PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Πρωτεΐνης



Than0s
26-02-11, 02:30
Γειά σας θα ηθελα συμβουλες για την επομενη πρωτεινη που θα παρω γιατι μου εχουν πει καθε 3 κουτια πρεπει να αλλαζω πρωτεινη για να μην συνιθιζει το σωμα μου. Αυτον τον καιρο επερνα την Mass-tech της Muscletech και μου εχουν συστηνει την Nitro-tech αλλα μου λενε οτι δεν σου δινει πολλους υδατανθρακες.. εχω ακουσει πολλα για αυτο θελω συμβουλες για να το ξεκαθαρισω το θεμα

Lao
26-02-11, 04:39
Γειά σας θα ηθελα συμβουλες για την επομενη πρωτεινη που θα παρω γιατι μου εχουν πει καθε 3 κουτια πρεπει να αλλαζω πρωτεινη για να μην συνιθιζει το σωμα μου. Αυτον τον καιρο επερνα την Mass-tech της Muscletech και μου εχουν συστηνει την Nitro-tech αλλα μου λενε οτι δεν σου δινει πολλους υδατανθρακες.. εχω ακουσει πολλα για αυτο θελω συμβουλες για να το ξεκαθαρισω το θεμα

Φίλε μου, όταν σου είπαν αυτό με τα 3 κουτιά που πρέπει να αλλάζεις μάρκα για να μην συνηθίζει το σώμα σου, πως στο αιτιολόγησαν; Επίσης, εσένα γιατί σου φάνηκε λογικό αυτό;

TheWorst
26-02-11, 13:03
Σημερα τα παιδια τα παντα πιστευουμε :turtle::turtle:

Θες δηλαδη πρωτεϊνη ογκου να σου προτεινουμε?

Than0s
26-02-11, 15:04
Ναι με καλα αποτελεσματα.

Kaloutsikos
26-02-11, 15:19
Δεν είναι καλή επιλογή να αγοράσεις πρωτεΐνη όγκου. Η διατροφή και ο αρκετός καιρός στο γυμναστήριο θα σου δώσουν αυτά που θες. (μη θέλετε με ένα συμπλήρωμα να γίνετε τρίγωνοι) :green:

TheWorst
26-02-11, 18:28
Φιλε ποσταρε τη διατροφη σου πρωτα.

Παντως και να παρεις καλυτερα θα σε συμβουλευα να παρεις καθαρη πρωτεϊνη και οχι ογκου για το λογο που αναφεραμε πιο πανω..

Than0s
27-02-11, 03:51
βασικα δεν κανω διατροφη τα παντα τρωω και λιγο βρωμικα(σουβλακια,πιτσες) για ογκο παω και θελω απλα μια πρωτεινη που να μου δωσει λιγο παραπανω ογκο. Ξερω οτι δεν κανουν θαυματα τα συμπληρωματα αλλα βοηθανε αρκετα μερικα απο οσα ξερω.

sobral
27-02-11, 04:25
δώσε τουλάχιστον κάποια στοιχεία σου ηλικία,ύψος,κιλά,πόσες φορές προπόνηση,τι προπόνηση (αερόβια,αναερόβια και τα δύο τι?). Πάντως διατροφή φτιάχνουμε και για να είμαστε υγιής όχι μόνο για το σώμα. Οπότε πίτσες και σουβλάκια πρέπει να τα περιορίσεις έτσι κι αλλιώς.

Kaloutsikos
27-02-11, 13:51
βασικα δεν κανω διατροφη τα παντα τρωω και λιγο βρωμικα(σουβλακια,πιτσες) για ογκο παω και θελω απλα μια πρωτεινη που να μου δωσει λιγο παραπανω ογκο. Ξερω οτι δεν κανουν θαυματα τα συμπληρωματα αλλα βοηθανε αρκετα μερικα απο οσα ξερω.

Sorry ρε παλίκαρε αλλά είσαι πολύ λάθος! (εντελώς φιλικά)
Απ ότι κατάλαβα με τον όρο όγκο που είπες πιο πάνω και σύμφωνα με το ότι δεν κάνεις διατροφή και τρώς τα πάντα εσύ θέλεις πάνω σου λίπος και όχι μυικά κιλά! Τι να την κάνεις την πρωτενη όγκου? Αυτη μέσα είναι γεμάτη ζάχαρη, Κάτσε τρώγε γλυκά και λιπαρά, για να κάνεις τον όγκου που θές!
Sorry αν κατάλαβα κάτι λάθος!

TheWorst
27-02-11, 16:15
Κάτσε τρώγε γλυκά και λιπαρά, για να κάνεις τον όγκου που θές!
Sorry αν κατάλαβα κάτι λάθος!

+1 :thumbup::thumbup:

pizzass
27-02-11, 17:04
Απο οσο μπορεσα να καταλαβω εχεις το ιδιο προβλημα π ειχα και γω στο ξεκινημα μου και γενικα νομιζω πως ολοι λιγο πολυ την περνανε αυτη τη φαση..το προβλημα ειναι το εξης..δν φτιαχνουμε διατροφη :green: Οταν ξεκινας στην ηλικια των 17-18(εγω ξεκινησα στα 16) σου ειναι δυσκολο να εχεις μια συγκεκριμενη διατροφη..ειδικα οσο μενεις στο σπιτι των γονιων σου καθε μερα τρως ζεστο φαγητακι της μαμας(yummm!).Εγω προσωπικα διατροφη εφτιαξα οταν πηγα να μεινω μονος μου σαν φοιτητης..και τοτε ηταν π παρατηρησα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορα στο σωμα μου..παντα ειχα μια ισορροπιμενη διατροφη λογω της οικογενειας μου..ο πατερας μου ασχολουνταν και ασχολειται ακομα με το ΒΒ και γενικα με τον αθλητισμο οποτε ποτε δν ετρωγα πολυ απο εξω..οταν γυρισα προσαρμοσα τη διατροφη μου..αυτο π αλλαξα ειναι οτι προσθεσα καποια πραγματα και αφαιρεσα αλλα στο "οικογενειακο" προγραμμα..επισης εκοψα ξενυχτια(κ την δουλεια βραδυ) καπνισμα και αλκοολ. Πλεον κοιταζομαι στον καθρεφτη και δν μ αναγνωριζω και μηνα με τον μηνα βλεπω προοδο :) αυτο π προσπαθω να πω με οοοοοοοολη αυτη την ιστορια ειναι οτι η διατροφη και ο τροποσ ζωης κανουν τη διαφορα και στο λεω απο προσωπικη πειρα..αλλωστε για αυτο κανεις "θυσιες" και δν παιρνεις απλα 10 συμπληρωματα(τα οποια δν τα βγαζω αχρηστα ισα ισα π μ εχουν βοηθησει πολυ ΠΑΝΩ ομως παντα στη διατροφη μου) Αν θες τη συμβουλη μου δουλεψε λιγο τη διατροφη σου ακομα κ μ μικροπραγματα,θυσιασε την απολαυση της πιτσας(τρωγε ασ πουμε μια φορα στο τοσο) κ χρησιμοποιησε τα συμπληρωματα ως συμπληρωματα οχι ως μαγικα φιλτρα :turtle:
Παντα φιλικα και με πολυ καλη διαθεση απο καποιον π ξερει τι φαση περνας(νμζω δλδ!):rolf: Καλη τυχη!:toast:

Than0s
28-02-11, 00:12
καταλαβα τι εννοειτε αλλα εγω δεν θελω γραμμωση. Οταν λεω ογκο για τον εαυτο μου ειναι λιγο λιπος και μυς τωρα τι να σας πω οι πρωτεινες ογκου φτιαχτηκαν για καποιο λογο δεν φτιαχτηκαν για να περνεις μονο λιπος πανω σου εγω προσωπικα ειμουν γυρω στα 55 κιλα και τωρα ειμαι 65κιλα και 1.68 υψος+ οτι ειμαι 16χρονων και ασχολουμαι 4,5 μηνες με το γυμναστηριο

Than0s
28-02-11, 00:19
Και κατι ακομα οταν λεω τα τρωω ολα ενωω απο σπιτικα φαγητα και οχι μαλακιες βρωμικα τρωω μια φορα τον μηνα περιπου

TheWorst
28-02-11, 00:20
Το θεμα ειναι φιλε απο αυτα τα κιλα που πηρες ποσο % ηταν μυες και ποσο % λιπος ? Το σκεφτηκες αυτο ? Οι πρωτεϊνες ογκου εχουν πολυ ζαχαρη..

Για αυτο σε λεω πρωτεϊνη καθαρη + υδατανθρακα (που θα βαλεις εσυ) πιο ποιοτικο + πιο οικονομικο = 2 σε 1 :green:

Οι πρωτεϊνες ογκου αν δε μπορεις να τρως..Ή αν πας καπου αμεσως μετα το γυμναστηριο και δε μπορεις να παρεις κατι να φας ..

Kaloutsikos
28-02-11, 00:22
καταλαβα τι εννοειτε αλλα εγω δεν θελω γραμμωση. Οταν λεω ογκο για τον εαυτο μου ειναι λιγο λιπος και μυς τωρα τι να σας πω οι πρωτεινες ογκου φτιαχτηκαν για καποιο λογο δεν φτιαχτηκαν για να περνεις μονο λιπος πανω σου εγω προσωπικα ειμουν γυρω στα 55 κιλα και τωρα ειμαι 65κιλα και 1.68 υψος+ οτι ειμαι 16χρονων και ασχολουμαι 4,5 μηνες με το γυμναστηριο

Εσύ όμως τα 10 κιλά τα πήρες επειδή μαζί με την πρωτεΐνη όγκου, έτρωγες πίτσες κ.α.
Πως να μην βάλεις 10 κιλά έτσι......

Lao
28-02-11, 00:32
καταλαβα τι εννοειτε αλλα εγω δεν θελω γραμμωση. Οταν λεω ογκο για τον εαυτο μου ειναι λιγο λιπος και μυς τωρα τι να σας πω οι πρωτεινες ογκου φτιαχτηκαν για καποιο λογο δεν φτιαχτηκαν για να περνεις μονο λιπος πανω σου εγω προσωπικα ειμουν γυρω στα 55 κιλα και τωρα ειμαι 65κιλα και 1.68 υψος+ οτι ειμαι 16χρονων και ασχολουμαι 4,5 μηνες με το γυμναστηριο

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα:

1) Όπως, φαντάζομαι, δεν αλλάζεις π.χ. μάρκα γάλακτος ή οτιδήποτε άλλο κάθε 3 κουτιά για να μην συνηθίσει το σώμα σου, το ίδιο ισχύει και με τις πρωτεϊνες. Η πρωτεϊνη είναι φαϊ, δεν είναι φάρμακο στο οποίο το σώμα «μαθαίνει» και δεν «αντιδράει» από κάποιο σημείο και μετά. Δεν ξέρω ποιος στο είπε αυτό και για ποιο λόγο, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει.

2) Τα gainers ή αλλιώς «πρωτεϊνες όγκου», ναι, έχουν φτιαχτεί για συγκεκριμένους σκοπούς. Ωστόσο, όπως όλα τα πράγματα, δεν κάνουν για όλους και το αποτέλεσμά τους εξαρτάται από το πως τις χρησιμοποιείς.

Τα gainers είναι στην ουσία πρωτεϊνες οι οποίες στο κάθε scoop βγάζουν περισσότερους υδατάνθρακες σε σχέση με άλλες, πιο «καθαρές». Είναι δηλαδή ένας καλός τρόπος για να πάρεις εύκολα και γρήγορα πρωτεϊνη συν αυξημένη ποσότητα υδατάνθρακα.

Ωστόσο, εάν δεν κάνεις σωστές προπονήσεις και δεν ακολουθείς σωστή διατροφή, το μόνο που θα καταφέρεις με ένα gainer, θα είναι να «σαβουριάσεις». Εάν κρίνω από τις αναλογίες σου (1,68 ύψος, 65 κιλά), συμπεραίνω ότι τείνεις προς αυτή την κατεύθυνση.

Όλο το ζουμί φίλε Than0s, είναι ο όρος «ποιοτικά κιλά». Εάν θες να έχεις αυτό το αποτέλεσμα, φτιάξε την διατροφή σου, μάθε σωστή προπονητική (γράψε λίγα χιλιόμετρα ακόμα στο gym) και εδώ είμαστε για όποια απορία έχεις. Με την ηλικία και τις διαστάσεις που έχεις, είναι εύκολο να χτίσεις, πολύ πιο εύκολο από π.χ. εμένα που είμαι 1.94 και 100 κιλά.

Αν πάλι ό,τι και να σου πούμε είναι μάταιο και θεωρείς ότι «θα πάρεις όγκο» με ένα gainer, τότε πάρε ένα οποιοδήποτε και καλή επιτυχία.

pizzass
28-02-11, 01:51
Αποψη μου τωρα π λες οτι εισαι 16 χρονων οτι γ μενα συμπληρωμα πριν τα 18...δεν

Than0s
28-02-11, 02:09
κοιτα ευχαριστω για την συμβουλησου αμα θες addare με να μιλαμε γενικα παντως για τον καιρο που κανω στο γυμναστηριο εχω καλα αποτελεσματα και γενικα κανω πολυ ποιο προχωρημενη και εντονη προπονηση εχω συμβουλες απο πολλους φιλους και το προγραμμα που κανω μου το εχει βγαλει ενα παλικαρι που γενικα ξερει πολλα απο bbing

Than0s
28-02-11, 14:44
οπως ειπα πιτσες και σουβλακια τρωω μια φορα τον μηνα. Μονο σπιτικο φαγητο σηνεχεια

TheWorst
28-02-11, 15:56
οπως ειπα πιτσες και σουβλακια τρωω μια φορα τον μηνα. Μονο σπιτικο φαγητο σηνεχεια

Μονο με σπιτικο φαγητο δε κανεις δουλεια αν θες διατροφη ββ

Απλα εισαι και 16 χρονων..Τωρα αν θες να ζωριστεις και να κανεις καλη διατροφη δε λεει να τρως μονο σπιτικο φαγητο :thumbup:

Να σου εξηγησω για τον καιρο που κανεις γιατι εχεις τοση βελτιωση?

Στην αρχη το σωμα αντιδρα και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα π.χ. μπορεις και να βαλεις καποια ποιοτικα κιλα αλλα μετα θα δεις οτι δε θα ειναι τοσο ευκολο..Οπως εβλεπες για 3-4 μηνες να μεγαλωνει το χερι 3-4 εκατοστα τωρα θα μεγαλωνει με 1 εκατοστο / μισο χρονο π.χ.

Kaloutsikos
28-02-11, 16:14
Μονο με σπιτικο φαγητο δε κανεις δουλεια αν θες διατροφη ββ

Απλα εισαι και 16 χρονων..Τωρα αν θες να ζωριστεις και να κανεις καλη διατροφη δε λεει να τρως μονο σπιτικο φαγητο :thumbup:

Να σου εξηγησω για τον καιρο που κανεις γιατι εχεις τοση βελτιωση?

Στην αρχη το σωμα αντιδρα και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα π.χ. μπορεις και να βαλεις καποια ποιοτικα κιλα αλλα μετα θα δεις οτι δε θα ειναι τοσο ευκολο..Οπως εβλεπες για 3-4 μηνες να μεγαλωνει το χερι 3-4 εκατοστα τωρα θα μεγαλωνει με 1 εκατοστο / μισο χρονο π.χ.

Sorry κιόλας, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς, για ποιο λόγο δεν κάνει, και τι πρέπει να τρώει?

TheWorst
28-02-11, 16:24
Sorry κιόλας, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς, για ποιο λόγο δεν κάνει, και τι πρέπει να τρώει?

Εννοω οτι μονο με το φαγητο της μαμας αν θελει να κανει διατροφη δε γινεται :thumbup:

Lao
28-02-11, 16:25
Εννοω οτι μονο με το φαγητο της μαμας αν θελει να κανει διατροφη δε γινεται :thumbup:

Δηλαδή, πως μπορεί να κάνει διατροφή; Ούτε εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς.

TheWorst
28-02-11, 16:28
Δηλαδή, πως μπορεί να κάνει διατροφή; Ούτε εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς.

Οτι μονο με μαγειρεμενα δε προκειται να κανει τη διατροφη που θελει..

Τι ακριβως δε καταλαβαινετε ?

Αν θελετε να σας γραψω μια διατροφη που εννοω της μαμας και μια διατροφη ββ για ογκο :green:

exkaliber
28-02-11, 16:31
Τι ακριβως δε καταλαβαινετε ?



δεν καταλαβαινω πως 1 κιλο = 7 κιλα
απο χθες προσπαθω αλλα δεν...

Lao
28-02-11, 16:31
Οτι μονο με μαγειρεμενα δε προκειται να κανει τη διατροφη που θελει..

Τι ακριβως δε καταλαβαινετε ?

Αν θελετε να σας γραψω μια διατροφη που εννοω της μαμας και μια διατροφη ββ για ογκο :green:

Μάλλον ο όροι «μαγειρεμένα», «σπιτικό φαγητό» και «φαϊ της μαμάς» σημαίνουν διαφορετικά πράγματα για τον καθένα από εμάς... Λογικό, δεν ζούμε όλοι στο ίδιο σπίτι, ούτε έχουμε την ίδια μαμά. :green:

TheWorst
28-02-11, 16:33
Να σας εξηγησω τι εννοω ρε παιδια..

Οτι με τη διατροφη που κανει αυτος κανονικα βλεπει μετα το γυμναστηριο πρωτεϊνες και υδαταθνακρες,ποτε τρωει..

Ενω το φαγητο της μαμας οτι εχει σπιτι ολη μερα αυτο (απλα να χωρτασεις) .. Και αν και για την αλλη μερα το ιδιο θα φας ..

Τι ωραια 2-3 μερες μονο φακες ? Διατροφη ββ να πουμε xaxahhxa :green:

exkaliber
28-02-11, 16:41
δεν καταλαβαινω πως 1 κιλο = 7 κιλα
απο χθες προσπαθω αλλα δεν...

λυσε μου την απορια
ΠΩΣ??????

TheWorst
28-02-11, 16:42
λυσε μου την απορια
ΠΩΣ??????

Φιλε γιατι βγαινεις τελειως οφφτοπικ ?

exkaliber
28-02-11, 16:43
Φιλε γιατι βγαινεις τελειως οφφτοπικ ?

η γνωση θελει θυσιες..

Lao
28-02-11, 16:46
Να σας εξηγησω τι εννοω ρε παιδια..

Οτι με τη διατροφη που κανει αυτος κανονικα βλεπει μετα το γυμναστηριο πρωτεϊνες και υδαταθνακρες,ποτε τρωει..

Ενω το φαγητο της μαμας οτι εχει σπιτι ολη μερα αυτο (απλα να χωρτασεις) .. Και αν και για την αλλη μερα το ιδιο θα φας ..

Τι ωραια 2-3 μερες μονο φακες ? Διατροφη ββ να πουμε xaxahhxa :green:

TheWorst, νομίζω ότι αν θέλουμε να βοηθήσουμε κάποιον, καλό είναι να είμαστε σαφείς και συγκεκριμένοι γιατί και δεν καταλαβαίνουν όλοι το ίδιο πράγμα όταν διαβάζουν ή ακούνε κάτι αλλά και επειδή πολλές εκφράσεις είναι από μόνες τους ασαφείς και γενικές.

Μπορεί κάποιος να τρώει «φαϊ της μαμάς» και να παίρνει π.χ. 100 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα και κάποιος άλλος να κάνει «διατροφή BB» και να παίρνει 60 γραμμάρια. Επειδή λοιπόν άκρη δεν βγαίνει έτσι και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν κάνουν όλα για όλους, στο παρόν θέμα έχουμε τον Θάνο, ο οποίος είναι 16 χρονών, 1.68 ύψος και 65 κιλά.

Είναι καλύτερο, εφόσον ξέρεις και μπορείς, να του προτείνεις μια «διατροφή ΒΒ» που να ταιριάζει στα κυβικά του, παρά να το γενικεύεις έτσι και να του λες ότι με το σπιτικό φαγητό δεν θα δει αποτελέσματα.

TheWorst
28-02-11, 16:46
η γνωση θελει θυσιες..

Αν θελεις να σου λυθει η απορια δες το αλλο τοπικ που συζυτησαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελεος ! ! !

Εξαιτιας σου βγαινουμε οφφτοπικ μετα εμενα λενε οι moderators!!!!!!!!!

TheWorst
28-02-11, 16:51
TheWorst, νομίζω ότι αν θέλουμε να βοηθήσουμε κάποιον, καλό είναι να είμαστε σαφείς και συγκεκριμένοι γιατί και δεν καταλαβαίνουν όλοι το ίδιο πράγμα όταν διαβάζουν ή ακούνε κάτι αλλά και επειδή πολλές εκφράσεις είναι από μόνες τους ασαφείς και γενικές.

Μπορεί κάποιος να τρώει «φαϊ της μαμάς» και να παίρνει π.χ. 100 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα και κάποιος άλλος να κάνει «διατροφή BB» και να παίρνει 60 γραμμάρια. Επειδή λοιπόν άκρη δεν βγαίνει έτσι και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν κάνουν όλα για όλους, στο παρόν θέμα έχουμε τον Θάνο, ο οποίος είναι 16 χρονών, 1.68 ύψος και 65 κιλά.

Είναι καλύτερο, εφόσον ξέρεις και μπορείς, να του προτείνεις μια «διατροφή ΒΒ» που να ταιριάζει στα κυβικά του, παρά να το γενικεύεις έτσι και να του λες ότι με το σπιτικό φαγητό δεν θα δει αποτελέσματα.

Κοιτα για να καταλαβαινετε τι εννοω..

Εννοω οτι δε μπορει ολη μερα να τρωει το ιδιο φαγητο και να λεει οτι ειναι καλλημενος απο αποψη διατροφης..

Ελπιζω να καταλαβε και αυτος τι εννοω..

Δηλαδη δινω παραδειγμα για να μη λεμε τζαμπα..Οπως ειπα αν στο σπιτι εχει οτιδηποτε φαγητο συνηθως τρωει ολη μερα αυτο εννοω δε μπορει απο ενα φαγητο να παρει τα παντα που του χρειαζονται .. Θα φαει κοτοπουλο θα παρει πρωτεϊνες θα φαει ρυζι θα παρει υδατανθρακες.. Θα φαει ξηρους καρπους θα παρει λιπαρα αλλα αν τρωει ολη μερα το ιδιο (ας ειναι και αυτο που λενε "υγιεινο") δεν ειναι διατροφη αυτη ..

Καταλαβατε τι εννοω ρε παιδια..Γιατι εγω το εχω στο κεφαλι μου και ξερω τι εννοω απλα σαν να αδυνατω να το εξηγησω ..

exkaliber
28-02-11, 16:54
Εξαιτιας σου βγαινουμε οφφτοπικ μετα εμενα λενε οι moderators!!!!!!!!!

τυχαιο???? οχι βεβαια

σε ζηλευουν
τοσο απλα

beefmeup
28-02-11, 16:55
μαγκες το σταματατε τωρα το πανηγυρακι κ απαντατε στο θεμα..
εξκαλιμπερ,μην το συνεχιζεις,το νου σου..

theworst δεν μας αφορα σε αυτο το θεμα τουλαχιστον,η ερμηνεια σου στο "τι θεωρειτε σπιτικο φαγητο κ τι οχι"..αλλο ψαχνουμε.

Lao
28-02-11, 16:56
Κοιτα για να καταλαβαινετε τι εννοω..

Εννοω οτι δε μπορει ολη μερα να τρωει το ιδιο φαγητο και να λεει οτι ειναι καλλημενος απο αποψη διατροφης..

Ελπιζω να καταλαβε και αυτος τι εννοω..

Δηλαδη δινω παραδειγμα για να μη λεμε τζαμπα..Οπως ειπα αν στο σπιτι εχει οτιδηποτε φαγητο συνηθως τρωει ολη μερα αυτο εννοω δε μπορει απο ενα φαγητο να παρει τα παντα που του χρειαζονται .. Θα φαει κοτοπουλο θα παρει πρωτεϊνες θα φαει ρυζι θα παρει υδατανθρακες.. Θα φαει ξηρους καρπους θα παρει λιπαρα αλλα αν τρωει ολη μερα το ιδιο (ας ειναι και αυτο που λενε "υγιεινο") δεν ειναι διατροφη αυτη ..

Καταλαβατε τι εννοω ρε παιδια..Γιατι εγω το εχω στο κεφαλι μου και ξερω τι εννοω απλα σαν να αδυνατω να το εξηγησω ..

Φίλε μου, εγώ ή ο excaliber και πολλοί ακόμα, μπορεί να καταλαβαίνουμε τι εννοείς.

Και πάλι όμως, κάπου χάνεται η μπάλα και το ζητούμενο είναι να βοηθήσουμε έναν έφηβο 16 ετών με 1,68 ύψος και 65 κιλά να πάρει τον όγκο που θέλει.

Φαντάζομαι ότι μέχρι εδώ συμφωνούμε. Πάμε παρακάτω;

Ένας άνθρωπος με την ηλικία και τις διαστάσεις του Θάνου, πόση πρωτεϊνη και πόσο υδατάνθρακα θέλει την μέρα για να πάρει όγκο και πως μπορεί να το πετύχει αυτό;

Αν θες πρότεινέ του συγκεκριμένα πράγματα, αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα. ;)

TheWorst
28-02-11, 16:57
μαγκες το σταματατε τωρα το πανηγυρακι κ απαντατε στο θεμα..
εξκαλιμπερ,μην το συνεχιζεις,το νου σου..

theworst δεν μας αφορα σε αυτο το θεμα τουλαχιστον,η ερμηνεια σου στο "τι θεωρειτε σπιτικο φαγητο κ τι οχι"..αλλο ψαχνουμε.

Ρε φιλε δεν λεμε πιο ειναι σπιτικο φαγητο και πιο οχι..

Παλι δε με καταλαβατε :green:

beefmeup
28-02-11, 17:03
Ρε φιλε δεν λεμε πιο ειναι σπιτικο φαγητο και πιο οχι..

Παλι δε με καταλαβατε :green:

ρε φιλε διαβασε κ δεν το ξαναγραφω..τιτλος θρεντ

"Επιλογή Πρωτεΐνης "

αυτο ειναι μια σωστη απαντηση,τα υπολοιπα απο ενα σημειο κ μετα ξεφυγαν..


Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα:

1) Όπως, φαντάζομαι, δεν αλλάζεις π.χ. μάρκα γάλακτος ή οτιδήποτε άλλο κάθε 3 κουτιά για να μην συνηθίσει το σώμα σου, το ίδιο ισχύει και με τις πρωτεϊνες. Η πρωτεϊνη είναι φαϊ, δεν είναι φάρμακο στο οποίο το σώμα «μαθαίνει» και δεν «αντιδράει» από κάποιο σημείο και μετά. Δεν ξέρω ποιος στο είπε αυτό και για ποιο λόγο, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει.

2) Τα gainers ή αλλιώς «πρωτεϊνες όγκου», ναι, έχουν φτιαχτεί για συγκεκριμένους σκοπούς. Ωστόσο, όπως όλα τα πράγματα, δεν κάνουν για όλους και το αποτέλεσμά τους εξαρτάται από το πως τις χρησιμοποιείς.

Τα gainers είναι στην ουσία πρωτεϊνες οι οποίες στο κάθε scoop βγάζουν περισσότερους υδατάνθρακες σε σχέση με άλλες, πιο «καθαρές». Είναι δηλαδή ένας καλός τρόπος για να πάρεις εύκολα και γρήγορα πρωτεϊνη συν αυξημένη ποσότητα υδατάνθρακα.

Ωστόσο, εάν δεν κάνεις σωστές προπονήσεις και δεν ακολουθείς σωστή διατροφή, το μόνο που θα καταφέρεις με ένα gainer, θα είναι να «σαβουριάσεις». Εάν κρίνω από τις αναλογίες σου (1,68 ύψος, 65 κιλά), συμπεραίνω ότι τείνεις προς αυτή την κατεύθυνση.

Όλο το ζουμί φίλε Than0s, είναι ο όρος «ποιοτικά κιλά». Εάν θες να έχεις αυτό το αποτέλεσμα, φτιάξε την διατροφή σου, μάθε σωστή προπονητική (γράψε λίγα χιλιόμετρα ακόμα στο gym) και εδώ είμαστε για όποια απορία έχεις. Με την ηλικία και τις διαστάσεις που έχεις, είναι εύκολο να χτίσεις, πολύ πιο εύκολο από π.χ. εμένα που είμαι 1.94 και 100 κιλά.

Αν πάλι ό,τι και να σου πούμε είναι μάταιο και θεωρείς ότι «θα πάρεις όγκο» με ένα gainer, τότε πάρε ένα οποιοδήποτε και καλή επιτυχία.

TheWorst
28-02-11, 17:08
Παντως και να παρεις καλυτερα θα σε συμβουλευα να παρεις καθαρη πρωτεϊνη και οχι ογκου για το λογο που αναφεραμε πιο πανω..

Αφου ειναι για την επιλογη πρωτεϊνης μονο να μη ξεφυγουμε :thumbup:

Than0s
28-02-11, 20:30
επιλογη πρωτεινης ηταν το θεμα αλλα μου ειπαν να ποσταρω την διατροφη μου. Ακουστε αυτον τον καιρο περνω πρωτεινη ογκου mass-tech και καθε μερα τρωω σπιτικο φαγητο καθε μερα διαφορετικο αλλα επειδη μενει φαει καθε μερα τρωω και μετα απογευμα-βραδυ και συνυθως βραδυ μου ξαναφτιαχνει η μανα μου κατι στα γρηγορα να φαω και παλι τιν επομενη μερα διαφορετικο φαει και παει λεγοντας

beefmeup
28-02-11, 20:36
επιλογη πρωτεινης ηταν το θεμα αλλα μου ειπαν να ποσταρω την διατροφη μου. Ακουστε αυτον τον καιρο περνω πρωτεινη ογκου mass-tech και καθε μερα τρωω σπιτικο φαγητο καθε μερα διαφορετικο αλλα επειδη μενει φαει καθε μερα τρωω και μετα απογευμα-βραδυ και συνυθως βραδυ μου ξαναφτιαχνει η μανα μου κατι στα γρηγορα να φαω και παλι τιν επομενη μερα διαφορετικο φαει και παει λεγοντας

για αυτο που θες καλη ειναι η σκονη που περνεις..
μπορεις να δοκιμασεις κ την optimum mass,η αυτην εδω

http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=38&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=24
η την gainer της dymatize.

αν βλεπεις οτι οσο την περνεις δεν βαζεις λιπος,συνεχιζεις..αν δεις οτι βαζεις λιπος σταματας κ περνεις μια χωρις υδατανθρακες μεσα.

Than0s
28-02-11, 20:52
μου ειπε ενα παλικαρι οτι πολυ καλη και μου συστηνε αμα θελω να παρω ειναι η reflex triplex(καπως ετσι) της ALLSTARS την γνωριζετε ?

jannous44
07-04-11, 16:04
Γειά σας θα ηθελα συμβουλες για την επομενη πρωτεινη που θα παρω γιατι μου εχουν πει καθε 3 κουτια πρεπει να αλλαζω πρωτεινη για να μην συνιθιζει το σωμα μου. Αυτον τον καιρο επερνα την Mass-tech της Muscletech και μου εχουν συστηνει την Nitro-tech αλλα μου λενε οτι δεν σου δινει πολλους υδατανθρακες.. εχω ακουσει πολλα για αυτο θελω συμβουλες για να το ξεκαθαρισω το θεμα

δοκιμασε αυτη που εχει στο e-shop την goliath της syntrax (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=49&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=24) πολυ καλη τιμη!! η ιδια εταρια βγαζει κ την whey που ειναι κορυφαια σε γευση και τιμη! δεν χανεις τιποτα να τη δοκιμασεις

ionos1
07-04-11, 16:08
αν και είμαι κατα των πρωτεινων ογκου ..θα έλεγα true mass (bsn) η μια λιγο πιο καθαρή και πολλαπλων πηγων syntha 6 (bsn)
η masstech έχει κρεατίνη αποσο θυμαμαι και δεν θα στη συνιστουσα!

Stamer
09-04-11, 01:36
παρε μια καθαρη πρωτείνη φίλε και πρόσθεσε τον υδαράνθρακα μονος σου..Είναι σκατ@ οι πρωτείνες όγκου φουλ στη ζαχαρη κτλ κτλ..και πιο οικονομικό και πιο ποιοτικό!!:thumbup:

jannous44
09-04-11, 08:42
ακριβως φιλε. παρε μια πρωτεινη που στα 30γ βγαζει 20-27γ πρωτεινη και τιγκαρε την στη βρωμη, στο γαλα και στη πατατα.:thumbup:

crystalised
10-04-11, 05:09
Γεια σας κι απο εμένα! Ασχολούμαι συστηματικά με το γυμναστηρίο εδώ και ένα χρόνο και κάτι. Κάνω 3-5 προπονήσεις την εβδομάδα και η κάθε προπόνηση περιλαμβάνει απαραίτητα για ζέσταμα 20 λεπτα διάδρομο (10 λεπτά περπάτημα και 8-9 τρέξιματακι), κοιλιακούς και ραχιαίους και για τα υπόλοιπα καθημερινά διαφέρει ανάλογα με την επιλογή προγράμματος. Είμαι 1,75 cm και 75 kg και η διατροφή μου αποτελείται κυρίως από μαγειρευτά φαγητά χωρίς η με ελάχιστο λάδι και χωρίς αλάτι. Αποφεύγω τα γλυκά γι'αυτό τα έχω αντικαταστάσει με μια δικιά μου συνταγή αποτελούμενη από γιαούρτι, musli, κουάκερ και ένα πορτοκάλι αλεσμένα στο μίξερ (αυτό συνήθως για πρωινό η μεγαλύτερη ποσότητα, ή μέρος της ποσότητας για μετά το μεσημεριανό ή το μεταπροπονητικό φαγητό), επίσης τρώω αρκετές ποσότητες musli, κουάκερ, γιαουρτιού και γάλακτος κατά τη διάρκεια της ημέρας (τα 2 τελευταία προσπαθώ να τα ελλατώσω).

Πιο συγκεκριμένα θέλω να επιτύχω όσο το δυνατόν περισσότερη γράμμωση και λίγο όγκο επάνω μου. Γι'αυτό θα ήθελα να μου συστήσετε ένα συνδυασμό συμπληρωμάτων διατροφής, θα ήταν καλύτερα ας πούμε η τάδε πρωτείνη με αυτή την κρεατίνη κτλ. Επίσης ένας φίλος μου είπε από κρεατίνες να πάρω μια μονουδρική για τη δουλειά που θέλω, από πρωτείνες μια 70άρα και ότι χρειάζομαι αμινοξέα... Ποιός είναι λοιπόν ο κατάλληλος συνδυασμός για εμένα? Από πρωτείνες είμαι ανάμεσα στη nitro-tech, στην Optimum Nutrition Gold Standard 100%, στην syntha-6 της BSN και στο N.O.-Xplode πάλι της BSN, για τα υπόλοιπα δεν ψάχτηκα τόσο. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας...

jannous44
10-04-11, 09:37
ένας φίλος μου είπε από κρεατίνες να πάρω μια μονουδρική για τη δουλειά που θέλω, από πρωτείνες μια 70άρα και ότι χρειάζομαι αμινοξέα...
ο φιλος σου δεν σου εδωσε προτασεις διατροφης? κατευθειαν σου ειπε να παρεις συμπληρωματα? περασε μια απο τα νεα μελη να συστηθεις και ανοιξε ενα καινουργιο θεμα βαζοντας τη διατροφη σου τα κιλα σου το στοχο σου κ αν θες και τη προπονηση σου.
καλως ηρθες:welcome:

Lao
10-04-11, 23:30
Γεια σας κι απο εμένα! Ασχολούμαι συστηματικά με το γυμναστηρίο εδώ και ένα χρόνο και κάτι. Κάνω 3-5 προπονήσεις την εβδομάδα και η κάθε προπόνηση περιλαμβάνει απαραίτητα για ζέσταμα 20 λεπτα διάδρομο (10 λεπτά περπάτημα και 8-9 τρέξιματακι), κοιλιακούς και ραχιαίους και για τα υπόλοιπα καθημερινά διαφέρει ανάλογα με την επιλογή προγράμματος. Είμαι 1,75 cm και 75 kg και η διατροφή μου αποτελείται κυρίως από μαγειρευτά φαγητά χωρίς η με ελάχιστο λάδι και χωρίς αλάτι. Αποφεύγω τα γλυκά γι'αυτό τα έχω αντικαταστάσει με μια δικιά μου συνταγή αποτελούμενη από γιαούρτι, musli, κουάκερ και ένα πορτοκάλι αλεσμένα στο μίξερ (αυτό συνήθως για πρωινό η μεγαλύτερη ποσότητα, ή μέρος της ποσότητας για μετά το μεσημεριανό ή το μεταπροπονητικό φαγητό), επίσης τρώω αρκετές ποσότητες musli, κουάκερ, γιαουρτιού και γάλακτος κατά τη διάρκεια της ημέρας (τα 2 τελευταία προσπαθώ να τα ελλατώσω).

