PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσικα μεταπροπονητικα ροφήματα



6packman
14-11-10, 10:19
Παιδια καλημερα.θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε καποια ροφηματα για shaker ''φυσικα'' για μετα την προπονηση που μπορω να τα κανω στο μπλεντερ η οτι αλλο δεκτο πλουσια σε πρωτεινη:toast: ευχαριστω πολυ!

StefPat
14-11-10, 11:21
βρώμη-μπανάνα-γάλα-μέλι
(η πρωτείνη όση είναι, θα'ναι απ'το γάλα κυρίως)

βάλε κι 1 λίτρο αν είναι μεταπρόπ. αλλιώς μπορείς κι το πρωί αφού έχει βρώμη, που αν θες την βγάζεις :)

f-panos
14-11-10, 12:09
βραστα ασπραδια αυγων για πρωτεινη
με μπανανα κ μελι για υδατανθρακα

6packman
14-11-10, 12:18
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε!ποσα ασπραδια αυγων και ποσο μελι να ριχνω?ευχαριστω!:thumbup:

f-panos
14-11-10, 12:21
6-7 ασπραδια περιπου, μια κουταλια της σουπας μελι κ μια μπανανα

6packman
14-11-10, 12:23
φιλε πανο μια μπανανα ολοκληρη δεν θα κανει κακο στη γραμμωση?:unsure:

f-panos
14-11-10, 12:25
1μιση ωρα αργοτερα μπορεις να φας κανονικα ενα αλλο γευμα με κρεας, συνθετους υδατανθρακες(ρυζι-πατατες κλπ) κ σαλατα

f-panos
14-11-10, 12:28
αν εισαι στη γραμμωση μπορεις να την παραλειψεις αλλα κρατα το μελι οπωσδηποτε (μην σου πω να το αυξησεις κ λιγο) επειδη ειναι μεταπροπονητικο γευμα κ χρειαζεσαι υδατανθρακα.

Galthazar
14-11-10, 12:53
φιλε πανο μια μπανανα ολοκληρη δεν θα κανει κακο στη γραμμωση?:unsure:

οχι γιατι μετα απο προπο την χρειαζεται για να ανεβουν τα επιπεδα γλυκοζης σου

Devil
14-11-10, 13:27
φυσικα....χαχαχα

τοτε τι το θες το ροφημα? καλητερα στερεα τροφη...κοτοπουλο + ρυζι

lila_1
14-11-10, 15:50
1 λιτρο γαλα + 1 μπανανα
Φευγουν γρηγορα απο το στομαχι+ σε καμια ωρα ξανατρως
Το κεφιρ Φευγει ακομα πιο γρηγορα,δεν φουσκωνει,εχει καλυτερα αφωμοιωσιμες πρωτεινες και ασβεστιο ,το προτιμω απο το απλο γαλα

aaabasilis
14-11-10, 15:55
φυσικα....χαχαχα

τοτε τι το θες το ροφημα? καλητερα στερεα τροφη...κοτοπουλο + ρυζι

ε ναι ρε παιδια δικιο εχει ο ντεβιλ.αυτο που αξιζει απο αυτα που ειπωθηκαν ειναι τα ασπραδια με την μπανανα και το μελι.αλλα πως θα τα κανει ροφημα??αρα ξεγραφουμε το ροφημα και παμε σε στερεο γευμα.

charmanos
14-11-10, 17:59
εγω μετά την προπόνηση τρώω ένα γιαούρτι με 1,5 κουταλιά μέλι, μια μπανάνα, ένα ποτήρι γάλα ή ένα αυγό και 25 αμύγδαλα.Παλιά έπαιρνα στο γυμναστήριο ένα γάλα στο mixer με μπανάνα, αλλα δεν με βόλευε με φούσκωνε παααααάαρα πολύ και δεν ήταν και καθόλου έυπεπτο.Δηλαδή για τις επόμενες 3 ώρες είχα μια κοιλιά φουσκωμένη ΝΑ!

je666
14-11-10, 18:10
αφου δεν χρησιμοποιεις συμπληρωμα , καλυτερο ειναι μια μπανανα μετα την γυμναστικη, το γαλα θα σου προτεινα να το πινεις κατα την προπονηση ( οχι ολο μονορουφι σιγα σιγα) η πριν την προπονηση.

lef
14-11-10, 18:16
αφου δεν χρησιμοποιεις συμπληρωμα , καλυτερο ειναι μια μπανανα μετα την γυμναστικη, το γαλα θα σου προτεινα να το πινεις κατα την προπονηση ( οχι ολο μονορουφι σιγα σιγα) η πριν την προπονηση.

