολόγος
12-11-10, 13:47
Εγω δοκιμασα βαλεριανα,πασιφλορα,λουιζα και μελισσοχορτο ξεχωριστα και ολα μαζι και αποτελεσμα δεν ειδα.Εβαλα μεχρι μια κουταλια της σουπας απ το καθενα σε ενα μεγαλο μπρικι με ζεστο νερο και τα αφησα για 10λεπτα μεχρ να βγει η ουσια.

Δοκιμασα πολλα βραδια με δοσολογιες και τροπο βρασιματος αλλα τιποτα,ακομα στο ντουλαπι τα εχω.

βρε μη κανεις πειραματα με αυτα...:unsure: προσωπικα η βαλεριανα με πιανει ελεινα πολυ.. αλλ ακαι παλι δεν ειχα καλη ποιοτητα υπνου αν και μου εφερνε υπνηλια... καυ αυτο γιατι ειχα εντονο στρες... δες μη πασχεις απο τιποτα αναλογο...

Eddie
12-11-10, 13:52
βρε μη κανεις πειραματα με αυτα...:unsure: προσωπικα η βαλεριανα με πιανει ελεινα πολυ.. αλλ ακαι παλι δεν ειχα καλη ποιοτητα υπνου αν και μου εφερνε υπνηλια... καυ αυτο γιατι ειχα εντονο στρες... δες μη πασχεις απο τιποτα αναλογο...

Ε καλα,κατι ψιλοστρεσσακια και προβληματα τα εχω.Ποιος δε τα εχει σημερα αλλωστε??

Ο Γιαννης64 πχ που ειναι εφοπλιστης δεν εχει τετοια προβληματα,το μονο που το νοιαζει ειναι πως θα φαει τα λεφτα του και το ποδοσφαιρο:P

Παντως με μελατονινη και GABA(γαμα-αμινοβουτυρικο-οξυ) εχω δει διαφορα στην ποιοτητα του υπνου και στη διαρκεια.

Υ.Γ. Η υπογραφη σου τι λεει?Miles Davis,Chet Atkins,ο αλλος?:unsure:

Βοτανολόγος
12-11-10, 13:55
γνωριζουμε τιποτα για το Cissus ??
cissus μαλλον εννοεις τον κισσο... τα επιθεματα του ειανι καλα για το δερμα το βαμμα του για τον κοκκυτη σε δαγκωματα απο μερικα εντομα... απο εκει και περα εχει και αντιοξειδωτικη δραση... γιαννη αν ειναι θα ψαξω περισσοτερο...να ανοιξω και αλλα βιβλια

lef
12-11-10, 13:58
ωραιο thread φιλε:thumbup:
θα ηθελα να σ ρωτησω αν ξερεις κατι που μπορει να βοηθησει το συκωτι μιας και εχει λιγο αυξημενες τρανσαμανασες στις τελευταιες εξετασεις.:toast:

Βοτανολόγος
12-11-10, 14:02
Ε καλα,κατι ψιλοστρεσσακια και προβληματα τα εχω.Ποιος δε τα εχει σημερα αλλωστε??

Ο Γιαννης64 πχ που ειναι εφοπλιστης δεν εχει τετοια προβληματα,το μονο που το νοιαζει ειναι πως θα φαει τα λεφτα του και το ποδοσφαιρο:P

Παντως με μελατονινη και GABA(γαμα-αμινοβουτυρικο-οξυ) εχω δει διαφορα στην ποιοτητα του υπνου και στη διαρκεια.

Υ.Γ. Η υπογραφη σου τι λεει?Miles Davis,Chet Atkins,ο αλλος?:unsure:

οχι chet atkins μιλαω γι αεναν αλλο λευκο τον chet baker ;) ο αλλος ειναι ο Dizzy Gillespie !
προσωπικα την ποιοτητα του υπνου μου την διορθωσα οταν αρχισα να τρωω τεραστιες ποσοτητες σπανακι! ειναι φουλ σε μαγνησιο και ψευδαργυρο... και ειδα τρελη διαφορα...

giannis64
12-11-10, 14:07
γνωριζουμε τιποτα για το Cissus ??cissus μαλλον εννοεις τον κισσο... τα επιθεματα του ειανι καλα για το δερμα το βαμμα του για τον κοκκυτη σε δαγκωματα απο μερικα εντομα... απο εκει και περα εχει και αντιοξειδωτικη δραση... γιαννη αν ειναι θα ψαξω περισσοτερο...να ανοιξω και αλλα βιβλια

δες το γιατι δεν ειναι ο κισσος.

Βοτανολόγος
12-11-10, 14:10
ωραιο thread φιλε:thumbup:
θα ηθελα να σ ρωτησω αν ξερεις κατι που μπορει να βοηθησει το συκωτι μιας και εχει λιγο αυξημενες τρανσαμανασες στις τελευταιες εξετασεις.:toast:
ηπατικα βοτανα ειναι Χελώνη, Βερβερίδα, Λεπτάνδρα, Ίριδα, Μπόλντο, Ταραξάκο, φλοιός Χιόνανθου, Υδραστίδα, Βερβένα, Ευώνυμο, Διοσκορία και Αγριολάπαθο. απο εκει και περα αυτα μη φανταστεις πως θα σε κανουν καλα... το πιο σωστο ειναι να κανεις αποχη απ ολα οσα σε ωθησαν στο να χτυπισουν κοκκινα οι τρανσα... αυτα ειναι απλα μια εξτρα βοηθεια.. πηγαινε στο βοταναδικο της γειτονιας σου και ρωτα για αυτα και ρωτα και στα ποσα λεπτα ειναι καλο να τα βραζεις :toast:

Βοτανολόγος
12-11-10, 14:10
[QUOTE=Βοτανολόγος;274727]

δες το γιατι δεν ειναι ο κισσος.

οκ γιαννη θα το μελετησω!

noz1989
12-11-10, 14:13
οκ γιαννη θα το μελετησω!
Παντως, πολυ εκτιμω το οτι δεν το παιζεις ξερολας!!!

Καποιος αλλος στην θεση σου θα εκανε ενα copy/paste απο το google και θα το επαιζε και εξυπνος!! :thumbup:

Βοτανολόγος
12-11-10, 14:26
Παντως, πολυ εκτιμω το οτι δεν το παιζεις ξερολας!!!

Καποιος αλλος στην θεση σου θα εκανε ενα copy/paste απο το google και θα το επαιζε και εξυπνος!! :thumbup:

με τα ελληνικα βοτανα που λιγο πολυ τα ξερω περαν των βιβλιων εχω και καποια αρθρα που εχω αποθηκευσει μεσω του γκουγκλ...ειναι καλο εργαλειο το ιντερνετ αρκει να τα διασταυρωνεις τις πληροφοριες σου! τωρα σχετικα με αυτο το cissus δεν εχω γνωση οποτε μαλλον ανοητο θα ηταν να κανω ενα απλο copy paste:(:( σε ευχαριστω πολυ noz1989! :thumbup:

vAnY
12-11-10, 15:11
+1000 κι απο μενα για το thread σου....:thumbup:

NASSER
12-11-10, 15:15
με τα ελληνικα βοτανα που λιγο πολυ τα ξερω περαν των βιβλιων εχω και καποια αρθρα που εχω αποθηκευσει μεσω του γκουγκλ...ειναι καλο εργαλειο το ιντερνετ αρκει να τα διασταυρωνεις τις πληροφοριες σου! τωρα σχετικα με αυτο το cissus δεν εχω γνωση οποτε μαλλον ανοητο θα ηταν να κανω ενα απλο copy paste:(:( σε ευχαριστω πολυ noz1989! :thumbup:


To siccus αν δεν κανω λαθος απευθυνεται για αντιοξειδωτικη δραση.

Γιαννη64 μηπως απο καποιο σκευασμα αντιοξειδωτικο το βρηκες? Γενικα καλο ειναι να εχουμε υποψη τα αντιοξειδωτικα βοτανα, καθως στις μερες μας πιστευω ειναι τα πιο χρησιμα.

Βοτανολόγος
12-11-10, 15:52
+1000 κι απο μενα για το thread σου....:thumbup:

ευχαριστω! vany :):):) να σαι καλα!

Βοτανολόγος
12-11-10, 15:56
To siccus αν δεν κανω λαθος απευθυνεται για αντιοξειδωτικη δραση.

Γιαννη64 μηπως απο καποιο σκευασμα αντιοξειδωτικο το βρηκες? Γενικα καλο ειναι να εχουμε υποψη τα αντιοξειδωτικα βοτανα, καθως στις μερες μας πιστευω ειναι τα πιο χρησιμα.
απ' οσο εψαξα (λιγακι) ειναι ειδος κισσου... και γενικα ο κισσος εχει αντιοξειδωτικη δραση... τωρα απο εκει και περα θελει μελετη το πραγμα για να δουμε ακριβως και σιγουρα τι δραση εχει το συγκερκιμενο....
:rolf:

noz1989
12-11-10, 16:26
Νομιζω οτι εκτος απο αντιοξειδωτικη δραση, βοηθαει και στις αρθρωσεις!

Eddie
12-11-10, 16:28
Νομιζω οτι εκτος απο αντιοξειδωτικη δραση, βοηθαει και στις αρθρωσεις!

Σωστος!!!!Νομιζω οτι ειναι σε μπλεντακια μαζι με γλυκοζαμινη κλπ κι αν θυμαμαι καλα εχει ενα τετοιο η primaforce.

giannis64
12-11-10, 16:34
γνωριζουμε τιποτα για το Cissus ??


[QUOTE=giannis64;274714]γνωριζουμε τιποτα για το Cissus ??[/cissus μαλλον εννοεις τον κισσο... τα επιθεματα του ειανι καλα για το δερμα το βαμμα του για τον κοκκυτη σε δαγκωματα απο μερικα εντομα... απο εκει και περα εχει και αντιοξειδωτικη δραση... γιαννη αν ειναι θα ψαξω περισσοτερο...να ανοιξω και αλλα βιβλια






υπαρχει εδω ενα θεμα, αλλα ας μαθουμε τιποτα παραπανω αν ειναι δυνατων..

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2056

Devil
12-11-10, 16:37
υπαρχει εδω ενα θεμα, αλλα ας μαθουμε τιποτα παραπανω αν ειναι δυνατων..

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2056

δεν ψαχνεις καλα...:green::green::green:

εχει ποσταρει κατι μελετες ο therock εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10941&highlight=cissus

edit: οπα μ***κια ακυρο...λολ αυτο ειναι το σωστο...

giannis64
12-11-10, 16:39
τι λινκ ειναι ρε συ αυτο που ανεβασες? για τσεκαρε το..:unsure:

Βοτανολόγος
12-11-10, 16:47
[QUOTE=Βοτανολόγος;274727]






υπαρχει εδω ενα θεμα, αλλα ας μαθουμε τιποτα παραπανω αν ειναι δυνατων..

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2056


αυτο διαβαζω! :turtle::turtle::rolf::rolf:

giannis64
12-11-10, 16:52
Σε αυτές τις έρευνες, αποκαλύπτεται ότι δρα ο Κισσός σαν γλυκοκορτικοειδής ανταγωνιστής:
- Chopra SS, Patel MR, Gupta LP, Datta IC. Studies on Cissus quadrangularis in experimental fracture repair: effect on chemical parameters in blood Indian J Med Res. 1975 Jun;63(6):824-8.
- Chopra SS, Patel MR, Awadhiya RP. Studies of Cissus quadrangularis in experimental fracture repair : a histopathological study Indian J Med Res. 1976 Sep;64(9):1365-8

Ενώ σε αυτήν, πως δρουν οι γλυκοκορτικοειδείς ανταγωνιστές:
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14636157 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14636157)

Άρα με αυτά που παρέθεσα, βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Κισσός έχει αντι-γλυκοκορτικοειδείς ιδιότητες κάτι που είναι πολύ σημαντικό αφού προσφέρει αναβολική δράση, επειδή τα γλυκοκορτικοειδή και το πιο σημαντικό η κορτιζόλη πλην ότι είναι καταβολικά στα κόκκαλα είναι και στους μύες κάτι που ήδη έχει αποδειχθεί με έρευνες. Με το λίνκ που παρέθεσα παρουσιάζεται το μονομάτι μέσα από το οποίο δρουν τα γλυκοκορτικοειδή όσον αφορά τον μυικό καταβολισμό.

Συγνώμη Niiick, αν είναι λίγο πολύπλοκο όλο αυτό αλλά όπως είπα είναι πάρα πολύ περιορισμένη η βιβλιογραφία.


100 % ισχύουν. Έχω βιβλιογραφία μπόλικη για το συγκεκριμένο. Το έχω ψάξει σε περίπτωση που το χρειαστώ μελλοντικά. Γενικά αυτό το εκχύλισμα άρχισαν να το ερευνούν κάπου στις αρχές του '60 και για περίπου μια 10ετία αλλά για κάποιο λόγο σταμάτησαν και από κει και πέρα κάπως ξαναήλθε στην επιφάνεια στις αρχές του '00.
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που αποδεικνύουν:
- την πολύ ευεγερτική του δράση στην ανάρρωση των κοκκάλων σε μεγάλο βαθμό ταχύτητος κιόλας λόγο του ότι δρα σαν γλυκοκορτικοειδής ανταγωνιστής(αρκετά αποτελεσματικό σε ασθενείς με οστεοπόρωση ή με τραυματισμούς αντίστοιχους)
- έχει ανδρογονική δράση
- είναι πλούσιο σε αντιοξειδωτικά
- έχει ιδιότητες που παραπέμπουν σε αντιφλεγμονώδη και παυσίπονα(χωρίς να έχει γίνει κατανοητός στους επιστήμονες ο ακριβής μηχανισμός δράσης)
- βοηθάει στην απώλεια βάρους(και έχει μια έρευνα που προσθέτει ότι έχει ευγερτικά αποτελέσματα στην βελτίωση του καρδειαγγειακού)
- πολύ καλό γαστροπροστατευτικό( ιδιαίτερα ευεγερτικό για το έλκος)

Λόγο του ότι δεν έχουν γίνει πολλές έρευνες σε αυτό, το γεγονός ότι είναι πολυ ευεγερτικό με εμφανή αποτελέσματα από τις πρώτες μέρες χρήσης στην υγεία των αρθρώσεων και των τενόντων προκύπτει κατά βάση από τις εμπειρίες χρηστών. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει έρευνα με στόχο την βελτίωση της υγείας των αρθρώσεων, που να αποδεικνύεται και επίσημα το πόσο βοηθάει.
Το συγκεκριμένο προϊόν έχει λάβει πολύ καλές κριτικές !
Υ.Γ. Ότι αναφέρω παραπάνω μπορώ να το στηρίξω, όποιος θέλει αποδείξεις.


τελικα για τον κισσο μιλαμε?

Βοτανολόγος
12-11-10, 16:57
τελικα για τον κισσο μιλαμε?


μιλαμε για το Cissus quadrangularis ειδος κισσου απο την κευλανη..οχι τον συμβατικο ελληνικο κισσο :(

giannis64
12-11-10, 16:59
μιλαμε για το Cissus quadrangularis ειδος κισσου απο την κευλανη..οχι τον συμβατικο ελληνικο κισσο :(

αα γιαυτο αυτοι εκει κατω ειναι ολοι μονημα γραμμωμενοι, και η αντοχη τους χτυπαει μονημα κοκκινο..:P

Βοτανολόγος
12-11-10, 17:02
αα γιαυτο αυτοι εκει κατω ειναι ολοι μονημα γραμμωμενοι, και η αντοχη τους χτυπαει μονημα κοκκινο..:P

χαχαχα αυτες οι χωρες "γεννανε" τα καλυτερα...απλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι δεν ειναι επιφοβα ολα αυτα..για αυτο θελει χοντρη μελετη το πραμα :turtle:

Βοτανολόγος
12-11-10, 17:38
παιδια σε περιπτωση σας περιτριγυριζει πυρετος κλπ κλπ μια καλη λυση ειναι αφεψημα φυλλων απο αχιλλειο τα φυλλα αυτού του βοτάνου ενισχύουν το ανοσοποιητικό συστημα, καταπολεμα τις φλεγμονες και βοηθουν στη ρυθμιση του μεταβολισμου. το αχιλλειο ειναι ιδιαιτερα καλο όταν εχουμε πυρετο με ατονια αλλα και μειωμενη ορεξη μιας και εχει τονοτικη δραση!

Devil
12-11-10, 17:45
παιδια σε περιπτωση σας περιτριγυριζει πυρετος κλπ κλπ μια καλη λυση ειναι αφεψημα φυλλων απο αχιλλειο τα φυλλα αυτού του βοτάνου ενισχύουν το ανοσοποιητικό συστημα, καταπολεμα τις φλεγμονες και βοηθουν στη ρυθμιση του μεταβολισμου. το αχιλλειο ειναι ιδιαιτερα καλο όταν εχουμε πυρετο με ατονια αλλα και μειωμενη ορεξη μιας και εχει τονοτικη δραση!

αυτο το αχιλλειο ειναι η echinacea???

νομιζω κατι ειχα ακουσει οτι σου ανοιγει την ορεξη... (ακους γιαννη??!!)

σε σταγωνες ξερεις δοσολογια?

giannis64
12-11-10, 17:54
ακουω & διαβαζω...;)

Eddie
12-11-10, 17:58
Ειχα ρωτησει και γω τον bane για την εχινακεα και μου ειπε οτι δουλευει.

Devil
12-11-10, 18:04
Ειχα ρωτησει και γω τον bane για την εχινακεα και μου ειπε οτι δουλευει.

δοσεις κτλ κτλ???

kostas_lamia
12-11-10, 18:23
Εγω δοκιμασα βαλεριανα,πασιφλορα,λουιζα και μελισσοχορτο ξεχωριστα και ολα μαζι και αποτελεσμα δεν ειδα.Εβαλα μεχρι μια κουταλια της σουπας απ το καθενα σε ενα μεγαλο μπρικι με ζεστο νερο και τα αφησα για 10λεπτα μεχρ να βγει η ουσια.

Δοκιμασα πολλα βραδια με δοσολογιες και τροπο βρασιματος αλλα τιποτα,ακομα στο ντουλαπι τα εχω.

Μπορεις να δοκιμασεις και chivas reagal σε δοσολογια 1,5 με 2 λιτρα,πιστευω θα βοηθησει στον υπνο :)

Eddie
12-11-10, 20:58
δοσεις κτλ κτλ???


Της power health (που δεν προτεινει ο bane) τωρα δοσεις δε θυμαμαι,θα κοιταξω και θα σου πω.



Μπορεις να δοκιμασεις και chivas reagal σε δοσολογια 1,5 με 2 λιτρα,πιστευω θα βοηθησει στον υπνο :)

Λογικα ναι,αλλα προτιμω jack&amaretto :turtle:

Βοτανολόγος
14-11-10, 14:42
παιδια εκτακτως θα φυγω ταξιδι 7 μερες θα τα πουμε οταν επανελθω!

Βοτανολόγος
14-11-10, 14:43
αυτο το αχιλλειο ειναι η echinacea???

νομιζω κατι ειχα ακουσει οτι σου ανοιγει την ορεξη... (ακους γιαννη??!!)

σε σταγωνες ξερεις δοσολογια?
α το αχιλλειο δεν ειναι echinachia!!!

jimmis44
23-11-10, 14:45
touche pu erh? ξέρει κανείς για το τσάι αυτό?
λένε ότι είναι πολύ καλός λιποδιαλυτής

kostas_lamia
30-11-10, 23:49
Πρασινο τσαι ,μαζι με yohina τσαι και l-carnitine kata thn diarkeia της προπονησεισ και καφεινη πριν(2πλο εσπρεσακι ). θα παιξει ο συνδυασμος λετε?

Doctorg
12-10-11, 15:18
Καταφεύγετε σε εξαντλητικές δίαιτες; Έχετε συνηθίσει τον οργανισμό σας σε λίπη; Ανήκετε στην ομάδα… υψηλού κινδύνου για ιώσεις και λοιμώξεις, τώρα που ο καιρός «κρυώνει» και τα μακρυμάνικα βγαίνουν από τη ντουλάπα;
Η σωστή διατροφή αποτελεί - διαχρονικά - σημαντικό παράγοντα για την καλή λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος. Βότανα, ρίζες και φυτά, της ελληνικής υπαίθρου και όχι μόνον, συγκαταλέγονται από καιρό στο φυσικό αυτό οπλοστάσιο, πωλούμενα σε φαρμακεία και εξειδικευμένα καταστήματα.

Εχινάκεια: άγνωστη πριν από μερικά χρόνια στην ελληνική κοινωνία, η εχινάκεια είναι από τα πλέον δημοφιλή βότανα στην αντιμετώπιση των ιώσεων και της γρίπης. Διαθέτει ισχυρή αντιμικροβιακή και αντικαταρροϊκή δράση και θεωρείται πολύ δραστική στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού.

Θα τη βρείτε σε διάφορες μορφές: ως ρίζα, βάμμα ή ως αποξηραμένη δρόγη σε κάψουλα. Παρά το γεγονός ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έγχυμα, συνιστάται - ως πιο δραστική - σε βάμμα. Για προληπτικούς λόγους, συστήνεται καθημερινή χρήση για 10 έως 20 ημέρες το μήνα, με μια δεκαήμερη διακοπή προτού αρχίσετε ξανά τη λήψη της.

Θέλει πάντως προσοχή η χρήση της! Η λήψη για παρατεταμένα διαστήματα μπορεί να προκαλέσει αύξηση των λευκών αιμοσφαιρίων και κάμψη του ανοσοποιητικού.

Pau d'arco: πρόκειται για τον φλοιό φυτού στη Νότια Αμερική,ο οποίος και ενισχύει την άμυνα του οργανισμού. Η δράση του είναι τόσο προληπτική, όσο και θεραπευτική. Θα το βρείτε στα φαρμακεία, είτε ως βάμμα ή σε κάψουλες, καθώς και σε καταστήματα βοτάνων. Μπορείτε, επίσης, να το χρησιμοποιήσετε ως αφέψημα βράζοντας τον αποξηραμένο φλοιό μαζί με νερό, για περίπου 10 λεπτά. Καλό είναι να μην το χρησιμοποιείτε για περισσότερο από μία συνεχόμενη εβδομάδα, εκτός και αν λάβετε διαφορετικές οδηγίες από τον γιατρό που σας παρακολουθεί.

Astragalus: βότανο με αντιοξειδωτική δράση κατά των ελεύθερων ριζών, το οποίο έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος. Στα ελληνικά λέγεται «Αστράγαλος ο Μεμβρανώδης», ενώ στην κινεζική βοτανοθεραπεία αναφέρεται ως «Huang qi». Σύμφωνα με την παραδοσιακή κινεζική ιατρική, βελτιώνει την ανοδική κίνηση της ενέργειας στο σώμα, ενισχύει το στοιχείο της φωτιάς και επιφέρει τόνωση, έλκοντας το γιανγκ προς τα πάνω.

Η πιο συνηθισμένη μορφή του, είναι σε κάψουλες, μπορείτε ωστόσο να χρησιμοποιήσετε και την αποξηραμένη ρίζα του για να φτιάξετε αφέψημα (περίπου 9-12 γρ. του βοτάνου για 1 κούπα νερό). Πίνετε το για περίπου 3 εβδομάδες, με 1 εβδομάδα διακοπής στο τέλος του μήνα.

Προσοχή! Δεν πρέπει να το καταναλώνετε αν έχετε ανεβάσει πυρετό, καθώς ενδέχεται να εντείνει τα συμπτώματα της αρρώστιας. Χρησιμοποιήστε το προληπτικά ή στην ανάρρωση.

Γλυκόριζα: μπορείτε - για προληπτικούς λόγους - να πίνετε αφέψημα γλυκόριζας μία φορά την ημέρα. Στα φαρμακεία θα τη βρείτε ως βάμμα -που είναι πιο δραστικό -, ενώ κυκλοφορούν και καραμέλες για τον πονόλαιμο και τον βήχα. Η γλυκόριζα σε βάμμα ή ως συστατικό μείγματος (που καθορίζεται από το γιατρό σας) χρησιμοποιείται κυρίως για να αντιμετωπίσει συμπτώματα ασθένειας που έχει ήδη εκδηλωθεί. Η χρήση της θα πρέπει να αποφεύγεται από άτομα με υψηλή αρτηριακή πίεση.

Πρόπολη: μολονότι το θαυματουργό αυτό μείγμα κηρωδών και ρητινωδών ουσιών, που αποτελεί την αποκλειστική τροφή της βασίλισσας μέλισσας, είναι γνωστό εδώ και χιλιάδες χρόνια, εν τούτοις μόλις τις τελευταίες δεκαετίες μελετήθηκαν συστηματικά οι ιδιότητές του.

Πρόκειται για πολυδύναμη δρόγη με αντιοξειδωτική και αντιβιοτική δράση που αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τους ιούς, τόσο σε προληπτικό επίπεδο όσο και κατά την εκδήλωσή τους. Ως εκχύλισμα θεωρείται ιδανικό για γαργάρες και ψεκασμούς του λαιμού, για την απομάκρυνση των μικροβίων. Κυκλοφορεί επίσης σε σκόνη και μπορείτε να διαλύετε 1 κουταλάκι του γλυκού σε 1 φλιτζάνι ζεστό νερό και να το πίνετε κάθε μέρα.

Ginseng: το σιβηριανό ginseng δεν αυξάνει ιδιαίτερα την πίεση -αντίθετα με το κοινό ginseng - και θεωρείται πολύ αποτελεσματικό στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος. Για να το χρησιμοποιήσετε ως αφέψημα, βράστε τη ρίζα (μαζί με το νερό). Μπορείτε να καταναλώνετε 1-2 φλιτζάνια την ημέρα για 1 μήνα. Μπορείτε να το συναντήσετε επίσης σε κάψουλες.

Schisandra: καρπός που χρησιμοποιείται στην παραδοσιακή κινεζική ιατρική, ο οποίος όμως τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιείται ευρέως και στη δυτική ιατρική. Είναι ευεργετικός στη λειτουργία των πνευμόνων και του ανοσοποιητικού συστήματος. Μπορείτε να βρείτε αυτούσιο τον καρπό και να τον βράσετε ως αφέψημα (περίπου 9 γρ. για 1 φλιτζάνι νερό) ή να τον προμηθευτείτε σε ταμπλέτες. Ως αφέψημα, χρησιμοποιήστε το καθημερινά, για μικρά χρονικά διαστήματα.

