PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυικα κιλα & Αλιπα κιλα



Legacy
25-12-10, 11:10
Για να μην το συζηταμε σε αλλα τοπικς ανοιξα αυτο εδω περα. Λεμε οτι σε ενα χρονο ειναι δυσκολο να παρουμε 4 μυικα κιλα αλλα εφικτο να παρουμε 10 αλιπα κιλα. Εδω εχω την ερωτηση μου:

Ουσιαστικα τι εννοουμε με το να το λεμε αυτο? Υπολοιπονται 6 κιλα, που πηγαν αφου ειναι αλιπα? Η μονη μου σκεψη εδω ειναι οτι 1 μυικο κιλο ζυγιζει περισσοτερο απο 1 κανονικο κιλο σωματος. Σωστο ή λαθος ?

Ενας αθλητης,σε 1 χρονο ποσα μυικα/αλιπα κιλα μπορει να παρει με σωστη διατροφη και προπονηση? ( και αρχαριος και οχι )

:toast:

giannis64
25-12-10, 11:19
Για να μην το συζηταμε σε αλλα τοπικς ανοιξα αυτο εδω περα. Λεμε οτι σε ενα χρονο ειναι δυσκολο να παρουμε 4 μυικα κιλα αλλα εφικτο να παρουμε 10 αλιπα κιλα. Εδω εχω την ερωτηση μου:

αν βαλεις 10 κιλα που απο αυτα τα 4 ειναι μυικα (πραγμαπου δεν μπορεις ναεισαι σιγουρος) τα υπολοιπα ειναι νερα και λιπος.

Ουσιαστικα τι εννοουμε με το να το λεμε αυτο? Υπολοιπονται 6 κιλα, που πηγαν αφου ειναι αλιπα?

σου απαντησα πιο πανω..

Η μονη μου σκεψη εδω ειναι οτι 1 μυικο κιλο ζυγιζει περισσοτερο απο 1 κανονικο κιλο σωματος. Σωστο ή λαθος ?

1 κιλο ειναι 1 κιλο. τιποτα παραπανω τιποτα διαφορετικο.

Ενας αθλητης,σε 1 χρονο ποσα μυικα/αλιπα κιλα μπορει να παρει με σωστη διατροφη και προπονηση? ( και αρχαριος και οχι )

ενας αρχαριος βαζει πιο ευκολα κιλα απο εναν εμπειρο.

:toast:

:thumbup:

Dreiko
25-12-10, 14:07
κοιτα φιλε legacy να σου δωσω ενα παραδειγμα στην πραξη για να καταλαβεις τι εννοουμε,και αυτο ειναι και για τον Pavlos17 που το ρωτησε καπου(σορυ παυλο δε θυμαμαι που),και ειπε αν θυμαμαι καλα"πως ειναι δυνατον να εβαλα 10 κιλα σε ενα χρονο ενω παρεμεινα στο ιδιο bf και αυτα τα κιλα να μην ειναι μυικα...?"

Λοιπον,εστω οτι εισαι 100 κιλα με bf 10%....αμα βαλεις αλλα 10 κιλα σε ενα χρονο και το bf μεινει στο 10% δε σημαινει οτι πηρες 10 μυικα...γιατι το 10% του 100 ειναι μικροτερο ποσοστο σε κιλα απότι το 10% του 110...


Τα νουμερα ειναι πλασματικα εε...:green:

beefmeup
25-12-10, 14:15
Για να μην το συζηταμε σε αλλα τοπικς ανοιξα αυτο εδω περα. Λεμε οτι σε ενα χρονο ειναι δυσκολο να παρουμε 4 μυικα κιλα αλλα εφικτο να παρουμε 10 αλιπα κιλα.

φιλε τα κιλα θα ειναι η μυικα η λιπος κ νερα.
οποτε η το ενα θα παρεις,η το αλλο η κ τα 2 μαζι.

ο διαχωρισμος που κανεις στην προταση αυτη,δεν πολυ στεκει.


Η μονη μου σκεψη εδω ειναι οτι 1 μυικο κιλο ζυγιζει περισσοτερο απο 1 κανονικο κιλο σωματος. Σωστο ή λαθος ?


αυτο ειναι σωστο,αλλα το λιπωδες κιλο καταλαμβανει περισοτερο ογκο πανω σου,κ δεν εχει την ιδια εικονα στο σωμα σου.

κ ριξε κ μια ματια εδω περιοδος ογκου ..ποσα κιλα πρεπει να βαλω? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2256)

tommygunz
25-12-10, 15:21
Η μονη μου σκεψη εδω ειναι οτι 1 μυικο κιλο ζυγιζει περισσοτερο απο 1 κανονικο κιλο σωματος. Σωστο ή λαθος ?


Λάθος. Ένα κιλό είναι ένα κιλό. Μου θυμίζει το ανέκδοτο που λέει "Τι είναι πιο βαρύ, 1 κιλό πούπουλα ή 1 κιλό σίδερα;"... (Δεν το λέω με διάθεση να κοροϊδέψω προφανώς.)

Ο όγκος που καταλαμβάνουν ωστόσο είναι διαφορετικός και μεγαλύτερο όγκο καταλαμβάνει το 1 κιλό λίπος από το 1 κιλό μυϊκής μάζας. Ο λόγος είναι επειδή οι μύς είναι πιο "πυκνοί" από το λίπος, έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα από το λίπος.

savage
25-12-10, 15:33
μεταφερω εδω ενα ποστ που εκανα στα οφ.μιας και πλεον υπαρχει ειδικο τοπικ,δεν υπηρχε λογος να χανεται στα οφ.


εγω που σαν αρχαριος εβαλα 6 κιλα σε 8 μηνες παιρνω φαρμακα?μυικα μονο,το λιπος παρεμεινε σταθερο :unsure:

αλλο αλιπη μαζα,αλλο μυικη λεμε.δεν ειπαμε οτι πηρες λιπος.δεν πηρες ουτε μυες ομως.νερα πηρες κατα κυριο λογο.

αν κανεις ποτε σου αναλυση συστασης σωματος θα σου βγαλει τα εξης 3 πραγματα.

λιπος---> τοσο %
αλιπη μαζα ---> ταδε της % (το υπολοιπο)
εκ της οποιας τοσα κιλα ειναι νερα και ταδε κιλα ειναι ανυδρη μαζα(κοκκαλα και μυες).

το νερο ειναι το 65-70% του σωματος μας,οποτε μενει 30-35% για το λιπος,τα κοκκαλα και τους μυες μας.

ελπιζω να καταλαβες οτι αυτο που λες δε στεκει(οτι πηρες 6 κιλα μυικα κιλα σε 8 μηνες).

επισης οπως ειπε κι ο dreiko το οτι δε μεταβληθηκε το ποσοστο λιπους σου δε σημαινει οτι δεν πηρες λιπος.καθε αλλο.

αν πχ ησουν 80 κιλα με 10% λιπος,ειχες 8 κιλα λιπος.
οταν πηρες τα 8 αυτα κιλα και πηγες στα 88,ειχες παλι το ιδιο λιπος(σε ποσοστο,οχι σε απολυτο αριθμο),δηλ ειχες παλι 10% λιπος.στα 88 κιλα ομως το 10% αυτων δεν ειναι πλεον 8 κιλα,αλλα 8,8 κιλα.αρα το ενα κιλο χοντρικα ηταν λιπος.
τα υπολοιπα ηταν νερα στην συντριπτικη τους πλειοψηφια,οπως ειπαμε και πριν.και οταν λεμε νερα,μην παει ο νους σας στο κακο.δεν εννοουμε υποδορια.ενδομυικα υγρα ειναι,που κανουν το μυ να δειχνει πολυ μεγαλυτερος σε σχεση με πριν.φυσικα θα πηρες και καποια γραμμαρια μυες,καπου στο 1 κιλο,ισως και λιγο πανω,ισως και λιγο κατω.εντελως προσεγγιστικα ολα αυτα.

beefmeup
25-12-10, 15:36
Λάθος. Ένα κιλό είναι ένα κιλό.

χαχα,ναι τωρα το προσεξα,λολ!

αυτο για την συσταση ηθελα να γραψω(που το εκανα δλδ μες τις ακρες) αλλα λογω ανωτερας βιας μου βγηκε ετσι:turtle:

sofos
25-12-10, 16:51
παιδια να κανω μια ερωτηση πανω σ αυτο εγω που εχασα 9 κιλα κ δν επεσα σε δυναμη σε καμια ασκηση παιζει να ταν νερα κ λιπος?γιατι τοτε δε προσεχα τι ετρωγα κ τι ωρα το τρωγα.... :unsure:

thegravijia
25-12-10, 16:55
παιδια να κανω μια ερωτηση πανω σ αυτο εγω που εχασα 9 κιλα κ δν επεσα σε δυναμη σε καμια ασκηση παιζει να ταν νερα κ λιπος?γιατι τοτε δε προσεχα τι ετρωγα κ τι ωρα το τρωγα.... :unsure:
oxi και μαζα εχασες πιστευω

sofos
25-12-10, 17:02
oxi και μαζα εχασες πιστευω

:( να δω τι θα κανω μ αυτη την κοιλια που με ταλαιπωρει χρονια απο παντου χανω εκτος απο κει παρολο που κανω ενα 6μηνο αυστηρη διατροφη πφφφφ

Pavlos17
25-12-10, 17:13
savage...τα 5-6 κιλα που εβαλα,με εκανα να αλλαξω σωμα,λεω οτι ειναι μυικα επειδι το σωμα μου αλλαξε τελειως εκεινη την περιοδο,διαμετρος δικεφαλου πχ με 18% λιπος ειχα 30 cm. τωρα εχω 37 με 17% λιπος μετα απο 8 μηνες. και πειτε οτι θελετε ;)

savage
25-12-10, 17:18
ρε παυλο αγορι μου,καλο μου παιδι,τα ενδομυικα υγρα πανε στους μυες σου,γι'αυτο ,μεγαλωσαν οι περιφερειες σου.δε λεμε οτι πηγαν στα παπουτσια σου τα νερα.γι'αυτο λεγονται ενδομυικα.
τωρα αν εσυ θες να πιστευεις οτι τα ξερεις ολα η οτι θα αλλαξεις την ανατομια του σωματος,παω πασο.πηρες και 8 και 18 και 28 μυικα κιλα και οσα θες εσυ.

Pavlos17
25-12-10, 17:19
ρε παυλο αγορι μου,καλο μου παιδι,τα ενδομυικα υγρα πανε στους μυες σου,γι'αυτο ,μεγαλωσαν οι περιφερειες σου.δε λεμε οτι πηγαν στα παπουτσια σου τα νερα.γι'αυτο λεγονται ενδομυικα.
τωρα αν εσυ θες να πιστευεις οτι τα ξερεις ολα η οτι θα αλλαξεις την ανατομια του σωματος,παω πασο.πηρες και 8 και 18 και 28 μυικα κιλα και οσα θες εσυ.

συμφωνω μαζι σου,και δεν ειπα οτι τα ξερω ολα,δεν εχω κανει ουτε καν χρηση κρεατινης ποτε για να κανω και καποια κατακρατηση παραπανω.και αμα ψαχτεις λιγο ακομα καλυτερα,θα διαπιστωσεις οτι ειναι δυνατον ενας αρχαριος να βαλει 10 κιλα μυς στο σωμα του αν του το επιτρεπουν οι γονιδιακες του προδιαγραφες.

sogoku
25-12-10, 17:20
:( να δω τι θα κανω μ αυτη την κοιλια που με ταλαιπωρει χρονια απο παντου χανω εκτος απο κει παρολο που κανω ενα 6μηνο αυστηρη διατροφη πφφφφ


Οταν λες δεν χανεις?Επεσες αρκετα σε λιπος παντου και εκει ελαχιστα?

thegravijia
25-12-10, 17:24
:( να δω τι θα κανω μ αυτη την κοιλια που με ταλαιπωρει χρονια απο παντου χανω εκτος απο κει παρολο που κανω ενα 6μηνο αυστηρη διατροφη πφφφφ
aνοιξε ενα θεμα με τη διατροφη να δουμε ποσο αυστηρη ειναι

θα σου προτεινα να διαβασεις τα αρθρα του savage και να αφησεις τις αυστηρες διαιτες που δεν εχουν αποτελεσμα στην ουσια

sofos
25-12-10, 17:32
Οταν λες δεν χανεις?Επεσες αρκετα σε λιπος παντου και εκει ελαχιστα?

ναι εχασα γενικα παντου κ απο το στομαχι αλλα γυρω απο την κοιλια εχω λιπος και κατω κατω στην κοιλια,καθως χρονια ετρωγα σαβουρες μονο τον τελευταιο 1.5 χρονο που ασχολουμαι με το αθλημα αρχισα καλη διατροφη κ ιδιαιτερα το τελευταιο 6 μηνο την εκανα ας το πουμε αρκετα πιο σκληρη...αλλα ποτε δεν εκανα αεροβια,θα αρχισω απο βδομαδα κ ελπιζω να χασω απο κει για να ξανα κανω για ογκο κ αυτη τη φορα θα κανω σωστο ογκο γιατι τον πρωτο χρονο που κανα για ογκο ετρωγα 3 μηνες σαβουρες(πιτσες-σουβλακια-παγωτα)μετα ειχε γινει ηδη το κακο δηλαδη ειχα βαλει κ μυς αλλα κ πολυ λιπος ειδικα στην περιοχη της κοιλιας κ επειτα βελτιωσα τη διατροφη μου αλλα ετρωγα υδατανθρακα οτι να ναι ωρες π.χ ετρωγα 4-6 μπανανες το απογευμα κ το βραδυ.....

sofos
25-12-10, 17:34
aνοιξε ενα θεμα με τη διατροφη να δουμε ποσο αυστηρη ειναι

θα σου προτεινα να διαβασεις τα αρθρα του savage και να αφησεις τις αυστηρες διαιτες που δεν εχουν αποτελεσμα στην ουσια

ωραια ανοιγω ενα με την διατροφη που κανω τους τελευταιους μηνες :)

beefmeup
25-12-10, 18:14
ρε παιδια,να κανω μια ερωτηση γιατι τωρα το διαβασα το θεμα καλυτερα.

γιατι δεν μπορει ενας αρχαριος(κ οχι μονο),να βαλει αρκετα μυικα κιλα,μενωντας στο ιδιο bf,η κατεβαζοντας το?
αν κανει λιπομετρηση κ ξεκινησει 70 κιλα με 12%λιπος,κ μετα απο 6μηνες ειναι 75 κιλα με 10%λιπος τι εχει γινει δλδ περαν του οτι εχει αλλαξει την συσταση του σωματος του,κ ενω εβαλε μυς εχασε λιπος?

savage
25-12-10, 18:18
συμφωνω μαζι σου,και δεν ειπα οτι τα ξερω ολα,δεν εχω κανει ουτε καν χρηση κρεατινης ποτε για να κανω και καποια κατακρατηση παραπανω.και αμα ψαχτεις λιγο ακομα καλυτερα,θα διαπιστωσεις οτι ειναι δυνατον ενας αρχαριος να βαλει 10 κιλα μυς στο σωμα του αν του το επιτρεπουν οι γονιδιακες του προδιαγραφες.

η επιμονη σου σκαει γαιδαρο. η ημιμαθεια ορισμενων απο σας ειναι αφορητα εκνευριστικη.ωρες ωρες απορω με την υπομονη μου.

δεν ειναι κατακρατηση καλο μου παιδι.φυσιολογικη λειτουργια του οργανισμου ειναι να "τραβει νερα" ο μυς οταν τον γυμναζεις και τον ταιζεις μετα.

μαλον εσυ πρεπει να ψαχτεις παραπανω λοιπον.
ξεκινα απο το παραπατω που σου παραθετω.
δες εδω μια δικη μου συσταση μαζας σωματος απο το 2007.
οπως βλπεις η ανυδρη αλιπη μαζα μου ειναι 22,5 κιλα ολα κι ολα(κοκκαλα και μυες ολα μαζι).και ειμαι σαφως πιο μυωδης απο σενα.αν τωρα εσυ νομιζεις οτι εβαλες 6 μυικα κιλα τοσο γρηγορα,τοτε παω πασο οπως ειπα και πριν.

Devil
25-12-10, 18:18
ρε παιδια,να κανω μια ερωτηση γιατι τωρα το διαβασα το θεμα καλυτερα.

γιατι δεν μπορει ενας αρχαριος(κ οχι μονο),να βαλει αρκετα μυικα κιλα,μενωντας στο ιδιο bf,η κατεβαζοντας το?
αν κανει λιπομετρηση κ ξεκινησει 70 κιλα με 12%λιπος,κ μετα απο 6μηνες ειναι 75 κιλα με 10%λιπος τι εχει γινει δλδ περαν του οτι εχει αλλαξει την συσταση του σωματος του,κ ενω εβαλε μυς εχασε λιπος?

μπορει και να μην εχασε λιπος.... και να εβαλε μονο μυς..... αλλα ειναι το ιδιο... η bf ειναι που μετραει...

ενας αρχαριος μπορει να βαλει μυς για πλακα;):thumbup:

beefmeup
25-12-10, 18:20
μπορει και να μην εχασε λιπος.... και να εβαλε μονο μυς..... η bf ειναι που μετραει...



ναι ρε,αν υποθεσουμε οτι το λιπος του ειναι το ιδιο,εχει βαλει μυς..

Pavlos17
25-12-10, 18:22
αυτο λεω,και ο savage δεν το καταλαβαινει.βαλτο καλα στο μυαλο σου,εσυ μπορει να κανεις 8 χροναι γυμναστικη να παρεις 5 κιλα,ενας αρχαριος με αλλο σκαρι μπορει να τα βαλει σε 1 χρονο.και δεν με ξερεις για να με κρινεις.επειδη κερδισες καποιους αγωνες δεν παει να πει οτι θα γ@@@@σεις και ολο τον κοσμο.(σορρυ αλλα επρεπε)

Pavlos17
25-12-10, 18:27
μπορει και να μην εχασε λιπος.... και να εβαλε μονο μυς..... αλλα ειναι το ιδιο... η bf ειναι που μετραει...

ενας αρχαριος μπορει να βαλει μυς για πλακα;):thumbup:

αυτο προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα

beefmeup
25-12-10, 18:28
(σορρυ αλλα επρεπε)

καθολου δεν επρεπε.

παυλο βαστα τα αλογα...μην εκφραζεσαι ετσι,γιατι δεν υπαρχει λογος,οκ?
κανεις δεν κρινει κανενα εδω μεσα,ολοι τις αποψεις μας γραφουμε.

Pavlos17
25-12-10, 18:31
καθολου δεν επρεπε.

παυλο βαστα τα αλογα...μην εκφραζεσαι ετσι,γιατι δεν υπαρχει λογος,οκ?
κανεις δεν κρινει κανενα εδω μεσα,ολοι τις αποψεις μας γραφουμε.

ναι και αυτος με εκρινε ομως...επειδη δεν καταφερε να το κανει αυτος(να βαλει τα 10 κιλα στον χρονο) δεν παει να πει οτι δεν μπορουν και οι αλλοι απο που και ως που?

beefmeup
25-12-10, 18:33
ναι και αυτος με εκρινε ομως...επειδη δεν καταφερε να το κανει αυτος(να βαλει τα 10 κιλα στον χρονο) δεν παει να πει οτι δεν μπορουν και οι αλλοι απο που και ως που?

καλο ειναι να προσεχουμε πως εκφραζομαστε..μπορουσες να του εκφρασεις την αντιθεση σου,με αλλο τροπο.

savage
25-12-10, 18:39
παυλο αγορακι μου,οπως σου ειπε κι ο διονυσης για βαστα λιγο τα αλογα,γιατι με πολυ φορα μπηκες.

γραφω 5 πραματα μπας και ξεστραβωθεις και μαθεις και εσυ και οι υπολοιποι.
ουτε να γ@@#$% κανενα εχω σκοπο ουτε τιποτα.

δε σε κρινει κανεις,αλλα αν δεν ξερεις κατι,καλυτερα μην γραφεις ο,τι να'ναι.δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι,ουτε εχει κανεις απαιτηση να να τα ξερεις ολα,αλλα το να εκφερεις αποψη και με τοση σιγουρια για κατι που δεν κατεχεις,δεν ειναι κι οτι καλυτερο.

εγω μιλαω με επιχειρηματα και αναλυσεις με χαρτια και συ με αερολογιες.
κανε αναλυση συστασης μαζας σωματος αυριο.ξανακανε μετα απο 1 χρονο και ελα να δουμε ποσα μυικα κιλα,ποσα κιλα νερα και ποσα κιλα εχεις παρει/χασει,αφου εισαι τοσο σιγουρος.

ολα τα αλλα ειναι λογακια του αερα. η κανε επισημη αναλυση,η αστο αφου δε το δε το κατεχεις το θεμα.

Pavlos17
25-12-10, 18:42
παυλο αγορακι μου,οπως σου ειπε κι ο διονυσης για βαστα λιγο τα αλογα,γιατι με πολυ φορα μπηκες.

γραφω 5 πραματα μπας και ξεστραβωθεις και μαθεις και εσυ και οι υπολοιποι.
ουτε να γ@@#$% κανενα εχω σκοπο ουτε τιποτα.

δε σε κρινει κανεις,αλλα αν δεν ξερεις κατι,καλυτερα μην γραφεις ο,τι να'ναι.δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι,ουτε εχει κανεις απαιτηση να να τα ξερεις ολα,αλλα το να εκφερεις αποψη και με τοση σιγουρια για κατι που δεν κατεχεις,δεν ειναι κι οτι καλυτερο.

εγω μιλαω με επιχειρηματα και αναλυσεις με χαρτια και συ με αερολογιες.
κανε αναλυση συστασης μαζας σωματος αυριο.ξανακανε μετα απο 1 χρονο και ελα να δουμε ποσα μυικα κιλα,ποσα κιλα νερα και ποσα κιλα εχεις παρει/χασει,αφου εισαι τοσο σιγουρος.

ολα τα αλλα ειναι λογακια του αερα. η κανε επισημη αναλυση,η αστο αφου δε το δε το κατεχεις το θεμα.

ωραια αφου μιλας με επιχειρηματα,απεδειξε μου,πως ειναι ανεφικτο ενας να βαλει 10 μυικα κιλα σε ενα χρονο.με φορα εχει μπει καποιος αλλος και οχι εγω

savage
25-12-10, 18:45
φερε μου αναλυση συστασης σωματος πριν και μετα να δω τα 10 μυικα κιλα και τα λεμε

Legacy
25-12-10, 18:46
Παιδια, ας μην γινει φασαρια για ενα θεμα...






:thumbup:

+1 :thumbup:


κοιτα φιλε legacy να σου δωσω ενα παραδειγμα στην πραξη για να καταλαβεις τι εννοουμε,και αυτο ειναι και για τον Pavlos17 που το ρωτησε καπου(σορυ παυλο δε θυμαμαι που),και ειπε αν θυμαμαι καλα"πως ειναι δυνατον να εβαλα 10 κιλα σε ενα χρονο ενω παρεμεινα στο ιδιο bf και αυτα τα κιλα να μην ειναι μυικα...?"

Λοιπον,εστω οτι εισαι 100 κιλα με bf 10%....αμα βαλεις αλλα 10 κιλα σε ενα χρονο και το bf μεινει στο 10% δε σημαινει οτι πηρες 10 μυικα...γιατι το 10% του 100 ειναι μικροτερο ποσοστο σε κιλα απότι το 10% του 110...


Τα νουμερα ειναι πλασματικα εε...:green:
:thumbup:



φιλε τα κιλα θα ειναι η μυικα η λιπος κ νερα.
οποτε η το ενα θα παρεις,η το αλλο η κ τα 2 μαζι.

ο διαχωρισμος που κανεις στην προταση αυτη,δεν πολυ στεκει.



αυτο ειναι σωστο,αλλα το λιπωδες κιλο καταλαμβανει περισοτερο ογκο πανω σου,κ δεν εχει την ιδια εικονα στο σωμα σου.

κ ριξε κ μια ματια εδω περιοδος ογκου ..ποσα κιλα πρεπει να βαλω? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2256)

Την προταση μου την διαχωρισα ετσι επειδη σε ενα προηγουμενο θεμα που ειχα ανοιξει εγινε μια συζητηση και μπερδευτηκαν καποιες γνωμες κτλ, για αυτο ανοιξα και αλλο θεμα :green:

ευχαριστω για το αρθρο,σωστα οσα ειπες :thumbup:


Λάθος. Ένα κιλό είναι ένα κιλό. Μου θυμίζει το ανέκδοτο που λέει "Τι είναι πιο βαρύ, 1 κιλό πούπουλα ή 1 κιλό σίδερα;"... (Δεν το λέω με διάθεση να κοροϊδέψω προφανώς.)

Ο όγκος που καταλαμβάνουν ωστόσο είναι διαφορετικός και μεγαλύτερο όγκο καταλαμβάνει το 1 κιλό λίπος από το 1 κιλό μυϊκής μάζας. Ο λόγος είναι επειδή οι μύς είναι πιο "πυκνοί" από το λίπος, έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα από το λίπος.

+1


μεταφερω εδω ενα ποστ που εκανα στα οφ.μιας και πλεον υπαρχει ειδικο τοπικ,δεν υπηρχε λογος να χανεται στα οφ.



αλλο αλιπη μαζα,αλλο μυικη λεμε.δεν ειπαμε οτι πηρες λιπος.δεν πηρες ουτε μυες ομως.νερα πηρες κατα κυριο λογο.

αν κανεις ποτε σου αναλυση συστασης σωματος θα σου βγαλει τα εξης 3 πραγματα.

λιπος---> τοσο %
αλιπη μαζα ---> ταδε της % (το υπολοιπο)
εκ της οποιας τοσα κιλα ειναι νερα και ταδε κιλα ειναι ανυδρη μαζα(κοκκαλα και μυες).

το νερο ειναι το 65-70% του σωματος μας,οποτε μενει 30-35% για το λιπος,τα κοκκαλα και τους μυες μας.

ελπιζω να καταλαβες οτι αυτο που λες δε στεκει(οτι πηρες 6 κιλα μυικα κιλα σε 8 μηνες).

επισης οπως ειπε κι ο dreiko το οτι δε μεταβληθηκε το ποσοστο λιπους σου δε σημαινει οτι δεν πηρες λιπος.καθε αλλο.

αν πχ ησουν 80 κιλα με 10% λιπος,ειχες 8 κιλα λιπος.
οταν πηρες τα 8 αυτα κιλα και πηγες στα 88,ειχες παλι το ιδιο λιπος(σε ποσοστο,οχι σε απολυτο αριθμο),δηλ ειχες παλι 10% λιπος.στα 88 κιλα ομως το 10% αυτων δεν ειναι πλεον 8 κιλα,αλλα 8,8 κιλα.αρα το ενα κιλο χοντρικα ηταν λιπος.
τα υπολοιπα ηταν νερα στην συντριπτικη τους πλειοψηφια,οπως ειπαμε και πριν.και οταν λεμε νερα,μην παει ο νους σας στο κακο.δεν εννοουμε υποδορια.ενδομυικα υγρα ειναι,που κανουν το μυ να δειχνει πολυ μεγαλυτερος σε σχεση με πριν.φυσικα θα πηρες και καποια γραμμαρια μυες,καπου στο 1 κιλο,ισως και λιγο πανω,ισως και λιγο κατω.εντελως προσεγγιστικα ολα αυτα.

πολυ κατατοπιστηκος :clap: :thumbup:

beefmeup
25-12-10, 18:53
λοιπον παιδια γιατι το τραβαμε.

αν ξεκινησω στην αρχη του χρονου,με 70 κιλα κ 10%λιπος κ στο τελος του χρονου ειμαι 75 κιλα με 10%λιπος,δεν με νοιαζει αν εχω βαλει μυς η νερα η οτιδηποτε αλλο,απτην στιγμη που θα φαινομαι σιγουρα πιο μυωδης,κ δεν θα εχω βαλει λιπος.
η ολη διαφωνεια ειναι να χαμε να λεγαμε..στο τελος θα μετραμε κ τις τριχες απτα μαλλια μας για να δουμε το βαλαμε κ τι οχι.

τωρα το κατα ποσα κιλα μπορει να βαλει καποιος σε μυς ειναι θεμα πολυ σχετικο,κ δεν εχει απαντηση,γιατι ολα αυτα εχουν αλλες μεταβλητες που ειναι εντελως διαφορετικες απο ανθρωπο σε ανρθρωπο,αλλα ακομα κ ιδιες να ηταν,θα επαιζαν ρολο παλι η προπονηση κ η διατροφη του καθενος.
οποτε ελπιζω να καταλαβαινετε οτι το θεμα ειναι πολυσυνθετο κ δεν εχει μια απαντηση ετσι απλη,οπως ειναι η ερωτηση του..

αυτα,γιατι το ζαλιζουμε χωρις λογο..

lila_1
25-12-10, 20:04
αν ξεκινησω στην αρχη του χρονου,με 70 κιλα κ 10%λιπος κ στο τελος του χρονου ειμαι 75 κιλα με 10%λιπος,δεν με νοιαζει αν εχω βαλει μυς η νερα η οτιδηποτε αλλο,απτην στιγμη που θα φαινομαι σιγουρα πιο μυωδης,κ δεν θα εχω βαλει λιπος.


Λαθος!:green:
Εχεις παρει ΜΙΣΟ κιλο λιπους my FAT boy.:green:
xar xar

beefmeup
25-12-10, 20:16
Λαθος!:green:
Εχεις παρει ΜΙΣΟ κιλο λιπους my FAT boy.:green:
xar xar

εσυ κανεις λαθος:P
εγω δεν βαζω ποτε λιπος:green:

lila_1
25-12-10, 20:18
εσυ κανεις λαθος:P
εγω δεν βαζω ποτε λιπος:green:

Αυτα ειναι...Ουτε η επιστημη των μαθηματικων δεν αντιστεκεται στον beef.:P
xontre...

pepeismenos karga
25-12-10, 20:30
σε αυτο το τελευταιο ειχε δικιο η ΛΙΛΑ....αχαχαχα...

λοιπον να πω και εγω γιατι αυτο το θεμα το ειχα ανοιξει το 2008 και ειχα φαει τοσο κραξιμο ακομα το θυμαμαι...θελω να πω τ αεξης....
οταν ενας αρχαριος ξεκινησει τη γυμναστικη να κανει βαρη εντατικα για ενα χρονο συνεχομενα χωρις να εχει ακνει ποτε βαρη στη ζωη του αμα εχει και καλα γονιδια ειανι εφικτο να βαλλει 10 κιλα μυς...και αυτο το πιστεθω ασυστολα...αλαλ μιλαμε για αρχαριο που δεν εχει σηκωσει ποτε βαρος και κανει εντατικα ενα χρονο με τελεια διατροφη και προπονηση και να εχει και καλα γονιδια...απο εκει και υστερα με το που μπει ο δευτερος χρονος αρχιζει και συνηθιζει το σωμα ,το νευρομυικο προσαρμοζεται και αρχιζει να ανεβαινει η μυικη μαζα πιο δυσκολα απο οτι την πρωτη χρονια...
τωρα το ποσο βαζει καθε ανθρωπος εδεν μπορει να το ξερει κανεις...πεζουν παρα πολλα ρολο...γονιδια,προπονηση,διατροδη,αας,συστηματικοτητα....ο καθενας κανει τη σουμα του στο τελος....το να λεει καπιος οτι εβαλε τοσο με τοσο λιπος επειδει μεγαλωσε το χερι ι το ποδι δνε λεει κατι...και 3 λιτρα νερο να πιεις μαι μερα μπορει να σε δειξει η ζυγαρια την αλλη μερα 1-2 κιλα βαρυτερο χωρις να εχεις βαλλει λιπος...δνε λεει ακτι αυτο...και τα νερα που κραταει ο μυς δεν βαζουν λιπος...ενδομυικα...ουτε τα εξωκυταρικα...ουτε το γλυκογονο που πιανει βαρος....δνε μετριεται....
απλα εγω πιστευω οτι μεσα σε 12 μηνες εαν καενις προπονηση σαν σκυλος και διατροφη ολοσωστη και εντατικα καθε μερα...χωρις αας...μπορεις να βαλλεις 2,5 μεχρι 5 μυικα αναλογα τα γενετικα του καθενος...αυτο ειανι απλα αποψη μου χωρις επιστημονικες μελετες κτλ αποψη και μονο....

lila_1
25-12-10, 20:46
σε αυτο το τελευταιο ειχε δικιο η ΛΙΛΑ....αχαχαχα...

λοιπον να πω και εγω γιατι αυτο το θεμα το ειχα ανοιξει το 2008 και ειχα φαει τοσο κραξιμο ακομα το θυμαμαι...θελω να πω τ αεξης....
οταν ενας αρχαριος ξεκινησει τη γυμναστικη να κανει βαρη εντατικα για ενα χρονο συνεχομενα χωρις να εχει ακνει ποτε βαρη στη ζωη του αμα εχει και καλα γονιδια ειανι εφικτο να βαλλει 10 κιλα μυς...και αυτο το πιστεθω ασυστολα...αλαλ μιλαμε για αρχαριο που δεν εχει σηκωσει ποτε βαρος και κανει εντατικα ενα χρονο με τελεια διατροφη και προπονηση και να εχει και καλα γονιδια...απο εκει και υστερα με το που μπει ο δευτερος χρονος αρχιζει και συνηθιζει το σωμα ,το νευρομυικο προσαρμοζεται και αρχιζει να ανεβαινει η μυικη μαζα πιο δυσκολα απο οτι την πρωτη χρονια...
τωρα το ποσο βαζει καθε ανθρωπος εδεν μπορει να το ξερει κανεις...πεζουν παρα πολλα ρολο...γονιδια,προπονηση,διατροδη,αας,συστηματικοτητα....ο καθενας κανει τη σουμα του στο τελος....το να λεει καπιος οτι εβαλε τοσο με τοσο λιπος επειδει μεγαλωσε το χερι ι το ποδι δνε λεει κατι...και 3 λιτρα νερο να πιεις μαι μερα μπορει να σε δειξει η ζυγαρια την αλλη μερα 1-2 κιλα βαρυτερο χωρις να εχεις βαλλει λιπος...δνε λεει ακτι αυτο...και τα νερα που κραταει ο μυς δεν βαζουν λιπος...ενδομυικα...ουτε τα εξωκυταρικα...ουτε το γλυκογονο που πιανει βαρος....δνε μετριεται....
απλα εγω πιστευω οτι μεσα σε 12 μηνες εαν καενις προπονηση σαν σκυλος και διατροφη ολοσωστη και εντατικα καθε μερα...χωρις αας...μπορεις να βαλλεις 2,5 μεχρι 5 μυικα αναλογα τα γενετικα του καθενος...αυτο ειανι απλα αποψη μου χωρις επιστημονικες μελετες κτλ αποψη και μονο....

Βασικα αυτο που μπερδευουμε ειναι τα μυικα με τα αλιπα κιλα...
Τα μυικα κιλα χωρις τα νερα,ειναι απ οτι εχω καταλαβει πολυ λιγα σε ενα ανθρωπινο σωμα...
Αν ο σαβατζ εχει καθαρα ανυδρα και αλιπα κιλα περι τα 20 ,δηλαδη σκελετο και καθαρους μυς μαζι, τοτε ενας μεσος ανθρωπος κουβαλαει λιγα κιλα πρωτεινης πανω του.
Σα να λεμε 10 καθαρα μυικα οχι ενας αρχαριος δεν παιρνει αλλα ουτε ο επαγγελματιας μεσα σε 20 χρονια...:green:

beefmeup
25-12-10, 20:49
καλα,εγω θα συνεχισω να γυμναζομαι κ να τρωω,με σκοπο να εχω ιδιο ποσοστο λιπους πανω μου(η λιγοτερο),κ εσεις καθιστε να βρειτε την διαφορα με τα μυικα κ τα αλιπα κιλα:P

χανουμε την ουσια εδω...αυτο που γραφει ο πεπεισμενος ειναι κ αυτο που εχω παρατηρησει πανω μου..οτι δλδ βαζω γυρω στα 3 καθαρα κιλα καθε χρονο,αλλα ολα αυτα αλλαζουν..

pepeismenos karga
25-12-10, 21:04
καλα σιγουρα αμα μετρησουμε και το βαρος του σκλετου μας,τον οργανων μας,των μαλλιων ,των νυχιων κτλ προσθετονται και αυτα στο βαρος του σωματος....τεσπα δεν τα χαλαμε κιολας.....οσο και να βαζει κανεις και οσα να λεει οτι βαζει...απλα καπου ειχα διαβασει απο το bodybuilding.com μια ερευνα απο ενα ινστιτουτο δεν θυμαμι τι αλαλ πρπει να ηταν πολυ εγκυρη που ελεγε οτι ο οργανισμος την ημερα μου φενεται δνε μπορει να σνθεσει περισσοτερο απο 30-40 γραμμαρια κρεατος...τεσπα....οσο και να ειναι καλα ειναι....
α και beef....εγω δεν μιλησα απο γραμμωση σε γραμμωση ποσα βαζει καπιος εγω ειπα απλα σε 12 μηνες....δηλαδι κσεκιναει καπιος πρωτη ιανουαριου του τα δε και μεχρι την πρωτη ιανουαριου του αλλου χρονου κανει ογκο....και μετριεται και βλεπει ποσα εχει βαλει με σωστες μετρησεις κτλ...παντως απο γραμμωση σε γραμμωση 3 κιλα ειναι οντως αρκετα καλα...ευγεεεεε....

beefmeup
25-12-10, 22:06
α και beef....εγω δεν μιλησα απο γραμμωση σε γραμμωση ποσα βαζει καπιος εγω ειπα απλα σε 12 μηνες....δηλαδι κσεκιναει καπιος πρωτη ιανουαριου του τα δε και μεχρι την πρωτη ιανουαριου του αλλου χρονου κανει ογκο....και μετριεται και βλεπει ποσα εχει βαλει με σωστες μετρησεις κτλ...παντως απο γραμμωση σε γραμμωση 3 κιλα ειναι οντως αρκετα καλα...ευγεεεεε....

καλα τα ειπες,αλλα εγω δεν κανω ποτε γραμμωση καρντια μου:P
απο πρωτη ιανουαριου,μεχρι την αλλη πρωτη δεν κανω καμια φαση..
ουτε "γραμμωσης",ουτε "ογκου".
απλα τρωω κ προπονουμαι για να βαλω κιλα,χωρις λιπος(οσο ειναι εφικτο αυτο).:green:

Dreiko
25-12-10, 22:29
απλα τρωω :

τσουρεκακια με λευκη σοκολατα...:P:P:P

thegravijia
25-12-10, 22:35
καλα τα ειπες,αλλα εγω δεν κανω ποτε γραμμωση καρντια μου:P
απο πρωτη ιανουαριου,μεχρι την αλλη πρωτη δεν κανω καμια φαση..
ουτε "γραμμωσης",ουτε "ογκου".
απλα τρωω κ προπονουμαι για να βαλω κιλα,χωρις λιπος(οσο ειναι εφικτο αυτο).:green:
ποσα κιλα βαζεις τον χρονο ?
συνολικα λεω

lila_1
26-12-10, 00:49
Beef εχεις δοκιμασει να κανεις κανα 2βδομαδο αυστηρη διαιτα/διατροφη έτσι απο περιεργια να δεις πως θα εισαι?

savage
26-12-10, 01:24
οταν ενας αρχαριος ξεκινησει τη γυμναστικη να κανει βαρη εντατικα για ενα χρονο συνεχομενα χωρις να εχει ακνει ποτε βαρη στη ζωη του αμα εχει και καλα γονιδια ειανι εφικτο να βαλλει 10 κιλα μυς...

δημητρη αυτο δε γινεται για 2 πολυ απλους λογους.ομοιοσταση και μυοστατινη.
εχουμε και λεμε:
το 65% του σωματος ειναι νερο,το 10% ειναι λιπος,και το 25% ειναι ανυδρη αλιπη μαζα(τυχαια τα νουμερα αλλα πανω κατω τοσο ειναι αν δειτε και την δικη μου αναλυση που παρεθεσα).
για καποιον που ειναι 100 κιλα εχει 65 κιλα νερα,10 κιλα λιπος,25 κιλα μυες και κοκκαλα.τα κοκκαλα οταν σταματησει η αναπτυξη εχουν σταθερο και αμεταβλητο βαρος,πχ 15 κιλα(τυχαιο το νουμερο και παλι),αρα οι μυες μα ειναι 10 κιλα,δηλ ΜΟΝΟ ΤΟ 10% ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΜΑΣ η 12% της μεταβαλλομενης μαζας μας(εβγαλα εξω απο την εξισωση τα κοκκαλα).
οταν παιρνουμε η χανουμε βαρος,παιρνουμε η χανουμε και απο τα 3 αυτα πραματα βαρος(αν και στο χασιμο το να χασεις μυες ειναι δυσκολο εκτος αν γινουν ακροτητες,αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο).
οταν παιρνει λοιπον καποιος βαρος(γιατι αυτο μας ενδιαφερει εδω),παινει και απο τα 3 αυτα,αλλα το μειζων θεμα ειναι σε τι ποσοστο απο το καθενα.
πανω κατω αυτα τα ποσοστα παραμενουν ιδια(ομοιοσταση γαρ) εκτος ακραιων εξαιρεσεων τις οποιες θα εξηγησω παρακατω.
δηλ αν καποιος παρει 10 κιλα σε ενα χρονο λογικα εχει παρει 1 και κατι κιλο μυες,7 κιλα νερα και κατι λιγοτερο απο 2 κιλα λιπος.

αυτος ειναι ο μεσος ορος,γιατι ετσι ειναι φτιαγμενο το ανθρωπινο σωμα,με αυτα τα ποσοστα απο αυτα τα 3 πραγματα ειναι μαθημενο να πορευεται.

παμε στις ακραιες περιπτωσεις

αν καποιος γυμναζεται με βαρη κα ιεινα ιαρχαριος οπως ειπες και τρωει αρκετη πρωτεινη και γενικα κανει σωστη διατροφη κτλ εχει καλες πιθανοτητες να παρει μυες σε ενα ικανοποιητικο ποσοστο,σε σχεση με το υπαρχον ποσοστο τους στο σωμα.δηλ να παρει πχ 2 η 3 η αντε 4(αν και πολλα λεω αλλα τεσπα) κιλα μυων,και 5-6 κιλα νερα και μονο 1 κιλο λιπος(η και λιγοτερο απο 1 κιλο λιπος).
τα ποσοστα διαταραχθηκαν σε αυτη την περιπτωση αλλα οχι δραματικα.

αν παλι καποιος τρωει ολο σαβουρα και δεν ασκειται ποτε,απο τα 10 κιλα που παρει,προσεγγιστικα τα 4 θα ειναι λιπος,τα αλλα 5 και κατι νερα,και ελαχιστα γραμ μυες.παλι τα ποσοστα αλλαξαν αλλα οχι δραματικα.

αυτο που περιγραφεις αν καταλαβα καλα ειναι να παρει 10 κιλα σε 1 ετος και να ειναι ΟΛΑ μυες.δηλ 0 λιπος και 0 νερα.αυτο οπως εξηγησα παραπανω ειναι αδυνατον λογω του οτι το ανθρωπινο σωμα απλα δε μπορει να παρει η να χασει μονο απο ενα πραγμα.δεν λειτουργει ετσι.αν ηταν ετσι δε θα ηταν κατα 70% νερο(κατα προσεγγιση).εινα ιδυνατον να παρει 10 κιλα και να ειναι ολα μυες?αυτοι οι εξτρα μυες δε χρειαζοναται και εξτρα νερα αλλα και λιπος να περιβαλλει το (υπερφουσκωμενο πλεον απο τους τοσους μυες) δερμα???

για να παρει καποιος 10 κιλα μυες απο τη στιγμη που οι μυες ειναι ενα τοσο μικρο ποσοστο του ανθρωπινουν σωματος,πρεπει να παρει τουλαχιστον 50-60 κιλα,και αυτο απλα δε γινεται σε ενα ετος.η μαλλον γινεται να παρεις 50-60 κιλα σε πολυ ακραιες περιπτωσεις,αλλα θα καταληξεις παχυσαρκος και τελικα δε θα εχεις παρει και τα 10 κιλα μυες που ηθελες,ελεω μυοστατινης.genetics που λεει και μια ψυχη

pan0z
26-12-10, 02:48
αναλυτικοτατος ο savage :clap::clap:

Legacy
26-12-10, 03:33
δημητρη αυτο δε γινεται για 2 πολυ απλους λογους.ομοιοσταση και μυοστατινη.
εχουμε και λεμε:
το 65% του σωματος ειναι νερο,το 10% ειναι λιπος,και το 25% ειναι ανυδρη αλιπη μαζα(τυχαια τα νουμερα αλλα πανω κατω τοσο ειναι αν δειτε και την δικη μου αναλυση που παρεθεσα).
για καποιον που ειναι 100 κιλα εχει 65 κιλα νερα,10 κιλα λιπος,25 κιλα μυες και κοκκαλα.τα κοκκαλα οταν σταματησει η αναπτυξη εχουν σταθερο και αμεταβλητο βαρος,πχ 15 κιλα(τυχαιο το νουμερο και παλι),αρα οι μυες μα ειναι 10 κιλα,δηλ ΜΟΝΟ ΤΟ 10% ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΜΑΣ η 12% της μεταβαλλομενης μαζας μας(εβγαλα εξω απο την εξισωση τα κοκκαλα).
οταν παιρνουμε η χανουμε βαρος,παιρνουμε η χανουμε και απο τα 3 αυτα πραματα βαρος(αν και στο χασιμο το να χασεις μυες ειναι δυσκολο εκτος αν γινουν ακροτητες,αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο).
οταν παιρνει λοιπον καποιος βαρος(γιατι αυτο μας ενδιαφερει εδω),παινει και απο τα 3 αυτα,αλλα το μειζων θεμα ειναι σε τι ποσοστο απο το καθενα.
πανω κατω αυτα τα ποσοστα παραμενουν ιδια(ομοιοσταση γαρ) εκτος ακραιων εξαιρεσεων τις οποιες θα εξηγησω παρακατω.
δηλ αν καποιος παρει 10 κιλα σε ενα χρονο λογικα εχει παρει 1 και κατι κιλο μυες,7 κιλα νερα και κατι λιγοτερο απο 2 κιλα λιπος.

αυτος ειναι ο μεσος ορος,γιατι ετσι ειναι φτιαγμενο το ανθρωπινο σωμα,με αυτα τα ποσοστα απο αυτα τα 3 πραγματα ειναι μαθημενο να πορευεται.

παμε στις ακραιες περιπτωσεις

αν καποιος γυμναζεται με βαρη κα ιεινα ιαρχαριος οπως ειπες και τρωει αρκετη πρωτεινη και γενικα κανει σωστη διατροφη κτλ εχει καλες πιθανοτητες να παρει μυες σε ενα ικανοποιητικο ποσοστο,σε σχεση με το υπαρχον ποσοστο τους στο σωμα.δηλ να παρει πχ 2 η 3 η αντε 4(αν και πολλα λεω αλλα τεσπα) κιλα μυων,και 5-6 κιλα νερα και μονο 1 κιλο λιπος(η και λιγοτερο απο 1 κιλο λιπος).
τα ποσοστα διαταραχθηκαν σε αυτη την περιπτωση αλλα οχι δραματικα.

αν παλι καποιος τρωει ολο σαβουρα και δεν ασκειται ποτε,απο τα 10 κιλα που παρει,προσεγγιστικα τα 4 θα ειναι λιπος,τα αλλα 5 και κατι νερα,και ελαχιστα γραμ μυες.παλι τα ποσοστα αλλαξαν αλλα οχι δραματικα.

αυτο που περιγραφεις αν καταλαβα καλα ειναι να παρει 10 κιλα σε 1 ετος και να ειναι ΟΛΑ μυες.δηλ 0 λιπος και 0 νερα.αυτο οπως εξηγησα παραπανω ειναι αδυνατον λογω του οτι το ανθρωπινο σωμα απλα δε μπορει να παρει η να χασει μονο απο ενα πραγμα.δεν λειτουργει ετσι.αν ηταν ετσι δε θα ηταν κατα 70% νερο(κατα προσεγγιση).εινα ιδυνατον να παρει 10 κιλα και να ειναι ολα μυες?αυτοι οι εξτρα μυες δε χρειαζοναται και εξτρα νερα αλλα και λιπος να περιβαλλει το (υπερφουσκωμενο πλεον απο τους τοσους μυες) δερμα???

για να παρει καποιος 10 κιλα μυες απο τη στιγμη που οι μυες ειναι ενα τοσο μικρο ποσοστο του ανθρωπινουν σωματος,πρεπει να παρει τουλαχιστον 50-60 κιλα,και αυτο απλα δε γινεται σε ενα ετος.η μαλλον γινεται να παρεις 50-60 κιλα σε πολυ ακραιες περιπτωσεις,αλλα θα καταληξεις παχυσαρκος και τελικα δε θα εχεις παρει και τα 10 κιλα μυες που ηθελες,ελεω μυοστατινης.genetics που λεει και μια ψυχη


αναλυτικοτατος ο savage :clap::clap:


+1 :thumbup:

pan0z
26-12-10, 14:40
να κανω και μια ερωτηση προς τον savage που μου δημιουργηθηκε απο τα λεγομενα του.Εφοσον λεμε οτι οταν περνουμε κιλα περνουμε και απο τα 3(λιπος,νερο,μυς) στον ογκο δεν θα μας βολευε περισσοτερο να παρουμε οσα κιλα μπορουμε (καθαρα να τρωμε παντα ομως) γιατι οπως λες μαζι με λιπος,νερο περνουμε και μυς σωστα?Σιγουρα θα εχουμε βαλει μυς αλλα και αρκετο λιπος με ολα αυτα τα κιλα που βαλαμε αλλα δεν γινεται να το περιορισουμε αυτο με το αεροβιο εφοσον καιμε λιπος?Ξερω οτι γενικα ειναι δυσκολο να χασεις μυς στην γραμμωση αν δεν κανεις ακραια πραγματα.

π.χ εγω στον ογκο ποτε μου δεν κολλαω στα κιλα μου απο τον αυγουστο μεχρι τον οκτωμβριο ειχα βαλει 12 κιλα και οπως ειχες δει απο τις φωτο δεν ειχα βαλει λιπος τραγικα και γενικα ουτε ποτε στην γραμμωση εκανα διαιτα απλα μειωνα λιγο το φαι και τρεχω λιγο παραπανω.Πιστευεις αν συνεχιζα να βαζω κιλα προφανως θα επερνα και λιπος και μυς αλλα δεν θα μπορουσα να το εκμεταλευτω αυτο στην γραμμωση καιγοντας αρκετο λιπος? ή υπαρχει κατι που μου διαφευγει?

savage
26-12-10, 15:28
panoz,το να βαλεις στον ογκο οσο πιο πολλα κιλα μπορεις με το σκεπτικο οτι θα παρω και μυες ειναι εν μερει σωστο. γιατι λογω ομιοστασης και μυοστατινης το ανθρωπινο σωμα καποια στιγμη φρεναρει την μυικη αναπτυξη οταν αρχισεις να ξεφευγεις προς τα πανω σε βαρος(οπως αντιστοιχα φρεναρει την καυση λιπους οταν κανουμε διαιτα για πολυ καιρο και μετα ολοι αναρωτιουνται γιατι δε χανουν ενω κανουν τοσους μηνες τοσο σκληρη διαιτα).
και οι 2 αυτες περιπτωσεις βασιζονται στην εξης απλη λογικη.το σωμα μας δεν αρεσκεται σε ακραιες καταστασεις.οσο κι αν δε μας αρεσει,το 6 και το 8 % λιπος και απο την αλλη τα ενα σψρο μυικα κιλα,ειναι ακραιες καταστασεςι και αυτο φαινεται απο το γεγονος οτι χωρις την αντιστοιχη διατροφη και προπονηση δε μπορουμε να συντηρησουμε αυτα τα μεγεθη.ποσο μαλλον να τα βελτιωσουμε.
η λογικη του "οσο πολυ(ειτε για διαιτα ειτε για ογκο) τοσο πιο καλα" αποδεδειγμενα δε δουλευει γιατι το σωμα μας δε λειτουργει με αλγοριθμους ουτε με αριθμητικη προοδο ωστε οσο πιο πολυ φαμε τοσο πιο πολλους μυες να παρουμε, η οσο πιο πολυ διαιτα κανουμε τοσο πιο πολυ λιπος να χασουμε.
το σωμα σου θα βαλει μυες (η αντιστοιχα θα χασει λιπος) με τιυς ρυθμους που θελει αυτο,η μαλλον με τους ρυθμους που μπορει να το κανει.οποτε το πιθανοτερο ειναι αν πας να βαλεις 20 κιλα σε ενα χρονο με τη λογικη να παρεις 4 κιλα μυες να γεμισεις λιπος,γιατι το σωμα σου δεν ειναι φτιαγμενο για να βαλεις τοσα κιλα(ουτε μυες αλλα ουτε και γενικα).οποτε θα βαλει αυτα που μπορει(εικαζεται οτι ειναι 2 τα μυικα κιλα πανω κατω που βαζει καποιος σε ενα χρονο).εγω δε θα σταθω στο αν ειναι 2,1 η 1,9 αλλα σιγουρα υπαρχει καποιο οριο ελεω μυοστατινης.το να προσπαθησεις εσυ να το σπασεις αυτο το οριο ειναι μαλλον ματαιο,κουραστικο και ψυχοφθορο και πιθανως ανθυγειινο και τελικα μαλλον θα γεμισεςι λιπος,το οποιο θα κουραστεις αφανταστα να το χασεις στη διαιτα.
οποτε το συμπερασμα κατ'εμε ειναι το εξης.
ολα πανε "βλεποντας και κανοντας".βαλτε μεν οσο πιο πολυ μαζα μπορειτε,χωρις να λιπωνετε ιδιατερα(η και καθολου αν μπορειτε).οταν λεω να μην λιπωνετε εννοω να μην αυξανεται το ΠΟΣΟΣΤΟ λιπους σας,κι οχι το λιπος σας,ΣΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ,γιατι πολυ απλα αυτο δε γινεται.δε θα σας πω βαλτε μεχρι 10 κιλα το χρονο η βαλτε μεχρι 5 η μεχρι 15 κιλα το χρονο γιατι αυτο ποικιλει αναλογα το ατομο.σαφως και ενας εκτομορφος εχει μεγαλυετρο περιθωριο να βαλει σωστα κιλα απο ενα αλλο ανθρωπο.

οποτε εσυ φιλε panoz βαε κιλα μεχρι κει που βλεπεις να δειχνει καλα το σωμα σου.οταν αρχιζεις να λιπωνεις η να κολλαει η ζυγαρια,2 πραγματα θα εχουν συμβει.
1)βαζεις πλεον πιο πολυ λιπος αντι για αλιπη μαζα(παροτι τρως σωστα) γιατι δεν αντεχει αλλλη αλιπη μαζα το σωμα προς το παρον,οποτε αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αυξανει το ποσοστο λιπους σου.σε αυτο το σημειο σταματα,ασε το σωμα σου να ξεκουραστει,κανε ενα recomposition η ενα ψιλοcutting και μετα ξανακανεις ογκο.

ειτε
2)κολλησες στα κιλα γιατι το σωμα σου σου φωναζει οτι δε μπορει να βαλει αλλο βαρος προς το παρον.ναι μεν δε λιπωνεις,αλλα δεν παιρνεις ουτε αλλη μαζα.το σωμα σου θελει το χρονο του να αφομοιωσει και προσαρμοστει τα νεα δεδομενα(τα +12 κιλα που εβαλες πχ).δωσε του αυτο το χρονο και μην το πιεζεις με το ζορι αλλο προς το παρον.


εσυ αντεχεις να δουλευεις 24 ωρες σερι?οχι.
αυτο δε σημαινει οτι δε μπορεις να δουλεψεις 24 ωρες μεσα σε 1 τριημερο ομως,αν ενδιαμεσα ξεκουραστεις.
ετσι και το σωμα.για να βαλει κι αλλα κιλα,θελει την ενδιαμεση ξεκουραση του.
ελπιζω να βοηθησα

pan0z
26-12-10, 15:54
thx :thumbup::thumbup:

pepeismenos karga
26-12-10, 18:05
πολυ σωστη η τοποθετηση σσου νικο...εχεις δικιο...αποστομοτικη συμφωνω με ολα...αλλα διορθωνω και λεω 10 αλλιπα κιλα...τεσπα...οσα μπενουν καλα ειναι ειτε 2 ειτε 3 ειτε 4 ειτε 1....αρκει να υπαρχει προοδος...ο καθενας κανει τη σουμα του στο τελος...αλλος βαζει 1 αλλος 2 αλλος 3.....και βλεπει....
παντως αυτο που ειπες για τον ογκο πλεον εχω κατασταλαξει οτι καλα ειανι αν εισαι 10 με 15 κιλα το παρα πολυ περισσοτερο απο το βαρος της γραμμωσης που εχεις καθε χρονο....με καλυτερο το 10 κιλα θα ελεγα....και να μπορεις να τα ποιοτικοποιεις οσο μπορεις μεσα στη χρονια....

savage
26-12-10, 18:17
καλα ρε συ δεν τρεχει τιποτα...:green:
δεν το ειπα για να αποστομωσω εσενα(που ειμαστε και φιλαρακια) η καποιον αλλο.
απλα για να ξεκαθαρισω πως εχει το ζητημα απο επιστημονικης αποψεως.
για 10 κιλα αλιπη μαζα,συμφωνω και γω.ναι γινεται.οχι ευκολα,αλλα γινεται νομιζω.

Marine
26-12-10, 18:45
καλα ρε συ δεν τρεχει τιποτα...:green:
δεν το ειπα για να αποστομωσω εσενα(που ειμαστε και φιλαρακια) η καποιον αλλο.
απλα για να ξεκαθαρισω πως εχει το ζητημα απο επιστημονικης αποψεως.
για 10 κιλα αλιπη μαζα,συμφωνω και γω.ναι γινεται.οχι ευκολα,αλλα γινεται νομιζω.

ασε ρε ασχετε δεν ξερεις εσυ :rolf:

εγω μεσα σε ενα χρονο ειχα βαλει 25 κιλα ολο μυς.

manosvdm
26-12-10, 19:06
εγω στο πρωτο 6μηνο ογκου της γυμναστικης μου καριερας εβαλα 8 κιλα και σταματησα να βαζω αλλα.

απο 74,5 πηγα στα 82 ρυθμικα και δυστηχος ανεβασα και το λιπος μου 3%
απο 12%πηγα στο 15% το οποιο τελευται 1% εγινε μετα απο ασθενεια και τηνν περιοδο των γιορτων που εκανα καποιοες ατασταλειες.
απο αρχες γεναρη μπαινω σε cutting

πιστευω οτι 1 με 1,5 κιλα μυες θα ειναι απο τα 8 κιλα. διοτι το σωμα μου εδειξε πολυ καλυτερα!!!!

beefmeup
26-12-10, 19:48
τσουρεκακια με λευκη σοκολατα...:P:P:P

κ αυτα μεταξυ αλλων:P


ποσα κιλα βαζεις τον χρονο ?
συνολικα λεω

παντα(εκτος της χρονια που ξεκινησα σοβαρα γυμν.) εβαζα περιπου2 κιλα,αλλα με χαμηλο λιπος..μονοψηφιο.
φετος εχω βαλει μεχρι στιγμης,3.5 αλλα το μισο ειναι νερα,κ λιγο λιπος που κραταω μονο στην κοιλια.κ ανεβαινω περιεργως,γιατι θερμιδες ειναι ιδιες..
λογικα εχει να κανει με την ηλικια κ τον μεταβολισμο,που πεφτει.
δεν μπορω να δω αλλη εξηγηση.



Beef εχεις δοκιμασει να κανεις κανα 2βδομαδο αυστηρη διαιτα/διατροφη έτσι απο περιεργια να δεις πως θα εισαι?

εχω φτασει μεχρι 6.5% λιπος σε αξιοπιστο μηχανημα,χωρις αυστηρη διατροφη,αν αυτο εννοεις.
μια χαρα ειμουν:green:
αλλα κ τωρα καλα ειμαι..:P

giannis64
26-12-10, 20:10
εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την σημασία κάποιων ποστ σε αυτό το θέμα. ότι ποσοστό ανάπτυξης και να παραθέσουμε θα είναι άκυρο μιας και όλα είναι σχετικά από άτομο σε άτομο.
τίποτα δεν είναι στάνταρ και ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι μπορείς να βάλεις τόσο μυϊκό ιστό σε ένα χρόνο, τόσα νερά, και τόσο λίπος.
ούτε να πεις ότι με αυτήν την διατροφή θα έχεις το τάδε αποτέλεσμα η με την άλλη διατροφή το τάδε.
ο Νίκος σε όσα ανέφερε περί αναλογίες μυών, νερών και λίπους στο ανθρώπινο σώμα έχει δίκιο, αλλά τα υπόλοιπα είναι όλα γενικότητες και απόψεις.
όχι ότι δεν συμφωνώ μαζί του αλλά δεν είναι και απόλυτα ότι θα γίνει έτσι οπότε είναι άκυρα και ίσως όχι πραγματοποιήσιμα.
όπως επίσης συμφωνώ και με τον πιπισμένο, και αυτό γιατί ανέφερε ότι μπορούμε να έχουμε το χ αποτέλεσμα αλλά και αυτό πάλι είναι σχετικό και οργανικό.

και επανέρχομαι και λέω....

μερικές φορές κάποιες απαντήσεις δεν θα πρέπει να είναι και τόσο αναλυτικές γιατί αντί να γίνονται σαφείς, αυτές μπερδεύουν περισσότερο.

μια ερώτηση σαν <μπορώ να βάλω 10 μυϊκά κιλά σε ένα χρόνο?> είναι σαν να σε ρωτήσει κάποιος <μπορώ σε ένα χρόνο να κτίσω ένα σπίτι?>.
δείτε τι παραμέτρους θα πρέπει να γνωρίζει κάποιος για τον άλλον που ρώτησε για να του δώσει σαφής απάντηση, και μάλιστα να είναι εφικτή και πραγματοποιήσιμη.

εδω κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να συμβουλεύουμε μόνο αν ήμαστε σίγουροι για κάτι ότι δουλεύει και όχι επειδή το λέει μια έρευνα.
Όπως πχ ότι με 3 γεύματα μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με τα 6.
Ποιος το λέει αυτό? Έρευνα? Ναι οκ! Το δοκίμασε κανείς για να δει αποτελέσματα επάνω του και να το προτείνει σε κάποιον? Η απλά επειδή το διάβασε το λέει.
Οπότε το υπεύθυνο είναι έρευνα και προσωπική εμπειρία.
Τα άλλα όλα είναι παπαρολογιες.