ποιος ηρθε....

να πινει γαλα μεσα στην προπονηση???

για ν ξερασει?

charmanos
14-11-10, 18:22
+99999999 στον lef! μάλλον τα μπέρδεψες ίσως εννοούσες κάναν χυμό κατά τη διάρκεια τη προπόνησης ή κάνα powerade.

lef
14-11-10, 18:28
+99999999 στον lef! μάλλον τα μπέρδεψες ίσως εννοούσες κάναν χυμό κατά τη διάρκεια τη προπόνησης ή κάνα powerade.

μακρια το γαλα απο τις ωρες τις προπονησεις.καλα δεν το συζηταω για μεσα στην προπονηση.2-3 ωρες πριν ενα γευμα και νερακι μεσα στην προπονηση,ουτε χυμους:toast:

f-panos
14-11-10, 20:09
Απο τη στιγμη που δεν θελει συμπληρωματα θα πρεπει να λαμβανει τροφες (πρωτεινες κ υδατανθρακες) που κανουν παρομοια λειτουργια, δηλαδη να αφομοιονονται γρηγορα.

Το ενα λιτρο γαλα περιεχει 32 γρ πρωτεινη (περιπου 6,4γρ ορο γαλακτος και 23,6γρ καζεινη) γι'αυτο προσωπικα πιστευω οτι θα εχει περισσοτερα οφελη με τα ασπραδια συν του οτι δεν θα επιβαρυνει το στομαχι του μεταπροπονητικα με τη λακτοζη που περιεχει το γαλα.

Οι ξηροι καρποι επισης επιβραδυνουν τη χωνεψη των γαλακτοκομικων αρα δεν τη βρισκω επισης καλη επιλογη για μετα την προπονηση.

Τωρα οσο αφορα το ροφημα πιστευω οτι το εγραψε εννοωντας κατι ελαφρυ που θα το φαει ευκολα, αντι κανονικο γευμα για αυτο του προτεινα στερεο μεν αλλα ευκολοκαταναλωτο οπως:

ασπραδια-μελι(-μπανανα)

lila_1
14-11-10, 20:31
Τα ασπραδια ειναι στερεο γευμα και κανουν περισσοτερη ωρα να φυγουν απο το στομαχι...
Μου φαινεται πολυ καλυτερο το γαλα,υγρο ειναι,σε ξεδιψαει επιπλεον.
Και το στομαχι αδειαζει γρηγορα.
Αν δεν εχεις δυσανεξια ειναι μια χαρα.

Zylo
14-11-10, 21:16
τα ασπραδια ειναι στερεα τροφη αλλα απορροφουνται γρηγορα απο τον οργανισμο!!!

sTeLaKoS
14-11-10, 21:20
Τα ασπραδια ειναι στερεο γευμα και κανουν περισσοτερη ωρα να φυγουν απο το στομαχι...
Και το στομαχι αδειαζει γρηγορα.

Δοκιμασμένο; Μου κάνει εντύπωση...
Κάπου έχει ξανασυζητηθεί αυτό για το γάλα. Και τότε μου έκανε εντύπωση.
Η καζείνη "πήζει" στο στομάχι..

Προσωπικά θα προτιμούσα τα ασπράδια.

Devil
14-11-10, 21:23
βασικα μου φαινεται λιγο ακυρο να μιλαμε για πια στερεα τροφη αποροφατε πιο γρηγορα

οσο για το γαλα δεν μου φαινετε και η καλητερη λυση... δυσκολο να χωνεψει ενα λιτρο γαλα χωρις να του κανει ανω κατω το στομαχι

για εμενα καλητερα κανονικο φαι του στυλ ρυζι+κρεας και τελος

Menios Ser1985
14-11-10, 21:25
βασικα μου φαινεται λιγο ακυρο να μιλαμε για πια στερεα τροφη αποροφατε πιο γρηγορα

οσο για το γαλα δεν μου φαινετε και η καλητερη λυση... δυσκολο να χωνεψει ενα λιτρο γαλα χωρις να του κανει ανω κατω το στομαχι

για εμενα καλητερα κανονικο φαι του στυλ ρυζι+κρεας και τελος

Έτσι!:thumbup:Έστω 1 ποτήρι χυμό αμέσως μετά την προπόνηση και μετά από μισή ώρα κανονικό φαγητό!

lila_1
14-11-10, 21:43
Αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε ασπραδια και γαλα για καπακι μετα την προπ,και με δεδομενο οτι μια ωρα μετα θα φαω κανονικο γευμα,θα διαλεγα το γαλα παντως.

Αν εχεις δυσανεξια ,ναι,θα στο κανει χαλια.
Αλλιως δεν υπαρχει θεμα.
Εδω αλλοι προτεινουν και πινουν μιλκο!

Devil
14-11-10, 21:46
Αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε ασπραδια και γαλα για καπακι μετα την προπ,και με δεδομενο οτι μια ωρα μετα θα φαω κανονικο γευμα,θα διαλεγα το γαλα παντως.

Αν εχεις δυσανεξια ,ναι,θα στο κανει χαλια.
Αλλιως δεν υπαρχει θεμα.
Εδω αλλοι προτεινουν και πινουν μιλκο!

νομιζω οτι υπαρχει θεμα με την λακτοζη στην χονεψη αλλα δεν ειμαι σιγουρος

βεβαια εξαρτατε παντα και απο την ποσοτητα;)

beefmeup
15-11-10, 01:50
βασικα μου φαινεται λιγο ακυρο να μιλαμε για πια στερεα τροφη αποροφατε πιο γρηγορα

οσο για το γαλα δεν μου φαινετε και η καλητερη λυση... δυσκολο να χωνεψει ενα λιτρο γαλα χωρις να του κανει ανω κατω το στομαχι

για εμενα καλητερα κανονικο φαι του στυλ ρυζι+κρεας και τελος

στανταρ αυτο,hands down(που λενε κ στο χωριο μου).

6packman
15-11-10, 10:34
παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας αλλα τελικα που καταληγουμε?γαλα με μελι η ασπραδια με μελι?τα ασπραδια εχουν καθολου αποο τη λεγομενη whey πρωτεινη και τα συστηνετε μετα την προπονηση?:bbbiceps:

Zylo
15-11-10, 11:03
παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας αλλα τελικα που καταληγουμε?γαλα με μελι η ασπραδια με μελι?τα ασπραδια εχουν καθολου αποο τη λεγομενη whey πρωτεινη και τα συστηνετε μετα την προπονηση?:bbbiceps:

whey=ορος γαλακτος

Mitsen
15-11-10, 12:07
γαλα με μελι η ασπραδια με μελι?τα ασπραδια εχουν καθολου αποο τη λεγομενη whey πρωτεινη και τα συστηνετε μετα την προπονηση?:bbbiceps:
Εάν δεν βάλεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης, τότε για μένα το καλύτερο μεταπροπονιτηκο είναι κατευθείαν γεύμα!
Ασπράδια με μελι μιας και είναι η άμεσος ποιο γρηγορη σε απορρόφηση πρωτεΐνης λύση μετά την Whey. όπως σου εξήγησε και ο Ζήλο η Whey είναι οροs γαλακτος

Gaspari
15-11-10, 15:14
Εγώ μετά την προπόνα πέρνω την πρωτεϊνη μου, κ μετά απο κανα μισάωρο τρώω κανα 2 τόστ γαλοπούλα κασέρι κ 2 αυγά ασπράδια. Πρίν την προπόνα ενα γιαούρτι με μέλι και βρώμη κ το βράδυ πρίν κοιμηθώ ενα ποτήρι γάλα. Αναλόγως τις ώρες. Μπορεί να ξαναφάω κανά τόστ ξανά το βράδυ με γαλοπούλα κασέρι. :green:

giannis64
15-11-10, 15:18
αν ειναι να συζητησουμε το μεταπροπονητικο γενικα υπαρχει θεμα ανοιχτο παιδια και μαλιστα πολυ ενδιαφερον.
εδω το θεμα ειναι φυσικο μεταπροπονητικο. ειναι σαφες. οποτε καθε απαντηση ας ειναι ον τοπικ.

aaabasilis
16-11-10, 02:34
τα ασπραδια δεν εχουν γουει αλλα αλμπουμινη η οποια ειναι η πιο γρηγορη αφοιμοιωσιμη μορφη πρωτεινης που μπορουμε να την βρουμε στη φυση,εννοω οχι σε συμπληρωμα.η καζεινη ειναι αργης αφομοιωσης αρα δεν κανει για μετα την προπονα.οποτε 8-10 ασπραδια και μια μπανανα και μια ωρα μετα κανονικο γευμα.

dominik
25-11-10, 02:27
Καλησπερα,καλημερα οπως το παρει κανεις..:welcome:παιδια αν μπορουσατε θα θελα καποιες ιδεες-γνωμες,για το τι να βαλω μετα την προπ..γιανα αντικαταστησω τηνwhey κ τον υδατανθρακα με ''φυσικα''μεσα..δεν θελω να βαλω συμπληρωμα..σκεφτομουν γαλα,μπανανα κ μεσα στην προπο lucozade για γλυκοζη.εσεις τι λετε?ευχαριστω εκ των πρωτερων

Zylo
25-11-10, 02:35
Καλησπερα,καλημερα οπως το παρει κανεις..:welcome:παιδια αν μπορουσατε θα θελα καποιες ιδεες-γνωμες,για το τι να βαλω μετα την προπ..γιανα αντικαταστησω τηνwhey κ τον υδατανθρακα με ''φυσικα''μεσα..δεν θελω να βαλω συμπληρωμα..σκεφτομουν γαλα,μπανανα κ μεσα στην προπο lucozade για γλυκοζη.εσεις τι λετε?ευχαριστω εκ των πρωτερων

1ον εχουν γινει τοσα θεματα για μεταπροπονητικα γευματα ριχνε μια ματια πριν ποσταρεις..
2ον απο ολα αυτα ποιο εχει πρωτεινη???
3ον αμα θες γρηγορης απορροφησης τροφη, μετα την πρωτεινη σε σκονη ειναι τα ασπραδια αυγων.....

dominik
25-11-10, 02:52
Γεια σου Zylo,νομιζω οτι το γαλα εχει πρωτεινη..λεω εγω τωρα..τα τοσα θεματα που αναφερεις,περιεχουν whey,δηλ συμπληρωμα.δεν θελω να βαλω συμπληρωμα.τωρα για τα αυγα θα τα δοκιμασω.thanks παντως

NASSER
25-11-10, 10:45
καλωσηρθες :welcome:

Zylo
25-11-10, 11:48
Γεια σου Zylo,νομιζω οτι το γαλα εχει πρωτεινη..λεω εγω τωρα..τα τοσα θεματα που αναφερεις,περιεχουν whey,δηλ συμπληρωμα.δεν θελω να βαλω συμπληρωμα.τωρα για τα αυγα θα τα δοκιμασω.thanks παντως

για να παρεις πρωτεινη απο το γαλα σε ικανοποιητικη ποσοτητα θες 1λιτρο κατεβατο!!!αλλα το γαλα δεν ειναι γρηγορης απορροφησης οποτε δεν συμφερει.....αμα δε θες συμπληρωματα τοτε το μονο που μπορεις να παρεις ειναι τα αυγα για γρηγορη απορροφηση!!:thumbup:

giannis64
25-11-10, 13:21
Καλησπερα,καλημερα οπως το παρει κανεις..:welcome:παιδια αν μπορουσατε θα θελα καποιες ιδεες-γνωμες,για το τι να βαλω μετα την προπ..γιανα αντικαταστησω τηνwhey κ τον υδατανθρακα με ''φυσικα''μεσα..δεν θελω να βαλω συμπληρωμα..σκεφτομουν γαλα,μπανανα κ μεσα στην προπο lucozade για γλυκοζη.εσεις τι λετε?ευχαριστω εκ των πρωτερων


το θεμα σου μεταφερθηκε και συγχωνευτηκε εδω..

προσεχε που ανοιγεις θεματα και να κανεις αναζητηση πριν ανοιξεις καποιο για να βλεπεις αν αυτο προυπαρχει.

διαβασε το παραπανω θεμα μηπως και σου ληθουν οι αποριες σου.

alexandros91
26-11-10, 15:24
νομιζω οτι υπαρχει θεμα με την λακτοζη στην χονεψη αλλα δεν ειμαι σιγουρος

βεβαια εξαρτατε παντα και απο την ποσοτητα;)



αμεσως μετα απο μισαωρο δυνατης προπονησης μονοζυγο,πανε 5 ασπραδια,2 κροκοι,μισο λιτρο γαλα,μια μπανανα,μιασ κουταλια μελι ,βρωμη κ αμυγδαλα..?//ρε..μου φαινονται πολλα τωρα π τα γραφω,ε???:turtle:

Zylo
26-11-10, 15:51
αμεσως μετα απο μισαωρο δυνατης προπονησης μονοζυγο,πανε 5 ασπραδια,2 κροκοι,μισο λιτρο γαλα,μια μπανανα,μιασ κουταλια μελι ,βρωμη κ αμυγδαλα..?//ρε..μου φαινονται πολλα τωρα π τα γραφω,ε???:turtle:

μα γιατι τρως βρωμη, γαλα και ολες αυτες τις πιπες στο μεπαπροπονητικο??αυτα σου καθιστερουν την απορροφηση....αν θες γρηγορη απορροφηση (εκτος απο whey) βαλε μονο ασπραδια αυγου!!

