PDA

Επιστροφή στο Forum : αεροβια πριν ή μετα τα βαρη



ska
06-02-11, 21:44
Θα ηθελα να σας ρωτησω αν η αεροβια ειναι καλυτερο να γινεται πριν ή μετα τα βαρη,καθως απο τη μια ακουω πως αν κανεις πρωτα την αεροβια μετα θα εισαι κουρασμενος και δε θα μπορεις να εχεις τη μεγιστη αποδοση στα βαρη και απο την αλλη πως αν αφησεις την αεροβια για το τελος θα καθυστερησεις να παρεις το μεταπροπονητικο ροφημα

Pavlos17
06-02-11, 21:47
Θα ηθελα να σας ρωτησω αν η αεροβια ειναι καλυτερο να γινεται πριν ή μετα τα βαρη,καθως απο τη μια ακουω πως αν κανεις πρωτα την αεροβια μετα θα εισαι κουρασμενος και δε θα μπορεις να εχεις τη μεγιστη αποδοση στα βαρη και απο την αλλη πως αν αφησεις την αεροβια για το τελος θα καθυστερησεις να παρεις το μεταπροπονητικο ροφημα

μετα...πριν κουραζεσε...γιατι αμα αργησεις μιση ωρα να παρεις το ροφημα τι θα γινει?

ska
06-02-11, 21:58
Και εγω μετα την κανω απλα επειδη μου ειπαν καποιοι στο γυμναστηριο οτι ετσι καθυστερω πολυ να παρω το ροφημα σκεφτηκα να ρωτησω και εσας να δω τι θα μου πειτε

giannis64
06-02-11, 22:05
δεν εχεις προβλημα να παρεις το ροφημα και μετα την αεροβια. δεν θα εχεις χασει τιποτα..

giannis64
06-02-11, 22:15
ολα μαζι στο τελος.

μονο bcaa αν θελεις παρε μετα τα βαρη και πριν την αεροβια, αλλα και παλι αν θες να εισαι αυστηρος τα περνεις ολα μαζι μετα το τελος ολων.

Marine
10-02-11, 00:27
Γιατι ολοι νομιζουν οτι θα κανουν μυς μονο πινωντας το ροφημα,ενταξει ειναι το πιο σημαντικο γευμα-ροφημα της ημερα διοτι ειναι μετα τα βαρη και οι μυες ζητανε πρωτεινη,αλλα μετα ακολουθουν 3-4 τουλαχιστον γευματα..

chris corfu
10-02-11, 01:14
Και εγω μετα την κανω απλα επειδη μου ειπαν καποιοι στο γυμναστηριο οτι ετσι καθυστερω πολυ να παρω το ροφημα σκεφτηκα να ρωτησω και εσας να δω τι θα μου πειτε

μετα την προπονηση η αεροβια σου και κατα την διαρκεια της αεροβιας εχεις το σεικερ μαζι και πινεις την πρωτεινη. Αυτο ειναι το πιο σωστο και μετα απο μιση ωρα περιπου αφου εχεις τελειωσει κ αεροβια πρεπει να εχεις γευμα. (αν χρησιμοποιεις και αμινοξεα τα παιρνεις με το που τελειωνεις βαρη και συνεχιζεις με πρωτεινη οπως ανεφερα) :weights:

giannis64
10-02-11, 13:34
μετα την προπονηση η αεροβια σου και κατα την διαρκεια της αεροβιας εχεις το σεικερ μαζι και πινεις την πρωτεινη. Αυτο ειναι το πιο σωστο και μετα απο μιση ωρα περιπου αφου εχεις τελειωσει κ αεροβια πρεπει να εχεις γευμα. (αν χρησιμοποιεις και αμινοξεα τα παιρνεις με το που τελειωνεις βαρη και συνεχιζεις με πρωτεινη οπως ανεφερα) :weights:

εγω παλι που δεν συμφωνω, μπορεις να που πεις που βασιζεις την αποψη σου, μπας και πεισεις και μενα?

εκτος και αν μιλαμε για φασει ογκου..

Pavlos17
10-02-11, 13:39
μετα την προπονηση η αεροβια σου και κατα την διαρκεια της αεροβιας εχεις το σεικερ μαζι και πινεις την πρωτεινη. Αυτο ειναι το πιο σωστο και μετα απο μιση ωρα περιπου αφου εχεις τελειωσει κ αεροβια πρεπει να εχεις γευμα. (αν χρησιμοποιεις και αμινοξεα τα παιρνεις με το που τελειωνεις βαρη και συνεχιζεις με πρωτεινη οπως ανεφερα) :weights:

αυτο δεν ισχυει στην γραμμωση...πρωτα κανεις βαρη,κανεις αεροβια και μετα πινεις/τρως την πρωτεινη.

chris corfu
16-02-11, 19:48
εγω παλι που δεν συμφωνω, μπορεις να που πεις που βασιζεις την αποψη σου, μπας και πεισεις και μενα?

εκτος και αν μιλαμε για φασει ογκου..

παντα ειτε σε ογκο η γραμμωση τα αμινοξεα τα περνουμε με το που τελειωνουμε τα βαρη και το πιο σωστο ειναι να παιρνει κανεις κατα τη διαρκεια της αεροβιας την πρωτεινη, με την λογικη του να μην καταβολιστουμε. Ειδικα στην φαση ογκου. Και αυτη ειναι και συμβουλη απο αθλητιατρο που ειχα. Αυτα..

chris corfu
16-02-11, 19:54
αυτο δεν ισχυει στην γραμμωση...πρωτα κανεις βαρη,κανεις αεροβια και μετα πινεις/τρως την πρωτεινη.
Για ποιο λογο να πλακωθεις μετα την προπονηση με αμινοξεα και πρωτεινη και οχι αμινο μετα τα βαρη και πρωτεινη κατα τη διαρκεια της αεροβιας ωστε να εχεις μεγιστη αφομοιωση που αυτος ειναι κ ο σκοπος μας??

giannis64
16-02-11, 21:12
παντα ειτε σε ογκο η γραμμωση τα αμινοξεα τα περνουμε με το που τελειωνουμε τα βαρη και το πιο σωστο ειναι να παιρνει κανεις κατα τη διαρκεια της αεροβιας την πρωτεινη, με την λογικη του να μην καταβολιστουμε. Ειδικα στην φαση ογκου. Και αυτη ειναι και συμβουλη απο αθλητιατρο που ειχα. Αυτα..

δεν υπαρχει περιπτωση να καταβολιστεις αν δεν παρεις πρωτεινη μετα τα βαρη και πριν την αεροβια. ουτε μια στις χιλιες. και ειδικα σε φαση γραμμωσης εισαι τελειως λαθος, πηγενοντας το βαθμο θεμιτου αποτελεσματος βηματα πισω.
εδω πολλοι δεν περνουν ουτε καν ροφημα και εχουν στερεο γευμα μετα απο 20-30 λεπτα μετα την προπονηση τους.

ΥΓ. δεν μιλαμε για BCAA.

lila_1
17-02-11, 23:05
^^ +12344353464572343463:clap:
Ήμαρτον με τον καταβολισμό σας...

chris corfu
18-02-11, 00:54
δεν υπαρχει περιπτωση να καταβολιστεις αν δεν παρεις πρωτεινη μετα τα βαρη και πριν την αεροβια. ουτε μια στις χιλιες. και ειδικα σε φαση γραμμωσης εισαι τελειως λαθος, πηγενοντας το βαθμο θεμιτου αποτελεσματος βηματα πισω.
εδω πολλοι δεν περνουν ουτε καν ροφημα και εχουν στερεο γευμα μετα απο 20-30 λεπτα μετα την προπονηση τους.

ΥΓ. δεν μιλαμε για BCAA.
Κι εγω οταν δεν επαιρνα συμπληρωματα ετσι εκανα,ετρωγα κανονικα γευμα 20 με 30 λεπτα μετα προπονηση αλλα τωρα παιρνω αμινο μετα τα βαρη και πρωτεινη επαιρνα μετα την αεροβια αλλα ο αθλητιατρος μου πε στον ογκο να παιρνω την πρωτεινη κατα τη διαρκεια της αεροβιας και μετα απο το μισαωρο κανονικα το γευμα. Τι να πω κι εγω.. Επικρατει συγχηση.( παντως τωρα εχω αλλο αθλητιατρο και αυριο πιθανον θα μπορω να εχω κι αλλες λεπτομερειες πανω σε αυτο το θεμα.)

ginus
18-02-11, 20:28
για τον μυικο αναβολισμο και την συσταση καινουργιου μυικου ιστου μεγαλυτερο ρολο παιζει η ληψη πρωτεινης καθολη την διαρκεια της ημερας παρα το ροφημα και να θα το παρουμε 10 η 20 λεπτα μετα...Bcaa θα τα νε καλα πριν την αεροβια..αλλα και παλι δεν τρεχει λογως ανυσηχιας αν δεν παρεις...

chris corfu
22-02-11, 23:55
δεν υπαρχει περιπτωση να καταβολιστεις αν δεν παρεις πρωτεινη μετα τα βαρη και πριν την αεροβια. ουτε μια στις χιλιες. και ειδικα σε φαση γραμμωσης εισαι τελειως λαθος, πηγενοντας το βαθμο θεμιτου αποτελεσματος βηματα πισω.
εδω πολλοι δεν περνουν ουτε καν ροφημα και εχουν στερεο γευμα μετα απο 20-30 λεπτα μετα την προπονηση τους.

ΥΓ. δεν μιλαμε για BCAA.
ειχα πει οτι θα ξανα ποσταρω γι αυτο.. τελικα αποδειχθηκε οτι ο 1ος αθλητιατρος με φορτωνε πολυ κ ελεγε μαλακιες.. εαν παιρνεις αμινοξεα(στο τελος προπονησης κ αεροβιας) δεν παιρνεισ καν πρωτεινη παρα μονο εαν δεν φαω για καποιο λογω μετα απο το μισαωρο. ετσι εχουμε λοιπον στο καινουργιο μου προγραμμα. Α και κατι αλλο θεωρεις λαθος αυτο που ανεφερα να παρεις μονο αμινοξεα η bcaa και οχι και πρωτεινη παρα μονο αν δεν φας μετα το μισαωρο??

giannis64
23-02-11, 00:03
αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις την καταληλη ποσοτητα αμινο μετα την προπονηση ειναι οτι καλυτερο. αλλα ειναι πολυεξοδη επιλογη.

steg
23-02-11, 00:34
Πολύ "προχωρημένος" αυτός ο αθλίατρος που συνιστούσε να πίνεις την πρωτείνη σου την ώρα που χτυπιέσαι στο διάδρομο. Μιλάμε για έτη φωτός μπροστά...:bowdown:

chris corfu
23-02-11, 03:41
αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις την καταληλη ποσοτητα αμινο μετα την προπονηση ειναι οτι καλυτερο. αλλα ειναι πολυεξοδη επιλογη.

συγκεκριμενα εχω της universal twra τα amino 1900 και το προγραμμα μου λεει μια δοση 30-40 λεπτα πριν και μετα την προπονηση κ 3γρ κρεατινη μαζι. Τα συγκεκριμενα εχουν 3 ταμπλετες στη δοση αρα παιρνω 3 και 3 και σκεφτομουν να τα κανω 4 και 4 αφου ειναι μονα τους. (αα και ποια θεωρεις καταλληλη ποσοτητα??)

chris corfu
23-02-11, 03:45
Πολύ "προχωρημένος" αυτός ο αθλίατρος που συνιστούσε να πίνεις την πρωτείνη σου την ώρα που χτυπιέσαι στο διάδρομο. Μιλάμε για έτη φωτός μπροστά...:bowdown:

ασε λειτουργουσα εμπειρικα μεχρι πριν απο αυτον κ πηγαινα μια χαρα και πηγα σε αυτον για παραπανω λεπτομερειες κ ευτυχως που τρελαθηκα με οτι γινοταν κι εφυγα γτ με βλεπα στο τελος να με κανει χοντρο. Μαλλον ειχε την τεχνη οσα εχω φτιαξει τοσα χρονια να τα καταστρεψει.. Αλλα μακρυα μας.. :bowdown: :turtle:

giannis64
23-02-11, 19:03
συγκεκριμενα εχω της universal twra τα amino 1900 και το προγραμμα μου λεει μια δοση 30-40 λεπτα πριν και μετα την προπονηση κ 3γρ κρεατινη μαζι. Τα συγκεκριμενα εχουν 3 ταμπλετες στη δοση αρα παιρνω 3 και 3 και σκεφτομουν να τα κανω 4 και 4 αφου ειναι μονα τους. (αα και ποια θεωρεις καταλληλη ποσοτητα??)


