PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με την κρεατινινη



tasos2
21-12-10, 00:34
Στις εξετασεις αιματος μου βρηκαν κρεατινινη 1,2 με οριο 1,4 αλλα μου παν οι γιατροι καθως και ενας γυμναστης που του το δειξα μετα οτι για την ηλικια μου(23) επρεπε να ειναι λιγοτερο.

Παιζει ρολο η εκγυμναση με βαρη ή η αυξημενη(χωρις υπερβολες) ληψη πρωτεινης στην κρεατινινη?

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ουρια μου ηταν χαμηλη οποτε λογικα δεν ειναι θεμα πρωτεινων ή μη επαρκους ληψης νερου.

Επισης δεν παιρνω κρεατινη ουτε πηρα ποτε.

Τι λετε?

beefmeup
21-12-10, 00:39
0.6-1.2 ειναι τα ορια αν δεν κανω λαθος.
καλα εισαι,εκτος αν δεις οτι ανεβαινει κ αλλο.

ειναι λογικο να εχεις τοσο μιας κ οι αθλητες η ατομα με μεγαλη μυικοτητα εχουν πιο ανεβασμενη κρεατινινη.
νερο πινε,αν δεν πινεις κ θα σαι οκ.

TEFAAtzis
21-12-10, 01:40
πιες νερο και no problem.Οπως ειπε και ο Διονυσης ειναι πιθανο λογω της πιθανης μυικοτητας σου,λογω του πολυ κρεατος(αλλα ποσο πολυ?) και λογω συμπληρωματος κρεατινης να ειναι πιο αυξημενη

COBRA_STYLE
21-12-10, 01:42
Στις εξετασεις αιματος μου βρηκαν κρεατινινη 1,2 με οριο 1,4 αλλα μου παν οι γιατροι καθως και ενας γυμναστης που του το δειξα μετα οτι για την ηλικια μου(23) επρεπε να ειναι λιγοτερο.

Παιζει ρολο η εκγυμναση με βαρη ή η αυξημενη(χωρις υπερβολες) ληψη πρωτεινης στην κρεατινινη?

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ουρια μου ηταν χαμηλη οποτε λογικα δεν ειναι θεμα πρωτεινων ή μη επαρκους ληψης νερου.

Επισης δεν παιρνω κρεατινη ουτε πηρα ποτε.

Τι λετε?


πιες νερο και no problem.Οπως ειπε και ο Διονυσης ειναι πιθανο λογω της πιθανης μυικοτητας σου,λογω του πολυ κρεατος(αλλα ποσο πολυ?) και λογω συμπληρωματος κρεατινης να ειναι πιο αυξημενη
.

tasos2
21-12-10, 02:17
Ειστε σιγουροι ρε παιδια για τη μυικοτητα? Δειτε τι λεει εδω (απο το θεμα εξετασεις αιματος και ουρων πιο πανω )



ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

Σχηματίζεται από την κρεατίνη. Δεν επηρεάζεται από τις πρωτεΐνες της διατροφής, γι' αυτό θεωρείται πιο αξιόπιστη από την ουρία στην εκτίμηση της νεφρικής λειτουργίας.

Φυσιολογικές τιμές
- Στους άνδρες = 0,7 - 1,4 mg/dL (71 - 115 μmol/L)
- Στις γυναίκες = 0,6 - 1,1 mg/dL (53 - 97 μmol/L)

Αυξάνει σε νοσήματα των νεφρών (κυρίως όμως στη χρόνια νεφρική ανεπάρκεια), παράλληλα με την ελάττωση του ρυθμού σπειραματικής διήθησης (glomerular filtration rate, GFR). Αυξάνει και στον υποθυρεοειδισμό, αλλά και σε σοβαρά νοσήματα των μυών (μυϊκή δυστροφία, μυοσίτιδα). Ο GFR είναι ουσιαστικά ο ρυθμός "κάθαρσης" της κρεατινίνης από τα νεφρά και έχει φυσιολογικές τιμές: 95 - 140 mL/min για τους άνδρες και 85 - 125 mL/min για τις γυναίκες.

Pavlos17
21-12-10, 09:46
και γω πιστευω ειναι απτα βαρη,μπορεις να μειωσεις λιγο τις προπονησεις σου,πιες πολυ νερο και ξανακανε εξετασεις :thumbup:

ginus
21-12-10, 15:32
μηπως προερχεται και απο υπερπροπονηση;εαν φανταστουμε οτι ανεβαινει η CPK δεν ειναι λογικο να ανεβει και η κρεατινινη;

beefmeup
21-12-10, 17:05
Ειστε σιγουροι ρε παιδια για τη μυικοτητα? Δειτε τι λεει εδω (απο το θεμα εξετασεις αιματος και ουρων πιο πανω )


ειναι στανταρ αυτο.

ρωτα ενα γιατρο που ξερει τι του γινεται κ θα στο επιβεβαιωσει..δεν το εβγαλα απτο μυαλο μου,αλλα υπαρχουν κ παντου στο νετ αναφορες της σχεσης μυικοτητας κ κρεατινινης.

TEFAAtzis
21-12-10, 18:37
ειναι στανταρ αυτο.


+1000

ρωτα ενα γιατρο που ξερει τι του γινεται κ θα στο επιβεβαιωσει..δεν το εβγαλα απτο μυαλο μου,αλλα υπαρχουν κ παντου στο νετ αναφορες της σχεσης μυικοτητας κ κρεατινινης.

Και ενας φιλος μου γυμνασμενος που δεν εχει παρει ποτε του ουτε πρωτεινη σε εξετασεις που ειχε κανει του ειχαν βρει ανεβασμενη την κρεατινινη του και ο γιατρος που (πως και) ηξερε του ειπε οτι ηταν απο τους μυες

tasos2
21-12-10, 19:26
μηπως προερχεται και απο υπερπροπονηση;εαν φανταστουμε οτι ανεβαινει η CPK δεν ειναι λογικο να ανεβει και η κρεατινινη;

Τωρα που το λες και το CPK μου ηταν 290 με οριο 190. Αλλα ειχα κανει προπονηση την προηγουμενη μερα.

Dreiko
21-12-10, 19:39
Τωρα που το λες και το CPK μου ηταν 290 με οριο 190. Αλλα ειχα κανει προπονηση την προηγουμενη μερα.

αυτο ακριβως φιλε τασο,κι εμενα την επομενη απο προπονηση στο 300 την ειχανε βρει;):toast:

RAMBO
28-12-10, 16:18
απο οτι γνωριζω οταν εκανα και εγω εξετασεισ θελει μια βδομαδα παυση απο το γυμναστηριο πριν τισ κανεισ

thedon
08-01-11, 05:05
φυσιολογικο ειναι, ειχα κανει κ εγω 4 χρονια πριν περιπου που δεν ειχα ακουμπησει κρεατινη, και λογο της καθημερινης προπονησης ειχα ανεβασμενη κρεατινινη και cpk..αρα δεν εισαι ο μονος!
κ ο τοτε γιατροσ, μου το τεκμηριωσε οτι ειναι λογο της προπονησης

kleiza7
25-01-11, 15:37
Στις εξετασεις αιματος μου βρηκαν κρεατινινη 1,2 με οριο 1,4 αλλα μου παν οι γιατροι καθως και ενας γυμναστης που του το δειξα μετα οτι για την ηλικια μου(23) επρεπε να ειναι λιγοτερο.

Παιζει ρολο η εκγυμναση με βαρη ή η αυξημενη(χωρις υπερβολες) ληψη πρωτεινης στην κρεατινινη?

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ουρια μου ηταν χαμηλη οποτε λογικα δεν ειναι θεμα πρωτεινων ή μη επαρκους ληψης νερου.

Επισης δεν παιρνω κρεατινη ουτε πηρα ποτε.

Τι λετε?

λοιπον φιλε επειδη την εκανα προσφατα κ εφω αυτη την εξεταση ΜΑΖΙ με τη CPK , η κρεατινινη ηταν ακριβως εκει που ηταν η δικη σου. και η CPK καμια 100αρια μοναδες παραπανω.
η κρεατινινη δειχνει την σωστη νεφρικη λειτουργια!! οποτε εισαι μπομπα. ΝΑΙ εχει να κανει με τα υγρα που παιρνει ο οργανισμος σου. η CPK "μετραει" την μυικη κοπωση. εγω ας πουμε πηγα την επομενη μερα μετα απο μια εβδομαδα με 4 προπονησεις.
δεν εχει σημασια αν η γυμναστικη σου ηταν μιση ωρα τρεξιμο ή 5 ωρες με τους λοκατζηδες. εχει σημασια ποσο υπερβαλουν ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΜΥΕΣ!
ΓΕΝΙΚΑ αυτο που σου λενε οτι θα επρεπε να ειναι ακομα πιο κατω το εχουν πει και σε εμενα. αλλα αφου ειναι μεσα στα ορια μην αγχωνεσα.

αυτο που θα εκανα εγω ειναι να την ξαναμετρουσα ΚΑΙ ΜΕΤΑ απο ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ , αλλα ΚΑΙ ΜΕΤΑ απο ενα διαστημα που θα τυχει να εισαι χαλαρος απο γυμναστικη. Να δεις πως αντιδραει ο οργανισμος σου σε καθε συνθηκη.

να πινεις πολλα υγρα, για να μην αφηδατωνεσαι!!!!! αυτο εχει να κανει τοσο με την κρατινινη οσο και με την CPK. και καλυτερα να ρωτας εναν γιατρο γενικα γι αυτα γιατι στο google θα διαβασεις και σωστα και λαθος..... και αληθειες και υπερβολες...

tasos2
10-02-11, 02:34
Τελικα ξαναεκανα εξετασεις χωρις να μου αλλαξω κατι στη διατροφη μου και μου βρηκαν μονο 1 κρεατινινη. Ποιος ξερει τι ηταν τοτε...

beefmeup
10-02-11, 14:02
Τελικα ξαναεκανα εξετασεις χωρις να μου αλλαξω κατι στη διατροφη μου και μου βρηκαν μονο 1 κρεατινινη. Ποιος ξερει τι ηταν τοτε...

τπτ δεν ηταν..

οι τιμες αυτες εχουν σκαμπανευασματα αν γυμναζεσαι ετσι κ αλλιως.

την επομενη φορα που θα πας,μπορει να ειναι κ κατω απο 1,η πανω παλι λιγο..
δεν τρεχει αν δεν ξεφευγεις κατα πολυ απτα ορια..
κ αυτο ισχυει για ολες τις τιιμες απο αναλογες εξετασεις βασικα.;)

Devil
10-02-11, 14:03
ειναι παρα πολλοι παραγωντες που μπορει να επειρεασουν το φιλτραρισμα των νεφρων....

αν ανησυχεις για τα νεφρα σου κανεις το τεστ με την ινουλινη...

Nosblos
10-02-11, 14:21
Τωρα που το λες και το CPK μου ηταν 290 με οριο 190. Αλλα ειχα κανει προπονηση την προηγουμενη μερα.

δεν τρεχει τιποτα....
εμενα ηταν 1150....και ο γιατρος ειχε φρικαρει μεχρι που του ειπα οτι γυμναζομαι!!!
ειναι φυσιολογικο...
το 190 ειναι για κοινους ανθρωπους....
οταν γυμναζεσαι αλλαζουν οι παραμετροι!!!
ποσα υγρα πινεις περιπου?
;);)

COBRA_STYLE
11-02-11, 16:00
ειναι παρα πολλοι παραγωντες που μπορει να επειρεασουν το φιλτραρισμα των νεφρων....

αν ανησυχεις για τα νεφρα σου κανεις το τεστ με την ινουλινη...
τι ειναι αυτο?:unsure:

Devil
11-02-11, 18:44
τι ειναι αυτο?:unsure:

ενα τεστ που κανουν για να δουν αν φιλτραρουν καλα τα νεφρα....

COBRA_STYLE
11-02-11, 18:49
ενα τεστ που κανουν για να δουν αν φιλτραρουν καλα τα νεφρα....
σου παιρνουν αιμα??παντως και τις κλασσικες να κανεις καλυπτεσαι ετσι δεν ειναι?

Devil
11-02-11, 18:50
σου παιρνουν αιμα??παντως και τις κλασσικες να κανεις καλυπτεσαι ετσι δεν ειναι?

καλημενος εισαι....

οχι απο ουρα....

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
17-09-15, 00:02
Ραβδομυόλυση,ΔΜΣ>30,μονουδρική κρεατίνη,κόκκινο κρέας,NSAID,αμινογλυκοσίδες,διουρητικά,αφυδάτωση,ΑΑΣ,παράγοντες που αυξάνουν την τιμή κρεατινίνης ορού.

DeadMan
23-04-16, 00:26
Γεια σας και απο εμενα... σας παραθετω τα εξεις¨

Ειμαι 90 κιλα και κάνω προπόνηση φουλ βάρη powerlifting σχεδον 10 χρονια με αρκετή μυικοτητα και αρκετή δυνμη .... έκανα σημερα εξετάσεις αίματος και βγήκαν ανεβασμενα τα εξης (ειμαι 24)

CPK: 471
Φωσφαταση Αλκαλική :355 με οριο 258
Χολιστερολη 220
Τριγλυκεριδια: 213 με όριο 150
κρεατινινη 1,50

επαιρνα : tribulus
musclepharm creatine (4-5 εβδομαδες)
πρωτεινη whey (3 μηνες)

τα σταματησα πριν μια εβδομαδα

εχει να πει κανένας κατι το οτιδήποτε γνωρίζει? το δεύτερο με ανησύχησε πάρα πολύ

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
23-04-16, 02:23
Γεια σας και απο εμενα... σας παραθετω τα εξεις¨

Ειμαι 90 κιλα και κάνω προπόνηση φουλ βάρη powerlifting σχεδον 10 χρονια με αρκετή μυικοτητα και αρκετή δυνμη .... έκανα σημερα εξετάσεις αίματος και βγήκαν ανεβασμενα τα εξης (ειμαι 24)

CPK: 471
Φωσφαταση Αλκαλική :355 με οριο 258
Χολιστερολη 220
Τριγλυκεριδια: 213 με όριο 150
κρεατινινη 1,50

επαιρνα : tribulus
musclepharm creatine (4-5 εβδομαδες)
πρωτεινη whey (3 μηνες)

τα σταματησα πριν μια εβδομαδα

εχει να πει κανένας κατι το οτιδήποτε γνωρίζει? το δεύτερο με ανησύχησε πάρα πολύ

Η ΑLP είναι χολοστατικό ένζυμο και αυξάνει στον ίκτερο.Καλό θα είναι να μετρηθεί και η γάμα γλουταμινοτρανσφεράση,το άλλο χολοστατικό ένζυμο του ήπατος.
Τα τριγλυκερίδια ορού είναι αυξημένα και χρειάζεσαι DHA/EPA για την υπερτριγλυκεριδαιμία.Επίσης η κρεατινίνη ορού είναι αυξημένη σημαντικά (ΔΜΣ>30 αυξάνει την τιμή της)

DeadMan
23-04-16, 03:31
Η ΑLP είναι χολοστατικό ένζυμο και αυξάνει στον ίκτερο.Καλό θα είναι να μετρηθεί και η γάμα γλουταμινοτρανσφεράση,το άλλο χολοστατικό ένζυμο του ήπατος.
Τα τριγλυκερίδια ορού είναι αυξημένα και χρειάζεσαι DHA/EPA για την υπερτριγλυκεριδαιμία.Επίσης η κρεατινίνη ορού είναι αυξημένη σημαντικά (ΔΜΣ>30 αυξάνει την τιμή της)


Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση.... αυτο που θελω να μάθω ειναι αν θα υποχωρήσει η αν χρειαστεί τίποτα άλλο και είναι πιο σοβαρή η κατάσταση και αν ευθύνεται για αυτο κάποιο απο τα συμπληρώματα


Το DHA/EPA είναι συμπλήρωμα Ω-3?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
23-04-16, 11:45
Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση.... αυτο που θελω να μάθω ειναι αν θα υποχωρήσει η αν χρειαστεί τίποτα άλλο και είναι πιο σοβαρή η κατάσταση και αν ευθύνεται για αυτο κάποιο απο τα συμπληρώματα


Το DHA/EPA είναι συμπλήρωμα Ω-3?

από εδώ ιατρική δεν υφίσταται,έλα από το ιατρείο μου για πιο ενδελεχή έλεγχο.

DeadMan
23-04-16, 14:08
από εδώ ιατρική δεν υφίσταται,έλα από το ιατρείο μου για πιο ενδελεχή έλεγχο.

Καλημέρα ευχαριστω!!

Πάντως το όριο που δίνει το εργαστήριο που πήγα είναι <258 και η εξέταση μου έδειξε 355.... αλλα εδω διαβαζω πως ειναι <177 και μου κάνει εντύπωση

TRIANTAFYLLOU
23-04-16, 17:54
πολλοι παουερλίφτερ προκειμένου να σηκώσουν κιλά τρώνε τον αγλέωρα και γενικα πολλες θερμίδες και τα σχετικά , οπότε τι δουλεια έχει η γουει και το τριβόλι να τον ανεβάσουν τις τιμές , μην το κάνουμε σαν το ανέκδοτο που τρωει ο άλλος ενα γουρούνι και μετα έφαγε και μια ελιά και λέει η ελιά με φούσκωσε δεν έπρεπε να την φαω
απο κεί και πέρα τις εξετάσεις τις κάνουμε να έχουμε μια εκτίμηση του οργανισμού που βρισκόμαστε αλλα και για να λαμβάνουμε τα μέτρα μας όταν χρειάζεται με ιατρικη καθοδήγηση να κατεβάσουμε τις τιμές που είναι ανεβασμένες , αν κριθει απαραίτητο

DeadMan
23-04-16, 18:05
πολλοι παουερλίφτερ προκειμένου να σηκώσουν κιλά τρώνε τον αγλέωρα και γενικα πολλες θερμίδες και τα σχετικά , οπότε τι δουλεια έχει η γουει και το τριβόλι να τον ανεβάσουν τις τιμές , μην το κάνουμε σαν το ανέκδοτο που τρωει ο άλλος ενα γουρούνι και μετα έφαγε και μια ελιά και λέει η ελιά με φούσκωσε δεν έπρεπε να την φαω
απο κεί και πέρα τις εξετάσεις τις κάνουμε να έχουμε μια εκτίμηση του οργανισμού που βρισκόμαστε αλλα και για να λαμβάνουμε τα μέτρα μας όταν χρειάζεται με ιατρικη καθοδήγηση να κατεβάσουμε τις τιμές που είναι ανεβασμένες , αν κριθει απαραίτητο


Απο την διατροφή που κάνω σε καμιά περίπτωση δεν καταναλώνω σαβούρα.... οχι τουλάχιστον σε όρια που να δικαιολογούν τέτοια νούμερα στις εξετάσεις... να το καταλαβω για χοληστερίνη (που παντα ειμαι σταθερα στο οριο δεν παω ουτε παραπανω ουτε παρακατω) και τριγλικεριδια ναι (εχω κληρονομικό) ! αλλα το θεμα μου ειναι η φωσφαταση ...μονο αυτο ανησύχησε τον γιατρό.... τα αλλα 3 ειναι οκ... η φωσφαταση ομως? βέβαια ίσως έπρεπε να κατσω μια βδομάδα off και μετα να κανω τις εξετάσεις.... γιατι τις έκανα δυο μέρες αφου σταμάτησα τα πάντα.....

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
24-04-16, 00:42
Καλημέρα ευχαριστω!!

Πάντως το όριο που δίνει το εργαστήριο που πήγα είναι <258 και η εξέταση μου έδειξε 355.... αλλα εδω διαβαζω πως ειναι <177 και μου κάνει εντύπωση

http://gtoul.com/%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%BF/

μια σχετική ερώτηση που θα περιλαμβάνεται στο τέταρτο μου σύγγραμμα το νέο έτος

DeadMan
24-04-16, 01:56
http://gtoul.com/%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%BF/

μια σχετική ερώτηση που θα περιλαμβάνεται στο τέταρτο μου σύγγραμμα το νέο έτος

Τότε δεν ειναι απαραίτητα κακό έτσι? (η ειναι??) Αλώστε η τελευταία λήψη κρεάτινης ηταν 2 μέρες πριν την αιμοδοσία (δεν είναι εγκεκριμένη απο τον ΕΟΦ δεν ξερω αν παίζει ρόλο και τι θα έλεγες εσύ) Είδα όλα τα σεμινάρια σου στο Y.T σήμερα και τις εκπομπές που ησουν καλεσμένος... μπορω να πω πως είπες τα πράματα με το όνομα τους!!!! Έλαβα πολλα πραματα υπόψιν μου απο αυτα που ειπες! Αν και εχω ενα σκασμο ερωτήσεων να σου κανω αλλα ειναι πολλες και θα βγουμε off topic, θα παραμείνω στο θέμα του topic σίγουρα θα εχεις αντιμετωπίσει παρομιες εξετάσεις αίματος....

DeadMan
20-11-16, 21:31
111675


η νεα εξεταση

τώρα είμαι στην σκέψη αν ξαναχρησιμοποιήσω κρεατίνη.... αλλα εχω κανει αυστηρη την διατροφή 5 γεύματα σχεδόν 0 χοληστερόλη και λίπη

για 6 μηνες δεν εχω κανει κατι ουτε εχω πάρει τιποτα λόγω δουλειάς σε σεζον σε νησιά και η διατροφή ηταν χάλια

beefmeup
20-11-16, 21:43
φιλε τα λιπαρα στην διατροφη ειναι απαραιτητα..γιαυτο κ τα λενε "essencial fatty acids"..
τι παει να πει "αυτηρη διατροφη με 0 λιπαρα", ημαρτον..παρολα αυτα, τα τριγλυκριδια σου ειναι στο θεο:unsure:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-11-16, 22:47
Τα τριγλυκερίδια επηρεάζονται από το φαγητό της προηγούμενης ημέρας,αλλά και εάν δεν έχεις τηρήσει το 8-12ωρο νηστείας.Τα DHA/EPA έχουν την ικανότητα να τα ελαττώνουν.Η λιποπρωτείνη υψηλής πυκνότητας είναι χαμηλότερη από όσο θα έπρεπε,όπως και η ολική χοληστερίνη,αλλά και η λιποπρωτείνη χαμηλής πυκνότητας,που είναι ανεβασμένες.Συνεπώς το αθηρωματικό σου κλάσμα και ο αθηρωματικός δείκτης,θέλουν βελτίωση.Φυτοστερόλες,λεκιθίνη,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες,αποχή από τηγανητά και επεξεργασμένα κόκκινα κρέατα.Γενικά αποχή από τρανς και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών.Επειδή έχεις το ένα ηπατικό σου ένζυμο αυξημένο,κάνε ένα U/S ήπατος,μήπως και υπάρχει υποψία λιπώδους διήθησης.
Η νεφρική σου λειτουργία φαίνεται καλύτερα με την 24ωρη κάθαρση κρεατινίνης στα ούρα

DeadMan
20-11-16, 23:07
φιλε τα λιπαρα στην διατροφη ειναι απαραιτητα..γιαυτο κ τα λενε "essencial fatty acids"..
τι παει να πει "αυτηρη διατροφη με 0 λιπαρα", ημαρτον..παρολα αυτα, τα τριγλυκριδια σου ειναι στο θεο:unsure:


Για αρχή θα συνεχίσω ετσι γιατι θέλω να τα ρίξω.... οταν λεω 0 εννοώ γαλακτοκομικά με 2%λιπαρά.... και ιδικά στην περίπτωση μου που εχω κιλια πιστεύω οσο χαμηλά τόσο καλύτερα γιατί έρχομαι απο σεζον και λογο του οτι ειμαι μάγειρας ειναι λιγο περίεργα τα αποτελέσματα μετά απο κάθε σεζον... θα συμφωνήσω με τον γιατρό Τουλιατο

beefmeup
20-11-16, 23:14
σε τι συμφωνεις δλδ, δεν διαβασες τι εγραψε?


.Συνεπώς το αθηρωματικό σου κλάσμα και ο αθηρωματικός δείκτης,θέλουν βελτίωση.Φυτοστερόλες,λεκιθίνη,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες,

επισης, τι παει να πει "οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα", ειπαμε οτι τα λιπαρα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, για να λειτουγρει σωστα ο οργανσιμος, ποσο πιο απλα να το γραψω λεμε..ο καθενας οτι στραβο του κατσει κ φουλ αυτοσχεδιασμος, 0 λογικη..
διαβασε λιγο για το τι γινεται στο σωμα, οταν τα λιπαρα σου ειναι πολυ χαμηλα.

DeadMan
20-11-16, 23:18
Τα τριγλυκερίδια επηρεάζονται από το φαγητό της προηγούμενης ημέρας,αλλά και εάν δεν έχεις τηρήσει το 8-12ωρο νηστείας.Τα DHA/EPA έχουν την ικανότητα να τα ελαττώνουν.Η λιποπρωτείνη υψηλής πυκνότητας είναι χαμηλότερη από όσο θα έπρεπε,όπως και η ολική χοληστερίνη,αλλά και η λιποπρωτείνη χαμηλής πυκνότητας,που είναι ανεβασμένες.Συνεπώς το αθηρωματικό σου κλάσμα και ο αθηρωματικός δείκτης,θέλουν βελτίωση.Φυτοστερόλες,λεκιθίνη,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες,αποχή από τηγανητά και επεξεργασμένα κόκκινα κρέατα.Γενικά αποχή από τρανς και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών.Επειδή έχεις το ένα ηπατικό σου ένζυμο αυξημένο,κάνε ένα U/S ήπατος,μήπως και υπάρχει υποψία λιπώδους διήθησης.
Η νεφρική σου λειτουργία φαίνεται καλύτερα με την 24ωρη κάθαρση κρεατινίνης στα ούρα

Εδω και μια εβδομάδα εχω ξεκινήσει να τρώω αυτα που έγραψες! ευχαριστω!! με καθημερινή προπόνηση και συμπλήρωμα πρωτεΐνης (δεν ξερω αν ηταν καλη η κίνηση να πάρω ... χωρις κρεατίνη βέβαια) ο γιατρος είπε πως αν πέσει η χοληστερίνη και τα τριγλυκεριδια θα υποχωρήσει και το SGPT

DeadMan
20-11-16, 23:40
σε τι συμφωνεις δλδ, δεν διαβασες τι εγραψε?


[QUOTE=DeadMan;877441],αποχή από τηγανητά και επεξεργασμένα κόκκινα κρέατα.Γενικά αποχή από τρανς και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών.

ναι διάβασα τι έγραψε και συμφωνώ απολυτος ποσο πιο απλα να το γραψω και οπως πολυ σωστα εγραψε για Φυτοστερόλες,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες τα οποία καταναλώνω και τα οποια δεν περιέχουν ζωικά τρανς λιπαρά οπως το κόκκινο κρέας και τα τηγανητά (τέτοιου ειδους ετρωγα πανω στη σεζον χωρις ασκηση για αυτο και βγήκαν αυτές οι εξετάσεις

οτι καταναλώνω φροντίζω να εχει μέχρι 2% λιπαρά

Fataoulas
21-11-16, 00:27
.... αλλα εχω κανει αυστηρη την διατροφή 5 γεύματα σχεδόν 0 χοληστερόλη και λίπη


Εδώ παίρνεις 0 λιπαρα




.... οταν λεω 0 εννοώ γαλακτοκομικά με 2%λιπαρά....και ιδικά στην περίπτωση μου που εχω κιλια πιστεύω οσο χαμηλά τόσο καλύτερα


Όπως σωστά είπες.... πιστευεις





....,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες τα οποία καταναλώνω και τα οποια δεν περιέχουν ζωικά τρανς λιπαρά

οτι καταναλώνω φροντίζω να εχει μέχρι 2% λιπαρά


Και εδώ, καταναλώνεις λιπαρά που μόνο 2% δεν είναι. Αλήθεια, υπάρχουν αμύγδαλα 2% πχ?


Μπιφ, είσαι ήρωας, τι άλλο να πω?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
21-11-16, 00:43
Εφόσον είσαι μάγειρας,θα οφείλεις να γνωρίζεις ότι το λάδι δεν το μαγειρεύουμε,αλλά το προσθέτουμε ωμό.Διαφορετικά οξειδώνεται και γίνεται κακής ποιότητας.Επίσης απέφευγε φυτικά λίπη (ηλιέλαιο,καλαμποκέλαιο,αραχιδέλαιο),καθότι είναι πλούσια σε Ω6 που σχετίζονται με τη φλεγμονή.Σε αντίθεση με τα Ω9 του ολεικού οξέως στο λάδι ελιάς.Τα υδρογονωμένα λίπη (μαργαρίνη,φυτίνη) είναι απορριπτέα επίσης.

COBRA_STYLE
21-11-16, 01:18
Και επισης βγαλε τον απλο υδατανθρακα απο τη διατροφη σου που ειμαι σιγουρος υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες.Τη ζημια στη χοληστερινη κτλ την κανουν τα σακχαρα και τα trans λιπαρα.

DeadMan
21-11-16, 16:58
Εφόσον είσαι μάγειρας,θα οφείλεις να γνωρίζεις ότι το λάδι δεν το μαγειρεύουμε,αλλά το προσθέτουμε ωμό.Διαφορετικά οξειδώνεται και γίνεται κακής ποιότητας.Επίσης απέφευγε φυτικά λίπη (ηλιέλαιο,καλαμποκέλαιο,αραχιδέλαιο),καθότι είναι πλούσια σε Ω6 που σχετίζονται με τη φλεγμονή.Σε αντίθεση με τα Ω9 του ολεικού οξέως στο λάδι ελιάς.Τα υδρογονωμένα λίπη (μαργαρίνη,φυτίνη) είναι απορριπτέα επίσης.


Ναι το γνωρίζω .. ευχαριστώ!!! στην δουλειά ηταν λιγο δύσκολο... γι αυτο και αυτα τα αποτελέσματα ')

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-11-16, 22:15
Ναι το γνωρίζω .. ευχαριστώ!!! στην δουλειά ηταν λιγο δύσκολο... γι αυτο και αυτα τα αποτελέσματα ')

Αντιθέτως,ο Γρηγόρης Καραγιάννης (γνωστός πρωταθλητής -80κιλών),είναι μάγειρας σε πολυτελή εστιατόρια και καταφέρνει να τρώει μια χαρά.

DeadMan
28-11-16, 03:24
Αντιθέτως,ο Γρηγόρης Καραγιάννης (γνωστός πρωταθλητής -80κιλών),είναι μάγειρας σε πολυτελή εστιατόρια και καταφέρνει να τρώει μια χαρά.

Καμία σχέση τα εστιατόρια με τα ξενοδοχεία-εργοστάσια που δουλεύω..... μιλάμε για τάισμα ποσοτήτων 2.000-3.000 άτομα την μέρα.... πολύ πολύ τρέξιμο και το φαγητό για το προσωπικό οχι και τόσο καλο....οταν ήμουν σε κυριλέ εστιατόρια με λίγα άτομα (σε πρωτοκλασάτα ξενοδοχεία πόλεως) ναι.. μπορούσα να το κάνω(γνώρισα και μάγειρες που ασχολουνταν και βγαζαν τa dianabol της scirrox απο την τσεπη και μου λεγαν αν θα ηθελα να μπω και σε κυκλο ΑΑΣ) .... αλλα τα τελευτεα 3 χρόνια ειμαι σε allInclusive ξενοδοχεία σε νησιά (μέτριο φαγητό) ποοολλες ωρες δουλειας ....σε καμιά περίπτωση για την καλοκαιρινή περίοδο ...ποιο εύκολα κάνεις deadlift 250 κιλά πάρα να ταΐζεις 3 φορές την ημέρα καθημερινά τόσα άτομα.....(και οχι δεν τα λέω όλα αυτά για δικαιολογία) απλά είναι κανονικό σκότωμα