Ganoderma: κινεζικό μανιτάρι, ιδανικό για την τόνωση του οργανισμού. Θα το βρείτε σε αποξηραμένες φλοίδες, τις οποίες θα βράσετε (περίπου 9 γρ.) μαζί με 1 φλιτζάνι νερό. Μπορείτε να το πίνετε κάθε μέρα.

Σπιρουλίνα: το θαυματουργό φύκι, που θεωρείται και πλήρης τροφή. Περιλαμβάνει όλα τα βασικά αμινοξέα, περισσότερες από εκατό - πολύτιμες για τον οργανισμό - θρεπτικές ουσίες, αντιοξειδωτικά στοιχεία, μεγάλη ποσότητα σιδήρου και πρωτεΐνης.

Θα τη βρείτε σε σκόνη, νιφάδες, κάψουλες ή σιρόπι. Ως σκόνη ή σε νιφάδες μπορείτε να τη διαλύσετε σε χυμό ή στο φαγητό (προσέξτε να μην είναι καυτό, γιατί ενδέχεται να χάσει μέρος των θρεπτικών της συστατικών).

Φασκόμηλο: είναι γνωστό και ως βότανο της μακροζωίας. Τα συστατικά του δρουν ενάντια στις ελεύθερες ρίζες και συστήνεται ιδιαίτερα για την τόνωση της άμυνας του οργανισμού. Θα το βρείτε κυρίως σε αποξηραμένη μορφή. Μπορείτε να πίνετε ένα ποτήρι ρόφημα φασκόμηλο, αφού πρώτα ρίξετε μερικά από τα φύλλα του σε ζεστό νερό και το αφήσετε λίγα λεπτά να ελευθερώσει τα αιθέρια έλαιά του.

Τσάι του βουνού: δεν υπάρχει έλληνας που να μην το ξέρει, λίγοι ωστόσο γνωρίζουν την ισχυρή αντιφλεγμονώδη δράση του_ μαζί με το φασκόμηλο, θεωρείται από τα ροφήματα που ενισχύουν το ανοσοποιητικό και αντιμετωπίζουν τις ιώσεις και τα κρυολογήματα.

Μπορείτε να πίνετε ένα φλιτζάνι τσάι καθημερινά και μάλιστα για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα από ό,τι συνήθως συστήνεται για τα περισσότερα βότανα. Εναλλακτικά, μπορείτε να χρησιμοποιείτε πράσινο τσάι, που είναι γνωστό για τις αντιοξειδωτικές του ιδιότητες.

Μόνο με την συμβουλή του γιατρού


Συμβουλευθείτε τον παθολόγο σας, προτού δοκιμάσετε τη λήψη βοτάνων, εκχυλισμάτων και ροφημάτων. Ρωτήστε τον και για τη δοσολογία τους. Μην τα χρησιμοποιείτε σε περίπτωση εγκυμοσύνης, ούτε φυσικά εάν βρίσκεστε σε αγωγή ανοσοκαταστολής.

πηγή: http://www.tovima.gr/health-fitness/article/?aid=422315&h1=true

zakoni
25-10-11, 21:32
ναι ειναι του γλυκου... το γιοχιμπε το κανεις τσαι οπως ειπα και πιο πανω το ιπποφαες απλα το τρως βαλε στο χερι σου 10 σπορους και φατους :green:

επιτρεψτε μου να κανω μια παραθεσι και να πω οτι το ιπποφαεσ βγαινει σε πολλεσ μορφες στην αγορα . αλλα το σιμαντικοτερο και το αποτελεσματικοτερο ειναι το ελαιο του ιπποφαεσ. ..

Devil
26-10-11, 03:46
επιτρεψτε μου να κανω μια παραθεσι και να πω οτι το ιπποφαεσ βγαινει σε πολλεσ μορφες στην αγορα . αλλα το σιμαντικοτερο και το αποτελεσματικοτερο ειναι το ελαιο του ιπποφαεσ. ..

αν και κανονικα θα επρεπε να το στηριζω.... το ιπποφαες δεν εχει νοημα υπαρξης....

οκ ναι δεν διαφωνω εχει ενα σορο καλουδια μεσα αλλα οι δοσεις ειναι για μυγα....... οποτε το κοστος ανεβαινει παρα πολυ....

luckyseven
26-10-11, 04:16
αν και κανονικα θα επρεπε να το στηριζω.... το ιπποφαες δεν εχει νοημα υπαρξης....

