PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπύρος Μπουρνάζος



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

NASSER
18-07-11, 09:37
Μάνο ευχαριστούμε για τα βιντεάκια!!! :clap::clap::clap:
Τα λόγια είναι περιττά εκ μέρους μου :bowdown::bowdown::bowdown:

Polyneikos
18-07-11, 22:55
Το 1979 τα αδερφια Μπουρναζοι σαρωσαν τα παντα στο Πανελληνιο Πρωταθλημα της IFBB,o μεν Κωστας την κατηγορία εφηβων και το Γενικο Εφηβων,ο δε Σπύρος την βαρια κατηγορία ,τον Γενικο Τίτλο και την κατηγορία παλαιων πρωταθλητων με αθλητες όπως ο Κουκος,Μπουζιανας,Χατζηγεωργίου,Γιαννακόπουλος,Ζαφειρόπουλος...

Ο Σπύρος εκεινη την χρονία ήταν 22 χρονων!

28653

28654


Σε αυτη την φωτογραφία ο πατερας Μπουρναζος στεκεται περηφανος αναμεσα στους δύο γιους του.


28655

TRIANTAFYLLOU
18-07-11, 23:03
μπράβο ρε κώστα για το σπάνιο υλικό .
πραγματικα σπάνιες φωτο , μιάς και τότε δεν υπήρχαν ψηφιακές και κινητα με κάμερες , ούτε και το νετ για να βρίσκεις εύκολα φωτο υλικό :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
18-07-11, 23:26
Πόσες ακόμη φωτογραφίες κρύβει αυτό το σεντούκι σου Κώστα!!

Ευχαριστώ από μέρους μου για το σπάνιο υλικό :bowdown::bowdown::bowdown:

Muscleboss
26-07-11, 13:49
Για τους φίλους του Σπύρου, να αναφέρουμε και σε αυτό το θέμα τα wallpapers που έγιναν από το μέλος μας Tasos Green με θέμα τον Μπουρνάζο.

Παρεπιπτόντως αυτές τις ημέρες ο Σπύρος βρίσκεται σε νησί του Αιγαίου πραγματοποιώντας εικαστική φωτογράφιση για ξένη εκδοτική εταιρία. Ελπίζω να δούμε κάποιο υλικό σύντομα. :thumbup:


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=28912&d=1311632085

Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε την ανάλυση 1680Χ1050

(http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Wallpapers/mpournazos1680X1050.jpg)Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε την ανάλυση 1440Χ900 (http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Wallpapers/mpournazos1440X900.jpg)

Stathgel
26-07-11, 13:56
φοβερες οι φωτογραφιες!!! :bowdown:

Universal
17-08-11, 19:30
Ο Μπουρναζος ειχε ενα συνολο σωματικων πλεονεκτηματων όπου ακομα και οι πολλες μαζες επανω του ειχαν μια καλαισθησια και εντυπωσιαζε τον κοσμο του bodybuilding και μη.
Σιγουρα το ελληνικο bbing του ωφείλει πολλα και χαιρομαι που από τις φωτογραφίες τον βλεπω ακμαιο.

Muscleboss
24-08-11, 13:59
Ο Σπύρος φέτος το καλοκαίρι έπιασε την καλύτερη φόρμα των τελευταίων ετών, με το σώμα του να θυμίζει την τελευταία του συμμετοχή στους αγώνες του 1989, αποδεικνύοντας οτι ο χρόνος δεν τον έχει επηρεάσει.

Κίνητρο αποτέλεσε μια εικαστική φωτογράφιση που πραγματοποιήθηκε στο νησί της Πάρου από Ελληνοαμερικανίδα φωτογράφο. Η φωτογράφιση έλαβε χώρα κάτω απο το νερό σε ειδικά διαμορφωμένη πισίνα και κάποιες φωτογραφίες που είδα ήταν άκρως εντυπωσιακές! Στη φωτογράφιση ο Σπύρος Μπουρνάζος είχε το ρόλο του Άτλαντα, ενώ συμμετείχαν και άλλοι επώνυμοι όπως οι ηθοποιοί Στράτος Τζώρτζογλου (στο ρόλο του Ηρακλή) και Γιώργος Βασιλόπουλος.

Ο Στράτος Τζώρτζογλου, κάτω απο την καθοδήγηση του Σπύρου κατάφερε μέσα σε λιγότερο απο 10 εβδομάδες να μεταμορφώσει το σώμα του! Ελπίζω να έχουμε σύντομα φωτογραφικό υλικό που αποδεικνύει τα γραφόμενά μου.

Καθότι φιλοξενήθηκα (για άλλη μια φορά) από τον Σπύρο Μπουρνάζο στο σπίτι του στην Αμφιλοχία, μου μετέφερε οτι έμεινε πολύ ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα της φωτογράφισης και το κλίμα που επικράτησε στην ομάδα. Λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν μπορούμε να παρουσιάσουμε αυτη τη στιγμή υλικό, αλλά νομίζω οτι θα μπορέσουμε να παρουσιάσουμε κάποια δείγματα σύντομα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μου στο σπίτι του Σπύρου προπονηθήκαμε στο γυμναστήριο που έχει εκεί και το οποίο αποτελείται σε μεγάλο μέρος από τα πρώτα όργανα του Σπύρου στο Γυμναστήριό του στην Κυψέλη. Παρακάτω κάποιο φωτογραφικό υλικό απο προπόνηση που κάναμε, όπου διακρίνεται και η γυμνάστρια Βάσω Γιαννιώτη.

30375

30373

30376

30379

30377

Στην παραπάνω φωτογραφία ο Σπύρος με ένα γείτονα και θαυμαστή του από την Αμφιλοχία.
Ενώ στην παρακάτω φώτο, στο ταψί που κρατάει ο Σπύρος είναι μια ομελέτα από ασπράδια, ανθότυρο, και πατάτες που αποτέλεσε ένα μόνο μέρος του μεσημεριανού μας γεύματος :food:

30378

GREEK POWER
24-08-11, 14:08
Τι λες τωρα !!!:shock: Τι φορμα ειναι αυτη:shock: :bowdown::bowdown::bowdown: Αυτα βλεπουμε εμεις των δευτερον αντα και λειωνουμε στη προπο.

Eddie
24-08-11, 14:11
Πωωωωωω καταπληκτικος!!!!!!!!!Πολυ καλη φορμα,μπραβο του.Μηπως ετοιμαζει κανενα comeback και μας το φυλαει για εκπληξη?? :bowdown:

Γι αυτο στον αγωνα ηταν μαζι με τον τζωρτζογλου ε?Μαλιστα..

Πανο κι εσυ μπομπα εισαι,μπραβο φιλε :clap:

Διακογιαννης Γιαννης
24-08-11, 14:28
Ο Σπύρος φέτος το καλοκαίρι έπιασε την καλύτερη φόρμα των τελευταίων ετών, με το σώμα του να θυμίζει την τελευταία του συμμετοχή στους αγώνες του 1989, αποδεικνύοντας οτι ο χρόνος δεν τον έχει επηρεάσει.

Κίνητρο αποτέλεσε μια εικαστική φωτογράφιση που πραγματοποιήθηκε στο νησί της Πάρου από Ελληνοαμερικανίδα φωτογράφο. Η φωτογράφιση έλαβε χώρα κάτω απο το νερό σε ειδικά διαμορφωμένη πισίνα και κάποιες φωτογραφίες που είδα ήταν άκρως εντυπωσιακές! Στη φωτογράφιση ο Σπύρος Μπουρνάζος είχε το ρόλο του Άτλαντα, ενώ συμμετείχαν και άλλοι επώνυμοι όπως οι ηθοποιοί Στράτος Τζώρτζογλου (στο ρόλο του Ηρακλή) και Γιώργος Βασιλόπουλος.

Ο Στράτος Τζώρτζογλου, κάτω απο την καθοδήγηση του Σπύρου κατάφερε μέσα σε λιγότερο απο 10 εβδομάδες να μεταμορφώσει το σώμα του! Ελπίζω να έχουμε σύντομα φωτογραφικό υλικό που αποδεικνύει τα γραφόμενά μου.

Καθότι φιλοξενήθηκα (για άλλη μια φορά) από τον Σπύρο Μπουρνάζο στο σπίτι του στην Αμφιλοχία, μου μετέφερε οτι έμεινε πολύ ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα της φωτογράφισης και το κλίμα που επικράτησε στην ομάδα. Λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν μπορούμε να παρουσιάσουμε αυτη τη στιγμή υλικό, αλλά νομίζω οτι θα μπορέσουμε να παρουσιάσουμε κάποια δείγματα σύντομα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μου στο σπίτι του Σπύρου προπονηθήκαμε στο γυμναστήριο που έχει εκεί και το οποίο αποτελείται σε μεγάλο μέρος από τα πρώτα όργανα του Σπύρου στο Γυμναστήριό του στην Κυψέλη. Παρακάτω κάποιο φωτογραφικό υλικό απο προπόνηση που κάναμε, όπου διακρίνεται και η γυμνάστρια Βάσω Γιαννιώτη.

30375

30373

30376

30379

30377

Στην παραπάνω φωτογραφία ο Σπύρος με ένα γείτονα και θαυμαστή του από την Αμφιλοχία.
Ενώ στην παρακάτω φώτο, στο ταψί που κρατάει ο Σπύρος είναι μια ομελέτα από ασπράδια, ανθότυρο, και πατάτες που αποτέλεσε ένα μόνο μέρος του μεσημεριανού μας γεύματος :food:

30378

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΝΕΑ. Περιμενω (και εγω αλλα σιγουρα και οι παμπολλοι φιλοι μας) με ανυπομονησια τις φωτογραφιες στις οποιες αναφερεσαι.Νομιζω οτι θα ηταν για ολους, πολυ ενδιαφερον θεμα να μαθαιναμε τι διατροφη εκανε ο Σπυρος για αυτη τη νεα του επιτυχια.Πιθανον να μη το ξερει πολυς κοσμος αλλα ο Σπυρος τα τελευταια χρονια κανει φυτικη διατροφη ,με πολυ προσεκτικο και οργανωμενο τροπο, και θα ηταν ,νομιζω, πολυ χρησιμο να βλεπαμε αν μια τοσο καλη φορμα επετευχθη με καθαρα φυτικη διατροφη η αν για σιγουρια προσθεσε και αλλες κατηγοριες τροφιμων.Φυσικα και οτι αλλα νεα μας παρουσιασεις θα ειναι σιγουρα πολυ ενδιαφεροντα.

TRIANTAFYLLOU
24-08-11, 15:10
καταπληκτικες φωτο, το είπε και το έκανε ο σπύρος τελικα η μνήμη του σώματος δεν ξεχνάει και γι αυτο ανταποκρίθηκε τόσο γρήγορα και πέτυχε αυτη την καταπληκτική φόρμα .
αλλα και σύ πάνο βλέπω στα πάνω σου είσαι μάχημος ενόψη και καλοκαιριού:P:P

περιμένουμε με ανυπομονησία και το αποτέλεσμα της δουλειας που έκαναν απο την εικαστική φωτογράφηση στην πάρο:clap::clap::clap:

ΧΡΗΣΤΟΣ Π.
24-08-11, 16:38
Καταπληκτικές φωτό....
Παναγιώτη εισαι σε καλη φόρμα....πολύ καλοί πήχεις...
μήπως ξέρουμε διαστάσεις του ΣΠΥΡΟΥ στην καλύτερη του κατάσταση?
σε μια φωτό με τον ΑΡΝΟΛΝΤ...τέλη '80,αρχές '90 νομίζω φαίνεται αρκετά ψηλότερος και ογκωδέστερος...
επειδή κάποιοι ιστότοποι κατά καιρούς εχουν αναφερθεί σε υπερβολές οσον αφορά ύψος και διαστάσεις δικεφάλων και στήθους του ΣΒΑΡΤΣΕΝΕΓΚΕΡ,κάτι που ειναι και εν μέρει αλήθεια για εκείνες τις δεκαετίες και την προώθηση των αθλητών και προιοντων τους απο κάποιους εκδοτικούς οίκους και ομοσπονδίες,απλά να επιβεβαιωσω τις απορίες μου οτι δεν μπορεί να εισαι 1,86 με βάρος 105 κιλά και δικεφάλους 56-57 εκατοστών και στηθους 148-150 εκατοστων....τετοιες διαστάσεις εχουν αθλητες δυναμης με δικέφαλα μεχρι και 63 εκατοστα και στηθος 160 εκατοστα και υψος 1,90-2,00μέτρα και βάρος 120-160 κιλά....!!!!
σαν παράδειγμα παίρνω κι εμενα προσωπικα που ασχολουμαι 25 χρονια και χωρις "χημικες βοηθειες" αν και εκτος φόρμας την τελευταια τριετια,δικεφαλους ειχα φθασει ζεστους 50 εκατοστα,στηθος 140,γαμπες 53-54 και ποδια 80-82 με υψος 1,86 και βαρος 125-130 κιλα.....
Γιατι είμαι σίγουρος οτι εκεί έξω υπάρχουν αθλητές με γενετικές και ψυχικές δυνάμεις(οπως κι ο ΣΠΥΡΟΣ) που αν τους δοθουν οι καταλληλες προυποθεσεις μπορουν να φθασουν πολυ ψηλα.....

RAMBO
24-08-11, 16:39
τρομερη φορμα,πραγματικος αθλητης:clap::bowdown:

Hercules
24-08-11, 16:53
σε τρομαχτικη κατασταση ο κυριος μπουρναζος...!!υπαρχουν φωτογραφιες του τζωρτζογλου καπου?

Polyneikos
24-08-11, 16:57
Ο Σπύρος εχει σπασει όλες τις δεισιδαιμονίες και τις προλήψεις που ακολουθουν το αγαπημενο μας σιδερενιο αθλημα,παντα σε φόρμα και ακμαιοτατος,με ψυχικη διαυγεια και σωματικη ρωμη μας δείχνει τον δρόμο που πρεπει να ακολουθησουμε όλοι.
Νους υγιείς,εν σωματι υγιεί.:clap::clap:

GREEK POWER
24-08-11, 17:08
Ο Σπύρος εχει σπασει όλες τις δεισιδαιμονίες και τις προλήψεις που ακολουθουν το αγαπημενο μας σιδερενιο αθλημα,παντα σε φόρμα και ακμαιοτατος,με ψυχικη διαυγεια και σωματικη ρωμη μας δείχνει τον δρόμο που πρεπει να ακολουθησουμε όλοι.
Νους υγιείς,εν σωματι υγιεί.:clap::clap:

:bowdown::bowdown::bowdown: Υπαρχη ενα ρητο που λεει οτι ενα καλο φαι χωρις κρασι χανει ποντους. Τι θελω να πω ,δεν περιμενα κανοντας login στο φορουμ να βοηθηθω τοσο σωματικα οσο κυριοτερα ψυχολογικα και η αιτια ειναι πορεια ολων αυτων των ΓΙΓΑΝΤΩΝ του αθληματος αλλα και οι γνωσεις των μοντερειτορ . ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μπουστ για μενα οι φωτο του ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΥ . Το κρασι στη περιπτωση μας ειναι το φορουμ που δινει ποντους στη προσπαθια μας. ΜΠΡΑΒΟ !!!

ελμερ
24-08-11, 17:41
καλησπερα.....Muscleboss, θα μπορουσες να μας μιλησεις λιγο για την διατροφη του οπως την ειδες?να παιρνουμε και μεις ιδεες απ τα ειδωλα μας? ο Σπυρος ειναι προτυπο ....:bowdown::bowdown:

Muscleboss
26-08-11, 02:06
Ο Σπύρος προερχόταν από άδειασμα λόγω φωτογράφισης (δηλαδή είχε μειώσει πολύ τους υδατάντρακες τις προηγούμενες ημέρες) και τις μέρες που ήμουν εγώ εκεί συνέχιζε την υδατανθράκωση (αυξημένους υδατάνθρακες). Για αυτό τρώγαμε (μαζί με αυτόν κ εγώ και ας μήν είχα κάνει κανένα άδειασμα) πολλούς υδατάνθρακες, σχεδόν κάθε 2-2.5 ώρες.

Εκείνο που μπορώ να πώ περιληπτικά είναι οτι καταναλώναμε πραγματικά πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού, αλλά χωρίς λίπη και ζάχαρα. Ασπράδια, ανθότυρο, μαρακόνια, δημητριακά, ζυμωτό ψωμί, μέλι, παγωτό πρωτείνης, μπιφτέκια σόγιας, λαχανικά, ενώ το cheat meal του Σπύρου ήταν σε βραδυνή έξοδο, πίτσα χωρίς κρεάς. Από συμπληρώματα χρησιμοποιούσε πρωτείνη, υγρά αμινοξέα, γλουταμίνη, πολυβιταμίνη και διάφορες μεμονωμένες βιταμίνες, καθώς και ένα intra-workout ροφημα κρεατίνης.

ΜΒ

Διακογιαννης Γιαννης
26-08-11, 09:28
Ο Σπύρος προερχόταν από άδειασμα λόγω φωτογράφισης (δηλαδή είχε μειώσει πολύ τους υδατάντρακες τις προηγούμενες ημέρες) και τις μέρες που ήμουν εγώ εκεί συνέχιζε την υδατανθράκωση (αυξημένους υδατάνθρακες). Για αυτό τρώγαμε (μαζί με αυτόν κ εγώ και ας μήν είχα κάνει κανένα άδειασμα) πολλούς υδατάνθρακες, σχεδόν κάθε 2-2.5 ώρες.

Εκείνο που μπορώ να πώ περιληπτικά είναι οτι καταναλώναμε πραγματικά πολύ μεγάλες ποσότητες φαγητού, αλλά χωρίς λίπη και ζάχαρα. Ασπράδια, ανθότυρο, μαρακόνια, δημητριακά, ζυμωτό ψωμί, μέλι, παγωτό πρωτείνης, μπιφτέκια σόγιας, λαχανικά, ενώ το cheat meal του Σπύρου ήταν σε βραδυνή έξοδο, πίτσα χωρίς κρεάς. Από συμπληρώματα χρησιμοποιούσε πρωτείνη, υγρά αμινοξέα, γλουταμίνη, πολυβιταμίνη και διάφορες μεμονωμένες βιταμίνες, καθώς και ένα intra-workout ροφημα κρεατίνης.

ΜΒ

Οα ελεγα σαν πρωτη εκτιμηση οτι θυμιζει Λακτοοβοβεντζιτεριαν.

spartankid
26-08-11, 15:36
Μήπως μπορείτε να ξαναβάλετε το τρίτο μέρος της συνέντευξης του κυρίου Μπουρνάζου στο youtube ;
Είναι μπλοκαρισμένο στην χώρα μας εδώ και αρκετό καιρό.

giannis64
26-08-11, 15:39
παντου το ιδιο σημβενει. θα προσπαθησουμε να το διορθωσουμε. υπομονη..

Qlim4X
26-08-11, 16:41
Οα ελεγα σαν πρωτη εκτιμηση οτι θυμιζει Λακτοοβοβεντζιτεριαν.


ναι ο σπυρος εδω και αρκετα χρονια ειναι χορτοφαγος.

GREEK POWER
26-08-11, 17:43
Aπορεια ! Και τις βασικες πρωτεινες απο που της περνει ?:unsure: η δεν ασχολειται πια με αυτα .

Hercules
26-08-11, 17:50
περιμενω με ανυπομονησια να δω τον τζωρτζογλου που εχει γινει κομματια...:green:

pan0z
26-08-11, 18:00
Μηπως υπαρχει καμια φωτογραφια απο τον κ.Μπουρναζο απο τον πρωτο του αγωνα στον οποιο απο οτι θυμαμαι κατεβηκε χωρις προετοιμασια χωρις τιποτα καθαρα με το σωμα που ειχε αποκτησει απο τον στηβο.Υπαρχει πουθενα καμια τετοια φωτο του?:bowdown:

spartankid
26-08-11, 21:29
Όντως θα ήταν πολύ ωραίο να βλέπαμε πως ήταν ο κύριος Μπουρνάζος στον πρώτο του αγώνα :thumbup:
Στο youtube βρήκα μια πρόσφατη συνέντευξη που έδωσε πριν μερικές μέρες σε κάποιο site μιλώντας για το bodybuilding.
Στο τέλος γίνεται και μια μικρή αναφορά στο bodybuilding.gr :P

NBcsa4eFHXI

Muscleboss
29-08-11, 20:59
Όπως είχαμε υποσχεθεί, ο Σπύρος, η Βάσω και ο Στράτος ενώ προετοιμάζονται για την εικαστική φρωτογράφιση που έγινε κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας με θέμα "Ο Πόλεμος των αμαζόνων με τους Ημίθεους". Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από το γυμναστήριο Πάρος Gym του καλού τους φίλου Μηνά Καλακώνα. :thumbup:

Ο Στράτος Τζώρτηογλου, που όσοι τον θυμούνται στον πρόσφατο αγώνα της θεσσαλονίκης είχε κοιλίτσα, ακολουθόντας πιστά πρόγραμμα προπόνησης 10 εβδομάδων υπό την καθοδήγηση του Σπύρου Μπουρνάζου, μεταμορφώθηκε. Μάλιστα άκουσα οτι πορώθηκε με το bodybuilding τόσο πολύ που συζητούσε ακόμη και τη συμμετοχή του σε αγώνες fitness!

30602

30603

30604

30605

30606

30607

Dreiko
29-08-11, 21:03
οντως boss σε σχεση με τον Ιουνιο στη Θεσσ/νικη ειναι αλλος ανθρωπος......:clap::clap::clap:

Hercules
29-08-11, 21:50
ευχαριστουμε για το φωτογραφικο υλικο..περιμενουμε κι αλλες..ο τζωρτζογλου κομματια,εχει φτιαξει το ιδιο σωμα με τον τομ κρουζ στην νεα του ταινια mi4:ghost protocol

TRIANTAFYLLOU
29-08-11, 22:57
απίθανοι όλοι τους , πραγματικα και ο στράτος πολύ καλή φόρμα σε πολυ σύντομο διάστημα και η βάσω καταπληκτική άψογη , μπράβο τους και πιστεύω για όλα αυτα παίζει ρόλο και η έμπνευση που τούς δίνει ο σπύρος .

φανταζόμουν ότι και η βάσω με τον στράτο θα είναι πολύ καλοί αλλα τωρα που το βλέπω δεν υπάρχει αμφιβολία :clap::clap::clap::clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
29-08-11, 23:31
Μηπως υπαρχει καμια φωτογραφια απο τον κ.Μπουρναζο απο τον πρωτο του αγωνα στον οποιο απο οτι θυμαμαι κατεβηκε χωρις προετοιμασια χωρις τιποτα καθαρα με το σωμα που ειχε αποκτησει απο τον στηβο.Υπαρχει πουθενα καμια τετοια φωτο του?:bowdown:

Μιστερ Ελλας 1978 HILTON ,ηταν ο πρωτος αγωνας που εβλεπα.
Πιτσιρικας τοτε κ γνωριζοντας ελαχιστα πραγματα για το ΒΒ ,βλεποντας μερικους αθλητες με τα ρουχα πριν τον αγωνα ,ενας μου εκανε εντυπωση.
Ηταν ενας εντυπωσιακος ψηλος νεαρος,με φαρδυ πουκαμισο ,νομιζω κοκκινο μεταξωτο (τι θυμαμαι τωρα ε;) ,κ τα χερια στην μεση παρεπεμπε σε σταρ του χολλιγουντ.
Ναι ηταν ο Σπυρος Μπουρναζος κ φαινοταν απο τοτε το κατι διαφορετικο που ειχε αν κ ηταν στην αρχη του.
Βαζω μερικες φωτο του απο εκεινον τον αγωνα που πιθανον να ηταν κ ο πρωτος του. (Σορρυ για την ποιοτητα τους).

30619

30620

30621

30622

30624

30623

30618

TRIANTAFYLLOU
30-08-11, 00:07
πραγματικα συλλεκτικές φωτο αυτες, τις είχα δεί το 80 απο ενα περιοδικό που το είχε φέρει ενας φίλος απο θεσσαλονίκη γιατι σε μας δεν ερχόταν τετοια περιοδικα εκείνη την εποχή παρα αργότερα ενα πρακτορείο τύπου στην καβάλα και θυμάμε που μου έλεγε είναι παλιό το περιοδικό και μετα όταν την δεκαετία του 80 ακουγόταν το όνομα του μπουρνάζου θυμάμε έλεγα, ε καλα φαινόταν ότι αυτός ο αθλητής έχει μέλον , απο τις πρώτες εμφανήσεις φαινόταν οι δυνατότητές του , είχε το υπόβαθρο ώστε να εξελιχθεί σε μεγάλο πρωταθλητή :clap::clap::clap:

Polyneikos
05-09-11, 20:33
Μιστερ Ελλας 1978 HILTON ,ηταν ο πρωτος αγωνας που εβλεπα.
Πιτσιρικας τοτε κ γνωριζοντας ελαχιστα πραγματα για το ΒΒ ,βλεποντας μερικους αθλητες με τα ρουχα πριν τον αγωνα ,ενας μου εκανε εντυπωση.
Ηταν ενας εντυπωσιακος ψηλος νεαρος,με φαρδυ πουκαμισο ,νομιζω κοκκινο μεταξωτο (τι θυμαμαι τωρα ε;) ,κ τα χερια στην μεση παρεπεμπε σε σταρ του χολλιγουντ.
Ναι ηταν ο Σπυρος Μπουρναζος κ φαινοταν απο τοτε το κατι διαφορετικο που ειχε αν κ ηταν στην αρχη του.
Βαζω μερικες φωτο του απο εκεινον τον αγωνα που πιθανον να ηταν κ ο πρωτος του. (Σορρυ για την ποιοτητα τους).

Χρηστο σε ευχαριστουμε για τις φωτογραφίες,ειναι από τον 2ο αγωνα του Σπύρου,όντως το 1978 το Mr Ελλλας της WABBA.Ο πρωτος του αγωνας ήταν το 1976.
Θα επανελθω συντομα με φωτογρταφίες από όλη την πορεία του Μπουρναζου,αγωνα-αγωνα.
υ.γ. Θα σου πρότεινα να τις σκαναρεις τις φωτογραφίες απο τα περιοδικα γιατι απ΄οτι καταλαβαινω τις τραβας με φωτογραφικη και χανουν σε αναλυση.:thumbup:

pan0z
05-09-11, 22:11
ακομα και με καταρρακτη ο μπουρναζος φαινεται εντυπωσιακος στις φωτο :bowdown:

Muscleboss
06-09-11, 01:18
Ακόμη μια οόσωμη φωτο, ενώ περιμένουμε δείγματα από την εικαστική φωτογράφιση του Σπύρου. :thumbup:

Αν μη τι άλλο να βλέπουν και να εμπνέονται κάποιοι πως μπορεί να είναι ένα σώμα στα 54 του χρόνια.... :bowdown:

30839

RAMBO
06-09-11, 01:43
καταπληκτικος για ακομα μια φορα μακαρι και μεις να φτασουμε και να ειμαστε ετσι.....:clap::clap::clap:

GREEK POWER
06-09-11, 12:06
Ετσι θελω να γινω οταν μεγαλοσω :green:

aqua_bill
06-09-11, 12:14
:shock: πραγματικα απιστευτο. Αυτο ειναι αποτελεσμα πολυ σκληρης δουλειας τοσο χρονια.:clap:

Dreiko
06-09-11, 14:59
Αν μη τι άλλο να βλέπουν και να εμπνέονται κάποιοι πως μπορεί να είναι ένα σώμα στα 54 του χρόνια.... :bowdown:


μωρε ας ειναι ετσι και στα 30 μου και τι στον κοσμο.....:turtle::turtle::turtle:

rey1989
06-09-11, 15:07
μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι οτι εκτός από το σώμα και το πρόσωπο φαίνεται νεότερο. Βλέπεις άλλους στην ηλικία του και είναι σαν χαλασμένες σταφίδες.

Φοβερός. :weights::clap::clap:

franky94
06-09-11, 15:56
Αν και στα 54 χρονια του ο ανθρωπος συντηρειτε πολυ καλα μπορω να πω!!!




μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι οτι εκτός από το σώμα και το πρόσωπο φαίνεται νεότερο. Βλέπεις άλλους στην ηλικία του και είναι σαν χαλασμένες σταφίδες. :

φιλε μου αν καπιος δουλευει απο τα παιδικα του χρονια λογικο να φενεται σαν χαλασμενη σταφιδα!!!και στα πιο παλια χρονια πιστεψεμε ηταν πιο δυσκολα!!!να κανω μια ερωτηση ο κ.Σπυρος Μπουρνάζος τι δουλεια κανει η εκανε?

rey1989
06-09-11, 19:42
Αν και στα 54 χρονια του ο ανθρωπος συντηρειτε πολυ καλα μπορω να πω!!!





φιλε μου αν καπιος δουλευει απο τα παιδικα του χρονια λογικο να φενεται σαν χαλασμενη σταφιδα!!!και στα πιο παλια χρονια πιστεψεμε ηταν πιο δυσκολα!!!να κανω μια ερωτηση ο κ.Σπυρος Μπουρνάζος τι δουλεια κανει η εκανε?

ναι αλλα ξέρεις κάτι ? εχω προσέξει κάποιους στο gym που ειναι τούμπανα και κομμάτια 40+ ηλικία και απο τις καταχρήσεις αλκοολ και κάπνισμα κλπ φαίνοντε πολυ μεγάλοι. Αυτό θέλω να πω , ότι φαίνεται πως πάντα ζούσε χέλθι, μακριά απο καταχρήσεις! ;)

ελμερ
06-09-11, 19:56
το σταφιδιασμα που ακουστηκε, κατα μια εννοια μπορει να δικαιολογηθει σε ανθρωπους που δουλευουν παρα πολλες ωρες στον ηλιο ...αλλα οι πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι ανθρωποι που καπνιζουν ,πινουν πολυ,ειναι υπερβαροι και τρωνε πολυ ασχημα.....το οτι ειναι χορτοφαγος ο Σπυρος Μπουρναζος ειναι ενα μεγαλο συν στην ζωη του....το ξερω απ τον πατερα μου που ειναι κατα κυριο λογο χορτογαφος εδω και 40 χρονια,ειναι 82 και μοιαζει για 65....:welcome:

franky94
06-09-11, 21:22
μακαρι να ειμαστε ολοι σε τετοια φορμα στην ηλικια του!!

TRIANTAFYLLOU
06-09-11, 22:45
ο σπύρος πάνω απ όλα έχει βρεί την ισοροπία του σαν άνθρωπος που είναι πολυ σπουδαίο πράγμα και ο τρόπος ζωής του και η ψυχική ηρεμία του επιτρέπουν να κάνει ότι ακριβώς θέλει στην ζωή του και αυτό φαίνετε και στην εικόνα του .

με τον τρόπο ζωής που κάνει την γυμναστική , την διατροφή και την ψυχική ηρεμία που έχει δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικα , σε συνδιασμό βέβαια με τις γενετικές προδιαγραφές και την δουλεια που έχει κάνει όλα αυτα τα χρόνια , αγωνιστικός και μη .

και είναι άνθρωπος που δίνει απλόχερα την βοήθειά του όπου μπορεί και αυτό τον κάνει ακόμη πιο ξεχωριστό και ανθρώπινο :clap::clap::clap:

franky94
06-09-11, 22:47
Αυτο ειναι πολυ σπανιο στις μερες μας γιατι ολοι φιλε μου ζηλευουν και δεν σε βοηθανε για να μην γινεις καλυτερος λες και η γυμναστικη ειναι μονο για τους επιλεκτους!!!

TRIANTAFYLLOU
07-09-11, 00:33
Αυτο ειναι πολυ σπανιο στις μερες μας γιατι ολοι φιλε μου ζηλευουν και δεν σε βοηθανε για να μην γινεις καλυτερος λες και η γυμναστικη ειναι μονο για τους επιλεκτους!!!

η ζήλια είναι κάτι ανθρώπινο και υπάρχει σε πολλες μορφές , υπάρχει η θεμιτή ζήλια που κάποιος ζηλεύει αλλα παράλληλα θαυμάζει κάποιον , γιατι θα ήθελε να του μοιάσει , αυτο είναι κάτι φυσιολογικό και έχει λογική εξήγηση .
υπάρχει και η ζήλια η αθέμιτη που είναι η κακή και διαβολική πλευρά και βγάζει κακία και απαξίωση και αντι αυτός που ζηλέυει να παραδειγματιστεί για να φτάσει αυτό που θα έπρεπε να θαυμάζει , αντίθετα προσπαθεί να τον μειώσει και να τον φτάσει με το μυαλό βέβαια στο δικό του επίπεδο.

κανείς δεν παίρνει τους μυς απο κανένα και ο καθένας δουλεύει και προσπαθεί για τον εαυτό του να γίνει καλύτερος και έτσι πρέπει και αν βλέπει κάποιον που του προκαλεί θαυμασμό να προσπαθήσει να αποτελέσει παράδειγμα και έμπνευση , ώστε να γίνει κι αυτός καλύτερος έχοντας κίνητρο

πολλες φορές αυτα που γράφω ειδικα στο τόπικ του σπύρου επειδη μιλάμε και όταν λόγω απόστασης δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα λέμε λάιβ τα λέμε και απο το τηλέφωνο , είναι και απόψεις του ιδίου .

επίσης μιας και σ αυτο το τόπικ αναφερόμαστε σ αυτόν , έχω να πώ κάτι που το έχουμε ξανααναφέρει πως ότι κατάφερε στην ζωή του το κατάφερε με κόπο και ιδρώτα , δηλαδή επειδη κατάγετε απο αγροτική οικογένεια έχει δουλέψει και σε χωράφια και στα καπνα και εγω ξέρω πολυ καλα τις δυσκολίες για ενα νεο άνθρωπο να δουλεύει στα χωράφια , γιατι και γω απο αγροτική οικογένεια κατάγομε και μείς βάζαμε καπνα και ξέρω πόσο δύσκολα είναι για ενα νεο παιδί
και στην αθήνα όταν ήρθε δεν τον έκανε κανείς διευθυντή αλλα δούλεψε μόχθησε , ασχολήθηκε παράλληλα με τον αθλητισμό και αυτός έφτιαξε την ζωή του όπως θα ήθελε , για να φτάσει στο σημείο να έχει μια άνετη ζωή και να μπορεί να κάνει τα χόμπυ του και αυτα που θέλει .
δηλαδή με λίγα λόγια να έχει ποιότητα ζωής , γι αυτο λένε όπως στρώνεις κοιμάσε , γι αυτο έφτασε στο σημείο που είναι σήμερα να μπορεί να έχει την άνεση να κάνει πράγματα που του αρέσουν και να έχει τον χρόνο και την διάθεση να βλέπει τούς φίλους που θέλει , να κάνει ταξίδια και να προσφέρει όπου μπορεί και του δωθεί η ευκαιρία .
δεν έχει απωθημενα πάνω απ όλα και ποτε όλα αυτα τα χρόνια δεν συνδέθηκε με ίντρικες και κουτσομπολιά

Muscleboss
07-09-11, 12:33
Δείγματα από τη φωτογράφιση του Σπύρου.

Αυτές οι φωτο είναι από τις προβες που έγιναν έξω από το νερό λίγο πριν την κινηματογραφική και εικαστική φωτογράφιση μέσα στο νερό που πραγματοποιήθηκε από τη φωτογράφο Gisele A. Lubsen η οποία κάνει καριέρα στο Los Angeles εδώ και 15 χρόνια και είναι γνωστή σε όλο τον κόσμο γα αυτού του είδους τις φωτογραφίσεις της.

Ο Σπύρος υποδίεται τον Άτλαντα και ο Στράτος τον Ηρακλή. Οι δυο τους θα συμμετέχουν σε κάστινγκ αμερικανικής υπεροπαραγωγής στο Holywood. Ο Στράτος Τζώρτζογλου είναι ήδη στο Λ. Άντζελες και ο Σπύρος πετάει την ερχόμενη Τρίτη.

30870

30871

30872

30873


Με τη γυμνάστρια Βάσω Γιαννιώτη.

30877


Όλη η παρεά με το Σπύρο, τη Βάσω, το Στράτο και τη φωτογράφο Gisele.

30878

rey1989
07-09-11, 12:38
ρισπέκτ. :bowdown:

NASSER
07-09-11, 14:20
Πολύ ωραιες φώτο αν και υποψιάζομαι πως οι φώτο που ήταν τελικός στόχος της φωτογράφισης, θα μας αφήσουν άναυδους !!!

TRIANTAFYLLOU
07-09-11, 15:27
αν αυτές είναι φωτο απο τις πρόβες να φανταστούμε πως θα είναι η κανονική φωτογράφηση , ο σπύρος είναι όπως ακριβώς πρέπει να είναι για τις ανάγκες τις φωτογράφησης , μου έχει μιλήσει ο σπύρος γι αυτές τις φωτο που είναι δοκιμαστικές , αλλα ούτε που φανταζόμουν ότι θα είναι τόσο καλές .

καλή επιτυχία εύχομαι στο ταξίδι αυτό στην αμερική και να πάνε όλα καλα με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα :clap::clap::clap::clap:

Polyneikos
11-09-11, 15:49
Μήπως μπορείτε να ξαναβάλετε το τρίτο μέρος της συνέντευξης του κυρίου Μπουρνάζου στο youtube ;
Είναι μπλοκαρισμένο στην χώρα μας εδώ και αρκετό καιρό.

Διατεθηκε ξανα το 3ο μερος της συνεντευξης από το youtube,το οποιο είχε προσωρινα αποκλειστεί:


http://www.youtube.com/watch?v=9lnEozVD0II

Το 1ο μερος


http://www.youtube.com/watch?v=bLjaowtW6fQ&feature=related

Το 2ο μερος


http://www.youtube.com/watch?v=WHF7zicDwgQ&feature=related

spartankid
11-09-11, 15:55
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά εμένα ακόμα μου είναι μη διαθέσιμο μήπως να το διαγράφατε και να το ανεβάζατε ξανά ; Το λέω γιατί έχοντας ασχοληθεί αρκετά με το youtube δύσκολα βγάζεις άκρη με τα πνευματικά δικαιώματα..

Polyneikos
11-09-11, 16:06
Ακομα δεν στο εμφανίζει;Περιεργο γιατι εμενα μου το δείχνει.Ισως εχει να κανει από ποιους servers το αναζητουμε,γιατι ακομα και 2 χρηστες από την ιδια χωρα πολλες φορες στον ενα το δείχνει και σε αλλον όχι.Απλα είχα την εντυπωση ότι μαλλον μας το ανοίξανε,γιατι εχει ξανασυμβει.Θα το δουμε λίγο το θεμα,αλλα ας κανουμε λιγο υπομονη γιατι εχουμε επικοινωσει με τους υπευθυνους.

Muscleboss
11-09-11, 22:31
Παιδιά το 3ο κομμάτι της συνέντευξης του Σπύρου δεν είναι ακόμα διαθέσιμο, αλά έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες για να διατεθεί πάλι κανονικά απο το Youtube. Έχουμε ξανακάνει στο παρελθόν αυτη τη διαδικα΄σια και ξέρουμε ότι παίρνει χρόνο. θα περιμένουμε ακόμα, και μόνο αν πάρουμε ανρητική απάντηση θα ξανανεβάσουμε το βίντεο με κάποιες μετατροπές.

--

Βάζω και κάποιες φωτογραφίες δείγματα από την πολυσυζητημένη φωτογράφιση του Σπύρου κάτω από το νερό από τη φωτογράφο Gisele A. Lubsen. Αυτές οι φωτογραφίες δεν είναι από αυτές που θα παρουσιαστούν τελικά στην έκθεση, αλλά είναι για να πάρυμε μια γεύση από το πως περίπου είναι οι φωτογράφιση κάτω από το νερό.

31028

31029

31030

31031

31032

Polyneikos
11-09-11, 22:33
Πολυ ωραίο το project,Πανο ευχαριστούμε:thumbup:

NASSER
11-09-11, 22:35
Πολύ καλη φωτογράφιση!! Ο Σπύρος σε πολύ καλη φορμα!! :bowdown:

marvin
11-09-11, 22:49
Οχι οτι υπηρχε αμφιβολια...πολυ καλη φωτογραφιση φανταζομαι οτι ολες θα ειναι το ιδιο καλες.
:bowdown::bowdown: στον Κυριο Μπουρναζο.
:turtle:

TRIANTAFYLLOU
12-09-11, 03:38
μερικές ακόμη φωτο του σπύρου οι οποίες είναι πρίν ακόμη κάνει την υδατανθράκωση ώστε να φορτώσουν οι μύς και να δείχνουν πιο γεμάτοι
31036
31035
31037

TRIANTAFYLLOU
12-09-11, 03:58
31038
31039
31040

TRIANTAFYLLOU
12-09-11, 04:18
31041


52199

Muscleboss
16-09-11, 11:09
Ο Σπύρος αυτές τις μέρες βρίσκεται στο Los Angeles για κάποιο δοκιμαστικό. Από ότι ξέρω θα παρακολουθήσει και το Mr Olympia αυτό το Σ-Κ.


μερικές ακόμη φωτο του σπύρου οι οποίες είναι πρίν ακόμη κάνει την υδατανθράκωση ώστε να φορτώσουν οι μύς και να δείχνουν πιο γεμάτοι

Ηλία ευχαριστούμε για τις φώτο, μια μικρή διόρθωση, αυτές οι φώτος είναι μετά την υδατανθράκωση του Σπύρου... λίγες μέρες πριν είμασταν μαζί και τρώγαμε φουλ υδατάνθρακα...:food:

ΜΒ

Galthazar
16-09-11, 12:51
:shock::shock: ειλικρινα καταπληκτικες οι φωτος κατω απο το νερο..τοσο σε σκεψη οσο και σε εξελιξη!! Αυτος ο ανθρωπος αξιζει πολλα ρισπεκτ :bowdown::bowdown:

TRIANTAFYLLOU
16-09-11, 14:55
Ο Σπύρος αυτές τις μέρες βρίσκεται στο Los Angeles για κάποιο δοκιμαστικό. Από ότι ξέρω θα παρακολουθήσει και το Mr Olympia αυτό το Σ-Κ.



Ηλία ευχαριστούμε για τις φώτο, μια μικρή διόρθωση, αυτές οι φώτος είναι μετά την υδατανθράκωση του Σπύρου... λίγες μέρες πριν είμασταν μαζί και τρώγαμε φουλ υδατάνθρακα...:food:

ΜΒ

μπερδεύτηκα πάνο , καλα έκανες και το διόρθωσες να τα λέμε τα πράματα όπως είναι εδω στο φόρουμ :thumbup:

RAMBO
16-09-11, 15:04
καταπληκτικεσ ολες οι φωτο:clap:

franky94
16-09-11, 15:12
Ολες οι φωτογραφιες ειναι καταπληκτικες!!!χαιρομαι που εχουμε τοσο καλους αθλητες!!!

gym
16-09-11, 18:56
ωραιο concept στο νερο παντως!πολυ μου αρεσε!μπραβο!!!!!!!:clap:

Hercules
16-09-11, 19:17
στις τελευταιες φωτο που εχετε βαλει δεν φαινεται τοσο γεματος και μπαλαρισμενος οπως στις προηγουμενες φωτο..τελικα μηπως ειναι πριν φορτωσει υδατανθρακα γιατι αν ειναι μετα δεν κολλαει..

Muscleboss
18-09-11, 23:48
Ο Σπύρος Μπουρνάζος παρακολούθησε από κοντά το Mr Olympia με την παρέα του(Βάσω Γιαννιώτη, Zizele και Στράτο Τζώτζογλου) και φωτογραφήθηκε με τους Olympians.

Με τον Victor Martinez:

31254
31255

---

To σχολιαστή του αγώνα και παλιό αθλητή Bob Chicherillo:

31256

---

Και όλη η παρέα με τον 4x Μr Olympia Jay Cutler:

31257

Διακογιαννης Γιαννης
19-09-11, 12:03
Σπυρο σε ζηλευω καλοπροαιρετα.Ελπιζω καποτε να δω ενα Ολυμπια απο κοντα.Περιμενουμε σχολια.

Saldi
19-09-11, 13:06
Ειδικά στην προ τελευταια φωτογραφία είναι τρομερή...Μπράβο στην φωτογράφο...!Και φυσικά τεράστιο μπράβο και στον Κ.Μπουρνάζο γιατι η φωτογραφία ναι μεν γιατι και το αλλο μοντελο ειναι ωραια κοπελα και με φοβερο σώμα αλλα στην φωτογραφια ο Κ.Σπυρος είναι σαν τον Απόλλωνα!

Qlim4X
19-09-11, 14:12
Ειδικά στην προ τελευταια φωτογραφία είναι τρομερή...Μπράβο στην φωτογράφο...!Και φυσικά τεράστιο μπράβο και στον Κ.Μπουρνάζο γιατι η φωτογραφία ναι μεν γιατι και το αλλο μοντελο ειναι ωραια κοπελα και με φοβερο σώμα αλλα στην φωτογραφια ο Κ.Σπυρος είναι σαν τον Απόλλωνα!

δεν ειναι μοντελο η κοπελα ειναι η βασο η παρεα του σπυρου αρκετα χρονια

TRIANTAFYLLOU
19-09-11, 17:12
Σπυρο σε ζηλευω καλοπροαιρετα.Ελπιζω καποτε να δω ενα Ολυμπια απο κοντα.Περιμενουμε σχολια.


αυτό ακριβώς θα έλεγα και γω γιάννη , είναι φοβερή εμπειρία για εναν φίλαθλο του ββ να δεί απο κοντα την μεγαλύτερη διοργάνωση του αθλήματος

και ενα μύνημα που μου έστειλε ο σπύρος ένα πρώτο σχολιασμό απο το ολύμπια είναι πως η πιο συγκηνιτική στιγμή της βραδιάς ηταν όταν ο κάτλερ παρέδωσε τα σκίπτρα με απόλυτη ευγενή άμυλα και υπερηφάνεια για τον μαθητή του .

ο πραγματικός δάσκαλος χαίρετε όταν ο μαθητής φτάνει στα ίδια επίπεδα και ακόμη ψηλότερα εξωτερικά απο τον δάσκαλό του

μαζί με τους χαιρετισμούς του με την ΒΑΣΩ - ΖΙΖΕΛ -ΣΤΡΑΤΟ
και μια ακόμη φωτο με τον ΒΙΚΤΩΡ ΜΑΡΤΙΝΕΖ κάνοντας το σήμα της νίκης

31266

TRIANTAFYLLOU
27-09-11, 21:24
βάζω και κάποιες φωτο απο Λός Αντζελες που μου έστειλαν ο σπύρος με την παρέα του απο το γνωστό στον χώρο του ββ και όχι μόνο venice beach με μια απο τις μις ολύμπια και ενα γραφικό τύπο που τον έχει ο σβαρτσενέγκερ για μασκότ (δεν θυμάμε το όνομα της μις ολύμπια ) .

στο GOLD GYM είναι παρέα με τον ματζακο μανώλη που έχει λάβει μέρος στο μρ αθήνα το 1975 λάτρης του ββ (είναι κωφάλαλος) και πήγε στο λας βέγκας για να δεί το ολύμπια .

απ ότι φαίνετε ο σπύρος με την βασω και τον στράτο συνεχίζουν την προπόνηση και βρίσκονται σε ακόμη καλύτερη κατάσταση καταπληκτική θα έλεγα για το progect της φωτογράφησης .

τούς εύχομαι να πάνε όλα καλά , να περνάν καλα και να γυρίσουν με τις καλύτερες εντυπώσεις απο αμερική

31567
31568
31569
31570
31571
31572

NASSER
27-09-11, 22:28
Πολύ ωραιες φώτο!!
Παιδιά σας ευχαριστούμε που τις μοιράζεστε μαζί μας και εύχομαι να περνάτε καλά!! Όμως μην μείνετε για πολύ ακόμα... σας πεθυμήσαμε :)

TRIANTAFYLLOU
27-09-11, 23:54
Πολύ ωραιες φώτο!!
Παιδιά σας ευχαριστούμε που τις μοιράζεστε μαζί μας και εύχομαι να περνάτε καλά!! Όμως μην μείνετε για πολύ ακόμα... σας πεθυμήσαμε :)

ο σπύρος πάντα μας σκεύτεται και ενημερώνει για τις δραστηριότητές του και πάντα προσπαθεί ότι κάνει να το κάνει όσο πιο τέλεια γίνετε και με τα σωστά άτομα .
μόνο ρε παιδια θυμήστε μου το όνομα της κοπέλας ολύμπια της φωτο , εγω δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομά της (αν ήταν κανένα μπικικίνι μόντελ θα το θυμόμουνα ο παλιάνθρωπος:P:P)

Dinosaure
29-09-11, 17:27
Χαχαχαχαχα.... Τέτοιος παλιοχαρακτήρας είσαι, φίλε Ηλία..!!!

Μια και βλέπω το Σπύρο "σ¨άλλη γη, σ¨ άλλα μέρη", να φωτογραφίζεται παρέα με "θηρία" του χώρου, ας ανεβάσω μια φωτογραφία ανάλογη, πριν από 32 χρόνια....
Ο Σπύρος ο Μπουρνάζος, λοιπόν, το 1979, μετά το Μρ Ελλάς της IFBB όπου .... τα πήρε όλα. Την κατηγορία βαρέων ανδρών, το γενικό τίτλο και την πρώτη θέση στους παλαιούς πρωταθλητές. Πρόκειται για τον αγώνα - εισαγωγή στη δεύτερη περίοδο του ελληνικού body building, περίοδο που χαρακτηρίστηκε από την παρουσία και τις επιτυχίες, εντός και εκτός συνόρων, του μεγάλου αυτού αθλητή.
Στη φωτό, λοιπόν, ο Σπύρος παρέα με το μεγάλο Ρέτζ Πάρκ - ο λόγος που ανεβάζω τη συγκεκριμένη φωτό αυτή τη στιγμή - που ήταν κριτής στον αγώνα εκείνο, με τον WABBA Μρ Ελλάς 1978 Αριστείδη Ζαφειρόπουλο, που στο συγκεκριμένο αγώνα κέρδισε την τρίτη θέση στην κατηγορία των παλαιών πρωταθλητών και με το γνωστό και μη εξαιρετέο Χρήστο Χατζηγεωργίου...

31609

RAMBO
30-09-11, 14:17
πολυ καλεσ οι φωτο απο αμερικη:clap::clap::clap:

Polyneikos
01-10-11, 14:34
Ειχα πει ότι θα κανω μια ιστορικη αναδρομη των αγωνων του Σπυρου,βημα -βημα , αγωνα-αγωνα ανα χρονια....

WABBA Mr Ελλας 4.10.1976 (1η συμμετοχή)

Μετα από παρότρυνση του Γιαννη Κωστογλακη και χωρις ιδιαιτερη προετοιμασία ,ο Σπύρος Μπουρναζος εχωντας μονο την υποδομη από αθληματα στίβου (Εθνικος - Δεκαθλο), κατεβαινει στο Πανελληνιο στην ψηλή κατηγορία με σωματικο βαρος 93 κιλα...
Καταλαμβανει την 2η θεση,πίσω από τον Φωτη Τομπρα ,προχωρημενο αθλητης της εποχης

31661


31662

WABBA Mr Ελλας 1978 (2η συμμετοχή)

Συμμετεχει για 2η φορα σε Πανελληνιο της WABBA,πιο βαρυς (95 κιλα) και κατατασεται στην 3η θεση,με 1ο τον Δημητρη Γκιουλέα και 2ο τον Ηλία Συκινιώτη...



31663

31664

31665


31666


31667


31668

Polyneikos
01-10-11, 14:59
Πανελληνιο Πρωταθλημα IFBB 1979 (3η συμμετοχη)

Mε την αναληψη των καθηκοντων του Σταυρου Τριανταφυλλίδη ως προέδρου της IFBB (o 2ος κατα σειρα χρονολογικα κορυφαίος παραγοντας της IFBB μετα τον Ανδρεα Ζαπατίνα) προγραμματίζεται το 3ο κατα σειρα Πανελληνιο Πρωταθλημα της IFBB (τα προηγουμενα ήταν το 1968 και το 1969).
Πληθωρα αθλητων προκειται να συμμετεσχει,μαλιστα πρόκειται να γινει και κατηγορία Παλαιων Πρωταθλητων με συμμετεχοντες τον Κωστα Γιαννακόπουλο,ΓΙαννη Κουκο,Βασίλη Μπουζιανα,Αρη Ζαφειροπουλο και Ηλία Συκινιωτη.
Με την παρότρυνση του Σταυρου Τριανταφυλλίδη προετοιμαζεται ο Σπύρος για αυτον τον αγωνα..


31676


31670

Ο 22χρονος τότε Σπυρος Μπουρναζος συμμετεχει στην βαρια κατηγορία (ο διαχωρισμος στην IFBB γινοταν βασει κιλων)
Νικητης της κατηγορίας του, Γενικος Νικητης τοο Αγωνα.
Μαλιστα λαμβανει το δικαιωμα να συμμετασχει και στην κατηγορία των παλαιων πρωταθλητων όπου κερδίζει και εκει όλους τους βετερανους!!

31672


31671


31669


31674

31675


Παίρνει το εισητηριο για το Mr Υφήλιος 1979 της IFBB που πραγματοποιείται στο Οχάϊο και εκει καταλαμβανει την 17η θεση σε μια πολυ μεγαλη κατηγορία 30 αθλητων υψηλού επιπεδου με νικητη της κατηγορίας τον πολυ γνωστο Samir Banout.
Εκει μαλιστα εχει την ευκαιρία να εχει την πρωτη του επαφη με τον Weider αλλα και τον Arnold!!


31677

31678



31673

GREEK POWER
01-10-11, 16:09
ΣΟΚ και ΔΕΟΣ :clapping: Η φωτο με τον arnold ολα τα λεφτα :thumbup:

Polyneikos
01-10-11, 18:02
Μετα το 1979,τις χρονιες 1980-1981 υπήρξε μια διακοπη 2 ετων περίπου του Σπυρου από αγωνιστικες υποχρεωσεις λόγω της στρατιωτικης του θητειας.
Μαλιστα ειχε ειδοποιηθει το 1981 από τους υπευθυνους της IFBB να προετοιμαστεί για το Παγκόσμιο που γινόταν στο Καϊρο και εκανε προετοιμασία όσο υπηρετουσε.Ειχε φτασει σε ενα πολυ καλο αποτελεσμα.....
Τελικα προς μεγαλη του εκπληξη και χωρις να του εξηγηθουν ποτε οι λόγοι,η αποστολη εφυγε χωρις εκεινον!Η απογοητευση σιγουρα ήταν μεγαλη αλλα δνε θα μπορουσε να αναχαιτισει την ανοδικη πορεία του Σπυρου.
Αφου απολύθηκε εκανε διαφορες εμφανίσεις,σεμιναρια και guests σε αγωνες...

Το 1982 ηταν προσκεκλημενος στο 1ο Μρ Bορειος Ελλας όπου πραγματοποιησε ενα πολυ καλο guest!

31685

31686


31687


31688


To 1983 ανοίγει το -ιστορικο πλεον- γυμναστηριο του στην Πατησιων και Τροιας,γυμναστηριο που θα αφησει εποχη για τις προπονησεις και τις προετοιμασίες πολλων σπουδαίων αθλητων

RAMBO
01-10-11, 18:09
ολες οι φωτο τα φανταστικες ο μπουρναζος οπωσ παντα αψογως:clap:

Polyneikos
01-10-11, 18:41
WABBA Mr Υφηλιος 17.11.1984 (Ρωμη)

Κατοπιν διαβουλευσεων ο Σπυρος αποφασίζει το 1984 να προετοιμαστει για το Μρ Υφηλιος που πραγματοποιούταν στην Ρωμη.
Η προετοιμασία του θα γινοταν στην Γερμανία (Μοναχο) όπου εκει θα φιλοξενουταν από τον παλιο αθλητη Νικο Καρανικόλα,μαζί με τον φίλο του και γνωστο αθλητη Ηλια Παγιαννίδη.
Η προετοιμασία ηταν σκληρη και ο Σπύρος αποφασισμενος να κανει μια σπουδαια εμφανιση...

Φωρογραφίες απο την προετοιμασία του.

31703

31701



31702


Τελικα η μερα του αγωνα εφθασε και ο Σπυρος ήταν πραγματικα πολυ καλος...Καποιοι μιλαγανε και για πρωτια....
Ενα τεχνικο λαθος όμως της τελευταιας ωρας πριν την σκηνη του στερησε μια καλύτερη θεση και περιοριστηκε στην 5η θεση.
Πρωτος κατεταχτη ο Ιταλος Τζαρντινόνε και 2ος ο Τζεφ Κινγκ που δεν ηταν στην καλύτερη του φόρμα..

31710


31709

31708

31707


31704


Mαζί με τον Τασο Μωρο που συμμετειχε στην ίδια κατηγορία


31705

Με τον νικητη της επαγγελματικης κατηγορίας,Serge Nubret

31706

Μεχρι τότε , η 5η θεση ηταν η υψηλότερη που είχε λαβει ποτε Ελληνας αθλητης,ο Μπουρναζος έγραψε ιστορία,μεχρι την επόμενη χρονια...(1985)

sTeLaKoS
01-10-11, 19:50
Κώστα πολύ καλή δουλειά, ευχαριστούμε για τον χρόνο σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια :clap:


Για τον Σπύρο τι να πει κανεις, έχουμε γίνει γραφικοί.
Η παρακάτω φωτογραφία είναι ίσως η αγαπημένη μου. :bowdown:




http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31702

NASSER
01-10-11, 20:31
Στέλιο η φωτο αυτη είναι αγαπημένη και για τον ίδιο τον Σπύρο :thumbup:

Polyneikos
01-10-11, 20:44
1985 - Χρονια ορόσημο για τον Μπουρναζο

Το 1985 δικαιως μπορεί να χαρακτηρισθει "χρονιά Μπουρνάζου".
Το περιοδικο Superman του Χρηστου Τσολακη διοργανωνει ενα νεοσυστατο αγωνα,το ιστορικο Μρ Oδυσσεια στις 19 Μαϊου στο Φιλιππειον της Θεσσαλονικης
Ενας αγωνας ανεξαρτητος ομοσπονδιων,με σκοπο να παίξουν όλοι οι καλοι αθλητες που διχαζοταν τοσα χρονια μεταξυ των 2 ομοσπονδιων στην Ελλαδα,IFBB και WABBA και να αναδειχθει ο καλύτερος των καλύτερων.
Πολλοι αθλητες ,κορυφαιοι προκειται να συμμετεχουν και η φημη ότι κατεβαινει ο Μπουρναζος κανει ακομα παρισσοτερους αθλητες να θελουν να διαγωνιστουν.
Τασος Μωρος,Διονυσης Βολικος,Δημητρης Παπαδογεωργακης,Αλεκος Σιατραβανης,Γιωργος Γουλτίδης,Χρηστος Παρνασσας,Σακης Τσιλιγκουδης,Γιαννης Γκίνης ειναι μερικοι από τους αθλητες που παίζουν και ήταν όλοι τους πρωταθλητες σε πανελληνιους αγωνες τα τελευταια χρόνια!!

Τελικα νικητης της ψηλής κατηγορίας ο Σπυρος Μπουρναζος,2ος ο Τασος Μωρος,3ος Ο Διονυσης Βολικος,4ος ο Δημητρης Παπαδογεωργακης και 5ος ο Γιαννης Γκινης

31718



31721


31722

31724



http://www.youtube.com/watch?v=oNphlyZSoJw


Στον Γενικο Τιτλο διαγωνιστηκαν οι καλυτεροι όλων των κατηγοριων και κερδίζει παλι ο Σπυρος Μπουρναζος,με 2ο τον Αλεκο Σιατραβανη και 3ο τον Τασο Μωρο...


31719

31720

Απονομη του Γενικου Τίτλου από τον διοργανωτη Χρήστο Τσολακη

31725

Polyneikos
01-10-11, 21:03
WABBA Mr Europe 1.6.1985 Γερμανία

Ο Σπύρος αυτη την χρονια κατεβαινει στο Πανευρωπαικο της Wabba αποφασισμενος να κανει ότι δεν εκανε την προηγουμενη χρονια στην Ρωμη:Να νικήσει.
Σε εξαιρετικη φορμα,απογοητευει τους αντιπαλους του από τα αποδυτηρια κιολας...
2 εβδομαδες μετα το Μρ Οδυσσεια της Θεσσαλονικης ,ακομα καλύτερος,καταλαμβανει την 1η θεση στην ψηλή κατηγορία,με 2ο τον Βruno Bigoin,3o τον Μaurizio Santoro!!

31727



Εξουθενωμενος από τα συνεχη comparisons βγαινει σε 5 δευτερολεπτα στη σκηνη απευθειας για τον Γενικο Τίτλο δεν εχει την ενεργεια να κοντραρει τον Αrmando Defande και παιρνει την 2η θεση,με 3ο τον Joel Destin.

31726





31730




31728


Aπονομη του βραβείου από τον πρόεδρο της Γερμανικης WABBA Mr Posing o οποιος ενθουσιασμενος προσκαλεσε τον Σπύρο για 10 ημερες στην Γερμανια για εμφανισεις!

31729


Αναμνηστικες φωτογραφίες με Γερμανίδες αθλητριες

31732

31733

31731

Polyneikos
01-10-11, 23:02
1986 ΝΑΒΒΑ Mr Universe & NABBA Mr World

To 1986 εχουν γινει οι απαραιτητες ζυμωσεις και Ελληνες παραγοντες και αθλητες συμμετεχουν ως συνεδροι στα συνεδρια της Αγγλικης ομοσπονδίας NABBA International.
ο Ηλίας Παγιαννίδης εχει οριστει ως εκπροσωπος της NABBA στην Ελλαδα ,γεγονος που εδωσε το δικαιωμα σε Ελληνες αθλητες όπως ο Τσοπουριδης,Τσιλιγκούδης,Γουλτίδης κτλ να εκπροσωπευσουν την Ελλαδα σε πανευρωπαικες διοργανωσεις της NABBA.

O Mπουρναζος έπαιξε σε 2 διεθνεις αγωνες το 1986,το ΝABBA Mr Universe που πραγματοποιηθηκε στο Γουέμπλεϋ στην Αγγλία.
Εκει ο συναγωνισμος στην ψηλή κατηγορία ηταν εντυπωσιακος και ο Μπουρναζος δεν καταφερε να πλασαριστει στην 10αδα.

31744


31745

Επισης συμμετείχε στο Mr World της NABBA που πραγματοποιηθηκε στο Λας Βεγκας της Αμερικης

31741


Εδω η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη με τον γνωστο πρωταθλητη της εποχης Αl Disiena,o οποιος είχε πραγματοποιησει και ενα guest posing στο Μr Βορ. Ελλάς το 1984 ,στην έρημο της Νεβαδα.

31742

Εδω με τον μεγαλο Sergio Oliva από την περιοδεία του Σπύρου στην Αμερικη

31743


31746

Dinosaure
01-10-11, 23:36
Συγχαρητήρια για την εξαιρετική και ολοκληρωμένη παρουσίαση, φίλε μου....!!!!
Δεν άφησες κενά, για να συμπληρώσει κανείς άλλος...
Ας μου επιτραπεί μονάχα, στην πολύ όμορφη φωτό με τους Ζαφειρόπουλο (αριστερά του) και Χατζηγεωργίου - Κούκο (δεξιά του) από την τριπλή πρωτιά του Σπύρου, το 1979 στην IFBB, που αποτέλεσε και τετραπλή για την οικογένεια Μπουρνάζου λόγω και της νίκης του αδερφού του στους εφήβους, να προσθέσω άλλη μία, όπου δίπλα του (δεξιά) βρίσκεται και ο αδερφός του ενώ, τη θέση του Χατζηγεωργίου στην άλλη φωτό που εσύ ανέβασες, έχει "καταλάβει' στο πλάνο ο μεγάλος Βασίλης Μπουζιάνας, δεξιά από τον Κώστα το Μπουρνάζο.. Μετά, ακολουθεί ακόμα δεξιότερα και πάλι ο Γιάννης ο Κούκος.
Επίσης, αριστερά από τον Ζαφειρόπουλο, αν διακρίνω σωστά, βλέπουμε εδώ και τον Αθανασίου τον Πάρη, δεύτερο στη μεσαία κατηγορία των + 70 κιλών.
Στη δε πρώτη στο πλάνο σειρά, τρίτος από αριστερά πρέπει να είναι ο Jordan, ο Ιορδάνης Λεβεντέλης, αθλητής με μεγάλη πορεία και μετέπειτα πρόεδρος της IFBB, μετά το Θύμιο τον Περσίδη. Λεβεντέλης που, στο συγκεκριμένο αγώνα, κέρδισε την πρωτιά στην ελαφριά κατηγορία, των -70 κιλών.

31751

Επίσης, να αναφέρω πως, στο κενό των δύο ετών, 80 - 81, που ο Σπύρος ήταν στρατευμένος...

31752

έκανε την εμφάνισή του στην κριτική επιτροπή τoυ Μρ Ελλάς 1980 της IFBB ...

31753

όπου και βραβεύθηκε με κύπελλο Αριστείου και Αναγνωρίσεως από την IFBB. Όλα αυτά, στις 8 Ιουνίου του 1980, στο ξενοδοχείο PRESIDENT της Αθήνας.

Σε περίπτωση, Polyneikos, που δεν έχεις τελειώσει την παρουσίασή σου και αυτό το post μου σου χαλάει τη σειρά, εννοείται πως το μεταφέρεις όπου εσύ κρίνεις-πιο πάνω που ταιριάζει και χρονολογικά, στο τέλος της παρουσίασής σου, κλπ.

Dinosaure
01-10-11, 23:41
Μια "τεχνική" λεπτομέρεια. Στο Μρ Ελλάς της IFBB του ¨79, η καινοτομία ήταν η ξεχωριστή -αν και ενιαία- κατηγορία εφήβων.
Στο Μρ Ελλάς της IFBB του ¨80, η καινοτομία ήταν η προσθήκη της κατηγορίας υπερβαρέων, 90 +. Έτσι, για την ιστορία....

Polyneikos
01-10-11, 23:52
Συγχαρητήρια για την εξαιρετική και ολοκληρωμένη παρουσίαση, φίλε μου....!!!!
Δεν άφησες κενά, για να συμπληρώσει κανείς άλλος...
Ας μου επιτραπεί μονάχα, στην πολύ όμορφη φωτό με τους Ζαφειρόπουλο (αριστερά του) και Χατζηγεωργίου - Κούκο (δεξιά του) από την τριπλή πρωτιά του Σπύρου, το 1979 στην IFBB, που αποτέλεσε και τετραπλή για την οικογένεια Μπουρνάζου λόγω και της νίκης του αδερφού του στους εφήβους, να προσθέσω άλλη μία, όπου δίπλα του (δεξιά) βρίσκεται και ο αδερφός του ενώ, τη θέση του Χατζηγεωργίου στην άλλη φωτό που εσύ ανέβασες, έχει "καταλάβει' στο πλάνο ο μεγάλος Βασίλης Μπουζιάνας, δεξιά από τον Κώστα το Μπουρνάζο.. Μετά, ακολουθεί ακόμα δεξιότερα και πάλι ο Γιάννης ο Κούκος.
Επίσης, αριστερά από τον Ζαφειρόπουλο, αν διακρίνω σωστά, βλέπουμε εδώ και τον Αθανασίου τον Πάρη, δεύτερο στη μεσαία κατηγορία των + 70 κιλών.
Στη δε πρώτη στο πλάνο σειρά, τρίτος από αριστερά πρέπει να είναι ο Jordan, ο Ιορδάνης Λεβεντέλης, αθλητής με μεγάλη πορεία και μετέπειτα πρόεδρος της IFBB, μετά το Θύμιο τον Περσίδη. Λεβεντέλης που, στο συγκεκριμένο αγώνα, κέρδισε την πρωτιά στην ελαφριά κατηγορία, των -70 κιλών.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31751




Εχω την εντυπωση ότι και σε αυτη την φωτογραφια ,παλι ο Χατζηγεωργιου βρίσκεται...Μπορεί και να μπερδευομαι όμως,γιατι και ο Μπουζιανας σε αυτον τον αγωνα ειχε μονο μουστακι,δεν εινια και τόσο καλη η ληψη,ποσο μαλιστα και η γωνια..Polyneikos


Επίσης, να αναφέρω πως, στο κενό των δύο ετών, 80 - 81, που ο Σπύρος ήταν στρατευμένος...

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31752



Σπουδαια και σπανια φωτο :clap::clap:

έκανε την εμφάνισή του στην κριτική επιτροπή τoυ Μρ Ελλάς 1980 της IFBB ...

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31753

όπου και βραβεύθηκε με κύπελλο Αριστείου και Αναγνωρίσεως από την IFBB. Όλα αυτά, στις 8 Ιουνίου του 1980, στο ξενοδοχείο PRESIDENT της Αθήνας.



Οπως επίσης και αυτη που βρίσκεται επιτροπη,δεν την εχω ξαναδει:thumbup:
Φιλε Δεινόσαυρε,θυμασαι αν σε αυτον τον αγωνα του 1980 ,ειχε κανει guest posing o Κωστογλακης;
Καταλυτικες -οπως παντα- οι αναφορες σου:clap:

Dinosaure
02-10-11, 00:22
Φίλτατε Polyneikos.... όρκο δεν παίρνω αν είναι και πάλι ο Χατζηγεωργίου!
Η "βασική", πιο ευδιάκριτη στις φωτό δηλαδή διαφορά τους στο πρόσωπο σε αυτό τον αγώνα, είναι το πιο στενό και στεγνό πρόσωπο και λαιμός του Χρήστου του Χατζηγεωργίου και το φαρδύτερο, πιο γεμάτο πρόσωπο του Βασίλη, με λίγο πιο γεμάτο και το σημείο κάτω από το σαγόνι.... !!!
Όποιος θέλει, ας βάλει δίπλα - δίπλα τις δύο φωτό μας, και ας καταλήξει!!!
Για να τον βοηθήσω, μπορεί να τσεκάρει και αυτή του Μπουζιάνα, από τον ίδιο αγώνα...

31754

Μια και η αναφορά εδώ είναι αποκλειστικά στο Σπύρο το Μπουρνάζο, αφού βγάλει ο καθένας .... συμπέρασμα και, αν αυτή του Βασίλη δεν την έχεις ήδη, ας την μεταφέρεις αν θες στο "φάκελό του" .... :):):thumbup: Αλλιώς, απλά τη διαγράφεις, για να μη σου χαλάει το θέμα...!!!!

A, όχι. Ο Κωστογλάκης, δεν ήταν γκεστ πόουζερ το 1980 στο Μρ Ελλάς της IFBB.
Όμως, συνέβαλε ο Γιάννης ο Κωστογλάκης στην επιτυχία της διοργάνωσης, με την προσφορά του ενός "συνεργείου" 6 αθλητών με μπλούζες Κωστογλάκη για να δίνουν τον "τόνο" στον εκτός σκηνής χώρο και με την προσφορά δύο αυτοκινήτων, που μετέφεραν 6 πάγκους και περισσότερα από 500 κιλά βάρη, για τις ανάγκες της προθέρμανσης των διαγωνιζομένων.

;);)

TRIANTAFYLLOU
02-10-11, 01:01
εκεί στην φωτο που είναι όλοι πάνω στην σκηνή δίπλα στον γιάννη κούκο πρέπει να είναι ο θόδωρος ο τσουκαλίδης , ενας αθλητής που το 86 όταν τον είχα δεί στο μρ βόρειος ελλάς ήταν σαν άγαλμα .
πραγματικα ωραίες φωτο και δείχνουν όλη την πορεία του σπύρου στο αγωνιστικό ββ
πολλες εγω τις έχω δεί απο τότε ακόμη απο περιοδικα της εποχής , όπως εκείνη με τον Αλ ντιζιένα και ολίβα , και απο το παγκόσμιο της ΝΑΒΒΑ και γιούνιβερς:clap::clap::clap:

Dinosaure
02-10-11, 01:15
Σωστή η "αναγνώρισή σου", Ηλία.... Ο Τσουκαλίδης, είχε βγει δεύτερος στα βαρέα το ¨79, μετά το Σπύρο το Μπουρνάζο.... :thumbup: ;)

Polyneikos
02-10-11, 17:36
Συνεχίζωντας το χρονικο της αγωνιστικης πορείας του Μπουρναζου καταληγουμε στο 1989...Ο επίλογος ενος σπουδαιου αθλητη.....
Εκει που όλοι νομίζαν ότι ο Σπύρος δεν θα ξανακατεβει,ανακοινωνει ότι θα συμμετασχει στο 2ο Πανελληνιο Κυπελλο της IFBB-ΕΟΣΔ το οποιο πραγματοποιουταν στις 13 Μαιου στο Σταδιο Ειρηνης και Φιλίας.Με στοχο το Πανελληνιο αλλα και τον Μεσογειακο-Βαλκανικο όπου γίνοταν στην Μαλτα...

31783



31784



31785





http://www.youtube.com/watch?v=70uVBNHn4_Y

Με αντιπαλους τον Δημητρη Μεντη και τον Καραγαξίδη Δημητρη βγαίνει πρωτος στην βαρια κατηγορία

31782



31787


Απονομη από τον Mike Christian


31786

31788

Με τον Χρηστο Λουδαρο,αρθρογραφο στα Δυναμικα Σπορ και τον Τρυφωνα Καραχαλιο,εκπρόσωπο της Weider στην Ελλάδα

31781

Dinosaure
02-10-11, 18:03
Μπράβο Polyneikos..... :thumbup::thumbup:

H φωτό μετά το βίντεο, η μπροστινή ραχιαίων, όλα τα λεφτά....
Πρέπει να ταλαιπωρήθηκε σε δίαιτα - αφυδάτωση για τον αγώνα αυτό ο Σπύρος, όσο πολύ λίγες φορές στην καριέρα του ....

Polyneikos
02-10-11, 18:17
Πρέπει να ταλαιπωρήθηκε σε δίαιτα - αφυδάτωση για τον αγώνα αυτό ο Σπύρος, όσο πολύ λίγες φορές στην καριέρα του ....

ο Σπυρος από οσο ξερω στον συγκεκριμενο αγωνα πηγε χωρις να κανει καποιο μεθοδο υδατανθρακωσης ,καθως ηθελε να κανει το τελειωτικο γεμισμα στο Μεσογειακο...Στο Πανελληνιο αγωνιστικε στα 102 κιλα και μετα από λίγες ημερες στο Μεσογειακο ήταν στα 107!

Τελικα μια εβδομαδα μετα το Πανελληνιο ο Σπυρος στην Μαλτα διαγωνιστηκε στο Βαλκανικο οπου βγηκε ο πρωτος και στο Μεσογειακο βγηκε 2ος με 1ο τον Ιταλο Mario Venturi (ο ποιος ευνοηθηκε ξεκαθαρα από τους διοργανωτες,μαλλον ουτε και ο ιδιος θα το πίστεψε ότι κερδισε τον Σπύρο)

31792




31793

31790

31791



http://www.youtube.com/watch?v=_h4aRwEcc9E&feature=mfu_in_order&list=UL

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-10-11, 19:17
Πραγματικα εξαιρετικη κ πληρης αναφορα Πολυνεικε:clap::clap::clap:

Dinosaure
02-10-11, 19:39
Ό,τι στο Πανελλήνιο κατέβηκε χωρίς υδατανθράκωση, είναι προφανέστατο.... Στο Μεσογειακό, τα ... μάτια του είχαν επιστρέψει στη θέση τους...!

Επίσης, η υπεροχή του επί του Venturi, είναι εξόφθαλμη.. Σε χέρια, πόδια, γεμίσματα στήθους - πλάτης. Γι' αυτό ο Ιταλός τον απέφευγε επί σκηνής κι ο Σπύρος τον ... κυνηγούσε!

Ο Μπουρνάζος, με ό,τι του δόθηκε εκ γενετής, έκανε περισσότερα από όσα ήταν δυνατό να συμβούν.
Αν αυτό το παιδί είχε μια διαφορετική σκελετική κατασκευή στους ώμους του, θα είχε γκρεμίσει πολλούς πύργους του διεθνούς στερεώματος. Επίσης, αν είχε γεννηθεί ή, έστω, μετακινηθεί σε παιδική ηλικία, σε Αμερική ή Γερμανία....

Η μουσική επιλογή του στο ποζάρισμά του, σήμα κατατεθέν του Σπύρου στους μεγάλους αγώνες, με έστειλε μακρινό ταξίδι......

Επίσης, οι εικόνες από το backstage..... Το ζέσταμα. Έβλεπα τις εικόνες και...με συνέλαβα να μυρίζω λάδι με άρωμα καρύδας... Το προτιμούσα, βλέπεις....
Αααχχχχ... τελικά, "πρώτα βγαίνει η ψυχή από τον άνθρωπο και μετά το χούι", όπως επιγραμματικά το διατυπώνει και ο σοφός λαός!!

Όλοι, όταν μυρίζουν λάδι θυμούνται παραλίες και καλοκαίρι και, ο άρρωστος.....

Θυμάμαι, το φίλο μου το Μανώλη το Τζινίδη... Καλή του ώρα. Εκείνο το απόγευμα, που μιιλούσαμε στο γυμναστήριο του Αθλητή, στη Σταδίου.
"Τώρα, για σένα οι αγώνες θα είναι μια γλυκιά ανάμνηση, μου είχε πει".... Γλυκόπικρη, φίλε Μανώλη. Γλυκόπικρη...!! Σαν κάθε ανάμνηση αγαπημένου, που χάθηκε από τη ζωή μας.....

Να είσαι καλά, φίλε Polyneikos..... ΚΑΙ για αυτή την Κυριακάτικη, φθινοπωρινή νοσταλγία.
Την οποία, συνοδεύω στο σπίτι με το Boat on the river.....

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-10-11, 20:48
WABBA Mr Υφηλιος 17.11.1984 (Ρωμη)

Κατοπιν διαβουλευσεων ο Σπυρος αποφασίζει το 1984 να προετοιμαστει για το Μρ Υφηλιος που πραγματοποιούταν στην Ρωμη.
Η προετοιμασία του θα γινοταν στην Γερμανία (Μοναχο) όπου εκει θα φιλοξενουταν από τον παλιο αθλητη Νικο Καρανικόλα,μαζί με τον φίλο του και γνωστο αθλητη Ηλια Παγιαννίδη.
Η προετοιμασία ηταν σκληρη και ο Σπύρος αποφασισμενος να κανει μια σπουδαια εμφανιση...

Φωρογραφίες απο την προετοιμασία του.

31703

31701



31702


Τελικα η μερα του αγωνα εφθασε και ο Σπυρος ήταν πραγματικα πολυ καλος...Καποιοι μιλαγανε και για πρωτια....
Ενα τεχνικο λαθος όμως της τελευταιας ωρας πριν την σκηνη του στερησε μια καλύτερη θεση και περιοριστηκε στην 5η θεση.
Πρωτος κατεταχτη ο Ιταλος Τζαρντινόνε και 2ος ο Τζεφ Κινγκ που δεν ηταν στην καλύτερη του φόρμα..

31710


31709

31708

31707


31704


Mαζί με τον Τασο Μωρο που συμμετειχε στην ίδια κατηγορία


31705

Με τον νικητη της επαγγελματικης κατηγορίας,Serge Nubret

31706

Μεχρι τότε , η 5η θεση ηταν η υψηλότερη που είχε λαβει ποτε Ελληνας αθλητης,ο Μπουρναζος έγραψε ιστορία,μεχρι την επόμενη χρονια...(1985)

Σε αυτον τον αγωνα,συμφωνα με ενα εξαιρετικο κ συνχρονως συγκηνητικο ρεπορταζ του Ηλια Παγιαννιδη ,που ειχε παει στην προετημασια του Σπυρου στην Γερμανια για να τον εμψυχωσει ,ηταν σε εξαιρετικη κατασταση και του αξιζε πολυ καλητερη θεση εαν δεν ειχε την ατυχια για το τεχνικο προβλημα.
Συγκεκριμενα λιγο πριν τους προκριματικους ,ο Τασος Μωρος του εδωσε να πιει μια γουλια οινοπνευματωδη ,ισως για λιγο τονωση δεν ξερω , κ ο Σπυρος παρασυρομενος ισως απο την διψα του ηπιε 2 3 γουλιες. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ο αφιδατομενος οργανισμος του να το ρουφιξει σαν σφουγγαρι κ στους προκριματικους να μην αισθανοταν καλα. Στους τελικους βεβαια ηταν ενας αλλος Σπυρος ,αλλα η ζημια στα αποτελεσματα ειχε ηδη γινει.

Polyneikos
02-10-11, 20:57
Ό,τι στο Πανελλήνιο κατέβηκε χωρίς υδατανθράκωση, είναι προφανέστατο.... Στο Μεσογειακό, τα ... μάτια του είχαν επιστρέψει στη θέση τους...!

Επίσης, η υπεροχή του επί του Venturi, είναι εξόφθαλμη.. Σε χέρια, πόδια, γεμίσματα στήθους - πλάτης. Γι' αυτό ο Ιταλός τον απέφευγε επί σκηνής κι ο Σπύρος τον ... κυνηγούσε!

Ο Μπουρνάζος, με ό,τι του δόθηκε εκ γενετής, έκανε περισσότερα από όσα ήταν δυνατό να συμβούν.
Αν αυτό το παιδί είχε μια διαφορετική σκελετική κατασκευή στους ώμους του, θα είχε γκρεμίσει πολλούς πύργους του διεθνούς στερεώματος. Επίσης, αν είχε γεννηθεί ή, έστω, μετακινηθεί σε παιδική ηλικία, σε Αμερική ή Γερμανία....

Η μουσική επιλογή του στο ποζάρισμά του, σήμα κατατεθέν του Σπύρου στους μεγάλους αγώνες, με έστειλε μακρινό ταξίδι......

Επίσης, οι εικόνες από το backstage..... Το ζέσταμα. Έβλεπα τις εικόνες και...με συνέλαβα να μυρίζω λάδι με άρωμα καρύδας... Το προτιμούσα, βλέπεις....
Αααχχχχ... τελικά, "πρώτα βγαίνει η ψυχή από τον άνθρωπο και μετά το χούι", όπως επιγραμματικά το διατυπώνει και ο σοφός λαός!!

Όλοι, όταν μυρίζουν λάδι θυμούνται παραλίες και καλοκαίρι και, ο άρρωστος.....

Θυμάμαι, το φίλο μου το Μανώλη το Τζινίδη... Καλή του ώρα. Εκείνο το απόγευμα, που μιιλούσαμε στο γυμναστήριο του Αθλητή, στη Σταδίου.
"Τώρα, για σένα οι αγώνες θα είναι μια γλυκιά ανάμνηση, μου είχε πει".... Γλυκόπικρη, φίλε Μανώλη. Γλυκόπικρη...!! Σαν κάθε ανάμνηση αγαπημένου, που χάθηκε από τη ζωή μας.....

Να είσαι καλά, φίλε Polyneikos..... ΚΑΙ για αυτή την Κυριακάτικη, φθινοπωρινή νοσταλγία.
Την οποία, συνοδεύω στο σπίτι με το Boat on the river.....

Φιλε Δεινοσαυρε οι νοσταλγικες σου αναμνησεις με ενα μικρο βαθμο μελαγχολίας συνοδευουν μια χρυση εποχη του bodybuilding και παραλληλα μια πιο αγνη,γνησια σταση και αγαπη των αθλητων για το "σιδερενιο αθλημα":clap::clap:

Polyneikos
02-10-11, 21:05
Σε αυτον τον αγωνα,συμφωνα με ενα εξαιρετικο κ συνχρονως συγκηνητικο ρεπορταζ του Ηλια Παγιαννιδη ,που ειχε παει στην προετημασια του Σπυρου στην Γερμανια για να τον εμψυχωσει ,ηταν σε εξαιρετικη κατασταση και του αξιζε πολυ καλητερη θεση εαν δεν ειχε την ατυχια για το τεχνικο προβλημα.
Συγκεκριμενα λιγο πριν τους προκριματικους ,ο Τασος Μωρος του εδωσε να πιει μια γουλια οινοπνευματωδη ,ισως για λιγο τονωση δεν ξερω , κ ο Σπυρος παρασυρομενος ισως απο την διψα του ηπιε 2 3 γουλιες. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ο αφιδατομενος οργανισμος του να το ρουφιξει σαν σφουγγαρι κ στους προκριματικους να μην αισθανοταν καλα. Στους τελικους βεβαια ηταν ενας αλλος Σπυρος ,αλλα η ζημια στα αποτελεσματα ειχε ηδη γινει.

Εχω διαβασει το αρθρο του Παγιαννίδη σχετικα με την προετοιμασία του Σπυρου για αυτον τον αγωνα αλλα και τις ωρες του αγωνα.
Οντως ετσι ειναι,διψωντας υπερβολικα ο Σπύρος,ζητησε να πιει λίγο ρουμι αλλα τελικα ηπιε αρκετα περισσότερο.
Το σωμα του αφυδατωμενο τραβηξε όλο το οινοπνευμα και τον διελυσε σε σημειο να ιδρωνει αφυσικα στην σκηνη και να μην μπορει να συνεχισει τον αγωνα,ποζαρωντας μηχανικα και ανορεκτα.
Τελικα τα καταφερε,καθως και να κανει και το ατομικο του ποζαρισμα μεχρι που σωριαστηκε στα αποδυτηρια..
Και βεβαιως στα τελικα ηταν ενας αλλος Σπύρος αλλα όπως σωστα ανεφερες η ζημια ειχε γινει...Σπουδαια η αναφορα σου σε αυτο τον αγωνα:thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-10-11, 21:19
Εχω διαβασει το αρθρο του Παγιαννίδη σχετικα με την προετοιμασία του Σπυρου για αυτον τον αγωνα αλλα και τις ωρες του αγωνα.
Οντως ετσι ειναι,διψωντας υπερβολικα ο Σπύρος,ζητησε να πιει λίγο ρουμι αλλα τελικα ηπιε αρκετα περισσότερο.
Το σωμα του αφυδατωμενο τραβηξε όλο το οινοπνευμα και τον διελυσε σε σημειο να ιδρωνει αφυσικα στην σκηνη και να μην μπορει να συνεχισει τον αγωνα,ποζαρωντας μηχανικα και ανορεκτα.
Τελικα τα καταφερε,καθως και να κανει και το ατομικο του ποζαρισμα μεχρι που σωριαστηκε στα αποδυτηρια..
Και βεβαιως στα τελικα ηταν ενας αλλος Σπύρος αλλα όπως σωστα ανεφερες η ζημια ειχε γινει...Σπουδαια η αναφορα σου σε αυτο τον αγωνα:thumbup:

Φοβερο το συγκεκριμενο αρθρο του Παγιαννιδη ,αναφερομενο στην προετοιμασια κ τον αγωνα του Σπυρου:clapping:

Dinosaure
02-10-11, 22:13
Αντί να μας "βάζετε στην πρίζα" με τις αναφορές σας, δεν το σκανάρετε να το ανεβάσετε αυτό το άρθρο, να το διαβάσουμε κι εμείς;;; :green::green::green:

Polyneikos
02-10-11, 22:41
Αντί να μας "βάζετε στην πρίζα" με τις αναφορές σας, δεν το σκανάρετε να το ανεβάσετε αυτό το άρθρο, να το διαβάσουμε κι εμείς;;; :green::green::green:

Το καλεσμα του Δεινοσαυρου δεν θα μπορουσε να με αφησει αδιαφορο..Αφιερωμενο φίλε Δεινοσαυρε,νομιζω ότι θα σου αρεσει

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31850



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31851



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31852



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31853


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31854



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31855

Dinosaure
02-10-11, 23:23
SOS...!!!!!!!!!!!!!!
Βλέπω μονάχα 6 πολύχρωμα εικονιδιάκια, που είναι απολύτως ανενεργά....
Πού πήγε το άρθρο;;;;;;;;; Οι υπόλοιποι, το βλέπετε...;;;;;;;;;;
:unsure: :huh?: :o

Polyneikos
11-10-11, 19:10
SOS...!!!!!!!!!!!!!!
Βλέπω μονάχα 6 πολύχρωμα εικονιδιάκια, που είναι απολύτως ανενεργά....
Πού πήγε το άρθρο;;;;;;;;; Οι υπόλοιποι, το βλέπετε...;;;;;;;;;;
:unsure: :huh?: :o

Ελπίζω φιλε Δεινοσαυρε να την βλεπεις την συνεντευξη...
Θα σε ανταμείψω για την καθυστερηση της απαντησης μου στο ερωτημα σου με τις φωτογραφίες που θα ακολουθησουν..

Polyneikos
11-10-11, 19:23
Επίσης, να αναφέρω πως, στο κενό των δύο ετών, 80 - 81, που ο Σπύρος ήταν στρατευμένος...

έκανε την εμφάνισή του στην κριτική επιτροπή τoυ Μρ Ελλάς 1980 της IFBB ...

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31753&d=1317500622

όπου και βραβεύθηκε με κύπελλο Αριστείου και Αναγνωρίσεως από την IFBB. Όλα αυτά, στις 8 Ιουνίου του 1980, στο ξενοδοχείο PRESIDENT της Αθήνας.




Ας παρω λοιπον πασα από αυτη την φωτογραφία για να κανω μια αναδρομη με φωτογραφίες του Μπουρναζου,απο περιοδους εντονες της αγωνιστικης του περιόδου....Και όχι μονο....


Ο Σπυρος στον ίδιο αγωνα,στην κριτικη επιτροπή...


32214


Παραλαμβανωντας το βραβείο που προαναφερθηκε από τον πρόεδρο εκεινη την περιοδο της IFBB,Σταυρο Τριανταφυλλίδη




32215


30 χρόνια μετα...


32216

Ο Σπύρος σε ηλικία 19 χρονων!!



32217

Με τον φίλο του και γνωστο πρωταθλητη της εποχης Φραγκίσκο Μπατή


32218


1979,συναντηση με τον θρύλο Arnold

32219


Λίγα χρόνια μετα,οι 2 φίλοι ξανασυναντιούνται

32220


Με τον γνωστο αθλητη (θα τον θυμαστε όσοι εχετε παρακολουθησει το Pumping Iron),Μike Katz


32221

NASSER
11-10-11, 20:21
Όλες οι φωτο είναι ιστορικές και το αρχείο πολύ πλούσιο για τους φίλους αναγνώστες του φόρουμ :)
Φυσικά υπάρχει συνέχεια με φωτο και αναμνήσεις για τους παλιούς.:thumbup:

Dreiko
11-10-11, 20:24
σε αυτην που ειναι 19 χρονων ειναι απιστευτος....:shock::shock::shock:
:clap::clap::clap:

Tasos Green
11-10-11, 20:29
σε αυτην που ειναι 19 χρονων ειναι απιστευτος....:shock::shock::shock:
:clap::clap::clap:

+10000000000000 :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

ετσι θελω να γίνω! ουτε περισσότερο ουτε λιγότερο!

Polyneikos
12-10-11, 21:08
Εξιστορωντας την ζωη και την πορεία του Σπυρου μεσα από αυτο το αρθρο,περα από τους γνωστους μας πρωταθλητες που αποτελουσαν παρεα του Σπύρου,υπάρχουν αρκετοι φίλοι του και θαυμαστες που εμειναν πιστά κοντα του όλα αυτα τα χρονια με ισχυρους δεσμους φιλιας.
Ενας από αυτους ειναι ο Θανασης Τσιβίλης,παιδικός και αδελφικός φίλος του Σπύρου.

32260


Δευτεροετής στη Ιατρική, γυρίζοντας από το γυμναστήριο ένα ατύχημα με την μηχανή του στέρησε το όνειρο για πρωταθλητισμό στο bb.
Oπως μας είπε ο Σπύρος, ο Θανάσης δυνατός χαρακτήρας εκ φύσεως προσγειώθηκε στην πραγματικότητα, στο εδώ και τώρα και μετά από 2 χρονιά άρχισε πάλι προπονήσεις αν και καθισμένος στο καροτσάκι έκανε όσες ασκήσεις ήταν εφικτές.
Όταν ηρθε στην Αθηνά γυμναζόταν μαζί με το Σπύρο στο γυμναστήριο του και συγχρόνως έκανε και ρίψεις δισκου,ακοντιο και σφαίρα.

32258

32261


Έφτασε μέσα από τη θέληση, την επιμονή και την επιμονή να γίνει επανελλημενως πρωταθλητής Ελλάδος και να συμπεριληφθεί στην ομάδα παραολυμπιονικων και να γίνει κάτοχος του παγκοσμίου πρωταθλήματος στη σφαίρα.
Δεν σταμάτησε ποτέ να γυμνάζεται και να παίζουν και ρακέτες με το Σπύρο ακόμη και σήμερα.
Ο Θανάσης, μας είπε ο Σπύρος, δεν είναι μονό πρωταθλητής στίβου αλλά και της ζωής.
Δεν τον αντιμετώπισε ποτέ ως άτομο με ειδικές ανάγκες αλλά σαν ίσο όπως όλους τους ανθρώπους.
Εξάλλου η αναπηρία όπως λέει ο Θανάσης είναι στα μυαλά των ανθρώπων και όχι στο σώμα.

32259


Εγω προσωπικα θυμαμαι τον Θαναση Τσιβίλη από ενα αρθρο του-καταθεση ψυχης- για τον φίλο του Σπύρο,στο περιοδικο SuperMan.
Το δημοσιευω για να το διαβασετε.


32263


32264




32262

32266

32265

Dreiko
12-10-11, 21:15
απλα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!!:bowdown::bowdown::bowdown:
Χιλια συγχαρητηρια κωστα για αυτο το αφιερωμα!:clap:

TRIANTAFYLLOU
12-10-11, 21:46
κακώς δεν αναφέρθηκε πιο μπροστά αυτό το θέμα ,αλλα έτσι έγινε πολύ ωραία η αναφορα με φωτο, γιατι όσοι γνωρίζουν καλα τον Σπύρο ξέρουν πολύ καλα την φιλία του με τον Θανάση Τσιβίλη , ακόμη και φωτο απο περιοδικά μαζί και εμφανήσεις σε αγώνες .

είναι κάτι που χαρακτηρίζει τον σπύρο , όχι απλα να συμπαραστέκετε σε άτομα με ειδικές ανάγκες (γιατι όπως αναφέρθηκε ποτε δεν είδε τον θανάση έτσι αλλα σαν ενα φυσιολογικό άνθρωπο.)αλλα να σέβετε και να εκτιμάει φιλιες , γι αυτό και έχει αληθινούς φίλους που τον αγαπάν πραγματικα σε κάθε γωνιά της Ελλάδας , αυτο το βλέπω εγω εδω πάνω στην βόρειο Ελλάδα , που όταν έρχετε στα μέρη μου πόσοι φίλοι έρχονται να τον δούν και να πούν δυό κουβέντες :clap::clap:

Muscleboss
13-10-11, 02:13
Πολύ σημαντική η αναφορά στο Θανάση Τσιβίλη, ειδικά για όσους γνωρίζουν την ιστόρια αυτού του αθλητή και τη σχέση του με το Σπύρο Μπουρνάζο.

Γνωρίζω πολύ καλά τον αδερφό του Θανάση, το Χρήστο Τσιβίλη, που μου έχει αναφέρει επανελημένα τις διαρκίσεις του αδερφού του που αποτελούν πραγματικούς άθλους, και μου έδειχνε με περηφάνεια φωτογραφίες του από τις διάφορες δραστηριότητες και διακρίσεις του καθώς και κάποια φωτογραφία με το Σπύρο που κουβαλάει πάντα μαζί του.

ΜΒ

ελμερ
13-10-11, 11:07
Πολυ καλο να βλεπουμε και στιγμες απ τη συμπεριφορα του Σπυρου οπως αυτη......περα απ την τεραστια πορεια του ειναι ακομα μεγαλυτερος Ανθρωπος!!!!:thumbup::thumbup: :welcome::welcome:

NASSER
13-10-11, 20:43
Η φιλία του Σπύρου και του Θαναση Τσιβίλη είναι πραγματική και ο Σπύρος τον αναφέρει πολύ συχνά. Το αφιέρωμα άργησε αλλά δεν ξεχάστηκε καθώς έπρεπε να το υποστηρίξουμε με φωτογραφικό υλικό που πραγματικά είναι αξιόλογο!!!
Οι δυο φίλου συνεχίζουν να βρίσκονται και να διασκεδάζουν μαζί αλλά και να γυμνάζονται ανελειπώς.
Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στο Θανάση Τσιβίλη :clap:

Dinosaure
15-10-11, 06:56
Polyneikos, ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ γι¨αυτή τη συνέχεια παρουσίασης του Σπύρου...... :thumbup::thumbup::clap::clap:
Εξαιρετική δουλειά....!!!

Όσο για το άρθρο ..... ανενεργά και πάλι μου βγαίνουν τα εικονίδια αλλά....δεν πειράζει. Έψαξα το αρχείο μου και είδα πως το έχω... Απλά, ποτέ δεν είχα προσέξει από ποιον ήταν γραμμένο. Οπότε, άκουσα για τον Ηλία και πίστεψα πως επρόκειτο για κάποιο άλλο.... Αυτά κάνω και ταλαιπωρώ άδικα τον κόσμο..! ;)

Galthazar
15-10-11, 11:01
στα 19 του και ηταν ετσι? Δηλαδη εμεις τι προσπαθουμε τοτε τοσο καιρο?:P
Παντως σε ο,τι ηλικια και να ειναι παντα καταφερνει και εχει ενα αψεγαδιαστο και ωραιο σωμα!!ΑΞΙΟΣ :clap::clap:


Στην επομενη απο αυτη που ειναι 19 σε τι ηλικια ειναι?

Polyneikos
15-10-11, 13:39
Στην επομενη απο αυτη που ειναι 19 σε τι ηλικια ειναι?

Σε αυτη την φωτογραφία ο Σπυρος ειναι 31 χρονων,το 1988,όταν και προετοιμαζόταν για Πανελληνιο Κυπελλο το 1989 και τους Μεσογειακους.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=32218&d=1318349861

Galthazar
15-10-11, 15:58
Σε αυτη την φωτογραφία ο Σπυρος ειναι 31 χρονων,το 1988,όταν και προετοιμαζόταν για Πανελληνιο Κυπελλο το 1989 και τους Μεσογειακους.


ευχαριστω polyneike...:thumbup:

Dinosaure
16-10-11, 10:23
Κοίταζα, βρε παιδιά, την καταπληκτική φωτογραφία του Σπύρου στα 19 του..... και εκείνη με την ένδειξη 16-8-11....
Τι στην ευχή έχει κάνει ο άνθρωπος....;;;;;!!!!! Ξεκίνησε με ένα καταπληκτικό κορμί, έγινε ο κορυφαίος Έλληνας body buiilder και, όταν τα "παράτησε", ξανάγινε στα 52 του όπως ήταν στα 19 του..... Για να μην πω καλύτερος......
Θα μας τρελάνει ο Σπύρος, μου φαίνεται.........!!!!!!!!!!!!! :unsure: :P :shock: :clap::clap::clap:
:):):):) ;)

Όσο για εκείνη με τον Mike Katz..... όπως και με τον Άρνυ, φυσικά... Πραγματικό ταξίδι. Όπως πολύ σωστά σημειώθηκε...στη χρονομηχανή και πίσω στην εποχή του Pumping Iron... Στις εικόνες και στις ταινίες, που αποτέλεσαν την έμπνευσή μας, όταν ήμασταν νέοι.....
Εκείνο το επικό.... O Ηρακλής στη Νέα Υόρκη, του 1969, με τον Άρνολντ σε αυτό που θεωρώ την καλύτερη φόρμα της ζωής του, γύρω στα 21 χρόνια του, το θυμάται κανείς;;;;;;;
:):):)

Να είσαι καλά, φίλε Polyneikos..... Δίνεις στους γέρους "το φαί" τους!!!! Αναμνήσεις και πάλι αναμνήσεις...!!

Polyneikos
16-10-11, 12:37
Εκείνο το επικό.... O Ηρακλής στη Νέα Υόρκη, του 1969, με τον Άρνολντ σε αυτό που θεωρώ την καλύτερη φόρμα της ζωής του, γύρω στα 21 χρόνια του, το θυμάται κανείς;;;;;;;
:):):)

Να είσαι καλά, φίλε Polyneikos..... Δίνεις στους γέρους "το φαί" τους!!!! Αναμνήσεις και πάλι αναμνήσεις...!!

Eγω την θυμαμαι την ταινια,μαλιστα ειχε και ελληνικη μουσικη μεσα,αν το θυμαμαι τοσο καλα.:thumbup::thumbup:
Μεινε συντονισμενος φιλε Δεινοσαυρε,ο χειμωνας που ερχεται θα εχει πολυ υλικο,"ψωμι" για τους παλιους:toast:

Dinosaure
16-10-11, 15:32
Άψογη η μνήμη σου, αγαπητέ.....


http://www.youtube.com/watch?v=D5FpADrNcNI


:thumbup::thumbup:
Φυσικά και παραμένω σε άμεση επαφή ;);)

Dinosaure
16-10-11, 15:48
Εννοείται, φίλε Polyneikos, σβήνεις την προηγούμενη και άσχετη με το topic δημοσίευση - όπως και αυτή εδώ άλλωστε. Απλά, για να το δεις το ανέβασα....

Polyneikos
16-10-11, 16:03
Εννοείται, φίλε Polyneikos, σβήνεις την προηγούμενη και άσχετη με το topic δημοσίευση - όπως και αυτή εδώ άλλωστε. Απλά, για να το δεις το ανέβασα....

Kανενα πρόβλημα φιλε Δεινοσαυρε,στην ροη μιας συζητησης υπαρχουν παντα παραπλευρες αναφορες σε αλλα πρόσωπα ή γεγονοτα.
:thumbup:


Τωρα τρεις φωτογραφίες που θα μας πανε ακομα πιο πίσω,ισως το κιτρινισμα τους δωσουν μια αλλη χροια στην αξία τους...

Ο μαθητης με τον δασκαλο: Ο Σπύρος για αρκετο καιρο γυμναζόταν στο γυμναστηριο του Γιαννη Κωστογλακη,πριν να ανοίξει το δικο του..


32531


32530



Ο Σπύρος σε μικρη ηλικια μαζί με τον Κωστα (Gas) Γιαννακόπουλο


32532

Muscleboss
16-10-11, 16:07
:shock: Σοκ και δέος! Κωστογλάκης και Μπουρνάζος να ποζάρουν μαζί...Φωτογραφικό υλικό ιστορικής αξίας για μουσείο (για όσους μπορούν να εκτιμήσουν την αξία τους)! Κωστα ευχαριστούμε :clap:

ΜΒ

NASSER
16-10-11, 16:14
Το ιστορικό φωτογραφικό υλικό μπορεί να το δει καποιος μόνο στο :bodybuildinggr: :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
17-10-11, 04:43
ωραίο και σπάνιο φωτο υλικό , πραγματικά μουσιακού χαρακτήρα , έχω και γω με τον Μαικ Κατς μια φωτο στην νεα υόρκη το 99 και όταν τού είπα έλα να βγούμε φωτο απόρησε και λέει με θυμάσαι? λέω και πολύ καλα ειδικα απο το πάμπινκ άιρον , σεμνός αθλητής και αγαπητός .

χαίρεσαι να κοιτάς τέτοιες παλιές φωτο και πιστεύω ακόμη και οι νέοι που δεν γνώρησαν το ββ εκείνη την εποχή, τις βλέπουν με ενδιαφέρον

ειδικα εκείνες με μπουρνάζο κωστογλάκη :clap::clap::clap::clap::clap:

Dinosaure
17-10-11, 13:46
Εμείς, φίλε Ηλία, δε θα δούμε τη φωτογραφία σου με τον Mike;;; :)

Mythonas
17-10-11, 18:17
Απλά δεν υπάρχουν λόγια :bowdown::bowdown::bowdown:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
18-10-11, 02:52
Εμείς, φίλε Ηλία, δε θα δούμε τη φωτογραφία σου με τον Mike;;; :)

τι να κάνω δεινόσαυρε εγω δεν είμαι καλός στην αρχειοθέτηση , αλλα επειδή το είπα και εσύ το ζήτησες έκανα μια εξερεύνηση και ευτυχώς την βρήκα εύκολα
Νεα Υόρκη Μανχαταν 23-5-99 Ναιτ Οφ Τσαμπιον

32831

Dinosaure
18-10-11, 16:17
Να είσαι καλά φίλε...!!! Ευχαριστώ!!! :):):)
Εξαιρετική.... :thumbup::thumbup:

Polyneikos
20-10-11, 20:10
Tην επόμενη σειρα φωτογραφιων τις ξεχωρισα από το αρχείο του ως κομβικες....


Συσσσωμη η παρεα στο γυμναστηριο του Κωστογλακη....

32996

ο Σπύρος το 1976,στον πρωτο του αγωνα

32997




Ο Σπύρος αναμεσα στον Ηλια Συκινιωτη (αριστερα του Σπύρου όπως κοιταμε) και την Δημητρη Γκιουλεα το 1978..
Βγηκε 3ος σε αυτη την κατηγορία .

32998



ΜR Oδύσσεια 1985


32999



Με τον Γιαννη Κωστογλακη


33000


Με τον Σπύρο Φραντζια,εναν αθλητη που ήταν κοντα στον Σπύρο από μικρη ηλικια

33006

ο Σπυρος Φραντζιας εφυγε από κοντα μας και σε εναν αγωνα της Wabba γινεται ενας τελευταιος χαιρετισμος προς τον αθλητη,με παρουσα την οικογενεια του και καποιους φιλους του (Βασιλης Μπουζιανας ,Δημητρης Γκιουλέας)

33005



Σπυρος Μπουρναζος - Βασιλης Μπουζιανας,1979,προετοιμασια για το Παγκοσμιο της IFBB στο Oχαϊο

33007


33008

TRIANTAFYLLOU
20-10-11, 20:18
κώστα όλο εκπλήξεις είσαι , έχεις πολλούς άσσους στο μανίκι σου , αυτο το σεντούκι πρέπει να έχει πολύ πράμα μέσα , αρχαιολογικό θησαυρό :clap::clap::clap:

NASSER
20-10-11, 20:21
Το έβαλες λίγο πιο βαθιά το χέρι στο σεντούκι Κώστα :D
Αυτες οι φώτο είναι συλλεκτικές και φυσικά βλέπουν πρώτη φορά το φως της δημοσιότητας. :thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-10-11, 22:32
:
Το έβαλες λίγο πιο βαθιά το χέρι στο σεντούκι Κώστα :D
Αυτες οι φώτο είναι συλλεκτικές και φυσικά βλέπουν πρώτη φορά το φως της δημοσιότητας. :thumbup:

+1000:clap::clap::clap::clap::clap:

Dinosaure
21-10-11, 03:24
Πραγματικά πολύ ιδιαίτερο υλικό, φίλε Polyneikos.....
Ειδικά, η φωτογραφία από τον αποχαιρετισμό στον άλλο Σπύρο. Και εκείνη μαζί με το Μπουρνάζο......
................................................................................


Πάντως, αφού το χρειάζεσαι ακόμα.....τουλάχιστον πρέπει να μου πεις τη μάρκα και το μοντέλο του scaner σου...!!!:P:P

Polyneikos
29-10-11, 12:40
Να βαλω και μερικες φωτογραφίες απο την περιοδο θητειας του Σπυρο όπου διατηρουνταν σε πολυ καλα επίπεδα

Καλοκαιρι 1980,μαζι με καποιους φίλους σε παραλία της Θεσσαλονίκης,μαζι με τον Ηλια Παγιαννίδη και τον Δημητρη Παπαντωνη,τους αλλους δεν τους αναγνωριζω


33429

33430


33431



1981,παραλληλα με την θητεια του προετοιμαζοταν για το Παγκόσμιο στο Καιρο,εναν αγωνα που τελικα ο Σπυρος δεν πηγε καθως για ανεξηγητους λογους η αποστολη εφυγε χωρις εκεινον.
Τελικα για να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον στρατο επειδη ειχε εξασφαλισει αδειες για την προετοιμασία του,συμμετείχε σε στρατιωτικους αγωνες μποξ όπου βγηκε 2ος,χωρις μαλιστα να αγωνιστει στον τελικο.
Του εγιναν προτασεις να συνεχισει καριερα στην πυγμαχια αλλα τον Σπύρο τον ειχε κερδισει ηδη το bodybuilding..

33432

33433

33434

RAMBO
29-10-11, 12:47
κωστα πιστεω οτι εχεις περισσοτερες φωτογραφιες και απο τους ιδιους τους αθλητες:clap:

vaggan
29-10-11, 12:55
παιδια ο σπυρος ο φρατζιας σχετικα μικρος δεν ηταν?50 με 55?απο τι εφυγε???παντως η φωτο που ειναι στη θαλασσα και τους χαλβαδιαζει η κοπελια ειναι ολα τα λεφτα

LION
29-10-11, 14:08
Kώστα,ο αθλητής κάτω με το κόκκινο μαγιό,είναι ο Μενέλαος Μπαιμπούτης!:thumbup:

Καλά το "σεντούκι" σου είναι τρύπιο από κάτω κι επικοινωνεί με αίθουσα!!!ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ!:bowdown:





3343533436

LION
29-10-11, 14:37
33438

TRIANTAFYLLOU
30-10-11, 01:07
καλα θυμάσε χρήστο ο μενέλαος ο μπαιμπούτης είναι στην φωτο:thumbup: ο άλλος μόνο που είναι στον κορμό του δέντρου επειδη είναι λοξά δεν αναγνωρίζετε , ο μενέλαος κατα την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας ήταν στην καβάλα και γυμναζόταν στο γυμναστήριο του τσοπουρίδη - μαστροθανάση πολύ δυνατός αθλητής ήταν ο μενέλαος , στην καβάλα όταν έκανε σκουώτ δεν έφταναν τα κιλα να γυμναστούν οι άλλοι.

αυτες τις φωτο τι θυμάμε απο περιοδικά της εποχής ,ο σπύρος ακόμη και κατα την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας βρισκόταν σε καταπληκτική κατάσταση , γιατι εκτός του ότι όσο μπορούσε και το επέτρεπαν οι συνθήκες κρατιόταν σε φόρμα , είχε γενικά καλή φυσική κατάσταση , σωματότυπο , αλλα και κάτι που μετράει στο ββ ψιλή επιδερμίδα με λεπτές κλειδώσεις , με αποτέλεσμα και σε παγκόσμια που κατέβαινε να κοντράρει πολύ βαρύτερους αθλητές , δείχνοντας πολύ βαρύτερος
πολύ ωραίο υλικό:clap::clap::clap::clap:

LION
30-10-11, 09:26
καλα θυμάσε χρήστο ο μενέλαος ο μπαιμπούτης είναι στην φωτο:thumbup: ο άλλος μόνο που είναι στον κορμό του δέντρου επειδη είναι λοξά δεν αναγνωρίζετε , ο μενέλαος κατα την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας ήταν στην καβάλα και γυμναζόταν στο γυμναστήριο του τσοπουρίδη - μαστροθανάση πολύ δυνατός αθλητής ήταν ο μενέλαος , στην καβάλα όταν έκανε σκουώτ δεν έφταναν τα κιλα να γυμναστούν οι άλλοι.


Αναφερθήκαμε στον Μενέλαο σε μια συζήτηση που είχαμε με τον κ.Μπουρνάζο,τον Οκτώβριο!
Ο Μενέλαος Μπαιμπούτης διατηρεί γυμναστήριο στις Σέρρες από τότε, μετά τους παραπάνω αγώνες κι εκεί άρχισα πλέον συστηματικά, την προπόνηση με τα βάρη. Ηταν τότε το μοναδικό οργανωμένο γυμναστήριο, αφού είχε κλείσει ήδη του Ανέστη και του Γιούλη!
Μιλάμε για "θηριώδη" αθλητή για τα δεδομένα της εποχής(με ύψος περίπου στο 1.85 και κιλά κοντά στα 110-120)!:shock:
Θυμάμαι κι εγώ αυτά που αναφέρεις!Τα ζούσα από κοντά!:thumbup:

Polyneikos
30-10-11, 22:09
Μερικες σπανιες φωτογραφίες του Σπυρου από το προσωπικο του αρχείο

Δεκεμβριος 1979,η χρονια του Σπύρου,3 τιτλοι σε μια ημερα,σε ηλικια 21 ετων...

33498




33492


1 μηνα νωρίτερα,όταν αγωνιστηκε στο Παγκόσμιο της IFBB στο Οχαιο

33497





33493


1984,Παγκόσμιο στην Ρωμη,εμφανη τα σημαδια της σκληρης δίαιτας του Σπυρου

33501



33500



33499




33495

Μια παρεα πρωταθλητων στο Συνταγμα σε βραδυνη εξοδο
Μπουρναζος-Μωρος-Μπατης-Κουκος-Παγιαννίδης-Καρανικόλας και ο επιστηθιος φίλος του Σπύρου, Σπυρακος





33496

Τελικα καποιοι δεν αντιστάθηκαν στην ιδέα ενος ποζαρισματος :thumbup:

33494

Muscleboss
31-10-11, 13:04
Μια παρεα πρωταθλητων στο Συνταγμα σε βραδυνη εξοδο
Μπουρναζος-Μωρος-Μπατης-Κουκος-Παγιαννίδης-Καρανικόλας και ο επιστηθιος φίλος του Σπύρου, Σπυρακος

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33496&d=1320001356


Ιστορικό team...:bowdown:

Σε μια εποχή που οι πρωταθλητές bodybuilding έμοιαζαν με ρούχα συνηθισμένοι άνθρωποι:clap:

ΜΒ

GREEK POWER
31-10-11, 13:17
Εγω απο την αλλη επρεπε να δω τις παραπανω φωτο για να καταλαβω το αβαταρ του polyneikos μιας και ειναι αγνωριστος ο Σπυρος.:shock:

m3ssias
31-10-11, 13:56
Αναφερθήκαμε στον Μενέλαο σε μια συζήτηση που είχαμε με τον κ.Μπουρνάζο,τον Οκτώβριο!
Ο Μενέλαος Μπαιμπούτης διατηρεί γυμναστήριο στις Σέρρες από τότε, μετά τους παραπάνω αγώνες κι εκεί άρχισα πλέον συστηματικά, την προπόνηση με τα βάρη. Ηταν τότε το μοναδικό οργανωμένο γυμναστήριο, αφού είχε κλείσει ήδη του Ανέστη και του Γιούλη!
Μιλάμε για "θηριώδη" αθλητή για τα δεδομένα της εποχής(με ύψος περίπου στο 1.85 και κιλά κοντά στα 110-120)!:shock:
Θυμάμαι κι εγώ αυτά που αναφέρεις!Τα ζούσα από κοντά!:thumbup:

ποποοοο ο μενιος ειναι !!!!!! αμα δεν το λεγατε δεν θα το καταλαβαινα με τπτ....ειναι πιτσιρικας σ αυτη την φοτο.... εμεις μεγαλωσαμε μεσα στον ατλα, ο μενιος ειναι ακομη εκει κι κρατιεται καλα! τον ειχα προλαβει κ εγω οταν ημουν μικροτερος σε πολυ καλη φορμα.....
ο μενιος εχει υψος 1,85 και σε ογκο εφτανε τα 100-105 κιλα ενψ στους αγωνες κατεβαινε γυρω στα 95 αν δεν κανω λαθος.....
αυτο που με κανε παντα εντυπωση ηταν τα ποδια του, ξεχωριζε γιατι ηταν παντα τεραστια και υπερβολικα κομματιασμενα....οταν επιανε φορμα δεν πιστευω να εχω δει καλυτερα ποδια απο κοντα....
Μπραβο ρε παιδια, αμα δει ο μενιος εδω φοτο του 8α χαρει πολυ, με ρωτουσε συχνα αμα ανεβασαν καμια φοτο στο φορουμ απο τις παλιες....

Polyneikos
06-11-11, 21:12
Μια επίσκεψη στο γυμναστηριο του Μπουρναζου δεν θα μπορουσε να μην συνοδευτει και απο μια "old school" προπονηση.

33850


Τα μηχανηματα στο γυμναστηριο -πλην μιας μηχανης δικεφαλων- ειναι όλα χειροποιητα φτιαγμενα,μελετημενα και κατασκευασμενα από τον ίδιο.
Ειναι τα ίδια από το 1983,από τοτε που ανοίχτηκε το θρυλικο γυμναστηριο,Athens Gym λεγόταν τότε,ανημερα μαλιστα στην γιορτή του Σπύρου,12 Δεκεμβρίου.
Φυσικα ειναι όλα 100% λειτουργικα και συντηρημενα και αυτο που σχολιαζαμε με τον Σπύρο κατα την προπονηση ειναι ότι τα κιλα είναι κιλα,σε αντίθεση με πολλα γυμναστηρια όπου οι πλακες στις τροχαλίες τερματίζονται ευκολα.

33846

Μεγαλη μου τιμη να με εχει παρτενερ ο Σπυρος Μπουρναζος,εστω και σε μια προπονηση,δεν τολμω να πω ότι ήταν ενα παιδικο μου όνειρο γιατι από την αρχη της ενασχόλησης μου με το αθλημα ούτε να το φανταστω δεν θα μπορουσα...
Περιττο να αναφερω πως οι συμβουλες του και η παρουσία του σε πιεζουν αλλα και σε ωθουν να προπονηθεις στο 110%.ΔΑΣΚΑΛΟΣ:weights:


Μερικες αναμνηστικες φωτογραφιες

33847


33848





33844


33845

NASSER
07-11-11, 01:10
Πολύ ωραίες φώτο !!!
Μην ξεχνάμε πως 3 Δεκεμβρίου είναι προγραμματισμένο στο γυμαστήριο του Σπύρου το 1o Atlas Challenge by Bodybuilding.gr (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16836-1o-Atlas-Challenge-by-Bodybuilding.gr)
Ίσως ο πιο κατάλληλος και ο πιο σεβαστός χώρος για ένα event που γίνεται καθαρά από αγάπη στο σιδερένιο άθλημα.

TRIANTAFYLLOU
07-11-11, 05:12
πολύ ωραίες φωτο κώστα και αυτα που λές για τον σπύρο είναι γεγονός και κοινή διαπίστωση , έχει το χάρισμα να εμπνέει και είναι ο καλύτερος παρτενέρ για προπόνηση , γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις όρεξη για προπόνηση με τον σπύρο .
αλλα σ αυτο παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του σαν άνθρωπος και όχι μόνο σαν προπονητής η αθλητής :clap::clap::clap::clap::clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
19-11-11, 10:00
1986 ΝΑΒΒΑ Mr Universe & NABBA Mr World

O Mπουρναζος έπαιξε σε 2 διεθνεις αγωνες το 1986,το ΝABBA Mr Universe που πραγματοποιηθηκε στο Γουέμπλεϋ στην Αγγλία.
Εκει ο συναγωνισμος στην ψηλή κατηγορία ηταν εντυπωσιακος και ο Μπουρναζος δεν καταφερε να πλασαριστει στην 10αδα.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31744



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31745



Επισης συμμετείχε στο Mr World της NABBA που πραγματοποιηθηκε στο Λας Βεγκας της Αμερικης

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31741


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31746



Σε αυτους τους αγωνες ,απο το προσωπο του φαινεται ,οτι δεν επιασε λεπτη γραμωση , αλλιως θα τους ειχε τσακισει.

Polyneikos
20-11-11, 16:53
Tα τελη της δεκαετιας του 1980 ο Σπύρος Μπουρναζος αποφασισε να τερματισει την καριερα του στο bodybuilding.
Tελευταίος του σταθμός ηταν το Μεσογειακο στην Μαλτα το 1989.
Ηδη βεβαια απασχολουσε πολλα κοσμικα περιοδικα της εποχής,διαφημισεις,επιδείξεις μόδας και κοσμικες εκδηλωσεις.
Εγινε μοντελο για ζωγράφους,γλύπτες , σχεδιαστες μόδας.
Με το τελειωμα των αγωνων - και για μια δεκαετια- ο Σπύρος δεχθηκε πολλες επαγγελματικες προτασεις που αλλες τις αποδεχθηκε και αλλες όχι,συνειδητοποιημενα και έχωντας την πολυτελεια να επιλεγει.
Πολλα περιοδικα αναζητουσαν μια συνεντευξη του,μια φωτογραφηση.Παρουσιαζω μερικα δείγματα...
Πιστευω οι γυναικες αναγνωστριες του φόρουμ θα τις εκτιμησουν ιδιαιτερα


34552


34553


34554

LION
22-11-11, 17:17
3465334654346553465634657

RAMBO
23-11-11, 03:10
πολυ ωραιο υλικο....δεν θα χωρανε αλλα σε λιγο ολες οι φωτο φανταστικες

TRIANTAFYLLOU
23-11-11, 03:11
η συνέντευξη αυτή χαρακτηρίζει τον σπύρο και όποιος τον ξέρει το καταλαβαίνει , ειδικά εκεί στην ενότητα "όταν σπάσει το είδωλο τι μένει "
ο σπύρος λέει την πραγματικότητα και είναι κάτι που είχε αντίληψη και το καταλάβαινε απο παλια και δείχνει πως ο ίδιος τήρησε αυτα που έλεγε και τα λόγια του είναι πράξεις που είναι το πιο σημαντικό .
γι αυτό και είναι απλός σέβετε τούς παλιούς αθλητές και φίλους και ξέρει να εκτιμάει , απο την άλλη ενω ξέρει ότι τα είδωλα μπορεί να απομυθοποιηθούν (το λέει άλλωστε και στην συνέντευξη , γιατι έχει αυτογνωσία ) και παρ όλα αυτα έχει παραμείνει απλός και αναλλοίωτος και για μένα προσωπικα και για πολλους φαντάζομαι γι αυτό είναι ο μπουρνάζος το πρότυπο που αγαπάμε
και κανείς άνθρωπος καλοπροαίρετος που τον γνώρησε προσωπικα δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ποιότητά του σαν άνθρωπο , γιατι αυτό μένει στην τελική τα μπράτσα δεν είναι αιώνια και η λεβεντιά του σώματος , αλλα η λεβεντιά της ψυχής :clap::clap::clap:

vaggan
23-11-11, 10:10
χθες ανοιγω την τηλεοραση και βλεπω τον σπυρο μπουρναζο να ποζαρει σε νεαρη ηλικια με κουκο και νομιζω με κωστα μπουρναζο.τρελλαθηκα αφιερωμα στο ελληνικο μποντυμπιλντινγκ λεω.σε μια φαση τελειωνει το ποζαρισμα και σκαει ο τζιμης πανουσης:turtle::turtle:καταλαβα οτι ηταν ταινια και το εκλεισα

Polyneikos
23-11-11, 10:39
O Δρακουλας των Εξαρχείων ηταν,μια ταινια του 1982.:thumbup:


Ανεβαζω μερικες φωτογραφιες από την ταινια που είχε συμμετάσχει ο Σπύρος Μπουρνάζος ,"Ο Δράκουλας των Εξαρχείων".

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3786&stc=1&d=1248252787


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3787&stc=1&d=1248252787


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3788&stc=1&d=1248252787

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3789&stc=1&d=1248252787

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3790&stc=1&d=1248252787

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3791&stc=1&d=1248252787

Polyneikos
12-12-11, 13:35
Σπύρο χρονια σου πολλα ,ότι επιθυμεις !:welcome:

Διακογιαννης Γιαννης
12-12-11, 13:41
Φιλε Σπυρο χρονια σου πολλα και παντα με επιτυχιες.

LION
12-12-11, 15:17
Χρόνια πολλά Σπύρο,με υγεία κι ευτυχία! :toast:

ελμερ
12-12-11, 17:19
Σπυρο ,πολυχρονος με υγεια και χαρα.οσο μεγαλη ειναι η καριερα σου,αλλο τοσο μεγαλη ειναι και η ταπεινοτητα σου....:welcome::welcome:

TRIANTAFYLLOU
12-12-11, 18:10
πολύχρονος κι απο δω Σπυρακο μου αν και τα είπαμε στο τηλέφωνο να σαι πάντα χαρούμενος κι ευτυχισμένος για να μπορείς να προσφερεις και σ αυτούς που αγαπάς :toast::toast:

argyrakis
12-12-11, 22:13
Χρόνια πολλά πολυχρονος

Polyneikos
12-12-11, 22:32
Μερικες φωτογραφίες του Σπύρου,αφιερωμενες απο το :bodybuildinggr: προς εκεινον για την γιορτή του,αλλα και όλους τους φιλους του και θαυμαστες του!


1976

36557


1978

36558



1979

36556



1984

36555




36550


1985

36554




36553


1986

36552



1989


36551



Σπύρο σε ευχαριστουμε για όλη σου την προσφορα και που εισαι πιστά κοντα στο αθλημα ,σωματικα,ψυχικα,πνευματικα,προσφερεις από καθε άποψη και αφιλοκερδώς,αποτελεις για όλους πήγη αστείρευτης έμπνευσης,ακομα και μετα από σχεδον 40 χρόνια!
Σου ωφείλουμε πολλα:clap::clap: Πολυχρονος και πάντα με υγεία,σου ευχόμαστε όλο το :bodybuildinggr:!!

36549

RAMBO
12-12-11, 22:39
χρονια πολλα,να τα εκατοστησετε κ.Σπυρο

:thumbup:οι φωτο τα σπανε:bowdown:

Dreiko
12-12-11, 22:42
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=36553





αυτη ειναι απο τις αγαπημενες μου,αν οχι η αγαπημενη μου!!!!:clap::clap::clap:

Χρονια πολλα Κ.Σπυρο!!!!!:toast:

Muscleboss
13-12-11, 00:02
Να γράψω και εγώ τις ευχές μου για χρόνια πολλά στο Σπύρο και να τον ευχαριστήσουμε για άλλη μια φορά για όσα έδωσε στο άθλημά μας, για όσα δίνει και για όσα θα δώσει ακόμα. :clap:

ΜΒ

NASSER
13-12-11, 00:23
Χρόνια πολλά στο Σπύρο, να τον έχει ο Θεός καλά για όσα έχει κάνει στο άθλημα, στους φίλους και στους συνανθρώπους του που είναι γύρω του!:toast:

grego
13-12-11, 02:51
πολυχρονος δασκαλε κ να σαι παντα καλα,σ ευχαριστουμε για αυτα που προσφερες αλλα κ οσες πνευματικες συμβουλες μας εδωσες!!

velinos
15-12-11, 12:05
36674

Το μωρο διπλα στον ΜΕΓΑΛΟ Γιαννη Κωστογλακη ισως καποιοι να γνωριζεται πως ειναι ο γιος του.
Ο φωτογραφεια οπως με ενημερωσε χθες το βραδυ ο Σπυρος Μπουρναζος ειναι απο το mr.Hellas το 1985.

Εχω την τιμη να σας τον παρουσιασω 25 χρονια μετα, Richard Kostoglakis !!

36675

Επισεις να σας ενημερωσω πως ο Σπυρος Μπουρναζος τον εχει αναλαβει και τον προετοιμαζει για αγωνες Natural.
(οπως βλεπετε εχει παρει το γονιδιο ;) )

NASSER
15-12-11, 13:06
Σε ευχαριστούμε Νίκο για τις φωτογραφίες :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
15-12-11, 17:05
πολύ ωραίες φωτο και έχω να πώ πως μοιάζει αρκετα ο γιός τον πατέρα γιάννη κωστογλάκη και δεδομένου ότι έχει πάρει τα γονίδιά του θα έχει επιτυχία σε αγώνες νάτουραλ:thumbup::thumbup:

Dreiko
13-01-12, 19:34
Συνέντευξη του Σπύρου Μπουρνάζου σε περιοδικό του 1988.

37923

sifounas1
22-03-12, 20:59
πολυ ωραιες φωτογραφιες και πολυ καλο αφιερωμα.....αν δεν κανω λαθος τον Σπυρο Μπουρναζο τον ειχα δει σε καποια ελληνικη εκπομπη να μιλαει για το bbing

vaggan
22-03-12, 23:09
διαβασα σωστα?το 1979 ο σπυρος ηταν 14 ετων και κερδισε την αφροκρεμα του ελληνικου μποντυμπιλντινγκ?:shock::shock:

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-03-12, 23:40
διαβασα σωστα?το 1979 ο σπυρος ηταν 14 ετων και κερδισε την αφροκρεμα του ελληνικου μποντυμπιλντινγκ?:shock::shock:

Ο αδελφος του ο Κωστας ηταν 15 χρονων . Ο Σπυρος πρεπει να ηταν γυρω στα 20 .
Τον ειχα δει αυτον τον μεγαλο αγωνα και ακομη τον θυμαμαι , φαντασου!

Hercules
23-03-12, 01:05
εχουμε καμια νεα φωτο απο τζωρτζογλου??γιατι ειχε πει οτι θα τον αναλαβει ο μπουρναζος για να κατεβει σε αγωνες αν θυμαμαι καλα..

TRIANTAFYLLOU
23-03-12, 03:42
εχουμε καμια νεα φωτο απο τζωρτζογλου??γιατι ειχε πει οτι θα τον αναλαβει ο μπουρναζος για να κατεβει σε αγωνες αν θυμαμαι καλα..

καμία σχέση τον τζώρτζογλου τον ανέλαβε ο Σπύρος που είναι και φίλοι να φτιαχτεί για τις ανάγκες ενός ρόλου μιας εικαστικής φωτογράφησης , η οποία είχε γίνει.
πάντα ο Σπύρος αποτελούσε πρότυπο για τον Στράτο , τον θαύμαζε και είναι καλοί φίλοι αλλα ποτε δεν άκουσα για αγωνιστικά σχέδια του Στράτου.

μάλιστα απο κάτι φωτο που δημοσιεύτηκαν φάνηκε η καταπληκτική φόρμα που πέτυχε ο Στράτος και σε πολύ σύντομο διάστημα και μάλιστα όπως και ο ίδιος είχε δηλώσει το όφειλε στην καθοδήγηση του σπύρου , αλλα και στο ψυχολογικό ανέβασμα που του έδωσε .

αλλα για αγωνιστικα σχέδια εγω που μιλούσα με τον Σπύρο εκείνο το διάστημα δεν είχα ακούσει.

Hercules
23-03-12, 16:10
καμία σχέση τον τζώρτζογλου τον ανέλαβε ο Σπύρος που είναι και φίλοι να φτιαχτεί για τις ανάγκες ενός ρόλου μιας εικαστικής φωτογράφησης , η οποία είχε γίνει.
πάντα ο Σπύρος αποτελούσε πρότυπο για τον Στράτο , τον θαύμαζε και είναι καλοί φίλοι αλλα ποτε δεν άκουσα για αγωνιστικά σχέδια του Στράτου.

μάλιστα απο κάτι φωτο που δημοσιεύτηκαν φάνηκε η καταπληκτική φόρμα που πέτυχε ο Στράτος και σε πολύ σύντομο διάστημα και μάλιστα όπως και ο ίδιος είχε δηλώσει το όφειλε στην καθοδήγηση του σπύρου , αλλα και στο ψυχολογικό ανέβασμα που του έδωσε .

αλλα για αγωνιστικα σχέδια εγω που μιλούσα με τον Σπύρο εκείνο το διάστημα δεν είχα ακούσει.

ακυρο τοτε,απλα ετσι ειχα διαβασει στο νετ σε ενα μπλογκ..μαλλον ηταν παπατζα δικια τους

vagg
23-03-12, 21:22
εχουμε καμια νεα φωτο απο τζωρτζογλου??γιατι ειχε πει οτι θα τον αναλαβει ο μπουρναζος για να κατεβει σε αγωνες αν θυμαμαι καλα..

ειχες διαβασει οτι ο τζωρτζογλου ειχε πορωθει τοσο με το αποτελεσμα που ακομα και για αγωνες ρωταγε;)

tolis93
06-04-12, 15:58
λογικα θα εχει ανεβει.αλλα το ειδα σημερα κ πραγματικα ειναι απο τα πιο δυνατα βιντεο π εχω δει


http://www.youtube.com/watch?v=Da3sRtZyd0Q&feature=related

Polyneikos
06-04-12, 16:31
Tολη ναι,υπήρχε το βιντεο και ειναι από τον φίλο του Σπυρου αλλα και μελος του φορουμ ,τον Μανο.
Επίσης ξαναανεβασαν απ΄οτι παρατηρησα το 3ο κομματι της συνεντευξης που είχε δωσει στον Πανο,γιατι για αρκετο καιρο μας το είχαν κατεβασει...
Υπενθυμιζω ξανα τα 3η μερη της συνεντευξης :

1ο μερος


http://www.youtube.com/watch?v=bLjaowtW6fQ&feature=relmfu

2ο μερος



http://www.youtube.com/watch?v=WHF7zicDwgQ&feature=relmfu

3ο μερος



http://www.youtube.com/watch?v=9lnEozVD0II&feature=relmfu

Gaspari
06-04-12, 18:31
Πολύ ωραία τα αφιερώματα παραπάνω και απο τον τόλη. Ευχαριστούμε πολύ! :toast:

goldenera
23-04-12, 00:18
βάζω και κάποιες φωτο απο Λός Αντζελες που μου έστειλαν ο σπύρος με την παρέα του απο το γνωστό στον χώρο του ββ και όχι μόνο venice beach με μια απο τις μις ολύμπια και ενα γραφικό τύπο που τον έχει ο σβαρτσενέγκερ για μασκότ (δεν θυμάμε το όνομα της μις ολύμπια ) .

στο GOLD GYM είναι παρέα με τον ματζακο μανώλη που έχει λάβει μέρος στο μρ αθήνα το 1975 λάτρης του ββ (είναι κωφάλαλος) και πήγε στο λας βέγκας για να δεί το ολύμπια .

απ ότι φαίνετε ο σπύρος με την βασω και τον στράτο συνεχίζουν την προπόνηση και βρίσκονται σε ακόμη καλύτερη κατάσταση καταπληκτική θα έλεγα για το progect της φωτογράφησης .

τούς εύχομαι να πάνε όλα καλά , να περνάν καλα και να γυρίσουν με τις καλύτερες εντυπώσεις απο αμερική

31567
31568
31569
31570
31571
31572


Ηλία ο γραφικός τύπος (που όντως μοιάζει, και θα'ναι ντροπή να τον έχει βάλει ο Αρνολντ σαν μασκότ) ονομάζεται Bill Petis και την παλιά εποχή γυμνάζονταν στου Gironda το γυμναστήριο και είχε εκπληκτική διάπλαση και ειδικά δικέφαλα. Βέβαια η ζωή πολλές φορές στα φέρνει ανάποδα (όπως μάλλον και στην περίπτωση του Bill Petis).

43668

http://ironguru.com/bill-pettis

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-04-12, 16:52
Ηλία ο γραφικός τύπος (που όντως μοιάζει, και θα'ναι ντροπή να τον έχει βάλει ο Αρνολντ σαν μασκότ) ονομάζεται Bill Petis και την παλιά εποχή γυμνάζονταν στου Gironda το γυμναστήριο και είχε εκπληκτική διάπλαση και ειδικά δικέφαλα. Βέβαια η ζωή πολλές φορές στα φέρνει ανάποδα (όπως μάλλον και στην περίπτωση του Bill Petis).

43668

http://ironguru.com/bill-pettis

Oντως τα μπρατσα του ειναι φοβερα.
Συγχαρητηρια ,για το ποσταρισμα σου.

Hercules
23-04-12, 21:17
Ηλία ο γραφικός τύπος (που όντως μοιάζει, και θα'ναι ντροπή να τον έχει βάλει ο Αρνολντ σαν μασκότ) ονομάζεται Bill Petis και την παλιά εποχή γυμνάζονταν στου Gironda το γυμναστήριο και είχε εκπληκτική διάπλαση και ειδικά δικέφαλα. Βέβαια η ζωή πολλές φορές στα φέρνει ανάποδα (όπως μάλλον και στην περίπτωση του Bill Petis).

43668

http://ironguru.com/bill-pettis

μπραβο φιλε για την επισημανση σου,ο τυπος μονο γραφικος δεν ειναι αλλα καμια φορα η ζωη μας τα φερνει αλλιως απ οτι τα υπολογιζουμε,αυτο ισχυει για ολους μας.θηριο στα νιατα του

Polyneikos
15-07-12, 15:23
Ο Σπύρος Μπουρνάζος συνδεεται με μια βαθιά και πολυετή φιλία,30 ετών, με τον γνωστο τραγουδιστή Σταμάτη Κόκοτα.
Στις 13 Ιουλίου,την Παρασκευή,οι δύο καλοί φίλοι από τα παλιά,αντάμωσαν σε ενα κεντρο στην Νεα Μακρη,σε μια εκτακτη εμφανιση του Σταμάτη Κόκοτα
Μια βραδυά βγαλμενη από τα παλιά,με τις παλιές επιτυχίες που αγαπηθηκαν και τραγουδήθηκαν από πολλους.

51359


30 χρόνια μετά ...

51357


Ενδεικτικά να αναφέρω,ότι η η καριέρα του τραγουδιστή ξεκινησε από την δεκαετία του ’60 (Παρίσι 1961) και συμπεριλαμβάνει τραγούδια των μεγαλύτερων σύγχρονων Ελλήνων δημιουργών.
Σταύρος Ξαρχάκος, Γιάννης Σπανός, Απόστολος Καλδάρας, Δήμος Μούτσης, Γιώργος Ζαμπέτας, Νίκος Γκάτσος, Λευτέρης Παπαδόπουλος, Πυθαγόρας κτλω..
Τραγούδια: Στου Οθωνα τα χρόνια, Πες πως μ’ αντάμωσες, Το θέμα είναι να τη βρω, Ο τρελός, Καλογεράκι, Στου Προφήτη Ηλία, Πειραιώτισσα, Γιέ μου Γιέ μου, Ρωμιός αγάπησε Ρωμιά, Η Ιστορία του μπεκρή, Στις 16 Μάη μήνα, Δεν το μπορείς, Ονειρο απατηλό, Μια παρένθεσις και μόνο…
Επίσης ασχολήθηκε με αγώνες ταχύτητας αυτοκινήτων, ως οδηγός.

51360

51361



51358

goldenera
15-07-12, 20:10
Πολύ όμορφες οι φωτό παλιές και πρόσφατες Polyneikos:clap:Πραγματικά μοναδική φωνή του Κου Κόκοτα ο οποίος 'έκανε' μεγάλη καριέρα με ήθος και αξιοπρέπεια. Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά από αφηγήσεις κυρίως του παππού μου που λάτρευε τη μουσική, ήταν ότι ο Κος Κόκοτας ήταν από τους αγαπημένους τραγουδιστές του Αριστοτέλη Ωνάση και ουκ ολίγες φορές τον 'φωναζε' για ιδιωτικές βραδυές διασκέδασης.

Διακογιαννης Γιαννης
15-07-12, 20:19
Παντα στις σελιδες του Σπυρου εμφανιζονται τα σπουδαιοτερα και πιο ενδιαφεροντα γεγονοτα του αθληματος μας.Μονος του ο Σπυρος εχει χιλιες φορες πιο ενδιαφερουσες εμπειριες, απο οσες αθροιστικα εχουμε ολοι μαζι οι αλλοι αθλητες .

TRIANTAFYLLOU
16-07-12, 17:30
ο Κόκωτας με τον Σπύρο συνδέονται με χρόνια φιλία , απο παλια θυμάμε αυτες τις φωτο με τον καβακ , ακόμα και στο τελευταίο μρ ελλάς με αντίπαλο τον τζίμη μεντη εκέι ήταν ο Κοκωτας , ωραίο αυτο το ιβέντ και ο κώστας σαν ενημερωμένος δημοσιογράφος ήταν παρόν και μας έδωσε αυτο το ωραίο φωτορεπορτάζ με σύνδεση παλιών με νέων φωτογραφιών :clap::clap::clap:


αυτα είναι γούστα και μ αρέσουν είδα τις φωτο και ζήλεψα καλή παρέα και ο κόκωτας απο τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες , διαχρονική αξία :toast:

NASSER
16-07-12, 17:37
Παντα στις σελιδες του Σπυρου εμφανιζονται τα σπουδαιοτερα και πιο ενδιαφεροντα γεγονοτα του αθληματος μας.Μονος του ο Σπυρος εχει χιλιες φορες πιο ενδιαφερουσες εμπειριες, απο οσες αθροιστικα εχουμε ολοι μαζι οι αλλοι αθλητες .

Ο Σπύρος εκτός από εμπειρίες, έχει και πολύ μυαλό! Είναι άνθρωπος που διαβάζει, μελετάει και συλλογίζεται. Γιαυτό και όποιος έρχεται σε διάλογο μαζί του και έχει σώας τα φρένας και παράλληλα σκέφτεται θετικά, πείθεται από τα επιχειρήματα του Σπύρου. Και αυτο το αναφέρω σε σχέση με το χώρο του αθλήματος, που μπορεί να κάνει ένα μεταβατικό στάδιο ή να παραμείνει όπως έχει... Ο Σπύρος είναι άνθρωπος που συνεχίζει να προσπαθεί και να προσφέρει για το άθλημα, γιατί πραγματικά το αγαπάει.
Όσο για την συνάντηση Κόκοτα-Μπουρνάζου, είναι απλα μια που βλέπουν τα φώτα της δημοσιότητας και φαίνεται πως είναι μια σχέση φιλίας διαχρονική!

chaniotis.manos
03-08-12, 00:24
http://youtu.be/6qEDDO_9hYY
BODYBUILDING VIDEO EPIC SPIROS BOURNAZOS

NASSER
03-08-12, 01:41
Με πώρωσες Μάνο και δεν θα έχω ύπνο... :thumbup:

Διακογιαννης Γιαννης
03-08-12, 09:05
http://youtu.be/6qEDDO_9hYY
BODYBUILDING VIDEO EPIC SPIROS BOURNAZOS

Η σταδιοδρομια του Σπυρου, ειναι σε τετοιο βαθμο μυθικη, που οτι και να δω τωρα πια ,οσο σπουδαιο και να ειναι, το θεωρω αναμενομενο.Αλλωστε αρκετα απο τα γεγονοτα αυτα, τα εχω ζησει απο κοντα.Γι'αυτο θελω να επισημανω,οτι εκει που ενθουσιαστηκα ηταν, με την Βασω στο μονοζυγο, και με τις ποζες του Στρατου Τζωρτζογλου.

ελμερ
03-08-12, 10:04
Πολυ ωραιο βιντεο!:thumbup::welcome:

vaggan
03-08-12, 11:06
εγω θελω να προσθεσω μερικες λεπτομερειες για το στιγμηοτυπο που ο μπουρναζος νικαει εναν μπαρμπα σε κλασματα του δευτερολεπτου.το 1992 ηταν η εκπομπη made in greece παρουσιαστρια την σεμινα διγενη...εχουν καλεσει λοιπον στο πανελ τον μεγαλο μπουρναζο με καποια παλικαρια απο το γυμναστηριο του,απο την αλλη μερια κατι γλαστρες του τρια δυο ενα του αντεννα (με επιφυλαξη η εκπομπη) και καλα μοντελες,και στη μεση το μπαρμπα αυτον με την γυναικα του να του εχουν βαλει ενα τραπεζι με κοψιδια και να τρωει τον αγλεωρα..και αρχιζουν τωρα σε μια φαση οι μοντελες να κραζουν τους μποντυμπιλντερς και σε μια φαση πεταγεται η αννα μαρια λογοθετη νομιζω και λεει "αυτα τα λαδια που βαζετε εσεις οι μποντυμπιλντερς και πατε στις παραλιες ειναι πολυ προκλητικο"και της λεει ο μπουρναζος "γιατι εσεις που βαζετε λαδια στα βυζια σας και βγαινεται στην παραλια δεν ειναι προκλητικο?"την βουλωσε και δεν ξανα ειπε τιποτα...μετα ηταν ενα παλικαρι και ελεγε για τους κοιλιακους και την διατροφη και πεταγεται ο μπαρμπας καμια 120αρια κιλα οικοδομος στο επαγγελμα και λεει "να μια καλη ασκηση για κοιλιακους"και εφαγε ενα κομματι κοψιδι...μετα ειπε οτι οι μποντυμπιλντερς ειναι αερας και δεν εχουν δυναμη και οτι αμα ριξει μια σφαλιαρα σε καποιον θα τον ξαπλωσει κατω...και του λεει ο μπουρναζος για κοπιασε και βαζουν δυναμη και του κατεβασε το χερι σε κλασματα του δευτερολεπτο...πολυ γελιο η εκπομπη την θυμαμαι ακομα

aqua_bill
03-08-12, 11:28
απίστευτη καριέρα! :clap:

goldenera
03-08-12, 15:27
Πολύ θα ήθελα με αφορμή το τελευταίο πολύ καλό βιντεάκι, να συνέλεγε κάποιος ο οποίος γνωρίζει από πολύ κοντά τον Κο Μπουρνάζο στιγμιότυπα μόνο από προπόνηση,και να δημιουργούσε μια ταινία, στα πρότυπα των ξένων αθλητών ή ακόμα να φτιάχνονταν μια επαγγελματική δουλειά (εφ΄όσον είναι υπαρκτό το υλικό για να υποστηριχτεί κάτι τέτοιο), με αντίστοιχη,καθαρή προπόνηση. Και ποιός δε θα αγόραζε ένα θησαυρό σαν και αυτό? Θα μπορούσε ακόμα- και με τα σύγχρονα μέσα που υπάρχουν σήμερα- να διατίθεται η ταινία μέσω διαδικτύου έναντι κάποιου ποσού που νομίζω πως όλοι θα θέλαμε και θα μπορούσαμε να διαθέσουμε. Τί λέτε?

Διακογιαννης Γιαννης
03-08-12, 15:46
Πολυ ωραια ιδεα.Μακαρι να πραγματοποιηθει.

Χρήστος Τριανταφύλλου
03-08-12, 15:51
Πολύ θα ήθελα με αφορμή το τελευταίο πολύ καλό βιντεάκι, να συνέλεγε κάποιος ο οποίος γνωρίζει από πολύ κοντά τον Κο Μπουρνάζο στιγμιότυπα μόνο από προπόνηση,και να δημιουργούσε μια ταινία, στα πρότυπα των ξένων αθλητών ή ακόμα να φτιάχνονταν μια επαγγελματική δουλειά (εφ΄όσον είναι υπαρκτό το υλικό για να υποστηριχτεί κάτι τέτοιο), με αντίστοιχη,καθαρή προπόνηση. Και ποιός δε θα αγόραζε ένα θησαυρό σαν και αυτό? Θα μπορούσε ακόμα- και με τα σύγχρονα μέσα που υπάρχουν σήμερα- να διατίθεται η ταινία μέσω διαδικτύου έναντι κάποιου ποσού που νομίζω πως όλοι θα θέλαμε και θα μπορούσαμε να διαθέσουμε. Τί λέτε?

Τουλαχιστον απο τον χωρο ολοι θα την περναμε.

goldenera
03-08-12, 16:00
Εφόσον θεωρείτε ότι είναι καλή ιδέα Κε Γιάννη και ότι θα το αγοράζατε σίγουρα φίλε Χρήστο, που είστε μέρος της ιστορίας του Ελληνικού ΒΒ, φανταστείτε εμείς οι απλοί λάτρεις του αθλήματος:thumbup:

sTeLaKoS
03-08-12, 19:41
Ευχαριστούμε Μάνο, δεν ήξερα πως είχε τόσες πολλές παρουσίες σε εκπομπές ο Σπύρος! :clap::clap:

giannis64
03-08-12, 20:50
πολλες φορες σκεφτομαι, με τετοια προσωπικοτητα, αν εμενε μονημα στην αμερικη, τι σταδιοδρομια θα μπορουσε να ειχε κανει αυτος ο ανθρωπος????:toast:

TRIANTAFYLLOU
03-08-12, 21:01
τις θυμάμε αυτες τις εκπομπές και παρουσιάσεις με τον Σπύρο στην τηλεόραση και πραγματικα χαιρόμουν όταν τον έβλεπα γιατι εκπροσωπούσε τον κλάδο μας το ββ και αυτα που άκουγα με εξέφραζαν
σε αντίθεση με άλλες εκπομπές που βγάζαν τον κάθε τυχάρπαστο που δεν ήξερε να μιλάει στην τηλεόραση και το μόνο που ήξερε να κάνει είναι να κουνάει τα στήθια του στην κάμερα και να λένε ενα σωρό αηδίες και καλά θεωρίες για το ββ , μέχρι που ένας πιτσιρικάς μια φορα είχε πεί ότι στις στερήσεις που κάνουν σε περίοδο προετοιμασίας είναι και η αποχή απο το σεξ για πολλούς μήνες . ότι νάναι

ο Σπύρος όσες φορες έβγαινε και προβαλόταν ήταν πραγματική διαφήμηση του αθλήματος μας και τα λέω αυτα έχοντας δεί ντοκουμέντα και μόνο κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε το αντίθετο

εγω το έχω δηλώσει άλλωστε ότι ο κύριος εμπνευστής μου στο ββ ήταν αυτός , όπως και κάποιοι σπουδαίοι και καλοί αθλητες , όπως κούκος , μπατης , σιατραβάνης , απο τα περιοδικα της εποχής εκείνης :clap::clap::clap:

Polyneikos
04-08-12, 17:40
Άλλο ένα καταπληκτικό βίντεο που μας προσέφερε ο Μανος, 15 λεπτά με πινελιές από μια μεγάλη σταδιοδρομία. Μανο σε ευχαριστούμε :clap:

Φυσικά όλα αυτά που παρακολουθούμε ειναι λίγες στιγμές από μια πορεία γεμάτη , πλημυρρισμένη από εμπειρίες και παραστάσεις , όπου ο Σπύρος απέκτησε ότι ονειρεύεται ένας αθλητής:
Τίτλους, φήμη, αναγνώριση, καταξίωση, χρήματα , όμορφες παρουσίες στην συντροφιά του.
Φυσικά η προσωπικότητά του,ενίσχυσαν τις επιτυχίες του,καθότι ένα καλό σώμα πολλές φορές δεν αρκεί,ας είναι και κορυφαίο.
Το σπουδαιότερο επίτευγμά του όμως είναι πως όλα τα προηγουμενα που ανέφερα δεν καταφεραν να τον θαμπώσουν ,ούτε να τον αλλοιώσουν ως χαρακτήρα.
Παραμένει απλός, δοτικός ,συναισθηματικός προς τους αθλητές που προσπαθούν να καταξιωθούν μέσα από το αθλημα.
Με αληθινή αγάπη στο αθλημα που του χάρισε ωραίες στιγμές και αναμνήσεις σε εκείνον αλλά και σε όλους τους αναρίθμητους θαυμαστές που έχει αποκτήσει.

Εμπλουτίζω λοιπόν το αφιέρωμα του Σπύρου με μερικές φωτογραφίες ,αγωνιστικές και μη,που μαλλον δεν τις έχετε δεί και πιστέυω θα τις εκτιμήσετε...

Με τον Larry Scott,Mr Olympia 1965-1966

52203

Mε τον Dennis Τinnerino, 1967 Mr America,1968 Mr Universe και 1971 IFBB Mr World κτλ

52204

Με τον Gary Strydom,νικητή του NIght Of Champions 1987


52205

Για τον παρακάτω κύριο,δεν χρειάζονται πολλες συστάσεις...


52206

Από την επίσκεψη του στην Αμερική το 1986,όταν διαγωνίστηκε στο Mr Universe στο Las Vegas


52207

Guest poser στο 1ο Mr Bορειος Ελλάς που διοργανώθηκε,το 1982

52208


1989, σε ηλικία 32 χρονών, ο Σπύρος τερματίζει την καριερα του,σε κορυφαία φόρμα,107 κιλά,στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα


52834

goldenera
04-08-12, 19:47
Polyneikos, από τις πολύ ωραίες φωτό σου, αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά ότι ο Σπύρος Μπουρνάζος τα έζησε όλα κατά τη διάρκεια της καριέρας του:thumbup:

Dreiko
04-08-12, 19:48
το βιντεο ειναι ανατριχιαστικο!!!!!!!!συγχαρητηρια!!!:bowdown:

vaggan
14-08-12, 09:10
ξερει κανεις ποια ταινια ειναι αυτη με τον καλογηρου και τον παλατζιδη που εμφανιζεται στο βιντεο?

ελμερ
14-08-12, 09:25
Καλημερα....ειναι μια μινι ταινια που λεγεται κοκκινο-χρυσο,αποτελειται απο 3 κομματια ....:welcome:

tolis93
14-08-12, 10:04
εγω θελω να προσθεσω μερικες λεπτομερειες για το στιγμηοτυπο που ο μπουρναζος νικαει εναν μπαρμπα σε κλασματα του δευτερολεπτου.το 1992 ηταν η εκπομπη made in greece παρουσιαστρια την σεμινα διγενη...εχουν καλεσει λοιπον στο πανελ τον μεγαλο μπουρναζο με καποια παλικαρια απο το γυμναστηριο του,απο την αλλη μερια κατι γλαστρες του τρια δυο ενα του αντεννα (με επιφυλαξη η εκπομπη) και καλα μοντελες,και στη μεση το μπαρμπα αυτον με την γυναικα του να του εχουν βαλει ενα τραπεζι με κοψιδια και να τρωει τον αγλεωρα..και αρχιζουν τωρα σε μια φαση οι μοντελες να κραζουν τους μποντυμπιλντερς και σε μια φαση πεταγεται η αννα μαρια λογοθετη νομιζω και λεει "αυτα τα λαδια που βαζετε εσεις οι μποντυμπιλντερς και πατε στις παραλιες ειναι πολυ προκλητικο"και της λεει ο μπουρναζος "γιατι εσεις που βαζετε λαδια στα βυζια σας και βγαινεται στην παραλια δεν ειναι προκλητικο?"την βουλωσε και δεν ξανα ειπε τιποτα...μετα ηταν ενα παλικαρι και ελεγε για τους κοιλιακους και την διατροφη και πεταγεται ο μπαρμπας καμια 120αρια κιλα οικοδομος στο επαγγελμα και λεει "να μια καλη ασκηση για κοιλιακους"και εφαγε ενα κομματι κοψιδι...μετα ειπε οτι οι μποντυμπιλντερς ειναι αερας και δεν εχουν δυναμη και οτι αμα ριξει μια σφαλιαρα σε καποιον θα τον ξαπλωσει κατω...και του λεει ο μπουρναζος για κοπιασε και βαζουν δυναμη και του κατεβασε το χερι σε κλασματα του δευτερολεπτο...πολυ γελιο η εκπομπη την θυμαμαι ακομα

ξερεις που μπορω να το βρω το συγκεκριμενο βιντεο?ψοφαω να το δω

vaggan
14-08-12, 10:13
ξερεις που μπορω να το βρω το συγκεκριμενο βιντεο?ψοφαω να το δωαυτο μονο αν το εχει ο μπουρναζος σε καμια κασσετα η σε κανενα αρχειο του αντεννα...παιδια ο σπυρος πως και δεν μπαινει καθολου στο φορουμ?

Polyneikos
14-08-12, 10:21
O Σπύρος διαβαζει τακτικά το φόρουμ και ενημερώνεται :thumbup:

EvDev86
14-08-12, 17:26
ξερεις που μπορω να το βρω το συγκεκριμενο βιντεο?ψοφαω να το δω

O ορισμός της πληρωμένης απάντησης από το Σπύρο Μπουρνάζο στα κλασσικά νεοελληνικά στερεότυπα.;)

tolis93
14-08-12, 20:18
O ορισμός της πληρωμένης απάντησης από το Σπύρο Μπουρνάζο στα κλασσικά νεοελληνικά στερεότυπα.;)

συγνωμη?:unsure:

EvDev86
15-08-12, 03:48
Aναφερόμουν σε αυτά που είπε ο Μπουρνάζος στον τύπο στην εκπομπή.Για την εκπομπή δε ξέρω πώς θα τη βρεις.Αρχείο του ΑΝΤ1 online ίσως;

tolis93
15-08-12, 11:20
Aναφερόμουν σε αυτά που είπε ο Μπουρνάζος στον τύπο στην εκπομπή.Για την εκπομπή δε ξέρω πώς θα τη βρεις.Αρχείο του ΑΝΤ1 online ίσως;

θα το βρω το αρχειο απο καποιο σαιτ αρκει να βρω την εκπομπη στο σαιτ αυτο.παντως αν το βρω θα το παραθεσω

andrikos3kala
15-08-12, 12:20
Ειναι η έμπνευση όλων των γενιών για μένα προχθές συζητούσαμε στο γυμναστηριο γι αυτή τη καριέρα και ποια θα ήταν η εξέλιξη του κ. Σπύρου αν έμενε στην Αμερική :bowdown:μόνο Μπράβο αξίζουν σε τέτοιες περιπτωσεις

chaniotis.manos
16-08-12, 18:36
http://youtu.be/Bj-oxQdl1Qo

chaniotis.manos
16-08-12, 18:37
http://youtu.be/s7TTqn0BM9A

chaniotis.manos
16-08-12, 18:38
http://youtu.be/U4HqJAp9jiA

NASSER
16-08-12, 21:01
Μάνο ευχαριστούμε πολύ!! Περιμένουμε τη συνέχεια!
Προσωπικά τα είδα και τα τρία από το πρώτο δευτερόλεπτο μέχρι το τελευταίο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-08-12, 23:06
Ευχαριστουμε manos,πολυ τα χαρηκα τα βιντεακια.
Εχει κ συνεχεια ; H τελειωσε με ασχημο τελος;

vaggan
17-08-12, 09:52
εντωμεταξυ ειναι και χορτοφαγος για χρονια εγω πιστευω αν ετρωγε και κρεας το σωμα του θα ηταν ακομα ανωτερο..τι υψος εχει?γιατι για τον σβαρτσενεγκερ λενε οτι ειναι 1,88 και ο μπουρναζος φαινεται ψηλοτερος

Polyneikos
17-08-12, 10:09
εντωμεταξυ ειναι και χορτοφαγος για χρονια εγω πιστευω αν ετρωγε και κρεας το σωμα του θα ηταν ακομα ανωτερο..τι υψος εχει?γιατι για τον σβαρτσενεγκερ λενε οτι ειναι 1,88 και ο μπουρναζος φαινεται ψηλοτερος

Ο Σπύρος ειναι 1.87. Ο Arnold δεν πρέπει να ειναι 1.88,εκτός αν μετά από τις ταινίες έμπασε :green:


52527


52528

vaggan
17-08-12, 10:12
τα γνωστα ψεματα του χολιγουντ:P:Pκατω απο 1,85 ειναι ο αρνι

Nickolas
20-08-12, 15:11
Κορυφαία στιγμή του 3ου βίντεο το 00:11... ο Παλαντζίδης κοιτάει την ώρα στο χέρι από το ρολόι που ΔΕΝ έχει... :thumbup:

vaggan
20-08-12, 17:40
"φερε μια μπυρα σε μενανε και ενα γαλα με μηδεν λιπαρα στο κυριο ετσι"κορυφαια ατακα:rolf::rolf::rolf:κατι τετοια μου λεγαν και μενα κολλητοι μου οταν ηθελαν να με πειραξουν και να κανουν το κομματι τους σε καμια μπαργουμαν επειδη δεν επινα καθολου

aqua_bill
25-08-12, 16:02
από το προσωπικό αρχείο του Γιωργου Δαλιανη

http://i1153.photobucket.com/albums/p503/Aqua_bill/bb/d0fd910f.jpg
http://i1153.photobucket.com/albums/p503/Aqua_bill/bb/3eb99869.jpg
http://i1153.photobucket.com/albums/p503/Aqua_bill/bb/4aef6314.jpg

Polyneikos
25-08-12, 23:00
Σε ευχαριστούμε για τος φωτογραφίες του Σπύρου,από το προσωπικό αρχείου του Δαλιάνη,ειναι και οι τρεις ξεχωριστες :thumbup:

vaggan
25-08-12, 23:15
ο αθλητης στη δευτερη φωτο που κανουν πλαγια στηθους ειναι ο gary strydom?

Polyneikos
25-08-12, 23:18
^^Nαι !

sTeLaKoS
25-08-12, 23:20
Ναι Βαγγέλη. Είχε γίνει μια φωτογράφηση για το περιοδικό Superman, στα πλαίσια επίσκεψης του για τα εγκαίνια κάποιου μαγαζιού.
Στο τόπικ του έχουνε μπει μερικές ακόμη φωτογραφίες. Gary Strydo (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17631-Gary-Strydom)m


Edit: Κώστα, πιο γρήγορος κι απ' τη σκιά σου :P :toast:

Stavros76
26-08-12, 04:22
Τι να πει κανεις για το θρυλο του Ελληνικου μποντυ μπιλντινγκ!
Οταν ημουν 15 ετων εφευγα απο τον βυρωνα καθε μερα κ πηγαινα στο γυμναστηριο του Σπυρου στου Ζωγραφου κ εκανα προπονηση εκει για 2 χρονια.Κ μονο που εβλεπα τον Σπυρο τον ειχα προτυπο κ μπορουσα να δω απο κοντα πως ειναι ενας αληθινος μποντυ μπιλντερ, ηταν μεγαλη εμπνευση για εμενα κ μου εδωσε τις πρωτες σωστες οδηγιες προπονησης κ διατροφης.

Ολες αυτες τις φωτο που εχιε το φορουμ, τις εβλεπα καθε μερα στους τοιχους του γυμναστηριου κ εχουν αποτυπωθει εντονα στην μνημη μου, πολλες φορεςε τελειωνα προπονηση κ καθομουν κ τις κοιταζα μια μια.Το κλιμα μεσα στο γυμναστηριο ηταν τρομερο motivation κ μονο που εκανα προπονηση με τα ιδια οργανα που γυμναζοταν ο Σπυρος, ενιωθα οτι σαν να συνεβαινε κατι "μαγικο" στο σωμα μου κ αναπτυσομουν συνεχως!

Να ειναι παντα καλα κ χαιρομαι παντα πολυ οταν τον βλεπω στο Νοβοτελ, οπως κ στο αφιερωμα του φορουμ!

Polyneikos
31-08-12, 23:08
Είπαμε να αποχαιρετίσουμε το καλοκαίρι του 2012 με καλή παρέα και μια προπόνηση πλάτης στο γυμναστήριο του Σπύρου.:bodybuilder2:



52872


52873


Καλο φθινόπωρο πλεον :welcome:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 23:21
περασα χθες απο το θρυλικο γυμναστηριο και του εδωσα το βιβλιο μου με μια αφιερωση.για μενα ο σπυρος περα απο φιλος και μεντορας,ειναι ενα ινδαλμα,ενας ζωντανος θρυλος.ο πρωτοπορος για τα ελληνικα δεδομενα,ο ελληνας αρνολντ,ενας μεγαλος πρωταθλητης και ταπεινος-σεμνος ανθρωπος.αυτο τον καθιστα ακομα μεγαλυτερο star.

goldenera
01-09-12, 17:07
Βλέπω ότι ο Στράτος Τζώρτζογλου το έχει πάρει πού σοβαρά με την προπόνηση. Πού τον χάνεις πού τον βρίσκεις, παρέα με τον Σπύρο:thumbup:

vaggan
01-09-12, 21:01
κωστα για μια επισκεψη στο γυμναστηριο του σπυρου ποσο ειναι η μια μερα προπονηση?

sobral
01-09-12, 22:05
κωστα για μια επισκεψη στο γυμναστηριο του σπυρου ποσο ειναι η μια μερα προπονηση?

:thumbup: αυτό θα ήθελα κ εγώ να το μάθω. Θα είναι μία πολύ καλή εμπειρία.

TRIANTAFYLLOU
01-09-12, 22:09
αυτες τις φωτο οι παλιότεροι μπορεί να τις γνωρίζουμε αλλα κάθε φορα τις κοιτάω σαν να τις βλέπω πρώτη φορά , επίσης μου αρέσει που ο σπύρος κρατάει το γυμναστήριο με τα παλια και λειτουργικά όργανα , ενω έχει μια τάση εκσυγχρονισμού , θυμάμε το 87 ήταν όταν είχα κάνει προπόνηση και μ άρεσε η μηχανή δικεφάλων γιατι εμείς δεν είχαμε τότε μόνο ελεύθερα κάναμε και βλέπω την έχει ακόμη όπως και όλα τα μηχανήματα ..

αυτο το λέω γιατι αποδεικνύει πως όταν ενα γυμναστήριο το έχει άνθρωπος θρύλος του ββ δεν μετράνε ούτε τα επώνυμα όργανα ούτε η φιγούρα , αλλα η ενέργεια που βγάζει και η έμπνευση και αυτα τα προσδίδει ο ιδιοκτήτης του .

εύχομαι να πάνε όλα καλα και να τα πούμε σύντομα απο κοντα με τον Σπύρο στο επόμενο άτλας :thumbup::thumbup:

Polyneikos
01-09-12, 22:17
κωστα για μια επισκεψη στο γυμναστηριο του σπυρου ποσο ειναι η μια μερα προπονηση?


:thumbup: αυτό θα ήθελα κ εγώ να το μάθω. Θα είναι μία πολύ καλή εμπειρία.

Παιδια δεν γνωρίζω,αν πείτε ότι είστε από το φόρουμ θα έχετε και έκπτωση,χα,χα.
Δεν νομίζω να ειναι παντως καποιο ιδιαιτερο ποσο,τα περισσότερα γυμναστηρια το εχουν 5 ευρω,κανω αρκετες επισκεψεις σε διαφορα γυμναστηρια.:thumbup:

vaggan
01-09-12, 22:22
Παιδια δεν γνωρίζω,αν πείτε ότι είστε από το φόρουμ θα έχετε και έκπτωση,χα,χα.
Δεν νομίζω να ειναι παντως καποιο ιδιαιτερο ποσο,τα περισσότερα γυμναστηρια το εχουν 5 ευρω,κανω αρκετες επισκεψεις σε διαφορα γυμναστηρια.:thumbup:εγω ρωτησα για να μην παω τσαμπα και φαω πορτα γιατι μπορει να μου ελεγε φιλε για ημερησια προπονηση δεν δεχομαστε:toast::green:

sobral
01-09-12, 22:23
Παιδια δεν γνωρίζω,αν πείτε ότι είστε από το φόρουμ θα έχετε και έκπτωση,χα,χα.
Δεν νομίζω να ειναι παντως καποιο ιδιαιτερο ποσο,τα περισσότερα γυμναστηρια το εχουν 5 ευρω,κανω αρκετες επισκεψεις σε διαφορα γυμναστηρια.:thumbup:

αν το θελήσουμε, μπορούμε να έρθουμε σε επικοινωνία μαζί με τον κ.Σπύρο μέσω φόρουμ ή να επικοινωνήσουμε καλύτερα κατευθείαν με το gym?

Polyneikos
01-09-12, 22:42
O Σπύρος βρίσκεται εκει τα απογεύματα μετά τις 7,όπου προπονείται 8-10.
Απο εκεί και πέρα,πορτα σε αυτο το γυμναστήριο δεν τρώει κανεις,σε καμία των περιπτώσεων. Πάτε εκεί και προπονείστε,απλα πράγματα.
Το κλίμα είναι πολυ καλο και φιλικό,μην προβληματίζεστε ιδιαιτερα.
Σε καθε περιπτωση το τηλεφωνο του γυμναστηρίου ειναι 210 8820927

TRIANTAFYLLOU
01-09-12, 23:44
με πρόλαβε ο κώστας δεν έχει τετοιους προβληματισμούς όταν μιλάμε για τον μπουρνάζο , απλα πηγαίνει κάποιος και αν πεί απο το φόρουμ θα έχει και μπόνους , είναι φίλος καλός και άνθρωπος που αγαπάει αυτο που κάνει και τα νέα παιδια , του αρέσει να βοηθάει όπου μπορεί , γι αυτο να μην έχετε ενδιασμούς όσο αφορα το γυμναστήριο του Σπύρου Μπουρνάζου

EvDev86
02-09-12, 00:51
Είχα προπονηθεί πέρυσι για μια μέρα εκεί το Δεκαπενταύγουστο , καθώς το γυμναστήριο που πήγαινα ήταν κλειστό και η τιμή ήταν -θυμάμαι- 3 ευρώ. 200 ευρώ ο χρόνος ,αν δε κάνω λάθος. Είναι γυμναστήριο που είναι τελευταίο του είδους του ,πραγματικα ναός σωματοδομικής.

goldenera
02-09-12, 19:19
Φθινόπωρο 1984, περιοδικό αθλητής, άρθρο για τον Κο Μπουρνάζο. Η ποιότητα δεν είναι πολύ καλή αλλά νομίζω πως θα μπορέσετε να διαβάσετε και το κείμενο.

529005289952898