PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτείνες... Βοήθεια..



petrostr
01-03-11, 09:57
Γειά σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, πάω γυμναστήριο σχεδόν δύο μήνες συστηματικά (4 φορές την εβδομάδα). Έχω ήδη ξεκινήσει και βλέπω βελτίωση στο σώμα μου. Σε όλο αυτό το διάστημα χρησιμοποιώ για πρωτείνη την 100% whey protein (ON).
Είμαι 28 χρονών, 1.82, 73κιλά. Το μόνο κακό είναι η διατροφή που δεν έχω δώσει τόσο βάρος, ενώ γνωρίζω πως είναι σημαντικό για την αύξηση όγκου που θέλω.

Σκέφτηκα να αλλάξω πρωτείνη με και να πάρω κάποια αύξησης όγκου. Παραθέτω δύο πρωτείνες παρακάτω και θα ήθελα τη γνώμη σας.

PRO COMPLEX (ΟΝ)
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2405&category=562

EXTREME XXL
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1641&category=563

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

je666
01-03-11, 11:23
υπαρχουν κιαλες πρωτεινες που ειναι και πολυ καλυτερες , αλλα αν θες μια απο τις δυο προτινω της ον

GOMI
01-03-11, 11:27
Η pro complex δεν θεωρείται πρωτεΐνη όγκου, όσο για την δεύτερη με τόση ζάχαρη θα ήταν καλύτερο να στραφείς αλλού για ποιοτικότερες θερμίδες..

petrostr
01-03-11, 13:16
Η pro complex δεν θεωρείται πρωτεΐνη όγκου, όσο για την δεύτερη με τόση ζάχαρη θα ήταν καλύτερο να στραφείς αλλού για ποιοτικότερες θερμίδες..

Μπορείτε να προτείνετε κάποια ποιοτικότερη πρωτείνη όγκου λοιπόν;

Είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσω συνδυασμό 2 πρωτεινών τη μέρα; Πρωτείνη όγκου πρωί-βράδυ & whey πρωτείνη απόγευμα στη προπόνηση;


*** Είχα κάνει λάθος πιο πάνω και διόρθωσα. Αυτή εννοούσα της ON: http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2405&category=562

sobral
01-03-11, 14:54
υπαρχουν κιαλες πρωτεινες που ειναι και πολυ καλυτερες , αλλα αν θες μια απο τις δυο προτινω της ον

κ η άλλη της ΟΝ είναι ουσιαστικά. Η ΑΒΒ είναι θυγατρική της ΟΝ. Αλλά την συγκεκριμένη δεν θα την πρότεινα με τπτ. Πολύ χάλια για μένα. Πήγαινε σε μία της reflex ή της sci-mx ή της dymatize. Την ίδια ερώτηση έχει κάνει κ κάποιος άλλος φίλος και του έχουμε απαντήσει για μερικές όγκου.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13357-Σχετικά-με-πρωτεϊνη-quot-ογκου-quot

ρίξε μία ματιά, ελπίζω να βοήθησα;)

petrostr
01-03-11, 15:01
κ η άλλη της ΟΝ είναι ουσιαστικά. Η ΑΒΒ είναι θυγατρική της ΟΝ. Αλλά την συγκεκριμένη δεν θα την πρότεινα με τπτ. Πολύ χάλια για μένα. Πήγαινε σε μία της reflex ή της sci-mx ή της dymatize. Την ίδια ερώτηση έχει κάνει κ κάποιος άλλος φίλος και του έχουμε απαντήσει για μερικές όγκου.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13357-Σχετικά-με-πρωτεϊνη-quot-ογκου-quot

ρίξε μία ματιά, ελπίζω να βοήθησα;)

Μεταξύ των παραπάνω.. προτιμώ να πάρω της ON, 1ον γιατί έχω δοκιμάσει και μπορώ να πιω άνετα και 2ο θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.

Να την πάρω σε συνδυασμό με την whey της ON που ήδη παίρνω;
Πρωί - Βράδυ Pro Complex και στη προπόνηση Whey;

sobral
01-03-11, 15:36
Μεταξύ των παραπάνω.. προτιμώ να πάρω της ON, 1ον γιατί έχω δοκιμάσει και μπορώ να πιω άνετα και 2ο θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.

Να την πάρω σε συνδυασμό με την whey της ON που ήδη παίρνω;
Πρωί - Βράδυ Pro Complex και στη προπόνηση Whey;

τι
εχεις απαντήσει?σόρρυ αλλά δεν μου εμφανίζει τπτ μόνο την δική μου απάντηση σε quote

petrostr
02-03-11, 13:02
τι
εχεις απαντήσει?σόρρυ αλλά δεν μου εμφανίζει τπτ μόνο την δική μου απάντηση σε quote


Μεταξύ των παραπάνω.. προτιμώ να πάρω της ON, 1ον γιατί έχω δοκιμάσει και μπορώ να πιω άνετα και 2ο θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.

Να την πάρω σε συνδυασμό με την whey της ON που ήδη παίρνω;
Πρωί - Βράδυ Pro Complex και στη προπόνηση Whey;

beefmeup
02-03-11, 15:09
Να την πάρω σε συνδυασμό με την whey της ON που ήδη παίρνω;
Πρωί - Βράδυ Pro Complex και στη προπόνηση Whey;

ναι μια χαρα ειναι ετσι:thumbup:

Kaloutsikos
02-03-11, 15:44
Μεταξύ των παραπάνω.. προτιμώ να πάρω της ON, 1ον γιατί έχω δοκιμάσει και μπορώ να πιω άνετα και 2ο θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.

Να την πάρω σε συνδυασμό με την whey της ON που ήδη παίρνω;
Πρωί - Βράδυ Pro Complex και στη προπόνηση Whey;

Αν δεν σε έχει πιάσει η οικονομική κρίση αγόρασετην, :P
Η συνιστώμενη δώσει είναι δυο σκουπάκια, που σημαίνει ότι την μέρα θες τέσσερα σκουπάκια, έχε στα υπόψιν σου ότι θα σου τελειώσει πολύ γρήγορα!

petrostr
02-03-11, 16:58
Αν δεν σε έχει πιάσει η οικονομική κρίση αγόρασετην, :P
Η συνιστώμενη δώσει είναι δυο σκουπάκια, που σημαίνει ότι την μέρα θες τέσσερα σκουπάκια, έχε στα υπόψιν σου ότι θα σου τελειώσει πολύ γρήγορα!



1 scoup πρωί, 1 scoup βράδυ (pro complex)

1 scoup απόγευμα μετά τη προπόνηση (whey)

Kaloutsikos
02-03-11, 17:28
1 scoup πρωί, 1 scoup βράδυ (pro complex)



Το ένα σκούπ που θές να πάρεις έχει 30γρ. στο λέω μήπως δεν το πρόσεξες, γιατί υπάρχουν και άλλες πρωτεΐνες πολύ ποιο φθηνές!
Ποιο πάνω την ανέφερες ως πρωτεΐνη όγκου, δεν είναι πρωτείνη όγκου!

petrostr
02-03-11, 17:35
Το ένα σκούπ που θές να πάρεις έχει 30γρ. στο λέω μήπως δεν το πρόσεξες, γιατί υπάρχουν και άλλες πρωτεΐνες πολύ ποιο φθηνές!
Ποιο πάνω την ανέφερες ως πρωτεΐνη όγκου, δεν είναι πρωτείνη όγκου!

Το γνωρίζω φίλε μου ότι υπάρχουν και φθηνότερες πρωτείνες, απλά παίρνω τη συγκεκριμένη όχι μόνο επειδή εμπιστεύομαι την εταιρία, αλλά και γιατί έχω ένα θέμα με τις γεύσεις και τη συγκεκριμένη μπορώ να την πιώ άνετα.

Τώρα όσον αφορά το θέμα δοσολογίας, θα το τσεκάρω. Στο site των xtreme stores λέει 1 scoop x 3 φορές τη μέρα. Θα δώ τι αναγράφει ως δοσολογία η συσκευασία της πρωτείνης.

Τη συγκεκριμένη θα την χρησιμοποιώ πρωί και βράδυ. Και θα χρησιμοποιώ μία καθαρή πρωτείνη whey για αμέσως μετά τη προπόνηση. Σκέφτομαι την 100% gold standard whey (ON) ή να δοκιμάσω την Platinum Hydrowhy (ON).

Kaloutsikos
02-03-11, 17:48
Το γνωρίζω φίλε μου ότι υπάρχουν και φθηνότερες πρωτείνες, απλά παίρνω τη συγκεκριμένη όχι μόνο επειδή εμπιστεύομαι την εταιρία, αλλά και γιατί έχω ένα θέμα με τις γεύσεις και τη συγκεκριμένη μπορώ να την πιώ άνετα.

Μη νομίζεις ότι μόνο η OPTIMUM έχει ωραίες γεύσεις, Να ξέρεις ότι με την OPTIMUM υπάρχουν στην αγορά και απομιμήσεις! Και γω τον πρώτο καιρό ήμουνα fan της OPTIMUM στην πορεία όμως με συζητήσεις του forum άλλαξα γνώμη!

Τώρα όσον αφορά το θέμα δοσολογίας, θα το τσεκάρω. Στο site των xtreme stores λέει 1 scoop x 3 φορές τη μέρα. Θα δώ τι αναγράφει ως δοσολογία η συσκευασία της πρωτείνης.


Τη συγκεκριμένη θα την χρησιμοποιώ πρωί και βράδυ. Και θα χρησιμοποιώ μία καθαρή πρωτείνη whey για αμέσως μετά τη προπόνηση. Σκέφτομαι την 100% gold standard whey (ON) ή να δοκιμάσω την Platinum Hydrowhy (ON).

Επειδή σε βλέπω ότι δεν έχεις κατασταλάξει σε πρωτεΐνες εγω θα σου πω το εξείς, πάρε μια 90% πρωτεΐνη, και τίποτ΄ άλλο όσον αφορά την πρωτεΐνη. Δώσε βάση στην διατροφή σου!!

petrostr
03-03-11, 12:08
Αν δεν σε έχει πιάσει η οικονομική κρίση αγόρασετην, :P
Η συνιστώμενη δώσει είναι δυο σκουπάκια, που σημαίνει ότι την μέρα θες τέσσερα σκουπάκια, έχε στα υπόψιν σου ότι θα σου τελειώσει πολύ γρήγορα!


Ξέρει κανείς το ρόλο παίζει αυτή η Πρωτείνη; Pro Charge Protein (Body Well)
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4996&category=562
Μου την πρότειναν στα xtreme stores.