PDA

Επιστροφή στο Forum : Βουτυρο στη διατροφη;



deluxe
22-02-11, 12:03
Εχετε βαλει το βουτυρο στη διατροφη σας; Εγω συνηθως βαζω λιγο στα τοστ που φτιαχνω και μερικες φορες στα μακαρονια ή στο ρυζι στο τελος του βρασιματος.

Ή καμμια φορα στο πρωϊνο τρωω φρυγανια ή ψωμι τοστ με βουτυρο και μελι.

Ημερησια ποσοτητα, αν κανω και τα 3 μαζι, που γινεται λιγο σπανια, δε νομιζω να ειναι πανω απο 20γρ. Τι λετε;

Σημ: Παντα παιρνω βουτυρο light, εχει περιπου 40γρ λιπος στα 100γρ βουτυρου.

beefmeup
22-02-11, 12:45
ντελουξ,εγω περνω το κανονικο full fat βουτυρο κερκυρας,κ ειμαι κομπλε..
ακομα κ σε φετες ψωμιου με μαρμελαδα το βαζω γιατι μου αρεσει..
απλα δεν το κανω καθε μερα,αλλα 2-3 φορες τη βδομαδα.

κουλης
22-02-11, 13:22
ντελουξ,εγω περνω το κανονικο full fat βουτυρο κερκυρας,κ ειμαι κομπλε..
ακομα κ σε φετες ψωμιου με μαρμελαδα το βαζω γιατι μου αρεσει..
απλα δεν το κανω καθε μερα,αλλα 2-3 φορες τη βδομαδα.

+1 το βουτυρο κερκυρας ειναι πολυ καλητερο απο τα βιταμ και ολα τα συναφη!
μονο που θελει να το βγαλεις απο το ψυγειο κανα 10λεπτο πιο πριν για να εχει προλαβει να μαλακωσει!...και βεβεια δεν συνιστατε για γλυκα μιας και πηζει και γινετε σαν πετρα.

beefmeup
22-02-11, 13:28
για το θεμα "πετρας" εγω κανω το αλλο..
απλα ζεστενω τις φετες ψωμι,οποτε μετα απλωνει σουπερ απο πανω χωρις πολλα πολλα;)

TheWorst
22-02-11, 13:59
Κανονικο βιταμ 30 γραμμαρια περιπου οχι καθε μερα.Αλλα σε διατροφη ογκου δε νομιζω να πειραζει και ιδιαιτερα :)

giannis64
22-02-11, 16:10
εγω παλι θελω να ρωτησω τον σταρτερ του θεματος.

η ερωτηση αφορα στην περιεργια για το αν τα μελη του φορουμ εχουν το βουτηρο στην διατροφη τους? ετσι απλα? η την διατροφικη του αξια αλλα και τις ποσοτητες καταναλωσης του?

Kaloutsikos
23-02-11, 00:07
εγω παλι θελω να ρωτησω τον σταρτερ του θεματος.

η ερωτηση αφορα στην περιεργια για το αν τα μελη του φορουμ εχουν το βουτηρο στην διατροφη τους? ετσι απλα? η την διατροφικη του αξια αλλα και τις ποσοτητες καταναλωσης του?

Εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου βούτυρο, και θέλω να πιστεύω πως θα ζήσω!:P

deluxe
23-02-11, 00:35
Απλα θελω να ξερω αν ειναι καλο ή οχι..

El Topo
23-02-11, 00:45
Απλα θελω να ξερω αν ειναι καλο ή οχι..
Σαν προϊον είναι από τα πλέον ανθυγιεινά αφού έχει πολύ μεγάλη περιεκτικότητα σε λίπος και γενικά δεν προσφέρει κάτι, πέρα από γεύση (για όποιον του αρέσει).

Συνεπώς, αν θες μια "καλή" δηλαδή υγιεινή και θρεπτική τροφή, το βούτυρο δεν εντάσσεται σε αυτές.

beefmeup
23-02-11, 13:08
για την γευση κ για να γεμιζεις θερμιδες μια χαρα ειναι ντελουξ..
μια φορα θα ζησεις,κ σιγουρα 20-30γρ βουτυρο την βδομαδα(στα πλαισια μιας σχετικα σωστης διατροφης) δεν θα σε κανουν να πεθανεις πιο γρηγορα.

το τσιγαρο κ το αλκοολ ειναι πιο επικινδυνα,κ ουτε καν για την γευση δεν αξιζουν.

Krokodeilakias
23-02-11, 14:50
ντελουξ,εγω περνω το κανονικο full fat βουτυρο κερκυρας,κ ειμαι κομπλε..
ακομα κ σε φετες ψωμιου με μαρμελαδα το βαζω γιατι μου αρεσει..
απλα δεν το κανω καθε μερα,αλλα 2-3 φορες τη βδομαδα.

:thumbup::thumbup:

και εγώ κερκύρας, αλλά μια φορά την βδομάδα....:green:

Kaloutsikos
23-02-11, 15:47
για την γευση κ για να γεμιζεις θερμιδες μια χαρα ειναι ντελουξ..
μια φορα θα ζησεις,κ σιγουρα 20-30γρ βουτυρο την βδομαδα(στα πλαισια μιας σχετικα σωστης διατροφης) δεν θα σε κανουν να πεθανεις πιο γρηγορα.

το τσιγαρο κ το αλκοολ ειναι πιο επικινδυνα,κ ουτε καν για την γευση δεν αξιζουν.

Σωστός! + frape.

Πάντως καλά θα ήταν αν θα φάμε βούτυρο να φάμε μόνο Κυριακή, που όσο νάνε εκείνη τη μέρα είμαστε λίγο ποιο χαλαρή με την διατροφή μας, τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ!:thumbup:

sogoku
23-02-11, 17:12
για την γευση κ για να γεμιζεις θερμιδες μια χαρα ειναι ντελουξ..
μια φορα θα ζησεις,κ σιγουρα 20-30γρ βουτυρο την βδομαδα(στα πλαισια μιας σχετικα σωστης διατροφης) δεν θα σε κανουν να πεθανεις πιο γρηγορα.

το τσιγαρο κ το αλκοολ ειναι πιο επικινδυνα,κ ουτε καν για την γευση δεν αξιζουν.


:thumbup:

giannis64
23-02-11, 18:11
Λιπαρά και λίπη στη διατροφή μας (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3003-Λιπαρά-και-λίπη-στη-διατροφή-μας)