4 ταμπλετε, δηλαδη περιπου 8 γραμμαρια. καλα ειναι αυτη η δωση, αλλα θα πρεπει να κανεις αμεσα γευμα μετα την προπονηση.

αν και την θεωρω και λιγο ακριβη.

chris corfu
23-02-11, 22:03
4 ταμπλετε, δηλαδη περιπου 8 γραμμαρια. καλα ειναι αυτη η δωση, αλλα θα πρεπει να κανεις αμεσα γευμα μετα την προπονηση.

αν και την θεωρω και λιγο ακριβη.
κανω γευμα μιση ωρα μετα αφου εχω παρει τα αμινο και αν δεν κανω παιρνω μια πρωτεινη και το γευμα παει μια ωρα μετα. Εε στα 35 ευρω τα παιρνω τις 325ταβ. Καλη τιμη ειναι συγκριτικα με τα γνωστα. Και οταν τελειωσουν θα βαλω η σκετα bcaa μαλον reflex οπως μου πε ο αθλητιατρος η τα aminο 8000 της gaspari που εχω ακουσει οτι ειναι ποιοτικα. Κραταω λιγο επιφυλαξεις στο να βαλω σκετα τα bcaa.

Txc
16-03-11, 11:45
κανω γευμα μιση ωρα μετα αφου εχω παρει τα αμινο και αν δεν κανω παιρνω μια πρωτεινη και το γευμα παει μια ωρα μετα. Εε στα 35 ευρω τα παιρνω τις 325ταβ. Καλη τιμη ειναι συγκριτικα με τα γνωστα. Και οταν τελειωσουν θα βαλω η σκετα bcaa μαλον reflex οπως μου πε ο αθλητιατρος η τα aminο 8000 της gaspari που εχω ακουσει οτι ειναι ποιοτικα. Κραταω λιγο επιφυλαξεις στο να βαλω σκετα τα bcaa.


Δεν καταλαβα! Εγω μετα το γυμναστηριο, αφου παω σπιτι, πινω 2 shaker πρωτεινης σε 400 ml νερο! Μετα απο καμια ωρα θα κανω γευμα και θα παρω και 2 χαπακια αμινοξεα! Κανω κατι λαθος μηπως?

chris corfu
17-03-11, 21:26
Δεν καταλαβα! Εγω μετα το γυμναστηριο, αφου παω σπιτι, πινω 2 shaker πρωτεινης σε 400 ml νερο! Μετα απο καμια ωρα θα κανω γευμα και θα παρω και 2 χαπακια αμινοξεα! Κανω κατι λαθος μηπως?

ναι εχεις λαθος, τα αμινο να τα βαλεις με το που τελειωνεις την προπονηση σου(δυο χαπακια δλδ ποσα γρ εχουν τα συγκεκριμενα?? πολυ πιθανον τα 2 να ειναι λιγα) οταν πας σπιτι ελπιζω μετα απο κανα 20-30λεπτο παιρνεις πρωτεινη οκ.(αλλα γτ 2 σεικερ??) και οπως ειπες μετα απο μια ωρα τρως. αλλα απο την στιγμη που πας σπιτι εαν το φαγητο σου ειναι ετοιμο και δεν πρεπει να μαγειρεψεις δεν χρειαζεται η πρωτεινη αλλα κατευθειαν το γευμα σου..

giannis64
17-03-11, 21:33
παιδια ας μην το χαλασουμε αλλο το θεμα. για οτι αλλο θελετε εδω

οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12587-οτι-εχει-σχεση-με-το-μεταπροπονητικο.)

Αμινοξέα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?703-Αμινοξέα)