PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυνάτισμα



M.Markou
23-01-11, 15:02
Καλημέρα σας! Λέγομαι Μιχάλης και είμαι νέο μέλος στο forum σας, ελπίζοντας να βρώ και εγω μια βοήθεια στο χάσιμο βάρους.Είμαι 23 χρονών και 130 κιλά.Έχω δοκιμάσει γυμναστήρια διατροφές και όλα τα σχετικά αλλα τίποτα δε με βοήθησε στο να χάσω κιλά!Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο λιποδιαλύτη ή κάτι παρόμοιο και αρχίζω να πιστεύω πως ήρθε η ώρα.Θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε αν θα με βοηθούσε ένα τέτοιο προϊόν σε συνδυασμό με γυμναστική;Αν ναι ποιό μου προτείνετε για όσο το δυνατόν πιο αποτελσματικο γίνεται;

Ευχαριστώ!

Titanium
23-01-11, 15:10
Καλος ηρθες στο φορουμ Μιχαλη....Ενας λιποδιαλυτης μονος του δεν θα σε βοηθισει και πολύ...Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να φτιαξεις μια καλη διατροφη και σε συνδιασμο με αεροβια γυμναστικη θα δεις μεγαλο αποτελεσμα...Απο εκει και περα αφου θα σηγουρευτης οτι τυρεις πιστα την διατροφη σου και το προγραμα γυμναστηκης μπορεις να παρεις και ενα λιποδιαλυτη για καλύτερά αποτελεσματα λεμε τωρα...:toast:
Ρίξε μια ματια εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

Andrikos
23-01-11, 15:23
.Είμαι 23 χρονών και 130 κιλά.Έχω δοκιμάσει γυμναστήρια διατροφές και όλα τα σχετικά αλλα τίποτα δε με βοήθησε στο να χάσω κιλά!
Ευχαριστώ!

Δεν έλαβες κατάλληλη καθοδήγηση. Επίσης η λέξη "λιποδιαλύτης" είναι 100% marketing.

Titanium
23-01-11, 15:25
Δεν έλαβες κατάλληλη καθοδήγηση. Επίσης η λέξη "λιποδιαλύτης" είναι 100% marketing.

+1:thumbup:

Manos1989
23-01-11, 15:53
Καλημέρα σας! Λέγομαι Μιχάλης και είμαι νέο μέλος στο forum σας, ελπίζοντας να βρώ και εγω μια βοήθεια στο χάσιμο βάρους.Είμαι 23 χρονών και 130 κιλά.Έχω δοκιμάσει γυμναστήρια διατροφές και όλα τα σχετικά αλλα τίποτα δε με βοήθησε στο να χάσω κιλά!Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο λιποδιαλύτη ή κάτι παρόμοιο και αρχίζω να πιστεύω πως ήρθε η ώρα.Θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε αν θα με βοηθούσε ένα τέτοιο προϊόν σε συνδυασμό με γυμναστική;Αν ναι ποιό μου προτείνετε για όσο το δυνατόν πιο αποτελσματικο γίνεται;

Ευχαριστώ!

κανένα λιποδιαλυτικό δεν θα σε βοηθήσει να χάσεις λίπος αν δεν έχεις σωστή διατροφή σε συνδυασμό με γυμνστική.Εχει καταντήσει κλισέ αλλά έτσι είναι ....
Ρίξε μια ματιά στην ενότητα της διατροφής και βγάλε μια δική σου,κάνε βάρη+αερόβια και τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να έρχονται....
Λιποδιαλύτη μπορείς να βάλεις αργότερα όταν κολλήσεις που και πάλι θα βοηθήσει ένα 5% στην συνολική προσπάθεια.
Αν θες να πάρεις κάτι παρόλα αυτά,πάρε πράσινο τσάι-rusberry ketones-καφείνη.
Καλώς ήρθες :turtle:

Wolve
23-01-11, 15:56
Καλος ηρθες στο φορουμ Μιχαλη....Ενας λιποδιαλυτης μονος του δεν θα σε βοηθισει και πολύ...Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να φτιαξεις μια καλη διατροφη και σε συνδιασμο με αεροβια γυμναστικη θα δεις μεγαλο αποτελεσμα...Απο εκει και περα αφου θα σηγουρευτης οτι τυρεις πιστα την διατροφη σου και το προγραμα γυμναστηκης μπορεις να παρεις και ενα λιποδιαλυτη για καλύτερά αποτελεσματα λεμε τωρα...:toast:
Ρίξε μια ματια εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4

:thumbup:

M.Markou
23-01-11, 22:46
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, όμως στο φαγητό είμαι και αρκετά ιδιότροπος, δηλαδή φανταστείτε ότι δεν τρώω ψάρια, λαχανικά, χόρτα και επίσης δεν έχω χρήματα για να πηγαίνω σε διαιτολόγους-διατροφολόγους.Γίνεται να φτιάξω μια διατροφή αποτελσματική χωρίς να τρώω τα πιο πάνω;
Ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτετε για να μου απαντήσετε και το εκτιμώ πολυ!

GyM=life
23-01-11, 23:00
welcome!

stelios17
24-01-11, 13:55
Καταρχην , μπραβο φιλε για την αποφαση που εχεις παρει να χασεις τα κιλα...
Στο θεμα μας τωρα...

Α) Πανε και γραψου σε ενα γυμναστηριο .... Στο προγραμμα σου , θα πρεπει να ενσωματωσεις πααααρα πολυ αεροβικη , μιας και αυτη ειναι το κλειδι για τη λιποδιαλυση....

Β)Μελετησε καλα τα αρθρα που υπαρχουν για τη διατροφη , και ποσταρε τη διατροφη σου ετσι ωστε να διορθωθει εαν πρεπει απο τους εμπειρους του φορουμ...

Οσο για αυτο που λες οτι δεν μπορεις να φας χορτα κλπ , (εαν δεν εχεις καποιο προβλημα και ειναι απλα θεμα "γουστου") , τοτε πρεπει να κανεις καποιες θυσιες και να τα φας....
Δεν νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας που ειμαστε στο φορουμ , εχουμε ορεξη να τρωμε καθε μερα ρυζι , ασπραδια ,κοτοπουλα,τονους κλπ κλπ αλλα πρεπει.!!!...


Γ) Πειθαρχεια , Υπομονη , Επιμονη

Δ)Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα υγειας που προκαλει τη παχυσαρκια ?
Ισως να πρεπει να συμβουλευτεις ενα γιατρο...


Καλη αρχη...

M.Markou
24-01-11, 14:33
Σε ευχαριστώ φίλε stelios17 για τη στήριξή σου!Αυτό θα κάνω, θα πάω σήμερα κιόλας να γραφτώ σε γυμναστήριο.Τώρα όσο αφορά τη διατροφή θα προσπαθήσω να βρώ κάτι που να μου ταιριάζει και θα το μοιραστώ μαζί σας για να μου δείξετε το σωστό δρόμο!

Manos1989
24-01-11, 16:40
Σε ευχαριστώ φίλε stelios17 για τη στήριξή σου!Αυτό θα κάνω, θα πάω σήμερα κιόλας να γραφτώ σε γυμναστήριο.Τώρα όσο αφορά τη διατροφή θα προσπαθήσω να βρώ κάτι που να μου ταιριάζει και θα το μοιραστώ μαζί σας για να μου δείξετε το σωστό δρόμο!

Να βρεις κάτι να σου ταιριάζει από εδώ μέσα,μην αρχίσεις να ψάχνεις περιοδικά κι εφημερίδες με μαγικές δίαιτες που σε κάνουν brad pitt σε 4 εβδομάδες :turtle:

M.Markou
27-01-11, 12:44
Καλημέρα σας παιδειά Έφτιαξα τη διατροφή μου και θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ πολυ!

ΠΡΩΙΝΙΟ - 09:00

1 κούπα ελληνικό καφέ & 2 φέτες ψωμι του τοστ ολικής αλέσεως με μέλι & 1 φυσικό χυμό πορτοκάλι

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ - 10:30 ή 11:00

1 Τόστ με 2 φέτες γαλοπούλα και τυρί Μίλνερ και ψωμί ολικής αλέσεως

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ - 13:30 ή 14:00

Καθημερινά σαλάτα με 1 κουταλιά ελαιόλαδο,ντομάτα και κρεμμύδι

1 Μέρα: Κοτόπουλο φιλέτο βραστό ή ψητό με μία βραστή πατάτα
2 Μέρα: Τόνος με νερό
3 Μέρα: 2 Μπιφτέκια σκέτα ψητά με πατάτα βραστή
4 Μέρα: 1 Ψητή Πατάτα με γέμιση Cottage cheese
5 Μέρα: Φακές ή αλλα όσπρια μαγειρεμένα με λίγο λάδι
6 Μέρα: 1 Σαλάτα με ντομάτα,αυγό κρεμμύδι και λίγο λάδι
7 Μέρα: Ελεύθερη μέρα

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ - 17:30 ή 18:00

1-2 φρυγανιές ολικής αλέσεως με 1 φέτα τυρί Μίλνερ

ΒΡΑΔΥΝΟ 21:30

1 γιαούρτι 0% και Φρούτο


Ωρες Γυμναστηρίου: 20:00 με 21:00

lila_1
27-01-11, 17:48
Δεν νομίζω να πάρεις θετικές απαντήσεις γι αυτή τη διατροφή.
Θέλει πολύ φτιάξιμο αν θες να χάσεις σωστά βάρος-κιλά.
Καταρχήν εκτός απο λίγες (νομίζω) ,οι θερμίδες προέρχονται και (ως επι το πλειστον) από λάθος πηγές.
Με αυτή τη διατροφή έχεις ξαναπροσπαθήσει?
Και αν ναι τι αποτέλεσμα είχες?

Τί προπόνηση κάνεις?

NikosL
03-02-11, 13:41
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Σαν πρώτο ποστ θα ήθελα να απαντήσω στον M.Markou, λόγω το οτι κάποτε βρισκόμουν στη θέση του.

Καταρχήν, όπως είπαν και άλλοι πιο πριν, βρές το δικό σου πρόγραμμα.
Παλαιότερα καμία απο όλες τις φορές που πήγα σε διαιτολόγο, δε με βοήθησε στο να χάσω κιλά. Βρήκα το δικό μου πρόγραμμα που ομολογουμένως δεν είναι και το πιο σωστό γιατί τρώω δύο με τρία γεύματα τη μέρα αντι για πέντε αλλά το 2008 ήμουν 125 κιλά και αυτή τη στιγμή 89,5.

Εγω θα συνιστούσα μια διατροφή φτιαγμένη απο εσένα τον ίδιο, όπου η πλειοψηφία των θερμιδών που λαμβάνεις κάθε μέρα να προέρχεται απο πρωτεϊνη. Έτσι θα χάσεις λίγο πιο αργά κιλά αλλα θα μετριάσεις και την απώλεια μυικού ιστού.

Και κάτι ακόμα σχετικά με την γυμναστική σου.
Με μια ώρα τη μέρα δεν θα καταφέρεις πολλά πράγματα γιατί πάνω που έχει "πάρει μπρος" ο οργανισμός σου, τελειώνει και η προπόνηση σου. Το ιδανικό είναι δύο ώρες μεσαίας έντασης αερόβιας άσκησης, αν και προσωπικά θεωρώ τα γυμναστήρια πιο πολύ ως ένα μέρος για socializing για όσους δεν ασχολούνται σοβαρά με body building, γι'αυτό και εγω επέλεξα να ασχοληθώ με κάποια πολεμική τέχνη όταν ξεκίνησα. Βέβαια αυτό εξαρτάται απο το πως το βλέπει ο καθένας.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

PS1: Λόγω οτι είχα δικό μου πρόγραμμα και έκανα γύρω στις τέσσερις ώρες άσκησης καθημερινά, ποτέ ουσιαστικά δεν στερήθηκα τίποτα. Υπήρξαν και οι μέρες που ακολουθούσα το πρόγραμμά μου, υπήρξαν και μέρες που γυρνούσα σπίτι σκνίπα απ'τα ποτά και υπήρξαν και μέρες που μαζευτήκαμε παρέα σπίτι μου και είτε παραγγείλαμε πίτσες ή τους μαγείρεψα εγω κανένα παστίτσιο η μακαρονάδες με σάλτσες και λοιπά. ΔΕΝ υπήρξανε όμως μέρες που να είπα "Βαριέμαι σήμερα να παω στην προπόνηση! ;)
Ούτως η άλλως, η λιποποίηση των έξτρα θερμιδών πέρνει αρκετές μέρες οπότε και μια μεγάλη πίτσα να φας μια στο τόσο, στην επόμενη προπόνηση θα την έχεις "κάψει"! Αρκεί να μην το κάνεις συχνά αυτό και συνιθήζει το στομάχι σε μεγάλες ποσότητες. Παν μέτρον άριστον!