οκ ναι δεν διαφωνω εχει ενα σορο καλουδια μεσα αλλα οι δοσεις ειναι για μυγα....... οποτε το κοστος ανεβαινει παρα πολυ....

Καλό είναι αλλά όπως είπες οι ποσότητες των βιταμινών είναι για μύγες οπότε πρέπει να φας μεγάλη ποσότητα για να πάρεις κάτι και μαζί και τα κουκούτσια του που έχουν και αυτά οφέλη αλλά είναι ολίγον σκληρά.Εγώ τρώω μαζί με το πρωινό (αν σηκωθώ πρωί) και βάζω κατεψυγμένα ιπποφαές μύρτιλο φραγκοστάφυλλο ξινόμουρο με την βρώμη και δεν το καταλαβαίνεις το κουκουτσάκι που έχει γιατί το τρως.Και η σπιρουλίνα αν θυμάμαι καλά δεν έχει μεγάλες ποσότητες βιταμινών ή κάνω λάθος?

Devil
26-10-11, 04:20
Καλό είναι αλλά όπως είπες οι ποσότητες των βιταμινών είναι για μύγες οπότε πρέπει να φας μεγάλη ποσότητα για να πάρεις κάτι και μαζί και τα κουκούτσια του που έχουν και αυτά οφέλη αλλά είναι ολίγον σκληρά.Εγώ τρώω μαζί με το πρωινό (αν σηκωθώ πρωί) και βάζω κατεψυγμένα ιπποφαές μύρτιλο φραγκοστάφυλλο ξινόμουρο με την βρώμη και δεν το καταλαβαίνεις το κουκουτσάκι που έχει γιατί το τρως.Και η σπιρουλίνα αν θυμάμαι καλά δεν έχει μεγάλες ποσότητες βιταμινών ή κάνω λάθος?

οχι δεν κανεις λαθος.... απλα θεωρω κοροιδια να πληρωνεις τετοιες τροφες πανακριβα....

μονο σε περιπτωσεις που το βρεις σε πολυ καλη τιμη... τοτε οκ ειμαι συμφωνος για την χρηση του... απλα και μονο για το εφε...

luckyseven
26-10-11, 04:30
οχι δεν κανεις λαθος.... απλα θεωρω κοροιδια να πληρωνεις τετοιες τροφες πανακριβα....

μονο σε περιπτωσεις που το βρεις σε πολυ καλη τιμη... τοτε οκ ειμαι συμφωνος για την χρηση του... απλα και μονο για το εφε...

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρείς φθηνά έκτος και αν τα καλλιεργείς (σπιρουλίνα λίγο δύσκολο νομίζω μόνο ένας έχει παραγωγή σπιρουλίνας).Το ιπποφαές ευβοίας έχει 20 ευρώ και κάπου εκεί κυμαίνεται και η σπιρουλίνα απλά κάποιος που προτιμά τα φυσικά προιόντα θα τα αγοράσει.Το κατεψυγμένο ιπποφαές έχει γύρω στα 3 ευρώ ε και στο πρωινό πάει απλά πρέπει να φας τα κουκούτσια γιατί απο αυτά βγαίνει το έλαιο που βάζουν στις κάψουλες.

zakoni
24-12-11, 22:19
αν και κανονικα θα επρεπε να το στηριζω.... το ιπποφαες δεν εχει νοημα υπαρξης....

οκ ναι δεν διαφωνω εχει ενα σορο καλουδια μεσα αλλα οι δοσεις ειναι για μυγα....... οποτε το κοστος ανεβαινει παρα πολυ....

απο τιν στιγμη που εχει πανω απο 190 βιταμινεσ-αμινοξεα. λογικο ειναι να ειναι σε μικρες ποσοτιτες. αλλα συμφωνα με μελετι που εχει γινει εχει αποδειχτη οτι πρεπει να χρισιμοποιητε ωσ θεραπεια για ενα μηνα καθε εξι μηνες .

venom1987
25-02-12, 22:58
ερωτηση :

το ιπποφαες εξιζει να το παιρνουμε??? προσφαιρει τπτ???

Lao
25-02-12, 23:39
ερωτηση :

το ιπποφαες εξιζει να το παιρνουμε??? προσφαιρει τπτ???

Όχι.

zakoni
25-03-12, 19:43
εχω προμηθευτη με γερανιο και ζινκο διλοβο σε μορφες βοτανου .. ΑΠΟΡΙΑ οι δοσολογια και ο ρολοσ τους