PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμιδομετρητές



Σελίδες : 1 [2]

kostasrimis
19-09-12, 15:23
http://www.calories.com.gr ειναι στα ελληνικα.

a-mad
09-10-12, 00:58
http://www.fatsecret.com/ :):):):green::green:

aetosa
09-10-12, 11:07
Για να ευλογήσουμε και τα..γένια μας: calmet (http://panoss.freehostia.com)
(Πάνω - πάνω, ΟΔΗΓΙΕΣ.)
Kάνετε εγγραφή (με username και password) και είστε έτοιμοι :).

sTeLaKoS
28-01-13, 01:06
Ξέρετε κάποια καλή εφαρμογή για Android που να μη χρειάζεται ιντερνετ; Το MyFitnessPal είναι καλό απ' όσο ξέρω αλλά για να δουλέψει πρέπει να είσαι συνδεμένος στο ίντερνετ. Κάτι άλλο;;

tolis93
28-01-13, 01:37
Ξέρετε κάποια καλή εφαρμογή για Android που να μη χρειάζεται ιντερνετ; Το MyFitnessPal είναι καλό απ' όσο ξέρω αλλά για να δουλέψει πρέπει να είσαι συνδεμένος στο ίντερνετ. Κάτι άλλο;;

nutrition facts... ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ! εχει τα παντα μεσα αναλυτηκοτατα. δε βαζεις θερμιδες κτλπ αλλα εχει ολες τις τροφες (μεχρι αιδιας ολες) αναλυτηκοτατα κ μακρο κ μικρο συστατικα

sTeLaKoS
02-02-13, 18:01
Thanks Τολη, θα το κατεβασω να το τσεκάρω. :thumbup:

Mikekan
02-02-13, 18:48
Ναι το myfitnesspal θέλει Ίντερνετ, κάποτε είχα γράψει κι 5 πράγματα εδω σε ένα θεμα. Το χρησιμοποιώ συνέχεια, εναι πραγματικά φοβερό εργαλείο!

just chris
09-05-13, 10:01
επειδη nutritiondata και fitness pal δεν τα εχω καταλαβει
κ αρχιζουν κ με τσατιζουν,ποσταρω εναν μετρητη θερμιδων- μακροσυστατικων
απο in gr στα ελληνικα επιτελους http://health.in.gr/tools/metritesYgeias/thermidometritis/

nikos1234
09-05-13, 16:35
επειδη nutritiondata και fitness pal δεν τα εχω καταλαβει
κ αρχιζουν κ με τσατιζουν,ποσταρω εναν μετρητη θερμιδων- μακροσυστατικων
απο in gr στα ελληνικα επιτελους http://health.in.gr/tools/metritesYgeias/thermidometritis/

στα μακαρονια μ βγαζει 4 γρμ πρωτεινης στα 100 γρ ενω στη συσκευασια λεει 10 γρ πρωτεινης..τι γινεται?

ΠανοςΒ
09-05-13, 16:39
Τα μακρος αλλαζουν αναλογα με τη μαρκα των ζυμαρικών και φυσικά παιζει πάντα να ειναι ενημερωμένο λαθος.

just chris
09-05-13, 16:40
μηπως εννοεις τα μαυρα μακαρονια?

nikos1234
09-05-13, 23:07
μηπως εννοεις τα μαυρα μακαρονια?

οχι...

just chris
09-05-13, 23:11
δε ξερω τι παιζει τοτε.
μπες στο nutritiondata ειναι πιο ενημερωμενο,
αν το καταφερεις βεβαια.εμενα μου την εδωσε
γιατι εβγαζε οτι να'ναι. αυτα.

nikos1234
10-05-13, 11:23
δε ξερω τι παιζει τοτε.
μπες στο nutritiondata ειναι πιο ενημερωμενο,
αν το καταφερεις βεβαια.εμενα μου την εδωσε
γιατι εβγαζε οτι να'ναι. αυτα.

οντως δεν βολευει...η συσκευασια των φαγητων,πχ βρωμη,ρυζι,μακαρονια λεειι την αληθεια στα συστατικα?τα μακαρονια μου λεει οτι εοχυν 2γρ λιπους μον στα 100 γρ κ 10 γρ πρωτεινης

just chris
10-05-13, 12:44
φυσικα κ ειναι σωστα αυτα που αναγραφονται στις συσκευασιες

ΠανοςΒ
10-05-13, 12:50
Αν είναι κάποια πηγη που εχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι σωστη αυτη ειναι η ετικέτα.

Τι σε προβληματίζει Νικο στα μακαρόνια? Τα ζυμαρικά συνηθως δεν εχουν πολύ λιπος. Το θεμα τους ειναι οι πολλοι υδατανθρακες απο ασπρο αλεύρι.

billy89
10-05-13, 13:02
Το fitness pal δεν την παλεύει... Εντάξει μου αρέσει που έχει και τα συμπληρώματα αλλά έτσι όπως τα έχει με servings κλπ δε βγάζω άκρη... Βάλτα όλα γραμμάρια ρε χριστιανέ να συνεννοηθούμε!

ΠανοςΒ
10-05-13, 13:06
Συμφωνω για το fitness pal,

εγω δουλευω το MyNetDiary στο Iphone. Εξαιρετικό και αρκετά ενημερωμένο.

nikos1234
11-05-13, 00:51
Αν είναι κάποια πηγη που εχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι σωστη αυτη ειναι η ετικέτα.

Τι σε προβληματίζει Νικο στα μακαρόνια? Τα ζυμαρικά συνηθως δεν εχουν πολύ λιπος. Το θεμα τους ειναι οι πολλοι υδατανθρακες απο ασπρο αλεύρι.

α οκ..δηλαδη τα μακαρονια ειναι σαν το ρυζι απο αποψη συστατικων?

εχω λιπωςσει αρκετα στην κοιλια κ σκεφτομαι να χρησιμοποησω αλλο υδατανθρακα..τσιτ κανω σπανια..ετρωγα μακαρονια μερα παρα εμρα κ πιο σπανια ρυζι

ΠανοςΒ
11-05-13, 09:38
Ενα τυπικό λευκό ρύζι εχει στα 100γρ ωμό:

7,1 γρ πρωτεινη
0.7 γρ λιπαρα
80 γρ υδατανθρακες

και 365 θερμιδες


Οπότε ναι ειναι σχεδον ιδια. Απλα κράτα στο μυαλό σου ότι τα ζυμαρικά κατασκευάζονται απο μειγμα υλικων οπότε οι θερμιδες εξαρτώνται απο τα υλικά του μειγματος, αρα δεν ειναι σταθερά απο μάρκα σε μαρκα και απο είδος σε είδος.

Να προτιμάς για υδατανθρακες: ρύζι μαυρο ή ασπρα, πατάτα, γλυκοπατάτα, βρωμη, ζυμαρικά ολικής άλεσης.

Το θέμα με τα λευκα ζυμαρικά ειναι το ασπρο αλεύρι και οι πιθανές τροφικές δυσανεξίες που δημιουργει καθώς και η επιρροή που έχει στην ινσουλίνη. Πολλοί το παρομοιάζουν με τη λευκή ζαχαρη.

Little Lion Man
06-08-13, 13:25
.

Να προτιμάς για υδατανθρακες: ρύζι μαυρο ή ασπρα, πατάτα, γλυκοπατάτα, βρωμη, ζυμαρικά ολικής άλεσης.


Iσως να βγαίνω κάπως εκτός θέματος αλλα διάβασα (στο T Nation διατροφή για Newbies) πως η βρώμη (ως oatmeal όμως) είναι στις κακές επιλογές για πηγες υδατάνθρακα.

ΠανοςΒ
06-08-13, 14:06
Το επιχειρημα ποιο ηταν?

Η βρωμη θεωρείται ισως ο κορυφαίος υδατανθρακας για πολλους λογους, γλυκαιμικός δεικτης, περιεκτικότητα σε ινες κλπ κλπ.

Steloukos
08-02-14, 03:11
Εγω φτιαχνω τη διατροφη σε ενα πλανο που κατεβαζω απο το bb.com.Οποιος θελει λεπτομερειες μπορει να δει εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29185-%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82

TheUninvited
20-06-14, 15:43
Βρηκα αυτη την ιστοσελιδα , και ισως να σας βοηθησει.

Μπορει να βρειτε ποσες θερμιδες εχουν τα φαγητα ( Δεν τα εχει ολα φυσικα).
Αλλα μπορειτε επισης να δειτε ποσες θερμιδες πρεπει να τρωτε για να χασετε η να παρετε βαρος αν γυμναζεστε.

http://thermides.gr/thermides.php

Γιανναρος
04-07-14, 11:14
Καλησπερα!μπορειτε να μ πειτε ποση πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπη ή πως να τα υπολογισω??για ογκο?
εχω θερμιδες συντηρησης 2500 για ογκο να τις παω 2800? ειμαι 1.80 74 κιλα!

Darth
22-07-14, 20:33
Καλησπερα!μπορειτε να μ πειτε ποση πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπη ή πως να τα υπολογισω??για ογκο?
εχω θερμιδες συντηρησης 2500 για ογκο να τις παω 2800? ειμαι 1.80 74 κιλα! τι εννοεις? ποση πρωτεινη χρειαζεσε την ημερα η πως να τα υπολογιζεις στο φαγητο?

pump21
17-09-14, 15:37
παιδία καλησπέρα πως να καθορίσω πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα,πρωτείνις και λίπους θα έχω σε κάθε γέυμα??

AU77
23-09-14, 09:01
Εγώ φίλε το σπάζω Πρωτείνη 30%, Υδατ 55% & Λίπος 15%

Πρωτείνη 4 θερμίδες σε κάθε γραμμάριο
Υδατάνθρακες 4
Λίπος 9

Για παράδειγμα εάν κάνεις διατροφή 2.500 θερμίδων τότε θες
750 θερμίδες από πρωτείνη
315 από λίπος
1375 από υδατάνθρακα

Με βάση τα πιο πάνω θα θες
187 γρ πρωτείνης
42 γρ λίπος
345 γρ υδατάνθρακα

Ζωηη
24-01-15, 17:06
re paidia mia krepa sokolata megalh h mia vafla me sokolata kai mia mpala pagwto sokolata poses thermides exei??

raiden
28-01-15, 22:57
δεν θα εχουν καμια 700αρα ??

LEGPRESS
28-01-15, 23:53
θα συμφωνησω με το raiden....κανα 250ρι το καθενα απ αυτα που λες παιζουν χοντρικα

ykariotaki
10-02-15, 16:44
Κάλησπέρα σε όλους,

Διαβάζω προσεκτικά το διάλογό σας ο οποίος με ενδιαφέρει και λόγω επαγγέλματος (διαιτολόγος - διατροφολόγος) και πρόσεξα ότι υπάρχουν πάρα πολλές απορίες και δυστηχώς και κάποιες ανακρίβειες.

Αν σας ενδιαφέρει να έχετε πρόσβαση σε εξατομικευμένη και επιστημονικά τεκμηριωμένη διατροφική υποστήριξη σύμφωνη με τις δικές σας αθλητικές απαιτήσεις, κλείστε ένα ραντεβού στο διαιτολογικό μου γραφείο. Μπορείτε να βρείτε βιογραφικό μου στο προσωπικό μου blog

Αυτό τον καιρό επίσης 'τρέχει' μια προσφορά στο******************για συνεδρίες και λιπομέτρηση με μηχάνημα βιοηλεκτρικής εμπέδησης. Εκμεταλλευτείτε την!

Peace!

beefmeup
10-02-15, 17:36
Κάλησπέρα σε όλους,

Διαβάζω προσεκτικά το διάλογό σας ο οποίος με ενδιαφέρει και λόγω επαγγέλματος (διαιτολόγος - διατροφολόγος) και πρόσεξα ότι υπάρχουν πάρα πολλές απορίες και δυστηχώς και κάποιες ανακρίβειες.

Αν σας ενδιαφέρει να έχετε πρόσβαση σε εξατομικευμένη και επιστημονικά τεκμηριωμένη διατροφική υποστήριξη σύμφωνη με τις δικές σας αθλητικές απαιτήσεις, κλείστε ένα ραντεβού στο διαιτολογικό μου γραφείο. Μπορείτε να βρείτε βιογραφικό μου στο προσωπικό μου blog

Αυτό τον καιρό επίσης 'τρέχει' μια προσφορά στο******************για συνεδρίες και λιπομέτρηση με μηχάνημα βιοηλεκτρικής εμπέδησης. Εκμεταλλευτείτε την!

Peace!

καλησπερα φιλε.
σου εσβησα τα λινκ..αν επιθυμεις να διαφημιστεις μεσω του φορουμ ,δυστυχως δεν ειναι αυτος ο τροπος..
επικοινωνησε με τον admin για να ρωτησεις πως γινεται αν θες..

Panos1976
24-10-15, 00:12
Πληροφοριακα επεξεργαζομαι την εφαρμογη YAZIO απο play store .

Αν εξαιρεσεις οτι σου υπολογιζει αυτη τον επιμερισμο ποσοστων πρωτ/υδατ/λιπ ,(οι ημερ. Θερμιδες μου φαινονται σωστες) μπαινεις και ενημερωνεις τη διατροφη , την ασκηση , μετρηση βαρος κα οποτε εχεις ενα ωραιο ημερολογιο.
Επισης, το ωραιο ειναι οτι ειναι ενημερωμενο με πολλα ειδη διατροφων και κυριως δημιουργεις εσυ τις δικες σου διατροφες (μεχρι σκανερ. εχει!)και διαμορφωνεται μια βαση δεδομενων.

Ελπιζω να βοηθησει.

andrB2Ctsi
02-11-15, 13:44
Πληροφοριακα επεξεργαζομαι την εφαρμογη YAZIO απο play store .

Αν εξαιρεσεις οτι σου υπολογιζει αυτη τον επιμερισμο ποσοστων πρωτ/υδατ/λιπ ,(οι ημερ. Θερμιδες μου φαινονται σωστες) μπαινεις και ενημερωνεις τη διατροφη , την ασκηση , μετρηση βαρος κα οποτε εχεις ενα ωραιο ημερολογιο.
Επισης, το ωραιο ειναι οτι ειναι ενημερωμενο με πολλα ειδη διατροφων και κυριως δημιουργεις εσυ τις δικες σου διατροφες (μεχρι σκανερ. εχει!)και διαμορφωνεται μια βαση δεδομενων.

Ελπιζω να βοηθησει.

Πάνο δες και το site www.checkneat.gr. μπορείς να ρυθμίσεις και το ποσοστό ενέργειας από μάκρος, να αναλύσεις διατροφικά δικές σου συνταγές και να καταχωρίσεις τρόφιμα που δεν βρίσκεις στη βάση Τροφίμων (USDA μεταφρασμένη στα Ελληνικά) αν γνωρίζεις τα συστατικά τους (πχ συσκευασμένα) και φυσικά να κρατάς ιστορικό μετρήσεων και ζυγίσεων. Ετσι μπορείς να το προσαρμόσεις ακριβώς στα μέτρα σου (γεύματα όπως ακριβώς τα τρως και τις μερίδες που τρώς χωρίς να ζυγίζεις συνέχεια). Νομίζω οτι, ειναι οτι πρέπει για να αποφύγεις τη μονοφαγία - ολιγοφαγία και να εχεις τον έλεγχο της διατροφής σου.

parex
29-06-16, 21:23
Το σε iOS
YAZIO Θερμιδομετρητής από YAZIO GmbH
https://appsto.re/gr/Bqfz4.i

Και σε android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yazio.android

imbacook
14-10-16, 09:38
Καλημερα θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω βγαλει μακροστοιχεια κτλ γ τ στοχο μου θελω εναν ευκολο κ εγκυρο τροπο να βλεπω τα μακροστοιχεια καθως οτι εχω ψαξει λειπουν μερικες καταχωρησεις. Εσεις πιον εγκυρο τροπο χρησιμοποιειτε..

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikolas_mk2
14-10-16, 09:54
Αν εννοεις εφαρμογη για τις τροφές ριξε μια ματια σε αυτο : https://cronometer.com/ ειναι απο τα πιο ενημερωμενα :thumbup:

winchester
26-10-16, 14:58
Καλησπερα παιδια!

Εδω και λιγες μερες βρηκα μια εφαρμογη στο playstore (για android smartphones) η οποια εχει σχεδον ολα τα φαγητα αν οχι ολα μαζι με τις θερμιδες τους καθως εχει και την επιλογη να βρεις ακριβως της θερμιδες τροφιμων μεσα απο barcode. Εαν επιτρεπεται απο το forum να ποσταρω δημοσια το ονομα της εφαρμογης να το δειτε καλως. Αλλιως οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει μηνυμα. Ωστοσο θα ηθελα να επιβεβεωθει οτι η εφαρμογη ειναι ακριβειας απο καποιον ποιο εμπειρο στα μακρος.

sTeLaKoS
26-10-16, 18:14
Ποσταρε το όνομα της εφαρμογής δεν υπάρχει πρόβλημα.

winchester
27-10-16, 01:31
Μολις ειδα οτι μεταφερθηκε το θεμα μου και ευχαριστω τους mod. Επειδη δεν ειχα προσεξει αυτο το ποστ και δεν ξερω εαν εχει ξανααναφερθει αυτη η εφαρμογη, συγνωμη εαν επαναληφθω.
Ονομα: MyFitnessPal

beegee
27-10-16, 18:56
προσωπικα με εξυπηρετει αφανταστα αυτο το site

http://thermida.net/index.html

ειναι πολυ βολικο καθως χωριζει και σε γευματα τις θερμιδες και βλεπεις και ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να φτασεις το επιθυμητο αποτελεσμα ανα φαση
δεν γνωριζω αν εχει αναφερθει σε προηγουμενα ποστς γιατι ειναι και πολλα ( εαν ναι ας διαγραφει )

Sativa
21-06-19, 22:09
γεια σας, δεν ξερω αν εχει γραφτει ηδη δεν το διαβασα ολο αλλά!
Εχω βρει την καλυτερη εφαρμογη στο κινητο .
Λεγεται "YAZIO"
Eιναι στα ελληνικα
εχει γραμμαρια θερμιδες και macros καθε φαγητου.
Μου εχει λυσει τα χερια..Βεβαια ολα ειναι aprox ,
αλλα εχει τις περισσοτερες μαρκες ελληνικες οποτε με καλο χειρισμο πεφτεις μεσα σχεδον με ακριβεια.
Enjoy your clean foods
Use them at your train for gains.
Good luck

Polyneikos
26-06-19, 22:41
Τhanx for the tip:thumbup:

aariennostik
06-07-20, 01:24
Καλησπερα, εγω δεν χρεισημοποιω καποια εφαρμογη επειδη δεν εχω χωρο στο κινητο. Υπαρχει μια ιστοσελιδα με ολα τα φαγητα, ποτα, τροφες μαζεμενες αλφαβητικα ή μπορεις να κανεις αναζητηση. Πολυ γρηγορη και ευκολη. Αυτη ειναι https://thermidometritis.stroumfaki.gr/. :welcome::weights:

salvador_
13-04-21, 00:36
+1 για το yazio και απο εμένα , έχει πολλά τρόφιμα και το καλό οτι μπορείς να φτιάξεις με barcode , κάποιο συσκευασμένο τρόφιμο που δεν είναι περασμένο μέσα

τα θετικά πολλές μάρκες τροφίμων ακριβές macros έχει επιλογή για διάφορες τύπου διατροφές

είναι δωρεάν , (εκτός εαν θέλεις έξτρα micros etc)

τα αρνητικά επειδή δινει την δυνατότητα στον κάθε χρήστη να μπορεί να περάσει τρόφιμα , μπορεί να δείς πχ 100 γρ κότοπουλο με 20 γρ υδατανθρακα με 700 θερμιδες .. :shock:

θέλει προσοχή στο ρύζι μακαρόνια βρασμένα άβραστα, και στο κρεάς ψητό άψητο

Rets
09-09-22, 01:04
Παιδιά καλησπέρα σας, είμαι νέος σε όλο αυτό και θέλω να μετρήσω πόσες θερμίδες χαλάω καθημερινά με μια δουλειά ι οποία έχει βάρος και ορθοστασία πος μπορώ να το κάνω και να βγάλω σωστά το ποσό χρειάζομαι την ημέρα για να πάρω όγκο.

beefmeup
09-09-22, 10:17
δεν μπορεις να υπολογισεις ποσες θερμιδες καις σε μια δραστηριοτητα..συνηθως για το μεσο ανθρωπο, εκει που τα προγραμμα σου ζητανε επιπεδο δραστηριοτητας βαζεις μετρια για να εισαι μεσα..απο εκει κ περα οταν σου βγαλει τις θερμιδες κ ξεκινησεις μια διατροφη, θα δεις εμπειρικα ανα διαστηματα πως σε παει, αν δλδ χανεις βαρος η αν βαζεις.