PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτογραφιες με το φαγητο μας



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

tolis93
28-11-12, 02:28
Απαπαπαπα....μη σε ακούσει η γυναίκα μου...αλοίμονο σου:green::turtle::rolf:

:spank: καταλαβα τι με περιμενει

koukoutsaki
28-11-12, 08:38
Θα μου πείτε τώρα τί είναι αυτά τα πετρώματα και από ποιό πλανήτη?:green: Λοιπόν είναι κολοκυθοκεφτέδες και μάλιστα υγιεινοί αφού έιναι ψημένοι στο φούρνο;) Έχουν μέσα κρεμμυδάκι, λίγη κόκκινη πιπεριά, λίγο καρότο, κολοκύθι, λίγο αλέυρι 2 αυγά, μπόλικο φρέσκο δυόσμο και μαιντανό και πιπεράκι;) Μπαίνει και τυράκι φέτα αν θέλουμε;)


57884


:bowdown::bowdown::bowdown: πεθαινωωωωω
την καταγραφω κι εγω τη συνταγη ευχαριστουμε πολυ

just chris
28-11-12, 10:14
goldenera τι παιζει με'σενα? κ γω μονος μου μαγειρευω κ κανω κ γω υγιεινες αλχημειες οι οποιες καμια φορα μου βγαινουν πατατα, αλλα εσυ ρε φιλε εισαι το κατι αλλο,μπραβο ρε μαν γιατι σ'εχω παρακολουθησει εδω μεσα,πιανει κ πολυ μαλιστα το χερι σου! :clap::clap::clap:

Madd_Chadd
28-11-12, 16:33
Golden βαλε κεφαλοτυρι μεσα η παρμεζανα θα γίνουν πολύ ωραίοι και ελαφρώς πιο αλμυροί.;)

goldenera
29-11-12, 02:15
Καλή ιδέα Madd:thumbup:



goldenera τι παιζει με'σενα? κ γω μονος μου μαγειρευω κ κανω κ γω υγιεινες αλχημειες οι οποιες καμια φορα μου βγαινουν πατατα, αλλα εσυ ρε φιλε εισαι το κατι αλλο,μπραβο ρε μαν γιατι σ'εχω παρακολουθησει εδω μεσα,πιανει κ πολυ μαλιστα το χερι σου! :clap::clap::clap:

Ευχαριστώ:welcome: Φίλε πολυ μεράκι, πολύ youtube kai google:green: ανακατευόμουν και από μικρός με τα κατσαρολικά της μάνας μου (γονίδιο;)) οπότε κάτι γίνεται.

ΠανοςΒ
29-11-12, 20:06
Μετα απο εναν απιστευτα φορτωμενο μηνα επαγγελματικα, επιστροφη στην κουζινα:

Μοσχαρισια Τηγανια με Κρητικη καυτερη πιπεριτσα, πρασο, ανιθο και φινόκιο!

Σερβιρισμενη σε Ιταλικη Ciapatta!

fatals
29-11-12, 20:32
Ελα ρε φιλε οχι τωρα αυτο :bowdown::bowdown::bowdown::P

Nastya
29-11-12, 20:37
:shock::shock::shock::shock: ΠΩΩΩΩΩΩΩΩ,δεν νιωθω καλα λεμε. τι ηθελα και το ανοιξα
μπραβο :clap::clap:

goldenera
29-11-12, 21:01
Καλώς τον Πάνο με τα ψαγμένα πιάτα του:thumbup::thumbup:

Εγώ συνεχίζω με τα κλασικά μου. Mix μπρόκολο κουνουπίδι (λάδι λεμόνι αλατάκι πιπεράκι) και....... πιτσούλα σπιτική:green: Παρακαλώ προσέξτε τις υγιεινές πινελιές της πίτσας, όπως την φρέσκια ντοματούλα (κατακόκκινη έτσι?) και το φρέσκο θυμάρι και ρίγανι:green:.....το έσωσα?:rolf:


57953

ΠανοςΒ
29-11-12, 21:07
Ωραιος ο Goldenera!

Για αυριο θα μπει οτι περισσεψε απο την τηγανια σε αραβικη πιτα μαζι με μια μεγαλη κουταλια σουπας γιαουρτι με ανιθο μαζι με μερικά φυλλα ροκας!

GeoDask
29-11-12, 21:34
Ωραιος ο Goldenera!

Για αυριο θα μπει οτι περισσεψε απο την τηγανια σε αραβικη πιτα μαζι με μια μεγαλη κουταλια σουπας γιαουρτι με ανιθο μαζι με μερικά φυλλα ροκας!

Είσαι πολύ gourmet τύπος λέμε ! :bowdown:

just chris
29-11-12, 23:58
Ευχαριστώ:welcome: Φίλε πολυ μεράκι, πολύ youtube kai google:green: ανακατευόμουν και από μικρός με τα κατσαρολικά της μάνας μου (γονίδιο;)) οπότε κάτι γίνεται.

respect! περνα καμια βολτα απ'τις συνταγες κ ανοιξε μια σελιδα δικη σου οπως ο γκουρμε σεφ τολης!!!!!

chili
30-11-12, 00:23
πανος πραγματικα μερακλης μπραβο!!ζηλευω

fatals
30-11-12, 23:01
Το βραδυνο (μεταπροπονητικο μου.

Κοτοπουλο στηθος ψημενο στο φουρνο (0 λαδι) με ρυζι και πιπερια φλωρινης!!!

http://s7.postimage.org/w44vwm7u3/DSC_0364.jpg

goldenera
30-11-12, 23:42
Ωραίο γεύμα fatals:thumbup: Λαδάκι είναι καλό να τρώμε όμως έτσι?;)

Σήμερα είχαμε ψαράκι. Βρήκα ωραία σκουμπράκια (πλούσια σε Ω3, και προσωπικά μου αρέσουν πολύ σαν γεύση), και βλέπω στον πάγκο του ιχθυοπώλη ένα κεφάλι από σολωμό. Ξέροντας ότι σε μεγάλα ψάρια το κεφάλι το χρεώνουν σαν κομμάτι και όχι ζυγίζοντας, ρωτάω 'πόσο' πάει το κεφάλι, για να πάρω με μεγάλη μου χαρά την απάντηση ότι είναι δωρεάν:shock: Το κεφάλι έχει αρκετό ψαχνό και δίνει ωραία γεύση στο μαγείρεμα;) Στο φούρνο μπήκαν τα ψαράκια με λαχανικά (καρότα, κολοκυθάκια, πατατούλες, κρεμμύδι, σκόρδο μπόλικο, ντομάτα φρέσκια, ρίγανη μαιντανό σέληνο πιπεράκι λάδι λεμόνι και λίγο κρασί μαυροδάφνη-όλα ανακάτεμα και αφού βάλεις τα ψάρια στο ταψί περιλούζεις με το μίγμα). Στους 180 ψήνω και αν δω ότι πάει να αρπάξει βάζω λαδόκολα βρεγμένη και σκεπάζω;)


5806258063

fatals
30-11-12, 23:47
:bowdown::bowdown::bowdown: Θα με κανεις να τρωω φρεσκα ψαρια αν και δεν μου αρεσουν...

Πηγα χθες στο καρφουρ να παρω fish στικς και δεν ειχε τιποτα, λεει τα σηκωσαμε :bowdown:ολα

goldenera
30-11-12, 23:53
Τα έτοιμα εννοείς?

fatals
30-11-12, 23:56
Τα έτοιμα εννοείς?

Τα κατεψυγμενα με την φρυγανια απ εξω. Τα βαζω στον φουρνο 10 λεπτα και γινονται :green:

goldenera
01-12-12, 00:08
Απέφυγε τα μωρέ....πάρε μισό κιλό γαύρο (είναι και φθηνός;)) βάλτου λαδάκι αλατάκι λεμονάκι λίγη ρίγανη βάλτα σε ταψί σε λαδόκολα στο φούρνο άστα να αρπάξουν και λίγο για να ξεροψηθούν και χλαπάκιασε τα με μια καλή μαρουλοσαλάτα

fatals
01-12-12, 00:18
Απέφυγε τα μωρέ....πάρε μισό κιλό γαύρο (είναι και φθηνός;)) βάλτου λαδάκι αλατάκι λεμονάκι λίγη ρίγανη βάλτα σε ταψί σε λαδόκολα στο φούρνο άστα να αρπάξουν και λίγο για να ξεροψηθούν και χλαπάκιασε τα με μια καλή μαρουλοσαλάτα

Θα το δοκιμασω οταν μου ξανα ερθει ορεξη για ψαρια :bowdown::green::thumbup:

ΠανοςΒ
01-12-12, 20:25
Στοκαρα φυσικό λιποδιαλυτη σημερα!

Δοσολογια: 1 τσιλι πρωι-μεσημερι-βραδυ! Χεχε


Τα κεφαλια των σολωμων τα χαριζουν συνηθως. Και κανουν μια σουπα τα ατιμα!!!

ΠανοςΒ
02-12-12, 19:34
Ο αγαπημενος μου Cheat month μπηκε! Θα λιωσω στην κουζινα.

Σπιτικη πιτσα με κοκκινη καπνιστή βαση!
Κρεατοσουπα Goulash με Μαραθοσπορο & σοκολατακια.

Τα γλυκα ειναι για τη γιορτη της γυναικας μου την πεμπτη αλλα ετσι οπως πανε "οι δοκιμες" κατα την τριτη θα κανω καμια δοση ακομα! Χαχα!

goldenera
02-12-12, 20:36
Πρώτον: τί εννοείς cheat month και στα πλαίσια ποιού προγράμματος το εφαρμόζεις?:green::green:

Δεύτερον: Κρεατοσουπα Goulash με Μαραθοσπορο & σοκολατακια.:shock::shock: Εεεεεεεε? Λίγα λόγια ακόμα?:unsure:


Τρίτον:εγώ που θεωρώ ότι στην πίτσα τα πάω καλά, είδα τη δικιά σου και έχω μείνει:shock: Για πες για τη καπνιστή βάση και γενικά το ζυμάρι και τα πάνω υλικά....εντάξει και η διακόσμηση της είναι κορυφή...food style=άριστα

ΠανοςΒ
02-12-12, 20:55
To cheat month ειναι στα πλαισια της διαιτας της παπιας! Διατροφη BB απο Γεναρη! Τρως οτι γουσταρεις μεχρι τις θερμιδες συντηρησης.... & κανεις την παπια.

Τη σουπα την εκανα στην τυχη βαση μιας Goulash που εφαγα περυσι στη Μοσχα.

Μοσχαρι ποντικι. Κρεμμυδια σκορδα, κολοκυθα, γλυκοπατατα, σεληνο, πελτε ντοματας. 1 λιτρο κοκκινο κρασι, 4 κουτ σουπας καπνιστη παπρικα και μια μαραθοσπορο. Βαλε και 3-4 τσιλις μεσα και βρασιμο χαμηλα 2,5 ωρες.

Τα σοκολατακια ειναι μερεντα και σφολιατινια με επικαλυψη κουβερτουρας. Στο μειγμα εβαλα και ψιλοκομμενο θρουμπι. Πολυ ιδιαιτερο αποτελεσμα!

Το ζυμαρι της πιτσας εχει 400γρ αλευρι ολικης, 100γρ λευκο. Μια μαγια, λαδι, ξυδι, καπνιστη παπρικα, σκορδο ,θρουμπι, λιναροσπορο, κολοκυθοσπορο και τουρμερικ.

Το σταιλινγκ εχει πλακα. Εφτιαξα τη σημαια του Αμερικανικου νοτου για να μοιαζει στην κιθαρα του αγαπημενου μου κιθαριστα ( RIP Dime!) . Φυσικα εβαλα κρεμμυδι, μπεικον, ελιες, πιπεριες και καλαμποκι.

Για σαλτσα πηρα λιγο απο τη σουπα , την ενισχυσα με ντοματα και διαφορα μπαχαρικα. Λιγη ριγανη απο πανω και φουρνο.

ΠανοςΒ
02-12-12, 20:58
Στο ζυμαρι επισης αλατι και ζαχαρη.

goldenera
02-12-12, 22:45
Speechless που λένε και οι βάρβαροι.............Μπράβο ρε Πάνο:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

ΠανοςΒ
04-12-12, 18:35
O Cheat month εφθασε αισιως στην 4η μερα του!

Κοντοσουβλι χοιρινό με πιτες ολικης και 3 caps φυσικό λιποδιαλυτικό!

Μετα εφαγα και λιγο παγωτακι γιατι τα τσιλις ηταν διαολεμενα!

fatals
04-12-12, 18:36
Θεος :bowdown::bowdown:

ΠανοςΒ
05-12-12, 20:17
Work In Progress: η ωρα πλησιαζει...

Κρασατο χοιρινο κατσαρολας!

goldenera
05-12-12, 20:38
Από τα πιο γρήγορα, απλά, νόστιμα και παιχνιδιάρικα μαγειρέματα. Πατατούλες στο φούρνο με καφτεδάκια (με λίγο διαφορετικό τρόπο φταγμένα) και παντζάρια σαλάτα.
Τις πατάτες τις καθαρίζεις, τις κόβεις κοματάκια και τις βράζεις για 15-20 λεπτά μέχρι να μαλακώσουν λίγο. Μετά στραγγίζεις τις πετας σε ταψί, ραντίζεις με λάδι και πασπαλίζεις με αλατάκι πάπρικα και μυρωδικά (εγώ σήμερα έβαλα φρέσκια ρίγανη θυμάρι και δεντρολίβανο-λίγο από το καθένα) ανακατεύω και αφήνω το ταψί. Φτιάχνω τα κεφτεδάκια. Πολύ απλά. Κιμάς μουστάρδα αλάτι πιπέρι ξύσμα λεμόνι αυγό και λίγο λάδι. Ανακάτεμα και ψυγείο για λίγο. Μετά πλάθω και τα περνάω από το αντικολλητικό με λίγο λάδι ίσα να πάρουν χρώμα. Τα βγάζω, τα προσθέτω στο ταψί με τις πατάτες ανακατεύω και αμέσως σε προθερμασμένο φούρνο στο τέρμα. Ψήνω μέχρι να δω ότι οι πατατούλες ψιλοαρπάνε (15 λεπτά ίσως). Έτσι πετυχαίνω πατάτα τραγανή απ'έξω και μαλακή μέσα;)
Τα παντζάρια βράσιμο και μετά σε μπωλ λάδι σκόρδο(τριμένο) ξύδι αλάτι πιπέρι και λίγο γιαούρτι. Ανακάτεμα έλεγχος για τυχόν πρόσθεση κάποιου από τα υλικά, και καλή μας όρεξη;)


5843958440

ΠανοςΒ
05-12-12, 20:50
Πωπω, αγαπημενο φαγητο! Το εκανε η γιαγια μου!