Πιο συγκεκριμένα θέλω να επιτύχω όσο το δυνατόν περισσότερη γράμμωση και λίγο όγκο επάνω μου. Γι'αυτό θα ήθελα να μου συστήσετε ένα συνδυασμό συμπληρωμάτων διατροφής, θα ήταν καλύτερα ας πούμε η τάδε πρωτείνη με αυτή την κρεατίνη κτλ. Επίσης ένας φίλος μου είπε από κρεατίνες να πάρω μια μονουδρική για τη δουλειά που θέλω, από πρωτείνες μια 70άρα και ότι χρειάζομαι αμινοξέα... Ποιός είναι λοιπόν ο κατάλληλος συνδυασμός για εμένα? Από πρωτείνες είμαι ανάμεσα στη nitro-tech, στην Optimum Nutrition Gold Standard 100%, στην syntha-6 της BSN και στο N.O.-Xplode πάλι της BSN, για τα υπόλοιπα δεν ψάχτηκα τόσο. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας...

Χρειάζεσαι μια «καθαρή» πρωτεϊνη, μια πολυβιταμίνη και Ω3.

- Πρωτεϊνη: Πάρε την ON που ανέφερες και εσύ (δοκιμασμένη και σίγουρη λύση),
- Πολυβιταμίνη: ON Opti-Men, NOW Adam, Animal Pak, Gaspari Anavite, Carlson Super 2 Daily. Δες ποια σου κάνει, η κάθε μία έχει συν και πλην.
- Ω3: Καλή επιλογή είναι της NOW, αν μπορείς να παραγγείλεις απ'έξω το 200άρι.

Αυτά τα θες σίγουρα κατ'εμέ. Από κει και πέρα, ίσως να σε ενδιαφέρει το Uni-Liver (καταπληκτικό συμπλήρωμα) και ΙΣΩΣ, αργότερα, καμιά κρεατίνη.

jannous44
11-04-11, 09:49
το Uni-Liver (καταπληκτικό συμπλήρωμα)
τι ακριβως ειναι αυτο? στειλε μου σε προσωπικο αν μπορεις μην βγουμε Off

Lao
11-04-11, 16:44
τι ακριβως ειναι αυτο? στειλε μου σε προσωπικο αν μπορεις μην βγουμε Off

http://www.xtr.gr/eidika_proionta/563/UNI_LIVER_%28UNIVERSAL%29.htm

Here you are, bro ;)

jannous44
11-04-11, 16:47
παιζει να ειναι το μονο συμπληρωματα τις universal Που εχει καλη τιμη και καλες ποσοτητες. καπυο αλλου ειχα διαβασει οτι με αυτο εχεις καλη αποκατασταση σε καποιο ποστ σου.. απο τη 1η μερα το νιωθεις?

Lao
11-04-11, 16:50
παιζει να ειναι το μονο συμπληρωματα τις universal Που εχει καλη τιμη και καλες ποσοτητες. καπυο αλλου ειχα διαβασει οτι με αυτο εχεις καλη αποκατασταση σε καποιο ποστ σου.. απο τη 1η μερα το νιωθεις?

Εντάξει, μην το δέσεις σκοινί κορδόνι ότι θα το νιώσεις από την 1η μέρα. Σε εμένα πάντως κάνει καλή δουλειά. Το προτείνω ανεπιφύλακτα, τσίμπα το αν το βρεις γιατί θα πρέπει να σου πω ότι μόλις σήμερα είπαμε με ένα φίλο μου σε ένα xtr-store να μας κρατήσουν 2 κουτιά, είναι σε έλλειψη.

Δυστυχώς ο κόσμος δεν το παίρνει, αν και όντως αξίζει τα λεφτά του ακόμα και από Ελλάδα.

exkaliber
11-04-11, 16:56
^

αν θες προιον συκωτιου παρε την Now Foods, Liver Powder

Lao
11-04-11, 17:06
^

αν θες προιον συκωτιου παρε την Now Foods, Liver Powder

Αυτό θέλω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή, αλλά θα πίνεται; Ή θα γίνω κάπως έτσι; ------> :turtle::turtle::turtle:

crystalised
17-04-11, 10:15
Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Τελικά κατέληξα από πρωτείνες στην MyoPlex της Gaspari Nutrition, από κρεατίνες στην Dymatize Creatine Monohydrate, και από αμινοξέα στο Universal Animal Nitro. Την πρωτείνη ξεκίνησα να την παίρνω ενώ τα υπόλοιπα περιμένω να μου ερθούν από εξωτερικό.

beefmeup
17-04-11, 14:28
Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Τελικά κατέληξα από πρωτείνες στην MyoPlex της Gaspari Nutrition,

η myoplex ειναι της EAS μαλλον φιλε κ οχι του κακου γασπαρι...

crystalised
17-04-11, 15:04
Σορυ ενοούσα τη MyoFusion της Gaspari. Εγω πιστεύω ότι είναι καλή ποια είναι η δική σας γνώμη?

beefmeup
17-04-11, 15:05
ναι μια χαρα ειναι:thumbup: