PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με πρωτεϊνη "ογκου"



sensei
27-02-11, 17:01
Λοιπόν, πριν πέσετε να με...."κατασπαράξετε" :) σας ενημερώνω πως έχω ήδη διαβάσει εκτενώς το φορουμ.
Οπότε ξέρω ότι οι λεγόμενες πρωτεϊνες "όγκου" στην ουσία προσθέτουν λίπος και όχι μύες, ότι είναι τίγκα στις ζάχαρες, ότι είναι καλύτερα μια whey+υδατάνθρακας δικό μας, ότι είναι πεταμένα λεφτά κτλ κτλ

ΑΛΛΑ (μιας και το ρωτάνε πολλοί από ότι βλέπω)

αν κάποιος για x,y,z λόγους θέλει ντε και καλά να πάρει μία τέτοια πρωτεϊνη, ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη επιλογή;

Ποια είναι καλύτερη επιλογή δλδ στην σύγκριση πρωτεϊνων "όγκου" μεταξύ τους, και όχι στην σύγκριση π.χ. πρωτεϊνης "όγκου" με whey+δεξτρόζη.

Ευχαριστώ!

exkaliber
27-02-11, 18:08
είναι καλύτερα μια whey+υδατάνθρακας δικό μας

ακριβως :thumbup::thumbup::thumbup:

TheWorst
27-02-11, 18:14
ακριβως :thumbup::thumbup::thumbup:

+1 :clap:

Polyneikos
27-02-11, 18:30
Ποια είναι καλύτερη επιλογή δλδ στην σύγκριση πρωτεϊνων "όγκου" μεταξύ τους, και όχι στην σύγκριση π.χ. πρωτεϊνης "όγκου" με whey+δεξτρόζη.

Ευχαριστώ!

Θα λαμβανεις 2 παραμετρους υπόψην σου:
α)Τις πηγες πρωτεινης που θα εχει η φόρμουλα (καποιες εχουν φθηνες πηγες και όχι τόσο καλες,π.χ. σογια)
β)Το είδος υδατανθρακα που σου βαζει μεσα,αλλο ας πουμε να εχει ζαχαρη μεσα και αλλο να εχει waxy maize ας πουμε
Μια καλη επιλογη είναι αυτη : One Stop (Reflex Nutrition) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6643-One-Stop-(Reflex-Nutrition))

Kaloutsikos
27-02-11, 18:31
Aν κατάλαβα καλά δεν εννοεί αυτό, θέλει να πεί ποιά εταιρία έχει καλύτερη πρωτεΐνη όγκου σε αντίθεση με κάποια άλλη εταιρία ...

sensei
27-02-11, 18:38
Οι Polyneikos και Kaloutsikos (ωραιο nick!) καταλάβατε τι ακριβώς ρωτάω.

Αν κάποιος "ξεροκέφαλος" θέλει οπωσδήποτε πρωτεϊνη "όγκου", ποια είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε 10-20 (όσες τελοσπάντων κυκλοφορούν) πρωτεϊνες "όγκου";;

bodydarma
27-02-11, 18:39
Εγω εμεινα ευχαριστημένος με την MASS ATTACK (Boditronics)
Σαν γεύση πήρα καπουτσινο για αλλαγή και πίνεται μια χαρά!
Απο διαλυτότητα δεν ειναι και το τελειο... αλλα οκ.
Την διάλεξα κυριως γιατι χρησιμοποιεί βρώμη σε μεγαλύτερο ποσοστό.
Επίσης έχει και καλή τιμή ;)

ΑΝΑ 100 GRAMS

Energy - 457 K calories
Protein - 30g
Fat - 8.3g
Carbohydrates
Of which Complex - 55g
Of which sugars - 15g

Other Ingredients:

Whey Protein Concentrate, Micellar Casein, Total Milk Protein, Ultra Fine Oats, Barley Malt, Maltodextrin, Dextrose, MCT Oil, Probiotics, Natural Identical Flavouring, Dutch Chocolate Powder, (Choc flavour only), Strawberry Flavouring Beetroot powder ( Strawberry flavour only ) Vanilla Flavouring ( Vanilla Flavour only ), Carrageenan, Lactic Acid ( Stabiliser ), Sucrolose ( natural sweetener )

Kaloutsikos
27-02-11, 18:54
Οι Polyneikos και Kaloutsikos (ωραιο nick!) καταλάβατε τι ακριβώς ρωτάω. Να σαι καλά!:)

Αν κάποιος "ξεροκέφαλος" θέλει οπωσδήποτε πρωτεϊνη "όγκου", ποια είναι η καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε 10-20 (όσες τελοσπάντων κυκλοφορούν) πρωτεϊνες "όγκου";;

Εγώ δεν μπορώ να σου πώ την γνώμη μου γιατί δεν έχω πάρει πολλές πρωτεΐνες όγκου, αλλά να σου πω την αλήθεια την τελευταία φορά που ήπια δύο μπουκάλια δεν είδα διαφορά ρε φίλε, γι αυτό σου είχα πεί για διατροφή. (άσε που άμα κάνεις την συνηστόμενη δώσει ουτε δύο βδομάδες δεν βγάζει)

sobral
27-02-11, 20:00
Εγώ δεν μπορώ να σου πώ την γνώμη μου γιατί δεν έχω πάρει πολλές πρωτεΐνες όγκου, αλλά να σου πω την αλήθεια την τελευταία φορά που ήπια δύο μπουκάλια δεν είδα διαφορά ρε φίλε, γι αυτό σου είχα πεί για διατροφή. (άσε που άμα κάνεις την συνηστόμενη δώσει ουτε δύο βδομάδες δεν βγάζει)

:thumbup:
συμφωνώ σε όλα. Επίσης κ εγώ είμαι κατά των φόρμουλων όγκου (πρωτείνες δεν μπορούμε να τις λέμε όταν έχουν 30% πρωτείνη,έχει επικρατήσει λάθος η ονομασία) αλλά γενικά βλέπω ότι οι αγγλικές εταιρείες έχουν σχετικά καλές. όπως maximuscle (progain),sci-mx (mass system),reflex (instant mass) κτλ όπως και της Nutrabolics (Isogainer,καναδέζικη η μάρκα) μου ψιλοαρέσει. αλλά επιμένω στο να τις φτιάχνεις μόνος σου. Πρόσεξε αυτά που σου ανέφερε παραπάνω ο κ.Πολυνείκος πριν πάρεις. ;)

TheWorst
27-02-11, 23:26
Φιλε

καθαρη πρωτεϊνη + υδατανθρακα (που θα βαλεις εσυ) Και καλυτερο σε ποιοτητα θα ειναι και οικονομικα δε τρυπα τοσο τη τσεπι..

Lao
28-02-11, 00:46
Λοιπόν, πριν πέσετε να με...."κατασπαράξετε" :) σας ενημερώνω πως έχω ήδη διαβάσει εκτενώς το φορουμ.
Οπότε ξέρω ότι οι λεγόμενες πρωτεϊνες "όγκου" στην ουσία προσθέτουν λίπος και όχι μύες, ότι είναι τίγκα στις ζάχαρες, ότι είναι καλύτερα μια whey+υδατάνθρακας δικό μας, ότι είναι πεταμένα λεφτά κτλ κτλ

ΑΛΛΑ (μιας και το ρωτάνε πολλοί από ότι βλέπω)

αν κάποιος για x,y,z λόγους θέλει ντε και καλά να πάρει μία τέτοια πρωτεϊνη, ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη επιλογή;

Ποια είναι καλύτερη επιλογή δλδ στην σύγκριση πρωτεϊνων "όγκου" μεταξύ τους, και όχι στην σύγκριση π.χ. πρωτεϊνης "όγκου" με whey+δεξτρόζη.

Ευχαριστώ!

Μία πρωτεϊνη που έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ, είναι η Mega Gainer της Dymatize.

Check: http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12397-Mega-Gainer-%28Dymatize%29&daysprune=-1

Αν κρίνω από το nick σου ασχολείσαι με τις ΠΤ, κάτι που κάνω και εγώ. Με αυτήν έχω δει καλά αποτελέσματα.

sobral
28-02-11, 00:53
Φιλε

καθαρη πρωτεϊνη + υδατανθρακα (που θα βαλεις εσυ) Και καλυτερο σε ποιοτητα θα ειναι και οικονομικα δε τρυπα τοσο τη τσεπι..

αυτό του λέμε όλοι χαίρω πολύ. όμως τονίζει και ξανατονίζει το παιδί ότι θέλει να πάρει φόρμουλα όγκου.οπότε το να του λέμε συνέχεια whey + carbs δεν οφελεί. Στο τέλος δεν θα έχει πάρει απάντηση από εδώ, θα πάει σε ένα κατάστημα και θα του πουλήσουν ότι θέλουν. Αφου θέλει κάτι συγκεκριμένο είναι προτιμότερο να του κάνουμε προτάσεις πάνω σε αυτό. Συμφωνώ μαζί σου αλλά το παιδί ψάχνει κάτι άλλο ας το βοηθήσουμε πάνω σε αυτό.;)

Lao
28-02-11, 00:59
αυτό του λέμε όλοι χαίρω πολύ. όμως τονίζει και ξανατονίζει το παιδί ότι θέλει να πάρει φόρμουλα όγκου.οπότε το να του λέμε συνέχεια whey + carbs δεν οφελεί. Στο τέλος δεν θα έχει πάρει απάντηση από εδώ, θα πάει σε ένα κατάστημα και θα του πουλήσουν ότι θέλουν. Αφου θέλει κάτι συγκεκριμένο είναι προτιμότερο να του κάνουμε προτάσεις πάνω σε αυτό. Συμφωνώ μαζί σου αλλά το παιδί ψάχνει κάτι άλλο ας το βοηθήσουμε πάνω σε αυτό.;)

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.

Βλέπω αρκετούς να το επαναλαμβάνουν και προτείνουν στον καθένα αυτή την λύση. Το θέμα είναι ότι δεν έχουν όλοι την διάθεση και τον χρόνο να είναι συνέχεια με κουβάδες, scoops και να υπολογίζουν κάθε φορά πόσο να βάλουν και που.

Για ένα προϊόν, οποιοδήποτε προϊόν, δεν είναι κριτήριο αγοράς μόνο η ποιότητα ή το κόστος, είναι και η ευκολία χρήσης. Οι φόρμουλες για τον λόγο αυτό υπάρχουν, να μην ασχολείσαι συνέχεια και στο κάτω-κάτω για τον πολύ κόσμο ίσως και να είναι καλύτερο να παίρνει κάτι που έχει μελετηθεί και έχει συγκεκριμένες αναλογίες και υλικά από το να πειραματίζεται μόνος του.

sensei
02-03-11, 17:00
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

Φίλε Lao όντως ασχολήθηκα πολλά χρόνια με τις πολεμικές τέχνες αλλά πλέον όχι. Σίγουρα όμως κάποια στιγμή θα αρχίσω πάλι, οι μεγάλες αγάπες δεν ξεχνιούνται.

Σχετικά με την πρωτεϊνη που λες, μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις λίγες πληροφορίες επιπλέον;

Πόσα kg συσκευασία πήρες και σε τι τιμή, τι δοσολογία έπαιρνες και πόσο σου κράτησε, ποια τα αποτελέσματα κτλ

Stamer
07-03-11, 02:11
Εγώ προτείνω την MASS IMPACT 2.260gr.Πολύ καλή και σε καλή τιμή

sofos
07-03-11, 02:18
Εγώ προτείνω την MASS IMPACT 2.260gr.Πολύ καλή και σε καλή τιμή

ναι κ κραταει 8 μερες...

Ramrod
07-03-11, 02:31
Φίλε μου απ όσο ξέρω η Isogainer(nutrabolics) είναι αρκετά καλή επιλογή...Δε την έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά την επαιρνε ένας φίλος μου συχνα και θυμάμαι ήταν πολυ ευχαριστημένος.

Πολυνίκε η One stop δε νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που ζητάει ο φίλος...περιέχει και κρεατίνη και δε ξέρω αν το θέλει. Υπάρχει η instant Mass όμως που είναι στην κατηγορία που θες...:thumbup:

sobral
07-03-11, 02:59
Φίλε μου απ όσο ξέρω η Isogainer(nutrabolics) είναι αρκετά καλή επιλογή...Δε την έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά την επαιρνε ένας φίλος μου συχνα και θυμάμαι ήταν πολυ ευχαριστημένος.

Πολυνίκε η One stop δε νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που ζητάει ο φίλος...περιέχει και κρεατίνη και δε ξέρω αν το θέλει. Υπάρχει η instant Mass όμως που είναι στην κατηγορία που θες...:thumbup:

του την πρότεινα κι εγώ μαζί με κάποιες άλλες.;) την isogainer την έχω χρησιμοποιήσει. Από προφίλ μια χαρά αλλά δεν μου άρεσε που με γέμιζε σα να έχω φάει ένα πιάτο φαί. Κατα τ'άλλα μια χαρά. Αν και δεν ξέρω πόση ζάχαρη έχει (γράφει λίγα sugars) αλλά η σκόνη κολλούσε σα ζάχαρη στο χέρι σου έτσι κ την ακουμπούσες λίγο. :unsure:

sensei
10-03-11, 16:02
Χμμμ.....
αυτή Instant Mass (Reflex Nutrition) φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Μ'αρέσει η αναλογία της σε πρωτεϊνη-υδατάνθρακα και απ'ότι βλέπω έχει λίγη ζάχαρη, σε σχέση με παρόμοιες.