Metalhead|T|
05-12-12, 21:45
εγώ δεν έβγαλα φωτο αλλα σημερα εφαγα 1 πιατο καυτερό σπετζοφάι (με καυτερό σουτζούκι και χωριάτικο χειροποίητο λουκάνικο) ,και ενα πιάτο ψαρόσουπα συνοδευόμενα απο σάλατα μωβ-ασπρο λάχανο και καρότο

το κακό με μένα εινια οτι τρώω αλλα ξεχνάω να βγάλλω φωτό :P

(goldenera πολύ μου άρεσε αυτο με τα πατζάρια !αν και δεν τα πολύ τρωω) !

goldenera
07-12-12, 20:52
Συναθλητές μου Παρασκευή σήμερα, ωραία μέρα για πιτσούλα ε? Παρακαλώ δώστε βάση στο ζυμάρι το οποίο είναι σχεδόν εξολοκλήρου από αλεύρι ολικής (400γρ + 100γρ. άσπρο) από συνταγή του Αρχισέφ-γκουρμέ-αναζητητή γευστικών συνδυασμών ΠάνουΒ:clap:. Τα υπόλοιπα υλικά είναι απλά (λόγω και παιδιών:green:) δηλ. mix τυριών (ρεγγάτο, γκούντα, ανθότυρο) +γαλοπούλα βραστή (ή κάνουμε διατροφή ή δεν κάνουμε:turtle:)+ σάλτα κόκκινη ψευτομπάρμπεκιου (pumaro+μουστάρδα+ξύδι+μαύρη ζάχαρη+πάπρικα).
Δοκίμασα λίγο, ιδιαίτερη η γεύση της βάσης, γενικά πολύ καλή;)

58545

just chris
07-12-12, 20:58
βγηκε καθολου μαλακη στο ψησιμο?δλδ οταν την τρως,γυμναζεις σαγονια ή ειναι μαλακη κ ευκολοφαγωτη?
ειχα φτιαξει ζυμη με μαυρο αλευρι κ φιλε ενταξει.....εσπαγες σαγονια τοιχους κεφαλια οτι θες.
ποση ωρα την εψησες?

ΠανοςΒ
07-12-12, 21:38
Γιαννη στην απλότητα βρισκεται το μυστικο πολλές φορες! Ωραια φαινεται!

Την επομενη φορά δοκιμασε στην μπαρμπεκιου σου να βαλεις λιγο καφέ( οτι εχεις) σε σκονη οχι υγρο. Δινεις αλλο twist σε μια γλυκιά σαλτσα.

Για να γινει αφρατο το ζυμαρι, θελει οπωσδηποτε τα 100γρ ασπρο αλευρι, γενναια ποσοτητα μαγιας, 1κς ζαχαρη και αλλη μια ξυδι. Εγω αφηνω τη ζυμη να φουσκωσει 2 φορες πριν την βαλω ταψι!

Επισης αυτο το ζυμαρι σηκωνει πολυ πειραματισμό σε μυρωδικά.

Σκορδο, δενδρολιβανο, βασιλικο, διαφορα σπορια, μπαχαρικα, αρωματικά λάδια κλπ κλπ. Ορεξη να εχεις!

Εγω σημερα ειχα hungover απο χθες ( καταραμενο malt!) και εφαγα απιστευτο junk! Πεινιρλι, κουρού, 2 κουλουρια, αραβικη με κοκκινιστο απο χθες , ραβανί με παγωτο , 10-12 σοκολατακια και 2 πιτογυρα. Παλι καλά που ημουν 10 ωρες στην υπαιθρο και ελιωσα!

tolis93
07-12-12, 22:05
σας μισω και τους 2 παλιανθρωποι:turtle: τι φτιαχνετε εκει περα και δε φερνετε κ απο δω?

goldenera
07-12-12, 23:57
βγηκε καθολου μαλακη στο ψησιμο?δλδ οταν την τρως,γυμναζεις σαγονια ή ειναι μαλακη κ ευκολοφαγωτη?
ειχα φτιαξει ζυμη με μαυρο αλευρι κ φιλε ενταξει.....εσπαγες σαγονια τοιχους κεφαλια οτι θες.
ποση ωρα την εψησες?

Φίλε το ζυμάρι βγήκε μαλακότατο, αφού η αδερφή μου το χαρακτήρισε ως επαγγελματικό ζυμάρι από πιτσαρία:green: Το άφησα και εγώ όπως λέει ο Πάνος 2 φορές να φουσκώσει και έψησα σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 για 20 με 25 λεπτά περίπου, στη προτελευταία σκάλα.

just chris
08-12-12, 08:10
:thumbup:

ΠανοςΒ
09-12-12, 14:53
Κοτομπουτακια πανέ με μαυρο ρυζι και σαλτσα γιαουρτιου!

primordial
09-12-12, 17:39
Μπράβο ρε συ Πάνο...:clap:
πολύ ωραία κ ισορροπημένα πιάτα... κ με πολύ μεράκι στολισμένα...:thumbup:
όταν λέμε σάλτσα γιαουρτιού τι εννοούμε..??
Αν διακρίνω καλά, μπολίκη πάπρικα (:turtle:είμαι fan...:green:)... κάτι το ιδιαίτερο στην συνταγή ή στην εκτέλεση...???

ΠανοςΒ
09-12-12, 17:47
Θενκς!

Γιαουρτι, ανιθο, μαιντανο, φασκομηλο, πιπερι, παπρικα, μελι, σκορδο, λαδι, τζιντζερ. Ανακατεμα ολα μαζι και ετοιμο. Αν θες βαζεις και λιγο κετσαπ. Αλατι βαζεις στο τελος αν χρειαζεται.

ΠανοςΒ
09-12-12, 17:50
Αν εισαι της παπρικας δοκιμασε την καπνιστη! Αρρωστια!

primordial
09-12-12, 17:57
Είμαι, κ μάλιστα την παρασκευή δοκίμασα να φτιάξω ριζότο με πάπρικα κ τόνο σε μορφή "τηγανιάς" πάλι με πάπρικά κ soya sauce....!!!
Οπτικά ήταν περίεργο, οφείλω να ομολογήσω, αλλά γευστικά ήταν πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα....:green:

Thx for the tip...:thumbup:

tolis93
09-12-12, 18:55
αγαπητε πανο.κραταμε τη συζηγο σου,αν τη θελεις πισω,φτιαξε οτι πιατο εχεις ποσταρει εδω και φερτο σε ταπερακι εσοθερμικο,ευχαριστουμε για τη κατανοηση,με αγαπη.ολα τα μελη του φορουμ:green::turtle: τρομερα πιατα πραγματικα.εστιατοριου ευκολα.και καλου εστιατοριου

Chaz
09-12-12, 19:11
Εχετε κανει ολοι λαθος. Το φαγητο πρεπει να το βγαζεις φωτογραφια με instagram. #SWAG



:turtle:

ΠανοςΒ
09-12-12, 19:21
αγαπητε πανο.κραταμε τη συζηγο σου,αν τη θελεις πισω,φτιαξε οτι πιατο εχεις ποσταρει εδω και φερτο σε ταπερακι εσοθερμικο,ευχαριστουμε για τη κατανοηση,με αγαπη.ολα τα μελη του φορουμ:green::turtle: τρομερα πιατα πραγματικα.εστιατοριου ευκολα.και καλου εστιατοριου

Τη γυναικούλα μου ρε παλιοχαρακτηρες?!?!?! ( κρατηστε την λιγες μερες ακόμα γιατι θα μου φαει ολα τα μελομακάρονα με σοκολατα που ετοιμαζω... :P:P:P)

Cobra στειλε κανα hot babe απο δω ρε συ για μερικες μερες και θα ξηγηθω φαγητό!!!;):turtle::turtle:

Metalhead|T|
09-12-12, 22:46
εδω ειμαι και γω..με μερικες μερες καθυστέρηση .αχχαχα

1)το σημερινο βραδυνό τοματα,μαρουλάκι κοτοπουλο μαγιονέζα κοτοπουλάκι (στηθος) και πουρες πατατας
2)σπετζοφάι με βίδες και ανθότυρο
3)απογευματινό (εχτες ) τοστάκι 3πατο με μαρουλι τοματα τυρί ανθότυρο λιγη μαγιονέζα και λιγο μπουκοβο
4)close up το τοστάκι !
5)κρέμα γιώτης βανίλια με μερέντα(απο κάτω)
6)ανθότυρο με μέλι και κανέλλα

http://img812.imageshack.us/img812/7306/img8922k.jpg
http://img69.imageshack.us/img69/1545/img8899c.jpg
http://img690.imageshack.us/img690/3756/img8917ca.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/825/img8919a.jpg/
http://img545.imageshack.us/img545/2519/img8914i.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/248/img8907k.jpg/

goldenera
10-12-12, 03:19
Metalhead ωραία πιάτα και περιποιημένα:clap:

Metalhead|T|
10-12-12, 04:27
συνήθως παντρεύω μαγειρική μάνας με δικιές μου αλχημείες...φροντίζω να εχουν εμφάνιση τα πιάτα (τα παραπάνω δεν ειναι κάτι τρελό αλλα ευχαριστω ) :welcome: απο συνταγες.όρεξη και δημιουργικότητα χρειάζεται :) γιατι καταβαθος στο τελικό αποτέλεσμα πιστεύω περνάει το συναισθημα που εχουμε την ώρα της δημιουργίας...:)

ΠανοςΒ
10-12-12, 09:32
H κρεμα με τη μερεντα απο κατω , με διέλυσε! Πεινααααααααααααααααααααααααααωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Metalhead|T|
10-12-12, 16:55
H κρεμα με τη μερεντα απο κατω , με διέλυσε! Πεινααααααααααααααααααααααααααωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω


:green::green::green: βάζεις μια κουταλια μερέντα (της σουπας ) και μετα απο πάνω ρίχνεις την ζεστή κρέμα..και λιώνει η μερεντα (ή μπορείς να βάλεις και μερικά κομμάτια σοκολάτα γάλακτος κλπ) και κάθε κουταλιά φέρνει και κρέμα και μερεντα :welcome: κολαση ..axax

ΠανοςΒ
10-12-12, 21:18
Σημερα ηταν ιδιαιτερη μερα! Εκοψα τα πρωτα μπροκολα, παντζαρια και λαχανα απο τον κηπο μου! Μεγαλη συγκινηση!
Το μενου προσαρμοστηκε καταλληλα λοιπον αν και Cheat Month!

Μπακαλιαρος στο φουρνο με σαλτσα ντοματα και μπροκολο με παντζαρι στον ατμο. Συνοδεια λαχανοσαλατας με τσιλι και μαραθο.


Τασοοοο με εχεις γονατισει με την μερεντοκρεμα! Λυπησου με!

goldenera
10-12-12, 22:53
Μπράβο ρε Πάνο, άλλη γλύκα να το έχεις μεγαλώσει ο ίδιος το λαχανικό σου:clap::clap:

Σήμερα βρήκα μια ωραία συνταγή σαλάτας με κατίκι δοκομού (έκανα και κάποιες αλλαγές;)). Σπανάκι,ρόκα,μαρούλι αχλάδι, σταφίδα, καβουρδισμένο αμύγδαλο, μπέικον σωταρισμένο, και σάλτσα τυριού (κατίκι) με ξυδάκι, μουστάρδα λάδι;) Αυτή η υγιεινή σαλατούλα συνοδεύτηκε με μια κλασική Ιταλική καρμπονάρα:green:

58689
58690

NASSER
10-12-12, 23:54
goldenera θα πρέπει να οργανώσουμε ένα τραπέζι και να μας μαγειρέψεις εσύ! :) Αποφεύγω να μπαίνω σε αυτό το τοπικ γι να μην βλέπω της δημιουργίες σου! :)

goldenera
11-12-12, 00:07
Όποτε θέλετε:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Metalhead|T|
11-12-12, 02:08
Nασσερ...εγώ λέω τώρα που πλησιάζουν και χριστούγεννα..να κάνουμε μια χριστουγεννιάτικη συνάντηση και να φέρει ο καθένας τη σπεσιαλιτέ του :green::green::green: ΧΑΜΟΣ θα γινει χαχαχχα


ΥΓ1 goldenera μπομπα η σαλατα :clap:
ΥΓ2 Πανο γίνεται και το αντίστροφο....με μερικα κομμάτια λευκη σοκολάτα στον πάτο απο το μπολάκι και περιχύνεις με ζεστή κρεμα(ανθος αραβοσίτου γιώτης) με γευση σοκολατα :green::green:

ΠανοςΒ
11-12-12, 08:46
Golden βλέπω βελτιώνεσαι και στο στυλιστικό κομματι! Ωραιος!

Παρακαλω καποιος να μπανάρει τον Metalhead! Λυπησου με, με την κρεμα! Την λατρευω!:P:green:

tolis93
11-12-12, 12:28
σημερα το βραδυ θα εχετε και απο εμενα ομορφο πιατακι :) τελευταια επειδη την εχω δει free boy κανω τα βασικα τα φτιαχνω μια μερα κ εχω για 3-4 μερες.κ ολα ειναι χαλια απο αισθητικη κτλπ σε ταπερ κ κοτοπουλα ρυζια εχετε βαρεθει να βλεπετε...σημερα ερχεται και γλυκο και αλλο ενα ωραιο πιατο :D (οντως ψηθειτε να κανουμε κανενα τραπεζι μερες που ρχονται.γιαυτο μιλουσαν για το τελος του κοσμου οι μαγια.χαμος θα γινει :green:)

vaggan
11-12-12, 14:16
Όποτε θέλετε:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:ε αντε ρε να οργανωθουμε τωρα για τα χριστουγεννα εγω θα σας μαζευω απο την αλλη ακρη??να κανουμε ενα challenge ποιος θα φαει την μεγαλυτερη ποσοτητα γεμιστης γαλοπουλας και κουραμπιεδων-μελομακαρονων και ας φερει ο καθενας και καμια σπεσιαλιτε απο το σπιτι του χαχαχαχ

ΠανοςΒ
11-12-12, 14:51
Ετσι! Να οργανωσουμε το Οβελίξ Challenge σε απάντηση στο Atlas! :P:P:green::turtle:

vaggan
11-12-12, 14:54
Ετσι! Να οργανωσουμε το Οβελίξ Challenge σε απάντηση στο Atlas! :P:P:green::turtle:αντε να σας δω!! εκει καπου ενδιαμεσα χριστουγεννα με πρωτοχρονια θα ειναι οτι πρεπει:P:P

tolis93
11-12-12, 17:03
http://www.youtube.com/watch?v=vqSlIrjxnDo

COBRA_STYLE
11-12-12, 17:38
Cobra στειλε κανα hot babe απο δω ρε συ για μερικες μερες και θα ξηγηθω φαγητό!!!;):turtle::turtle:

εχω κατι καυτα ετοιμοπολεμα,τα οποια αμα στα στειλω θα πρεπει να παρεις δανειο για να φτιαξεις τα φαγητα που πρεπει ως ανταποδοση:turtle::rolf: συν οτι θα σου παρει και 1-2 μερες για να συνελθεις μολις τα δεις:rolf::rolf::rolf::rolf:

ΠανοςΒ
11-12-12, 18:32
Χεχε, παω τραπεζα για να κανονισω το δανειο!

Μλκ, ο τυπος στο βιντεο ειναι τελειως καμμενος! 12,000+ θερμιδες!

Για να μην ξεχνιομαστε, το σημερινό γευμα:

Pita Burger!

Metalhead|T|
11-12-12, 18:36
να κεράσω μια παγωμένη :green: :green: (κουτάκι 1 λιτρο..χανει στην φωτογραφιση..ειναι πραγματικα ογκώδες !) http://img571.imageshack.us/img571/2033/img8926l.jpg http://img442.imageshack.us/img442/8649/img8927z.jpg

COBRA_STYLE
11-12-12, 18:38
Ετσι,πιες και για μας τους διψασμενους:green:

beefmeup
11-12-12, 21:15
operation mindcrime απο πισω...:P

Metalhead|T|
11-12-12, 21:42
Διαβασμένο σε βλέπω :green::green:


οπως βλέπεις ο λαός (στην αφίσα ) ζητάει μπυρα χαχααχ

TRIANTAFYLLOU
11-12-12, 22:05
πω ρε θα συμφωνήσω με τον νασσερ εδω μεσα και φαγωμενος να μπω με ανοίγει η όρεξη , εγω είμαι σαν τον προιστορικό άνθρωπο ούτε να μαγειρεύω ξέρω και αν θα κάνω κατι θα είναι στην πιο απλή μορφή , θα με βόλευε βέβαια καλύτερα να τα τρώω ωμά :P, στο μαγείρεμα έχω 2 αριστερα χέρια τίποτε δεν μπορώ να κάνω και δεν είχα και ποτε χρόνο εδω που τα λέμε ακόμα και όταν συγκατοικούσα ο συγκάτοικος μαγείρευε και έτρωγα και γω , εγω έλεγα θα φερνω τα υλικα η μάλλον ούτε κι αυτα δεν είχα χρόνο απλα έδινα τα λεφτα να ψωνίζουν και να μαγειρεύουν :P

αλλα αν πρόκειτε να κανω κατι στο σπίτι έχω την λύση γνωρίζοντας τα καλα εστιατόρια ντελίβερι να φαμε σαν νόστιμα και πραγματικα σας χαίρομαι με αυτα που κάνετε και επιβεβαιώνετε ότι οι καλύτεροι σεφ είναι άντρες :toast:

ΠανοςΒ
11-12-12, 22:16
Οσο και αν ακουγεται περιεργο, σε ζηλευω!

Οταν ερχεται η ωρα της διαιτας , υποφερω! Παω να μαγειρεψω κατι στεγνό και καταληγω σαν υπνωτισμενος να κανω αλλα πραγματα!

goldenera
11-12-12, 22:50
Golden βλέπω βελτιώνεσαι και στο στυλιστικό κομματι! Ωραιος!


Πάνο συνήθως ποστάρω χύμα από ταψί ή κατσαρόλα γιατί με τις μικρές και το αλαλλούμ στο σπίτι που να κάτσψ με υπομονή και ηρεμία να κάνω και φουντ σταιλινγκ:green::turtle:



Για να μην ξεχνιομαστε, το σημερινό γευμα:

Pita Burger!

Μέσα στο πνέυμα των εορτών είσαι βλέπω....ωραίο Χριστουγεννιάτικο δέντρο μπέργκερ έφτιαξες:green::thumbup::clap:

ΠανοςΒ
11-12-12, 23:06
Χαχα, δεν το ειχα σκεφτει ετσι το burgeraki! Xmas Burger!

Καλα μη νομιζεις οτι καθομαι και στηνω τα πιατα μου με τις ωρες. Απλα το χερι μου παει μονο του πλεον.
Η γυναικα μου με πειραζει, λεγοντας μου οτι θα επρεπε να εχω γινει στυλιστας! Ροζ κολαν, λαμέ outfit κλπ κλπ χαχα

tolis93
12-12-12, 01:20
καλα πανο οργιαζεις....τι τρελο ταουερ ηταν αυτο με τις πιτες?
587475874858749 εκανα γεμιστες πατατες με βουτηρο κρεμα τυριου με διαφορα μυρωδικα τυρι μπεικον και στο τελος αυγο.η διαδικασια ειναι οτι φενεται
οι πατατες στο φουρνο καμια ωρα και κατι
το τελευταιο δεκαλεπτο το μπεικον παλι τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο
ανοιγουμε με ενα κουταλι τις πατατες
τη ψυχα τη κανουμε πατατοσαλατα με λαδι ριγανη αλατι πιπερι και λιγο σκορδο και φυσικα ψιλοκομενο κρεμμυδι
βαζουμε μεσα στη πατατα ολα τα υλικα και τελος το αυγο
παλι στο φουρνο για 20-30 λεπτα και γινεται αυτο το αποτελεσμα
τωρα για τη γευση τι να πω,5 εκανα τις 3 εγω τις εφαγα.
δε προλαβα να βγαλω και φωτο ηθρε το αμορε -_-
προλαβα να βγαλω το πιατακι μεν
και τα τρουφακια με γεμιση μπισκοτο που εχω ξανα ποσταρει και παλαιοτερα

Metalhead|T|
12-12-12, 01:37
ωραίος τόλη..μπόμπα οι πατατες :clap: (τις τρώω ετσι στα καρβουνα-σταχτη καμια φορα οταν πάω σε φίλους που εχουν τζάκι ή και το καλοκαιρι στην ψησταριά...) κανα μπυρόνι εκλεκτό επρεπε να έχεις για συνοδευτικό...!!!


ΥΓ αυτο το ασπρο πιατακι τι ακριβώς εχει-ειχε δεν καταλαβα :unsure::unsure:

tolis93
12-12-12, 12:16
ωραίος τόλη..μπόμπα οι πατατες :clap: (τις τρώω ετσι στα καρβουνα-σταχτη καμια φορα οταν πάω σε φίλους που εχουν τζάκι ή και το καλοκαιρι στην ψησταριά...) κανα μπυρόνι εκλεκτό επρεπε να έχεις για συνοδευτικό...!!!


ΥΓ αυτο το ασπρο πιατακι τι ακριβώς εχει-ειχε δεν καταλαβα :unsure::unsure:

εκει μπηκαν οι πατατες(εχει παπρικα κατω) αλλα δε προλαβα να το βγαλω φωτο-ξεχαστικα καθισαμε να φαμε μετα νταξει να βγαζω κινητα να παρω φωτο ηταν καπως:green: οσο για το μπυρονι εννοεις τα δικα σου τα μονολιτρα κουτακια? :green: με βουτηρομπυρα τις συνοδευσαμε αλλα δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε

ΠανοςΒ
12-12-12, 12:29
Ω ρε φίλε οι πατατούλες! Ωραιος!

Εχω καιρό να κάνω!

Metalhead|T|
12-12-12, 17:57
καλαμπόκι βραστό τονος και καρότο τρίμμένο και ενα γιαουρτακι http://img571.imageshack.us/img571/1117/img8959s.jpg (φυσικα επειδή δεν με έφτασε εφαγα και μια ομελέτα μετά χαχααχ ) :weights: για απογευμα εβαλα την μάνα μου να φτιάξει μήλα ψητα στο φουρνομε κανελα καιμελι ...:green:

goldenera
12-12-12, 18:09
Ωραίο πιάτο με καθαρές γεύσεις:thumbup:

Σήμερα έχουμε φαγάκι γρήγορο με απλά υλικά που αρέσει όμως πολύ σε όλη την οικογένεια και θυμίζει λίγο ταβέρνα:green: Λουκανικάκι (χωριάτικο όχι τυποποιημένο) με πατατούλες (αναμιγμένες με θυμάρι, ρίγανι,δεντρολίβανο, πάπρικα, λίγο σκόρδο λιωμένο, λάδι, αλάτι λεμονάκι) στο φούρνο (αφού πρώτα έβρασαν για 20 λεπτά) και σαλάτα λάχανο κάροτο με σέληνο μαιντανό λίιιιιιιγο σκόρδο λεμόνι λάδι και μια μικρή χούφτα σταφίδες;)


5875758758

Metalhead|T|
12-12-12, 18:52
Η σαλάτα με πέθανε :clap:

fatals
12-12-12, 19:19
Παναγια και Χριστε :shock::shock:
Τωρα θα φατε καλα. Φευγω για Ορεστιαδα αυριο, θα παραγγειλω φαγητα απο μαμα γιαγια κτλ και θα τα βαλω εδω :P

Metalhead|T|
12-12-12, 21:40
απογευματινο-βραδυνο μακαρόνια ογκρατέν με πατατα-καροτο βραστα και καλαμπόκι που ειχε μείνει απο το μεσημέρι...φυσικα μετα λιγο γλυκάκι σπιτικο ,καροτο αρωματισμένο με βανίλια :green::green: http://img211.imageshack.us/img211/3005/img8962r.jpg


http://img831.imageshack.us/img831/5440/img8964sp.jpg

ΠανοςΒ
12-12-12, 21:45
Πεταει η ομαδα! Λουκανικαααααα!!!!

Δυνατο Styling!

Τασο, το γλυκο σπιτικο φανταζομαι; Εχω κοψει τη μαμα σου μερακλου!

Metalhead|T|
12-12-12, 21:46
το γλυκό σπιτικότατο..αλλα αυτη τη φορα επιμελήθηκε η γιαγια :green::green: granny rules :weights:

koukoutsaki
12-12-12, 21:57
Ωραίο πιάτο με καθαρές γεύσεις:thumbup:

Σήμερα έχουμε φαγάκι γρήγορο με απλά υλικά που αρέσει όμως πολύ σε όλη την οικογένεια και θυμίζει λίγο ταβέρνα:green: Λουκανικάκι (χωριάτικο όχι τυποποιημένο) με πατατούλες (αναμιγμένες με θυμάρι, ρίγανι,δεντρολίβανο, πάπρικα, λίγο σκόρδο λιωμένο, λάδι, αλάτι λεμονάκι) στο φούρνο (αφού πρώτα έβρασαν για 20 λεπτά) και σαλάτα λάχανο κάροτο με σέληνο μαιντανό λίιιιιιιγο σκόρδο λεμόνι λάδι και μια μικρή χούφτα σταφίδες;)


5875758758


:shock::shock::shock::shock::shock:
θα κανω μερες να ξαναμπω σε αυτο το τοπικ

just chris
13-12-12, 00:08
πως μ'αρεσουν αυτες οι σπιτικες γευσεις!!!!! μπραβο ρε παιδια....

robgr77
13-12-12, 11:36
Καλημέρα,

Πάω χθες σπίτι και τι να δω... Ceasars έτοιμη και ΖΥΓΙΣΜΕΝΗ από τα χεράκια της γυναίκας παρακαλώ. Τρελή φτιάξη.

Μαρουλάκι, 150γρ κοτόπουλο σκορδάτο (αλάδωτο), 50γρ καλαμπόκι, 50γρ κρουτονς ολικής, 2 κουταλιες τριμμένη μυζίθρα 1%λιπαρά και σως με μια κουταλιά ελαιόλαδο, μουστάρδα, λεμόνι. Πρώτη φορά ευχαριστιέμαι τόσο πολύ τη σαλάτα μου.

58784

fatals
13-12-12, 11:38
Καλημέρα,

Πάω χθες σπίτι και τι να δω... Ceasars έτοιμη και ΖΥΓΙΣΜΕΝΗ από τα χεράκια της γυναίκας παρακαλώ. Τρελή φτιάξη.

Μαρουλάκι, 150γρ κοτόπουλο σκορδάτο (αλάδωτο), 50γρ καλαμπόκι, 50γρ κρουτονς ολικής, 2 κουταλιες τριμμένη μυζίθρα 1%λιπαρά και σως με μια κουταλιά ελαιόλαδο, μουστάρδα, λεμόνι. Πρώτη φορά ευχαριστιέμαι τόσο πολύ τη σαλάτα μου.

58784

Που θα βρω εγω τετοια γυναικα? :bowdown::P:rolf:

Πεινασα!!!

Metalhead|T|
13-12-12, 16:04
Σήμερα είπα να δώσω ρεπό στη μανα μου..μαγείρεψα εγω εξ ολοκλήρου...εχουμε και λέμε...λαχανόρυζο,(λίγο ρυζι σκέτο) και στο πυρεξάκι ψάρι φιλετο(παγκάσιους) με μερικές πιπεριές φλωρίνης,τοματα φρέσκια ,και κατι βραστες πατατες που περίσεψαν απο εχτες απολαυστε !!:green::green: http://img651.imageshack.us/img651/984/img8968p.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/7890/img8970j.jpg

NASSER
13-12-12, 17:14
Μερακλής και ο Τάσος! Μπράβο σου :toast:
Το τελευταίο θα μπορούσα να πω πως είναι άκρος της διατροφής παρόλο που φαίνεται περίπλοκο.

Metalhead|T|
13-12-12, 17:24
ευχαριστώ :toast:

η αλήθεια ειναι οτι μπορεί να δειχνει περίπλοκο..αλλα στην πραγματικότητα δεν ειναι και τοσο...το να ξεπαγώσεις το ψάρι να κοψεις 1-πιπερια-2 πατατες-1 καροτο-1τοματα να τα βαλλεις στο πυρεξ και μετα φουρνο,και να κοψεις λαχανοκαροτο και ρυζι και νατα βράσεις...μπορεί το αποτέλεσμα να δειχνει περίπλοκο αλλα αν ασχοληθεί καποιος λίγο γίνονται αυτόματα οι κινησεις

goldenera
13-12-12, 18:13
robgr77.........τέλεια η σίζαρς:thumbup:...την έτρωγα συνέχεια παλιά από γκούντις. Ε βέβαια την απόλαυσες πολύ......όταν την φτιάχνει άλλος και ειδικά ο άνθρωπος σου είναι πιο γλυκό το φαί;)


Metall μπόμπα το ταψί:clap::thumbup:, κάτι παρόμοιο φτιάχνω και εγώ......και εμείς ψαράκι σήμερα.....θα ποστάρω αργότερα;)

NASSER
13-12-12, 18:15
Εγώ που ζήλεψα θα κάνω αύριο το παγκάσιους :)

ΠανοςΒ
13-12-12, 18:20
Σημερα το μενού ειχε επιρροες από τους συνηθεις υποπτους αυτου του τοπικ! Γιαννη, Τολη!

Πατατοσαλατα με ψητη πατατα, παντζαρια και καπνιστη γαλοπουλα, διπλα εβαλα μπροκολο και καλαμποκι βραστα. Μια ζουμερη μοσχαρισια συμπληρωσε το γευμα παρεα με χυμο κριθαρι.


Τασο εισαι δυναμη!

Metalhead|T|
13-12-12, 18:30
μας εβγαλες τα μάτια πάλι :clap: ...πιστευω οτι ολο το μυστικο σε αυτο το ''πιατο'' ειναι τα χρώματα,και φυσικα η ουδετερη απόχρωση του πιατου (μαυρο) που τα αναδικνύει !! δυστηχώς εχουμε ελειψη σε ντιζαινατα πιατα στο σπιτι (εκτος απο τα πολυ γιορτινα) και χάνουν λιγο σε εμφανιση αυτα που φτιαχνω..αλλα δεβαριέσαι..!!!!



(αυτα που εφτιαξες πάντως εγω θα τα συνόδευα με μια καλη cream ale μπύρα ή μια απλή και καλή pilsener ):toast:

ΠανοςΒ
13-12-12, 18:35
Εγω του εβαλα μια μοναστηριακη διπλα. Και αλλη μια μεσα στη μπριζολα!

Ναι βγηκε φοβερο το χρωμα , τα παντζαρια κανουν θαυματα!

NASSER
13-12-12, 18:35
Μέχρι και το μπρόκολο με τέχνη το έβρασε για να μην χάσει το χρώμα του και να είναι τραγανό :)
Πάντα τα χρώματα είναι που σε ελκύουν παραπάνω σε μια εικόνα! Από κοντά οι μυρωδιές :green:

ΠανοςΒ
13-12-12, 18:37
Αν ειναι νοστιμο το φαγητο, τι να σου πει το πιατο ρε! Σε ολα τα πιατα το ιδιο τρωγονται!

tolis93
13-12-12, 18:51
κοιτα τν εδω....και να πει κανεις οτι εφτιαξες κατι π δεν εχουμε φαει ποτε.αλλα οσες φορες κ να τα χεις φαει αυτα αυτη η εικονα σου ειναι το 110 % δηλαδη το βλεπεις κ θες να βγει απο την οθονη ΑΜΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙΣ

Metalhead|T|
13-12-12, 18:54
chimay ηταν Πάνο>? :green:

ΠανοςΒ
13-12-12, 19:03
Χαχα, ναι μια μπλε και μια κοκκινη!

Τωρα ετοιμαζω το βραδυνο επιδορπιο με δικες σου επιρροες Τασο.

Μηλα και κυδωνια ψητα στο φουρνο! Φωτο αργοτερα.

goldenera
13-12-12, 19:25
Χυμό κριθάρι:rolf::rolf: Αρχηγός ο Πάνος, και η σημερινή του 'ζωγραφιά' άνετα θα συμπεριελαμβανόταν στις καλύτερες γκαλερί ζωγραφικής:clap::clap:

Εμείς ψαράκι σήμερα, σολωμό που αρέσει σε όλους (και δεν έχει και πολλά κόκαλα οπότε είναι ότι πρέπει και για τις μικρές;)). Συνήθως το φτιάχνω όπως του Τάσου με λαχανικά διάφορα και πατάτες (όπως έχω ξαναποστάρει), αλλά σήμερα είπαμε να το κάνουμε σκέτο και να το συνοδέψουμε με ρύζι χώρια και σαλατούλα λάχανο (όπως χθες). Έτσι έπαιξα με ότι είχε το ψυγείο και με αυτοσχεδιασμό (παναθεμά με:turtle:), και μυρωδικά. Πήρα λαδόκολλα έριξα λάδι την τσαλάκωσα( να πάει το λάδι παντού) και την άπλωσα στο ταψί. Έτριψα μία σκελίδα σκόρδο, και έτριψα και μισή κόκκινη πιπεριά στον τρίφτη (για να πάρω τη γεύση της;)). Έκοψα από τα γλαστράκια μου σέληνο, δεντρολίβανο, και ρίγανη και τα άπλωσα και αυτά στο ταψί, και μετά έστιψα μισό λεμόνι και το ξύσμα του και τα έριξα και αυτά στο ταψί. Μετά πήρα τα κομμάτια του σολωμού, ακουμπούσα τη μια μεριά στο μίγμα και το γύριζα και από την άλλη. Φούρνο στου 180 για 20-25 λεπτά και έτοιμοι;)

58795

Επίσης το γέυμα θα συνοδευτεί με το 'καμάρι μου':green: χειροποίητο ψωμάκι ολικής άλεσης σε στυλ κουλούρας με σουσαμάκι;)

58796

Metalhead|T|
13-12-12, 19:35
Χαχα, ναι μια μπλε και μια κοκκινη!

Τωρα ετοιμαζω το βραδυνο επιδορπιο με δικες σου επιρροες Τασο.

Μηλα και κυδωνια ψητα στο φουρνο! Φωτο αργοτερα.

ειδες σε έχω ''διαβασει'' αχαχαχ



δώσε πόνο :welcome:


ΥΓ golden μου βγήκαν τα μάτια με το σολωμό !! ++100

Nastya
13-12-12, 19:43
ζητειται γαμπρος να μαγειρευει σαν και εσας :bowdown::bowdown:
τι να πω βρε παιδια, χιλια μπραβο πραγματικα για το μερακι σας. εγω περιποιουμε μονο τα ελευθερα που κανω, σε καθημερινη βαση απλα και λυτα πραγματα.

(στην περιοδο της γραμμωσης ,δειξτε λιγο ελεος ομως:rolf::rolf:)

goldenera
13-12-12, 19:58
Τώρα όμως είναι χειμώνας....περίοδο ΟΓΚΟΥ έτσι?:green::turtle::rolf:

ΠανοςΒ
13-12-12, 20:02
Απο Γεναρη κομμενα τα πολλα πολλα μαγειρεματα nastya. Τωρα ειχα αναγκη ενα διαλειμμα!

Τασο σε παω!

Γιαννη το ψωμι φαινεται εξαιρετικό! Μεγαλη καψουρα το ζυμωμα!

Για τον σωλομο θα παθετε σοκ αν τον μαγειρεψετε μεσα σε γαλακαρυδας ή αραιωμενη κρεμα καρυδας και καρυ! Επιφυλασσομαι...

Το σπιτι μυριζει κυδωνι που ψηνεται μεσα σε Jack Daniels-Amaretto!!!!

Δυστυχως το παγωτο τελειωσε απο τη συζυγο...

Metalhead|T|
13-12-12, 20:11
βάλε και ενα jack-kahlua ή amaretto να πιούμε στην υγεια :green:


ΥΓ για τις επόμενες μέρες ετοιμάζω τρελο γλυκισμα...stay tuned !!:welcome:

goldenera
13-12-12, 20:15
Πάνο όντως το ζύμωμα, η επαφή με το νερό και το αλεύρι είναι όντως κόλημα:thumbup: Μέχρι εδώ έχουν μυρίσει τα κυδώνια με το Jack. Γάλα καρύδας δεν έχω δοκιμάσει σε φαγητό....άντε ρε Πάνο κάνε μας το τραπέζι να δοκιμάσουμε:rolf::rolf::rolf:

ΠανοςΒ
13-12-12, 20:35
Εδω θα δωσω συνταγη, γιατι ο πειραματισμος πηγε συννεφο και το αποτελεσμα ηταν μοναδικο!
Το θεωρω ηδη signature πιατο μου!

2 μηλα
2 κυδωνια
2/3 κουπας Jack Daniels
1/3 κουπας Grand Marnier, Amaretto και λικερ Μαστιχας
1 πορτοκαλι σε φετες.
1 φλυτζανι μαυρη ζαχαρη.
1 κουτ σουπας καπνιστη παπρικα
1 κουτ σουπας τουρμερικ
1 πρεζα τσιλι
2 ξυλα κανελας
5-6 γαρυφαλλα
2 κσ κουκουναρι

30 λεπτα στους 200 βαθμους

Για το γαρνιρισμα:

Ξινουτσικα cranberries και κολοκυθοσπορο!

Το συνοδεψα με τα ποτα που χρησιμοποιησα για να το φτιαξω τα οποια τελικα ειναι φοβερος αυνδυασμος και για κοκταιηλ.

Metalhead|T|
13-12-12, 22:01
γενικα ουίσκυ αμαρρετο ή kahlua και ολα τα μπερμπον ειναι νόστιμα και συνοδεύουν φρουτώδη πιατα χριστουγεννιάτικα..πολύ μου άρεσε η συνταγή μου θύμισε χριστουγεννιάτικο πιατο..πολυ ωραια εμφάνιση :clap::clap:

tolis93
14-12-12, 00:00
τι μαγειρευετε οι τρελοι.....:bowdown::bowdown::bowdown: ζηλεψα

fatals
14-12-12, 12:28
Λοιπον μιας και ηρθα Ορεστιαδα ζυγηστικα και με εδειξε φαγομενο με φουτερ και παπουτσια 69.5 κιλα ειπα να παρω δραση...

Το πρωινο μου...

5-6 λουκανικοπιτακια και τυροπιτακια της μαμας!
http://s9.postimage.org/9m7y9r7xr/DSC_0379.jpg

1 τετοιο παλι της μαμας!

http://s9.postimage.org/5r4k76orz/DSC_0380.jpg

1 κομματαρα απο το αγαπημενο μου. Μηλοπιτα της μαμας!
http://s9.postimage.org/a1j82rtv3/DSC_0381.jpg

Αυτα δεν τα δοκιμασα ακομα, αλλα εχουμε ακομα... :P
Κουραδιεδες (οπως τους ελεγα μικρος) παλι της μαμας!

http://s9.postimage.org/7lheoxbsf/DSC_0382.jpg

tolis93
14-12-12, 12:39
οταν σε λεω εγω fat :green: τι μας κανεις μωρε πρωι πρωι.κ οχι τπτ αλλο πινω το καπουτσινακι μου τωρα και η μηλοπιτα με το καπουτσινο τραβιεται ΕΥΚΟΛΑ, με τα μελομακαρονα ειχα χοντρο κολλημα μια ζωη με κουραμπιεδες μετρια αλλα αυτο το ελατακι θα το εβαζα να δει τα κυπαρισια αναποδα ευκολα:green: οσο για τα λουκανικοπιτακια.γιατι ρε ακαρδε?γιατι?δηλαδη πας κ βαζεις ΛΟΥΚΑΝΙΚΟΠΙΤΑΚΙΑ ? βαλε κανενα με σπανακι που δε τα τρωω οχι με λουκανικα

fatals
14-12-12, 13:29
οταν σε λεω εγω fat :green: τι μας κανεις μωρε πρωι πρωι.κ οχι τπτ αλλο πινω το καπουτσινακι μου τωρα και η μηλοπιτα με το καπουτσινο τραβιεται ΕΥΚΟΛΑ, με τα μελομακαρονα ειχα χοντρο κολλημα μια ζωη με κουραμπιεδες μετρια αλλα αυτο το ελατακι θα το εβαζα να δει τα κυπαρισια αναποδα ευκολα:green: οσο για τα λουκανικοπιτακια.γιατι ρε ακαρδε?γιατι?δηλαδη πας κ βαζεις ΛΟΥΚΑΝΙΚΟΠΙΤΑΚΙΑ ? βαλε κανενα με σπανακι που δε τα τρωω οχι με λουκανικα

Κατσε ειναι ακομα η πρωτη μερα....;) Ερχονται κι αλλα!!!

morgoth
14-12-12, 14:22
Εδω θα δωσω συνταγη, γιατι ο πειραματισμος πηγε συννεφο και το αποτελεσμα ηταν μοναδικο!
Το θεωρω ηδη signature πιατο μου!

2 μηλα
2 κυδωνια
2/3 κουπας Jack Daniels
1/3 κουπας Grand Marnier, Amaretto και λικερ Μαστιχας
1 πορτοκαλι σε φετες.
1 φλυτζανι μαυρη ζαχαρη.
1 κουτ σουπας καπνιστη παπρικα
1 κουτ σουπας τουρμερικ
1 πρεζα τσιλι
2 ξυλα κανελας
5-6 γαρυφαλλα
2 κσ κουκουναρι

30 λεπτα στους 200 βαθμους

Για το γαρνιρισμα:

Ξινουτσικα cranberries και κολοκυθοσπορο!

Το συνοδεψα με τα ποτα που χρησιμοποιησα για να το φτιαξω τα οποια τελικα ειναι φοβερος αυνδυασμος και για κοκταιηλ.


tssss μερακλής. συνταγη για λαβρακι 3,5αρι εχεις? :P:P

ΠανοςΒ
14-12-12, 14:41
Κουφαλιτσα φερτο απο δω το λαβρακι να στο φτιαξω!:green:

Τωρα που εκοψα το ψαροτουφεκο τρωω μονο σολωμο και σαρδελα!:P:P

morgoth
14-12-12, 14:46
στειλε μου σε πμ μερικους σαργοτοπους και οτι βγαλω μισο μισο :P:P

ΠανοςΒ
14-12-12, 15:20
Τους εχω σιχαθει τους σαργους. Αλλα ολο και κατι θα γινει. Λεγε μου που σκεφτεσαι να πας και αμα εχω κατι εκει κοντα θα σου πω! :P:green:

Metalhead|T|
14-12-12, 18:17
Λοιπον....σήμερα ηρθα απο το γυμ και βρήκα ετοιμο μαγειρεμένο φαί αλλα ενα εχω να πώ...εχω αρωστήσει τοσο πολύ απο τότε που ξεκίνησα να ανεβαζω φωτο με φαγητό σε αυτο το θρεντ..που κάθισα ενα 10λεπτο να το στολίσω και μετα αφου καταλαβα οτι η φωτογραφική δεν ειχε μπαταρία περίμενα και 20λεπτα να φορτίσει για να βγάλλω φωτό....


εχουμε και λέμε...2αυγα ολοκληρα ,σπετζοφάι με λίγο ρυζι και πιπεριές φλωρίνης +μια κουταλιά σως-κηπουρου για τη γευση και γαρνίρισμα ''τυπου'' χιόνι απο μυζήθρα φρέσκια....(ήπιαμε και ενα ποτήρι χυμο μανταρινι-πορτοκαλι στυμένο για να σωσουμε τις χτεσινες μπυρο-κρεπάλες στο ροκάδικο :green::green:) http://img402.imageshack.us/img402/935/img8971n.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/6875/img8975nn.jpg



ΥΓ και επειδή κάποιος ειπε κατι για ενα 3.5-αρι ...ορίστε...http://img43.imageshack.us/img43/6333/30194423426829363804474.jpg

ΠανοςΒ
14-12-12, 18:53
Χαχα, σε κολλησα με το foodstyling!

Εγω σημερα πηρα ενα ετοιμο κοτοπουλο και πατατοσαλατα απο χθες.

Αλλα...... Βρηκα μια ωραια κρεμα βανιλια και πεταξα επανω οτι εμεινε απο το κυδωνι χθες...

Metalhead|T|
14-12-12, 18:56
καλα καλα...δευτέρα που θα έρθω θα ετοιμάσω ειδικά για σένα την αντίστροφη συνταγή του γιώτις αραβοσίτου :green::P

ΥΓ το λαβράκι στη φωτο εγινε στα κάρβουνα (περσινο ειναι ) :toast:

Mpozos
15-12-12, 15:38
58854

απλό και νόστιμο : 130 γρ κοτοπουλο ψητό , 10 γρ ελαιολαδο, 50 γρ ρυζι καφε νεροβραστο , 1 ντοματα , λιγο κρεμμύδι , λιγότερο απο 1 γρ αλάτι και 1 ποτήρι κράσι ( 100 μλ )

ΠανοςΒ
15-12-12, 16:11
Calm b4 the storm! Το βραδυ εχει προβατινοφαγια!

dorita
15-12-12, 16:24
pano δεν υπαρχεις !

στο συνολο εισαι αριστα!!!!!:toast:

γκουρμε καταστασεις, πιατα απιθανα, τραπεζι καταπληκτικο , το ποτακι σου διπλα, γυναικα ....ωραια χαλια κατω!!!......:green:

ζηλευω!!!!:turtle:

goldenera
15-12-12, 17:40
Άντε να συμπληρώσω το γεύμα του Πάνου με μια τάρτα φρούτων (μήλο αχλάδι μπανάνα βαλσάμικο, λίγο κονιάκ, γαρίφαλλο κανέλα σταφίδα καρύδι) και ζύμη κλασική (βούτυρο, αλεύρι, ζάχαρη, γάλα);), και από πάνω πασπαλισμένη μαύρη ζάχαρη. Πάντως η πεθερά μου ξετρελάθηκε:rolf::rolf::rolf::rolf:


58858

ελμερ
15-12-12, 18:45
Golden εισαι μερακλης......:bowdown::welcome:

ΠανοςΒ
15-12-12, 18:59
Γιαννη με τελειωσες! ..& εχω ξεμεινει και απο τουλουμπακια ρε γμτ!

Για οσες μερες προμηθεια και να παρω, παντα σε μια ωρα τελειωνουν! Χαχα

Dorita μ´αρεσει να περναω καλά οσο μπορω γιατι η ζωη ειναι μικρη.

goldenera
15-12-12, 19:17
Ποπό ρε φίλε τουλουμπάκια ε? Πώς ένα τόσο απλό γλυκό είναι τόσο κορυφαίο. Αυτά το φυλοειδή;) γλυκά είναι τα αγαπημένα μου από μπακλαβά μέχρι φύλο μπουγάτσα:thumbup: Αν και η σοκολάτα είναι αδυναμία και αυτή:green:
Πάμε τώρα την άλλη εβδομάδα γερά για κουραμπιέδες και μελομακάρονα;)

ΠανοςΒ
15-12-12, 19:29
Θα κανω μελομακαρονα μπουκιτσες με κουβερτουρα μετα τις 27/12! Αν την γλυτωσουμε απο τους Μαγια φυσικα!

dorita
16-12-12, 00:00
Dorita μ´αρεσει να περναω καλά οσο μπορω γιατι η ζωη ειναι μικρη.

k καλα κανεις!!..τα απλα πραγματα στην καθημερινοτητα μας γεμιζουν εν τελει!;)

επισης επειδη ειμαι μεγαλος ζηλιαρογατος κ ειστε πολυ παλιοπαιδα....
εφτιαξα κ γω 1κεικ με οτι ειχα στο σπιτι...βγηκε προ ολιγου...μοσχοβολαει κ ειναι πεντανοστιμο!
κεικ με μπανανα, μηλο, μελι, ταχινι, σταφιδες,καρυδια,κανελα, αλευρι ολικης κ βρωμη...

58885

COBRA_STYLE
16-12-12, 00:01
καλο φαινεται:clap:

dorita
16-12-12, 00:02
καλο φαινεται:clap:

στην μυτη κ στον ουρανισκο να δεις τι κανει!!...

COBRA_STYLE
16-12-12, 00:06
δεν αμφιβαλλω καθολου...

goldenera
16-12-12, 14:25
k καλα κανεις!!..τα απλα πραγματα στην καθημερινοτητα μας γεμιζουν εν τελει!;)

επισης επειδη ειμαι μεγαλος ζηλιαρογατος κ ειστε πολυ παλιοπαιδα....
εφτιαξα κ γω 1κεικ με οτι ειχα στο σπιτι...βγηκε προ ολιγου...μοσχοβολαει κ ειναι πεντανοστιμο!
κεικ με μπανανα, μηλο, μελι, ταχινι, σταφιδες,καρυδια,κανελα, αλευρι ολικης κ βρωμη...

58885

Μπράβο dorita, ωραία υλικά και εμφάνιση σούπερ:thumbup:

ΠανοςΒ
16-12-12, 15:04
Πολύ καλή προσπαθεια Dorita!!!

Giannistzn
16-12-12, 15:47
Εφτιαξα και εγω ενα κεικ χθες με βαση απο Oreo και γεμιση nutella. Και συνοδευτηκε με χυλοπιτες και κοτομπουκιες. Δεν εμεινε ομως τπτ να φωτογραφισω :turtle:

Ισως και το βραδυ να φτιαξω τιποτα γιατι επιτελους χαλαρωσα και το σ/κ χρειαζεται ενα καλο re-feed

ΠανοςΒ
16-12-12, 16:53
Δεν σε πιστευουμε Γιαννη! Φτιαξε αλλο ενα! Χεχε

Το σπιτι μυριζει σπετσοφάι! Χωριατικο μοσχαρισιο λουκανικο με πρασο. Εχω εναν χασαπη στην Καρδιτσα που κοβει το κρεας με μαχαιρια και οχι με μηχανη. Φοβερο λουκανικο. Το κρεας που θα μπει μεσα το διαλεγω εγω, οποτε ειναι σουπερ στεγνο!

ΠανοςΒ
16-12-12, 17:59
Το σπετσοφάι που λεγαμε!

NASSER
16-12-12, 18:04
ΠάνοςΒ μας βλέπω τα Χριστούγεννα να συγκατοικούμε... εσύ να μαγειρεύεις και εγώ να τρώω :P

ΠανοςΒ
16-12-12, 18:08
Χαχα, μολις παρελαβα 30 κιλα μοσχαρι οικοσιτο απο Καρδιτσα, ελπιζω να σου φτασει!

NASSER
16-12-12, 18:14
Κάτι γίνεται... είμαι στη στέρηση εδώ και μήνες... αντιλαμβάνεσαι τι μπορώ να φάω...

ΠανοςΒ
16-12-12, 18:16
Ενταξει απο Γεναρη που θα μπω εγω στη στερηση, θα εκτονωνω τις δημιουργικες μου ανησυχιες και εσυ θα τρως!

fatals
16-12-12, 19:03
Ποπό ρε φίλε τουλουμπάκια ε? Πώς ένα τόσο απλό γλυκό είναι τόσο κορυφαίο. Αυτά το φυλοειδή;) γλυκά είναι τα αγαπημένα μου από μπακλαβά μέχρι φύλο μπουγάτσα:thumbup: Αν και η σοκολάτα είναι αδυναμία και αυτή:green:
Πάμε τώρα την άλλη εβδομάδα γερά για κουραμπιέδες και μελομακάρονα;)

Aπο την χθεσινη βολτιτσα στην Ανδρεανουπολη (Τουρκια), ειπαμε να παρουμε τιποτα...:P Εφαγα τα μισα...:turtle:

http://s14.postimage.org/w1iujp0sh/DSC_0379.jpg

http://s14.postimage.org/agdrw341t/DSC_0380.jpg

Metalhead|T|
16-12-12, 20:40
ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΡΕΕΕΕ Π**************Η ΜΟΥ :shock::shock::bowdown::bowdown::bowdown: ΤΑ αγαπημένα μου γλυκα (γιαννιώτικα,και μπακλαβοειδή με σιρόπια και σοκολάτες και και και )μου έκανες μεγάλη ζημία τώρα....!!!κάποια στιγμή που ειχα πάει και εγω Ανδριανούπολη (και αργοτερα κωσταντινούπολη) ολη μέρα ημουν στα εργαστήρια και ετρωγα ότι ζεστό σιροπιαστό εβγαινε :green:


ΥΓ επανήλθα μετα απο3ημερο και μπαίνω δυναμικά στο παιχνιδι απο αυριο...το νου σας :weights:

Giannistzn
16-12-12, 21:57
Οριστε για τον Πανο που ζητησε φωτο. Εφτιαξα παραπανω ζυμη, το ηξερα οτι θα γινουν ετσι αλλα βαριομουν να αλλαζω φορμακια :green:

Ξεκοιλιαστηκε και η μερεντα απο μεσα, αλλα μια χαρα τρωγονται :turtle:

58930

ΠανοςΒ
16-12-12, 22:09
Ωραια φαινονται! Πολυ splatter το ξεκοιλιασμενο!

goldenera
17-12-12, 01:59
Fatals τί γλυκούμπες είναι αυτές ρε φίλε:shock::shock:

Καλά ρε Πάνο εσύ ξέρεις ακόμα και τί έχει μέσα το λουκάνικο που τρως...μιλάμε για τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά:thumbup::thumbup:

fatals
17-12-12, 16:17
Πιτσα απλη με σαλαμια κασερια σαλτσες και μανηταρια, και η αγαπημενη μου πιτσα με τυρι(φετα) και ντοματα. Το ζυμαρι ειναι αυτο που ειχα δωσει στον goldenara, απλα στη γεμιση εχει 2 αυγα χτυπημενα, λιγο κασερι για να κολησουν, τρυμμενο τυρι φετα, και ντοματα! :green:

http://s7.postimage.org/ur0cx28iz/DSC_0385.jpg
http://s7.postimage.org/59hydgqsr/DSC_0387.jpg

tolis93
17-12-12, 16:58
που να σας κοπει το ιντερνετ ρε.σε ολους σας.που να σας καει ο μετασχηματιστης του φουρνου σας και να χαλασουν τα υγρα του ψυγειου σας.να τη βγαζετε με κονσερβες.να σας καει οτιδειποτε μπορει να βγαλει φωτογραφιες στο σπιτι και να γινετε ολοι ασκητες να γυρισετε τη διαιτα σε ακριδες και μελι.κατι ηξερα π δε μπηκα χθες το βραδυ πριν φαω.διαολεμενοι ολοι σας.τη διατροφη σας....πιτσες γλυκα κεκακια μερεντες ...τουλουμπακια?γιατι ρε τουλουμπακια ?ε? -_- το παρατραβηξατε.να κλειδωθει αυτο το τοπικ....μπαν 10 αιωνες στο καθε ενα σας.αμαν πια!

ΠανοςΒ
17-12-12, 17:12
Εμενα παντως μου χαλασε η ζυγαρια! Γιατι την ακριβεια εσπασε!!! Χαχαχαχα

Κριμα και δεν εχω φτιαξει μελομακαρονα ακομα ρε γμτ! Με βλεπω να κτυπαω 30% λιπος μεχρι το Γεναρη!

Levrone
17-12-12, 23:15
Ρε σεις οταν φτιαχνετε μπιφτεκια τι βαζετε μεσα?

Πηρα μοσχαρι , πολυ καθαρο, και σε δικη μου κιμαδομηχανη το εκανα κιμα , και σε 1 κιλο κιμα εριξα μεσα 2 χουφτες ριγανη, μια ντοματα τριμμενη, 1 κρεμμυδι τριμμενο, και 1 λεμονι. Τα μπιφτεκια βγηκαν απαισια, αλλα τα εφαγα.

Εσεις πως τα φτιαχνετε?

goldenera
17-12-12, 23:16
fatals ΤΟΥΜΠΑΝΟ οι πίτσες, μπράβο σου!:thumbup:

Levrone
17-12-12, 23:19
fatals ΤΟΥΜΠΑΝΟ οι πίτσες, μπράβο σου!:thumbup:

απ τα everest τις πηρε ρε Γιαννη, μη σε παραμυθιαζει!!!!!

Metalhead|T|
17-12-12, 23:31
σήμερα το μενου ειχε και μενα πίτσες..εφτιαξα μια πικάντικη (με λιωμένο τσίλι στη σαλτσα ) και μια με αλαντικα
και για γλυκο το αγαπημένο του Πανος Β...ανθος αραβοσίτου γιώτης σοκολάτα αυτη τη φορά ,για βάση στα μπολάκια μπισκότο petit beurre (πτιμπερ) σοκολατένιο!! και απο πάνω απο την κρέμα ξύσμα μανταρίνι !!!! βγήκαν μαματες αλλα δυστηχώς η φωτογραφική μου ειναι αφόρτιστη και ουτε φωνή ουτε ακρόαση χαχαχαχ

ΠανοςΒ
17-12-12, 23:38
Ρε σεις οταν φτιαχνετε μπιφτεκια τι βαζετε μεσα?

Πηρα μοσχαρι , πολυ καθαρο, και σε δικη μου κιμαδομηχανη το εκανα κιμα , και σε 1 κιλο κιμα εριξα μεσα 2 χουφτες ριγανη, μια ντοματα τριμμενη, 1 κρεμμυδι τριμμενο, και 1 λεμονι. Τα μπιφτεκια βγηκαν απαισια, αλλα τα εφαγα.

Εσεις πως τα φτιαχνετε?

Man μπιφτεκακι χωρις αλατι, ψωμι/φρυγανια/ ή εστω βρωμη δεν παιζουν. Ειναι θεμα συνοχης των υλικων. Το λεμονι αστο για μετα το ψησιμο και το κρεμμυδι ποτέ τριμμενο σε μουλτι κλπ. Βγαζει μια αηδιαστικη γευση οταν τριβεται σε μηχανημα. Αν το τριψεις στο χερι θα πρεπει να το στιψεις πολυ καλα. Οσο πιο λιγα υγρα τοσο πιο καλα.

Εγω τα κανω ως εξης:

1 κιλο κιμα
Ενα κρεμμυδι ψιλοκομμενο και στυμενο πολυ καλά
5-6 κουτ βρωμη.
2 σκελιδες σκορδο.
2 κουτ σουπας ελαιολαδο.
1 ωριμη ντοματα τριμμενη στο χερι στυμμενη πολυ καλά και χωρις την φλουδα.
Μαιντανο
1 κουτ σουπας μουσταρδα
1 κουτ σουπας κετσαπ με στεβια
Ριγανη ή θυμαρι ή θρουμπι
Πιπερι
Παπρικα.
1 αυγο
100 γρ τριμμενο τυρι με χαμηλά λιπαρα.
1 κουτ σουπας ξυδι.

Ανακατεψε τα ολα πολυ καλα(10 λεπτά ζυμωμα) εκτος απο το λαδι και το αυγο.
Προσθεσε βρωμη αναλογα για να κανεις το μειγμα σφιχτο σχετικα ( να μπορεις να το πλασεις χωρις να διαλυεται).
Προσθεσε το ελαιολαδο και το αυγο και ζυμωσε μεχρι να ενσωματωθουν.
Βαλτο 30 λεπτα στο ψυγειο να σφιξει και μετα πλασε τα.

Αν θες να το κανει με πιο λιγες θερμιδες κοψε το τυρι, το λαδι και το αυγο και παιξε με τα μπαχαρικα και τη βρωμη. Η βρωμη απορροφα τα υγρα συστατικα. Οσο πιο λιγα υγρα τοσο πιο λιγη βρωμη. Αυτη μαζι με το ξυδι θα κανουν τα μπιφτεκια πιο αφρατα.

Levrone
17-12-12, 23:44
Man μπιφτεκακι χωρις αλατι, ψωμι/φρυγανια/ ή εστω βρωμη δεν παιζουν. Ειναι θεμα συνοχης των υλικων. Το λεμονι αστο για μετα το ψησιμο και το κρεμμυδι ποτέ τριμμενο σε μουλτι κλπ. Βγαζει μια αηδιαστικη γευση οταν τριβεται σε μηχανημα. Αν το τριψεις στο χερι θα πρεπει να το στιψεις πολυ καλα. Οσο πιο λιγα υγρα τοσο πιο καλα.

Εγω τα κανω ως εξης:

1 κιλο κιμα
Ενα κρεμμυδι ψιλοκομμενο και στυμενο πολυ καλά
5-6 κουτ βρωμη.
2 σκελιδες σκορδο.
2 κουτ σουπας ελαιολαδο.
1 ωριμη ντοματα τριμμενη στο χερι στυμμενη πολυ καλά και χωρις την φλουδα.
Μαιντανο
1 κουτ σουπας μουσταρδα
1 κουτ σουπας κετσαπ με στεβια
Ριγανη ή θυμαρι ή θρουμπι
Πιπερι
Παπρικα.
1 αυγο
100 γρ τριμμενο τυρι με χαμηλά λιπαρα.
1 κουτ σουπας ξυδι.

Ανακατεψε τα ολα πολυ καλα(10 λεπτά ζυμωμα) εκτος απο το λαδι και το αυγο.
Προσθεσε βρωμη αναλογα για να κανεις το μειγμα σφιχτο σχετικα ( να μπορεις να το πλασεις χωρις να διαλυεται).
Προσθεσε το ελαιολαδο και το αυγο και ζυμωσε μεχρι να ενσωματωθουν.
Βαλτο 30 λεπτα στο ψυγειο να σφιξει και μετα πλασε τα.

Αν θες να το κανει με πιο λιγες θερμιδες κοψε το τυρι, το λαδι και το αυγο και παιξε με τα μπαχαρικα και τη βρωμη. Η βρωμη απορροφα τα υγρα συστατικα. Οσο πιο λιγα υγρα τοσο πιο λιγη βρωμη. Αυτη μαζι με το ξυδι θα κανουν τα μπιφτεκια πιο αφρατα.

Εισαι θεουλης ρε!
Ευχαριστω!

ΠανοςΒ
17-12-12, 23:50
Τιποτα! Περιμενουμε review!

Να θυμασαι οτι ο κιμας γενικα τραβαει πολύ μπαχαρικο και αλατι για να γινει νοστιμος. Οποτε καλό ειναι να δοκιμασεις το μειγμα για να δεις αν θελει κατι αλλο. Ωραιος ειναι και ωμός!

Levrone
17-12-12, 23:56
Τιποτα! Περιμενουμε review!

Να θυμασαι οτι ο κιμας γενικα τραβαει πολύ μπαχαρικο και αλατι για να γινει νοστιμος. Οποτε καλό ειναι να δοκιμασεις το μειγμα για να δεις αν θελει κατι αλλο. Ωραιος ειναι και ωμός!

Ρε συ εγω παλιοτερα πηρα κιμα και δεν εριξα ΤΙΠΟΤΑ μεσα και ετσι οπως ηταν τον εβαλα στη σχαρα..
Αλλα και παλι τον εφαγα.

Θα δοκιμασω παντως. Θα σε ενημερωσω!

ΠανοςΒ
18-12-12, 00:00
Και ετσι τρωγεται αλλά γιατι να αναγκαζεσαι να τρως κατι που δε σ´αρεσει;

Metalhead|T|
18-12-12, 00:42
η μανα μου τώρα τελευταία κάνει 50%χοιρινο 50%μοσχαρισιο νομίζω στα μπιφτέκια ..και αντι για βρώμη η ψωμί βάζει φρυγανιες..και ειναι respect τα μπιφτέκια :green:

just chris
18-12-12, 08:38
πανο γενικα το μπιφτεκι σηκωνει πολυ πειραματισμο με μπαχαρικα κτλ ομως δεν εχω δοκιμασει
ποτε την δικη σου εκδοχη,την οποια θα δοκιμασω κ θα γραψω εδω ριβιου.
κ κατι αλλο ρε φιλε εγω τα μπιφτεκια τα ψηνω σε αντικολητικο τηγανι
αλλα να σου πω την αληθεια δε με τρελαινει η γευση τους,
μηπως το μπιφτεκι ειναι αποκλειστικα μονο για σχαρα ή φουρνο?

ΠανοςΒ
18-12-12, 08:52
Τασο ειναι φοβερά με συνδυασμό κιμαδων. Που να δεις με κιμα μοσχαρι, χοιρινο και αρνίσιο ή πρόβατισιο! Αντε γεια!


Chris το αντικολλητικό εχει 2 θεματα: δεν αφηνει το μπιφτεκι να απαλλαγει απο τη μυξα που βγαζει το κρεας και αν δεν ειναι σφιχτος λιγο ο κιμας και σωστα πλασμενο (χωρις κενά) το μπιφτεκι, θα σπαει και θα διαλυσει.

Για μενα καλύτερα σε ενα ταψακι με σχαρα και στο γκριλ του φούρνου ή αν υπαρχει ψηστιερα ακόμα καλύτερα. Ετσι ολα τα ανεπιθυμητα υγρα μενουν στον πατο και οχι στο μπιφτεκι.
Τα μπιφτεκια φούρνου (στον αερα) θελουν υγρασια για να γινουν καλα οποτε ειτε θελει μπολικα λιπαρα είτε αλλου ειδους σαλτσες.

Κατι αλλο που παρελειψα πριν, είναι οτι τα μπιφτεκια θελουν πολύ καλό πλασιμο ωστε να να αποκτησει συνοχή το υλικό και να μην εχει κενά το μπιφτεκι γενικά αλλα και ειδικά στην εξωτερική επιφάνεια.

fatals
18-12-12, 11:41
fatals ΤΟΥΜΠΑΝΟ οι πίτσες, μπράβο σου!:thumbup:
Δοκιμασε να κανεις το ζυμαρι σκετο, να το ψησεις, μολις βγει ζεστο βαλε πανω βουτυρο να λιωσει, ριγανι, και αλατι, και δοκιμασε το σκετο 'η φατο με τυρι. Κολαση λεμε!;)

απ τα everest τις πηρε ρε Γιαννη, μη σε παραμυθιαζει!!!!!

Απο το μητεραEST ειμαι 4 μερες εδω με εχει σαν πασα!!! :P

goldenera
18-12-12, 18:04
το κρεμμυδι ποτέ τριμμενο σε μουλτι κλπ. Βγαζει μια αηδιαστικη γευση οταν τριβεται σε μηχανημα. Αν το τριψεις στο χερι θα πρεπει να το στιψεις πολυ καλα. Οσο πιο λιγα υγρα τοσο πιο καλα.




Εντάξει το tip αυτό με το κρεμμύδι Πάνο δείχνει πόσο γνώστης είσαι της κουζίνας:clap:......οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.:thumbup:

Σήμερα είχαμε διάφορα γεγονότα στην κουζίνα:green: Ξεκινάω με την παραδοσιακή φακή μας κλασικά μαγειρεμένη με καροτάκι, σέληνο, σκόρδο, ντομάτα τριμένη, κρεμμυδάκι, λίγη ριγανίτσα, πάπρικα και αλάτι. Φουντ στάιλινγκ εμπνευσμένο από Πάνο;) Θα συνοδευτεί με αχνιστό ψωμάκι που μόλις βγήκε από το φούρνο και φαίνεται καλό;) Στο μίγμα εκτός από αλεύρι έβαλα και λίγο σιμιγδάλι.
Τέλος σας ποστάρω με περηφάνια (θα μου επιτρέψετε έτσι?:green:) του φετινούς κουραμπιέδες........αλά Παρλιάρος;) Άντε και του χρόνου να είμαστε καλά;)

59001
59002
59003

Metalhead|T|
18-12-12, 18:17
αααααααχχχ ατιμε με τους κουραμπιέδες σου :bowdown: εμεις δεν φτιάσαμε ακομα...φετο εχω παραδοσιακή συνταγή για κουραμπιέδες λαδιου ;) θα παίξω μπάλα εντως βδομάδας ελπίζω

ΠανοςΒ
18-12-12, 19:37
Ωραια πραγματα βλεπω!

Εμεις σημερα καναμε English breakfast το απογευμα με ανατολιτικη επιρροη! Πεινουσα τοσο πολυ που θυμηθηκα την φωτο οταν ειχα ηδη μπουκωσει τον παστουρμα και τον εσπρωχνα με το λουκανικο για να παει πιο μεσα!

Levrone
18-12-12, 19:44
Εντάξει το tip αυτό με το κρεμμύδι Πάνο δείχνει πόσο γνώστης είσαι της κουζίνας:clap:......οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.:thumbup:

Σήμερα είχαμε διάφορα γεγονότα στην κουζίνα:green: Ξεκινάω με την παραδοσιακή φακή μας κλασικά μαγειρεμένη με καροτάκι, σέληνο, σκόρδο, ντομάτα τριμένη, κρεμμυδάκι, λίγη ριγανίτσα, πάπρικα και αλάτι. Φουντ στάιλινγκ εμπνευσμένο από Πάνο;) Θα συνοδευτεί με αχνιστό ψωμάκι που μόλις βγήκε από το φούρνο και φαίνεται καλό;) Στο μίγμα εκτός από αλεύρι έβαλα και λίγο σιμιγδάλι.
Τέλος σας ποστάρω με περηφάνια (θα μου επιτρέψετε έτσι?:green:) του φετινούς κουραμπιέδες........αλά Παρλιάρος;) Άντε και του χρόνου να είμαστε καλά;)



Ψαχνω τροπο να αποδειξω οτι ολα αυτα που μας δειχνεις ειναι μαγειρεμενα απο αλλα μελη της οικογενειας, μαμα, πεθερα, συζυγο και καπου θα σε τσακωσω! Δεν μπορει συνεχως να ξεφευγεις!!!

Και για πες μας λοιπον, πως γινεται να γυρνας απ τη δουλεια και να καθεσαι να μαγειρευεις?
Τα παιδια πεινανε, εσυ θα πεινας, ποτε δηλαδη καθεσαι και μαγειρευεις?

Τι εχεις να πεις για ολα αυτα?

tolis93
18-12-12, 20:00
doctor ξενυχταει απο το προηγουμενο βραδυ για να τα προλαβαινει ολα:green:

goldenera
18-12-12, 22:48
Μπράβο ρε Τόλη, σωστά τα λες:thumbup: Γιατρέ με καλή θέληση και μεράκι όλα γίνονται;)

Levrone
18-12-12, 22:52
Μπράβο ρε Τόλη, σωστά τα λες:thumbup: Γιατρέ με καλή θέληση και μεράκι όλα γίνονται;)

αυτα να τα αφησεις και να πεις την αληθεια στον κοσμο!!!!

fatals
18-12-12, 23:02
Να φανταστω δεν θελετε φωτο με μελομακαρονα με σοκολατα? :turtle:

goldenera
18-12-12, 23:03
Και φωτό και συνταγή:green:

Metalhead|T|
19-12-12, 16:32
Καλησπεραα..μεσημεριανό σήμερα ..μαγειρεψα εγω...σνίτσελ ψημένα σε ρηχό σκεύος (τυπου γουοκ) με καυτερή πιππεριά ψιλοκομμένη μεσα για γευση,πατάτες φουρνου στρογγυλές ,και για συνοδευτικο λιγο μαρουλι και ντοματα με τα απαραίτητα ξύδια ....απλό,γευστικο,και χορταστικό χωρίς πολλά πολλά http://img854.imageshack.us/img854/4105/img8987od.jpg :toast::welcome:

goldenera
19-12-12, 17:38
Στιβαρό γεύμα Metal:clap:

Λοιπό 2 φωτό εξαιρετικά αφιερωμένες στο γιατρό ή αλλιώς άπιστο Θωμά:green: Σειρά είχαν τα μελομακάρονα, και επίσης κουραμπιεδομπουκιές με επικάλυψη σοκολάτας (ντοκ από το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς τα πήρα:rolf:. Και του χρόνου και του χρόνου;)


59040

59041

Metalhead|T|
19-12-12, 17:53
Δεν επρεπε να το κανεις αυτο !!! ειδικα το δευτερο !!! δεν επρεπε να το κάνεις :shock::shock::shock:

Nastya
19-12-12, 18:57
μετα το εγκεφαλικο που τραβηξα οταν ειδα το ψωμι.. 2ο χτυπημα τα σοκολατακια.
εγω δε ξαναμπαινω στο τοπικ αυτο αχαχα

εντιτ ¨-τωρα ειδα οτι ειναι κουραμπιεδες με σοκολατα. ΔΕ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΛΕΜΕ, αρε goldenera πωωω

just chris
19-12-12, 19:25
παει εχει ξεφυγει το θεμα εδω ΠΑΝΟΣ VS GOLDEN
σε λιγο θα φτιαχνεται φουα γκρα,στηθος παπιας ψημενα σε χρυσο αλουμινοχαρτο
γαρνιρισμενα με μπρικ σολωμου κ συντριβανια μικρα μεσα στο πιατο
να περιχυνουν με φον μοσχου σκουρο.
σας θαυμαζω γιατι εχετε ορεξη,εμενα πιανει το χερι μου γιατι ημουν κ μαγειρας
αλλα ΒΑΡΙΕΜΑΙ!!!!

tolis93
19-12-12, 20:04
golden κορυδαλλο ειπαμε μενεις?ερχομαι:bodybuilder1:

ΠανοςΒ
19-12-12, 20:45
Chris μια παρεα ειμαστε που εμπνεει ο ενας τον αλλον! Πλακα πλακα εχω 2 pate de fois gras στο ψυγειο. Μπορει να κανω κανα creme brullee de fois gras me pinot gris ή muscat, χεχε!

Εγω σημερα εφαγα μπροκολοκουνουπιδια με 2 αυγα βραστα και μια σοκολατα ολη μερα,

Απο το πρωι φυτευα δεντρα και μολις γυρισα σπιτι βρηκα τον κουνελακο μας φουλ στην ωτιτιδα. Τωρα γυρισα απο τον γιατρο κομματια. Αλλά απο οτι βλεπω αφησα αξιους σεφ στο ποδι μου.

just chris
19-12-12, 21:19
ατσα γαλλικη ορολογια ο πανος,ρε μπας κ εισαι sous chef σε κανα ξενοδοχειο?
περαστικα στο bunny!

Metalhead|T|
19-12-12, 21:36
Mας φέραν κουραμπιεδο-σοκολατομελομακαρονο-σιροπιαστα γλυκά..και εφαγα σαν να μην υπάρχει αυριο....ολα αυτα όμως μετα το πρόχειρο βραδυνο γευμα....1σνίτσελ απο το μεσημέρι και, λίγο ρύζι (σπυροτό) καλαμπόκι βρασμένο και μερικες πατατες φουρνου...http://img189.imageshack.us/img189/3632/img8992r.jpg :green:

ΠανοςΒ
19-12-12, 21:46
Οχι ρε καμια επαφη. Απλα εχω ταξιδεψει αρκετες φορες στη Γαλλια. Περυσι πηγαμε Αλσατια με σκοπο να δοκιμασουμε την κουζινα και τα κρασια τους. Αλλοι πανε για τα αξιοθεατα και εμεις για να φαμε! Χαχαχαχα θεοι!

just chris
19-12-12, 21:52
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

fatals
19-12-12, 21:53
Δεν ξερω για σας εγω τιναξα ενα γιαννιωτικο της γιαγιας μου και 2 πιτογυρα και ηρθα στα ισα μου :turtle:

Metalhead|T|
20-12-12, 02:20
ρε σεις πάλι πεινάω :unsure::turtle:

tolis93
20-12-12, 17:42
μακαροναδα μετα απο 1 βδομαδα σημερα.νιωθω ομορφα:green: φατ τα μελομακαρονα τα βαλες?γιατι δε μ τα βγαζει

Metalhead|T|
20-12-12, 17:56
τολη ολο καλλιτεχνικές φωτό εισαι ..!!! :green:

ΥΓ σε λίγο ανεβαίνουν και τα δικά μου..για να μην ξεχνιόμαστε...!!!

tolis93
20-12-12, 18:04
τολη ολο καλλιτεχνικές φωτό εισαι ..!!! :green:

ΥΓ σε λίγο ανεβαίνουν και τα δικά μου..για να μην ξεχνιόμαστε...!!!

ποιος μιλαει....;)

κανονισε ετσι?εχω κ 2 πακεταρες μελομακαρονα κατω κριμα να τη χαλασω τη διαιτα

Metalhead|T|
20-12-12, 18:24
Λοιπόοοονν..εχουμε και λέμε...σκληρή η προπό σημερα αλλα το μεσημεριανό αποζημίωσε...για να ανοίξει το γεύμα εφαγα μια μπανάνα (μεταπροπ) μεχρι να ετοιμάσω τα πιατα κλπ..1ο πιάτο μαυρομάτικα φασόλια με χόρτα (απο τον κήπο στο εξοχικο ) παρέα με σαλτσουλα ελαφρυα ίσα για τη γεύση (συνταγή μάνας αλλα σήμερα δοκίμασα να το μαγειρέψω εγω ..οι φωτό μιλάνε απο μονες τους :green: ) 2ο πιάτο ομελέτα με μπέικον,φρέσκα μανιτάρια,και καλαμπόκι....απο εμφάνιση αστα να πάνε..αλλα απο γέυση..οσοι δεν εχετε δοκιμάσει..δοκιμάστε το..δεν λέω τιποτα αλλο ;) (επίσης λιγο ρυζάκι συνοδευτικό γύρω απο την ομελέτα ).
http://img141.imageshack.us/img141/5371/img9001o.jpg
http://img713.imageshack.us/img713/457/img9004t.jpg







και επειδή ενα γευμα δεν πρέπει να εχει ποτέ ελλείψεις ..:green::green:

http://img338.imageshack.us/img338/9581/img9006v.jpg



YΓ Τώρα τελευταία νιώθω οτι τρώω σαν ζώο :unsure: αλλα καθυσηχάζω τον εαυτο μου λέγοντας οτι ειμαι στον ογκο και αχχαχαχα

ΥΓ αφιερωμένα σε Τόλη goldenera και Πανος Β

ΠανοςΒ
20-12-12, 18:37
Psssss μαυροματικα φασόλια exposed! Ωραια φωτό!!!

Σημερα μου εστειλε η μανίτσα μου σπιτικα μελομακαρονα και κουραμπιέδες! Ωραια ηταν αλλά ποτε δεν ειναι αρκετα!

Θα τα ακουσω και απο τη γυναικα μετα γιατι ...θα δοκιμασει τα ψιχουλα που μεινανε!:green::green::green:

goldenera
20-12-12, 23:57
Μιας και ο λόγος για καλιτεχνικές φωτό, και είναι και γιορτινή περίοδος, ας ποστάρω μια καλιτεχνική φωτό των κουραμπιεδομπουκιών με την επικάλυψη σε 'χιονισμένο' τοπίο:green::turtle:

59133

Metalhead|T|
21-12-12, 00:07
το κατεδάφιζα ανετα αααα :turtle:


ΥΓ θα με κάνεις να κατεβάσω το φωτογρ.εξοπλισμό απο το πατάρι κ καθε μεσημέρι αντι για μοντέλα να φωτογραφίζω τα πιατα αΧΑΧΑΧΧΑ

goldenera
21-12-12, 00:16
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Τάσο με ένα κινητό, σχετικά παλιό της βγάζω:thumbup:


ΥΓ τί μοντέλα φωτογραφίζεις κάθε μεσημέρι παληκάρι μου?:unsure::green:

Metalhead|T|
21-12-12, 00:25
ηθελα να πώ αντι για μοντέλα θα φωτογραφίζω πιατα ..:green: τιποτα..δυστηχώς που τετοια τύχη αχαχα απλα το εγραψα ετσι να φανεί η αντίθεση..


εφαγα 2 φωλιές ετσι για το μαμώτο γιατι μου άνοιξες την όρεξξη βραδυατικα

tolis93
21-12-12, 01:58
αλητες ολοι σας βραδιατικα.κ οχι τπτ αλλο τσακισε κ ολα τα μελομακαρονα ο πατερας μ.με σαλατουλα και τονο ειμαι βραδιατικα:turtle:

vickypek
21-12-12, 16:44
πολλα συγχαρητηρια στους αντρες του φορουμ που μας εβαλαν τα γυαλια!!!κιπ κουκινγκ!!!!:)

just chris
21-12-12, 19:00
ολοι οι αντρες σχεδον του φορουμ μαγειρευουμε κ μαλιστα πολυ καλα!!!

NASSER
21-12-12, 20:58
Οι άντρες μαγειρεύουν και οι γυναίκες χαμένες ή σφυρίζουν κλέφτηκα... :green:

dorita
21-12-12, 23:32
Οι άντρες μαγειρεύουν και οι γυναίκες χαμένες ή σφυρίζουν κλέφτηκα... :green:

μαλλον το δευτερο ....κανουμε αυτο που κανουμε παντα...να νομιζετε οτι σε ολα ειστε πρωτοι....:green:

το αγαπημενο μου φαγητο αποψε...μπορω να φαω μια γαβαθα!!!:turtle:
το παραθετω....
59181

goldenera
22-12-12, 00:11
Ότι φαί και να έχουμε, μια κλασική μακαρονάδα με κιμά είμαι σταθερή αξία:clap:

TRIANTAFYLLOU
22-12-12, 00:43
εδω αυτο το τόπικ είναι να μας ανοίγει η όρεξη και έμπνευση για φαγητό και εγω τωρα ζήλεψα , μια τετοια ίδια μακαρονάδα θα παραγγείλω , μπορεί να μην είναι σαν της ντορίτας αλλα καλή θα είναι και μπόλικο κεφαλοτύρι απο πάνω :food::food:

Metalhead|T|
22-12-12, 00:50
μην ξεχάσετε την ρετσίνα κ.Ηλία για την χώνεψη :green::welcome:

just chris
23-12-12, 02:17
εδω αυτο το τόπικ είναι να μας ανοίγει η όρεξη και έμπνευση για φαγητό και εγω τωρα ζήλεψα , μια τετοια ίδια μακαρονάδα θα παραγγείλω , μπορεί να μην είναι σαν της ντορίτας αλλα καλή θα είναι και μπόλικο κεφαλοτύρι απο πάνω :food::food:

α ηλια δε θελω τετοια!!! μονος σου θα τη φτιαξεις κ θα μας τη ποσταρεις κιολας:P
δε θα μας τη λενε εδω μεσα οι γυναικες στη μαγειρικη:weights:

tolis93
23-12-12, 21:12
ηρθαν χριστουγεννα ε?ωρα για σπιτακια απο μπισκοτο λουσμενα με αχνη ζαχαρη caprice maltesers mnms κ τετοια ομορφα.... αναμενετε φωτο

psonara
23-12-12, 22:01
μαλλον το δευτερο ....κανουμε αυτο που κανουμε παντα...να νομιζετε οτι σε ολα ειστε πρωτοι....:green:

το αγαπημενο μου φαγητο αποψε...μπορω να φαω μια γαβαθα!!!:turtle:
το παραθετω....
59181

ντοριτακι και μενα ειναι απο τα αγαπημενα μου φαγητα!μπορω να φαω μια κατσαρολα μακαρονια με κιμα ετσι για πλακα!και με μπολικο κεφαλοτυρι οπως προσθεσε ο κ. Ηλιας.


παντως ενα εχω να πω....ανδρες του φορουμ αδικειστε...ειστε σεφ πραγματικα!!!!!!!!

tolis93
24-12-12, 01:47
5924059241

goldenera
24-12-12, 02:06
Γενέθλια έχεις Τόλη?

tolis93
24-12-12, 02:54
οχι απλα βαριομουν αφου γυρισα σπιτι:green: κανω καθε χρονο αλλοτε μεγαλυτερα αλλοτε μικροτερα .ευκολα ειναι κιολας

Metalhead|T|
24-12-12, 03:15
να με φωνάξεις να το ''κατεδαφίσουμε''με καφεδάκι για μετα προπονητικό οταν βρεθουμε :green::green::green:

goldenera
24-12-12, 03:16
Πολύ ωραίο, μπράβο σου:clap::clap::thumbup:

tolis93
24-12-12, 03:17
καλη φαση αλλα γραφω το προηγουμενο βγαινει.συνδεση :P τασο για τη παρτη σ θα φτιαξω κανενα καστρακι χεβι καταστασης να γουσταρουμε :P ευχαριστω gold :D

NASSER
24-12-12, 15:48
Παιδιά μέχρι χθες μου έπεφταν τα σάλια από αυτά που παρουσιάζατε. Σήμερα έχω ξεκινήσει φαΐ μέχρι σκασμού, αλλά η στέρηση μέχρι στιγμής μόνο σε υπογλυκαιμία με ρίχνει :green:
Προς το παρόν αυτά που έχω φάει είναι απλά... Πρώτο γεύμα: 300gr muffins με κομματάκια σοκολάτα, 300gr μελομακάρονα, 150gr κουραμπιέδες, δεύτερο γεύμα:4 τοστ τυρί 80γρ με κεφτεδάκια 260γρ και κρεατοσαλάτα 200γρ, τρίτο γεύμα: 400γρ λουκάνικα χωριάτικα, 500γρ τηγανιτές πατάτες, 400γρ τζατζίκι και 150γρ ψωμί. Δεν πιστεύω πως είναι τίποτα αξιοζήλευτο από αυτά για να τα παρουσιάσω.
Τα επόμενα μενού θα είναι δικές μου δημιουργίες και πιστεύω να προλάβω να τα φωτογραφίσω πριν καταλήξουν στο στομάχι μου :green:

Mikekan
24-12-12, 15:58
Παιδιά μέχρι χθες μου έπεφταν τα σάλια από αυτά που παρουσιάζατε. Σήμερα έχω ξεκινήσει φαΐ μέχρι σκασμού, αλλά η στέρηση μέχρι στιγμής μόνο σε υπογλυκαιμία με ρίχνει :green:
Προς το παρόν αυτά που έχω φάει είναι απλά... Πρώτο γεύμα: 300gr muffins με κομματάκια σοκολάτα, 300gr μελομακάρονα, 150gr κουραμπιέδες, δεύτερο γεύμα:4 τοστ τυρί 80γρ με κεφτεδάκια 260γρ και κρεατοσαλάτα 200γρ, τρίτο γεύμα: 400γρ λουκάνικα χωριάτικα, 500γρ τηγανιτές πατάτες, 400γρ τζατζίκι και 150γρ ψωμί. Δεν πιστεύω πως είναι τίποτα αξιοζήλευτο από αυτά για να τα παρουσιάσω.
Τα επόμενα μενού θα είναι δικές μου δημιουργίες και πιστεύω να προλάβω να τα φωτογραφίσω πριν καταλήξουν στο στομάχι μου :green:


Πωπω, μας αρρωστησες! Άμα λοξοδρομεις και εσυ, παει δεν υπαρχει ελπίδα, χάλασε ο κόσμος...

goldenera
24-12-12, 16:15
Φίλε Νάσερ πρώτη φορά βλέπω σε τσιτ μιλ λεπτομερή αναφορά γραμμαρίων:rolf::rolf::rolf: Καλά κάνεις, σου αξίζει και με το παραπάνω μετά από τόσο καιρό στέρησης:thumbup::thumbup:

Giannistzn
24-12-12, 16:29
5925659257

NASSER
24-12-12, 16:59
Φίλε Νάσερ πρώτη φορά βλέπω σε τσιτ μιλ λεπτομερή αναφορά γραμμαρίων:rolf::rolf::rolf: Καλά κάνεις, σου αξίζει και με το παραπάνω μετά από τόσο καιρό στέρησης:thumbup::thumbup:

ήδη συμπλήρωσα 250 γρ μελομακάρονα και 100γρ κουραμπιέδες. Μέχρι τώρα και 1,5 λίτρο ΗΒΗ :green:
Ο λόγος της λεπτομερής αναφοράς είναι να μετρήσω ποσότητες από υδατάνθρακα κυρίως και λιπαρά, καθώς ξεκίνησα άδειος σαν να είναι σε αγωνιστική κατάσταση και κάπου θα πρέπει δώσω φρένο... Θα πάω σε λίγο για προπόνηση και μετά θα ακολουθήσει μαγείρεμα και φαΐ ! Μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει κορεσμό ακόμα. Στο τέλος θα κάνω και μια αναφορά με φώτο μου μαζί με συμπεράσματα.
Η βασική παρατήρηση είναι πως η στέρηση μας κάνει να θέλουμε να τα φάμε όλα αρχικά αλλά μετά από πολύ στέρηση και η ελάχιστη ποσότητα τσιτ μιλ είναι αρκετή για να φορτώσουμε μπαταρίες και να συνεχίσουμε σκληρή δουλειά.
Ελπίζω αυτό το διήμερο να φορτώσω καλά τις μπαταρίες μου, γιατί η συνέχεια θα είναι πιο δύσκολη :)

NASSER
24-12-12, 17:03
Πωπω, μας αρρωστησες! Άμα λοξοδρομεις και εσυ, παει δεν υπαρχει ελπίδα, χάλασε ο κόσμος...

Φίλε τρωω να στανιάρω. περιττό να σου πω πως το πρωί με τα γόνατα πήγα στη κουζίνα από την σκληρή δίαιτα των ημερών για να μπορώ να τρώω σήμερα και αύριο δίχως τύψεις. Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται μια με δυο φορές το χρόνο γα να συνέλθουμε ψυχολογικά όσοι βάζουμε αγωνιστικούς στόχους. ξαά σε ένα πρωτοχρονιάτικο τραπέζι με πολύ προσοχή και μετά τέλος.

Nikolas_mk2
24-12-12, 17:08
περιττό να σου πω πως το πρωί με τα γόνατα πήγα στη κουζίνα από την σκληρή δίαιτα των ημερών για να μπορώ να τρώω σήμερα και αύριο δίχως τύψεις. Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται μια με δυο φορές το χρόνο γα να συνέλθουμε ψυχολογικά όσοι βάζουμε αγωνιστικούς στόχους. ξανά σε ένα πρωτοχρονιάτικο τραπέζι με πολύ προσοχή και μετά τέλος.

Μια χαρά ''τσίμπησες'' πάντως! :green:
Καλή συνεχεια απο δω και περα και κράτα γερά γιατί(ξέρεις οτι)είσαι παράδειγμα για πολλούς απο εμάς εδω...! :thumbup:

goldenera
24-12-12, 23:09
Έτσι θα σας άφηνα Χριστουγεννιάτικα?:green: Κέικ....σοκολασμένο σε ειδυλιακό χειμωνιάτικο τοπίο;) Το συγκεκριμένο κέικ το κόβεις και απελευθερώνεται η υγρή σοκολάτα από μέσα σαν τη λάβα του ηφαιστείου (ρε πώς τα λέω ε?:rolf::turtle:) Άντε παιδιά καλά να περάσετε αύριο και καλό φαγοπότι!!!!!!!


59286

Mikekan
24-12-12, 23:18
Φίλε τρωω να στανιάρω. περιττό να σου πω πως το πρωί με τα γόνατα πήγα στη κουζίνα από την σκληρή δίαιτα των ημερών για να μπορώ να τρώω σήμερα και αύριο δίχως τύψεις. Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται μια με δυο φορές το χρόνο γα να συνέλθουμε ψυχολογικά όσοι βάζουμε αγωνιστικούς στόχους. ξαά σε ένα πρωτοχρονιάτικο τραπέζι με πολύ προσοχή και μετά τέλος.

Και καλα κάνεις!


Αντε με πείσετε αύριο θα ξεσκιστω και εγω στο φαΐ και το ποτο μετα απο 4 μήνες χωρίς cheat!

Χρονια Πολλα σε όλους!

Metalhead|T|
25-12-12, 03:31
speechless http://img825.imageshack.us/img825/8063/img9061p.jpg

NASSER
25-12-12, 13:43
Μερικές φώτο από αυτά που καταναλώθηκαν με μεγάλα χαμόγελα θα ποσταρω στη συνεχεια... ένα ένα !! :banana:
Μπριζόλες χοιρινές αλα κρεμ με μανιτάρια συνοδευόμενο με πουρέ. Όλα χειροποίητα. Όπως αναγράφεται στην φωτο, το έφαγα χθες κατα τις 7.30 μμ
Ήταν πολύ καλό!! :thumbup:
059303

NASSER
25-12-12, 14:07
Προετοιμασία και φάγωμα της πίτσας μου!! :turtle:
Μου πήρε αρκετή ώρα για την προετοιμασία καθώς μου βγήκε αρκετή η ζύμη και βγήκαν δυο πίτσες από τις οποίες τη μια έψησα και έφαγα. Η δεύτερη περιμένει στην κατάψυξη και μάλλον θα βγει καλύτερη :green:
Το φούρνο μου δεν τον πολύ χρησιμοποιώ, συν ότι δεν είναι ότι καλύτερος και έτσι που πήρε ώρα το ψήσιμο, με μια δοκική στην αρχή και έπειτα συνέχεια.
Φώτο των κόπων μου....

Προετοιμασία με τα υλικά και τη δημιουργία της ζύμης:
59304

Έτοιμες για ψήσιμο και οι δυο:
59305

Η πρώτη εφόσον βγήκε από το φούρνο:
59306

Στο πιάτο ενώ έχω φάει το 1/4 :green:
59307

Η δεύτερη περιμένει και αναμένετε κάποια στιγμή θα σκάσει μύτη είτε την φάω εγώ είτε κάποιος άλλος :)

NASSER
25-12-12, 14:11
Πρωινό σήμερα με 4 τοστάκια που συνοδεύτικαν με καφέ ΝΕΣ.

Παρουσιάζω τα δυο, τα άλλα δυο παρόμοια, έπιασαν τόπο πριν τη φώτο :green:
59308

59309

STIVAS
25-12-12, 14:12
Μερικές φώτο από αυτά που καταναλώθηκαν με μεγάλα χαμόγελα θα ποσταρω στη συνεχεια... ένα ένα !! :banana:
Μπριζόλες χοιρινές αλα κρεμ με μανιτάρια συνοδευόμενο με πουρέ. Όλα χειροποίητα. Όπως αναγράφεται στην φωτο, το έφαγα χθες κατα τις 7.30 μμ
Ήταν πολύ καλό!! :thumbup:
059303

Αυτό πόσο βγαίνει περίπου σε πόσοτητα το καθενα γρ, συνολικά θερμίδες και πόσα λιπη/υδ./πρ.? Αν θες πες μου και πως το μαγείρευσες σε παρακαλώ....

NASSER
25-12-12, 15:49
Αυτό πόσο βγαίνει περίπου σε πόσοτητα το καθενα γρ, συνολικά θερμίδες και πόσα λιπη/υδ./πρ.? Αν θες πες μου και πως το μαγείρευσες σε παρακαλώ....

300 γρ κρέας χοιρινό με 15% λιπαρά
250 γρ πουρές πατατας, με μια κουταλιά ελαιόλαδο, ελαχιστο γάλα με 1,5%
200 γρ μανιτάρια
50 γρ κρέμα γάλακτος με 30% λιπαρά.

Οι πατάτες καλό βράσιμο ενώ έχουν καθαριστεί πρώτα, μετά τα βάζεις αμέσως στο μουλτι όσο είναι ζεστές και γίνονται κρέμα. Προσθέτεις ελαιόλαδα και ελάχιστο γάλα, καλό ανακάτεμα και είναι έτοιμο.
Οι μπριζόλες αλατισμένες όσο θέλι ο καθένας απο την αρχή, σε μεγάλο βαθύ αντικολλητικό τηγάνι να πάρουν καλά και απο τις δύο μεριές. Βάζεις μετά τα μανιτάρια να πάρουν και άρωμα από το κρέας. Στο τέλος προσθέτεις τη κρέμα γάλακτος να απλώσει καλά και να πάρει τα υγρά από τα υπόλοιπα και σβήνουμε τη κουζίνα να βράσει με την ελάχιστη θερμοκρασία.
Αν θέλεις μετά, ανάλογα με τη μορφή του πουρέ, το ξαναζεσταίνεις να πήξει λίγο και να σερβιριστεί ζεστό στο πιάτο. Από πάνω πρόσθεσα και λίγη ρίγανη για άρωμα και γεύση.
Οι ποσότητες είναι ακριβώς όσο σου έδωσα. Μπορείς να βγάλεις τις θερμίδες, εγώ ακόμα δεν τα υπολόγισα.

goldenera
26-12-12, 02:07
Ωραία γεύματα NASSER, φαντάζομαι θα απόλαυσες την κάθε μπουκιά ε?:green:

ΥΓ. στον πουρέ πατάτας ταιριάζει πολύ να προσθέσεις για το άρωμα και γεύση, λίγο μοσχοκάρυδο ή γαρίφαλλο σκόνη;)

ΠανοςΒ
26-12-12, 19:35
Ωραια πραγματα βλεπω! Νασσερ εισαι κρυφό ταλεντο τελικα!

Εγω μολις γυρισα από 3ημερο Καρπενησι και επειδη το παντελόνι ζοριζεται λιγο...μεχρι την παραμονη θα προσεξω λιγο.

31/12 & 1/1 ομως εχω 2 τραπεζια σπιτι οποτε το μενού θα ειναι κολασμενο!

NASSER
26-12-12, 20:34
ΠανοςΒ το φαΐ είναι μια από τις απολαύσεις της ζωής. Σε σχέση με το άθλημα μας συμβαδίζει αν έχεις πειθαρχία.
Δυο μέρες έφαγα όσο ποτέ άλλοτε άλλα σήμερα γύρισα στην ρουτίνα της διατροφής και της προπόνησης με καλή ψυχολογία χωρίς να νιώθω στέρηση πλέον :)
Σε λίγο θα ποστάρω και άλλες φώτο από τις απολαύσεις-δημιουργίες μου! ;)

dorita
26-12-12, 21:00
κ συνεχιζουμε ακαθεκτα....απο θερμιδες εχουμε ξεφυγει κατα πολυ......:turtle::turtle:
ειχα κατι μηηηηνες να φτιαξω....παναγια μου!!

59335

NASSER
26-12-12, 21:04
dorita από τα αγαπημένα μου αλλά δεν τα καταφέρνω με τις κρέμες μπεσαμελ... θέλω τρίτους να το φτιάξουν για μένα ή να το φάω έξω. :)

Υ.Σ. οι καλοφαγάδες ζυμαρικών προτιμάνε να αξιολογούν τα πιάτα κρύα !

dorita
26-12-12, 21:07
dorita από τα αγαπημένα μου αλλά δεν τα καταφέρνω με τις κρέμες μπεσαμελ... θέλω τρίτους να το φτιάξουν για μένα ή να το φάω έξω. :)

η αληθεια ειναι οτι πριν το φτιαξω κ εμενα μου φαινοταν βουνο...αλλα στην πραξη ολα γινονται πιο απλα...
καλο θα ειναι να εχεις κ καποιον παρεα στην μπεσαμελ για αρχη....να σου χτυπησει κ κανα αυγουλακι....;):green:
εκτος κ αν θες να παρεις κ ετοιμες εμποριου...

NASSER
26-12-12, 21:12
Κοιτα όταν είναι να φτιάξω κάτι, προτιμώ να το κάνω εξολοκλήρου μόνος μου. Δηλαδη να μην βάλω έτοιμα υλικά. Αν και δεν ήξερα πως υπάρχουν έτοιμες οι κρέμες... δεν το έψαξα να μου πεις... Θα ψαξω να βρω συνταγή και εν τέλη θα ρωτήσω μια θεια μου που το κάνει σπέσιαλ!

dorita
26-12-12, 21:15
οκ!!...αν εχεις καμια απορια ρωτα ελευθερα...;)

περιμενουμε ποστ....

NASSER
26-12-12, 21:17
Η χθεσινή δημιουργία μου για ένα από τα γεύματα μου... δεν έφαγα γαλοπούλα γεμιστή, καθώς κάθε μέρα τρώω γαλοπούλες στη διατροφή μου και θέλω μια εξαίρεση :)
Χοιρινό ρολό στη κατσαρόλα με κρέμα γάλακτος, συνοδευόμενο με γλυκοπατάτα, καρότα και κρεμμύδια και το σέρβιρα με ρύζι :P

59336 υλικά προετοιμασίας

59337 έτοιμο μετά από αρκετή ώρα

59338 Φαγώθηκε όλα :green:

NASSER
26-12-12, 21:23
οκ!!...αν εχεις καμια απορια ρωτα ελευθερα...;)

περιμενουμε ποστ....

Έχει χάρη που έβαλα φρένο σήμερα και γύρισα στη διατροφή μου. Άμα δω πως κολλάω κάπου θα σε ρωτήσω πριν ξεκινήσω να το κάνω, γιατί τα υλικά ήδη υπάρχουν στα ράφια μου! Πριν χορτάσει το στομάχι, προσπαθούσα να χορτάσω το μάτι μου...
Πρωτοχρονιά θα συμβάλλω στην προετοιμασία ενός καλού τραπεζιού με αρκετή ποικιλία και υποσχέθηκα ένα απο τα επι τόπου επιδόρπια να είναι αυτό που θα ακολουθήσει μετά! Πραγματικά το απόλαυσα :)

dorita
26-12-12, 21:30
μπραβο ωραια...αναμενουμε!!

για την μπεσαμελ αν αποφασισεις να την κανεις ....εκει που θα χτυπησεις 2αυγακια να βαλεις κ μεσα 2 κουταλιες γιαουρτι...αφρατευει κ φευγει αυτη η αυγουλιλα...:green:;)

COBRA_STYLE
27-12-12, 14:34
Πεθαινω για γλυκοπατατα...θα μπορουσα να ζησω μονο με αυτη.

dorita
27-12-12, 16:45
Πεθαινω για γλυκοπατατα...θα μπορουσα να ζησω μονο με αυτη.

μπροστα στην τηγανξτη πατατα συνοδευομενη με τυροκαφτερη δεν συγκρινεται....:green::P

COBRA_STYLE
27-12-12, 16:50
θες μαθηματα γαστρονομιας που φαινεται μικρη κ αθωα ντοριτα:green::turtle:

dorita
27-12-12, 16:52
θες μαθηματα γαστρονομιας που φαινεται μικρη κ αθωα ντοριτα:green::turtle:

μαλιστα.....μεγαλε κ πονηρε κομπρα!!

που τα παραδιδεις τα μαθηματα....να ερθω να παρακολουθησω.....really!

COBRA_STYLE
27-12-12, 16:59
Στο επομενο Ατλας με το καλο θα σου φερω ψητη γλυκοπατατα στο φουρνο,με πορτοκαλι,μουσταρδα,γλυκια παπρικα και αλλα καλουδια να δεις για τι πραμα μιλαμε.Η μερα με τη νυχτα...τι τυροκαυτερη μου λες,δε θα στεκεται ιπταμενο σε ακτινα ενος τετραγωνικου χιλιομετρου.:green:

NASSER
28-12-12, 16:31
Προετοιμασία σχεδόν μια ώρα πριν. Γλυκιές κρέπες με σοκολάτα μπισκότο!!
Σπεσιαλιτέ μου, όπως την έτρωγα στη κρεπερί Valentino στη Πλατεία Ναυαρίου Θεσσαλονίκης:green:

59427

59428

59429

Η κρέπα που βλέπετε είναι μια από τις 5 που έφαγα :P

dorita
28-12-12, 16:33
Έχει χάρη που έβαλα φρένο σήμερα και γύρισα στη διατροφή μου. :)

μου αρεσει η διατροφη σου!!:green:^^^^

Giannistzn
28-12-12, 16:36
Προετοιμασία σχεδόν μια ώρα πριν. Γλυκιές κρέπες με σοκολάτα μπισκότο!!
Σπεσιαλιτέ μου, όπως την έτρωγα στη κρεπερί Valentino στη Πλατεία Ναυαρίου Θεσσαλονίκης:green:


Η κρέπα που βλέπετε είναι μια από τις 5 που έφαγα :P

Γεια σου Νασσερ! Τα σπασε η κρεπα!

Ομολογουμενως, απο τις μεγαλυτερες, καλυτερες και πιο χορταστικες κρεπες στο Valentino. Οποτε τυχαινει να παω θεσσαλονικη, το επισκεπτομαι σιγουρα!

Mikekan
28-12-12, 17:13
Προετοιμασία σχεδόν μια ώρα πριν. Γλυκιές κρέπες με σοκολάτα μπισκότο!!
Σπεσιαλιτέ μου, όπως την έτρωγα στη κρεπερί Valentino στη Πλατεία Ναυαρίου Θεσσαλονίκης:green:

59427

59428

59429

Η κρέπα που βλέπετε είναι μια από τις 5 που έφαγα :P

Ελα πες τη αλήθεια! Εφαγες 5; Ολες γλυκές? δώσε ρε παιδι μου λεπτομέρειες!

COBRA_STYLE
28-12-12, 17:16
Νασσερ για πες με τι υλικα εφτιαξες το ζυμαρι της κρεπας,γιατι φαινεται πολυ καλη οπτικα.

NASSER
28-12-12, 18:46
μου αρεσει η διατροφη σου!!:green:^^^^

Σου διαφεύγουν οι ημερομηνίες απο ότι καταλαβαίνω... Σήμερα έχουμε 28/12 και όχι 25/12... :green:

NASSER
28-12-12, 18:52
Νασσερ για πες με τι υλικα εφτιαξες το ζυμαρι της κρεπας,γιατι φαινεται πολυ καλη οπτικα.

Αυγά, αλεύρι, γάλα, λάδι. Οι αναλογίες είναι το μυστικό και κάτι ακόμα...:green:
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω χωρίς αυγά, γιατί κάτι μου λέει πως βοηθάει να βγει πιο τραγανή, κάτι που επίσης μου αρέσει πολύ.

goldenera
28-12-12, 18:55
Μυστικό? Νόμιζα ότι τα μοιραζόμαστε όλα σε αυτή την όμορφη ιστοσελίδα:green::turtle::rolf:

Οπότε πες μας τις αναλογίες σε παρακαλώ:green:

NASSER
28-12-12, 19:15
Μυστικό? Νόμιζα ότι τα μοιραζόμαστε όλα σε αυτή την όμορφη ιστοσελίδα:green::turtle::rolf:

Οπότε πες μας τις αναλογίες σε παρακαλώ:green:

Είσαι τόσο ευγενικός που δεν μπορώ να σου αρνηθώ. :green:
Η ελάχιστη αναλογία είναι 1 φλιτζάνι light γάλα (1,5%), 1 φλιτζάνι αλεύρι, 2 αυγά και μια κουταλιά της σούπας ηλιέλαιο, ελάχιστο αλάτι.
Χτυπάμε πρώτα καλά τα αυγά με το αλάτι, προσθέτουμε το γάλα σιγά σιγά και χτυπάμε και έπειτα και το λάδι να ανακατευτούν καλά. Στο τέλος αρχίζουμε και προσθέτουμε σιγά σιγά το αλεύρι και τα χτυπάμε καλά στο να δημιουργηθεί ο χυλός. Εφόσον θεωρούμε πως είναι οκ, τα αφήνουμε τουλάχιστον 30-45 λεπτά να κάτσει (Σκεπάζουμε την κούπα με μια πετσέτα).
Ζεσταίνουμε το τηγάνι πολύ καλά και επιλέγουμε να κατανέμεται καλά η θερμότητα σε όλη του την επιφάνεια και να είναι όσο το δυνατόν πιο μεγάλο. Το χυλό της ζύμης το ανακατεύουμε ελαφρά άλλη μια φορά και διαλέγουμε μια μεγάλη κουτάλα ή φλιτζάνι για να παίρνουμε το χυλό τον οποίο τον ρίχνουμε μονομιάς στο τηγάνι και φροντίζουμε πολύ γρήγορα να απλώσει ομοιόμορφα παντού. όποιος έχει Τ για κρέπες μπορεί να απλώσει πιο γρήγορα αν δεν το έχει να παίζει με τα σκεύη.. :P
Δεν θέλει περισσότερο από ένα λεπτό, να ξύσουμε (πλαστική ή ξύλινη κουτάλα) από κάτω την ζύμη, να ξεκολλήσει και να την αναποδογυρίσουμε. καλό είναι να έχει αρπάξει λίγο και να μην είναι τελείως άσπρο το χρώμα της.
Εφόσον την βγάλουμε από τη φωτιά, διπλώνουμε στα δύο και ανάλογα με τις επιλογές μας βάζουμε τα υλικά πάνω. Όσο είναι ζεστή η ζύμη, η σοκολάτα απλώνει και λιώνει ομοιόμορφα.
Καλή απόλαυση :)

Υ.Σ. 'Οπως είπα θα δοκιμάσω και μια συνταγή δίχως αυγά, που δεν είναι σίγουρη για το καλό αποτέλεσμα κι αν θα είναι νόστιμη. Εδώ προσθέτουμε σίγουρα και ζάχαρη! Το μυστικό πάντα είναι να κάτσει η ζύμη ότι και αν φτιάχνουμε, για να μπορεί να φουσκώσει λίγο και να είναι πιο αφράτη.
Σε περίπτωση που δεν είναι ικανοποιητική η ποσότητα ζύμης που βάλαμε και βάλουμε μετά επιπλέον ( και ας είναι σε ελάχιστο χρόνο) αυτό κάνει την ζύμη σαν αραβική πίτα. Εν μέρη μπορεί να μην είναι επιθυμητό και από την άλλη να δημιουργήσεις με αυτή.