PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυική μαζα



spirakas
11-12-10, 19:28
χαιρετε παιδια !!!!!!!!ειμαι νεος εδω..αυτον τν καιρο θελω αναπτηξω λιγο τους μυεσ μ ειμαι σχετηκα αδυνατοσ για τν ηλικια μ 16 χρονων με υψως 1.77 κ στα κιλα 61 οσο περιεργο κ να σας φαινεται ειμαι αρκετα λοιπομενος αγου η περιοχη της μεσης μου ειναι 73-74 ποντοι τεσπα να σας πω την διατροφη μου μην σας πριζω τωρα....θρλω πολυ γρηγορη αναπτηξη καντε οτι μποτητε πραγματηκα το εχω αναγκη γτ κανω μπασκετ κ λογο του θψους μ παιζω κ 4αρι κ χριαζετε απηστευτη φυναμη
η διατροφη μ λοιπον

Γεύμα 1 (07:00)
65γρ κουάκερ
, 5 ασπράδια
2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως
1 κουταλιά μελι
1 ποτήρι γάλα 2%
1 φρούτο

Γεύμα 2 (10:00)
1 φρουτα κ ενα σαντουιτσ με τρικαληνο τυρι 100 γρ η 5-6 φετεσ γαλαπουλα στο σχολειο χριαζοαι στερεα τροφη
Γεύμα 3 (13:00)
150γρ κοτόπουλο
250γρ μακαρόνια με τυρί
Σαλάτα
1 φρούτο

Γεύμα 4 (16:00)
100γρ τονο
300γρ ψητή ή βραστή πατάτα
1 γιαούρτι 2%

Προπόνηση 17:30 εώς 18:30

Γεύμα 5 – Μεταπροπονητικό (19:00)
8 ασπράδια αυγού
2 μηλα(μπανανες δεν μαρεσουν)

Γεύμα 6 (20:30)
100γρ τονο
150γρ πατατες(βρασμένες)
μαρουλι
2 κουταλιές ελαιόλαδο

Γεύμα 7 ( 23:30)
150γρ τυρί cottage με χαμηλά λιπαρά
100γρ γιαούρτι 2%
25γρ αμύγδαλα

καλο δεν ειναι??πραγματικα θελω απαντησεισ δεν πρεπει να λυ0πωσω γτ θα μου φοναζει ο coach μου γτ ειμαι πολυ σηματνηκος για την ομαδα

Pavlos17
11-12-10, 19:59
φιλε η διατροφη ειναι πολυ καλη,για να πετυχει συνδιασε την με βαρη,να βαζεις μυς και οχι λιπος.επισης μεταπροπονητικο τα μηλα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι εχουν φρουκτωζη,μπορεις ν δοκιμασεις γλυκοζη-δεξτροζη...

Zylo
11-12-10, 20:08
φιλε η διατροφη ειναι πολυ καλη,για να πετυχει συνδιασε την με βαρη,να βαζεις μυς και οχι λιπος.επισης μεταπροπονητικο τα μηλα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι εχουν φρουκτωζη,μπορεις ν δοκιμασεις γλυκοζη-δεξτροζη...

φρουκτωζη=ζαχαρη
γλυκοζη-δεξτροζη=ζαχαρη
απλα το καθε ενα ειναι σε διαφορετικα ποσοστα υδατανθρακων και γλυκαιμικου δεικτη!!!
εχεις δικιο που του λες να μην προτιμαει μηλο αλλα οχι επειδη εχει φρουκτοζη....για το μεταπροπονητικο θελει κατι να τιναξει την ινσουλινη οποτε ας βαλει μελι η οπως ειπες δεξτροζη;)

Pavlos17
11-12-10, 20:43
zylo διαβασε να δεις τι κανει η φρουκτωζη :turtle:

spirakas
11-12-10, 20:51
PEDIA NA VGALW TA FROUTA K NA FTIAKSW ENA PITAKI VRWMIS ME 8 KROKOUS K 100 GR VROMI ME 2 KOUTALIES MELI?kapoia simvouli pedia oles oi simvoules dektes k apopsis

Στελιος
11-12-10, 23:12
χαιρετε παιδια !!!!!!!!ειμαι νεος εδω..αυτον τν καιρο θελω αναπτηξω λιγο τους μυεσ μ ειμαι σχετηκα αδυνατοσ για τν ηλικια μ 16 χρονων με υψως 1.77 κ στα κιλα 61 οσο περιεργο κ να σας φαινεται ειμαι αρκετα λοιπομενος αγου η περιοχη της μεσης μου ειναι 73-74 ποντοι τεσπα να σας πω την διατροφη μου μην σας πριζω τωρα....θρλω πολυ γρηγορη αναπτηξη καντε οτι μποτητε πραγματηκα το εχω αναγκη γτ κανω μπασκετ κ λογο του θψους μ παιζω κ 4αρι κ χριαζετε απηστευτη φυναμη
η διατροφη μ λοιπον

Γεύμα 1 (07:00)
65γρ κουάκερ
, 5 ασπράδια
2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως
1 κουταλιά μελι
1 ποτήρι γάλα 2%
1 φρούτο εδω μπορεις να κανεις το πιτακι με 100γρ κουακερ 5ασπραδια βαλε και 1 κροκο για καλυτερη αποροφηση βγαλε το ψωμι γιατι θα παρεις υδατ απο τα 35εχτρα γρ κουακερ το φρουτο δεν πειραζει πρωι ειναι

Γεύμα 2 (10:00)
1 φρουτα κ ενα σαντουιτσ με τρικαληνο τυρι 100 γρ η 5-6 φετεσ γαλαπουλα στο σχολειο χριαζοαι στερεα τροφη βαλε το μισο τυρι και τις φερες γαλοπουλας ετσι ωστε να παρεις περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερα λιπαρα
Γεύμα 3 (13:00)
150γρ κοτόπουλο
250γρ μακαρόνια με τυρί
Σαλάτα
1 φρούτο εγω θα εβγαζα φρουτο και θα εβαζα ελαιολαδο

Γεύμα 4 (16:00)
100γρ τονο
300γρ ψητή ή βραστή πατάτα
1 γιαούρτι 2% δε νομιζω να χρειαζεται γιαουρτι εδω καλυτερα βαλε μια σαλατα με ελαιολαδο

Προπόνηση 17:30 εώς 18:30

Γεύμα 5 – Μεταπροπονητικό (19:00)
8 ασπράδια αυγού
2 μηλα(μπανανες δεν μαρεσουν) βαλε καλυτερα αντι για ταμ μηλα 1κγ μελι η παρε γλυκοζη απο το σουπερμαρκετ νοστιμη ειναι και αυτη

Γεύμα 6 (20:30)
100γρ τονο
150γρ πατατες(βρασμένες)
μαρουλι
2 κουταλιές ελαιόλαδο

Γεύμα 7 ( 23:30)
150γρ τυρί cottage με χαμηλά λιπαρά
100γρ γιαούρτι 2%
25γρ αμύγδαλα αφου θα φας cottage φαε ολο το κουπακι 200γρ (εαν παιρνεις αυτο που παιρνω και εγω) και μπορεις να βγαλεις το γιαουρτι (λογικα επιδορπιο γιαουρτιου θα ειναι αλλα δεν εχει τα θρεπτικα ενζυμα οπως το κανονικο για αυτο και δεν το πολυπροτιμη εγω προπωπικα)

καλο δεν ειναι??πραγματικα θελω απαντησεισ δεν πρεπει να λυ0πωσω γτ θα μου φοναζει ο coach μου γτ ειμαι πολυ σηματνηκος για την ομαδα

γενικα ομως εχεις ωραια και σωστη διατροφη :toast:

giannis64
12-12-10, 14:26
Γεύμα 1 (07:00)
65γρ κουάκερ
, 5 ασπράδια
2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως
1 κουταλιά μελι
1 ποτήρι γάλα 2%

Γεύμα 2 (10:00)
1 φρουτα κ ενα σαντουιτσ με τρικαληνο τυρι 100 γρ η 5-6 φετεσ γαλαπουλα στο σχολειο χριαζοαι στερεα τροφη

Γεύμα 3 (13:00)
150γρ κοτόπουλο
250γρ μακαρόνια με τυρί εδω βαλε ρυζι αντι για μακαρονια.
Σαλάτα
1 φρούτο

Γεύμα 4 (16:00)
100γρ τονο
300γρ ψητή ή βραστή πατάτα
1 γιαούρτι 2%

εδω νομιζω οτι ειναι πολυ βαρη το γευμα για 1 μιση ωρα πριν την προπονηση. το γιαουρτι τουλαχιστον βγαλτο..

Προπόνηση 17:30 εώς 18:30

Γεύμα 5 – Μεταπροπονητικό (19:00)
8 ασπράδια αυγού
2 μηλα(μπανανες δεν μαρεσουν)
εδω αφου τρω σε μιση ωρα μετα την προπονηση βαλε το 6ο 5ο και το 5ο 6ο.
και το ενα μηλο.

Γεύμα 6 (20:30)
100γρ τονο
150γρ πατατες(βρασμένες)
μαρουλι
2 κουταλιές ελαιόλαδο

Γεύμα 7 ( 23:30)
150γρ τυρί cottage με χαμηλά λιπαρά
100γρ γιαούρτι 2%
25γρ αμύγδαλα

η γιαουρτι η κοτατζ. ενα απο τα δυο.

καλο δεν ειναι??πραγματικα θελω απαντησεισ δεν πρεπει να λυ0πωσω γτ θα μου φοναζει ο coach μου γτ ειμαι πολυ σηματνηκος για την ομαδα

σε ολα τα στερεα γευματα βαλε σαλατα και ελαιολαδο.
υπολογηζε τις θερμιδες και αναλογα με τα αποτελεσματα ανεβαζεις η κατεβαζεις.

spirakas
12-12-10, 17:13
gianni se ipereuxaristw mporeis na m peis poses thermides prepei na trww imerisiws gia na paw apo 61-66 xwris na parw poli loipos???eksalou meta tha kanw dieta na xasw2 dld to lipos pou pira

Kaloutsikos
12-12-10, 21:11
Την ημέρα έχεις δύο γεύματα με τόνο, δεν κάνει να τρως τόσο τόνο κατά την ταπεινή μου άποψη. (μια φορά την ημέρα, και πάλι όχι κάθε μέρα)

Zylo
12-12-10, 21:13
οι κονσερβες εχουνμεσα ψευδαργυρο οποτε δεν ειναι καλο να τρωμε συχνα....2-3 φορες την βδομαδα το πολυ!!

beefmeup
12-12-10, 21:15
^^^

υδραργυρο εχει..:P

Pavlos17
12-12-10, 21:15
δηλαδη εγω που τρωω τονο μεταπροπονητικο μαζι με γλυκοζη θα πεθανω?

Zylo
12-12-10, 21:17
^^^

υδραργυρο εχει..:P

λολ:rolf::rolf::rolf:
μπερδευτικα....υδραργυρο ηθελα να πω....μην εγκαινιασεις τα ban privileges σε μενα officer:green::green::green::turtle:

Αντωνης
12-12-10, 21:35
δηλαδη εγω που τρωω τονο μεταπροπονητικο μαζι με γλυκοζη θα πεθανω?

Aν θα πεθανεις δεν ξερω,αλλα την ενταντικη την εχεις σιγουρη:green:


Περα απο την πλακα,αυτο εξαρταται απο το ποσες φορες κανεις προπονηση per week.Αν κανεις π.χ 5 φορες σημαινει οτι τρως 5 τονους την βδομαδα,πραγμα διολου καλο..Τους λογους τους εξηγησαν οι παραπανω.
Αν και για μενα και 3 να κανεις,εισαι στο οριο,καλυτερα παρε τις 2 φορες το πολυ,και την τριτη παρε κατι αλλο για μεταπροπονητικο,η' πηγαινε απευθειας στο γευμα...

giannis64
12-12-10, 21:37
εγω εχω φαι σε ενα χρονο πολλους περισοτερους και ολα οκ.

χωρις αυτο να σημενει οτι ειναι το σωστο. αλλα μην τα τραγικοποιουμε τα πραγματα.

Zylo
12-12-10, 21:44
εγω εχω φαι σε ενα χρονο πολλους περισοτερους και ολα οκ.

χωρις αυτο να σημενει οτι ειναι το σωστο. αλλα μην τα τραγικοποιουμε τα πραγματα.

καλα ναι εννοειται οτι σε καθε οργανισμο αντιδρα διαφορετικα αλλα για να ειμαστε και σιγουροι το καλιτερο θα ηταν να μην υπερβαλουμε...επισης δεν υπαρχει λογος πιστευω να εχουμε τονο καθε μερα...

giannis64
12-12-10, 21:48
οχι φυσικα. υπαρχουν και αλλες επιλογες απο ψαρια να βαλουμε.:thumbup:

Pavlos17
12-12-10, 22:59
ψιλοβαρεθηκα τα αυγα γιαφτο αρχισα να τροω τον τονο μεταπροπονητικα..

Zylo
12-12-10, 23:17
δεν ειναι γρηγορης απορροφησης

Pavlos17
12-12-10, 23:22
γιατι το κοτοπουλο που προτεινουν μερικοι να τρως μεταπροπονητικα ειναι?

Zylo
12-12-10, 23:23
δεν ειπα αυτο.....αλλα ειναι πολυ καλυτερο να τρως μετα την προπονηση τροφη που ειναι γρηγορης απορροφησης αντι αργης!!!

Pavlos17
12-12-10, 23:26
εγω παλι ειμαι της αποψης οτι τιποτα δεν εχει αποδιχτει πληρως...οποτε πραττω σε οτι πιστευω εγω.(ειμαστε λιγο οφφ)

spirakas
13-01-11, 15:33
παιδια καποια πρωτεινη για μεταπροπονητικο γτ δεν εχω χρονο το φροντιστιριο δυστηχως μου χτυπησε την πορτα και ο χρονος που εχω ειναι πολυ περιορισμενος

Zylo
13-01-11, 16:29
παιδια καποια πρωτεινη για μεταπροπονητικο γτ δεν εχω χρονο το φροντιστιριο δυστηχως μου χτυπησε την πορτα και ο χρονος που εχω ειναι πολυ περιορισμενος

προτιμησε μια whey που ειναι γρηγορης απορροφησης..

spirakas
14-01-11, 13:57
προτιμησε μια whey που ειναι γρηγορης απορροφησης..

xμμμ κατι ποιο συγκεκριμενο??η whey της all star λεει τπτ γτ ειναι πολυ φθυνη!

Wolve
14-01-11, 22:49
εγω εχω φαι σε ενα χρονο πολλους περισοτερους και ολα οκ.

χωρις αυτο να σημενει οτι ειναι το σωστο. αλλα μην τα τραγικοποιουμε τα πραγματα.

εγω σχεδον καθε μερα τρωω κονσερβα τονο και δεν εχω παθει τιποτα... δεν ξερω αν κανω βλακεια ή οχι αλλα μ'αρεσει σαν κρεας και ειναι και ευκολη επιλογη :P

edit: επι 2 χρονια

Zylo
14-01-11, 22:57
εγω σχεδον καθε μερα τρωω κονσερβα τονο και δεν εχω παθει τιποτα... δεν ξερω αν κανω βλακεια ή οχι αλλα μ'αρεσει σαν κρεας και ειναι και ευκολη επιλογη :P

edit: επι 2 χρονια

οι κονσερβες εχουν υδραργυρο για να συντηρουνται....δεν ειναι οτι καλιτερο να τρως συχνα δλδ!!

Αντωνης
14-01-11, 22:58
Γιαννη και γουλβ το οτι δεν συνεβη κατι σε σας δεν σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει σε καποιον η' οτι και σεις ακομα μετα απο καποια οτι δεν θα εχετε καποιο προβλημα(μακρια απο μας βεβαια)

Σε ζητηματα υγειας τα προσωπικα παραδειγματα δεν εχουν βαση,π.χ υπαρχουν ατομα που μπορει να φανε ποντικοφαρμακο και να μην παθουν τιποτα,τι σημαινει αυτο οτι ολοι ειμαστε ετσι?Σε ζητηματα υγειας ακολουθουμε οτι λεει η επιστημη,και εδω η επιστημη λεει οχι πανω απο 2-3 φορες τονο την εβδομαδα;)

Εντιτ:ωχ το ποστ του γιαννη ηταν στισ 12 δεκεμβρη:shock:λιγο αργα απαντησα:green:

Wolve
14-01-11, 23:10
Γιαννη και γουλβ το οτι δεν συνεβη κατι σε σας δεν σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει σε καποιον η' οτι και σεις ακομα μετα απο καποια οτι δεν θα εχετε καποιο προβλημα(μακρια απο μας βεβαια)

Σε ζητηματα υγειας τα προσωπικα παραδειγματα δεν εχουν βαση,π.χ υπαρχουν ατομα που μπορει να φανε ποντικοφαρμακο και να μην παθουν τιποτα,τι σημαινει αυτο οτι ολοι ειμαστε ετσι?Σε ζητηματα υγειας ακολουθουμε οτι λεει η επιστημη,και εδω η επιστημη λεει οχι πανω απο 2-3 φορες τονο την εβδομαδα;)

Εντιτ:ωχ το ποστ του γιαννη ηταν στισ 12 δεκεμβρη:shock:λιγο αργα απαντησα:green:

Αν και βγαινουμε off topic, γνωριζω οτι δεν ειναι πολυ καλο να το κανεις αυτο, παρ'ολα αυτα πολλα κοντινα μου ατομα τρωνε συνεχεια και δεν εχει παρουσιαστει τιποτα. Οποτε δεν μου κανει και πολυ " κλικ " να το κοψω. Ο πατερας μου απο το 2003 τρωει κονσερβα τονο 1-2 φορες την μερα καθε μερα ( σε λαδι ) και δεν εχει παθει το παραμικρο. Υπαρχουν μερες που οταν εμενα μαζι του εσκαγε μυτη με 4 σακουλες μονο κονσερβες τονο. Παντως οκ, καλο θα ειναι να αποφευγουμε να τρωμε πανω απο 3 φορες την εβδομαδα. :toast: