PDA

Επιστροφή στο Forum : Intermittent Fasting (IF)/ LeanGains Diet



Σελίδες : [1] 2

greekoo
26-02-11, 15:22
Καλησπέρα παιδιά. Προσφατα διάβασα αυτό το άρθρο
http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html και μπορώ να πώ ότι έμεινα έκληπτος και πολύ μπερδεμένος διότι στην ουσία αυτη η είδους δίαιτα "απορρίπτει" τα όσα έχω μάθει τοσο καιρό περί διατροφής που προβαλλονται σε αυτό το φορουμ. Ποια η γνώμη σας για αυτό το θέμα ;

Devil
26-02-11, 21:20
πρωτων δεν ειναι καινουργια ειναι σχετικα παλια...

αν θες την δοκιμαζεις... εγω εκανα μια προσπαθια αλλα μου ειναι δυσκολο να ειμαι σε fast για 16ωρες.... γενικα δεν ειναι ευκολη στην αρχη....

για ογκο δεν μου φαινετε ιδαιτερα καλη ιδεα.... για καποιον που εχει 3000 θερμιδες για ογκο ισως αλλα για ατομα με 4000 και 5000 ειναι δυσκολη....

σε περιοδους διαιτας παλι φαινετε αρκετα ωραια.... ισως την δοκιμασω τοτε...

sTeLaKoS
26-02-11, 22:19
Καλησπέρα παιδιά. Προσφατα διάβασα αυτό το άρθρο
http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html και μπορώ να πώ ότι έμεινα έκληπτος και πολύ μπερδεμένος διότι στην ουσία αυτη η είδους δίαιτα "απορρίπτει" τα όσα έχω μάθει τοσο καιρό περί διατροφής που προβαλλονται σε αυτό το φορουμ. Ποια η γνώμη σας για αυτό το θέμα ;

greekoo γράψε μας μια μικρή μετάφραση-περίληψη της δίαιτας που για να καταλάβουμε όλοι :thumbup:

Devil
26-02-11, 22:26
^^^

με λιγα λογια ειναι μια διαιτα οπου 16 ωρες (μαζι με αυτες του υπνου...) δεν τρως τιποτα... η' μικρα γευματα με μαξ το 20% των συνολικων θερμιδων....
και μετα την προπονηση τρως 1 μεγαλο γευμα.... (στο τελος της μερας...) το οποιο βεβαια μπορεις να το σπασεις σε ''μικροτερα''..... με λιγα λογια 16 ωρες νυστικος και τρως τις αλλες 8 ωρες....

terataki
24-05-11, 16:04
λοιπον,υστερα απο σκεψη θα ακολουθησω μια διαιτα για 1 μηνα να πεσω 2% λιπος.

λοιπον σε μερα προπονησης θα τρωω λιγο παραπανω,και ξεκουρασης λιγοτερο

9πμ πρωινη αεροβια

12πμ .2 αυγα ολοκληρα(για να εχω αμινοξεα κατα την διαρκεια της προπονησης,μιας και δεν μπορω να παρω BCAA),και 5 κουταλιες σουπας κουακερ
3πμ .προποπονηση
4πμ .αμεσως μετα.5γρ κρεατινη/1κ.σ γλυκοζη αναμιγμενα σε 600 μλ γαλα,1 κεσε τονο,400γρ μπιφτεκι/κοτοπουλο,1 πολιβιταμινη
8πμ . 200γρ γιαουρτι,πρασινη σαλατα με 1 κσ λαδι
αυτα σε μερα προπονησης.

σε μερα ξεκουρασης παει ετσι

9πμ αεροβια
12 πμ .5γρ κρεατινη αναμιγμενη σε 300μλ γαλα,300γρ μπιφτεκι/κοτοπουλο,πρασινη σαλατα με 1κσ λαδι,1 πολιβιταμινη
4πμ 2 ολοκληρα αυγα,,πρασινη σαλατα με 1κσ λαδι
6πμ 200γρ γιαουρτι,πρασινη σαλατα με 1κσ λαδι

θελω την γνωμη απο ατομα που το χουν δοκιμασει

SeXperT
24-05-11, 18:08
νομιζω ειναι χαλια...

terataki
24-05-11, 18:09
νομιζω ειναι χαλια...

γιατι? :unsure:

SeXperT
24-05-11, 18:11
βγαζεις δεν βγαζεις 1200 θερμιδες, λιγα γευματα, σε λαθος ωρες, κατα την διαρκεια του υπνου μενεις 12 ωρες νυστικος, πραγμα που το θεωρω μεγα λαθος...

γενικως ειναι ολη λαθος νομιζω... ψαξε βρες μεσα στο φορουμ μια και προσαρμωσε την στα δικα σου δεδομενα... και πες μας υψος/κιλα ...

COBRA_STYLE
24-05-11, 18:12
ενας αχταρμας ειναι...οχι γαλα με κρεατινη καλυτερα...παιζει θεματακι με το ph απο οσο γνωριζω

terataki
24-05-11, 18:18
χεχε,μαλλον εσυ πρεπει να ψαξεις καλυτερα :green:
η συγκεκριμενη διαιτα αφηνει ενα κενο 16ωρων απο το επομενο γευμα.δηλαδη τρωω 8ωρα το βραδυ το τελευταιο γευμα και το επομενο ειναι το πρωι στης 12. 16 ωρες δηλαδη.

terataki
24-05-11, 18:19
η σκεψη ειναι καπως ετσι

12-1 PM or around lunch/noon: Pre-workout meal. Approximately 20-25% of daily total calorie intake.
3-4 PM: Training should happen a few hours after the pre-workout meal.
4-5 PM: Post-workout meal (largest meal).
8-9 PM: Last meal before the fast.

η μονη αλλαγη που ισως κανω ειναι στο τελευταιο γευμα,να προσθεσω ελαχιστες θερμιδες ακομα.και στο 1ο γευμα εβαλα λιγα κουακερ

terataki
24-05-11, 18:22
ενας αχταρμας ειναι...οχι γαλα με κρεατινη καλυτερα...παιζει θεματακι με το ph απο οσο γνωριζω

καμια σχεση.το ph του γαλακτος κυμενεται σε αλκαλικα διαλυματα οχι οξινα

terataki
24-05-11, 18:25
http://doubleyourgains.com/musclebuildingmastermind/The_Leangains_Approach_Final.pdf

oποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια

COBRA_STYLE
24-05-11, 18:35
καμια σχεση.το ph του γαλακτος κυμενεται σε αλκαλικα διαλυματα οχι οξινα
:rolf:
εισαι σιγουρος γιαυτο ετσι??οκ...ειχε δικιο τελικα ενας πρωινος φιλος στα χαλικια;)

terataki
24-05-11, 18:45
:rolf:
εισαι σιγουρος γιαυτο ετσι??οκ...ειχε δικιο τελικα ενας πρωινος φιλος στα χαλικια;)

:thumbup: πηγαινε ανοιξε βιβλιο χημειας να δεις, εχει 6,7 ph πολυ κοντινο στο νερο που εχει 7

pepeismenos karga
24-05-11, 19:00
terataki γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου???γιατι να κανεις 16ωρες για να φας??και γιατι να φας μονο 1200 θερμιδες??
ακομη....πιστευεις οτι εαν φας 1200 θερμιδες σε 8 γευματα μεσα στη μερα και 1200 θερμιδες σε3 γευματα που λεει η διαιτα αυτη θα χασεις λιγοτερο??ή ακομη θα πεινας περισσοτερο??
δεν εχει σχεση ποσες ωρες κανεις να φας ...ειναι απλα ποσες θερμιδες καις και ποσες θερμιδες προσλαμβανεις...αμα καις περισσοτερες χανεις λιπος...αμα θες να φας 1200θερμιδες σου προτεινω κανε 6 γευματ ατουλαχιστον για να μην πεθανεις της πεινας...καποιες διατες ειναι γρηγορες αλλα ειναι τοσο επιπονες που μετα σου βγαζουν βουλιμιακ συνδρομα...και δεν υπαρχει λογος πραγματικα...
α και τελος...16 ωρρες νηστικος και μετα αεροβια???/θα καψεις οτι μυικο ιστο εχεις...η χειροτερη ωρα ,η πιο καταβολικη ωρα της ημερας ειναι το πρωι που ξυπναμε επειδη εχουμε κοιμηθει 8 ωρες χωρις να φαμε...θελις οπως και δηποτε αμινοξεα ή πρωτεινη πριν απο τετιου ειδους αεροβια για να σωσεις τη μυικη σου μαζα....

COBRA_STYLE
24-05-11, 19:02
:thumbup: πηγαινε ανοιξε βιβλιο χημειας να δεις, εχει 6,7 ph πολυ κοντινο στο νερο που εχει 7

ελαφρως οξινο λεγεται αυτο:welcome:...τεσπα δε θα ασχοληθω αλλο...good luck

terataki
24-05-11, 19:04
terataki γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου???γιατι να κανεις 16ωρες για να φας??και γιατι να φας μονο 1200 θερμιδες??
ακομη....πιστευεις οτι εαν φας 1200 θερμιδες σε 8 γευματα μεσα στη μερα και 1200 θερμιδες σε3 γευματα που λεει η διαιτα αυτη θα χασεις λιγοτερο??ή ακομη θα πεινας περισσοτερο??
δεν εχει σχεση ποσες ωρες κανεις να φας ...ειναι απλα ποσες θερμιδες καις και ποσες θερμιδες προσλαμβανεις...αμα καις περισσοτερες χανεις λιπος...αμα θες να φας 1200θερμιδες σου προτεινω κανε 6 γευματ ατουλαχιστον για να μην πεθανεις της πεινας...καποιες διατες ειναι γρηγορες αλλα ειναι τοσο επιπονες που μετα σου βγαζουν βουλιμιακ συνδρομα...και δεν υπαρχει λογος πραγματικα...
α και τελος...16 ωρρες νηστικος και μετα αεροβια???/θα καψεις οτι μυικο ιστο εχεις...η χειροτερη ωρα ,η πιο καταβολικη ωρα της ημερας ειναι το πρωι που ξυπναμε επειδη εχουμε κοιμηθει 8 ωρες χωρις να φαμε...θελις οπως και δηποτε αμινοξεα ή πρωτεινη πριν απο τετιου ειδους αεροβια για να σωσεις τη μυικη σου μαζα....

την αεροβια θα την βαλω το απογευμα μαλλον γιατι οντως παιζει να υπαρχει προβλημα...θεμα καταβολισμου δεν υπαρχει σε αυτη την διαιτα,βασικα σε καμια δεν υπαρχει αν οι πρωτεινες ειναι επαρκης...οπως βλεπεις αυτη εδω ειναι επαρκης σε πρωτεινη...1600-1700 θερμιδες ειναι σε μερα προπονησης ,και λιγο λιγοτερες σε μερα ξεκουρασης.

εχω βαλει πανω ενα λινκ αν θες διαβασε το πεπεισμενε

beefmeup
24-05-11, 19:54
θελω την γνωμη απο ατομα που το χουν δοκιμασει

φιλε γιατι θες να δοκιμασεις κατι τετοιο περαν την περιεργειας?

εχεις καμια εντυπωση οτι θα δουλεψει καλυτερα απο μια στανταρ υποθερμιδικη για καψιμο λιπους?

γιατι αν εχεις,λαθος την εχεις την εντυπωση αυτη..
οποτε να υποθεσω οτι το κανεις μονο κ μονο απο περιεργεια?

SeXperT
24-05-11, 20:51
χεχε,μαλλον εσυ πρεπει να ψαξεις καλυτερα :green:
η συγκεκριμενη διαιτα αφηνει ενα κενο 16ωρων απο το επομενο γευμα.δηλαδη τρωω 8ωρα το βραδυ το τελευταιο γευμα και το επομενο ειναι το πρωι στης 12. 16 ωρες δηλαδη.

οχι δεν τιθεται θεμα να ψαξω... απλα το θεωρω τελειως λαθος... και οπως ειπε και ο beef μονο αν το κανεις απο περιεργεια κανεις σωστα...

απο τη στιγμη που εχω δοκιμασει την υποθερμιδικη και δουλευει πληρως για πιο λογο να κανω κατι τετοιο στο σωμα μου? νομιζω ειναι καταστροφικο, και ξεφευγει απο τα ορια της υγιεινους διατροφης και αθλησης...

Devil
24-05-11, 21:14
οχι δεν τιθεται θεμα να ψαξω... απλα το θεωρω τελειως λαθος... και οπως ειπε και ο beef μονο αν το κανεις απο περιεργεια κανεις σωστα...

απο τη στιγμη που εχω δοκιμασει την υποθερμιδικη και δουλευει πληρως για πιο λογο να κανω κατι τετοιο στο σωμα μου? νομιζω ειναι καταστροφικο, και ξεφευγει απο τα ορια της υγιεινους διατροφης και αθλησης...

απο τα ορια υγιεινους διατροφης και ασκησεις ξεφευγεις απο τη στιγμη που ξεκινας το BBing.... δεν πας στο γυμναστηριο απλα για να κανεις 2 σετ με 5κιλα δικεφαλα.... δεν κανεις 15' περπατιμα.... δεν τρως φρουτα λαχανικα και ολες αυτες τις τροφες που λενε οτι ειναι υγιεινες....

αυτο που κανεις ειναι να σπας την ομεοσταση του οργανισμου σου και να τον πας ενα βημα πιο περα καθε φορα.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να λιωνεις το νευρικο σου σε καθε προπονηση.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να κανεις πολλα κιλα.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να τρως παραπανω θερμιδες για να βαλεις μαζα....

αρα οσο υγιεινο ειναι να κανεις 6 γευματα αλλο τοσο υγιεινο ειναι να κανεις και 2-3 γευματα...


η διατροφη ειναι κατι το σχετικο.... ναι μεν υπαρχουν 2-3 γενικοι κανονες αλλα περα απο αυτο δεν υπαρχει τιποτα αλλο.... ο καθενας την προσαρμοζει αναλογα με τον οργανισμο του , τον τροπο ζωης του και τις υποχρεωσεις του....

Niiick
24-05-11, 21:56
απο τα ορια υγιεινους διατροφης και ασκησεις ξεφευγεις απο τη στιγμη που ξεκινας το BBing.... δεν πας στο γυμναστηριο απλα για να κανεις 2 σετ με 5κιλα δικεφαλα.... δεν κανεις 15' περπατιμα.... δεν τρως φρουτα λαχανικα και ολες αυτες τις τροφες που λενε οτι ειναι υγιεινες....

αυτο που κανεις ειναι να σπας την ομεοσταση του οργανισμου σου και να τον πας ενα βημα πιο περα καθε φορα.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να λιωνεις το νευρικο σου σε καθε προπονηση.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να κανεις πολλα κιλα.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να τρως παραπανω θερμιδες για να βαλεις μαζα....

αρα οσο υγιεινο ειναι να κανεις 6 γευματα αλλο τοσο υγιεινο ειναι να κανεις και 2-3 γευματα...


η διατροφη ειναι κατι το σχετικο.... ναι μεν υπαρχουν 2-3 γενικοι κανονες αλλα περα απο αυτο δεν υπαρχει τιποτα αλλο.... ο καθενας την προσαρμοζει αναλογα με τον οργανισμο του , τον τροπο ζωης του και τις υποχρεωσεις του....

:clap:

Μπραβο ρε παιχτουρα, το bbing(natural ή μη)=υγεια δεν ειναι πανακεια, και δεν ειναι μονο αυτα τα 3 που ειπες ειναι πολλα ακομη, ο στοχος του bber ειναι το bbing οχι η προπονηση και η διατροφη με στοχο την υγεια και τη μακροζωια.

Giannistzn
24-05-11, 21:57
^ συμφωνω.

Οσον αφορα την IF απο μελετες που εχουν γινει δινει και πολυ καλα αποτελεσματα στις εκκρισεις ορμονων, στη λειτουργεια των συστηματων του οργανισμου και εχει αρκετα θετικα αποτελεσματα.

Απο εκει και περα, οτι βολευει τον καθενα, 2 - 3 - 5 - 10 γευματα..

gmalamos
24-05-11, 22:23
λοιπον,υστερα απο σκεψη θα ακολουθησω μια διαιτα για 1 μηνα να πεσω 2% λιπος.

λοιπον σε μερα προπονησης θα τρωω λιγο παραπανω,και ξεκουρασης λιγοτερο

9πμ πρωινη αεροβια

12πμ .2 αυγα ολοκληρα(για να εχω αμινοξεα κατα την διαρκεια της προπονησης,μιας και δεν μπορω να παρω BCAA),και 5 κουταλιες σουπας κουακερ
3πμ .προποπονηση
4πμ .αμεσως μετα.5γρ κρεατινη/1κ.σ γλυκοζη αναμιγμενα σε 600 μλ γαλα,1 κεσε τονο,400γρ μπιφτεκι/κοτοπουλο,1 πολιβιταμινη
8πμ . 200γρ γιαουρτι,πρασινη σαλατα με 1 κσ λαδι
αυτα σε μερα προπονησης.

σε μερα ξεκουρασης παει ετσι

9πμ αεροβια
12 πμ .5γρ κρεατινη αναμιγμενη σε 300μλ γαλα,300γρ μπιφτεκι/κοτοπουλο,πρασινη σαλατα με 1κσ λαδι,1 πολιβιταμινη
4πμ 2 ολοκληρα αυγα,,πρασινη σαλατα με 1κσ λαδι
6πμ 200γρ γιαουρτι,πρασινη σαλατα με 1κσ λαδι

θελω την γνωμη απο ατομα που το χουν δοκιμασει

Εγω παντως δν νομιζω να ακουσεις γνωμη απο ατομα που το χουν κανει..Το κοβω να εχουν μεταναστευσει ηδη!:pale:

Αντωνης
24-05-11, 23:29
Αδερφε αν πριν ετρωγες καθε 3 ωρες μην πας κατευθειαν σε αυτην την διαιτα,απλα δεν παιζει να την παλεψεις.
Εδω εγω θυμαμαι οταν το γυρισα απο 6 γευματα σε 3 και ετρωγα(τρωω) καθε 6 ωρες,στο 3ωρο αντε στο 4ωρο ειχα λιωσει στην πεινα,και μεχρι να το συνηθισω μου πηρε κανα διβδομαδο...Και αυτο σε ισο/υπερθερμιδικη διατροφη...Φαντασου εσυ να ξεκινησεις μονομιας 16ωρη νηστεια και μαλιστα σε διαιτα...

jimmy007
25-05-11, 04:29
απο τα ορια υγιεινους διατροφης και ασκησεις ξεφευγεις απο τη στιγμη που ξεκινας το BBing.... δεν πας στο γυμναστηριο απλα για να κανεις 2 σετ με 5κιλα δικεφαλα.... δεν κανεις 15' περπατιμα.... δεν τρως φρουτα λαχανικα και ολες αυτες τις τροφες που λενε οτι ειναι υγιεινες....

αυτο που κανεις ειναι να σπας την ομεοσταση του οργανισμου σου και να τον πας ενα βημα πιο περα καθε φορα.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να λιωνεις το νευρικο σου σε καθε προπονηση.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να κανεις πολλα κιλα.... δεν ειναι και τοσο υγιεινο να τρως παραπανω θερμιδες για να βαλεις μαζα....

αρα οσο υγιεινο ειναι να κανεις 6 γευματα αλλο τοσο υγιεινο ειναι να κανεις και 2-3 γευματα...


η διατροφη ειναι κατι το σχετικο.... ναι μεν υπαρχουν 2-3 γενικοι κανονες αλλα περα απο αυτο δεν υπαρχει τιποτα αλλο.... ο καθενας την προσαρμοζει αναλογα με τον οργανισμο του , τον τροπο ζωης του και τις υποχρεωσεις του....

Iσχύουν αυτά που λες αλλά μην παραβλέπουμε και τη συμβολή της γυμναστικής στην βελτίωση της υγείας. Αυξημένη έκκριση ορμονών όπως η τεστοστερόνη, καλύτερη καρδιαγγειακή υγεία, πρόληψη καρκίνου και εγκεφαλικών επεισοδίων,μικρότερη ευαισθησία στην ινσουλίνη και πολλά άλλα...

SeXperT
25-05-11, 08:27
η διατροφη ειναι κατι το σχετικο.... ναι μεν υπαρχουν 2-3 γενικοι κανονες αλλα περα απο αυτο δεν υπαρχει τιποτα αλλο.... ο καθενας την προσαρμοζει αναλογα με τον οργανισμο του , τον τροπο ζωης του και τις υποχρεωσεις του....


οπως το ειπες. ο καθενας κατι οτι μπορει, και οτι εχει θεσει σαν στοχο, αλλα μην μου λες οτι σε λιγο θα μας συγκρινεις και με καποιον που πινει, ξενυχταει και τρωει ολη μερα απο εξω...

terataki
25-05-11, 08:54
παιδια εννοειτε πως ολες οι υποθερμιδικες διαιτες δουλευουν...εφτασα 9% λιπος και τωρα θελω να δοκιμασω κατι αλλο...παντως απο θεμα πεινας νιωθω μια χαρα...αφου εφαγα 1000 θερμιδες μεταπροπονητικο δεν ειχα πεινασει καθολου μα καθολου...και ειναι πολυ βολικο,βαρεθηκα να καθομαι καθε 3ωρες να κοβω σαλατες να μαγειρευω να ρανω και να σκεφτομαι καθε λιγο κ λιγακι ποτε θα φαω το επομενο γευμα...θα το δοκιμασω 1 μηνα και θα σας πω εντυπωσεις...

σε μερες προπονησης ο υδατανθρακας θα ειναι ψηλα,για μεγιστη αποκατασταση και ενεργεια,και σε μερες ξεκουασης θα τρωω παλι 3 γευματα με λιγο περισοτερο λιπος,και πολυ μειωμενο υδατανθρακα.

Jumaru
25-05-11, 09:11
βαρεθηκα να καθομαι καθε 3ωρες να κοβω σαλατες να μαγειρευω να ρανω και να σκεφτομαι καθε λιγο κ λιγακι ποτε θα φαω το επομενο γευμα...

Ώρες ώρες είναι γμσ τα..
Αντέ να μας πείς αποτέλεσματα. Είμαι περίεργος. Αν και δε νομίζω να άντεχα τόσες ώρες χωρίς φαγητό.

terataki
25-05-11, 10:50
Ώρες ώρες είναι γμσ τα..
Αντέ να μας πείς αποτέλεσματα. Είμαι περίεργος. Αν και δε νομίζω να άντεχα τόσες ώρες χωρίς φαγητό.

φιλε μου αμα το κανεις θα δεις οτι δεν θα πεινας :green: εφαγα χτες το βραδυ 8ωρα το τελευταιο γευμα και δεν πειναω καθολου ακομα...και σε 1 ωρα εχω το 1ο γευμα της μερας ;)

terataki
25-05-11, 11:19
λοιπον το πλανο αλλαζει και θα πηγαινει καπως ετσι:οι θερμιδες δεν ειναι υπολογισμενες ακριβως.

12ωρα

1ο γευμα preworkout 400 θερμιδες
1 μπανανα η 5 κουταλιες κουακερ,250 μλ γαλα,2 αυγα ολοκληρα

3ωρα προπονηση

4ωρα postworkout 1000~περιπου θερμιδες
5γρ κρεατινη,500μλ γαλα με δημητριακα η κουακερ η οτι παιδικα βρψ στο μαρκετ(μαρεσουν παραπολυ :P),400γρ κρεας/κοτοπουλο/ψαρι,1 πολυβιταμινη

8ωρα last meal 400 θερμιδες ~
125γρ τονος,1 γιαουρτι η 100γρ κοτατζ,πρασινη σαλατα με 1κ.σ λαδι

αυτα σε μερα προπονησης

μερα ξεκουρασης

1ο γευμα

1ωρα 5γρ κρεατινη,200γρ κρεας/κοτοπουλο/ψαρι,250μλ γαλα με δημητριακα,1 πολυβιταμινη,1 φρουτο

2ο γευμα

4ωρα 200γρ κρεας/κοτοπουλο/ψαρι,πρασινη σαλατα με 1κ.σ λαδι

3o γευμα

8ωρα

200γρ γιαουρτι και 100γρ αμυγδαλα,πρασινη σαλατα με 1κ.σ λαδι

το προγραμμα προπονησης μου ειναι:
4-6 επαναληψεις σε ολα τα σετ μεχρι αποτυχιας

στηθος-τρικεφαλα
1.πιεσεις ισιο παγκο,5 σετ ζεσταμα,3 λειτουργικα σετ
2.πιεσεις αλτηρες επικληνη,2 λειτουργικα σετ
3.βυθισεις 2 σετ
4.γαλλικες με στραβομπαρα,3 σετ
5.εκτασεις τροχαλιας,2 σετ

πλατη-δικεφαλα
1. μονοζυγο οσες μπορω 3 σετ
2.κωπηλατικη μπαρας 2 σετ
3.αρσεις θανατου 2 σετ
4.χαμηλη κωπηλατικη 1 σετ
5.καμψεις ισιας μπαρα 3 σετ
6.καμψεις αλτηρων εναλλαξ ορθιος 2 σετ

ωμους-τραπζ
1.στρατιωτικες ,5 σετ ζεσταμα,3 σετ λειτουργικα
2.πλαγιες εκτασεις 2 σετ
3.πλαγιες εκτασεις σκυφτος 2 σετ
4.shrugs αλτηρων 3 σετ

ποδια
1.ζεσταμα 5 σετ,μπροστινο σκουωτ,3 σετ λειτουργικα
2.λεγκ πρεςς 3 σετ
3.προβολες αλτηρων 2 σετ
4.λεγκ κερλ 3 σετ
5.γαμπες ορθιος 3 σετ

COBRA_STYLE
25-05-11, 11:43
Iσχύουν αυτά που λες αλλά μην παραβλέπουμε και τη συμβολή της γυμναστικής στην βελτίωση της υγείας. Αυξημένη έκκριση ορμονών όπως η τεστοστερόνη, καλύτερη καρδιαγγειακή υγεία, πρόληψη καρκίνου και εγκεφαλικών επεισοδίων,μικρότερη ευαισθησία στην ινσουλίνη και πολλά άλλα...

μεγαλυτερη ειναι η ευαισθησια μας στην ινσουλινη μεσω της γυμναστικης,οχι μικροτερη

beefmeup
25-05-11, 12:14
οπως το ειπες. ο καθενας κατι οτι μπορει, και οτι εχει θεσει σαν στοχο, αλλα μην μου λες οτι σε λιγο θα μας συγκρινεις και με καποιον που πινει, ξενυχταει και τρωει ολη μερα απο εξω...

καλα φιλε δεν εγραψε πουθενα κανεις κατι τετοιο,μην λεμε οτι θελουμε,οκ?

σε γενικες γραμμες η διατροφη που λεει να ακολουθησει ο φιλος μαλλον θα εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα με μια κλασσικη υποθερμιδικη για καψιμο λιπους..
απλα το θεμα ειναι αν μπορεις να την κανεις(αντεχεις δλδ),κ κατα ποσο εισαι δεσμευμενος απο αλλες υποχρεωσεις μες την μερα που σε περιοριζουν απο το να ακολουθησεις μια κανονικη ββ διατροφη(6-7 γευματα)..

αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο προσαρμοζεις την διατροφη σου στι αναγκες σου,οπως κανει το τερατακι,η καμια φορα κανω κ εγω.
αλλα απο κει κ περα αν περνεις οτι θερμιδες σου αναλογουν μες την μερα το ιδιο ειναι οπως κ να τις περνεις..

δεν αναφερομαι σε αγωνιστικη προετοιμασια.

terataki
25-05-11, 12:17
πες τα ρε beef :bowdown:
οτι και να κανεις και εισαι υποθερμιδικα θα χανεις λιπος.
τωρα εγω προσαρμοσα την διατροφη ετσι γιατι με βολευει και βαρεθηκα 2 μηνες τωρα να κανω 6 γευματα με λιγο φαι και να πειναω συνεχια...και οχι μονο αυτο ειχα τρελη ορεξη για γλυκα,κατι που με αυτη την διαιτα μου επιτρεπει να τρωω κατι γλυκο μετα την προπονηση...

Devil
25-05-11, 14:28
Iσχύουν αυτά που λες αλλά μην παραβλέπουμε και τη συμβολή της γυμναστικής στην βελτίωση της υγείας. Αυξημένη έκκριση ορμονών όπως η τεστοστερόνη, καλύτερη καρδιαγγειακή υγεία, πρόληψη καρκίνου και εγκεφαλικών επεισοδίων,μικρότερη ευαισθησία στην ινσουλίνη και πολλά άλλα...

ναι δεν διαφωνω σε αυτα... αλλα γινονται και με προπονησεις που δεν εχουν σχεση με το bbing λιγοτερο ''επωδυνες'' ας πουμε....


οπως το ειπες. ο καθενας κατι οτι μπορει, και οτι εχει θεσει σαν στοχο, αλλα μην μου λες οτι σε λιγο θα μας συγκρινεις και με καποιον που πινει, ξενυχταει και τρωει ολη μερα απο εξω...

ξερεις καποιον???:green:

δεν ειπα αυτο..... συγκριση εκανα αναμεσα σε κατι που το ''πουλανε'' για υγεινο και το bbing....

SeXperT
25-05-11, 20:06
σαφως και συμφωνο μαζι σου devil, αλλα και ας ειναι bbing forum εδω, ξερεις οτι μονο οι 20 ασχολουνται σοβαρα...

οποτε πιστευω πολλοι απο εδω προσαρμοζουν τις διατροφες τους με την βοηθεια των πιο εμπειρων στα δικα τους θελω... και ξερεις οτι αυτοι ειναι η πλειοψηφια... κοιταν για μια σωστη διατροφη και αθληση....

και απο κει και περα οποιος εχει αποριες για συμπληρωματα ρωταει και τον doctor-D

beatshooter
28-05-11, 21:19
Τερατακι γραμωση κανεις η ογκο?Με μπερδεψε λιγο η προπονηση σου.

terataki
28-05-11, 21:20
γραμμωση(βλεπε λιγες θερμιδες)

beatshooter
28-05-11, 21:22
γραμμωση(βλεπε λιγες θερμιδες)

Λιπος στο ποσο εισια περιπου?

terataki
28-05-11, 21:25
Λιπος στο ποσο εισια περιπου?

9% νομιζω ισως και λιγο πιο κατω

jimmy007
30-05-11, 05:38
μεγαλυτερη ειναι η ευαισθησια μας στην ινσουλινη μεσω της γυμναστικης,οχι μικροτερη

Ναι δίκιο έχεις. Μου ξέφυγε όταν έγραφα..

arkandel
25-01-12, 14:15
Καλημέρα σε όλους κι όλες,

Ακολουθώ εδώ και 2 μήνες τη διατροφή LeanGains. Για αυτούς που δεν την ξέρουν και θέλουν να διαβάσουν σχετικα (στα αγγλικά όμως) τα επόμενα links είναι αρκετά περιεκτικά.

http://www.leangains.com/2010/04/leangains-guide.html
http://examine.com/leangains-faq/

Σε γενικές γραμμές αυτό που λέει είναι η κατανάλωση των κανονικών ημερήσιων θερμίδων ενός αθλούμενου μέσα σε ένα 8ωρο παράθυρο την ημέρα. Π.χ. τρως μέχρι τα μεσάνυχτα, και δεν ξανατρώς μέχρι τις 16:00 της επόμενης μέρας. Το γιατί και πως αναφέρονται στα παραπάνω link.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν κάποιοι από εσάς έχουν ιδία εμπειρία από τη διατροφή αυτή.

Εγώ έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα καθαρά σε επίπεδο απώλειας βάρους (σχετικά μόνιμα στα 800-900 γρ την εβδομάδα) αλλά είναι δύσκολο να γνωρίζω πόσο από αυτό αποτελεί λίπος και πόσο είναι μυική μάζα. Επίσης δεν ξέρω πως θα πρέπει να προχωρήσω, έχοντας φτάσει κοντά στους στόχους μου από βάρος, για να αρχίσω να προσθέτω πλέον μυς κάτι που φυσικά δεν γίνεται με καμία δίαιτα όσο η διατροφή είναι υποθερμιδική, για ευνόητους λόγους.

Το ίδιο το site ο δημιουργός της υποστηρίζει ότι το πρόγραμμα ουσιαστικά κάνει από μόνο του ένα μίνι bulk και cut καθημερινά, αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες περί όλων αυτών.

Devil
25-01-12, 17:15
την χρησιμοποιω κανα μηνα τωρα... βεβαια ειμαι σε ισοθερμιδικη.... ακομα δυσκολο να σου πω αν αξιζει η' οχι.... θελει χρονο ακομα...


σαν ιδεα καλη ειναι... απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι για ολους...

Andrikos
25-01-12, 17:45
Arkandel ίσως θες να δεις και το δικό μου άρθρο (http://metavolismos.com/?p=2317)που είναι στα ελληνικά. Έχω προσωπική εμπειρία με την διατροφή αυτή. Για μία περίοδο με βόλεψε πάρα πολύ (στην θητεία μου συγκεκριμένα). Την κάνω ακόμα καμιά φορά μέσα στην εβδομάδα ή σε περιόδους γιορτών που ξέρω ότι έχει τραπέζι το βράδυ.

Devil
25-01-12, 18:07
Arkandel ίσως θες να δεις και το δικό μου άρθρο (http://metavolismos.com/?p=2317)που είναι στα ελληνικά. Έχω προσωπική εμπειρία με την διατροφή αυτή. Για μία περίοδο με βόλεψε πάρα πολύ (στην θητεία μου συγκεκριμένα). Την κάνω ακόμα καμιά φορά μέσα στην εβδομάδα ή σε περιόδους γιορτών που ξέρω ότι έχει τραπέζι το βράδυ.

εκει ξεκινησα να την κανω κι εγω.... βοηθαει σημαντικα στο να περιορισεις τις θερμιδες σε τετοιες περιπτωσεις...;)

arkandel
25-01-12, 20:25
Arkandel ίσως θες να δεις και το δικό μου άρθρο (http://metavolismos.com/?p=2317)που είναι στα ελληνικά. Έχω προσωπική εμπειρία με την διατροφή αυτή. Για μία περίοδο με βόλεψε πάρα πολύ (στην θητεία μου συγκεκριμένα). Την κάνω ακόμα καμιά φορά μέσα στην εβδομάδα ή σε περιόδους γιορτών που ξέρω ότι έχει τραπέζι το βράδυ.

Ενδιαφέρον το άρθρο, μου άρεσε. Αυτό που όντως βρήκα πολύ χρησιμο στη διατροφή αυτή ήταν η απελευθέρωση του χρόνου μου καθώς δεν χρειάζεται στη δουλειά να σκέφτομαι διαρκώς το ρολόι και να κουβαλάω ταπεράκια και σέικερ. Είναι καθαρά θέμα προσωπικό όμως, σίγουρα αυτό για άλλους δεν είναι μεγάλη υπόθεση.

Το θέμα τώρα συγκεκριμένα είναι το αν θα συνεχίσω αυτό το ρυθμό στο τέλος της απώλειας βάρους. Θα αναγκαστώ σίγουρα να προσθέσω θερμίδες σύντομα για να αυξηθεί η μυική μάζα αλλά δεν είναι προφανές πως θα γίνει αυτό, ή αν ο τύπος που σχεδίασε τη LeanGains έχει δίκιο όταν λέει ότι με αυτό το ρυθμό έτσι κι αλλιώς κάνεις cut/bulk, αλλά σε καθημερινή βάση.

Θα ήταν καλό αν κάποιος το είχε δοκιμάσει κάτω από αυτές τις συνθήκες για να μιλήσει σχετικά μέσω εμπειρίας.

Andrikos
25-01-12, 20:31
Ενδιαφέρον το άρθρο, μου άρεσε. Αυτό που όντως βρήκα πολύ χρησιμο στη διατροφή αυτή ήταν η απελευθέρωση του χρόνου μου καθώς δεν χρειάζεται στη δουλειά να σκέφτομαι διαρκώς το ρολόι και να κουβαλάω ταπεράκια και σέικερ. Είναι καθαρά θέμα προσωπικό όμως, σίγουρα αυτό για άλλους δεν είναι μεγάλη υπόθεση.

Το θέμα τώρα συγκεκριμένα είναι το αν θα συνεχίσω αυτό το ρυθμό στο τέλος της απώλειας βάρους. Θα αναγκαστώ σίγουρα να προσθέσω θερμίδες σύντομα για να αυξηθεί η μυική μάζα αλλά δεν είναι προφανές πως θα γίνει αυτό, ή αν ο τύπος που σχεδίασε τη LeanGains έχει δίκιο όταν λέει ότι με αυτό το ρυθμό έτσι κι αλλιώς κάνεις cut/bulk, αλλά σε καθημερινή βάση.

Θα ήταν καλό αν κάποιος το είχε δοκιμάσει κάτω από αυτές τις συνθήκες για να μιλήσει σχετικά μέσω εμπειρίας.

Δεν χρειάζεται να είσαι σε πλεόνασμα θερμίδων για να αυξήσεις την μυική σου μάζα. Μυική μάζα μπορείς να παίρνεις και σε υποθερμιδική διατροφή.

TheWorst
25-01-12, 20:37
Σε υποθερμιδικη θα καις λιπος και θα αυξανεις μυικη μαζα ? Ποιοι το κανουν αυτο ? Υπαρχουν νομιζω μονο ορισμενα ατομα και ειναι 2 ειδων

Andrikos
25-01-12, 22:13
Σε υποθερμιδικη θα καις λιπος και θα αυξανεις μυικη μαζα ? Ποιοι το κανουν αυτο ? Υπαρχουν νομιζω μονο ορισμενα ατομα και ειναι 2 ειδων

Ο αναβολισμός και ο καταβολισμός γίνονται ταυτόχρονα στο σώμα μας. Η μία διαδικασία είναι απαραίτητη για την άλλη. Αν αυτό σου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψεις δεν θέλω να σε πείσω αλλά σου προτείνω να διαβάσεις βιοχημεία ή/και να πειραματιστείς.

Galthazar
25-01-12, 23:41
Αντρεα ποση ωρα συνηθως πρεπει να περασει απο την ωρα που θα ξυπνησεις για να κανεις το πρωτο σου γευμα;;

Γενικα εχω ακουσει καλα λογια γι αυτη την διατροφη και επειδη ειμαι κατα των 6+ γευματων αποφασισα να το δοκιμασω και εγω μιας και ταιριαζει ο,τι πρεπει στο προγραμμα μου τη δεδομενη χρονικη στιγμη.

Andrikos
26-01-12, 00:19
Αντρεα ποση ωρα συνηθως πρεπει να περασει απο την ωρα που θα ξυπνησεις για να κανεις το πρωτο σου γευμα;;

Γενικα εχω ακουσει καλα λογια γι αυτη την διατροφη και επειδη ειμαι κατα των 6+ γευματων αποφασισα να το δοκιμασω και εγω μιας και ταιριαζει ο,τι πρεπει στο προγραμμα μου τη δεδομενη χρονικη στιγμη.

Εξαρτάται την ημέρα. Κάποιες φορές τρώω πρωινό απευθείας . Άλλες μέρες που είμαι πιο ξεκούραστος ή βιάζομαι, έχω δουλειά κτλ, μπορεί να πάει 4 το απόγευμα ή και πιο αργά. Γενικά δεν έχω πολύ σταθερό διατροφικό πρόγραμμα τουλάχιστον ως προς τις ώρες.

ArgoSixna
26-01-12, 01:16
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται..

Τα γευματα μου είναι 15:00 πρωινό , 17:00 "μεσημεριανό" , 20:00-22:00 προπόνηση , 22:00 πίνω shake πρωτεινης , 22:30 ομελετα και 01:00 περίπου προ ύπνου γάλα με αμυγδαλα και καρύδια.

Έτσι χάνω 3γευματα όμως μιας και έχω προγραματισμένα να κάνω 6 αλλά αυτές τις μέρες δεν ειναι εφικτό αυτό..

Θα ήταν λύση να τρώω ενα μεγάλο γευμα στις 15:00 , έπειτα την ομελέτα στις 22:30 και στη 01:00 το προ υπνου?

Σκέφτομαι το μεγάλο γευμα να αποτελειται κυριως απο πρωτεινη/λιπαρά , μιας και ριχνω τον υδατανθρακα για περιπου εναν μηνα ακομη..

Αυτό θα βολευει και να κανω νηστικός αερόβιο ή ποδήλατο το πρωι! Όποτε εκει θα μπει ένα shake πρωτεινης μισή ώρα πριν το μεγάλο γευμα.

**Συγχαρητήρια για το blog

Devil
26-01-12, 04:19
θα ηταν καλητερο τα γευματα πριν την προπονηση να ειναι μικροτερα..... και το πιο μεγαλο γευμα της μερας να ηταν μετα την προπονηση...;)

arkandel
26-01-12, 13:42
Ένα από τα καλά της συγκεκριμένης διατροφής πως είναι φτιαγμένη για να δουλεύει παράλληλα με γυμναστήριο και βάρη, άρα τα συζητάει αυτά. Αυτό που προτείνει είναι να κάνεις την προπόνηση σου σε νηστεία (προτείνει και συνιστά όμως να παίρνεις BCAA πριν αυτή).

Προσωπικά με βολεύει να πηγαίνω για βάρη αμέσως μετά τη δουλειά, χωρίς να έχω φάει, και να σπάω τη νηστεία με whey μόλις τελειώσω. Κι εδώ είναι ένα άλλο πολύ βολικό θέμα, ότι ενθαρρύνει τα μεγάλα γεύματα, άρα μπορώ να γεμίζω καλά το πιάτο σε καμιά ώρα μετά. Αργότερα απλά συμπληρώνω τα macros και τις αντίστοιχες θερμίδες της ημέρας.

Με την ευκαιρία, ένα πολύ καλό εργαλείο βρίσκεται εδώ: http://www.1percentedge.com/ifcalc/ . Σου υπολογίζει πάρα πολλά πράγματα για τη διατροφή μέσω της LeanGains.

Ένα βασικό μειονέκτημα που εγώ τουλάχιστο έχω παρατηρήσει είναι ότι η διατροφή δουλεύει κυρίως για άτομα που έχουν τη δυνατότητα να ελέγχουν τον χρόνο τους. Με αυτό εννοώ πως προσωπικά σπάνια θα έχω θέμα με την ώρα που θα φύγω από τη δουλειά, άρα μπορώ να προγραμματίσω τη γυμναστική και τα γεύματά μου αντίστοιχα. Πρόσφατα όμως όταν κανονίσαμε για μπάσκετ αμέσως μετά και δεν πρόλαβα να φάω κάτι είχα φτάσει να παίζω με 18+ ώρες νηστείας, και προφανώς αυτό δεν αφήνει ενέργεια για τόση αερόβια άσκηση, οπότε έσερνα τα πόδια μου. :) Αυτό ίσως θα πρέπει να το λάβουν υπόψην τους όσοι έχουν εργασία που απαιτεί φυσική κίνηση, ορθοστασία, άσκηση κλπ... δεν είναι όλοι καθισμένοι σε μια καρέκλα όπως ο υποφαινόμενος όλο το πρωί.

Andrikos
26-01-12, 14:19
Πρόσφατα όμως όταν κανονίσαμε για μπάσκετ αμέσως μετά και δεν πρόλαβα να φάω κάτι είχα φτάσει να παίζω με 18+ ώρες νηστείας, και προφανώς αυτό δεν αφήνει ενέργεια για τόση αερόβια άσκηση, οπότε έσερνα τα πόδια μου. :) Αυτό ίσως θα πρέπει να το λάβουν υπόψην τους όσοι έχουν εργασία που απαιτεί φυσική κίνηση, ορθοστασία, άσκηση κλπ... δεν είναι όλοι καθισμένοι σε μια καρέκλα όπως ο υποφαινόμενος όλο το πρωί.

Αν μιλάμε για ενέργεια με την έννοια του καυσίμου, υπάρχει ενέργεια. Δεν εξαντλούνται οι αποθήκες γλυκογόνου με 18 ώρες αφαγίας, απλά μειώνονται λίγο και αυξάνεται το RPE (Rating of Perceived Exertion, ας το πούμε κλίμακα υποκειμενικής προσπάθειας) . Οι λόγοι που σερνόσουν μπορεί να είναι πολλοί, ψυχολογική εξάντληση, έλλειψη ύπνου, χαμηλά επίπεδα λεπτίνης, χαμηλή συγκέντρωση αμινοξέων στο αίμα, ή ένας συνδυασμός όλων αυτών. Προφανώς δεν χρειάζεται να πηγαίνεις νηστικός τελείως , ούτε θα στο συμβούλευα αλλά αυτά τα θέματα φτιάχνονται αρκετά με λίγη καφεΐνη πριν. Για ερασιτεχνικό μπάσκετ διάρκειας 1 ώρας δεν είναι πρόβλημα η αφαγία, τουλάχιστον από πλευράς διαθεσιμότητας καυσίμων.

average_joe
26-01-12, 23:33
απο τη στιγμη που αρχισα να κανω 3 γευματα την ημερα την δοκιμασα για 2 εβδομαδες.
προφανως και δεν μπορω να βγαλω ακρη για την αποτελεσματικοτητα της, απλα το εκανα για να δω πως θα ανταποκριθω στο αισθημα πεινας και στο ενδεχομενο να μην τρωω πρωινο.
η πεινα δεν ηταν εντονη, καθως εκανα ισοθερμιδικη δεν χρησιμοποιησα BCAAs.

τωρα τα γευματα μου ειναι σε 10- 11ωρο "παραθυρο" και δεν ξερω αν αυτο το "8" ειναι τοσο προαπαιτουμενο (και αυτη ειναι και η ερωτηση μου).
ισως να το κανω οταν θα χω διαθεση για κατι τετοιο.
κατα τα αλλα χρησιμοποιησα ενα απο τα πρωτοκολλα που αναφερονται στα links παραπανω που εχει γευματα πριν την προπονηση, γιατι σε fasted κατασταση δε νομιζω οτι θα το παλεψω.
αναλογια γευματων 20%- 30%- 50% των συνολικων θερμιδων με το τελευταιο γευμα να αποτελει το μεταπροπονητικο.

TheWorst
26-01-12, 23:54
Ο αναβολισμός και ο καταβολισμός γίνονται ταυτόχρονα στο σώμα μας. Η μία διαδικασία είναι απαραίτητη για την άλλη. Αν αυτό σου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψεις δεν θέλω να σε πείσω αλλά σου προτείνω να διαβάσεις βιοχημεία ή/και να πειραματιστείς.

Και το ενα εμποδιζει τ'αλλο.....

den23
27-01-12, 00:22
σε προπονήσεις τύπου kick box κλπ κολλάει τέτοια είδους διατροφή?? για lean mass gain?? τα βάρη είναι στο πρόγραμμα 2 φορες την βδομάδα αλλα το κύριο είναι το kick... ταιριάζει λέτε η είναι σχεδιασμένη για αθλητές που κάνουν βάρη??

Andrikos
27-01-12, 02:24
Και το ενα εμποδιζει τ'αλλο.....

Αυτό είναι κάτι που αναπαράγεται στα γυμναστήρια, και δεν στέκει ούτε στην πράξη ούτε στην "θεωρία".

Υπάρχουν ορμόνες που είναι εξίσου καταβολικές και αναβολικές, π.χ. η αυξητική ορμόνη καταβολίζει το λίπος και έχει και αναβολική δράση.

jimmy007
27-01-12, 04:29
Για να είμαστε ακριβείς, η αυξητική ορμόνη είναι μία καταβολική ορμόνη, που επάγει την παραγωγή και απελευθέρωση των ινσουλινομιμητικών αυξητικών παραγόντων από διάφορους ιστούς που είναι αναβολικές ορμόνες.

Αυτό που συγχέεται με τον αναβολισμό και τον καταβολισμό είναι τα μόρια στα οποία γίνονται.
Σε υποθερμιδική διατροφή, μπορείς να έχεις καταβολισμό των τριγλυκεριδίων για παραγωγή ενέργειας(όταν λέω καταβολισμό εννοώ φυσικά αυξημένο καταβολισμό σε σχέση με τον αναβολισμό) και αναβολισμό στις μυικές πρωτείνες(ομοίως περισσότερο αναβολισμό από καταβολισμό) εξαιτίας της προπόνησης.

Βέβαια δεν έχει τεκμηριωθεί επιστημονικά(από αυτά που έχω δει) αν μπορείς να αποκτήσεις την ίδια μυική μάζα σε ίδια περίοδο υποθερμιδικής και υπερθερμιδικής διατροφής.

den23
27-01-12, 13:22
σε προπονήσεις τύπου kick box κλπ κολλάει τέτοια είδους διατροφή?? για lean mass gain?? τα βάρη είναι στο πρόγραμμα 2 φορες την βδομάδα αλλα το κύριο είναι το kick... ταιριάζει λέτε η είναι σχεδιασμένη για αθλητές που κάνουν βάρη??

:unsure:??

Andrikos
27-01-12, 19:53
σε προπονήσεις τύπου kick box κλπ κολλάει τέτοια είδους διατροφή?? για lean mass gain?? τα βάρη είναι στο πρόγραμμα 2 φορες την βδομάδα αλλα το κύριο είναι το kick... ταιριάζει λέτε η είναι σχεδιασμένη για αθλητές που κάνουν βάρη??

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά και περισσότερα γεύματα να κάνεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι αν σε βολεύει κυρίως.

Devil
27-01-12, 20:23
βασικα ισως και να ηταν καλητερο να πας σε περισσοτερα γευμα.... με το kickbox καις πολυ... και θες αρκετες θερμιδες.... δεν ξερω κατα ποσο ευκολα μπορεις να τις καλυψεις με ενα 8ωρο feeding...

arkandel
28-01-12, 17:59
βασικα ισως και να ηταν καλητερο να πας σε περισσοτερα γευμα.... με το kickbox καις πολυ... και θες αρκετες θερμιδες.... δεν ξερω κατα ποσο ευκολα μπορεις να τις καλυψεις με ενα 8ωρο feeding...

Πάντως δεν έχει να κάνει με θερμίδες η διατροφή αυτή... τις ίδιες που θα έπαιρνες (και τα ίδια macros που θα χρειαζόσουν) αν έτρωγες 'παραδοσιακά' 3-6 γεύματα την ημέρα με πρωινό κλπ απαιτείται να πάρεις και με την LG. Δηλαδή δεν σου επιτρέπει να πεις ότι θα φας στο 1/3 του χρόνου άρα θα φας π.χ. το 1/3 των θερμίδων.

Devil
28-01-12, 19:11
Πάντως δεν έχει να κάνει με θερμίδες η διατροφή αυτή... τις ίδιες που θα έπαιρνες (και τα ίδια macros που θα χρειαζόσουν) αν έτρωγες 'παραδοσιακά' 3-6 γεύματα την ημέρα με πρωινό κλπ απαιτείται να πάρεις και με την LG. Δηλαδή δεν σου επιτρέπει να πεις ότι θα φας στο 1/3 του χρόνου άρα θα φας π.χ. το 1/3 των θερμίδων.

ναι το ξερω.... την κανω ηδη...:green:

απλα πολλα ατομα δυσκολευοντε να μαζεψουν ολες τις θερμιδες τους σε ενα 8ωρο....

petamen0s
28-01-12, 19:48
ναι το ξερω.... την κανω ηδη...:green:

απλα πολλα ατομα δυσκολευοντε να μαζεψουν ολες τις θερμιδες τους σε ενα 8ωρο....

Αδύναμοι :P

Sourlas
28-01-12, 19:49
Δεν χρειάζεται να είσαι σε πλεόνασμα θερμίδων για να αυξήσεις την μυική σου μάζα. Μυική μάζα μπορείς να παίρνεις και σε υποθερμιδική διατροφή.

Andriko καλησπέρα.
Το έχω δει να συμβαίνει επάνω μου αυτό. Θα ήθελες λίγο να το εξηγήσεις θεωρητικά?
Σ'ευχαριστώ

TheWorst
29-01-12, 15:48
Αυτό είναι κάτι που αναπαράγεται στα γυμναστήρια, και δεν στέκει ούτε στην πράξη ούτε στην "θεωρία".

Υπάρχουν ορμόνες που είναι εξίσου καταβολικές και αναβολικές, π.χ. η αυξητική ορμόνη καταβολίζει το λίπος και έχει και αναβολική δράση.

Ναι , οντως ... Στα γυμναστηρια και στα αρθρα σε αυτο το σαϊτ.. Δες καλυτερα το αρθρο του Muscleboss..

http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Ας κανω ενα quote:


Με πιο απλά λόγια ινσουλίνη και κορτιζόλη είναι δυο αντίθετες ορμόνες. Σαν bodybuilders θέλουμε την ινσουλίνη κυρίως μετά την προπόνησή μας, ενώ απεχθανόμαστε την κορτιζόλη.

Ινσουλίνη = Αναβολική ορμόνη -> Μυϊκή ανάπτυξη!!!
Κορτιζόλη = Καταβολική ορμόνη -> Μυϊκή καταστροφή!!!

Andrikos
29-01-12, 18:22
Andriko καλησπέρα.
Το έχω δει να συμβαίνει επάνω μου αυτό. Θα ήθελες λίγο να το εξηγήσεις θεωρητικά?
Σ'ευχαριστώ

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος :green:.Το σώμα χρησιμοποιεί πάντα ένα μείγμα καυσίμων. Σε κατάσταση ηρεμίας χρησιμοποιείται κύριως λίπος και ελάχιστα αμινοξέα - μιλάμε για 25 γρ την ημέρα ή σχεδόν 1 την ώρα. Αυτός ο καταβολισμός των αμινοξέων αυξάνεται μετά την γυμναστική, και φυσικά εδώ μπαίνει το φαγητό το οποίο παρέχει αμινοξέα για να καταβολιστούν αντί των μυών. Αμινοξέα καταβολίζονται διαρκώς στο σώμα μας, δεν είναι on-off διαδικασία. Το αν θα χάσει κανείς μυική μάζα εξαρτάται από το αν τρώει αρκετή πρωτείνη, ώστε να μην χρησιμοποιείται μυικός ιστός για αυτόν τον λόγο.

Ως προς το αναβολικό κομμάτι, η γυμναστική αυξάνει την πρωτεινοσύνθεση στα μυικά κύτταρα. Τα οποία καταλαβαίνουν αν υπάρχουν αμινοξέα διαθέσιμα να "χτίσουν". Από την στιγμή που υπάρχουν αυτά, και υπάρχει κατάλληλο περιβάλλον μέσω άσκησης, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην βάλει κάποιος μυική μάζα σε υποθεριμιδική διατροφή.

Την ίδια στιγμή που γίνεται ο καταβολισμός σε ένα σημείο του κυττάρου την άλλη γίνεται αναβολισμός και πρωτεινοσύνθεση.
Αυτό που λέμε "μεταβολισμός" είναι όλες οι συνθέσεις (αναβολισμοί δηλαδή) και η αποικοδόμηση (καταβολισμοί) μαζί.
Αυτό γίνεται συνέχεια, δεν σταματά. Είτε είσαι γάτα , είτε άνθρωπος , οι αρχές είναι ίδιες σε όλους τους οργανισμούς. Είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει αναβολικές και καταβολικές διαδικασίες συμβαίνουν όλη την ώρα στο σώμα μας.:green:

Εδώ (http://www.chem.uoa.gr/courses/Undergraduate/Biochem/Demopoulos/Biochemistry_Basic/bioch_isagogiStoMetabolismo.pdf)μπορεί να δει όποιος θέλει σημειώσεις από Βιοχημεία περί μεταβολισμού, προς το τέλος αναφέρεται αρκετά.

lila_1
29-01-12, 18:43
Σε κατάσταση ηρεμίας χρησιμοποιείται κύριως λίπος και ελάχιστα αμινοξέα - μιλάμε για 25 γρ την ημέρα ή σχεδόν 1 την ώρα. Αυτός ο καταβολισμός των αμινοξέων αυξάνεται μετά την γυμναστική, και φυσικά εδώ μπαίνει το φαγητό το οποίο παρέχει αμινοξέα για να καταβολιστούν αντί των μυών.

αν οι ανάγκες του οργανισμου σε ηρεμία είναι τόσο μικρές σε αμινοξέα, για ποιο λόγο τόση φασαρία για τη ποσότητα τις πρωτείνης?
Δηλαδή αν είναι έτσι, την παίρνουμε όλη γύρω από την προπόνηση που υπάρχει έντονος καταβολισμός αμινοξέων και δεν ανησυχούμε για το πόσο τρώμε μέσα στη μέρα..
25 γραμμάρια αμινοξέων σε πόσα γραμμάρια πρωτείνης αντιστοιχούν??

lila_1
29-01-12, 18:45
Ναι , οντως ... Στα γυμναστηρια και στα αρθρα σε αυτο το σαϊτ.. Δες καλυτερα το αρθρο του Muscleboss..

http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Ας κανω ενα quote:

Αυτό το site χρειάζεται μία γερή ανανέωση στα άρθρα του... (χωρίς να αναφέρομαι αποκλειστικά στο άρθρο του ΜΒ)

Andrikos
29-01-12, 18:51
αν οι ανάγκες του οργανισμου σε ηρεμία είναι τόσο μικρές σε αμινοξέα, για ποιο λόγο τόση φασαρία για τη ποσότητα τις πρωτείνης?
Δηλαδή αν είναι έτσι, την παίρνουμε όλη γύρω από την προπόνηση που υπάρχει έντονος καταβολισμός αμινοξέων και δεν ανησυχούμε για το πόσο τρώμε μέσα στη μέρα..
25 γραμμάρια αμινοξέων σε πόσα γραμμάρια πρωτείνης αντιστοιχούν??

Οι "ανάγκες" δεν είναι το ίδιο με το ποσό που καταβολίζεται. Οι ανάγκες - δηλαδή το ποσό που χρειάζεται ένας άνθρωπος απλά για να είναι υγιής είναι κοντά στο 0,8 γρ/κιλό. Επίσης ανάγκες δεν είναι το ίδιο με βέλτιστο πόσο για μυική ανάπτυξη. Κοντά στην προπόνηση είναι σημαντικό όντως. 25γραμμάρια αμινοξέων =25 γρ πρωτεΐνης. Πάντως αρκούν 2 γρ αμινοξέων την μέρα σαν κέρδος από το ισοζύγιο καταβολισμού αναβολισμού ώστε να χτίσει κανείς 3 μυικά κιλά τον χρόνο

lila_1
29-01-12, 19:03
Οι "ανάγκες" δεν είναι το ίδιο με το ποσό που καταβολίζεται. Οι ανάγκες - δηλαδή το ποσό που χρειάζεται ένας άνθρωπος απλά για να είναι υγιής είναι κοντά στο 0,8 γρ/κιλό. Επίσης ανάγκες δεν είναι το ίδιο με βέλτιστο πόσο για μυική ανάπτυξη. Κοντά στην προπόνηση είναι σημαντικό όντως. 25γραμμάρια αμινοξέων =25 γρ πρωτεΐνης. Πάντως αρκούν 2 γρ αμινοξέων την μέρα σαν κέρδος από το ισοζύγιο καταβολισμού αναβολισμού ώστε να χτίσει κανείς 3 μυικά κιλά τον χρόνο

Βασικά το 0,8γρ/κιλό ξεπερνά τα 25 γραμμάρια ανά μέρα σε έναν μέσο άνθρωπο πχ 70 κιλών (εκτός αν αυτός ο αριθμός είναι δικλειδα ασφαλείας που εξασφαλίζει στα σιγουρα την αναγκαία ποσότητα)


Ας πούμε όμως ότι θεωρούμε "αναγκαίο" το ποσό που απαιτείται για να υπάρχει ένα αμελιτέα θετικό ισοζύγιο αζώτου...Δεν ξέρω αν το λέω σωστά, εννοώ να υπάρχει τόσος καταβολισμός όσο και αναβολισμός μυικών κυττάρων ή και λιγότερος...
Εκεί λοιπόν τι γίνεται..?
Φαντάζομαι ότι είναι παραπάνω απο 25 γραμμάρια αμινοξέα...ή τουλάχιστον έτσι λένε

TheWorst
29-01-12, 22:29
Οπς! Δλδ εγω που'μαι 90 κιλα αν τρωω 40 γραμμαρια πρωτεινης τη μερα , παραλληλα με τη προπονηση θα'χω 3 κιλα μυικη μαζα σαν κερδος (σε ενα χρονο) ? :turtle:
Αυτη ειναι η μοναδικη προυποθεση ? Α να δεις . Θα αρχισω να τρωω πιτογυρους και 40-50 γραμμαρια πρωτεινης να χτυσω λιγο μυικη μαζα..Τι βλακας που'μαι .. Δε χρειαζεται να τρωμε ολη τη μερα σωστα.Με 100 γραμμαρια κοτοπουλο και μια σαλατα ειμαι οκ , τα αλλα οτι να'ναι.

Και που τα βρηκατε αυτα γυρω απ'τη προπονηση να τρωμε πρωτεινες ? :turtle: Φαγητο πριν τη προπονηση , σε leangains ?? ......

arkandel
30-01-12, 00:37
Αυτό που δεν καταλαβαίνω Adriko κι αν μπορείς (εσύ ή κάποιος άλλος) να εξηγήσει είναι το εξής:

Τις 16 ώρες που δεν τρώμε τίποτα με το LeanGains, κι άρα στις περισσότερες από αυτές δεν δίνουμε πρωτεϊνη για να τα πάρει από εκει ο οργανισμός μας, δεν καταστρέφει σύμφωνα με τα παραπάνω μυϊκή μάζα το σώμα για να φτιάξει αμινοξέα;

Κι αν ναι τότε πως λειτουργεί αυτή η διατροφή, αφού μάλιστα στοχεύει συγκεκριμένα στο να προσφέρει απώλεια λίπους με ταυτόχρονη διατήρηση/κέρδος σε μυς;

TheWorst
30-01-12, 00:42
arkadel,ισως να μη σου αρεσει και πολυ η απαντηση μου , αλλα..

39001

Αν δε γινει απο αυτο το σαϊτ , τοτε δες το παρακατω λινκ http://www.2shared.com/document/5cQn0e7m/Eat-Stop-Eat.html

Οπως βλεπεις , ολοκληρο βιβλιο ειναι,οποτε εχεις χρονο μπορεις να ριξεις μια ματια

arkandel
30-01-12, 00:53
Συγνώμη - παραθέτω και την απάντηση που δίνει ο ίδιος ο τύπος που σχεδίασε τη διατροφή. Η ερώτησή μου βασικά είναι αν και πόσο φαίνεται λογικό αυτό που λέει, καθώς δεν έχω τη γνώση για να το κρίνω ο ίδιος.

Από το FAQ:

"Basically, people seem to believe that the body will “run out of amino acids” and immediately start
catabolizing muscle protein stores if you don’t eat every so often. This is simply not true for the
following reasons.

First, looking at protein absorption rates, what we just covered above, you’ll see that dietary protein
takes a long time to be fully digested and absorbed. If you set up the feeding phase the way I
recommend, with a fairly large, protein rich meal at the end of the day then you’ll have plenty of
amino acids floating through your system several hours into the fast. I typically recommend a big
meal consisting of slow digesting protein like cottage cheese, or meat and veggies, which will lead to
a sustained amino acid release through the night and into the waking hours. Recall that merely 43 g
of casein will keep you covered for more than 7 hours.

Second, the hormonal response during short term fasting favors fat burning and protects against
muscle catabolism through increased levels of growth hormone.

Third, studies on this topic show that genes controlling muscle catabolism, do not even get activated
with 40 hours of fasting – and we’re only fasting for 16 hours."

arkandel
30-01-12, 01:00
Αν δε γινει απο αυτο το σαϊτ , τοτε δες το παρακατω λινκ http://www.2shared.com/document/5cQn0e7m/Eat-Stop-Eat.html

Οπως βλεπεις , ολοκληρο βιβλιο ειναι,οποτε εχεις χρονο μπορεις να ριξεις μια ματια

Μια χαρά είναι η απάντησή σου, προφανώς και πρέπει να ξέρουμε τη θεωρία των πραγμάτων που ακολουθούμε αντί να τα κάνουμε στα τυφλά. :)

Το είχα διαβάσει το Eat-Stop-Eat πριν μερικές εβδομάδες. Το πρόβλημα είναι ότι γενικά με τις δίαιτες και στο θέμα της διατροφής έχουν γραφτεί άπειρα πράγματα και πολλά από αυτά αλληλοσυγκρουόμενα, αλλά εγώ (και φαντάζομαι πολλοί άλλοι) δεν έχουμε τις εξειδικευμένες γνώσεις για να κρίνουμε αν και κατά πόσο ισχύουν αυτά που γράφονται. Πόσο μάλιστα όταν πολλοί από αυτούς (ATKINS ΕΣΕΝΑ ΚΟΙΤΑΖΩ) έχουν τεράστια οικομικά οφέλη από τα διάφορα προϊόντα που πουλάνε, άρα και κάθε συμφέρον να σε οδηγήσουν αποκλειστικά στις μεθόδους τους.

Για να πω την αλήθεια, το LeanGains δεν ζητάει λεφτά. Δεν σου πουλάει τίποτα, ποτέ, ακόμα κι αν θες - δεν έχει μπάρες προτεϊνης, βιβλία, μπλουζάκια, δεν έχει τίποτα. Άρα αυτό είναι υπέρ του, χαλαρά, για μένα. Από την άλλη όμως ... πως να στο πω, αυτή η οδηγία για μια διατροφή η οποία με απλούστατο τρόπο σου επιτρέπει να χάνεις λίπος, να κερδίζεις μυς και να τρως μεγάλα γεύματα ακούγεται πολύ καλό για να ειναι αληθινό, και συνήθως ξέρεις τι λένε για τέτοια πράγματα. :)

Για αυτό ήθελα γνώμες, να διασταυρωθούν λίγο γνώσεις κι εμπειρίες.

Andrikos
30-01-12, 01:35
Αυτό που δεν καταλαβαίνω Adriko κι αν μπορείς (εσύ ή κάποιος άλλος) να εξηγήσει είναι το εξής:

Τις 16 ώρες που δεν τρώμε τίποτα με το LeanGains, κι άρα στις περισσότερες από αυτές δεν δίνουμε πρωτεϊνη για να τα πάρει από εκει ο οργανισμός μας, δεν καταστρέφει σύμφωνα με τα παραπάνω μυϊκή μάζα το σώμα για να φτιάξει αμινοξέα;

Κι αν ναι τότε πως λειτουργεί αυτή η διατροφή, αφού μάλιστα στοχεύει συγκεκριμένα στο να προσφέρει απώλεια λίπους με ταυτόχρονη διατήρηση/κέρδος σε μυς;

Οι 16 ώρες δεν είναι μεγάλη χρονική περίοδος για να χαθεί μυική μάζα. Καταρχήν για 3-5 ώρες μετά το γεύμα μπορεί να υπάρχει πρωτείνη στο στομάχι σου, με άλλα λόγια δεν θα έχει μπει καν στην κεντρική κυκλοφορία. Οπότε μιλάμε στην ουσία για 10-11 ώρες. Αμινοξέα υπάρχουν διαθέσιμα συνέχεια μέσα στο αίμα, υπάρχει μία πισίνα αμινοξέων . Δεν χάνει; μυικός ιστός τόσο γρήγορα, καταβολίζονται αμινοξέα τα οποία υπάρχουν από την διατροφή στο αίμα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο όσοι Μουσουλμάνοι αθλητές κάνουν Ραμαζάνι θα έμεναν μισοί. Διαλειμματική νηστεία κάνουν και αυτοί, απλά εκεί το δύσκολο είναι ότι δεν πίνουν και νερό , το οποίο είναι κάτι αντιπαραγωγικό γενικά.

Κι εγώ ψιλοφοβόμουν να μην χάσω μυική μάζα όταν την άρχισα αλλά το είδα και πάνω μου ότι δεν γίνεται τόσο εύκολα. Η γυμναστική καταβολική διαδικασία είναι, οι μύες καταβολίζονται στην γυμναστική. Η υψηλή πρόσληψη πρωτεΐνης αποτρέπει την απώλεια μυικής μάζας.
Αν πάλι ανησυχείς και δεν θες να δοκιμάσεις δεν χρειάζεται. Αυτός ο τύπος διατροφής δεν είναι "καλύτερος" απλά είναι μία προσέγγιση, τίποτε παραπάνω.
Κάτι άλλο. Δεν είναι κάποιο προνόμιο αυτής της διατροφής το να χάνεις λίπος και να βάζεις άλιπο ιστό. Γίνεται και με μεγαλύτερη συχνότητα γευμάτων.

Andrikos
30-01-12, 01:46
Για να πω την αλήθεια, το LeanGains δεν ζητάει λεφτά. Δεν σου πουλάει τίποτα, ποτέ, ακόμα κι αν θες - δεν έχει μπάρες προτεϊνης, βιβλία, μπλουζάκια, δεν έχει τίποτα. Άρα αυτό είναι υπέρ του, χαλαρά, για μένα. Από την άλλη όμως ... πως να στο πω, αυτή η οδηγία για μια διατροφή η οποία με απλούστατο τρόπο σου επιτρέπει να χάνεις λίπος, να κερδίζεις μυς και να τρως μεγάλα γεύματα ακούγεται πολύ καλό για να ειναι αληθινό, και συνήθως ξέρεις τι λένε για τέτοια πράγματα. :)

Για αυτό ήθελα γνώμες, να διασταυρωθούν λίγο γνώσεις κι εμπειρίες.

Δεν είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή. 16 ώρες νηστεία για κάποιους είναι εφιάλτης. Εσένα ίσως σου φαίνεται εύκολο αλλά σε πληροφορώ ότι ο περισσότερος κόσμος το βλέπει αλλιώς.3-4 ώρες να μην φάνε κάποιοι άνθρωποι νομίζουν ότι θα έρθει το τέλος του κόσμου.

TheWorst
30-01-12, 02:04
Και να μη κανεις σωστη διατροφη , και μονο με τις σωστες προπονησεις παλι δε θα χασεις τπτ σε μυικη μαζα(εκτος αν δεν εισαι σε προχωρημενο επιπεδο[συμφωνα με τη λογικη παντα].Τουλαχιστον εχω αρκετα παρομοια παραδειγματα (καλα δεν ειναι μονο αυτο με τη διατροφη).

Devil
30-01-12, 05:49
Οι 16 ώρες δεν είναι μεγάλη χρονική περίοδος για να χαθεί μυική μάζα. Καταρχήν για 3-5 ώρες μετά το γεύμα μπορεί να υπάρχει πρωτείνη στο στομάχι σου, με άλλα λόγια δεν θα έχει μπει καν στην κεντρική κυκλοφορία. Οπότε μιλάμε στην ουσία για 10-11 ώρες. Αμινοξέα υπάρχουν διαθέσιμα συνέχεια μέσα στο αίμα, υπάρχει μία πισίνα αμινοξέων . Δεν χάνει; μυικός ιστός τόσο γρήγορα, καταβολίζονται αμινοξέα τα οποία υπάρχουν από την διατροφή στο αίμα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο όσοι Μουσουλμάνοι αθλητές κάνουν Ραμαζάνι θα έμεναν μισοί. Διαλειμματική νηστεία κάνουν και αυτοί, απλά εκεί το δύσκολο είναι ότι δεν πίνουν και νερό , το οποίο είναι κάτι αντιπαραγωγικό γενικά.

Κι εγώ ψιλοφοβόμουν να μην χάσω μυική μάζα όταν την άρχισα αλλά το είδα και πάνω μου ότι δεν γίνεται τόσο εύκολα. Η γυμναστική καταβολική διαδικασία είναι, οι μύες καταβολίζονται στην γυμναστική. Η υψηλή πρόσληψη πρωτεΐνης αποτρέπει την απώλεια μυικής μάζας.
Αν πάλι ανησυχείς και δεν θες να δοκιμάσεις δεν χρειάζεται. Αυτός ο τύπος διατροφής δεν είναι "καλύτερος" απλά είναι μία προσέγγιση, τίποτε παραπάνω.
Κάτι άλλο. Δεν είναι κάποιο προνόμιο αυτής της διατροφής το να χάνεις λίπος και να βάζεις άλιπο ιστό. Γίνεται και με μεγαλύτερη συχνότητα γευμάτων.


βασικα 3-5ωρες υπαρχουν ερευνες που το στηριζουν.... απο εκει και περα εχω την εντυπωση οτι ειναι για πολυ παραπανω....

μερικες τροφες πχ... εχουν ενα rate αποροφησης απο το στομαχι καπου στα 3γρ πρωτεινης ανα ωρα... τρωγοντας 40γρ χανουμε σχεδον τα 10γρ.... τα αλλα 30γρ με ενα τετοιο rate υποθετικα δεν θα επρεπε να μας παρεχουν αμινοξεα για κανα 10ωρο?

arkandel
30-01-12, 11:50
Δεν είναι πολύ καλή για να είναι αληθινή. 16 ώρες νηστεία για κάποιους είναι εφιάλτης. Εσένα ίσως σου φαίνεται εύκολο αλλά σε πληροφορώ ότι ο περισσότερος κόσμος το βλέπει αλλιώς.3-4 ώρες να μην φάνε κάποιοι άνθρωποι νομίζουν ότι θα έρθει το τέλος του κόσμου.

Δεν είναι εύκολο ή δύσκολο, απλά είναι μετατόπιση της άνεσης. Ναι, το πρωί υπάρχουν πειρασμοί στο γραφείο, το μεσημεράκι γκρινιάζουν οι συνάδελφοι που δεν τρώω μαζί τους κλπ - αλλά από την άλλη είναι ωραία το απόγευμα να έχω την πολυτέλεια να τρώω τακτικότατα, με δύο κανονικά γεύματα και αρκετά σνακ.

Άλλωστε στις πρωινές ώρες ότι κι αν φας είναι στο πόδι και βιαστικά, με βολεύει περισσότερο να μπορώ να ευχαριστιέμαι το φαγητό - μαγειρεμένο, ζεστό, ούτε από τάπερ ούτε από παραγγελίες - με την άνεσή μου.

Πάντως μου αρέσει αυτό που ακούω. Αν το θεωρητικό υπόβαθρο της διατροφής στέκει τότε προχωράμε. :)

Andrikos
30-01-12, 12:12
βασικα 3-5ωρες υπαρχουν ερευνες που το στηριζουν.... απο εκει και περα εχω την εντυπωση οτι ειναι για πολυ παραπανω....

μερικες τροφες πχ... εχουν ενα rate αποροφησης απο το στομαχι καπου στα 3γρ πρωτεινης ανα ωρα... τρωγοντας 40γρ χανουμε σχεδον τα 10γρ.... τα αλλα 30γρ με ενα τετοιο rate υποθετικα δεν θα επρεπε να μας παρεχουν αμινοξεα για κανα 10ωρο?

Το πόσο γρήγορα θα μπουν τα αμινοξέα στο στομάχι εξαρτάται από όλη την σύσταση του γεύματος αλλά και άλλους παράγοντες, όπως η σωματική δραστηριότητα.



Άλλωστε στις πρωινές ώρες ότι κι αν φας είναι στο πόδι και βιαστικά, με βολεύει περισσότερο να μπορώ να ευχαριστιέμαι το φαγητό - μαγειρεμένο, ζεστό, ούτε από τάπερ ούτε από παραγγελίες - με την άνεσή μου.

Πάντως μου αρέσει αυτό που ακούω. Αν το θεωρητικό υπόβαθρο της διατροφής στέκει τότε προχωράμε. :)

Αν τρως κατά αυτόν τον τρόπο και δεν ευχαριστιέσαι τις θερμίδες που παίρνεις στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

Devil
30-01-12, 13:20
Το πόσο γρήγορα θα μπουν τα αμινοξέα στο στομάχι εξαρτάται από όλη την σύσταση του γεύματος αλλά και άλλους παράγοντες, όπως η σωματική δραστηριότητα.

Αν τρως κατά αυτόν τον τρόπο και δεν ευχαριστιέσαι τις θερμίδες που παίρνεις στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

yep... i know... γι αυτο εχω την εντυπωση οτι εχουμε αμινοξεα για πολυ παραπανω απο 5ωρες....

αν μια μπριζολα μονη της εχει rate κοντα στο 3-3,5γρ ανα λεπτο σε ''νορμαλ'' συνθηκες.... σε ενα αρκετα μεγαλο γευμα οπου θα εχεις και τα λιπαρα και υδατανθρακες... κτλ κτλ.... λογικα θα μειωνετε...

arkandel
30-01-12, 15:53
αν μια μπριζολα μονη της εχει rate κοντα στο 3-3,5γρ ανα λεπτο σε ''νορμαλ'' συνθηκες.... σε ενα αρκετα μεγαλο γευμα οπου θα εχεις και τα λιπαρα και υδατανθρακες... κτλ κτλ.... λογικα θα μειωνετε...

Αφού π.χ. και την whey την παίρνουμε κατά προτίμηση με νερό αντί για γάλα για να επιταχυνθεί η απορρόφησή της μεταπροπονητικά ακούγεται λογικό αυτό.

Αναρωτιέμαι αν μπορούμε να επιβραδύνουμε αντίστοιχα την απορρόφηση της καζεϊνης (ή αν έχει νόημα κάτι τέτοιο).

COBRA_STYLE
30-01-12, 15:59
Αναρωτιέμαι αν μπορούμε να επιβραδύνουμε αντίστοιχα την απορρόφηση της καζεϊνης (ή αν έχει νόημα κάτι τέτοιο).

αφου ηδη εχει αργη απορροφηση η καζεινη,εφοσον πηζει στο στομαχι.:unsure:
αλλα αμα θες προσθετεις λιπαρα και την καθυστερεις περαιτερω.

beefmeup
31-01-12, 16:26
Οι "ανάγκες" δεν είναι το ίδιο με το ποσό που καταβολίζεται. Οι ανάγκες - δηλαδή το ποσό που χρειάζεται ένας άνθρωπος απλά για να είναι υγιής είναι κοντά στο 0,8 γρ/κιλό. Επίσης ανάγκες δεν είναι το ίδιο με βέλτιστο πόσο για μυική ανάπτυξη. Κοντά στην προπόνηση είναι σημαντικό όντως. 25γραμμάρια αμινοξέων =25 γρ πρωτεΐνης. Πάντως αρκούν 2 γρ αμινοξέων την μέρα σαν κέρδος από το ισοζύγιο καταβολισμού αναβολισμού ώστε να χτίσει κανείς 3 μυικά κιλά τον χρόνο

να κανω ενα bump για το απο πανω,μιας κ δεν παρακολουθησα την κουβεντα οταν γινοταν αλλα διαβαζω το θεμα τωρα..
για μυικη αναπτυξη ποιο ειναι το αναγκαιο ποσο για θετικο ισοζυγιο?
υπαρχει κατι στανταρ,τυπου 1.5γρ πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους,η παμε με τον μπουσουλα για να ειμαστε σιγουροι μην καταβολισουμε κ περνουμε καπου εκει,αλλα θα μπορουσαμε κ με λιγοτερο..?
εχω διαβασει μια μελετη με αθλητες σε επιπεδα vo2max με 0.8γρ πρωτεινη αρνητικη ισσοροπια αζωτου,ενω με 1.5 ειχαν θετικη..
https://www.thieme-connect.com/ejournals/abstract/sportsmed/doi/10.1055/s-2007-1024886

σε αθλουμενους με βαρη,μαλλον ισχυουν αλλα δεδομενα..εχουμε κατι για εκει,η παμε "τυφλοσουρτι" αυτο το "1.5-2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους"?

Andrikos
31-01-12, 23:33
να κανω ενα bump για το απο πανω,μιας κ δεν παρακολουθησα την κουβεντα οταν γινοταν αλλα διαβαζω το θεμα τωρα..
για μυικη αναπτυξη ποιο ειναι το αναγκαιο ποσο για θετικο ισοζυγιο?
υπαρχει κατι στανταρ,τυπου 1.5γρ πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους,η παμε με τον μπουσουλα για να ειμαστε σιγουροι μην καταβολισουμε κ περνουμε καπου εκει,αλλα θα μπορουσαμε κ με λιγοτερο..?
εχω διαβασει μια μελετη με αθλητες σε επιπεδα vo2max με 0.8γρ πρωτεινη αρνητικη ισσοροπια αζωτου,ενω με 1.5 ειχαν θετικη..
https://www.thieme-connect.com/ejournals/abstract/sportsmed/doi/10.1055/s-2007-1024886

σε αθλουμενους με βαρη,μαλλον ισχυουν αλλα δεδομενα..εχουμε κατι για εκει,η παμε "τυφλοσουρτι" αυτο το "1.5-2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους"?

Εξαρτάται σε τι πλαίσιο γίνεται η μυική ανάπτυξη. Αν υπάρχει θετικό ισοζύγιο θερμίδων τότε είναι κάπου στο 1γρ/κιλό
Αν υπάρχει αρνητικό ισοζύγιο τότε ανεβαίνει αρκετά 2-2,2 ίσως και πιο πάνω να είναι απαραίτητο. Ενδεχομένως να εξαρτάται και πόσο μεγάλο έλλειμμα θερμίδων υπάρχει - άλλο -200 και άλλο -500 ή -1000. Αυτό το γράφω και σίγουρα σε ένα δύο χρόνια θα υπάρχουν περισσότερα δεδομένα και λιγότερος "τζόγος".
Πάντως οι αντοχητζίδες πολλές φορές έχουν μεγαλύτερες ανάγκες από τα αναερόβια αθλήματα.
Το "πρόβλημα" γενικά είναι το εξής: Θετική ισορροπία αζώτου είναι κάτι ...θετικό :green: αλλά είναι αυτό που λέμε ότι το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού. Μπορεί με 2,2 γρ/κιλό να ήταν ακόμα καλύτερα. Επίσης η αναλογικά κιλού και πρόσληψης είναι και θέμα λόγου λίπους /άλιπης μάζας.
Ίσως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε το γρ/άλιπο κιλό.
Επειδή η πρωτείνη είναι το πιο απαραίτητο μακροσυστατικό για έναν αθλητή είναι καλύτερο να γίνεται μία υπερβολή παρά να είναι στο όριο για να καταβολίσει. 2,2- 2,5 γρ άλιπο κιλό εξασφαλίζει και αρκετά αμινοξέα και βοηθά και στον έλεγχο της όρεξης. Πάντως, ειλικρινά δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να είναι πολύ σίγουρος γι' αυτά τα νούμερα αλλά δεν νομίζω ότι έχει και σημασία τόσο. Δηλαδή αν είναι με ακρίβεια 2,1 γρ/άλιπο κιλό το "ταβάνι'" για μυική ανάπτυξη δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξεπερνιέται αυτό για άλλους λόγους. Δεν τρώμε μόνο για να ανεβάσουμε την πρωτεινοσύνθεση, τρώμε και για να χορτάσουμε που είναι ίσως πιο σημαντικό.

Αντωνης
31-01-12, 23:41
Πάντως οι αντοχητζίδες πολλές φορές έχουν μεγαλύτερες ανάγκες από τα αναερόβια αθλήματα.


Με βαση αυτην σου την προταση αλλα και γενικα ολο το παραπανω ποστ σου,μπορουμε να προχωρησουμε στην υποθεση πως η αεροβια,εστω και σε λογικα πλαισια,περισσοτερο ''σαμποταρει'' το χτισιμο μυων παρα το ευνοει?

Αφηνοντας στην ακρη τους μυθους που την περιβαλλουν,οπως οτι ειναι απαραιτητη για την εκγυμναση της καρδιας(μυθος υπο την προυποθεση οτι κανεις ηδη καποια αναεροβια δραστηριοτητα)ή οτι ειναι απαραιτητη για καψιμο λιπους,απ το ποστ σου καταλαβαινω οτι η αεροβια καθισταται παντελως αχρειαστη,αφου οση περισσοτερη αεροβια κανεις τοσο περισσοτερα γρ. πρωτεινης χρειαζεσαι.Και ποσο μαλλον οταν,λογω υποθερμιδικης διατροφης,εχεις κατα πολυ αυξανομενες αναγκες σε πρωτεινες.

beefmeup
01-02-12, 00:18
Εξαρτάται σε τι πλαίσιο γίνεται η μυική ανάπτυξη. Αν υπάρχει θετικό ισοζύγιο θερμίδων τότε είναι κάπου στο 1γρ/κιλό
Αν υπάρχει αρνητικό ισοζύγιο τότε ανεβαίνει αρκετά 2-2,2 ίσως και πιο πάνω να είναι απαραίτητο. Ενδεχομένως να εξαρτάται και πόσο μεγάλο έλλειμμα θερμίδων υπάρχει - άλλο -200 και άλλο -500 ή -1000. Αυτό το γράφω και σίγουρα σε ένα δύο χρόνια θα υπάρχουν περισσότερα δεδομένα και λιγότερος "τζόγος".
Πάντως οι αντοχητζίδες πολλές φορές έχουν μεγαλύτερες ανάγκες από τα αναερόβια αθλήματα.
Το "πρόβλημα" γενικά είναι το εξής: Θετική ισορροπία αζώτου είναι κάτι ...θετικό :green: αλλά είναι αυτό που λέμε ότι το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού. Μπορεί με 2,2 γρ/κιλό να ήταν ακόμα καλύτερα. Επίσης η αναλογικά κιλού και πρόσληψης είναι και θέμα λόγου λίπους /άλιπης μάζας.
Ίσως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε το γρ/άλιπο κιλό.
Επειδή η πρωτείνη είναι το πιο απαραίτητο μακροσυστατικό για έναν αθλητή είναι καλύτερο να γίνεται μία υπερβολή παρά να είναι στο όριο για να καταβολίσει. 2,2- 2,5 γρ άλιπο κιλό εξασφαλίζει και αρκετά αμινοξέα και βοηθά και στον έλεγχο της όρεξης. Πάντως, ειλικρινά δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να είναι πολύ σίγουρος γι' αυτά τα νούμερα αλλά δεν νομίζω ότι έχει και σημασία τόσο. Δηλαδή αν είναι με ακρίβεια 2,1 γρ/άλιπο κιλό το "ταβάνι'" για μυική ανάπτυξη δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξεπερνιέται αυτό για άλλους λόγους. Δεν τρώμε μόνο για να ανεβάσουμε την πρωτεινοσύνθεση, τρώμε και για να χορτάσουμε που είναι ίσως πιο σημαντικό.

χμμ,καπως ετσι το χα στο μυαλο μου(ο,τι εχει απομεινει δλδ:P)
απλα δεν ειμουν σιγουρος αν υπαρχει κατι πιο χειροπιαστο οπως αναφερεις,μιας κ δεν εχω πετυχει καπου κατι..κ αρα παμε σε αυτο που εγραψα κ απο πανω..
better safe than sorry...:)

αντωνη να γραψω κ μια γνωμη πανω σε αυτο που ρωτας..
εγω επανω μου εχω δει διαφορα με την αεροβια οσον αφορα την αντοχη σε δυνατες ασκησεις οπως το καθισματα..μεγαλυτερη απαιτηση οξυγονου απο το σωμα σαν ασκηση απο μια αλλη ασκηση..
πιστευω οτι ενας ανθρωπος με καλυτερη αντοχη λογω αεροβιας,μαλλον θα μπορουσε να ανταπεξελθει καλυτερα σε καποιες ζορικες επαναληψεις ειδικα προς το τελος..εγω ας πουμε που δεν κανω ποτε τα φτυνω..
εχω παρατηρησει οτι σε μικρες περιοδους που βαζω αεροβια,εχω καλυτερη αποδοση σε αυτες τις ασκησεις..

αν μιλαμε για καυση λιπους κλπ,ειδικα σε υποθερμιδικη ειναι υπερεκτιμημενη σιγουρα..
βεβαια αν γινεται σωστα,δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα καταβολισμου κλπ..πρεπει να κανεις πολυ λαθος αεροβια για να φτασεις σε αυτο το σημειο..

Andrikos
01-02-12, 01:35
Με βαση αυτην σου την προταση αλλα και γενικα ολο το παραπανω ποστ σου,μπορουμε να προχωρησουμε στην υποθεση πως η αεροβια,εστω και σε λογικα πλαισια,περισσοτερο ''σαμποταρει'' το χτισιμο μυων παρα το ευνοει?

Αφηνοντας στην ακρη τους μυθους που την περιβαλλουν,οπως οτι ειναι απαραιτητη για την εκγυμναση της καρδιας(μυθος υπο την προυποθεση οτι κανεις ηδη καποια αναεροβια δραστηριοτητα)ή οτι ειναι απαραιτητη για καψιμο λιπους,απ το ποστ σου καταλαβαινω οτι η αεροβια καθισταται παντελως αχρειαστη,αφου οση περισσοτερη αεροβια κανεις τοσο περισσοτερα γρ. πρωτεινης χρειαζεσαι.Και ποσο μαλλον οταν,λογω υποθερμιδικης διατροφης,εχεις κατα πολυ αυξανομενες αναγκες σε πρωτεινες.

Αν συγκρίνεις κάποιον που είναι όλη μέρα σε ένα κρεβάτι και δεν κινείται καθόλου με κάποιον που κάνει αερόβια θα δεις ότι και η αερόβια προκαλεί μία μικρή αύξηση στην μυική μάζα, άσκηση είναι και αυτή άλλωστε. Αυτό ενδεικτικά , γιατί "καταβολικές" και "αναβολικές" είναι όλες οι μορφές γυμναστικής, το θέμα είναι πόσο και σε σχέση με τι συγκρίνεται.

Τα "λογικά πλαίσια" είναι διαφορετικά στον καθένα, και διαφέρουν και στο ίδιο άτομο ανάλογα την προπονητική του ηλικία και την ψυχολογία που έχει. Ναι όταν γίνεται σαν λύση πανικού γιατί κάποιος έφτασε τριψήφιο νούμερο μέσης, φυσικά και μπορεί να σαμποτάρει την μυική ανάπτυξη (βλέπε τον τυπικό μαραθωνοδρόμο) - όπως οι πολλοί μύες σαμποτάρουν την απόδοση στο τρέξιμο αφού επιβαρύνεται η καρδιά με περιττό φορτίο. Το κυρίως πρόβλημα με την αερόβια είναι ότι μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς από χρόνια υπερφόρτωση σε τένόντες και αρθρώσεις. Απλά δεν είναι θέμα "ασπρο - μαύρο" δεν θα πω ποτέ σε κάποιον "μην πας να τρέξεις για μισή ώρα γιατί θα χάσεις μάζα", πιστεύω όσοι το κάνουν αυτό στους αθλητές τους το κάνουν σαν καπρίτσιο ή κάτι τέτοιο. Το θεωρώ υπερβολικό και εγώ δεν το έχω δει πάνω μου. Έγραψε ο Beefmeup ότι η αερόβια βοηθά στις πολυαρθρικές και αυτό είναι αλήθεια, δοκιμάστε να κάνετε 20άρες κάθισμα ή άρσεις, είναι γ@μησι αν δεν έχεις αντοχή στο γαλακτικό.

Απλά ίσως είναι καλύτερο να γίνεται σε ξεχωριστές προπονήσεις ώστε να μην μπερδεύονται τα ερεθίσματα.Κάποιες ευχάριστες και πολύ φυσικές δραστηριότητές μας είναι αερόβια άσκηση και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς να τις θυσίαζε όπως και να έχει.
Έχω ζήσει για μεγάλες αρκετά περιόδους χωρίς αμάξι οπότε αερόβια έκανα αναγκαστικά, και σε πολύ κρύα ατμόσφαιρα, ακόμα και μέσα στο σπίτι που έμενα. 40 λεπτά περπάτημα διάσπαρτα μέσα στην μέρα, ήταν στάνταρ.Δεν έπαθα τίποτα, δεν καταβόλισα τίποτα, μπορούσα να τρώω περισσότερο. Φυσικά το βράδυ απλά ξεραινόμουν από την κούραση αν είχα κάνει και προπόνηση αλλά και αυτό είναι μία ωραία αίσθηση.
Προσωπικά δεν με τρελαίνει η αερόβια αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να καταβολίσει ιστό. Άλλωστε και τα βάρη μπορούν να καταβολίσουν ιστό όταν γίνονται χωρίς μέτρο.

arkandel
01-02-12, 14:12
Σε περίοδο απώλειας λίπους πάντως χρησιμοποιώ την αερόβια (HIIT ή απλά περπάτημα, το δεύτερο κυρίως γιατί γουστάρω) για να μπορέσω να προσθέσω γραμμάρια πρωτεϊνης στην υποθερμιδική διατροφή, αλλιώς σε κάποιες φάσεις ειδικά τις ενδιάμεσες μέρες ζορίζεται το budget. :)

Andrikos
01-02-12, 14:24
Σε περίοδο απώλειας λίπους πάντως χρησιμοποιώ την αερόβια (HIIT ή απλά περπάτημα, το δεύτερο κυρίως γιατί γουστάρω) για να μπορέσω να προσθέσω γραμμάρια πρωτεϊνης στην υποθερμιδική διατροφή, αλλιώς σε κάποιες φάσεις ειδικά τις ενδιάμεσες μέρες ζορίζεται το budget. :)

Εννοείς να προσθέσεις υδατάνθρακα μήπως; Όπως και να έχει.Η διαλειμματική προπόνηση δεν έχει καμία σχέση (ενεργειακά και σε απαιτήσεις ΚΝΣ) με το περπάτημα. Περπάτημα σε υγιείς νέους ανθρώπους σχεδόν δεν είναι άσκηση in my book, ειδικά από ήδη προπονημένα άτομα. Η μόνη περίπτωση που το περπάτημα είναι άσκηση είναι αν μιλάμε για κάποιον πολύ παχύσαρκο και αγύμναστο γιατί κουβαλά μη-λειτουργικό βάρος. Επίσης στην διαλειμματική υπάρχει αυξημένη μετασκητική κατανάλωση οξυγόνου (EPOC (http://en.wikipedia.org/wiki/Excess_post-exercise_oxygen_consumption)).

arkandel
01-02-12, 14:50
Εννοείς να προσθέσεις υδατάνθρακα μήπως;

Όχι, πρωτεϊνης εννοούσα. Π.χ. (σύμφωνα με τις σημειώσεις μου) μέχρι πριν λίγο καιρό ήθελα 1600 θερμίδες την μέρα με 190 γραμμάρια πρωτεϊνη στις ενδιάμεσες μέρες, κάτι που δεν ήταν πάντα εύκολο να το πετύχω.

Τι εννοείς για το περπάτημα όμως; Π.χ. το http://caloriecount.about.com/calories-burned-walking-a504 (το βρήκα λίγο πρόχειρα, κανονικά χρησιμοποιούσα εφαρμογές του κινητού με GPS για να υπολογίζει με βάση το βάρος, φύλο, κλπ) κάποιες θερμίδες καίγονται. Εντάξει, δεν ήταν πολλές, αλλά αφού έτσι κι αλλιώς από προσωπική προτίμηση τις έκανα δεν με πείραζε αυτό.

average_joe
04-02-12, 00:36
@devil, @andrikos (και οποιος αλλος εχει να πει κατι φυσικα), οταν τρεχετε αυτα τα πρωτοκολλα, χρησιμοποιειτε bcaas?

προσωοικα αφου κυμαινομαι στα 3*bw πρωτεινης, δεν βρισκω το λογο, αλλα θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

Devil
04-02-12, 01:27
@devil, @andrikos (και οποιος αλλος εχει να πει κατι φυσικα), οταν τρεχετε αυτα τα πρωτοκολλα, χρησιμοποιειτε bcaas?

προσωοικα αφου κυμαινομαι στα 3*bw πρωτεινης, δεν βρισκω το λογο, αλλα θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

εγω ναι... σε μερικες προπονησεις χρησιμοποιουσα bcaa... εαν δεν ειχα κανει γευμα πριν τα εβαζα πριν την προπονηση...

TheWorst
04-02-12, 01:44
Απο το "Eat stop eat" δυο πολυ ενδιαφεροντα "quote" , που θα'θελα λιγο να αναλυσετε και να συζητηθουν.


Research on men and women undertaking a very low calorie diet found that even with a 12 week long diet consisting of only 800 Calories and only 80 grams of protein per day, the people in the study were able to maintain their muscle mass as long as they were exercising with weights three times per week.
In another study, men restricted their caloric intake by eating 1,000 Calories less per day than they normally ate for 16 weeks. They took part in a weight training program 3 days a week and were able to maintain all their muscle mass while losing over 20 pounds of body fat

And that:


Q: I’ve read that high protein diets can help with weight loss. Can I eat high-protein while doing Eat Stop Eat?
Of course. There are several research studies out there that suggest that a higher amount of dietary protein might be associated with an increased rate of weight loss (As long as the diet is calorie reduced). Most of the research I have reviewed have had people eat between 100 and 150 grams of protein per day (not the crazy 250 gram per diets you read about in fitness magazines). If you like you can definitely try eating a higher protein diet while using Eat Stop Eat.

Andrikos
04-02-12, 02:33
@devil, @andrikos (και οποιος αλλος εχει να πει κατι φυσικα), οταν τρεχετε αυτα τα πρωτοκολλα, χρησιμοποιειτε bcaas?



Όχι. Όπως το βλέπω εγώ :Υποτίθεται ότι όταν κάνει κάποιος αυτήν την διατροφή την κάνει για να γίνεται η ζωή πιο εύκολη, αν είναι να θυμάμαι αν πήρα Χ χαπάκια επειδή δεν κάνω πολλά γεύματα ε γ@μησε το:green:
Τώρα οι πιο νέοι δεν τα έχουν βαρεθεί ακόμα αυτά, μπορεί να έρθουν στα λόγια μου κάποια μέρα, μπορεί όχι.:green:

Nio
04-02-12, 02:57
@devil, @andrikos (και οποιος αλλος εχει να πει κατι φυσικα), οταν τρεχετε αυτα τα πρωτοκολλα, χρησιμοποιειτε bcaas?
προσωοικα αφου κυμαινομαι στα 3*bw πρωτεινης, δεν βρισκω το λογο, αλλα θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

Υποθέτω πως ανήκω στην παρένθεση :thumbup:
Ακολουθώντας και εγώ το LeanGains εδώ και αρκετούτσικο καιρό (σχετικό βέβαια) , θα σου απαντήσω περίπου ότι σου είπε και ο ντέβιλ, δλδ. αν στο pre-wo γεύμα έχω αρκετή πρωτεϊνη, μπορεί να μην πάρω και καθόλου bcaa. Αλλά τις περισσότερες φορές, δεν θα πω όχι σε λίγη λευκίνη...


Τώρα οι πιο νέοι δεν τα έχουν βαρεθεί ακόμα αυτά, μπορεί να έρθουν στα λόγια μου κάποια μέρα, μπορεί όχι.:green:

Χμμ όχι, δεν έχω βαρεθεί να μου τον ερεθίζω τον mTor! :green:

Andrikos
04-02-12, 11:52
Υποθέτω πως ανήκω στην παρένθεση :thumbup:
Ακολουθώντας και εγώ το LeanGains εδώ και αρκετούτσικο καιρό (σχετικό βέβαια) , θα σου απαντήσω περίπου ότι σου είπε και ο ντέβιλ, δλδ. αν στο pre-wo γεύμα έχω αρκετή πρωτεϊνη, μπορεί να μην πάρω και καθόλου bcaa. Αλλά τις περισσότερες φορές, δεν θα πω όχι σε λίγη λευκίνη...



Χμμ όχι, δεν έχω βαρεθεί να μου τον ερεθίζω τον mTor! :green:

Κανείς :green: Απλά και με μία μεζούρα πρωτείνης γίνεται αυτό. Αν θες δώσε και εσύ εντυπώσεις και εμπειρίες.

average_joe
04-02-12, 20:02
@Nio, @devil ευχαριστω για τις απαντησεις!
σε αυτη την αποψη συγκλινω καθως ετσι κι αλλιως αν το δοκιμασω σε κανονικους ρυθμους θα χω γευμα πριν τη προπονηση.
βρισκω ιδιαιτερα δυσκολο το γεγονος να μην εχω φαει και να παω για προπονηση. αλλα αν δεν το κανω δεν θα μαθω κι ολας. καθως ιδιες σκεψεις ειχα οταν επεσα και στα 3 γευματα απο 5 που εκανα (απο αποψη πεινας κτλ) αλλα ο οργανισμος μου με εξεπληξε ευχαριστα.
αν δεν ειχα γευμα πριν μαλλον θα πηγαινα σε bcaas.
@Nio εννοειται πως περιμενα γνωμες και απο αλλους :thumbup: απλα οι @andrikos και @devil συμμετειχαν ενεργα στο θεμα.



Όχι. Όπως το βλέπω εγώ :Υποτίθεται ότι όταν κάνει κάποιος αυτήν την διατροφή την κάνει για να γίνεται η ζωή πιο εύκολη, αν είναι να θυμάμαι αν πήρα Χ χαπάκια επειδή δεν κάνω πολλά γεύματα ε γ@μησε το:green:
Τώρα οι πιο νέοι δεν τα έχουν βαρεθεί ακόμα αυτά, μπορεί να έρθουν στα λόγια μου κάποια μέρα, μπορεί όχι.:green:

συμφωνοι.
αλλα το θεμα ειναι οτι ακομα και το 8ωρο παραθυρο που θετει, ειναι και αυτο περιοριστικο απο μονο του.
τι διαφορα θα εχει δηλ στο 10ωρο π.χ. που αυτη τη στιγμη εχω τα γευματα μου?
τοτε δηλ δεν θεωρειται οτι IFαρει καποιος και απλα κανει 3 γευματα?

Devil
04-02-12, 20:23
βασικα το ολο θεμα με τις 16 ωρες πρεπει να εχει να κανει με αυτο....

39585

(απο το βιβλιο eat stop eat)

δλδ με την Uncoupling Protein-3..... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12051710

απο εκει και περα....

GH...

39586

(απο το βιβλιο eat stop eat)

http://mljohnson.pharm.virginia.edu/pdfs/167.pdf


insulin....

39587

(απο το βιβλιο eat stop eat)

http://ajpendo.physiology.org/content/265/5/E801.abstract


αρα πιθανοτατα σε αυτα να βασιζετε το 16ωρο.... απο εκει και περα υπαρχουν ατομα που το κραταν και παραπανω...:green:

tyler_durden
04-02-12, 20:29
παραπανω σε καθημερινη βαση ή μια με δυο φορες τν εβδομαδα;;
προσωπικα το κανω 18-6,καποιοι φιλοι μ το πανε ακομα παραπερα και κανουν γουοριορ νταιετ..


ο μονος μου προβληματισμος ειναι οτι δε γινεται να τρως καθαρα και σε δυο γευματα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να γεμισεις θερμιδες..
για αυτο πιστεω πως για ογκο δυσκολα κανει..

Devil
04-02-12, 20:54
παραπανω σε καθημερινη βαση ή μια με δυο φορες τν εβδομαδα;;
προσωπικα το κανω 18-6,καποιοι φιλοι μ το πανε ακομα παραπερα και κανουν γουοριορ νταιετ..


ο μονος μου προβληματισμος ειναι οτι δε γινεται να τρως καθαρα και σε δυο γευματα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να γεμισεις θερμιδες..
για αυτο πιστεω πως για ογκο δυσκολα κανει..

οι ερευνε εννοεις?

εγω προσωπικα κανω απο 12-12 μεχρι και 18-6... ειχα κανει και 36ωρες μια φορα... αλλα ηταν περιπτωση!


καποιος τρωει καθαρα....:green::turtle:

Andrikos
04-02-12, 20:57
Ωραία γραφήματα. Η GH φυσικά όταν ανεβαίνει σε ασιτία έχει καταβολικό ρόλο κυρίως.

Andrikos
04-02-12, 21:03
συμφωνοι.
αλλα το θεμα ειναι οτι ακομα και το 8ωρο παραθυρο που θετει, ειναι και αυτο περιοριστικο απο μονο του.
τι διαφορα θα εχει δηλ στο 10ωρο π.χ. που αυτη τη στιγμη εχω τα γευματα μου?
τοτε δηλ δεν θεωρειται οτι IFαρει καποιος και απλα κανει 3 γευματα?

Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικό να υπάρχει μακροχρόνια συνέπεια σε μία διατροφή. Θα σου πρότεινα να κοιτάς το δάσος σε τέτοια θέματα, στο επίπεδο του "average joe" :green:, όπως εγώ κι εσύ , το δάσος είναι τι μας βολεύει.

average_joe
04-02-12, 21:14
:green:
χαιρομαι που μου τα επιβεβαιωνεις!
σε οσα λες συμφωνος.
συνεπεια υπαρχει εδω και χρονια απλα οσο μεγαλωνω προσπαθω να τα κανω πιο εξυπνα (ειτε προπονηση ειτε διατροφη). αρχη ελαχιστης ενεργειας ftw!
πραγματικα δεν πιστευω οτι θα γινω καλυτερος με τετοια πρωτοκολλα. ειναι απλα μια αλλη οδος οπου καπου θα κερδιζεις και καπου θα χανεις σε σχεση με π.χ. τα 6 γευματα.
νομιζω οτι το μεγαλυτερο κερδος τους (που αν κανει τη διαφορα ή οχι μου ειναι αγνωστο) ειναι η λιγοτερο στρεσογονος διαδικασια κατι που ειχες αναφερει και συ σε ενα αλλο θεμα παλιοτερα (με το αλατι νομιζω) και οτι αυτο συνεπαγεται γενικοτερα στην εκκριση ορμονων. :clap::clap:

Devil
04-02-12, 21:33
Ωραία γραφήματα. Η GH φυσικά όταν ανεβαίνει σε ασιτία έχει καταβολικό ρόλο κυρίως.

καταβολικα ως προς το λιπος?

υπαρχει περιπτωση αυτες οι αυξησεις να παιζουν καποιο ρολο στη διατηριση της μυικης μαζας σε υποθερμιδικη? η' μπα?

Nio
04-02-12, 23:25
:green:αρχη ελαχιστης ενεργειας ftw!
πραγματικα δεν πιστευω οτι θα γινω καλυτερος με τετοια πρωτοκολλα. ειναι απλα μια αλλη οδος οπου καπου θα κερδιζεις και καπου θα χανεις σε σχεση με π.χ. τα 6 γευματα.
νομιζω οτι το μεγαλυτερο κερδος τους (που αν κανει τη διαφορα ή οχι μου ειναι αγνωστο) ειναι η λιγοτερο στρεσογονος διαδικασια
:thumbup::thumbup:

Κανείς :green: Απλά και με μία μεζούρα πρωτείνης γίνεται αυτό. Αν θες δώσε και εσύ εντυπώσεις και εμπειρίες.
Οκ, βασικά με έχει βολέψει πάρα πολύ, κυρίως για 2 λόγους: σκέφτομαι το φαγητό αρκετά λιγότερες ώρες, και εκμεταλλεύομαι την κατάσταση όταν είναι άδειο το στομάχι γιατί συγκεντρώνομαι καλύτερα.
Το πρωινό πολλές φορές σαν να με βάραινε.
Τώρα για τις ώρες σίτισης, κατά μέσο όρο είναι στις 7. Άλλη φορά θα είναι 8, άλλη φορά θα είναι 6:30, κτλ.
Αν έπρεπε ντε και καλά να βρώ ένα αρνητικό, θα έλεγα το ότι στο τελευταίο γεύμα η τροφή κατεβαίνει λίγο(μερικές φορές και αρκετά) δύσκολα, γιατί δεν έχουν περάσει αρκετές ώρες από τα προηγούμενα γεύματα..

Devil
05-02-12, 07:03
:thumbup::thumbup:

Οκ, βασικά με έχει βολέψει πάρα πολύ, κυρίως για 2 λόγους: σκέφτομαι το φαγητό αρκετά λιγότερες ώρες, και εκμεταλλεύομαι την κατάσταση όταν είναι άδειο το στομάχι γιατί συγκεντρώνομαι καλύτερα.
Το πρωινό πολλές φορές σαν να με βάραινε.
Τώρα για τις ώρες σίτισης, κατά μέσο όρο είναι στις 7. Άλλη φορά θα είναι 8, άλλη φορά θα είναι 6:30, κτλ.
Αν έπρεπε ντε και καλά να βρώ ένα αρνητικό, θα έλεγα το ότι στο τελευταίο γεύμα η τροφή κατεβαίνει λίγο(μερικές φορές και αρκετά) δύσκολα, γιατί δεν έχουν περάσει αρκετές ώρες από τα προηγούμενα γεύματα..

τα ιδια και απο εμενα... με αδειο στομαχι φαινετε να ειμαι καλητερα....

αν σπρωξω και καμια alc και κανα 2-3 καφεδες μεσα στη μερα ειμαι στην τσιτα...:green:

Andrikos
06-02-12, 00:40
καταβολικα ως προς το λιπος?

υπαρχει περιπτωση αυτες οι αυξησεις να παιζουν καποιο ρολο στη διατηριση της μυικης μαζας σε υποθερμιδικη? η' μπα?


Ναι καταβολική ως προς το λίπος. Επίσης μπορεί να δημιουργεί μία σχετική ινσουλινοαντίσταση αλλά αυτό δεν είναι κάτι βλαβερό σε υποθερμδικό περιβάλλον.

Το βλέπω πολύ δύσκολο να παίζει κάποιο ρόλο σε φυσιολογικές τιμές, ακόμα και σε άνω του φυσιολογικού τιμές.

vagg
06-02-12, 03:23
πολυ ενδιαφερουσα ολη η κουβεντα.η8ελα να ρωτησω και εγ 2 πραγματακια,καταρχην το συκωτι δεν την ακουει με τοση πρωτεινη μαζεμενη??
δευτερον τις ωρες της αφαγιας δεν σε χαλαει λιγη ζαχαρη στον καφε η ενα ψιλοπραγμα??φανταζομαι δεν ειναι τοσο απαιτητικη οπως η κετοση που με λιγο υδατανθρακα τη χαλας

Andrikos
06-02-12, 12:53
πολυ ενδιαφερουσα ολη η κουβεντα.η8ελα να ρωτησω και εγ 2 πραγματακια,καταρχην το συκωτι δεν την ακουει με τοση πρωτεινη μαζεμενη??
δευτερον τις ωρες της αφαγιας δεν σε χαλαει λιγη ζαχαρη στον καφε η ενα ψιλοπραγμα??φανταζομαι δεν ειναι τοσο απαιτητικη οπως η κετοση που με λιγο υδατανθρακα τη χαλας


Το συκώτι την ακούει με άλλα πράγματα. Depon, αλκοόλ, τσιγάρο και από το υπερβολικό σπλαχνικό λίπος. Κανείς δεν έχει πάθει πρόβλημα στο συκώτι από υπερβολική πρωτεΐνη.

vagg
06-02-12, 15:14
μαααλιστα,καλο αυτο.και για μενα φαινετε πολυ πιο βολικη...μικροτερος την ειχα ακολου8ησει για να χασω πολλα (χωρις να την ξερω,απλα ετσι μου εβγαινε)δυστηχως ομως οι τροφες που επελεγα ηταν ελιπεστατεσ σε πρωτεινη και γενικα δεν ηταν και οτι υγειινοτερο με αποτελεσμα να μην εχω μονο απωλεια λιπους

beefmeup
17-02-12, 18:24
αν ειναι ευκολο κ βρει χρονο καποιος που το εχει δουλεψει αυτο το συστημα,μπορει να ποσταρει μια ενδεικτικη διατροφη μιας μερας ετσι για να υπαρχει μια αναφορα κ εκει??:toast:
κ τους χρονισμους,οι οποιοι φανταζομαι μπορουν να προσαρμοστουν αναλογα τις ωρες προπονησης του καθενος κλπ,αλλα ας υπαρχει εστω κ στο περιπου..

Devil
18-02-12, 01:12
αν ειναι ευκολο κ βρει χρονο καποιος που το εχει δουλεψει αυτο το συστημα,μπορει να ποσταρει μια ενδεικτικη διατροφη μιας μερας ετσι για να υπαρχει μια αναφορα κ εκει??:toast:
κ τους χρονισμους,οι οποιοι φανταζομαι μπορουν να προσαρμοστουν αναλογα τις ωρες προπονησης του καθενος κλπ,αλλα ας υπαρχει εστω κ στο περιπου..

αντε να κανω τον κοπο.... να ξερεις θα μου χρωστας 2 κουτια ArA για τον κοπο μου....:green::turtle:


1) καπου στις 3-4ωρες πριν.... σχετικα μικρο γευμα...τιποτα το ιδιαιτερο... λιγη πρωτεινη λιγο υδατανθρακα....

2) μεγαλο γευμα με τα την προπονηση.... οταν εννοω μεγαλο.... παιζει και να φτανει τα 400γρ κρεας συν κανα 250+γρ μακαρονια/ρυζι (αναλογα με τις θερμιδες που θελω).... πολλες φορες οι ποσοτητες ειναι με το ματι.... καπου εδω μερικες φορες μπαινει και κανα γλυκακι...χνιεχ

3) συνηθως ενα μετριο γευμα.... τιποτα σε τοστ παιζει συνηθως....

4) καμια πρωτεινη για κλεισιμο....:green:


τις περισσοτερες φορες ετσι τρωω.... τωρα αμα δεν κανω prewo γευμα... το βαζω μαζι με καποιο αλλο.....

αλλες φορες μπορει να μην εχω 4ο γευμα.... αλλα τις ποσοτητες θα τις εχω βαλει στο 3ο.....


παντως δεν τρωω καθαρα.... δλδ εχω αρκετες @@κιες στη διατροφη.... και σαλτσες και μαγιονεζες και γλυκακια σοκολατες κτλ κτλ... δεν καθομαι να περιοριστω καθολου στο τι θα φαω και τι οχι.... τις αναγκες μου απο πρωτεινη και θερμιδες να καλυπτω και ειμαι κομπλε...;)

Galthazar
18-02-12, 01:33
αυτα ειναι..για αυτο σε παω ρε Διαολε! :thumbup:

Devil
18-02-12, 01:59
αυτα ειναι..για αυτο σε παω ρε Διαολε! :thumbup:

καλα περιμενε... αν αποφασισει να την αρχησει ο beef θα εχουμε γελια.... θα δεις τιποτα ταψια cheesecake για postwo...:green::turtle:

thanos col
18-02-12, 02:02
:bowdown::bowdown:

noz1989
18-02-12, 16:44
τα λιπαρα ειναι αρκετα χαμηλα ε??

Devil
18-02-12, 23:32
τα λιπαρα ειναι αρκετα χαμηλα ε??

ναι σχετικα χαμηλα τις ον μερες...

average_joe
23-02-12, 18:41
αν ειναι ευκολο κ βρει χρονο καποιος που το εχει δουλεψει αυτο το συστημα,μπορει να ποσταρει μια ενδεικτικη διατροφη μιας μερας ετσι για να υπαρχει μια αναφορα κ εκει??:toast:
κ τους χρονισμους,οι οποιοι φανταζομαι μπορουν να προσαρμοστουν αναλογα τις ωρες προπονησης του καθενος κλπ,αλλα ας υπαρχει εστω κ στο περιπου..

3 εβδομαδες τωρα.

on μερες (τυπικες).
1ο γευμα (3 το μεσημερι)
4 αυγα, 200γρ cottage, 10gr ελαιολαδο, 60γρ whey iso, 80γρ βρωμη, κανελλα, 10γρ μελι, 10γρ κακαοβουτυρο, 10γρ coconut oil, 1gr C, multi.
2ο γευμα (10 το βραδυ μεταπροπονητικιο, προπονηση τελειωνει γυρω στις 9.30)
400γρ μοσχαρι, 60γρ whey iso, 130γρ ρυζι, 200γρ cottage, 10gr ελαιολαδο, 30γρ coconut oil, multi, μηλοξυδο, σαλατα.

off μερες (3 το μεσημερι).
1ο γευμα
4 αυγα, 200γρ cottage, 45gr whey iso, 50gr βρωμη, κανελλα, 10γρ μελι, 30γρ κακαοβουτυρο, 20γρ ελαιολαδο, multi, 1gr C, 10gr coconut oil.
2ο γευμα (10- 11 βραδυ)
400γρ μοσχαρι, 5γρ ω3, 15γρ whey iso, 25γρ ελαιολαδο, 40γρ coconut oil, λαχανικα.

εδω και 15 μερες ειμαι εκτος απο καφεινη/ θεοβρωμινη και παρολο που απεχουν πολυ τα γευματα μου μια χαρα ενεργεια εχω στην προπονηση.

επισης, βρισκω πιο ευκολα τα 2 γευματα παρα τα τρια σε τετοια ειδους πρωτοκολλα, αλλα καποιες φορες σπαω το 1ο γευμα σε δυο μικροτερα.

beefmeup
23-02-12, 18:45
θενκς..:toast:
βασικα το βλεπω να μην μου πολυταιριαζει..πολυς ογκος φαγητου με την μια..δεν το μπορω αυτο..

gym
23-02-12, 18:45
ρε συ να σου ρωτησω...δεν πρηζεσαι πολυ με τοσο μεγαλα γευματα?

εκτος κ αν η δουλεια σου δεν θελει μετακινηση,το βρισκω δυσκολο μετα απο τετοια ποσοτητα να κινηθεις με ανεση σαν πουλακι...:green:

αλλα για πες εσυ που το κανεις,πως νιωθεις γενικα?

average_joe
23-02-12, 18:56
@beef πιστεψε με, ο ογκος δεν ειναι μεγαλος (συντηρηση κιλων κανω τωρα με μ.ο 2900 kcal και υποθερμιδικη σε 2 εβδομαδες)
οι αναλογιες ειναι 35- 15- 50 (με ψηλα κορεσμενα).
με υδατανθρακα σαν βαση δεν ξερω πως μπορω να το δουλεψω αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι λειτουργω καλυτερα με λιπαρα.
οι υδατανθρακες που χρησιμοποιω θεωρω οτι μου φτανουν.
και κατι αλλο. πολλα χρονια δουλευω μικρα γευματα και σε καμια περιπτωση δεν περιμενα να μπορω να το κουμανταρω κατι τετοιο (γι αυτο ειχα κανει μια δοκιμη πριν κανα τριμηνο με 3 γευματα μεσα σε 8ωρο).
ο οργανισμος μας ασχετα με το τι νομιζουμε εμεις προσαρμοζεται παρα πολυ ευκολα. εμενα προσωπικα με εντυπωσιασε.

@gym
το πρωι λειτουργω μια χαρα, κατα τις 2 αρχιζω να νιωθω οτι πειναω πραγματικα (καμια σχεση με την πεινα που νοιωθει καποιος που τρωει αν 3 ωρες) πηγαινω σπιτι κατα τις 3 και τρωω.
μετα στις 4 εχω υποχρεωσεις μεχρι 8. μετα 8.30- 9.30 γυμναστηριο, σπιτι μπανιο φαγητο και ξαναφευγω.
συνηθως στην ουσια χρειαζομαι ενα μισαωρο αραγματος:green:
γενικα νιωθω υπεροχα.:thumbup:

TheWorst
25-02-12, 01:02
Παιδες λενε τα πειραματα οτι μυς αρχιζουν και χρησημοιουνται σαν καυση μετα απο 36 εως και 72 ωρες.
Αναρωτιεμαι αν κανουμε φαστιγκ αντι 2-3 μερες για 7-10 μερες και εχουμε μεγαλο ποσοστο λιπους , θα χαθει μονο λιπος ή θα χαθει και μυς (πολυς ή λιγος ?)
Επισης κατι αλλο που'χω στο μυαλο μου..Αν παιρνω μονο μια φορα στη μερα περιπου 150 γραμμαρια πρωτεινης 50 γραμμαρια λιπαρα καθε μερα ετσι για 3-4 μερες και μετα τρωω 3 φορες τη μερα αλλα αυτη τη φορα με 100 λιπαρα και 150 υ/ες ας πουμε.Και ετσι συνεχιζω σε μια διατροφη γραμμωσης , πως σας φαινεται ?

jimmy007
25-02-12, 04:12
καταβολικα ως προς το λιπος?

υπαρχει περιπτωση αυτες οι αυξησεις να παιζουν καποιο ρολο στη διατηριση της μυικης μαζας σε υποθερμιδικη? η' μπα?


Λοιπόν, επειδή τα έκανα επανάληψη πριν λίγο για την Φυσιολογία:

Η GH έχει 4 οξείες δράσεις(+παραγωγή IGF-1 και ανάπτυξη που είναι μακροχρόνιες):
1.αύξηση γλυκονεογένεσης
2.μείωσης πρόσληψης γλυκόζης στο μυ
3.καύση λιπαρών
4.ινσουλινο-αντίσταση σε ήπαρ,μυ και λιπώδη οστό

Όλα τα υπόλοιπα που "επάγονται" από την GH φαίνεται να τα κάνει η σωματομεδίνη(IGF-1), δηλαδή:
1.αύξηση ιστών
2.πρωτεινικός αναβολισμός
3.αύξηση πρόσληψης γλυκόζης στο μυ
4.ήπια υπογλυκαιμία

Συνεπώς,η GH είναι καταβολική προς το λίπος και ο IGF-1 αναβολικός ως προς τις πρωτείνες των μυών.
Αυτό ισχύει ΠΑΝΤΑ.
Απλά, σε νηστεία(ή σε χαμηλή θερμιδική πρόσληψη) η GH αυξάνεται και ο IGF-1 μειώνεται, κάτι που μάλλον αποδίδεται στην μείωση της ινσουλίνης, η οποία εικάζεται ότι είναι απαραίτητη για να επάγει επαρκώς η GH την έκκριση IGF-1 από το ήπαρ και τους υπόλοιπους ιστούς.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ να τρώμε υδατάνθρακες για να αναπτύξουμε μυική μάζα πάντως, γιατί η ινσουλίνη δεν επηρεάζεται μόνο από τη γλυκόζη και εκτός από αυτό η γλυκόζη δεν προσλαμβάνεται μόνο μέσω των υδατανθράκων της τροφής.

leftis
18-04-12, 16:09
Όποιος έχει εμπειρίες με την συγκεκριμένη "δίαιτα" ας τις μοιραστεί μαζί μας γιατί σκέφτομαι να την ξεκινήσω αύριο μεθάυριο. Έχει μεγάλη διαφορά με τις κλασσικές διατροφές γράμμωσης? Επίσης πως γίνεται η μετάβαση από κανονική διατροφή σε νηστεία?
Σκέφτομαι να έχω νηστεία 16-17 ώρες και να τρώω από τις 2:30 έως τις 22:30-23:00. Τις ον μέρες ~2600 θερμίδες και τις οφφ ~2100 με θερμίδες συντήρησης ~2800. 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο.

destroyerody94
18-04-12, 16:20
Aνέβασε λίγο τις θερμίδες κάντες 2700 στις ον, 2200 στις οφ ας πούμε για αρχή, για να έχεις περιθώρεια να ρίξεις αργότερα ;)

Εγώ το ξαναείπα, ακολούθησα if με μη σταθερές νυστείες πχ τη μια 11-12 ώρες, την άλλη 16 και για δίαιτα υποθερμιδική και για recompotition, και τώρα για lean massing.
Δεν θέλει καμιά ιδιαίτερη προετοιμασία για να την κάνεις, απλά κόβεις γεύματα και είσαι ψυχολογικά έτοιμος για κάποια πείνα ειδικά τις πρώτες μέρες. Άλλωστε κάνεις και υποθερμιδική.

Ένα τίπ είναι τις ώρες που θα είσαι άφαγος (και ξύπνιος :green:) να είναι αυτές που είσαι απασχολημένος, πχ σχολείο, διάβασμα, βόλτα κτλπ

average_joe
18-04-12, 16:23
LeanGains (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18949-LeanGain...)

leftis
18-04-12, 16:32
Aνέβασε λίγο τις θερμίδες κάντες 2700 στις ον, 2200 στις οφ ας πούμε για αρχή, για να έχεις περιθώρεια να ρίξεις αργότερα ;)

Εγώ το ξαναείπα, ακολούθησα if με μη σταθερές νυστείες πχ τη μια 11-12 ώρες, την άλλη 16 και για δίαιτα υποθερμιδική και για recompotition, και τώρα για lean massing.
Δεν θέλει καμιά ιδιαίτερη προετοιμασία για να την κάνεις, απλά κόβεις γεύματα και είσαι ψυχολογικά έτοιμος για κάποια πείνα ειδικά τις πρώτες μέρες. Άλλωστε κάνεις και υποθερμιδική.

Ένα τίπ είναι τις ώρες που θα είσαι άφαγος (και ξύπνιος :green:) να είναι αυτές που είσαι απασχολημένος, πχ σχολείο, διάβασμα, βόλτα κτλπ

Οκ θα το δοκιμάσω. το μόνο που με προβληματίζει είναι το αν θα αντέξω το πρωί έως τις 3 που γυρνάω από σχολείο άφαγος. Αμα δώ ότι δεν μου δουλευει το αλλάζω.


LeanGains (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18949-LeanGain...)

Το έχω διαβάσει.

destroyerody94
18-04-12, 16:35
Kαλά ναι εννοείται πως αν δεινοπαθείς το αλλάζεις. Η δίαιτα είναι φτιαγμένη για να συμβαίνει το αντίθετο.
Εγώ είχα μια πείνα εκεί γύρω στις 12 αλλά με κανα 2 καφριλίκια στην τάξη περνούσε :P

lila_1
18-04-12, 16:38
Για ποιό λόγο να κάνει κανείς fasting αν έχει τη δυνατότητα να μην κάνει..??
Δεν έχει νόημα, νομίζω πως ο βασικότερος λόγος που υπάρχει αυτός ο τρόπος διατροφής είναι για να εξυπηρετεί άτομα που δεν έχουν χρόνο να φάνε...

destroyerody94
18-04-12, 16:41
Koίτα το έχω δεν έχω χρόνο είναι και κάτι σχετικό.
Για παράδειγμα εγώ βαριέμαι αφενός να κουβαλάω πιτάκι βρώμης ας πούμε στο σχολείο και το πρωί συνήθως δεν πεινάω. Αντίθετα μετά την προπόνηση θέλω φαί σε ποσότητες αρκετά μεγάλες. Αν πήγαινα με το κλασσικό μοτίβο γευμάτων δεν θα ευχαριστούσα καμιά από τις 2 'επιθυμίες' μου :)

lila_1
18-04-12, 16:44
Koίτα το έχω δεν έχω χρόνο είναι και κάτι σχετικό.
Για παράδειγμα εγώ βαριέμαι αφενός να κουβαλάω πιτάκι βρώμης ας πούμε στο σχολείο και το πρωί συνήθως δεν πεινάω. Αντίθετα μετά την προπόνηση θέλω φαί σε ποσότητες αρκετά μεγάλες. Αν πήγαινα με το κλασσικό μοτίβο γευμάτων δεν θα ευχαριστούσα καμιά από τις 2 'επιθυμίες' μου :)

Ναι ρε παιδί μου δεν χρειάζεται να κουβαλάς πιτάκια αλλά μπορείς να το σπάς από το να τρώς τεράστιες ποσότητες με τη μία και να φουσκώνεις... Τώρα αν τη βρίσκεις καλύτερα έτσι, οκ πάσο εννοείται.


Ακόμα δεν έχω πεισθεί για την αποτελεσματικότητα της πάντως....

average_joe
18-04-12, 16:47
^αυτη την περιοδο την κανω γιατι απλα μου αρεσουν τα μεγαλα γευματα.


Όποιος έχει εμπειρίες με την συγκεκριμένη "δίαιτα" ας τις μοιραστεί μαζί μας γιατί σκέφτομαι να την ξεκινήσω αύριο μεθάυριο. Έχει μεγάλη διαφορά με τις κλασσικές διατροφές γράμμωσης? Επίσης πως γίνεται η μετάβαση από κανονική διατροφή σε νηστεία?
Σκέφτομαι να έχω νηστεία 16-17 ώρες και να τρώω από τις 2:30 έως τις 22:30-23:00. Τις ον μέρες ~2600 θερμίδες και τις οφφ ~2100 με θερμίδες συντήρησης ~2800. 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο.

μπες κατευθειαν αλλα βαλε παραπανω θερμιδες οπως λεει και ο destroyerody94.
συμφωνα με το πλανο σου θα καταναλωνεις 16200kcal/ week ενω πριν αν καταλαβα καλα ειχες 19600.
δηλ κατα μεσο ορο κοβεις κοντα 500 θερμιδες την ημερα.
μπορεις να το πας και τσι αλλα μου φαινεται πολυ επιθετικο.




Ακόμα δεν έχω πεισθεί για την αποτελεσματικότητα της πάντως....

ουτε εγω αλλα βολευει.

gym
18-04-12, 16:48
Ναι ρε παιδί μου δεν χρειάζεται να κουβαλάς πιτάκια αλλά μπορείς να το σπάς από το να τρώς τεράστιες ποσότητες με τη μία και να φουσκώνεις... Τώρα αν τη βρίσκεις καλύτερα έτσι, οκ πάσο εννοείται.


Ακόμα δεν έχω πεισθεί για την αποτελεσματικότητα της πάντως....

ουτε εγω...

κ δεν καταλαβαινω γιατι την ακολουθουν τοσο πολυ πολλα ατομα...νεα μοδα?

εγω απο οτι εχω καταλαβει(αν κανω λαθος διορθωστε με)
ειναι μια διαιτα οπου πχ αντι να φαω σε 5 γευματα τις θερμιδες τις τρωω σε δυο γευματα

ποια η διαφορα της ως προς αποτελεσματικοτητα προς τις αλλες κλασσικες διατες?
μιλαω σε συγκριση με μια απλη διαιτα με μειωμενες θερμιδες για γραμμωση με κανονικα γευματα ανα τακτα χρονια διστηματα...

leftis
18-04-12, 16:52
ουτε εγω...

κ δεν καταλαβαινω γιατι την ακολουθουν τοσο πολυ πολλα ατομα...νεα μοδα?

εγω απο οτι εχω καταλαβει(αν κανω λαθος διορθωστε με)
ειναι μια διαιτα οπου πχ αντι να φαω σε 5 γευματα τις θερμιδες τις τρωω σε δυο γευματα

ποια η διαφορα της ως προς αποτελεσματικοτητα προς τις αλλες κλασσικες διατες?
μιλαω σε συγκριση με μια απλη διαιτα με μειωμενες θερμιδες για γραμμωση με κανονικα γευματα ανα τακτα χρονια διστηματα...


Υποτίθεται ότι έχει διάφορα πλεονεκτήματα στην υγεία. (σταθεροποιεί τα blood sugar levels μειώνει χοληστερίνη κλπ κλπ.)
Πάντως έχω ψάξει διάφορες φωτογραφίες ατόμων που το ακολούθησαν και κράτησαν log και πραγματικά όλοι έχουν πολύ καλά αποτελέσματα!

lila_1
18-04-12, 16:52
εγω απο οτι εχω καταλαβει(αν κανω λαθος διορθωστε με)
ειναι μια διαιτα οπου πχ αντι να φαω σε 5 γευματα τις θερμιδες τις τρωω σε δυο γευματα

ποια η διαφορα της ως προς αποτελεσματικοτητα προς τις αλλες κλασσικες διατες?
μιλαω σε συγκριση με μια απλη διαιτα με μειωμενες θερμιδες για γραμμωση με κανονικα γευματα ανα τακτα χρονια διστηματα...

Μωρέ αν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, τότε οκ...υπάρχουν άτομα που ούτε γεύματα μπορούν να ετοιμάζουν, ούτε τον χρόνο έχουν να φάνε ή/και ούτε καν την όρεξη...(ζηλέυω :turtle:)

Εγώ δεν έχω πεισθεί αν το 1 γεύμα ανα 24ωρο είναι το ίδιο με τα 3 και 5 γεύματα...Ειδικά σε περιόδους γράμμωσης.... Και σε σχετικά χαμηλά bf%

Kαμιά έρευνα/μελέτη έχει γίνει?

destroyerody94
18-04-12, 16:54
Kαι με 3-4 γεύματα βγαίνει, απλά πρέπει το μεταπροπονητικό να είναι η μπόμπα από αυτά..
Τώρα την αποτελεσματικότητα που ρωτάς Gym πως την εννοείς?:unsure:

gym
18-04-12, 16:58
Kαι με 3-4 γεύματα βγαίνει, απλά πρέπει το μεταπροπονητικό να είναι η μπόμπα από αυτά..
Τώρα την αποτελεσματικότητα που ρωτάς Gym πως την εννοείς?:unsure:

εννοω ρε συ οτι τη διαφημιζουν πολυ ως την απολυτη διατροφη γραμμωσης και εχω σκασει λεμε να καταλβω τι θκατα διαφροα εχει αυτη απο μια κλασσικη...
αυτο εννοω...:green:

gym
18-04-12, 17:00
Μωρέ αν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, τότε οκ...υπάρχουν άτομα που ούτε γεύματα μπορούν να ετοιμάζουν, ούτε τον χρόνο έχουν να φάνε ή/και ούτε καν την όρεξη...(ζηλέυω :turtle:)

Εγώ δεν έχω πεισθεί αν το 1 γεύμα ανα 24ωρο είναι το ίδιο με τα 3 και 5 γεύματα...Ειδικά σε περιόδους γράμμωσης.... Και σε σχετικά χαμηλά bf%

Kαμιά έρευνα/μελέτη έχει γίνει?

νταξει κ μενα δεν με πειραζει αν δεν τους πειραζει...:green::green: και το καταλαβαινω να σου πω...

καποιες φορες αθελα μου κανω κ εγω νηστεια χωρις να το καταλαβω...:green::green:(πςςςςς...)
ανθρωποι ειμαστε...μπορει για τον χ ψ λογο να μην πειναμε το ιδιο καθε μερα...

anyway... διαολε καμια ερευνα εχεις?:green::green::green:

beefmeup
18-04-12, 18:50
Για ποιό λόγο να κάνει κανείς fasting αν έχει τη δυνατότητα να μην κάνει..??
Δεν έχει νόημα, νομίζω πως ο βασικότερος λόγος που υπάρχει αυτός ο τρόπος διατροφής είναι για να εξυπηρετεί άτομα που δεν έχουν χρόνο να φάνε...

αυτο ακριβως...

giannis64
18-04-12, 19:05
ουτε εγω...

κ δεν καταλαβαινω γιατι την ακολουθουν τοσο πολυ πολλα ατομα...νεα μοδα?

εγω απο οτι εχω καταλαβει(αν κανω λαθος διορθωστε με)
ειναι μια διαιτα οπου πχ αντι να φαω σε 5 γευματα τις θερμιδες τις τρωω σε δυο γευματα

ποια η διαφορα της ως προς αποτελεσματικοτητα προς τις αλλες κλασσικες διατες?
μιλαω σε συγκριση με μια απλη διαιτα με μειωμενες θερμιδες για γραμμωση με κανονικα γευματα ανα τακτα χρονια διστηματα...


Μωρέ αν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, τότε οκ...υπάρχουν άτομα που ούτε γεύματα μπορούν να ετοιμάζουν, ούτε τον χρόνο έχουν να φάνε ή/και ούτε καν την όρεξη...(ζηλέυω :turtle:)

Εγώ δεν έχω πεισθεί αν το 1 γεύμα ανα 24ωρο είναι το ίδιο με τα 3 και 5 γεύματα...Ειδικά σε περιόδους γράμμωσης.... Και σε σχετικά χαμηλά bf%

Kαμιά έρευνα/μελέτη έχει γίνει?

αυτο.. στο θεμα που υπαρχει με τα γευματα πολλοι επεμεναν για το οτι 3 γευματα σε ισες θερμιδες ποσοτητας και ποιοτητας ειναι το ιδιο. οποτε καποιος κανει αυτην βλεπει τα αποτελεσματα.

εγω αυτον τον καιρο κατι τετοιο αρχησα να κανω, με βαση την επιμονη των φιλων μου ντεβιλ και διονυση. αλλα και λογο καποιων προβληματων στα πολλα γευματα μεσα στην μερα που εχω.

αν δεν εχω καλα αποτελεσματα μαυρο φιδι που τους εφαγε. :green:

xgiwrgos
18-04-12, 19:44
αυτο.. στο θεμα που υπαρχει με τα γευματα πολλοι επεμεναν για το οτι 3 γευματα σε ισες θερμιδες ποσοτητας και ποιοτητας ειναι το ιδιο. οποτε καποιος κανει αυτην βλεπει τα αποτελεσματα.

εγω αυτον τον καιρο κατι τετοιο αρχησα να κανω, με βαση την επιμονη των φιλων μου ντεβιλ και διονυση. αλλα και λογο καποιων προβληματων στα πολλα γευματα μεσα στην μερα που εχω.

αν δεν εχω καλα αποτελεσματα μαυρο φιδι που τους εφαγε. :green:

Κατά 99% είναι αναληθές αυτό σύμφωνα με τόσες έρευνες που έχουν γίνει...

Άμα ήταν 1 και 3 γέυματα η διατροφή ο Coleman θα έτρωγε και τους καναπέδες ! ! ! :green::green::green:

destroyerody94
18-04-12, 19:47
Για βάλε καμία φιλαράκι να μας ανοίξεις τα μάτια, πολύ σίγουρος μου φαίνεσαι :)

Keirox
18-04-12, 19:50
Κατά 99% είναι αναληθές αυτό σύμφωνα με τόσες έρευνες που έχουν γίνει...

Άμα ήταν 1 και 3 γέυματα η διατροφή ο Coleman θα έτρωγε και τους καναπέδες ! ! ! :green::green::green:

Μπα.. μην ορκίζεσε.

Ο Coleman εννοείτε πως τρώει τους καναπέδες έτσι και αλλιώς.. πρέπει να παίρνει 13-15000 θερμίδες την ημέρα άνετα.

leftis
18-04-12, 20:01
Θέλω να ακούσω και την άποψη του Devil που νομίζω έκανε τέτοια διατροφή. Αν έχει σχέση μόνο με το ωράριο και δεν έχει σημαντική διαφορά με τις κλασσικές διατροφές τότε θα το σκεφτώ.

Keirox
18-04-12, 20:11
Εγώ την κάνω όταν κατεβαίνω χαμηλά σε θερμίδες. Πραγματικά δεν είναι τίποτα.. απλά τρώς μεταξύ 12 και 8. Της ημέρες που κάνεις γυμναστική τρως υψηλούς υδατάνθρακες και πρωτεΐνη και χαμηλά λιπαρά και της ημέρες που δεν κάνεις τρως υψηλά λιπαρά χαμηλούς υδατάνθρακες και μεσαία πρωτεΐνη (κάνεις κέτο της οφφ μέρες με λίγα λόγια).

Αυτό είναι τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

beefmeup
18-04-12, 22:25
εγω αυτον τον καιρο κατι τετοιο αρχησα να κανω, με βαση την επιμονη των φιλων μου ντεβιλ και διονυση. αλλα και λογο καποιων προβληματων στα πολλα γευματα μεσα στην μερα που εχω.



α,εμενα μην με μπλεκεις..:turtle:
εμενα η αποψη μου ειναι ξεκαθαρη πανω στο θεμα κ την εχω γραψει πολλες φορες..
οπως κ την εγραψα απο πανω..αυτο το πραγμα ειναι καλο,μονο αν σε βολευουν τα ωραρια..
αλλιως καμια διαφορα δεν θα δεις σε σχεση με μια απλη διατροφη των 5-6 γευματων αν εισαι στις ιδιες θεμιδες κ τσεκαρεις τα μακρος σου.

giannis64
18-04-12, 22:33
α,εμενα μην με μπλεκεις..:turtle:
.αυτο το πραγμα ειναι καλο,μονο αν σε βολευουν τα ωραρια..
αλλιως καμια διαφορα δεν θα δεις σε σχεση με μια απλη διατροφη των 5-6 γευματων αν εισαι στις ιδιες θεμιδες κ τσεκαρεις τα μακρος σου.

εε αυτο δεν λεμε? αυτο με βολευει σε σχεη με τα 5-6 γευματα. θα ειμαι ισες θερμιδες και με τσεκ των μακρων. οποτε τον νου σας...:turtle:

tyler_durden
18-04-12, 22:51
βασικη συνεπεια της IF σε ατομα που ασχολουνται με γυμναστικη ειναι οτι πασχιζεις να κρατηθεις σε θερμιδες συντηρησης..
ετσι οντας υποθερμιδικα αλλα κρατοντας παραλληλα την πρωτεινη ψηλα,καις λιπος..
2800 και 3000 θερμιδες δυσκολα παιρνονται σε δυο γευματα,αφου επι της ουσιας το προ-προπονητικο ειναι πρακτικα ανυπαρκτο..
το θεμα με την IF ειναι οτι σε κραταει μακρια απο τζιμπολογηματα εκτος προγραμματος..
εγω την εφαρμοζω αρκετους μηνες,κυριως γιατι μου τη δινει καθε τρεις και λιγο να χω το νου μου στο τι θα φαω...
αλλα δεν ειναι και το μυστικο της τζοκοντα κατα τα αλλα..το μονο που μετραει ειναι το ποσες παιρνεις,ποσες καις..
απο κει και περα τις μοιραζεις σε οσα γευματα θες..

giannis64
18-04-12, 22:59
ναι οκ ολα αυτα. δεν μπορω να διαφωνησω, ουτε να σημφωνησω μιας και η ερευνες κλπ εμενα δεν με πηθουν.

αν δεν το δοκιμασω για να δω πως δουλευει. και μαληστα επανω σε μενα, μιας και δεν ειναι τιποτα απολυτο και δεν δουλευει το ιδιο καλα στον καθενα.

οποτε αφου με βολευει αυτο το προγραμμα με τα λιγα γευματα αυτην την εποχη, το δοκιμαζω και βλεπω αναλογα. το ιδιο θα προτηνα και σε ολους. να δοκιμαζουν για να βγαζουν συμπερασματα.

Silvester
18-04-12, 23:09
Μπα.. μην ορκίζεσε.

Ο Coleman εννοείτε πως τρώει τους καναπέδες έτσι και αλλιώς.. πρέπει να παίρνει 13-15000 θερμίδες την ημέρα άνετα.

15.000?????????????????????????????????????????????
Μήπως έκανες κάπου λάθος?:unsure:

average_joe
18-04-12, 23:25
βασικη συνεπεια της IF σε ατομα που ασχολουνται με γυμναστικη ειναι οτι πασχιζεις να κρατηθεις σε θερμιδες συντηρησης..
ετσι οντας υποθερμιδικα αλλα κρατοντας παραλληλα την πρωτεινη ψηλα,καις λιπος..
2800 και 3000 θερμιδες δυσκολα παιρνονται σε δυο γευματα,αφου επι της ουσιας το προ-προπονητικο ειναι πρακτικα ανυπαρκτο..
το θεμα με την IF ειναι οτι σε κραταει μακρια απο τζιμπολογηματα εκτος προγραμματος..
εγω την εφαρμοζω αρκετους μηνες,κυριως γιατι μου τη δινει καθε τρεις και λιγο να χω το νου μου στο τι θα φαω...
αλλα δεν ειναι και το μυστικο της τζοκοντα κατα τα αλλα..το μονο που μετραει ειναι το ποσες παιρνεις,ποσες καις..
απο κει και περα τις μοιραζεις σε οσα γευματα θες..

αναλογα με το πρωτοκολλο που ακολουθεις και αν εχεις αυξημενα λιπαρα μια χαρα γινεται.
τουλαχιστον εγω δεν ειχα προβλημα.
ειτε με προπονητικο ειτε τωρα που παω τελειως fasted για προπο.

Devil
19-04-12, 03:03
εε αυτο δεν λεμε? αυτο με βολευει σε σχεη με τα 5-6 γευματα. θα ειμαι ισες θερμιδες και με τσεκ των μακρων. οποτε τον νου σας...:turtle:

το νου σου..... θα σου κανω ελενχο να ξερς...:green::turtle:

Devil
19-04-12, 03:17
νταξει κ μενα δεν με πειραζει αν δεν τους πειραζει...:green::green: και το καταλαβαινω να σου πω...

καποιες φορες αθελα μου κανω κ εγω νηστεια χωρις να το καταλαβω...:green::green:(πςςςςς...)
ανθρωποι ειμαστε...μπορει για τον χ ψ λογο να μην πειναμε το ιδιο καθε μερα...

anyway... διαολε καμια ερευνα εχεις?:green::green::green:

βασικα το να ψαχνουμε αν το 1 ειναι καλητερο απο τα 6..... η' τα 6 ειναι καλητερα απο 1.... δεν εχει νοημα....

ο βασικος σκοπος της IF ειναι να μας λυνει τα χερια... για αυτο υπαρχουν και 3 προτοκολα.... πρωτα βλεπεις αν σε βολευει χρονικα να κανεις 6 γευματα η' 1-2 και μετα αποφασιζεις τι θα ακολουθησεις....
κατα μεγαλο ποσοστο μετραν οι θερμιδες.... απο εκει και περα ναι σιγουρα μετραει ποτε θα τις παρεις... και τι θερμιδες θα ειναι.....

απο την αλλη εγω δεν βρισκω λογικο πλεον να κανω 6 γευματα....
για να ''μπουσταρω'' τον μεταβολισμο? δεν ισχυει..... για σταθερη ινσουλινη? ουτε καν.... για να μην πειναω? ουτε αυτοοο ισχυει.... για να εχω μονιμα αμινοξεα στο αιμα? μεγαλη @@κια....

γενικα οπως βολευεται ο καθενας παιδες..... οι διαφορες ειναι πολυυυυυυυ μικρες... και δεν θα τις δουμε και επανω μας....

Keirox
19-04-12, 04:01
15.000?????????????????????????????????????????????
Μήπως έκανες κάπου λάθος?:unsure:

Βγαίνω λίγο offtopic.

Το 15 ήτανε σχήμα λόγου. Πάνω από 7.000/8.000 είναι σίγουρα

Δες τον JC στο 2:00 να λέει ότι τρώει πάνω από 7000 θερμίδες, 500 γραμμάρια πρωτεΐνη, 1000 γραμμάρια carbs και 50/75 γραμμάρια λιπαρά την ημέρα. http://www.youtube.com/watch?v=MGhjq8HECus&feature=player_embedded

Αν και δεν πιστεύω τα νούμερα που λέει σε γενικές γραμμές για να κρατήσουνε τόση μάζα τρώνε πολύ.

Πάρε και τον gh15 να λέει ότι δεν έχει σχέσει τι τρώνε αρκεί να χτυπάνε τα μάκρος και ακόμα και όταν είναι στο 6% και πάει πιο κάτω τρώει burger, sushi, παγωτό και ανανά αβέρτα. http://www.getbig.com/boards/index.php?topic=373636.0

PEGY
19-04-12, 08:32
Το άρθρο δεν μπορώ να το διαβάσω αλλά από τις απαντήσεις σας πανω κάτω κατάλαβα περι τίνος πρόκειται.
Οι διατροφές τύπου fasting σαν κύριο στόχο έχουν την αποτοξίνωση του οργανισμου κ κατά κάποιον τρόπο την
"αγρανάπαυση", με τη λογική πως το πεπτικό μας συστημα τραβάει τόσα κ τόσα οπότε θέλει λίγο χρόνο να ηρεμίσει.
Αυτό ενδείκνυται σε όλους τους οργανισμούς, δλδ fasting κάνουμε κ στα σκυλιά μας οπου μια μέρα το μηνα δεν τους δίνουμε τίποτα παρά μόνο νερό.

Δεν είναι τίποτα τρομερό για μια μέρα να μην φάμε καθόλου ή αυτά που θα φάμε να είναι μειωμένα ίσα ίσα. Ο οργανισμός μας θα το βρεί σαν ευκαιρία την ενέργεια που καταναλώνει για πέψη να τη διοχετεύσει αλλου(αποκατάσταση ιστών, απομάκρυνση ύποπτων κυττάρων κ.α.)αφήστε που παρόλο που δεν του δίνουμε τροφή εκείνη τη μέρα το πιθανότερο είναι να νιώσουμε κυριολεκτικά ηλεκτρόνια, φουλ στην ενέργεια!
Όσο για γράμμωση, το μόνο που χάνεις είναι υγρά, αλλά με προσοχή μια μέρα πρίν κ μια μετά είναι μια καλή αφετηρία
Ελπίζω να μην είμαι οφ, πάντως αυτο κατάλαβα απ τα συμφραζόμενα οτι αφορούσε το άρθρο:green:

lila_1
19-04-12, 09:15
όχι Πέγκυ, άλλο πράγμα είναι αυτό που λέμε

PEGY
19-04-12, 09:21
όχι Πέγκυ, άλλο πράγμα είναι αυτό που λέμε

ουπσ!
Είδα τοv όρο fasting κ αρχισα να γράφω!

xgiwrgos
19-04-12, 11:51
Βγαίνω λίγο offtopic.

Το 15 ήτανε σχήμα λόγου. Πάνω από 7.000/8.000 είναι σίγουρα

Δες τον JC στο 2:00 να λέει ότι τρώει πάνω από 7000 θερμίδες, 500 γραμμάρια πρωτεΐνη, 1000 γραμμάρια carbs και 50/75 γραμμάρια λιπαρά την ημέρα. http://www.youtube.com/watch?v=MGhjq8HECus&feature=player_embedded

Αν και δεν πιστεύω τα νούμερα που λέει σε γενικές γραμμές για να κρατήσουνε τόση μάζα τρώνε πολύ.

Πάρε και τον gh15 να λέει ότι δεν έχει σχέσει τι τρώνε αρκεί να χτυπάνε τα μάκρος και ακόμα και όταν είναι στο 6% και πάει πιο κάτω τρώει burger, sushi, παγωτό και ανανά αβέρτα. http://www.getbig.com/boards/index.php?topic=373636.0

Και εγώ το πιστεύω αυτό αλλά μην ξεχνάμε ότι τους "βοηθάνε" και τα αασ για να πέρνουν τέτοιες ποσότητες θερμιδών.

tyler_durden
20-04-12, 15:42
εχει δοκιμασει κανεις σε συνδιασμο με κετο;

leftis
27-04-12, 14:02
Τις μέρες που δεν κάνουμε προπόνηση μοιράζουμε τις θερμίδες όπως θέλουμε έτσι?

Devil
27-04-12, 14:56
εχει δοκιμασει κανεις σε συνδιασμο με κετο;

κετο οχι..... με low carb (150-200γρ για τα γουστα μου :green:) ναι....


Τις μέρες που δεν κάνουμε προπόνηση μοιράζουμε τις θερμίδες όπως θέλουμε έτσι?

αν διαλεξεις IF τοτε πας και τις μερες οφ 16h fasted....

tyler_durden
08-05-12, 20:49
κετο οχι..... με low carb (150-200γρ για τα γουστα μου :green:) ναι....


λεω να το δοκιμασω με 6/7 κετο,μια μερα ριφιντ με καρμπ στα 450γρ/λιπος οσο πιο κατω γινεται,και νηστεια 20/4 εκτος απο τη μερα του ριφιντ..πρωτεινη σταθερα 150γρ(2ΧKg)..ριξε γνωμη..:green:

leftis
08-05-12, 22:16
Παιδιά έχω παρατηρήσει έντονη δυσκοιλιότητα και πρέπει να άρχισε περίπου όταν ξεκίνησα και την νηστεία. Παίζει να οφείλεται εκεί?
Γενικώς έχω προδιάθεση για δυσκοιλιότητα αλλά τον τελευταίο 3-4μηνο το είχα στρώσει και τώρα που πιάσαν οι ζέστες πάλι γύρισα στα δύσκολα...

beefmeup
08-05-12, 22:18
τα ειχαμε πει νομιζω κ τοτε..
τρωγε λαχανικα,κ φυτικες ινες..
αν δεν μπορεις παρτες σε συμπληρωμα..

leftis
08-05-12, 22:39
τα ειχαμε πει νομιζω κ τοτε..
τρωγε λαχανικα,κ φυτικες ινες..
αν δεν μπορεις παρτες σε συμπληρωμα..


Ναι έχω αλλάξει όλους του υδατάνθρακες σε σύνθετους (βρώμη, ολικής ρύζι μακαρόνι κλπ) τρώω 200 γρ μπρόκολο την μέρα 3-4 φράουλες, 1 μπανάνα και 1 ακτινίδιο ΚΑΙ 5 γρ φυτικές ίνες από συμπλήρωμα. Και τίποτα....

magavaTOUT
18-05-12, 15:44
Το 8ωρο του feeding πρεπει να ξεκιναει αμεσως μετα τον υπνο ή μπορει να αρχισει οποιαδηποτε στιγμη της μερας?

average_joe
18-05-12, 16:13
οποια στιγμη την ημερα θες.

τωρα αν την μια μερα το παραθυρο του feeding ειναι 6.30 ωρες και την αλλα ειναι 8.30, δεν τρεχει.

leftis
18-05-12, 17:17
Το 8ωρο του feeding πρεπει να ξεκιναει αμεσως μετα τον υπνο ή μπορει να αρχισει οποιαδηποτε στιγμη της μερας?

ιδανικά πρέπει να ξεκινάει μετά την προπόνηση

Γιάννηςς
20-05-12, 13:47
Ερωτήσεις:
1) Είναι απαραίτητο να κάνεις προπόνηση με βαριά βάρη όπως διάβασα;
2) Χρειάζεται όντος τόσο μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης; (2,5 -3 x σωματικό βάρος)
3) Εγώ πολλές μέρες που έχω βάρη κάνω και αερόβιο,αν και μέσα λέει να αποφεύγεται,δεν πιστεύω να επηρεάζει κάτι.
4) Είναι επίσης απαραίτητο να είναι τόσο αυστηρό το πρόγραμμα στις ον - οφ μέρες ως προς την διαφορά του +-20% και ως προς την πρόσληψη λιπαρών-υδατάνθρακα;

average_joe
20-05-12, 13:55
το θεμα αυτης της "διαιτας" δεν εχει να κανει με την αυστηροτητα μιας bb διατροφης.

η ουσια ειναι να ξεφυγεις απο τον καταναγκασμο των πολλων και συχνων γευματων ετσι ωστε να δεις οτι δεν ειναι μονοδρομος.

τωρα αν εσυ θες να γινεις τοσο περιοριστικος με αυτα που ρωτας παει να πει οτι θα συνεχιζεις να αυτοπεριχαρακωνεσαι.

εντιτ. εγω θα προτεινα κρατα τη διατροφη και την προπονηση που εχεις για να δεις τι αποτελεσματα αρνητικα ή θετικα θα σου επιφερει η συγκεκριμενη διαιτα.

leftis
20-05-12, 14:08
Ερωτήσεις:
1) Είναι απαραίτητο να κάνεις προπόνηση με βαριά βάρη όπως διάβασα;
2) Χρειάζεται όντος τόσο μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης; (2,5 -3 x σωματικό βάρος)
3) Εγώ πολλές μέρες που έχω βάρη κάνω και αερόβιο,αν και μέσα λέει να αποφεύγεται,δεν πιστεύω να επηρεάζει κάτι.
4) Είναι επίσης απαραίτητο να είναι τόσο αυστηρό το πρόγραμμα στις ον - οφ μέρες ως προς την διαφορά του +-20% και ως προς την πρόσληψη λιπαρών-υδατάνθρακα;

1) Όχι δεν είναι απαραίτητο να κάνεις strength routine. Πρέπει όμως να κάνεις MAX 4 προπονήσεις αλλίως recomp δύσκολο.
2) Υποτίθεται πως ελαχιστοποιείς την απώλεια μυικού ιστού. Εγώ που είμαι 79 κιλά είμαι στα 180-190 την ημέρα δεν είναι δύσκολο να τα φτάσεις.
3) Αν θες να το ακολουθήσεις κατα γράμμα καλώς, λογικά κάτι θα ξέρει για να το λέει. Μπορείς να κάνεις το αερόβιο τις off Μέρες.
4) το +-20% όχι παίζεις ανάλογα τις ανάγκες σου. Τα πιο συνηθισμένα είναι +-20% για recomp και -20% τις όφ μέρες και θερμίδες συντήρησης τις ον για γράμμωση. Την αναλογιά υδατανθράκων λιπαρών καλό είναι να την κρατήσεις. Εξηγεί στο site το λόγο.

Γιάννηςς
20-05-12, 20:09
Λοιπόν,για να καταλάβετε πως έχει.Εγώ πριν κανά χρόνο όταν άρχiσα να κάνω δίαιτα έκανα περίπου αυτή την διατροφή χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειτε.Γενικά πάντα εγώ το έβρισκα και το βρίσκω δύσκολο να τρώω μικρές ποσότητες φαγητού.Θέλω να τρώω μεγάλο όγκο φαγητού.Το βρίσκω δύσκολο να περιορίζω την ποσότητα που θα φάω άλλα σχετικά εύκολα να μην πλησιάσω καν φαγητό.Έτρωγα μόνο το πρωί και το μεσημέρι,και την υπόλοιπη μέρα τίποτα τις περισσότερες φορές.Έτσι τρώγοντας πολύ φαγητό στα 2 γεύματα,και με κακής σχετικά ποιότητας φαγητού έχασα 30 κιλά.Οπότε ουσιαστικά δεν μου είναι κάτι καινούριο,απλώς επειδή με τον τρόπο που την έκανα το αποτέλεσμα ήταν να χάσω πολλη μυϊκή μάζα επειδή δεν έτρωγα σωστά,τώρα θέλω να την κάνω σωστά.Και θέλω να την κάνω για τον λόγο που είπα παραπάνω.Θα με βολέψει πάρα πολύ για να περιορίσω και διάφορα υπερφαγικά επεισόδια που με πιάνουν κατά καιρούς,αφού θα τρώω μεγάλες ποσότητες φαγητού μαζεμένα.Γενικά εγώ ποτέ δεν κατάλαβα(στον οργανισμό μου) γιατί λένε οτι οι φυτικές ίνες,τα συχνά γεύματα κτλ περιορίζουν την πείνα.

Αν και το κάνω το αποτέλεσμα είναι μετά από μισή ώρα να πεινάω,και τελικά αν κάνω πχ 5 γεύματα,να ανυπομονώ και να σκέφτομαι το επόμενο και τελικά πιέζομαι και μετά από μέρες ξεσπάω σε υπερφαγία.Αυτό το πρόβλημα της υπερφαγίας(και παλιότερα βουλημίας) το απέκτησα μόλις άρχησα να ασχολούμε με την διατροφή μου και ειδικά μόλις άλλαξα το πρόγραμμα των 2 γευμάτων.Οπότε ουσιαστικά με αυτό,γυρίζω πάλι στα παλιά,αφού τα συχνά γεύματα ή έστω τα λίγα άλλα με περιορισμένη ποσότητα δεν με καλύπτουν.Θέλω να κάνω ένα μικρό γευματάκι πριν την προπόνηση για ενέργεια,και μετά άλλο ένα μετά να σκάσω! :P

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Απ ότι κατάλαβα δεν είναι τόσο περιοριστική και κατά γράμμα αυτή η διατροφή,οπότε θα προσπαθήσω να είναι γενικά μέσα στις οδηγίες.
Leftis,δίκιο έχεις,κάποια περίοδο για να γεμίσω τις θερμίδες έπαιρνα πάνω από 200 γρ πρωτεϊνης. :P
Tώρα για το αερόβιο,εε σιγά δεν χάλασε και ο κόσμος,απλά ίσως παίξω λίγο περισσότερο με τα +- 20% γιατί υπάρχουν μέρες που έχω έντονο πρόγραμμα και χρειάζομαι περισσότερο.Για τις αναλογίες λιπαρών και υδατ. εσείς παιδιά πως το κοιτάτε;Απλά να αποφεύγω τις ον μέρες τα πολλά λιπαρά; Και επίσης,τώρα το καλοκαίρι,μπορεί να έχω και καθημερινή άσκηση.Θα παίρνω ως "ον" τις μέρες που έχω βάρη;Η γενικά να αποφεύγω τα λίπη;

Θα κάνω σήμερα το βραδάκι τους υπολογισμούς για ον,οφ,συντήρηση κτλ και σύντομα θα αρχίσω! :D

average_joe
21-05-12, 20:01
εγω αυτον τον καιρο κατι τετοιο αρχησα να κανω, με βαση την επιμονη των φιλων μου ντεβιλ και διονυση. αλλα και λογο καποιων προβληματων στα πολλα γευματα μεσα στην μερα που εχω.

αν δεν εχω καλα αποτελεσματα μαυρο φιδι που τους εφαγε. :green:

μιας και περασε ενας μηνας, τι εντυπωσεις εχεις για την ωρα?
την συνεχιζεις και αν ναι σε τι χρονισμους?
ευχαριστω!

lila_1
21-05-12, 20:35
Ναι έχω αλλάξει όλους του υδατάνθρακες σε σύνθετους (βρώμη, ολικής ρύζι μακαρόνι κλπ) τρώω 200 γρ μπρόκολο την μέρα 3-4 φράουλες, 1 μπανάνα και 1 ακτινίδιο ΚΑΙ 5 γρ φυτικές ίνες από συμπλήρωμα. Και τίποτα....

Για δοκίμασε και τη γλυκερίνη....φήμες λένε ότι δουλεύει

xelashai
21-05-12, 20:48
Για δοκίμασε και τη γλυκερίνη....φήμες λένε ότι δουλεύει

οντως δουλεύει...

magavaTOUT
22-05-12, 00:32
Σημερα εκανα για πρωτη μερα ΙF και θα θελα να ποσταρω την διατροφη να παρω καμια συμβουλη.80κιλα με θερμιδες συντηρησης 3300. Ηταν μερα προπονησης οποτε εχουμε και λεμε :

1ο γευμα 16.00 --> totals: 728kcal, 61.4g proteins, 54.6g carbs, 28g fat
225g cottage ,200g γαλοπουλα, 1τοματα, 80g καλαμποκι, 10g λαδι, 1 μηλο, 1g C

2o γευμα 19.00 --> totals: 616kcal, 62.5g proteins. 32.1g carbs, 28g fat
3αυγα ολοκληρα, 4 ασπραδια, μισο σκουπ ON, 50g βρωμη, 1κουτ. κακαο

3o γευμα (μεταπροπονητικο) -->1766.5kcal, 106.9g proteins, 230g carbs,35g fat
250g δημητριακα, 500ml calciplus, 225cottage, 1κουτ. φυστικοβουτηρο, 1,5scoop ON

totals:3110 kcal, 230g proteins, 316.7g carbs, 91g fat

*Στα macros εχω βαλει τα παντα, δλδ μετρησα πχ και την πρωτεινη της βρωμης ή τους υ/α απο το γαλα.
*Καφεδες σκετους/coke zero μπορω να πινω στο fasting ετσι?
*Μπορω να κανω 5 μερες προπονηση ή καλυτερα θα ταν 4?
*Toσο μετρημα ποτε ξανα :P

Apollonas
22-05-12, 14:02
15 ώρες χωρίς φαγητό θα με βρούνε πεσμένο στα πλακάκια να σέρνομαι. Θερμίδες συντήρησης έχω 3700 και κάτι ψιλά. Η διατροφή μου είναι αυτή,

8:00 8 ασπράδια, 2 κούπες βρώμη, 1 ποτήρι γάλα με μειωμένη λακτόζη, 2 μπανάνες
11:00 2 στήθη κοτόπουλο, με ένα σακουλάκι ρύζι και σαλάτα
14:00 2 πέστροφες με πατάτες βραστές
16:00 MusclePharm Assault 30 λεπτά πρίν την προπόνηση
17:30 ΟΝ whey 100% μαζί με δεξτρόζη (βάζω 2 σκούπ και από τα 2)
18:15 2 στήθη κοτόπουλο και 2 σακουλάκια ρύζι μαζί με σαλάτα
21:00 Σαλάτα με ντομάτα, μαρούλι, αγγούρι, 1 στήθος κοτόπουλο σε κομμάτια μέσα στη σαλάτα, λάδι και ξύδι ή λεμόνι
23:00 ΟΝ Casein στο μπλέντερ γιατί έκανα το λάθος στο σέικερ και είναι ένα χάλι μαύρο
Το λίπος μου έμεινε στα ίδια επίπεδα με το που άρχισα αυτή την διατροφή, απλά σε ένα μήνα πήρα 4,5 κιλά. Κατά την άποψη μου 15 ώρες καταβολίζεις πολύ...ειδικά χωρίς bcaa και τιποτα ψιλολόγια...!!

GeoDask
22-05-12, 14:25
15 ώρες χωρίς φαγητό θα με βρούνε πεσμένο στα πλακάκια να σέρνομαι. Θερμίδες συντήρησης έχω 3700 και κάτι ψιλά. Η διατροφή μου είναι αυτή,

8:00 8 ασπράδια, 2 κούπες βρώμη, 1 ποτήρι γάλα με μειωμένη λακτόζη, 2 μπανάνες
11:00 2 στήθη κοτόπουλο, με ένα σακουλάκι ρύζι και σαλάτα
14:00 2 πέστροφες με πατάτες βραστές
16:00 MusclePharm Assault 30 λεπτά πρίν την προπόνηση
17:30 ΟΝ whey 100% μαζί με δεξτρόζη (βάζω 2 σκούπ και από τα 2)
18:15 2 στήθη κοτόπουλο και 2 σακουλάκια ρύζι μαζί με σαλάτα
21:00 Σαλάτα με ντομάτα, μαρούλι, αγγούρι, 1 στήθος κοτόπουλο σε κομμάτια μέσα στη σαλάτα, λάδι και ξύδι ή λεμόνι
23:00 ΟΝ Casein στο μπλέντερ γιατί έκανα το λάθος στο σέικερ και είναι ένα χάλι μαύρο
Το λίπος μου έμεινε στα ίδια επίπεδα με το που άρχισα αυτή την διατροφή, απλά σε ένα μήνα πήρα 4,5 κιλά. Κατά την άποψη μου 15 ώρες καταβολίζεις πολύ...ειδικά χωρίς bcaa και τιποτα ψιλολόγια...!!

Πόσα κιλά είσαι ρε κτήνος ;

Πολύ φαί.

Apollonas
22-05-12, 14:40
Πόσα κιλά είσαι ρε κτήνος ;

Πολύ φαί.

Το πρόβλημα είναι το ύψος μου. Είμαι 2.03 σήμερα το πρωί 97.2 κιλά ατόφιος...!!!:green: Όντως πολύ φαί, αν δεις το ψυγείο θα φρίξεις...!!! Θέλω να δω που έχω plateau και μετα να κάνω γράμμωση. Κάποτε ήμουν 103 άρα παίρνει κι άλλο...!!!

magavaTOUT
22-05-12, 16:16
Σημερα εκανα για πρωτη μερα ΙF και θα θελα να ποσταρω την διατροφη να παρω καμια συμβουλη.80κιλα με θερμιδες συντηρησης 3300. Ηταν μερα προπονησης οποτε εχουμε και λεμε :

1ο γευμα 16.00 --> totals: 728kcal, 61.4g proteins, 54.6g carbs, 28g fat
225g cottage ,200g γαλοπουλα, 1τοματα, 80g καλαμποκι, 10g λαδι, 1 μηλο, 1g C

2o γευμα 19.00 --> totals: 616kcal, 62.5g proteins. 32.1g carbs, 28g fat
3αυγα ολοκληρα, 4 ασπραδια, μισο σκουπ ON, 50g βρωμη, 1κουτ. κακαο

3o γευμα (μεταπροπονητικο) -->1766.5kcal, 106.9g proteins, 230g carbs,35g fat
250g δημητριακα, 500ml calciplus, 225cottage, 1κουτ. φυστικοβουτηρο, 1,5scoop ON

totals:3110 kcal, 230g proteins, 316.7g carbs, 91g fat

*Στα macros εχω βαλει τα παντα, δλδ μετρησα πχ και την πρωτεινη της βρωμης ή τους υ/α απο το γαλα.
*Καφεδες σκετους/coke zero μπορω να πινω στο fasting ετσι?
*Μπορω να κανω 5 μερες προπονηση ή καλυτερα θα ταν 4?
*Toσο μετρημα ποτε ξανα :P

bump! μια γνωμη καποιος!!!!!! :weights:

Devil
22-05-12, 19:10
οκ ειναι... αν και προσωπικα θα επαιζα με τα λιπαρα και τους υδατανθρακες.... δλδ hicarb/lowfat τις μερες προπονησης και lowcarb/highfat τις οφφ μερες....

Xxlakis
22-05-12, 19:58
Το πρόβλημα είναι το ύψος μου. Είμαι 2.03 σήμερα το πρωί 97.2 κιλά ατόφιος...!!!:green: Όντως πολύ φαί, αν δεις το ψυγείο θα φρίξεις...!!! Θέλω να δω που έχω plateau και μετα να κάνω γράμμωση. Κάποτε ήμουν 103 άρα παίρνει κι άλλο...!!!

Ρε συ λιγα μου φαινονται τοσα κιλα.Και εγω 2.05 ειμαι και με 115 κιλα και ισα που με γεμιζουν για να μην φαινομαι τηλεγραφοξυλο.

magavaTOUT
22-05-12, 20:00
Οι off μερες θα ειναι σιγουρα low carb kai high fat. Δηλαδη δημητριακα/βρωμη/ρυζι καθολου. Το προβλημα μου ειναι τις μερες προπονησης πως θα ριξω λιπαρα. Τα αυγα και το cottage μου τα ανεβαζουν παρα πολυ :unsure: Οι μερες προπονησης εχουν σημασια ή μπορω να κανω 5 και μονο 2 οff?

Apollonas
22-05-12, 20:23
Ρε συ λιγα μου φαινονται τοσα κιλα.Και εγω 2.05 ειμαι και με 115 κιλα και ισα που με γεμιζουν για να μην φαινομαι τηλεγραφοξυλο. Κι εγω μαζι σου αδερφε, αλλα σαν εκτομορφος υπερανθρωπες προσπαθειες για να βαλω κιλα... Νομιζω αν ημουν 115 θα ημουν σουπερ. Εσυ τι προγραμμα ακολουθεις;

Devil
22-05-12, 20:51
Οι off μερες θα ειναι σιγουρα low carb kai high fat. Δηλαδη δημητριακα/βρωμη/ρυζι καθολου. Το προβλημα μου ειναι τις μερες προπονησης πως θα ριξω λιπαρα. Τα αυγα και το cottage μου τα ανεβαζουν παρα πολυ :unsure: Οι μερες προπονησης εχουν σημασια ή μπορω να κανω 5 και μονο 2 οff?

βγαλε το λαδι και το φυστικοβουτηρο...

αναλογα με την προπονηση που ακολουθεις...

Xxlakis
22-05-12, 20:54
Κι εγω μαζι σου αδερφε, αλλα σαν εκτομορφος υπερανθρωπες προσπαθειες για να βαλω κιλα... Νομιζω αν ημουν 115 θα ημουν σουπερ. Εσυ τι προγραμμα ακολουθεις;

Αν εννοεις απο διατροφη εχω παψει να πειραματιζομαι.Ειμαι και 37 τωρα με 20 χρονια να ασχολουμαι και δοξα το θεο μια ζωη το σωμα μου δουλευε οπως πρεπει.Ετρωγα παραπανω επαιρνα ετρωγα λιγοτερο εχανα.Τωρα ειμαι ισοθερμιδικα μονιμα με 50π-30υ-20λ περιπου και ειμαι οκ.Το αλλο καλο που ειχα παντα ηταν πως αν και 2 μετρα βοδι ποτε δεν ημουνα του πολυ φαγητου.Και οταν ηθελα να ανεβασω θερμιδες πλακωνα τα ψωμια ολικης με φυστικοβουτυρο και συμπληρωνα.Συγνωμη για το οφ απο τα υπολοιπα μελη.

tyler_durden
22-05-12, 20:54
Οι off μερες θα ειναι σιγουρα low carb kai high fat. Δηλαδη δημητριακα/βρωμη/ρυζι καθολου. Το προβλημα μου ειναι τις μερες προπονησης πως θα ριξω λιπαρα. Τα αυγα και το cottage μου τα ανεβαζουν παρα πολυ :unsure: Οι μερες προπονησης εχουν σημασια ή μπορω να κανω 5 και μονο 2 οff?


βασικα στις μερες προπονησης απεφευγε τα λιπαρα πληρως στο pwo,που ναι και το μεγαλο γευμα της μερας στη IF..πριν την πεσεις φαε κανα αμυγδαλο μαζι με καζεινη,ειτε σκονη ειτε κοτατζ..αλλα για να καταλαβω,το κοτατζ πως στα ανεβαζει;;ενα κεσεδακι εχει λιγοτερο απο 6 γραμμαρια..:unsure:

αυγα μην τρως τις μερες που σαι ον..προτιμα κρεας κ σκονη..

magavaTOUT
22-05-12, 21:00
βασικα στις μερες προπονησης απεφευγε τα λιπαρα πληρως στο pwo,που ναι και το μεγαλο γευμα της μερας στη IF..πριν την πεσεις φαε κανα αμυγδαλο μαζι με καζεινη,ειτε σκονη ειτε κοτατζ..αλλα για να καταλαβω,το κοτατζ πως στα ανεβαζει;;ενα κεσεδακι εχει λιγοτερο απο 6 γραμμαρια..:unsure:

αυγα μην τρως τις μερες που σαι ον..προτιμα κρεας κ σκονη..
το θεμα ειναι οτι το pwo μου ειναι το τελευταιο γευμα και εκει κλεινει το feeding phase. Αρα τα αμυγδαλα/φυστικοβουτηρο τα βαζω εκει. Ενα κεσεδακι 225γρ. 4% εχει 9γρ.

tyler_durden
22-05-12, 21:07
το θεμα ειναι οτι το pwo μου ειναι το τελευταιο γευμα και εκει κλεινει το feeding phase. Αρα τα αμυγδαλα/φυστικοβουτηρο τα βαζω εκει. Ενα κεσεδακι 225γρ. 4% εχει 9γρ.

προπονεισαι αργα το βραδυ να φανταστω;;το κανα και γω μια περιοδο,αλλα επειδη στο pwo ετρωγα και τις χαρτοπετσετες βαραινα πολυ κ δν μ πιανε ο υπνος..οπως και να χει,για να ναι το τελευταιο σου γευμα το pwo εχεις κανει πριν την προπονηση ενα με δυο μικρομεσαια γευματα..χωσε εκει τα λιπαρα..

εγω παιρνω το ντιρολο που χει 2,2 στα 100 γρ..

magavaTOUT
22-05-12, 21:13
εχω ποσταρει το τι τρωω στην προηγουμενη σελιδα! check :) Κανω προπονηση 9.30-11.00. Αλλα κοιμαμαι γυρω στις 5 :turtle: :turtle:

average_joe
24-05-12, 01:14
Το λίπος μου έμεινε στα ίδια επίπεδα με το που άρχισα αυτή την διατροφή, απλά σε ένα μήνα πήρα 4,5 κιλά. Κατά την άποψη μου 15 ώρες καταβολίζεις πολύ...ειδικά χωρίς bcaa και τιποτα ψιλολόγια...!!

αυτο για μενα ειναι θετικο.

υποθετω εσυ περιμενες να χασεις λιπος.

ειναι λιγο αντιφατικο αυτο που χω κανει quote γιατι ενω δεν λιπωσες εβαλες 4.5 κιλα τι ηταν δηλ. αυτα τα κιλα?

edit.
@magavaTOUT, νομιζω ειναι επιβεβλημενο με αυτην την αναλογια macros στις on να τα αλλαζεις στις off υπερ των λιπαρων.

magavaTOUT
24-05-12, 02:36
@average
σημερα ηταν η πρωτη οφφ μου και πηγε καπως ετσι

1o: 3 αυγα, 4 ασπραδια, 5φετες bacon, λιγο τυρι τριμμενο, 2 κουτ. φυστικοβουτηρο, 1μηλο, 2 σκουπ ON
2ο: 200g κοτα, πρασιναδα με 1κουταλια λαδι
3ο:450g cottage me 5 δαμασκηνα

Πως σου φενεται? Συνολο κοντα στα 205g προτεινη και carbs μονο απο το τυρι και το μηλο/δαμασκηνα.

average_joe
24-05-12, 12:05
στο 2ο και 3ο δεν βλεπω πολλα λιπαρα.

αλλα αυτο εχει σχεση με τις προσλαμβανομενες θερμιδες που εχεις θεσει.

το σημαντικο νομιζω ειναι να σου αρεσει η διατροφη για να υπαρξει διαρκεια.

οποτε αυτο ειναι καθαρα σε σενα.

υδατανθρακας χαμηλα ειναι, μειωνεις συγχρονως και τις θερμιδες και πετυχαινεις συγχρονως κυκλικη εναλλαγη των θερμιδων και κυκλικη αναλογια των macros.

Giannistzn
25-05-12, 10:53
Το feeding και το fasting πρεπει να ειναι σταθερα ανα μερα? Δηλαδη, 12 00 - 20 00 το "παραθυρο" για να φας και 20 00 - 12 00 νηστεια. Την επομενη μερα (και ως συνεπεια ολη την περιοδο που την ακολουθεις) πρεπει να παιζει στο 12 - 8 / 8 - 12 ή μπορεις να "παιζεις" καθημερινα με 8αρο - 10ωρο "παραθυρο" ωστε να αλλαζεις λιγο τις ωρες εαν βολευει?

Π.χ. τη μια μερα σταματας να τρως πιο νωρις (6 το απογευμα) και ξεκινας νωριτερα το αλλο πρωι. Σε περιπτωση που εχεις πρωΐνη προπονηση κυριως και χρειαζεσαι ενα γευμα πριν ρωταω.

Επισης, στην περιπτωση αυτη, βαζεις ενα 20-25% των θερμιδων σου στο γευμα ή περισσοτερο/λιγοτερο?

average_joe
25-05-12, 12:47
υποτιθεται οτι πας για πανω κατω τις ιδιες ωρες.


αν δε μπορεις επειδη δεν μπορεις να χεις σταθερο ωραριο (που εκει γινεται αρκετα ευκολα)

ο ενας τροπος ειναι αυτος που λες ανοιγωντας και κλεινοντας το παραθυρο (8- 10 ωρες).

ο αλλος που κινουμαι εγω ειναι να μπορεις να κανεις και fasted προπονησεις.

ετσι την μια μερα (πες οτι εχεις βαλει το 12- 8) τρως στις 12 και πας για προπο στις 6
την αλλη μερα που δεν μπορεις να κανεις το γευμα στις 12 πας για προπο fasted, τρως και μετα κλεινεις παλι στις 8 με το τελευταιο γευμα.
ετσι ρυθμιζεις το παραθυρο σε max 8ωρο αν θες να σαι αυστηρος.

τωρα για την αναλογια προσωπικα κινουμαι στο μεταπροπονητικο 60- 65 και αντιστοιχα στο αλλο 35- 30.
οποτε καντο οπως σε βολευει.
γευμα πριν την προπο δεν χρειαζεσαι απαραιτητα εκτος να θεωρεις πως σερνεσαι κτλ.

Giannistzn
25-05-12, 14:35
Κατι αλλο, το προτοκολο ειναι αυστηρα 2 γευματα? Ή εαν τα σπασεις σε 4 π.χ. δινοντας εμφαση στο post w/o ειναι το ιδιο?

magavaTOUT
25-05-12, 15:21
απο το site του leangains
"Meal frequency during the feeding phase is irrelevant. However, most people, prefer three meals."

Απλα δωσε εμφαση στο pwo τις ον και στο πρωτο γευμα στις οφφ

average_joe
25-05-12, 15:23
τα πρωτοκολλα κινουνται απο 2 εως 3.
ο @devil νομιζω σε ενα sample διατροφης εχει ποσταρει 4.
προσωπικα κανω 2 γιατι απλα ετσι με βολευει (μια φορα τη βδομαδα κανω 1 ετσι για αλλαγη, αν εχω δουλειες κτλ).
οποτε θα σου προτεινα να ξεχασεις τη αυστηροτητα.

η εμφαση παντως οπως και να χει ειναι στο post.
αναλογιες π.χ. λενε 20- 25% το 1ο, ομοιως το 2ο και 50- 60% το τριτο.
με τα BCAAs ...δεν εχω ιδεα. το τετραμηνο που την τρεχω δεν εχω βαλει και δεν προτιθεμαι.
πριν για κανα τριμηνο εκανα 3 γευματα στο 16ωρο που ημουν ορθιος.
πειραματισου ρε συ.

anastacia
26-05-12, 01:11
αυτη τη διαιτα την ακολουθουσα με διαφορες παραλαγες και πειραματισμους - οσον αφορα στη διαρκεια των λεγομενων παραθυρων- τα δυο τελευτα ετη. κατεληξα πως το πιο αποδοτικο για εμενα fasting ηταν 2 με 3 24ωρα Off την εβδομαδα. συγκεκριμενα σταματαγα να τρωω στις 6 το απογευμα και ετρωγα την αλλη μερα στις 6 ξανα. εκανα αεροβιο την επομενη το πρωι απο τη νυχτα νηστειας και βαρη την επομενη το πρωι της νυχτας που ετρωγα.επιπλεον σημαντικο ρολο παιζει το τι θα φας μετα τη νηστεια.οταν διατηρεις και χαμηλα παραλληλα τους υδατανθρακες δουλευει φουλ.
τη διαιτα τη σταματησα λογω εγκυμοσυνης και τωρα δεν τη συνεχιζω διοτι θηλαζω και σε αυτες τις καταστασεις απαγορευεται το fasting.
βασικα η αποτελεσματικοτητα της διαιτας οφειλεται στο γεγονος οτι μπαινεις σε κετωση λογω πολυωρης αποχης απο το φαγητο και του θερμιδικου ελλειματος που επιτυγχανεται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ. υπαρχει στο νετ ενα βιβλιο το eat stop eat(ευαγγελιο για εμενα της φιλοσοφιας του fasting), που τα εξηγει αναλυτικα .προτεινω σε οποιον σκεφτεται να την ακολουθησει να διαβασει το βιβλιο ωστε να μπορεσει να κατανοησει πως λειτουργει και να την προσαρμοσει στις αναγκες του αλλα και στους στοχους που εχει θεσει.
σε εμενα παντως δουλεψε,καταφερα και εχασα τα τελευταια 4 κιλσ που με βασανιζαν χρονια,μαλιστα οταν εφτασα τον στοχο μου περιορισα της Off ημερες σε μια η δυο την εβδομαδα και συγκεκριμενα Τεταρτη και Παρασκευη και οταν με ρωταγανε γιατι δε τρωω ελεγα πως ειμαι καλη χριαστιανη :unsure:, αφηστε που κανεις δε το καταλαβαινε διοτι ετρωγα κανονικα μεχρι στις 6 και την επομενη ημερα στη δουλεια τπτ, σχολαγα στις 4 και μεχρι να παω σπιτι και να μαγειρεψω βουαλα ξαναπηγαινε 6.
οταν με το καλο σταματησω να θηλαζω σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την ξανακανω.

anastacia
26-05-12, 01:19
βασικη συνεπεια της IF σε ατομα που ασχολουνται με γυμναστικη ειναι οτι πασχιζεις να κρατηθεις σε θερμιδες συντηρησης..
ετσι οντας υποθερμιδικα αλλα κρατοντας παραλληλα την πρωτεινη ψηλα,καις λιπος..
2800 και 3000 θερμιδες δυσκολα παιρνονται σε δυο γευματα,αφου επι της ουσιας το προ-προπονητικο ειναι πρακτικα ανυπαρκτο..
το θεμα με την IF ειναι οτι σε κραταει μακρια απο τζιμπολογηματα εκτος προγραμματος..
εγω την εφαρμοζω αρκετους μηνες,κυριως γιατι μου τη δινει καθε τρεις και λιγο να χω το νου μου στο τι θα φαω...
αλλα δεν ειναι και το μυστικο της τζοκοντα κατα τα αλλα..το μονο που μετραει ειναι το ποσες παιρνεις,ποσες καις..
απο κει και περα τις μοιραζεις σε οσα γευματα θες..
ακριβως αυτο !!!!!!!!!! η τουλαχιστον αυτο μπορει καποιος να ισχυριστει πως ισχυει 100%,+το γεγονος οτι μπαινεις σε κετωση
τωρα για ολα τα υπολοιπα απαντησεις θα δωσουν, αν ποτε δωσουν οι ερευνες και οι μεταναλυσεις, δλα πιασε το αβγο και .....:green:.

tyler_durden
26-05-12, 19:49
@average

3ο:450g cottage me 5 δαμασκηνα.

το κοτατζ με μετρο φιλε..εχει πολυ αλατι μεσα..

magavaTOUT
26-05-12, 20:09
Ηδη προσπαθω να το μειωσω γιατι και η τιμη του ειναι τσιμπημενη :thumbup: Thanks

Devil
27-05-12, 11:58
αυτο για μενα ειναι θετικο.

υποθετω εσυ περιμενες να χασεις λιπος.

ειναι λιγο αντιφατικο αυτο που χω κανει quote γιατι ενω δεν λιπωσες εβαλες 4.5 κιλα τι ηταν δηλ. αυτα τα κιλα?

edit.
@magavaTOUT, νομιζω ειναι επιβεβλημενο με αυτην την αναλογια macros στις on να τα αλλαζεις στις off υπερ των λιπαρων.

αερας.... τουλαχιστον δεν υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση...:green::turtle:

tyler_durden
27-05-12, 12:33
στο 2ο και 3ο δεν βλεπω πολλα λιπαρα.



υδατανθρακας χαμηλα ειναι, μειωνεις συγχρονως και τις θερμιδες και πετυχαινεις συγχρονως κυκλικη εναλλαγη των θερμιδων και κυκλικη αναλογια των macros.

συνηθες ειναι τις μερες που σαι χαι σε υδατανθρακα να μενεις ελαφρως υποθερμιδικα..το αντιθετο τις μερες που ανεβαζεις λιπος..

average_joe
27-05-12, 13:54
να σου πω την αληθεια το αντιθετο κανω.

γιατι αυτο που λες?:unsure:

αν καταλαβαινω καλα αναφερεσαι ψηλα στον υδατ τις ημερες που προπονεισαι.

οποτε γιατι να εισαι υποθερμιδικα?

@devil, :green:

tyler_durden
27-05-12, 22:22
με χαι καρμπ φουλαρεις γλυκογονο..δεν υπαρχει λογος να σαι και υπερ..ιισοθερμιδικα ή ελαφρα υπο ειναι η σιγουρη λυση..
επισης σημαντικος παραγοντας ειναι το ποσες προπονησεις κανεις την εβδομαδα..αν εισαι 1με2/7 οφ δε σε παιρνει να σαι υπερθερμιδικα ολες τις μερες που σαι ον εκτος αν μπορεις στα κενα σου να τη βγαζεις με 1500 θερμιδες..

FiVo-Alex/City
05-07-12, 12:59
Μπορεί κάποιος που κάνει «Intermittent Fasting» να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις;

1)Πρέπει να είναι 3 μόνο γεύματα οπωσδήποτε μέσα στο 8ωρο που τρεφόμαστε;
Δηλαδή αν βάλω ένα shake (whey ,dextrose, creatine, glutamine) στις 13.00 που αρχίζει το 8ωρο μου και στις 14.00 το μεγάλο στέρεο γεύμα και στην συνέχεια στις 17.00 το δεύτερο και στις 21.00 το τελευταίο θα αλλάξει κάτι;

2)Γυμνάζομαι νωρίς το πρωί και λατρεύω τα prework stimulants. Αυτά συχνά έχουν ίχνη carbs. Για παράδειγμα το Assault έχει 9gr ανά serving. Διακόπτουν το fasting;

average_joe
05-07-12, 13:13
1) οχι δεν πρεπει. εγω κανω 2 αλλοι 4.

2) δεν ξερω, αυτοι που τα σχεδιασαν λενε κανα bcaa το πολυ. παρε μονο stims bulk αν θες να το πας κατα γραμμα.

Giannistzn
05-07-12, 13:32
Σε καποιο θεμα ο aepiskeptis (νομιζω) ειχε πει οτι επιτρεπεται ενδιαμεσα οτιδηποτε <25kcal (εαν θες να εισαι αυστηρος)

magavaTOUT
05-07-12, 19:20
στο site του leangains αν δεν κανω λαθος λεει οτι μπορεις να πιεις και καφε με ΛΙΓΟ γαλα κατα το fasting. Αρα πιστευω οτι οι 9 θερμιδες δεν θα κανουν τη ζημια.

Eddie
04-02-13, 14:21
Σημερα ξεκιναω κι εγω,δεν εχω βγαλει ακομα συγκεκριμενο πλανο ουτε πρωτοκολλο απλως θα τηρω για αρχη τη 16ωρη νηστεια,ενα γευμα πριν την προπονηση και υστερα αλλα 2 η 3.Μαλλον θα το παω 15.30 το πρωτο και μεχρι 23.30 το τελευταιο γιατι προπονηση μου βγαινει γυρω στις 6,30 το απογευμα.Ηδη πειναω λιγακι αλλα σε 2 ωρες θα ειμαι οκ αφου θα φαω..κι αυτος ο καφες σκετος τελειως δε πινεται :P


Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι γινεται στην περιπτωση που θελουμε να βαλουμε πρωινα αεροβια.Αν κανω αεροβιο 9-10 δλδ υστερα μεχρι τις 3.30 θα μαι νηστικος τελειως?Και το θεμα ειναι οτι δεν εχω bcaa κλπ..


Επισης ευχαριστω τον devil για τη βοηθεια,για ακομη μια φορα :green:

lila_1
04-02-13, 14:37
Eddie υποθερμιδικά θα παίξεις? πας για δίαιτα δλδ?

Eddie
04-02-13, 14:40
Ναι,κι ο θεος βοηθος :turtle:

average_joe
04-02-13, 20:40
κι αυτος ο καφες σκετος τελειως δε πινεται :P

τσιγαρο :P:P

αν σε ανησυχει ενδεχομενο καταβολισμου βαλε μια μεζουρα πρωτεινη απο τη στιγμη που δεν εχες BCAAs, πιστευω οτι αρκει και δεν θα επιφερει και κατι αρνητικο στο fast.
αλλα απο την αλλη με το workload που εχεις βρισκεις απαραιτητο το αεροβιο? :unsure:
δες και post #33
Η αερόβια καταστέλει τα αποτελέσματα της προπόνησης αντιστάσεων στην μυική υπερτροφία (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24292-%CE%97-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%...)

Eddie
04-02-13, 22:19
Αν ξεκινησω τσιγαρο σιγουρα θα αδυνατησω μιας και δε θα χω χρημα για φαγητο.. :P

Νομιζω πως με τον ογκο προπονησης που κανω,ναι,χρειαζομαι και αεροβιο..Δυστηχως το κορμι μου καιει καρβουνο..κι αυτο το καιει με την αεροβια,γιατι μονο με τα βαρη ουτε για προσαναμμα δε κανει :P

Ο ογκος προπονησης κυμαινεται στα 16-18 σετ πλατη,15 σετ στηθος,16-18 ποδια,15 ωμοι και 20 χερια..δε νομιζω οτι ειναι κατι το υπερβολικο οσον αφορα τον ογκο,βεβαια ρολο παιζει και η ενταση φυσικα,απλως εμενα μου φτανει που γυριζω σπιτι και ειμαι χωμα.Ξεκινησα παλι να κινουμαι με ποδηλατο οποτε μπορει να καθιερωσω αντι για τρεξιμο το ποδηλατο..

Θα δω πως θα παει γιατι ειναι και αρχη ακομη,δε ξερω αν βαλω τωρα τα αεροβια..αν (αμην παναγια μου) αρχισω και χανω σε κανα διβδομαδο χωρις αεροβια τοτε θα το τραιναρω μεχρι να κολλησω.



Ενδεικτικα το σημερινο πλανο διατροφης εχει ως εξης.

Το πρωι ενα φραπε σκετο,
15:40 85γρ ρυζι και 140γρ κοτοπουλο,με λιγο λαδι
19:00 προπονηση
20:30 Δεκα ασπραδια,2 κροκοι,2 φετες ψωμι,1 μπανανα,καφες με 10γρ ζαχαρη
22:00 180γρ περιπου συκωτι μοσχαρισιο,σαλατα χορτα με λαδι
23:30 200γρ γιαουρτι,40γρ blend πρωτεινη


Πως ειναι σαν πλανο?Βασικα δεν εχω υπολογισει ακομα ποσο πρωτεινη βγαζει..υδατ περιπου 120-130

average_joe
04-02-13, 22:35
δεν αναφερομαι στα σετ, καθως σαν νουμερα δεν εχει να λεει, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχες εναν συνολικο ογκο προπονησης 20tn/workout το οποιο ειναι μεγαλο νουμερο ειδικα αν τα περισσσοτερα κιλα τα καλυπτεις στις βασικες ασκησεις οποτε σε αυτο αναφερομαι.

η διατροφη μια χαρα ειναι, αυτο εχει να κανει με τον ανθρωπο και τις ανοχες του στη νηστεια, εγω κανω λιγοτερα και μεγαλυτερα εσυ περισσοτερα και μικροτερα.
αν την συνεχισεις υποψιαζομαι πως θα πας στα λιγοτερα αλλα δωσε ενα περιθωριο προσαρμογης στον εαυτο σου.
εξαλλου απο τη στιγμη που θα σαι υποθερμιδικα, θα χασεις, δεν εχει κατι μαγικο, ισως εκμεταλλευεται καλυτερα το nutrient partitioning ετσι οπως την εχεις φτιαξει.
απο κει και περα κατι που εχω να προτεινω ειναι να εκμεταλλευτεις τις μερες οφ με πιο χαμηλα τις θερμιδες κανοντας ψευδο-κετο και τσιμπωντας λιγο τον υδατ. τις μερες προπο με πιο ψηλα θερμιδες. συνδυαζεις και μια μερα προπο με recarb/ reffeed και εισαι κομπλε. αν η γυναικα γκρινιαζει βαλε το recarb/ reffeed οποτε θελει :P:P
υπολογισε πρωτεινη!

TheWorst
04-02-13, 22:42
Εμενα μου φαινεται οκ αν ειναι στις στα μακρος σου.
Εντι αφου θα σπασεις ετσι κι αλλιως το φαστινγκ , γιατι να πιεις σκετο τον καφε?

Eddie
05-02-13, 00:45
20 τονους φτανω σε πλατη,κι αυτο οταν εχω πολλα σετ..ποδια βεβαια μπορει εχω φτασει και 30,αλλα στις περισσοτερες μυικες παιζω κατω απο 20.Ελπιζω με αυτον τον περιορισμο θερμιδων να ξεκινησω να χανω γιατι με το προηγουμενο προγραμμα τσιμπολογουσα και ισως αυτο να αυξανε κατα πολυ την ημερησια θερμιδικη προσληψη με αποτελεσμα να μη χανω..πχ κανα τσουρεκι το πρωι με τον καφε,κανενα σαντουιτς κλπ,ενω τωρα που εχω μειωμενο παραθυρο και να θελω δε μου κανει ορεξη γιατι ειμαι γεματος..ακομα και το συκωτι πριν με το ζορι το εφαγα,κ το γιαουρτι τωρα δε μπορω να πω οτι το τρωω και πολυ ανετα..χαχα!Γενικως απεχω πολυ με κατι τρομακτικες ποσοτητες φαγητων που βλεπω εδω μεσα..Να το παω σε λιγοτερα γευματα,παιζει..αλλα αν κανω κατι τετοιο αυτο δε θα ναι για καλο,δλδ θελω να πω οτι μπορει να τυχει να μην εχω το μεγαλυτερο ογκο φαγητου στο pw και να ναι απλα μια μπανανα με shake,και μετα στο τελευταιο να γινει χαμος..κι αυτο αν τυχει ας πουμε λογο ελλειψης χρονου για στερεο pw.Περισσοτερους υδατ δε νομιζω να ειχα ποτε κιολας..μονο οταν τρωω πιτακι αντι για βραστα αυγα που βαζω και μελι,αλλα λεω να κρατηθω οσο πιο καθαρα γινεται σε θερμιδες και να χω το πιτακι ως καβατζα σε λιγουρες για μεταπροπονητικο.


Worst,το φαστινγκ δε το σπαω το πρωι..και παλι εαν δε μπορεσω να βαλω αμινοξεα μετα τα πρωινα αεροβια (ΑΝ χρειαστουν) η nutrisport απο υδατ εχει πολυ λιγο.

TheWorst
05-02-13, 22:24
Δεν εχει σημασια αν ειναι υ/ας ή πρωτεϊνη.. Σπαει το φαστινγκ οτιδηποτε εχει περισσοτερες απο καποιες θερμιδες (δηλαδη μια καθαρη πρωτεϊνη με 20-25 πρωτεϊνη στο σκουπ με 100-120 θερμιδες σπαει το φαστινγκ)
Οσο για τις ποσοτητες κι εγω δε μπορω να φαω και μεγαλες , αλλα οταν ξεκινησα ΙΦ αρχισα να τρωω , ας πουμε μετα απο 20ωρη νηστεια 300 γρ ρυζι αβραστο μαζι με κρεας και φαντασου το ρυζι βγαινει μια κατσαρολα μεγαλη

27εκατοσταχερι
07-02-13, 03:35
Κλειδί στην if, είναι και το if it fits your macros, put it in.. Mε <<clean eating>> δεν βγαίνει εύκολα.

beefmeup
07-02-13, 14:55
σωστος..:thumbup:

Eddie
07-02-13, 18:33
Κλειδί στην if, είναι και το if it fits your macros, put it in.. Mε <<clean eating>> δεν βγαίνει εύκολα.

Σιγουρα..Προσωπικα την ακολουθω γιατι οι θερμιδες μου θελω να ειναι λιγοτερο απο 2500,αρα μια χαρα φτανονται μεσα σε 8 ωρες.4η μερα σημερα,κ παει μια χαρα..τα γευματα δεν ειναι παντα καθαρα,δλδ μετα την προπονηση χθες πριν το γευμα ηπια 300ml σοκολατουχο γαλα..οπως και να χει ομως μεσα σε αυτο το 8ωρο δεν εχεις πολλα περιθωρια για τσιμπολογηματα,κι εκτος αυτου στο τελος ημουν τοσο σκασμενος που ουτε το shake πρωτεινης δεν ηπια.

Giannis Nt
20-05-13, 12:21
Κανω IF εδω και 2.5 μηνες...εχς χασει γυρω στα 8 κιλα και ειμαι 19 1.86 86 κιλα και γυρω στο 14-15% BF...η διατροφη μου παιζει πανω κατω 200 πρωτεινη 150 υδατανθρακες και 60-70 λιπαρα(κροκοι αυγων,λιναροσπορος,ελαιολαδο,αβοκαντο)..εδς και 2 βδομαδες τρωω τα παντα βραστα για να μπορω να ελενξω με ακριβεια τα λιπαρα που παιρνω στην διατροφη μου και σχεδον μηδενικο αλατι...η απορια μου ειναι η εξης...μετρησα τον βρμ και ειναι στα 2200 περιπου,αλλα επειδη πηγαινω 6 φορες την βδομαδα γυμναστιριο + 30 λεπτα διαδρομο μου βγαζει οτι θερμιδεσ συντιρησης ειναι τα 3700!!αρα για γραμμωση θα επρεπε να παιζω στις 3200 συμφωνα με τα λεγομενα κατι που εγω δεν κανω γιατι βλεπω οτι παιζω στις 2000 με τα τωρινα macros!!!τι θα πρεπει να θεωρησω σωστο και να ακολουθησω απο αυτα τα 2?γιατι μου φενετε και λιγο υπερβολικο να παιζω με 400 υδατανθρακα κ 80 λιπαρα σε γραμμωση!(η πρωτεινη ειναι ηδη ψηλα x2.5 του βαρους μου σχεδον!!)

Giannis Nt
21-05-13, 16:26
kaneis....?!

ArgoSixna
21-05-13, 18:05
Και εγω λογο δουλειας ειχα 3700 συντηρηση αλλα επαιζα μαξ 2000 και ειχα κολλησει για αρκετο χρονικο διαστημα.. με το που σταματησα την δουλεια αρα και οι θερμιδες συντηρησης επεσαν στις 2200 ξεκολλησα αμεσως.

Θεωρω οτι 3700 χωρις να κανεις χειρονακτικη δουλεια και ειδικα σε εξωτερικο χωρο ειναι ΠΑΡΑ πολλες ειδικα αν εισαι 2.5 μηνες σε φαση γραμμωσης.

Παρατα το αεροβιο και κανε διαλειματικες 2χ 15λεπτα την μερα αν θες ντε και καλα 3700~

Giannis Nt
22-05-13, 14:59
δεν ειπα να παιξω τοσες σε γραμμωση..αλλα τουλαχιστον να τις ανεβασω στις 3000 αν εχω συντηρηση στις 3700 γιατι αν παιζω 1700 θερμιδες κατω φοβαμαι μην πειραχτει ο μεταβολισμος μου...εκτος του γυμναστηριου περπαταω κ αρκετα καθε πρωι για να παω σχολη(ενα 30 λεπτο σπαστο)...κ τα σκ δουλευω σαν μαγειρας οποτε θεωρειτε χειρονακτικη...

jimaras22
19-09-13, 18:45
bump...

πιστευω να το κανουν αυτο το προγραμμα καποια ατομα εδω μεσα και να μην κολανε το κεφαλι τους με τα μικρα γευματα/τσιμπολογιματα που κανουν ¨Π

εγω το κανω εδω και καιρο χωρις καν να τρωω πρωτεινη[οτι εχει το σπιτι] και μου αρεσει γιατι εχω περισοτερη ενεργεια,δεν πειναω,και ελευθερια...

που να το εκανα με καθαρα φαγητα και με μπολικη πρωτεινη :)

πολλοι στο ββ.κομ το κανουν και τους βοηθαει....

θελει λιγο καιρο μεχρι να συνηθισει καποιος στο να μην τρωει αλλα οταν το κανει θα ειναι μια χαρα

το καλυτερο πιστευω θα ταν να αρχισει καποιος με 12/12 και ν ανεβαζει 1 - 2 ωρες μερα παρα μερα π.χ :)

δεν χρειαζοντε βσσα παντως λενε πολλοι οσο παιρνεις την πρωτεινη της ημερας που επισης πολλοι λενε οτι τλκ ειναι καπου στο 1.5γρ ανα κιλο
για ογκο/και γραμμωση που ακουγετε και ποιο λογικο..και 0.7-0.8 τα λιπαρα.

giannaras13
19-09-13, 19:39
εγω ημερησιως 150 γρ πρωτεινη λιπαρα <20 γρ

Redbul
26-09-13, 18:33
Καλά και δεν χάνει κανείς μυϊκή μάζα με τόσο σκληρή διατροφή;

TheWorst
26-09-13, 18:34
εγω ημερησιως 150 γρ πρωτεινη λιπαρα <20 γρ

<20 λιπαρα , ε ? Μετα μη γινει κανα ατυχημα και δε ξερεις γιατι δεν το συκωνεις :turtle:

sharkatack
23-11-13, 23:08
http://ensomati.gr/item/intermittent-fasting.html.......... την εχει κανει καποιος ??

AlexakisKon
24-11-13, 00:13
η συγκεκριμενη διαιτα οδηγει συνηθως στην απωλεια μυικης μαζας+επεισοδια υπερφαγιας

ArgoSixna
24-11-13, 00:39
:unsure::unsure::unsure::unsure:

τι ακριβως γραφεις Αλεξη? :shock::shock:

:cursing::cursing::spank::spank:

Εγω καμια φορα πιανω και 22ωρες νηστεια και χτυπαω τις καλυτερες προπονησεις νηστικος , με φλεβηκοτιτα και πρηξιμο να ειναι πιο εμφανη απο ποτε.

Με βοηθησε να πεσω σε λιπος , δεν υπηρχε το αγχος να φαω καθε 3 ωρες και ετρωγα οτι ωρα ηθελα .

Τωρα κανω 3 γευματα γιατι έτσι με βολευει , παλιοτερα με βολευε 1 γευμα μεταπροπονητικο ή 2 πριν-μετα αναλογως τι φαγητο ειχα στην διαθεση μου.

TheWorst
04-12-13, 00:19
Τι απωλεια μυικη μαζας , εδω βαζουμε μυς και χανουμε λιπος ταυτοχρονα μονο με φαϊ . Αυτο σιγουρα εξαρταται βεβαια και απο τις προπονησεις

SkillBill
22-12-13, 00:46
παιδια οσοι κανετε IF κανετε επισης και τις οφφ μερες?κανεις που να χει σκεφτει τις οφφ μερες να κανει κανονικα πολλα γυεματα και τις μερες ον ΙF?

jimaras22
04-01-14, 19:11
παιδια οσοι κανετε IF κανετε επισης και τις οφφ μερες?κανεις που να χει σκεφτει τις οφφ μερες να κανει κανονικα πολλα γυεματα και τις μερες ον ΙF?

δεν υπαρχει λογος για να μην κανεις ιφ τις οφφ μερεσ , καλυτερα συνεχομενα για να συνηθηζεις καλυτερα
ε τωρα αμα βγεις για ποτο σαββατο βραδυ π.χ και δν ειναι στο παραθυρο που τρως ε το να φας η να πιεις κατι μια φορα δεν πειραζει.

SkillBill
05-01-14, 01:15
οχι γιαυτο,απλα για θεμα ινσουλινης και υδατανθρακα,τις μερες προπο δεν παιζει θεμα αλλα χωρις γυμναστικη σκεφτομαι μηπως η ινσουλινη ανεβαινει στο θεο με το που τρωω υδατανθρακα μετα το 16ωρο.
τελος παντων,το συνηθισα ετσι και δεν θα το χαλασω τωρα πια,δεν θελω να μπω στη διαδικασια να ξανασυνηθισει ο οργανισμος μου κατι καινουριο,το πρωτο δεκαημερο if ηταν πολυ ασχημο..θα την κρατησω για κανα διμηνο και αν δω οτι λιπωνω το αλλαζω..παντως προς το παρον ενω μεσα στις γιορτες συμπληρωνα υδατανθρακα με ζαχαρη και λιπαρα με κορεσμενα για να φτασω τις θερμιδες μεσα στο παραθυρο δεν πηρα γραμμαριο και δν βλεπω διαφορα στο σωμα μου,οποτε μαλλον ολα καλα..

jimaras22
05-01-14, 17:34
οχι γιαυτο,απλα για θεμα ινσουλινης και υδατανθρακα,τις μερες προπο δεν παιζει θεμα αλλα χωρις γυμναστικη σκεφτομαι μηπως η ινσουλινη ανεβαινει στο θεο με το που τρωω υδατανθρακα μετα το 16ωρο.
τελος παντων,το συνηθισα ετσι και δεν θα το χαλασω τωρα πια,δεν θελω να μπω στη διαδικασια να ξανασυνηθισει ο οργανισμος μου κατι καινουριο,το πρωτο δεκαημερο if ηταν πολυ ασχημο..θα την κρατησω για κανα διμηνο και αν δω οτι λιπωνω το αλλαζω..παντως προς το παρον ενω μεσα στις γιορτες συμπληρωνα υδατανθρακα με ζαχαρη και λιπαρα με κορεσμενα για να φτασω τις θερμιδες μεσα στο παραθυρο δεν πηρα γραμμαριο και δν βλεπω διαφορα στο σωμα μου,οποτε μαλλον ολα καλα..

ξεχνα το αυτο ολο με την ινσουλινη.αν δεν περασεις τις θερμιδες συντηρησης σου δεν βαζεις βαρος [ειτε τρως βρωμικα ειτε καθαρα[το καλο ειναι ν χεις κ απο τα 2 :)

κ επισης μ αυτο δεν χρειαζετε αποτι κτλβες ν τρως ρυζια κρεατα κ τετια γ ν συμπληρωνεις , απλα τη πρωτεινη π θες καποια λιπαρα,υδατ μεχρι ν φτασεις τς θερμιδες
επισησ φαε φρουτα κ λαχανικα:)

orfi1990
22-05-15, 16:02
Καλησπερα παιδια. Εχω τοσες ερωτησεισ να κανω που δεν ξερω απο που να αρχισω. Είμαι 82 κιλα στα 183cm. Θα ξεκινήσω την περιοδική νηστεία για να μ φύγουν τα πλαϊνά σωσίβια . Γυμνάζομαι 2χρονια κ έχω δοκιμάσει αρκετές διατροφές κ αρκετούς λιποδιαλυτές μαζί με φουλ αερόβιο αλλά 0 αποτελέσματα(35-45 λεπτα αεροβιο). Ειναι η τελευταια μ ελπιδα με αυτο που θα κανω αλλιως θα ζεισουμε με αυτα:)Θα ήθελα να μ πείτε αν είναι κακό το πρόγραμμα μου. Από τις 6:00 pm έως 2:00 am τρώω σχεδόν 2900 θερμίδες κ τις υπόλοιπες ώρες νηστεία. Προπόνηση πάω 10pm-11:30pm. Τα γευματα μου ειναι, 1ο 250 γαλα 2% 70γρ κουακερ,25γρ καρυδια,10γρ μαυρες σταφιδες,5γρ μαυρη σοκολατα, 1 πρασινο μηλο κ 5 ασπραδια. Μετα απο μια ωρα θα φαω 100γρ πλιγουρι με 300 γρ κοτοπολου. Μετα την προπονηση 1.5 scoop whey,5 γρ κρεατινη κ 10γρ δεξτροζη k ενα πρασινο μιλο. 3ο γευμα το ιδιο με το 2ο αλλα αντι 100 γρ πλιγουρι βαζω 70γρ. Κ πριν πεσω να κοιμηθω ενα γιαουρτι 0% με 20γρ καρυδια κ 1 κγ μελι. Εχω στειλει ποσα μηνυματα σε διαφορουσ sto youtube για να κατανοησω πληρος ενα προγραμμα διατροφησ για IF k διστυχος καμια απαντηση. Ευχαριστω ολους κ καλη συνεχεια να εχετε ;)

beefmeup
22-05-15, 16:15
το θεμα αυτο το διαβασες καθολου απο την αρχη?

vaggan
22-05-15, 16:38
φιλε τι σημασια εχει αν τρως απο τις εξι μεχρι τις 2 απο την στιγμη που εισαι μολις 1,80 και τρως 3000 θερμιδες δεν πα να το κανεις σε ενα γευμα δεν εχει κανενα νοημα αυτο που κανεις τρως παραπολλες θερμιδες

orfi1990
22-05-15, 17:12
φιλε τι σημασια εχει αν τρως απο τις εξι μεχρι τις 2 απο την στιγμη που εισαι μολις 1,80 και τρως 3000 θερμιδες δεν πα να το κανεις σε ενα γευμα δεν εχει κανενα νοημα αυτο που κανεις τρως παραπολλες θερμιδες
Όχι δεν το έχω διαβάσει. Στην περιοδική νηστεία (από τις πολλές που υπάρχουν) λένε ότι μένεις πάνω από 13-16 ώρες νηστικός αλλά μετά από αυτές τις ώρες πρέπει να καταναλώσεις τις ημερήσιες θερμίδες. Σωστά? Εγώ δεν ξέρω τι θερμίδες πρέπει να καταναλώνω ώστε να μην χάσω ούτε μυϊκά αλλά να πέσω σε ποσοστά λίπους. Σε ένα αθρο που είχα διαβάσει άδω μέσα είχα δει μια διατροφή για γράμμωση όπου ήταν 3000 θερμίδες ημερήσιος. Κ έβαλα απλά την λογική να συνδυάσω την διατροφή με την νηστεία.

vaggan
22-05-15, 18:05
λαθος απλα το φαστινγκ σου επιτρεπει να εχεις στη διατροφη σου και σαβουρα δηλαδη μπορει να φας και δυο μπεργερ γιγας μεσα στην μερα αλλα για να χασεις πρεπει να εισαι υποθερμιδικα τωρα κατι τυπους που λενε οτι τρωνε κατι τριπλομπεργκερ και παγωτα και ειναι κομματια με φαστινγκ προφανως δεν σου λενε τι αλλα πραγματακια κατεβαζουν η διαιτα και η γραμμωση θελουν πεινα κανεις δεν γραμμωσε με γεματο στομαχι

beefmeup
22-05-15, 19:07
Όχι δεν το έχω διαβάσει.

αν η απαντηση ειναι για το αν εχεις διαβασει το θεμα ,τοτε να το διαβασεις.
ρωτας τι να κανεις ενω υπαρχει ενα θεμα κοντα 20 σελιδες με διατροφες κ παραδειγματα.

στο αν πρεπει να ακουλουθησεις αυτη την διατροφη αποτι καταλαβα εσυ θες να χασεις απο καπου κ διαβασες κατι για αυτου του ειδους την διατροφη.
αλλα απο τα γραφομενα σου δεν ξερεις καν να βγαζεις διατροφη στο εαυτο σου...οποτε το σκεπτικο ειναι τελειως λαθος.
κατσε διαβασε 2 πραγματα για το πως βγαζουν διατροφη κ ασε τα if κ τις νηστειες.

Ανδρεας
22-05-15, 19:12
η διαιτα και η γραμμωση θελουν πεινα κανεις δεν γραμμωσε με γεματο στομαχι

βγαίνω λίγο οφ τόπικ αλλα anw
αυτό δεν ισχύει πάντα, ανάλογα με την προσέγγιση high carbs/fats
αν κ ο στόχος θα είναι να τρως όσο περισσότερες θερμίδες ενώ χάνεις κιλά