PDA

Επιστροφή στο Forum : vegeterian



chalkida
13-11-10, 11:17
geias sas paidia
eimai kainourios kai tha ithela mia voithia
asxoloume me ta vari edo aki ligo kairo,kaim tha ithela mia voithia oso afora to thema diatrofis gia gramosi
i diafora mou me sxedon olous edo mesa einai oti eimai vegan kai den mporo an trefome me kreata gala kai genika oti zoiko
mipos mporeite na me voithisete sto thema tis diatrofis gia gramosi;
eyxaristo poly

****γραφε ελληνικα, ειναι κανονας του φορουμ.mods team****

PMalamas
13-11-10, 13:14
ΠΛΗΡΕΙΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ: Αυγό, αλλαντικά, αρνί, βοδινό, γαλοπούλα, κοτόπουλο, μοσχάρι, σόγια, συκώτι, χοιρινό, ψάρι.

ΑΤΕΛΕΙΣ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ: Αρακάς, δημητριακά, ζυμαρικά, κουάκερ, μακαρόνια, ξηροί καρποί, όσπρια, σιτάρι, τραχανάς, φυστικοβούτυρο, ρύζι.

ΠΛΗΡΕΙΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ: Αρακάς + κρέας, ζυμαρικά + τυρί, κουάκερ + γάλα, μακαρόνια + τριμ. τυρί, ξηροί καρποί + γιαούρτι, όσπρια + γιαούρτι, όσπρια + κρέας, όσπρια + μαύρο ψωμί, όσπρια + τυρί, ρύζι + αρακάς, τραχανάς + χοιρινό.

jimmy007
15-11-10, 20:14
Πρέπει να βρεις τι συνδυασμούς φυτικών πηγών πρωτεινών πρέπει να κάνεις για να παίρνεις και τα 20 απαραίτητα αμινοξέα σε μία ικανοποιητική ποσότητα(δεν θα πω ακριβώς γιατί οι γνώμες διαφέρουν πάνω σε αυτό). Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις συμπληρώματα πρωτείνης κατάλληλα για χορτοφάγους...

Devil
15-11-10, 20:20
vegan ε? ουτε καν vegeterian.... αχχχχ δυσκολα τα πραγματα

λοιπον... αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να φας οτι προερχετε απο ζωα/ψαρια ε?

δλδ γαλα αυγα κτλ κτλ καμια σχεση

αρα μαλλον σε βλεπω να τρως πολλα μα παρα πολλα οσπρια και αμα θες τσεκαρε για καμια φυτικη πρωτεινη θα σε βοηθησει να συμπληρωνεις την ημερισια ποσοτητα

Marine
16-11-10, 10:55
τι vegan και μπαρουφες...αμα δεν φαει εκει το 9 μηνων κατσικακι να γουσταρει δεν προκειται να καταλαβει τιποτα..:)

Mitsen
16-11-10, 11:05
Δεν νομίζω να πετύχει τίποτα τρώγοντας μονο φυτικά!:(

Καλά πως την παλεύεις? λαχανικά και όσπρια καταναλώνεις μονο?
Δηλαδή νηστεύεις όλο το χρόνω?:P

Από σαβούρα τρως δαμασκηνό του κουταλιού?:unsure:

je666
16-11-10, 11:48
νταξ αφου ειναι vege και πιστευει σε αυτο δεν μπορει να ακολουθει την διατροφη που θα καναμε εμεις.. εγω το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι για μυικο ογκο θες πρωτεινη για να τρεφονται οι μυς.. ανεπιφυλακτα μια προτεινη στην αρχη καθαρη

Devil
16-11-10, 13:22
νταξ αφου ειναι vege και πιστευει σε αυτο δεν μπορει να ακολουθει την διατροφη που θα καναμε εμεις.. εγω το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι για μυικο ογκο θες πρωτεινη για να τρεφονται οι μυς.. ανεπιφυλακτα μια προτεινη στην αρχη καθαρη εγω θα σου προτινα να προσθεσεις και υδατανθρακες δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη γιατι αν δεν τρως κρεας εδω και καιρο οι μυς σου θα ειναι σχετικα μικροι για να δεις ομοιομορφη γραμμωση και αναπτυξη μυ..

εε... τι λες?

je666
16-11-10, 13:30
κουταμαρες το εγραψα στην βιασυνη μου ηθελα να πω να παρει μια καθαρη πρωτεινη μιας και θελει γραμμωση , και στο μελλον αν θελει να βαλει ογκο να τρωει και ρυζι αλλα να παρει και συμπληρωματα υδατανθρακων και για ογκο και για ενεργεια σορρυ δεν καταλαβα καν τι εγραψα πριν το διαβασα και δεν εβγαλα ουτε εγω νοημα το κανω εδιτ

GyM=life
16-11-10, 13:54
τι vegan και μπαρουφες...αμα δεν φαει εκει το 9 μηνων κατσικακι να γουσταρει δεν προκειται να καταλαβει τιποτα..:)

ε πως αμα δεν φαει ενα ζυγουρι δν λεει :green::green::green::green:

Devil
16-11-10, 13:55
κουταμαρες το εγραψα στην βιασυνη μου ηθελα να πω να παρει μια καθαρη πρωτεινη μιας και θελει γραμμωση , και στο μελλον αν θελει να βαλει ογκο να τρωει και ρυζι αλλα να παρει και συμπληρωματα υδατανθρακων και για ογκο και για ενεργεια σορρυ δεν καταλαβα καν τι εγραψα πριν το διαβασα και δεν εβγαλα ουτε εγω νοημα το κανω εδιτ

γιατι δεν το εκανες εντιτ να το γραψεις με την ησυχια σου... καλα τεσπα

δεν μπορει να παρει whey η' αλλη πρωτεινη που προερχετε απο γαλα...ειναι vegan

je666
16-11-10, 14:42
εγω προσωπικα στο γυμναστηριο που πηγαινα ειχαμε εναν ο οποιος για να σηκωσει ομους 5κιλα ηθελε βοηθεια , το χερι του ηταν σκετο κοκαλο λιγο μυς..
φιλε να σε ρωτησω κατι για ποιο λογο εγινες vege?

lila_1
16-11-10, 16:42
Για ποιο λογο να ειναι κανεις vegan?
(και vegeterian)
...

Mitsen
16-11-10, 21:38
ε πως αμα δεν φαει ενα ζυγουρι δν λεει :green::green::green::green:

τι είναι αυτό?:unsure:

Adinamos
21-11-10, 00:44
Για ποιο λογο να ειναι κανεις vegan?
(και vegeterian)
...

Σε διαφορα σαιτ επικαλουνται λογους υγειας του στυλ λιγοτερη χοληστερινη και αρτηριακη πιεση αλλα εγω ξερω να σου πω ακριβως το γιατι.....
...Για να πουλει και καμια Soy protein η Optimum :green:

Gaspari
21-11-10, 15:10
τι είναι αυτό?:unsure:

Ούτε κατσίκι, ούτε τράγος.. Κάτι ενδιάμεσο.. :puke:
Μόνο βραστό γίνεται.. Χάλι μαύρο.. Και εκτός της άλλης, βρωμάει.
Δεν έχω δοκιμάσει κ ούτε πρόκειται. :puke:

s0k0s
10-09-13, 20:43
http://vegnews.com/articles/page.do?pageId=6086&catId=5 :weights: