PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση και μειωμένοι υδατάνθρακες



OldDog
20-11-10, 20:54
Στα τελευταία στάδια (και για χάσιμο νερών) θα πάω σε δίαιτα με 30γρ υδατάνθρακα/μέρα για 2 βδομάδες με "intake" πρωτείνης περίπου 180 γραμ.



Κατά τη γνώμη σας πρέπει να κάνω αεροβική+κανονικό προγραμμα γράμμωσης ή αυτό θα έχει αποτέλεσμα το κάψιμο των μυών ?

(τους μειώνω τόσο πολύ επειδή είμαι ήδη πάρα πολύ χαμιλά σε ποσοστό λίπους,7%,και θέλω το 5.5% σίγουρα) (χρησιμοποιώ Lipo 6 Black λιποδιαλύτες)

τι μου προτείνετε?

μέχρι τώρα έκανα 1 ώρα γρήγορο περπάτημα 5 φορές την εβδομάδα + κάθε φορά 1 μυική ομάδα ( με intake περίπου 100γρ υδατάνθρακα και 180 πρωτείνης )

OldDog
21-11-10, 15:18
Κανείς ?

Devil
21-11-10, 16:38
κιλα και υψος ?

sogoku
21-11-10, 18:00
Γιατι ρε φιλος θελεις να κατεβεις τοσο χαμηλα?
Εισαι ηδη πολυ χαμηλα θα μπορουσες να παραθεσεις μια φωτο?

OldDog
21-11-10, 18:17
78 κιλά 1.84 ύψος



γιατί θέλω να φύγει ακόμη λίγο λίπος από πάνω μου που το βλέπω και μου χαλάει την αισθητική μου

sogoku
21-11-10, 18:20
Η γνωμη μου ειναι τωρα κιολας που γραφω να πας να φας ενα γευμα 2000 θερμιδων.
Εχεις ωραιο σωμα βεβαια αλλα θελεις πολλα καλα κιλα ουτε να το σκεφτεσαι για γραμμωση εισαι αδυνατος.
Και οταν λεμε ογκο μην φανταστεις οτι θα γινεις χοντρος.
Προπονηση και πολυ φαι φιλος.

OldDog
21-11-10, 18:34
αυτό θα κάνω,αλλά πρώτα θέλω να πέσω ακόμα λίγο. μετά θα πάω μέχρι απρίλιο σε πρόγραμμα για αύξηση μυικών κιλών.

το θέμα μου είναι,την περίοδο αυτή που θα κόψω υδατάνθρακες... να κάνω ή όχι προπονήσεις και αεροβική?

θα κάψω μυς αν το επιχειρήσω?
:unsure::unsure:

giannis64
21-11-10, 18:47
με τόσους λίγους μύες που έχεις δεν θα φτάσεις ποτέ σε τόσα χαμηλά ποσοστά λίπους.

όσο πιο πολλούς μύες έχεις τόσο πιο εύκολα σε ποσοστά λίπους πέφτεις.

live
21-11-10, 18:51
αυτο που κανεις λεγετε ενα βημα μπρος και δυο πισω.ακου τι σου λενε ογκο τωρα θελεις.

Devil
21-11-10, 18:51
78 κιλά 1.84 ύψος



γιατί θέλω να φύγει ακόμη λίγο λίπος από πάνω μου που το βλέπω και μου χαλάει την αισθητική μου

εισαι πανω απο 7% σιγουρα... καπου στο 9% νομιζω....

αλλα και παλι δεν εισα για να χασεις κιλα... καλητερα να πας για μαζα καθαρη βεβαια και να κοψεις αργοτερα...

Andrikos
21-11-10, 19:00
Στα τελευταία στάδια (και για χάσιμο νερών) θα πάω σε δίαιτα με 30γρ υδατάνθρακα/μέρα για 2 βδομάδες με "intake" πρωτείνης περίπου 180 γραμ.



Κατά τη γνώμη σας πρέπει να κάνω αεροβική+κανονικό προγραμμα γράμμωσης ή αυτό θα έχει αποτέλεσμα το κάψιμο των μυών ?

(τους μειώνω τόσο πολύ επειδή είμαι ήδη πάρα πολύ χαμιλά σε ποσοστό λίπους,7%,και θέλω το 5.5% σίγουρα) (χρησιμοποιώ Lipo 6 Black λιποδιαλύτες)

τι μου προτείνετε?

μέχρι τώρα έκανα 1 ώρα γρήγορο περπάτημα 5 φορές την εβδομάδα + κάθε φορά 1 μυική ομάδα ( με intake περίπου 100γρ υδατάνθρακα και 180 πρωτείνης )


78 κιλά 1.84 ύψος



γιατί θέλω να φύγει ακόμη λίγο λίπος από πάνω μου που το βλέπω και μου χαλάει την αισθητική μου

Συνταγή για να καταστρέψεις τους μύες σου, να διαταράξεις τις ορμόνες σου, και σαν κερασάκι στο τέλος να αναπτύξεις διατροφικές διαταραχές.
Επίσης όλα αυτά δεν θα επηρεάσουν μόνο το σώμα σου αλλά και την προσωπική σου ζωή (κυρίως νεύρα, έλλειψη ευφορίας)

giannis64
21-11-10, 19:06
Συνταγή για να καταστρέψεις τους μύες σου, να διαταράξεις τις ορμόνες σου, και σαν κερασάκι στο τέλος να αναπτύξεις διατροφικές διαταραχές.
Επίσης όλα αυτά δεν θα επηρεάσουν μόνο το σώμα σου αλλά και την προσωπική σου ζωή (κυρίως νεύρα, έλλειψη ευφορίας)

ειδικα αυτο :thumbup:

Niiick
21-11-10, 19:48
Εγω και με 30 υδατανθρακα, ουτε τους μυς μου κατεστρεψα, ουτε κανα καραμπινατο σημαδι οτι διαταραξα το ορμονολογικο μου ειδα, ουτε διατροφικη διαταραχη εβγαλα.

Επισης, αμα δεν εισαι καταθλιπτικος δε θα σε κανει ο λιγος υδατανθρακας, και αμα εισαι βλαμμενος νευρικος τσαμπουκας, και με 30 και με 300 υδατανθρακα το ιδιο θα σαι.

Και για μενα, αμα περιμενει κανεις να κοψει καλα, χωρις να ριξει χαμηλα τον υδατανθρακα, θα περιμενει πολυ.

StormRid3r
21-11-10, 20:09
Φιλε μου πλακωσου στον ογκο και αρχισε να γραμμωνεις απο Απριλη και μετα..... Εχεις πολυ καλες βασεις...

savage
21-11-10, 21:27
Εγω και με 30 υδατανθρακα, ουτε τους μυς μου κατεστρεψα, ουτε κανα καραμπινατο σημαδι οτι διαταραξα το ορμονολογικο μου ειδα, ουτε διατροφικη διαταραχη εβγαλα.

Επισης, αμα δεν εισαι καταθλιπτικος δε θα σε κανει ο λιγος υδατανθρακας, και αμα εισαι βλαμμενος νευρικος τσαμπουκας, και με 30 και με 300 υδατανθρακα το ιδιο θα σαι.

Και για μενα, αμα περιμενει κανεις να κοψει καλα, χωρις να ριξει χαμηλα τον υδατανθρακα, θα περιμενει πολυ.

αν και συμφωνω μαζι σου οπως παντα σχεδον,νομιζω πως οι αντιρρησεις των προηγουμενων εχουν να κανουν με τη συγκεκριμενη περιπτωση και οχι με το γενικο της υποθεσης.τι εννοω?ο φιλος μας ειναι αρκετα ως πολυ αδυνατος,και μαλλον κακο παρα καλο θα του εκανε μια πολυ εντονη διαιτα ωστε να φτασει σε τοσο χαμηλα ποσοστα λιπους.
γενικα ανα δεν εχεις καποιος αγωνες η φωτογραφηση κτλ,θεωρω ψιλο-ανουσιο να κανει κανεις τοσο εξαντλητικη διαιτα.πρωτον υπαρχει κινδυνος αν δε τα κανει ολα σωστα να χασει οντως αλιπη μαζα,δευετρον μετα θα παρει στανταρ κιλα πισω(δε λεω οτι θα χοντρυνει αλλα στο 5% δε θα μεινει με τιποτα),και πιθανον να καταληξει με περισσοτερο body fat απ'οσο ειχε.
οποτε και το 8-9% λιπος καλο ειναι,μια χαρα γραμμωμενοι ειμαστε κι ετσι για off season,και μπορουμε να βαλουμε και ποιοτικη μαζα πανω μας.
απο κει και περα βεβαια περι ορεξεως...
αν δηλαδη ο φιλος μας κι ο καθε φιλος μας θελει σωνει και καλα να φτασει στο 5% λιπος,δε μπορει να τον εμποδισει κανεις μας:toast:

OldDog
22-11-10, 01:09
Savage έχω μία φωτογράφηση και θέλω να φτάσω τόσο χαμηλά,αλλιώς δεν θα το έκανα.

Κόβω λοιπόν υδατάνθρακες,προπόνηση ναι ή όχι ?

και τι προπόνηση,εκεί κολλάω

OldDog
22-11-10, 01:23
+ oτι όπως είπα,με ενοχλεί και εμένα,από άποψη αισθητικής

savage
22-11-10, 01:44
ωραια ακου olddog,θα παρεις ως βαση αυτο που ετρωγες.αν πχ ετρωγες 150 γραμ υδατανθρακα σε ολη τη διαιτα,δε θα το κανεις 30 ξαφνικα,θα φλαταρεις.θα το μειωνεις σταδιακα. θα κανεις κανονικα προπονηση.και μαλλον καλο θα ηταν να κανεις και πρωινη αεροβια

OldDog
22-11-10, 02:29
σταδιακά έχω φτάσει 30,πριν ήμουν 60/90/120 κτλ

δεν παίζει με τις προπονήσεις να ζαλιστώ από έλλειψη ενέργειας?

savage
22-11-10, 02:41
φυσικα και παιζει.

παντως το εχεις ηδη μειωσει αρκετα.μεχρι τη βδομαδα της απογλυκογονωσης ισως δε θα επρεπε να το μειωσεις αλλο.απλα να εχεις κολλησει,αυξησε κι αλλο την αεροβια και κανε πρωι νηστικος για ακομα καλυτερα αποτελεσματα

tommygunz
22-11-10, 02:58
Λογικά θα σε βοηθήσουν διπλά sessions αερόβιας. Δηλαδή πρωί νηστικός με άδειο στομάχι και ξανά μετά τα βάρη. Το διάβαζα και στο MD πως από το να κάνεις π.χ. 60 λεπτά αερόβιας συνοχόμενα είναι καλύτερα να τις χωρίζεις σε 2 sessions των 30 λεπτών. Και γενικότερα όταν κάποιος θέλει να πέσει πολύ χαμηλά και βλέπει πως κολλάει με 1 φορά, μπορεί να κάνει 2 φορές τη μέρα.

OldDog
22-11-10, 08:46
Savage τι εννοείς "βδομάδα απογλυκόνοσης" ? Δηλαδή ?

savage
22-11-10, 11:17
τη βδομαδα που θα μηδενισεις τον υδατανθρακα

beefmeup
22-11-10, 11:20
φιλε αν θες μια γνωμη(μιας κ ολοι ειπαν να πω κ γω:green:)..

ατην φοτο σου,δεν ειδα οτι εχεις λιπος που πρεπει να χασεις,αλλα μυς που πρεπει να κερδισεις για να φανει διαφορα.
σου λειπει μυικοτητα,κ αν δεν την εχεις οσο λιπος κ να χασεις παλι ετσι θα δειχνεις.

απλα,θα μπεις σε διαδικασιουλες διατροφικες που θα σε ταλαιπωρησουν,κ το αποτελεσμα θα ειναι 0.

Tasos Green
22-11-10, 12:51
φιλε αν θες μια γνωμη(μιας κ ολοι ειπαν να πω κ γω:green:)..

ατην φοτο σου,δεν ειδα οτι εχεις λιπος που πρεπει να χασεις,αλλα μυς που πρεπει να κερδισεις για να φανει διαφορα.
σου λειπει μυικοτητα,κ αν δεν την εχεις οσο λιπος κ να χασεις παλι ετσι θα δειχνεις.

απλα,θα μπεις σε διαδικασιουλες διατροφικες που θα σε ταλαιπωρησουν,κ το αποτελεσμα θα ειναι 0.

+1000

κερδησε και αλλη μυικη μαζα για να δεις αποτελεσματα στο στεγνωμα... και στο κατω κατω φιλε μου πες οτι μειώνεις τον υδατανθρακα σε επιπεδο απογλυκονονης και στεγνωνεισ τελειως... μετα τι? ποσο νομιζεις οτι θα κρατηση αυτο? (+του στις προπονησεις θα εισαι εξαντλημενος..... ) ταπηνη μου γνωμη φτιαξε ενα καλο θερμιδικο ισοζύγιο και μπες φουλ ογκο και 2 μηνες πριν το καλοκαιρακι στεγνωσε οπως θελεις, τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα....

OldDog
22-11-10, 14:46
σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας,δεν θα διαρκέσει πολύ αυτό που κάνω τώρα έτσι και αλλιώς.


savage 1-2 τελευταία πραματάκια:


α) εκείνη τη βδομάδα τι πρέπει να προσέχω για να μην κλατάρω ή οτιδήποτε / και αν πρέπει να κάνω προπονήσεις

και

β) μετά πως ανεβάζω τους υδατάνθρακες ξανά για να πάω σε ογκο ?

savage
22-11-10, 18:14
τωρα εισχωρεις σε πολυ λεπτα ζητηματα που ειναι αδυνατον να απαντηθουν μεσω νετ. τι να σου πρωτοπω??
εχει τοσες πολλλες ιδιαιτεροτητες η προαγωνιστικη κατασταση η η κατασταση πριν απο μια φωτογραφηση και ειναι τοσο πολλες οι λεπτομερειες που πρεπει να προσεξεις..
το σωμα αντιδρα πολυ περιεργα και πρεπει να εισαι σε εγρηγορση συνεχως ωστε να προσαρμοζεσαι στα νεα δεδομενα.

Andrikos
22-11-10, 19:50
Εγω και με 30 υδατανθρακα, ουτε τους μυς μου κατεστρεψα, ουτε κανα καραμπινατο σημαδι οτι διαταραξα το ορμονολογικο μου ειδα, ουτε διατροφικη διαταραχη εβγαλα.

Επισης, αμα δεν εισαι καταθλιπτικος δε θα σε κανει ο λιγος υδατανθρακας, και αμα εισαι βλαμμενος νευρικος τσαμπουκας, και με 30 και με 300 υδατανθρακα το ιδιο θα σαι.

Και για μενα, αμα περιμενει κανεις να κοψει καλα, χωρις να ριξει χαμηλα τον υδατανθρακα, θα περιμενει πολυ.

Δεν θέλω να έρθω σε κόντρα με την πραγματικότητα σου και ειλικρινά δεν την αμφισβητώ. Και εγώ με χαμηλούς υδατάνθρακες δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα. Απλά δεν νομίζω ότι κάθε φορά που θέλουμε να δώσουμε μία συμβουλή πρέπει να ορίζουμε σε όλους τους υπόλοιπους σαν απόλυτη αλήθεια την δική μας αλήθεια
Και ναι προφανώς η συμπεριφορά του ανθρώπου εξαρτάται και από άλλους παράγοντες εκτός από την διατροφή όπως αφήνεις να εννοηθεί, αλλά το ότι η διατροφή επηρεάζει την ψυχολογία δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερα αμφισβητήσιμο, είναι γνωστό εδώ και 65 χρόνια , από το Πείραμα της Μινεσότα (http://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Starvation_Experiment) που ήταν η πρώτη μελέτη που το έδειξε.

Niiick
22-11-10, 20:05
Εγω φιλε μου ειπα τι κανω εγω, οχι τι ειναι το σωστο ή τι θα επρεπε να κανει ο δημιουργος του τοπικ. Δεν εδωσα συμβουλη απλα κατεθεσα την εμπειρια μου, επειδη δε πιστευω οτι ο λιγος υδατανθρακας ειναι συνταγη για ολα αυτα που ειπες.

Και σιγουρα αυτο που επιασε σε μενα σε σενα στο μπαμπη και στο τακη δε μπορει να οριστει ως η απολυτη αληθεια, αλλα και το οτι με 30γρ υδατανθρακα θα παθεις ολα αυτα που εγραψες στο πρωτο ποστ νομιζω ειναι τραβηγμενο.

Για τον ρολο της διατροφης στη ψυχολογια σιγουρα θα ξερεις περισσοτερα, απλα εχω μπουχτισει απο το "εχω κοψει τον υδατανθρακα και εχω νευρα, παιρνω φαρμακα και εχω νευρα", απλα δικαιολογιες ειναι αυτες ωστε να δικαιολογει ενας βλακας την ακομα περισσοτερο βλαμμενη συμπεριφορα του κατω απο ορισμενες συνθηκες.

Andrikos
22-11-10, 22:21
Εγω φιλε μου ειπα τι κανω εγω, οχι τι ειναι το σωστο ή τι θα επρεπε να κανει ο δημιουργος του τοπικ. Δεν εδωσα συμβουλη απλα κατεθεσα την εμπειρια μου, επειδη δε πιστευω οτι ο λιγος υδατανθρακας ειναι συνταγη για ολα αυτα που ειπες.

Και σιγουρα αυτο που επιασε σε μενα σε σενα στο μπαμπη και στο τακη δε μπορει να οριστει ως η απολυτη αληθεια, αλλα και το οτι με 30γρ υδατανθρακα θα παθεις ολα αυτα που εγραψες στο πρωτο ποστ νομιζω ειναι τραβηγμενο.

Για τον ρολο της διατροφης στη ψυχολογια σιγουρα θα ξερεις περισσοτερα, απλα εχω μπουχτισει απο το "εχω κοψει τον υδατανθρακα και εχω νευρα, παιρνω φαρμακα και εχω νευρα", απλα δικαιολογιες ειναι αυτες ωστε να δικαιολογει ενας βλακας την ακομα περισσοτερο βλαμμενη συμπεριφορα του κατω απο ορισμενες συνθηκες.


Δεν είναι ο λίγος υδατάνθρακας, ούτε εγώ είπα κάτι τέτοιο, είναι ο συνδυασμός του περιορισμού στην διατροφή με τον φόρτο της προπόνησης, σε βάθος χρόνου που μπορεί να οδηγήσει σε μία αυξημένη νευρικότητα, ατονία και εμμονή με το φαγητό σε σχέση με την φυσιολογική ομοιόσταση συμπεριφοράς ενός ανθρώπου. Συμφωνώ απόλυτα με τα επισημασμένα. Πάρα πολλές φορές στα γυμναστήρια ακραία μέσα χρησιμοποιούνται από άτομα με προυπάρχουσες ακραίες συμπεριφορές . Αλλά δεν φταίνε τα μέσα κάθε φορά.Για τις κακές συμπεριφορές μας εκτός από την διατροφή , ή κάτι άλλο,καμιά φορά φταίει και κάτι στον εαυτό μας.