PDA

Επιστροφή στο Forum : συμπλήρωση θερμίδων



μακης
23-02-11, 20:28
καλησπέρα!θέλω τη βοήθεια σας:έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 3200 θερμίδες για συντήρηση.εδώ και αρκετό καιρό ακολουθώ τη συγκεκριμένη δίαιτα με σκοπό να χάσω κάποια κιλά:
πρωινό:75γρ.βρώμη σε νερό με 45 γρ.whey και 10 αμύγδαλα με 1 κουταλιά μέλι όλα σε ένα μπλέντερ
2ο γεύμα:180 γρ.κοτόπουλο στήθος και 100 γρ.καστανό ρύζι και σαλάτα μαρούλι με 1 κουταλιά ελαιόλαδο
προπόνηση
μεταπροπονητικό:50 γραμμάρια whey με 40 γρ. δεξτρόζη και 5 γρ.κρεατίνη
1 ώρα μετά:κοτόπουλο στήθος με σαλάτα μαρούλι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο
2 ώρες μετά:τόνο ή σολομό με σαλάτα αγγούρι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο και 1 αυγό ολόκληρο
πριν τον ύπνο:ρόφημα καζείνης
περίπου βγάζουν 2500 θερμίδες.αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είναι αρκετές οι θερμίδες ή αν θα μπορούσα να βάλω και κάτι άλλο στη διατροφή μου
το ρύζι μετριέται βρασμένο ή άβραστο;η βρώμη ζυγίζεται με το νερό ή χωρίς;
έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει και ευελπιστώ να με βοηθήσετε...

destroyerody94
23-02-11, 20:51
καλησπέρα!θέλω τη βοήθεια σας:έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 3200 θερμίδες για συντήρηση.εδώ και αρκετό καιρό ακολουθώ τη συγκεκριμένη δίαιτα με σκοπό να χάσω κάποια κιλά:
πρωινό:75γρ.βρώμη σε νερό με 45 γρ.whey και 10 αμύγδαλα με 1 κουταλιά μέλι όλα σε ένα μπλέντερ
2ο γεύμα:180 γρ.κοτόπουλο στήθος και 100 γρ.καστανό ρύζι και σαλάτα μαρούλι με 1 κουταλιά ελαιόλαδο
προπόνηση
μεταπροπονητικό:50 γραμμάρια whey με 40 γρ. δεξτρόζη και 5 γρ.κρεατίνη
1 ώρα μετά:κοτόπουλο στήθος με σαλάτα μαρούλι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο
2 ώρες μετά:τόνο ή σολομό με σαλάτα αγγούρι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο και 1 αυγό ολόκληρο
πριν τον ύπνο:ρόφημα καζείνης
περίπου βγάζουν 2500 θερμίδες.αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είναι αρκετές οι θερμίδες ή αν θα μπορούσα να βάλω και κάτι άλλο στη διατροφή μου
το ρύζι μετριέται βρασμένο ή άβραστο;η βρώμη ζυγίζεται με το νερό ή χωρίς;
έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει και ευελπιστώ να με βοηθήσετε...
Όλα άβραστα μετριούνται, και το κρέας.

Τώρα εξαρτάται από το πόσα είναι τα κιλά που θες να χάσεις. Btw 1oν οι ηλεκτρονικοί τρόπου εύρεσης των θερμιδών συντήρησης είναι προσεγγιστικοί, δεν χρειάζεται να είσαι αναγκαστικά σε αυτές δηλαδή μπορεί να είσαι + ή -
Ο καλύτερος τρόπος να τις βρείς είναι εμπειρικά.
2ον μέρα με μέρα διαφέρει, και καλό είναι να έχεις ένα έλλειμα μέχρι 500 θερμίδες τη μέρα (εκτός αν έχεις πολλά να χάσεις).
Εσύ με τη δίαιτα που ακολουθείς τι αποτελέσματα έχεις μέχρι τώρα?
Πόσο έχασες και με τι ρυθμούς? Άλλαξαν αυτού κάποια στιγμή στο μήνα μέσα?
Πιστεύω πως είσαι οκ με αυτά αφου τα κάνεις ήδη ένα μήνα εκτός αν βλέπεις δραματικές αλλαγές στο σ.β. σου..(τώρα πρόσεξα ότι την κάνεις ήδη, fail)

Καλή επιτυχία στο στόχο σου.

destroyerody94
23-02-11, 20:57
καλησπέρα!θέλω τη βοήθεια σας:έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 3200 θερμίδες για συντήρηση.εδώ και αρκετό καιρό ακολουθώ τη συγκεκριμένη δίαιτα με σκοπό να χάσω κάποια κιλά:
πρωινό:75γρ.βρώμη σε νερό με 45 γρ.whey και 10 αμύγδαλα με 1 κουταλιά μέλι όλα σε ένα μπλέντερ
2ο γεύμα:180 γρ.κοτόπουλο στήθος και 100 γρ.καστανό ρύζι και σαλάτα μαρούλι με 1 κουταλιά ελαιόλαδο
προπόνηση
μεταπροπονητικό:50 γραμμάρια whey με 40 γρ. δεξτρόζη και 5 γρ.κρεατίνη
1 ώρα μετά:κοτόπουλο στήθος με σαλάτα μαρούλι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο
2 ώρες μετά:τόνο ή σολομό με σαλάτα αγγούρι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο και 1 αυγό ολόκληρο
πριν τον ύπνο:ρόφημα καζείνης
περίπου βγάζουν 2500 θερμίδες.αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είναι αρκετές οι θερμίδες ή αν θα μπορούσα να βάλω και κάτι άλλο στη διατροφή μου
το ρύζι μετριέται βρασμένο ή άβραστο;η βρώμη ζυγίζεται με το νερό ή χωρίς;
έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει και ευελπιστώ να με βοηθήσετε...
Όλα άβραστα μετριούνται, και το κρέας.

Τώρα εξαρτάται από το πόσα είναι τα κιλά που θες να χάσεις. Btw 1oν οι ηλεκτρονικοί τρόπου εύρεσης των θερμιδών συντήρησης είναι προσεγγιστικοί, δεν χρειάζεται να είσαι αναγκαστικά σε αυτές δηλαδή μπορεί να είσαι + ή -
Ο καλύτερος τρόπος να τις βρείς είναι εμπειρικά.
2ον μέρα με μέρα διαφέρει, και καλό είναι να έχεις ένα έλλειμα μέχρι 500 θερμίδες τη μέρα (εκτός αν έχεις πολλά να χάσεις).
Εσύ με τη δίαιτα που ακολουθείς τι αποτελέσματα έχεις μέχρι τώρα?
Πόσο έχασες και με τι ρυθμούς? Άλλαξαν αυτού κάποια στιγμή στο μήνα μέσα?
Πιστεύω πως είσαι οκ με αυτά αφου τα κάνεις ήδη ένα μήνα εκτός αν βλέπεις δραματικές αλλαγές στο σ.β. σου..(τώρα πρόσεξα ότι την κάνεις ήδη, fail)

Καλή επιτυχία στο στόχο σου.

Ramrod
23-02-11, 20:57
καλησπέρα!θέλω τη βοήθεια σας:έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 3200 θερμίδες για συντήρηση.εδώ και αρκετό καιρό ακολουθώ τη συγκεκριμένη δίαιτα με σκοπό να χάσω κάποια κιλά:
πρωινό:75γρ.βρώμη σε νερό με 45 γρ.whey και 10 αμύγδαλα με 1 κουταλιά μέλι όλα σε ένα μπλέντερ
2ο γεύμα:180 γρ.κοτόπουλο στήθος και 100 γρ.καστανό ρύζι και σαλάτα μαρούλι με 1 κουταλιά ελαιόλαδο
προπόνηση
μεταπροπονητικό:50 γραμμάρια whey με 40 γρ. δεξτρόζη και 5 γρ.κρεατίνη
1 ώρα μετά:κοτόπουλο στήθος με σαλάτα μαρούλι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο
2 ώρες μετά:τόνο ή σολομό με σαλάτα αγγούρι και 1 κουταλιά ελαιόλαδο και 1 αυγό ολόκληρο
πριν τον ύπνο:ρόφημα καζείνης
περίπου βγάζουν 2500 θερμίδες.αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είναι αρκετές οι θερμίδες ή αν θα μπορούσα να βάλω και κάτι άλλο στη διατροφή μου
το ρύζι μετριέται βρασμένο ή άβραστο;η βρώμη ζυγίζεται με το νερό ή χωρίς;
έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει και ευελπιστώ να με βοηθήσετε...

Πόσο καιρό ακολουθείς αυτή τη διατροφή? Τι αποτέλεσμα βλέπεις?
Εγώ θα έβαζα καμια 300αριά θερμίδες ακόμα,

Το κρέας το ζυγίζεις μαγειρεμένο...το ρύζι, τα μακαρόνια αμαγείρευτα...

μακης
23-02-11, 21:18
κατ'αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσα κιλά έχω χάσει,το σάββατο θα ξανακάνω λιπομέτρηση αλλά έχω παρατηρήσει ότι έχω αδυνατίσει αφού όλα τα παντελόνια μου κουμπώνουν άνετα σε αντίθεση με 1 μήνα πριν,αλλά ακόμα δεν είμαι ικανοποιημένος,θέλω να αρχίσουν να φαίνονται οι κοιλιακοί μου.πρόβλημα μυικής μάζας δεν έχω,είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω λίγη μάζα για στέγνωμα.έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 270 γρ.πρωτείνη,80γρ.καλά λιπαρά και 350-50/100/250γρ.υδατάνθρακες ανάλογα στην περίοδο γράμμωσης.τα απαιτούμενα γρ.πρωτείνης τα παίρνω αλλά μπερδεύομαι λίγο με τα άλλα στοιχεία να τα υπολογίσω.
τί άλλο να προσθέσω στη διατροφή μου ώστε να παίρνω περίπου 2800 θερμίδες και σταδιακά να μειώνω;επίσης τα λεγόμενα cheat meals επιτρέπονται;κάνω ένα σχεδόν κάθε κυριακή(προπονητικό ρεπό)

μακης
24-02-11, 01:28
μάγκες, τίποτα κανείς;

Ramrod
24-02-11, 02:58
κατ'αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσα κιλά έχω χάσει,το σάββατο θα ξανακάνω λιπομέτρηση αλλά έχω παρατηρήσει ότι έχω αδυνατίσει αφού όλα τα παντελόνια μου κουμπώνουν άνετα σε αντίθεση με 1 μήνα πριν,αλλά ακόμα δεν είμαι ικανοποιημένος,θέλω να αρχίσουν να φαίνονται οι κοιλιακοί μου.πρόβλημα μυικής μάζας δεν έχω,είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω λίγη μάζα για στέγνωμα.έχω υπολογίσει ότι χρειάζομαι 270 γρ.πρωτείνη,80γρ.καλά λιπαρά και 350-50/100/250γρ.υδατάνθρακες ανάλογα στην περίοδο γράμμωσης.τα απαιτούμενα γρ.πρωτείνης τα παίρνω αλλά μπερδεύομαι λίγο με τα άλλα στοιχεία να τα υπολογίσω.
τί άλλο να προσθέσω στη διατροφή μου ώστε να παίρνω περίπου 2800 θερμίδες και σταδιακά να μειώνω;επίσης τα λεγόμενα cheat meals επιτρέπονται;κάνω ένα σχεδόν κάθε κυριακή(προπονητικό ρεπό)

1)η πρωτεϊνη που έχεις βγάλει μου ακούγεται πολύ, πως την υπολόγισες?
2)Πρόσθεσε καλά λιπαρά ή συνθετο υδατάνθρακα(στα σωστά γευματα), ανάλογα με το είδος της διατροφής που ακολουθείς...αν είναι low carb ή Low fat ή κέτωση(που δεν είναι).
3)Η δική μου άποψη είναι ότι στη γράμμωση δεν επιτρέπονται cheat, αλλά αν είναι να σε πάει πίσω ψυχολογικά κάνε 1-2 το μήνα πχ.

μακης
25-02-11, 00:34
[QUOTE=Ramrod;332777]1)η πρωτεϊνη που έχεις βγάλει μου ακούγεται πολύ, πως την υπολόγισες?
2)Πρόσθεσε καλά λιπαρά ή συνθετο υδατάνθρακα(στα σωστά γευματα), ανάλογα με το είδος της διατροφής που ακολουθείς...αν είναι low carb ή Low fat ή κέτωση(που δεν είναι).
3)Η δική μου άποψη είναι ότι στη γράμμωση δεν επιτρέπονται cheat, αλλά αν είναι να σε πάει πίσω ψυχολογικά κάνε 1-2 το μήνα πχ.[/QUO

το έχω υπολογίσει σύμφωνα με τα στοιχεία που βρήκα σε αυτό το site.γνώμη σου να το μειώσω το ποσοστό πρωτεινών;
κέτωση τί εννοείς;

Ramrod
25-02-11, 03:05
το έχω υπολογίσει σύμφωνα με τα στοιχεία που βρήκα σε αυτό το site.γνώμη σου να το μειώσω το ποσοστό πρωτεινών;
κέτωση τί εννοείς;

επειδή φαντάζομαι πως το υπολόγισες, τα 3,5 γρ είναι ανα αλιπη μάζα και συνήθως είναι για προχωρημένους αθλητές...με 2,5 γρ είσαι οκ!

Η κέτωση είναι μορφή δίαιτας, λιγάκι extreme κατα τη γνώμη μου αν δεν είσαι αρκετά έμπειρος...

μακης
26-02-11, 16:31
Μάγκες καλησπέρα!σήμερα έκανα λιπομέτρηση και μετά από 1 μήνα που κάνω αυτή τη διατροφή έπεσα στο 17%λίπος από 21%,από 91,8 κιλά πήγα στα 89,8 και από 26,8% μυική μάζα πήγα στο 26,2%.είναι καλά λέτε να συνεχίσω έτσι ή να διορθώσω κάτι;ακόμα πάντως φλέβες και τέτοια δεν έχω δεί.περιμένω απάντηση σας...

humanoid
26-02-11, 16:42
Εφοσον βλεπεις οτι δουλευει αυτο που κανεις το συνεχιζεις.
Για φλεβες παντως μην ανυσηχεις θαρθουν κ αυτες με τον καιρο οταν βρεθεις σε αρκετα χαμηλο ποσοστο.
Γενικα μην βιαζεσαι απλα φροντησε να εχει διαρκεια αυτο που κανεις

μακης
26-02-11, 21:35
Εφοσον βλεπεις οτι δουλευει αυτο που κανεις το συνεχιζεις.
Για φλεβες παντως μην ανυσηχεις θαρθουν κ αυτες με τον καιρο οταν βρεθεις σε αρκετα χαμηλο ποσοστο.
Γενικα μην βιαζεσαι απλα φροντησε να εχει διαρκεια αυτο που κανεις

ευχαριστω φιλαράκι.συνεχίζω και βλέπω...