PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαρουλι!!!



GyM=life
23-11-10, 10:55
δεν ξερω αν εχει γινει καποιο παρομοιο thread εψαξα στο google δεν βρηκα τπτ....
Λοιπον σχετικα με το μαρουλι...
Δεν ξερω για εσας αλλα εγω το μαρουλι παντα το εκοβα με το μαχαιρι...η ξαδερφη μ και η κοπελα μ μ ειπαν οτι δεν κανει γτ χανει τα θερπτικα του συστατικα...ετσι εκατσα και εψαξα να βρω καποιο αρθρο π να το λεει αυτο....και οντως ισχυει...λοιπον οποιος δεν το ηξερε τωρα το ξερει :toast:
:green::green::green:

gym
23-11-10, 11:20
δεν ξερω αν εχει γινει καποιο παρομοιο thread εψαξα στο google δεν βρηκα τπτ....
Λοιπον σχετικα με το μαρουλι...
Δεν ξερω για εσας αλλα εγω το μαρουλι παντα το εκοβα με το μαχαιρι...η ξαδερφη μ και η κοπελα μ μ ειπαν οτι δεν κανει γτ χανει τα θερπτικα του συστατικα...ετσι εκατσα και εψαξα να βρω καποιο αρθρο π να το λεει αυτο....και οντως ισχυει...λοιπον οποιος δεν το ηξερε τωρα το ξερει :toast:
:green::green::green:

με μαχαιρι ποτε...η με το χερακι (μια χαρα κοβεται...) η μετα σαν επομενη επιλογη ενα ψαλιδι ειδικο κουζινας...:toast:

GyM=life
23-11-10, 11:23
δεν το ηξερα αυτο και ευτυχως π μου το ειπαν...=D

gym
23-11-10, 11:24
δεν το ηξερα αυτο και ευτυχως π μου το ειπαν...=D

εχει να κανει με τις ινες αν δεν κανω λαθος....

GyM=life
23-11-10, 11:29
hmmm..θα σε γελάσω...το μονο π αναφέρει είναι οτι οδηγεί σε ευκολότερη οξείδωση των κομμένων επιφανειών και οσο το οτι επίσης αν τα κόβουμε μικρά πάλι χάνουν την θερπτική τους αξία και το παρατηρούμε βλέποντας το να μαυρίζει στις άκρες

gym
23-11-10, 11:51
hmmm..θα σε γελάσω...το μονο π αναφέρει είναι οτι οδηγεί σε ευκολότερη οξείδωση των κομμένων επιφανειών και οσο το οτι επίσης αν τα κόβουμε μικρά πάλι χάνουν την θερπτική τους αξία και το παρατηρούμε βλέποντας το να μαυρίζει στις άκρες

τι να πω...δεν το εχω ψαξει κιολας...απλα το ειχε ενας μεγαλος chef σε μια θεια που ειναι τρελη μα λαχανικα-βιολογικα και δεν συμμαζευεται....
το θεμα ειναι αμα μπορεις ...να το κοβεις με χερακι...εγω ετσι κανω!

GyM=life
23-11-10, 11:53
εγω οχι η κοπελα μ που μου τα φτιαχνει ναι ^^

gym
23-11-10, 11:54
εγω οχι η κοπελα μ που μου τα φτιαχνει ναι ^^

α...νοικοκυρης βλεπωωωωωωωωω!!!!!!!:green:

GyM=life
23-11-10, 11:55
xaxa xD

eri_87
23-11-10, 14:23
Ναι, ισχύει αυτό! Γενικά στις σαλάτες απότι ξέρω καλό είναι να κόβουμε τα λαχανικά σε μεγάλα κομμάτια!

Mitsen
23-11-10, 14:45
Ναι, ισχύει αυτό! Γενικά στις σαλάτες απότι ξέρω καλό είναι να κόβουμε τα λαχανικά σε μεγάλα κομμάτια!

τελικά, το μέγεθος μετράει:cool:

eri_87
23-11-10, 14:57
τελικά, το μέγεθος μετράει:cool:

Απαπα... Κουβέντα δε μπορούμε να πούμε!:^^:

lila_1
23-11-10, 15:35
Τι λετε ρε παιδια!:turtle:
Οχι αλλο καρβουνο!!:bowdown:

Πουθενα δεν πανε οι βιταμινες με το κοψιμο..
Υποτιθεται τις κοβετε για να τις φατε εκεινη τη στιγμη,οχι 10 ωρες μετα..
Δεν προλαβαινουν να οξειδωθουν!

Για να μη σχολιασω τη συκγριση με το μαχαιρι και το ψαλιδι:rolf:

gym
23-11-10, 15:42
Τι λετε ρε παιδια!:turtle:
Οχι αλλο καρβουνο!!:bowdown:

Πουθενα δεν πανε οι βιταμινες με το κοψιμο..
Υποτιθεται τις κοβετε για να τις φατε εκεινη τη στιγμη,οχι 10 ωρες μετα..
Δεν προλαβαινουν να οξειδωθουν!

Για να μη σχολιασω τη συκγριση με το μαχαιρι και το ψαλιδι:rolf:

για να το λεμε μαλλον καπου το ακουσαμε..τωρα τι να σ ου πω...ειδικη στα μαρουλια δεν ειμαι...αν εσυ τωρα ξερεις ευχαριστως να μας πεις...ας μας πει και καποιος ειδικος...αμαν πια!εγω παλι απο ειδικο ατομο το ακουσα...αλλα τεσπα!γνωμη σου....δεν ειναια αναγκη να υπερβαλλεις με τα καρβουνα....γνωμες ανταλασσουμε!

GyM=life
23-11-10, 15:45
τελικά, το μέγεθος μετράει:cool:

ε δεν την παλευεις xD

SepTum
23-11-10, 16:13
Σε οποια ιστορια υπαρχει μεσα ξαδερφη θα ειναι η ψεμα η παπατζα.Παντως για να μην αποκλειω τιποτα στειλτε κανα λινκ που το διαβασατε αυτο.
Ο αλλος ο θεος που λεει ψαλιδι τι εννοει?Δηλαδη παιζει ρολο το σχημα,γιατι απο οτι ξερω και τα 2 απο ανοξειδωτο ατσαλι ειναι.

lila_1
23-11-10, 16:23
Septum +1 για τις ξαδερφες και τις παπαντζες...χαχαχα
(για ολα βασικα)
Δεν χρειαζεται να σαι ουτε επιστημονας ουτε να υπαρχουν αποδεικτικα αρθρα για να καταλαβεις τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ!


Απλα κατι τετοιες αποριες ειναι για να χουμε να λεμε...:turtle:

gym
23-11-10, 16:34
ελεοςςςςςςςςςςς....οταν λεω ψαλιδιιιιιιιιιιιιι εννοω κουζινας εξυπνουλικα.,...γιατι καποιος που μαλλον εκαιγε μαζουτ μ ειχε πει για το αλλο το απλο της χειροτεχνιας..

τωρα τι να σας πω...εσεις ειστε οι εξυπνοι φαινεται οταν ρωτατε για αλλα κ αλλα...τεσπα!!!

φατε το και με τσιμπιδακι αμα θελετε......

lila_1
23-11-10, 16:38
Ελα ρε...για μια στιγμη μου περασε οτι εννοουσες το ψαλιδι κλαδεματος..
Σορρυ!
Αλλαζουν τα πραγματα!:turtle:

gym
23-11-10, 16:39
Ελα ρε...για μια στιγμη μου περασε οτι εννοουσες το ψαλιδι κλαδεματος..
Σορρυ!
Αλλαζουν τα πραγματα!:turtle:

κοριτσι μου πας καλα?εγω απλα εγραψα ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ...αν καταλαβαινεις το τι λεω...τεσπα...κανε ο,τι θες!

lila_1
23-11-10, 16:47
κοριτσι μου πας καλα?εγω απλα εγραψα ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ...αν καταλαβαινεις το τι λεω...τεσπα...κανε ο,τι θες!
y-YImu7mtGI

SepTum
23-11-10, 16:55
αχαχαα σαγαπω ρε φιλε.Το βρηκες,νομιζα οτι εννουσες ψαλιδι χειροτεχνιας στην κουζινα.αχαχαχααχαχ.Σιγα μην καναμε και κολαζ με μπριζολες και χειρομερια.=D.Aσχετο,αν σε λενε Δημητρη να ξερεις οτι το γραφεται Jim στα αγγλικα,οχι gym.Μην βαρας,σε πειραζω =D
Κλαιω με λιλα^^

gym
23-11-10, 16:55
:rolf:
y-YImu7mtGI

δηλαδη πραγματικα εκατσες κ εψαξες αυτοοοοο για να το ποσταρεις?
χαχα...τεσπα...κουυυυυλ ειμαι ...δεν τον επαθα ακομα τον νευρικο κλονισμο...!!!

gym
23-11-10, 16:57
αχαχαα σαγαπω ρε φιλε.Το βρηκες,μου περασε απο το μυαλο οτι εννουσες ψαλιδι χειροτεχνιας στην κουζινα.αχαχαχααχαχ.Σιγα μην καναμε και κολαζ με μπριζολες και χειρομερια.=D.Aσχετο,αν σε λενε Δημητρη να ξερεις οτι το γραφεται Jim στα αγγλικα,οχι gym.Μην βαρας,σε πειραζω =D
Κλαιω με λιλα^^

ΕΛΕΝΗ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ....ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΜΕΧΡΙ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.....:turtle::turtle::turtle::turtle:

GYM=gymnastics....etwas mit sport...gkegke???????

eri_87
23-11-10, 17:02
:rolf:

δηλαδη πραγματικα εκατσες κ εψαξες αυτοοοοο για να το ποσταρεις?
χαχα...τεσπα...κουυυυυλ ειμαι ...δεν τον επαθα ακομα τον νευρικο κλονισμο...!!!

Μάλλον το χρησιμοποιεί συχνά, δεν έψαξε πολύ....

ΗΡΕΜΙΑ ΟΜΩΣ... :chinese:

gym
23-11-10, 17:03
Μάλλον το χρησιμοποιεί συχνά, δεν έψαξε πολύ....

ΗΡΕΜΙΑ ΟΜΩΣ... :chinese:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

ε τι ψυχολογοι ειμαστε τελος παντων....!!!:toast::toast:

Mitsen
23-11-10, 17:08
ΕΛΕΝΗ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ....ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΜΕΧΡΙ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.....:turtle::turtle::turtle::turtle:

GYM=gymnastics....etwas mit sport...gkegke???????

ένταξη ρε μάγκα μην βαράς να ούμε :lol:

Πέρα από τη πλακα... το είχα ακούσει και εγώ αυτό με το μαχαίρι χρονια πριν όταν ήμουν 17 χρονων.
Είχα ένα ιγκουάνα και μου είχε πει ο μαγαζάτορας να κόβω το μαρούλι σε μικρά κομματάκια με το χέρι και όχι με το μαχαίρι και όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε ότι χάνει θρεπτικά συστατικά... (ότι νάναι)

eri_87
23-11-10, 17:10
ένταξη ρε μάγκα μην βαράς να ούμε :lol:

Πέρα από τη πλακα... το είχα ακούσει και εγώ αυτό με το μαχαίρι χρονια πριν όταν ήμουν 17 χρονων.
Είχα ένα ιγκουάνα και μου είχε πει ο μαγαζάτορας να κόβω το μαρούλι σε μικρά κομματάκια με το χέρι και όχι με το μαχαίρι και όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε ότι χάνει θρεπτικά συστατικά... (ότι νάναι)

:rolf::rolf::rolf:

gym
23-11-10, 17:11
ένταξη ρε μάγκα μην βαράς να ούμε :lol:

Πέρα από τη πλακα... το είχα ακούσει και εγώ αυτό με το μαχαίρι χρονια πριν όταν ήμουν 17 χρονων.
Είχα ένα ιγκουάνα και μου είχε πει ο μαγαζάτορας να κόβω το μαρούλι σε μικρά κομματάκια με το χέρι και όχι με το μαχαίρι και όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε ότι χάνει θρεπτικά συστατικά... (ότι νάναι)

καλα ρε φιλαρα!!!!!!
το ινγκουανα καλααααααα??η επαθε κατι απο το μαρουλι τελικα?

Mitsen
23-11-10, 17:16
καλα ρε φιλαρα!!!!!!
το ινγκουανα καλααααααα??η επαθε κατι απο το μαρουλι τελικα?

φιλαράκο, το ιγκουάνα το έδωσα μετά από κάτι χρονια γιατί έπρεπε να πάω στο UK για σπουδές και κανένας δεν θα το φρόντιζε...

Παρόλα αυτά, είχα πάρει συμπλήρωμα βιταμινών σε σκόνη από το petshop για ιγκουάνα

lila_1
23-11-10, 17:20
Koριτσια κοριτσια..
Το google λυνει τα χερια..
ΔΟκιμαστε το!:turtle:

SepTum
23-11-10, 17:20
Είχα ένα ιγκουάνα και μου είχε πει ο μαγαζάτορας να το κόβω σε μικρά κομματάκια
Oντως εχει σκληρο κρεας και σε μεγαλα δεν θα τρωγεται.Αληθεια απο πρωτεινη στα 100 τι λεει?

Ελενη το γκεγε παρτο πισω αλλιως θα σου βγαλω το μαλλι κακιασμενη...Gym απο το gymnaskw.
Πλακα κανουμε ελπιζω να μην τα πηρες.

Mitsen
23-11-10, 17:23
το καημένο το thread...:(
δυσκολεύομαι να μην βγω εκτος θέματος

gym
23-11-10, 17:26
φιλαράκο, το ιγκουάνα το έδωσα μετά από κάτι χρονια γιατί έπρεπε να πάω στο UK για σπουδές και κανένας δεν θα το φρόντιζε...

Παρόλα αυτά, είχα πάρει συμπλήρωμα βιταμινών σε σκόνη από το petshop για ιγκουάνα

α καλα εισαι εσυ....!!!!!:turtle::turtle:


Oντως εχει σκληρο κρεας και σε μεγαλα δεν θα τρωγεται.Αληθεια απο πρωτεινη στα 100 τι λεει?

Ελενη το γκεγε παρτο πισω αλλιως θα σου βγαλω το μαλλι κακιασμενη...Gym απο το gymnaskw.
Πλακα κανουμε ελπιζω να μην τα πηρες.

χαχαχαχα.....οχι ρε...ακομαααααααααα........:green::green:

Mitsen
23-11-10, 17:29
ρε εσύ Ελένη βάλε καμια photo (ξέρεις καμια ψαροτηκη) να μην σου τη λένε

gym
23-11-10, 17:29
ρε εσύ Ελένη βάλε καμια photo (ξέρεις καμια ψαροτηκη) να μην σου τη λένε

δεν ξερωωωωωωω.....:green::green::green::green:

SepTum
23-11-10, 17:34
δεν ξερωωωωωωω.....:green::green::green::green:

Αν βαλεις καμια γυμνη εμενα παντως θα μου κλεισεις το στομα.^^

beefmeup
23-11-10, 17:48
εγω δεν τρωω ποτε μαρουλι/πρασσιναδα γενικοτερα..

πιανει τσαμπα χωρο στο στομαχι
:lol::lol::lol:

GyM=life
23-11-10, 18:02
Σε οποια ιστορια υπαρχει μεσα ξαδερφη θα ειναι η ψεμα η παπατζα.Παντως για να μην αποκλειω τιποτα στειλτε κανα λινκ που το διαβασατε αυτο.
Ο αλλος ο θεος που λεει ψαλιδι τι εννοει?Δηλαδη παιζει ρολο το σχημα,γιατι απο οτι ξερω και τα 2 απο ανοξειδωτο ατσαλι ειναι.

googlare το και θα βρεις πολλα σχετικα αρθρα

GyM=life
23-11-10, 18:05
εγω δεν τρωω ποτε μαρουλι/πρασσιναδα γενικοτερα..

πιανει τσαμπα χωρο στο στομαχι
:lol::lol::lol:

και τι τρως?ντοματα,αγγουρι?

Mitsen
23-11-10, 19:43
και τι τρως?ντοματα,αγγουρι?

πως μιλάς έτσι για τους συμφωφουρητες σου?

Galthazar
23-11-10, 20:34
ρε Mitsen δν υπαρχεις ρε!!!:rolf::rolf:
Τιποτα δν αφηνεις να πεσει κατω :bowdown::bowdown:

GyM=life
23-11-10, 21:02
πως μιλάς έτσι για τους συμφωφουρητες σου?

χαχαχα...:green::green: σα δεν ντρεπεσαι:P

paulakos
25-11-10, 18:23
Εγω το μαρουλι το κοβω με τροχο,παιζει να χανει τιποτα θρεπτικα συστατικα???:turtle:
Παντως το εχω ακουσει και εγω,βεβαια δεν ισχυει.

Gaspari
25-11-10, 18:48
Κάτι τέτοιο δεν ισχύει απλά.. Δεν υπάρχει βάσιμη αιτιολογία και δεν στηρίζεται πουθενά.

Jimaso
04-08-15, 16:47
Η αλήθεια είναι ότι η κομμένη σαλάτα χάνει πράγματι τις θρεπτικές της ουσίες και οξειδώνεται, αλλά όχι λόγω του μαχαιριού. Το θέμα δεν έχει να κάνει με το μέταλλο ως υλικό, αλλά με τον τρόπο κοπής.

Αστικοί Μύθοι #04: Το μαχαίρι καταστρέφει τις βιταμίνες της σαλάτας! (http://bit.ly/1VZ1F5M)

alex13
23-11-15, 02:51
ειναι η εποχη του μαρουλιου ιουνιο,ιουλιο?