PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυο απαντησεις-->Τεραστεια βοηθεια(νεος στο Forum)



Mr.Pink
06-01-11, 16:25
Ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα λιγη καθοδηγηση πανω στη διατροφη μου αν γινεται!Ειμαι υπερβαρος και εχω τωρα μια βδομαδα που κανω διετα και πηγαινω γυμναστηριο.Δεν πηγαινω σε καποιο διαιτολογο,γιατι την προηγουμεν φορα που πηγα μονο ζημειωμενος βγηκα!Συμβουλευομαι ενα e-book("Burn the fat feed the muscle") και υπολογιζω ποσο τις εκατο πρωτεϊνη,υδατανθρακες και λιπαρα καταναλωνω(εννοειται λαμβανω υποψιν μου και του ειδους ειναι το καθενα).Θελω να ρωτησω τα εξης:
α)Ποσο τις εκατο υδατανθρακες,πρωτεϊνη και λιπαρα πρεπει να λαμβανω ημερησιως κατα τις ημερες γυμναστηριου και ποσο τις υπολοιπες;
β)Θα μου συμβουλεβαται να χρησημοποιησω συμπληρωματα προτεϊνης ή ειναι νωρις για μενα;

Σας ευχαρηστω εκ των προτερων!

Devil
06-01-11, 16:34
welcome...


για γραψε κιλα,υψος, ηλικια ,% λιπους

επεισης τι τρως καθημερινα και πως γυμναζεσε

και σταματα να διαβαζεις το e-book .... τα περισσοτερα που λεει ειναι μ***κιες...

Mr.Pink
06-01-11, 17:00
welcome...


για γραψε κιλα,υψος, ηλικια ,% λιπους

επεισης τι τρως καθημερινα και πως γυμναζεσε

και σταματα να διαβαζεις το e-book .... τα περισσοτερα που λεει ειναι μ***κιες...
Λοιπον ειμαι 1.75,130 κιλα περιπου,21 ετων και η λιπομετρηση που ειχα κανει πριν απο μερικους μηνες ειχε δειξει 33% περιπου.Γυμναστηριο πηγαινω 3 φορες τη βδομαδα και κανω 1 ασκηση για καθε ομαδα(3 σετ εως 12 επαναληψεις).Η διατροφη μου περιλαμβανει οσπρια,παιδικες κρεμες,μπισκοτα ολικης αλεσεως,δημητριακα φιτνες,γαλα 1.5% λιπαρα,πορτοκαλια,τονο και στηθος κοτοπουλου.Επισης πινω 3-4 λιτρα νερο την ημερα.Δεν εχω συγκεκριμενο προγραμμα απλα επιλεγω απο τα παραπανω και προσθετω και αφαιρετω αναλογα με τις θερμιδες κτλπ.Δεν ξερω αν το εχεις διαβασει το συγκεκριμενο e-book ή το λες γενικα για τα e-books,αλλα εχει καποια πραγματα μεσα που ειναι αρκετα λογικα.

Ramrod
06-01-11, 19:10
Λοιπον ειμαι 1.75,130 κιλα περιπου,21 ετων και η λιπομετρηση που ειχα κανει πριν απο μερικους μηνες ειχε δειξει 33% περιπου.Γυμναστηριο πηγαινω 3 φορες τη βδομαδα και κανω 1 ασκηση για καθε ομαδα(3 σετ εως 12 επαναληψεις).Η διατροφη μου περιλαμβανει οσπρια,παιδικες κρεμες,μπισκοτα ολικης αλεσεως,δημητριακα φιτνες,γαλα 1.5% λιπαρα,πορτοκαλια,τονο και στηθος κοτοπουλου.Επισης πινω 3-4 λιτρα νερο την ημερα.Δεν εχω συγκεκριμενο προγραμμα απλα επιλεγω απο τα παραπανω και προσθετω και αφαιρετω αναλογα με τις θερμιδες κτλπ.Δεν ξερω αν το εχεις διαβασει το συγκεκριμενο e-book ή το λες γενικα για τα e-books,αλλα εχει καποια πραγματα μεσα που ειναι αρκετα λογικα.

φίλε μου αυτά που είναι με κοκκινο δε πολυκολλάνε σε διατροφή για κάψιμο λίπους. Μόνο σε διατροφή όγκου! Έχεις κάποια συγκεκριμένη διατροφή ή απλώς προσέχεις τι τρώς?

Διάβασε τα αρθρα διατροφών καθώς και αυτό στην αρχική σελίδα του MB να πάρεις μια ιδέα.

Mr.Pink
06-01-11, 19:33
Προσεχω τη τρωω για αρχη,αλλα προσπαθω να φτιαξω μια διατροφη.Τωρα διαβαζω τα αρθρα που εχει εδω και προσπαθω να βγαλω μια ακρη!

marvin
06-01-11, 21:57
Νομιζω πως για τα κιλα που ειναι ο Mr.Pink ισως θα επρεπε πρωτα να μας πει τι ετρωγε πριν και το δικαιολογω αυτο που λεω γιατι σε εναν υπερβαρο ανθρωπο δεν μπορεις με την πρωτη να του κοψεις καποια πραγματα.Ισως αυτα που εγραψε να ειναι πολυ λιγοτερα απο την προηγουμενη του διατροφη!!!
Σιγουρα οσπρια και παιδικες τροφες δεν ειναι απο τις συνηθειες που θα πρεπει να κρατησει .Αλλα το ''κοβω μαχαιρι'' δεν μου ακουγετε σωστο σε τετοια περιπτωση!!
Mr.Pink πιστευω πως με επιμονη και υπομονη θα καταφερεις πολλα!!!

Mr.Pink
06-01-11, 22:17
Νομιζω πως για τα κιλα που ειναι ο Mr.Pink ισως θα επρεπε πρωτα να μας πει τι ετρωγε πριν και το δικαιολογω αυτο που λεω γιατι σε εναν υπερβαρο ανθρωπο δεν μπορεις με την πρωτη να του κοψεις καποια πραγματα.Ισως αυτα που εγραψε να ειναι πολυ λιγοτερα απο την προηγουμενη του διατροφη!!!
Σιγουρα οσπρια και παιδικες τροφες δεν ειναι απο τις συνηθειες που θα πρεπει να κρατησει .Αλλα το ''κοβω μαχαιρι'' δεν μου ακουγετε σωστο σε τετοια περιπτωση!!
Mr.Pink πιστευω πως με επιμονη και υπομονη θα καταφερεις πολλα!!!
Σε ευχαρηστω marvin.Για μενα το πρωτο που πρεπει να κανεις πριν ξεκινησεις μια διετα ειναι να καταλαβεις γιατι τρως.Μετα πως θα λυσεις αυτο το γιατι κτλπ.Εγω το γιατι το ελυσα και τωρα ειμαι στη φαση της δημιουργιας διατροφης.Δεν εχω προβλημα να "κοψω μαχαιρι" και δεν αισθανομαι καν καταπιεση αφου εχει τωρα αρκετο καιρο που αντιμετωπιζω τη παχυσαρκια σαν αρρωστια και τη διατροφη & ασκηση σαν φαρμακο.Το μονο μου προβλημα λοιπον ειναι να βρω τη σωστη "δοσολογια".
ps:Διαβαζω τωρα κανα 4ωρο τα αρθρα και εχω σχηματισει διαφορες αποριες που προσπαθω να λυσω.Πχ.Το πρωι(για γραμμωση)πρεπει να λαμβανω αμυλλο και πρωτεϊνη.Ενα μπολ με 100 γραμμαρια φιτνες της νεστλε και 300ml γαλα ειναι σωστα πανω κατω;
Ευχαρηστω εκ των προτερων

Ramrod
06-01-11, 22:26
Νομιζω πως για τα κιλα που ειναι ο Mr.Pink ισως θα επρεπε πρωτα να μας πει τι ετρωγε πριν και το δικαιολογω αυτο που λεω γιατι σε εναν υπερβαρο ανθρωπο δεν μπορεις με την πρωτη να του κοψεις καποια πραγματα.Ισως αυτα που εγραψε να ειναι πολυ λιγοτερα απο την προηγουμενη του διατροφη!!!
Σιγουρα οσπρια και παιδικες τροφες δεν ειναι απο τις συνηθειες που θα πρεπει να κρατησει .Αλλα το ''κοβω μαχαιρι'' δεν μου ακουγετε σωστο σε τετοια περιπτωση!!
Mr.Pink πιστευω πως με επιμονη και υπομονη θα καταφερεις πολλα!!!

Κατά την άποψή μου το θέμα δεν είναι ποσοτικό, αλλά ποιοτικό. Το να τρως μόνο γλυκά πχ και να κόψεις το φαϊ μπορεί να σημαίνει ότι τρως πολύ λιγότερο αλλά δε σημαίνει πως είναι και δίαιτα και ότι είναι σωστό...

Πρέπει να τρώς πολλά γευματα για να καλύπτεις τις ανάγκες σου και να μειώσεις το βάρος σου ομαλά. Δεν αρκεί απλά να μειωθεί.
Εγω δε λέω ότι πρέπει να τρως λίγο, σε καμία περίπτωση! Αντιθέτως! Μην πέσεις στην παγίδα "τρώω ελάχιστα". Αλλά σίγουρα πρέπει να φας πιο λίγο απο πριν και πολύ πιο σωστά και ποιοτικά. Η ποσότητα στην οποία αναφέρομαι έχει να κάνει καθαρά με θερμίδες, αλλά και απο που προέρχονται!

Οι βρεφικές τροφές ειδικά είναι απαγορευτικές! Στο λεω γιατί τις έχω χρσιμοποιήσει παλαιότερα με σκοπό να βάλω βάρος!
Τα όσπρια μπορείς να τα κρατήσεις στη διατροφή αλλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός πότε και πως θα τα τρως, με τι συνοδευτικά κλπ.

Mr.Pink
06-01-11, 22:30
Επειδη διαβασα αρκετα αρθρα απο εδω,βρεφικες τροφες(1-2 κουταλιες μετα τα βαρη λογω καρτιζολης) και οσπρια καλυτερα οχι(μου το συνεστησε μελος).Επισης τρωω 6 φορες την ημερα ανα 2-3 ωρες και τρωω 20% κατω απο το βασικο μου μεταβολισμο.

Devil
06-01-11, 22:32
Λοιπον ειμαι 1.75,130 κιλα περιπου,21 ετων και η λιπομετρηση που ειχα κανει πριν απο μερικους μηνες ειχε δειξει 33% περιπου.Γυμναστηριο πηγαινω 3 φορες τη βδομαδα και κανω 1 ασκηση για καθε ομαδα(3 σετ εως 12 επαναληψεις).Η διατροφη μου περιλαμβανει οσπρια,παιδικες κρεμες,μπισκοτα ολικης αλεσεως,δημητριακα φιτνες,γαλα 1.5% λιπαρα,πορτοκαλια,τονο και στηθος κοτοπουλου.Επισης πινω 3-4 λιτρα νερο την ημερα.Δεν εχω συγκεκριμενο προγραμμα απλα επιλεγω απο τα παραπανω και προσθετω και αφαιρετω αναλογα με τις θερμιδες κτλπ.Δεν ξερω αν το εχεις διαβασει το συγκεκριμενο e-book ή το λες γενικα για τα e-books,αλλα εχει καποια πραγματα μεσα που ειναι αρκετα λογικα.

1.75 για 130 και με 33% λιπος.... ενδιαφερον περιπτωση....

βασικα δεν κανεις διατροφη.... και δεν κανεις και προπονηση.... sorry!!!
αλλα dont worry μεινε εδω και θα τα μονταρουμε ολα...

οχι δεν εχω τιποτα με τα e-books, με τον tom τα εχω γιατι λεει μαλακιες.... αρκετες θα ελεγα.... μουρη πουλαει.... και δεν μου αρεσει καθολου αυτο....

τεσπα αρχηζουμε λιγο με την διατροφη σου...

καταρχην τη σπας σε 4 με 5 γευματα μεσα στην ημερα....

θα αρχησεις να κοβεις υδατανθρακες σιγα σιγα.... και γενικα θα τους κρατησεις χαμηλους...

αυξημενα λιπαρα και πρωτεινες....

θα παρεις ζυγαρια και θα μετρας σχεδον τα παντα...

ξεκινα γραφοντας μια υποθετικη διατροφη με 5 γευματα και την βαζουμε κατω και την διορθωνουμε οπου εχεις λαθος....

Mr.Pink
06-01-11, 22:38
1.75 για 130 και με 33% λιπος.... ενδιαφερον περιπτωση....

βασικα δεν κανεις διατροφη.... και δεν κανεις και προπονηση.... sorry!!!
αλλα dont worry μεινε εδω και θα τα μονταρουμε ολα...

οχι δεν εχω τιποτα με τα e-books, με τον tom τα εχω γιατι λεει μαλακιες.... αρκετες θα ελεγα.... μουρη πουλαει.... και δεν μου αρεσει καθολου αυτο....

τεσπα αρχηζουμε λιγο με την διατροφη σου...

καταρχην τη σπας σε 4 με 5 γευματα μεσα στην ημερα....

θα αρχησεις να κοβεις υδατανθρακες σιγα σιγα.... και γενικα θα τους κρατησεις χαμηλους...

αυξημενα λιπαρα και πρωτεινες....

θα παρεις ζυγαρια και θα μετρας σχεδον τα παντα...

ξεκινα γραφοντας μια υποθετικη διατροφη με 5 γευματα και την βαζουμε κατω και την διορθωνουμε οπου εχεις λαθος....

Τι διετα να αρχισω ομως;Low fat ή Low carb;

Devil
06-01-11, 22:40
Τι διετα να αρχισω ομως;Low fat ή Low carb;

low carb..... ;)

Ramrod
06-01-11, 22:41
Επειδη διαβασα αρκετα αρθρα απο εδω,βρεφικες τροφες(1-2 κουταλιες μετα τα βαρη λογω καρτιζολης) και οσπρια καλυτερα οχι(μου το συνεστησε μελος).Επισης τρωω 6 φορες την ημερα ανα 2-3 ωρες και τρωω 20% κατω απο το βασικο μου μεταβολισμο.

Μετά τα βάρη είναι πολύ ακατάλληλες γιατί έχουν πολλά λιπαρά και είναι χαμηλές σε πρωτεϊνη...

Mr.Pink
06-01-11, 22:43
Μετά τα βάρη είναι πολύ ακατάλληλες γιατί έχουν πολλά λιπαρά και είναι χαμηλές σε πρωτεϊνη...

1-2 κουταλιες γιατι εχουν απλους υδατανθρακες+μια τονοσαλατα με ελαιολαδο μετα το γυμναστηριο

Mr.Pink
06-01-11, 22:44
low carb..... ;)

η low carb ομως θελει περιπου 2-3 τονους την ημερα και δεν εχω τοσα λεφτα στη διαθεση μου :( .Αξιζει να αγορασω καποιο whea;απο οικονομικης αποψης;

Devil
06-01-11, 22:48
η low carb ομως θελει περιπου 2-3 τονους την ημερα και δεν εχω τοσα λεφτα στη διαθεση μου :( .Αξιζει να αγορασω καποιο whea;απο οικονομικης αποψης;

τοννους γιατι??? βασικα το νου σου με τους τοννους.... εχουν βαρια μεταλα δεν ειναι για καθε μερα...

αυγα,κρεατα,whey....

ναι σιγουρα συμφαιρει η whey... και απο οικονομικη αποψη

Ramrod
06-01-11, 22:51
1-2 κουταλιες γιατι εχουν απλους υδατανθρακες+μια τονοσαλατα με ελαιολαδο μετα το γυμναστηριο

απλούς υδατάνθρακες μπορείς να πάρεις και απο αλλού, χωρίς να πάρεις και τα πολλά λιπαρά που χρειάζονται τα μωρά για να μεγαλώσουν!

Το ελαιόλαδο είναι λάθος και γενικότερα τα λιπαρά μετά την προπόνηση γιατί καθυστερούν τη χώνεψη και επομένως τη μεταφορά θρεπτικών συστατικών στους μυες την στιγμή που οι μύες το χρειάζονται περισσότερο. Το να τρως απλό υδατάνθρακα (προφανώς για να αυξήσεις την ινσουλίνη σου και να έχεις γρηγορότερη αποκατάσταση και μυϊκή ανάπτυξη) με λιπαρά είναι λίγο αντιφατικό. Προτιμότερο είναι, αν δε θες να πάρεις συμπληρώματα να φας κανονικό φαγητό!
Ο βρεφικές τροφές, ούτε αρκετά θρεπτικές είναι ούτε βοηθούν σε αυτό για το οποίο τις χρησιμοποιείς...

Ramrod
06-01-11, 22:51
τοννους γιατι??? βασικα το νου σου με τους τοννους.... εχουν βαρια μεταλα δεν ειναι για καθε μερα...

αυγα,κρεατα,whey....

ναι σιγουρα συμφαιρει η whey... και απο οικονομικη αποψη

+1

Καθαρό κρέας!

Mr.Pink
06-01-11, 22:53
τοννους γιατι??? βασικα το νου σου με τους τοννους.... εχουν βαρια μεταλα δεν ειναι για καθε μερα...

αυγα,κρεατα,whey....

ναι σιγουρα συμφαιρει η whey... και απο οικονομικη αποψη

αυγα να υποθεσω ασπραδια μονο;Ξερεις να μου προτεινεις καποια whey για την περιπτωση μου;Η Gaspari - Myofusion ή η Whey gold standar της ON κανουν για μενα;Σε ευχαρηστω για το χρονο σου.

Devil
06-01-11, 22:55
οχι καλητερα ολοκληρα....

μμμ... εχω αρκετες.... whey της reflex... καλη εταιρια...και φθηνη

Mr.Pink
06-01-11, 23:00
οχι καλητερα ολοκληρα....

μμμ... εχω αρκετες.... whey της reflex... καλη εταιρια...και φθηνη

Αυγα ομως δεν πρεπει πανω απο 4 τη βδομαδα λογω χοληστερινης!Γιαυτο ρωταω για τα ασπραδια μηπως αλλαζει εκει το πραμα!

arisfwtis
06-01-11, 23:01
απο που ισχυει αυτο?:unsure:

Devil
06-01-11, 23:07
Αυγα ομως δεν πρεπει πανω απο 4 τη βδομαδα λογω χοληστερινης!Γιαυτο ρωταω για τα ασπραδια μηπως αλλαζει εκει το πραμα!

εχεις προβλημα με χοληστερινη?

Mr.Pink
06-01-11, 23:07
απο που ισχυει αυτο?:unsure:

To διαβασα σ'ενα αρθρο στο οποιο ελεγε οτι η ασφαλης ημερησια ποσοτητα χοληστερινης ειναι 300 milligram.Ενα αυγο(ολοκληρο) εχει περιπου 200 milligram χοληστερινης.

Mr.Pink
06-01-11, 23:09
Δεν εχω κανει καποιες εξετασεις για να ξερω,αλλα λογου του διατροφικου ιστορικου μου δεν θελω να το ρισκαρω(αν βγαζει νοημα αυτο που λεω)!

Devil
06-01-11, 23:10
To διαβασα σ'ενα αρθρο στο οποιο ελεγε οτι η ασφαλης ημερησια ποσοτητα χοληστερινης ειναι 300 milligram.Ενα αυγο(ολοκληρο) εχει περιπου 200 milligram χοληστερινης.

οχι μην ανησυχεις δεν ισχυει....;)

Ramrod
06-01-11, 23:10
To διαβασα σ'ενα αρθρο στο οποιο ελεγε οτι η ασφαλης ημερησια ποσοτητα χοληστερινης ειναι 300 milligram.Ενα αυγο(ολοκληρο) εχει περιπου 200 milligram χοληστερινης.

καλής χολυστερίνης. Παρ όλα αυτά να τρως μονο ασπράδια δε λαμβάνεις χολυστερίνη. Το ασπράδι είναι πρωτεϊνη.

Devil
06-01-11, 23:11
Δεν εχω κανει καποιες εξετασεις για να ξερω,αλλα λογου του διατροφικου ιστορικου μου δεν θελω να το ρισκαρω(αν βγαζει νοημα αυτο που λεω)!

καλο ειναι να κανεις εξετασεις....

βγαζει νοημα αλλα δεν νομιζω να ανησιχεις....

γραψε κατω μια διατροφη να την δουμε....;)

lef
06-01-11, 23:11
Δεν εχω κανει καποιες εξετασεις για να ξερω,αλλα λογου του διατροφικου ιστορικου μου δεν θελω να το ρισκαρω(αν βγαζει νοημα αυτο που λεω)!

φιλε εχει ολο το σοι μου ιστορικο με χοληστερινη και οσο ολοκληρα αυγα και να φαω δεν μπορω να την κρατησω μεσα στα ορια στις εξετασεις.ολο κατω απο το ελαχιστο οριο ειμαι:green:

arisfwtis
06-01-11, 23:12
τα τρως με τον κροκο η τα ασπραιδια μονο?

lef
06-01-11, 23:17
τα τρως με τον κροκο η τα ασπραιδια μονο?

πλεον ολοκληρα.κλαιω τωρα τα πεταμενα αυγα:green:

Mr.Pink
06-01-11, 23:23
καλο ειναι να κανεις εξετασεις....

βγαζει νοημα αλλα δεν νομιζω να ανησιχεις....

γραψε κατω μια διατροφη να την δουμε....;)

Τωρα βλεπω τα ποσοστα πανω κατω για low carb.

carbo:30-40%
protein:30-35%
fat:30-35%

Με ιδανικο το 30-35-35
Καλα ειναι;

Mr.Pink
06-01-11, 23:24
πλεον ολοκληρα.κλαιω τωρα τα πεταμενα αυγα:green:

ποσα τη μερα περιπου;

Devil
06-01-11, 23:27
Τωρα βλεπω τα ποσοστα πανω κατω για low carb.

carbo:30-40%
protein:30-35%
fat:30-35%

Με ιδανικο το 30-35-35
Καλα ειναι;

μην πας με ποσοστα...

ξεκινα με 2,5γρ ανα σωματικο βαρος

1,1-1,3γρ λιπος ανα σωματικο βαρος

και τα υπολοιπα απο carb για να φτασεις τις θερμιδες που θες;)

lef
06-01-11, 23:29
ποσα τη μερα περιπου;

4-5
αν ξεκινησεις να κανεις καλη διατροφη,που να περιεχει και ολοκληρα αυγα μεσα,θα δεις οτι θα πεσει η χοληστερηνη σου παρα θα ανεβει

El Topo
06-01-11, 23:45
4-5
αν ξεκινησεις να κανεις καλη διατροφη,που να περιεχει και ολοκληρα αυγα μεσα,θα δεις οτι θα πεσει η χοληστερηνη σου παρα θα ανεβει

4-5 ολόκληρα αυγά την ημέρα είναι φοβερή υπερβολή. Μπορεί εσένα να μη σου ανεβαίνει η χοληστερίνη, όμως σχεδόν όποιο ιατρικό άρθρο έχω διαβάσει αναφέρει ότι δεν πρέπει να τρώγονται πάνω από 4-5 αβγά ολόκληρη την ΕΒΔΟΜΑΔΑ, αλλιώς η χοληστερίνη πάει περίπατο.

Συνεπώς mr pink σου συστήνω να μην ξεπερνάς την παραπάνω δοσολογία σε αβγά, αλλιώς να τρως μόνο ασπράδια.
Ρώτα και κάποιον διατροφολόγο πάνω στο θέμα αφού εγώ δεν είμαι ειδικός (λέω απλά τι έχω διαβάσει), θεωρώ αδύνατο να σου πει να τρως ελεύθερα 4-5 ολόκληρα αβγά την ημέρα.

Mr.Pink
07-01-11, 00:00
κι εγω αυτο ακριβως που λες ξερω γι'αυτο μου φανηκε περιεργο

lef
07-01-11, 00:03
4-5 ολόκληρα αυγά την ημέρα είναι φοβερή υπερβολή. Μπορεί εσένα να μη σου ανεβαίνει η χοληστερίνη, όμως σχεδόν όποιο ιατρικό άρθρο έχω διαβάσει αναφέρει ότι δεν πρέπει να τρώγονται πάνω από 4-5 αβγά ολόκληρη την ΕΒΔΟΜΑΔΑ, αλλιώς η χοληστερίνη πάει περίπατο.

Συνεπώς mr pink σου συστήνω να μην ξεπερνάς την παραπάνω δοσολογία σε αβγά, αλλιώς να τρως μόνο ασπράδια.
Ρώτα και κάποιον διατροφολόγο πάνω στο θέμα αφού εγώ δεν είμαι ειδικός (λέω απλά τι έχω διαβάσει), θεωρώ αδύνατο να σου πει να τρως ελεύθερα 4-5 ολόκληρα αβγά την ημέρα.

ειμαι σιγουρος οτι σου βρισκω αρθρο που θα λεει οτι η πρωτεινη που τρως ειναι υπερβολικη
το θεμα εχει συζητηθει απειρες φορες στο φορουμ.ας εχει καποιος λινκ ας δωσει

Devil
07-01-11, 00:05
4-5 ολόκληρα αυγά την ημέρα είναι φοβερή υπερβολή. Μπορεί εσένα να μη σου ανεβαίνει η χοληστερίνη, όμως σχεδόν όποιο ιατρικό άρθρο έχω διαβάσει αναφέρει ότι δεν πρέπει να τρώγονται πάνω από 4-5 αβγά ολόκληρη την ΕΒΔΟΜΑΔΑ, αλλιώς η χοληστερίνη πάει περίπατο.

Συνεπώς mr pink σου συστήνω να μην ξεπερνάς την παραπάνω δοσολογία σε αβγά, αλλιώς να τρως μόνο ασπράδια.
Ρώτα και κάποιον διατροφολόγο πάνω στο θέμα αφού εγώ δεν είμαι ειδικός (λέω απλά τι έχω διαβάσει), θεωρώ αδύνατο να σου πει να τρως ελεύθερα 4-5 ολόκληρα αβγά την ημέρα.

doc...

For many years, both the medical community and the general public have incorrectly associated eggs with high serum cholesterol and being deleterious to health, even though cholesterol is an essential component of cells and organisms. It is now acknowledged that the original studies purporting to show a linear relation between cholesterol intake and coronary heart disease (CHD) may have contained fundamental study design flaws, including conflated cholesterol and saturated fat consumption rates and inaccurately assessed actual dietary intake of fats by study subjects.


Newer and more accurate trials, such as that conducted by Frank B. Hu of the Harvard School of Public Health (1999), have shown that consumption of up to seven eggs per week is harmonious with a healthful diet, except in male patients with diabetes for whom an association in higher egg intake and CHD was shown.

The degree to which serum cholesterol is increased by dietary cholesterol depends upon whether the individual's cholesterol synthesis is stimulated or down-regulated by such increased intake, and the extent to which each of these phenomena occurs varies from person to person. Several recent studies have shed additional light on the specific interplay between dietary cholesterol and cardiovascular health risk. It is evident that the dynamics of cholesterol homeostasis, and of development of CHD, are extremely complex and multifactorial. In summary, the earlier purported adverse relationship between dietary cholesterol and heart disease risk was likely largely over-exaggerated.

lef
07-01-11, 00:08
ημουν σιγουρος οτι θαησουν εσυ
η ταχυτητα σου με εξεπληξε:green:

El Topo
07-01-11, 00:11
doc...

For many years, both the medical community and the general public have incorrectly associated eggs with high serum cholesterol and being deleterious to health, even though cholesterol is an essential component of cells and organisms. It is now acknowledged that the original studies purporting to show a linear relation between cholesterol intake and coronary heart disease (CHD) may have contained fundamental study design flaws, including conflated cholesterol and saturated fat consumption rates and inaccurately assessed actual dietary intake of fats by study subjects.


Newer and more accurate trials, such as that conducted by Frank B. Hu of the Harvard School of Public Health (1999), have shown that consumption of up to seven eggs per week is harmonious with a healthful diet, except in male patients with diabetes for whom an association in higher egg intake and CHD was shown.

The degree to which serum cholesterol is increased by dietary cholesterol depends upon whether the individual's cholesterol synthesis is stimulated or down-regulated by such increased intake, and the extent to which each of these phenomena occurs varies from person to person. Several recent studies have shed additional light on the specific interplay between dietary cholesterol and cardiovascular health risk. It is evident that the dynamics of cholesterol homeostasis, and of development of CHD, are extremely complex and multifactorial. In summary, the earlier purported adverse relationship between dietary cholesterol and heart disease risk was likely largely over-exaggerated.
Ακόμα κι εδώ λέει μέχρι 7 αβγά την εβδομάδα.
Όχι 4-5 τη μέρα δηλαδή από 28 έως 35 την εβδομάδα!

Devil
07-01-11, 00:13
ποιος μιλησε για 28-35 την εβδομαδα...?????

εσυ.....

κανεις αλλος...


τσεκαρε και αυτο....

Science Sets the Record Straight

A 2007 study of 9,500 people reported in Medical Science Monitor showed that eating one or more eggs a day did not increase the risk of heart disease or stroke among healthy adults, and that eating eggs may be associated with a decrease in blood pressure.ii Also in 2007, researchers showed that egg consumption contributed less than 1 percent of the risk for heart disease when other risk factors were taken into account. The researchers concluded that broad recommendations to limit egg consumption may be misguided, particularly when eggs' nutritional contributions are considered.iii

"People should feel secure with the knowledge that the literature shows regular egg consumption does not have a measurable impact on heart disease risk for healthy adults," says Stephen Kritchevsky, Ph.D., director of the J. Paul Sticht Center on Aging at Wake Forest University. "In fact, many countries with high egg consumption are notable for low rates of heart disease.

Not only have decades of research shown no association between egg intake and heart disease risk, but eggs are an excellent source of choline, which plays an important role in breaking down homocysteine, an amino acid in the blood that may be associated with an increased risk of heart disease.

ginus
07-01-11, 00:16
βασικα λεει με ποια δεδομενα εγινε η ερευνα και δεν λεει μεχρι 7 η αλλιως την μαμησες......οι φυσικες τροφες πολυ δυσκολα θα σου αναπτυξουν προβληματα...περισσοτερο παιζει ρολο η γενετικη η κληρονομικοτητα και τι σαβουρα τρως παρα το να τρως 4 αυγα την ημερα...

El Topo
07-01-11, 00:17
ποσα τη μερα περιπου;


4-5
αν ξεκινησεις να κανεις καλη διατροφη,που να περιεχει και ολοκληρα αυγα μεσα,θα δεις οτι θα πεσει η χοληστερηνη σου παρα θα ανεβει



ποιος μιλησε για 28-35 την εβδομαδα...?????

εσυ.....

κανεις αλλος...
Καλύτερο διάβασμα την επόμενη φορά.;)

El Topo
07-01-11, 00:24
βασικα λεει με ποια δεδομενα εγινε η ερευνα και δεν λεει μεχρι 7 η αλλιως την μαμησες......οι φυσικες τροφες πολυ δυσκολα θα σου αναπτυξουν προβληματα...περισσοτερο παιζει ρολο η γενετικη η κληρονομικοτητα και τι σαβουρα τρως παρα το να τρως 4 αυγα την ημερα...

Και σε αυτό συμφωνώ.
Αλλά σε όλα πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Τα 4-5 ολόκληρα αβγά την ημέρα σε καθημερινή βάση δεν είναι ισορροπημένη διατροφή.

Και πάστες αν φας 2-3 σε μια μέρα δεν παθαίνεις τίποτα. Αν όμως τρως κάθε μέρα δεν είπε κανείς πως θα πεθάνεις με τη μια, αλλά μακροπρόθεσμα θα επιβαρύνεις αρκετά τον οργανισμό σου.

Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να τρώει 4-5 ολόκληρα αβγά τη μέρα, ας το κάνει. Μακροπρόθεσμα θα δει αν έπραξε καλώς ή όχι.
Εγώ απλά είπα στο παιδί την άποψή μου (που βασίζεται καθαρά σε ό,τι διαβάζω και έχω ακούσει από γιατρούς αφού οι σπουδές μου είναι εντελώς διαφορετικές). Η επιλογή θα είναι αποκλειστικά δική του.

Ramrod
07-01-11, 00:26
βασικα λεει με ποια δεδομενα εγινε η ερευνα και δεν λεει μεχρι 7 η αλλιως την μαμησες......οι φυσικες τροφες πολυ δυσκολα θα σου αναπτυξουν προβληματα...περισσοτερο παιζει ρολο η γενετικη η κληρονομικοτητα και τι σαβουρα τρως παρα το να τρως 4 αυγα την ημερα...

+1

Αν κόψεις τα ζωικά λιπαρά δε θα σου κάνουν ζημιά τα αυγά!
Σκέψου πόση χολυστερίνη έχει ένα σουβλάκι και πόσα τρώνε την εβδομάδα πολλοί!

Βέβαια επειδή έχεις αρκετά μεγάλο ποσοστό λίπους καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες εξετασούλες και γενικά να αποφευγεις όλα τα λιπαρά πέραν των φυτικών...

lef
07-01-11, 00:42
οπα οπα
καταρχας δεν τρωω καθε μερα αυγα αλλα οταν τρωω τα τρωω ολοκληρα.εγω φταιω που δεν το ανεφερα
αλλα και παλι η ερευνα δεν λεει μεχρι 7 αυγα την βδομαδα το αντιθετο μαλιστα
have shown that consumption of up to seven eggs per week is harmonious with a healthful diet

El Topo
07-01-11, 00:50
οπα οπα
καταρχας δεν τρωω καθε μερα αυγα αλλα οταν τρωω τα τρωω ολοκληρα.εγω φταιω που δεν το ανεφερα
αλλα και παλι η ερευνα δεν λεει μεχρι 7 αυγα την βδομαδα το αντιθετο μαλιστα
have shown that consumption of up to seven eggs per week is harmonious with a healthful diet

Φίλε τι το αντίθετο λέει? Να τρώτε πολύ περισσότερα από 7?
Λέει αυτολεξεί πως η κατανάλωση ΜΕΧΡΙ 7 αβγών την εβδομάδα είναι ευεργετική για μια υγιεινή διατροφή.
Έχει καμια σχέση το 7 την εβδομάδα με το 4-5 τη μέρα, δηλαδή καμια 30αριά την εβδομάδα που είπες?

Τέλος πάντων δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στο θέμα των αβγών.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

ginus
07-01-11, 00:54
οπα οπα
καταρχας δεν τρωω καθε μερα αυγα αλλα οταν τρωω τα τρωω ολοκληρα.εγω φταιω που δεν το ανεφερα
αλλα και παλι η ερευνα δεν λεει μεχρι 7 αυγα την βδομαδα το αντιθετο μαλιστα
have shown that consumption of up to seven eggs per week is harmonious with a healthful diet

βασικα η μεταφραση λεει:
of up to seven
μεχρι τα 7.....φιλικα παντα

αλλα οπως ειπα δεν εχει σημασια
πιθανοτατα μεταφερετε τους φοβους των συγγενων σας στο forum
εαν κανετε σωστη διατροφη και τα 30 αυγα την εβδομαδα δεν κανουν κακο...το γεγονος οτι καποιοι δικοι μας ανθρωποι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα ειναι λογω της αλογιστης καταναλωσης τρανς λιπαρων και γενικοτερα χαμηλης ποιοτικης αξιας φαγητου.....
αν τρωγατε μεχρι τα 45 προβατινα μην περιμενετε στα 46 να ειστε οργανικα σαν 12χρονοι........

lef
07-01-11, 00:58
βασικα η μεταφραση λεει:
of up to seven
μεχρι τα 7.....φιλικα παντα

αλλα οπως ειπα δεν εχει σημασια
πιθανοτατα μεταφερετε τους φοβους των συγγενων σας στο forum
εαν κανετε σωστη διατροφη και τα 30 αυγα την εβδομαδα δεν κανουν κακο...το γεγονος οτι καποιοι δικοι μας ανθρωποι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα ειναι λογω της αλογιστης καταναλωσης τρανς λιπαρων και γενικοτερα χαμηλης ποιοτικης αξιας φαγητου.....
αν τρωγατε μεχρι τα 45 προβατινα μην περιμενετε στα 46 να ειστε οργανικα σαν 12χρονοι........

ναι ακυρο για την μεταφραση.θα σκισω εγω τα πτυχια τλκ:green:
δεν τρωω 30 αυγα την βδομαδα αλλα καμια 15 αρια
συμφωνω απολυτα σχετικα με τα τρανσ και την κακη διατροφη που κανουν οι περισσοτεροι.περισσοτερο επιβαρυνουν την χοληστερινη τους αυτοι θεωρω

Mr.Pink
07-01-11, 01:03
Παιδια δεν γινεται,πρεπει περιπου να καταναλωνω 217 γραμμαρια πρωτεϊνης την ημερα.Θα μου φευγουν 300 ευρω το μηνα μονο σε κοτοπουλα!

Ramrod
07-01-11, 01:07
Παιδια δεν γινεται,πρεπει περιπου να καταναλωνω 217 γραμμαρια πρωτεϊνης την ημερα.Θα μου φευγουν 300 ευρω το μηνα μονο σε κοτοπουλα!

Ε ναι. Κοίτα κατα μέσο όρο μια καλή διατροφή χρειάζεται 10-15 ευρώ ανα ημέρα. Πρωτεϊνη δε θα παίρνεις μόνο απο το κοτόπουλο.
Γιατί τώρα πόσα χρήματα δίνεις το μήνα για φαγητό?

Πάντως αν θες να τρως σωστά θέλει κάποιες θυσίες. Αλλά δεν είναι τόσο τραγικά...

Mr.Pink
07-01-11, 04:16
http://www.bellaonline.com/articles/art16140.asp

thegravijia
07-01-11, 04:34
Παιδια δεν γινεται,πρεπει περιπου να καταναλωνω 217 γραμμαρια πρωτεϊνης την ημερα.Θα μου φευγουν 300 ευρω το μηνα μονο σε κοτοπουλα!
Gια μενα απλααρχισε με μια διατροφη που να εχει 6 μικρα γευματα
το να τρως ΕΣΥ που αρχαριος και υπερβαρος 2.5 γρ ανα κιλο κτλ ειναι μεγα λαθος
κατα την γνωμη μου

Ramrod
07-01-11, 04:47
Gια μενα απλααρχισε με μια διατροφη που να εχει 6 μικρα γευματα
το να τρως ΕΣΥ που αρχαριος και υπερβαρος 2.5 γρ ανα κιλο κτλ ειναι μεγα λαθος
κατα την γνωμη μου

+1

Ούτως η άλλως είναι σχεδόν απίθανο να κάνεις την τέλεια διατροφή απο την πρώτη κιόλας εβδομάδα...

Mr.Pink
07-01-11, 12:57
Gια μενα απλααρχισε με μια διατροφη που να εχει 6 μικρα γευματα
το να τρως ΕΣΥ που αρχαριος και υπερβαρος 2.5 γρ ανα κιλο κτλ ειναι μεγα λαθος
κατα την γνωμη μου

Ναι,αλλα αυτο το κανω ήδη+gym+3-4 λιτρα νερο.Τι διατροφη να κανω δεν ξερω!

Mr.Pink
07-01-11, 12:58
+1

Ούτως η άλλως είναι σχεδόν απίθανο να κάνεις την τέλεια διατροφή απο την πρώτη κιόλας εβδομάδα...

Ναι αλλα πρεπει να θεσω ενα στοχο,οριζοντας την τελεια διατροφη,αρκει να βρω ποια ειναι...

Devil
07-01-11, 13:09
Ναι,αλλα αυτο το κανω ήδη+gym+3-4 λιτρα νερο.Τι διατροφη να κανω δεν ξερω!


Ναι αλλα πρεπει να θεσω ενα στοχο,οριζοντας την τελεια διατροφη,αρκει να βρω ποια ειναι...

νομιζω οτι ειπαμε κατι πιο πριν για low carb....

Mr.Pink
07-01-11, 13:19
νομιζω οτι ειπαμε κατι πιο πριν για low carb....

ναι ρε,στο thegravijia το λεω,τη διετα σχεδον την εχω φτιαξει!Τωρα χωριζω ποσοτητες.

Nocturnal
07-01-11, 13:28
Πιστευω οτι το low carb οταν εισαι υπερβαρος ειναι σχεδον must...βασικα για να παρεις μια ιδεα googlare διαιτα ατκινς...χωρις να σου λεω να την ακολουθησεις πιστα γιατι εχει και αυτη τις ατελειες της κατα τη γνωμη μου...απλα για να μπεις σε ενα δρομο να καταλαβεις τι παιζει με τις low carb και πανω απ ολα ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ κανεις Low carb...Aυτα απο εμενα,καλημερα!

spyros Bodybuilding
07-01-11, 14:40
εγ τρωω 2 ολοκληρα καθε μερα μαζι με τα ασπραδια καλα ειναι ??????

Mr.Pink
07-01-11, 15:30
εγ τρωω 2 ολοκληρα καθε μερα μαζι με τα ασπραδια καλα ειναι ??????

http://www.bellaonline.com/articles/art16140.asp

Mr.Pink
07-01-11, 15:36
Εφτιαξα μια διαιτα:33-34-33,Θερμιδες απο αμυλο στα 3 πρωτα γευματα συνολο πρωτεϊνων περιπου 200γραμ.

1ο:300mil γαλα 1.5%,36γραμ πρωτεϊνη myofusion,50 γραμ μουσλι,25 nestle fitness
2o(after gym):2 tbsp farine lactee,myofusion 36 γραμ,2 αυγα,25 γραμ nestle fitness
3o:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο,αυγο,500 γραμμαρια πατατα
4ο:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο
5ο:3 ασπραδια 10 φυστικια
6ο:1 αυγο 10 φυστικια

1 φυστικι=1 γραμμαριο περιπου
φαριν λακτε = γιατι μετα το γυμναστηριο χρειαζομαστε λιγους απλους υδατανθρακες λογο κορτιζολης(απο αρθρο αυτο)+γιατι εχω και αποθεμα!
συνολικο ποσοστο κορεσμενων λιπων κατω απο 10%

edit:λιγο στο τελος θελει λιγο αυξηση στις θερμιδες.

Ramrod
07-01-11, 16:21
Εφτιαξα μια διαιτα:33-34-33,Θερμιδες απο αμυλο στα 3 πρωτα γευματα συνολο πρωτεϊνων περιπου 200γραμ.

1ο:300mil γαλα 1.5%,36γραμ πρωτεϊνη myofusion,50 γραμ μουσλι,25 nestle fitness
2o(after gym):2 tbsp farine lactee,myofusion 36 γραμ, 5 αυγα (ασπράδια),25 γραμ nestle fitness + βρώμη
3o:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο,αυγο,500 γραμμαρια πατατα
4ο:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο
5ο:3 ασπραδια 10 φυστικια αυτό δεν είναι γευμα
6ο:1 αυγο 10 φυστικια ουτε αυτό

1 φυστικι=1 γραμμαριο περιπου
φαριν λακτε = γιατι μετα το γυμναστηριο χρειαζομαστε λιγους απλους υδατανθρακες λογο κορτιζολης(απο αρθρο αυτο)+γιατι εχω και αποθεμα!
συνολικο ποσοστο κορεσμενων λιπων κατω απο 10% αν αυτά είναι μετά το γυμν είναι λάθος. Αφού πίνεις πρωτεϊνη βάλε 1,5 scoop πρωτεϊνη+δεξτρόζη ή κάποιο άλλο απλό υδατάνθρακα

edit:λιγο στο τελος θελει λιγο αυξηση στις θερμιδες.

Καταρχάς να σου πω πως η διατροφή αυτή δεν είναι ακριβώς lowcarb. Απλά έχεις συγκεντρώσει τους υδατάνθρακες κυρίως στα πρώτα γευματα...

προπόνηση σε ποιό γευμα πας?

Mr.Pink
07-01-11, 16:59
Καταρχάς να σου πω πως η διατροφή αυτή δεν είναι ακριβώς lowcarb. Απλά έχεις συγκεντρώσει τους υδατάνθρακες κυρίως στα πρώτα γευματα...

προπόνηση σε ποιό γευμα πας?

33% θερμιδες απο υδατανθρακες,low carbs ειναι αυτο!Μετα το πρωτο παω γυμναστηριο.

Ramrod
07-01-11, 18:41
33% θερμιδες απο υδατανθρακες,low carbs ειναι αυτο!Μετα το πρωτο παω γυμναστηριο.

οκ, τώρα το είδα....σε εκείνο το γευμα μόνο πρωτεϊνη και δεξτρόζη.

MichalisPorke
07-01-11, 18:47
Εφτιαξα μια διαιτα:33-34-33,Θερμιδες απο αμυλο στα 3 πρωτα γευματα συνολο πρωτεϊνων περιπου 200γραμ.

1ο:300mil γαλα 1.5%,36γραμ πρωτεϊνη myofusion,50 γραμ μουσλι,25 nestle fitness
2o(after gym):2 tbsp farine lactee,myofusion 36 γραμ,2 αυγα,25 γραμ nestle fitness
3o:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο,αυγο,500 γραμμαρια πατατα
4ο:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο
5ο:3 ασπραδια 10 φυστικια
6ο:1 αυγο 10 φυστικια

1 φυστικι=1 γραμμαριο περιπου
φαριν λακτε = γιατι μετα το γυμναστηριο χρειαζομαστε λιγους απλους υδατανθρακες λογο κορτιζολης(απο αρθρο αυτο)+γιατι εχω και αποθεμα!
συνολικο ποσοστο κορεσμενων λιπων κατω απο 10%

edit:λιγο στο τελος θελει λιγο αυξηση στις θερμιδες.

Για αρχη νομιζω μου φαινετε οκ..Νταξει καποια πραγματα με την πορια θα τα διορθωσης..Υδατανθρακες βαζουμε στα πρωτα γευματα επειδη ποιο μετα καποιοι μετατρεποντε σε λιπος..Οποτε νομιζω εισαι οκ..

Mr.Pink
07-01-11, 20:18
Νηφαδες καλαμποκιου μπορω να φαω τωρα που ειμαι σε γραμμωση;
Επισης,μια φορα τη βδομαδα μπορω να τρωω φακες;Ή τα οσπρια απαγορευονται τελειως;

Devil
07-01-11, 20:39
1ο:300mil γαλα 1.5%,36γραμ πρωτεϊνη myofusion, βρομη.... κανα 100γρ+ και αμυγδαλα
2o(after gym):myofusion 36 γραμ, βαλε ρυζι/βρομη/μακαρονια/ψωμι...100γρ+
3o:μαρουλι+2 tbsp λαδι + 150 γραμ κοτοπουλο + 500 γραμμαρια πατατα
4ο:μαρουλι+3 tbsp λαδι + 200 γραμ κοτοπουλο
5ο:4 ασπραδια+ 2 ολοκληρα+ 10 φυστικια + σαλατα




καπως ετσι νομιζω παει καλητερα....ε?;)

Devil
07-01-11, 20:39
Νηφαδες καλαμποκιου μπορω να φαω τωρα που ειμαι σε γραμμωση;
Επισης,μια φορα τη βδομαδα μπορω να τρωω φακες;Ή τα οσπρια απαγορευονται τελειως;

ναι.... βαλτες στη θεση της πατατας αμα θες....

Mr.Pink
07-01-11, 20:45
καπως ετσι νομιζω παει καλητερα....ε?;)

Αφου στο αρθρο εδω που εχει για τη γραμμωση,απαγορευεται λεει τα μακαρονια και σενα ποστ για τα οσπρια λεει οτι δεν ειναι για γραμμωση

Devil
07-01-11, 20:50
Αφου στο αρθρο εδω που εχει για τη γραμμωση,απαγορευεται λεει τα μακαρονια και σενα ποστ για τα οσπρια λεει οτι δεν ειναι για γραμμωση

οκ μην βαζεις μακαρωνια....

οσπρια βαλε αμα θες...

λοιπον..... για να σε προσγιωσω λιγο.... δεν πας για γραμμωση.... πας να χασεις κιλα....
οτι και να φας αν εισαι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης... θα χασεις...

το θεμα μας ειναι τωρα..... να χασεις κιλα αλλα με μια σωστη διατροφη... αρα κανεις στο περιπου κατι σαν αυτο που σου εγραψα.... 5 γευματα καθαρα καθαρα...

αααα ξανατσεκαρε την διατροφη και υπολογισε τις ποσοτητες.... και βολεψε τες αναλογα με τις θερμιδες σου...

metz
07-01-11, 20:50
Εφτιαξα μια διαιτα:33-34-33,Θερμιδες απο αμυλο στα 3 πρωτα γευματα συνολο πρωτεϊνων περιπου 200γραμ.

1ο:300mil γαλα 1.5%,36γραμ πρωτεϊνη myofusion,50 γραμ μουσλι,25 nestle fitness
2o(after gym):2 tbsp farine lactee,myofusion 36 γραμ,2 αυγα,25 γραμ nestle fitness
3o:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο,αυγο,500 γραμμαρια πατατα
4ο:μαρουλι+1.5 tbsp λαδι,150 γραμ κοτοπουλο
5ο:3 ασπραδια 10 φυστικια
6ο:1 αυγο 10 φυστικια

1 φυστικι=1 γραμμαριο περιπου
φαριν λακτε = γιατι μετα το γυμναστηριο χρειαζομαστε λιγους απλους υδατανθρακες λογο κορτιζολης(απο αρθρο αυτο)+γιατι εχω και αποθεμα!
συνολικο ποσοστο κορεσμενων λιπων κατω απο 10%

edit:λιγο στο τελος θελει λιγο αυξηση στις θερμιδες.

Δυο πράγματα γιατί βλέπω πως με τη διατροφή ''δεν το 'χεις'' - φιλικά πάντα.

Τα nestle fitness πέτα τα - έχουν ζάχαρη και γλυκόζη. Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου νομίζοντας ότι τρως κάτι υγιεινό. Πάρε βρώμη.
Το ίδιο και για τα farine lactee. Αν έχεις απόθεμα πούλα το στο ebay.
Στο τρίτο γεύμα έχεις βάλει μισό κιλό πατάτα :shock: ή μου φαίνεται;
Το μούσλι ελπίζω να είναι πραγματικό μούσλι και όχι κάποιο ''βαφτισμένο'' μούσλι με ζάχαρη, σιρόπια κλπ.
Στο 5ο ή 6ο γεύμα βάλε κανένα γιαουρτάκι, δεν είναι ανάγκη να πήξεις στο αυγό. Θα σου δώσει και αρκετή καζεΐνη για τον ύπνο.

Mr.Pink
07-01-11, 20:56
αν ηταν να χασω απλα κιλα θα μπορουσα να κανω οποιαδηποτε αλλη διαιτα χωρις τοσα εξοδα.Εγω διαλεξα αυτη γιατι ετσι θα χασω οσο το δυνατων λιγοτερη μυικη μαζα,δηλαδη θα καιγεται καθαρο λιπος.Ή κανω λαθος;Οσο για τη προσγειωση που λες,ενας στοχος γραμμωσης,ελεγε στο αθρο,ειναι η απωλεια βαρους,γι'αυτο το γραφω ετσι.Οι λεξεις δεν με νοιαζουν εγω το αποτελεσμα κυνηγαω! :P

Mr.Pink
07-01-11, 21:00
Δυο πράγματα γιατί βλέπω πως με τη διατροφή ''δεν το 'χεις'' - φιλικά πάντα.

Τα nestle fitness πέτα τα - έχουν ζάχαρη και γλυκόζη. Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου νομίζοντας ότι τρως κάτι υγιεινό. Πάρε βρώμη.
Το ίδιο και για τα farine lactee. Αν έχεις απόθεμα πούλα το στο ebay.
Στο τρίτο γεύμα έχεις βάλει μισό κιλό πατάτα :shock: ή μου φαίνεται;
Το μούσλι ελπίζω να είναι πραγματικό μούσλι και όχι κάποιο ''βαφτισμένο'' μούσλι με ζάχαρη, σιρόπια κλπ.
Στο 5ο ή 6ο γεύμα βάλε κανένα γιαουρτάκι, δεν είναι ανάγκη να πήξεις στο αυγό. Θα σου δώσει και αρκετή καζεΐνη για τον ύπνο.

ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!Την πατατα την εβαλα γιατι διαβασα οτι πρεπει στα 3 πρωτα γευματα να ειναι οι υδατανθρακες και οτι στα 2 γευματα πριν και μετα το γυμναστηριο πρεπει να εχουν 20-30% της συνολικης ημερησιας ποσοτητας υδατανθρακων.Ερωτηση:Νυφαδες καλαμποκιου μπορω να τρωω;

Devil
07-01-11, 21:04
αν ηταν να χασω απλα κιλα θα μπορουσα να κανω οποιαδηποτε αλλη διαιτα χωρις τοσα εξοδα.Εγω διαλεξα αυτη γιατι ετσι θα χασω οσο το δυνατων λιγοτερη μυικη μαζα,δηλαδη θα καιγεται καθαρο λιπος.Ή κανω λαθος;Οσο για τη προσγειωση που λες,ενας στοχος γραμμωσης,ελεγε στο αθρο,ειναι η απωλεια βαρους,γι'αυτο το γραφω ετσι.Οι λεξεις δεν με νοιαζουν εγω το αποτελεσμα κυνηγαω! :P

μαλιστααα....

λοιπον... δεν γινετε να βαλεις κιλα χωρις να πρεις λιπος.... και δεν γινετε να χασεις λιπος χωρις να χασεις μυς... για νατουραλ μιλαω παντα...

το ευχαριστο σε εσενα ειναι.... οτι εισαι 130 κιλα με 33% λιπος...
ευχαριστο γιατι????.... γιατι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βαλεις και μυς....

αν θες μπορεις να αλλαξεις διαιτα και να κανεις του κεφαλιου σου... αλλιως.... μπορεις να την βαλεις κατω μαζι με μια προπονηση και να κανεις αυτο που σου λεμε εμεις....

its your choice (ωραιο αυτο....χαχαχα):green:

metz
07-01-11, 21:09
ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!Την πατατα την εβαλα γιατι διαβασα οτι πρεπει στα 3 πρωτα γευματα να ειναι οι υδατανθρακες και οτι στα 2 γευματα πριν και μετα το γυμναστηριο πρεπει να εχουν 20-30% της συνολικης ημερησιας ποσοτητας υδατανθρακων.Ερωτηση:Νυφαδες καλαμποκιου μπορω να τρωω;

Δεν έχω αντίρρηση στην πατάτα, απλά η ποσότητα μου φαίνεται μεγάλη - σημειωτέον δεν κάνω προσεγμένη διατροφή αλλά τόση πατάτα μαζεμένη δεν τρώω...
Αντί των νιφάδων καλαμποκιού είναι προτιμότερο να τρως βρώμη (τύπου quaker), ειδικά μιας που αποφάσισες να χάσεις κιλά. Οι νιφάδες καλαμποκιού είναι σαν να τρως απλό υδατάνθρακα (άμυλο στη συγκεκριμένη περίπτωση), θα σου ανεβάζει την ινσουλίνη και το σώμα σου θα μπαίνει σε φάση αποθήκευσης λίπους - εσύ θες να καίει όμως!

metz
07-01-11, 21:11
Το 33% λίπος πως ακριβώς το μέτρησες; Βάζω στοίχημα πως είναι λάθος η μέτρηση.

Devil
07-01-11, 21:13
Το 33% λίπος πως ακριβώς το μέτρησες; Βάζω στοίχημα πως είναι λάθος η μέτρηση.

μικρο η' μεγαλο???

1.75 ειναι για 130 κιλα....

Mr.Pink
07-01-11, 21:13
μαλιστααα....

λοιπον... δεν γινετε να βαλεις κιλα χωρις να πρεις λιπος.... και δεν γινετε να χασεις λιπος χωρις να χασεις μυς... για νατουραλ μιλαω παντα...

το ευχαριστο σε εσενα ειναι.... οτι εισαι 130 κιλα με 33% λιπος...
ευχαριστο γιατι????.... γιατι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βαλεις και μυς....

αν θες μπορεις να αλλαξεις διαιτα και να κανεις του κεφαλιου σου... αλλιως.... μπορεις να την βαλεις κατω μαζι με μια προπονηση και να κανεις αυτο που σου λεμε εμεις....

its your choice (ωραιο αυτο....χαχαχα):green:

ναι ρε,το ξερω γι'αυτο σας ρωταω,γιατι σαφως ξερετε πιο πολλα απο εμενα.Απλα θελω να πω οτι δεν ονειροβατω.Συγνωμη αν σε προσβαλα

Mr.Pink
07-01-11, 21:15
Το 33% λίπος πως ακριβώς το μέτρησες; Βάζω στοίχημα πως είναι λάθος η μέτρηση.

Με λιπομετρηση στο γυμναστηριο που πηγαινα

Devil
07-01-11, 21:15
ναι ρε,το ξερω γι'αυτο σας ρωταω,γιατι σαφως ξερετε πιο πολλα απο εμενα.Απλα θελω να πω οτι δεν ονειροβατω.Συγνωμη αν σε προσβαλα

οχι ρε χαλαρωσε δεν με προσβαλες.....

ξεκινα με μια τετοια διατροφη και στη συνεχεια βλεπουμε....

απλα προσαρμωσε τη στις θερμιδες σου...

Mr.Pink
07-01-11, 21:16
Δεν έχω αντίρρηση στην πατάτα, απλά η ποσότητα μου φαίνεται μεγάλη - σημειωτέον δεν κάνω προσεγμένη διατροφή αλλά τόση πατάτα μαζεμένη δεν τρώω...
Αντί των νιφάδων καλαμποκιού είναι προτιμότερο να τρως βρώμη (τύπου quaker), ειδικά μιας που αποφάσισες να χάσεις κιλά. Οι νιφάδες καλαμποκιού είναι σαν να τρως απλό υδατάνθρακα (άμυλο στη συγκεκριμένη περίπτωση), θα σου ανεβάζει την ινσουλίνη και το σώμα σου θα μπαίνει σε φάση αποθήκευσης λίπους - εσύ θες να καίει όμως!

Το ιδιο δεν συμβαινει και με τη πατατα;Εγω λεω νιφαδες καλαμποκιου σαν αντικατασταση της πατατας οχι της βρωμης.Γινεται;

metz
07-01-11, 21:17
μικρο η' μεγαλο???

1.75 ειναι για 130 κιλα....

μικρό, για κάποιον που μόλις άρχισε γυμναστική με βάρη...


Με λιπομετρηση στο γυμναστηριο που πηγαινα

Λιπομέτρηση σε ζυγαριά; αυτές οι ζυγαριές δεν είναι και ότι ποιο αξιόπιστο...

Αν κάνεις με λαβίδα νομίζω θα έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα.

Mr.Pink
07-01-11, 21:20
μικρό, για κάποιον που μόλις άρχισε γυμναστική με βάρη...



Λιπομέτρηση σε ζυγαριά; αυτές οι ζυγαριές δεν είναι και ότι ποιο αξιόπιστο...

Αν κάνεις με λαβίδα νομίζω θα έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα.

Οχι σε ζυγαρια,με λαβιδα ήταν.

metz
07-01-11, 21:21
Το ιδιο δεν συμβαινει και με τη πατατα;Εγω λεω νιφαδες καλαμποκιου σαν αντικατασταση της πατατας οχι της βρωμης.Γινεται;

Δηλαδή θα τρως μαρούλι+1.5 tbsp λάδι, 150 γραμ κοτόπουλο, αυγό και νιφάδες καλαμποκιού; Εγώ δεν θα την πάλευα.... Γίνεται όμως (βλέπω ότι σου αρέσει το καλαμπόκι οπότε...). Μπορείς να βάλεις και βρασμένο καλαμπόκι...

metz
07-01-11, 21:22
Οχι σε ζυγαρια,με λαβιδα ήταν.

ΟΚ τότε μαζί σου - είναι καλό το νούμερο για το ύψος και τα κιλά σου :thumbup:

Devil
07-01-11, 21:23
μικρό, για κάποιον που μόλις άρχισε γυμναστική με βάρη...



και εμενα να σου πω την αληθεια....

αλλα μαλλον το παλικαρι ειναι αρκετα τυχερο....


υπαρχει μυικος αναβολισμος και χωρις το gym...:green:

Mr.Pink
07-01-11, 21:24
Δηλαδή θα τρως μαρούλι+1.5 tbsp λάδι, 150 γραμ κοτόπουλο, αυγό και νιφάδες καλαμποκιού; Εγώ δεν θα την πάλευα.... Γίνεται όμως (βλέπω ότι σου αρέσει το καλαμπόκι οπότε...). Μπορείς να βάλεις και βρασμένο καλαμπόκι...

Α δε με νοιαζει,αρκει να γινεται η δουλεια.Σε ευχαρηστω για τη βοηθεια σου.

metz
07-01-11, 21:30
και εμενα να σου πω την αληθεια....

αλλα μαλλον το παλικαρι ειναι αρκετα τυχερο....


υπαρχει μυικος αναβολισμος και χωρις το gym...:green:

Λες να ξέρει κάτι που μας διαφεύγει;;;
:bbbiceps:


Mr Pink πριν αποφασίσεις να αδυνατίσεις τί έτρωγες; Έκανες κάποια μορφή εξάσκησης;

Mr.Pink
07-01-11, 21:45
Λες να ξέρει κάτι που μας διαφεύγει;;;
:bbbiceps:


Mr Pink πριν αποφασίσεις να αδυνατίσεις τί έτρωγες; Έκανες κάποια μορφή εξάσκησης;

Δεν ξερω να σας πω κατι συγκεκριμενο,σε διαστημα 8 μηνων τους 2 πηγα γυμναστηριο και απο τους 8 τους 3-4 απλα δεν ετρωγα γλυκα τηγανιτα κτλπ,ολους τους υπολοιπους ο,τι ν'αναι!

metz
07-01-11, 21:51
Δεν ξερω να σας πω κατι συγκεκριμενο,σε διαστημα 8 μηνων τους 2 πηγα γυμναστηριο και απο τους 8 τους 3-4 απλα δεν ετρωγα γλυκα τηγανιτα κτλπ,ολους τους υπολοιπους ο,τι ν'αναι!

Και μια που το σχολιάζουμε, έχεις κάνει εξετάσεις αίματος; Μια που πήρες απόφαση να αλλάξεις διατροφή και να γυμναστείς να έχεις και μια εικόνα που βρίσκεσαι...

Δεν μας είπες πόσο χρονών είσαι.

Mr.Pink
07-01-11, 21:59
Και μια που το σχολιάζουμε, έχεις κάνει εξετάσεις αίματος; Μια που πήρες απόφαση να αλλάξεις διατροφή και να γυμναστείς να έχεις και μια εικόνα που βρίσκεσαι...

Δεν μας είπες πόσο χρονών είσαι.

21 ειμαι,τωρα για εξετασεις εχεις δικιο μεν,αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα,υπαρχει περιπτωση να κανω καλυτερη διατροφη απο αυτη;

MichalisPorke
08-01-11, 18:28
Mιας και υπάρχει αυτο το τοπικ θα ρωτισω εδω να μην ανοιγω αλλο..
Εγω σαββατοκυριακο η διατροφη μου ειναι χαλια επιδη ξυπναω η ωρα 2+..Επειδη δεν προλαβενω τα γευματα μπορω να φαω πχ κρεπα για να παρω θερμιδες??Ξερω τωρα οτι η κρεπα εχει ζαχαρη κτλ κτλ απλα λογω τις ηλικιας μου 17 χρονων σκεφτικα οτι ο μεταβολισμος μου δεν θα βαλει και πολυ λιπος..Τι λετε?

Ramrod
08-01-11, 18:32
Mιας και υπάρχει αυτο το τοπικ θα ρωτισω εδω να μην ανοιγω αλλο..
Εγω σαββατοκυριακο η διατροφη μου ειναι χαλια επιδη ξυπναω η ωρα 2+..Επειδη δεν προλαβενω τα γευματα μπορω να φαω πχ κρεπα για να παρω θερμιδες??Ξερω τωρα οτι η κρεπα εχει ζαχαρη κτλ κτλ απλα λογω τις ηλικιας μου 17 χρονων σκεφτικα οτι ο μεταβολισμος μου δεν θα βαλει και πολυ λιπος..Τι λετε?

εγώ λέω ή να μη κοιμάσαι μεχρι τις 2 (και μέχρι τη μια καλά είναι) ή να ξεκινάς το πλάνο σου μόλις σηκώνεσαι και άντε να χάσεις ένα γευμα. Δε θα γίνει και τίποτα. Και να οι θερμίδες είναι λιγότερες πρόσθεσε λίγο υδατάνθρακα και λίγη πρωτεϊνη παραπάνω σε κάθε γευμα. Η κρέπα δε θα σου δώσει τίποτα χρήσιμο.

Να λιπώσεις απο μία κρέπα αν τρως σωστά την υπόλοιπη εβδομάδα δε παίζει, αλλά το γευμα έχει αντικαταβολική σημασία και η κρέπα δεν είναι και τόσο αντικαταβολική. Δεν είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά με άλλα λόγια...

MichalisPorke
08-01-11, 18:39
εγώ λέω ή να μη κοιμάσαι μεχρι τις 2 (και μέχρι τη μια καλά είναι) ή να ξεκινάς το πλάνο σου μόλις σηκώνεσαι και άντε να χάσεις ένα γευμα. Δε θα γίνει και τίποτα. Και να οι θερμίδες είναι λιγότερες πρόσθεσε λίγο υδατάνθρακα και λίγη πρωτεϊνη παραπάνω σε κάθε γευμα. Η κρέπα δε θα σου δώσει τίποτα χρήσιμο.

Να λιπώσεις απο μία κρέπα αν τρως σωστά την υπόλοιπη εβδομάδα δε παίζει, αλλά το γευμα έχει αντικαταβολική σημασία και η κρέπα δεν είναι και τόσο αντικαταβολική. Δεν είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά με άλλα λόγια...

Απλα το προβλημα ειναι το σαββατοκυριακα δεν προλαβενω επειδη ολη μερα λειπω απο το σπιτι..Και γιαυτο ειπα..Τωρα μπορει να μην ειναι κρεπα μπορει να ειναι κατι αλλο..Αλλα cheat τελοσπαντων..Ολη την εβδομαδα σωστη ειναι η διατροφη..Αλλα δεν νομιζω να λιπωσω με μια κρεπα λογο και του μεταβολισμου μου..Τωρα για θρεπτικα συστατικα εχεις δικιο..

Ramrod
08-01-11, 18:44
Απλα το προβλημα ειναι το σαββατοκυριακα δεν προλαβενω επειδη ολη μερα λειπω απο το σπιτι..Και γιαυτο ειπα..Τωρα μπορει να μην ειναι κρεπα μπορει να ειναι κατι αλλο..Αλλα cheat τελοσπαντων..Ολη την εβδομαδα σωστη ειναι η διατροφη..Αλλα δεν νομιζω να λιπωσω με μια κρεπα λογο και του μεταβολισμου μου..Τωρα για θρεπτικα συστατικα εχεις δικιο..

σου είπα ότι δε θα λιπωσεις δε θα λιπώσεις. Το θέμα είναι πόσο θα σε θρέψει. Γιατι δε τρως μια μπαγκετούλα με γαλοπούλα και τυρί? Και άμα θες extra θερμίδες βάλε και λάδι ή καμία σως. Την έχεις έτοιμη απο το βράδυ και την κοπανάς όπου θες...και έξω και παντού.

Αν θες να φας κρέπα φαε. Και εγώ πολλές φορές τρώω και γλυκα κλπ αλλά ποτέ δε θυσιάζω την πρωτεϊνη.

MichalisPorke
08-01-11, 18:47
σου είπα ότι δε θα λιπωσεις δε θα λιπώσεις. Το θέμα είναι πόσο θα σε θρέψει. Γιατι δε τρως μια μπαγκετούλα με γαλοπούλα και τυρί? Και άμα θες extra θερμίδες βάλε και λάδι ή καμία σως. Την έχεις έτοιμη απο το βράδυ και την κοπανάς όπου θες...και έξω και παντού.

Αν θες να φας κρέπα φαε. Και εγώ πολλές φορές τρώω και γλυκα κλπ αλλά ποτέ δε θυσιάζω την πρωτεϊνη.

Λαθος νομιζα οτι μου ειπες οτι θα λιπωσω!Βασικα ειναι και κατι αλλο..Δεν ξερω αν ειμαι μονο εγω αλλα με το ζορι τρωω..Εννοω δεν πειναω καθολου μα καθολου καθε 2-3 ωρες αλλα τρωω αναγκαστικα..Και γιαυτο ειπα και για την κρεπα..

Ramrod
08-01-11, 18:54
Λαθος νομιζα οτι μου ειπες οτι θα λιπωσω!Βασικα ειναι και κατι αλλο..Δεν ξερω αν ειμαι μονο εγω αλλα με το ζορι τρωω..Εννοω δεν πειναω καθολου μα καθολου καθε 2-3 ωρες αλλα τρωω αναγκαστικα..Και γιαυτο ειπα και για την κρεπα..

απλά δε σου αρέσουν αυτά που τρως μάλλον γι αυτό. Ένας BB είπε πως συνήθως δε τρώμε μέχρι να χορτάσουμε αλλά απο λαιμαργία. Έχουν τόσο ωραία γευση τα επεξεργασμένα τρόφιμα που δε μπορείς να σταματήσεις μέχρι να μπουκώσεις. Όταν τρως σωστά όμως το στομάχι χορταίνει πιο ευκολα γιατί το φαϊ δεν είναι απόλαυση πια αλλά ανάγκη.

Πάντως εγώ αυτό στην αρχή το αντιμετώπισα. Πλέον κάθε 2 ώρες λιγουρευομαι, ειδικά αν είναι να φάω κάτι που το γουστάρω...