PDA

Επιστροφή στο Forum : αεροβια χωρις βαρη



kolakos
02-12-10, 02:49
Παιδια να ρωτήσω....σε περιπτωση που στην περίοδο της γράμμωσης κάναμε όλες τις μέρες αερόβια που μας αρέσει κολύμβηση μπάσκετ πολεμική τέχνη (προσαρμοσμένα αυτά).....και σταματούσαμε τα βάρη θα έβλαπτε κατα κάποιο τροπο τους μυς ή θα τους ξεκούραζε?και το λέω αυτο αφου λογω υποθερμιδικης διατροφης δεν χτιζουμε σε μυες οπότε?

aepiskeptis
02-12-10, 05:23
αν ειναι να κατεβεις σε αγωνες, οχι μην το κανεις δε θα παρεις καλη θεση.

αν δεν ειναι να κατεβεις σε αγωνες. καντο ακριβως οπως το σκεφτεσαι για 2 εβδομαδες. προσαρμοσε τη διαιτα σου, αλλαξε τροφιμα, αν ετρωγες μοσχαρι φαε κοτοπουλο, αν ετρωγες κοτοπουλο φαε ψαρια. παρε περισσοτερα Ω3 λιπαρα, φαε περισσοτερα λαχανικα, πολλα λαχανικα, αλλαξε πηγες λιπαρων, λιγοτερα κορεσμενα περισσοτερο ελαιολαδο και μουρουνελαιο και ξηρους καρπους.
άλλαξε πηγες υδατανθρακα, ετρωγες μακαρονια-ρυζι-πατατες, φαε βρωμη και φρουτα.

οταν τελειωσουν οι 2 εβδομαδες, γραψε τα συμπερασματα σου.

στειλε μου ενα πμ (γιατι μπορει να μη το δω). και θα σου πω τι θα κανεις μετα.


Υ.Γ. αν παρατηρησεις χασιμο φουσκωματος απο τους μυς, μη σταματησεις, κανε υπομονη να περασουν οι 2 εβδοαμαδες και θα σου πω μετα τι θα κανεις.

aepiskeptis
02-12-10, 05:38
ενταξει τωρα δεν ειμαι δικαιος.

αρχη της επιστημης ειναι να λεμε τα θετικα αλλα κ τα αρνητικα της θεωρίας μας.
και οχι εφαρμοσε τη θεωρια να δεις που θα παει.

τι θελω να πω?

σε υποθερμιδικη διατροφη δε χτιζεις μυς, αν και μπορει να γινει αν αυξησεις τα λιπαρα με ταυτογχρονη μειωση θερμιδων, ανεβαζεις εκκριση ορμονων απτη αυξηση των λιπαρων και αυξανεται η απορροφηση των πρωτεινών, αλλα πρεπει να ξερεις καποια πραγματα για τα λιπαρα και να εχει πειραματιστει με αυτα σε αλλες φασεις, να κανεις προπονηση με ενταση και να χειριζεσαι κυκλικα τον υδατανθρακα για να μη χρησιμοποιούνται τα αμινοξεα για συνθεση γλυκογόνου.

σε υποθερμιδικη διαιτα εν γενει δε χτιζεις, αλλα πρεπει ταυτογχρονα να συντηρησεις τους ηδη, συνεπως μπαινεις χτυπας το σιδερο βαρια με υψηλη ενταση και χαμηλο ογκο προπονησης και βγαινεις τρεχοντας.

με την ιδεα σου θα χασεις μυικη μαζα χωρις συζητηση, τι θα κερδισεις οπω το περιεγραψα, οταν ξαναμπεις στα βαρη και επιτρεψεις στην αναβολικη σου διατροφη θα εχεις ριμπαουντ αποκτησεις μυικης μαζα, ηταν μια ιδεα ξεκολληματος καποιες δεκαετιες παλιοτερα, αναβολικη-αλκαλικη διατροφη με αντιστοιχες προπονησεις.

για να ειμαι δικαιος και ειλικρινης.

εδιτ. γιατι θα χασεις μαζα? το κεντρικο νευρικο συστημα δινει σημα στους μυονες για την αναπτυξη σου συμφωνα με τη δραστηριοτητα σου, κι αυτος ειναι ο λογος που οι 10θλητες, οι δρομεις αποσταστεων, οι αρσιβαριστες και κολυμβητες εχουν διαφορετικα σωματα προσαρμοσμενα σε αυτο που κανουν.
υ.γ. αν μη τι αλλο ειμαι δικαιος!

kolakos
02-12-10, 12:33
κοιτα αν και μου γράφεις μπερδεμένα ευχαριστώ...το ριμπάουντ που λες ποιο είναι?κυκλικο 2 φορες τη βδομαδα κανω και 3 φορες μποξ εδω και 3μιση βδομαδες και εχω δει οτι οι μυς ειναι πιο μαλακοι τωρα φαινονται πιο μαλακοι ειδικα στα χερια...και σκεφτομουν μηπως τα κουραζω παρα[πανω..