PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίπος στην κοιλία



dimitrisrun
03-09-10, 16:03
Το ξαναβάζω το θέμα στην σωστή θέση...
Να σας συστηθώ, είμαι 42 ετών, ύψος 1.83 και βάρος 78 κιλά. Ασχολούμε με το τρέξιμο εδώ και 4 χρόνια, έχω τρέξει 6 Μαραθωνίους και προετοιμάζομαι για τιν 7ο στις 31/10. Κάνω δρομική προπόνηση 4-5 φορές την εβδομάδα, διανύοντας ανάλογα την περίοδο 50-80 χιλιόμετρα/εβδομάδα. Παρόλο την έντονη δρομική προπόνηση σε όλες την μορφές(από 70% εώς και 100% ΜΚΣ), διαπίστωσα όταν το σώμα μου ενώ από την μέση και κάτω θυμίζει εντονότατα αθλητή,από την μέση και επάνω άστα να πάνε(απομινάρια των 100 κιλών που είχα φτάσει). 'Αρχισα λοιπόν από 15/04 κολύμπι με σκοπό να δυναμώσω το άνω μέρος διανύοντας σε χαμηλό αερόβιο ρυθμό 85 χιλιόμετρα εως τώρα, και πραγματικά απόδωσε με ορατά αποτελέμσατα στο άνω μέρος του σώματος.
Έμεινε λοιπόν το δύσκολο σημείο στο οποίο η γνωστή, αλλά απίστευτα ενοχλητική σαμπρελίτσα παραμένει, εάν αναλογισθρεί κανένας το πόσο ενοχλητικό οπτικά είναι να βλέπει κάποιος ένα αρκετά γυμνασμένο σώμα...με την σαμπρελίτσα.

Ο λόγος λοιπόν που απευθύνομαι σε εσάς είναι για να ρωτήσω την γνώμη σας για τα παρακάτω θέματα μιάς και προς το παρόν είναι αρκετά δύσκολο να ακολουθήσω σκληρά διατροφικά προγράμματα(να επισυμάνω ότι τρώω αρκετές διατροφικές βλακείες φροντίζωντας να λαμβάνω αρκετούς υδατάνθρακες που απαιτεί η μορφή προπόνησης μου).

1. Άρχισα λοιπό εδώ και 2 εβδομάδες να κάνω κοιλιακούς που μου σύστησε ένας φίλος γυμναστής(που έτσι και αλλιώς χρειάζεται δρομικά για ενδυνάμωση του κορμού , απλά δεν τις έκανα ποτέ). Κάνω κάθε ημέρα 5χ20 άνω κοιλιακούς με διάλειμμα περίπου 20'' και εναλλάξ μία ημέρα πλάγιους & μία ημέρα κάτω κοιλιακούς 4χ20. Επίσης και 3χ20 ραχιαίους. Απορεία Νο1 μπορώ με την συγκεκριμένη μορφή άσκησης μακροπρόθεσμα να κάψω λοίπος στο επίμαχο σημείο και εάν ναι σε τι διάστημα. Μου είναι αρκετά εύκολο να τους κάνω συνέχεια.

2. Για να συντηρήσω το βάρος που πρέπει να δέχομαι 3000 περίπου θερμίδες την ημέρα. Μου είναι αρκετά εύκολο σύμφωνα με την ιδιοσυγκρασία μου να δέχομαι 2000 θερμίδες την ημέρα. Εάν το κάνω αυτό θα χάσω σύμφωνα με το τύπο 30Χ1000=30.000 θερμίδες= 4 κιλά!!! η ερώτηση είναι από ποιό σημείο του κορμιού μου όμως; Αυτονόητο ότι δεν θέλω με κανένα τρόπο να ακουμπήσω μυικό ιστό. Μπορεί κάποιος να μου συστήσει εάν ο παραπάνω τρόπος θα με οδηγήσει σε σωστά αποτελέσματα & εάν είναι σωστό ποιούς παραμέτρους να προσέξω;

Ευχαριστώ πολύ
Καλλιμάνης Δημήτρης

wonderboy
03-09-10, 17:19
Δημητρη τη διατροφη πρωτα απο ολα οσο και αν πασχιζεις με την γυμναστικη χωρις διατροφη η σαμπρελιτσα θα παραμηνει,τωρα τοπικη λιπολυση μονο με νυστερι,αν μπεις στη διαδικασια της σωστης διατροφης με αρκετο αεροβιο θα χασεις το λιπος που θες με τις λιγοτερες απωλειες μυικης μαζας.τωρα πιστευω οτι αρχικα δεν ειναι σωστο να πεσεις κατω, κατα 1000 απο τις θερμιδες συντηρησης,300-400 καλα ειναι

Τ.Ε.Φ.Α.Α
05-09-10, 12:56
επειδη υπαρχει θεμα θελω να ρωτησω αν το γρηγορο περπατημα στο διαδρομο ειναι αεροβια ασκηση??? αν δλδ μετα τα βαρη κανεις 30 λεπτα γρηγορο περπατημα θα καψεις λιπος κανονικα??? λογικα και το γρηγορο περπατημα αεροβια δεν ειναι αλλα δεν θα εχεις τοσο καλα αποτελεσματικα οσο με το τρεξιμο ετσι?

beefmeup
05-09-10, 12:58
αλλα δεν θα εχεις τοσο καλα αποτελεσματικα οσο με το τρεξιμο ετσι?

λαθος..μια χαρα αποτελεσματα θα χεις κ με το γρηγορο περπατημα.

καλυτερα μη σου πω..εχει να κανει με την διαρκεια οχι τοσο με την ενταση.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
05-09-10, 13:07
λαθος..μια χαρα αποτελεσματα θα χεις κ με το γρηγορο περπατημα.

καλυτερα μη σου πω..εχει να κανει με την διαρκεια οχι τοσο με την ενταση.

αρα φιλε beef me up το γρηγορο περπατημα ειναι αεροβια ετσι?? σε πια ταχυτητα πρεπει να το κανεις?? και ποση διαρκεια τη μερα??? 30 λεπτα μετα τα βαρη με σωστη διατροφη ειναι καλα??

τη ταχυτητα χρησημοποιεις?

arisfwtis
05-09-10, 13:10
με παλμους παει
ο καθενας εχει διαφορετικα στανταρ αναλογα το επιπεδο του
συνηθως γραφουνε για 120-140 παλμους για καψιμο λιπους
αλλα αν θες να εισαι απολυτα σιγουρος θα πρεπει να κανεις ενα VO2MAX τεστ
νταξ ακραιο βεβαια

beefmeup
05-09-10, 13:12
αρα φιλε beef me up το γρηγορο περπατημα ειναι αεροβια ετσι?? σε πια ταχυτητα πρεπει να το κανεις?? και ποση διαρκεια τη μερα??? 30 λεπτα μετα τα βαρη με σωστη διατροφη ειναι καλα??

τη ταχυτητα χρησημοποιεις?

οτι ειπε ο αρις πανω.

αναλογα ρε συ..εγω κανω 20-30 λεπτα οποτε κανω,κ βαζω κ κλιση που ειναι σουπερ για να ανεβαζεις παλμους για πλακα.

τωρα ακριβως για σενα δεν μπορω να σου πω..ξεκινα καποιες μερες με 20 κ βλεπεις πως πας..το κλειδι ειναι να ανεβαζεις σταδιακα την διαρκεια..ανα καποιες μερες δλδ για να μην κολλαει το σωμα.αλλα μην κανεις καθε μερα απτην αρχη,εκτος αν εισαι υπρεβαρος κλπ..

κ γω μετα τα βαρη κανω γιατι αλλος χρονος δεν υπαρχει.

Μαρία
05-09-10, 15:30
επειδη υπαρχει θεμα θελω να ρωτησω αν το γρηγορο περπατημα στο διαδρομο ειναι αεροβια ασκηση??? αν δλδ μετα τα βαρη κανεις 30 λεπτα γρηγορο περπατημα θα καψεις λιπος κανονικα??? λογικα και το γρηγορο περπατημα αεροβια δεν ειναι αλλα δεν θα εχεις τοσο καλα αποτελεσματικα οσο με το τρεξιμο ετσι?

Ριξε μια ματια http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9098

dimitrisrun
05-09-10, 19:19
O καλύτερος τρόπος να χάσεις βάρος είναι η πεζοπορία. Ειδικά όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα. Χαμηλός αερόβιος ρυθμός στο τρέξιμο είναι όταν μπορείς και μιλάς ανετότατα κατά την διάρκεια. Αλλά από την άλλη είναι δύσκολο για κάποιον που δεν είναι προπονημένος να το κάνει έστω και αυτό για περισσότερη από μισή ώρα, που αρχίζει και καίει ελάχιστο λίπος...εάν και αυτή η κουβέντα από δρομικής πλευρά είναι ατέλειωτη

beefmeup
05-09-10, 19:23
Χαμηλός αερόβιος ρυθμός στο τρέξιμο είναι όταν μπορείς και μιλάς ανετότατα κατά την διάρκεια. Αλλά από την άλλη είναι δύσκολο για κάποιον που δεν είναι προπονημένος να το κάνει έστω και αυτό για περισσότερη από μισή ώρα, που αρχίζει και καίει ελάχιστο λίπος...

γιατι αυτο αδερφε??

το σωμα προσαρμοζεται πολυ ευκολα στην cardio να χεις υποψιν σου..αν δεν μπορεις σημερα σε καμια 10 μερες θα μπορεις πιο ευκολα.

dimitrisrun
05-09-10, 20:03
γιατι αυτο αδερφε??

το σωμα προσαρμοζεται πολυ ευκολα στην cardio να χεις υποψιν σου..αν δεν μπορεις σημερα σε καμια 10 μερες θα μπορεις πιο ευκολα.
Δεν είναι έτσι απλά είναι να γίνουν οι σωματικές(οργανικές αλλαγές) προσαρμογές, θέλει χρόνο και κόπο...όπως σε κάθε άθλημα. Το να καταφέρει να τρέξει κάποιος άνθρωπος 30' σε χαμηλό αερόβιο χωρίς να κουραστεί θέλει τουλάχιστον 3-4 μήνες με σωστή προπόνηση

beefmeup
05-09-10, 20:07
Το να καταφέρει να τρέξει κάποιος άνθρωπος 30' σε χαμηλό αερόβιο χωρίς να κουραστεί θέλει τουλάχιστον 3-4 μήνες με σωστή προπόνηση

αν δεν αναφερεσαι σε καποιον που εχει προβλημα παχυσαρκιας η κατι αλλο,αλλα απλα ξεκιναει γυμναστηριο,επετρεψε μου να αμφιβαλω για το διαστημα αυτο που λες.

δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προπονηση για 30 λεπτα γρηγορο περπατημα στο διαδρομο.
απλα μια προσαρμογη ισως.

dimitrisrun
05-09-10, 20:23
αν δεν αναφερεσαι σε καποιον που εχει προβλημα παχυσαρκιας η κατι αλλο,αλλα απλα ξεκιναει γυμναστηριο,επετρεψε μου να αμφιβαλω για το διαστημα αυτο που λες.

δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προπονηση για 30 λεπτα γρηγορο περπατημα στο διαδρομο.
απλα μια προσαρμογη ισως.
εγώ μιλάω για τρέξιμο και εσύ για περπάτημα. Άρα και οι 2 έχουμε δίκιο:)

flexakis
06-09-10, 12:32
Το ξαναβάζω το θέμα στην σωστή θέση...
Να σας συστηθώ, είμαι 42 ετών, ύψος 1.83 και βάρος 78 κιλά. Ασχολούμε με το τρέξιμο εδώ και 4 χρόνια, έχω τρέξει 6 Μαραθωνίους και προετοιμάζομαι για τιν 7ο στις 31/10. Κάνω δρομική προπόνηση 4-5 φορές την εβδομάδα, διανύοντας ανάλογα την περίοδο 50-80 χιλιόμετρα/εβδομάδα. Παρόλο την έντονη δρομική προπόνηση σε όλες την μορφές(από 70% εώς και 100% ΜΚΣ), διαπίστωσα όταν το σώμα μου ενώ από την μέση και κάτω θυμίζει εντονότατα αθλητή,από την μέση και επάνω άστα να πάνε(απομινάρια των 100 κιλών που είχα φτάσει). 'Αρχισα λοιπόν από 15/04 κολύμπι με σκοπό να δυναμώσω το άνω μέρος διανύοντας σε χαμηλό αερόβιο ρυθμό 85 χιλιόμετρα εως τώρα, και πραγματικά απόδωσε με ορατά αποτελέμσατα στο άνω μέρος του σώματος.
Έμεινε λοιπόν το δύσκολο σημείο στο οποίο η γνωστή, αλλά απίστευτα ενοχλητική σαμπρελίτσα παραμένει, εάν αναλογισθρεί κανένας το πόσο ενοχλητικό οπτικά είναι να βλέπει κάποιος ένα αρκετά γυμνασμένο σώμα...με την σαμπρελίτσα.

Ο λόγος λοιπόν που απευθύνομαι σε εσάς είναι για να ρωτήσω την γνώμη σας για τα παρακάτω θέματα μιάς και προς το παρόν είναι αρκετά δύσκολο να ακολουθήσω σκληρά διατροφικά προγράμματα(να επισυμάνω ότι τρώω αρκετές διατροφικές βλακείες φροντίζωντας να λαμβάνω αρκετούς υδατάνθρακες που απαιτεί η μορφή προπόνησης μου).

1. Άρχισα λοιπό εδώ και 2 εβδομάδες να κάνω κοιλιακούς που μου σύστησε ένας φίλος γυμναστής(που έτσι και αλλιώς χρειάζεται δρομικά για ενδυνάμωση του κορμού , απλά δεν τις έκανα ποτέ). Κάνω κάθε ημέρα 5χ20 άνω κοιλιακούς με διάλειμμα περίπου 20'' και εναλλάξ μία ημέρα πλάγιους & μία ημέρα κάτω κοιλιακούς 4χ20. Επίσης και 3χ20 ραχιαίους. Απορεία Νο1 μπορώ με την συγκεκριμένη μορφή άσκησης μακροπρόθεσμα να κάψω λοίπος στο επίμαχο σημείο και εάν ναι σε τι διάστημα. Μου είναι αρκετά εύκολο να τους κάνω συνέχεια.

2. Για να συντηρήσω το βάρος που πρέπει να δέχομαι 3000 περίπου θερμίδες την ημέρα. Μου είναι αρκετά εύκολο σύμφωνα με την ιδιοσυγκρασία μου να δέχομαι 2000 θερμίδες την ημέρα. Εάν το κάνω αυτό θα χάσω σύμφωνα με το τύπο 30Χ1000=30.000 θερμίδες= 4 κιλά!!! η ερώτηση είναι από ποιό σημείο του κορμιού μου όμως; Αυτονόητο ότι δεν θέλω με κανένα τρόπο να ακουμπήσω μυικό ιστό. Μπορεί κάποιος να μου συστήσει εάν ο παραπάνω τρόπος θα με οδηγήσει σε σωστά αποτελέσματα & εάν είναι σωστό ποιούς παραμέτρους να προσέξω;

Ευχαριστώ πολύ
Καλλιμάνης Δημήτρης
Φροντισε να μην πεσεις κατω απο 500 θερμιδες απο τις θερμιδες συντηρησης,και να τρως επαρκεις ποσοτητες πρωτεινης για να μην χασεις μυιικο ιστο.

gas
24-12-10, 05:18
για σας :welcome:
το περπατημα το γρηγορο βοηθα για χασημο λιπους;;περπατημα για καμια ωρα,
σκευτομαι να αγορασω καρνιτηνη σε συνδιασμο με περπατημα (οχι σε διαδρομο)για 4-5 φορες την μερα ο στοχος μου ειναι να μειωσο λιγο το λιπος απο την κοιλια γενικα να πεση το λιπος ειμαι 18% λιπος 64,5κιλα γενικα να χασω 0,5κιλο λιπος
ειναι δυνατον με σκετο περπατημα???:unsure::unsure:

η διατροφη μου ειναι 2000 θερμιδες την μερα
μοιρασμενες σε 50%υδατανθρακα 25%πρωτεινη 25%λιπος

giannis64
24-12-10, 19:13
διαβασε τα στικαρισμενα τοπικ που ειναι πιο πανω απο το δικο σου. η ερωτηση σου εχει απαντηθει αμετρητες φορες.

gas
26-12-10, 00:29
διαβασε τα στικαρισμενα τοπικ που ειναι πιο πανω απο το δικο σου. η ερωτηση σου εχει απαντηθει αμετρητες φορες.

που

giannis64
26-12-10, 14:31
Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492)

Δίαιτα & Αεροβική (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434)

Διάφορα θέματα λιποδιάλυσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1458)

Legacy
26-12-10, 17:27
διαβασε τα στικαρισμενα τοπικ που ειναι πιο πανω απο το δικο σου. η ερωτηση σου εχει απαντηθει αμετρητες φορες.
:thumbup:

kill_bill
08-01-11, 23:46
καλησπερα σε ολους,ειμαι νεο μελος και επισης ειμαι απο τους πολλους που αντιμετωπιζουν προβλημα με το λιπος το οποιο ειναι μαζεμενο στην κοιλια,πριν τρια χρονια ημουν 53 κιλα με υψος 179 για να καταφερω να παρω γρηγορα βαρος ετρωγα τα παντα και κυριως οτι πιο λιπαρο υπηρχε σε 1 χρονο πηρα 26 κιλα,τωρα αν και πηγαινω γυμναστηριο εδω και 7 μηνες εχω φτασει 73 κιλα το υπολοιπο σωμα φτιαχνει σταδιακα αλλα η κοιλια δεν εχει σχεδον καμια διαφορα κανω 45 λεπτα αεροβια ασκηση + κοιλιακους+διατροφη αλλα τιποτα η κοιλια μου ειναι δυσαναλογη του υπολοιπου σωματος μου,και δεν νομιζω οτι πρεπει να κανω διαιτα ωστε να χασω γενικα κιλα,οποιος θεωρει οτι μπορει να με βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος,και συγγνωμη για το κατεβατο!!

beefmeup
09-01-11, 03:19
η κοιλια που σου περισευει ειναι λιπος.
για να το καψεις θες καλη προπονησουλα κ αεροβια,μαζι με καλη διατροφουλα αναλογη.
αν δεν πεφτει η κοιλια,τοτε η προπονηση σου ειναι λαθος η,η διατροφη σου,η κ τα 2 μαζι.
απλα πραματα χωρις επιστημες.

κοιτας να τα διορθωσεις κ βλεπεις πως παει.
κ θελει λιγο χρονο,δεν γινεται σε λιγους μηνες αυτο,αφου λες οτι πηρες κ τοσο αποτομα βαρος..

kill_bill
09-01-11, 03:29
beefmeup μηπως περα απο τα πολυ κλασσικα που εχω διαβασει και στο φορουμ αλλα και γενικα επειδη εχω ακουσει πολλα τα οποια αντιφασκουν εσυ απο την εμπειρια σου οσο καιρο αθλησαι εχεις να μου εφιστησεις την προσοχη σε κατι συγκεκριμενο ειτε στο θεμα της διατροφης ειτε στην αεροβια ασκηση?απο υπομονη και επιμονη το χω παντως αφου δεν τα εχω παρατησει ακομη

beefmeup
09-01-11, 03:34
αν δεν ξερω τι τρως κ πως γυμναζεσαι αλλα κ το σωμα που εχεις μονο ψεματα μπορω να σου πω κ δεν το θελω.
ποσταρε στην αναλογη ενοτητα την διατροφη σου κ τι προπονηση κανεις,κ τα βλεπουμε απο εκει γιατι εδω θα βγουμε εκτος θεματος.

οταν λες ακομη δεν τα εχεις παρατησει??
γιατι αν εννοεις τους 7 μηνες,δεν ειναι τπτ,πιστεψε με..

kill_bill
09-01-11, 03:42
οκ θα κανω ποστ με την διατροφη μου και τις ασκησεις να μου πεις οποτε μπορεσεις την γνωμη σου,απλα δεν ειναι μονο το γυμναστηριο παιζουν οπως σε ολους μας διαφορες υποχρεωσεις πχ στην περιπτωση μου σχολη,φροντιστηριο δουλεια και οταν το προσπαθεις για καπιοιο χρονικο διαστημα και δεν βλεπεις τα αποτελεσματα που θες οσο να ναι σκεφτεσαι καπιοες φορες και να το παρατησεις:unsure:

loufas
09-01-11, 16:18
κλασικη περιπτωση βλαβης....!!!

καλη διατροφη...! αεροβια....! προπονηση με βαροι...!

αυτα τα 3.... επιτυχεια! τα πολλα λογια ειναι φτωχεια :thumbup: