PDA

Επιστροφή στο Forum : χανω τα μαλλια μου!



κουλης
17-11-10, 17:56
παιδες εδω και λιγο καιρο παρατηρω την ωρα που λουζω τα μαλια μου οτι οι μισες τριχεσ μενουν πανω στο χερι μου καθε φορα που τα πιανω για να τα ξεπλυνω! ακομα και η μανα μου το παρατηρησε οτι αρχιζω να χανω τριχες:shock: η αληθεια ειναι οτι τα υπερπροσεχω( καθημερινο λουσιμω πρωτα σαμπουαν μετα μαλακτικο επειτα στεγνωμα και χτενισμα) λετε να φταιει καμια ελειψη βιταμινης?:shock:

Zylo
17-11-10, 17:59
παιδες εδω και λιγο καιρο παρατηρω την ωρα που λουζω τα μαλια μου οτι οι μισες τριχεσ μενουν πανω στο χερι μου καθε φορα που τα πιανω για να τα ξεπλυνω! ακομα και η μανα μου το παρατηρησε οτι αρχιζω να χανω τριχες:shock: η αληθεια ειναι οτι τα υπερπροσεχω( καθημερινο λουσιμω πρωτα σαμπουαν μετα μαλακτικο επειτα στεγνωμα και χτενισμα) λετε να φταιει καμια ελειψη βιταμινης?:shock:

υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να γινετε αυτο....
1)μπορει να φταιει το gel σου
2)δοκιμασες να αλλαξεις σαμπουαν??μπορει να φταιει και αυτο!!
3)υπαρχει η πηθανοτητα για κληρονομικο και τετοια αν και ειναι πολυ νωρις αποσο νομιζω:unsure:
4)μου ειχε πει μια κομμωτρια οτι δεν ειναι υγειηνο για τα μαλλια σου να τα λουζεις καθε μερα...
σιγουρα υπαρχουν και αλλοι λογοι που μπορει να συμβαινει αυτο αλλα εγω αυτα σκεφτηκα για τωρα

Panagos6
17-11-10, 18:01
παιδες εδω και λιγο καιρο παρατηρω την ωρα που λουζω τα μαλια μου οτι οι μισες τριχεσ μενουν πανω στο χερι μου καθε φορα που τα πιανω για να τα ξεπλυνω! ακομα και η μανα μου το παρατηρησε οτι αρχιζω να χανω τριχες:shock: η αληθεια ειναι οτι τα υπερπροσεχω( καθημερινο λουσιμω πρωτα σαμπουαν μετα μαλακτικο επειτα στεγνωμα και χτενισμα) λετε να φταιει καμια ελειψη βιταμινης?:shock:

οντωσ αυτο π λεει ο zylo το εχω ακουσει κ γω

κουλης
17-11-10, 18:03
υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να γινετε αυτο....
1)μπορει να φταιει το gel σου
2)δοκιμασες να αλλαξεις σαμπουαν??μπορει να φταιει και αυτο!!
3)υπαρχει η πηθανοτητα για κληρονομικο και τετοια αν και ειναι πολυ νωρις αποσο νομιζω:unsure:
4)μου ειχε πει μια κομμωτρια οτι δεν ειναι υγειηνο για τα μαλλια σου να τα λουζεις καθε μερα...
σιγουρα υπαρχουν και αλλοι λογοι που μπορει να συμβαινει αυτο αλλα εγω αυτα σκεφτηκα για τωρα

gel ζελε λακ και διαφορα τετοια δεν βαζω στο μαλλι
κληρονομικοτητα? μην μου το κανεις αυτο γτ με τον πατερα μου εχουμε το ιδιο μαλλι και σε ιλικια λιγο πιο μεγαλη απο εμενα τσουπ του εφυγαν ολα!:shock:
τουλαχιστον αμα παει καλα ο ογκος και μεινω καραφλος θα βρω δουλεια σαν πορτιερης:P:green:

Zylo
17-11-10, 18:04
gel ζελε λακ και διαφορα τετοια δεν βαζω στο μαλλι
κληρονομικοτητα? μην μου το κανεις αυτο γτ με τον πατερα μου εχουμε το ιδιο μαλλι και σε ιλικια λιγο πιο μεγαλη απο εμενα τσουπ του εφυγαν ολα!:shock:
τουλαχιστον αμα παει καλα ο ογκος και μεινω καραφλος θα βρω δουλεια σαν πορτιερης:P:green:

μολις βγαλεις μουσι ξυρισε το κεφαλι και πες οτι απο ενα λαθος που εγινε στην γεννηση μου γβαζω μαλλια στα μουσια και τ αντιθετο:rolf:

Teodoro
17-11-10, 18:07
Το οτι το συχνο λουσιμο αδυνατιζει τα μαλλια ειναι μυθος.

Τωρα δεν ξερω με ολα αυτα τα υπολοιπα που κανεις καθημερινα (χτενισμα,στεγνωμα,γυαλισμα,κερωμα κτλ :P) αν τα αδυνατιζουν...

Ποσο χρονων εισαι?
Σύγκρινε παλιες και νεες φωτο να δεις αν εχεις αραιωση. Αυτος ειναι ο μονος τροπος, καθως το να χανεις μαλλια ειναι φυσιολογικο,και μαλιστα καποιες εποχες-μηνες χανουμε πιο πολλα σε σχεση με αλλους.

Απο βιταμινες εγω που παιρνω και μαγια μπυρας μετα τα φαγητα μου, μου εχουν πει οτι κανει καλο και στα μαλλια...επισεις μου εχουν πει οτι πολλα απο τα αμινοξεα βοηθουν την τριχα... βεβαια αυτα μου τα ειπαν ταλαιπωροι φαρμακοποιοι και οχι δερματολογοι κτλ...

Αυτα...:thumbup:

Teodoro
17-11-10, 18:09
μολις βγαλεις μουσι ξυρισε το κεφαλι και πες οτι απο ενα λαθος που εγινε στην γεννηση μου γβαζω μαλλια στα μουσια και τ αντιθετο:rolf:


:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

κουλης
17-11-10, 18:10
να αυξησω λιγο το μπροκολο για bitamin C?:unsure:

pan0z
17-11-10, 18:17
να αυξησω λιγο το μπροκολο για bitamin C?:unsure:

Σορρυ κιολας αλλα μερικα πραγματα ειναι κληρονομικα οπως και να το κανουμε.Δεν νομιζω οσοι εχουν μαλλια να περνουν πολυβιταμινες για να μεινουν στην θεση τους.Μου θυμιζει εναν φιλο μου παλια στουπα που ελεγε δεν ψηλωνω γιατι δεν τροω πολυ για να αναπτυχθω οι γονεις του ηταν 1.50 η μανα του και 1.60 ο πατερας του:banghead:.

TRIANTAFYLLOU
17-11-10, 18:29
τα μαλια υπάρχουν περίοδοι που πέφτουν έτσι νόμισα και γω ειδικα μικρός όταν δούλευα σε μηχανουργείο επειδή πεταγόταν καυτα γρέζα απο τον τόρνο μου τα έκαιγαν και νόμισα ότι θα μείνω φαλακρός και δεν με πείραζε αυτό όσο ότι το κεφάλι μου δεν έκανε για φαλάκρα γιατι απο τον πετροπόλεμο που παίζαμε μικροί όλο καρούμπαλα είναι .

αλλα τα χρόνια περνούσαν και παρ όλο όπως λές ειδικα τέτοια περίοδο έπεφταν τρελά όπως και τώρα , αλλα το κεφάλι μου σαν μοκέτα είναι , αφού τα αραιώνει η κομμώτρια

ενα να ξέρεις η κληρονομικότητα παίζει σημαντικό ρόλο , αλλα εκτός τις βιταμίνες που λές και την ισοροπημένη διατροφή που βοηθάν στην υγεία των μαλιών , αυτό που επηρεάζει πάρα πολύ είναι το στρές

επίσης ούτε το συχνό λούσιμο επηρεάζει , αυτα που βάζουν ζελέδες και σχετικά ίσως να επηρεάζουν , είναι και ορμονικό το θέμα που επηρεάζει τα μαλιά , γι αυτο και σε πολλους ββερ πέφτουν και απο χρήση ανδρογόνων , αλλα σε μερικούς δεν πέφτει τρίχα

καλό είναι αν δεν συντρέχει κάποιος απο τους λόγους όπως η κληρονομικότητα , να επισκευτείς ενα δερματολόγο μήπως και είναι κάτι απλο και το καταπολεμήσεις , αλλα πλέον και η φαλάκρα είναι της μόδας δέστο θετικά αν δεν γίνετε τίποτε :P:P

savage
17-11-10, 18:29
αυτο με το λουσιμο και γω νομιζω οτι ειναι οντως μυθος.

κληρονομικο ειναι στο 99% των περιπτωσεων.αν οπως λες κουλη οτι ο πατερας σου,εχει και αυτος προβλημα τριχοπτωσης και εχασε τα μαλλια του σε μικρη ηλικια,τοτε συντομα θα χτυπησει και σενα την πορτα σου η τριχοπτωση.

exkaliber
17-11-10, 18:33
θα σου πω α εξης για να σου τονωσω την αυτοπεποιθηση

1)το φθινοπωρο ΟΛΟΙ εχουμε μια πιο αυξημενη τριχοπτωση(επιστημονικα τεκμηριωμενο)
2)το μονο που μπορει να σταματησει την τριχοπτωση ειναι το πατωμα (επισης (επιστημονικα τεκμηριωμενο)

GyM=life
17-11-10, 18:46
ελειψη σιδηρου?καποιο gel η λακ?

Στελιος
17-11-10, 19:02
παιδες εδω και λιγο καιρο παρατηρω την ωρα που λουζω τα μαλια μου οτι οι μισες τριχεσ μενουν πανω στο χερι μου καθε φορα που τα πιανω για να τα ξεπλυνω! ακομα και η μανα μου το παρατηρησε οτι αρχιζω να χανω τριχες:shock: η αληθεια ειναι οτι τα υπερπροσεχω( καθημερινο λουσιμω πρωτα σαμπουαν μετα μαλακτικο επειτα στεγνωμα και χτενισμα) λετε να φταιει καμια ελειψη βιταμινης?:shock:


τρως πολλα ασπραδια αυγου?

Σε περιπτωση που υπαρχει καποιο κληρονομικο γονιδιο στο οργανισμο σου να ξερεις οτι τα ασπραδια αυξανουν την τριχοπτωση, ο κρονος μεσα εχει την ουσια που το εξουδετερωνει αυτο και υπαρχει η ισοροπια. Οχι οτι αν τρως κροκους θα φυτρωσουν μαλια απλα ελπιζω το νοημα να το επιασες

eri_87
17-11-10, 19:09
Αν είναι από το λούσιμο ή από την εποχή κτλ τότε θα σταματήσει να γίνεται...
Αν είναι κληρονομικό... την έβαψες!-εντάξει, πλάκα κάνω, απλά ό,τι κ να κάνεις κάποια στιγμή θα το πάθεις!
Αν είναι στρες και άγχος (εσύ ξέρεις αν έχεις) τότε μάλλον θα φύγουν κ δε θα ξανάρθουν...

Πάντως μη στεναχωριέσαι για τρίχες σε καμία περίπτωση!:P

Devil
17-11-10, 19:28
παιδες εδω και λιγο καιρο παρατηρω την ωρα που λουζω τα μαλια μου οτι οι μισες τριχεσ μενουν πανω στο χερι μου καθε φορα που τα πιανω για να τα ξεπλυνω! ακομα και η μανα μου το παρατηρησε οτι αρχιζω να χανω τριχες:shock: η αληθεια ειναι οτι τα υπερπροσεχω( καθημερινο λουσιμω πρωτα σαμπουαν μετα μαλακτικο επειτα στεγνωμα και χτενισμα) λετε να φταιει καμια ελειψη βιταμινης?:shock:


μπορει να ειναι κληρονομικο...

αν δεν ειναι... με αυτα που κανεις τα ταλεπορεις...

σταματα να τα λουζεις καθε μερα... λουσιμο 3-4 φορες την εβδομαδα

κοψε τα μαλακτικα και τις αηδιες (τζελ κτλ κτλ), σταμτα να χρησιμοποιεις πιστολακια για τα μαλλια

και παρε και κανα σοβαρο σαμπουαν και οχι τις αηδιες που πουλαν τα μαγαζια

Galthazar
17-11-10, 20:10
εχεις μακρια μαλλια?

beefmeup
17-11-10, 20:26
κουλη αφιερωμενο:P:P:P

modsNdAaQwE

κουλης
17-11-10, 20:43
κανονικα ειναι τα μαλλια μου σε μακρος! βεβεαια εδω και πολλα χρονια τα ειχα αφανα ουτε τα χτενιζα ουτε τα φροντιζα μονο τα ελουζα με σαμπουαν! παντως παιδια σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας θα σας και ελπιζω να ειναι το εποχιακο! (τι πιανει και την μανα μου αυτη την εποχη μου ειπε) και λογικα θα κοιταξω για κανα σαμπουαν αναλογο της περιστασης! αν και δεν νομιζω οτι το παντεν που χρησιμοποιω δημιουργει το προβλημα αλλα τεσπα! σημ( beefmeup τα σπαι το τραγουδακι και ο ζουγανελης):green:

Zylo
17-11-10, 20:58
κοιτα σε κανα μαγαζι με βιολογικα προιοντα...εκει μπορει να βρεις κατι που χρειαζεσε!!

stamthedrum
17-11-10, 20:58
Κούλη πόσον ετών είσαι;;

Giannis12
17-11-10, 21:39
Προσπαθησε να μην λουζειςτο κεφαλι σου με πολυ ζεστο νερο...

κουλης
17-11-10, 22:00
@ stamthedrum: 16!
@ Giannis 12: καθε φορα με καυτο νερο κανω! αλλα μαλλον φταει η μαλακτικη βαζω παρα πολυ καθημερινα!

Hercules
17-11-10, 22:05
@ stamthedrum: 16!
@ Giannis 12: καθε φορα με καυτο νερο κανω! αλλα μαλλον φταει η μαλακτικη βαζω παρα πολυ καθημερινα!

φιλικη συμβουλη,αλλαξε το παντεν που χρησιμοποιεις με καποιο αλλο σαμπουαν απο φαρμακειο,και εγω το παντεν χρησιμοποιουσα και οι τριχες των μαλλιων αδυνατιζαν κ επεφταν,παροτι υποτιθεται οτι δινει ογκο στην τριχα.απ οτι μου πε ο δερματολογος αυτα τα σαμπουαν τυπου παντεν ειναι για τις γυναικες που εχουν μακρια πολλα μαλλια και θελουν να τα ξεμπερδευουν στο χτενισμα..

κουλης
17-11-10, 22:32
φιλικη συμβουλη,αλλαξε το παντεν που χρησιμοποιεις με καποιο αλλο σαμπουαν απο φαρμακειο,και εγω το παντεν χρησιμοποιουσα και οι τριχες των μαλλιων αδυνατιζαν κ επεφταν,παροτι υποτιθεται οτι δινει ογκο στην τριχα.απ οτι μου πε ο δερματολογος αυτα τα σαμπουαν τυπου παντεν ειναι για τις γυναικες που εχουν μακρια πολλα μαλλια και θελουν να τα ξεμπερδευουν στο χτενισμα..

να αλλαξω και το σαμπουαν και το μαλλακτικο? και τα 2 ειναι παντεν

Titanium
17-11-10, 23:22
Μαλακτικο πιο χρισιμοπιεις το ευρικα μασαλιας?????:P:P:P:green:Βαλε και καλγκον για τα αλατα....:P:P:P:green:.....εγω παντος θα σου προτινα να σταματισεις να χρισιμοπιεις μαλακτικο......το ξερω οτι βοιθαει πολυ στο λουσιμο γιατι ηχα μακρι μαλι(τωρα εχω σχεδον ξιρισμενο κεφαλι:green: απο το ενα ακρο στο αλο ειμαι ο πουστης:green:) και οταν εβαζα μαλακτικο ξεμπερδεβοταν αμεσος αλλα μετα λαδοναν πολυ πιο γριγορα....επισης δοκιμασε να λουζεσε μερα παρα μερα.......

κουλης
17-11-10, 23:27
Μαλακτικο πιο χρισιμοπιεις το ευρικα μασαλιας?????:P:P:P:green:Βαλε και καλγκον για τα αλατα....:P:P:P:green:.....εγω παντος θα σου προτινα να σταματισεις να χρισιμοπιεις μαλακτικο......το ξερω οτι βοιθαει πολυ στο λουσιμο γιατι ηχα μακρι μαλι(τωρα εχω σχεδον ξιρισμενο κεφαλι:green: απο το ενα ακρο στο αλο ειμαι ο πουστης:green:) και οταν εβαζα μαλακτικο ξεμπερδεβοταν αμεσος αλλα μετα λαδοναν πολυ πιο γριγορα....επισης δοκιμασε να λουζεσε μερα παρα μερα.......

δυσκολο γιατι εχω gym δευτερα-τριτη πεμπτη-παρασκευη και δεν γινετε να κοιμαμε με τον ιδρωτα........:shock:ασε που μου αρεσουν τα πικαντικα μπαχαρικα (τσιλι πιπερια παπρικα κτλπ) και μολις ιδρωσω μυριζει το δερμα μου και δεν με πολυπλησιαζεισ αμα ιδρωσω πολυ μετα το gym:green::P:P

Titanium
17-11-10, 23:36
δυσκολο γιατι εχω gym δευτερα-τριτη πεμπτη-παρασκευη και δεν γινετε να κοιμαμε με τον ιδρωτα........:shock:ασε που μου αρεσουν τα πικαντικα μπαχαρικα (τσιλι πιπερια παπρικα κτλπ) και μολις ιδρωσω μυριζει το δερμα μου και δεν με πολυπλησιαζεισ αμα ιδρωσω πολυ μετα το gym:green::P:P


Καλα ειναι και αυτο....Παντος οταν ειχα μακρι μαλι μου επευταν παραπολες τριχες και αυτος ηταν και ενας απο τους λογους μου κουρευτικα γιαυτο σου λεω κιολας γιατι ειχα και εγω τετιο προβλιμα ιδικα τετια εποχει με την υγρασια...τωρα δεν εχω δει ουτε μια τριχα να πεφτει απο το κεφαλι μου αλλα και να πεσει παλυ δεν θα την δω γιατι ειναι σε μοριακο μεγενθος:green:

κουλης
17-11-10, 23:47
Καλα ειναι και αυτο....Παντος οταν ειχα μακρι μαλι μου επευταν παραπολες τριχες και αυτος ηταν και ενας απο τους λογους μου κουρευτικα γιαυτο σου λεω κιολας γιατι ειχα και εγω τετιο προβλιμα ιδικα τετια εποχει με την υγρασια...τωρα δεν εχω δει ουτε μια τριχα να πεφτει απο το κεφαλι μου αλλα και να πεσει παλυ δεν θα την δω γιατι ειναι σε μοριακο μεγενθος:green:

θελω και εγω skinhead ζηλεψα:P

Titanium
17-11-10, 23:53
θελω και εγω skinhead ζηλεψα:P

Εχω βρει την ηγειά μου λεμε:P:P:P:green:

κουλης
17-11-10, 23:59
κοιτα εδω μαλι που ειχα πριν κατι μηνες :shock::shock:

Zylo
18-11-10, 00:01
κοιτα εδω μαλι που ειχα πριν κατι μηνες :shock::shock:

σαν τον short απο το scary movie εισαι:rolf:

κουλης
18-11-10, 00:07
σαν τον short απο το scary movie εισαι:rolf:

:toast: εδω ειμαι αρχεσ τις διαιτασ κοντα 84-85 κιλα

exkaliber
18-11-10, 00:12
αυτο εδω χρησιμοποιω εγω
αρκετα καλο και οικονομικο,4,5 ευρο κανει

beefmeup
18-11-10, 00:22
κουλης να σου πω..

να λουστεις δοκιμασες??

δοκιμασε κ θα δεις:thumbup:

Titanium
18-11-10, 00:26
:toast: εδω ειμαι αρχεσ τις διαιτασ κοντα 84-85 κιλα

Στην φοτο με το μαλι εισαι 85 κιλα???:shock:...ρε μπας και ηταν 30 κιλα το μαλι και μολις το κουρεψες τα εχασες?:P.....Αληθια τωρα....πως το μεταχιριζεσε αφτο το μαλι????τι χριαζετε για να μηνει σαν θαμνος????γιατι παντα το ειχα απορια.....:unsure:

Galthazar
18-11-10, 00:32
κοντο μαλλι μονο...:P πιο κοντο και απο το κοντο:green:

Dreiko
18-11-10, 00:32
κοιτα εδω μαλι που ειχα πριν κατι μηνες :shock::shock:

κι ελεγα που σε εχω ξαναδει....
9bsisbIQ_XE

Titanium
18-11-10, 00:36
Χαχαχαχαχα...^^^^γαματη...που τη θημηθικες ρε....:green::green::green:

Dreiko
18-11-10, 00:39
Χαχαχαχαχα...^^^^γαματη...που τη θημηθικες ρε....:green::green::green:

αφου ειναι ιδιος ρε φιλε:green::green::green:

stamthedrum
18-11-10, 00:39
Λοιπόν ξέρω ακριβώς τι περνάς. Πριν 2 χρόνια και σε μένα άρχισε το μαλλί να πέφτει έντονα. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε "ανδρογενετική αλωπεκία", δηλαδή η κλασική αντρική φαλάκρα. Δυστυχώς είχα την ατυχία να με χτυπήσει στα 20 μου. Από τότε κάνω συντηρητική θεραπεία με διάφορα συμπληρώματα (αν και μάλλον θα έχεις κάποια εξοικείωση ήδη χεχεχε), κάποιες λοσιόν για τα μαλλιά και με κάποιες ειδικές προσθήκες στη διατροφή μου που πιστεύω θα σου αρέσουν πολύ :green: : ελαιόλαδο, ασπράδια, μοσχάρι και ζελέ (ζελέ δεν έτρωγα ποτέ είτε με ζάχαρη είτε χωρίς). Βέβαια, αυτά όσον αφορά εμένα. Αυτό που σου προτείνω είναι να πας σε δερματολογο.

Hercules
18-11-10, 00:53
Λοιπόν ξέρω ακριβώς τι περνάς. Πριν 2 χρόνια και σε μένα άρχισε το μαλλί να πέφτει έντονα. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε "ανδρογενετική αλωπεκία", δηλαδή η κλασική αντρική φαλάκρα. Δυστυχώς είχα την ατυχία να με χτυπήσει στα 20 μου. Από τότε κάνω συντηρητική θεραπεία με διάφορα συμπληρώματα (αν και μάλλον θα έχεις κάποια εξοικείωση ήδη χεχεχε), κάποιες λοσιόν για τα μαλλιά και με κάποιες ειδικές προσθήκες στη διατροφή μου που πιστεύω θα σου αρέσουν πολύ :green: : ελαιόλαδο, ασπράδια, μοσχάρι και ζελέ (ζελέ δεν έτρωγα ποτέ είτε με ζάχαρη είτε χωρίς). Βέβαια, αυτά όσον αφορά εμένα. Αυτό που σου προτείνω είναι να πας σε δερματολογο.

αν συνεχιστει σιγουρα να παει..παντως αλλαξε προς το παρον σαμπουαν και ασε τα μαλακτικα.η διατροφη σου πως ειναι αυτο το καιρο?αν δεν τρεφεσαι σωστα λογικο ειναι να χεις προβλημα

Mitsen
18-11-10, 04:28
Πέρα από τη πλακα δοκίμασε να κουρεύεις συχνά τα μαλλιά σου. Δυναμώνει η τρίχα όταν την κρατάς συνεχεια κοντή...

Devil Randime
18-11-10, 05:00
Εχεις αδύναμη τρίχα φίλε Κούλη. Ειναι κληρονομικο σίγουρα και επίσης αν βάζεις ζελέ στα μαλλιά θα φύγουν και μια ώρα νωρίτερα. Αμα εχεις τετοιο προβλημα και βάζεις δε νομιζω να εχεις μαλλια σε λιγο καιρο! Ειχα το ιδιο πρόβλημα στα στα 17-18. Λουζόμουνα και έβγαζα τούφες. Εκοψα τα ζελε και αυτες τις μαλακιες για τα μαλλιά, τα επαιρνα κοντα για να δυναμώνουν και συνειδητοποίησα ότι το πάω κουτσα κούτσα για αραιωση σαν και του πατέρα μου. Κληρονομικα είναι αυτα δε τη γλυτώνει κανεις... Βασικα παίζει ρολο και αν εχεις ξηροδερμία στο τριχωτό μέρος της κεφάλι σου...

chr04
18-11-10, 12:48
Εγώ γιατί όλα τα στραβά τα πήρα από το σόι της μάνας μου μου λέτε. Ο μπαμπάς και τα αδέρφια του πάνω από 70 όλοι, και κανένας δεν έχει καν δείγμα φαλάκρας!

Εγώ έχει κανα 2 χρόνια που τα παίρνω τελείως με μηχανή και είμαι μια χαρά!

arisfwtis
18-11-10, 12:55
τα τζελ επηρεαζουν ΜΟΝΟ αν βαζεις στην ριζα της τριχας
αλλιως δν επηρεαζουν την τριχοπτωση

El Topo
18-11-10, 15:17
Πέρα από τη πλακα δοκίμασε να κουρεύεις συχνά τα μαλλιά σου. Δυναμώνει η τρίχα όταν την κρατάς συνεχεια κοντή...

Κι όμως αυτό δεν ισχύει. Είχε πρόσφατα δερματολόγο στην τηλεόραση που εξηγούσε κάποιους μύθους για τα μαλλιά γενικότερα που δεν ισχύουν στην πραγματικότητα.

Άλλος ένας είναι ότι το μασάζ αιματώνει καλύτερα το κεφάλι και δεν πέφτουν οι τρίχες κάτι που επίσης δεν ισχύει.

Γενικά φίλε Κούλη, αν ο πατέρας σου είναι φαλακρός έχεις πολλές πιθανότητες να γίνεις κι εσύ. Το 99% της αλωπεκίας άλλωστε προέρχεται από κληρονομικότητα.
Αν είναι να σου έρθει λοιπόν θα σου έρθει, μη τρελαίνεσαι με διατροφές, ειδικά σαμπουάν κλπ.
Εγώ πχ βάζω εδώ και 10 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα τζελ, λούζομαι επίσης σχεδόν κάθε μέρα και δεν έχω χάσει ούτε μια τριχά. Φίλος μου πάλι που τα έπαιρνε συνέχεια με την ψιλή και εννοείται πως δεν έβαζε ούτε τζελ ούτε τίποτα (τι να το κάνει άλλωστε με τόσο κοντό μαλλί), στα 23 του είναι σχεδόν εντελώς καραφλός.

Συνεπώς, περιποιήσου το μαλλάκι σου όπως θες και αν είναι να σου'ρθει θα σου'ρθει. Δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα για να το αποτρέψεις.
Άλλωστε, πάντα υπάρχει και η λύση της εμφύτευσης, οπότε μη σκας!

κουλης
18-11-10, 15:38
αυτο εδω χρησιμοποιω εγω
αρκετα καλο και οικονομικο,4,5 ευρο κανει

απο φαρμακειο?

κουλης
18-11-10, 15:41
Στην φοτο με το μαλι εισαι 85 κιλα???:shock:...ρε μπας και ηταν 30 κιλα το μαλι και μολις το κουρεψες τα εχασες?:P.....Αληθια τωρα....πως το μεταχιριζεσε αφτο το μαλι????τι χριαζετε για να μηνει σαν θαμνος????γιατι παντα το ειχα απορια.....:unsure:

δεν το μεταχειριζομουν καθολου! το αφηνα και μεγαλωνε απλα:P

κουλης
18-11-10, 15:43
Εχεις αδύναμη τρίχα φίλε Κούλη. Ειναι κληρονομικο σίγουρα και επίσης αν βάζεις ζελέ στα μαλλιά θα φύγουν και μια ώρα νωρίτερα. Αμα εχεις τετοιο προβλημα και βάζεις δε νομιζω να εχεις μαλλια σε λιγο καιρο! Ειχα το ιδιο πρόβλημα στα στα 17-18. Λουζόμουνα και έβγαζα τούφες. Εκοψα τα ζελε και αυτες τις μαλακιες για τα μαλλιά, τα επαιρνα κοντα για να δυναμώνουν και συνειδητοποίησα ότι το πάω κουτσα κούτσα για αραιωση σαν και του πατέρα μου. Κληρονομικα είναι αυτα δε τη γλυτώνει κανεις... Βασικα παίζει ρολο και αν εχεις ξηροδερμία στο τριχωτό μέρος της κεφάλι σου...

ξηροδερμια δεν εχω ουτε θυμαμε ποτε να ειχα καποιο ιδιετερο προβλημα με το κεφαλι μου.....οσο για το ζελε το εχω κοψει και εγω εδω και 3 χρονια και εχω βρει την υγεια μου

κουλης
18-11-10, 15:43
κι ελεγα που σε εχω ξαναδει....
9bsisbIQ_XE

και που να το εβλεπες μολις το ισιωνα πως γινοταν:green:

Ariel
19-11-10, 23:10
;)πηγαινε σε δερματολογο.....
προληψη=καλυτερη θεραπεια!

tasos2
27-11-10, 22:45
Φιλε σε περιπτωση που τα χασεις υπαρχει και η εμφυτευση. Μην απογοητευεσαι...

κουλης
27-11-10, 23:20
Φιλε σε περιπτωση που τα χασεις υπαρχει και η εμφυτευση. Μην απογοητευεσαι...

money makes the world go round the world go round:green::P:P

just
28-11-10, 15:46
απο την στιγμη που παμε κα8ε μερα γυμναστηριο δεν υπαρχει περιπτωση να μην λουσουμε το κεφαλι μας..τουλαχιστον για μενα! και εμενα τα μαλλια μου ειναι ελαφρως εως κα8ολου πιο αραια..και ειμαι μολις 24 και χεκινισε ετσι απο τα 20 και νομιζω ετσι εχει μεινει..αλλα τα τελευτεα 2 χρονια περιπου τα κοβω πρωτο νουμερο..ομως τα βαρεθηκα ετσι και 8α τα μακρινω λιγο παλι..

Galletiosfp
28-11-10, 17:08
απο την στιγμη που παμε κα8ε μερα γυμναστηριο δεν υπαρχει περιπτωση να μην λουσουμε το κεφαλι μας..τουλαχιστον για μενα! και εμενα τα μαλλια μου ειναι ελαφρως εως κα8ολου πιο αραια..και ειμαι μολις 24 και χεκινισε ετσι απο τα 20 και νομιζω ετσι εχει μεινει..αλλα τα τελευτεα 2 χρονια περιπου τα κοβω πρωτο νουμερο..ομως τα βαρεθηκα ετσι και 8α τα μακρινω λιγο παλι..
Μπορεις να μην τα λουσεις αμα τα πλυνεις καλα με νερο ή χρησιμοποιησεις λιγοτερη ποσοτητα σαμπουαν!το εχω κανει κ βλεπω πως δυναμωσαν αρκετα!

just
30-11-10, 02:17
Μπορεις να μην τα λουσεις αμα τα πλυνεις καλα με νερο ή χρησιμοποιησεις λιγοτερη ποσοτητα σαμπουαν!το εχω κανει κ βλεπω πως δυναμωσαν αρκετα!

μονο με νερο? δεν νιω8ω πολλυ οκ με αυτο..8α το δοκιμασο

exkaliber
30-11-10, 16:48
yo
τσεκρε εδω το σαμπουαν που χρησιμοποιεις
http://www.cosmeticsdatabase.com/

επισης πρεπει ν διαλεξεις
ή μαλια θα εχεις ή θα κανεις μπανιο καθε μερα

El Topo
30-11-10, 17:12
yo
τσεκρε εδω το σαμπουαν που χρησιμοποιεις
http://www.cosmeticsdatabase.com/

επισης πρεπει ν διαλεξεις
ή μαλια θα εχεις ή θα κανεις μπανιο καθε μερα
Aυτό εννοείται πως δεν ισχύει.

Παιδιά χαλαρώστε λίγο, η ποιότητα-ασφάλεια των σαμπουάν, gel κλπ έχει αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια.
Αν κάποιος χρησιμοποιεί ποιοτικά προϊόντα, ακόμα και καθημερινά, πρόβλημα δεν πρόκειται να εμφανίσει.
Το 99% της έλλειψης μαλλιών είναι καθαρά κληρονομικό, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείτε και πολύ.

tasos2
01-12-10, 03:23
Φιλε αμα βαζεις καθε μερα gel και φορας πολυ καπελο που δεν αναπνεει το μαλλι (π.χ. αν εισαι στρατιωτικος) δεν παιζει να μην τα χασεις κι ας τα εκαναν μπουκλες οι γονεις σου

Niiick
01-12-10, 03:54
Δεν εχει να κανει με το αν φορας καπελο/κρανος, με το αν βαζεις σαμπουαν απ τα lidl με μισο ευρω, ή με το αν λουζεσαι μια φορα τη βδομαδα ( και ποιος δεν εχει δει πακιστανο ή τσιγγανο που εχει να πλυθει δυο χρονια και το μαλλι του ειναι τουμπανο ), εχει να κανει με τη γεννετικη/κληρονομικη προδιαθεση του καθενος. Σαφως και σωστη περιποιηση μονο ωφελη μπορει να εχει.

Η τριχοπτωση ειναι ορμονοεξαρτωμενη εαν μιλαμε για ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια.
Για αυτο και τα παιδακια, ή οι γυναικες, ή οι ευνουχοι δεν εχουν αυτου του τυπου τριχωπτωση που εχουν το 95% των ανδρων που εχει τριχοπτωση. Γιατι no test no dht no καραφλα.

Εαν καποιος ειναι να χασει τα μαλλια του, θα παιδευτει με ενα καλο σαμπουαν, minoxidil και ενα dht blocker, και για το τελευταιο που το best ειναι η finasteride ας κοιταξει κανεις αυτο το τοπικ που ανοιξε ενα παιδι για το 6-οχο να δει για τι παρανεργειες μιλαμε.

Ακομα το γονιδιο δεν ειναι μονο ο μπαμπας η μαμα, τραβαει 7 γενιες πισω αν θυμαμαι, αρα ολο και απο καπου θα χεις το γονιδιο. Αλλα το θεμα ειναι τι επιδραση εχει η ανδρογονος αυτη ορμονη, στους υποδοχεις των θυλακων του τριχωτου. Εδω ή εισαι τυχερος και εχεις μαλλι μεχρι τα 100 ή οχι.

Στο θεμα του λουσιματος εγω ειμαι υπερ καθε μερα ειδικα αμα ιδρωνεις ή αμα βαλεις λοσιον στο κεφαλι σου, αφου ο ιδρωτας δεν εχει και το καλυτερο ph για να βρισκεται στο κεφαλι σου αρκετες ωρες. Απλα το σαμπουαν σου να ναι neutral ph και οχι απ το παζαρι.

exkaliber
01-12-10, 12:50
:thumbup:
Δεν εχει να κανει με το αν φορας καπελο/κρανος, με το αν βαζεις σαμπουαν απ τα lidl με μισο ευρω, ή με το αν λουζεσαι μια φορα τη βδομαδα ( και ποιος δεν εχει δει πακιστανο ή τσιγγανο που εχει να πλυθει δυο χρονια και το μαλλι του ειναι τουμπανο ), εχει να κανει με τη γεννετικη/κληρονομικη προδιαθεση του καθενος. Σαφως και σωστη περιποιηση μονο ωφελη μπορει να εχει.

Η τριχοπτωση ειναι ορμονοεξαρτωμενη εαν μιλαμε για ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια.
Για αυτο και τα παιδακια, ή οι γυναικες, ή οι ευνουχοι δεν εχουν αυτου του τυπου τριχωπτωση που εχουν το 95% των ανδρων που εχει τριχοπτωση. Γιατι no test no dht no καραφλα.

Εαν καποιος ειναι να χασει τα μαλλια του, θα παιδευτει με ενα καλο σαμπουαν, minoxidil και ενα dht blocker, και για το τελευταιο που το best ειναι η finasteride ας κοιταξει κανεις αυτο το τοπικ που ανοιξε ενα παιδι για το 6-οχο να δει για τι παρανεργειες μιλαμε.

Ακομα το γονιδιο δεν ειναι μονο ο μπαμπας η μαμα, τραβαει 7 γενιες πισω αν θυμαμαι, αρα ολο και απο καπου θα χεις το γονιδιο. Αλλα το θεμα ειναι τι επιδραση εχει η ανδρογονος αυτη ορμονη, στους υποδοχεις των θυλακων του τριχωτου. Εδω ή εισαι τυχερος και εχεις μαλλι μεχρι τα 100 ή οχι.

Στο θεμα του λουσιματος εγω ειμαι υπερ καθε μερα ειδικα αμα ιδρωνεις ή αμα βαλεις λοσιον στο κεφαλι σου, αφου ο ιδρωτας δεν εχει και το καλυτερο ph για να βρισκεται στο κεφαλι σου αρκετες ωρες. Απλα το σαμπουαν σου να ναι neutral ph και οχι απ το παζαρι.

lila_1
02-12-10, 12:54
Τα σαμπουαν εχουν μεσα sls και sulfates που εχουν κατηγορηθει για πολλα, ενα εκ των οποιων και η τριχοπτωση..
Αν και θεωρω απιθανο να εχει προκληθει απο αυτο, αν ιδρωνεις μπορεις να τα ξεπλενεις καθημερινα με καλο μασαζ στις ριζες ΧΩΡΙΣ σαμπουαν,προαιρετικα με κοντισιονερ. Σαμπουαν καθε 2-3 μερες.

DHM
02-12-10, 13:05
Τα πραμματα ειναι πολυ απλα ουτε σαμπουαν να τσεκαρεις ουτε τπτ
Πανε σε ενα δερματολογο και ολα θα λυθουν το πολυ πολυ να σου δωση ενα φαρμακευτικο σαμπουαν χαλαρα μερικες φορες ειναι κ απο το ανχος που πεφτουν τα μαλια!:turtle::turtle:

Zylo
02-12-10, 13:46
Τα πραμματα ειναι πολυ απλα ουτε σαμπουαν να τσεκαρεις ουτε τπτ
Πανε σε ενα δερματολογο και ολα θα λυθουν το πολυ πολυ να σου δωση ενα φαρμακευτικο σαμπουαν χαλαρα μερικες φορες ειναι κ απο το ανχος που πεφτουν τα μαλια!:turtle::turtle:

αμα εχει τοσο αγχος για να του πεσουν τα μαλλια απτα 16 τοτε κλαυτα χαραλαμπε!!!

tasos2
02-12-10, 16:13
Το καλυτερο ειναι να παιρνουμε σαμπουαν απο φαρμακειο για να μαστε σιγουροι.

je666
02-12-10, 16:32
εκτος απο το σαμπουαν 2 φορες την βδομαδα βαζε λαδι (ελαιολαδο) τυλιγετα σαν τις γιαγιαδες με ζελοφαν και κρατατα 30 λεπτα μετα ξεπλυνε τα , μπορει να μην εχει ωραια αφη και καποια ωρα , αλλα να ξερεις οτι θα σε βοηθησει..
επισης τρωγε τρωφες που περιεχουν ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α ειναι συμαντικος παραγωντας.. πχ καροτο !

ενα αρθρο που βρηκα στο ιντερνετ


Tροφές που δυναμώνουν τα μαλλιά
Oι κατηγορίες τροφίμων που ακολουθούν, θα βοηθήσουν τα μαλλιά σας, προσδίδοντάς τους τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες.

Kρέας και θαλασσινά για πρωτεϊνη
H ζωικής προέλευσης πρωτεΐνη (από κρέας ή ψάρι) έχει υψηλότερη βιολογική αξία, γεγονός που την καθιστά απαραίτητη για άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα τριχόπτωσης. H κατανάλωση της απαραίτητης ποσότητας κρεάτων και θαλασσινών προσφέρει επίσης στον οργανισμό τον ψευδάργυρο και το χαλκό που έχει ανάγκη, στοιχεία εξίσου σημαντικά για την καταπολέμηση της τριχόπτωσης. Eπιπλέον, χαλκό μπορείτε να βρείτε στη μαύρη σοκολάτα, τα φασόλια και τους ξηρούς καρπούς.

Φασόλια και λαχανικά για φυλλικό οξύ
Το φυλλικό οξύ συμβάλλει στον πολλαπλασιασμό των κυττάρων, συμπεριλαμβανομένων και αυτών των τριχών. Tα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, όπως το σπανάκι και το μαρούλι, αποτελούν τις πιο πλούσιες πηγές φυλλικού οξέος, όπως επίσης και τα φασόλια (μαυρομάτικα ή άσπρα). Tο φυλλικό οξύ, ωστόσο, είναι ευαίσθητο στη θερμότητα και κατά το μαγείρεμα μπορεί να προκληθεί απώλεια της τάξεως του 50-90%. Γι’ αυτό, καλό είναι να καταναλώνετε τα λαχανικά φρέσκα ή ελαφρώς μαγειρεμένα.

Ξηροί καρποί και ελαιόλαδο για βιταμίνη E
H βιταμίνη E έχει χαρακτηριστεί και ως «η βιταμίνη της νεότητας», καθώς είναι γνωστή για την αντιοξειδωτική της δράση. Eμποδίζει το σχηματισμό ελεύθερων ριζών και επομένως καθυστερεί τη «γήρανση» των μαλλιών. Όταν μάλιστα συνδυάζεται με βιταμίνη C, η δράση της ενισχύεται. Kαλές πηγές είναι το ελαιόλαδο, οι ξηροί καρποί, όπως οι ηλιόσποροι, τα αμύγδαλα και τα φιστίκια, αλλά και οι σπόροι σιταριού και οι νιφάδες βρόμης. Προσθέστε, επίσης, στη διατροφή σας λαχανικά, όπως ο αρακάς και το σπανάκι, ψάρια και αυγά. Eπιπλέον αντιοξειδωτική προστασία προσφέρει το σελήνιο και τα φλαβονοειδή (αντιοξειδωτικές ουσίες). Πολύ καλή πηγή σεληνίου είναι τα ψάρια, που ταυτόχρονα έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε ω-3 λιπαρά οξέα (π.χ. σαρδέλες, σολομός, γαρίδες), όπως επίσης τα δημητριακά ολικής άλεσης, το συκώτι και το στήθος κοτόπουλου. Άφθονα φλαβονοειδή βρίσκονται στα καρότα και στο μπρόκολο, στο πράσινο τσάι και στο κόκκινο κρασί.

Kίτρινες και κόκκινες πιπεριές για βιταμίνη C
H βιταμίνη C χρησιμεύει στην ομαλή σύνθεση του κολλαγόνου, της πρωτεΐνης δηλαδή που αποτελεί τη βάση του ιστού του θύλακα από τον οποίο αναπαράγεται και αναπλάθεται η τρίχα. Eπιπλέον, παρουσιάζει αντιοξειδωτική δράση, προλαμβάνοντας τη γήρανση των μαλλιών. Oι πιπεριές (κυρίως οι κίτρινες και οι κόκκινες) περιέχουν μεγάλη ποσότητα βιταμίνης C, ενώ καλές πηγές είναι ακόμα το μπρόκολο και το κουνουπίδι, τα λαχανάκια Bρυξελλών, η πατάτα, οι λιαστές ντομάτες και όλα τα εσπεριδοειδή (πορτοκάλια, λεμόνια, γκρέιπ φρουτ).

Γαλακτοκομικά προϊόντα για βιταμίνη A
H βιταμίνη A είναι πολύ σημαντική για το φυσιολογικό κύκλο ζωής των κυττάρων του τριχωτού της κεφαλής. Kύρια λειτουργία της είναι η διατήρηση της υγείας του επιθηλίου, της βάσης δηλαδή της τρίχας. H έλλειψή της μπορεί να προκαλέσει ξηρότητα στα μαλλιά και να τα καταστήσει εύθραυστα.
H βιταμίνη A περιέχεται σε τροφές ζωικής προέλευσης, όπως το συκώτι, τα γαλακτοκομικά προϊόντα (γάλα, γιαούρτι, τυρί), τα αυγά και το βούτυρο. H β-καροτίνη (την οποία μετατρέπει το σώμα σε βιταμίνη A, όταν ο οργανισμός χρειάζεται μεγαλύτερη ποσότητα) είναι επίσης σημαντική, αφού δρα ως ισχυρό αντιοξειδωτικό, προλαμβάνοντας τη γήρανση της τρίχας. Θα τη βρείτε σε φρούτα και λαχανικά με έντονο χρώμα (π.χ.
καρότα, σπανάκι, μπρόκολο).

H μοναδική εγγυημένη «συνταγή επιτυχίας»
Mια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία τροφών και θρεπτικών συστατικών δεν προστατεύει απλώς την υγεία του οργανισμού σας, αλλά αποτελεί και το μοναδικό εγγυημένο μυστικό για πλούσια, γερά μαλλιά. Kάθε όργανο ή ιστός του σώματος έχει ανάγκη από υδατάνθρακες, πρωτεΐνες, λίπη, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία για να λειτουργεί σωστά και η τρίχα δεν αποτελεί εξαίρεση! Για να καθυστερήσετε τους φυσιολογικούς μηχανισμούς γήρανσης των μαλλιών, ακολουθήστε μια διατροφή πλούσια σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.
Oι κυριότεροι «εχθροί» των μαλλιών
• Aσθένειες και φάρμακα: Παθήσεις του θυρεοειδούς και σοβαρές αναιμίες είναι πιθανό να προκαλέσουν τριχόπτωση, ενώ κάποια φάρμακα μπορούν να επιτείνουν το πρόβλημα. Σε αυτά συγκαταλέγονται τα αντισυλληπτικά, τα αντικαταθλιπτικά και κάποια φάρμακα για την καταπολέμηση της ακμής.
• Oρμονικές διαταραχές: Aποτελούν μια σημαντική αιτία τριχόπτωσης και αφορούν τις γυναίκες που βρίσκονται σε περίοδο εγκυμοσύνης ή εμμηνόπαυσης. Πιθανά είναι ανάλογα προβλήματα και μετά την εμμηνόπαυση, αφού οι ωοθήκες είναι πιθανό να παράγουν περισσότερα ανδρογόνα από ό,τι οιστρογόνα.
• Eντατικές δίαιτες: Mια ισορροπημένη διατροφή είναι ουσιαστική για την υγιή ανάπτυξη της τρίχας. H έλλειψη σιδήρου και η πρωτεϊνική ανεπάρκεια, που παρουσιάζονται συνήθως μετά από εντατικές δίαιτες, χαμηλές σε ιχνοστοιχεία και βιταμίνες, είναι πιθανό να προκαλέσουν τριχόπτωση.
• Άγχος: Kλινικές μελέτες αποδεικνύουν ότι το έντονο στρες είναι πιθανό να οδηγήσει σε πρόωρη διακοπή της κανονικής διάρκειας ανάπτυξης της τρίχας.




ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΣΟΥ, ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΕΛΟ ΟΓΚΟ , ΞΥΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΠ

Mitsen
03-12-10, 02:07
Ώρες-ώρες αναρωτιέμαι...
πως θάταν τα πράγματα αν ήμασταν κάτω φαλακροί και πάνω γεμάτο μαλλιά με δυνατή τρίχα. Τι ωραία που θάτανε! και θα γελούσαμε άμα σκεφτόμασταν το αντιθετo.. να όμως που συμβαίνει :green:

exkaliber
04-12-10, 19:03
εκτος απο το σαμπουαν 2 φορες την βδομαδα βαζε λαδι (ελαιολαδο) τυλιγετα σαν τις γιαγιαδες με ζελοφαν και κρατατα 30 λεπτα μετα ξεπλυνε τα , μπορει να μην εχει ωραια αφη και καποια ωρα , αλλα να ξερεις οτι θα σε βοηθησει..


yo
αυτο φιλε το πρωτεινε και ο παπους μου που ηταν κουρεας

χωρις το τυλιγμα με το ζελοφαν,αυτο εξυπηρετει καπου εκτος του τι δεν τρεχουν τα λαδια κατω???
πως και εχασα εγω τετοιο ποστ?

να πω επισης οτι αυτο με το λαδι το κανω καθε βδομαδα περιπου:thumbup:

exkaliber
04-12-10, 19:04
yo Κουλη
τσεκαρες το σαμπουαν σου στην διευθηνση που σου εγραψα?
τι βαθμο πηρε??

κουλης
04-12-10, 19:08
yo Κουλη
τσεκαρες το σαμπουαν σου στην διευθηνση που σου εγραψα?
τι βαθμο πηρε??

τριχες στο καμπαναριο..................:shock: ασε φιλε ολα τα δοκιμασα.....το μονο που μου εχει μεινει ειναι ενα καλο κοντο κουρεμα μπασ και δυναμοσουν......νταξει μωρε και σκινχεντ καλος θα ειμαι δεν πολυπειραζει:green:

κουλης
04-12-10, 19:10
ρε παιδια οι τριχες δεν υποτιθετε οτι ειναι πρωτεινες και διασπουνται σε αμινοξεα αμα τις καταπιεις καταλαθος? ξερουμε αν ειναι αργης η γρηγορης αποροφησης:P:P

exkaliber
04-12-10, 19:10
οκ
τι βαθμο πηρε το σαμπουαν σου ομως?
δε μου ειπες

κουλης
04-12-10, 19:18
οκ
τι βαθμο πηρε το σαμπουαν σου ομως?
δε μου ειπες

σαμπουαν θες η μαλακτικο?

exkaliber
04-12-10, 19:21
σαμπουαν θες η μαλακτικο?

:doh:

βρε κουβεντα θα ανοιξουμε?:green:

τεσπα
αν πηρε πανω απο 5 αλλαξε το

κουλης
04-12-10, 19:24
:doh:

βρε κουβεντα θα ανοιξουμε?:green:

τεσπα
αν πηρε πανω απο 5 αλλαξε το

6:shock: καϊκα!

DHM
08-12-10, 13:05
Απλα πραμματα μαθηματικα
Δεν θα χρειαζετε να λουζεσε κιωλας ξερεις ποσο πηγαν τα σαμπουαν ασε θα ανεβει κ το φπα ασε ρε τωρα καλυτερα αεροδρομιο παρα χερσο:turtle:

Goude
23-01-11, 20:11
file exw 10 xronia peripou makria malia doxa to theo den exei falakra o pateras mou kai mexri tora den exw apoktisei oute egw..simbouli mou einai 1 kalo sabouan kai oxi kathe mera lousimo! 3-4 fores tin ebdomada is enough!


***Γράφε ελληνικά, κανόνας του φόρουμ*** Mods Team***

rey1989
11-10-11, 21:14
παιδιά βοήθεια! έχω πανικοβληθεί! εξισα το κεφαλι μου και έπεσαν στο γραφείο κανα 2 τρίχες και λέω τυχαίο και το ξύνω ξανα και πέφτουν και άλλες 2 και μετα το ιδιο!!!! :shock::shock::shock::shock:

νομίζω πως τα μαλλιά μου είναι αδύναμα! έκανα βλακείες στο θέμα διατροφής .....και τώρα την φτιάχνω βέβαια αλλα το κακό ισως έγινε ήδη! ..

τι να κάνω?!!! :shock::shock::shock:

Tasos Green
11-10-11, 21:15
σταματα να ξυνεις το κεφαλι σου...

tolis93
11-10-11, 21:18
παιδιά βοήθεια! έχω πανικοβληθεί! εξισα το κεφαλι μου και έπεσαν στο γραφείο κανα 2 τρίχες και λέω τυχαίο και το ξύνω ξανα και πέφτουν και άλλες 2 και μετα το ιδιο!!!! :shock::shock::shock::shock:

νομίζω πως τα μαλλιά μου είναι αδύναμα! έκανα βλακείες στο θέμα διατροφής .....και τώρα την φτιάχνω βέβαια αλλα το κακό ισως έγινε ήδη! ..

τι να κάνω?!!! :shock::shock::shock:

αφου ολο πως να μειωσεις θερμιδες κοιτας κ τα λιπαρα π παιρνεις ειναι στο διαολο τι περιμενες?καλα κοιτα αν εχεις μακρυ μαλι υποψη γινονται κ αυτα. για μενα παρε ιχθυελαιο κ βαλε κ κανα φρουτο ακομα στη διατροφη σ παρε κ κανα σιδιρο κ καμια πολυβιταμινη κ θα γινεις τουρμπο μετα δε θα νιωθεις ουτε μαλια ουτε τπτ.το παθα κ εγω πριν πολυ καιρο.κ μαλιστα με πολυ βιταμινη κ φρουτο.

rey1989
11-10-11, 21:20
θα πάω αύριο το πρωί να πάρω πολυβιταμίνη , καμιά καλή ? η MULTI MAX ειναι καλή ?


σταματα να ξυνεις το κεφαλι σου...

σταμάτησα ήδη ! εχω πανικοβληθεί! :shock:


για μενα παρε ιχθυελαιο κ βαλε κ κανα φρουτο ακομα στη διατροφη σ παρε κ κανα σιδιρο κ καμια πολυβιταμινη κ θα γινεις τουρμπο μετα δε θα νιωθεις ουτε μαλια ουτε τπτ.το παθα κ εγω πριν πολυ καιρο.κ μαλιστα με πολυ βιταμινη κ φρουτο.

ιχθυελαιο είναι τα ω3 σωστά?

tivadar
11-10-11, 21:26
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD κοιτα εδω και αποφασισε

Ναι τα ω3 ειναι.

tolis93
11-10-11, 21:26
θα πάω αύριο το πρωί να πάρω πολυβιταμίνη , καμιά καλή ? η MULTI MAX ειναι καλή ?



σταμάτησα ήδη ! εχω πανικοβληθεί! :shock:



ιχθυελαιο είναι τα ω3 σωστά?

ναι λιπαρα απο ψαρια ειναι ουσιαστικα.τρωγε σαρδελιτσες:green:

RAMBO
11-10-11, 21:26
η μπορεις να ξυρισεις το κεφαλι σου,θα φαινεσαι και πιο σκληρος

Eddie
11-10-11, 21:28
σταματα να ξυνεις το κεφαλι σου...


η μπορεις να ξυρισεις το κεφαλι σου,θα φαινεσαι και πιο σκληρος

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf: :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:


Φιλε,ετσι ειναι τα μαλλια..πεφτουν και βγαινουν αλλα.Αν δεις τι βγαζω εγω καθε φορα που τα λουζω θα με περασεις για καραφλο με περουκινι :turtle:

Υ.Γ. Δεν ειμαι εγω στο αβαταρ,μη μπερδευεσαι.. :P

jannous44
11-10-11, 21:29
η μπορεις να ξυρισεις το κεφαλι σου,θα φαινεσαι και πιο σκληρος

who's the tough guy now? :rolf::rolf:

COBRA_STYLE
11-10-11, 21:31
Mπορει να σου χτυπησαν την πορτα τα gennetics και να αρχισεις απο δω και περα αργα και σταθερα να καραφλιαζεις!accept ur destiny

rey1989
11-10-11, 21:40
μπα το είχα προσέξει ότι τα μαλλιά μου γινόντουσαν αδύναμα αλα πίστευα πως τρεφόμουν καλά ... και έλεγα να πάω σε καμιά κομμώτρια να τα κοιτάξει (δεν ξέρω , υπάρχουν γιατροί με ενασχόληση τις τρίχες? :unsure:)

τελος παντων θα πάρω τις βιταμίνες και τα φίς όιλς , θα κάνω και την διατροφή μου τούρμπο και βλέπουμε!!
αν πέσουν τα μαλλιά μου θα κάνω tatoo στο κεφάλι :shock::shock:

πέρα απο το καλαμπούρι εχω αγχωθεί άγρια !:affraid:

spyros Bodybuilding
11-10-11, 21:43
σιγα ρε μαλλια ειναι τι τα χρειαζεσαι??;)

Eddie
11-10-11, 21:44
μπα το είχα προσέξει ότι τα μαλλιά μου γινόντουσαν αδύναμα αλα πίστευα πως τρεφόμουν καλά ... και έλεγα να πάω σε καμιά κομμώτρια να τα κοιτάξει (δεν ξέρω , υπάρχουν γιατροί με ενασχόληση τις τρίχες? :unsure:)

τελος παντων θα πάρω τις βιταμίνες και τα φίς όιλς , θα κάνω και την διατροφή μου τούρμπο και βλέπουμε!!
αν πέσουν τα μαλλιά μου θα κάνω tatoo στο κεφάλι :shock::shock:

πέρα απο το καλαμπούρι εχω αγχωθεί άγρια !:affraid:

Τριχολογος δεν υπαρχει..δερματολογος μονο :turtle:

Ρε συ ξεκολλα,αν φοβασαι τοσο πολυ πηγαινε να σε κοιταξει.Κοιτα μην αρχισεις να αγχωνεσαι και τοτε πραγματικα σου πεφτουν τα μαλλια απ το αγχος που θα σου προκαλεσει η πλασιμπο τριχοπτωση :green:

Nastya
11-10-11, 21:48
χαχαχα τι του λες βρε Βασιλη, θα τον στειλεις πριν την ωρα του:shock:

Eddie
11-10-11, 21:53
χαχαχα τι του λες βρε Βασιλη, θα τον στειλεις πριν την ωρα του:shock:

Eγω για το καλο του τα λεω!!Απλα το παω μαλακα μαλακα..αν του λεγα οτι οτι και να κανει μεσα σε 1-2 χρονακια θα ειναι σαν τον ζουγανελη θα ηταν καλυτερα?? :P




Υ.Γ.Ray μη τα παιρνεις στα σοβαρα :green:

Nastya
11-10-11, 21:56
πετα τους κροκους στο μαλλι , να στρωσουν χαρακτηρα :bbbiceps::bbbiceps:

rey1989
11-10-11, 21:56
έχω κοντά μαλλιά στο πλάι και απο πάνω μεγάλα τα οποία σηκώνω, κάτι σαν μοικάνα ας πούμε... και μου δίνουν ένα ακαταμάχητο λούκ που δεν θέλω να χάσω.
αν αρχίσουν και πέφτουν πολλά θα γίνω σαν μαδημένη κότα .....

αύριο πρωί πρωί θα πάρω πολυβιταμήνη και fish oil και θα πάρω και κανένα σαμπουάν για να δυναμώσουν!

πάντως το πρόβλημα άρχισε μολις έκοψα ξαφνικά τα μήλα. όσο έτρωγα ένα μήλο την ημέρα ακόμα και με την τρισάθλια διατροφή που έκανα δεν είχαν πρόβλημα .. . :shock::shock:

Nastya
11-10-11, 21:58
πάντως το πρόβλημα άρχισε μολις έκοψα ξαφνικά τα μήλα. όσο έτρωγα ένα μήλο την ημέρα ακόμα και με την τρισάθλια διατροφή μου δεν είχαν πρόβλημα .. . :shock::shock:


σωστα λεει ο σοφος λαος.. "ενα μηλο την ημερα":evil2:

Μην αγχωνεσαι τοσο πολυ, ολα θα φτιαξουν:thumbup:

COBRA_STYLE
11-10-11, 22:01
μηπως το γ@μ@ς λιγο με το ζελε?σιγουρα βαζεις ετσι?τωρα σχετικα με την πολυβιταμινη-->:rolf:...αν πιστευεις οτι θα κανει κατι γιαυτο τοτε good luck:green:

RAMBO
11-10-11, 22:03
έχω κοντά μαλλιά στο πλάι και απο πάνω μεγάλα τα οποία σηκώνω, κάτι σαν μοικάνα ας πούμε... και μου δίνουν ένα ακαταμάχητο λούκ που δεν θέλω να χάσω.
αν αρχίσουν και πέφτουν πολλά θα γίνω σαν μαδημένη κότα .....

αύριο πρωί πρωί θα πάρω πολυβιταμήνη και fish oil και θα πάρω και κανένα σαμπουάν για να δυναμώσουν!

πάντως το πρόβλημα άρχισε μολις έκοψα ξαφνικά τα μήλα. όσο έτρωγα ένα μήλο την ημέρα ακόμα και με την τρισάθλια διατροφή που έκανα δεν είχαν πρόβλημα .. . :shock::shock:

ΘΕΟΣ:bowdown::bowdown::bowdown:

ginus
11-10-11, 22:15
DxKHkAvyrmg

rey1989
11-10-11, 22:19
βάζω ζελέ και τώρα το απόγευμα είχα βάλει και σκεφτομαι μήπως που τα τραβούσα κοβόντουσαν οι τρίχες γιατί δεν μου έπεσε καμία μεγάλη , όλες ήταν κανα 3άρι εκατοστά.

όπως και να έχει θα προσπαθήσω με τις βιταμίνες και την διατροφή , δεν γίνεται να χάσω το μαλλί .:thumbup:

δεν ξαναβάζω ζελέ , από εδώ και πέρα μόνο πηλό .

amateur666
11-10-11, 22:23
σταματα να ξυνεις το κεφαλι σου...

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

η καραφλα ειναι σημαδι ωριμοτητας..:green:

lila_1
12-10-11, 09:53
Εποχιακή τριχόπτωση λέγεται.

Για την ακρίβεια δε λέγεται καν τριχόπτωση οι 6 τρίχες που χασες................

και Βάλε λίγο πιο δραματικό τίτλο την επόμενη φορά...

GREEK POWER
12-10-11, 10:15
Tρια πραγματα ειναι ασχημα στον αντρα, η καραφλα , η κοιλια , και το μικρο τσουτσουνι:shock: Αν δεν εχεις προβλημα με το τελευταιο τοτε εισαι μια χαρα;):green:

jannous44
12-10-11, 10:57
κατηγοριες...:thumbup:

1.Καράφλα Δομάζος : Η συγκεκριμένη καράφλα λέγεται και καράφλα «κερκίδα» για τον λόγο έχει γύρω-γύρω μαλλί μέχρι την κορυφή της πίσω μεριάς του κεφαλιού ενώ μπροστά είναι τέτοια η ξηρασία, που καλυτέρα να κάνεις τα μάτια μεταμόσχευση προς το μέτωπο παρά να βάλεις μαλλιά..


2.Καραφλοcool : Λέγεται και καράφλα «Stavento» γιατί σου δίνει την εντύπωση ότι ο τύπος έχει μαλλιά αλλά τα ξυρίζει από στυλ ,αυτό συμβαίνει γιατί βασίζεται στην ψευδαίσθηση.. επειδή έχει μούσια νομίζεις ότι έχει και μαλλιά, αλλά η καράφλα είναι τέτοια που το capilarine σταμάτησε το τηλεμάρκετινγκ..


3.Καράφλα διώρυγα : Είναι η διάσημη καράφλα (Τσάκωνας ,Βαμβακίδης) που συνοδεύεται από ένα ατσούμπαλο κεφάλι με μαλλί γύρω από τα αυτιά σαν φαβορίτα και ένα γελοίο πρόσωπο ..Ίσως να είναι η μόνη περίπτωση που οι ίδιες οι τρίχες προτίμησαν το πάτωμα από το άσχημο παρουσιαστικό…


4.Καραφλοχαίτουλας : Είναι ο χαιτέος που αρνείται να παραδεχτεί την έλλειψη φράντζας. Ο ίδιος υποστηρίζει ότι είναι χαμηλοφρύδης γι΄αυτό "βλέπουμε" μια μικρή αραίωση..Έχει πάρει ότι χάπι υπάρχει και οι μόνες τρίχες που έβγαλε είναι στον σβέρκο..


5. Καραφλότουφα : Η πιο αστεία απ’ όλες .. ενώ έχει ξεκινήσει να φεγγίζει το περισσότερο «μέτωπο» υπάρχουν 10 τρίχες που αρνούνται να πέσουν και έτσι οι κακόγουστοι κάτοχοι τους βάζουν και ζελέ και κάνουν κοκοράκι..


6. Καραφλοτουφεκιά : Η αλλιώς «άγιο πνεύμα». Είναι εκείνο το στρογγυλό κενό που αφήνει μεν μια φράντζα να χτενίσεις μπροστά , αλλά και μια τουφεκιά πίσω να καλύψεις ..Ειναι η πιο χαριτωμένη καράφλα για όσους έχουν κοντά μαλλιά. Οι μεταλάδες που έχουν καραφλοτουφεκιά χτενίζονται σε στυλ «ανέμελη περμανάντ» και κάπως καλύπτεται , ενώ ο 70’ς λαικάτζα που έχει ίσιο μαλλί είναι πιο αδικημένος της κατηγορίας..


7. Καράφλα Αχνοφαίνεται : Η καράφλα αυτή σου δίνει την δυνατότητα να χτενιστείς κανονικά ,αλλά η μια τρίχα για να πάει στην άλλη θέλει 10 ευρώ ταξί ..Τι βλέπεις σε παιδιά ηλικίας 15-25 και μετά πάνε στην κατηγορία καράφλα «διώρυγα» η «καραφλοcool » ..

Rourke
12-10-11, 11:30
Καταρχήν ξεκινάμε με δεδομένο ότι δεν παίρνεις κάτι το ορμονικό...

Τώρα άμα δεν παίρνεις κάτι το ορμονικό υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις:

1) Έχεις τριχόπτωση και οφείλετε σε ορμονικούς παράγοντες. Πήγαινε κάνε εξετάσεις και δες σε τι επίπεδα βρίσκετε η DHT σου. Αν είναι παραπάνω από το κανονικό τότε ο γιατρός θα σε γράψει κάποια φάρμακα που συμπιέζουν την DHT (δεν επιτρέπετε να αναφέρω κάποια) ή από OTC υπάρχει και το saw palmetto. Βέβαια όλα αυτά θέλουν προσοχή στην δοσολογία και στην χρήση γιατί έχουν και κάποια sides γιατί δεν είναι καλό να συμπιέζεις την DHT σου συνέχεια. (ίσως ο γιατρός σου ζητήσει και κάποια ακόμη εξέταση πριν σου γράψει φάρμακα για να μη σου δημιουργήσει και θέμα άλλο ορμονικό).

2) Έχεις τριχόπτωση και οφείλετε σε άγχος, στρες , λιπαρότητα, τοπικούς/ δερματικούς λόγους κτλ...μπορείς να πας σε ένα δερματολόγο ή να χρησιμοποιήσεις σαμπουάν κατά της λιπαρότητας ή κάποιο τοπικό αντίDHT όπως το Nirozal , κάποιο βοήθημα για τον ύπνο , άγχος, στρες (υπάρχουν πολλά OTC) , αν έχεις αδύναμη τρίχα να κουρέψεις τα μαλλιά σου κοντά ή να χρησιμοποιήσεις κάποια λοσιόν ενδυνάμωσης, ακόμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις vitamin E Tocopheryl acetate , RPN Virile Mane , Primordial Performance Toco-8 κτλ.

3) Οφείλετε καθαρά σε λόγους ανανέωσης μαλλιών.

4) Οφείλετε σε κληρονομικούς και άγνωστους λόγους (δεν υπάρχει φάρμακο για την φαλάκρα)

rey1989
12-10-11, 12:45
τελικά δεν μου έπεφταν αλλά κοβόντουσαν λόγο ότι είχα βάλει ζελέ και είχαν πετρώσει :rolf: :turtle:
σήμερα δεν έβαλα ζελέ και δεν πέφτουν..
πήρα πολυβηταμίνη και ω3 και θα φτιάξω και την διατροφή μου για να μην το πάθω τελικά.. γιατί τα μαλλιά μου είναι αδύναμα ..γιαυτό κοβόντουσαν τόσο εύκολα με τον ζελέ ..

εξετάσεις θα πάω να κάνω μέσα στον μήνα γιατί σήμερα κατόρθωσα να πάρω χαρτί φοίτησης από την σχολή ώστε να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ ..
θα πάω το συντομότερο να κάνω εξετάσεις να ξέρω που βρίσκομαι τουλάχιστον . :thumbup:

καλά μιλάμε έπαθα μια τρομάρα χθες το βράδυ , μέχρι και καρκίνο σκέφτηκα μην έχω (ξέρετε που πέφτουν τα μαλλιά).:shock::shock::shock:

ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας :toast:

GREEK POWER
12-10-11, 12:51
Τα μαλλια δε πεφτουν απο το καρκινο , απο της χημειοθεραπιες ναι !

rey1989
12-10-11, 12:54
Τα μαλλια δε πεφτουν απο το καρκινο , απο της χημειοθεραπιες ναι !

α οκ δεν το ήξερα. :thumbup:

Lao
12-10-11, 12:57
@rey1989 ήρεμα με τους ζελέδες, τους πηλούς και το κακό συναπάντημα. Φράζουν τους πόρους, δεν αναπνέει το κεφάλι καθόλου και αδυνατίζει η τρίχα. Λούζε το μαλλάκι σου με ένα καλό σαμπουάν, τρώγε καλά, μην αγχώνεσαι και αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Αν είναι να σου πέσουν κάποτε, θα σου πέσουν, μην ασχολείσαι.

NASSER
12-10-11, 12:59
Καταρχήν ξεκινάμε με δεδομένο ότι δεν παίρνεις κάτι το ορμονικό...

Τώρα άμα δεν παίρνεις κάτι το ορμονικό υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις:

1) Έχεις τριχόπτωση και οφείλετε σε ορμονικούς παράγοντες. Πήγαινε κάνε εξετάσεις και δες σε τι επίπεδα βρίσκετε η DHT σου. Αν είναι παραπάνω από το κανονικό τότε ο γιατρός θα σε γράψει κάποια φάρμακα που συμπιέζουν την DHT (δεν επιτρέπετε να αναφέρω κάποια) ή από OTC υπάρχει και το saw palmetto. Βέβαια όλα αυτά θέλουν προσοχή στην δοσολογία και στην χρήση γιατί έχουν και κάποια sides γιατί δεν είναι καλό να συμπιέζεις την DHT σου συνέχεια. (ίσως ο γιατρός σου ζητήσει και κάποια ακόμη εξέταση πριν σου γράψει φάρμακα για να μη σου δημιουργήσει και θέμα άλλο ορμονικό).

2) Έχεις τριχόπτωση και οφείλετε σε άγχος, στρες , λιπαρότητα, τοπικούς/ δερματικούς λόγους κτλ...μπορείς να πας σε ένα δερματολόγο ή να χρησιμοποιήσεις σαμπουάν κατά της λιπαρότητας ή κάποιο τοπικό αντίDHT όπως το Nirozal , κάποιο βοήθημα για τον ύπνο , άγχος, στρες (υπάρχουν πολλά OTC) , αν έχεις αδύναμη τρίχα να κουρέψεις τα μαλλιά σου κοντά ή να χρησιμοποιήσεις κάποια λοσιόν ενδυνάμωσης, ακόμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις vitamin E Tocopheryl acetate , RPN Virile Mane , Primordial Performance Toco-8 κτλ.

3) Οφείλετε καθαρά σε λόγους ανανέωσης μαλλιών.

4) Οφείλετε σε κληρονομικούς και άγνωστους λόγους (δεν υπάρχει φάρμακο για την φαλάκρα)


:thumbup:
Η τριχόπτωση έχει πολλές αιτίες και καλό είναι να μην πανικοβάλλεται όποιος παρατηρεί το πρόβλημα.
Για να μειώνουμε τις πιθανότητες θα πρέπει να προσέχουμε τη διατροφή μας και τη ψυχολογία μας!

rey1989
12-10-11, 13:02
ευχαριστώ πολύ παιδιά ! :thumbup:
η αλήθεια είναι πως χαλάρωσα σήμερα , απλά σε θέματα υγείας γίνομαι υπερβολικός καμιά φορά.:P

προσεγμένη διατροφή και βλέπουμε. Και να πέσουν δεν πειράζει , θα φτιάξω σωματάρα να παρηγορούμαι :rolf::turtle::turtle:

SOSTARAS
12-10-11, 13:15
σωστα λεει ο σοφος λαος.. "ενα μηλο την ημερα":evil2:

Μην αγχωνεσαι τοσο πολυ, ολα θα φτιαξουν:thumbup:

ενα μηλο την ημερα .......... δεν μπορει να σε χωρτασει :P:P
ελα ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικα πιστευω τα πραγματα ηρεμησε ισωσ εχεισ αγχοσ για κατι

tolis93
12-10-11, 13:15
ευχαριστώ πολύ παιδιά ! :thumbup:
η αλήθεια είναι πως χαλάρωσα σήμερα , απλά σε θέματα υγείας γίνομαι υπερβολικός καμιά φορά.:P

προσεγμένη διατροφή και βλέπουμε. Και να πέσουν δεν πειράζει , θα φτιάξω σωματάρα να παρηγορούμαι :rolf::turtle::turtle:
με λιγα λογια θα κανεις ακομα πιο υγιεινη ζωη για....τριχες:green:

rey1989
12-10-11, 13:27
όχι πιο υγιεινή , πιο σωστή !:P
ότι ελλείψεις υπάρχουν θα τις διορθώσω , δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζω τα λάθη.
πάντως όπως είπα τα μαλλιά μου είναι ένα σημαντικό κομμάτι της γοητείας μου που δεν θέλω να αποχωριστώ . :turtle:

exkaliber
15-10-11, 01:32
πρωτον : το μονο που σταματαει την τριχοπτωση ειναι το πατωμα
δευτερον : το φθινοπωρο ολοι εχουμε αυξημενη τριχοπτωση
τριτον : υπαρχει παρομοιο θεμα με πολλες συμβουλες,ψαξε να το βρεις
τεταρτον :



έχω κοντά μαλλιά στο πλάι και απο πάνω μεγάλα τα οποία σηκώνω, κάτι σαν μοικάνα ας πούμε...

αν εχεις μοικανα τοτε σε παω :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
κι εγω θελω αλλα
http://www.youtube.com/watch?v=1Fj-D2aP0cY

tasos2
17-10-11, 22:48
Φιλε επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα τωρα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αδυναμα λογω διατροφης. Μπορει να ειναι ορμονικο. Η τεστοστερονη προκαλλει τριχοπτωση σε εκεινο το σημειο. Δερματολογος μου ειπε να κανω ορμονικες εξετασεις και οντως η τεστοστερονη μου ηταν λιγο πιο πανω απο τα ορια (ειχα ανοιξει και ενα θρεντ τις προαλλες γι αυτο το θεμα). Παραλληλα οι διατροφη μου ειναι τελεια με συμπληρωματα ω3 και βιταμινων και μεταλλων και χρονια τωρα χρησιμοποιω σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης οποτε δε παιζει να ειναι λογω διατροφης σε μενα

rey1989
17-10-11, 23:16
το έχω πρώτη προτεραιότητα να κάνω εξετάσεις γενικά (αίματος , ορμονολογικές κλπ) απλά περιμένω λίγο να φτιάξω την διατροφή μου να έρθει στα ίσια του ο οργανισμός γιατι με αυτά που έτρωγα οι εξετάσεις θα έδειχναν οτι ειμαι με το ένα πόδι στον τάφο χΔ :shock:

Ariel
18-10-11, 00:00
εποχικη τριχοπτωση....:(

rey1989
24-10-11, 21:55
τελικά το μαλλί μου επανήρθε στα φυσιολογικά του , δυνάμωσε και φούντωσε. :turtle::turtle:
βέβαια έφτιαξα την διατροφή μου , έβαλα πολυβιταμίνη και άρχισα να λούζομε με ένα σαμπουάν που δυναμώνει την τρίχα.

πλέον έχω γίνει σαν προβατίνα :thumbup:

sofos
24-10-11, 23:57
τελικά το μαλλί μου επανήρθε στα φυσιολογικά του , δυνάμωσε και φούντωσε. :turtle::turtle:
βέβαια έφτιαξα την διατροφή μου , έβαλα πολυβιταμίνη και άρχισα να λούζομε με ένα σαμπουάν που δυναμώνει την τρίχα.

πλέον έχω γίνει σαν προβατίνα :thumbup:

αχαχαχαχαχ σα προβατινα λεει :P:turtle: btw απο φαρμακειο το σαμπουαν το πηρες?ρωταω γιατι με καιει το θεμα :green::turtle:

rey1989
25-10-11, 07:09
όχι , ενα ultrex μπλε είναι που λέει 95% δυνατότερα μαλλιά

exkaliber
06-11-11, 19:19
^
gia placebo το κοβω
κι εγω οταν τυχαινει να λουστω με αλλο σαμπουαν εχω την ιδια αισθηση,οτι δυναμωσαν,πυκνωσαν κτλ κτλ,πραγμα αδυνατον να γινε σε ενα δυο χρησεις
εχεις ακομα την ιδια αισθηση?



μηπως τα γυναικεια σαμπουαν ειναι καλυτερα?:unsure:

tolis93
07-11-11, 01:09
^
gia placebo το κοβω
κι εγω οταν τυχαινει να λουστω με αλλο σαμπουαν εχω την ιδια αισθηση,οτι δυναμωσαν,πυκνωσαν κτλ κτλ,πραγμα αδυνατον να γινε σε ενα δυο χρησεις
εχεις ακομα την ιδια αισθηση?



μηπως τα γυναικεια σαμπουαν ειναι καλυτερα?:unsure:

syoss ουτε ουλτρεξ ουτε τπτ απο αυτα.εχω δοκιμασει πολλα. καλυτερο το syoss μετα τα sunsilk και μετα head and shoulders του εμποριου.κανουν δουλιτσα. και απο μαλια ξερω.μεχρι το βυζι ειχα καποτε:green:

exkaliber
07-11-11, 23:00
. καλυτερο το syoss μετα τα sunsilk και μετα head and shoulders του εμποριου

για δες εδω να ψαρωσεις :P:P

Avalon Organics, Biotin B-Complex Thickening Shampoo


33974


Other Ingredients

Purified water, organic aloe barbadensis leaf juice (1), sodium cocoyl sulfate, cocamidopropyl betaine, sodium cocoyl sarcosinate, vegetable glycerin, serenoa serrulata (saw palmetto) fruit extract, panthenol (pro-vitamin B-5), biotin, thiamine, pyridoxine, niacin, riboflavin, polyquaternium-10, wheat protein, soy protein, citric acid, soyamidopropalkonium chloride, jojoba oil, organic helianthus annuus (sunflower) oil (2), sodium benzoate, potassium sorbate, ethylhexylglycerin, organic rosamarinus officinalis (rosemary) leaf oil (2), and other essential oils.

(1) Certified by BioAgriCert

(2) Certified by Quality Assurance International

No sodium lauryl or laureth sulfate, no parabens, harsh preservatives or grapefruit seed extract. 100% vegetarian ingredients. No animal testing.

rey1989
07-11-11, 23:16
@exkaliber
βασικά δεν ήταν το σαμπουάν που με βοήθησε αλλά το οτι άρχισα να τρώω σωστά.
λογικό ήταν να αρχίσω να διαλύομε μετά απο τόσους μήνες με γυμναστήριο και 600-800 θερμίδες την ημέρα :rolf::rolf: (μην δεις τι έτρωγα).

πάντως τα μαλλιά μου φούντωσαν όντος και πλέον δεν κόβονται. από την τρομάρα μου νόμιζα ότι μου πέφτουν αλλά τελικά κοβόντουσαν .. :rolf::turtle:

jojosmj
17-11-11, 02:05
η τριχωπτωση απο οσο ξερω απο τα μαθηματα που καναμε στην κομωτικη οφειλετε σε παρα πολλους λογους.
λογο εποχης
λογο αγχους κ στεναχωριας(οταν εχασα την θεια μου στα πλαινα μεσα σε μια μερα εβγαλα ασπρες τριχες )
κακη διατροφη (ΠΑΙΖΕΙ παντου ρολο απο το πως κ ποσο ιδρωνουμε μεχρει για επιδερμιδα κ υγεια )
πολυβηταμηνοση
λογο πιεσης
ορμονικα θεματα
λογο κληρονομηκοτητας αν κ υπαρχει κ πιθανοτητα να μην εμενα ολοι στο σοι μου εχουν παρα πολυ μαλι μιλαμε για πολυ ομως ο πατερας μου ειναι 60 πολυ μαλλι κανενα ιχνος φαλακρας,το ιδιο κ οι 2 μου παπουδες (ισως να πηρα απο τον @@@@@ το θειο μου)

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
17-11-11, 03:35
Αδερφέ ως μακρυμάλλης και μετά από πολύ ψάξιμο απλά για να τα περιποιούμαι επειδή φοβόμουν λόγω έκθεσης σε χλώριο πισίνα και θάλασσα (καταδύσεις) κατέληξα μέχρι και σε ξάδελφο δερματολόγο ο οποίος με είπε τα εξής:

α) Χάνουμε περίπου 80 με 100 τρίχες την ημέρα και περισσότερο σε κάποιες περιόδους.
β) Το καθημερινό λούσιμο δεν κάνει κακό αλλά ούτε και καλό μιας και σε κάποιες περιπτώσεις το Ph του δέρματος αποσταθεροποιείται λόγω ευαισθησίας και προκαλεί ή ξηροδερμία ή κνησμό.
γ)Οτιδήποτε χημικό λακ, τζελ, αφροί κτλ προκαλούν ξηρότητα, λιπαρότητα, κνησμό και γενικά όλα τα δεινά οπότε καλό είναι να τα αποφεύγεις για να έχεις.
δ)Χτένισμα με ανοιχτών ακίδων βούρτσα και πιο προσεκτικά, 3 φορές την ημέρα για την καλύτερη κυκλοφορία του αίματος. Το υπερβολικό βούρτσισμα απλά ερεθίζει το δέρμα και σπάει τα μαλλιά.
ε) Αν τα έχεις μακριά, απέφευγε να τα έχεις διαρκώς κοτσίδα, μπορεί να προκάλέσει και πονοκέφαλο εκτός από κάποια αραίωση.
στ) Καλό θα ήταν να λαμβάνεις συμπλήρωμα με τα βασικά αμινοξέα καθώς επίσης και ξεχωριστά κυστίνη μιας και παίζει καταλυτικό ρόλο για την ενδυνάμωση ρίζας.
ζ)βιταμίνες, θετικά για μαλλί είναι κυρίως ψευδάργυρος, ιώδιο, κάλλιο, μαγνήσιο, ασβέστιο μεταξύ των άλλων, οπότε ένα multi συμπλήρωμα σε καλύπτει.
η)Το αλκοόλ και γενικότερα τα ξύδια επιβαρύνουν την όλη κατάσταση.. Αν πίνεις όχι σε υπερθετικό βαθμό.
θ) Μετά το λούσιμο κάνε ελαφρό στέγνωμα με πιστολάκι ή καλύτερα απλά με πετσέτα. Η θερμοκρασία ξεραίνει και αφυδατώνει τα μαλλιά με συνέπεια να σπάνε πολλοί εύκολα. Εγώ προσωπικά μόνο πετσετούλα :shock:
ι)Κληρονομικότητα όπως ήδη αναφέρθηκε οπότε απλά ταφήνεις στην φύση ή κάνεις εμφύτευση.
κ)Το στρες είναι επίσης βασικός παράγοντας που επιδεινώνει ραγδαία την όλη κατάσταση.
λ) ΟΧΙ ότι ναναι σαμπουάν σούπερ μάρκετ αν μπορείς ή φυτικά ή κάποια δυναμωτικά για την εκάστοτε περίπτωση. Ενδεικτικά αναφέρω Propoline, Ducray, macrovita, ΒΙοselect, Klorane, foltene. Προσωπικά χρισημοποιώ Ducray ένα για συντήρηση ένα για λιπαρότητα αλλά σε είπα ανάλογα με την περίσταση. Αν έχεις κοντό μαλλί δεν χρειάζεσαι μαλακτικό αδερφέ και ιδιαίτερα απέφευγε στις ρίζες.

Αυτά τα ολίγα :P Δεν είμαι ειδήμων αλλά με 17 χρόνια σχεδόν μακρύ μαλλί άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο.. Ελπίζω να σε κατατόπισα έστω και λίγο μετά από την μισή Αλφαβήτα :shock:


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Καλό θα ήταν αν έχεις κνησμό ή οποιοδήποτε άλλο ερεθισμό να επισκεφτείς ένα γιατρό. Στα αφροδίσια έχουν πιστεύω (εκ προσωπικής πείρας) καλύτερους δερματολόγους..

sTeLaKoS
18-11-11, 00:39
για δες εδω να ψαρωσεις :P:P

Avalon Organics, Biotin B-Complex Thickening Shampoo


33974


Other Ingredients

Purified water, organic aloe barbadensis leaf juice (1), sodium cocoyl sulfate, cocamidopropyl betaine, sodium cocoyl sarcosinate, vegetable glycerin, serenoa serrulata (saw palmetto) fruit extract, panthenol (pro-vitamin B-5), biotin, thiamine, pyridoxine, niacin, riboflavin, polyquaternium-10, wheat protein, soy protein, citric acid, soyamidopropalkonium chloride, jojoba oil, organic helianthus annuus (sunflower) oil (2), sodium benzoate, potassium sorbate, ethylhexylglycerin, organic rosamarinus officinalis (rosemary) leaf oil (2), and other essential oils.

(1) Certified by BioAgriCert

(2) Certified by Quality Assurance International

No sodium lauryl or laureth sulfate, no parabens, harsh preservatives or grapefruit seed extract. 100% vegetarian ingredients. No animal testing.


Δώσε κανένα info γι αυτό. Το είδα τις προάλλες και σκεφτόμουν να το βάλω στη παραγγελία μου/

ελμερ
18-11-11, 00:44
Δώσε κανένα info γι αυτό. Το είδα τις προάλλες και σκεφτόμουν να το βάλω στη παραγγελία μου/

το χρησιμοποιω κανα διμηνο.....ειναι πααααρα πολυ καλο....(και πολυ φτηνο:)....το εχω δωσει και σε μια φιλη που ειχε προβλημα και μετα απο ενα μηνα πηγε στην κομμωτρια και της ειπε πως δυναμωσε το μαλλι της.....!και μενα μια χαρα ειναι τα μαλλια μου,και δεν μου πεφτουν κι ολας.....(το συστηνω με 1000 :welcome::welcome:

sofos
18-11-11, 01:46
το χρησιμοποιω κανα διμηνο.....ειναι πααααρα πολυ καλο....(και πολυ φτηνο:)....το εχω δωσει και σε μια φιλη που ειχε προβλημα και μετα απο ενα μηνα πηγε στην κομμωτρια και της ειπε πως δυναμωσε το μαλλι της.....!και μενα μια χαρα ειναι τα μαλλια μου,και δεν μου πεφτουν κι ολας.....(το συστηνω με 1000 :welcome::welcome:

απο ποιο σαητ το παιρνεις?δωσε σε πμ αν ειναι γιατι ενδιαφερομαι και γω :green::turtle: ας μου δωσει και ο εξ αν το δει :P

Dark
18-11-11, 11:46
Πράσινο σαπούνι!
στην αρχή θα στα ξεράνει λίγο αλλά μετά από μερικά λουσίματα θα δεις ότι θα αρχίσουν να δυναμώνουν πολύ!
επίσης από μέσα Σεπτέμβρη έως και Δεκέμβρη είναι η επόχή που τα μαλλιά πέφτουν οπότε είναι φυσιολογικό,
και εμείς στην οικογένεια έχουμε κληρονομικότητα στην φαλάκρα αλλά εγώ μέχρι τώρα είμαι μακρυμάλης, μνιεχ...
είχα και εγώ θέμα κοντά στα 18 με πολύ τριχόπτωση και το πράσινο σαπουνάκι με έσωσε...
Επίσης υπάρχει ένα ειδικό πράσινο στα φαρμακεία Αμάλθια λέγετε (δύσκολο να το βρεις και ακριβό)
το οποίο σε άλλους δουλεύει και σε άλλους όχι...
Αν την γλυτώσεις μέχρι τα 30 την έβγαλες, από εκεί και μετά χάνεις πολύ λιγότερες τρίχες...

rey1989
18-11-11, 11:55
αυτη την στιγμή το μαλλί μου είναι μια χαρά . συνήλθε δεν έχω πρόβλημα αλλα θέλω να ρωτήσω κάτι για να μην αποκτήσω πρόβλημα...

τι μπορώ να κάνω στο μαλλί μου που είναι σχετικά μακρύ για να είναι όρθιο εκτός απο ζελέδες και πηλό κλπ.??? καμιά ιδέα?
τώρα τα κάνω με την τοστιέρα η ψαλίδι πως λέγετε της αδερφής μου και κοκαλώνουν όρθια χωρίς να βάλω κάτι αλλα δεν ξέρω μηπως κάνει κακό στο μαλλί μου αυτο...

exkaliber
18-11-11, 12:42
Πράσινο σαπούνι!
.

σε συγκριση με το μαυρο τι λεει??

tasos2
18-11-11, 17:49
Ο δερματολογος μετα απο ορμονολογικη εξεταση μου πε οτι εχω ενα θεματακι με την διυδροτεστοστερονη που ειναι υπευθυνη για την αλωπεκια αλλα οχι σοβαρο δηλαδη δεν ειναι πανω απο τα ορια απλα ειναι στα ανω ορια του φυσιολογικου. Δηλαδη το ανω οριο ειναι 500 και ειμαι στο 300. Επειδη χρησιμοποιω ηδη καποια φαρμακα/συμπληρωματα μου πε οτι αν δεν δουλεψουν θα μου δωσει Φιναστεριδη που ειναι κανονικο φαρμακο που μπλοκαρει ενα ενζυμο που διασπα την τεστοστερονη σε διυδροτεστοστερονη χωρις ομως να μειωνει την τεστοστερονη (κατα τα λεγομενα του).

Μετα απο ψαξιμο στο διαδικτυο ομως διαβασα τα χειροτερα για αυτο το φαρμακο και τις παρενεργειες του. Λενε οτι οντως η τεστο δεν επεσε αλλα αυξηθηκε κιολας αρχικα σε ερευνες αλλα τελικα οι περισσοτεροι αντρες χρηστες επαθαν προβληματα μη αναστρεψιμα στη σεξυαλικη τους ζωη, στον προστατη (συρρικνωση) και σε καποιους υποδοχεις των ορχεων ενω μετα το τελος της θεραπειας η εν λογω ορμονη επανηλθε στα προηγουμενα επιπεδα και αλωπεκια απλα αναβληθηκε αλλα στο τελος εγινε. Ο ισχυρισμος του δερματολογου ηταν σχετικα με τη σεξουαλικη ζωη ειναι οτι ηταν ψυχοσωματικο γιατι οι χρηστες εβλεπαν στο φαρμακο τη λεξη "αντιανδρογονο" και νομιζαν οτι θα τους εριχνε ενω στην πραγματικοτητα αναστελλει μονο την ορμονη της αλωπεκιας οχι της σεξουαλικοτητας.

Υστερα εδω και ενα μηνα μου ειχε δωσει μινοξιδιλη. Επειδη ηταν λοσιον που την εβαζες στο κεφαλι το πηρα χωρις ενδιασμους αλλα στο διαδικτυο διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα στην καρδια, ταχυκαρδια και αυξηση αρτηριακης πιεσης. Ενω ο δερματολογος δεν λεει κατι τετοιο. Λεει οτι δημιουργει υπεραιμια στο τριχωτο της κεφαλης αλλα λογικα και ταχυκαρδια ανα διαστηματα αλλα οχι οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα

Μετα απο ολα αυτα ερχομαι να ρωτησω τι να πρωτοπιστεψω??? :unsure::unsure:

exkaliber
18-11-11, 20:47
στελιο,εχεις δει πιατo που μολις εχει πλυθει με φερυ και τριζει?
ε,καπως ετσι ειναι κι αυτο:green:
ειδικα αν εισαι λιγες μερες αλουστος θα εκπλαγεις με το ποσο καθαριζει τα μαλια
το χρησιμοποιω κοντα 2 χρονια τωρα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,και απο ποιοτητα και απο αρωμα
εχω την αισθηση οτι γοα κανονικα μαλια δεν ειναι για καθε μερα,το χρησιμοποιω δυο φορες την εβδομαδα και ενδιαμεσα εχω ενα head n shoulders


σιγουρα αξιζει να το δοκιμασει κανεις



@ sofe στο εχω πει 4 φορες μεχρι τωρα,στο στελνω πεμπτη,στην εκτη καιγεσαι

beefmeup
18-11-11, 20:59
Μετα απο ολα αυτα ερχομαι να ρωτησω τι να πρωτοπιστεψω??? :unsure::unsure:

θα σου πω τασσο την γνωμη μου..
αν ειναι να πεσουν,θα πεσουν..οτι κ αν παρεις.
οποτε αστο χεστο,κ αν δεν εισαι σιγουρος μην το ρισκαρεις με παρενεργειες..

ippokratis
18-11-11, 22:03
θα σου πω τασσο την γνωμη μου..
αν ειναι να πεσουν,θα πεσουν..οτι κ αν παρεις.
οποτε αστο χεστο,κ αν δεν εισαι σιγουρος μην το ρισκαρεις με παρενεργειες..
+1
επίσης μην τρομοκρατείτε τον κόσμο με το άγχος,τη λακ,το τζελ κλπ
το θέμα μαλλί είναι 100% θέμα γονιδίου.
και εξηγούμαι:ναι μεν το άγχος,η λακ κλπ επιβαρύνουν το μαλλί και ευθύνονται κάποιες φορές για τριχόπτωση, ΟΜΩΣ οι τρίχες αυτές που πέφτουν από αυτούς τους παράγοντες ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ.
αυτές που δεν ξαναβγαίνουν είναι αυτές που και άγχος να μην έχει κάποιος θα πέσουν και δεν πρόκειται να ξαναβγούν επειδή έτσι όρισε το άτιμο το DNA μας.

ελμερ
18-11-11, 22:09
νομιζω γονιδιακο ειναι και το ασπρισμα των μαλλιων....εγω κοντευω 34 Μαιων και δεν εχω ουτε μια ασπρη τριχα (εχω παρει απ τον πατερα μου:cool: κι αλλοι στην ηλικια μου ειναι Νικοπολιδης....:welcome:

spartankid
18-11-11, 22:21
Δεν αξίζει κάποιος να μπεί σε θεραπεία με big 3 η οποία περιλαμβάνει Φιναστεριδη κτλπ κερδίζεις κάποια πράγματα αλλά ρισκάρεις παααρα πολλά και έπειτα αν την διακόψεις χάνεις μέσα στους 6 μήνες ότι κέρδισες όλες τις καινούργιες τρίχες αλλά και ότι είχες κρατήσει μέχρι τότε δλδ αν είναι τις μοίρας σου σε 5 χρόνια να είσαι αεροδρόμιο και κάνεις την θεραπεία σε 5 χρόνια θα έχεις πιθανών τα μαλλιά σου ίσως και περισσότερα αλλά αν το διακόψεις στους 6 μήνες θα είσαι στο μηδέν κ θα είσαι όπως θα ήσουν αν δεν είχες κάνει ποτέ την θεραπεία. Στο λέω αυτό έχοντας καλπάζουσα τριχόπτωση από τα 16 μου τώρα είμαι 20 και σε 2-3 χρόνια βλέπω να μην έχω τρίχα, ξέρω ότι είναι δύσκολο έχω περάσει άπειρα διαστήματα αφείνωντας να με πάρει από κάτω αλλά κάποιες φορές πρέπει να αποδεχόμαστε ορισμένα πράγματα από το να ρισκάρουμε σε τέτοιες θεραπείες που μπορεί να χάσεις πάρα πολλά και μπορεί να σου βγάλουν άπειρες παρενέργειες.

jojosmj
18-11-11, 23:16
α το ζελε κ ολα τα λυπα δεν επηρεαζουν τοσο το μαλι ειδικα αν δεν μπουν στην ριζα
β χρειζοναστε ολοι ενα σαμπουαν για τον τυπο μαλιο μας κ ενα ουδετερο σαμπουαν για ουδετερο παρτε Johnson baby
γ ναι καποια συμπληρωματα βοηθανε
δ προσοχη στα συνατα φαρμακα υπαρχει περιπτωση τρυχοφιας κ σε αλα σημεια -ανικανοητα στυστης
+1000 στα οσα ειπε ο ΑΡΧΕΛΑΟΣ ειπε οσα ηθελα να καλυψω αλα δεν βρηκα τον χρονο πολυ ψαγμενο το post σου φιλε μου.
ξαναλεω πολυ βασικος παραγοντας ειναι η διατροφη μας κ ο τροπος ζωης +για μενα μεγαλυτερος παραγωντας η ψυχολογια.
rey τοστιερες ψαλιδι κλπ τα ξεχνας καταστεφουν την τριχα...
πιστολακι μπορεις να βαζεις αφοβα σε αποσταση 30cm κ οχι σε πολυ δυνατη ταχητητα-θερμοτητα

ippokratis
18-11-11, 23:44
νομιζω γονιδιακο ειναι και το ασπρισμα των μαλλιων....εγω κοντευω 34 Μαιων και δεν εχω ουτε μια ασπρη τριχα (εχω παρει απ τον πατερα μου:cool: κι αλλοι στην ηλικια μου ειναι Νικοπολιδης....:welcome:

κατά βάση σωστό είναι κι αυτό, αν και εδώ μεγάλο ρόλο παίζει και το άγχος δηλαδή η έκκριση αδρεναλίνης ασπρίζει τις τρίχες.

tasos2
19-11-11, 01:22
Ναι ρε παιδια οκ. Δεν ειναι ομως γονιδιακο, ειναι ορμονολογικο. Θα μου πεις και ορμονες γονιδιακο θεμα ειναι αλλα δεν υπαρχουν παντα το ιδιο. Οσο μεγαλωνει κανεις του πεφτουν τα επιπεδα καποιων οπως η τεστο και η αυξητικη. Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με την διυροτεστοστερονη αφου απο την τεστοστερονη γινεται. Κρατωντας το μαλλι με οποιες θεραπειες φυσικες ή μη για καποιο καιρο δεν θα πεσουν καποια στιγμη τα επιπεδα της ορμονης. Δεν λεω καποιος που εχει πανω απο 500 (ανω οριο) αυτου αντε να του παει στα 400 (λεμε τωρα) αλλα εμενα π.χ που ειναι 295. Δε ξερω. Ισως θελει λιγο παραπανω ψαξιμο απο το να το αποδεχτει κανεις οτι ειναι η μοιρα του. Απ τα 30 και μετα μπορει να κανει εμφυτευση κανεις οποτε αν τα κρατησει καποιος μεχρι τοτε με συμπληρωματα, σαμπουαν και λοιπα (εστω οχι φιναστεριδη αφου ειναι επικινδυνη) μετα κανει και την εμφυτευση και καθαρισε. Βεβαια ολα αυτα θα κοστιζουν μαλλον μια περιουσια οποτε μαλλον δεν αξιζει τον κοπο αλλα οτι μπορεις να τα γλυτωσεις μπορεις ακομα και στο γονιδιο σου να ειναι

sofos
19-11-11, 01:24
Ναι ρε παιδια οκ. Δεν ειναι ομως γονιδιακο, ειναι ορμονολογικο. Θα μου πεις και ορμονες γονιδιακο θεμα ειναι αλλα δεν υπαρχουν παντα το ιδιο. Οσο μεγαλωνει κανεις του πεφτουν τα επιπεδα καποιων οπως η τεστο και η αυξητικη. Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με την διυροτεστοστερονη αφου απο την τεστοστερονη γινεται. Κρατωντας το μαλλι με οποιες θεραπειες φυσικες ή μη για καποιο καιρο δεν θα πεσουν καποια στιγμη τα επιπεδα της ορμονης. Δεν λεω καποιος που εχει πανω απο 500 (ανω οριο) αυτου αντε να του παει στα 400 (λεμε τωρα) αλλα εμενα π.χ που ειναι 295. Δε ξερω. Ισως θελει λιγο παραπανω ψαξιμο απο το να το αποδεχτει κανεις οτι ειναι η μοιρα του. Απ τα 30 και μετα μπορει να κανει εμφυτευση κανεις οποτε αν τα κρατησει καποιος μεχρι τοτε με συμπληρωματα, σαμπουαν και λοιπα (εστω οχι φιναστεριδη αφου ειναι επικινδυνη) μετα κανει και την εμφυτευση και καθαρισε. Βεβαια ολα αυτα θα κοστιζουν μαλλον μια περιουσια οποτε μαλλον δεν αξιζει τον κοπο αλλα οτι μπορεις να τα γλυτωσεις μπορεις ακομα και στο γονιδιο σου να ειναι

η εμφυτευση δε πιανει παντα ;)

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
19-11-11, 02:09
α το ζελε κ ολα τα λυπα δεν επηρεαζουν τοσο το μαλι ειδικα αν δεν μπουν στην ριζα
β χρειζοναστε ολοι ενα σαμπουαν για τον τυπο μαλιο μας κ ενα ουδετερο σαμπουαν για ουδετερο παρτε Johnson baby
γ ναι καποια συμπληρωματα βοηθανε
δ προσοχη στα συνατα φαρμακα υπαρχει περιπτωση τρυχοφιας κ σε αλα σημεια -ανικανοητα στυστης
+1000 στα οσα ειπε ο ΑΡΧΕΛΑΟΣ ειπε οσα ηθελα να καλυψω αλα δεν βρηκα τον χρονο πολυ ψαγμενο το post σου φιλε μου.
ξαναλεω πολυ βασικος παραγοντας ειναι η διατροφη μας κ ο τροπος ζωης +για μενα μεγαλυτερος παραγωντας η ψυχολογια.
rey τοστιερες ψαλιδι κλπ τα ξεχνας καταστεφουν την τριχα...
πιστολακι μπορεις να βαζεις αφοβα σε αποσταση 30cm κ οχι σε πολυ δυνατη ταχητητα-θερμοτητα

Eπαυξάνω σε αυτά που πρόσθεσες αδερφέ.. :thumbup:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
19-11-11, 02:13
η εμφυτευση δε πιανει παντα ;)

Σε κάποιους πιάνει σε κάποιους όχι και αυτό εξαρτάται απ το αν έχεις ακόμα αρκετούς ενεργούς θύλακες εναπομείναντες. Πίστεψε με 2 άτομα που γνωρίζω προσωπικά έκαναν εμφύτευση, ο ένας είχε αδειάσει αρκετά απ τους κροταφους οπότε έπιασε καλά η εμφύτευση λόγω αρκετών θυλάκων, ενώ ο γαμπρός μου που είναι λίγο μικρότερος από μένα (30) Τα έχασε σχεδόν όλα στην κυριολεξία και όταν πήγε για εμφύτευση ήταν ήδη αργά.. 2 φορές έσκασε τόσα λεφτά και το μόνο που αποκόμισε ήταν χνούδι.. Τα συμπεράσματα δικά σας..

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
19-11-11, 02:25
Ναι ρε παιδια οκ. Δεν ειναι ομως γονιδιακο, ειναι ορμονολογικο. Θα μου πεις και ορμονες γονιδιακο θεμα ειναι αλλα δεν υπαρχουν παντα το ιδιο. Οσο μεγαλωνει κανεις του πεφτουν τα επιπεδα καποιων οπως η τεστο και η αυξητικη. Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με την διυροτεστοστερονη αφου απο την τεστοστερονη γινεται. Κρατωντας το μαλλι με οποιες θεραπειες φυσικες ή μη για καποιο καιρο δεν θα πεσουν καποια στιγμη τα επιπεδα της ορμονης. Δεν λεω καποιος που εχει πανω απο 500 (ανω οριο) αυτου αντε να του παει στα 400 (λεμε τωρα) αλλα εμενα π.χ που ειναι 295. Δε ξερω. Ισως θελει λιγο παραπανω ψαξιμο απο το να το αποδεχτει κανεις οτι ειναι η μοιρα του. Απ τα 30 και μετα μπορει να κανει εμφυτευση κανεις οποτε αν τα κρατησει καποιος μεχρι τοτε με συμπληρωματα, σαμπουαν και λοιπα (εστω οχι φιναστεριδη αφου ειναι επικινδυνη) μετα κανει και την εμφυτευση και καθαρισε. Βεβαια ολα αυτα θα κοστιζουν μαλλον μια περιουσια οποτε μαλλον δεν αξιζει τον κοπο αλλα οτι μπορεις να τα γλυτωσεις μπορεις ακομα και στο γονιδιο σου να ειναι

Φίλες Τάσο θα σε πρότεινα ειλικρινά σαν καλός φίλος να κόψεις τα φάρμακα που σε χορήγησαν μιας και αυτά που ανάφερες ΄΄ηδη σε θέμα παρενεργειών ισχύουν και το λένε αποδεδειγμένα και στα αφροδίσια! Απλά θα κάνεις κακό στον εαυτό σου και δεν αξίζει αδερφέ.. Το μόνο που θα σε παρότρυνα να πάρεις ως συμπλήρωμα ξεχωριστά κυστίνη μιας και παίζει καταλυτικό ρόλο για την ενδυνάμωση ρίζας, ένα καλό δυναμωτικό σαμπουάν είτε ρωτώντας κάποιο δερματολόγο είτε βλέποντας ποιό σε "κάθεται" καλύτερα δίχως να προκαλεί κνησμούς κτλ.. Του σούπερ μάρκετ δυστυχώς περιέχουν σε υπερβολικό βαθμό αλκοόλες και διαφόρων είδών χημικά τα οποία μόνο καλό δεν κάνουν. Μπορείς κάλλιστα να πάρεις και μια λοσιόν ενδυνάμωσης όπως DYCRAY ANASTIM ή CHRONOSTIM οι οποίες κάνουν δουλειά αυξάνοντας τον χρόνο ζωής των τριχών και εξυγιαίνοντας το τριχωτό. Έχεις και την πολυβιταμίνα σου και είσαι καλυμένος.. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.. Η επιλογή δική σου..

sofos
19-11-11, 02:31
Φίλες Τάσο θα σε πρότεινα ειλικρινά σαν καλός φίλος να κόψεις τα φάρμακα που σε χορήγησαν μιας και αυτά που ανάφερες ΄΄ηδη σε θέμα παρενεργειών ισχύουν και το λένε αποδεδειγμένα και στα αφροδίσια! Απλά θα κάνεις κακό στον εαυτό σου και δεν αξίζει αδερφέ.. Το μόνο που θα σε παρότρυνα να πάρεις ως συμπλήρωμα ξεχωριστά κυστίνη μιας και παίζει καταλυτικό ρόλο για την ενδυνάμωση ρίζας, ένα καλό δυναμωτικό σαμπουάν είτε ρωτώντας κάποιο δερματολόγο είτε βλέποντας ποιό σε "κάθεται" καλύτερα δίχως να προκαλεί κνησμούς κτλ.. Του σούπερ μάρκετ δυστυχώς περιέχουν σε υπερβολικό βαθμό αλκοόλες και διαφόρων είδών χημικά τα οποία μόνο καλό δεν κάνουν. Μπορείς κάλλιστα να πάρεις και μια λοσιόν ενδυνάμωσης όπως DYCRAY ANASTIM ή CHRONOSTIM οι οποίες κάνουν δουλειά αυξάνοντας τον χρόνο ζωής των τριχών και εξυγιαίνοντας το τριχωτό. Έχεις και την πολυβιταμίνα σου και είσαι καλυμένος.. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.. Η επιλογή δική σου..

εγω παιρνω εδω και καιρο ψευδαργηρο+τις βιταμινες Β+n-acetyl-cysteine αλλα τιποτα ;) το πεσιμο,πεσιμο :turtle:

tasos2
19-11-11, 11:23
Φίλες Τάσο θα σε πρότεινα ειλικρινά σαν καλός φίλος να κόψεις τα φάρμακα που σε χορήγησαν μιας και αυτά που ανάφερες ΄΄ηδη σε θέμα παρενεργειών ισχύουν και το λένε αποδεδειγμένα και στα αφροδίσια!

Σε ποια αναφερεσαι?? Και στην μινοξιδιλη λοσιον?? Φιναστεριδη δε μου χορηγησε ακομα. Μου πε θα μου δωσει αν δεν δουλεψει η λοσιον, το συμπληρωμα και το σαμπουαν, αλλα μετα απ αυτα που ακουσα μαλλον δε θα την παρω. Αυτο το συμπληρωμα που μου εδωσε εχει L-κυστεινη μεσα. Για τη λοσιον ξερεις αν εχει καμια σοβαρη παρενεργεια περα απο την φαγουρα που με πιανει αραια και που?

lila_1
19-11-11, 12:33
κι αλλοι στην ηλικια μου ειναι Νικοπολιδης..

Ax αx:love: :love::love::love: :love:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
21-11-11, 04:04
Σε ποια αναφερεσαι?? Και στην μινοξιδιλη λοσιον?? Φιναστεριδη δε μου χορηγησε ακομα. Μου πε θα μου δωσει αν δεν δουλεψει η λοσιον, το συμπληρωμα και το σαμπουαν, αλλα μετα απ αυτα που ακουσα μαλλον δε θα την παρω. Αυτο το συμπληρωμα που μου εδωσε εχει L-κυστεινη μεσα. Για τη λοσιον ξερεις αν εχει καμια σοβαρη παρενεργεια περα απο την φαγουρα που με πιανει αραια και που?

Καλημέρα αδερφέ. Αναφέρομαι κυρίως σε φιναστεριδη είτε λοσιόν είτε χάπια. Είναι διαβολεμένα επικίνδυνη και από περίπτωση συγγενή μου όπως αναφέρθηκα και πιο πριν!.Απόφυγέ τα φίλε μου! Βέβαια αυτός τα έχασε όλα και στο τέλος έκανε εμφύτευση 2 φορές μάλιστα με μικρό αποτέλεσμα αλλά είπαμε, ανάλογα με την περίσταση και τους ενεργούς εναπομείναντες θύλακες.

Η L - κυστείνη σε συνδιασμό ενός multi προφίλ βιταμινών (κυρίως ψευδάργυρος, ιώδιο, κάλλιο, μαγνήσιο, ασβέστιο!) δυναμώνουν τις είδη υπάρχουσες ρίζες και τριχωτό. Όσο για την λοσιον με μινοξιδίλη ο ερεθισμός που νιώθεις κάποιες φορές είναι φυσιολογικός αφού προκαλεί υπεραιμία στο τριχωτό (καλύτερη αιμάτωση και κυκλοφορία) η οποία βοηθά στην ανάπτυξη της τρίχας κυρίως.. Όπως αναφέρεται ιατρικά η μινοξιδίλη είναι ισχυρό αντιυπερτασικό φάρμακο δηλαδή χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση της υψηλής πίεσης. Προκαλεί διάταση των αιμοφόρων αγγείων και με το μηχανισμό αυτό στο κεφάλι, βοηθά στην ανάπτυξη των μαλλιών και συμβάλλει στη διατήρηση της ανάπτυξης των μαλλιών που υπάρχουν. Βέβαια κάποιες έρευνες αναφέρουν ότι σε άτομα με αλλεργίες ή σοβαρά προβλήματα σε καρδιά προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις, υπερευαισθησία, εξανθήματα κτλ . Απλά πλέον στα περισσότερα σαμπουάν, λοσιόν κτλ που περιέχουν την ουσία αυτή προσθέτουν και κορτιζόνη για να υπάρχει ισορροπία μεταξύ των δυο και φυσικά γρηγορότερη ανάπτυξη της τρίχας (ισχύει σε στατιστικά). Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να την χρησιμοποιείς σε κύκλους (3-6μηνών) ή απλά "εποχικά" για συντήρηση και όχι συνεχόμενα επ αόριστον για να μην έχεις αντίθετα αποτελέσματα.Τα θετικά πάντως λειτουργούν αποτελεσματικά στα αρχικά στάδια της αλωπεκίας ή γενικά της αραίωσης.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
21-11-11, 04:09
η εμφυτευση δε πιανει παντα ;)


Όπως αναφέρεται σε έρευνα, η επιτυχία της μεταμόσχευσης μαλλιών εξαρτάται από την ποσότητα τριχών που είναι διαθέσιμες και από την περιοχή που πρέπει να καλυφθεί με τρίχες στο κεφάλι. Όσο πιο πολλά μαλλιά υπάρχουν διαθέσιμα, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες για καλύτερο αποτέλεσμα. Πιάνει με ελάχιστα εώς μηδαμηνά αποτελέσμα όπως προανέφερα, όταν είναι όμως αργά και έχεις χάσει ήδη τα 3/4 της κεφαλής σου. ;)

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
21-11-11, 04:13
εγω παιρνω εδω και καιρο ψευδαργηρο+τις βιταμινες Β+n-acetyl-cysteine αλλα τιποτα ;) το πεσιμο,πεσιμο :turtle:

Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες αδερφέ (πχ. κληρονομικότητα) όπως ήδη αναφέρθηκαν άνωθεν.. :shock:

sofos
21-11-11, 20:35
Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες αδερφέ (πχ. κληρονομικότητα) όπως ήδη αναφέρθηκαν άνωθεν.. :shock:

ναι αστα να πανε,απλα με κανει εντυπωση γιατι ο μπαμπας μου τα χασε μετα τα 30 και παρατηρω εγω καθε χρονο χανω αρκετα απ τα 15 ως τα 21 εχω χασει τρελο μαλλι,λογικα σε 5 χρονια θα με γμστ :P και πολλα ειπα δηλαδη

COBRA_STYLE
22-11-11, 00:46
Ο δερματολογος μετα απο ορμονολογικη εξεταση μου πε οτι εχω ενα θεματακι με την διυδροτεστοστερονη που ειναι υπευθυνη για την αλωπεκια αλλα οχι σοβαρο δηλαδη δεν ειναι πανω απο τα ορια απλα ειναι στα ανω ορια του φυσιολογικου. Δηλαδη το ανω οριο ειναι 500 και ειμαι στο 300. Επειδη χρησιμοποιω ηδη καποια φαρμακα/συμπληρωματα μου πε οτι αν δεν δουλεψουν θα μου δωσει Φιναστεριδη που ειναι κανονικο φαρμακο που μπλοκαρει ενα ενζυμο που διασπα την τεστοστερονη σε διυδροτεστοστερονη χωρις ομως να μειωνει την τεστοστερονη (κατα τα λεγομενα του).

Μετα απο ψαξιμο στο διαδικτυο ομως διαβασα τα χειροτερα για αυτο το φαρμακο και τις παρενεργειες του. Λενε οτι οντως η τεστο δεν επεσε αλλα αυξηθηκε κιολας αρχικα σε ερευνες αλλα τελικα οι περισσοτεροι αντρες χρηστες επαθαν προβληματα μη αναστρεψιμα στη σεξυαλικη τους ζωη, στον προστατη (συρρικνωση) και σε καποιους υποδοχεις των ορχεων ενω μετα το τελος της θεραπειας η εν λογω ορμονη επανηλθε στα προηγουμενα επιπεδα και αλωπεκια απλα αναβληθηκε αλλα στο τελος εγινε. Ο ισχυρισμος του δερματολογου ηταν σχετικα με τη σεξουαλικη ζωη ειναι οτι ηταν ψυχοσωματικο γιατι οι χρηστες εβλεπαν στο φαρμακο τη λεξη "αντιανδρογονο" και νομιζαν οτι θα τους εριχνε ενω στην πραγματικοτητα αναστελλει μονο την ορμονη της αλωπεκιας οχι της σεξουαλικοτητας.

Υστερα εδω και ενα μηνα μου ειχε δωσει μινοξιδιλη. Επειδη ηταν λοσιον που την εβαζες στο κεφαλι το πηρα χωρις ενδιασμους αλλα στο διαδικτυο διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα στην καρδια, ταχυκαρδια και αυξηση αρτηριακης πιεσης. Ενω ο δερματολογος δεν λεει κατι τετοιο. Λεει οτι δημιουργει υπεραιμια στο τριχωτο της κεφαλης αλλα λογικα και ταχυκαρδια ανα διαστηματα αλλα οχι οτι μπορει να δημιουργησει προβλημα

Μετα απο ολα αυτα ερχομαι να ρωτησω τι να πρωτοπιστεψω??? :unsure::unsure:

αν θες κι αλλη μια γνωμη απο μενα...καλυτερα μακρια απο φιναστεριδη...αποψη μου...εχω δει ασχημα πραγματα... και αν θυμαμαι καλα περυσι ηταν ενα παλικαρι και ρωταγε εδω μεσα που μπορει να βρει 6-οχο γιατι ηταν το μονο πραγμα που μπορουσε να βοηθησει στο ανεπανορθωτο προβλημα που του προκαλεσε η φιναστεριδη,πραγματικα ηταν σε απογνωση,ειπε πως τα ειχε δοκιμασει ολα,μεχρι κ στο εξωτερικο ειχε παει αλλα δεν βοηθησε τπτ.

η τεστοστερονη του ηταν λιγο πανω απο το 0

sTeLaKoS
22-11-11, 00:48
^^Το τόπικ:

Ψάχνω το συμπλήρωμα 6-oxo ! (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11862-Ψάχνω-το-συμπλήρωμα-6-oxo-!)

COBRA_STYLE
22-11-11, 01:04
μπραβο Στελιο,αυτο ηταν το τοπικ:thumbup:

tasos2
27-11-11, 15:29
η τεστοστερονη του ηταν λιγο πανω απο το 0

Γιατι ο δερματολογος μου ειπε οτι η φιναστεριδη δεν επιδρα στη τεστοστερονη αλλα εμποδιζει τη διασπαση της σε διυδροτεστοστερονη και αυτο αν οδηγησει καπου θα ειναι σε αυξηση της τεστοστερονης (επειδη δεν θα διασπαται σε διυδροτεστοστερονη) ???
Και οτι σε οσους εκανε προβλημα στη λιμπιντο ηταν ψυχολογικο????

Kazmaier
27-11-11, 16:35
αμα κανεις αναζητηση στο google παντως τασο θα δεις οτι υπαρχουν λογκς και σιτες γιαυτους που καηκαν με τις παρενεργειες απο φιναστεριδη και μιλαμε για πολυ ζορικες καταστασεις,σιγουρα δεν ειναι η πλειοψηφια οσοι την πατησαν αλλα ενα μικρο ποσοστο που δεν παυει να υπαρχει ομως,αυτο με το ψυχολογικο που λεει η δερματολογος σου το εχω ξαναδιαβασει αλλα σε καθε περιπτωση δεν νομιζω οτι αξιζει το ρισκο να παρει κανεις ενα τετοιο φαρμακο για λιγες τριχες παραπανω

tasos2
27-11-11, 17:43
δεν νομιζω οτι αξιζει το ρισκο να παρει κανεις ενα τετοιο φαρμακο για λιγες τριχες παραπανω

Συμφωνω. Δεν ειπε ο δερματολογος οτι δεν εχει παρενεργειες. Αν δεν ειχε θα μου το χε δωσει ηδη. Απλα για την τεστοστερονη που αναφερθηκε ειπε οτι δεν εχει.

exkaliber
01-03-12, 00:17
καινουργιο σαμπουαν και γαμω :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:
Avalon Organics, Rosemary Volumizing Shampoo

ελμερ
01-03-12, 00:36
exkaliber εχω παραγγειλει ηδη το νεο σαμπουαν απ το βοτανο....απο μερα σε μερα το περιμενω.....:):welcome:

ελμερ
01-03-12, 00:39
εκανα λαθος,δεν παρηγγειλα αυτο που λες ,παρηγγειλα αυτο ενα αλλο καινουριο της avalon :welcome:

GURU S.
01-03-12, 19:23
Για την μοναδικη τριχοπτωση που εχει αξια να ασχοληθει κανεις ειναι η ανρογενιτικη αλοπεκεια, δηλαδη η τριχοπτωση που δημιουργειεται απο την μετατροπη της τεστοστερονης ,μεσο του ενζυμου 5α ρεδουκταση, σε δυιδροτεστοστερονη.Οι αλλες μορφες τριχοπτωσης ειναι παροδικες και αναστρεψιμες και δεν χρειαζεται να ληφθουν μετρα αφου ετσι κι αλλιως οι τριχες θα κανουν τον κυκλο τους.
Λοιπον στην τριχωπτωση που οφειλεται σε ορμονικους λογους παιζει ρολο η κληρονομικοτητα.Βασικα κληρονωμειται η ευαισθησια των τριχοθυλακιων στη DHT.Γι αυτο και καποιοι που χρησημοποιυν DHΤ δεν εχουν τριχοπτωση σε μεγαλο βαθμο.
Τα φαρμακα που μπλοκαρουν την μετατροπη αυτη ειναι τα πιο αποτελεσματικα,δηλαδη η φιναστεριδη και ντουταστεριδη.Βοηθουν επεισης η μινοξιδιλη 5% και η κετοκοναζολη σε σαμπουαν.
Τα υπολοιπα,συχνα η μη συχνα λουσιματα,το αγχος(αν το αγχος επαιζε σημαντικο ρολο τοτε οι αγχωμενες γυναικες θα ηταν φαλακρες)πρασινα σαπουνια και πρασινα αλογα δεν ειναι να τα περνει κανεις σοβαρα.Το προβλημα ξεκιναει απο μεσα.Αυτα για να μη μπερδευσται.

GURU S.
01-03-12, 19:47
Για την μοναδικη τριχοπτωση που εχει αξια να ασχοληθει κανεις ειναι η ανδρογεννητικη αλοπεκεια, δηλαδη η τριχοπτωση που δημιουργειεται απο την μετατροπη της τεστοστερονης ,μεσο του ενζυμου 5α ρεδουκταση, σε δυιδροτεστοστερονη.Οι αλλες μορφες τριχοπτωσης ειναι παροδικες και αναστρεψιμες και δεν χρειαζεται να ληφθουν μετρα αφου ετσι κι αλλιως οι τριχες θα κανουν τον κυκλο τους.
Λοιπον στην τριχοπτωση που οφειλεται σε ορμονικους λογους(ανδρογεννητικη αλοπεκεια) παιζει ρολο η κληρονομικοτητα.Βασικα κληρονωμειται η ευαισθησια των τριχοθυλακιων στη DHT(δυιδροτεστοστερονη).Γι αυτο και καποιοι που χρησημοποιυν DHΤ δεν εχουν τριχοπτωση σε μεγαλο βαθμο.
Τα φαρμακα που μπλοκαρουν την μετατροπη αυτη ειναι τα πιο αποτελεσματικα,δηλαδη η φιναστεριδη και ντουταστεριδη.Βοηθουν επισης η μινοξιδιλη 5% και η κετοκοναζολη σε σαμπουαν.
Τα υπολοιπα,συχνα η μη συχνα λουσιματα,το αγχος(αν το αγχος επαιζε σημαντικο ρολο τοτε οι αγχωμενες γυναικες θα ηταν φαλακρες)πρασινα σαπουνια και πρασινα αλογα δεν ειναι να τα περνει κανεις σοβαρα.Το προβλημα ξεκιναει απο μεσα.Αυτα για να μη μπερδευστε.

tasos2
02-03-12, 22:26
Για την μοναδικη τριχοπτωση που εχει αξια να ασχοληθει κανεις ειναι η ανδρογεννητικη αλοπεκεια, δηλαδη η τριχοπτωση που δημιουργειεται απο την μετατροπη της τεστοστερονης ,μεσο του ενζυμου 5α ρεδουκταση, σε δυιδροτεστοστερονη.Οι αλλες μορφες τριχοπτωσης ειναι παροδικες και αναστρεψιμες και δεν χρειαζεται να ληφθουν μετρα αφου ετσι κι αλλιως οι τριχες θα κανουν τον κυκλο τους.


Kανεις λαθος. Η τριχοπτωση η δικια μου τελικα δεν οφειλεται σε κατι ορμονολογικο αλλα στην σμηγματορροϊκη δερματιτιδα που εχω στο κεφαλι. Υπαρχουν μετρα για να την βγαλεις αλλα οταν σταματησεις τη θεραπεια επανερχεται αμεσως και ειναι εκ γενετης. Πρεπει να το προσεχω μια ζωη αν θελω να τα κρατησω. Συμφωνα με τον δερματολογο ολα αυτα

GURU S.
03-03-12, 02:42
Kανεις λαθος. Η τριχοπτωση η δικια μου τελικα δεν οφειλεται σε κατι ορμονολογικο αλλα στην σμηγματορροϊκη δερματιτιδα που εχω στο κεφαλι. Υπαρχουν μετρα για να την βγαλεις αλλα οταν σταματησεις τη θεραπεια επανερχεται αμεσως και ειναι εκ γενετης. Πρεπει να το προσεχω μια ζωη αν θελω να τα κρατησω. Συμφωνα με τον δερματολογο ολα αυτα



Κανεις δεν εμεινε φαλακρος απο σμηγματορροϊκη δερματιτιδα.Τριχες πεφτουν, τριχες ξαναφυτρωνουν.Και γυρω στα 40 θα μειωνεται σταθερα το σμηγμα μεχρι που θα εξαφανιστει .Αλλα και η dht ειναι υπευθυνη για την εκριση σμηγματος.

Μονο η ανδρογενητικη αλωπεκια δημιουργει μονιμη απωλεια μαλλιων και ισως αλλες πολυ σπανιες παθησεις.Η σταματας την μετατροπη της τεστο σε dht η μενεις φαλακρος πιο συντομα απο τι αν το εκανες.Προσπαθησα να βοηθησω με αυτα που εγραψα στο πανω σχολιο αλλα μαλλον δεν χρειαζεται.

Γιατι οι γυναικες γινονται τοσοοοοο σπανια φαλακρες????Εχεις αναρωτηθει κατι τοσο απλο? ε? Καλο βραδυ.

tasos2
03-03-12, 11:56
Κανεις δεν εμεινε φαλακρος απο σμηγματορροϊκη δερματιτιδα.Τριχες πεφτουν, τριχες ξαναφυτρωνουν.Και γυρω στα 40 θα μειωνεται σταθερα το σμηγμα μεχρι που θα εξαφανιστει .Αλλα και η dht ειναι υπευθυνη για την εκριση σμηγματος.

Μονο η ανδρογενητικη αλωπεκια δημιουργει μονιμη απωλεια μαλλιων και ισως αλλες πολυ σπανιες παθησεις.Η σταματας την μετατροπη της τεστο σε dht η μενεις φαλακρος πιο συντομα απο τι αν το εκανες.Προσπαθησα να βοηθησω με αυτα που εγραψα στο πανω σχολιο αλλα μαλλον δεν χρειαζεται.

Γιατι οι γυναικες γινονται τοσοοοοο σπανια φαλακρες????Εχεις αναρωτηθει κατι τοσο απλο? ε? Καλο βραδυ.

Kι ομως ο πατερας μου που ειχε σμηγματοροικη δερματιτιδα αλλα δεν το προσεξε τα χει χασει ολα και του πε ο δερματολογος οτι αν προσεχε δε θα τα χανε. Λογια του δερματολογου ειναι οχι δκα μου. Και να ξερεις η σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν περναει ποτε, και να παρεις κατι επανερχεται οποτε η τριχοπτωση αν δεν προσεχεις παντα ειναι μονιμη

exkaliber
03-04-12, 23:32
αναρωτιεμαι αν η βιοτινη μπορει να κανει την διαφορα σε αυτο το θεμα:unsure:
τυχαια διαβασα μερικα ρεβιου και ολοι λεγαν καλα λογια


δεν ειμαι σιγουρος γτ ειχα διαβασει διαφορα περιεργα για καρκινους σε μεγαδοσεις

sofos
03-04-12, 23:57
αναρωτιεμαι αν η βιοτινη μπορει να κανει την διαφορα σε αυτο το θεμα:unsure:
τυχαια διαβασα μερικα ρεβιου και ολοι λεγαν καλα λογια


δεν ειμαι σιγουρος γτ ειχα διαβασει διαφορα περιεργα για καρκινους σε μεγαδοσεις

ειχα δοκιμασει 5μγ για 1 μηνα,δε κανει απολυτως τιποτα..

exkaliber
04-04-12, 00:04
αμφιβαλω

sofos
04-04-12, 00:08
αμφιβαλω

παρε και θα με θυμηθεις

lonsdale
04-04-12, 00:12
Ρε παιδια μην το κουραζετε αμα ειναι να γινετε φαλακροι θα γινετε κανεις δεν ειναι τελειος.

dpapan
04-04-12, 00:12
πάντως εγώ που είχα τριχόπτωση δε βοήθησαν μόνο τα σαμπουάν.. παίζουν ρόλο αλλά όχι τόσο που να αλλάξουν κάτι.

τη φιναστερίδη τη φοβήθηκα λόγο των παρενεργειών και χρησιμοποίησα το revivogen με μινοξιδίλη... έκανε καλή δουλειά

μη πανικοβάλεσαι, μπορείς να το τρενάρεις αρκετά χρόνια. αλλά μη το καθυστερείς!;)

exkaliber
04-04-12, 00:17
πρωτον, τα μαλλια μου ειναι μια χαρα,ευχαριστω
δευτερον,το δημοφιλεστερο σαμπουαν με διαφορα,εχει βιοτινη


μπορει να ναι και τυχαιο αλλα μπορει κα να μν ειναι

sofos
04-04-12, 00:21
πρωτον, τα μαλλια μου ειναι μια χαρα,ευχαριστω
δευτερον,το δημοφιλεστερο σαμπουαν με διαφορα,εχει βιοτινη


μπορει να ναι και τυχαιο αλλα μπορει κα να μν ειναι

αν εχεις ελλειψη θα σε βοηθησει,αλλα μονο τοτε...

exkaliber
04-04-12, 00:22
δεν παει ετσι
η βιταμινες δεν λειτουργουν ετσι

ares
04-04-12, 11:04
Tελικα το μαλακτικο κανει κακο η οχι? Δε γινεται να μην το χρησιμοποιω γιατι το μαλλι ειναι πολυ μακρυ κ δεν την παλευω να το ξεμπερδευω χωρις αυτο (ειδικα μετα απο κανα live :green: ). Ειναι λιγο λεπτη η τριχα κ μου εχουν πει οτι οφειλεται στο μαλακτικο αλλα δεν ξερω τελικα τι ισχυει και τι οχι

Xefteris
04-04-12, 12:24
Να χρησιμοποιείτε προϊόντα περιποιησης μαλλιών φαρμακευτικά (KORRES, APIVITA, κ.τλ) γιατί του εμπορίου είναι πολύ επιθετικά για τα ανδρικά μαλλιά. Αν χάνετε μαλλιά μην το αφήσετε να γίνετε κουρούπι, είναι αμαρτία, με τα πρώτα σημάδια τριχόπτωσης βουρ στον δερματολόγο να σας δώσει λοσιον minoxidil.

Γενικά το όλο θέμα είναι ορμονικό και καμία βιταμίνη δεν πρόκειται να εχει αποτελέσματα. Εκτός και αν υπαρχει αβιταμίνωση ή η διατροφή μας είναι ανεπαρκής.

Marios_pek
20-04-12, 02:49
Λοιπον φιλε μου. Εγω δεν εχω να σου προτεινω καποιο trick oπως εκαναν οι φιλοι απο πανω.
Αυτο που εχω να σου πω ειναι το εξης.Παρατηρησα οτι ειπες καποια στιγμη,πως ισιωνες τα μαλλια σου.Το ισιωμα,ειτε με το ψαλιδι(ισιωτικη πως σκατα το λετε) η το πιστολακι ειναι πολυ κακο για το μαλλι.Εαν τα ισιωνες συχνα,εκει πιστευω οτι οφειλεται,σε συνδυασμο με την κληρονομικοτητα.
Το λεω καθως και εγω ισιωνα το μαλλι μου,αφου εχω σπαστο μαλλι στα ορια του σγουρου.Στα σημεια που το ισιωνα περισσοτερο,εκει εχει αραιωσει ελαχιστα(ελαχιστα γιατι ειμαι και τυχερος πηρα το πυκνο μαλλι της μανας μου με πολυ δυνατη τριχα :green:).
Εαν ακομη το ισιωνεις,σταματα το κατευθειαν. Εαν το σταματησεις,σε συνδυασμο με καποιο σαμπου απο φαρμακειο και συνεχης κουρεμα ωστε να δυναμωσει η τριχα,πιστευω πως θα δεις αποτελεσμα.
Βεβαια,η κληρονομικοτητα παραμενει και δεν θα εχεις ποτε πλουσιο μαλλι εαν δεν το εχεις τωρα η εαν το ειχες και σου αραιωνει σιγα σιγα.
Δεξου το και προσπαθησε να συντηρησεις αυτο που εχεις :green::green::green::green::green::weights::weights:

skourias
20-04-12, 11:46
Γύρω στα 19-20 είχα πάει σε δερματολόγο για να αντιμετωπίσω την τριχόπτωση.

-Κληρονομικού τύπου ανδρογενής αλωπεκεία, μου λέει.
Δεν την γλυτώνεις, απλά θα την τρενάρουμε λίγο.

Τα εγραψα ΟΛΑ στα @@ μου.

Είμαι 35 και αυτά είναι ακόμα εκεί.

s0k0s
20-04-12, 12:15
Μετα το φανταριλικι αρχησαν κ μενα να φτιαχνονται οι διαδρομοι για τα αεροπλανα πανω στην κεφαλα μου, δοκιμασα αρκετα πραματα μπορω να πω. και παραμενει ιδιο μην πω πως αυξηθηκε κ λιγο, τωρα χωρανε κ αλλα αεροπλανα.. κληρονομικο δν ειναι σιγουρα!!!

vaggan
20-04-12, 12:46
ναι ρε σοκο αυτο με παραξενεψε και εμενα:turtle::turtle:

s0k0s
20-04-12, 12:52
ηξερα οτι θα απαντουσες 10000% :rifle:

sofos
20-04-12, 14:17
Γύρω στα 19-20 είχα πάει σε δερματολόγο για να αντιμετωπίσω την τριχόπτωση.

-Κληρονομικού τύπου ανδρογενής αλωπεκεία, μου λέει.
Δεν την γλυτώνεις, απλά θα την τρενάρουμε λίγο.

Τα εγραψα ΟΛΑ στα @@ μου.

Είμαι 35 και αυτά είναι ακόμα εκεί.

καλη φαση :green::turtle:


Μετα το φανταριλικι αρχησαν κ μενα να φτιαχνονται οι διαδρομοι για τα αεροπλανα πανω στην κεφαλα μου, δοκιμασα αρκετα πραματα μπορω να πω. και παραμενει ιδιο μην πω πως αυξηθηκε κ λιγο, τωρα χωρανε κ αλλα αεροπλανα.. κληρονομικο δν ειναι σιγουρα!!!

με τοσα εμβολια στο στρατο τι περιμενεις :P:green:

Silvester
20-04-12, 15:04
φιλε δεν κανει να κανεις τα μαλλια με σαμπουαν καθε μερα...λενε πως μενεις καραφλος στο τελος
Οποτε τα μαλλια καλυτερα να τα λουζεις ανα 2-3 μερες

s0k0s
20-04-12, 18:19
με τοσα εμβολια στο στρατο τι περιμενεις :P:green:

εδω επιληπτικη κριση με επιασε με τα εμβολια το επομενο πρωι... :(

vaggan
20-04-12, 21:33
ηξερα οτι θα απαντουσες 10000% :rifle:βασικα νομιζα οτι εσυ εισαι ο τοπικ σταρτερ:P:P

tasos2
20-04-12, 21:49
Kαι εμενα στο στρατο ξεκινησαν να αραιωνουν και μετα δε φτιαξανε αλλα τωρα που πηγα σε δερματολο και μου δωσε ειδικα σαμπουαν και μινοξιδιλη ειναι κομπλε και μου πε οτι τωρα ειναι αρκετα δυνατο το μαλλι μου. Εγω ομως ειχα και ενα θεμα με σμηγματοροικη δερματιτιδα που κανει ζημια στους θυλακες και μεταξυ αλλων μου χε δωσει και θεραπεια γι αυτο. Τωρα αν σταματησω τις μινοξιδιλες και τα ειδικα σαμπουαν δε ξερω αν θα ξαναγινουν οπως ηταν.

Ξερει καποιος ποση DHT πρεπει να εχεις για να θεωρηθει ανδρογονικη αλλοπεκια. Εμενα μου βρηκανε 56.4 ng/dL με ορια 30-85. Αυτο μπορει να ευθυνεται για τριχοπτωση??

COBRA_STYLE
20-04-12, 21:59
Aυτα τα γ@μ@ εμβολια στο στρατο δεν υπαρχει τροπος να τα αποφυγεις?Μπορουν να σε χτυπησουν σε πολλους τομεις.

vaggan
20-04-12, 22:02
Aυτα τα γ@μ@ εμβολια στο στρατο δεν υπαρχει τροπος να τα αποφυγεις?Μπορουν να σε χτυπησουν σε πολλους τομεις.εγω απο τοτε που μου τα εκαναν δεν εχω ξανααρρωστησει στη ζωη μου εγινα παγκοσμιος στρατιωτης:P:P

kissa19_86
16-01-15, 10:22
geia sas! ixa to provlima tis trixoptosis apo ta 18 mou kati alakse kai ksekinise o efialtis mou... arxika alaksa to sampuan mou meta ksekinisa diafora proionda kata tis trixoptosis kai ala farakevtika akriva proionda ala kanena apotelesma apogoitevsi megali lipon kourastika stamatisa na kano otidipote exei sxesi me avto to thema ala sta 21 mou paratirisa megala kena sta malia mou eee kai pali sto psaksimo ti na kano... etixe na taksidepso sti Russia eki piga se ena komotirio na freskaro ta malia mou, oti opoemine)) kai eki i komotria mou ipe na kano mia eksetasi tou filaka tis trixas me ena mixanima sti ofoni megistopimeni idame to provlima ... tromaksaaaaa mou edikse fotografies pos einai igiis ta malia kai pos einai ta dika mou ixa san mia petsula sto derma tou kefaliu mou as to po mouxliazmeni ego etsi to leo ala iparxei ali perigrafi )) telos pandon avto dimurgite apo to nero me xlorio apo to poli liparo derma apo ta proionda pou periexune silikoni kai pola ala... rotisa ti na kano kai mou ipe oposdipote piling dermatos tou kefaliu .... lipon epedi emena me voithise poli sas to protino 2 fores tin evdomada kano maska piling stin riza 2kout. soup. alati thalasino poli psilo+2 kout. soup. kastoreleio an einai konda ta malia kai 1kout. soup. kastoreleio arkei , ta anakatevume kala kai pernume posotita me ta daxtilakia mas kai trivoume elafros se olo to kefali mas meta to skepazoume me mia sakoula to kefali mas gia 1 ora eee kai meta louzomaste me xliaro nero mexri na vgei i maska ta afinoume na stegnosoune apo mona tous oxi pistolaki! lipon se mena liturgise avto tora exo igiis malia kai den peftune kai xoris na vareni tin tsepi mou)!!!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-15, 20:16
Ποικίλοι λόγοι διαφορετικής αιτιολογίας συμβάλλουν στην αλωπεκίαση.
Ορμονικοί σε όσους κάνουν κατάχρηση ΑΑΣ όπου η παραγόμενη DHT επιδρά στο τριχωτό και οδηγεί στην τριχόπτωση.
Λόγοι υποσιτισμού με αναιμία και έλλειψη αμινοξέων που συμβάλλουν στο σχηματισμό της κερατίνης,δομικού συστατικού της τρίχας,όπως η κυστείνη.
Υπερβολική σμηγματόροια όπου εξασθενεί τον πολφό του θύλακα της τρίχας.
Αυξημένη θερμοκρασία τριχωτού από καπέλο,ή ζεστό μπάνιο.

Alexios
17-06-20, 21:19
Δοκιμάστε να καταναλωσετε ωμή και καθημερινά την συγκεκριμένη υπερτροφη...τα αποτέλεσματα εντυπωσιακά τόσο σε αναστολή της τριχόπτωσης όσο και σε πύκνωση και νέα τριχοφυΐα των μαλλιών...πίστευαν ότι έκανα μεταμόσχευση οι άνθρωποι του περιγυρου μου όταν ξεκίνησα να το καταναλώνω...σε 10 μέρες σταματά η τριχόπτωση...από κει και πέρα όσο το τρως τα μαλλιά πυκνώνουν...σε δύο μηνες καθημερινης χρήσης τα αποτελέσματα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ!!!

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-06-20, 22:18
^^ Δεν μας λες ποια ομως.

.....*Sorry ...τωρα το ειδα.
Οσα κ οφελη να εχουν οι "λαχανιδες" , ακουγεται υπερβολικο αυτο που λες;).

Alexios
19-06-20, 23:33
Είναι φύλλα των 25 εκ περιπου και χρώματος σκούρου πράσινου όταν είναι φρέσκα...το παράγουν κάποιοι παραγωγοί στην Ελλάδα... στη περιοχή μου το βρίσκω σε υπεραγορά Σκλαβενίτη (όχι στα μικρότερα καταστήματα)...από Λαγονήσι έρχεται και είναι πολυ δυνατό το συγκεκριμένο...καμια υπερβολή...στο εξωτερικό είναι ο απόλυτος βασιλιάς...πολύ ανώτερο από το σπανάκι...αυτό βλέπω στο καθρέφτη εγω..τα άτομα του συγγενικού,φιλικού περιβάλλοντος μου παρατήρησαν το ίδιο..όπως και η κομμώτρια μου επίσης... βέβαια χτυπά συμφέροντα εκατομμύριων το καταλαβαίνω...αλλά αυτή είναι η αλήθεια...

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-06-20, 00:56
^^Καθε πληροφορια εμπειριας μπορει να ειναι χρησιμη. Ευχαριστουμε.
Δεν χανουμε κατι να το δοκιμασουμε ....τοσες "πρασιναδες" κ υπερτροφες εχουμε φαει;)

beefmeup
20-06-20, 02:44
νομιζω πουλαει κ κατι σε Καραφλοστοπ ο Βελοπουλος?

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-06-20, 11:13
νομιζω πουλαει κ κατι σε Καραφλοστοπ ο Βελοπουλος?

:rolf:
Πολλα πουλαει αυτος.

COBRA_STYLE
20-06-20, 16:57
Για ποιο πραγμα μιλαμε?:unsure:

Captain
20-06-20, 20:52
Προσωπικα ειμαι υπερ της φαρμακευτικης θεραπειας για την τριχοπτωση, υπαρχουν αποτελσματικα φαρκαμα και αυτο ειναι αποδεδειγμενο . Δεν πιστευω τιποτα αν δεν εχει αποδειχτει με clinical trials. Σε καθε περιπτωση ομως , οποιος εχει θεμα με ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια, δυο πραγματα πρεπει να εχει υποψην του. 1) τα μαλια θελουν μηνες για ανταποκριθουν σε οτι παρεις 2) απαιτειται θεραπεια εφ ορου ζωης, αλλιως δεν εχει κανενα νοημα να παρεις κατι για 6 μηνες η για 1 2 χρονια, πεταμενα λεφτα απλα. Αν καποιος σκεφτεται να παρει το χ ψ φαρμακο η δεν ξερω τι αλλο ματζουνι, καλα θα κανει να ειναι προετοιμασμενος οτι θα πρεπει να το παιρνει για οσα χρονια θελει να εχει μαλλια.

Polyneikos
21-06-20, 09:33
Δοκιμάστε να καταναλωσετε ωμή και καθημερινά την συγκεκριμένη υπερτροφη...τα αποτέλεσματα εντυπωσιακά τόσο σε αναστολή της τριχόπτωσης όσο και σε πύκνωση και νέα τριχοφυΐα των μαλλιών...πίστευαν ότι έκανα μεταμόσχευση οι άνθρωποι του περιγυρου μου όταν ξεκίνησα να το καταναλώνω...σε 10 μέρες σταματά η τριχόπτωση...από κει και πέρα όσο το τρως τα μαλλιά πυκνώνουν...σε δύο μηνες καθημερινης χρήσης τα αποτελέσματα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ!!!


Για ποιο πραγμα μιλαμε?:unsure:

Το έχει βάλει ο φίλος στον τίτλο του Post, μιλαει για το Kale.