PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολύμβηση Πρωί



lila_1
02-03-11, 00:27
Δεν ήμουν σίγουρη που ακριβώς να το ποστάρω...

Θα ξαναρίχσω κολύμβηση αφού δεν μπορώ να κάνω άλλη αερόβια, και η μόνη ώρα που προλαβαίνω (έχει και μια διαδικασία) είναι πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι..

Προπόνηση 3ων τετάρτων με 1 ώρα. Στην ουσία θα κάνω μίξη intervals με cardio.
Δηλαδή 400-600 μέτρα ζέσταμα σε μέτρια ένταση και εν συνεχεία σπριντάκια 25αρια/50αρια/100σταρια. Εν ολίγοις δεν θα ναι σταθερή η ένταση.
Είναι τυπική προπόνηση προχωρημένων-προαγωνιστικών ομάδων..

Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω τι να τρώω πριν...
Να πηγαίνω νυστική και να τρώω αμεσως μετά, να πίνω 30 γραμ whey λίγο πριν,,,,,?
Το καλύτερο θα ταν να κάνω κανονικό γεύμα αλλα αφενός θέλω να εκμεταλεύτώ τα όσα πλεονεκτήματα έχει η cardio on empty stomach αφεταίρου εάν φάω υπάρχει κίνδυνος να τα βγάλω μέσα στο νερό μιάς και δεν θα έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου να χωνέψω...(προπόνηση πρωί πρωί)

Eddie
02-03-11, 00:35
5 γρ bcaa πριν την κολυμβηση ειναι μια χαρα πιστευω,αν πηγαινεις κατευθειαν το πρωι.Αν ξυπνας και καταληγεις να μπαινεις στο νερο μιση ωρα + αργοτερα τοτε μπορεις να πιεις και whey,δε νομιζω να εχεις προβλημα στην καυση.

lila_1
02-03-11, 00:50
5 γρ bcaa πριν την κολυμβηση ειναι μια χαρα πιστευω,αν πηγαινεις κατευθειαν το πρωι.Αν ξυπνας και καταληγεις να μπαινεις στο νερο μιση ωρα + αργοτερα τοτε μπορεις να πιεις και whey,δε νομιζω να εχεις προβλημα στην καυση.

Ναι κανα μισάωρο με 3τέταρτο μετά μπαίνω στο νερό...
Για whey με βλέπω, ωστόσο δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βάλω και υ/κα και να κάνω ελαφρύ αλλά κανονικό γεύμα...
Ή να πάρω μισό σκουπ whey ίσα για να προστατεύσω μυς....

Εαν έκανα σταθερή cardio δεν θα χα θέμα....αλλά τώρα μπλέκονται intervals...

Πάντως θυμάμαι τότε που ήμουν σε προαγωνιστική ομάδα και είχαμε πρωινές προπόνες μας έλεγαν καλύτερα να μαστε νηστικά (αλλα για να μην τα βγάλουμε)

Niiick
02-03-11, 00:52
Eγω που κολυμπουσα 4 φορες τη βδομαδα 7μιση το πρωι το εκανα νηστικος τελειως, θα τα εβγαζα σιγουρα, κανα καφεδακι αμα νυσταζα πολυ και μεσα.

lila_1
02-03-11, 01:03
Nai re δεν έχω θέμα με το αν θα τις βγάζω ή όχι, έκανα χρόνια τέτοια προπόνηση...άντε να μου πάρει κανα μήνα να προσαρμοστώ πάλι...

Αλλά δεν ξέρω τι επίπτωση θα χει στη μυική μάζα/κάυση λίπους μια προπόνα νηστική (ή φαγωμένη)

Αν και απ ότι είδα και η μαρβιν κάνει διαλλειματική νηστική το πρωί, οπότενες φαντάζομαι δεν παίζει θέμα...

Αν το δεί η crow το θέμα, θα θελα πολύ την απάντησή της...

Manos1989
02-03-11, 01:21
Εγώ πάντως κάνω ΗΙΙΤ καθημερινά το πρωί νηστικός και έχω ανέβει σε δύναμη στα βάρη που ίσως συνεπάγεται μια κάποια αύξηση στη μυική μάζα(μιλάω για γραμμάρια προφανώς). Δεν εννοώ ότι λόγω της ΗΙΙΤ,πήρα μυική μάζα....απλά ότι δεν επηρεάζει ιδιαίτερα εάν η διατροφή σου όλη μέρα είναι οκ!
Προτείνω μόνο bcaa(που εγώ τα σιχαίνομαι και δεν πάιρνω) και caffeine αν θες καύση λίπους και ένα boost(που χρησιμοποιώ κι εγώ).

lila_1
02-03-11, 01:44
Εγώ πάντως κάνω ΗΙΙΤ καθημερινά το πρωί νηστικός και έχω ανέβει σε δύναμη στα βάρη που ίσως συνεπάγεται μια κάποια αύξηση στη μυική μάζα(μιλάω για γραμμάρια προφανώς). Δεν εννοώ ότι λόγω της ΗΙΙΤ,πήρα μυική μάζα....απλά ότι δεν επηρεάζει ιδιαίτερα εάν η διατροφή σου όλη μέρα είναι οκ!
Προτείνω μόνο bcaa(που εγώ τα σιχαίνομαι και δεν πάιρνω) και caffeine αν θες καύση λίπους και ένα boost(που χρησιμοποιώ κι εγώ).

Η χιτ είναι και γαμώ και έχει πολλά πλεονεκτήματα, απλά με ψιλομπερδεύει ο χρονισμός της με τα γεύματα... Αν και πιστέυω ότι είναι εντελώς ψιλά γράμματα, μπορεί και να κάνω λάθος...Τουλάχιστον να ξέρω αν είναι τραγικό:turtle:
Εντελώς νηστικός?
Και για πόση ώρα χιτ..?
Βασικά γιατί bcaa και όχι whey? Μόνο whey δουλεύω.. αν είναι θα πάρω αυτή αλλίως καθόλου...ότι είναι καλύτερο...

tasos2
02-03-11, 02:10
Και whey μια χαρα ειναι. Το οφελος απο τα αμινοξεα ειναι οτι θα χωνευθουν αστραπιαια. Αλλα και whey κανα 20-30λεπτο πριν καλα ειναι. Φανταζομαι δε ξεκινας με το που σηκωνεσαι απο το κρεβατι αρα αν τη πιεις αμεσως προλαβαινεις. Κοιτα μη φας κανα κανονικο γευμα πριν και σε βρουνε να επιπλεεις...

jimmy007
02-03-11, 05:02
Ναι κανα μισάωρο με 3τέταρτο μετά μπαίνω στο νερό...
Για whey με βλέπω, ωστόσο δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βάλω και υ/κα και να κάνω ελαφρύ αλλά κανονικό γεύμα...
Ή να πάρω μισό σκουπ whey ίσα για να προστατεύσω μυς....

Εαν έκανα σταθερή cardio δεν θα χα θέμα....αλλά τώρα μπλέκονται intervals...

Πάντως θυμάμαι τότε που ήμουν σε προαγωνιστική ομάδα και είχαμε πρωινές προπόνες μας έλεγαν καλύτερα να μαστε νηστικά (αλλα για να μην τα βγάλουμε)

Εγώ whey θα σου έλεγα(isolate κατά προτίμηση).. Όχι υδ/κα γιατί αν θες να κάψεις λίπος θες το γλυκογόνο όσο γίνεται πιο χαμηλά..

Manos1989
02-03-11, 09:51
Η χιτ είναι και γαμώ και έχει πολλά πλεονεκτήματα, απλά με ψιλομπερδεύει ο χρονισμός της με τα γεύματα... Αν και πιστέυω ότι είναι εντελώς ψιλά γράμματα, μπορεί και να κάνω λάθος...Τουλάχιστον να ξέρω αν είναι τραγικό:turtle:
Εντελώς νηστικός?
Και για πόση ώρα χιτ..?
Βασικά γιατί bcaa και όχι whey? Μόνο whey δουλεύω.. αν είναι θα πάρω αυτή αλλίως καθόλου...ότι είναι καλύτερο...

Eντελώς νηστικός ναι.
15-20 λεπτά ΗΙΙΤ.
Δε νομίζω να έχει διαφορά ιδιαίτερη η whey με τα bcaa απλά η whey έχει κάτι λίγες θερμίδες και λίγο υδ/κα οπότε ιδανικά εγώ θα έβαζα bcaa αν έψαχνα τόση λεπτομέρεια.

beefmeup
02-03-11, 15:04
Βασικά γιατί bcaa και όχι whey? Μόνο whey δουλεύω.. αν είναι θα πάρω αυτή αλλίως καθόλου...ότι είναι καλύτερο...

αν θες μια γνωμη..
η προπονα τετοιου τυπου νηστικη,θα εχει καλυτερα αποτελεσματα στην καυση λιπους.
πιες ενα καφε πριν καλα ειναι.
η περνεις αμινο(bcaa) η τπτ..
η πρωτεινη χωνευεται τα αμινοξεα χρησιμοποιουνται ως εχουν.
προβλημα καταβολισμου μυικης μαζας δεν θα χεις.

tasos2
02-03-11, 15:58
αν θες μια γνωμη..
προβλημα καταβολισμου μυικης μαζας δεν θα χεις.

Γιατι το λες αυτο? Εννοεις με τα αμινοξεα ή και νηστικη???

beefmeup
02-03-11, 18:31
Γιατι το λες αυτο? Εννοεις με τα αμινοξεα ή και νηστικη???

κ νηστικη να κανει,παλι προβλημα δεν θα εχει..αν ολη τη μερα τρωει κανονικα,δεν υπαρχει θεμα.
τα αμινο μαλλον για τον φοβο των ιουδαιων θα τα παρει,κ χωρις αυτα μια χαρα θα ειναι.

lila_1
03-03-11, 12:00
Thanx beef...Κ εγώ προς τα κει τείνω..
Αν και η διατροφή είναι μάλλον συντήρισης προς ελαφρως υποθερμιδική...

Απλά όπως είπα δεν θα ναι σταθερή καρντιο μέτριας έντασης αλλά μπλέκονται ιντερβαλς..


Αμινοξέα δεν θα πάρω, αν ήταν να βοηθήσει η whey σε κάτι ίσως να την επέλεγα, απλά και μόνο λόγω των ιντερβαλς, αλλά μάλλον δεν έχει σημασία...


Οπότε για νηστική το κόβω....

hiko
12-03-11, 17:53
Δηλαδη για να καταλαβω.. κανοντας μονο κολιμβιση μια ωριτσα καις λιπος? Χωρις να χασεις μυικη μαζα?
Προφανος κανεις κ διατροφη ε?!!
Αυτα τα cardio & intervals πως τα μετρας μες στο νερο?

Σε ρωταω γιατι εαν εχεις αποτελεσματα.. Να το εχω και εγω στα υποψην μου..

lila_1
16-03-11, 23:24
Δηλαδη για να καταλαβω.. κανοντας μονο κολιμβιση μια ωριτσα καις λιπος? Χωρις να χασεις μυικη μαζα?
Προφανος κανεις κ διατροφη ε?!!
Αυτα τα cardio & intervals πως τα μετρας μες στο νερο?

Σε ρωταω γιατι εαν εχεις αποτελεσματα.. Να το εχω και εγω στα υποψην μου..

Mορφή αερόβιας είναι και αυτή και την δουλεύεις όπως θες....σε χαμηλή,μέτρια, ψηλή ένταση, διαλλειματική, σταθερή κλπ.....και με μεγάλη ποικιλία γιατί μπορείς να παίξεις με 4 διαφορετικά στυλ, να τα συνδιάσεις, να απομονώσεις χέρια ή πόδια κλπ..
Τα ιντέρβαλς είναι 25άρια/50άρια/100στάρια σε ψηλή ένταση. Αν πχ κάνεις πεταλούδα σου χει φύγει η γλώσσα στα 50μ... αλλά προσφέρεται και το ελεύθερο γι αυτό.

Serious7
01-05-11, 13:47
lila...θα σου προτεινα να μην κανεις τοσο λιγο ζεσταμα..να κανεις το 600αρι σου και μετα λιγο ασκησεις..αργοτερα κανε 200αρια και 100αρια με λιγο stop οχι full ισα ισα να λαχανιαζεις και να κρατας ρυθμο..ετσ φτιαχνεις αεροβια κατασταση ...γιατι τα αεροβια δν ειναι τα σπριντακια συνηθως...και απο οτι καταλαβα δουλευες αναεροβια

nopantas
01-05-11, 23:46
παιδια με την ευκαιρια να ρωτησω κ γω κατι..πρωινη κολυμβηση ενα 3χιλιαρο ελευθερο χωρις διακοπη με ρυθμο περιπου 1:50 τα 100μ πως σας φαινεται?whey κανα 40λεπτο πριν προτεινεται ή οχι?ευχαριστω..

lila_1
02-05-11, 16:13
παιδια με την ευκαιρια να ρωτησω κ γω κατι..πρωινη κολυμβηση ενα 3χιλιαρο ελευθερο χωρις διακοπη με ρυθμο περιπου 1:50 τα 100μ πως σας φαινεται?whey κανα 40λεπτο πριν προτεινεται ή οχι?ευχαριστω..

Για να βγάλεις 3χμ σε αυτό το ρυθμό θες γύρω στη μία ώρα...Μία ώρα αερόβια χαμηλής προς μέσης έντασης (αν κ αυτό εξαρτάται απο το επίπεδό σου)
Καλύτερα να μην ξεπερνάς τα 45 λεπτά προπόνησης.

Whey άμα θες πίνεις , αν και νηστικός για τέτοια προπόνα θα σαι και πάλι οκ.

Serious7
02-05-11, 16:15
nopantas...δν νομιζω οτι θα κερδισεις τπτ απο αυτο...οπως και στο γυμναστηριο κανε πολλα σετ με πολλες επαναληψεις..και οχι full...αυτο θα σε βοηθησει..

lila_1
02-05-11, 16:23
lila...θα σου προτεινα να μην κανεις τοσο λιγο ζεσταμα..να κανεις το 600αρι σου και μετα λιγο ασκησεις..αργοτερα κανε 200αρια και 100αρια με λιγο stop οχι full ισα ισα να λαχανιαζεις και να κρατας ρυθμο..ετσ φτιαχνεις αεροβια κατασταση ...γιατι τα αεροβια δν ειναι τα σπριντακια συνηθως...και απο οτι καταλαβα δουλευες αναεροβια

ε δε το λες και λίγο...
Εναλλάξ τα δουλέυω ανάλογα τι ώρα θα πάω και αν είμαι νηστική ή όχι.
Δεν με ενδιαφέρει τόσο η αντοχή όσο η ένταση, βαριέμαι τη χαμηλής έντασης αερόβια
Συνήθως με 100στάρια πεταλούδα δουλεύω......και μετα με τις ασκήσεις.

Αντωνης
02-05-11, 16:35
Aπ οσο ξερω το κολυμπι δεν ειναι σαν τις αλλες μορφες αεροβιας που το εργο το παραγει κυριως η καρδια.Στο κολυμπι συμμετεχουν αρκετα οι μυς,και οπου συμμετεχουν αρκετα οι μυς,συμμετεχει πολυ και το ΚΝΣ.

Το ΚΝΣ θελει γυρω στο κανα 2ωρο απ οταν ξυπναμε γ να ''συνελθει'' πληρως,αρα νομιζω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να πηγαινουμε για κολυμβηση με το που ξυπνησουμε,εκτος και αν μιλαμε για χαλαρο κολυμπι.

Επειδη και γω δεν εχω πληρη γνωση του θεματος,ας εξηγησει καποιος πιο εμπειρος τι ισχυει...

Serious7
02-05-11, 18:04
λοιπον αυτο για να ξυπνησεις ειναι θεμα συνηθειας... οντως η αποδοση σου δν θα ειναι τοσο καλη οσο θα ηταν μεσημερι-απογευμα-βραδυ..ομως και παλι γινεται δουλεια...οποιαδηποτε κινηση και να κανεις δουλευεις τα παντα...lila δν κερδιζεις και πολλα το να δουλευεις ενταση...θυμαμε παλια εκανα τιμωρια 28x100 πεταλουδα με 5 sec stop και ειχα πεθανει οσο για τα χερια μου δν το συζητω...αλλα εξακολουθω να επιμενω πολλα set με λιγο στοπ και οχι full περιπυ στουσ 26-27 παλμους ανα 10sec..Ποσο εχεις recor 100αρι για να σου προτινω ρυθμο(ελευθερο παντα)

Marine
02-05-11, 22:52
Μια χαρη ρε συ Λιλα...βαλε καμια φωτο με μπικινακι να γουσταρουμε ε? :welcome:

jimmy007
03-05-11, 00:39
Aπ οσο ξερω το κολυμπι δεν ειναι σαν τις αλλες μορφες αεροβιας που το εργο το παραγει κυριως η καρδια..

??? Με την καρδιά περπατάς ή τρέχεις εσύ δηλαδή? Το έργο παράγεται κυρίως από τα πόδια. Το μυοκάρδιο απλά βοηθά να πάει αρκετό αίμα στους μύες που συμμετέχουν...

sofos
03-05-11, 00:48
Μια χαρη ρε συ Λιλα...βαλε καμια φωτο με μπικινακι να γουσταρουμε ε? :welcome:

:thumbup::clap::green:

lila_1
03-05-11, 00:49
Μια χαρη ρε συ Λιλα...βαλε καμια φωτο με μπικινακι να γουσταρουμε ε? :welcome:
Καλομελέτα κ έρχεται!


??? Με την καρδιά περπατάς ή τρέχεις εσύ δηλαδή? Το έργο παράγεται κυρίως από τα πόδια. Το μυοκάρδιο απλά βοηθά να πάει αρκετό αίμα στους μύες που συμμετέχουν...

Στο κολύμπι δουλεύει κυρίως το άνω σώμα βασικά, εκτός αν δουλεψεις απομονωτικές ασκήσεις.

sofos
03-05-11, 00:52
Καλομελέτα κ έρχεται!

ωραια περιμενουμε :green::green::P

lila_1
03-05-11, 01:11
λοιπον αυτο για να ξυπνησεις ειναι θεμα συνηθειας... οντως η αποδοση σου δν θα ειναι τοσο καλη οσο θα ηταν μεσημερι-απογευμα-βραδυ..ομως και παλι γινεται δουλεια...οποιαδηποτε κινηση και να κανεις δουλευεις τα παντα...lila δν κερδιζεις και πολλα το να δουλευεις ενταση...θυμαμε παλια εκανα τιμωρια 28x100 πεταλουδα με 5 sec stop και ειχα πεθανει οσο για τα χερια μου δν το συζητω...αλλα εξακολουθω να επιμενω πολλα set με λιγο στοπ και οχι full περιπυ στουσ 26-27 παλμους ανα 10sec..Ποσο εχεις recor 100αρι για να σου προτινω ρυθμο(ελευθερο παντα)

Καλά νταξ, 28χ100 πεταλούδα με 5 σεκ ρεστ δεν παίζει να έβγαζες..
Όταν δουλεύεις ένταση κρεδίζεις απλώς διαφορετικά απο το να δουλεύεις αντοχή..

Είπαμε, εξαρτάται τους στόχους.

Και εννοείται δεν ξέρω το ρεκόρ μου στο κατοστάρι, δεν πάω με το χρονόμετρο στην πισίνα..ούτε τότε που ήμουν σε "αγωνιστική" υποτίθεται ομάδα θυμόμουν.
Πάντως στο χαλαρό ελεύθερο(ζέσταμα) κάνω 10min το 600αρι ή αλλιώς 1+min το 100στάρι..αλλα δεν λέει τιποτα αυτό.

Serious7
03-05-11, 16:17
Καταρχην τα 28x100αρια τα εβγαλα αλλα εννοειται χωρις ρυθμο...επιπλεον 10 λεπτα το 600αρι ειναι λιγο αρκετο..οποτε ειναι λιγο δυσκολο να κανεις μετρα οπως σου ειπα για να κρατησεις ρυθμο γιατι πολυ απλα δν θα αντεξεις ..οποτε συνεχισε αυτο νομιζω κι εγω πως ειναι το καλυτερο ;)