PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδανικός συνδυασμός αερόβια-βαρη σε εβδομαδιαίο πρόγραμμα



V@ngelis
17-02-11, 02:14
Καταρχάς καλησπέρα,
Μια γενική παρατήρηση για αρχή. Το Forum είναι αρκετά καλό, με αρκετές και εμπεριστατωμένες (τις περισσότερες φορές απαντήσεις) και αυτό είναι καλό είτε για τους λιγότερο ειδικούς είτε για όσους ασχολούνται περισσότερο.

Η ερώτηση:
Επειδή έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος συνδυασμός αεροβικής και βαρών, για να έχω και μυϊκό αποτέλεσμα και απώλεια λίπους, αλλά και να μην εξοντωθώ. Πιο συγκεκριμένα, διαβάζοντας και ορισμένα ποστ εδώ, κατέληξα ότι ο συνδυασμός αεροβικής το πρωί με βάρη το απόγευμα είναι ο καλύτερος για αυτό που περιέγραψα. Είναι σωστό αυτό ή κατάλαβα λάθος? Και επίσης τι διαχωρισμό θα πρέπει να κάνω? 3 μέρες βάρη και 2 μέρες ξεχωριστά αερόβια (π.χ. Δ-Τ-Π βάρη και Τ-Π αερόβια) ή μια ενιαία προπόνηση 4-5 ημερών που να περιλαμβάνει το πρωί αερόβια και το βράδυ βάρη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους βοηθήσουν με την απάντηση τους..

NASSER
17-02-11, 12:44
Αυτό που κατάλαβες ειναι σωστο και ιδανικό για οποιον έχει πολύ χρόνο στη διάθεση του. Ποσοι όμως έχουν.... ?
Το πόσο συχνά θα κάνεις προπόνηση ή αεροβική, εξαρτάται από την παράμετρο προπόνηση-ξεκούραση. Δηλαδή εφόσον κάνεις καλή προπόνηση, θα πρέπει να ξεκουράζεσαι σωστά για να αποδώσει το σώμα σου.

Καλωσήρθες στο φόρουμ :welcome:

V@ngelis
17-02-11, 13:13
Αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι, οπότε έχω σχετικά αρκετό ελέυθερο χρόνο που θέλω να τον διοχετεύσω δημιουργικά στο γυμναστηριο.

Απλά δεν ξέρω τι θα απέδιδε καλύτερα, τόσο απο άποψη αποτελέσματος σε βάθος χρόνου, όσο και απο αντοχής στο χρόνο υπο την έννοια της κόπωσης
Τα τρια σενάρια που θα ήθελα τη γνώμη σας είναι τα εξής:

1 καθημερινή προπόνηση μια φορά την ημέρα Δευτέρα με Παρασκευή, μέτριας έντασης (βάρη και μετά αερόβια)
2. Συνδυασμός 3 φορές βάρη (πχ. Δ-Τ-Π) και 2 φορές αερόβια (π.χ. Τ-Π) με μεγαλύτερη ένταση. Μια ποροπόνηση ανα ημέρα
3. Καθημερινή προπόνηση (Δ-Π) με αερόβια το πρωί και βάρη το απόγευμα (δυο προπονήσεις ημερησίως), μέτριας έντασης.

Το ξέρω εκ των προτέρων οτι όλα είναι σχετικά, γιατί πχ ο καθένας μπορει να προσδιορίζει διαφορετικά την μέγιστη ή μέτρια ένταση, ή να είναι πχ. σε διαφορετικό επίπεδο, αλλά θέλω να έχω τις σκέψεις κάποιοιν πιο ειδικών και εμπειρότερων απο εμένα.

Ευχαριστώ

NASSER
17-02-11, 14:26
Εγω θα έλεγα να επιλέξεις για αρχή το πρωτο σενάριο και στη συνέχεια βλέπουμε. Η μόνηα αλλαγή στις 5 μέρες τις 3 θα κάνεις αερόβια.

V@ngelis
17-02-11, 14:35
ευχαριστώ :)

V@ngelis
17-02-11, 14:39
Να ρωτήσω και κάτι συμπληρωματικό, με βάση του σενάριο που μου πρότεινες...

συνήθως επιλέγω να πηγαίνω για προπόνηση κατα τις 4-4:30 επειδή δεν έχει πολυ κόσμο. Αν υποθέσουμε οτι τρώω για μεσημέρι γύρω στις 1:30, επηρεάζεται η απώλεια λίπους στην αερόβια, λόγω αυξημένου γλυκογόνου ή όχι? Μήπως θα ήταν προτιμότερο να επιλέξω κάποια άλλη ώρα?

NASSER
17-02-11, 14:52
Να ρωτήσω και κάτι συμπληρωματικό, με βάση του σενάριο που μου πρότεινες...

συνήθως επιλέγω να πηγαίνω για προπόνηση κατα τις 4-4:30 επειδή δεν έχει πολυ κόσμο. Αν υποθέσουμε οτι τρώω για μεσημέρι γύρω στις 1:30, επηρεάζεται η απώλεια λίπους στην αερόβια, λόγω αυξημένου γλυκογόνου ή όχι? Μήπως θα ήταν προτιμότερο να επιλέξω κάποια άλλη ώρα?


Οχι δεν επηρεάζεται, δεν πρέπει να σε ανυσηχεί.