PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσοστα διατροφικων στοιχειων



kolakos
12-12-10, 22:06
παιδια να ρωτησω...σε φαση μυικης αναπτυξης (όγκου) σκεφτομαι να ακολουθησω αντι για κλασικο π 35%/ υ 45%/ λ 20% να παιξω π 35% /υ 30% / λ 35% ?αντιρησεις- γνωμες?

kolakos
13-12-10, 01:15
καποιος μια γνωμη?

NASSER
13-12-10, 11:37
Με πιο σκεπτικο το σκεφτηκες? Το εφαρμοσες και ειδες διαφορετικη ανταποκριση? Το διαβασες κάπου?
Δεν ειναι λάθος, αρκει να σου ταίριαζε το πρόγραμμα. Διαφορετικα θα βλέπεις το σώμα σου να προσθέτει περιττά κιλά και να μην ανταποκρίνεσαι στη προπόνηση σου. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους ;)

kolakos
13-12-10, 12:27
Με πιο σκεπτικο το σκεφτηκες? Το εφαρμοσες και ειδες διαφορετικη ανταποκριση? Το διαβασες κάπου?
Δεν ειναι λάθος, αρκει να σου ταίριαζε το πρόγραμμα. Διαφορετικα θα βλέπεις το σώμα σου να προσθέτει περιττά κιλά και να μην ανταποκρίνεσαι στη προπόνηση σου. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλους ;)

γενικα φιλε nasser με τον υδαταν8ρακα δεν τα παω καλα....εχω ηδη ετσι 2 μερες και νιωθω καλα αλλα και σε γραμμωση ειχα πολυ καλα αποτελεσματα....ωστοσο εχω μια ανησυχια που ειναι στο οτι τα λιπη ειναι οξινα....και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα αυξησω....

NASSER
13-12-10, 15:04
Εαν στραφεις σε καλες πηγες λιπαρων οξεων δεν εχεις να φοβηθεις καμια οξύτητα. Το θεμα ειναι να προσαρμοστεις και να σε ικανοποιει η διατροφη με αυτα τα ποσοστα.

Devil
13-12-10, 16:40
γενικα φιλε nasser με τον υδαταν8ρακα δεν τα παω καλα....εχω ηδη ετσι 2 μερες και νιωθω καλα αλλα και σε γραμμωση ειχα πολυ καλα αποτελεσματα....ωστοσο εχω μια ανησυχια που ειναι στο οτι τα λιπη ειναι οξινα....και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα αυξησω....

οχι δεν ειναι.... ουδετερα πρεπει να ειναι

kolakos
14-12-10, 22:36
οχι δεν ειναι.... ουδετερα πρεπει να ειναι

ανησυχω για τα εξις...β-οξειδωση που τα λιπη διαλυονται αλλα και παραγωγα της ακετιο οξυ ακετονεσ κ.τ.λ....

Devil
15-12-10, 04:12
ανησυχω για τα εξις...β-οξειδωση που τα λιπη διαλυονται αλλα και παραγωγα της ακετιο οξυ ακετονεσ κ.τ.λ....

οπα σορρυ αλλα δεν καταλαβα....

τι σε ανησυχει στη β-οξ ?
σημβαινει σε ολους....ειναι αδυνατο να την αποφυγεις... μα ετσι καις το λιπος δεν υπαρχει αλλος τροπος...

''ακετικο'' οξυ και ακετονεςπου κολανε???

η' κατι δεν εχεις καταλαβει εσυ η' δεν εχω καταλαβει εγω τι ζητας???

Mitsen
15-12-10, 05:51
ρε παιδιά, γίνεται να είστε ποιο άμεσοι στις απαντήσεις σας?

Γιατί δεν έχει τι να κάνω και περιμένω να διαβάσω με αγωνια τα νέο posts!
:toast:

kolakos
15-12-10, 12:42
οπα σορρυ αλλα δεν καταλαβα....

τι σε ανησυχει στη β-οξ ?
σημβαινει σε ολους....ειναι αδυνατο να την αποφυγεις... μα ετσι καις το λιπος δεν υπαρχει αλλος τροπος...

''ακετικο'' οξυ και ακετονεςπου κολανε???

η' κατι δεν εχεις καταλαβει εσυ η' δεν εχω καταλαβει εγω τι ζητας???

απο οτι εχω καταλαβει...τα παραγωγα τις ειναι το ακετικο οξυ και ακετονες και επιβαρυνουμε τον οργανισμο γιατι ειναι τοξικα (λαθος εκανα σ προηγουμενο ποστ τοξικα εννοουσα), οπως και οι πρωτεινες (αμινο ΟΞΕΑ κ.τ.λ) και για αυτο σε σχεση που εχω αυξημενα λιπαρα (5-10%κορεσμενα και ακορεστα 25-30%) + 35% πρωτεινη = φουλ τοξινες...

Devil
15-12-10, 12:53
απο οτι εχω καταλαβει...τα παραγωγα τις ειναι το ακετικο οξυ και ακετονες και επιβαρυνουμε τον οργανισμο γιατι ειναι τοξικα (λαθος εκανα σ προηγουμενο ποστ τοξικα εννοουσα), οπως και οι πρωτεινες (αμινο ΟΞΕΑ κ.τ.λ) και για αυτο σε σχεση που εχω αυξημενα λιπαρα (5-10%κορεσμενα και ακορεστα 25-30%) + 35% πρωτεινη = φουλ τοξινες...

λοιπον αυτη ειναι η β-οξ....

http://web.virginia.edu/Heidi/chapter24/Images/8883n24_10.jpg

τι το τοξικο βλεπεις???

πρωτεινες και αμινοξεα δεν εχουν καμια σχεση με την β-οξ...

μηπως μιλας για τον κυκλο της ουριας???

τοξινες γιατι???

καταρχην που το εχεις διαβασει αυτο?? μπορεις να μου δωσεις την πηγη??

kolakos
15-12-10, 13:04
λοιπον αυτη ειναι η β-οξ....

http://web.virginia.edu/Heidi/chapter24/Images/8883n24_10.jpg

τι το τοξικο βλεπεις???

πρωτεινες και αμινοξεα δεν εχουν καμια σχεση με την β-οξ...

μηπως μιλας για τον κυκλο της ουριας???

τοξινες γιατι???

καταρχην που το εχεις διαβασει αυτο?? μπορεις να μου δωσεις την πηγη??

δεν την εχω την πηγη ρε συ.ηταν μια εργασια στο ιντερνετ απο καποιον με phd κιολα...και ελεγε παραγωγα β οξειδωσης το κ το(ελεγε και προσοχη )...και επειδη τα ανεβασα τα λιπη για δοκιμη σκεφτικα δεν ειναι υγιεινο...οπότε το ακετικο οξυ δεν ειναι τοξικο?

επισης οι κετόνες παράγονται μονο σε διατροφες με πολυ χαμηλουσ υδατανθρακες?

Devil
15-12-10, 13:27
δεν την εχω την πηγη ρε συ.ηταν μια εργασια στο ιντερνετ απο καποιον με phd κιολα...και ελεγε παραγωγα β οξειδωσης το κ το(ελεγε και προσοχη )...και επειδη τα ανεβασα τα λιπη για δοκιμη σκεφτικα δεν ειναι υγιεινο...οπότε το ακετικο οξυ δεν ειναι τοξικο?

επισης οι κετόνες παράγονται μονο σε διατροφες με πολυ χαμηλουσ υδατανθρακες?

μαλιστα.....

τωρα καταλαβα τι θες να πεις....

βασικα μιλας για τις κετονες...

acetone, acetoacetic acid, beta-hydroxybutyric acid.....

αυτη ειναι η κετογενεση...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/Ketogenesis.png/450px-Ketogenesis.png

οχι μην σε προβληματιζει καθολου....

για να φτασεις σε σημειο κετοσης οι υδατανθρακες θα πρεπει να ειναι σχεδον στο 0 για 3-4 μερες....

με την παρουσια υδατανθρακα δεν υπαρχει το θεμα τις κετοσης....

και σε σχεση με την τοξικοτητα τους.... νομιζω οτι εξαρταται απο την συγκεντρωση τους στο σωμα...

αν και δεν νομιζω οτι ειναι.... συνηθως τις χρησιμοποιει ο οργανισμος μια χαρα για ενεργεια...

kolakos
15-12-10, 13:50
μαλιστα.....

τωρα καταλαβα τι θες να πεις....

βασικα μιλας για τις κετονες...

acetone, acetoacetic acid, beta-hydroxybutyric acid.....

αυτη ειναι η κετογενεση...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/Ketogenesis.png/450px-Ketogenesis.png

οχι μην σε προβληματιζει καθολου....

για να φτασεις σε σημειο κετοσης οι υδατανθρακες θα πρεπει να ειναι σχεδον στο 0 για 3-4 μερες....

με την παρουσια υδατανθρακα δεν υπαρχει το θεμα τις κετοσης....

και σε σχεση με την τοξικοτητα τους.... νομιζω οτι εξαρταται απο την συγκεντρωση τους στο σωμα...

αν και δεν νομιζω οτι ειναι.... συνηθως τις χρησιμοποιει ο οργανισμος μια χαρα για ενεργεια...

αυτο ακριβως...ευχαριστω για τη βοηθεια ρε συ..:thumbup:

Mitsen
15-12-10, 19:18
Τι είναι όλες αυτές οι χημικές ενώσεις ρε Devil?:P:P

Μου βγήκαν τα ματια!

Devil
15-12-10, 19:29
Τι είναι όλες αυτές οι χημικές ενώσεις ρε Devil?:P:P

Μου βγήκαν τα ματια!

αυτα μιτσεν καμαρι μου γινοντε οταν κανεις διαιτα για να βγεις στην παραλια....:green::green::green: