PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζελατίνη και Αυξητική Ορμόνη



PMalamas
18-12-10, 13:25
Σημερα διαβαζοντας το προσθετο περιοδικο FitnessRx που ειναι μαζι με το MD.
Σταθηκα στο εξης αρθρο.


Η ΖΕΛΑΤΙΝΗ ΠΥΡΟΔΩΤΕΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΟΡΜΟΝΗΣ

"Η ζελατινη πυροδοτει την απελευθερωση της αυξητικης ορμονης καλυτερα απο την πρωτεινη, την αλφα-λακταβουμινη η την πρωτεινη του γαλακτος. Μια μελετη απο το πανεπιστημιο του Μααστριχτ στην Ολλανδια εδωσε σε ατομα καθε ειδος πρωτεινης (6,6 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους) και μετρησε τις αλλαγες στην αυξητικη ορμονη για 5 ωρες . Τα επιπεδα αυξητικης ηταν μεχρι και 45% υψηλοτερα μετα την καταναλωση της ζελατινης, σε συγκριση με αλλες πρωτεινες.
Η ζελατινη ειναι ενα ζωικο υποπροιον, χωρις θερμιδες και γευση. Ειναι πλουσιο στο αμινοξυ αργινινη, που ειναι ενα ισχυρος διεγερτης της ΑΟ. Η ΑΟ ειναι μια ισχυρη αναβολικη ορμονη, που προαγει τη μυικη υπερτροφια και ενισχυει το συνδετικο ιστο.
Δεν γνωριζουμε τις επιδρασεις της διατροφικξς πυροδοτησης της ΑΟ στην αθλητικη αποδοση, στη μυικη υπερτροφια και στη δυναμη. Η ζελατινη knox ειναι η πιο γνωστη μαρκα και διατιθεται στα μπακαλικα."



Το αρθρο σας το εγραψα αυτουσιο οπως το διαβασα απο το περιοδικο.
Γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος?
Ποια ειναι η αποψη σας?
Ξερατε τη ζελατινη?

beefmeup
18-12-10, 13:32
Ξερατε τη ζελατινη?

χρονια τωρα..:P

την ειχα διαβασει κ γω αυτη την μελετη,πριν μηνες..

καλα τα λεει,αλλα το θεμα ειναι οτι κ να πυροδοτει την αυξητικη περιοστερο απτις αλλες,δεν κανει κ τπτ μιας κ δεν ξερεις κατα ποσο θα χρησιμοποιηθει(η αν μπορει),απτο σωμα..
εχω ξαναγραψει οτι,παρολο που καποιες αναβολικες ορμονες αυξανονται με ασκηση η διαφορα αλλα ερεθισματα,ειναι αμφιβολο κατα ποσο συμβαλει αυτη η αυξηση στην μυικη αναπτυξη.

απτην αλλη,αν μιλησουμ για αυξηση της ΜΥΙΚΗΣ πρωτεινοσυνθεσης,εκει σιγουρα η πρωτεινη αυτη(κολαγονου),δεν πιανει μπαζο μπροστα σε whey/amino.
οποτε,εγω την αφηνω εκει που ειναι κ παω με την σιγουρη λυση..;)

PMalamas
18-12-10, 13:35
Ναι ασφλως και η σιγουρη λυση ειναι και η καλυτερη..
καταλαβαινω τι λες το εχω ξανα διαβασει..
αλλα για να δουμε αν καποιος εχει χρησιμοποιησει κατι τετοιο με αποτελεσματα..

beefmeup
18-12-10, 13:40
αλλα για να δουμε αν καποιος εχει χρησιμοποιησει κατι τετοιο με αποτελεσματα..

αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε ρε συ,απτην στιγμη που δεν εγιναν μετρησεις για το αντικτυπο που ειχε στην μυικη πρωτεινοσυνθσεη η στην μεγαλυτερη καυση λιπους απο αυτη την αυξηση στην αυξητικη..

η μελετη δλδ,ειναι ελλειπης στο συμπερασμα της.:unsure:



Δεν γνωριζουμε τις επιδρασεις της διατροφικξς πυροδοτησης της ΑΟ στην αθλητικη αποδοση, στη μυικη υπερτροφια και στη δυναμη. Η ζελατινη knox ειναι η πιο γνωστη μαρκα και διατιθεται στα μπακαλικα."


αυτο ειναι συμπερασμα της μελετης η του αρθρογραφου,αραγε??:unsure:

PMalamas
18-12-10, 13:44
απ τη μελετη δε μπορουμε να το μαθουμε οντως.
αλλα να δουμε αν καποιος εχει καταναλωσει συστηματικα ζελατη απ το φορουμ η εχει ακουσει για καποιον.

beefmeup
18-12-10, 13:46
απ τη μελετη δε μπορουμε να το μαθουμε οντως.
αλλα να δουμε αν καποιος εχει καταναλωσει συστηματικα ζελατη απ το φορουμ η εχει ακουσει για καποιον.

τετοιου ειδους πρωτεινη,εχω παρει εγω πολλες φορες απο υγρα αμινο.
ολα τα υγρα αμινο εχουν μεσα αυτη την πηγη πρωτεινης,κ ενω δεν τα χρησιμοποιω ποτε πια,παλια τα επερνα γιατι ηταν φτηνα σαν λυση,κ με βολευαν.
οποτε οποιος περνει υγρα αμινο,μπορει να εχει μια γνωμη περι τουτου,να μας πει.

εγω παντως διαφορα πανω μου δεν ειδαι,καμια.

PMalamas
18-12-10, 13:52
αχα πολυ ωραια σε ευχαριστω πολυ ;)

PMalamas
18-12-10, 13:56
ρε συ ειναι το ιδιο με αυτο που γραφει σε πολλα συμπληροματα στα other ingredients: gelatin, ?

Devil
18-12-10, 14:00
λινκ απο την μελετη κανεις?

PMalamas
18-12-10, 14:07
λινκ απο την μελετη κανεις?

Την αντγραψα με το χερι ρε συ απο το περιοδικο.. δε ξερω αν μπορει να τη βρει καποιος στο νετ.

Devil
18-12-10, 14:11
Την αντγραψα με το χερι ρε συ απο το περιοδικο.. δε ξερω αν μπορει να τη βρει καποιος στο νετ.

οκ αμα ειναι θα τσεκαρω....;)

Mitsen
18-12-10, 15:49
τι είναι ζελατίνη? Είναι αυτό που βάζουμε στα γλυκα αν δεν κάνω λάθος?:unsure:

...και αυξάνει αυτό το πράγμα την αναβολική ορμόνη?

PMalamas
18-12-10, 16:08
τι είναι ζελατίνη? Είναι αυτό που βάζουμε στα γλυκα αν δεν κάνω λάθος?:unsure:

...και αυξάνει αυτό το πράγμα την αναβολική ορμόνη?

ναι αυτο ειναι!! χρησιμοποιειτα στη ζαχαροπλαστικη κυριως αλλα και στη μαγειρικη..
το βαζουν για να πειξει κατι..
Ελα ντε κι εγω αυτο αναρωτιεμαι..:bbbiceps:

beefmeup
18-12-10, 16:48
ρε συ ειναι το ιδιο με αυτο που γραφει σε πολλα συμπληροματα στα other ingredients: gelatin, ?

αυτο ειναι βασικα.

Pavlos17
18-12-10, 16:48
ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ? :turtle:

beefmeup
18-12-10, 16:50
οκ αμα ειναι θα τσεκαρω....;)

καλα ψηλε,μεχρι να σηκωσεις το ενα ποδι,μυρισε το αλλο..:green:

http://www.nature.com/ejcn/journal/v64/n5/abs/ejcn201021a.html

Devil
18-12-10, 17:02
καλα ψηλε,μεχρι να σηκωσεις το ενα ποδι,μυρισε το αλλο..:green:

http://www.nature.com/ejcn/journal/v64/n5/abs/ejcn201021a.html

κουραση.... :green:

να σου πω επειδη ψιλοβαριεμε δεν την διαβαζεις και μετα μ λες τι λεει???:green:

λοιπον την διαβασα...

οκ υπαρχει μια αυξηση της GH αλλα ομως δεν αναφαιρει οτι υπαρχει καποιο κερδος απο αυτη...

δεν νομιζω οτι ειναι αρκετη για να κανει κατι...

Mitsen
18-12-10, 22:41
δεν νομιζω οτι ειναι αρκετη για να κανει κατι...

δεν κάνει ούτε για μετά τη προπόνηση?:unsure:

Devil
18-12-10, 23:23
δεν κάνει ούτε για μετά τη προπόνηση?:unsure:

δεν νομιζω...

εγω δεν θα το εβαζα...

δεν εχει νοημα...

χαρης
10-02-11, 07:43
θα ακουστεί τρελό αλλά διάβασα σε μια συσκευασία επειδή η μανά μ είναι ζαχαροπλάστης ένα υλικό που λέγετε ζελατίνη σε φύλλα και στα 100γρ τα 85 είναι πρωτεΐνη ζωική βεβαία και τα αλλά νερό απλά ήθελα να ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν τρωγετε δεν νομίζω ωμό

Slack `N Track
10-02-11, 07:54
θα ακουστεί τρελό αλλά διάβασα σε μια συσκευασία επειδή η μανά μ είναι ζαχαροπλάστης ένα υλικό που λέγετε ζελατίνη σε φύλλα και στα 100γρ τα 85 είναι πρωτεΐνη ζωική βεβαία και τα αλλά νερό απλά ήθελα να ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν τρωγετε δεν νομίζω ωμό

Ειναι ενας ζελες που βγαινει αν εχεις παρατηρησει απο το βρασιμο με πολλα κοκαλα ζωων και τετοια.

Με επεξεργασια δεν ξερω τι μορφες μπορει να παιρνει βεβαια.

χαρης
10-02-11, 07:59
μάλλον μάπα πρέπει να είναι αφού είναι από κοκκαλα αν θέλουμε τρώμε και πατσά :shock:

PMalamas
10-02-11, 10:18
κανε και μια αναζητηση...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12146&highlight=%CE%96%CE%95%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9D%CE%97

sTeLaKoS
10-02-11, 19:48
δσ