PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαλεριάνα



Ramrod
01-03-11, 22:01
Φαντάζομαι δεν απαγορευεται...
Ανοιγω το θέμα εδώ, αν δεν έκανα καλά ας μετακινηθεί mods.

Έχει δοκιμάσει κανείς βαλεριάνα και αν ναι με τι αποτελέσματα... Αναφέρομαι φυσικά στη δράση της ως αγχολυτικό και υπνωτικό.

Dark
01-03-11, 22:03
γιατί θέλεις βαλεριάνα δεν μπορείς να κοιμηθείς?

Eddie
01-03-11, 22:06
Eμενα φιλε δε μου εκανε τιποτα..επαιρνα βοτανα ομως κανονικα και τα εβραζα,οχι χαπια και τετοια.Σε μια φαση το συνδιαζα με αλλα 3 αγχολυτικα,λουιζα-πασιφλορα-μελισσα αλλα παλι τα ιδια.Οποτε τη γνωμη μου την ξερεις.

Βασικα παιζει ρολο και το τι περιμενεις απο ενα βοτανο.Εγω το πηρα για να με βοηθησει στον υπνο γιατι ενα διαστημα σηκωνομουν για δουλεια στις 4 το πρωι και το βραδυ δε μπορουσα να κοιμηθω αν δε πηγαινε 1,οποτε νομιζα θα βοηθησουν.Αλλα τζιφος!!Ισως περιμενα πολλα τελικα..

PMalamas
01-03-11, 22:06
δεν ειναι αυτο που βρωμαει πολυ?:unsure:

Ramrod
01-03-11, 22:20
Eμενα φιλε δε μου εκανε τιποτα..επαιρνα βοτανα ομως κανονικα και τα εβραζα,οχι χαπια και τετοια.Σε μια φαση το συνδιαζα με αλλα 3 αγχολυτικα,λουιζα-πασιφλορα-μελισσα αλλα παλι τα ιδια.Οποτε τη γνωμη μου την ξερεις.

Βασικα παιζει ρολο και το τι περιμενεις απο ενα βοτανο.Εγω το πηρα για να με βοηθησει στον υπνο γιατι ενα διαστημα σηκωνομουν για δουλεια στις 4 το πρωι και το βραδυ δε μπορουσα να κοιμηθω αν δε πηγαινε 1,οποτε νομιζα θα βοηθησουν.Αλλα τζιφος!!Ισως περιμενα πολλα τελικα..

Όχι, εγώ μάλλον ενδιαφέρομαι για κάψουλες...ή σε υγρή μορφή. Φαρμακευτική πάντως, όχι βοτανα. Εκτός και αν δουλευουν...
Τι μπορώ να περιμενω δε ξέρω, γι αυτό ρωτάω...αν είναι τσαμπα λεφτα δε τα πετάω.

Τους λόγους που το θέλω τους έχω γράψει παραπάνω...

Eddie
01-03-11, 22:29
Όχι, εγώ μάλλον ενδιαφέρομαι για κάψουλες...ή σε υγρή μορφή. Φαρμακευτική πάντως, όχι βοτανα. Εκτός και αν δουλευουν...
Τι μπορώ να περιμενω δε ξέρω, γι αυτό ρωτάω...αν είναι τσαμπα λεφτα δε τα πετάω.

Τους λόγους που το θέλω τους έχω γράψει παραπάνω...

Ε ωραια,αφου θα χαπια παρε μια μελατονινη να τελειωνεις οσον αφορα τον υπνο.Για χαλαρωση και αγχολυση δοκιμασε gaba.

Ramrod
01-03-11, 22:33
Ε ωραια,αφου θα χαπια παρε μια μελατονινη να τελειωνεις οσον αφορα τον υπνο.Για χαλαρωση και αγχολυση δοκιμασε gaba.

που τα βρίσκω και πόσο πάει το μαλλι? Φαρμακείο?

Έχουν παρενέργειες?

gmalamos
01-03-11, 22:38
που τα βρίσκω και πόσο πάει το μαλλι? Φαρμακείο?

Έχουν παρενέργειες?

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4829&category=565

pan0z
01-03-11, 22:48
Την βαλεριανα μπορεις να την βρεις και απο την λαικη τσαι ειναι....Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι βρωμαει ασχημα μην την μυρισεις βραστην κατευθειαν μολις την βραζεις δεν εχει ιδιετερη γευση ουτε μυριζει αλλα αν θες μπορεις να ριξεις λιγη κανελα μεσα και να το πιεις.Αυτο που ξερω για την βαλεριανα ειναι οτι πανω απο 1 βδομαδα δεν ειναι καλο να την πινεις γιατι μετα συνηθιζει ο οργανισμος και δεν θα κοιμασε ευκολα χωρις αυτην.

Eddie
01-03-11, 22:49
που τα βρίσκω και πόσο πάει το μαλλι? Φαρμακείο?

Έχουν παρενέργειες?


http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4829&category=565

Ουτε καν!!Ρε αυτα ειναι πανακριβα.. χρειαζεσαι 3-4 γρ αρα 4-6 καψουλες,no way man!!Εγω πηρα της now απο αμερικη 350γρ σκονη με 7-8 ευρω.

Αν θες μελατονινη υπαρχει και στο φαρμακειο με το ονομα circadin το οποιο γραφεται στο βιβλιαριο και κανει καπου 8 ευρω αν δε κανω λαθος..αν δε το γραψεις πρεπει να χει κανα 20αρι.

Αλλα για μενα καλυτερα να παρεις απο μαγαζι με συμπληρωματα,απο εξω ομως γιατι αν ειναι να δινεις τοσα λευτα για τον υπνο..αστα.

gmalamos
01-03-11, 23:17
Ε ωραια,αφου θα χαπια παρε μια μελατονινη να τελειωνεις οσον αφορα τον υπνο.Για χαλαρωση και αγχολυση δοκιμασε gaba.

edie πως λειτουργει το gaba η σε σενα πως λειτουργησε?

Titanium
01-03-11, 23:29
Εγώ ειχα πάρει βαλεριάνα για να πινω μαζι με ενα αλο (θυμάρι νομίζω) και ακομα κάθετε..
Δεν είδα τπτ απολύτως....Και πρωι την ήπια και ξύπνησα:green:...Εκτος το οτι βρωμοκοπάει...:toast:

Ramrod
01-03-11, 23:44
Πάντως όλοι έχετε δοκιμάσει το βότανο, κανεις φαρμακευτικη μορφή...

Titanium
01-03-11, 23:45
Πάντως όλοι έχετε δοκιμάσει το βότανο, κανεις φαρμακευτικη μορφή...

Οταν λες φαρμακευτική μορφή???
Λογικά και τα χαπια απο το φυτό φτιάχνονται...:unsure:

Eddie
01-03-11, 23:45
edie πως λειτουργει το gaba η σε σενα πως λειτουργησε?

Σε χαλαρωνει,διωχνει την ενταση.Επισης εμενα δε με βοηθουσε στο να με ναρκωσει στον υπνο,αλλα το πρωι ξυπνουσα πιο γεματος απο υπνο.

Ramrod
01-03-11, 23:47
Σε χαλαρωνει,διωχνει την ενταση.Επισης εμενα δε με βοηθουσε στο να με ναρκωσει στον υπνο,αλλα το πρωι ξυπνουσα πιο γεματος απο υπνο.

Και πάλι ψυχολογικά δε πρέπει να βοηθάει πολύ...μόνο τα νευρα σου χαλαρώνει απ ότι καταλαβαίνω...

gmalamos
01-03-11, 23:56
Και πάλι ψυχολογικά δε πρέπει να βοηθάει πολύ...μόνο τα νευρα σου χαλαρώνει απ ότι καταλαβαίνω...

Ε τι περισοτερο περιμενες?Ενα καλυτερο υπνο..

Eddie
02-03-11, 00:04
Και πάλι ψυχολογικά δε πρέπει να βοηθάει πολύ...μόνο τα νευρα σου χαλαρώνει απ ότι καταλαβαίνω...

Ε ναι φιλε..μεχρι εκει.Μετα πας σε λεξοτανιλ και αλλα κολπα.

beefmeup
02-03-11, 01:02
που τα βρίσκω και πόσο πάει το μαλλι? Φαρμακείο?