Devil
27-11-10, 07:57
αμεσως μετα απο μισαωρο δυνατης προπονησης μονοζυγο,πανε 5 ασπραδια,2 κροκοι,μισο λιτρο γαλα,μια μπανανα,μιασ κουταλια μελι ,βρωμη κ αμυγδαλα..?//ρε..μου φαινονται πολλα τωρα π τα γραφω,ε???:turtle:

λολ....:green::green::green:

εγω θα το εφτιαχνα λιγο διαφορετικα... αν ηταν για κανονικο γευμα... εστω και αν ηταν postwo...

5 ασπραδια,2 κροκοι + 100γρ βρωμη.......τελος

PMalamas
27-11-10, 09:40
Ρε παιδια τι λετε ουτε αυγα ουτε γαλα, και τα 2 αργουν. Αφου δε παιρνει Ορο πρωτεινης. ΚΡΕΑΣ!!!

beefmeup
27-11-10, 12:39
Ρε παιδια τι λετε ουτε αυγα ουτε γαλα, και τα 2 αργουν. Αφου δε παιρνει Ορο πρωτεινης. ΚΡΕΑΣ!!!

τα αυγα ειναι οτι πιο γρηγορο κ βιοδιαθεσιμο υπαρχει,απο φαγητα.

PMalamas
27-11-10, 14:39
η απορρόφηση των αυγων είναι ενδιάμεση.

Zylo
27-11-10, 14:56
η απορρόφηση των αυγων είναι ενδιάμεση.

ειναι αρκετα γρηγορη για μεταπροπονητικο....βεβαια η whey ειναι καλιτερη αλλα ως εναλλακτικη λυση μπορεις να τα χρησιμοποιησεις!:thumbup:

beefmeup
27-11-10, 14:58
η απορρόφηση των αυγων είναι ενδιάμεση.

αν φας σκετα ασπραδια,οχι.

ειναι οτι πιο γρηγορα αποροφησιμο μετα την whey.

PMalamas
27-11-10, 15:36
Το εναλλακτικη λυση μ αρεσε περισσοτερο..

beefmeup
28-11-10, 02:09
ναι κ μενα,αλλα δεν εχει σχεση με τον τιτλο του θρεντ αυτου.

alexandros91
29-11-10, 00:51
τα ασπραδια δεν εχουν γουει αλλα αλμπουμινη η οποια ειναι η πιο γρηγορη αφοιμοιωσιμη μορφη πρωτεινης που μπορουμε να την βρουμε στη φυση,εννοω οχι σε συμπληρωμα.η καζεινη ειναι αργης αφομοιωσης αρα δεν κανει για μετα την προπονα.οποτε 8-10 ασπραδια και μια μπανανα και μια ωρα μετα κανονικο γευμα.

υδατνθρακας δε χρειαζεται καθολου στο γευμα?νομιζα πως θελει για να μεταφερει την πρωτεινη.ε??:green:

alexandros91
29-11-10, 00:52
μα γιατι τρως βρωμη, γαλα και ολες αυτες τις πιπες στο μεπαπροπονητικο??αυτα σου καθιστερουν την απορροφηση....αν θες γρηγορη απορροφηση (εκτος απο whey) βαλε μονο ασπραδια αυγου!!


αυτα κανουν κανουν κακο τη συγκεκριμενη στιγμη,ή δεν κανουν καλο απλα?με μπανανα κ ασπραδια ειμαι κομπλε?φτανουν οι υδατανθρακες της μπανανας γ να μεταφερουν πρωτεινες??

Zylo
29-11-10, 00:55
αυτα κανουν κανουν κακο τη συγκεκριμενη στιγμη,ή δεν κανουν καλο απλα?με μπανανα κ ασπραδια ειμαι κομπλε?φτανουν οι υδατανθρακες της μπανανας γ να μεταφερουν πρωτεινες??

δεν κανουν κακο...απλα ειναι αχρηστα για την συγκεκριμενη στιγμη....αφου εκεινη τν στιγμη χρειαζεσε γρηγορη απορροφηση αυτα σου την καθιστερουν....η μπανανα μια χαρα ειναι

beefmeup
29-11-10, 02:09
ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα,δεν εχει σχεση με την "μεταφορα"της πρωτεινης.
ουτε μπορει να καθυστερησει την αποροφηση της σε καμια περιπτωση.

αλλη δουλεια κανουν οι πρωτεινες στο σωμα κ αλλη οι υ/ες.
κ διαφορετικα χρησιμοποιουνται κ απτο σωμα.

deluxe
29-11-10, 03:25
ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα,δεν εχει σχεση με την "μεταφορα"της πρωτεινης.Το αντιστροφο ομως, ισχυει.

beefmeup
29-11-10, 13:49
Το αντιστροφο ομως, ισχυει.

:unsure::unsure::unsure:



αλλη δουλεια κανουν οι πρωτεινες στο σωμα κ αλλη οι υ/ες.
κ διαφορετικα χρησιμοποιουνται κ απτο σωμα.

ποσο πιο απλα να το γραψω??

η πρωτεινες κ ο υ/ας αδειαζουν το στομαχι σε αλλους χρονους,κ αλλιως γινεται η αποροφηση τους απτο σωμα.

deluxe
29-11-10, 22:13
Ε; Αλλαξε παλι η θεωρια;

Τοτε για να μη παιρνουμε vitargo μαζι με whey; (off topic κλασσικα..)

giannis64
29-11-10, 22:16
για φυσικες επιλογες μιλαμε ντελουξ!

koni
29-11-10, 22:51
Mετα την προπονηση τρωω μια μπανανα,μια κουταλια μελι και μετα απο 30 λεπτα συνηθως κοτοπουλο ή κρεας μοχαρισιο με σαλατα.Ικανοποιητικό?
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Είμαι 82 κιλά και τα γραμμάρια πρωτείνης που καταφέρνω να πάρω απο φυσικές τροφές καθημερινά,είναι περίπου 110-115..
Κρίνονται επαρκή?

deluxe
30-11-10, 00:19
για φυσικες επιλογες μιλαμε ντελουξ!Δλδ οι φυσικες πρωτεϊνες δε επιβραδυνουν την απορροφηση των φυσικων υδατανθρακων; Η καζεϊνη στο γαλα τι κανει;

beefmeup
30-11-10, 21:51
λοιπον..

οι πρωτεινες επεξεργαζονται διαφορετικα κ σε αλλες ταχυτητες απτους υ/ες απτο σωμα.
δεν υπαρχει περιπτωση να φας πρωτεινη απο κρεας μαζι με υ/α(ρυζι,πατατα),κ να εμπλακει ο υ/ας στην ταχυτητα αποροφησης της πρωτεινης.

κατα τα αλλα,οι υ/ες εχουν διαφορα ως προς την πεψη τους κλπ,κ ενας απτους παραγοντες για αυτο ειναι το μοριακο βαρος τους.
η περιπτωση που αναφερεις για γουαξυ ειναι η μοναδικη που συμβαινει αυτο,κ γινεται γιατι το γουαξυ εχει μεγαλο μοριακο βαρος.

για το αλλο που λες για το γαλα..

υπαρχουν φαγητα,κ υπαρχει κ το γαλα..ειναι μια κατηγορια απο μονο του,κ παλι ειναι η μονη φορα που μπορει να γινει αυτο που λες οσον αφορα τις πρωτεινες/υδατανθρακες.

deluxe
30-11-10, 23:27
Δεν ειναι μονο το waxy, αλλα και το vitargo και φανταζομαι και αλλοι υδατανθρακες με gi πανω απο 100.

beefmeup
30-11-10, 23:29
Δεν ειναι μονο το waxy, αλλα και το vitargo και φανταζομαι και αλλοι υδατανθρακες με gi πανω απο 100.

αυτο,δεν εχει σχεση με οτι εγραψα παραπανω.

μιλαω για μοριακο βαρος υδατανθρακα,οχι για τον γλυκαιμικο..

giannis64
30-11-10, 23:31
παιδια waxy vitargo και το λουρι της μανα δεν ειναι φυσικο μεταπροπονητικο.

beefmeup
30-11-10, 23:37
παιδια waxy vitargo και το λουρι της μανα δεν ειναι φυσικο μεταπροπονητικο.

:thumbup:

ναι ξεφυγαμε,αλλα τι να πεις..η μια κουβεντα φερνει την αλλη,κ στην κορυφη κανελα..

τεσπα.

lila_1
30-11-10, 23:51
Ρε παιδια,το στερεο γευμα για να φυγει απο το σταμαχι θελει στη καλυτερη ενα 2ωρο...Οποτε δεν εχει νοημα να μιλαμε για χρονους απορροφησης.
Υποτιθεται πως το κρισιμο διαστημα ειναι 1 ωρα αμεσως μετα την προπονα...
Και μεχρι να χωνευτει οτιδηποτε εχει περασει το 2ωρο...
Εκτος αν ειναι υγρο,χυμος ή κατι ημιρευστο.
Νομιζω τσαμπα το ψυριζουμε...Τα οποια αμινοξεα/γλυκοζη κλπ χρησιμοποιει ο οργανισμος εκεινη την ωρα προερχονται απο οτι εχεις καταναλωσει μεσα στη μερα πιστευω...

alex13
02-10-15, 01:25
αμα γενικα αντι για ασπραδια καταναλωνω μονο γιαουρτι 2% τοταλ ειμαι καλυμενος? λυπαμαι να πεταω τους κροκους...επισης ποση ειναι η αντιστοιχια ενα αυγο μονο απραδι σε γρ στο γιαουρτι?

alex13
02-10-15, 01:53
αμα γενικα αντι για ασπραδια καταναλωνω μονο γιαουρτι 2% τοταλ ειμαι καλυμενος? λυπαμαι να πεταω τους κροκους...επισης ποση ειναι η αντιστοιχια ενα αυγο μονο απραδι σε γρ στο γιαουρτι?

large μεγεθος αυγα

Feth
02-10-15, 09:42
αμα γενικα αντι για ασπραδια καταναλωνω μονο γιαουρτι 2% τοταλ ειμαι καλυμενος? λυπαμαι να πεταω τους κροκους...επισης ποση ειναι η αντιστοιχια ενα αυγο μονο απραδι σε γρ στο γιαουρτι?

Και γιατι να πεταξεις τους κρόκους δηλαδή?

Αν καταναλώσεις 1 γιαουρτι 2% τοταλ εξαρτάται ποσα γραμμαρια θα καταναλώσεις, αν θυμαμαι καλά τα 100 γραμμαρια τοταλ 2% εχουν 9,9 γραμμαρια πρωτεΐνης. Το 1 αυγο large έχει 7,5-8 γραμμαρια πρωτεΐνης. Κανε τα μαθηματικά και βρές την αναλογια.. Ναι μπορείς να καταναλώσεις γιαουρτι μεταπροπονητικά, τις περισσοτερες φορές γιαουρτι με whey καταναλώνω και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.

alex13
02-10-15, 10:01
Και γιατι να πεταξεις τους κρόκους δηλαδή?

Αν καταναλώσεις 1 γιαουρτι 2% τοταλ εξαρτάται ποσα γραμμαρια θα καταναλώσεις, αν θυμαμαι καλά τα 100 γραμμαρια τοταλ 2% εχουν 9,9 γραμμαρια πρωτεΐνης. Το 1 αυγο large έχει 7,5-8 γραμμαρια πρωτεΐνης. Κανε τα μαθηματικά και βρές την αναλογια.. Ναι μπορείς να καταναλώσεις γιαουρτι μεταπροπονητικά, τις περισσοτερες φορές γιαουρτι με whey καταναλώνω και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.
ευχαριστω...τους κροκους δηλαδη τι να τους κανω μετα? αφου πολλοι λενε τρωνε ασπραδια

Feth
02-10-15, 10:04
ευχαριστω...τους κροκους δηλαδη τι να τους κανω μετα? αφου πολλοι λενε τρωνε ασπραδια

Κάτσε φάτους...

Nive
02-10-15, 10:09
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα feth θα σε κάνω κορνίζα!!! :green:

alex13
03-10-15, 18:43
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα feth θα σε κάνω κορνίζα!!! :green:

Και συ τους τρως φιλε;

Nive
12-10-15, 00:18
Εγω συνηθως βραζω 6-8 αυγα και κραταω 3-4 κροκους.
Αν τυχει να'χω λιγα αυγα 2-3 τα τρωω ολοκληρα. ;)

nansywho
20-03-16, 16:10
γειααα! να κανω κι εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα! διάβασα ο,τι γράφετε αλλά άκρη δεν εβγαλα, άλλωστε μάλλον εσείς κάνετε πιο σκληρές προπονήσεις από μένα, οπότε έχετε κ άλλες ανάγκες!
ειμαι σε φαση που θελω να χασω κιλα οπότε τι θα μου προτεινατε ως γευμα μετα το γυμναστηριο; καποιες μερες κανω αεροβιο, αλλες κανω hips-abs ομαδικο και καποιες βαρη
έχω δυσανεξία στη λακτόζη, οπότε θα προτιμούσα να μη πίνω γάλα!

beefmeup
21-03-16, 17:54
αλλο γευμα ομως, αλλο ροφημα.
οταν λεμε ροφημα εννουοεμ κατι ,τυπου γρηγορο που πινεται..
εσυ ρωτας για γευμα ομως, η για ροφημα?
γιατι για γευμα υπαρχει αλλο θεμα


:iconlink: (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1838-%CE%A3%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8C-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7)

lila_1
21-03-16, 21:00
Ypoθέτω δεν θα έχεις σκόνη πρωτείνης οπότε, μάλλον πάμε σε στέρεο γεύμα.

Για τις μέρες που κάνεις βάρη, φάει κάτι με πρωτείνη κ υ/κα (αυγα-βρωμη, γιαουρτι, κρεας-πατατες η οτιδηποτε)
Για αερόβιο δεν έχει πολλή σημασία αν τρώς άμεσα ή όχι και τι.

nansywho
22-03-16, 15:08
ναι γευμα εννοουσα κ ειδα μετα από λιγο κ το αντιστοιχο thread! ευχαριτω κ τους δυο

nikhtas777
12-03-17, 21:01
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα αμα καποιος ξερει να μου προτείνει να φτιαχνω καποιο μεταπροπονητικο ρόφημα. Χωρις προσθηκη συμπληρώματος διατροφής. Φυσικα προιοντα μονο! Ευχαριστω εκ των προτερων! [emoji16] [emoji16]

Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαράλαμπος
12-03-17, 21:56
Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11644-Φυσικα-μεταπροπονητικα-ροφήματα) αν θες να του ρίξεις μία ματιά.

nikhtas777
13-03-17, 04:28
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα

Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nikhtas777
13-03-17, 04:31
Μια ερωτηση για το ροφημα που αναφέρατε. Εγω φευγ για δουλεια πρωι σχολαω 7:30 και μετα παω προπόνηση. Μπορω να το φτιαχμω απο το πρωι και μετα να το βαζω στο ψυγείο στην δουλεια καιβνα το περνω μετα μαζι? Δεν χαλαει στο ψυγειο σωστα?

Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

thegravijia
13-03-17, 11:59
τι νοημα εχει να πιεις ενα ροφημα χωρις πρωτεινη μεσα ?
φαε κανονικο φαι ....

Χαράλαμπος
13-03-17, 16:23
Εννοείς πρωτεϊνη whey φαντάζομαι. Γιατί ένα ρόφημα π.χ. με γάλα και γιαούρτι σε συνδυασμό με μπανάνα και κακάο μια χαρά πρωτεϊνη περιέχει και μπορεί να αποτελέσει μία καλή εναλλακτική μετα-προπονητική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει whey αλλά θέλει οπωσδήποτε ρευστή τροφή για τους δικούς του λόγους.

thegravijia
14-03-17, 01:19
ποσα γραμμαρια πρωτεινης θα σου δωσει ενα ροφημα με γαλα κτλ που λες?
ελαχιστα ...
και το γαλα με το γιαυρτι καζεινη δεν εχουν ?μεταπροπονητικα θες καζεινη ? για το βραδυ οκ
γι αυτο λεω ας φαει κανονικο φαγητο...

Χαράλαμπος
14-03-17, 11:32
Ένα κεσεδάκι γιαούρτι μπορεί να προσφέρει περίπου 18-20 γρ πρωτεϊνη και ένα ποτήρι γάλα 250ml προσφέρει περίπου 8γρ...σύνολο 26-28 γραμμάρια πρωτεΐνης δεν είναι καθόλου αμελητέα ποσότητα.;)

Εντάξει, whey δεν είναι για "ταχεία δράση" και σίγουρα υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές λύσεις όπως τα αυγά για γρηγορότερη αφομοίωση, όμως, όπως έγραψα από πάνω "δεν παύει να αποτελεί μία καλή εναλλακτική μετα-προπονητική επιλογή για κάποιον που δεν θέλει whey αλλά θέλει οπωσδήποτε ρευστή τροφή για τους δικούς του λόγους" ειδικά αν πρόκειται για το τελευταίο γεύμα πριν από τον ύπνο.