PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαλα χωρίς λακτόζη



deluxe
01-03-11, 14:21
Παιρνω το γαλα της advance με 70% λιγοτερη λακτοζη. Παρολα ταυτα, ακομα και ετσι αργω να χονεψω, ακομα και μετα απο 3 ωρες! Γιατι γινεται αυτο; Μηπως το πρωινο μου ειναι αρκετο; Αν και δε το νομιζω..

Πινω κοντα στα 300μλ γαλα με 0,5-1 σκουπ myofusion + λιγη βρωμη/μουσλι και μελι. Μετα απο λιγο κρεατινη και μετα τα ανιμαλ πακ.

NASSER
01-03-11, 14:35
Καλο θα ηταν να πειραματιστες. Αποκλειεται να φταιει μονο το γάλα, οταν καταναλώνεις όλα αυτα μαζί.

Υ.Σ. πιες την κρεατίνη πρώτη.

Devil
01-03-11, 15:20
Καλο θα ηταν να πειραματιστεις. Αποκλειεται να φταιει μονο το γάλα, οταν καταναλώνεις όλα αυτα μαζί.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Υ.Σ. πιες την κρεατίνη πρώτη.

δοκιμασε και χωρις γαλα και με γαλα και δες πως παει...

^^^ κρεατινη καλητερα με γεματο στομαχι αν δεν εχει buffer;)

ελμερ
01-03-11, 15:40
καλησπερα.....δοκιμασε να φας τη βρωμη με το γαλα χωρις την πρωτενη για πρωινο....εγω οταν εκανα μιξη μουσλι,γαλα και πρωτεινη τουμπανιαζα μετα...μου πεφταν βαρια και τα 3 μαζι.....η δοκιμασε να πιεις την πρωτεινη πιο πρωι να χει χονευθει πριν τα υπολοιπα.....φιλικα....:welcome:

iLoVeSqUaT
01-03-11, 15:57
Φίλε η MyoFusion έχει λακτόζη και επίσης έχει Whey Protein Concentrate & Isolate, Egg Albumen & Milk Protein Isolate + Cholesterol 30mg και θεωρείται «βαριά» για το στομάχι πρωτεΐνη.

Αν είσαι ευαίσθητος στην λακτόζη καλύτερα να καταφύγεις σε τέτοιες λύσεις:
ISOPURE ZERO SUGAR (Nature's Best)
PLATINUM HYDROWHEY
Nature's Best Zero Carb Isopure
Dymatize ISO-100

eri_87
01-03-11, 17:11
Μπορεί να σε πειράζει ο συνδυασμός βρώμης-μούσλι με γάλα. Μη νομίζεις ότι η βρώμη είναι ελαφριά για το στομάχι. Δοκίμασε να βγάλεις το γάλα να δεις πώς θα πάει και κρίνεις...
Πάντως εμένα η Myofusion με νερό δε με φουσκώνει καθόλου και χωνεύω γρήγορα, ακόμα κ τώρα που την πίνω με χλιαρό νερό!

deluxe
01-03-11, 17:15
Τωρα που παρηγγειλα 2 κουτια myofusion μου το λετε; :P

Μπορει να μη πιινω πρωτεϊνη, θα δω.. Αν και βαζω ελαχιστη.. Μισο σκουπ συνηθως.

NASSER
01-03-11, 17:20
Τωρα που παρηγγειλα 2 κουτια myofusion μου το λετε; :P

Μπορει να μη πιινω πρωτεϊνη, θα δω.. Αν και βαζω ελαχιστη.. Μισο σκουπ συνηθως.


Αφου πίνεις μισό σκουπ, τι παρήγγειλες 2 κουτιά :P:P:P

deluxe
01-03-11, 19:03
Θα την παιρνω και το βραδυ πριν τον υπνο, αντι για καζεϊνη. Και αλλο μισο σκουπ μετα το γυμναστηριο.

Kaloutsikos
01-03-11, 19:10
Θα την παιρνω και το βραδυ πριν τον υπνο, αντι για καζεϊνη. Και αλλο μισο σκουπ μετα το γυμναστηριο.

Γιατί μόνο μισό σκούπ μετά την προπόνηση.?

deluxe
02-03-11, 15:51
Συνηθως δε βαζω και καθολου, γιατι παιρνω bcaa+eaa και μετα απο λιγο τρωω.

Kaloutsikos
02-03-11, 16:30
Συνηθως δε βαζω και καθολου, γιατι παιρνω bcaa+eaa και μετα απο λιγο τρωω.

α! ο.κ. :thumbup:

ggeorge
22-06-11, 21:26
γάλα 0% VS 1,5% με λιγότερη λακτόζη
καλησπερα σας

Πηγα στο super market στα γάλατα

Βρήκα γάλα με 0% και γάλα με 1,5% αλλα με 70% λιγότερη λακτόζη
Εχω διαβασει σε μερικά θεματα οτι είναι καλο χωρις τη λακτόζη...

Ποιο προτιμάμε απο τα δύο; Διάβασα ότι η λακτόζη είναι αυτη που θολώνει. Απο την άλλη και το λιπος όμως είναι πρόβλημα... (ισως οχι τοσο το 1,5 )

Ποια η γνώμη σας ; Σε δυο περιπτωσεις. Ογκου και γραμμωσης...

Ευχαριστω...

Michaelangelo
22-06-11, 21:37
γάλα 0% VS 1,5% με λιγότερη λακτόζη
καλησπερα σας

Πηγα στο super market στα γάλατα

Βρήκα γάλα με 0% και γάλα με 1,5% αλλα με 70% λιγότερη λακτόζη
Εχω διαβασει σε μερικά θεματα οτι είναι καλο χωρις τη λακτόζη...

Ποιο προτιμάμε απο τα δύο; Διάβασα ότι η λακτόζη είναι αυτη που θολώνει. Απο την άλλη και το λιπος όμως είναι πρόβλημα... (ισως οχι τοσο το 1,5 )

Ποια η γνώμη σας ; Σε δυο περιπτωσεις. Ογκου και γραμμωσης...

Ευχαριστω...

Προσωπική μου γνώμη πάντα, για να δεις διαφορά λόγω λακτόζης (φυσικά μόνο όταν είσαι υψηλού επιπέδου), πρέπει το γάλα να είναι είτε χωρίς καθόλου είτε χαμηλής λακτόζης! Γάλατα χαμηλής λακτόζης θεωρούνται τα <1%! Τώρα με το 70% λιγότερο δεν νομίζω να παίξει ρόλο γιατί πιστεύω ότι θέλει σχεδόν τελείως διακοπή την λακτόζη!

Γάλατα χωρίς λακτόζη στην Ελλάδα είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις. Μόνο μια φορά νομίζω είχα δει σε κάποιο Βερόπουλο (και έχω ψάξει πάνω από 100, είτε το πιστεύεις είτε όχι, σούπερ-μάρκετς σε διάφορες περιοχές γιατί η γυναίκα μου έχει σοβαρή δυσανεξία) της ΦΑΓΕ ή ΔΕΛΤΑ με μωβ χρώμα!

Τώρα, αν είσαι σε υψηλό επίπεδο και θες οπωσδήποτε το γαλατάκι σου, ψάξ'το! Αν όχι, μην ασχοληθείς καν! Όσο για 0% και 1,5%, αν δεν είσαι σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους, μην μπεις καν στο δίλημμα!

ggeorge
22-06-11, 21:44
Γυρω στο 10% πρεπει να είμαι...

Μηπως να το κοψω τελειως; Δε μου αρεσει εξαλου, με το ζορι το πινω...Το αγορασα για να το βαζω σε κανενα πιτακι βρωμης να κοβει λιγο την αυγουλιλα αλλα τελικα ενα που εφτιαξα σκετο μια χαρα ηταν και για αλλαγη απο στερεα τροφή....

Ευχαριστω για την απάντηση... ;)