PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταπροπονητικο αργα το βραδυ



anastasis93
04-01-11, 02:15
Καλησπερα παιδες.! λογω προγραμματος ειμαι αναγκασμενος να πηγινω γυμναστηριο αργα το βραδυ. (10:30- οσο παει) και ετσι το βραδυ δεν ξερω τι να τρωω. δεν θελω σε καμια περιπτωση να βαλω βαρος. αντιθετως θελω να χασω. μια καθαρή πρωτεινη σκετο ειναι αρκετο πιστευω, ε? απλα την γνωμη σας.!

savage
04-01-11, 02:21
εξαρταται απο το ποσο θες να χασεις και το ποσο εχεις φαει την ολη υπολοιπη μερα.

anastasis93
04-01-11, 02:40
καταρχας αυτη η πλατη ειναι ονειρεμενη..
θελω να χασω 5-7 το παρα πολυ κιλα.. δεν εχω μεγαλο προβλημα με το σωμα μου αλλα για γραμμωση π θελω πρεπει να φυγουν απο πανω μου αυτα τα κιλα..

anastasis93
04-01-11, 02:44
οσο για το ποσο θα εχω φαει την υπολοιπη μερα υπολογιζω κατι τετοιο..
Πρωινο
Δημητριακα πρωινου (100γρ) η βρωμη
πρωτεινη ορου γάλακτος (1,5 σκουπ)
μια κουταλια μελι

Δεκατιανο
2 φετες φωμη ολικης (σαντουιτς)
1 φετες γαλοπουλα χαμ.λιπαρων
1 φετες κιτρινο τυρι χαμ λιπαρων


σημειωση τα "/" σημαινουν "η"
Μερημεριανο
Λαχανικα διαφορα (σαλατα) +2 κ.γλυκου λαδι
κοτοπουλο βραστο ψητο 250γρ / μπιφτεκι 250 γρ/τονο με ρυζι/οσπρια



απογευματινο

οτι και δεκατιανο



τα υπολοιπα θελουν φτιαξιμο :)))

savage
04-01-11, 02:48
καταρχας ευχαριστω.
κατα δευτερον η διατροφη σου χρηζει βελτιωσης.αν θες να γραμμωσεις for real,ξεχνα αυτα τα ψωμια δηθεν ολικης,και τις δηθεν γαλοπουλες και τα τυρια δηθεν χαμηλων λιπαρων.
τρωγε ΜΟΝΟ μη επεξεργασμενες τροφες.φρουτα λαχανικα,κρεας ψαρι αυγα,βρωμη(ασε τα αλλα δημητριακα εχουν ζαχαρη),πατατα,ρυζι,καλαμποκι κτλ

απο κει και περα 250 γραμ κοτοπουλο σε 1 γευμα:shock:??no way

εγω που ειμαι κοντα 90 κιλα τρωω 125 ανα γευμα(απλα τρωω 4 φορες επι 125 μεσα στη μερα).αυτα τα 250 γραμ θα τα σπασεις σε 2 γευματα.

αληθεια ποσα κιλα/υψος/ηλικια?ποσοστο λιπους στο περιπου?

marvin
04-01-11, 11:05
Γεια σου Ανασταση.Χαιρομαι που σε ξανα..διαβαζω;) savage Νομιζω εδω εχει τις απαντησεις που ζητας.http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=244015#post244015:turtle::turtle:
Ανασταση εχεις προδιαγραφες για πολυ ωραιο σωμα και νομιζω πως αν το παρεις σοβαρα,θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα!!!!:turtle::turtle:

Devil
04-01-11, 13:54
Καλησπερα παιδες.! λογω προγραμματος ειμαι αναγκασμενος να πηγινω γυμναστηριο αργα το βραδυ. (10:30- οσο παει) και ετσι το βραδυ δεν ξερω τι να τρωω. δεν θελω σε καμια περιπτωση να βαλω βαρος. αντιθετως θελω να χασω. μια καθαρή πρωτεινη σκετο ειναι αρκετο πιστευω, ε? απλα την γνωμη σας.!

μεταπροπονητικο με πρωτεινες και υδατανθρακες...

και μετα στερεο με πρωτεινες λιπαρα και λιγους υδατανθρακες...

beefmeup
04-01-11, 14:00
παιδια,μπορει να φανω λιγο περιεργος,αλλα ο τιτλος του θεματος ειναι αυτος.

μεταπροπονητικο αργα το βραδυ.

το μονο ποστ που ειναι σχετικο με τον τιτλο ειναι του μητσου απο πανω.
εγω τουλαχιστον προσπαθω να απανταω πανω σε οτι ρωταει ο καθενας,γιατι αν αρχισω να του πρωτεινω χιλιεςδυο εναλακτικες,μετα πρεπει να του εξηγησω κ γιατι του τις πρωτεινω,κ σιγουρα θα μπερδευτει ο ανθρωπος,αλλα κ θα βγει οφ ολο το θεμα.

anastasis93
04-01-11, 14:45
ευχαριστω πολυ κυρια νικη για τα λογια σας :)
φιλε devil θα κανω 2 γευματα κοντα στις 1 το βραδυ? θα βαλω λιπος ετσι πιστευω.. ετσι δεν ειναι? απλα δεν ξερω γ αυτο ρωταω..
savage δηλαδη τι προτεινεις για δεκατιανο και απογευματινο.!1 μηλο και 2 ασπραδια καλα ειναι?!

Devil
04-01-11, 14:50
ευχαριστω πολυ κυρια νικη για τα λογια σας :)
φιλε devil θα κανω 2 γευματα κοντα στις 1 το βραδυ? θα βαλω λιπος ετσι πιστευω.. ετσι δεν ειναι? απλα δεν ξερω γ αυτο ρωταω..
savage δηλαδη τι προτεινεις για δεκατιανο και απογευματινο.!1 μηλο και 2 ασπραδια καλα ειναι?!

οχι... ουτε καν...

αν κανεις ενα γευμα υγρο... πρωτεινες και μαλτοδεξτρινη

και μετα απο καμια ωρα φας.... κοτοπουλο,σαλατι, λαδι και κανα 2 φετες ψωμι

και μετα πεφτεις για υπνο....

τους υποληπους υδατανθρακες του βαζεις το πρωι.... βρομη+πρωτεινη...

ποσταρε ολη την διατροφη σου σε μια μερα...

anastasis93
04-01-11, 14:53
η διατροφη ειναι πιο πανω! μαλτοδεξτρινη? για βοηθα με λιγο φιλε :P!
χαχαχα ειμαι ασχετος.. χχαχαχαχαχα

Eddie
04-01-11, 14:55
Εγω θα ελεγα μετα την προπονηση waxy maize και 40γρ isolate η whey,και μετα απο μιση η μια ωρα αναλογως ποτε κοιμασαι 400γρ γιαουρτι 2% και μια χουφτα ξυροκαρπια η ταχινι.

Ετσι ουτε ινσουλινη ανεβαζεις,παιρνεις και γρηγορης απορροφησης πρωτεινη και φροντιζεις να εχεις και αμινο στο αιμα για ολο το βραδυ.

Devil
04-01-11, 14:58
η διατροφη ειναι πιο πανω! μαλτοδεξτρινη? για βοηθα με λιγο φιλε :P!
χαχαχα ειμαι ασχετος.. χχαχαχαχαχα

κοψε απο ενα γευμα τους υδατανθρακες και βαλτους στο βραδινο...

πχ βγαλε απο το δεκατιανο το ψωμι , βαλε ενα μηλο στη θεση του και βαλε το ψωμι το βραδι....

κανε ενα search στο σιτε εχει παντου post για την μαλτοδεξτρινη;)

anastasis93
04-01-11, 15:07
ευχαριστω devil..

αλλα μαλλον με μπερδεψατε λιγο τωρα..

eddie waxy maize εχει να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο??

Devil
04-01-11, 15:11
ευχαριστω devil..

αλλα μαλλον με μπερδεψατε λιγο τωρα..

eddie waxy maize εχει να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο??

τι δεν καταλαβες?

anastasis93
04-01-11, 15:17
απλα το λεω επειδη ο καθενας εχει μια διαφορετικη γνωμη.. και αυτο ειναι σωστο.. αλλα δεν ξερω τι να προτοκανω :/

Eddie
04-01-11, 15:19
Εγω παιρνω χυμα.

Φιλε κανε οτι σε βολευει,ετσι κι αλλιως ειτε κανεις το ενα ειτε το αλλο καμια εμφανης διαφορα μεταξυ τους.

Devil
04-01-11, 15:20
απλα το λεω επειδη ο καθενας εχει μια διαφορετικη γνωμη.. και αυτο ειναι σωστο.. αλλα δεν ξερω τι να προτοκανω :/

ξαναφτιαξε την διατροφη σου....

ποσα κιλα εισαι? υψος? ηλικια? % λιπους? τι προπονηση κανεις? ποσες φορες?

anastasis93
04-01-11, 15:21
εγινε. ευχστωαριστω πολύ! :thumbup:

anastasis93
04-01-11, 15:23
ειμαι 1.82, 85-86 κιλα, 18 παρα 1 μηνα χρονων % λιπους δεν ξερω ακριβως.. γυμναστηριο κανω 5-6 την εβδομαδα! βασικα ΘΑ κανω απο σημερα το βραδυ που γραφτηκα ξανα :P !

Wolve
04-01-11, 16:31
Παιδια, πολυ μπερδεμα το τοπικ αυτο. Ξεκινησαμε απο το μεταπροπονητικο και φτασαμε να μιλαμε για ολη τη διατροφη και συμπληρωματα που το παλικαρι δεν εχει ξανα ακουσει ποτε στη ζωη του.

Ας μην τον μπερδευουμε παραπανω. Βαλτε του ενα ξυνομηλο και την πρωτεινη στο μεταπροπονητικο γιατι αν συνεχισουμε να του λεμε για παππαδες και μαυρα αλογα δεν θα κανει σωστα τιποτα.

Wolve
04-01-11, 16:34
ειμαι 1.82, 85-86 κιλα, 18 παρα 1 μηνα χρονων % λιπους δεν ξερω ακριβως.. γυμναστηριο κανω 5-6 την εβδομαδα! βασικα ΘΑ κανω απο σημερα το βραδυ που γραφτηκα ξανα :P !

αφου δεν ξερεις ποσοστο λιπους, γραψε λιγο πως θα περιεγραφες τον εαυτο σου ( γεματουλη? λεπτο? χαλαρο δερμα? αγυμναστο? ) με απλα λογια...

edit: συμφωνω με τον devil, η διατροφη θελει ολη αλλαγη! ξεχασες επισης να αναφερεις τι προπονησεις κανεις! ειπες οτι ΘΑ κανεις απο τωρα, τελικα τι ισχυει για να μην μπερδευουμε τα μπουτια μας ?

steg
04-01-11, 16:49
Οπως είπε ο devil, αν μεταφέρεις τον υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό, δεν θα έχεις πρόβλημα λίπους. Και στην τελική δοκιμάζεις και αν δεις ότι παίρνεις λίπος, αλλάζεις τακτική. Το μόνο πρόβλημα που πιθανώς να έχεις είναι με τον ύπνο, αφού το στομάχι δεν θα έχει προλάβει να αδειάσει.

anastasis93
04-01-11, 18:35
wolve ειμαι σιγουρα γυμνασμενος! οχι σαν Β.Β. αλλα γμνασμενος ειμαι δεν χωραει αμφιβολια.. εγω θα με χαρακτηριζα γεματουλη.. αλλοι λενε οχι.! απλα ειχα σταματησει τωρα μεσα στα χριστουγεννα γ αυτο εβαλα το "θα"!
αν θελετε και μπορειτε να βοηθησετε για την διατροφη θα σας ημουν ευγνομων.

beefmeup
04-01-11, 18:36
αν θελετε και μπορειτε να βοηθησετε για την διατροφη θα σας ημουν ευγνομων.

για την διατροφη σου φιλε,ανοιξε ενα θεμα κ ποσταρε την για να κανει τα σχολια του ο κοσμος.:thumbup:
α,οκ αφου εχεις ηδη θεμα,ποσταρεις εκει κ το βλεπουμε

sharkatack
17-07-12, 18:54
καλησπερα κανω γυμναστηριο παντα κατα της 19¨30 και μεχρι να γυρισω σπιτι παει σιγουρα 20 30 ....πινω πρωτεινη και μετα κανα μισαωρο τρωο...οποτε εχουμε πιασει της 21 00 σιγουρα.... για τωρα καλοκαιρακι καλα ειναι δεν ειναι και παρα πολυ αργα ...αλλα για χειμωνα παραειναι....θα ηθελα να μαθω για καπoιο μεταπροπονητικο καλο γευμα οπως κακαταβατε ''νυχτερινο'' thnks......

beefmeup
17-07-12, 18:56
9 μαν δεν ειναι αργα..μια χαρα ειναι..
εγω θα ετρωγα οτι θα τρωω παντα..κρεας/ψαρι κ υ/α.

αν τωρα μιλας για μετα τις 11,εκει ας πουμε τρωω καμια 300γρ γιαουρτι..
αλλα οχι για να μην "λιπωσω" απο κατι αλλο,αλλα γιατι οτι κ να φαω εκεινη την ωρα θα μου πεσει μαλλον βαρυτερο.

reignman007
17-07-12, 19:25
Το ειχα και εγω απορια.Εγω τελειωνω 12.Πρωτεινη καπακι(υδατανθρακα να βαζω?για την ωρα παιρνω και κρεατινη) και στις 1πμ τρωω βραδινο.Συμβουλες?

tyler_durden
17-07-12, 20:00
γενικα καλο ειναι(για λογους εκτος bbing) να μην τρως βαρυ γευμα πριν πεσεις για υπνο..o φιλος που τελειωνει 9 τ βραδυ οπως λεει και ο μοντ δυναται να φαει κανονικο μεταπροπονητικο..μια περιοδο που πηγαινα βραδυ κατα τς 11 και γυρναγα σπιτι 12++,ενα σκουπ βιταργκο,γουει κ ενα καζειν..σε τετοιες προχωρημενες ωρες η σκονη ειναι μονοδρομος πιστευω..

sharkatack
17-07-12, 21:32
Ευχαριστω πολυ παιδια....

Txc
25-07-12, 20:19
Προσωπικη μου γνωμη:

Θελει να χασεις κιλα...
Το μονο που μετραει στο τελος ειναι οι συνολικες σου θερμιδες απο τα γευματα σου να ειναι λιγοτερες απο τις θερμιδες συντηρησης του βαρους σου...
Δεν εχει σημασια οτιδιποτε και αν φας, με την προυποθεση οτι το συνολο των θερμιδων των γευματων σου κατα την διαρκεια της ημερας ειναι λιγοτερες απο τις θερμιδες συντηρησης του βαρους σου για να χασεις κιλα...

Με απλα λογια, αμα εισαι νηστικος ολη μερα και πριν πας για υπνο, φας ενα πιτογυρο και τηγανιτες πατατες...
Θα χασεις κιλα, οπως και να εχει το πραγμα...

makismakis
29-01-14, 13:28
χαιρετώ όλους τους φίλους!
Κατ' αρχήν να σας συστηθώ. Ειμαι ο Μάκης και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και το παρακολουθώ αρκετο καιρό τώρα.
Η ερώτηση-προβληαματισμός που έχω είναι:
Η προπόνηση μου λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων αρχίζει στις 21:00 και τελειώνει γυρω στις 22:00-22:30 απο εκει και πέρα ποιό θα ηταν καλύτερο μεταπροπονητικό γευμα; ενα ρόφημα αμέσως ματα την προπόνηση και κατι ακομα πριν κοιμηθω; δεδομένου οτι κοιμάμαι γυρω στις δώδεκα με δωδεκάμιση. η ένα στέρεο γεύμα και καλο και τίποτα αλλο?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mikekan
29-01-14, 13:32
10:30 ρόφημα πρωτεΐνης. Κατά τις 11 το μεταπροπονητικό σου κανονικά με υδατάνθρακα. Και πριν κοιμηθείς αν θες κάποιο γιαούρτι με αμύγδαλα.