Έχουν παρενέργειες?

πανε μια φαρμακειο κ ζητα valmane.
περιπου 3 ευρω το κουτακι.
παρενεργειες δεν εχει.
αλλα μην φανταστεις οτι θα σου κανει κ τπτ..

Ramrod
02-03-11, 01:30
Ε ναι φιλε..μεχρι εκει.Μετα πας σε λεξοτανιλ και αλλα κολπα.

ελπίζω να μη φτάσω σε σημείο να χρειάζομαι τέτοια...

Eddie
02-03-11, 01:37
ελπίζω να μη φτάσω σε σημείο να χρειάζομαι τέτοια...

Στο ευχομαι φιλε..

Εμενα πλεον ολο το στρες,το αγχος και ολα τα συναφη μου βγαινουν μεσα στη μερα και το βραδυ κοιμαμαι ησυχος..δοξα το θεω.

beefmeup
02-03-11, 01:41
Εμενα πλεον ολο το στρες,το αγχος και ολα τα συναφη μου βγαινουν μεσα στη μερα και το βραδυ κοιμαμαι ησυχος..

αγιος ανθρωπος..σε ζηλευω μπιλ!

Eddie
02-03-11, 01:46
αγιος ανθρωπος..σε ζηλευω μπιλ!

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα διονυση..ασε.Τεσπα δεν εγινε απο επιλογη μου,δε ξερω αν τωρα ειναι καλυτερα.

Michaelangelo
04-03-11, 21:00
To είχα πάρει για τη γυναίκα μου (και το πείρα και γω φυσικά!!!) από το φαρμακείο όταν ήμουν Ελλάδα γιατί δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Δεν έκανε τίποτα. Ούτε στο θέμα στρες/νεύρων/χαλάρωσης/κ.τ.λ.

Προσωπικά το θεωρώ άχρηστο. Δεν αξίζει να μπεις καν στον κόπο και να ελπίζεις.

Jumaru
04-03-11, 22:37
Έχω πάρει σε χάπι, (κάτι σαν μικρές μέντος) 2-3 μπουκαλάκια είχα κατεβάσει σύνολο και δεν κάνανε τίποτα. Βέβαια με αυτά που είχα κόψει και προσπαθούσα να βρω όσο πιο δυνατόν φυσικές λύσεις δεν γινόταν πιστεύω να μου κάνουν και τίποτα. Γενικά σε ΟΛΑ τα φάρμακα και κυρίως σε ότι έχει να κάνει με νευρικό σύστημα, νευροδιαβιβαστές, ύπνο κτλ παίζει μεγάλο ρόλο η ανεκτικότητα του οργανισμού.
Αυτό που έκανε όμως δουλειά ήταν η Κάβα κάβα , βότανο επίσης, αλλά να σε προειδοποιήσω κάνει ΠΟΛΥ κακό στο συκώτι και είναι κυριώς αγχολυτικό. Αν και δεν θα ξεχάσω 1η φορά που πήρα και έπεσα για ύπνο όταν ξύπνησα ένιωσα 10 χρόνια νεότερος. Φούλ μπαταρίες.
Γενικά προσοχή με όλα αυτά. Μέχρι 1 μήνα το πολύ και μετά σταδιακό κόψιμο. Άκρως εθιστικά

Lao
05-03-11, 14:10
Χρόνιο πρόβλημα με τον ύπνο έχει η μνηστή μου και ως εκ τούτου έχει δοκιμάσει διάφορα σκευάσματα. Απ'ότι μου έχει πει, αυτό που την έπιασε καλύτερα απ'όλα, ήταν η μελατονίνη.

Βέβαια, το να μην κοιμάται κανείς καλά εξαρτάται από πολλά πράγματα αλλά σε γενικές γραμμές, εκτός και αν οφείλεται σε σωματικούς παράγοντες ή άστατα ωράρια, το βασικότερο απ'όλα είναι το ψυχολογικό. Άγχος, ένταση, 875843785347 σκέψεις το δευτερόλεπτο κτλ συντελούν πολύ σε αυτό.