PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάσιμο βάρους και σύσφιξη.



NikosL
03-02-11, 14:30
Καλησπέρα.

Λέγομαι Νίκος, είμαι 89 κιλά, 1.80 ύψος και 20 χρονών.
Έχω εδω και δύο χρόνια που προσπαθώ να χάσω κιλά και με μεγάλη επιτυχία θα έλεγα (το 2008 ήμουν 125 και πέρυσι 112). Έχω φτάσει σε ενα ικανοποιητικό επίπεδο θα έλεγα (Σύμφωνα με το διαιτολόγο μου έχω 43.5 κιλα μυικής μάζας και γύρω στα 8 κιλά παραπάνω λίπος. Σε κιλά ηταν οι ενδείξεις αν δεν κάνω λάθος.) αλλα στόχος μου είναι τα 80-82 κιλά όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος. Να φανούν οι γραμμώσεις δηλαδή.
Για να μπω στο "ψητό", το χάσιμο βάρους είναι απλα θέμα χρόνου. Εχω δικό μου πρόγραμμα διατροφής, κάθε μέρα τρεις ώρες προπόνησης (κυριως αεροβια μεσαίας εντασης αλλα και αναερόβια μερικες φορες η αερόβια υψηλής έντασης).

Το πρόβλημά μου είναι μια σχετική χαλάρωση που έχω παρατηρήσει στην περιοχή της κοιλιάς. Το στήθος είναι σφιχτό με λίγο λίπος, η περιοχή του διαφράγματος το ίδιο με λίγο παραπάνω λίπος και όλο το υπόλοιπο κοιλιακό λίπος έχει κάτσει κάτω με αποτέλεσμα να δείχνω πλαδαρός αλλα μόνοστην κοιλιά! (Το περιττό λίπος είναι ίσα κατανεμημένο στο σώμα μου οπότε ούτως η άλλως δεν δείχνω χοτρός ή πλαδαρός σε χέρια-πόδια...

TheWorst
03-02-11, 16:29
Κάτσε,κάτσε!43.5 κιλά μυικής μάζας?Σίγουρα??

NikosL
03-02-11, 20:44
Κάτσε,κάτσε!43.5 κιλά μυικής μάζας?Σίγουρα??

Κοίτα δεν θυμάμαι αν είναι σε κιλά αλλα θυμάμαι τις normal τιμές για την ηλικία και το ύψος μου (σύμφωνα με το χαρτί).
Ο μέσος όρος ήταν απο 29.9 εως 37.9 νομιζω. Σε εμένα είχε 43.5.
(Και νομίζω σε αυτές τις μετρήσεις συμπεριλαμβάνεται και το νερό που εμπεριέχεται μέσα στη μυική μάζα.)

beefmeup
04-02-11, 12:47
ας μην μπλεξουμε τωρα με μυικες μαζες κ τα ρεστα γιατι δεν εχει νοημα..

κατα τα αλλα φιλε αφου κανεις ηδη διατροφη κ προπονα δες μια εδω..



οταν δεν δουλευει κατι πανω σου η,η προπονηση φταιει η,η διατροφη,η κ τα 2 μαζι.
απλο ειναι δεν ειναι επιστημη.
το κοιτας κ βλεπεις πως παει.


κ αφου ξερεις οτι ειναι θεμα χρονου το χασιμο λιπους,εχε υποψιν σου οτι τοπικη απωλεια λιπους δεν υπαρχει..
οποτε συνεχιζεις να κανεις οτι κανεις μεχρι να κολλησεις,κ μετα το βλεπεις με το προγραμμα διατροφης που ακολουθεις,η της προπονησης κ διορθωνεις αναλογα.

μια γνωμη ομως,καθε μερα με 3 ωρες προπονας ειναι λαθος,δεν ξερω που το ειδες η ποιος στο ειπε.
κ κατι μου λεει οτι για να αντεχεις να το κανεις αυτο καθε μερα,γενικοτερα οι προπονησεις σου ειναι λαθος,κ γιαυτο αντεχεις.

NikosL
04-02-11, 18:02
Μα το πρόβλημά μου δεν είναι η απώλεια βάρους αλλα η επερχόμενη χαλάρωση. :)

Όσο για τις προπονήσεις μου, η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές εχω έλλειψη ενέργειας και αυτό είναι ενα πρόβλημα που ψάχνω πως να το αντιμετωπίσω αυτές τις μέρες.
Η προπόνηση η ίδια είναι κυρίως αερόβια. Πολεμική τέχνη κάνω ούτως η άλλως οπότε ρίχνω ιδρώτα. Τέλος πάντων η ερώτησή μου αυτή είναι: Πως να μετριάσω ή αν γίνεται να αποφύγω τη χαλάρωση.

Pavlos17
04-02-11, 20:25
Μα το πρόβλημά μου δεν είναι η απώλεια βάρους αλλα η επερχόμενη χαλάρωση. :)

Όσο για τις προπονήσεις μου, η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές εχω έλλειψη ενέργειας και αυτό είναι ενα πρόβλημα που ψάχνω πως να το αντιμετωπίσω αυτές τις μέρες.
Η προπόνηση η ίδια είναι κυρίως αερόβια. Πολεμική τέχνη κάνω ούτως η άλλως οπότε ρίχνω ιδρώτα. Τέλος πάντων η ερώτησή μου αυτή είναι: Πως να μετριάσω ή αν γίνεται να αποφύγω τη χαλάρωση.

να μην χασεις αποτομα κιλα

Manos1989
05-02-11, 12:38
Δεν παίζει ρόλο τόσο το πόσο γρήγορα θα χάσεις τα κιλά.....η ζημιά έγινε όταν τα έπαιρνες.Το δέρμα σου έχει ''ξεχειλώσει'' και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να επανέλθει σε ιδανικό επίπεδο χωρίς επέμβαση.

giannis64
05-02-11, 19:27
να συμπληρώσω στους παραπάνω ότι κάτι που θα σε βοηθήσει στα αποτελέσματα που ζητάς, είναι να μείνεις σε ισοθερμιδική διατροφή με καθαρές τροφές και σε αναλόγια περισσότερης πρωτεΐνης από τα υπόλοιπα.
έτσι θα δώσεις τον χρόνο το δέρμα σου να ακολουθησει το σώμα σου.
καλύτερη επιλογή απολες είναι αν μπορείς να βάλεις στόχο να παραμείνεις ψηλά σε κιλά προστατεύοντας όσο μπορείς την μυϊκή σου μάζα και μάλιστα αυξάνοντας την με παράλληλη σωστή αερόβια για την απώλεια λίπους, έτσι ώστε να αποφύγεις την χαλάρωση του δέρματος.
δύσκολο αυτό αλλά είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να προσπαθήσεις να κάνεις αποφεύγοντας την όποια χειρουργική επέμβαση.

jimmy007
06-02-11, 23:26
να προσπαθήσεις να κάνεις αποφεύγοντας την όποια χειρουργική επέμβαση.[/FONT][/COLOR]


Πρέπει δηλαδή όλοι αυτοί που θέλουμε να γίνουμε πλαστικοί να γίνουμε κλέφτες?:P:P:P:turtle::turtle::turtle::turtle:
Χειρουργείο και πάλι χειρουργείο....:turtle::turtle:
(just joking)....:toast:

Marine
10-02-11, 00:25
Δεν παίζει ρόλο τόσο το πόσο γρήγορα θα χάσεις τα κιλά.....η ζημιά έγινε όταν τα έπαιρνες.Το δέρμα σου έχει ''ξεχειλώσει'' και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να επανέλθει σε ιδανικό επίπεδο χωρίς επέμβαση.

Αντωνη εισαι λαθος,τα παντα φτιαχνονται στο ανθρωπινο σωμα,και αν οχι 100% 85-90% ανετα.:toast:

NikosL
10-02-11, 13:56
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλα θέλω να ρωτήσω και κατι ακόμα περι του θέματος.

Απο όσο γνωρίζω, το δέρμα προσκολλάται και σφίγγει επάνω στους μύες και οχι στο λίπος. Εννοώ οτι οταν κάποιος έχει λίπος και τσιτωμένο δέρμα σημαίνει οτι τα πήρε τελευταία τα κιλά.
Οπότε εγω με το μυαλό μου σκεύτομαι οτι: Γιατί να μην προσπαθήσω να κατέβω σε ενα ποσοστό λίπους 8-10%, παράλληλα με ασκήσεις με βάρη, ωστε να τσιτώσει το δέρμα επάνω στους μύς αντί να περιμένω πότε θα σφίξει απο μόνο του?

Pavlos17
10-02-11, 13:58
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλα θέλω να ρωτήσω και κατι ακόμα περι του θέματος.

Απο όσο γνωρίζω, το δέρμα προσκολλάται και σφίγγει επάνω στους μύες και οχι στο λίπος. Εννοώ οτι οταν κάποιος έχει λίπος και τσιτωμένο δέρμα σημαίνει οτι τα πήρε τελευταία τα κιλά.
Οπότε εγω με το μυαλό μου σκεύτομαι οτι: Γιατί να μην προσπαθήσω να κατέβω σε ενα ποσοστό λίπους 8-10%, παράλληλα με ασκήσεις με βάρη, ωστε να τσιτώσει το δέρμα επάνω στους μύς αντί να περιμένω πότε θα σφίξει απο μόνο του?

το θεμα δεν ειναι να πας σε χαμηλο λιπος,το θεμα ειναι να πας αργα,ωστε να προλαβαινει το δερμα σου να ''κολλησει'' στους μυς.

NikosL
10-02-11, 14:10
Η ταχύτητα δεν είναι πρόβλημα, έχουμε ακομα 5 μήνες για το καλοκαίρι. :turtle:
Και με την, κατα πολύ βελτιωμένη, διατροφή μου χάνω λιγο πιο πάνω απο μισο κιλό λίπους την εβδομάδα.
Απλα ήθελα να μου πει κάποιος αν ήταν σωστή η σκέψη μου.
Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Andrikos
10-02-11, 19:46
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλα θέλω να ρωτήσω και κατι ακόμα περι του θέματος.

Απο όσο γνωρίζω, το δέρμα προσκολλάται και σφίγγει επάνω στους μύες και οχι στο λίπος. Εννοώ οτι οταν κάποιος έχει λίπος και τσιτωμένο δέρμα σημαίνει οτι τα πήρε τελευταία τα κιλά.
Οπότε εγω με το μυαλό μου σκεύτομαι οτι: Γιατί να μην προσπαθήσω να κατέβω σε ενα ποσοστό λίπους 8-10%, παράλληλα με ασκήσεις με βάρη, ωστε να τσιτώσει το δέρμα επάνω στους μύς αντί να περιμένω πότε θα σφίξει απο μόνο του?

Φίλε NikosL το δέρμα αποτελεί ξεχωριστό όργανο του σώματος όπως η καρδιά , το συκώτι κτλ. Έχει την μεγαλύτερη επιφάνεια από όλα. Όσον αφορά θέματα χαλάρωσης λίγες έρευνες έχουν γίνει από την ιατρική κοινότητα για να αποφευχθεί γιατί δεν είναι κάτι παθολογικό , δεν είναι πρόβλημα υγείας αλλά αισθητικό και εφόσον υπάρχει η λύση της πλαστικής δεν υπάρχει χρηματοδότηση για να κοιτάξουν να δουν αν όντως υπάρχει κάτι που μπορεί να βοηθήσει. Πάνω κάτω τα ίδια παίζουν με την κυτταρίτιδα όπου όλες οι κρέμες πουλάνε ελπίδα ενώ στην ουσία καμία δεν κάνει τίποτα.

Manos1989
10-02-11, 20:01
Αντωνη εισαι λαθος,τα παντα φτιαχνονται στο ανθρωπινο σωμα,και αν οχι 100% 85-90% ανετα.:toast:

Το ''αντώνη'' δεν ξέρω που το εμπνεύστηκες αλλά οκ :toast:

Τώρα όσον αφορά το δέρμα,μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και προσπάθησα και κατάφερα να χάσω τα κιλά που είχα αργά και σταθερά για να επανέλθει το δέρμα.Οσο είχα λίπος αισθητό,μου φαινόταν ότι μάζευε και το δέρμα.....όταν άδειασα από λίπος,είδα ότι χαλάρωσε και κρέμασε.Το πάλεψα κάποιους μήνες με γυμναστική αλλά ΔΕΝ.
Οπότε πήγα στο Φουστάνο και έλυσα το θέμα μου :green:
Επίσης ο ίδιος ο Φουστάνος και ο Λύρας που δεν νομίζω να έχουν ανάγκη τα λεφτά κανενός,μου είπαν ότι η εγχείρηση είναι μονόδρομος...
Τέσπα είναι μια επίπονη διαδικασία για κανα μήνα αλλά αξίζει με χίλια :turtle:

stoup
10-02-11, 20:36
φιλε nikoslβρισκομουν και εγω στην ιδια ακριβος θεση με σενα πριν απο κανα 4 χρονια.ημουν 115 κιλα και 1.91 υψοσ
ξεκινισα λιπον πυγμαχεια και σε συνδιασμο με βαρη και διατροφη εχο φταση σημερα σε ενα αρκετα καλο επιπεδο(89 κιλα).το λιποσ απο την περιοχη του "σοσηβιου"εχει φτασει σε ενα αρκετα καλο επιπεδο (σχεδον ισιο)και το σωμα μου αρκετα γραμμωμενο.το θεμα ειναι να συνεχισεισ να κανεισ οτι κανεισ και ο χρονοσ θα σε ανταμιψει.εγω το παλευς εδω και 4 χρονια και ακομα δν ειμαι ικανοποιιμενος
καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου

NikosL
11-02-11, 13:03
Το ''αντώνη'' δεν ξέρω που το εμπνεύστηκες αλλά οκ :toast:

Τώρα όσον αφορά το δέρμα,μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και προσπάθησα και κατάφερα να χάσω τα κιλά που είχα αργά και σταθερά για να επανέλθει το δέρμα.Οσο είχα λίπος αισθητό,μου φαινόταν ότι μάζευε και το δέρμα.....όταν άδειασα από λίπος,είδα ότι χαλάρωσε και κρέμασε.Το πάλεψα κάποιους μήνες με γυμναστική αλλά ΔΕΝ.
Οπότε πήγα στο Φουστάνο και έλυσα το θέμα μου :green:
Επίσης ο ίδιος ο Φουστάνος και ο Λύρας που δεν νομίζω να έχουν ανάγκη τα λεφτά κανενός,μου είπαν ότι η εγχείρηση είναι μονόδρομος...
Τέσπα είναι μια επίπονη διαδικασία για κανα μήνα αλλά αξίζει με χίλια :turtle:

Και απο χρήμα?
Θα το σηκώσει η τσέπη μου η να βάλω αγγελία για κάνα νεφρό? :rolf:

Manos1989
11-02-11, 14:54
Και απο χρήμα?
Θα το σηκώσει η τσέπη μου η να βάλω αγγελία για κάνα νεφρό? :rolf:

5500 ευρώ με 4κλινο δωμάτιο εώς 7000 για μονόκλινο στον Φουστάνο(λέω το όνομα γιατί σίγουρα πληρώνεις τον καλύτερο στην Ελλάδα οπότε λογικά ανεβαίνει το ποσό). Εμένα βέβαια είχε μεγάλη έκταση η τομή οπότε ίσως επηρεάζει την τομή(πιθανολογώ,δεν ξέρω).
Είναι αρκετά λεφτά αλλά αν κάποιος όντως έχει πρόβλημα,πιστεύω αξίζει.....εγώ 4,5 μήνες μετά την επέμβαση και είμαι απίστευτα ικανοποιημένος και δεν έχω δει καν τα τελικά αποτελέσματα(θέλει 6 μήνες και μέχρι και 1 χρόνο αλλά στους 2 μήνες βλέπεις εξαιρετικά αποτελέσματα.
Στην αρχή ήμουν σκατά σωματικά και ψυχολογικά αφού λόγω οιδήματος στην περιοχή-φυσικό επακόλουθο μιας τέτοιας επέμβασης- η κοιλιά μου ήταν σαν 4 μηνών εγκύου :turtle:
Οτι θες,ρώτα με :toast:

NikosL
12-02-11, 11:24
Ευχαριστώ για την απάντηση, Μάνο.

Για την ωρα θα κοιτάξω να κρατάω ενυδατωμένη τη κοιλιά μου ωστε να διατηρήσει μια σχετική ελαστικότητα και αν μέχρι να κατέβω στα κιλά μου υπάρχει μεγάλη χαλάρωση, το πιο πιθανό είναι η εγχείρηση...
Ο χρόνος θα δείξει.