PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόλλημα σε καύση λιπους.



foithths
09-01-11, 00:01
Καλησπέρα σας,θα ηθελα να μου δώσετε τα φώτα σας έχω εδώ και κανα 4μηνο που ξεκινησα γυμναστήριο διατροφή έχω 5-5,5 μήνες που ξεκίνησα,ποιο συγκεκριμένα κάνω 2 σημεία την μέρα και αερόβιο επι μιση ώρα(περισσότερο ποδήλατο σε αρκετα μεγάλη ένταση) 6 μέρες την εβδομάδα η διατροφη που ακολουθώ είναι η εξής ανα 2,5 ώρες με 3
1ο γεύμα 1μπανανά η καποιο άλλο φρουτο
2ο γεύμα ρόφημα πρωτείνης 100% whey
προπόνηση
3ο γευμα και κύριο κοτοπουλο,η μοσχάρι η γαλοπούλα η ψάρι στον ατμο+λαχανικα
4ο γευμα φρούτο ή τόνο
5ο γευμα ροφημα πρωτεινης+λίγο γάλα
και γενικα προσπαθω να κραταω 1200-1300 θερμίδες ημερησίως,αλλα εδώ και 1,5μήνα έχω κολήσει και δεν πεφτω γραμμάριο.να σημειωσω οτι ξεκινησα 130 κιλα και είμαι 104,με υψος 1.81

Mitsen
09-01-11, 00:08
και γενικα προσπαθω να κραταω 1200-1300 θερμίδες ημερησίως,αλλα εδώ και 1,5μήνα έχω κολήσει και δεν πεφτω γραμμάριο.να σημειωσω οτι ξεκινησα 130 κιλα και είμαι 104,με υψος 1.81

λογικό, αφού αντιδρά ο οργανισμός σου στον υποσιστισμό...
Συμβουλή μου, διάβασε τα άρθα περί διατροφής.

Ρίξε μια ματια σε αυτά
Διατροφή Γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050)
Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)
Προγραμμα Υπολογισμου BMR και θερμιδων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298)

Μόλις αναθεωρήσεις και φτιάξεις μια νέα διατροφή postare εδώ να την διορθώσουμε!:toast:

foithths
09-01-11, 00:39
οκ Mitsen ευχαρηστω,απο ότι καταλαβα εκανα λαθος περι μείωση θερμίδων οπότε πηγαίνω για αύξηση.

Mitsen
09-01-11, 00:42
οκ Mitsen ευχαρηστω,απο ότι καταλαβα εκανα λαθος περι μείωση θερμίδων οπότε πηγαίνω για αύξηση.

:thumbup:
αυτό δεν συνεπάγεται με το τρώμε ότι θελουμε για να προσθέσουμε θερμίδες;)

Wolve
09-01-11, 18:50
οκ Mitsen ευχαρηστω,απο ότι καταλαβα εκανα λαθος περι μείωση θερμίδων οπότε πηγαίνω για αύξηση.

ναι, εριξες πολυ τις θερμιδες, δεν χρειαζεται...

αν θες οπωσδηποτε να χασεις λιπος πολυ γρηγορα τοτε μπορεις να πας σε διαιτες με χαμηλο υδατανθρακα ( διαιτα ατκινς ) αλλα εκει πρεπει να τα κανεις ολα σωστα και υπαρχει και περιπτωση να χασεις και πολλους μυες... ( το λεω αυτο γιατι εκει οι θερμιδες σου θα ειναι σε τετοια πλαισια )

σιγα σιγα και με σωστη διατροφη και αεροβιο ομως δεν θα χρειαστει να παμε σε τετοιες μεθοδους :toast:

foithths
09-01-11, 21:25
φιλε wolve το 2003 ζυγιζα 160 κιλα και σε 1,5 χρόνο εφτασα τα 90με αυτη τη διατροφή (με διαφορα οτι στο 3ο γευμα ειχα ρυζι)και αυτή την προπόνηση απλα τοτε χρησιμοποιυσα και κατι δυνατους λιποδιαλυτες(εφεδρα)(τώρα πέρνω κατι φυτικούς με καφείνη και πράσινο τσάι) αλλα δυστηχως ενοιωθα συχνα αδυναμια,έτρωγα και τότε κολλήματα αλλα συνέχιζα, βέβαια δεν ειχα ενημερωθει σωστα απο καπου οποτε πιστευω οτι καταπόνησα ακρετα τον οργανισμό μου,και απλα τωρα νομιζα οτι κανω κατι λάθος όσο αφορα την προπόνηση αλλα τελικά διαβάζοντας το φόρουμ διαπίστωσα οτι είχα 100% λάθος,οποτε θα προσπαθησω να αλαξω την διατροφη να αυξησω καμια 1000 θερμιδες ακομα και θα ποσταρω να μου πειτε την γνώμη σας ή και να με διορθώσετε.

foithths
10-01-11, 19:12
Γειά σας και πάλι,διαβάζοντας λιγο κατέληξα στην εξής διατροφή και θα ήθελα την γνώμη σας
1ο γεύμα 9.00
1 ρόφημα whey+μισο ποτήρι γάλα 2% για την πρωτεινη+1 μπανάνα+βρώμη(1 scoop της πρωτείνης)
2ο γεύμα 12.00
μπαγκέτα ολικής+γαλοπουλα+ντομάτα+μαρούλι
γυμναστήριο 3-4μιση
3ο γευμα 4μιση-5παρα
κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι (καπου 200γρ)+σαλάτα 1 κουταλια σούπας ελαιόλαδο+1 πατάτα βραστή ή ρύζι
4ο γεύμα 8.00
1 τόνος(μικρή κονσέρβα)+σαλάτα+ 1κουτ.ελαιόλαδο
5ο γεύμα 10-10,30
ρόφημα whey+μισό ποτήρι γάλα+(+-10 αμύγδαλα)
αν και δεν ξέρω κατα πόσο οι θερμίδες ειναι αρκετές.
Δεν το έβαλα στο θέμα διατροφών για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Mitsen
10-01-11, 19:52
Φανερά βελτιωμένη η διατροφή ;)

Στο τελευταίο γεύμα δεν χρειάζεσαι την whey (εκτος και αν δεν έχεις άλλη πηγή πρωτεΐνης) βάλε κάποιο γαλακτοκομικό γιαούρτι η cotagge .
Επίσης στο 4rto γεύμα πρόσθεσε υδατάνθρακα.

Παίξε και με αβγό, πρόσθεσε ασπράδια στο πρωινό σου και στη διατροφή σου.
Το τοστάκι να το προτιμάς όταν δεν έχει πολύ χρόνο και θες κάτι γρήγορο και μαιτζόβολο όπως λέω εγώ... Να προτιμάς μη επεξεργασμένους υδατάνθρακες.

Τέλος από θέμα θερμίδων, δεν γραφεις σε όλα τα γεύματα σου τη ποσότητα και gr οποτε δεν μπορώ να ξέρω τη συνολική λήψη:unsure:
Διόρθωσε την λίγο ακόμα με αυτά που σούπα και με αυτά που θα προτείνουν και αλλα μέλη και βγάλε τη συνολική λήψη θερμίδων από πρωτεΐνη, υδατάνθρακα και λίπη

foithths
10-01-11, 20:08
ok ευχαρηστώ,σήμερα ξεκίνησα είδη,ναί σίγουρα θα τη βελτιώσω με τις μέρες,.