PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιορισμος Ορεξης - Καταπολέμηση πείνας



manosvdm
12-10-09, 18:54
Βρε παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
κατεβηκα απο τα 120 κιλα στα 94 μεσα σε 6 μηνες
ολα αυτα με το βιβλιου του tom venuto
φυσικα και ειμαι ενας αλλος ανθρωπος
Οστοχος φυσικα ειναι η υγεια η φυσικη κατασταση και η ομορφια στο σωμα
το θεμα ειναι οτι εχω φτασει στο 25% λιπος απο 36-38 που ειμουν(θελω το 15-18 σε πρωτη φαση)
Ομως τωρα που νοιωθω οτι εχω αρχιζει ναγραφω κατι πανω μου νοιωθω οτι γθνετε κατι λαθος
Καταρψην τρωω 6 γευματα τα τελευταια 3 ειναι μονο fibrus υδατανθρακας με ω3 και πρωτεινη
ενα απο τα δυο τελευταια γευματα ειναι μετα απο βαρη
καi δυστηχος πεφτει με υδατανθρακα fibrus που ειανι πολυ χαμηλοσ ΓΙΑ ΤΗΝ ινσουλινη

πρεπει να συνεχισω ετσι;
η πρεπει μετα την προπονηση το γευμα να εχει και λιγο simple υδατανθρακα(αυτο δεν θα επηρεασει την καυση λιπους μου)
υποψη οτι βαρη γινονται μονο το βραδυ αναγκαστηκα και συνηθως πριν το τελευταιο γευμα

:unsure:

thegravijia
12-10-09, 19:35
τις απαντησεις τις εχεις μονος σου...τι ρωτας..?
ναι να τα αλλαξεις αυτα που σε προβληματιζουν...
και διαβασε και κανα αλλο βιβλιο..μην κολας μονο σε μια αποψη...

savage
12-10-09, 20:01
και εγω νομιζω πως μετα την προπονηση,μπορεις να φας 60-70 γραμ απλου υδατανθρακα.Εχω διαβασει κ αρθρο του Charles Glass που λεει πως το σωμα χρειαζεται απλο υδατανθρακα μετα την προπονηση,ακομα κ αν αυτη ειναι βραδυ.Το σωμα δεν ξερει αν ειναι βραδυ η πρωι.Ξερει οτι του λειπει γλυκογονο,για να αρχισει η αναρρωση των μυων.
Αν δε θες να αυξηθει η συνολικη του ποσοτητα,μπορεις να την αφαιρεσεις απο αλλο γευμα.πχ απο το 2ο η 3ο γευμα της μερας;)

thegravijia
12-10-09, 20:14
και εγω νομιζω πως μετα την προπονηση,μπορεις να φας 60-70 γραμ απλου υδατανθρακα.Εχω διαβασει κ αρθρο του Charles Glass που λεει πως το σωμα χρειαζεται απλο υδατανθρακα μετα την προπονηση,ακομα κ αν αυτη ειναι βραδυ.Το σωμα δεν ξερει αν ειναι βραδυ η πρωι.Ξερει οτι του λειπει γλυκογονο,για να αρχισει η αναρρωση των μυων.
Αν δε θες να αυξηθει η συνολικη του ποσοτητα,μπορεις να την αφαιρεσεις απο αλλο γευμα.πχ απο το 2ο η 3ο γευμα της μερας;)
:thumbup:

manosvdm
15-10-09, 21:01
Υδατάνθρακες

Περίοδος όγκου: 1.1 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη

Π.χ. για 80 κιλά άπαχης μάζας, αντιστοιχούν 88 γραμμάρια υδατανθράκων (44γρ γλυκόζης και 44 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης)

Περίοδος γράμμωσης: 0.55 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη


ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΔΗΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΣΗΣ
ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ 25% ΣΤΟ 20 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΓΕΥΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ

ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΔΟΚΙΜΑΣΑ 2 ΦΕΤΕΣ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ 50 ΓΡ=25 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΚΑΙ 20ΓΡ ΜΕΛΙ=17 ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ
ΚΑΙ 40ΓΡ WHEY ISOLATE ΣΕ ΝΕΡΟ

ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 350ΘΕΡΜΙΔΕΣ

manosvdm
25-10-09, 11:27
[[Μέλι "εναντίον" ζάχαρης ]]

Σήμερα αναγνωρίζεται ότι η χρησιμοποίηση της κοινής ζάχαρης αποβαίνει σε βάρος της υγείας του ανθρώπου (Caillas 1971). Οι πολυάριθμες χημικές επεξεργασίες, το παρατεταμένο βράσιμο του χυμού, νεκρώνουν και απομακρύνουν όλα τα επιθυμητά συστατικά. Η ζάχαρη είναι δύσπεπτη, ερεθιστική τροφή που εξαντλεί το νευρικό σύστημα και προικίζει τον οργανισμό με ευπάθεια σε πολλά νοσήματα. Το 1912 ο διευθυντής του νοσοκομείου Bravannes της Γαλλίας, ιατρός Paul Cartov, έγραψε στο βιβλίο του ότι μια από τις τρεις <φονικές τροφές> είναι η ζάχαρη. Αντίθετα με τη ζάχαρη, το μέλι είναι βιολογικό προϊόν, που παρασκευάζουν οι μέλισσες από τους χυμούς των φυτών μέσω του νέκταρος των άνθεων ή των μελιτοεκκρίσεων. Είναι μια φυσική τροφή που δεν δέχεται καμία επεξεργασία και αποτελείται από πολλά συστατικά που στο σύνολό τους ξεπερνούν τα 180 (White 1979). Τα απλά και σύνθετα ζάχαρα του μελιού, τα μεταλλικά στοιχεία, τα λιπαρά και οργανικά οξέα, τα αμινοξέα, οι αρωματικές ουσίες, τα αντιβιοτικά, οι βιταμίνες, τα ένζυμα και τα άλλα συστατικά που συνυπάρχουν στο μέλι και η οργανική τους διασύνδεση του προσδίδουν μοναδικές ιδιότητες. Ο ανθρώπινος οργανισμός παρομοιάζεται με μηχανή που ενέργειά της είναι η ζάχαρη. Το μέλι είναι εκλεκτή καύσιμη ύλη της ανθρώπινης μηχανής και κατώτερη η βιομηχανική ζάχαρη. Το μόνο κοινό γνώρισμα της ζάχαρης και του μελιού είναι η προέλευσή τους, που και για τα δύο κατά βάση είναι ο φυτικός χυμός. Το μέλι ωστόσο παραμένει ένα αγνό, φυσικό, ανεπεξέργαστο προϊόν ενώ η ζάχαρη ένα προϊόν βιομηχανικής και χημικής επεξεργασίας. Η ραφιναρισμένη ζάχαρη αποτελείται αποκλειστικά από σουκρόζη, ενώ αυτή περιέχεται στο μέλι συνήθως σε πολύ μικρές αναλογίες που δε ξεπερνούν το 10%. Η συχνή κατανάλωση ζάχαρης οδηγεί σε διαβήτη, έλκη του στομάχου, σε πυώδη αμυγδαλίτιδα, στη συντόμευση της νεότητας και γενικά στην κατάρρευση της υγείας. Η συχνή χρησιμοποίηση μελιού δίνει δύναμη και ευεξία στον οργανισμό. Βοηθά τη λειτουργία των ενδοκρινών αδένων του οργανισμού και τον ελαττωματικό μεταβολισμό, ρυθμίζει τη λειτουργία του εντέρου και βοηθά στο να αντιμετωπιστεί η δυσκοιλιότητα. Είναι δυναμωτικό και καταπραϋντικό. Από τα συστατικά του μελιού, τα ζάχαρα είναι κατά κύριο λόγο απλά γι' αυτό και αφομοιώνεται γρήγορα και αποτελεί μία άμεση πηγή ενέργειας για παιδιά, αθλητές, εγκύους, αρρώστους. Η γλυκόζη που περιέχει το μέλι είναι το πιο σημαντικό ζάχαρο για τον ανθρώπινο οργανισμό, γιατί δίνει θέρμανση και ενέργεια. Είναι η μόνη μορφή ζαχάρου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τους μυς. Η γλυκόζη, από το μέλι, περνά πολύ γρήγορα και άμεσα στον οργανισμό. Ένας υγιής άνθρωπος χρησιμοποιεί 200-400 γρ. γλυκόζης την ημέρα, που για να αξιοποιηθούν σωστά χρειάζεται να ενωθούν με φώσφορο (Herold, 1970). Το μέλι υπερέχει ως μορφή γλυκόζης γιατί περιέχει στη σύστασή του και φωσφορικά άλατα. Η φρουκτόζη είναι το ζάχαρο με την περισσότερη συγκέντρωση στο μέλι και ακολουθεί άλλον δρόμο από τη γλυκόζη στον οργανισμό ανεξάρτητο από την ινσουλίνη. Δε χρησιμοποιείται άμεσα ως έχει, αλλά μετατρέπεται στο ήπαρ σε γλυκογόνο και αποθηκεύεται για να χρησιμοποιηθεί αργότερα από τον οργανισμό, σε περίπτωση ζήτησης ενέργειας. Τα ζάχαρα του μελιού συγκριτικά με την κοινή ζάχαρη εμπορίου παρουσιάζουν την εξής διαφορά, η οποία είναι πάρα πολύ σημαντική για την υγεία μας: Η φρουκτόζη του μελιού απορροφάται στο αίμα με ενεργητική απορρόφηση (active transport). Αυτό σημαίνει ότι ειδικοί μεταφορείς που βρίσκονται στην επιφάνεια των κυττάρων των λαχνών του εντερικού σωλήνα, συλλαμβάνουν τα μόρια της φρουκτόζης και τα μεταφέρουν μέσα στα κύτταρα, την αφήνουν και επιστρέφουν για να πάρουν άλλη. Έτσι, η ταχύτητα απορρόφησης της φρουκτόζης καθορίζεται βασικά από τη διαθεσιμότητα χημικού μεταφορέα, γίνεται με βραδύτερο ρυθμό και δεν προκαλεί υπερδιέγερση για τη παραγωγή ινσουλίνης. Αντίθετα, η απορρόφηση κοινής ζάχαρης μετά τη πέψη της, γίνεται μέσω ώσμωσης. Αυτό σημαίνει ότι η γλυκόζη εισέρχεται με ταχύτητα και υψηλή συγκέντρωση στη ροή του αίματος, ο οργανισμός <φορτώνεται> ξαφνικά και αυτό προκαλεί την άμεση παραγωγή ινσουλίνης από το πάγκρεας για το <καύσιμο> των ζαχάρων. Παράλληλα η υψηλή συγκέντρωση γλυκόζης στο αίμα, αποτέλεσμα κατανάλωσης ζάχαρης, προκαλεί την επιτάχυνση του μηχανισμού της γλυκοζιλίωσης, δηλαδή της δημιουργίας συμπλοκών γλυκόζης και προτεϊνών. Τα σύμπλοκα αυτά, στη συνέχεια καθιζάνουν στα αγγεία του ανθρώπινου σώματος δημιουργώντας σκληρύνσεις. Η σκλήρυνση αυτή, γνωστή ως “αρτηριοσκλήρυνση”, είναι αιτία για πολλά προβλήματα υγείας, όπως εγκεφαλικά επεισόδια, καρδιακές προσβολές, στηθάγχη, άτονα έλκη, άνοια και άλλα (Σταθόπουλος, 1993). Σύμφωνα με τον ιατρό Σταθόπουλο, τα ζάχαρα του μελιού δεν προκαλούν γλυκοζιλίωση όχι μόνο γιατί δε δίνουν υψηλές συγκεντρώσεις γλυκόζης στο αίμα, αλλά και γιατί τα ελέυθερα αμινοξέα τα οποία περιέχει το προϊόν διέρχονται αμέσως τι επιθήλιο του εντέρου και παρεμποδίζουν το μηχανισμό της γλυκοζιλίωσης.


ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΑ 10-15ΓΡ ΜΕΛΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ MUST

manosvdm
11-11-09, 22:54
Θα ηθελα να συμβουλευτω την γνωμη σας για το δικο προγραμμα
σας παραθετω δυο εικονες που δειχνουν την ημερησια διατροφη μου
1ημερα carb up
2-3 ημερες lower carb ,lower calories

ΩΡΕΣ ΓΕΥΜΑΤΩΝ 0700, 0930, 1230, 1530, 1900, 2130
ZIG
http://www2.picturepush.com/photo/a/2498255/1024/Anonymous/ZIG-2-3-MERES.jpg (http://picturepush.com/public/2498255)

ZAG
http://www2.picturepush.com/photo/a/2498280/1024/Anonymous/ZAG-1-HMERA.jpg (http://picturepush.com/public/2498280)

Littlejohn
12-11-09, 00:05
Καταρχάς, υποθέτω ότι κάνεις κόψιμο (κάψιμο λίπους, γράμμωση) έτσι?

Με βάση το παραπάνω, το μενού σου είναι κατ`εμέ λίγο προβληματικό και θέλει ρετουσάρισμα...

Ας τα πάρουμε απ`την αρχή...
Θερμιδικά, πιστεύω ότι τις χαμηλές μέρες έχεις βάλει (ίσως) πολλές. Σιγουρέψου για τις θερμίδες συντηρήσεως σου και από εκεί κόψε ένα 25%-35%. Με βάση τα στοιχεία που διάβασα στο log σου, οι χαμηλές σου πρέπει να παίζουν γύρω στις 1800-2000 θερμίδες την ημέρα...
Η υψηλή σου ημέρα και αυτή είναι λίγο υψηλή σε θερμίδες, αλλά αυτή σε παίρνει να την αφήσεις ως έχει...

Ποσοστιαία και μιας και κάνεις low-high διατροφή που έχει στόχο την ανακύκλωση των υδατανθράκων, οι χαμηλές σου ημέρες πρέπει να περιέχουν λιγότερους υδατάνθρακες. Της τάξης του 25%-35% επί του συνόλου, με το 35% να είναι το μέγιστο ποσοστό.
Η υψηλή ημέρα έχει σαν στόχο το carb load, πέρα απο τις θερμίδες και καλό είναι να πας τους υδατάνθρακες κοντά στο 50-55%...

Επίσης ανέβασε τα λίπη και την πρωτείνη σου τις χαμηλές ημέρες και κατέβασε τα την υψηλή...

Κάποιες άλλες γενικές παρατηρήσεις είναι:

Δεν υπάρχουν πουθενά μη επεξεργασμένοι ινώδεις υδατάνθρακες, δηλαδή πράσινα λαχανικά (σούπερ σημαντικό για κάψιμο λίπος). Ο αρακάς που βάζεις πάει περισσότερο προς άμυλα.

Στα βραδινά σου γεύματα, απέφευγε απλούς υδατάνθρακες, όπως τα φρούτα (φόρτωσε τα με πράσινα λαχανικά / σαλάτες), τα πολλά λάδια και τα άμυλα.

Τα προ-προπονητικά και μετά-προπονητικά σου γεύματα, γενικά είναι σε καλές γραμμές. Εγώ όμως, θα κατέβαζα και άλλο τον υδατάνθρακα. Μισή- μια μπανάνα ή λίγο ρύζι, είναι αρκετά για να ισορροπήσεις τα επίπεδα του γλυκογόνου.

Αυτά...:welcome::welcome:

manosvdm
12-11-09, 10:27
ευχαριστω πολυ για την διαθεση σου και την αποψη σου
οσο αφορα τον αρακα ηταν τυχαια μερα σημερα

απο σαλατες καθημερινα εκτος αυτην που σου εστειλα περιεχει
μπροκολο, παντζαρι, χορτα, μαρουλια(σιγουρα στο τελευταιο γευμα) και σιγουρα στο 3 γευμα

απλα επειδη ειμαι μετα απο μηνες απωλειας 30 κιλων δεν ειμαι διατεθημενος να ξανακατεβω τοσο χαμηλα στους υδατανθρακες αμεσα (τουλαχιστων για 1 μηνα ακομα)
μην ξεχνας οτι ακομα δεν βρισκομε σε κανα επιπεδο BODYBUILDING μιας και το λιπος ειναι γυρω στο 24% και ειμαι 94κιλα με 174 υψος


ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΒΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΙΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑ 0930 ΚΑΙ 1230 ΩΣΤΕ ΜΕ ΚΑΛΑ ΛΙΠΑΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΑΛΑΤΑ.

επειδη τα 15γρ μελι με 40 κουακερ ειναι αγαπημενος συνδιασμος θεωρεις οτι ειναι το much για μεταπροπονητικο το βραδυ (δυστηχος)

Machiavelli
12-11-09, 10:48
Με κάλυψε ο Littlejohn. Αυτό που βλέπουμε είναι πρόγραμμα (εννοώ εφαρμογή υπολογιστή όχι ευρέως γνωστή) ή το έφτιαξες σε κάνα Excel;
Το μετραπροπονητικό που λες είναι γύρω στα 40 γραμμάρια υδατάνθρακα, για γράμμωση θέλουμε 0.55*κιλά άπαχης μάζας, οπότε 71,5*0.55=39,3 και αν σκεφτούμε και ότι η βρώμη δεν είναι απλός υδατάνθρακας, νομίζω πως δεν είναι too much.

manosvdm
12-11-09, 11:12
einai to fitday software εκδοση 1 με τεραστια βιβλιοθηκη τροφων
απιστευτες στατιστικες, τρομερο ελεγχο και καταγραφη δραστηριοτητων
θεωρω οτι εχει απιστευτη ακριβεια σε αυτα που λεει

με βοηθησε στην διαδρομη των 30 κιλων καθε μερα και εχει γινει ενα εργαλειο που δεν κανω τιποτα χωρις αυτο. ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ.

και οσο αφορα τις ινες που μου ειπατε προσπαθω να εχω πανω απο 30γρ ημερησιως συνηθος εχω 40-45 γρ.

αλωστε δεν μενω και μονος, εχω μια γυναικα και ενα παιδι που δεν ειναι υποχρεωμενοι να ζουν με τα τοξικα αερια των φυτικων ινων.(ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕ ΤΑ 40 γρ απλα οταν ειναι πανω απο 50 δεν ειναι και οτι καλυτερο για καποιον ανθρωπο που βρισκετε σε κοσμο συνεχεια)Θα σε παρουν χαμπαρι καποια στιγμη.

ΑΝ θελετε να δειτε περισσοτερες εικονες απο το fitday μπορω να σας ενεβασω καποιες.

ειναι τρομερο οταν γυριζεις πισω για να δεις τι εκανες λαθος και δεν πετυχε ο στοχος(τρομερο εργαλειο το fitday)
υπαρχουν και αλλα αλλα εγω αυτο βρηκα μπροστα μου τοτε και το συνηθισα

sctp
12-11-09, 11:25
Λοιπον Μανο,γνωμη μου τις low μερες ανεβασε υδατανθρακες στο πρωινο(ανεβαζοντας την ποσοτητα της βρωμης-αllbran,περιπου 90-100carbs) και ανεβασε λιγο και τους μεταπροπονητικους(παλι απο συνθετους υδατ. γυρω στα 90-100γρ)πιστευω δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα να το κρατησεις και δε θα νιωσεις οτι κανεις low-carb διατροφη.Τωρα τις μερες που ανεβαζεις,θα μπορουσες η να βαλεις και αλλους υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο η φαε λιγους πριν την προπονηση.Στις λιγες θερμιδες που που σου εβγαλα,θα ανεβαζα λιγο τα λιπαρα απο κανενα αυγο.Με το να εχεις υδατανθρακες πριν την προπονηση να ξερεις οτι επιβραδυνεις αρκετα την απωλεια λιπους.:thumbup:

Machiavelli
12-11-09, 11:37
Το κατέβασα ήδη, πολύ καλό. Σε ευχαριστώ.
sctp μα το cardio το κάνει πρωί με άδειο στομάχι.

manosvdm
12-11-09, 11:37
Με το να εχεις υδατανθρακες πριν την προπονηση να ξερεις οτι επιβραδυνεις αρκετα την απωλεια λιπους

αυτο το κραταω και το μελετεαω αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ οι υδανθρακες που μου λες , αλλωστε δεν νοιωθω οτι τους χρειαζομαι ειδικα τις μερες που δεν εχω βαρη :welcome:

manosvdm
12-11-09, 11:38
Το κατέβασα ήδη, πολύ καλό. Σε ευχαριστώ.
sctp μα το cardio το κάνει πρωί με άδειο στομάχι.

θα παθεις πλακα αμα το χρησιμοπιησεις ενα μηνα και καταγραψεις οτι τρως

εγω γυρναω 3 μηνες πισω να δω καποια στοιχεια βλεπω τα λαθη μου και κοιταω μπροστα μετα

sctp
12-11-09, 12:13
sctp μα το cardio το κάνει πρωί με άδειο στομάχι

Με αδειο στομαχι δεν κανει το cardio?τι ειπα και δημιουργει προβλημα σ'αυτο?Εγω απλα προτεινα πρωι-μεταπροπονητικα ΜΟΝΟ υδατανθρακες με συνολο κοντα στα 200γρ. και τις μερες αναπληρωσης περισσοτεροι υδατανθακες στο μεταπροπονητικο η βαζεις λιγους στο προπροπονητικο γευμα

Machiavelli
12-11-09, 12:20
Με το να εχεις υδατανθρακες πριν την προπονηση να ξερεις οτι επιβραδυνεις αρκετα την απωλεια λιπους.:thumbup:

Σ' αυτό αναφερόμουν.
manosvdm κοίταξα το weight goal που λέει, φοβερό! Θα το ψάξω σε βάθος μόλις γυρίσω από την προπόνηση. Το μόνο που με απογοήτευσε είναι ότι δε βγάζει θερμίδες για weight gain, μόνο για loss.

manosvdm
12-11-09, 12:30
δυστηχος το προγραμμα ειναι μονο για
εσυ μπορεις να τοχρησιμοποιησεις κανονικα απλα θα βαλεις δικο σου στοχο:thumbup:

καλη προπονηση

manosvdm
12-11-09, 12:34
Με αδειο στομαχι δεν κανει το cardio?τι ειπα και δημιουργει προβλημα σ'αυτο?Εγω απλα προτεινα πρωι-μεταπροπονητικα ΜΟΝΟ υδατανθρακες με συνολο κοντα στα 200γρ. και τις μερες αναπληρωσης περισσοτεροι υδατανθακες στο μεταπροπονητικο η βαζεις λιγους στο προπροπονητικο γευμα

δεν χρειαζομαι τοσο υδατανθρακα ακομα ειμαι λιπαρος και εχω βοηθεια

οι υδατανθρακες μου σε μερα low ειναι 60,25,25,50,50,10 περιπου
και σε μερα high ειναι 80,40,40,40,60,20

manosvdm
24-11-09, 18:06
http://img100.imageshack.us/img100/6360/pina.jpg (http://img100.imageshack.us/i/pina.jpg/)
cardio ξημερωματα 50 λεπτα

Σας παραθετω μια απο τις ημερες μου που υποτειθετε οτι ειναι low carb(ο θεος να την κανει low carb 214)

παρακαλω μπορειτε να μου πειτε που γινετε λαθος και με θεριζει η πεινα μετα τις 1200

απορω πως καποιοι μπορουν και τροφοδοτουντε με 150 υδατανθρακα και φτανουν τις 2300 θερμιδες.


υποψη οτι καθε 3 ημερες την 4η βαζω 300 υδατανθρακα
η απωλεια κιλων μου παντως συνεχιζετε με μαθηματικη ακριβεια απλα
εγω πλεων εχω μεγαλη αισθηση πεινας τις τελευταιεσ ευδομαδες

NASSER
24-11-09, 18:15
Καλο θα ηταν να κανεις τοπικ ημερολογιου σου για να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα στο τι κανεις μεχρι τωρα. Εχεις ανοιξει αρκετα τοπικ με επικεντρο τον εαυτο σου και επομενως ή θα πρεπει να ξαναναφερεις τι εχεις κανει μεχρι τωρα για να παρεις την επομενη απαντηση ή να παιρνεις λανθασμενες απαντησεις.

-beba-
24-11-09, 18:18
Το μόνο που μπορώ να κάνω για σένα είναι να σου εκφράσω την συμπαράστασή μου. Από χτές έχω περιορίσει και εγώ πολύ τους υδατάνθρακες από πατάτες, ρίζι κ.λ.π. Ασε γαμ....το όλη μέρα πεινάω. Ισως το να γνωρίζεις ότι δεν είσαι ο μόνος που πεινάει να σε βοηθήσει.

manosvdm
24-11-09, 18:33
Καλο θα ηταν να κανεις τοπικ ημερολογιου σου για να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα στο τι κανεις μεχρι τωρα. Εχεις ανοιξει αρκετα τοπικ με επικεντρο τον εαυτο σου και επομενως ή θα πρεπει να ξαναναφερεις τι εχεις κανει μεχρι τωρα για να παρεις την επομενη απαντηση ή να παιρνεις λανθασμενες απαντησεις.

ok την επομενη φορα θα ειμαι ποιοι προσεκτικος με τα topic:unsure:

The Rock
24-11-09, 18:43
Εγώ θεωρώ ότι έχεις πολύ λίγη πρωτεϊνη και έχεις τρόφιμα που ναι μεν έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε μακροσυστατικά το κάθε ένα από αυτό ξεχωριστά αλλά δεν σε χορταίνουν.(ξηροί καρποί,τυρί πχ )Θα σου λελεγα να βάλεις περισσότερη πρωτεϊνη από μοσχάρι και χοιρινό. Τα αβγά περιόρισε τα μόνο για το πρωϊ αφού βλέπεις οτι αργότερα που τα τρως πεινάς πάλι.
Τα αμυλούχα τρόφιμα σου είναι μόνο βρώμη και καστανό ρύζι .
Να ρωτήσω γιατί δεν βάζεις πχ και δημητριακά εκτός της βρώμης(πχ ολικής )
Βάλε και ζυμαρικά ,ναι ζυμαρικά(χωρις εξτρά) ,βάλε και πατάτα ή γλυκοπατάτα που είναι καλές πηγές αμύλου,με χαμηλή περιεκτικότητα μεν άρα μπορείς να φας και μεγαλύτερη ποσότητα.

Ζήτησες απόψεις και είπα να πω και την δική μου.

Littlejohn
24-11-09, 19:00
Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα σε όλα, εκτός απο τα δημητριακά ολικής...

Βάλε σε όλα τα γεύματα σου κάποιο λαχανικό υψηλό σε ποσοστά νερού, για να σε γεμίζει. Εγώ έχω βρει την λύση με το αγγούρι...

Μου φαίνεται πάντως περίεργο που πεινάς, γιατί έχεις αρκετά πράγματα μέσα στην μέρα. Θερμιδικά, η χαμηλή σου ημέρα, είναι όσα η δικιά μου η υψηλή...


Δες μια δικιά μου μέρα (χαμηλή με 150γρ. υδατάνθρακες)...

thegravijia
24-11-09, 19:17
cheat σκεφτηκες να κανεις?
η απλα να ανεβασεις λιγο τις θερμιδες σου?

albertob30
24-11-09, 19:27
ποιο προγραμμα ειναι αυτο που χρησιμοποιηεις? δεν 8υμαμε πως το ειχες πει σε ενα αλλο τοπικ..8υμισε μου λιγο σε παρακαλω..

The Rock
24-11-09, 20:21
Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα σε όλα, εκτός απο τα δημητριακά ολικής...

Βάλε σε όλα τα γεύματα σου κάποιο λαχανικό υψηλό σε ποσοστά νερού, για να σε γεμίζει. Εγώ έχω βρει την λύση με το αγγούρι...

Μου φαίνεται πάντως περίεργο που πεινάς, γιατί έχεις αρκετά πράγματα μέσα στην μέρα. Θερμιδικά, η χαμηλή σου ημέρα, είναι όσα η δικιά μου η υψηλή...


Δες μια δικιά μου μέρα (χαμηλή με 150γρ. υδατάνθρακες)...
Τα ολικής τα είπα καθαρά γιατί ο κόσμος "φρικάρει" με τα απλά ξέρω γω ...:green:

AVSS
24-11-09, 22:30
Αφου συνεχιζεις και χανεις εγω θα σου ελεγα να ανεβασεις λιγο τις θερμιδες.Το οτι εχεις σχετικα χαμηλα τους υδατανθρακες ισα ισα πρεπει να σου κοβει την πεινα

manosvdm
25-11-09, 00:05
Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα σε όλα, εκτός απο τα δημητριακά ολικής...

Βάλε σε όλα τα γεύματα σου κάποιο λαχανικό υψηλό σε ποσοστά νερού, για να σε γεμίζει. Εγώ έχω βρει την λύση με το αγγούρι...

Μου φαίνεται πάντως περίεργο που πεινάς, γιατί έχεις αρκετά πράγματα μέσα στην μέρα. Θερμιδικά, η χαμηλή σου ημέρα, είναι όσα η δικιά μου η υψηλή...


Δες μια δικιά μου μέρα (χαμηλή με 150γρ. υδατάνθρακες)...

ευχαριστω πολυ ολους σας για τις χρησιμες πληροφοριες.

litejohn συγκρινοντας με το δικο σου προγραμμα, επειδη εχω μια ψυχωση με την παχυσαρκια(φοβαμαι τις παραπανω πρωτεινες που γινοντε λιπος) λογω οτι ειχα φτασει σε απιστευτα υψηλο κοντα στο 38% και με βαση τα οσα γνωριζω στην διατροφη προσπαθω να εχω ισο μοιρασμα στις πρωτεινες
σε καμια μερα εκτος poa cheat meal οι lean πρωτεινες δεν θελω να ξεπερνανε το 35.επειδη ειδη ειμαι στις 2350 και τις πρωτεινες να αντικαταστησω μιλαμε για 30 γρ υδατανθρακες να γλυτωσω το οποιο πιστευω οτι τοτε θα με κανει να υποφερω.

αλλωστε αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το καθε βαρος εχει και το δικο toy low carb
πχ στα 100 κιλα ειχα τους low sta 270
kai sta 91 τωρα τους εχω 200(23% λιπος)
αρα λογικα για μενα οταν πεσω στο 15% θα μπορω να εχω τοσο low που θα ειμαι και λιγοτερα κιλα

απλα το προβλημα ειναι οτι το αισθημα της πεινας εχει γινει πολυ εντονο και δεν ξερω τι τροφη θα μου δωσει το μπαμ ενεργειας χωρις να επιβαρυνει σε κανενα σημειο

sTeLaKoS
25-11-09, 00:09
(φοβαμαι τις παραπανω πρωτεινες που γινοντε λιπος)

Αυτό Μάνο χωράει πολύ συζήτηση......
Πάντως γνώμη μου, αφού εξακολουθείς και χάνεις, δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο. 100 θερμίδες ας πούμε και βλέπεις πως θα πάει το θέμα. Αν μείνεις στάσιμος ξανακατεβάζεις.

tragianos
25-11-09, 00:16
Mano με πιο προγραμμα εκανες τον πινακα?

albertob30
25-11-09, 00:22
απο ποτε η πρωτεινη γινετε λιπος ?


γτ εγω αλλα ξερω..

Τα νεφρά φιλτράρονται συνεχώς με την ουρία(πίνε πολύ νερό διψάς η όχι 2-3 γουλιές την φορά και τέλος μην τα μετράς να το θες και αν το πίνεις 3-5 λίτρα/μέρα) και η πρωτεϊνη λίπος δεν γίνεται με τίποτα ,γίνεται αμμωνία κα ιαποβάλλεται από ούρα και κόπρανα ... (ΕΕΕΕ ΡΟΚ??? )

The Rock
25-11-09, 00:51
Αυτό Μάνο χωράει πολύ συζήτηση......
Πάντως γνώμη μου, αφού εξακολουθείς και χάνεις, δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο. 100 θερμίδες ας πούμε και βλέπεις πως θα πάει το θέμα. Αν μείνεις στάσιμος ξανακατεβάζεις.
Δεν χωράει καμιά συζήτηση βρε Στέλιο.
Ο παλίκαρος ο albertob30 το πε άψογα.
Που το είδατε παιδιά αυτό ? Τόσες έρευνες έχω διαβάσει αυτό δεν το έχω δει πουθενά. Η παραπανήσια πρωτεϊνη μετατρέπεται μέσω της γλυκονεογέννεσης σε γλυκόζη-->γλυκογόνο και αποθηκεύεται στις αποθήκες των μυών ή σε αμινοξέα και χρησιμοποιούνται για οποιαδήποτε λειτουργία το σώμα μας χρειάζεται (αφού εκτός του νερού που αποτελούμαστε κατά 65% περίπου όλοι μας οι ιστοί αποτελούνται από αμινοξέα)ή σε αμμωνία και αποβάλλεται είτε από τα ούρα είτε από τα κόπρανα .
Παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .

Και Μάνο αν φοβάσαι την παχυσαρκία και καλά κάνεις στην τελική μην ψάχνεις εναλλακτικές ώρες για γλυκά και προϊόντα που περιέχουν ζάχαρη είτε σαν cheat meal είτε σαν πρόσθετο στην μέρα . Σε έχω δει δλδ να ψάχνεσαι κατά καιρούς με κάτι τέτοια. Είναι τόσο πιθανό η παραπάνω πρωτεϊνη να γίνει λίπος όσο τα cheat meals που θέλεις να τρως εβδομαδιαία να μην γίνουν:green:
Στο λέω με κλειστά τα μάτια δλδ ότι πηγή του κακού για την παχυσαρκία που φοβάσαι δεν είναι η πρωτεϊνη,αλλού είναι :green:

:welcome: και καλή συνέχεια !

sTeLaKoS
25-11-09, 00:55
Δεν χωράει καμιά συζήτηση βρε στέλιο.


Απλά αποφεύγω να είμαι κάθετος:P
Κι εγώ περι αποβολής έχω διαβάσει...

The Rock
25-11-09, 01:07
Δεν είναι θέμα καθετότητας ή οριζοντίωσης.
Είναι μια κλασσική γενική αλήθεια. Ρώτα γιατρό ρώτα βιοχημικό διάβασε έρευνες.
Δεν στο λέω να σε μαλώσω ή να στην πω ξέρω γω ,προς θεού :green:

sTeLaKoS
25-11-09, 01:20
Δεν στο λέω να σε μαλώσω ή να στην πω ξέρω γω ,προς θεού :green:

I know :toast:

manosvdm
25-11-09, 07:02
παραπανήσια πρωτεϊνη μετατρέπεται μέσω της γλυκονεογέννεσης σε γλυκόζη-->γλυκογόνο και αποθηκεύεται στις αποθήκες των μυών

αυτο εχω διαβασει σε πολλα βιβλια κα με 240γρ πρωτεινης εχω παρατηρησει
οτι κατι δεν παει καλα

αφροι στα ουραω
ζυγαρια οχι τα αναμενομενα

και ποιος ο λογος να επιβαρυνω τον οργανισμοπου με κατι που θα αποβαλει

και επειδη στην κοιλια ακομα εχω λιπος δεν θελω τα παραπανω
αλλα απο την αλλη παρακαλαω να εθει μερα high carb για να στανιαρω
οπου γινονται τα αναποδα
με πανω απο 300 carb νομιζω οτι θα σκασω:bbbiceps:

tελικα ο δρομος για το στεγνωμα ποναει

manosvdm
25-11-09, 07:04
Mano με πιο προγραμμα εκανες τον πινακα?

fitday v1

Machiavelli
25-11-09, 08:52
Η πρωτεΐνη για να απορροφηθεί διασπάται σε αμινοξέα, ο οργανισμός έπειτα εκκρίνει ένζυμα και τελικά τα αμινοξέα διασπόνται σε αμμωνία και γλυκόζη. Η αμμωνία που δε θα χρειαστεί, επειδή ο οργανισμός δε μπορεί να απορροφήσει άλλα αμινοξέα, γίνεται ουρία και η γλυκόζη μιας και δεν αποβάλλεται με την ουρία γίνεται λίπος. Δεν θα ψάξω να βρω έρευνες, όποιος θέλει ας ψάξει να βρει, όποιος δε θέλει ας τρώει την πρωτεΐνη με σέσουλα.

manosvdm
25-11-09, 09:51
Η πρωτεΐνη για να απορροφηθεί διασπάται σε αμινοξέα, ο οργανισμός έπειτα εκκρίνει ένζυμα και τελικά τα αμινοξέα διασπόνται σε αμμωνία και γλυκόζη. Η αμμωνία που δε θα χρειαστεί, επειδή ο οργανισμός δε μπορεί να απορροφήσει άλλα αμινοξέα, γίνεται ουρία και η γλυκόζη μιας και δεν αποβάλλεται με την ουρία γίνεται λίπος. Δεν θα ψάξω να βρω έρευνες, όποιος θέλει ας ψάξει να βρει, όποιος δε θέλει ας τρώει την πρωτεΐνη με σέσουλα.

:thumbup:

αλλωστε εγω που εχω πολλα να χασω ακομα καμια 10 κιλα υπολογιζω
δεςν θελω απο την μια να αποθηκευω την παραπανω πρωτεινη και μετα να ανεβαινενω στο διαδρομο και να καιω αυτη αντι για το λιπος μου.

απλα φοβαμαι το starvation επειδη πειναω το 3ημερο low carb

Lasen
25-11-09, 11:24
Πιστευω οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα αν αντικαταστησει καποιος 30 γραμμαρια υδατανθρακα με 30 γραμμαρια πρωτεινη σε οτι αφορα την απωλεια βαρους αφου και η μια επιλογη και η αλλη εχουν 120θερμιδες,το οποιο συνεπαγεται οτι το ισοζυγιο θερμιδων παραμενει σταθερο που ειναι αυτο το οποιο εχει σημασια.(ισα ισα που πιστευω οτι με +30 γραμμαρια πρωτεινης θα υπαρξει αν υπαρξει μικροτερος καταβολισμος)

AVSS
25-11-09, 12:01
Mανο εχεις κανει καθολου διακοπη στη διαιτα,να μεινεις για καποιες βδομαδες σε συντηρηση και να ξεκινησεις παλι μετα?εχω διαβασει οτι βοηθαει αυτο για να μην κολλησει ο οργανισμος.Εσυ ακολουθεις καποια συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης?

The Rock
25-11-09, 12:26
Η πρωτεΐνη για να απορροφηθεί διασπάται σε αμινοξέα, ο οργανισμός έπειτα εκκρίνει ένζυμα και τελικά τα αμινοξέα διασπόνται σε αμμωνία και γλυκόζη. Η αμμωνία που δε θα χρειαστεί, επειδή ο οργανισμός δε μπορεί να απορροφήσει άλλα αμινοξέα, γίνεται ουρία και η γλυκόζη μιας και δεν αποβάλλεται με την ουρία γίνεται λίπος. Δεν θα ψάξω να βρω έρευνες, όποιος θέλει ας ψάξει να βρει, όποιος δε θέλει ας τρώει την πρωτεΐνη με σέσουλα.
Και γω μπορώ να σου πω ότι με σύμπλεγμα βιταμινών Β βγάζεις κέρατα :green:
Χωρίς έρευνα απλά να χαμε να λέγαμε.

Μάνο να σου πω ότι όταν λέμε παραπάνω πρωτεϊνη θα μειώσεις και το συνολικό θερμιδικό σου σύνολο . Γτ η πρωτεϊνη δεν είναι αέρας ξέρεις. 1γρ πρω=4,1 kcal
Εσύ επιλέγεις αν θες να συνεχίσεις την πείνα kcal :green:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=650

manosvdm
25-11-09, 13:07
Ημουν σε μια περιοδο περιπου 20 ημερες που εχανα ΑΒΕΡΤΑ τεκεινη η περιοδος ειχε υδατανθρακες περιπου 170 γρ ημερησιως με 40 γρ φυτικες ινες

ΜΕ ΔΙΑΛΥΣΕ ΣΤΕΓΝΩΣΑ Ο ΙΔΡΩΤΑΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΒΑΔΕΣ::unsure:

ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ = ΙΔΙΑ ΜΕ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ 26 ,6 ΜΕ 96 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 26 ΜΕ 92 ΚΙΛΑ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΤΕ
ΜΟΛΙΣ ΑΝΕΒΑΣΑ ΓΙΑ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΑ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ 2-3% ΜΕΣΑ ΣΕ 14 ΜΕΡΕΣ

ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΑΝΤΙΚΑΘΗΣΤΩ ΤΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΜΕ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΣΟ CARDIO

Littlejohn
25-11-09, 13:14
Η πρωτεΐνη για να απορροφηθεί διασπάται σε αμινοξέα, ο οργανισμός έπειτα εκκρίνει ένζυμα και τελικά τα αμινοξέα διασπόνται σε αμμωνία και γλυκόζη. Η αμμωνία που δε θα χρειαστεί, επειδή ο οργανισμός δε μπορεί να απορροφήσει άλλα αμινοξέα, γίνεται ουρία και η γλυκόζη μιας και δεν αποβάλλεται με την ουρία γίνεται λίπος. Δεν θα ψάξω να βρω έρευνες, όποιος θέλει ας ψάξει να βρει, όποιος δε θέλει ας τρώει την πρωτεΐνη με σέσουλα.

Ακριβώς αυτό...:thumbup:

Είναι μύθος ότι με την πρωτεϊνη δεν συσσωρεύεται λίπος.

The Rock
25-11-09, 13:23
Ότι ήταν να πω το είπα παλικάρια :green:
Ξαναλέω διαβάστε το τόπικ που παρέθεσα(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=650) όσοι θέλετε αν μάθετε τι συμβαίνει,όποιος θέλει να πιστεύει για να νιώθει καλύτερα ότι η παραπάνω πρωτεϊνη γίνεται λίπος για να έχει κάτι να κατηγορει σε περίπτωση που δεν πετυχαίνει τον στόχο του,μπορεί απλά να συνεχίσει να πιστεύει ότι πιστεύει :green:
Δεν ανεφέρομαι σε κάποιον ατομικά απλά πρέπει ο μύθος αυτός να καταριφθεί επιτέλους :green:
Καλή συνέχεια boys !!

aqua_bill
25-11-09, 13:24
Ακριβώς αυτό...:thumbup:

Είναι μύθος ότι με την πρωτεϊνη δεν συσσωρεύεται λίπος.

οπως και το οτ βοηθαει το μεταβολισμο και τη λυποδιαλυση?

Φιλε μου καλο κουραγιο.ξερω ποσο δυσκολο ειναι να πεινας.καποτε μετα απο τραυματισμο εφτασα κοντα 120 κιλα...keep:weights:

AVSS
25-11-09, 14:21
απο ενα αρθρο του εργοφυσιολογου Γιαννη Μανιου
Συμπληρώματα διατροφής, τα έχουμε πραγματικά ανάγκη; (http://health.in.gr/gym/narticle.asp?arcode=509)

Από την άλλη πλευρά, η μακροχρόνια υπερκατανάλωση πρωτεΐνης, είτε με τη μορφή συμπληρωμάτων είτε και με τη μορφή φαγητού, εγκυμονεί κάποιους κινδύνους, όπως οστεοπόρωση, λόγω της ελλιπούς απορρόφησης ασβεστίου, και καρκίνος των νεφρών που πιθανόν σχετίζεται με τον αυξημένο φόρτο εργασίας των νεφρών για την αποβολή των τελικών προϊόντων του μεταβολισμού της πρωτεΐνης. Το πιο σύνηθες φαινόμενο της υπερβολικής κατανάλωσης πρωτεΐνης όμως είναι η αύξηση του βάρους λόγω της μετατροπής της περίσσιας πρωτεΐνης σε λίπος.

Machiavelli
25-11-09, 14:34
Δεν είπα ότι γίνεται λίπος η πρωτεΐνη, είπα ότι στην προσπάθεια απορρόφησης και τελικά αποτυχίας αυτής η γλυκόζη που έχει παραχθεί δεν έχει κάποια χρησιμότητα και επειδή δεν αποβάλλεται γίνεται λίπος. Κι όπως είπα δε σκοπεύω να πείσω κανέναν,βαριέμαι να ψάχνω για τυχάρπαστες διαδικτυακές έρευνες, μπορείτε να πάρετε μια 90+ whey και να την τρώτε με τη χούφτα. Να 'χω να λέω κοινώς, μιας και στα όνειρα μου βλέπω αμμωνίες και ένζυμα.

Δηλαδή The_Rock σύμφωνα με τα γραφόμενα των ερευνών σου υποθετικά αν φάω 200 γραμμάρια πρωτεΐνης ήτοι 800 και πλέον θερμίδες, εγώ θα απορροφήσω περί τα 40 (160 θερμίδες) και θα ουρήσω 640 θερμίδες χωρίς να πάρω ούτε 1 γραμμάριο λίπους. Τα λέω καλά;

The Rock
25-11-09, 14:49
AVSS όχι αρθράκια ελλήνων διατροφολόγων και αρθρά τέτοιου τύπου,έρευνες καλύτερα .

Machiavelli πρόκειται η πρωτεϊνη να γίνει μεταβολιστεί το λίπος,δες απλά το μόριο του καθενός και θα καταλάβεις.
Επίσης η πρωτεϊνη έχει πολλές λειτουργίες. Αρχικά συνεχή ροή αμινοξέων στον μυοσκελετικό μας σύστημα. Χρησιμοποίηση αυτής σε πολλές λειτουργίες του οργανισμού ,όσον αφορά όλους τους ιστούς του σώματος που αποτελούνται από αμινιξέα.
Ακόμα μέσω γλυκονεογέννεσης ο οργανισμός ναι μεν μετατρέπει τα αμινοξέα σε γλυκόζη αλλά ποιος σου είπε εσένα ότι είναι για το μυικό γλυκογόνο,κάλλιστα μπορεί και για το ηπατιτικό αλλά και για το γλυκογόνο του εγκεφάλου που αποτελεί την μια και μοναδική πηγή καυσίμου και ενέργειας.
Ξέρεις πόσο ζημιογόνα λειτουργία είναι να προσπαθήσει ο οργανισμός να μεταβολίσει την γλυκόζη(που ήδη χρησιμοποίησε πολλές θερμίδες γιατην μετατροπή) σε λίπος και να την αποθηκεύσει ? Δεν συμφέρει τον οργανισμό μια τέτοια λειτουργία θερμιδικά. Πιο πολλές θερμίδες θα κάψει για τις λειτουργίες μετατροπής και αποθήκευσης.Τόσο απλά .Και ποιος σου είπε ότι η περίσσια πρωτεϊνη αποβάλλεται μόνο με τα ούρα ?

Nutr. 2003 Jun;133(6 Suppl 1):2068S-2072S.

Interorgan amino acid transport and its regulation.
Brosnan JT.

Department of Biochemistry, Memorial University of Newfoundland, St. John's, NF Canada A1B 3X9. jbrosnan@mun.ca

Interorgan amino acid transport is a highly active and regulated process that provides amino acids to all tissues of the body, both for protein synthesis and to enable amino acids to be used for specific metabolic functions. It is also an important component of plasma amino acid homeostasis. Net movement of amino acids depends on the physiological and nutritional state. For example, in the fed state the dominant flux is from the intestine to the other tissues. In starvation the dominant flux is from muscle to the liver and kidney. A number of general principles underlie many amino acid fluxes: i) The body does not have a store for amino acids. This means that dietary amino acids, in excess of those required for protein synthesis, are rapidly catabolized; ii) Amino acid catabolism must occur in a manner that does not elevate blood ammonia. Thus, extrasplanchnic amino acid metabolism often involves an innocuous means of transporting nitrogen to the liver; iii) Because most amino acids are glucogenic, there will be a considerable flux of amino acids to the gluconeogenic organs when there is a need to produce glucose. In addition to these bulk flows, fluxes of many specific amino acids underlie specific organ function. These include intestinal oxidation of enteral amino acids, the intestinal/renal axis for arginine production, the brain uptake of neurotransmitter precursors and renal glutamine metabolism. There is no single means of regulating amino acid fluxes; rather, such varied mechanisms as substrate supply, enzyme activity, transporter activity and competitive inhibition of transport are all found.

Machiavelli
25-11-09, 15:11
AVSS όχι αρθράκια Ελλήνων σε παρακαλώ, όλοι ξέρουμε ότι ο διατροφολόγος/βιολόγος κρίνεται από την εθνικότητα.

The_Rock ποιος σου είπε εσένα ότι η ενέργεια που καταναλώνει ο οργανισμός για να μετατρέψει τη αμινοξέα σε γλυκόζη και τη γλυκόζη σε λίπος προέρχεται από λίπος; Δηλαδή πιστεύεις ότι χρειάζεται τόσες θερμίδες αυτή η διαδικασία που δε θα αρκεστεί στον υδατάνθρακα που είχες φάει πριν κάποιες ώρες αλλά θα χρειαστεί και λίπος γιατί είναι τρομερά βαριά εργασία.
Δεν είπα ότι θα βαρύνεις, ότι θα πάρεις λίπος είπα. Και για τρίτη φορά ΔΕΝ γίνεται η πρωτεΐνη λίπος, ωστόσο εμμέσως δημιουργείται σε περίπτωση υπερβολικής κατανάλωσης της.

AVSS
25-11-09, 15:15
AVSS όχι αρθράκια ελλήνων διατροφολόγων και αρθρά τέτοιου τύπου,έρευνες καλύτερα .

.

Οταν ενας διατροφολογος γραφει ενα αρθρο εχει στηριχτει σε ερευνες,oμως το πως εχουν γινει,ποιος τις εχει σπονσοραρει,τι κρυβεται απο πισω αυτες εμεις δεν θα το μαθουμε ποτε.Γιαυτο πιστευω οτι καλο ειναι να διαβαζουμε διαφορετικες αποψεις για να εχουμε μια ολοκληρομενη γνωμη.

Εδω αυτο το αρθρο..Protein - Why Is It Important (http://www.bodybuilding.com/fun/changingshape5.htm) εχει κατω αναφορα στις πηγες του και στις ερευνες

Protein follows the all-or-none law: inadequate amounts of essential amino acids cause the body to excrete proteins in urine as urea. The remainder of the protein is converted to glucose, fat, or metabolized for energy

The Rock
25-11-09, 15:15
Φίλε για να τελειώνουμε γτ χειροπιαστά πράγματα δεν παραθέτει κανείς και μένετε στα λόγια παιδιά. Ξέρεις πόσα τέτοιοα ελλήνων και μη μπορώ να σου παραθέσω ? Απόψεις είναι όχι έρευνες ...

Δεν πολυκατάλαβα τι είπες αλλά ο οργανισμός σαν πρωταρχική επιλογή ενέργειας προιμάει το γλυκογόνο και μετά τον καφέ λιπώση ιστό.

Υ.Γ. AVSS ξαναλέω εγώ ,ας έχουν στηριχτεί όπου θέλουν... εγω θέλω έρευνα που να λέω ότι οργανισμός το μετατρέπει σε λίπος,όχι άρθρα κα ιγνώμες ,έρευνα από φαρμακευτική βιβλιογραφία.

Αν έχετε χειροπιαστά στοιχεία να μιλάτε παρακαλώ γτ αλλιώς δεν πείθετε κανένα και είναι απλά να είχαμε να λέγαμε:green:

Machiavelli
25-11-09, 15:33
Λυπάμαι που δε μπορείς να καταλάβεις The_Rock, το είπα πολύ απλά, προσπάθησε περισσότερο. Επίσης αν πείθουμε και ποιους ας το πουν οι ίδιοι, εκτός αυτών που σε έχρισαν εκπρόσωπό τους. Ακόμα το αν εσύ θες έρευνα ή όχι δεν αφορά κανέναν, δε ξέρω αν το θυμάσαι αλλά σε αυτό το τόπικ συμβουλεύουμε τον manosvdm και δεν είδα να βάζει κάποιον όρο "συμβουλές μόνο με έρευνες μη-Ελλήνων διατροφολόγων".

manosvdm δε μας είπες, πεινάς 12.00 αλλά μετά από ποιο γεύμα είναι 12.00; Επίσης, τι είναι banana chips;

Μαρία
25-11-09, 15:54
Συνιστωμενη Προσληψη Πρωτεινων:
Η καταναλωση εξαιρετικά μεγαλων ποσοτήτων πρωτεινων δεν φαινεται να εχει κανενα θετικό αποτελεσμα στην ασκηση και την προπόνηση παρα το γεγονος οτι αρκετοι προπονητες ισχυρίζονται το αντιθετο.Στους αθλητες η μυική μαζα δεν αυξάνει απλα με την κατανάλωση μεγαλων ποσοτήτων φαγητών υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεινη.Οι επιπλέον θερμίδες οι οποίες προσλαμβανονται υπό την μορφή πρωτεινών και παραμένουν μετά την διαδικασία της απαμίνωσης,μετατρεπονται σε λίπος και αποθηκευονται στον υποδόριο ιστό ή χρησιμοποιούνται αμεσα για την παραγωγή ενέργειας.Απο ιατρική αποψη η παρατεταμένη και υπερβολική πρόσληψη πρωτεινών μπορεί να ειναι καταστροφική διότι ο μεταβολισμός μεγάλων ποσοτήτων αυτων των ουσιών καταπονει τους νεφρούς και το ήπαρ και επηρεάζει σημαντικά την λειτουργία τους.

Βιβλιογραφια : Βασιλης Κλεισουρας Φυσιολογια της ασκησης ΤΕΦΑΑ Αθηνων

sctp
25-11-09, 17:49
Να πω και εγω αυτα που ξερω..οτι η πρωτεινη θελει 20% παραπανω ενεργεια για να διασπαστει,αυτο την καθιστα το πιο θερμογεννητικο απο ολα τα θρεπτικα συστατικα,αρα ειναι η "καλυτερη" επιλογη για επιπλεον θερμιδες.Για τη μετατροπη 100 επιπλεον θερμιδων που προερχονται απο υδατανθρακες σε λιπος χρειαζονται 27θερμιδες και για 100γρ. επιπλεον λιπους για μετατροπη σε λιπος χρειαζονται μονο 4 θερμιδες!Παρ'ολα αυτα οntopic εγω πιστευω ειναι ΟΚ να πεινας οσο πλησιαζεις στο επιθυμητο σου βαρος,η λιπομετρηση πιστευω θα σου δειξει αν χρειαζεται να ανεβασεις θερμιδες η οχι(αναλογα με την απωλεια μυ).:thumbup:

manosvdm
26-11-09, 01:32
Συνιστωμενη Προσληψη Πρωτεινων:
Η καταναλωση εξαιρετικά μεγαλων ποσοτήτων πρωτεινων δεν φαινεται να εχει κανενα θετικό αποτελεσμα στην ασκηση και την προπόνηση παρα το γεγονος οτι αρκετοι προπονητες ισχυρίζονται το αντιθετο.Στους αθλητες η μυική μαζα δεν αυξάνει απλα με την κατανάλωση μεγαλων ποσοτήτων φαγητών υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεινη.Οι επιπλέον θερμίδες οι οποίες προσλαμβανονται υπό την μορφή πρωτεινών και παραμένουν μετά την διαδικασία της απαμίνωσης,μετατρεπονται σε λίπος και αποθηκευονται στον υποδόριο ιστό ή χρησιμοποιούνται αμεσα για την παραγωγή ενέργειας.Απο ιατρική αποψη η παρατεταμένη και υπερβολική πρόσληψη πρωτεινών μπορεί να ειναι καταστροφική διότι ο μεταβολισμός μεγάλων ποσοτήτων αυτων των ουσιών καταπονει τους νεφρούς και το ήπαρ και επηρεάζει σημαντικά την λειτουργία τους.

Βιβλιογραφια : Βασιλης Κλεισουρας Φυσιολογια της ασκησης ΤΕΦΑΑ Αθηνων:clap:

εφοσον οι πληοψηφια στην αρθρογραφια οδηγει στο οτι η παραπανω πρωτεινη μπορει και να μετατραπει σε λιπος δεχεσε αυτο και υπολογιζεις βαση αυτου του κανονα, και πως να μην τον υπολογισεις την στιγμη που αρθρα λενε οτι η υψηλη ληψη πρωτεινων δεν αυξανει απαραιτητα και την μαζα.
ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΕΧΟΥΝ.
ΕΔΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΝΘΡΩΠΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΟΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Η ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ Η ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΕ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

θελω να πω οτι οι υπερβολες δεν κανουν καλο και επειδη αυτο που προσπαθει ο καθενας εδω να κανει ειναι μια υπερβολη, πρεπει να ειναι στα πλαισια της υγειας, αρα και η πολυ πρωτεινη θα πρεπει να μελετατε πολυ καλα.

δεν θεωρω οτι την πεινα μου λοιπον θα την διορθωσει η πρωτεινη
αλλοστε ειμαι 91 κιλα με απαχη μαζα κοντα στα 70 και ειδη φορτονομαι με πανω απο 200 γρ πρωτεινης.

manosvdm
07-01-10, 15:34
Καποιοι εδω μεσα γνωριζουν τι προσπαθω να κανω εδω και 8 μηνες
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5884

μεχρι πριν 2 μηνες δεν χρησιμοποιουσα την γλυκοζη σε μεταπροπονητικο ροφημα
ομως εχω παρατηρησει κατι

με χρηση 40γργλυκοζης μεταπροπονητικα τους τελευταιους 2μηνες
ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (1-2ΠΟΝΤΟΥΣ)

ομως αντιθετως νοιωθω πολλους μυες μου να δειχνουν και να ειναι καλυτεροι

στην κοιλια τους νοιωθω ποιο κοντα και ποιο σκληρους στο δερμα, αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε πρηξιμο τους ή σε λιγοτερο λιπος.να τονησω και παλι καμια αλλαγη σοβαρη στην περιμετρο της κοιλιας παραμενει στους 98ποντους.

η διατροφη και η γυμναστικη αποδεδειγμενα ειναι μελετημενη και αυστηρη.
η μονη αλλαγη το τελευταιο 2μηνο ειναι η γλυκοζω.
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ FAT LOSS ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΜΕΤΑΠΡΟΝΗΤΙΚΑ.

μηπως ειναι λαθος σε λιπος 20-23% να χορηγειτε γλυκοζη μεταπρονητικα;

βεβαια δεν σας κρυβω οτι καθε μερα που περναει νοιωθω και ποιο αναλαφρος και η ζυγαρια δειχνει διαφορα στο βαρος καθε ευδομαδα, αλλα με απασχολει που η κοιλια η οποια νε μεν δεν εξεχει καθολου απο το στηθος και μαλιστα ειναι και ισια δεν αλλαζει διαμετρο.

manosvdm
07-01-10, 15:42
Καποιοι εδω μεσα γνωριζουν τι προσπαθω να κανω εδω και 8 μηνες
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5884

μεχρι πριν 2 μηνες δεν χρησιμοποιουσα την γλυκοζη σε μεταπροπονητικο ροφημα
ομως εχω παρατηρησει κατι

με χρηση 40γργλυκοζης μεταπροπονητικα τους τελευταιους 2μηνες
ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (2-4ΠΟΝΤΟΥΣ)

ομως αντιθετως νοιωθω πολλους μυες μου να δειχνουν και να ειναι καλυτεροι

στην κοιλια τους νοιωθω ποιο κοντα και ποιο σκληρους στο δερμα, αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε πρηξιμο τους ή σε λιγοτερο λιπος.να τονησω και παλι καμια αλλαγη σοβαρη στην περιμετρο της κοιλιας παραμενει στους 98ποντους.

η διατροφη και η γυμναστικη αποδεδειγμενα ειναι μελετημενη και αυστηρη.
η μονη αλλαγη το τελευταιο 2μηνο ειναι η γλυκοζω.
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ FAT LOSS ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΜΕΤΑΠΡΟΝΗΤΙΚΑ.

μηπως ειναι λαθος σε λιπος 20-23% να χορηγειτε γλυκοζη μεταπρονητικα;

βεβαια δεν σας κρυβω οτι καθε μερα που περναει νοιωθω και ποιο αναλαφρος και η ζυγαρια δειχνει διαφορα στο βαρος καθε ευδομαδα, αλλα με απασχολει που η κοιλια η οποια νε μεν δεν εξεχει καθολου απο το στηθος και μαλιστα ειναι και ισια δεν αλλαζει διαμετρο.

ρουχισμος και εμφανιση καλυτερευουν εντυπωσιακα μερα με την μερα.

απλα η κοιλια δεν αλλαζει ποντους πολλους
μια κοιλια με 15%λιπος ποσους ποντους μπορει να εχει διαμετρο;

-beba-
07-01-10, 15:54
H γλυκόζη ή κάποιος απλός υδατάνθρακας είναι απαραίτητος στο μεταπροπονητικό ρόφημα. Για την ποσότητα που παίρνεις δεν ξέρω αν είναι σωστή.
Μπορεί να μην αλλάζει διάμετρο η κοιλιά σου τώρα, αλλά αυτό δεν πρέπει να σε απογοητευει.
Πολλές φορές και εγώ βλέπω στον εαυτό μου μια στασιμότητα ενώ συνεχίζω την διατροφή μου και γυμνάζομαι. Υστερα αμα περάσουν κάποιες μέρες σαν να γυρίζει κάποιος διακόπτης και βλέπω ξανά βελτιώσεις.
Αδικα ανησυχείς.
Επίσης ήθελα να σου πω να εξετάσεις το γεγονός μήπως έχεις κουραστεί?
Μήπως κάνεις πολλούς μήνες προπόνηση χωρίς διάλειμα?
Πολλές φορές ενα off λίγων ημερών βοηθάει πολύ.
Φαντάζομαι πως δεν χαλάς ποτέ την διατροφή σου. Ισως κάποια μικρή ατασθαλία να χρειάζεται που και που για να ανεβαίνει η ψυχολογία.

KATERINI 144
07-01-10, 15:57
δεν υπαρχει κατι στανταρ σε αυτο, αλλος εχει φαρδια αλλος στενη λεκανη, η γλυκοζη παντως δε φταει, εγω παντα παίρνω υδατανθρακα με την πρωτεινη μετα την προπο.

manosvdm
07-01-10, 16:04
H γλυκόζη ή κάποιος απλός υδατάνθρακας είναι απαραίτητος στο μεταπροπονητικό ρόφημα. Για την ποσότητα που παίρνεις δεν ξέρω αν είναι σωστή.
Μπορεί να μην αλλάζει διάμετρο η κοιλιά σου τώρα, αλλά αυτό δεν πρέπει να σε απογοητευει.
Πολλές φορές και εγώ βλέπω στον εαυτό μου μια στασιμότητα ενώ συνεχίζω την διατροφή μου και γυμνάζομαι. Υστερα αμα περάσουν κάποιες μέρες σαν να γυρίζει κάποιος διακόπτης και βλέπω ξανά βελτιώσεις.
Αδικα ανησυχείς.
Επίσης ήθελα να σου πω να εξετάσεις το γεγονός μήπως έχεις κουραστεί?
Μήπως κάνεις πολλούς μήνες προπόνηση χωρίς διάλειμα?
Πολλές φορές ενα off λίγων ημερών βοηθάει πολύ.
Φαντάζομαι πως δεν χαλάς ποτέ την διατροφή σου. Ισως κάποια μικρή ατασθαλία να χρειάζεται που και που για να ανεβαίνει η ψυχολογία.

το θεμα της ξεκουρασης το εχω καταλαβει και το αντιμετωπιζω κοβωντας το cardio για μια ευβδομαδουλα και μετα συνεχιζω, παλι.

και cheat meal παιρνω καμια φορα γενικα δεν νοιωθω στερημενος καθολου και εχω μια πολυ καλη διατροφη.

απλα αναρωτιεμε τι φταει και δεν μειωνονται οι ποντοι εκει ακριβως, ενω αλλου οι μυες διαγραφονται ολο και περισσοτερο.

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΩ ΤΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΜΕ ΑΛΑΤΙ;

manosvdm
07-01-10, 16:35
ΛΕΤΕ

Most people think that calories and fat are the most important factors in fat loss. This maybe true but there is another very important factor - sodium.
Sodium and Fat LossSodium is a mineral found in lots of food. It is also part of salt : Sodium Chloride. What does sodium got to do with fat loss, you maybe wondering. Well, if you are someone who has been exercising hard, and eating healthy foods, but are still having trouble getting rid of some stubborn flabby skin around the waist, and you are thinking that how come, since you are doing everything right... then you maybe missing another important factor, which is sodium.
Sometimes, the weight and fat that is retained in the body is not really the extra calories at all. It is extra water. Why does the body retain extra water? Not because it wants to. It is because of electrolite imbalances in the cells. Especially the fat cells. When the body has not enough water, or too much sodium, or too much water or too little sodium, this will cause an imbalance and in the end, water may be stored in the fat cells, causing the flabby look and the weight increase.

The secret is to make sure sodium and water in your body are balanced. I have created a flash application that can help calculate the sodium and water intake that a person needs. However, it is not 100% accurate and it is still in beta mode. It has been working well so far, but it will still need some testing...

****συγχωνεύτηκαν 5!! θεματα σου για διάφορα θέματα διατροφής, καλα θα ειναι στο μέλλον για απλές ερωτήσεις να τις κάνεις στην ανάλογη ενότητα, στο θέμα με τις γενικές ερωτήσεις, και να μην ανοίγεις καθε φορα νεο θέμα, θα μας διευκόλυνες πολύ, Mods Team.****

gspyropo
08-01-10, 06:27
απο που κατεβασατε αυτοτο προγραμμα....??

manosvdm
08-01-10, 13:08
απο που κατεβασατε αυτοτο προγραμμα....??

δεν το βρηκα το προγραμμα

gspyropo
08-01-10, 13:27
δεν το βρηκα το προγραμμα

το fitday εννοω...

manosvdm
08-01-10, 13:54
se torremt to βρισκεις.

ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

sTeLaKoS
08-01-10, 14:25
απο που κατεβασατε αυτοτο προγραμμα....??

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=128497&postcount=18

Littlejohn
08-01-10, 17:03
Το νάτριο όντως είναι βασικό. Όχι όμως στην κάυση του λίπους. Αλλά στην κατακράτηση νερών υποδόρια...Οπότε η μείωση του (πχ. κόβωντας αλάτι και ανθρακούχα ποτά) πρέπει να απασχολεί αυτούς που είναι ήδη ``κομμένοι`` και θέλουν να δείξουν περισσότερο μυική λεπτομέρεια και φλεβικότητα (κοινώς να κάνουν στέγνωμα)...

Προσωπικά το θεωρώ άσκοπο να απασχολεί αυτούς που έχουν ακόμα δουλειά με το κάψιμο λίπους (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα Μάνο, γενικά μιλάω)...

Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να ξεφέυγουμε στα αλάτια. Με μέτρο πάντα.
Γιατί το νάτριο επιβαρύνει και άλλα πράγματα...

Εγώ είμαι ψηλά στο νάτριο (1,0 με 1,1. ενώ θα έπρεπε να είμαι στα 0,8-0,9) αν και το έχω κομμένο το αλάτι, γιατί πίνω πολλές coca colες (diet φυσικά)...
Είναι ο μόνος εθισμός που μου έχει μείνει και αν τον κόψω και αυτον, μετά κλάφτα. Άσε που με βοηθάει όταν με πιάνουν κρίσεις βουλιμίας.. :turtle::turtle:

manosvdm
08-01-10, 21:49
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ 1,1

ΕΧΩ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΑΛΑΤΙΚΑ ΜΟΥ

johnmaxprince
22-12-10, 23:36
Ξερετε καποιο φυτικο προιον που να περιοριζει την ορεξη και να μην εχει παρενεργειες?Κατι ειχα ακουσει για το unique hoodia αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο.Περιμενω αποψεις.

beefmeup
22-12-10, 23:42
hordenine.

αν κ απο οσο ξερω ειναι ελαφρυ διεγερτικο,αλλα υποτιθεται οτι βοηθα την επιμηκυνση της πεψης των τροφων,οποτε σου μειωνει κ την αισθηση της πεινας..
αλλα δεν το χω ψαξει καθολου,απλα αυτα ειναι γενικα οτι εχω ακουσει για την ουσια.

Devil
23-12-10, 01:17
νομιζω η yohimbine σου κοβει την ωρεξη αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

giannis64
23-12-10, 18:01
Ξερετε καποιο φυτικο προιον που να περιοριζει την ορεξη και να μην εχει παρενεργειες?Κατι ειχα ακουσει για το unique hoodia αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο.Περιμενω αποψεις.

για το yohimbine αν σε ενδιαφερει διαβασε αυτο το τοπικ.


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10216

-beba-
23-12-10, 19:59
Ξερετε καποιο φυτικο προιον που να περιοριζει την ορεξη και να μην εχει παρενεργειες?Κατι ειχα ακουσει για το unique hoodia αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο.Περιμενω αποψεις.

Αχχχχχχχχχχχχ πως σε καταλαβαίνω...................................εγώ το μόνο που έχω βρει αποτελεσματικό στον περιορισμό της όρεξης είναι φερμουαρ στο στόμα..............δυστυχώς....................

johnmaxprince
23-12-10, 20:14
Αχχχχχχχχχχχχ πως σε καταλαβαίνω...................................εγώ το μόνο που έχω βρει αποτελεσματικό στον περιορισμό της όρεξης είναι φερμουαρ στο στόμα..............δυστυχώς.................... beba το θεμα ειναι οτι αντεχω ολη μερα την διαιτα αλλα το βραδυ οταν παω να κοιμηθω δεν με παιρνει με τιποτα ο υπνος.

TRIANTAFYLLOU
23-12-10, 20:17
εγω αυτα τα βρίσκω πολύ χαζα , τι πιο ωραίο να έχει κάποιος όρεξη , είναι υγεία , όποιος δεν έχει όρεξη η άρωστος μπορεί να είναι ,γι αυτο και σε ενδεχόμενο ασθένειας δεν τρωμε καλα και χάνουμε και κιλά , η να μην είναι καλα ψυχολογικά .

το θέμα δεν είναι αν έχουμε όρεξη η όχι , αλλα τι καταβροχθήζουμε όταν έχουμε όρεξη , υπάρχουν τρόποι και τροφές που γεμίζουμε το "αμπάρι" δεν έχουμε το αίσθημα της πείνας αλλα συγχρόνως δεν παίρνουμε πολλες θερμίδες , αλλο όταν έχουμε όρεξη και πλακωνόμαστε στα μπινελίκια .

στο κάτω κάτω και γι αυτο γυμναζόμαστε για να μπορούμε να απολαύσουμε και κάτι παραπάνω όσοι είναι μερακλήδες και στο φαί :toast: ενω ένας που το μόνο που κάνει είναι να τα ξύνει όλη μέρα , ε αυτο δεν απαιτει πολλες θερμίδες οπότε σαφως πρέπει να κόψει το χλαπάκιασμα

-beba-
23-12-10, 21:44
beba το θεμα ειναι οτι αντεχω ολη μερα την διαιτα αλλα το βραδυ οταν παω να κοιμηθω δεν με παιρνει με τιποτα ο υπνος.
Mάλλον δεν τρέφεσαι σωστά όλη μέρα για αυτό σου προκύπτει τη νύχτα να πεινάς.....μελέτησε λίγο την ενότητα διατροφή.............

εγω αυτα τα βρίσκω πολύ χαζα , τι πιο ωραίο να έχει κάποιος όρεξη , είναι υγεία , όποιος δεν έχει όρεξη η άρωστος μπορεί να είναι ,γι αυτο και σε ενδεχόμενο ασθένειας δεν τρωμε καλα και χάνουμε και κιλά , η να μην είναι καλα ψυχολογικά .

το θέμα δεν είναι αν έχουμε όρεξη η όχι , αλλα τι καταβροχθήζουμε όταν έχουμε όρεξη , υπάρχουν τρόποι και τροφές που γεμίζουμε το "αμπάρι" δεν έχουμε το αίσθημα της πείνας αλλα συγχρόνως δεν παίρνουμε πολλες θερμίδες , αλλο όταν έχουμε όρεξη και πλακωνόμαστε στα μπινελίκια .

στο κάτω κάτω και γι αυτο γυμναζόμαστε για να μπορούμε να απολαύσουμε και κάτι παραπάνω όσοι είναι μερακλήδες και στο φαί :toast: ενω ένας που το μόνο που κάνει είναι να τα ξύνει όλη μέρα , ε αυτο δεν απαιτει πολλες θερμίδες οπότε σαφως πρέπει να κόψει το χλαπάκιασμα
Καλό δεν λέω να έχεις όρεξη..................αλλά όταν είναι κανείς επιρρεπής στις λιχουδιές καλό είναι και λίγο φερμουάρ....................

johnmaxprince
23-12-10, 21:50
εγω αυτα τα βρίσκω πολύ χαζα , τι πιο ωραίο να έχει κάποιος όρεξη , είναι υγεία , όποιος δεν έχει όρεξη η άρωστος μπορεί να είναι ,γι αυτο και σε ενδεχόμενο ασθένειας δεν τρωμε καλα και χάνουμε και κιλά , η να μην είναι καλα ψυχολογικά .

το θέμα δεν είναι αν έχουμε όρεξη η όχι , αλλα τι καταβροχθήζουμε όταν έχουμε όρεξη , υπάρχουν τρόποι και τροφές που γεμίζουμε το "αμπάρι" δεν έχουμε το αίσθημα της πείνας αλλα συγχρόνως δεν παίρνουμε πολλες θερμίδες , αλλο όταν έχουμε όρεξη και πλακωνόμαστε στα μπινελίκια .

στο κάτω κάτω και γι αυτο γυμναζόμαστε για να μπορούμε να απολαύσουμε και κάτι παραπάνω όσοι είναι μερακλήδες και στο φαί :toast: ενω ένας που το μόνο που κάνει είναι να τα ξύνει όλη μέρα , ε αυτο δεν απαιτει πολλες θερμίδες οπότε σαφως πρέπει να κόψει το χλαπάκιασμα

Φιλε TRIANTAFYLLOU πολυ ωραιο το post και συμφωνω αλλα εγω τρωω μεχρι τις 7 και κοιμαμαι 2 οποτε λογικο ειναι να πειναω και πολυ μαλιστα.

johnmaxprince
23-12-10, 21:59
Οχι beba γενικα εχω αυπνιες αλλα οταν πειναω γινεται χειροτερο.

eri_87
23-12-10, 22:01
εγω τρωω μεχρι τις 7 και κοιμαμαι 2 οποτε λογικο ειναι να πειναω και πολυ μαλιστα.

Και γιατί δεν τρως τελευταίο γεύμα πιο μετά για να μην πεινάς;;;:unsure:
Είναι πολλές ώρες από τις 7 ως τις 2!

johnmaxprince
23-12-10, 22:15
eri 87 τρωω μεχρι τις 7 γιατι δεν γυμναζομαι βραδυ και οσο πιο αργα τρως τοσο λιγοτερες καυσεις κανεις,αλλα ακομα και 10 να ετρωγα μενουν 4 ωρες και παλι θα πειναω.

beefmeup
23-12-10, 22:55
eri 87 τρωω μεχρι τις 7 γιατι δεν γυμναζομαι βραδυ και οσο πιο αργα τρως τοσο λιγοτερες καυσεις κανεις,αλλα ακομα και 10 να ετρωγα μενουν 4 ωρες και παλι θα πειναω.

αυτο ειναι λαθος.

johnmaxprince
23-12-10, 23:04
δηλ. μπορω να φαω και 11 αρκει να ειναι 3 ωρες πριν τον υπνο?:unsure:

beefmeup
23-12-10, 23:11
οι καυσεις γινονται αλλιως σε ενα γυμναζομενο κ αλλιως σε ενα μη γυμναζομενο.

το ωραριο δεν εχει να κανει,αν τα γευματα σου δεν ξεφευγουν θερμιδικα,απο ενα λογικο πλαισιο.
το φαι πριν τον υπνο,δεν σημαινει λιπος απαραιτητα αν ειναι το καταληλο για εκεινη την ωρα..
ενας λογος σε σχεση με αυτο που ρωτας,γιατι δεν τρωμε πριν τον υπνο,ειναι γιατι αν φας,κ την πεσεις μαλλον καποιο μερος του φαγητου θα αποθηκευτει σαν λιπος.
αλλα..

ολες οι θερμιδες δεν ειναι ιδιες,οποτε ενα γιαουρτι 2%αργα το βραδυ,δεν νομιζω οτι θα σου βαλει λιπος,σε σχεση με κατι αλλο που μπορει να ετρωγες εκεινη την ωρα.

το σωμα εχει αυξημενες καυσεις οσο τρως..οσο δεν τρως,μειωνονται οι καυσεις που κανει.
αλλα κ παλι αυτο εχει διαφορα,αν γυμναζεσαι η οχι,στον ρυθμο που θα γινει,γιατι ενας γυμναζομενος κανει περισοτερες καυσεις.

johnmaxprince
23-12-10, 23:20
ok beefmeup αλλα αν ειναι να φας κορν φλεικς με γαλα τι γινεται?

sTeLaKoS
23-12-10, 23:23
Λίπος.

Προ ύπνου μπορείς να φας πρωτεΐνη και λίγο λίπος.
Ο υδατάνθρακας θα έλεγα πως απαγορεύεται.

beefmeup
23-12-10, 23:24
ok beefmeup αλλα αν ειναι να φας κορν φλεικς με γαλα τι γινεται?

αν εισαι υπερβαρος,η θες να χασεις δεν τα τρως..
αν εισαι σαν εμενα σε σωματοτυπο,που δεν βαζω λιπος ευκολα,τα τρως χωρις φοβο κ παθος.

+αυτο που εγραψε κ ο στελιος απο πανω.

johnmaxprince
23-12-10, 23:26
παντως για το unique hoodia τι εχετε ακουσει?

johnmaxprince
23-12-10, 23:30
δηλ. αν εκανα keto diet θα μπορουσα να τρωω μπριζολα ή μπιφτεκια,πριν τον υπνο ?

beefmeup
23-12-10, 23:31
δηλ. αν εκανα keto diet θα μπορουσα να τρωω μπριζολα ή μπιφτεκια,πριν τον υπνο ?

μαλλον σωλομο θα ετρωγες,με καμια χουφτα κασιους.

απλα,ξερεις τι γινεται τωρα??
μπορεις να κανεις οτι ερωτηση θες για τις απορειες που εχεις στα αναλογα θεματα,γιατι με τον τιτλο που εχεις δωσει στο θεμα ξεφευγουμε αν συζηταμε για πιθανες διατροφες κλπ..

TRIANTAFYLLOU
24-12-10, 00:26
Φιλε TRIANTAFYLLOU πολυ ωραιο το post και συμφωνω αλλα εγω τρωω μεχρι τις 7 και κοιμαμαι 2 οποτε λογικο ειναι να πειναω και πολυ μαλιστα.


πάντα για ότι συμβαίνει υπάρχει μια εξήγηση και εγω λέω δεν υπάρχουν προβλήματα αλλα μόνο λύσεις και αυτο που κάνεις δεν είναι σωστό

και τι ενοώ ενω προσπαθείς να μην τρώς αργά , αφήνεις πολλες ώρες χωρίς φαγητο και επόμενο είναι να πεινάς , ξεχνάς όμως κατι πολυ βασικό .
απο το τελευταίο γεύμα μέχρι την άλλη μερα που θα ξαναφάς περνάν πολλες ώρες αφήνοντας το σώμα χωρίς φαγητό , οπότε αυτο κάνει το σώμα να αμυνθεί και η άμυνα είναι σαν καλός νοικοκύρης που είναι ο οργανισμός να κρατάει ενέργεια στις αποθήκες που είναι οι λιποαποθήκες .
και θα πεί κάποιος και τι να κάνω αφού θέλω να χάσω , πολυ απλα 2 ώρες πρίν τον ύπνο κάνεις ενα μικρό γεύμα με λίγο πρωτείνη και ίνες , σαλάτα δηλαδή η καμια ομελέτα σε αντικολητικό και ούτε θα πεινάς συν ότι θα δώσεις και κάτι θρεπτικό στον οργανισμό και απο ψυχολογικης πλευράς δεν θα έχεις και γκρίνιες περι πείνας και τέτοια , γιατι να ξέρετε αν ξέρεις τοτε δεν πεινάς , η πείνα ήταν στην κατοχή ,οι σύγχρονοι ββερ δεν πεινάν , απλα τρώνε έξυπνα , γιατι ενα πιάτο φαγητό μπορεί να είναι με 200 θερμίδες η βόμβα θερμίδων με 500 , ανάλογα με τον τρόπο μαγειρέματος και με τι το συνδυαζουμε όσο για την επιθυμία που λέν πολλοι αφού υπάρχουν λύσεις να καλύπτουμε πχ τις ανάγκες μας για γλυκό τρώγοντας γλυκα χωρίς λιπαρα η λαιτ , η μέλι και όλα στο μυαλό είναι

και όπως είπα αν κάποιος είναι και μερακλής θα βρεί τρόπο να κάψει και καμια θερμίδα παραπάνω :P:P

beefmeup
24-12-10, 00:28
και όπως είπα αν κάποιος είναι και μερακλής θα βρεί τρόπο να κάψει και καμια θερμίδα παραπάνω :P:P

:clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
24-12-10, 00:31
επίσης όπως είπαν και τα παιδια ενα γιαουρτι είναι καλη επιλογή και 2 γιατι όχι και πολλες ακόμη λύσεις λίγο ψάρι η κρέας με σαλάτα και μην ακούσω γιαούρτι με 0 η 2% λιπαρα γιατι αυτα είναι χαζα σιγα να μην μας χαλάσει κατι τέτοιο και εκεί κολάει η λαικη παροιμία της κοντής *ωλής οι τρίχες της φταίν .

αν στην διάρκεια της μέρας κάνεις μια σωστη και ισοροπημένη διατροφη αυτα ούτε που θα αγγίξουν κάποιον

panakos
26-11-11, 18:28
καλησπερα παιδια!λοιπον εγω ειμαι 1.87 88 κιλα...πηγα σε διατροφολογο που λετε να μεβοηθησει να μειωσω το ποσοστο λιπους οσο γινεται...

και μου εδωσετην διατροφη που θα ποσταρω πιο κατω...

πειτε μου σας παρακαλω τι να προσθεσω γιατι ΠΕΙΝΑΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΣΑΒΒΑΤΟ



ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 1,5 %
3 λεπτές φέτες ψωμί
μαρμελάδα : 3 κουταλάκια του γλυκού (αφαιρούμε 3 φρούτα της ημέρας)




ΓΕΥΜΑ
Χοιρινή μπριζόλα ψητή (1 μέτρια) + πιλάφι (1,5 φλιτζ.)
σαλάτα μαρούλι (1 μπολ)
4 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα και το φαγητό




ΔΕΙΠΝΟ
Πιλάφι (1,5 φλιτζ. από το μεσημέρι) με 1 γιαούρτι 2%
3 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για το φαγητό




ΚΥΡΙΑΚΗ


ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 1,5 %
3 λεπτές φέτες ψωμί
μαρμελάδα : 3 κουταλάκια του γλυκού (αφαιρούμε 3 φρούτα της ημέρας)

ΓΕΥΜΑ
Ψάρι ψητό (1 μερίδα )
σαλάτα μαρούλι (1 μπολ)
4 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα και το φαγητό
1 λεπτή φέτα ψωμί

ΔΕΙΠΝΟ
2 τοστ το κάθε ένα με:
2 λεπτές φέτες ψωμί +1 ½ φέτα κασέρι light + ντομάτα


ΔΕΥΤΕΡΑ


ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 1,5 % + 1 φλιτζ. κορν φλέικς
+ 1 κουτ. της σούπας ξηρούς καρπούς
+ μέλι: 1 κουταλάκι του γλυκού (αφαιρούμε 1 φρούτο της ημέρας)

ΓΕΥΜΑ
Φασολάδα (1μερίδα)
σαλάτα παντζάρια (1,5 φλιτζ.)
1,5 σπιρτόκουτο τυρί φέτα
2 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα
1 λεπτή φέτα ψωμί

ΔΕΙΠΝΟ
Σαλάτα του σεφ :
2 αυγά βραστά
μαρούλι (1 μπολ) + ντομάτα (1,5 φλιτζ.) + αγγουράκι (ελεύθερο)
1 ½ 1 φέτα κασέρι light
2 κουταλάκια του γλυκού μαγιονέζα light ή ελαιόλαδο
1 λεπτή φέτα ψωμί

ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗ


ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 1,5 %
2 λεπτές φέτες ψωμί + 2 φέτες κασέρι light

ΓΕΥΜΑ
Κοτόπουλο λεμονάτο (1,5 μερίδα)
σαλάτα παντζάρια (1,5 φλιτζ.)
2 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα
1 λεπτή φέτα ψωμί

ΔΕΙΠΝΟ
Τραχανά (2 κουτ. της σούπας ωμό)
1,5 σπιρτόκουτο τυρί φέτα
3 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για το φαγητό
1 λεπτή φέτα ψωμί


ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ Ή ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΛΕΜΟΝΑΤΟ


ΥΛΙΚΑ (ΓΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ)

1 κιλό μοσχάρι κομμένο σε κύβους ή 1 κοτόπουλο σε μερίδες
3 λεμόνια
1 καρότο κομμένο σε ροδέλες
2 κρεμμύδια κομμένα
2 κουτ. της σούπας ελαιόλαδο
ρίγανη για το κρέας
δυόσμο για το κοτόπουλο


ΠΕΜΠΤΗ

ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 1,5 % + 1 φλιτζ. κορν φλέικς
+ 1 κουτ. της σούπας ξηρούς καρπούς
+ μέλι: 1 κουταλάκι του γλυκού (αφαιρούμε 1 φρούτο της ημέρας)

ΓΕΥΜΑ
Μακαρόνια με κιμά :
μακαρόνια (2,5 φλιτζ. μαγειρεμένα)
κιμά (4 -5 κουτ. της σούπας)
σαλάτα ντομάτα (1,5 φλιτζ.) + αγγουράκι (ελεύθερο)
4 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα και το φαγητό

ΔΕΙΠΝΟ
Μακαρόνια με κιμά :
μακαρόνια (1,5 φλιτζ. μαγειρεμένα)
κιμά (3 κουτ. της σούπας)
σαλάτα μαρούλι (1 μπολ)
4 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα και το φαγητό


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ


ΠΡΩΙΝΟ
1 ποτήρι γάλα 1,5 %
3 λεπτές φέτες ψωμί
μαρμελάδα : 3 κουταλάκια του γλυκού (αφαιρούμε 3 φρούτα της ημέρας)


ΓΕΥΜΑ
Ομελέτα με μανιτάρια (1 μερίδα)
σαλάτα ντομάτα (1,5 φλιτζ.) + αγγουράκι (ελεύθερο)
2 κουταλάκια του γλυκού ελαιόλαδο για τη σαλάτα
1 λεπτή φέτα ψωμί


ΔΕΙΠΝΟ
2 Τοστ το κάθε ένα με:
2 λεπτές φέτες ψωμί +1 ½ φέτα κασέρι light +ντομάτα

DimitrisT
26-11-11, 19:06
Λογικο μου φαινεται να πεινας..
Γυμναζεσαι κιολας παραλληλα με αυτο το προγραμμα διατροφης;
Οι ημερησιες θερμιδες μου φαινονται πολυ λιγες..
Μπορεις να βαλεις : βρωμη, αυγα, κοτατζ, κοτοπουλο, γαλοπουλα αλλα πρεπει να υπολογιζεις θερμιδες.

thegravijia
26-11-11, 19:08
ρε paanako εχεις καμια 100ποστ -εισαι καμποσους μηνες στο φορουμ
το χεις διαβασεις καθολου ??
εσυ πως την βλεπεις την διατροφη που σου εδωσε ?
πιστευεις με μαρμελαδες θα χασεις λιπος??

panakos
26-11-11, 19:12
ρε φιλε εγω το ξερω οτι με μαρμελαδες δεν χανεις λιπος και δεν τρωω μαρμελαδες...

εγω σε ρωτησα τι μπορειτε να προτεινετε να γινει καλυτερη....αμα δεν μπορεις να προτεινεις κατι τοτε μην σχολιαζεις με ειρωνια!

panakos
26-11-11, 19:14
Λογικο μου φαινεται να πεινας..
Γυμναζεσαι κιολας παραλληλα με αυτο το προγραμμα διατροφης;
Οι ημερησιες θερμιδες μου φαινονται πολυ λιγες..
Μπορεις να βαλεις : βρωμη, αυγα, κοτατζ, κοτοπουλο, γαλοπουλα αλλα πρεπει να υπολογιζεις θερμιδες.

ναι φιλε μου γυμναζομαι 4 φορες την εβδομαδα βαρη.αυτον τον καιρο κανω δυσετ σε προπονηση..

αεροβιο 2 φορε την εβδομαδα 20 λεπτα ποδηλατο και καθε παρασκευη βραδακι ποδοσφαιρο με φιλους καμια 90 λεπτα περιπου

exkaliber
26-11-11, 19:23
εγω σε ρωτησα τι μπορειτε να προτεινετε να γινει καλυτερη....

κοψε τις μαρμελαδες :thumbup::thumbup::thumbup:

panakos
26-11-11, 19:29
ναι δεν τρωω μαρμελαδα το πρωι...ας γραφει....... αλλα το προβλημα ειναι οτι χανω την ενεργεια μου, την δυναμη μου...

Goofonly
26-11-11, 19:32
ναι δεν τρωω μαρμελαδα το πρωι...ας γραφει....... αλλα το προβλημα ειναι οτι χανω την ενεργεια μου, την δυναμη μου...

Περισσότερα γεύματα και πιο ποιοτικά... ψωμιά, μαρμελάδες κτλ κομμένα, διάβασε τα άρθρα διατροφής, δεν μπορεί να τα έχεις διαβάσει και έχεις τέτοιο διατροφικό πλάνο. Ζητάς να σου πούμε πως γίνεται καλύτερη αλλά ουσιαστικά πρέπει να σου πούμε μία διατροφή...

Xxlakis
26-11-11, 19:33
Καλα εσεις στις μαρμελαδες κολησατε?Αφου τις τρωει πρωι αντι για φρουτο κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει θεμα.Δηλαδη το μελι ειναι καλυτερο?Απλα να ρωτησω το παλικαρι μερικα πραγματα.Λες οτι πεινας.Η πεινα σε πιανει αναμεσα στα γευματα η απλα τα γευματα δεν σου φτανουνε και μολις φας νοιωθεις πως θες και αλλο?

panakos
26-11-11, 19:35
Καλα εσεις στις μαρμελαδες κολησατε?Αφου τις τρωει πρωι αντι για φρουτο κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει θεμα.Δηλαδη το μελι ειναι καλυτερο?Απλα να ρωτησω το παλικαρι μερικα πραγματα.Λες οτι πεινας.Η πεινα σε πιανει αναμεσα στα γευματα η απλα τα γευματα δεν σου φτανουνε και μολις φας νοιωθεις πως θες και αλλο?

στο ενδιαμεσοφιλε μου με πιανει...εταξει την παλευω με κανενα τσαι και τετοια αλλα και παλι το βραδυ βραδυ η κοιλια μου παει να σπασει

thegravijia
26-11-11, 19:36
ας πουμε 5 γευματα
1ο πρωι 3 ολοκληρα αυγα + βρωμη

2ο κοτοσαλατα +ελαιολαδο +ω3

3ο το ιδιο

μετα την προπονηση αμα περνεις συμπλρωμα οκ
αλλιως ρυζι με κοτοπουλο η ψαρια κτλ +ελαιολαδο

πριν υπνο 2γιαουρτια _ξηρους καρπους +ω3

καθε 3 μερες ανεβαζεις υδατανθρακες για μια μερα
ενα παραδειγμα διατροφης

panakos
26-11-11, 19:36
Περισσότερα γεύματα και πιο ποιοτικά... ψωμιά, μαρμελάδες κτλ κομμένα, διάβασε τα άρθρα διατροφής, δεν μπορεί να τα έχεις διαβάσει και έχεις τέτοιο διατροφικό πλάνο. Ζητάς να σου πούμε πως γίνεται καλύτερη αλλά ουσιαστικά πρέπει να σου πούμε μία διατροφή...

φιλε αυτην διατροφη δεν την εβγαλα εγω!τογραφω πανω μου την εδωσε ο διατροφολογος που υποτιθεται αυτο σπουδασε...

beefmeup
26-11-11, 19:40
ελπιζω να μην πληρωσες πολλα για αυτο που σπουδασε ο αλλος..:turtle:
θερμιδες,μακρος εχεις υπολογισει?

panakos
26-11-11, 19:42
μακρος φιλε μου εννοεις διαρκεια?μου ειπε για 5 βδομαδες περιπου αν εννοεις αυτο...

beefmeup
26-11-11, 19:45
εννοω μακροσυστατικα..πρωτεινες κλπ..τις ποσοτητες..
κ ποσες θερμιδες αναμερα σου βγαινουν?

panakos
26-11-11, 19:47
φιλε μου ετσι οπως τις υπολγιζω εγω ζητημα να βγαινουν 1500 αυτες οι θερμιδες....

beefmeup
26-11-11, 19:50
για γυναικα καλες ειναι..

φιλε εισαι 1.87 κ 88 κιλα...με αυτη την διατροφη δεν πας πουθενα.

panakos
26-11-11, 19:53
για γυναικα καλες ειναι..

φιλε εισαι 1.87 κ 88 κιλα...με αυτη την διατροφη δεν πας πουθενα.

φιλε μου εγω ξερεις τι φοβαμαι?οτι θα χασω ολη την μθικοτητα που εκανα τοσο καιρο....εγω στο πλανο που ειχα ηταν να χανω περιπου 1,5 κιλα το μηνα αλλα χωρις να διωχνω μαζα...με αυτην την διατροφη πιστευω οτι θα χασω την μιση μαζα...

beefmeup
26-11-11, 19:54
καλα πιστευεις..
νταξ οχι ισως σε τοσο τραγικο βαθμο,αλλα θα μαζεψεις λιγο μαλλον.
δες τι σου απαντησαν τα παιδια απο πανω,κ ριξε παλι μια ματια στα αρθρα για διατροφη.

panakos
26-11-11, 19:56
φιλε μου να σε ρωτησω και κατι αλλο?την αλλη βδομαδα ξανα παω για λιπομετρηση....
να πω ρε φιλε στον γιατρο οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω με αυτην την διατροφη να μου βαλει κι αλλη πρωτεινη, γιατι τοσο καιρο προσπαθησα παρα πολυ να βαλω ομοιομορφη μαζα πανω μου...

Giannistzn
26-11-11, 19:56
φιλε μου να σε ρωτησω και κατι αλλο?την αλλη βδομαδα ξανα παω για λιπομετρηση....
να πω ρε φιλε στον γιατρο οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω με αυτην την διατροφη να μου βαλει κι αλλη πρωτεινη, γιατι τοσο καιρο προσπαθησα παρα πολυ να βαλω ομοιομορφη μαζα πανω μου...

1ον μην ξαναπας σε αυτον το διατροφολογο
2ον ριξε μια ματια σε μερικα αρθρα που υπαρχουν στο φορουμ (πραγμα που τοσο καιρο επρεπε να εχεις ηδη κανει και να ξερεις οτι αυτα που σου προτεινει ειναι απαραδεκτα)

Και φτιαξε μια διατροφη στα μετρα σου. 300-400 θερμιδες κατω απο αυτες που εχεις για συντηρηση για αρχη ειναι μια χαρα.

panakos
26-11-11, 19:58
1ον μην ξαναπας σε αυτον το διατροφολογο
2ον ριξε μια ματια σε μερικα αρθρα που υπαρχουν στο φορουμ (πραγμα που τοσο καιρο επρεπε να εχεις ηδη κανει και να ξερεις οτι αυτα που σου προτεινει ειναι απαραδεκτα)

Και φτιαξε μια διατροφη στα μετρα σου. 300-400 θερμιδες κατω απο αυτες που εχεις για συντηρηση για αρχη ειναι μια χαρα.

400 θερμιδες σκεφοτμουν και εγω...μαλλον θα την κλασω δεν ξαναπαω...:thumbup:

Giannistzn
26-11-11, 20:01
Το θεμα για να χασεις (σωστα) ειναι η γυμναστικη και το αεροβιο. Απο τι στιγμη που θα εισαι εστω και λιγο υποθερμιδικα και κανεις καλη προπονηση και αεροβιο, θα χασεις μια χαρα μην αγχωνεσαι.

Και αν δεις οτι κολας κοβεις αλλες 200-300 σιγα σιγα. Φροντισε να εχεις αρκετη πρωτεΐνη και μετριο υδ/κα και λιπαρα

tolis93
26-11-11, 20:04
μεγαλε καντου κ μια μυνηση γιατι σταντε δν εχει τελειωσει διατροφολογια αυτο το ορνιο σορυ κιολας.θα κανεις το μεταβολισμο σ να παει σα σαλιγκαρι κ θα χασεις κ μυικη μαζα με αυτη τη διατροφη.διαβασε τα αναλογα αρθρα στο φορουμ.μετα βρες ενα προγραμματακι η εναν αλγοριθμο π σ δινει στο περιπου ποσες καις η ακομα καλυτερα αν εχεις κ το χρονο κ την ορεξη βαλε κατω τι τρως κ ποσο κινεισαι κ τι καις γενικοτερα. το bmi bmr κτλπ θα τα βρεις αναγκαστικα μεσω τυπων. κ μετα φτιαξε μια ωραιοτατη διατροφουλα 200-300 θερμιδουλες κατω απο αυτες π θελεις για συντηρηση με αρκετη πρωτεινουλα μετρια προς αρκετα λιπαρα καλα παντα κ υδατανθρακα γυρω απο τη προπονηση. κατα τη γνωμη μ αυτα.κ ετσι θα σαι τζετ

panakos
26-11-11, 20:07
εχω σκοπο μετα τα χριστουγεννα να κανω ποδηλατο 50 λεπτα την μερα με ρυθμο γυρω στο 110...οποτεαπο το αεροβιο πιστευω ειμαι κομπλε...τωρα λογικα πεταω την μαρμελαδα απο το πρωινο και βαζω 1 σκοθπ πρωτεινη και αντι για ψυμι 50 γρ βρωμη...

βραδυ οι@@@ του τυπου ρυζι και μακαρονι απλα δεν υπαρχουν...1 γιαουρτακι σαλατα πολυχρωμη(καροτα λαχανα μαρουλια κτλ...)1 σκουπ πρωτεινης και πιστευω ειμαι κομπλε...

μεσημερακι θα αφησω αυτα που μου χει χωρις τοσο ελλαιολαδο γιατι αν παρατηρησετε ειναι αρκτα πολυ...

ενδιαμεσα φρουτακια,γαλατακι...

Giannistzn
26-11-11, 20:12
4 κ.γ. λαδι δεν ειναι πολυ. 2 της σουπας ειναι. Εγω θα το αφηνα ως εχει.

Ρυζι πατατες μακαρονια το βραδυ δεν νομιζω οτι επηρεαζουν εφοσον δεν ξεπερνας τον ημερησιο αριθμο θερμιδων που πρεπει να παιρνεις

tolis93
26-11-11, 20:15
εχω σκοπο μετα τα χριστουγεννα να κανω ποδηλατο 50 λεπτα την μερα με ρυθμο γυρω στο 110...οποτεαπο το αεροβιο πιστευω ειμαι κομπλε...τωρα λογικα πεταω την μαρμελαδα απο το πρωινο και βαζω 1 σκοθπ πρωτεινη και αντι για ψυμι 50 γρ βρωμη...

βραδυ οι@@@ του τυπου ρυζι και μακαρονι απλα δεν υπαρχουν...1 γιαουρτακι σαλατα πολυχρωμη(καροτα λαχανα μαρουλια κτλ...)1 σκουπ πρωτεινης και πιστευω ειμαι κομπλε...

μεσημερακι θα αφησω αυτα που μου χει χωρις τοσο ελλαιολαδο γιατι αν παρατηρησετε ειναι αρκτα πολυ...

ενδιαμεσα φρουτακια,γαλατακι...

βραδυ μπορεις να τρως κ κοτοπουλο αντι για πρωτεινη με σαλατα παλι.δοκιμασε κ τπτ μπροκολα κουνουπιδια π φουσκωνουν κιολας. ενδιαμεσα βαζεις κ κανα ξηροκαρπι κ κανα γιαουρτι. ρε μη κολωνεις βασικα γτ ειναι 1500 θερμιδες διατροφη.ακομα κ εγω π ειχα ριηει τν μεταβολισμο μ κ χλαπακιαζα κ ενδιαμεσα εκτος προγραμματος παλι γραμμαριο δε πηρα.τρωγε εκει κ κοιτα να κρατας το μεταβολισμο σ ψιλα κ μη φοβασαι.απλα τρωγε σωστα κ ενα 200αρι εως 400αρι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης αυτο ειναι ολο.μεχρι τα χριστουγεννα ομως απο αεροβιο???

panakos
26-11-11, 20:20
μεχρι τα χριστουγεννα ομως απο αεροβιο???

φιλε μου κανω 2 φορες τη εβδομαδα ποδηλατο 20 λεπτα και καθε παρασκευη μπαλιτσα 90 λεπτα!

tolis93
26-11-11, 20:39
φιλε μου κανω 2 φορες τη εβδομαδα ποδηλατο 20 λεπτα και καθε παρασκευη μπαλιτσα 90 λεπτα!

νταξει εισαι ωραιος. αν μπορεις παντως καμια μερα τη βδομαδα το πρωι πηγαινε καμια γυροβολια με τα ποδαρακια ετσι απλο περπατημα κανα 30λεπτο με αδειο στομαχι.θα σε βοηθησει κ αυτο σιγουρα.το εκανα εγω.αν μενεις προς βορεια προαστεια μερια παμε κ παρεα:green: δε ξερω αν σε βολευει παντως κ το σκοινακι ειναι μια πολυ καλη απλη κ ευκολη λυση γιατι το κουβαλας κ παντου κ κανεις κ σπιτι σ ανετα.αλλα οκ ποδηλατακι ειναι μαστ

panakos
26-11-11, 20:43
σε ευχαριστω φιλε αλλα μενω θεσσαλονικη...παντα πρωι πηγαινω γυμναστηριο και κανω αεροβιο....:thumbup::thumbup:

DimitrisT
27-11-11, 12:41
ναι φιλε μου γυμναζομαι 4 φορες την εβδομαδα βαρη.αυτον τον καιρο κανω δυσετ σε προπονηση..

αεροβιο 2 φορε την εβδομαδα 20 λεπτα ποδηλατο και καθε παρασκευη βραδακι ποδοσφαιρο με φιλους καμια 90 λεπτα περιπου

Απο τη στιγμη που εισαι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης θα χασεις βαρος και ας τρως μαρμελαδες.
Στην προκειμενη περιπτωση βεβαια εισαι πολυ κατω απο αυτες, για τα χαρακτηριστικα σου οι θερμιδες συντηρησης σου πρεπει να ειναι πανω απο 2500.
Πρεπει να τη φτιαξεις λιγακι, γνωμη μου να αφησεις τις μαρμελαδες (ζαχαρη χωρις λογο), διαβασε λιγο το φορουμ και φτιαξε μια αναλογη με οσο το δυνατον καθαροτερα πραγματα.
Νομιζω οτι αρχικα στις 2500 θερμιδες θα ειναι καλα. Τις μειωνεις σταδιακα μετα οταν κολλας.

vaggan
27-11-11, 13:18
με αυτη τη διατροφη θα χασεις λιπος αλλα θα χασεις και μυες.πολυ ακυρη διατροφη.

lila_1
27-11-11, 13:22
Αυτές οι θερμίδες είναι γυναικείες...Αυξάνεις οπωσδήποτε θερμίδες ειδικά αν γυμνάζεσαι (δεν διάβασα τα προηγούμενα), βάζεις περισσότερα γεύματα μέσα στη μέρα, αυξάνεις καθαρές πρωτείνες (χωρίς πολύ λίπος), κάτι μαρμελάδες, σάλτσες και τέτοια που είδα τα πετάς, βάζεις πιο ποιοτικούς υ/κες...
Αυτά απο μένα.... και τα φιλιά μου στη διατροφολόγο απο το ιεκ κομμωτικής

panakos
27-11-11, 19:31
Αυτές οι θερμίδες είναι γυναικείες...Αυξάνεις οπωσδήποτε θερμίδες ειδικά αν γυμνάζεσαι (δεν διάβασα τα προηγούμενα), βάζεις περισσότερα γεύματα μέσα στη μέρα, αυξάνεις καθαρές πρωτείνες (χωρίς πολύ λίπος), κάτι μαρμελάδες, σάλτσες και τέτοια που είδα τα πετάς, βάζεις πιο ποιοτικούς υ/κες...
Αυτά απο μένα.... και τα φιλιά μου στη διατροφολόγο απο το ιεκ κομμωτικής

εχω σκεφτεικαι το αλλο!!!οτι μπορει να μην εχει πτυχιο ελλαδα ειμαστε οτι δηλωσει ο καυενας ειναι....εγω δηλωνω πρωθυπουργοε οποτε απο δω και περα θα με φωναζετε πρωθυπουργο!:turtle:

αααα ξεχασα......λεφτα υπαρχουν!!!:P:P:P

thegravijia
27-11-11, 21:01
εχω σκεφτεικαι το αλλο!!!οτι μπορει να μην εχει πτυχιο ελλαδα ειμαστε οτι δηλωσει ο καυενας ειναι....εγω δηλωνω πρωθυπουργοε οποτε απο δω και περα θα με φωναζετε πρωθυπουργο!:turtle:

αααα ξεχασα......λεφτα υπαρχουν!!!:P:P:P

πρωθυπουργαρα μου (απο αυτον που χουμε τωρα του φουστη καλυτερος θα σαι:green:) νομιζω μπορεις να το ζητησεις να το δεις το πτυχιο !
αποδειξη σου εκοψε ??

αλλα λογικα πρεπει να εχει πτυχιο καθως οποιο ατομο παει σε διατροφολογο κ ποσταρει την διατροφη που του εδωσε ,,πανω κατω ολες ιδιες ειναι ..εκτος κ αν ολοι πηγαν στο ιδιο τει κομμωτικης :P

tolis93
27-11-11, 21:08
πρωθυπουργαρα μου (απο αυτον που χουμε τωρα του φουστη καλυτερος θα σαι:green:) νομιζω μπορεις να το ζητησεις να το δεις το πτυχιο !
αποδειξη σου εκοψε ??

αλλα λογικα πρεπει να εχει πτυχιο καθως οποιο ατομο παει σε διατροφολογο κ ποσταρει την διατροφη που του εδωσε ,,πανω κατω ολες ιδιες ειναι ..εκτος κ αν ολοι πηγαν στο ιδιο τει κομμωτικης :P

παντως ολα τα λεφτα ειναι οταν τους δινεις τη διατροφη σου και τους βγαινουν τα ματια κ σ λενε καλε ποσο τρως π τα πας αυτα θα παθεις τπτ κτλπ.κ οταν τους αναλυεις οτι ειναι τοσες θερμιδες τοση πρωτεινη τοσοι υδατανθρακες τοσα λιπαρα κ συμφωνα με τον ταδε τυπο κ τις ημερισιες αναγκες σου χρειαζεσαι αυτο το πλανο σε κοιτανε σαν τον πατρικ αστερη οταν του εχει πεθανει ο εγκεφαλος

panakos
27-11-11, 22:06
χαχαχα!!αυτο μου ειπε και εμενα...λεω ενταξει αντι για μαρμελαδα θα πινω 30 γρ πτωτεινη ιδιες θερμιδες εχουν και φυσικα ειναι και για πρωινο μετο γαλατακι οτι πρεπει!!

μου λεει...οχι πρωτεινη εχει πολλες θερμιδες...
115 της απανταω γιατι δεν την παλεψα αλλο....:green::green:

tolis93
27-11-11, 22:57
χαχαχα!!αυτο μου ειπε και εμενα...λεω ενταξει αντι για μαρμελαδα θα πινω 30 γρ πτωτεινη ιδιες θερμιδες εχουν και φυσικα ειναι και για πρωινο μετο γαλατακι οτι πρεπει!!

μου λεει...οχι πρωτεινη εχει πολλες θερμιδες...
115 της απανταω γιατι δεν την παλεψα αλλο....:green::green:

κοιτα πες της το ηρεμα ομως.πολυ ηρεμα. υδατανθρακες και πρωτεινες εχουν τις ιδιες θερμιδες.αλλα ηρεμα οκ? 30 γρ υδατανθρακας ιδιες θερμιδες με 30 γρ πρωτεινη. σε παρακαλω παρα πολυ ηρεμα.τα λιπαρα μη τα αναφερεις καθολου μωλις ακουσει οτι εχουν 9 θερμιδες ανα γραμμαριο θα αυτοκτονησει κ μετα θα σε κατηγορουν για δολοφονια

kostasc
29-11-11, 06:25
πραγματι απαραδεκτο!δεν σου εχει τιποτα που να περιεχει πρωτεινη το πρωι,μονο ενα ποτηρι γαλα.μαγκα μου διαβασε οσο μπορεις.θα μαθεις πολλα απο εδω μεσα και απο αλλα site περι του αθληματος.δεν χεις αναγκη κανεναν να πληρωσεις.εδω υπαρχουν εμπειρα ατομα που δεν εχουμε βγαλει καποια σχολη διατροφολογιας αλλα επειδη στηριζομαστε πολυ στη διατροφη μας το εχουμε κανει τροπο ζωης και ειναι ολα πρακτικα και δοκιμασμενα αυτα που θα διαβασεις.μπορεις λοιπον να ανοιξεις ενα θεμα που θα περιγραψεις την παρουσα κατασταση σου(κιλα υψος ηλικια χρονος που διαθετεις για προπονηση φαγητα που δεν σου αρεσουν κτλ..).τους στοχους σου και σιγα σιγα ολο και καποιες πολυτιμες συμβουλες θα παιρνεις ΔΩΡΕΑΝ και με πολλη ευχαριστηση απο τον καθενα μας.και υπομονη.η θα μπορουσες να ζητησεις προτασεις για καποιο σωστο διατροφολογ( που καποιος θα ηξερε να σου προτεινει να σαι σιγουρος).μην αρχισω τις παροιμιες τυπου 'αγαθα κοποις κτωνται' και τετοια.τα ευκολως εννοουμενα παραλειπωνται.

ka2sel
02-12-11, 07:12
φιλε panakos απο οτι βλεπω καλυτερα θα ηταν να αφιερωσεις 2-3 ωρες και να διαβασεις μερικα πραγματα στο φορουμ (τζαμπα) παρα να πληρωνεις εναν wanna be διατροφολογο....το θεμα διατροφολογος και χτισιμο σωματος,τουλαχιστον στην ελλαδα, ειναι πονεμενο....το ειχα ψαξει και εγω...με σκοπο να βρω κατι πιο σιγουρο και αποτελεσματικο ...αλλα τελικα @@...κατσε ενημερωσου διαβασε και θα βρεις οτι σου αρμοζει...

Xefteris
10-03-12, 12:03
Γενικά τις μέρες που δεν έχω προπόνηση με πιάνει συνήθως μια τρελή πείνα κατά τις 17.00 και πέφτω στην εξής παγίδα.
Λέω, ας φάω ένα τοστάκι ολικής να μου φύγει αλλά με το που το τρώω αυτή γιγαντώνεται περισσότερο και τρώω και δεύτερο και καταρέουν όλα μετά και τρώω τον κόσμο ολόκληρο.

Τις μέρες που έχω προπόνηση είμαι μιά χαρά.
Τι μπορώ εκείνη την ώρα να κάνω για να ξεπεράσω αυτό το δύσκολο εμπόδιο. Το θέμα είναι ότι όσο τρώω κάτι για να ηρεμήσω τόσο η πείνα γίνεται ανεξέλεγκτη με αποτέλεσμα να τα κάνω θάλασσα στο τέλος και να μετανιώνω και να λέω:
Ααααα πάλι παρασυρθηκες, ήταν η τελευταία φορά, αλλά πουυυυυυυυυυυυυυυυυυ.

tolis93
10-03-12, 12:10
βαλε κατω ενα κεφαλι λαχανο.πιασε το ξυδι και τη παπρικα και αλλαξε του τον αδοξαστο.φαε ολο το κεφαλι.τι διαολο πιες κ 2 λιτρα νερο θα σ φυγει:green:

sTeLaKoS
10-03-12, 12:10
Την υπόλοιπη μέρα τι τρως, έχει μεγάλη σημασία. Γράψε το πλάνο όλης της μέρας αναλυτικά για να δούμε αν φταίει κάτι.

Xefteris
10-03-12, 12:13
βαλε κατω ενα κεφαλι λαχανο.πιασε το ξυδι και τη παπρικα και αλλαξε του τον αδοξαστο.φαε ολο το κεφαλι.τι διαολο πιες κ 2 λιτρα νερο θα σ φυγει:green:

Χαχα ΟΚ κατι πιο πρακτικό μωρε.

Xefteris
10-03-12, 12:17
Την υπόλοιπη μέρα τι τρως, έχει μεγάλη σημασία. Γράψε το πλάνο όλης της μέρας αναλυτικά για να δούμε αν φταίει κάτι.

Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα

Σνακ 11.00: Μπανάνα ή μηλαράκι ή Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Μεσημέρ 2.30: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής

Σνακ 17.00: Μπανάνα ή μήλο

Βράδυ 20.00: Γιαούρτι 2%+μηλαρακι

Πριν από ύπνο κανα φρουτακι


Πάνω κάτω αυτά, τώρα το πρόβλημα είναι τις μέρες που δεν έχω προπόνηση, η γυμναστική σαν να μου καταλαγιαζει την όρεξη.

rey1989
10-03-12, 12:18
σε αυτό που είπε ο tolis93 θα συμφωνήσω !! Οταν δεν είμαι σε κέτο τρώω αρκετά μεγάλες ποσότητες πρασινάδας με πάπρικα και εκτός οτι με χορταίνει μου έχουν γίνει και εθισμός! :toast:
μάπα/μαρούλι/μπρόκολο/κουνουπίδι οτι θες απο αυτά.

σκέτα δεν τα έτρωγα σε ποσότητες με τίποτα , αλλα ανακατεμένα με την κότα πχ και λίγο κρεμμύδι ψιλοκομμένο και πολυ πάπρικα καυτερή/γλυκιά γίνετε μπόμπα!:toast:


Την υπόλοιπη μέρα τι τρως, έχει μεγάλη σημασία. Γράψε το πλάνο όλης της μέρας αναλυτικά για να δούμε αν φταίει κάτι.

και σε αυτό θα συμφωνήσω γιατι η πείνα ειναι μια ένδειξη πως δεν τρέφεσαι σωστά/αρκετά και το σώμα σου ζητάει κ άλλο.

edit : τώρα είδα το τελευταίο σου μήνυμα .. μακροσυστατικα μετράς? ποίος είναι ο στόχος σου με αυτή την διατροφή ?

tasos2
10-03-12, 12:22
Δε διαβασα την ερωτηση μονο τον τιτλο. Παρολαυτα ειμαι καθετος, δεν πρεπει να καταπολεμαει κανεις την πεινα. Οταν πεινας πρεπει να φας σε ειδοποιει ο οργανισμος σου. Εκτος αν εννοεις λαιμαργια που ειναι αλλο πραγμα

Xefteris
10-03-12, 12:27
σε αυτό που είπε ο tolis93 θα συμφωνήσω !! Οταν δεν είμαι σε κέτο τρώω αρκετά μεγάλες ποσότητες πρασινάδας με πάπρικα και εκτός οτι με χορταίνει μου έχουν γίνει και εθισμός! :toast:
μάπα/μαρούλι/μπρόκολο/κουνουπίδι οτι θες απο αυτά.

σκέτα δεν τα έτρωγα σε ποσότητες με τίποτα , αλλα ανακατεμένα με την κότα πχ και λίγο κρεμμύδι ψιλοκομμένο και πολυ πάπρικα καυτερή/γλυκιά γίνετε μπόμπα!:toast:



και σε αυτό θα συμφωνήσω γιατι η πείνα ειναι μια ένδειξη πως δεν τρέφεσαι σωστά/αρκετά και το σώμα σου ζητάει κ άλλο.

edit : τώρα είδα το τελευταίο σου μήνυμα .. μακροσυστατικα μετράς? ποίος είναι ο στόχος σου με αυτή την διατροφή ?

Προσπαθω να χάσω βάρος βασικά, όχι δεν μετράω μακροσυστατικά.

Xefteris
10-03-12, 12:28
Δε διαβασα την ερωτηση μονο τον τιτλο. Παρολαυτα ειμαι καθετος, δεν πρεπει να καταπολεμαει κανεις την πεινα. Οταν πεινας πρεπει να φας σε ειδοποιει ο οργανισμος σου. Εκτος αν εννοεις λαιμαργια που ειναι αλλο πραγμα
Ε λαιμαργια θα το έλεγα κομψα, ρε λυσσάω μιλάμε, και όσο τρώω λυσσάω πιο πολύ. Χαχαχα.
Μιλάμε δαγκώνω τα κάγκελα.:green:

ares
10-03-12, 12:39
Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα

Σνακ 11.00: Μπανάνα ή μηλαράκι ή Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Μεσημέρ 2.30: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής

Σνακ 17.00: Μπανάνα ή μήλο

Βράδυ 20.00: Γιαούρτι 2%+μηλαρακι

Πριν από ύπνο κανα φρουτακι


Πάνω κάτω αυτά, τώρα το πρόβλημα είναι τις μέρες που δεν έχω προπόνηση, η γυμναστική σαν να μου καταλαγιαζει την όρεξη.

Γεια κ απο εμενα. Κατα τη γνωμη μου, το πρωινο δεν ειναι καλο κ γενικα υπαρχει λιγο φαγητο μεχρι τις 17.00, γιαυτο ερχεται η πεινα τοτε. Πρωινο χρειαζεται κατι παραπανω, λιγο κουακερ, αρκετα ασπραδια αυγων ισως κ κανενα ολοκληρο. Το φρουτο θα το εβαζα στο πρωινο μου.
Το σνακ ειναι επισης ελλιπες, στο τοστ ας εμπαινε κ γαλοπουλα,καμια χουφτα αμυγδαλα επισης.
17.00 το φρουτο καλυτερα να μην υπηρχε κ στη θεση του ενας τονος με αρκετο μαρουλι κ λιγο ελαιολαδο θα ηταν κομπλε.

Αυτο που ειπε ο Τασος ειναι σωστο, οταν πειναμε τρωμε. Το θεμα ειναι τι τρωμε κ αναλογα με την ωρα της ημερας. Γενικα για να μην εχω αυτο το αισθημα πεινας απογευματιατικο, εγω βαζω καλα γευματα μεχρι κ το μεσημεριανο/μεταπροπονητικο μου. Πρωινο κ μεσημεριανο δλδ εχω δυνατες ποσοτητες με τις σωστες τροφες και το αισθημα πεινας αργοτερα μειωνεται πολυ.

ΕDIT: Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Δινουμε στο σωμα αρκετα κ μικρα αλλα περιεκτικα γευματα κ ουσιαστικα δεν αφηνουμε τον οργανισμο αδειο => δεν πλακωνομαστε σε ενα γευμα

tolis93
10-03-12, 12:43
και γενικα τη διατροφη οπως τη βλεπω....αν και αν θυμαμαι καλα ειχαμε μιλησει για διορθωσεις αλλα οκ.
λογικο να πεινας.λογικοτατο θα λεγα...

Xefteris
10-03-12, 12:45
Τελικά μάλλον θα ενισχύσω το 17.00, ίσως εκεί είναι η αιτία του προβλήματος.
edit: Καμια πρόταση για εναλακτικά γεύματα εκτός του τόνου για τις 17.00?

DimitrisT
10-03-12, 13:02
Γενικά τις μέρες που δεν έχω προπόνηση
Τι μπορώ εκείνη την ώρα να κάνω για να ξεπεράσω αυτό το δύσκολο εμπόδιο.
Μπορεις απλα να πιεις λιγο καφε, η καφεινη μειωνει το αισθημα της πεινας.

thegravijia
10-03-12, 13:16
Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα

Σνακ 11.00: Μπανάνα ή μηλαράκι ή Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Μεσημέρ 2.30: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής

Σνακ 17.00: Μπανάνα ή μήλο

Βράδυ 20.00: Γιαούρτι 2%+μηλαρακι

Πριν από ύπνο κανα φρουτακι


Πάνω κάτω αυτά, τώρα το πρόβλημα είναι τις μέρες που δεν έχω προπόνηση, η γυμναστική σαν να μου καταλαγιαζει την όρεξη.

etσι οπως τρως απλα πετσι κ κοκαλο θα μεινεις...+οτι θα χασεις ολη την μαζα σου
βγαλε μια σωστη διατροφη κ δεν θα πεινας κ λιπος θα χανεις

Xefteris
10-03-12, 13:16
Μπορεις απλα να πιεις λιγο καφε, η καφεινη μειωνει το αισθημα της πεινας.

Χμμ, θα το δοκιμάσω.

Mpozos
10-03-12, 13:57
Γενικά τις μέρες που δεν έχω προπόνηση με πιάνει συνήθως μια τρελή πείνα κατά τις 17.00 και πέφτω στην εξής παγίδα.
Λέω, ας φάω ένα τοστάκι ολικής να μου φύγει αλλά με το που το τρώω αυτή γιγαντώνεται περισσότερο και τρώω και δεύτερο και καταρέουν όλα μετά και τρώω τον κόσμο ολόκληρο.

Τις μέρες που έχω προπόνηση είμαι μιά χαρά.
Τι μπορώ εκείνη την ώρα να κάνω για να ξεπεράσω αυτό το δύσκολο εμπόδιο. Το θέμα είναι ότι όσο τρώω κάτι για να ηρεμήσω τόσο η πείνα γίνεται ανεξέλεγκτη με αποτέλεσμα να τα κάνω θάλασσα στο τέλος και να μετανιώνω και να λέω:
Ααααα πάλι παρασυρθηκες, ήταν η τελευταία φορά, αλλά πουυυυυυυυυυυυυυυυυυ.

Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω φίλε μου κανω διατροφη με 1200-1450 θερμίδες και τις μερες που δεν εχω προπονηση (κυριακη δηλαδή) με ποιάνει τρελή πίνα μετα το σνακ απτο μεσημεριανό μου, εγω τροω ενα ξινομηλο σε αυτή τι φάση ι τρώω 1 φρουι ζελε χωρις ζαχαρι με 9 θερμιδες ανα μερίδα.

tolis93
10-03-12, 14:00
Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω φίλε μου κανω διατροφη με 1200-1450 θερμίδες και τις μερες που δεν εχω προπονηση (κυριακη δηλαδή) με ποιάνει τρελή πίνα μετα το σνακ απτο μεσημεριανό μου, εγω τροω ενα ξινομηλο σε αυτή τι φάση ι τρώω 1 φρουι ζελε χωρις ζαχαρι με 9 θερμιδες ανα μερίδα.

ελα τωρα πλακα κανεις ετσι? εκτος αν εισαι γυναικα 1,55 και 60 κιλα....

Mpozos
10-03-12, 14:04
ελα τωρα πλακα κανεις ετσι? εκτος αν εισαι γυναικα 1,55 και 60 κιλα....

Αυτα θα τα μιλήσουμε σε πμς εαν θες γιατί θα βγούμε οφφ 177 ειμαι 81 Kg

Xefteris
10-03-12, 14:04
Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω φίλε μου κανω διατροφη με 1200-1450 θερμίδες και τις μερες που δεν εχω προπονηση (κυριακη δηλαδή) με ποιάνει τρελή πίνα μετα το σνακ απτο μεσημεριανό μου, εγω τροω ενα ξινομηλο σε αυτή τι φάση ι τρώω 1 φρουι ζελε χωρις ζαχαρι με 9 θερμιδες ανα μερίδα.
A καλά αμα την γλίτωνα έτσι εύκολα καλά θα ήτανε αλλά δεν νομιζω.

tolis93
10-03-12, 14:05
Αυτα θα τα μιλήσουμε σε πμς εαν θες γιατί θα βγούμε οφφ 177 ειμαι 81 Kg

ναι σωστος.περιμενω παντως γιατι μ κανει εντυπωση με το υψος κ το βαρος σου και φενεσαι καλος στο αβαταρ οποτε καποιο συστημα θα κανεις π μ φενετια ενδιαφερον.
σορυ για το οφ

Γιάννηςς
10-03-12, 16:33
Και γω με 3200 θερμίδες τη μέρα(ισοθερμιδική μάλλον) υπάρχουν στιγμές που πεινάω λυσασμένα :shock:.Δεν ξέρω πως γίνετια να συμβαίνει αυτό,αλλά έχω παρατηρήσει οτι δε είναι μόνο η λαιμαργία,είναι κανονική πείνα.Γιατί τις στιγμές που το νιώθω,εχω παρατηρησει οτι όντος πεινάω,δεν είναι μόνο λαιμαργία.Επίσης αυτό που λες: Τρωω ένα τοστάκι,μετά άλλο ένα και μετά κατευάζεις τον άπατο,κατά τη διάρκεια που τρώς τρώς πολύ λαίμαργα,γρήγορα και με άισθηση οτι έχεις χάσει τον έλεγχο;
Εγώ συνήθως όταν με πιάνει πείνα,τρώω κανένα αγγούρι,λάχανο,ή πίνω νερό πολύ,τσάι με ζαχαρίνη,ή κανένα κακάο(32 θερμίδες).Αλλά υπάρχουν και φορές που ενδίδω!.Μεγαλύτερο πρόβλημα έχω το πρωί που ξυπνάω,γιατί νιώθω οτι θέλω κατι λιπαρό και γλυκο,και το μουσλί,τοστ κτλ μου φαίνονται βαρετα.Αλλα το παλευω.

Xefteris
10-03-12, 17:39
Και γω με 3200 θερμίδες τη μέρα(ισοθερμιδική μάλλον) υπάρχουν στιγμές που πεινάω λυσασμένα :shock:.Δεν ξέρω πως γίνετια να συμβαίνει αυτό,αλλά έχω παρατηρήσει οτι δε είναι μόνο η λαιμαργία,είναι κανονική πείνα.Γιατί τις στιγμές που το νιώθω,εχω παρατηρησει οτι όντος πεινάω,δεν είναι μόνο λαιμαργία.Επίσης αυτό που λες: Τρωω ένα τοστάκι,μετά άλλο ένα και μετά κατευάζεις τον άπατο,κατά τη διάρκεια που τρώς τρώς πολύ λαίμαργα,γρήγορα και με άισθηση οτι έχεις χάσει τον έλεγχο;
Εγώ συνήθως όταν με πιάνει πείνα,τρώω κανένα αγγούρι,λάχανο,ή πίνω νερό πολύ,τσάι με ζαχαρίνη,ή κανένα κακάο(32 θερμίδες).Αλλά υπάρχουν και φορές που ενδίδω!.Μεγαλύτερο πρόβλημα έχω το πρωί που ξυπνάω,γιατί νιώθω οτι θέλω κατι λιπαρό και γλυκο,και το μουσλί,τοστ κτλ μου φαίνονται βαρετα.Αλλα το παλευω.

Α χαίρομαι που δεν είμαι εγώ που τα τραβάω μόνο. Οπως τα λες ακριβώς, πεινας, τρως κάτι και όσο τρώς μετα τόσο πεινας και θέλεις περισσότερο. Και εσύ τρώς και περισσότερο.

Γιάννηςς
10-03-12, 18:02
Διαβάζω τώρα ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε πρόσφατα στο οποίο διαβάζω οτι η αίσθηση της πείνας οφείλεται στα χαμηλά επίπεδα γλυκόζης (μονοσακχαρίτης ή αλλιώς η απλούστερη δομή υδατάνθρακα μαζί με φρουκτόζη κτλ) στο αίμα.Αλλά εφόσον παίρνουμε συχνά μέσω της διατροφής μας σύνθετο υδατάνθρακα ο οποίος δίνει στον οργανισμό συνεχή παροχή γλυκόζης,άρα και θ αέπρεπε α νιώθουμε κορεσμό 2 τινά μάλλον συμβαίνουν.1ο: Η πείνα μας είναι συνασθηματική και οφείλεται σε ψυχαναγκασμό(πολλές φορές το παθαίνω) λόγω της λάθους νοοτροπίας και αξίας που έχουμε και δίνουμε στο φαϊ.
Και 2ο: Μπορεί να συμβαίνει κάτι στον οργανισμό και δεν ξέρω...για κάποιο λόγο να κατεβάζει τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα.Αυτό συμβαίνει όταν φας απλό υδατάνθρακα(γλυκόζη φρουκτόζη κτλ) όπου ο οργανισμός ανεβάζει απότομα την ινσουλίνη η οποία "απομακρύνει" την γλυκόζη από το αίμα και έτσι νιώθεις πείνα.Οπότε δεν ξέρω,μήπως τρέχει κάτι με την ινσουλίνη;Μήπως έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του σώματος δηλαδή;Γιατί έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου,οτι όταν με πιάνουν βουλιμικά επεισόδια,κατα 99,9% ο οργανισμός μου ζητάει απλό υδατάνθρακα!Σοκολάτα,ζάχαρη,μπισκότα κτλ!Δηλαδή θα ταίριαζε με το γεγονός οτι για κάποιο λόγο αυξήθηκε η ινσουλίνη και μείωσε την γλυκόζη και άρα ζητάς απλό υδατ ή γενικότερα φαι.Άρα τώρα το προχωράμε και μπορούμε να πούμε οτι για την άυξηση της ινσουλίνης μπορεί να ευθύνεται ο γλυκαιμικός δείκτης και το γλυκαιμικό φορτίο...Δλδ και συνθετο υδατανθρακα να φας,πχ η πατατα,μπορέι να έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη,ο οποίος απ όσο ξέρω επίσης ανεβάζει την ινσουλίνη στο αίμα απότομα.Άρα, καταλήγουμε σε αυτά που διαβάζουμε εδώ τοσο καιρό.Προστιμάμε σύνθετο υδατάνθρακα χαμηλού γ.δ.Αλλά μερικές φορές είναι τέτοια η ορεξη και η επιθυμία για γλυκό,τουλάχιστον σε μενα,που λες δεν μπορει ο γλυκαιμικός δείκτης να σε επηρεαζει τοσο πολυ.
Αν και δε ξερω,μποριε ολα να ειναι συναισθηματικα κυριως...
Πάντος,δεν ξερω αν ειναι σωστό αυτό που λέω,αλλά τη στιγμή που νιώθουμε πείνα,άρα έχουμε χαμηλά επίπεδα γλυκόζης,αν φάμε μια καραμέλα πχ ή μερικά γρ ζάχαρης δε θ ανιώσουμε κορεσμό;Γιατι θα ανεβει λιγο η γλυκοζη,και δεν θα ανεβει η ινσουλινη επειδη δεν θα χρειαζεται αφου η γλυκοζη στο αιμα θα ερθε σε φυσιολογικα επιπεδα.Και τωρα μου ρθε και το αλλο:Αν καποιος για κάποιο λογο έχει τάση ο οργανισμος του να μειωνει την γλυκόζη στο αίμα;Μηπως παλι συνδεεται με την ψυχοσυνθεση του ατομου;Η γλυκοζη ειναι η τροφη του εγκαιφαλου,αρα εμεις ως μαθητες η και δεν ξερω..σε περιοδους μελαγχολιας η διαφορων συναισθηματων κατνααλωνουμε αποτομα γλυκοζη απο το αίμα;Τοτε θα νιωθουμε πεινα.
Η μποριε και το αγχος.
Επισης το παραδοξο ειναι οτι μετα την προπονηση και για καποια ωρα μετα,δεν πειναω καθόλου!!Ασχετα με το αν εχω φαει η οχι.Αρα παλι θα εχει να κανει με την γλυκοζη μηπως;Δλδ επειδη ο οργανισμος επειδη χρησιμοποιει υδατανθρακες γι παραγωγη ενεργειας,η γλυκοζη ρεει στο αιμα συνεχεια αρα και δεν εχεις αισθημα κορεσμου.
Παντος αυτο με τη ζαχαρη και την γλυκοζη με προβληματιζει...θα το δοκιμασω.Ουσιαστικα παντος ηδη το κανω,απλως σε υπερβολη!Δλδ οταν σε πιανει η λιγουρα που λεμε(εμενα με πιανει συχναααα) πας και ορμας στον απλο υδατανθτακα.Αν φας όμως ελάχιστη ποσότητα ας πουμε σοκολάτας;Θα ερθει η γλυκοζη σε φυσιολογικα επιπεδα λογικα.Αρα ερχομαστε παλι σε αυτο που λεμε τοσο καιρο,να ακουμε το σωμα μας,και ολα με μετρο χωρις υπερβολες...
Δεν ξερω...μπορει να ειμαι λαθος :)

Γιάννηςς
10-03-12, 18:06
H ας πουμε τωρα μου ρθε και ενα αλλο παραδειγμα που το επιβεβαιωνει!Το πρωι οταν ξυπναμε δεν νιωθουμε παλι μια εντονη ορεξη για γλυκο;Εγω τουλαχιστον ναι.Γενικα για ζαχαρη...
Και επισης ξερουμε οτι το πρωι η γλυκοζη στο αιμα ειναι στον πατο λόγω της νυχτας...αρα και παλι συνδεεται.

BlooDdeaD_MefiSt
10-03-12, 18:41
H ας πουμε τωρα μου ρθε και ενα αλλο παραδειγμα που το επιβεβαιωνει!Το πρωι οταν ξυπναμε δεν νιωθουμε παλι μια εντονη ορεξη για γλυκο;Εγω τουλαχιστον ναι.Γενικα για ζαχαρη...
Και επισης ξερουμε οτι το πρωι η γλυκοζη στο αιμα ειναι στον πατο λόγω της νυχτας...αρα και παλι συνδεεται.

Eγώ όχι ιδιαίτερα..Απλά πεινάω:P Και πίτσα και κανα παστίτσιο θα μπορούσα να φάω άνετα το πρωί άμα ήθελα. Γενικά απλά ανάγκη από φαΐ έχω όχι απαραίτητα κάτι γλυκό.:turtle:

DimitrisT
10-03-12, 18:46
H ας πουμε τωρα μου ρθε και ενα αλλο παραδειγμα που το επιβεβαιωνει!Το πρωι οταν ξυπναμε δεν νιωθουμε παλι μια εντονη ορεξη για γλυκο;Εγω τουλαχιστον ναι.Γενικα για ζαχαρη...
Και επισης ξερουμε οτι το πρωι η γλυκοζη στο αιμα ειναι στον πατο λόγω της νυχτας...αρα και παλι συνδεεται.

Τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα δεν ανεβαινουν μονο οταν τρωμε υδατανθρακες.
Και σκετη πρωτεινη να φας, τα επιπεδα γλυκοζης θα ανεβουν.

Γιάννηςς
10-03-12, 18:54
Ok ευχαριστω.Aλλα πως μπορει α συμβαινει αυτο;Για να ανέβει η γλυκόζη πρεπει μιαμορφη υδατανθρακα να διασπαστει και να εισελθει στο αιμα.Εφοσον δε φας υδατανθρακα πως θα γινει;Λογικα η διαδικασια της πεψης για καποιο λογο θα ανεβαζει τη γλυκοζη χρησιμοποιωντας γλυκογονο..αλλά πως και γιατι ξερουμε;

Xefteris
10-03-12, 23:45
Να πω κάτι χωρίς να ξέρω και ίσως να 'ναι βλακεία, αισθάνομαι ότι ο οργανισμος μου σαν να έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις την επόμενη μέρα της προπόνησης και αποζητάει ενεργεια για να ρεφάρει, ίσως γι αυτό λυσσάω.

Γενικά ελεγχω πολύ καλά το γλυκαιμικό δείκτη και όντως είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος για έλεγχο της πείνας αλλά και για χάσιμο βάρους. Υπάρχει και μία άλλη μέθοδος, μόλις πείναω και αρχίζω να νιώθω τη τρελή πείνα βγαίνω έξω να ξεχαστω και όντως λειτουργει αλλα δεν μπορει να το κανουμε και συνέχεια. Αυτό λέγεται αντιπερισπασμός. Αχαχα.

TheWorst
11-03-12, 00:07
Ρε φιλε , αφου τρως πολυ λιγο..πως να μην πεινασεις ?

Γιάννηςς
11-03-12, 00:11
Βγαλε θερμιδες συντηρησης και αφαιρεσε απο αυτες 250 θερμιδες για να χανεις αργα και σταθερα.Αν μειωσεις παρα πολυ θα ριξεις τον μεταβολισμο σου και μπορει να μην χανεις κιολας.Εγω παντος με 3200 θερμιδες/μερα και πειναω :P

Xefteris
11-03-12, 00:16
Βγαλε θερμιδες συντηρησης και αφαιρεσε απο αυτες 250 θερμιδες για να χανεις αργα και σταθερα.Αν μειωσεις παρα πολυ θα ριξεις τον μεταβολισμο σου και μπορει να μην χανεις κιολας.Εγω παντος με 3200 θερμιδες/μερα και πειναω :P

Tωρα αυτά για μένα είναι κινέζικα, το ψάρι είναι τυχαίο σαν αβαταρ? Δεν νομίζω.

Γιάννηςς
11-03-12, 00:30
Για τους άνδρες ισχύει:

ΒΜ= 66+13.7*βάρος+5*ύψος-6.8*ηλικία

Για τις γυναίκες ισχύει:

ΒΜ=655+9.6*βάρος+1.8*ύψος-4.7*ηλικία

Οι συντελεστές δραστηριότητας είναι κοινοί και για τα δύο φύλα και δίνονται ως εξής:

-καθιστική ζωή : 1.2(καθόλου γυμναστική)
-ελαφρά δραστηριότητα : 1.375(ελαφρά γυμναστική 1-3 φορές/εβδ.)
-μέτρια δραστηριότητα : 1.55(μέτρια γυμναστική 3-5 φορές/εβδ.)
-υψηλή δραστηριότητα : 1.725(έντονη γυμναστική 6-7 φορές/εβδ.)


Για να υπολογίσουμε τώρα τις θερμίδες συντήρησης μιάς γυναίκας με:

-ηλικία 30 ετών
-βάρος 60 κιλών
-ύψος 170 εκατοστ.
-συντελεστή δραστηριότητας = 1,55

Θα έχουμε:

ΒΜ=655+9.6*60+1.8*170-4.7*30=1396

Άρα οι θερμίδες συντήρησης θα είναι: 1396*1.55=2164 cal

Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου...απ οτι σου βγάλει αφαίρεσε 250 - 300 θερμιδες για να κάνεις δίαιτα.Και κοίτα να έχεις: 2-3 επι το βαρος σου σε πρωτεϊνη,και τα υπόλοιπα μοιρασε τα σε υδατάνθρακες και λίπη,απλώς κοίταξε να έχεις και λιγα λιπη,γιατι αλλιως θα νιωθεις συνεχεια πεινα.Τα λιπη απ οσο ξερω δινουν κορεσμο.

tolis93
11-03-12, 01:59
εγω πιστευω αυτο σου βγαζει ενα κατα μεσο ορο μεταβολισμο.για εμενα υπολογισε τι ετρωγες οταν εμενες σε σταθερο βαρος.και απο αυτο αφεραισε 250 θερμιδες.
υποψη οτι οι τυποι αυτοι δε μετρανε ποσοστα.γιατι αν ειμαι 80 κιλα με 10% λιπος και 80 κιλα με 20% λιπος καιω τελειως αλλα νουμερα

Xefteris
11-03-12, 11:29
Για τους άνδρες ισχύει:

ΒΜ= 66+13.7*βάρος+5*ύψος-6.8*ηλικία

Για τις γυναίκες ισχύει:

ΒΜ=655+9.6*βάρος+1.8*ύψος-4.7*ηλικία

Οι συντελεστές δραστηριότητας είναι κοινοί και για τα δύο φύλα και δίνονται ως εξής:

-καθιστική ζωή : 1.2(καθόλου γυμναστική)
-ελαφρά δραστηριότητα : 1.375(ελαφρά γυμναστική 1-3 φορές/εβδ.)
-μέτρια δραστηριότητα : 1.55(μέτρια γυμναστική 3-5 φορές/εβδ.)
-υψηλή δραστηριότητα : 1.725(έντονη γυμναστική 6-7 φορές/εβδ.)


Για να υπολογίσουμε τώρα τις θερμίδες συντήρησης μιάς γυναίκας με:

-ηλικία 30 ετών
-βάρος 60 κιλών
-ύψος 170 εκατοστ.
-συντελεστή δραστηριότητας = 1,55

Θα έχουμε:

ΒΜ=655+9.6*60+1.8*170-4.7*30=1396

Άρα οι θερμίδες συντήρησης θα είναι: 1396*1.55=2164 cal

Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου...απ οτι σου βγάλει αφαίρεσε 250 - 300 θερμιδες για να κάνεις δίαιτα.Και κοίτα να έχεις: 2-3 επι το βαρος σου σε πρωτεϊνη,και τα υπόλοιπα μοιρασε τα σε υδατάνθρακες και λίπη,απλώς κοίταξε να έχεις και λιγα λιπη,γιατι αλλιως θα νιωθεις συνεχεια πεινα.Τα λιπη απ οσο ξερω δινουν κορεσμο.


Moυ έβγαλε 2787 για να χάσω! Με τόσα δεν χάνω με την καμία, ίσως σε μερικά χρόνια :shock:

Γιάννηςς
11-03-12, 11:51
Τι να σου πω....μήπως έχεις ρίξει το μεταβολισμό σου με τις θερμίδες που παίρνεις οι οποίες είναι λίγες και έχεις ρίξει τις καύσεις σου και έτσι δεν ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου;Μήπως αν ανέβαζες σιγά-σιγά,βδομάδα με βδομάδα τις θερμίδες είχες καλύτερα αποτελέσματα;Πόσες θερμίδες παίρνεις ημερησίως;

Xefteris
11-03-12, 11:54
Τι να σου πω....μήπως έχεις ρίξει το μεταβολισμό σου με τις θερμίδες που παίρνεις οι οποίες είναι λίγες και έχεις ρίξει τις καύσεις σου και έτσι δεν ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου;Μήπως αν ανέβαζες σιγά-σιγά,βδομάδα με βδομάδα τις θερμίδες είχες καλύτερα αποτελέσματα;Πόσες θερμίδες παίρνεις ημερησίως;

Γιαννη μου δεν τις μετράω αλλά δεν είναι πάνω από 1.600 (το πολύ).

tolis93
11-03-12, 11:57
Γιαννη μου δεν τις μετράω αλλά δεν είναι πάνω από 1.600 (το πολύ).

ειναι υπερβολικα λιγες.πηγαινε τες στις 2000 για εμενα και αναλογα κινεισαι. μη ψαρωσεις αν ανεβει αποτομα η ζυγαρια η κολλησει.θα υπαρχει κατακρατηση υγρων.

Γιάννηςς
11-03-12, 12:01
!Με άσκηση 1600 θερμίδες είναι υπερβολικά λίγες!Εγώ τρώω τις διπλάσιες από σένα.(και πεινάω -.-) Εγώ πιστεύω οτι συμβαίνει αυτό που σου είπα.Ο οργανισμός σου έχει ρίξει τις καύσεις όσο μπορεί για να μην χάνεις κιλά γιατί δεν του δίνεις ενέργεια.

Xefteris
11-03-12, 12:07
Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα

Σνακ 11.00: Μπανάνα ή μηλαράκι ή Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Πρόπονηση στις 12.00, στο καπάκι ένα gatorade.

Μεσημέρι 2.30: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής + μία μπουνιά ρύζι καστανό

Σνακ 17.00: 1 μπιφτέκι και σαλάτα με λάδι ή τι άλλο (όχι τόνο, έχει μια περιουσία πιά)?

Βράδυ 20.00: Γιαούρτι 2%+μηλαρακι

Πριν από ύπνο? Γάλα? Φρούτο

Ξαναβάζω το διαιτολόγιο και θέλω τη βοήθειά σας. Να βάλω κανα βραστό αυγό?
Στα μαύρο έχω κάνει αλλαγες. Αναλογίες 1.90-94κιλά. 3 φορες την εβδομάδα gym, 30 λεπτά ελειπτικό και 1.5 ώρα βάρη.

tolis93
11-03-12, 12:16
Πρωινο: 3 κουταλιες μουσλι με άπαχο γάλα ή 2 φέτες ολικής με βούτυρο και μαρμελάδα

Σνακ 11.00: Μπανάνα ή μηλαράκι ή Τοστ ολικής με τυρί με λίγα λιπαρα.

Πρόπονηση στις 12.00, στο καπάκι ένα gatorade.

Μεσημέρι 2.30: 2 ή 3 μπιφτέκια και σαλάτα με μία κσ λάδι και μία φέτα ολικής + μία μπουνιά ρύζι καστανό

Σνακ 17.00: 1 μπιφτέκι και σαλάτα με λάδι ή τι άλλο (όχι τόνο, έχει μια περιουσία πιά)?

Βράδυ 20.00: Γιαούρτι 2%+μηλαρακι

Πριν από ύπνο? Γάλα? Φρούτο

Ξαναβάζω το διαιτολόγιο και θέλω τη βοήθειά σας. Να βάλω κανα βραστό αυγό?
Στα μαύρο έχω κάνει αλλαγες. Αναλογίες 1.90-94κιλά. 3 φορες την εβδομάδα gym, 30 λεπτά ελειπτικό και 1.5 ώρα βάρη.

καλα ηλια αντιπαρεχομαι ποσες τρως εσυ διοτι δεν εχετε την ιδια ηλικια με τον ξεφτερη απο εδω οποτε ουτε ιδιες καυσεις...
για εμενα βγαλε το γκειτορειντ και παρε πρωτεινη εκεινη την ωρα.θα σου ρθει και ΠΟΛΥ φθηνοτερα. το απογευμα μπορεις να κανεις κ μια ομελετα με ασπραδια και κανα κροκο.γιατι πολυ μπιφτεκι τρως :green:
το βραδυ βαλε κοτοπουλο η ψαρακι με πρασιναδα για μενα και πριν τον υπνο βαλε το γιαουρτι θα σε βοηθησει κ να ανεβασεις λιγο τις θερμιδες σου και θα παρεις λιγο παραπανω πρωτεινη

Xefteris
11-03-12, 12:22
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοηθειά σας.

Xefteris
11-03-12, 12:32
καλα ηλια αντιπαρεχομαι ποσες τρως εσυ διοτι δεν εχετε την ιδια ηλικια με τον ξεφτερη απο εδω οποτε ουτε ιδιες καυσεις...
για εμενα βγαλε το γκειτορειντ και παρε πρωτεινη εκεινη την ωρα.θα σου ρθει και ΠΟΛΥ φθηνοτερα. το απογευμα μπορεις να κανεις κ μια ομελετα με ασπραδια και κανα κροκο.γιατι πολυ μπιφτεκι τρως :green:
το βραδυ βαλε κοτοπουλο η ψαρακι με πρασιναδα για μενα και πριν τον υπνο βαλε το γιαουρτι θα σε βοηθησει κ να ανεβασεις λιγο τις θερμιδες σου και θα παρεις λιγο παραπανω πρωτεινη

Μάλλον θα χτυπήσω την ομελέτα που λες και το κοτοπουλο το βράδυ. Γιατί να κόψω το gatorade αφού διάβασα ότι μετα από την προπόνηση πρέπει να πινουμε γλυκόζη?

tolis93
11-03-12, 13:25
Μάλλον θα χτυπήσω την ομελέτα που λες και το κοτοπουλο το βράδυ. Γιατί να κόψω το gatorade αφού διάβασα ότι μετα από την προπόνηση πρέπει να πινουμε γλυκόζη?

επισης θα διαβασεις οτι και μονο η πρωτεινη κανει μια χαρα αναπληρωση γλυκογωνου μετα τη προπονηση.
ειναι πιο σημαντικη η προ-προπονητικη διατροφη παρα η μετα βασικα
απλα και με μια l-carnitine και 1 scoop πρωτεινη εισαι οκ.η μονο με πρωτεινη αρχοντας εισαι. τις θερμιδες που εχει μπορεις καλιστα να τις παρεις απο μια γλυκοπατατα μετα τη προπονηση.καλυτερο πιστευω

Xefteris
11-03-12, 14:32
επισης θα διαβασεις οτι και μονο η πρωτεινη κανει μια χαρα αναπληρωση γλυκογωνου μετα τη προπονηση.
ειναι πιο σημαντικη η προ-προπονητικη διατροφη παρα η μετα βασικα
απλα και με μια l-carnitine και 1 scoop πρωτεινη εισαι οκ.η μονο με πρωτεινη αρχοντας εισαι. τις θερμιδες που εχει μπορεις καλιστα να τις παρεις απο μια γλυκοπατατα μετα τη προπονηση.καλυτερο πιστευω

Μπααα πρωτεϊνες σε σκόνες και τέτοια δεν πρόκειται να πάρω.

Γιάννηςς
11-03-12, 14:59
Δεν είναι κάτι κακό.Απλά συμπλήρωμα διατροφής είναι.Απλή πρωτεΐνη σα να έτρωγες φαΐ.Τίποτα παραπάνω.Καλή συνέχεια :green:

Xefteris
11-03-12, 15:31
Δεν είναι κάτι κακό.Απλά συμπλήρωμα διατροφής είναι.Απλή πρωτεΐνη σα να έτρωγες φαΐ.Τίποτα παραπάνω.Καλή συνέχεια :green:

Δεν ειπα ότι είναι κακό Γιάννη μου, το ξέρω ότι είναι συμπλήρωμα απλά προτιμώ το φαγάκι μου :green:

Γιάννηςς
11-03-12, 15:34
Ααα νόμιζα ότι νομίζεις ότι είναι τίποτα κακό και γι΄αυτό δεν θέλεις :P
Όντος σαν το φαγάκι τίποτα :P

Xefteris
11-03-12, 17:39
Ααα νόμιζα ότι νομίζεις ότι είναι τίποτα κακό και γι΄αυτό δεν θέλεις :P
Όντος σαν το φαγάκι τίποτα :P

:turtle:

Γιάννηςς
11-03-12, 21:25
Παιδιά κάτι δνε πάει καλά..δεν ξέρω.Ανάμεσα στα διαστήματα γευμάτων νιώθω πολύ μεγάλη πείνα!.Κάποια στιγμή ήθελα να φάω οτι βρώ μπροστά μου!!!:shock:
Τρωω νομιζω υπερθερμιδικά η ισοθερμιδικα(θα διξει),και πεινάω πολύ γρήγορα μετά απ το γεύμα.Λες και το φαγητό δεν μένει στο στομάχι μου...μετά από μισή ώρα το νιώθω πάλι άδειο!Σήμερα έφαγα 3200 και κάτι θερμίδες και πραγματικά με δυσκολία κρατήθηκα να μην φαω παραπάνω!Δε ξέρω τι συμβαίνει...έχω κάνει δίαιτα στο παρελθόν,και έχασα 30 κιλά και τέτοια πείνα ποτέ δεν είχα!Και να φανταστείτε όταν έκανα δίαιτα έπαιρα ~2000 θερμίδες!Και τώρα με 3200 δεν την παλεύω.Πραγματικά δεν ξέρω αν θα αντέξω για την υπολοιπη ζωή μου έτσι...γιατί συμβαίνει αυτό;Δηλαδή που να θέλω να πάω και σε δίαιτα κιόλας.Δηλαδή κάθομαι,και πχ τυχαίνει να δω κάτι με φαϊ και τρέχουν τα σάλια μου...τέτοια κατάσταση.Τρωω,χορταίνω και αν για κανα μισάωρο και μετα θελω παλι!Και δεν ειναι να πεις οτι ειναι μετρια πεινα...ειναι λες και δεν τρώω!Τι διάολο έγκυος είμαι; :shock::shock::shock:

Xefteris
12-03-12, 00:06
Αχαχα join the club Γιαννάκο? Άσε και είναι η TV γεμάτη εκπομπές μαγειρικής και σε βαράνε αλύπητα.

CapoFighter
12-03-12, 00:18
Παιδιά κάτι δνε πάει καλά..δεν ξέρω.Ανάμεσα στα διαστήματα γευμάτων νιώθω πολύ μεγάλη πείνα!.Κάποια στιγμή ήθελα να φάω οτι βρώ μπροστά μου!!!:shock:
Τρωω νομιζω υπερθερμιδικά η ισοθερμιδικα(θα διξει),και πεινάω πολύ γρήγορα μετά απ το γεύμα.Λες και το φαγητό δεν μένει στο στομάχι μου...μετά από μισή ώρα το νιώθω πάλι άδειο!Σήμερα έφαγα 3200 και κάτι θερμίδες και πραγματικά με δυσκολία κρατήθηκα να μην φαω παραπάνω!Δε ξέρω τι συμβαίνει...έχω κάνει δίαιτα στο παρελθόν,και έχασα 30 κιλά και τέτοια πείνα ποτέ δεν είχα!Και να φανταστείτε όταν έκανα δίαιτα έπαιρα ~2000 θερμίδες!Και τώρα με 3200 δεν την παλεύω.Πραγματικά δεν ξέρω αν θα αντέξω για την υπολοιπη ζωή μου έτσι...γιατί συμβαίνει αυτό;Δηλαδή που να θέλω να πάω και σε δίαιτα κιόλας.Δηλαδή κάθομαι,και πχ τυχαίνει να δω κάτι με φαϊ και τρέχουν τα σάλια μου...τέτοια κατάσταση.Τρωω,χορταίνω και αν για κανα μισάωρο και μετα θελω παλι!Και δεν ειναι να πεις οτι ειναι μετρια πεινα...ειναι λες και δεν τρώω!Τι διάολο έγκυος είμαι; :shock::shock::shock:

Τρωγε αργα .... αν περιμενεις το ρολοι να περασουν οι 2.5 ωρες για να ξαναφας και μολις περασει το λεπτο ξεκινας και χλαπακιαζεις το φαι σου ειναι λογικο. Τουλαχιστον αν αυτο κανεις, αλλιως η κλασσικη συμβουλη να τρως φυτικες ινες.

Γιάννηςς
13-03-12, 00:28
Αχαχα join the club Γιαννάκο? Άσε και είναι η TV γεμάτη εκπομπές μαγειρικής και σε βαράνε αλύπητα
Λοιπόν σήμερα που η μέρα ήταν γεμάτη,μια χαρά!Δεν προλαβαίνω να πεινάσω!Αλλά τα Σαββατοκύριακα δεν παλεύεται!


Τρωγε αργα .... αν περιμενεις το ρολοι να περασουν οι 2.5 ωρες για να ξαναφας και μολις περασει το λεπτο ξεκινας και χλαπακιαζεις το φαι σου ειναι λογικο. Τουλαχιστον αν αυτο κανεις, αλλιως η κλασσικη συμβουλη να τρως φυτικες ινες.

Οντος περίπου αυτό κάνω που λες,και τρώω και πολύ λαίμαργα ρε γαμώτο.Τα καταπίνω :P
Φυτικές ίνες παίρνω πολλές σχετικά...μαρούλι,μαύρο ψωμί...

Xefteris
13-03-12, 12:18
Προσέθεσα διάφορα στη διατροφή μου μπας και ελέγξω την πείνα τις μέρες που δεν έχω προπόνηση, σήμερα είναι η πρώτη μέρα ξεκούρασης της εβδομάδας οποτε θα δω πως θα πάει...

8:30 3 - 4 κσ μούσλι σε άπαχο γάλα (βρώμη σκέτη με την καμία).

11:30 1 τόστ ολικής με λάιτ τυράκι και γαλοπούλα

14:00 2 μπιφτέκια και φλ. ρύζι καστανό-σαλάτα με 1κ.σ. λάδι

17:00 Σαλάτα με κότα ψητή και ένα κ.γλ. λάδι

19:00 2 πορτοκάλια

20:30 3-4 κσ γιαούρτι 2%

Chris92
13-03-12, 14:18
παλια που εκανα 6 γευματα τη μερα πεινουσα σεινεχεια..το καταπολεμουσα με 3 καφεδες τη μερα και ωρες εκτος σπιτιου.τωρα κανω 3 γευματα και εχω σωθει απ τη πεινα που ειχα τη μεγαλη.δοκιμασε το δε χανεις τιποτα

CapoFighter
13-03-12, 23:58
Προσέθεσα διάφορα στη διατροφή μου μπας και ελέγξω την πείνα τις μέρες που δεν έχω προπόνηση, σήμερα είναι η πρώτη μέρα ξεκούρασης της εβδομάδας οποτε θα δω πως θα πάει...

8:30 3 - 4 κσ μούσλι σε άπαχο γάλα (βρώμη σκέτη με την καμία).

11:30 1 τόστ ολικής με λάιτ τυράκι και γαλοπούλα

14:00 2 μπιφτέκια και φλ. ρύζι καστανό-σαλάτα με 1κ.σ. λάδι

17:00 Σαλάτα με κότα ψητή και ένα κ.γλ. λάδι

19:00 2 πορτοκάλια

20:30 3-4 κσ γιαούρτι 2%

Αν αυτα σε καλυπτουν στη διατροφη σου οκ τοτε...Αλλα στις 19:00 γιατι μονο 2 πορτοκαλια. Μπορεις να βαλεις λιγα αυγουλακια μεσα στο γευμα σου αυτο. Κατι με πρωτεινη...μην το αφηνεις ετσι σκετο το πορτοκαλι!Κριμα ειναι.:thumbup:

Επισης το last γευμα σου βαλε 200γρ γιαουρτι , τι 4κσ και 2,5 κ. γλυκου και 3 ψιχουλα ψωμι.

Υ.Γ. Εκτος αν ολα αυτα που εχεις ειδη σε καλυπτουν στις ανακες σου.

Xefteris
14-03-12, 11:37
Αν αυτα σε καλυπτουν στη διατροφη σου οκ τοτε...Αλλα στις 19:00 γιατι μονο 2 πορτοκαλια. Μπορεις να βαλεις λιγα αυγουλακια μεσα στο γευμα σου αυτο. Κατι με πρωτεινη...μην το αφηνεις ετσι σκετο το πορτοκαλι!Κριμα ειναι.:thumbup:

Επισης το last γευμα σου βαλε 200γρ γιαουρτι , τι 4κσ και 2,5 κ. γλυκου και 3 ψιχουλα ψωμι.

Υ.Γ. Εκτος αν ολα αυτα που εχεις ειδη σε καλυπτουν στις ανακες σου.

Ναι φίλε έχεις πολύ δίκιο, θα προσθέσω και 2 ασπράδια να με πιασουν, ε τώρα τα ψίχουλα τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του. Χτες τα πράγματα ήταν υπό έλεγχο πολύ καλά και βοήθησε που ενίσχυσα το γεύμα των 17:00 με το κοτόπουλο ψητο και την σαλάτα. Ίδωμεν... Θα ζυγιστώ την Κυριακή και θα σας πω τα απότελέσματα αν έχασα τίποτε ή μπα. Μακάρι...

Γιάννηςς
14-03-12, 15:39
Χθες μετά από αυτά που διάβασα παραπάνω κτλ,αποφάσισα να κάνω 3 γεύματα(+ την πρωτεϊνη στην προπ.) γιατί όσο και να διαβάζω οτι τα 6 γεύματα σε κάνουν να μην πεινάς,μάλλον το αντίθετο βλέπω σε μένα!Τα 3 γεύματα και με βολεύουν πολύ,και δεν ειμαι συνέχεια στην αναμονή για το επόμενο γεύμα!
Αυτό που με προβλιματίζει είναι αυτό με την απορόφηση της πρωτεϊνης (30 γρ),αλλά διαβάζω γενικά οτι πολλοί το δοκίμασαν και μακροχρόνια είχε πολύ θετικά αποτελέσματα.Οπότε 3 γεύματα από δω και πέρα.

Xefteris
14-03-12, 16:07
Λένε να τρώς κάθε 3 ώρες αλλά στις 3 εγώ έχω λυσσάξει στην πείνα και δαγκώνω τα κάγκελα, γκρρρρρ. Διαπίστωσα ότι ελέγχεται το θέμα με γεύμα γύρω τις 2.5 ώρες, εκεί στην δύσκολη ώρα κατα τις 17:00 18:00 δηλαδή να μην το αφήσεις και ξεφύγει και θεριέψει και ποιός κρατιέται μετα. Δηλαδή καταπολεμαω το πρόβλημα όταν γεννιεται και ελέγχεται.

Για να σε δούμε τι θα κανεις και εσύ με τα 3 γευματα Γιαννακο ;)

Γιάννηςς
14-03-12, 16:18
Ηλία με λένε,μεγάλη ιστορία το πως προέκυψε το Γιαννης :P
Παλιά,πριν κανα χρόνο ήμουν 101 κιλά.Έκανα δίαιτα τρόγωντας πρωϊνο 1000 θερμιδών,και μεσημεριανό άλλο τόσο και παραπάνω.Την υπόλοιπη μέρα τίποτα.Δεν μπορείς να φανταστείς πως το είχα βολευτεί!Βέβαια τότε δεν ήξερα οτι κατακρεουργώ τον οργανισμό :P
Aλλά πραγματικά δεν πεινούσα καθόλου μετά το μεσημέρι.Συνηθίζει απίστευτα γρήγορα ο οργανισμόςΈτρωγα πολύ το πρωϊ,ακόμα περισσότερο το μεσημέρι και μετά τίποτα.Τώρα που έπρεπε να τρώω 6 γεύματα δυσκολευόμουν απίστευτα γιατί στην αναμονή πεινούσα συνέχεια!Τώρα με τα 3 πιστεύω πάλι να συνηθίσω.Καλή δύναμη και σε σένα! :green:

Xefteris
14-03-12, 16:27
Εγώ συνήθως τις διακοπες το κάνω αυτό, το ξεφτιλίζω στο πρωινό, μιλάμε τα πάντα και γλυκά και αλμυρά και σαλάμια και μπέικον και νουτέλες, και πάω καπάκι για βραδυνό.

Γιάννηςς
14-03-12, 16:32
Eεε φαντάσου μια παρόμοια κατάσταση κι εγώ,σαβουροδιατροφή,πολύ λίπος...μερέντες,μπισκότα, υδρογονωμένα λίπη, μηδαμινή πρωτεΐνη,άχρηστα όλα και έχασα 30 κιλά.Βλακεία βέβαια γιατί τώρα παλεύω να διώξω αυτές τις συνήθειες.Τόσα χρόνια είχα κακομάθει και πλέον κατά καιρούς τα ζητάω... :unsure:
Επίσης μια άλλη παρατήρηση είναι οτι ποτέ όσο και να διαβάζω για φυτικές ίνες και τον κορεσμό που δίνουν,δεν πα να φάω 1 κιλό μαρούλι και 1 κιλό βρώμη,κανονικά θα πεινάω μετά! :P

Xefteris
14-03-12, 16:42
Εγώ δεν είμαι τόσο τυχερός όμως, συνήθως γυρίζω από τις διακοπες +4 κιλά :green:. Πρίν 3 χρόνια ήμουν 103-4 (ύψος 1.90) και μετά από πολύ κόπο έπεσα στα 92-93, τώρα είμαι 94 και φιλοδοξώ να πέσω στα 90 και βλέπουμε.

Όσο για τις ίνες εγώ τρώω το μούσλι το πρωί με άπαχο γάλα και δεν έχω παράπονο, με κρατάει. Όταν τρωω ψωμί και βούτυρο με μαρμελάδα αργότερα με πιάνει λύσσα, ενω με το μούσλι είμαι πιο χαλαρος. Ενταξει θαύματα δεν γίνονται με τις ίνες άσε που έχουν τις γνωστες (αέριες) παρανέργειες

Γιάννηςς
14-03-12, 16:47
Χαχαχαχα...ναι παλιά δεν είχα πρόβλημα με το θέμα,από τότε που άρχησα διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες,έχω και πλούσιο ακουστικό υλικό! :shock::shock::P
Και εγώ επειδή τις διακοπές μου είμαι όλη μέρα θάλασσα,με πιάνει η χειρότερη ΛΎΣΣΑ που υπάρχει,θέλω να τρώω απίστευτα μεγάλες ποσότητες και τεράστια πείνα.Έτσι τρώω σαν μοσχάρι τα καλοκαίρια και παίρνωκι εγώ κιλά.Φέτος βέβαια θα το ρίξω στα γιαούρτια κτλ για να τρώω ποιοτικά τουλάχιστον.Θα κάνω και περισσότερο αερόβιο.

mono AEK
14-03-12, 16:51
αρχιστε το τσιγαρο!

Γιάννηςς
14-03-12, 16:52
Xαχαχα,με την καμία όμως :P:weights::shock:

nicknick
14-03-12, 18:29
Δεν πρεπει να περιμενουμε να πεινασουμε για να φαμε... Γιατι τοτε χαθηκε το παιχνιδι, φτιαχνουμε ενα προγραμμα και αν δεν μασ αρκει προσθετουμε καποιο γευμα ακομα.. το οποιο το τρωμε πριν αρχισουμε να πειναμε..

Τουλαχιστον εγω αυτο κανω και αν παλι δεν με καλυπτει πεταω φρουτα στην καταβοθρα μου μεχρι να τουμπανιασω!!!:P

Xefteris
14-03-12, 22:28
Και μία συμβουλή για πιο χορταστικά τόστακια.

Μη φτιάγνετε τα τόστ σας με φωμί του τόστ αλλά με κανονικό ψωμι ολική αλέσεως με προζύμι.
Είναι πιο βαρύ και συμπαγές και χορταίνεις πιο πολύ,
άσε που τα ψωμια του τόστ έχουν πάει στο θεό, έλεος πια σε αυτη τη χώρα.

rey1989
15-03-12, 14:20
παιδιά, εγω απο τότε που άρχισα να τρώω πολλά λαχανικά με το μεσημεριανό/βραδινό ξέχασα τι πάει να πει πείνα σε υποθερμιδική διατροφή.
Λάχανο (άβραστο γιατι βρασμένο ξεφεύγω και μπορω να φαω 2 κιλά ενω άβραστο τρώω μισο 1/4 του λάχανου :green:), μπρόκολο , κουνουπίδι και σπάνια μαρούλι(μόνο στην κέτο βασικά) γιατι δεν με χορταίνει και θα του αλλάξω τα φώτα.:green:

αυτό βέβαια μαζι με ΠΟΛΛΑ μπαχαρικά (πάπρικα γλυκιά, καυτερή) , το φλομώνω λέμε ! :rolf:

κάντε δοκιμές να δειτε τι σας πιάνει και ψαχτείτε για τα παρακάτω...
1. Αν τρώτε αρκετές θερμίδες η είστε υπερβολικά κάτω
2. Μήπως τρώτε πολυ υδατάνθρακα
3. Μήπως τρωτε λίγα λαχανικά
4. Μήπως δεν τρώτε αρκετά καλά λιπαρά (οσα χρειάζεστε)


Eεε φαντάσου μια παρόμοια κατάσταση κι εγώ,σαβουροδιατροφή,πολύ λίπος...μερέντες,μπισκότα, υδρογονωμένα λίπη, μηδαμινή πρωτεΐνη,άχρηστα όλα και έχασα 30 κιλά.Βλακεία βέβαια γιατί τώρα παλεύω να διώξω αυτές τις συνήθειες.Τόσα χρόνια είχα κακομάθει και πλέον κατά καιρούς τα ζητάω... :unsure:
Επίσης μια άλλη παρατήρηση είναι οτι ποτέ όσο και να διαβάζω για φυτικές ίνες και τον κορεσμό που δίνουν,δεν πα να φάω 1 κιλό μαρούλι και 1 κιλό βρώμη,κανονικά θα πεινάω μετά! :P

η βρώμη ειναι full υδατάνθρακας , λογικό να πεινάς γιατι ο υδ ανοίγει την όρεξη ανεξαρτήτως αν έχει και αρκετές φυτικές ίνες. ;)


Και μία συμβουλή για πιο χορταστικά τόστακια.

Μη φτιάγνετε τα τόστ σας με φωμί του τόστ αλλά με κανονικό ψωμι ολική αλέσεως με προζύμι.
Είναι πιο βαρύ και συμπαγές και χορταίνεις πιο πολύ,
άσε που τα ψωμια του τόστ έχουν πάει στο θεό, έλεος πια σε αυτη τη χώρα.

1. Το κανονικό ψωμί ολικής ελπίζω να το φτιάχνεις μόνος σου η να το αγοράζεις συσκευασμένο γιατί οι φούρνοι βάζουν λιγο ολικής (ουτε 50%, αν θυμάμαι καλά ο νόμος του υποχρεώνει να βάζουν το λιγότερο 20-30% ολικής και αυτό κάνουν , βάζουν τόσο και το υπόλοιπο απο οτι άλλο έχουν γιατι τους συμφέρει οικονομικά) και οτι άλλο αλεύρι θα τους περισσέψει.
2. Δοκίμασε να ζυγίσεις το ψωμι και την φέτα γιατι ασφαλώς δεν έχουν ίδια μακρο , η φέτα του τόστ μπορει να ειναι παράδειγμα 20γρ και του ψωμιού στο ίδιο μέγεθος 100γρ , γιαυτό ειναι πιο συμπαγές και σε πιάνει. (αν ταιριάζει στα μακρο σου βέβαια γιατί όχι ? απλά να μην ξεγελιέσαι οτι τρως τις ίδιες θερμίδες;))

Γιάννηςς
16-03-12, 00:10
Ρευ,με τα μικρά γευματάκια πεινάω περισσότερο από τα 3.Λαχανικά τρώω μαρούλι πολύ.Υδατάνθρακα γενικά σε φυσιολογικές ποσότητες(~50% θερμιδων),και λίπη περίπου 70-90γρ.

rey1989
16-03-12, 06:45
δοκίμασε να φας λάχανο αντι για μαρούλι γιατι και εμένα δεν με χορταίνει και τόσο ... αλλα με λάχανο ήμουν κομπλέ.
μια καλη λυση πάντως για όταν πεινάς στο άκυρο ειναι να πιεις ενα καφεδάκι :welcome:

Xefteris
16-03-12, 11:54
Παιδιά με την αύξηση του γεύματος των 17:00 τελικά γλύτωσα την λύσσα που με πιάνει αυτη την ώρα και το τρώω όταν μόλις αρχίζω να πεινάω αλλίως χάνω την μπάλα. Δεν ξέρω αν θα χάσω κιλά βέβαια αλλά αυτο θα σας το πω όταν ζυγιστώ την Κυριακή το πρωί.:P

mono AEK
16-03-12, 13:11
βαλε αφοβα οποτε πεινας πρασινα μηλα

Γιάννηςς
16-03-12, 18:30
δοκίμασε να φας λάχανο αντι για μαρούλι γιατι και εμένα δεν με χορταίνει και τόσο ... αλλα με λάχανο ήμουν κομπλέ.
μια καλη λυση πάντως για όταν πεινάς στο άκυρο ειναι να πιεις ενα καφεδάκι :welcome:

Εχω θεμα με την καφεϊνη αν πιω μετα το απογευμα...το βραδυ μετα δεν κοιμαμαι με τιποτα!:shock:
Οποτε πλακωνω τα χαμομιλια συνηθως.Θα δοκιμασω να τρωω και σκετο λαχανο.Το μαρουλι οτνος δεν με πιανει...με το λιπος νιωθω κορεσμο.Φυτικες ινες κτλ δεν βλεπω να κανουν δουλεια :/

Xefteris
18-03-12, 12:37
Απογοήτευση :( η πείνα καταπολεμήθει αλλά δεν έχασα γραμμάριο.

Τι τραβάμε και εμείς οι μεσήλικες. Κόβω το ρύζι στο μεσημέρι και αντικαθιστώ το μούσλι με βρώμη (ξερναω) και κάνω και 40 λεπτά ελαφρό τρέξιμο στο 7 στον διάδρομο. Παρακάτω δεν πάει, πρέπει να πάω για λιποαναρόφηση, ααχαχαχα.

Γιάννηςς
18-03-12, 15:22
Μήπως παίρνεις πολύ λίγες θερμίδες;Αν το κάνεις αυτό ο οργανισμός δεν χάνει λίπος γιατί υποσιτίζεσαι και προσπαθεί να σε κρατήσει "ατόφιο".Σε εμένα πάντος συνέβη κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει.Έκανα δίαιτα στις 2800 θερμίδες και είχα κολλήσει στα 74.Τώρα τρώω 3200++ και μερικές φορές με βγάζει και 73,5.Άλλες όμως με βγάζει 76,5!Μάλλον υγρά θα είναι...

Xefteris
18-03-12, 19:25
Μήπως παίρνεις πολύ λίγες θερμίδες;Αν το κάνεις αυτό ο οργανισμός δεν χάνει λίπος γιατί υποσιτίζεσαι και προσπαθεί να σε κρατήσει "ατόφιο".Σε εμένα πάντος συνέβη κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει.Έκανα δίαιτα στις 2800 θερμίδες και είχα κολλήσει στα 74.Τώρα τρώω 3200++ και μερικές φορές με βγάζει και 73,5.Άλλες όμως με βγάζει 76,5!Μάλλον υγρά θα είναι...

Αυτή την εβδομάδα αντιθέτως τις αύξησα και τίποτε. Έχε υπόψη σου ότι αν εχεις φάει υδατανθρακες κανουν κατακράτιση υγρων και δείχνουν "εικονικά" κιλά.

Γιάννηςς
18-03-12, 19:30
Κάθε μέρα έχω υδατάνθρακες.Άλλες περιόδους κρατάω ΠΟΛΛΑ υγρά,και άλλοτε όπως τώρα οχι.
Αυτο που με ανυσηχει ομως ειναι οτι παρολο που τρωω πολυ,νοιωθω πεινα.Βεβαια τελικα πιστευω οτι ειναι συναισθηματικη.Παλιά έκανα δίαιτα 1800 θερμιδών και ήμουν μια χαρα...πριν κανα χρόνο.Και τωρα με 3200+ πειναω και θελω περισσοτερο...ελπιζω με τον καιρο να το λυσω το προβλημα